PDA

View Full Version : Ανακατασκευή ΚΤΜ 620 του 96



fz600
16/02/2014, 17:32
Χαιρετω την παρεα, χρειαζομε την βοηθεια σας σχετικα με την επισκευη ενος μοτερ κτμ 620 του 96, αλλα ας τα παρουμε λιγο τα πραγματα απ'την αρχη. Το μηχανακη αγοραστηκε το 2005 άνοιξη απο μαγαζι που νοικιαζη μηχανακια αυτη εκαναν το μεσαζοντα για καποιον ιδιοτη. Αγοραζω τη μηχανη με την συμφωνια να αλλαξουν λαστηχα και λαδια εδω αρχιζει η ταλαιπορια μου, παω μετα απο δυο βδομαδες για αλλαγη εντομεταξει αλλαζω και το τελικο με ενα μαμα κτμ, χαρα εγω ολα καλα:)...επανω στο μηνα αρχιζει και βαραει η μηχανη μπιελα :cry:...εν ολιγεις αυτοι μου ειπανε πως εγω φταιω που χτιπησε μπιελα γιατι το εσκησα:a018: και δεν αναλαμβανουνε να το φτιαξουνε:mad:..εγω ο αρχημ@λ@κ@ς το αφηνω στο μπΟ@ρδ@λο τους με το μισο μοτερ λημενο γιατι δεν ειχα χωρο και ακουστε ρε παιδια τι κανουνε η αθεοφοβη... το καλοκαιρη ενα ιδιο με τοδικο μου του χαλανε τα πηνια και του βαζουνε τα δικα μου χωρις να με ρωτησουνε, το ανακαλυπτο Οκτοβριο μια μερα πριν φυγο αγγλια για δουλεια:bigcry:..δυστιχως δεν ειχα χρονο να κινηθω νομικα και επρεπε να φυγο και ετσι φτανουμε στο παρον με το μοτερ το μισο ανηγμενο και ζημια και ουτε το μηχανακη το χαρηκα:sad: και ετσι σκεφτομε να το επισκευασω εγω, το μανιουαλ το εχω, εργαλεια σωστα δεν εχω.....εδω ερχετε η βοηθεια σας, στο μανιουαλ η κτμ διχνει αυτα τα εργαλεια309921 απο που μπορω να τα αγορασω? τι με συμβουλεβετε να πραξω? ευχαριστω για το χρονο σας αλλα πολυ πονος...δεν προλαβα να το χαρο και το εργαλειο σκοτωνε 309922 υγ: εως τωρα στης μηχανες μου ασχολιομουνα με τα υπολιπα εκτος λυσιμο μοτερ εκτος ενος RMX 250 χωρις αντλια λαδιου ειχα αλαξει ελατηρια:rotflmao: υγ2 αν τελικα το κανω, μπιελα-πιστονι να παρω μαμα η after market?:wave2:

SHOOTER045
16/02/2014, 18:19
τα μαμα ειναι η πεπατημενη η σιγουρη ας πουμε
αλλα μπορει να ξεφευγουν
τα αφτερ μαρκετ ισως ειναι και καλυτερα και φτηνοτερα ψαξε στο νετ και θα δεις

yiannis172
16/02/2014, 20:04
Μη σκεφτεσαι να αγορασεις ολα αυτα τα Special tools καινουργια,θα σου κοστισουν,μπορει και πιο πολλα απο ολο το μοτερ.

kostakis125
16/02/2014, 20:20
μονο εξολκεα για το βολαν χρειαζεσαι, ασε αυτα να τα παρουν σε χωρες που δεν εχουν κριση

Allst@rf
16/02/2014, 20:28
Και γω ειμαι της αποψης να αγορασεις τα πολυ εξειδικευμενα (εξωλκεις ,ξεμονταδορους κλπ)

Μην παρεις βαση για το μοτερ. Μπορεις να φτιαξεις ενα ξυλινο τετράγωνο πλαισιο που θα ακουμπουσεις το μοτερ επάνω και θα κάνεις τις εργασίες .

fz600
16/02/2014, 22:26
λεω και γω, αν χρειαστουν ολα αυτα τι βαψαμε....δηλαδη μια κασετινα της προκοπης-ταφ και εξολκεα ειμαι οκ.......Allst@rf ποιος ειναι ο ξεμονταδορος? σε ενα αλλο ποστ καποιος φιλος ελεγε οτι προτιμαει μονο εξαγονα καρεδακια...λογικο ειναι....εκανα ενα προχειρο υπολογισμο και ειμαι για πηνια-πιστονη-ρουλεμαν-φλατζες και για ρεκτιφιε κυλιδρος-κεφαλη-στροφαλομπιελα....αφου γινετε γενικη να αλλαξω και την καδενα εκεντροφορου? η μηχανη εχει 23550χιλ....για ρεκτιφιε δρακος ή αγγελος?.....:beer:

yiannis172
16/02/2014, 22:34
Εργαλεια θα χρειαστεις αυτα που ειπες ως βαση,αλλα στην πορεια του εγχειρηματος,να ξερεις πως θα βγουν κι αλλα που απαιτουνται και δεν σου ερχονται στο μυαλο αμεσως.Ετσι χτιζονται σιγα σιγα οι καλες συλλογες και συμβουλη,αγοραζε οσο μπορεις καλυτερης ποιοτητας εργαλεια.

fz600
16/02/2014, 22:49
αυτη εδω τι λεει ειναι καλη?http://www.motoraid.eu/main-maintenance/tools/rothewald-150-piece-toolbox εχεις να προτινης κατι καλυτερο? γιατι δεν εχω ψαχτει με τα εργαλεια

fz600
16/02/2014, 22:53
βρικα και αυτο το μοτερ, αλλα δεν ξερεις πως ειναι μεσα και ετσι ειναι ρισκοhttp://www.ebay.com/itm/KTM-GS-620-RD-LC4-EGS-SX-Motor-komplett-inkl-Lima-Kupplung-Wasserpumpe-Bj-96-/281175024047?pt=DE_Motorradteile&hash=item41775661af

virus
16/02/2014, 22:56
ασε τις ιντερνετικες συλογγες και πηγαινε μια σπυρου πατση κι αγορασε τα απολυτως απαραιτητα εργαλεια. εχει πολλα μαγαζια του ειδους ;)

yiannis172
16/02/2014, 22:58
Οτι ειπε ο φιλος απο πανω,θα σου ελεγα.Το εργαλειο πρεπει να το δεις απο κοντα,να το περιεργαστεις για δεις την ποιοτητα του,εκτος αν μιλαμε για φιρμα τυπου BETA,Wurth κτλ.Το μοτερ που ποσταρες το δινει πανακριβα,ολοκληρο μηχανακι παιρνεις με τοσα.

fz600
16/02/2014, 23:08
λιγο δυσκολο γιατι ειμαι Σκιαθο...:( και εδω το μονο που βρισκο ειναι κατι συλλογες stanley, και απο τημες φαρμακιο:lol:

yiannis172
16/02/2014, 23:10
Αν πας σε ιντερνετικη αγορα θα παρεις αναγκαστικα,μια φιρμα που ξερεις οτι ειναι καλη,αλλα θα πληρωσεις και το αντιστοιχο τιμημα της....μαρκας.Αν ειναι να κανεις μια μεγαλη σε ποσο αγορα παντως,μπορει να συμφερει να πεταχτεις Θεσσαλονικη ή Λαρισα.

SHOOTER045
16/02/2014, 23:40
λιγο δυσκολο γιατι ειμαι Σκιαθο...:( και εδω το μονο που βρισκο ειναι κατι συλλογες stanley, και απο τημες φαρμακιο:lol:

Σκιαθο εισαι?????????
θα κατεβεις βολο θα πας να βρεις τον καφετζη(teogtp)αυτος θα σε παει σε δικο μου ατομο με σιδηρα-μεταλλα εργαλεια πλυστικα γενικα οτι βαζει ο νους σου
ειναι στην αθηνων αμεσως μετα το ρεμα

fz600
17/02/2014, 08:41
Σκιαθο εισαι?????????
θα κατεβεις βολο θα πας να βρεις τον καφετζη(teogtp)αυτος θα σε παει σε δικο μου ατομο με σιδηρα-μεταλλα εργαλεια πλυστικα γενικα οτι βαζει ο νους σου
ειναι στην αθηνων αμεσως μετα το ρεμα

Ok ευχαριστω για την βοηθεια, οταν θα ειμαι Βολο θα παω να τον βρω:a10:

Allst@rf
17/02/2014, 18:12
Ξεμονταδορος καδενες κίνησης...;)

mankam
17/02/2014, 19:17
Βασίλη καλή επιτυχία σε αυτο που ξεκινάς:beer:
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα αμφίβολου ποιότητας εργαλεία και τις συλλογές με πολλά άχρηστα μέσα είναι προτιμότερο να παίρνεις ενα ενα οτι σου χρειάζεται, εαν π.χ θελεις κάποια νούμερα καρυδάκια ( προτίμησε τα πολύγωνα δεν χαλάνε τα μπουλόνια ), πήγαινε πάρτα απο μαγαζί που τα πουλάει ένα ενα ετσι (και η FORCE καλή είναι) θα ξέρεις τι παίρνεις και δεν θα γεμίσεις άχρηστα εργαλεία ;).

fz600
17/02/2014, 19:48
Σας ευχαριστω ολους για της πληροφοριες/συμβουλες ειναι πολυτιμες για μενα:beer:..αυτο ειναι που λενε ρωτοντας πας στη πολη:)..τα βηματα θα γινουν αργα και σταθερα, γιατι δεν ειχα υπολογισει οτι μετα απο 9 χρονια θα το'φτιαχνα...σημερα εκανα τηλ στη KTM Racing Center 500 μηπως παιζει κανενα service manual αλλα τζιφος, εχω κατεβαση ενα αλλα ειναι στα γερμανικα:a49: ρωτησα και για πηνια ποσο το μαλι και μου ειπαν 287 γιουρα...

SHOOTER045
17/02/2014, 20:30
Εκει που σε ειπα να πας για εργαλεια εχει αρκετα απο επωνυμα
Για να μην θεωρηθει διαφημιση λογω οτι ειναι και συγγενικο προσωπο
Απςυθυνσου στον καφετζη αφου κανεις λιστα τι θελεις για να μην πληρωσεις παραπανισια

giorgos.bmw
17/02/2014, 20:55
Βασίλη καλή επιτυχία σε αυτο που ξεκινάς:beer:
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα αμφίβολου ποιότητας εργαλεία και τις συλλογές με πολλά άχρηστα μέσα είναι προτιμότερο να παίρνεις ενα ενα οτι σου χρειάζεται, εαν π.χ θελεις κάποια νούμερα καρυδάκια ( προτίμησε τα πολύγωνα δεν χαλάνε τα μπουλόνια ), πήγαινε πάρτα απο μαγαζί που τα πουλάει ένα ενα ετσι (και η FORCE καλή είναι) θα ξέρεις τι παίρνεις και δεν θα γεμίσεις άχρηστα εργαλεία ;).

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες για την επιλογή εργαλείων μόνο για τα καρυδάκια σίγουρα εννοούσες να πάρει εξάγωνα όχι πολύγωνα

yiannis172
17/02/2014, 21:25
Σας ευχαριστω ολους για της πληροφοριες/συμβουλες ειναι πολυτιμες για μενα:beer:..αυτο ειναι που λενε ρωτοντας πας στη πολη:)..τα βηματα θα γινουν αργα και σταθερα, γιατι δεν ειχα υπολογισει οτι μετα απο 9 χρονια θα το'φτιαχνα...σημερα εκανα τηλ στη KTM Racing Center 500 μηπως παιζει κανενα service manual αλλα τζιφος, εχω κατεβαση ενα αλλα ειναι στα γερμανικα:a49: ρωτησα και για πηνια ποσο το μαλι και μου ειπαν 287 γιουρα...

http://www.manualedereparatie.info/en/categorii/ktm.html

fz600
17/02/2014, 22:16
Τζονη σ'ευχαριστω, αντεε εις υγειαν:beer:

fz600
17/02/2014, 22:18
Εκει που σε ειπα να πας για εργαλεια εχει αρκετα απο επωνυμα
Για να μην θεωρηθει διαφημιση λογω οτι ειναι και συγγενικο προσωπο
Απςυθυνσου στον καφετζη αφου κανεις λιστα τι θελεις για να μην πληρωσεις παραπανισια

γες σερ;)

yiannis172
17/02/2014, 23:16
Τζονη σ'ευχαριστω, αντεε εις υγειαν:beer:

Τιποτα....οτι βοηθεια θες και μπορω,εδω ειμαι.

fz600
22/02/2014, 19:45
...ετοιμαζομε να λυσο μοτερ, και σκεφτομε να το πλυνω με πετρελαιο και πινελο ειναι ενταξη για τα ρουλεμαν?το θαλαμο καυσης και βαλβιδες πως μπορω να τα καθαρισω?ψαχνω στο νετ αλλοι λενε για ντρεμελ αλλοι σπρευ καθαριστηκα και ουτο καθεξης... :confused: παντος απο τι βλεπω δεν εχει πολυ καρβουνα η εδρες ειναι καθαρες

giorgos.bmw
22/02/2014, 20:02
Εγώ πλένω τα πάντα με διαλυτικό νίτρου. Καθαρίζει τέλεια και στεγνώνει αμέσως. Αλλά και με πετρέλαιο ή βενζίνη μπορείς να τα πλύνεις.
Όσο για τα ρουλεμάν – άξονες κ.α. μετά το πλύσιμο ρίξε λάδι και τυλίξετα με πανί ή χαρτί.

yiannis172
22/02/2014, 21:33
Αν θες να κανεις το μοτερ καινουργιο εξωτερικα κανε μια υαλοβολη και θα γινει μπριλαντι.Προσοχη μονο,να γινει καλο πλυσιμο σε κεφαλη για να φυγουν τα υπολειματα απο τα θραυσματα που θα κατσουν μεσα.Εσωτερικα για να φυγουν κολλημενα λαδια κλπ φυσηχτη βενζινη.

fz600
27/02/2014, 01:00
Συναδελφοι επανερχομε με πολυ καλα νεα. Λοιπον στην ουσια, τοο μοτερ δεν πασχει απο μπιελα ουτε απο ρουλεμαν στροφαλου αλλα πασχει το μυαλο του τυπακου εξ αθηνον που τυνχανει και μηχανηκος τα τελευταια 7-8 χρονια στο νησι....δηλαδης με δαγκονουνε οι πρωτη που δεν ξερανε την τυφλα τους απο κατεμ ο υπαληλος αλβανος και ο ιδιοκτητις ντοπιος... παμε στον δευτερο ο οποίος το παιζε ο γιακουμπ τον μηχανον...φιλαρακι μου λεει εισαι για γενικη επισκευη, εχει χτυπισει μπιελα αλλα αφου θα ανιχτη και μπλα μπλα μπλα...1800 ανταλακτηκα και 700 εργατικα μου λεει:moutza:το λαμογιο για να κονομιση εβγαλε το μοτερ αχρηστο...εγω τον πιστεψα και λεω μπα αστο...εν ολιγης ειμουν ετιμος για λυσιμο μοτερ, αλλα εμένα με τρωγανε τα φιδια, τσεκαριζα και ξανα τσεκαριζα το μοτερ και δεν εβλεπα τζογο ουτε στην μπιελα ουτε στα ρουλεμαν...ρε λεω δεν παω σε ενα αλλο παλικαρη που φτιαχνη κανα xt -xl μην ανηγω τσαμπα το μοτερ και οντως επιβαιβεβεωθηκαν η ανισυχιες μου, μπιελα και ρουλεμαν μου λεει ειναι οκ...τελικα απο λαδια ειχε ξεμινη το μοτερ, γιαυτο κοπαναγε.. τεσπα το μοτερ πλυθικε με βενζινη και το γεμισα λαδι η κεφαλη/βαλβιδες τριφτηκαν με σμιριδαλιφη και καθαριστηκαν σχολαστηκά ολα τα περιφεριακα του μοτερ...φλατζες πηνια ελατηρια πιστονιου και κατι βηδες και φυγαμε.
:smokin:310643310644310645συγνωμη για την ποιοτιτα αλλα δεν ειχα κατι καλυτερο..ελπιζω στο δεσημο να εχω ψηφιακη

taisteal
27/02/2014, 06:16
Αρχηγε με το μοτερ αγκαλια κοιμασαι πανω στο κρεβατι??:eek:
Η μηπως ειναι πολυθρονα?

Ωραιοοοοος

:beer::beer:

fz600
27/02/2014, 07:33
Aϊ αμ ιν λοβ:a07:

taisteal
27/02/2014, 07:36
:a20:

typhoon
27/02/2014, 11:06
Πω ρε φίλε τι είπες τώρα. Πάλι καλά για σένα που δεν είχε τίποτε σοβαρό. Πάντως μου θύμισε περιπτώσεις που το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος,τηλεδιάγνωση από δω, όχι ηλεκτρικά, όχι μπαταρία,μπουζί πότε άλλαξες, όχι είναι μπρδλο, ε έτσι είναι αυτά κ καμία φορά εμείς οι ιδιοκτήτες που ζητάμε βοήθεια από δω δεν έχουμε δει αν έχει βενζίνη μέσα το ρεζερβουάρ...

sapila racing
27/02/2014, 12:12
Aϊ αμ ιν λοβ:a07:

Αμα το αγαπάς μην το ξαναφήσεις χωρίς λάδι.

dlabrakis
27/02/2014, 13:59
Αμα το αγαπάς μην το ξαναφήσεις χωρίς λάδι.
+1:)

fz600
27/02/2014, 16:03
+1:)

Συμφωνο παιδια αλλα εκεινη την εποχη επεφτε πολλυ καψιμο και καποιοι το εκμεταλλευτηκαν...και το μοτερ δεν εμινε χωρις λαδια αλλα αυτα τα λαμογια οταν τα αλλαξαν δεν εκαναν σωστη εξαερωση...ειναι γνωστη στο νησι σαν νεκροθαφτες κατεμ, εχουνε φάει και αλλα...παντος το καλυτερο ειναι αν πιανουνε τα χερια σου αγοραζεις οτι εργαλεια χρειαζεσε και το φτιαχνεις μονος σου και με μερακι, τωρα ιδικα και με το διαδυκτιο που ρεει η πληροφορια ειναι πολυ πιο ευκολο απο αλλες εποχες

fz600
27/02/2014, 16:10
Σημερα καθαρισα και το dellorto μεσα-εξω εγινε κουπα...την μεμβρανη του αερα χρειαζετε να την αλλαξω λογο πολυκαιριας? η δεν υπαρχει προβλημα?

SHOOTER045
27/02/2014, 17:04
Την μεμβρανη αλλαξε την αν εχει σκλυρηνει-καει
Η αν εχει τρυπησει αλλιως δεν υπαρχει λογος

fz600
27/02/2014, 17:35
Την μεμβρανη αλλαξε την αν εχει σκλυρηνει-καει
Η αν εχει τρυπησει αλλιως δεν υπαρχει λογος

οκ καταλαβα ευχαριστω...ειναι καμενη

SHOOTER045
27/02/2014, 20:22
Αν εχει ξεραθει-καει αλλαξε την προληπτικα γιατι θα σε αφησει
Και μετα απο τοσο κοπο δεν λεει να μεινεις απο μεμβρανη και να μην δουλευει το μοτορι

yiannis172
27/02/2014, 21:32
Εχω πετυχει κατα καιρους,αρκετα mikuni 40ρια (απο 640) σε αγγελιες με τιμες απο 50-100 ευρω.Αν διαπιστωσεις οτι υπαρχει θεμα στο δικο σου αλλαξε το να ξεμπερδευεις.

fz600
28/02/2014, 20:40
Σημερα εβγαλα την αλυσιδα για καθαρισμα με ζεστο νερο και σαπουναδα και ελυσα το ψαλιδη να τσεκαρο τα βελονοειδη ρουλεμαν και ηταν χαλια, προσπαθησα με ενα κουφοκλειδο και βαριοπουλα με μετρια δυναμη αλλα τιποτα, προφανος θα θελουνε με πιο πολυ δυναμη...αυριο θα τσεκαρο και την υπολοιπη αρθρωση...κριμα δεν εχω ψιφιακη να ανεβασω φωτο310762

fz600
01/03/2014, 12:18
τα ρουλεμαν του ψαλιδιου βγηκαν κανονικα, το μοχλικο ελενχθηκε και ειναι οκ...αρα ειμαστε για 4 βελονοειδη ρουλεμαν και 4 τσιμουχες...να πω οτι ζεστανα λιγο τοπικα για να βγουν

fz600
02/03/2014, 16:33
Σημερα με το πλυστικο επλυνα ψαλιδη/ροδα, πραγματικα αστραψαν εν συνεχεια και η αλυσιδα με τον ιδιο τροπο μετα με ενα πανι και βενζινα πηρα τα πολλα και στη συνεχεια μπηκε σε μπολ με 30αρι λαδι...γρασαρισα και την αρθρωση και εγινε και μια μικρη επισκευη στο φιλτροκουτι...επεται συνεχεια:sun:

fz600
02/03/2014, 16:45
Παρακαλω τους συντονιστες να αλαξει ο τιτλος προς αποφυγην παρεξηγησεων. Ευχαριστω

sapila racing
02/03/2014, 17:31
Παρακαλω τους συντονιστες να αλαξει ο τιτλος προς αποφυγην παρεξηγησεων. Ευχαριστω

Αλλαξε ο τίτλος και καθαρίστηκε.

fz600
02/03/2014, 17:36
Αλλαξε ο τίτλος και καθαρίστηκε.

Ωραιος:a013:

fz600
04/03/2014, 19:34
Κουμποσα τα ψυγεια/βεντιλαντερ και τα συναφει για να δω και τι βιδες λειπουνε και ειμαστε στην αναμονη καθοτη ανεργος.... 310977 ...310978...310979....υγ η μασκα θα βαφτει ασπρη για να τεριαξη με το υπολειπο συνολο

πυξιδας990
05/03/2014, 08:41
φιλε να ξερεις οτι το 620 ηταν σκυλι μαυρο.μολις τελειωσεις θα εισαι μες στη καβλα.made in austria 100%-οχι κατι τουρκικα ρουλεμαν που ειχαν τα 640.την εξαερωση στα λαδια να προσεχεις και ΚΑΡΥΔΙ:evil:

fz600
05/03/2014, 13:37
τριφτηκε και το πιστονη με 400αρι γιαλοχαρτο311020

motomaniac
06/03/2014, 10:41
απο περιεργεια τα ρουλεμαν τα βελονοειδη ειναι κοινα εμποριου η ειδικα τεμαχια? (δηαλδη μονο στην αντιπροσωπεια)? να το ρωτησεις σε ενα μαγαζι με ρουλεμαν πρωτα γιατι εαν δεν ειναι ειδικα τεμαχια θα τα παρεις στο 1/3 της τιμης. αν και αμφιβαλλω. στα γιαπωνεζικα εκει πισω δεν εχει ουτε ενα κοινο ρουλεμαν.

fz600
06/03/2014, 16:34
απο περιεργεια τα ρουλεμαν τα βελονοειδη ειναι κοινα εμποριου η ειδικα τεμαχια? (δηαλδη μονο στην αντιπροσωπεια)? να το ρωτησεις σε ενα μαγαζι με ρουλεμαν πρωτα γιατι εαν δεν ειναι ειδικα τεμαχια θα τα παρεις στο 1/3 της τιμης. αν και αμφιβαλλω. στα γιαπωνεζικα εκει πισω δεν εχει ουτε ενα κοινο ρουλεμαν.

αυτο ουτε εγω το γνωριζω..αλλα τα μανισια θα παρω

fz600
06/03/2014, 16:39
παιδια μια βοηθεια, τι σημαινει NOTE: The last disc must be a lining disc..αφορα την καμπανα του συμπλεκτη, τι ενοει lining disc ...γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα

sapila racing
06/03/2014, 16:44
παιδια μια βοηθεια, τι σημαινει NOTE: The last disc must be a lining disc..αφορα την καμπανα του συμπλεκτη, τι ενοει lining disc ...γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα

Εννοεί οτι ο τελευταίος δίσκος είναι φιμπερένιος.

Pardalotzatziki
06/03/2014, 16:49
Οπως το καταλαβαίνω εννοεί οτι ο τελευταίος δίσκος είναι φιμπερένιος.

Μαλλον το εννοει ως επικαλυψη δηλαδη...ετσι νομιζω οπως το εψαξα στο γκουγκλη...

fz600
06/03/2014, 16:53
μαλλον ενοει οτι δεν πρεπει να ειναι μεταλικος αν τα βγαζω καλα τα αγγλικα, γιατι ειναι 7 μεταλικη και 8 φιμπερ..Mounting the clutch discs
– Thoroughly oil the O-ring 1 and put it onto the inner clutch hub.
– Oil the lining disc 2 (internal diameter: 127 mm) and mount it,
making sure that the disc encircles the O-ring (see illustration).
– Thoroughly oil all clutch discs before mounting.
– Alternately mount 1 steel disc and one lining disc.
NOTE: The last disc must be a lining disc.
! CAUTION !
MOUNT ALL STEEL DISKS WITH THE SHARP EDGE FACING DOWNWARD.
– Grease the end of the push rod with Molykote grease and fit the
pressure cap together with the push rod:confused:

Pardalotzatziki
06/03/2014, 16:56
Αρα εννοει οτι ο τελευταιος πρεπει να ειναι δισκος με επικαλυψη.. :a013:

fz600
06/03/2014, 17:02
ωραια ,ευχαριστω:)

virus
06/03/2014, 17:30
απο περιεργεια τα ρουλεμαν τα βελονοειδη ειναι κοινα εμποριου η ειδικα τεμαχια? (δηαλδη μονο στην αντιπροσωπεια)?

τα βελονοειδη συνηθως ειναι ειδικα τεμαχια. οσες φορες χρειαστηκα βελονοειδη δεν βρηκα στο εμποριο.

fz600
07/03/2014, 09:43
εν το μεταξει να πω οτι η ktm στα μοτερ εχει 2 βιδες αποστραγκισης και μια τριτη με ελατηριο και εμβολακι για την ρυθμισει της πιεσης στης αντλοιες λαδιου..εγω βρηκα μονο το ελατηριακι αρα υπαρχει και αυτο το σεναριο να προκληθικε απο εκει η ζημια, γιατι στο manual λενε, μεγαλη προσοχη μπορει να προκληθει ζημια...και να πω και κατι αλλο ειναι οτι, στον δευτερο που πηγα για να δουμε τη ζημια εχει (το γραφω στην πρωτη σελιδα του thread) μου βουτηξε και αυτος πραγματα απο το μοτερ,τα ανακαλυπτο τωρα που φτιαχνω λιστα τι μου λειπη...γιατι το ειχα αφισει και σε αυτον κανα χρονο στο μαγαζι του, και τωρα που θυμαμε εφτιαχνε ενα 640 του 98...να στα μουτρα μου:moutza:

motomaniac
07/03/2014, 11:20
τα βελονοειδη συνηθως ειναι ειδικα τεμαχια. οσες φορες χρειαστηκα βελονοειδη δεν βρηκα στο εμποριο.

κι ομως ακομα κι εδω βεροια που ειναι επαρχια υπαρχουν. κι οτι δεν υπαρχει ερχεται σε 2-3 μερες. αλλα το θεμα ειναι οτι η γιαμαπα η καφασακι ας πουμε εχει βελονοειδες με πλατος 17χιλιοστα. στο εμποριο θα βρεις 15 η 20. αρα αμα δεν κανεις πατεντα (που δεν αξιζει συνηθως τον κοπο) δεν μπαινουν. για το TTR250 που ειχα θεμα στο μοχλικο, ολα τα ρουλεμαν σε επωνυμα γιαπωνεζικα με διαστασεις παρα πολυ κοντα στα μανισια (ροδελες οπου χρειαζομουν) κοστιζαν (χωρις αξονες κι αποστατες απο σκληροχρωμιο) οσο εβγαινε ενα σετ κομπλε απο την all ball bearings. και παρηγγηλα το σετ τελικα. αφου παρελαβα εψαξα στο google την προελευση των ρουλεμαν με βαση τους κωδικους τους. ΚΙΝΑ. χωρις αυτο να λεει κατι για την ποιοτητα απαραιτητα, και μιας και για να διορθωσω το προβλημα μου θα περεπε να φτιαξω νεους αξονες (ασυμφορο) συμβιβαστηκα. τα μανισια παντως δεν θα τα εβαζα ποτε. κι ουτε προκειται. ασε που για να παρεις οτι ειχε το σετακι μου απο την yamaha κοστιζε αντικειμενικα σχεδον οσ μια TTR μεταχειρισμενη. οποτε φιλε βλεπεις και κανεις. αλλα ψαξου πρωτα τι θα βρεις στο εμποριο σε πεωνυμα με βαση τις διαστασεις τους. η τα παιρνεις ανα χειρας και ψαχνεις η κοιτας τι γραφουν πανω και ρωτας. μην δωσεις λεφτα χωρις να ψαξεις πρωτα.

fz600
07/03/2014, 12:45
ο εκεντροφορος εχει 2 ρουλεμαν το ενα ειναι βελονοειδες και ειναι αυτης της μαρκας http://torringtonbearings.net/ το αλλο εγραφε ταϊβαν...τωρα αν ειναι τα δικα του, θα σε γελασω:dizzy:...δηλαδη ποσο να κοστιζουνε 4 βελονοειδες?

lspiros
07/03/2014, 12:55
τωρα το ειδα,καλη συνεχεια:beer:

fz600
07/03/2014, 13:12
τωρα το ειδα,καλη συνεχεια:beer:

ευχαριστω:beer:

fz600
07/03/2014, 18:44
βρηκα τα παλια του ψαλιδιου και ειναι της ιδιας μαρκας με του εκεντροφορου, torrington germany

virus
07/03/2014, 18:55
κι ομως ....

για gas gas εψαχνα εγω. all ball πηρα απο ebay δεν ηταν και πολυ ακριβα γιαυτο δεν εκατσα να ψαξω περισσοτερο. φυσικα και ψαχνουμε το καθετι να το βρω απο την πηγη. δεν ειναι παντα πανακεια βεβαια. αρκει να ξερεις που να ψαξεις στο νετ. και το καλυτερο ειναι ανα χειρας το ανταλακτικο και βουρ στους δρομους. σιγουρα θα βρεις

:beer:

fz600
07/03/2014, 20:21
Grease the end of the push rod with Molykote grease and fit the
pressure cap together with the push rod. εδω ειμαστε στο καπακι με την βεργα που βιδωνη πανω απο τους δισκους συμπλεκτη, ωραια...λεει να γρασαρω στο τελος της βεργας, πιο ενοει τελος?κατω απο το ρουλεμανακι του καπακιου? και τι γρασσο? λιθιου?...απο τι ειδα στο νετ η molykote ειναι μαρκα

SHOOTER045
07/03/2014, 21:04
καποτε σε ενα cr που ειχα εσκασαν οι τσιμουχες μπροστινου
λυσιμο ανα χειρας(μιας και η χοντα δεν ειχε ετοιμοπαραδοτα)
και οχι μακρια απο εκει που εμενα σε ενα συνεργειο φορτηγων που εκανε υδραυλικες ανατροπες βρηκα
μετρησε ο μαστορας παχος φαρδος κλπ
μου τις εδωσε-ξεφτιλα σε σχεση με την χοντα
τις περασα και 1,5 χρονο μετα μεχρι που πουληθηκε δεν παρουσιασε το παραμικρο

fz600
07/03/2014, 21:49
καποτε σε ενα cr που ειχα εσκασαν οι τσιμουχες μπροστινου
λυσιμο ανα χειρας(μιας και η χοντα δεν ειχε ετοιμοπαραδοτα)
και οχι μακρια απο εκει που εμενα σε ενα συνεργειο φορτηγων που εκανε υδραυλικες ανατροπες βρηκα
μετρησε ο μαστορας παχος φαρδος κλπ
μου τις εδωσε-ξεφτιλα σε σχεση με την χοντα
τις περασα και 1,5 χρονο μετα μεχρι που πουληθηκε δεν παρουσιασε το παραμικρο..δυστιχως εδω στο νησι δεν εχουμε την ευχερεια κινησεων για ψαξιμο

SHOOTER045
07/03/2014, 22:58
ο βολος δεν ειναι μακρια
βεβαια τετοια εποχη δεν ξερω πως ειναι τα δρομολογια των πλοιων

motomaniac
08/03/2014, 01:15
βελοειδες εμποριου σε συγκεκριμενη διαμετρο 1,5 -2 ευρω. ιδια διαμετρο και 2 χιλιοστα φαρδυτερο γαμωγιαμαχα http://www.cmsnl.com/yamaha-ttr250nnc-2001_model10948/partslist/C-05.html#results παρε να χεις... σε λεω καλυτερα να περιμενςι δεμα απο αθηνα αμα ειναι ετσι. αλλιως partzilla.com

Julius
10/03/2014, 10:57
εν το μεταξει να πω οτι η ktm στα μοτερ εχει 2 βιδες αποστραγκισης και μια τριτη με ελατηριο και εμβολακι για την ρυθμισει της πιεσης στης αντλοιες λαδιου..εγω βρηκα μονο το ελατηριακι αρα υπαρχει και αυτο το σεναριο να προκληθικε απο εκει η ζημια, γιατι στο manual λενε, μεγαλη προσοχη μπορει να προκληθει ζημια...και να πω και κατι αλλο ειναι οτι, στον δευτερο που πηγα για να δουμε τη ζημια εχει (το γραφω στην πρωτη σελιδα του thread) μου βουτηξε και αυτος πραγματα απο το μοτερ,τα ανακαλυπτο τωρα που φτιαχνω λιστα τι μου λειπη...γιατι το ειχα αφισει και σε αυτον κανα χρονο στο μαγαζι του, και τωρα που θυμαμε εφτιαχνε ενα 640 του 98...να στα μουτρα μου:moutza:

Έχε υπόψη σου οτι η βαλβίδα «κολλάει» επάνω εύκολα. Οπότε εάν βγάλεις την τάπα και πάρεις στα χέρια το ελατήριο ενδέχεται (πολύ συχνά όμως) να μην πέσει και το κυλινδράκι.

Βασικά στο δικό μου σχεδόν ποτέ δεν έπεφτε.

Ρουλεμάν... χμμμμ πάρε ένα τηλέφωνο στην SKF εαν θυμάμαι καλά (έχουν περάσει και σχεδόν 15 χρόνια) είχαμε βάλει απ’εξω και όχι ανταλλακτικά από την ΚΤΜ.

Το μηχανάκι είναι πυροβόλο, αλλά θέλει καλή συντήρηση...... καλή συνέχεια.

:a014: :)

fz600
10/03/2014, 12:07
την διοδο του λαδιου την βλεπω, λογικα το εμβολακι παρεμβενη παραλληλα με την διοδο...εκτος αν κανω λαθος, εβαλα και κατσαβιδη χτυποντας ελαφρα αλλα δεν επεσε τιποτα:confused: υγ οντως ειναι πυροβολο στεγνη δυναμη, το συγκεκριμενο δεν εχει ουτε μπαταρια

Julius
10/03/2014, 12:14
την διοδο του λαδιου την βλεπω, λογικα το εμβολακι παρεμβενη παραλληλα με την διοδο...εκτος αν κανω λαθος, εβαλα και κατσαβιδη χτυποντας ελαφρα αλλα δεν επεσε τιποτα:confused:


Ναι το εμβολάκι το κρατάει στην θέση του το ελατήριο. Εαν βλέπεις την δίοδο.... το εβολάκι την έχει κάνει. Ζημία στον κινητήρα ε ύ κ ο λ α :cry:

fz600
10/03/2014, 12:26
αστα να πανε:bigcry: οι γκαβακες στην αλλαγη λαδιον μαλλον ξεβιδοσανε και της τρεις βιδες και μαλλον τους επεσε στη λεκανι με τα λαδια:mad: και ετσι στεγνωσε ο κυλινδρος/πιστονι...το μανιουαλ το λεει, ΣΙΓΟΥΡΙ ΖΗΜΙΑ

notakos600
11/03/2014, 08:41
αστα να πανε:bigcry: οι γκαβακες στην αλλαγη λαδιον μαλλον ξεβιδοσανε και της τρεις βιδες και μαλλον τους επεσε στη λεκανι με τα λαδια:mad: και ετσι στεγνωσε ο κυλινδρος/πιστονι...το μανιουαλ το λεει, ΣΙΓΟΥΡΙ ΖΗΜΙΑ

Το πιστόνι φαίνεται καθαρό, το ίδιο και ο κύλινδρος προφανώς. Εξέτασε τον εκκεντροφόρο και την έδρασή του για σημάδια ελλειπούς λίπανσης.
Μπορεί να μην πρόλαβε να κάνει ζημιά.

fz600
11/03/2014, 10:09
οταν αρχησε να χτυπαει το πιστονι απο ελλειψη λαδιου σταματησα να κυκλοφορο τη μηχανη και ετσι δεν προλαβε να κανει μεγαλη ζημια, εγιναν μονο μικρες αυλακιές στη φουστα και στον κυλινδρο(το ψαροκοκαλο φενετε ακομα στον κυλινδρο) το πιστονι το ετριψα και εστρωσε, κανονικα πρεπει να κανω honing στον κυλινδρο και επομενο σταδιο πιστονι. Τωρα αυτο που θα βαλω ειναι μονο ενα ζευγαρη ελατηρια, ο εκεντροφορος ειναι καθαρος αλλα λειπη το secure ring οπως και τα πηνια και βιδες(στην αρχη νομιζα οτι βαρεσε μπιελα η ρουλεμαν στροφαλου το 2005 ολα αυτα) με 400-450 ελπιζω να ξαναβγει στο δρομο

notakos600
11/03/2014, 11:38
Θα το σενιάρεις σύντομα, μην αγχώνεσαι.

fz600
11/03/2014, 12:06
αμην:sweat:

notakos600
11/03/2014, 12:11
Αυτό που δεν κατάλαβα βέβαια είναι πως άφησες το μηχανάκι ένα χρόνο στο συνεργείο, τέσπα.

fz600
11/03/2014, 12:30
αστα φιλε ηταν εποχες προ Χριστού...υγ το μοτερ μόνο ειχα αφησει... δεν ξερω ισως οταν μου ειπε το κουστουμι πόσο θελει για να φτιαχτει, μπορει να το'γραψα και στ'αρχhdια μου...αφου το'χω και στα χερια μου και δεν μου'μινε για ενθυμιο η πινακιδα:bawl:

notakos600
11/03/2014, 12:35
Ασχολήσου πλέον σοβαρά με το μοτέρ λοιπόν και ότι θέλεις ρώτα, τα παιδιά εδώ ξέρουν πάρα πολλά. Εστίασε την προσοχή σου στο μοτέρ και μην αποσπάσαι από το υπόλοιπο μηχανάκι. Χωρίς μοτέρ δεν τσουλάει το μηχανάκι, όλα τα άλλα φτιάχνονται για πλάκα.

fz600
11/03/2014, 12:49
Ασχολήσου πλέον σοβαρά με το μοτέρ λοιπόν και ότι θέλεις ρώτα, τα παιδιά εδώ ξέρουν πάρα πολλά. Εστίασε την προσοχή σου στο μοτέρ και μην αποσπάσαι από το υπόλοιπο μηχανάκι. Χωρίς μοτέρ δεν τσουλάει το μηχανάκι, όλα τα άλλα φτιάχνονται για πλάκα.

+1...ευτυχως απο το υπολιπο μηχανακη δεν μου λειπη τιποτα

Rider 28
12/03/2014, 20:38
Ωραιο μηχανακι μανιβελατο μονο αν δεν κανω λαθος.Ο θανατος τους ειναι τα σκορτσαρισματα θελει προσοχη στο δουλεμα τους γιατι χτυπαει μπιελα και οι γκαζιες παγομενο του δημιουργουν ανεπανορθωτες ζημιες καλο ζεσταμα και μετα πινε του το αιμα δεν καταλαβαινει τιποτα.Nicasil ειναι ο κυλινδρος αν θυμαμαι καλα πολυ δυσκολα παθαινει ζημια και δεν νομιζω να παιρνει ρεκτιφιε.Καλες βολτες η ζωη του ειναι το βουνο μες την πολη και στην κινηση δυσανασχετει και υποφερει.

bobber
25/05/2014, 19:48
πως παει το εργαλειο???
ετοιμο??