PDA

View Full Version : Ρε κ@ριόλη άνθρωπε ποιος σου δωσε το δικαίωμα ?



buckley
14/02/2014, 20:12
Όλοι το διαβάσαμε αλλά και τι έγινε θα πεις ...
Όσο και να τραγουδούν οι Coldplay ποιος ακούει ?
Προχθές η κόρη μου στο δημοτικό έγραφε μια εργασία για τις καμηλοπαρδάλεις και αμφιταλαντευόμουνα αν έπρεπε να της το δείξω !
Πιθανότατα η γενιά της να είναι η τελευταία που θα δει αυτά τα ζώα ζωντανά...

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231295187

http://www.youtube.com/watch?v=1G4isv_Fylg

309788

akis_trevor
14/02/2014, 20:17
γαμησε τα..χτες καναμε μια κουβεντα με τον βασκα,σχετικα με τα δελφινια που θυσιαζουν στην νορβηγια....ειμαστε ανωμαλοι,ειμαστε αρρωστοι,ντροπη μας....

Bradipous
14/02/2014, 20:19
Malakia να την ελευθερωσουν ετσι;

οπως το διαβαζω φαινεται πολυ ψυχρο και ασχημο αλλα επειδη φοβου την παραπληροφορηση και δωρα φερομενη, κρατω τις επιφυλαξεις μου.

akis_trevor
14/02/2014, 20:21
Malakia να την ελευθερωσουν ετσι;

οπως το διαβαζω φαινεται πολυ ψυχρο και ασχημο αλλα επειδη φοβου την παραπληροφορηση και δωρα φερομενη, κρατω τις επιφυλαξεις μου.

καπου ειδα καποιες εικονες απο την πρωτη καμηλοπαρδαλη που σκοτωσαν,και μαλιστα εγραφε οτι ταισαν τα λιονταρια με αυτην....

Billymuse
14/02/2014, 20:28
καπου ειδα καποιες εικονες απο την πρωτη καμηλοπαρδαλη που σκοτωσαν,και μαλιστα εγραφε οτι ταισαν τα λιονταρια με αυτην....

ναι ταίσανε λιοντάρια μπρωστά σε 100 παιδάκια ηλικίας 7-8ετων δυστηχως...

makis206
14/02/2014, 20:32
Είμαστε το πιο γαμημένο είδος του πλανήτη, ότι και να λέμε εδώ η ίδια θα είναι η κατάληξη . Σ'αυτούς που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις αλλά και στους άλλους που τις υλοποιούν εύχομαι να ψοφίσουν στον σκατόλακο που θ'απομείνουν τα κόκκαλά τους για πάντα μέσα μετά. Μέχρι και η θύμηση τους να μυρίζει σκατά.

Ταυρομάχοι, κυνηγοί της καύλας και όχι της ανάγκης, κάθε είδους αρχίδι που αφαιρεί ζωές εσκεμμένα και χωρίς λόγο, σκατόλακο. Μπας γίνουμε άνθρωποι κάποια στιγμή δηλαδή.

Τόσο απλά από μεριάς μου.

Pan (dvs)
14/02/2014, 20:34
ναι ταίσανε λιοντάρια μπρωστά σε 100 παιδάκια ηλικίας 7-8ετων δυστηχως...

Αυτοι οι Ευρωπαιοι ρε παιδι μου.......

εχουνε πολιτισμο.....

ggs
14/02/2014, 20:37
Πιθανότατα η γενιά της να είναι η τελευταία που θα δει αυτά τα ζώα ζωντανά...


το τρελο ειναι οτι ολα αυτα γίνονται γι αυτο ακριβως τον λογο...την αναπαραγωγή και επιβιωση αυτών των σπανιων ζωων..

Ο ζωολογικός κήπος Γίλαντς στη δυτική Δανία έχει δύο αρσενικές καμηλοπαρδάλεις. Καθώς ο ζωολογικός κήπος επιλέχθηκε να συμμετάσχει σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα αναπαραγωγής, η διοίκηση επιθυμεί να φέρει μία θηλυκή καμηλοπάρδαλη.

Red Rider
14/02/2014, 20:38
Malakia να την ελευθερωσουν ετσι;

οπως το διαβαζω φαινεται πολυ ψυχρο και ασχημο αλλα επειδη φοβου την παραπληροφορηση και δωρα φερομενη, κρατω τις επιφυλαξεις μου.

Ζώα σε αιχμαλωσία δεν έχουν ούτε 5 λεπτά ζωής στο φυσικό τους περιβάλλον...
Όλο το θέμα με τους ζωολογικούς κήπους είναι μια αηδία,κανένα ζώο δεν θα έπρεπε να φυλακίζεται,παρά μόνο για επιστημονικούς λόγους και όχι για να κόβουν εισιτήρια.

nikos_abel
14/02/2014, 20:49
ναι ταίσανε λιοντάρια μπρωστά σε 100 παιδάκια ηλικίας 7-8ετων δυστηχως...

Το μόνο θετικό ήταν ότι την ταϊσανε στα λιοντάρια. Ακόμα πιο "φυσιολογικό" θα ήταν να την αφήσουν να την πιάσουν τα λιοντάρια μόνα τους, αν αυτό ήταν δυνατόν.

Το αρνητικό με τα παιδάκια ήταν ότι είδαν ένα φόνο και όχι μια φυσιολογική δράση που λαμβάνει τόπο στη φύση.

Αλλά όπως είπε και ο Βραδύπους, πολλά μπορεί να είναι άλλα αντ' άλλων στο τι φτάνει στα αυτιά μας.

akis_trevor
14/02/2014, 20:51
Ζώα σε αιχμαλωσία δεν έχουν ούτε 5 λεπτά ζωής στο φυσικό τους περιβάλλον...
Όλο το θέμα με τους ζωολογικούς κήπους είναι μια αηδία,κανένα ζώο δεν θα έπρεπε να φυλακίζεται,παρά μόνο για επιστημονικούς λόγους και όχι για να κόβουν εισιτήρια.

ακριβως.....εγω δεν ξαναπαω σε ζωολογικους κηπους και παρομοια εκθεματα..

nikos_abel
14/02/2014, 20:52
Ζώα σε αιχμαλωσία δεν έχουν ούτε 5 λεπτά ζωής στο φυσικό τους περιβάλλον...

"Καλύτερα μιας ώρας (έστω 5 λεπτών) ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή"


Όλο το θέμα με τους ζωολογικούς κήπους είναι μια αηδία,κανένα ζώο δεν θα έπρεπε να φυλακίζεται,παρά μόνο για επιστημονικούς λόγους και όχι για να κόβουν εισιτήρια.

:a10:

KotsosDR
14/02/2014, 20:58
Φανταζομαι τους ιδιους λογισμους με τους Δανους εχουν και οι ηγετες του πλανητη για τον απλο κοσμακη ....

309796

309797

309798




Και ποιος τη χεζει τη καμηλοπαρδαλη , τουλαχιστον να πηγαινε εκει το κρεας...

BLiTzER
14/02/2014, 21:08
Το αρνητικό με τα παιδάκια ήταν ότι είδαν ένα φόνο και όχι μια φυσιολογική δράση που λαμβάνει τόπο στη φύση.


Tα παιδάκια τα πήγαν οι γονείς τους, γνωρίζοντας ακριβώς τι θα συμβεί. Δεν είναι ευθύνη του ζωολογικού κήπου οι καθυστερημένοι γονείς.

Επίσης, όλοι εσείς που κράζετε τώρα, πόσες φορές έχετε πάει σε τέτοιο θέαμα; Σε τσίρκο; Με τα παιδάκια σας; Οι συγκεκριμένοι θεσμοί ζουν και αναπτύσσονται ακριβώς επειδή τους χρηματοδοτούν οι ίδιοι που αργότερα "σοκάρονται".

Pan (dvs)
14/02/2014, 21:10
Ασε σε μας ρε kotso.

guzzistas
14/02/2014, 22:26
Αυτοι οι Ευρωπαιοι ρε παιδι μου.......

εχουνε πολιτισμο.....

;) H πρώτη μου σκέψη μόλις το είδα...

Η δεύτερη... ας μην την εκφράσω καλύτερα....

ego_o_idios
14/02/2014, 22:28
Είμαστε το πιο γαμημένο είδος του πλανήτη,

Τόσο απλά από μεριάς μου.

ne ala toso kero pou sas leo oti ton pernete me vrizate...
:lol::lol:

makis206
14/02/2014, 22:39
ne ala toso kero pou sas leo oti ton pernete me vrizate...
:lol::lol:

Eides? Anaksioi kai s'auto akoma re pousti mou..

:lol:

vaska
14/02/2014, 23:34
γμστα

:(:mad:

spyrakos35
14/02/2014, 23:47
Επίσης, όλοι εσείς που κράζετε τώρα, πόσες φορές έχετε πάει σε τέτοιο θέαμα;

δεν μπορώ να πω, έχεις ένα δίκιο, αλλά τότε, γιατί οδηγάς μηχανάκι που μολύνει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο μπορείς να φανταστείς, από την στιγμή της σύλληψής του σαν ιδέα μεχρι σήμερα που το κυκλοφορείς?

για να μην βάλω στο παιχνίδι οτι για την παραγωγή του επεσε εκμετάλευση του θανατά και ενδεχομένως και παιδική εργασία....

BLiTzER
14/02/2014, 23:58
δεν μπορώ να πω, έχεις ένα δίκιο, αλλά τότε, γιατί οδηγάς μηχανάκι που μολύνει με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο μπορείς να φανταστείς, από την στιγμή της σύλληψής του σαν ιδέα μεχρι σήμερα που το κυκλοφορείς?

για να μην βάλω στο παιχνίδι οτι για την παραγωγή του επεσε εκμετάλευση του θανατά και ενδεχομένως και παιδική εργασία....

Εγώ δε βγήκα να κράξω δημοσίως για τίποτα από αυτά ;)

spyrakos35
15/02/2014, 00:14
Εγώ δε βγήκα να κράξω δημοσίως για τίποτα από αυτά ;)

δλδ, αν βγει κάποιος από δω μέσα και πει "εγώ δεν έχω πάει ποτέ σε τσίρκο/ζωολογικό κήπο/σαφάρι/γουατέβερ", μπορεί να κράξει? αυτό είναι το πρόβλημα?

στο ξαναλέω, ένα δίκιο το έχεις, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα....

για μένα, το γεγονός οτι προβήκαν σε αυτή την πράξη μπροστά από παιδιά και οτι γονείς επέτρεψαν στα παιδιά τους να δουν αυτό το αίσχος, με εκνευρίζει απίστευτα.... εκατομμύρια φορές καλύτερα να τα πηγαίνανε σε τσίρκο/ζού.....

el_hymador
15/02/2014, 00:37
Πρέπει να καταλάβουμε ότι θα ψοφήσουμε και ότι γεννηθήκαμε για να ψοφήσουμε, όχι να το καταλάβουμε με αυτό τον γελοίο τρόπο του τύπου ότι "θα πεθάνουμε κάποτε" έτσι αόριστα, αλλά ότι η μόνη σίγουρη πορεία μας και τελικά ο σκοπός όλων μας είναι ο θάνατος. Και όταν λεμέ θάνατος, μιλάμε για την απόλυτη εκμηδένιση, μιας έτσι και αλλιώς παντελούς ασήμαντης για τον κόσμο και το σύμπαν ύπαρξης. Άμα το βάλουμε καλά αυτό μέσα στο σκατοκέφαλο μας, θα πάψουμε να φερόμαστε με έπαρση σαν θεοί και θα δούμε με πολύ μεγαλύτερη συμπάθεια τις καμηλοπραδάλεις και τα δελφίνια και τους σκύλους και τα φυτά και τα δέντρα και τα πάντα. Γιατί δεν είμαστε ούτε ανώτεροι, ούτε κατώτεροι από αυτά, απο ενώσεις άνθρακα φτιαχτήκαμε όλοι, γεννηθήκαμε και θα πεθάνουμε, το ίδιο ζόρι τραβάμε. Ας enjoy λοιπόν αυτή την σύντομη κατάσταση της ύπαρξης και ας προσπαθήσουμε να μην είμαστε μαλάκες όσο διάρκέσει.

makis206
15/02/2014, 01:20
Επίσης, όλοι εσείς που κράζετε τώρα, πόσες φορές έχετε πάει σε τέτοιο θέαμα; Σε τσίρκο; Με τα παιδάκια σας; Οι συγκεκριμένοι θεσμοί ζουν και αναπτύσσονται ακριβώς επειδή τους χρηματοδοτούν οι ίδιοι που αργότερα "σοκάρονται".

Από που βγαίνει αυτό; Αν δεν είχαμε πάει ποτέ ας πούμε, θα είχαμε κάθε δικαίωμα;

Τα τσίρκα λοιπόν τα κόψαμε εδώ και χρόνια, όταν αποκτήσαμε την ικανότητα να καταλάβουμε ότι για να χορέψει ο ελέφαντας πρέπει να τον σαπίσουν στην τυραννία πρώτα, τα κυνήγια -αν και εκτός "θεσμών"- δεν τα χωνέψαμε/καταλάβαμε/αποδεχθήκαμε αν θες ποτέ, στους ζωολογικούς κήπους θεωρούσαμε ότι για να αρπάξουν ένα ζώο από το φυσικό του περιβάλλον (γιατί κάποια λιοντάρια σαφώς και έφυγαν από την Αφρική και μαντρωθήκαν, δεν γεννήθηκαν όλα "μέσα"), θα φρόντιζαν τουλάχιστον να του προσφέρουν μια αξιοπρεπή ζωή σε περιβάλλον που θα έφτιαχναν όσο το δυνατόν γίνεται πιο κοντά στο δικό του. Εννοείται βέβαια πως κάποια στιγμή αντιληφθήκαμε ότι ούτε το να πάρεις ένα ζώο από το φυσικό του περιβάλλον είναι σωστό, αυτό όμως έγινε, δεν αλλάζει, φτάσαμε βλέπεις να πιστεύουμε ότι το να διαθέτει μια χώρα έναν "κήπο" του είδους είναι πολιτισμός.

Θέλεις τη γνώμη μου να επεκταθεί κι άλλο; Στ'αρχίδια μου κι οι γονείς και τα παιδιά τους που βρέθηκαν εκεί, επιλογή σίγουρα είχαν, κατεστραμμένοι είμαστε έτσι κι αλλιώς. Εκτός κι αν το παρακάτω -κι εφόσον ισχύει βέβαια αν και οι πιθανότητες κοιτώντας τις φωτό μάλλον δεν είναι με το μέρος μας..- σου φαίνεται εσένα λογικό:

"Οι άνθρωποι είναι γοητευμένοι από αυτή τη διαδικασία, τόσο οι ενήλικες όσο και τα παιδιά και θέλουν να ακούσουν ιστορίες στις οποίες εν γένει δεν έχουν πρόσβαση. Νομίζω πως αυτό είναι καλό. Βοηθά στη διεύρυνση των γνώσεων για τα ζώα, τόσο όσο αυτά είναι στη ζωή όσο και μετά το θάνατό τους" δήλωσε ο επιστημονικός διευθυντής Μπενγκτ Χολστ.


"Γοητευμένοι"!

Ξέρεις κάτι; Βαριέμαι να το συνεχίσω (άσχετο, δεν έχει να κάνει με σένα), άσε με να πιστεύω και να φωνάζω αυτό που νιώθω αλλά και να πράττω όπως αισθάνομαι. Συνεχίζω να εύχομαι τα ίδια για δαύτους. Και τύψεις δεν έχω για τίποτα, πίστεψέ με.

MANOSR1
15/02/2014, 01:41
εχεις απολυτο δικιο
Είμαστε το πιο γαμημένο είδος του πλανήτη, ότι και να λέμε εδώ η ίδια θα είναι η κατάληξη . Σ'αυτούς που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις αλλά και στους άλλους που τις υλοποιούν εύχομαι να ψοφίσουν στον σκατόλακο που θ'απομείνουν τα κόκκαλά τους για πάντα μέσα μετά. Μέχρι και η θύμηση τους να μυρίζει σκατά.

Ταυρομάχοι, κυνηγοί της καύλας και όχι της ανάγκης, κάθε είδους αρχίδι που αφαιρεί ζωές εσκεμμένα και χωρίς λόγο, σκατόλακο. Μπας γίνουμε άνθρωποι κάποια στιγμή δηλαδή.

Τόσο απλά από μεριάς μου.

Acacius
15/02/2014, 03:31
1) Η καμηλοπάρδαλη δεν είναι απειλούμενο είδος.

2) Το ζωντανό ήταν λέει γενετικά υποδεέστερο. Όσο "άι λαβ Αδόλφος" κι αν ακούγεται, μάλλον σημαίνει ότι λόγω επιμειξίας δεν ήταν ιδανικός γονέας για τη διατήρηση του είδους.

3) Το ότι τα παιδάκια βλέπουν το ζώο να σφάζεται/τεμαχίζεται και να δίνεται στα λιοντάρια μπορεί να είναι πολύ μπρουτάλ για τον Έλληνα γονέα, αλλά δεν είναι κακή ιδέα. Αν ξέρεις ότι για να φάει κάποιος πρέπει να πεθάνει κάτι άλλο πρώτα, σέβεσαι περισσότερο αυτό που τρως. Όχι σαν μερικά Αμερικανάκια που νομίζουν ότι οι μπριΤΖόλες φυτρώνουν στους αγρούς. Επίσης, σημαίνει ότι το ζώο δε σφάχτηκε τελείως άδικα.

4) Άλλοι ζωολογικοί είχαν προσφερθεί να πάρουν το ζώο αλλά οι Δανοί αρνήθηκαν. Άει κατάλαβε.

5) Επειδή πολλή αγανάκτηση βλέπω για μια καμηλοπάρδαλη και μάλιστα εκτροφής (όχι ότι έφταιγε το ζωάκι): http://www.comedylab.gr/video/1822/55-mikeius-vs-φιλόζωοι . Ξεχέστε με αβέρτα.
[edit/warning: θα χαλαστείτε, δείχνει πράγματα που ταράζουν - και ζώα και ανθρώπους]

6)Όποιος τρώει αρνάκια γάλακτος καλύτερα να μασάει αντί να μιλάει. Και να με καλέσει το Πάσχα, φέρνω εγώ τις μπύρες...

Pan (dvs)
15/02/2014, 06:35
;) H πρώτη μου σκέψη μόλις το είδα...

Η δεύτερη... ας μην την εκφράσω καλύτερα....

Η αληθεια ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτομαστε πολυ περισσοτερα απ'οτι λεμε.:beer:

Acacius το θεμα δεν ειναι αν επρεπε η οχι να θανατωθει το ζωο.Το θεμα ειναι αν επρεπε να γινει δημοσιο θεαμα για μικρα παιδια.Ναι και εμεις τρωμε τα αρνακια δεν παμε ομως τα παιδια μας τριημερη στα σφαγεια.;)

bulmont
15/02/2014, 06:38
Πιστεύω αυτά τα παιδάκια να πήραν ένα καλό μάθημα για το μέλλον τους...

Acacius
15/02/2014, 07:03
Acacius το θεμα δεν ειναι αν επρεπε η οχι να θανατωθει το ζωο.Το θεμα ειναι αν επρεπε να γινει δημοσιο θεαμα για μικρα παιδια.Ναι και εμεις τρωμε τα αρνακια δεν παμε ομως τα παιδια μας τριημερη στα σφαγεια.;)
Δε λέω ότι συμφωνώ υποχρεωτικά, αλλά μπορώ να καταλάβω να θέλει κάποιος να το δείξει στο παιδί του ώστε να καταλάβει από πού έρχεται το κρέας και ότι τα λιοντάρια δεν τρώνε μαργαρίτες. Το τι βλέπαν οι γονείς/παππούδες στα χωριά το φαντάζεσαι και έτσι είναι άλλωστε η πραγματική ζωή. Μην κοιτάς που εμείς ζούμε σχετικά προστατευμένοι από το θάνατο.

Θυμάμαι καλά τη γιαγιά μου να ρίχνει ως άλλος Τσακ Νόρρις karate chop στο φτωχό κουνέλι και να το αφήνει σέκο (πίσω από τα αυτιά - μπαμ και κάτω). Το βίωμα για ένα παιδί της πόλης ήταν ελαφρά τραυματικό αλλά α)με έκανε να καταλάβω καλύτερα β)με έκανε να σκεφτώ. Ακόμα περισσότερο όταν αργότερα είδα το θείο μου να σφάζει αρνί. Τότε ήταν που σκέφτηκα πρώτη φορά σοβαρά αν θα γίνω χορτοφάγος ή αν θα ζω με τις τύψεις μου (το β... πολλά κιλά τύψεις όμως)

Με τη λογική μου βέβαια μετά το ζωολογικό μπορεί να πήγαν τα 8χρονα και στο μπ@@ρδέλο για να τους δείξουν πώς γίνονται τα παιδιά :uplate:

makis206
15/02/2014, 08:00
Δε λέω ότι συμφωνώ υποχρεωτικά, αλλά μπορώ να καταλάβω να θέλει κάποιος να το δείξει στο παιδί του ώστε να καταλάβει από πού έρχεται το κρέας και ότι τα λιοντάρια δεν τρώνε μαργαρίτες.

Συγνώμη αλλά δεν είδα ποτέ και κανέναν να μην έχει μάθει χωρίς να δει live στη ζωή του το τι τρώνε τα λιοντάρια και το πως καταφέρνουν να το αποκτήσουν, αυτό που βλέπω εγώ είναι παιδιά που όταν καταλάβουν (εάν καταλάβουν ποτέ με τέτοια καθοδήγηση..), τότε θα διαπιστώσουν πραγματικά σε τι γαμημένο είδος εξελίχθηκε ο άνθρωπος..

spyrakos35
15/02/2014, 08:00
εγινες χορτοφάγος λοιπόν και πήρες άφεση?

nikos_abel
15/02/2014, 09:00
Με τη λογική μου βέβαια μετά το ζωολογικό μπορεί να πήγαν τα 8χρονα και στο μπ@@ρδέλο για να τους δείξουν πώς γίνονται τα παιδιά :uplate:

Μα σε παρακαλώ! Το σεξ είναι ταμπού!!!! ( κάπου είδα 2014 νομίζω, λάθος θα έκανα )

el_hymador
15/02/2014, 09:13
Τα παιδάκια θα μάθαιναν πολύ περισσότερα για το πως λειτουργεί η φύση αν τα αμόλαγαν μαζί με τους γονείς τους στη σαβάνα. Είναι αστείο ως επιχείρημα ότι παρακολούθησαν την θανάτωση, τον σφαγιασμό και το ταίσμα των λιονταριών αποστασιοποιημένα και με ασφάλεια πίσω από τα σίδερα του ζωολογικού κήπου και μάθανε να σέβονται. Αν δεν μπεις λίγο και στο ρόλο του θύματος, να καταλάβεις το φθαρτό της υπόστασης σου, ένα @δι καταλαβαίνεις. Και εν πάσει περιπτώση είναι απίσττευτα γελοίο και ενδεικτικό της κατάντιας μας, το ότι φυλακίζουμε ζώα και φτιάχνουμε πάρκα και βοτανικούς κήπους για να διαττηρήσουμε "επαφή" με τη φύση. Δεν λέω οτι ένα παιδί στη Δανία θα είχε την ευκαιρία να δει ποτέ καμηλοπάραδαλη (και στην τελική γιατί θα πρέπει να δει αν το σκεφτεί κανείς;), αλλά εδώ μιλάμε ότι υπάρχουν πιτσιρίκια που αν εξαιρέσεις τους σκύλους, τις γάτες και τις δεκαοχτούρες, δεν έχουν δει κανένα άλλο -έστω- οικόσιτο ζωντανό! Όπως και να έχει, η καλύτερη εκπαίδευση για τα σημερινά παιδιά, αφού πρέπει ντε και καλά να τα ωριμάσουμε νωρίς και να τα εκθέσουμε σε άσχημες καταστάσεις (πράγμα που δεν με βρίσκει τελείως αντίθετο) θα ήταν να τα πάνε και να τους δείξουν νευρωψυχωσικούς αστούς που παίρνουν χούφτες τα ηρεμιστικά ελέω σύγχρονου τρόπου ζωής, να τα πάνε σε κατεστραμμένες περιβαλλοντικά περιοχές λογω "ανάπτυξης" και να τους δείξουν ασθενείς με όγκους και νεοπλασματικές ασθένειες από τα σκατά που τρώμε και αναπνέουμε. Η καμηλοπάρδαλη που θανατώνεται και ταίζεται στα λιοντάρια σε έναν ζωολογικό κήπο στη Δανία, ως γεγονός και ως θέαμα, είναι ή αποθέωση της αμετροέπειας και του fucked up τρόπου ζωής μας.

nikos_abel
15/02/2014, 09:20
Φανταζομαι τους ιδιους λογισμους με τους Δανους εχουν και οι ηγετες του πλανητη για τον απλο κοσμακη ....



Ακριβώς, μη το φαντάζεσαι, έτσι ακριβώς.

MG-KTiNoS
15/02/2014, 09:23
Και εν πάσει περιπτώση είναι απίσττευτα γελοίο και ενδεικτικό της κατάντιας μας,.

Αυτό ~!

nikos_abel
15/02/2014, 09:23
και στην τελική γιατί θα πρέπει να δει αν το σκεφτεί κανείς

Γιατί ρε Κωστή και εγώ θέλω να δω τα πλοκαμοφόρα στην Ευρώπη ή στο Γανυμήδη, τι σημαίνει αυτό;
Θα μου πεις, πρέπει να πας εκεί για να τα δεις; Δε μπορείς να τα δεις στην οθόνη; Ε, δεν είναι το ίδιο.

Κατά τα άλλα δεν έχεις και άδικο.

stefanos
15/02/2014, 09:32
Από την άλλη πρέπει να αποδεχτούμε και το γεγονός

ότι δεν γίνεται να έχουμε και αρκούδες και "εγνατία"

MG-KTiNoS
15/02/2014, 09:58
Από την άλλη πρέπει να αποδεχτούμε και το γεγονός

ότι δεν γίνεται να έχουμε και αρκούδες και "εγνατία"

Μεγάλη κουβέντα

nicksior
15/02/2014, 10:13
Στην οικολογία, όπου κεντρική ιδέα είναι η "ισορροπία της Φύσης", δεν χωρά η ζωοφιλία. Η Φύση είναι κάθε άλλο παρά φιλόζωη. Οι αποδείξεις είναι παντού γύρω σας.

Για κάποιους λόγους , που δεν γνωρίζω , το ζώο έπρεπε να θανατωθεί και για λόγους οικονομίας , απο το σώμα του έπρεπε να τραφούν τα λιοντάρια.
Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν την αλήθεια που δεν περιέχεται στις ταινίες του Ντίσνευ...

Αλλο ένα θρεντ γραμμένο απο χορτάτα παιδιά της πόλης και των μικροτσιπ..:wave2:

teogtp
15/02/2014, 10:33
Αν αυριο πρεπει να θανατωθεις εσυ για λογους οικονομιας (που αυτο βιωνουμε τον τελευταιο καιρο) να'σε σιγουρος οτι
η σκεψη μας θα ειναι μαζι σου......
Ενα χορτατο παιδι της πολης.:wave2:

akis_trevor
15/02/2014, 10:46
νομιζω πως εχετε εστιασει στο οτι φαγωθηκε απο τα λιονταρια και οχι τον λογο για τον οποιο σκοτωθηκε.
αυτο που ειπε ο χυμαδορ στο πρωτο του ποστ ειναι σωστο.θα επρεπε να ζουμε ολοι αρμονικα με τα ζωα.ομως βλεπεις τα ανθρωπομορφα ζωα τα εχουν γ@μησει ολα...

nicksior
15/02/2014, 11:02
Αν αυριο πρεπει να θανατωθεις εσυ για λογους οικονομιας (που αυτο βιωνουμε τον τελευταιο καιρο) να'σε σιγουρος οτι
η σκεψη μας θα ειναι μαζι σου......
Ενα χορτατο παιδι της πολης.:wave2:

Ακριβώς όπως τα γράφεις! (:lol: άθελα σου συμφωνείς μαζί μου).
Ζωή-θάνατος δεν υπάρχουν ξεχωριστά και η ανανέωση, αέναη.

MG-KTiNoS
15/02/2014, 11:11
Στην οικολογία, όπου κεντρική ιδέα είναι η "ισορροπία της Φύσης", δεν χωρά η ζωοφιλία. Η Φύση είναι κάθε άλλο παρά φιλόζωη. Οι αποδείξεις είναι παντού γύρω σας.

Για κάποιους λόγους , που δεν γνωρίζω , το ζώο έπρεπε να θανατωθεί και για λόγους οικονομίας , απο το σώμα του έπρεπε να τραφούν τα λιοντάρια.
Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν την αλήθεια που δεν περιέχεται στις ταινίες του Ντίσνευ...

Αλλο ένα θρεντ γραμμένο απο χορτάτα παιδιά της πόλης και των μικροτσιπ..:wave2:

με όλο το σεβασμό -και ξέρεις ότι σ αγαπάω-
Αυτό που έγραψες αντικατοπτρίζει και τη δική σου ιστορία.
Ενός ανθρώπου δηλαδή που ζει κοντά στη φύση αλλά όχι
μέσα σ αυτή ή από αυτή.
(Είσαι και κυνηγός.)
Για να μείνουμε λοιπόν στο θέμα
Η Φύση είναι ζωόφιλη. Για την ακρίβεια είναι ο παράδεισος του ζώου.
Προσφέρει σπίτι στα ζώα, προσφέρει τροφή, δυνατότητα αναπαραγωγής
και τέλος όταν το ζώο γερνάει ή τραυματίζεται σοβαρά μπαίνει στην ανακύκλωση.
Μετά έρχεται ο άνθρωπος και τα κάνει πουτάνα όλα.
Τα ζώα δεν έχουν τροφή, δεν έχουν χώρο, λιγοστεύουν και στο τέλος εξαφανίζονται.
Κι εδώ είναι η κατάντια, που λέει και ο φίλτατος, της προσομοίωσης στο ζωολογικό κήπο.
Ξέρεις κάτι όμως?
Δεν είναι τυχαίο κι αυτό.
Όταν μπήκαν οι Γερμανοί στη Δανία, έτρεξαν κι έδωσαν την κορόνα του βασιλιά στον 1ο Γερμανό μοτοσυκλετιστή που είδαν.
(Εδώ ξέρεις τι έγινε...)
Παρ όλο το χάλι μας λοιπόν διαφέρουμε.
Αγαπάμε τη ζωή και δε γουστάρουμε τέτοιες μαλακίες.

υγ
Πήγα και στη Στροφιλιά της προάλλες να φωτογραφίσω πουλάκια και ξέρεις τι είδα?
Αυτό !
309829

nicksior
15/02/2014, 11:11
νομιζω πως εχετε εστιασει στο οτι φαγωθηκε απο τα λιονταρια και οχι τον λογο για τον οποιο σκοτωθηκε.
αυτο που ειπε ο χυμαδορ στο πρωτο του ποστ ειναι σωστο.θα επρεπε να ζουμε ολοι αρμονικα με τα ζωα.ομως βλεπεις τα ανθρωπομορφα ζωα τα εχουν γ@μησει ολα...

Τι εννοείς "αρμονικά" δεν μας το αναλύεις λιγάκι?
Οσο για τον Χυμαδόρ , αυτός είναι ένας στυγνός εκμεταλευτής του μόχθου αθώων μελισσών , καταδικάζοντας τα παιδιά τους σε ασιτία ή σε κατανάλωση υπόπτων βιομηχανικών προιόντων...
(άσε που τις μαστουρώνει κιόλας , εθίζοντάς τες στα ναρκωτικά)

akis_trevor
15/02/2014, 11:15
Τι εννοείς "αρμονικά" δεν μας το αναλύεις λιγάκι?
Οσο για τον Χυμαδόρ , αυτός είναι ένας στυγνός εκμεταλευτής του μόχθου αθώων μελισσών , καταδικάζοντας τα παιδιά τους σε ασιτία ή σε κατανάλωση υπόπτων βιομηχανικών προιόντων...
(άσε που τις μαστουρώνει κιόλας , εθίζοντάς τες στα ναρκωτικά)
1.αρμονικα εννοω να μην τους σκοτιζουμε τα ουμπαλα γ@μωντ@ς τους το περιβαλλον...
2.δεν ξερω τι κανει εκει στα ψηλα της κορινθιας αλλα αυτο που ειπε με βρισκει συμφωνω.:)

MG-KTiNoS
15/02/2014, 11:16
Τι εννοείς "αρμονικά" δεν μας το αναλύεις λιγάκι?
Οσο για τον Χυμαδόρ , αυτός είναι ένας στυγνός εκμεταλευτής του μόχθου αθώων μελισσών , καταδικάζοντας τα παιδιά τους σε ασιτία ή σε κατανάλωση υπόπτων βιομηχανικών προιόντων...
(άσε που τις μαστουρώνει κιόλας , εθίζοντάς τες στα ναρκωτικά)

:bawl:
:moutza:
:lol:

BLiTzER
15/02/2014, 11:20
Από που βγαίνει αυτό; Αν δεν είχαμε πάει ποτέ ας πούμε, θα είχαμε κάθε δικαίωμα;


Νομίζω καταλαβαίνεις την ειρωνεία και το δηθενισμό που ήθελα να τονίσω. Δε χρειάζεται να το αναλύσω. Δε διαφωνώ μαζί σας. Απλά, για αρχή, κατηγορώ τους γονείς.

nicksior
15/02/2014, 11:35
....Η Φύση είναι ζωόφιλη. Για την ακρίβεια είναι ο παράδεισος του ζώου.
Προσφέρει σπίτι στα ζώα, προσφέρει τροφή, δυνατότητα αναπαραγωγής
και τέλος όταν το ζώο γερνάει ή τραυματίζεται σοβαρά μπαίνει στην ανακύκλωση....

Είσαι λάθος . Η φύση δεν κάνει φιλίες, αντίθετα είναι αμείληκτη. Οσα είδη δεν προσαρμόζονται απλά εξαφανίζονται , αυτό ισχύει και για εμάς, αν πχ ο πλανήτης πλησιάσει ή απομακρυνθεί έστω και λίγο απο τον ήλιο με αποτέλεσμα να αλλάξει η θερμοκρασία .... πἀπαλα!

Σε λίγες μέρες θα αρχίσουν να ζευγαρώνουν τα κοτσύφια και να φωλεοποιούν. Και μόλις εκκολαφθούν τα αυγά τους θα δεις πως οι καρακάξες επιδίδονται σε καταδρομικές επιχειρήσεις εναντίον των νεοσσών. Σπαραξικάρδιο το θέαμα των κοτσυφιών που προσπαθούν μάταια να προφυλάξουν τα κλωσσόπουλα τους, αλλά αυτά έχει η Φύση.

Ηρεμος θάνατος και σε βαθιά γεράματα σαν αυτόν που περιγράφεις απλά δεν υπάρχει στην φύση και είναι ξεκάθαρο πως δεν έχεις ζήσει κοντά της.

Κι εγώ σ αγαπώ αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου! :wave2:

Joyrider
15/02/2014, 11:42
Με όλες τις οπτικές συμφωνώ αλλά ένα πράγμα βρίσκω λάθος.
Έχουμε κάνει το λάθος διαχωρισμό "εμείς και η φύση", "εμείς και το περιβάλλον", "εμείς και τα ζώα".
Μέσα στο παιχνίδι είμαστε και εμείς, είτε σώζουμε είδη είτε εξαφανίζουμε είδη, επιδρούμε στην ισορροπία. Δεν γίνεται να μείνει στατική η ισορροπία.

Άσχετο αλλά πιστεύω κάποια στιγμή θα κάνουμε και στους εαυτούς μας αυτά που κάνουμε τώρα στα ζώα. Υπερπληθυσμός, ευγονική...

Για την φύση τώρα πόσο γλυκούλα είναι:
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/animals-can-be-giant-jerks
βέβαια αρκεί να κοιτάξουμε και εμάς.

Pardalotzatziki
15/02/2014, 11:49
Για την φύση τώρα πόσο γλυκούλα είναι:
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/animals-can-be-giant-jerks
βέβαια αρκεί να κοιτάξουμε και εμάς.

Σιγα μην κανουμε και αναλυση στα ζωα μα τους δικους μας ορους και ορολογιες...

Απλα σκεπτομενος....γιατι δεν το δινουν στην Κοπεγχαγη που θελει ζωο με αλλα γονιδια?
Και σε ολη τη γη δεν βρισκεται ζωολογικος κηπος να τον θελει? Δεν ρωτανε? Απλα το σκοτωνουν?

Bowleno
15/02/2014, 11:54
Η αληθεια ειναι οτι σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτομαστε πολυ περισσοτερα απ'οτι λεμε.:beer:

Acacius το θεμα δεν ειναι αν επρεπε η οχι να θανατωθει το ζωο.Το θεμα ειναι αν επρεπε να γινει δημοσιο θεαμα για μικρα παιδια.Ναι και εμεις τρωμε τα αρνακια δεν παμε ομως τα παιδια μας τριημερη στα σφαγεια.;)


Εγώ πάντως έχω πάει τον γιο μου να δει πως σφάζουν τα αρνάκια στο Μενίδι....

MG-KTiNoS
15/02/2014, 11:54
Είσαι λάθος . Η φύση δεν κάνει φιλίες, αντίθετα είναι αμείληκτη. Οσα είδη δεν προσαρμόζονται απλά εξαφανίζονται , αυτό ισχύει και για εμάς, αν πχ ο πλανήτης πλησιάσει ή απομακρυνθεί έστω και λίγο απο τον ήλιο με αποτέλεσμα να αλλάξει η θερμοκρασία .... πἀπαλα!

Σε λίγες μέρες θα αρχίσουν να ζευγαρώνουν τα κοτσύφια και να φωλεοποιούν. Και μόλις εκκολαφθούν τα αυγά τους θα δεις πως οι καρακάξες επιδίδονται σε καταδρομικές επιχειρήσεις εναντίον των νεοσσών. Σπαραξικάρδιο το θέαμα των κοτσυφιών που προσπαθούν μάταια να προφυλάξουν τα κλωσσόπουλα τους, αλλά αυτά έχει η Φύση.

Ηρεμος θάνατος και σε βαθιά γεράματα σαν αυτόν που περιγράφεις απλά δεν υπάρχει στην φύση και είναι ξεκάθαρο πως δεν έχεις ζήσει κοντά της.

Κι εγώ σ αγαπώ αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου! :wave2:

Είναι και έτσι όπως τα λες...
αλλά όχι ΜΟΝΟ έτσι.
Η φύση δεν έχει μόνο κοτσίφια έχει και ιπποπόταμους.
ΑΛΛΑ
Κάποτε, πριν φτιάξουν το αεροδρόμειο του Αράξου και πριν ο κάθε βλάκάς πάρει καραντουφέκα
η Στροφυλιά ήταν γεμάτη πουλιά. (τέτοια εποχή ήταν μαύρη, μου είπαν, οι ιθαγενείς)
Σήμερα που είναι τα πουλάκια ΩΕΩ?
Άρα η μάνα γη που λέγενε κάποτε είχε για όλους
υγ
όχι δεν έχω ζήσει, αλλά κάτι βιβλεία έχουν πέσει στα χέρια μου και κάποια σχέση με τη βιολογία,
τον Δαρβίνο και μερικούς ακόμα την έχω ο αλήτης...
:lol:

πάντα στο χαλαρό της κουβέντας

Joyrider
15/02/2014, 11:57
Σιγα μην κανουμε και αναλυση στα ζωα μα τους δικους μας ορους και ορολογιες...

Απλα σκεπτομενος....γιατι δεν το δινουν στην Κοπεγχαγη που θελει ζωο με αλλα γονιδια?
Και σε ολη τη γη δεν βρισκεται ζωολογικος κηπος να τον θελει? Δεν ρωτανε? Απλα το σκοτωνουν?
Δεν ξέρω τα κριτήρια που έχουν για αυτά τα ζώα και τι μπορεί να γίνει
http://www.theguardian.com/world/2014/feb/09/why-copenhagen-zoo-killed-marius-giraffe

Για το πρώτο αυτό λέω, δεν έχει δικούς μας και δικούς τους. Κομμάτι της φύσης είμαστε.

Vstrommer71
15/02/2014, 12:04
(...) Ακόμα περισσότερο όταν αργότερα είδα το θείο μου να σφάζει αρνί. Τότε ήταν που σκέφτηκα πρώτη φορά σοβαρά αν θα γίνω χορτοφάγος ή αν θα ζω με τις τύψεις μου (το β... πολλά κιλά τύψεις όμως)


Aκριβως απο τοτε(5 χρονων) με την ιδια αφορμη σταματησα να τρωω οτιδηποτε εχει σχεση με αρνι,κατσικι κλπ.Και μεχρι τωρα μολις παρω μυρωδια την αρνιλα κοβω περα
Στο θεμα μας τωρα,προφανως οι επιστημονες ειναι πιο ειδικοι απο μενα να κρινουνε για την θανατωση της καμηλοπαρδαλης.Απλα κι εγω βρισκω αρκετα brutal να γινεται μπροστα σε μικρα παιδακια.
Και μην τα παιρνετε ολα ισωμα,επειδη μπορει καποιος να εκανε-αν εκανε- μια χαζομαρα,δεν χαρακτηριζει μια χωρα ολοκληρη.Οποτε μην διαβαζω αηδιες του τυπου τι πολιτισμο εχουνε αυτοι και αλλες ελληνομπαρουφες....

nicksior
15/02/2014, 12:20
Σιγα μην κανουμε και αναλυση στα ζωα μα τους δικους μας ορους και ορολογιες...

Αυτό ακριβώς ! Αλλά απο την ανάποδη, κάνουν οι λεγόμενοι "ζωολάτρες" εξισώνουν δηλ το "ορφανό" ζαρκαδάκι με το ορφανό αφρικανάκι (να μην σου πω ότι το βάζουν και πιο πάνω..) .
Δεν θυμάμαι ποιός αλλά πριν μερικές σελίδες σ αυτο το θρεντ κάποιος ανέβασε φωτογραφίες με αποστεωμένα αφρικανάκια χωρίς ελπίδα επιβίωσης .
Φωτογραφίες σύγχρονες -σημερινές -καθημερινές που όμως δεν προκαλούν πλέον κανένα ενδιαφέρον , τουλάχιστον το μισό απο το ενδιαφέρον που προκάλεσε η φωτογραφία της καμηλοπάρδαλης...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άνθρωποι να δηλώνουν την αγάπη τους για τα ζώα και ταυτόχρονα να μισούν τους ανθρώπους

Pardalotzatziki
15/02/2014, 12:22
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άνθρωποι να δηλώνουν την αγάπη τους για τα ζώα και ταυτόχρονα να μισούν τους ανθρώπους

Αυτο το εχω παρατηρησει και γω...ενταξει δεν ειναι μισος, αλλα μια αδιαφορια υπαρχει..
Και υπερασπιζονται τα ζωα σαν τρελοι μερικοι....ξεπερναει τα ορια λιγο..
Αν πεις δε για αδεσποτα...φωτια και τσεκουρι!

MG-KTiNoS
15/02/2014, 12:23
Αυτό ακριβώς ! Αλλά απο την ανάποδη, κάνουν οι λεγόμενοι "ζωολάτρες" εξισώνουν δηλ το "ορφανό" ζαρκαδάκι με το ορφανό αφρικανάκι (να μην σου πω ότι το βάζουν και πιο πάνω..) .
Δεν θυμάμαι ποιός αλλά πριν μερικές σελίδες σ αυτο το θρεντ κάποιος ανέβασε φωτογραφίες με αποστεωμένα αφρικανάκια χωρίς ελπίδα επιβίωσης .
Φωτογραφίες σύγχρονες -σημερινές -καθημερινές που όμως δεν προκαλούν πλέον κανένα ενδιαφέρον , τουλάχιστον το μισό απο το ενδιαφέρον που προκάλεσε η φωτογραφία της καμηλοπάρδαλης...
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται άνθρωποι να δηλώνουν την αγάπη τους για τα ζώα και ταυτόχρονα να μισούν τους ανθρώπους

α μπορώ να στο πω εγώ...
Έχουν τόσο συχαθεί τους ανθρώπους και τις μαλακίες που κάνουν που το έχουν ρίξει στα ζώα.
Ένα σκυλάκι ή ένα γατάκι πχ σε αγαπούν απόλυτα.
Δεν έχουν αν και γιατί. Σε αγαπούν και τέλος όλα.
Σε αντίθεση με τη γκόμενα σου, συχνά και τη μάνα σου, και τον πατέρα σου
που σε γαμ... κι έχουν να σου πουν και από πάνω.
Ρίξ τους άδικο μετά.

akis_trevor
15/02/2014, 13:21
και πως καποια πραγματα εμφανιζονται μπροστα σου την καταλληλη στιγμη απτο πουθενα..
Aυτά είναι τα 10 ζώα που σκοτώνουν τους περισσότερους ανθρώπους κάθε χρόνο. (http://www.to-gamato.com/2014/02/a-10-1.html)

typhoon
15/02/2014, 14:30
Μιας που το πιάσαμε το θέμα, ας πω κι εγώ το μακρύ μου.. Έχει κανείς σας μπουφανακι δερμάτινο ?ολόσωμη ίσως ?γαντια ?μπότες ?κάνα σαμάρι οι σκλεροπυρηνικοι τσοπεραδες?
Αυτά από τι γίνονται ?και σίγουρα με ποιο τρόπο ?λίγος κόσμος ξέρει τι γίνεται μέσα στα σφαγεία, ακόμη λιγότερους τους νοιάζει.
Γι αυτό σταματήστε να σκοτιζεστε για μια καμηλοπαρδαλη ούτε η πρώτη είναι, ούτε η τελευταία, ούτε θα ένοιαζε αν δε το διαβάζατε στο ίντερνετ και ούτε θα σας νοιαξει το βράδυ πριν πέσετε για ύπνο.

Δυστυχώς ο άνθρωπος είναι το κυρίαρχο είδος και ακόμη δυστυχεστερα γ@μαει ότι θέλει γιατί μπορεί. Ωστόσο είναι παγκόσμιως αποδεκτό ότι οι πόλεμοι και τα πειράματα (σε ζώα και άνθρωπους)μας έχουν φέρει στο σημείο που είμαστε σήμερα.
Στο σημείο όπου η φύση αν της επέτρεπαν να αναλάβει πολλές ζωές θα είχαν χαθεί. Σε όλη την υπόλοιπη πλαση ισχύει το survival of the fittest εκτός από τον άνθρωπο οπου άρρωστοι και ανάπηροι επιβιώνουν από "ανθρωπιστικους"λόγους.
Εκεί οι υποστηρικτές του "ρε κ αριολη άνθρωπε κλπ " δεν ασχολούνται γιατί είναι κάποιος γονιός, αδερφός, σύζυγος, παιδί τους που πρέπει να εξαιρεθεί από τον κανόνα,αλλά άμα πετύχουν καμιά καμηλοπεριπτωση... Γ αμημενε άνθρωπε ψόφα σαν είδος.

Υποκριτες

makis206
15/02/2014, 14:41
Νομίζω καταλαβαίνεις την ειρωνεία και το δηθενισμό που ήθελα να τονίσω. Δε χρειάζεται να το αναλύσω. Δε διαφωνώ μαζί σας. Απλά, για αρχή, κατηγορώ τους γονείς.

Δεν το κατάλαβα φυσικά, έτσι εννοείται πάσο.;)

Pardalotzatziki
15/02/2014, 14:42
Μιας που το πιάσαμε το θέμα, ας πω κι εγώ το μακρύ μου.. Έχει κανείς σας μπουφανακι δερμάτινο ?ολόσωμη ίσως ?γαντια ?μπότες ?κάνα σαμάρι οι σκλεροπυρηνικοι τσοπεραδες?
Αυτά από τι γίνονται ?και σίγουρα με ποιο τρόπο ?λίγος κόσμος ξέρει τι γίνεται μέσα στα σφαγεία, ακόμη λιγότερους τους νοιάζει.
Γι αυτό σταματήστε να σκοτιζεστε για μια καμηλοπαρδαλη ούτε η πρώτη είναι, ούτε η τελευταία, ούτε θα ένοιαζε αν δε το διαβάζατε στο ίντερνετ και ούτε θα σας νοιαξει το βράδυ πριν πέσετε για ύπνο.
Υποκριτες

Και δε μου λες μισανθωπε που δεν εισαι υποκριτης......ζεις σε σπηλια και τρως χορτα? Και ντυνεσαι με φυλλα δεντρων? :a06::a06:
Μπιφτεκι δεν εχεις φαει? Κοκορετσι? Ψαρι?
Εχεις μοτορι? Γιατι καταστρεφεις δεντρα που βγαζουν καουτσουκ? Γιατι ρουφας πετρελαιο απο τη γη? Για να κανεις βολτες και να γουσταρεις?
Για να τους λες ολους υποκριτες...μαλλον εισαι ο τρελος του χωριου που φωναζει οτι ολοι ειναι τρελοι....
Ασε....εισαι ΦΑΟΥΛ!!!!
Αν θες αναλυση τραβαει πολυ το πραγμα...

Και αν το καλοσκεφτεις....
Δεν φοραμε μπουφαν απο καμηλοπαρδαλη...απο αγελαδες ειναι το δερμα που ετσι κι αλλιως τις "στελνουμε" για το κρεας...
Αλλα δεν ειναι και καλο επιχειρημα αυτο..το λεω απο μονος μου

Gi_4ce
15/02/2014, 15:00
http://www.youtube.com/watch?v=q3ymA5Clw8s

Και πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα δείτε το όλο το βίντεο...

vaska
15/02/2014, 15:24
Διαβάζω από την ώρα που ανέβηκε το θρεντ, είδα και το βίντεο του Mikeius, ήμουν προσεκτικός και προσπάθησα να καταλάβω όλων τις απόψεις.

Τελικά δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω, να ουρλιάξω ή να σιωπήσω.

Υ.Γ. Δεν έχω πάει ποτέ σε τσίρκο ή ζωολογικό ούτε και οι κόρες μου και αφού δεν είδαμε το θέαμα που είδαν τα παιδάκια στη Δανία προφανώς δεν θα μάθουμε ποτέ για τον θάνατο με αυτόν τον άκρως παιδαγωγικό και εποικοδομητικό τρόπο.


:(

nikos_abel
15/02/2014, 16:58
κυρίαρχο είδος[/B]

Χαχαχαχα!!!! Ίσως για ένα μικρό κλάσμα του χρόνου.

309860


Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι δεν φαντάζονται πόσο μικρό είναι αυτό.

nikos_abel
15/02/2014, 17:09
Από την άλλη πρέπει να αποδεχτούμε και το γεγονός

ότι δεν γίνεται να έχουμε και αρκούδες και "εγνατία"


Και από την άλλη άλλη, πρέπει να καταλάβουμε ότι χωρίς αρκούδες και κοτσύφια δεν υπάρχει ούτε εγνατία, ούτε αυτοκίνητα, ούτε άνθρωποι γενικότερα.
Η κουβέντα που γίνεται, γίνεται για την επιβίωσή μας, τη δικιά μας, η ζωή στη γη θα συνεχίσει να υπάρχει για καμμιά 4άρα δις χρόνια ακόμα εκτός κάποιου πολύ
συγκλονιστικού απροοόπτου.

stefanos
15/02/2014, 17:37
Και από την άλλη άλλη, πρέπει να καταλάβουμε ότι χωρίς αρκούδες και κοτσύφια δεν υπάρχει ούτε εγνατία, ούτε αυτοκίνητα, ούτε άνθρωποι γενικότερα.
Η κουβέντα που γίνεται, γίνεται για την επιβίωσή μας, τη δικιά μας, η ζωή στη γη θα συνεχίσει να υπάρχει για καμμιά 4άρα δις χρόνια ακόμα εκτός κάποιου πολύ
συγκλονιστικού απροοόπτου.

Αυτό εμφανώς το έχουμε καταλάβει από την άλλη όμως όλα αυτά τα πάρκα δρυμοί φράκτες προγράμματα αναπαραγωγής κλπ δεν μοιάζουν με δικαιολογίες για να διατηρήσουμε τον τρόπο ζωής μας?
Δεν σου φαίνεται λίγο υποκριτικό?

el_hymador
15/02/2014, 18:00
Συμφωνώ στο ότι η φύση δεν είναι πονόψυχη και "άχου το μωρέ κοίτα τι γλυκούλι", τι μια στιγμή είσαι π.χ. μια ωραία αντιλόπη και βοσκάς μακάρια στη σαβάνα και στην άλλη είσαι με τα άντερα έξω βιώνοντας ανείπωτο πόνο και αγωνία ενώ σε τρώνε ζωντανή σαρκοφάγα... το θέμα με τις αντιλόπες και όλα τα άλλα ζωντανά είναι ότι δεν έχουν συναίσθηση -τουλάχιστον όχι crystal clear όπως εμείς- για το φθαρτό της υπόστασης τους και ότι θα πεθάνουν. Όσο μαλάκες και αν είμαστε ως είδος, πρέπει να αναγνωρίσουμε στον εαυτό μας κάποια ελαφρυντικά, είμαστε οι μόνοι πάνω στον πλανήτη που ξέρουμε ότι θα πεθάνουμε, αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε ημερομηνία λήξης και αυτό είναι μέγιστη τρολιά του μυαλού μας. Από εκεί και έπειτα όμως, τι θέμα είναι τι κάνουμε και πως διαχειριζόμαστε αυτόν τον πανάρχαιο φόβο, τον μεγαλύτερο απ όλους και τον έναν και μοναδικό που κινέιο τα νήματα της ανθρωπότητας από την πρώτη στιγμή. Ότι μαλακία και αν πράττουμε, αυτές τις παπαριές που κάνουμε με την συσσώρευση πλούτου, και υλικών αγαθών και πρώτων υλών δεν είναί τίποτα άλλο πέραν μιας ψυχωσικής κατάστασης που έχουμε εφέυρει για να ξεγελάσουμε τον θάνατο. Νομίζουμε ότι αποκτώντας δύναμη και ελέγχοντας όσο το δυνατό περισσότερο το περιβάλλον γύρω μας, θα θωρακιστούμε απέναντι στον χάρο αλλά @@δια κύριοι. Θα ψοφήσουμε και θα μας φάνε τα σκουλήκια. Το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε όλοι: ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ. :a22:

spyrval
15/02/2014, 18:32
Το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε όλοι: ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ. :a22:

Απόλυτα σωστό. Είναι στη φύση του ανθρώπου όμως να "προσπαθεί" να το ξεχάσει. Τελικά βέβαια όλοι θα πεθάνετε.

spyrakos35
15/02/2014, 21:17
Απόλυτα σωστό. Είναι στη φύση του ανθρώπου όμως να "προσπαθεί" να το ξεχάσει. Τελικά βέβαια όλοι θα πεθάνετε.

καλώς τον χαιλάντερ....

:lol:

spyrval
15/02/2014, 21:40
καλώς τον χαιλάντερ....

:lol:

Θα μείνω μόνο ένας :lol:

teogtp
15/02/2014, 22:02
Θα μείνω μόνο ένας :lol:

Καμνεις λαθος αγαπητε μου


309897

bruno
15/02/2014, 22:11
Δεν θα ξεχασω ποτε,όταν ημουν 8-9 χρονων 1980φευγα Πασχα, Θηβων και Αναπαυσεως Περιστερι εκει ακριβως που είναι τωρα ο σταθμος μετρο Ανθουπολεως,ηταν ένα φορτηγο μεγαλο που ειχε 10-15 κατσικια που ηταν φοβισμένα μαζεμενα στο μπροστα μερος της καροτσας.Στο πισω μερος του φορτηγου ειχαν κρεμασει τσιγκελι και εσφαζαν,εγδερναν επι τοπου αυτό που εδειχνε ο πελατης.Και αυτό για να φαει (γιορτασει) ο Χριστιανος το Πασχα .Τουλάχιστον η καμηλοπαρδαλη εφαγε μια σφαιρα στο κεφαλι δεν προλαβε ουτε να σκεφτει και μετα ταισε τα λιονταρια,ότι γινεται στην φυση δηλαδή.Σιγουρα δεν είμαι συνφωνος με αυτό,ειδικα όταν βλεπουν παιδια,να τα βλεπουν μονο στην T.V και αιμα στα video game.

Acacius
15/02/2014, 23:16
Συγνώμη αλλά δεν είδα ποτέ και κανέναν να μην έχει μάθει χωρίς να δει live στη ζωή του το τι τρώνε τα λιοντάρια και το πως καταφέρνουν να το αποκτήσουν, αυτό που βλέπω εγώ είναι παιδιά που όταν καταλάβουν (εάν καταλάβουν ποτέ με τέτοια καθοδήγηση..), τότε θα διαπιστώσουν πραγματικά σε τι γαμημένο είδος εξελίχθηκε ο άνθρωπος..
Το live έχει άλλη επίδραση κατά τη γνώμη μου. Πέραν αυτού η ένστασή μου είναι ότι έγινε τόσος ντόρος για ένα μη σπάνιο ζώο εκτροφής. Κι εμένα με ενοχλεί που σφάζονται π.χ. άλογα αλλά όταν καθημερινά αφανίζουμε ολόκληρα κοπάδια από χοιροβοοαμνοερίφια χωρίς να μας πολυνοιάζει είναι υποκρισία και το ξέρω ( οι κότες να πάνε να γαμ... :p ). Για ανθρώπους σε Συρίες/Ιράκ δεν το συζητάω.

Εκεί που συμφωνώ είναι ότι το να σφάζεις ένα υγιές ζώο (έστω και "γενετικά υποδεέστερο") δεν συνάδει με τη φιλοσοφία ενός ζωολογικού κήπου. Αφού πάντως αποφάσισαν ότι έπρεπε να θανατωθεί είμαι σίγουρος ότι έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν ώστε να μην υποφέρει.

[edit: είχα ξεχάσει το παράθυρο από το πρωί χωρίς refresh, οπότε δεν είδα τι είχε αναφερθεί μέχρι μετά που απάντησα. Πάντως νομίζω ότι η θέση μου είναι κατανοητή, άσχετα αν διαφωνεί ή συμφωνεί κάποιος]

spyrakos35
15/02/2014, 23:22
Υποδεεστερο ζωο..... σφαξιμο.....

Να δεις τι μου θυμιζει......

IRA57
15/02/2014, 23:46
309906

'nuff said... που λενε και στο ζωριο μου...

Gi_4ce
15/02/2014, 23:51
George Carlin το απο πανω και πολύ σωστά τα λέει ο εν λόγω κύριος.

πάντως στο θεμα μας.

για να λένε αυτοί του ζωολογικού οτι έπρεπε να σκοτώσουν το ενα αρσενικό για να υπαρχει σωστη αναπαραγωγική διαδικασία, κατι παραπάνω θα ξέρουν...

το οτι το κάνανε μπροστά σε παιδιά, αποδεικνύει οτι άλλοι θα έπρεπε να ειναι σε κλουβιά.

vaska
16/02/2014, 00:29
Πολύ παλιότερα επί εποχής dial up Internet σε κάποιο κωλοσάιτ που προειδοποιούσε ότι έχει σκληρές εικόνες βίας, έκανα το λάθος και μπήκα να δω βιντεάκια. Είχα 2 γραμμές και 2 modem για να εκμεταλλευτώ στα μέγιστα το μπαντγουιθ και τα βίντεα κύλαγαν αξιοπρεπώς. Το λοιπόν ένας Ρώσος νομίζω στρατιώτης έσφαζε στεγνά έναν τύπο ενώ του πατούσε το κεφάλι με το άρβυλο. Η εικόνα αυτή με στοιχειώνει ακόμα κι ας έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε.

Είμαι μάλλον πολύ παιδί της πόλης και δεν τα έχω συνηθίσει τέτοιου είδους θεάματα.

ego_o_idios
16/02/2014, 14:56
ego na sas 8imiso pos ta hamburger ta paoidakia i mpritsoles ta kontosouvlia vale ke mia kokoretsi ke afta lipon kapote ixan psixi....
ke ine ke 8ilastika ke i diafora tous apo tis zempres ine oti den exoun oreo ntekor as poume

gia afto lipon ka8e fora pou psonizete kreatakia na 8imoste oti den fitronoun ston kampo me tis agelades


ama ine na lipomaste na to kanoume epi sinolou



a! ke ta arnakia kapios ta sfazi

nikos_abel
16/02/2014, 15:03
ego na sas 8imiso pos ta hamburger ta paoidakia i mpritsoles ta kontosouvlia vale ke mia kokoretsi ke afta lipon kapote ixan psixi....
ke ine ke 8ilastika ke i diafora tous apo tis zempres ine oti den exoun oreo ntekor as poume

gia afto lipon ka8e fora pou psonizete kreatakia na 8imoste oti den fitronoun ston kampo me tis agelades


ama ine na lipomaste na to kanoume epi sinolou



a! ke ta arnakia kapios ta sfazi


:eyepop::a21::a020::a38:

Ti mas les kale, emperistatomena exw dei ageladia (o tonos sto teleftaio a) na fytrwnei kima gia berger kai soyvlakia (episis o tonos sto teleftaio a) na kanei karpo gyro xoirino kai gyro kotopoulo.
Asxete e asxete.

MG-KTiNoS
16/02/2014, 17:48
Συμφωνώ στο ότι η φύση δεν είναι πονόψυχη και "άχου το μωρέ κοίτα τι γλυκούλι", τι μια στιγμή είσαι π.χ. μια ωραία αντιλόπη και βοσκάς μακάρια στη σαβάνα και στην άλλη είσαι με τα άντερα έξω βιώνοντας ανείπωτο πόνο και αγωνία ενώ σε τρώνε ζωντανή σαρκοφάγα... το θέμα με τις αντιλόπες και όλα τα άλλα ζωντανά είναι ότι δεν έχουν συναίσθηση -τουλάχιστον όχι crystal clear όπως εμείς- για το φθαρτό της υπόστασης τους και ότι θα πεθάνουν. Όσο μαλάκες και αν είμαστε ως είδος, πρέπει να αναγνωρίσουμε στον εαυτό μας κάποια ελαφρυντικά, είμαστε οι μόνοι πάνω στον πλανήτη που ξέρουμε ότι θα πεθάνουμε, αντιλαμβανόμαστε ότι έχουμε ημερομηνία λήξης και αυτό είναι μέγιστη τρολιά του μυαλού μας. Από εκεί και έπειτα όμως, τι θέμα είναι τι κάνουμε και πως διαχειριζόμαστε αυτόν τον πανάρχαιο φόβο, τον μεγαλύτερο απ όλους και τον έναν και μοναδικό που κινέιο τα νήματα της ανθρωπότητας από την πρώτη στιγμή. Ότι μαλακία και αν πράττουμε, αυτές τις παπαριές που κάνουμε με την συσσώρευση πλούτου, και υλικών αγαθών και πρώτων υλών δεν είναί τίποτα άλλο πέραν μιας ψυχωσικής κατάστασης που έχουμε εφέυρει για να ξεγελάσουμε τον θάνατο. Νομίζουμε ότι αποκτώντας δύναμη και ελέγχοντας όσο το δυνατό περισσότερο το περιβάλλον γύρω μας, θα θωρακιστούμε απέναντι στον χάρο αλλά @@δια κύριοι. Θα ψοφήσουμε και θα μας φάνε τα σκουλήκια. Το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε όλοι: ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ. :a22:

H φύση λειτουργεί με νόνους και όχι με συναίσθημα.
Τα ζώα που θα φαγωθούν τις πιο πολλές φορές είναι ή γέρικα ή μικρά (και από τα μικρά τα πιο αδύναμα ή χαζά ή
με αδύναμους γωνείς κλπ κλπ)
Υπάρχει γενικά ένα τρόπος να γίνονται τα πράματα και μια ισορροπία.
Και σ αυτό με τα προβατάκια που λένε δεν είναι εντελώς άσχετο.
Κάθε μέρα κρέας πχ κάπου κι εκεί πρέπει να υπάρχει μέτρο.

Το θέμα είναι ότι η προσομοίωση της φύσης, το αίμα κλπ είναι το άρρωστο.
Διδάσκεις το θάνατο?
Μπράααβοοο...
Με την ίδια λογική να πάμε τα παιδιά στο Κατ να δουν τους μηχανόβιους
στον ΟΚΑΝΑ να δουν τα πρεζάκια
στο Ιρακ να δους τους σκυλάραπες
ε?

Κατάντια όπως το πες