PDA

View Full Version : Google maps & GPS



vaska
16/02/2014, 01:19
Είναι γνωστό τοις πάσι ο κρυφός έρωτας που έχω με τις διαδρομές και τους προορισμούς. Επίσης το αλάθητο ένστικτό μου του προσανατολισμού.
Πριν από καιρό αγοράστηκε ηλεκτρονικός αρωγός ακα GPS ονόματος Garmin Zumo και αναφώνησα ανακουφισμένος "ποτέ πια χαμένος στο πέρα πουθενά ο Vaska".
Πολλές φορές χρησιμοποιήθηκε επιτυχώς, άλλες φορές με προβλημάτισαν οι επιλογές του, αλλά τελικά το άγχος δεν μου έφυγε. Ξεκινάμε για εκδρομή και πάντα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου η εκδοχή να χάσουμε κάποια στροφή με τα γνωστά επακόλουθα. Αυτός είναι κι ο λόγος που πάντα έχω μαζί μου χρήματα όχι μόνο για βενζίνες φαγητά και διόδια αλλά και για διανυκτέρευση :bawl::bawl:

Πρόσφατα με αφορμή την πίτα του μοτο στο άμμος κλάμπ, επιστρατεύτηκε ο ηλεκτρ. σύντροφος και παίξε παίξε με το basecamp αλλά και με τον γούγλη, ανακάλυψα με μεγάλη μου χαρά ότι αν φτιάξεις μια διαδρομή στο google maps μπορείς να την σώσεις σε kml και να την στείλεις να την διαβάσει το GPS μιας και είναι πολύ πιο εύχρηστο το google maps από το baseCamp.

Αμ δε, έχω κάμποσες ώρες που παιδεύομαι με μια πολύ απλή διαδρομή με σκοπό να μάθω την διαδικασία αλλά φευ. Έχουν σπάσει τα νεύρα μου και τελικά ανακάλυψα πως αν η διαδρομή είναι η "επίσημη" με διόδια κλπ, μπορείς να την αποθηκεύσεις σε μορφή kml. Αν ζητήσεις να παρακάμψεις εθνικές οδούς και διόδια, δεν μπορείς.

Τι να υποθέσω τώρα?? Συνωμοσία του Γούγλη με το Ελληνικό κράτος και τους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς (sick) ή κάνω κάποια λαλακία και δεν.

Πάσα βοήθεια δεκτή. Φωτίστε τον αόμματο!!

sek
16/02/2014, 02:43
Κάνεις sign in στο maps.google.com. Από το γρανάζι κάτω δεξιά, επιλέγεις "Τα μέρη μου". Πάνω πάνω θα δεις κουμπί "Δημιουργία χάρτη".
Στο παράθυρο του καινούριου χάρτη, ακριβώς κάτω από τον τίτλο του (πάνω αριστερά) έχει ένα εικονίδιο φακέλου. Αν το κλικάρεις σου δίνει ανάμεσα στα άλλα και την επιλογή "Εξαγωγή σε KML".

geez996
16/02/2014, 06:34
Είναι γνωστό τοις πάσι ο κρυφός έρωτας που έχω με τις διαδρομές και τους προορισμούς. Επίσης το αλάθητο ένστικτό μου του προσανατολισμού.
Πριν από καιρό αγοράστηκε ηλεκτρονικός αρωγός ακα GPS ονόματος Garmin Zumo και αναφώνησα ανακουφισμένος "ποτέ πια χαμένος στο πέρα πουθενά ο Vaska".
Πολλές φορές χρησιμοποιήθηκε επιτυχώς, άλλες φορές με προβλημάτισαν οι επιλογές του, αλλά τελικά το άγχος δεν μου έφυγε. Ξεκινάμε για εκδρομή και πάντα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου η εκδοχή να χάσουμε κάποια στροφή με τα γνωστά επακόλουθα. Αυτός είναι κι ο λόγος που πάντα έχω μαζί μου χρήματα όχι μόνο για βενζίνες φαγητά και διόδια αλλά και για διανυκτέρευση :bawl::bawl:

Πρόσφατα με αφορμή την πίτα του μοτο στο άμμος κλάμπ, επιστρατεύτηκε ο ηλεκτρ. σύντροφος και παίξε παίξε με το basecamp αλλά και με τον γούγλη, ανακάλυψα με μεγάλη μου χαρά ότι αν φτιάξεις μια διαδρομή στο google maps μπορείς να την σώσεις σε kml και να την στείλεις να την διαβάσει το GPS μιας και είναι πολύ πιο εύχρηστο το google maps από το baseCamp.

Αμ δε, έχω κάμποσες ώρες που παιδεύομαι με μια πολύ απλή διαδρομή με σκοπό να μάθω την διαδικασία αλλά φευ. Έχουν σπάσει τα νεύρα μου και τελικά ανακάλυψα πως αν η διαδρομή είναι η "επίσημη" με διόδια κλπ, μπορείς να την αποθηκεύσεις σε μορφή kml. Αν ζητήσεις να παρακάμψεις εθνικές οδούς και διόδια, δεν μπορείς.

Τι να υποθέσω τώρα?? Συνωμοσία του Γούγλη με το Ελληνικό κράτος και τους φοροεισπρακτικούς μηχανισμούς (sick) ή κάνω κάποια λαλακία και δεν.

Πάσα βοήθεια δεκτή. Φωτίστε τον αόμματο!!





Κατεβασε το Tyre to travel και καμε δουλεια σου (FREE)

Επισεις εχει και tuturial στο youtube για να ξεστραβωθεις....
Εγω αυτο δουλευω, ;)


:beer:

daz
16/02/2014, 07:29
Δώσε το gps σε μένα να ησυχάσεις απ' αυτόν το βραχνά. :D

Pan (dvs)
16/02/2014, 08:13
Δώσε το gps σε μένα να ησυχάσεις απ' αυτόν το βραχνά. :D

Συμφωνω.
Και αν χαθεις παρε τηλεφωνο και πες μας σε ποια ραχουλα εισαι.Ολο και καποιος θα σε συμαζεψει.

geez996 αυτο που λες το Tyre to travel ειναι μονο για συγκεκριμενη μαρκα gps?

vaska
16/02/2014, 08:24
Δώσε το gps σε μένα να ησυχάσεις απ' αυτόν το βραχνά. :D


Συμφωνω.
Και αν χαθεις παρε τηλεφωνο και πες μας σε ποια ραχουλα εισαι.Ολο και καποιος θα σε συμαζεψει.

geez996 αυτο που λες το Tyre to travel ειναι μονο για συγκεκριμενη μαρκα gps?

Του βάζω φωτιά το καίω το σπάω, δεν σας το δίνω @%^&

vaska
16/02/2014, 08:45
Κάνεις sign in στο maps.google.com. Από το γρανάζι κάτω δεξιά, επιλέγεις "Τα μέρη μου". Πάνω πάνω θα δεις κουμπί "Δημιουργία χάρτη".
Στο παράθυρο του καινούριου χάρτη, ακριβώς κάτω από τον τίτλο του (πάνω αριστερά) έχει ένα εικονίδιο φακέλου. Αν το κλικάρεις σου δίνει ανάμεσα στα άλλα και την επιλογή "Εξαγωγή σε KML".

Αυτό κάνω, δημιουργώ τον χάρτη και όταν με πάει από ΕΟ όλα καλά, όταν του λέω να πάω από δρόμους χωρίς διόδια και να μην είναι αυτοκινητόδρομος, χάνω την επιλογή της εξαγωγής σε kml.

AUFGEBRACHT
16/02/2014, 11:27
Ξεκινάμε για εκδρομή και πάντα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου η εκδοχή να χάσουμε κάποια στροφή με τα γνωστά επακόλουθα. Αυτός είναι κι ο λόγος που πάντα έχω μαζί μου χρήματα όχι μόνο για βενζίνες φαγητά και διόδια αλλά και για διανυκτέρευση :bawl::bawl:

Επειδή είναι παρομοιώδης ο προσανατολισμός σου, μήπως εκτός από έξτρα χρήματα είναι χρήσιμη και μια πιστωτική και κυρίως ένα διαβατήριο;

daz
16/02/2014, 11:57
Επειδή είναι παρομοιώδης ο προσανατολισμός σου, μήπως εκτός από έξτρα χρήματα είναι χρήσιμη και μια πιστωτική και κυρίως ένα διαβατήριο;

Όσο έμενα Θεσσαλονίκη είχε τουλάχιστον ενα σπίτι να μείνει όταν χανότανε. :p

vaska
16/02/2014, 12:53
Επειδή είναι παρομοιώδης ο προσανατολισμός σου, μήπως εκτός από έξτρα χρήματα είναι χρήσιμη και μια πιστωτική και κυρίως ένα διαβατήριο;

Μαζί μου τα έχω και αυτά. Πάντα λέμε.
;)

Vstrommer71
16/02/2014, 13:27
Δεν εχω εντρυφησει το Basecamp.Αλλα τετοιες επεξεργασιες του χαρτη εκανα με mapsource και χαρτη Αναβασης.Μηπως ετσι εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο Google maps?Δεν ξερω,μια ιδεα ριχνω

blackbusa
16/02/2014, 13:31
Μαζί μου τα έχω και αυτά. Πάντα λέμε.
;)
δεν το κοβεις τοτε λιγο δυτικα ρε φιλαρακι...you never know...

vaska
16/02/2014, 13:38
Δεν εχω εντρυφησει το Basecamp.Αλλα τετοιες επεξεργασιες του χαρτη εκανα με mapsource και χαρτη Αναβασης.Μηπως ετσι εχεις καλυτερο αποτελεσμα απο Google maps?Δεν ξερω,μια ιδεα ριχνω

Όχι ρε Γιάννο το google maps είναι σαφώς πιο ευέλικτο πχ σου δίνει μια διαδρομή κι εσύ θες ν' αλλάξεις 2-3 σημεία, σέρνεις και αφήνεις τον κέρσορα στο σημείο από το οποίο θες να περάσεις και στο τσακ έχεις άλλη διαδρομή. Και το μαπσορς και το Μπέιζκαμπ είναι δυσκίνητα σε αυτό το κομμάτι.

vaska
16/02/2014, 13:41
δεν το κοβεις τοτε λιγο δυτικα ρε φιλαρακι...you never know...

Αν συνεχίσει να με τουρμπίζει η MILF με βλέπω να σού 'ρχομαι.
Έχει κάμποσες μέρες που τρώγεται αλλά χθες έδωσε ρέστα. :bawl:

taisteal
16/02/2014, 14:35
Τσ τσ τσ .....


Γιαλαντζι μηχανοβιοι....χωρις gps δεν κουνανε....


:D:D:D

geez996
16/02/2014, 15:52
Συμφωνω.
Και αν χαθεις παρε τηλεφωνο και πες μας σε ποια ραχουλα εισαι.Ολο και καποιος θα σε συμαζεψει.

geez996 αυτο που λες το Tyre to travel ειναι μονο για συγκεκριμενη μαρκα gps?

Παίζει σε garmin και Tom Tom...

Vaskas... Δεν ακούς.....

dimitrism
22/02/2014, 18:00
Έχω δημιουργήσει μια διαδρομή και τη σώζω στο gps (nuvi 1310)....
Μετά, πως μπορώ να την φορτώσω...;

amyroukai
22/02/2014, 18:18
Γκουχ γκουχ.

Επειδή και εγώ έψαχνα το κατιτίς με τα γουπουσου...
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ GARMIN ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΕΒΑΣΜΑΤΟΣ ΧΑΡΤΗ...

Διαβάζει τα chekpoints και κάνει αναδρομολόγηση κατά το δοκούν.
Δες για παράδειγμα την οδύσσεια ενός γαρμινεμένου εδώ: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=794199
Οδύσσεια 2: http://advrider.com/forums/showthread.php?t=670410



Ο καλύτερος τρόπος να δουν την διαδρομή σου είναι να την κάνεις σε GPX ή ΚΜΖ αρχείο. Και μόνο αν έχουν μιά επιλογή "trip planner" παίρνουν απ' ευθείας αυτό που σχεδίασες στο Basecamp...
Κατά τα Αμερικανά, τα λειτουργούντα ούτως γαρμινάκια είναι τα ακόλουθα: the current models (2014) that will work: 2457, 2497, 2557, 2597, 2797 and 3597.
so what about older models? the 3700 series works, provided the gps has software version 4.50 or newer (update via the garmin site). you can still find the old 500 models around - these are actually waterproof! i did find the small screen hard to read, and it is a bit slow on the screen refresh and data transfer, being an older model.
i can personally vouch for the 1450t and 1490t working fine as i've used those for a few years now and have the big five inch screen for easy navigation on the fly. other inmates report the 2595 works well and you can turn off the auto orientation on these.

Καλές προσπάθειες... :)

Εγώ έχω αποτύχει με τις εκδόσεις για κινητό των διαφόρων εταιριών και πειραματίζομαι με δωρεάν προγράμματα, χωρίς τεράστια επιτυχία (δύσκολα στην εκμάθηση).