PDA

View Full Version : Ρουλεμάν εκκεντροφορου ;;;



drag0ngr
17/02/2014, 19:22
Καλησπερα παιδια, λογω καποιου προβληματος του εκκεντροφορου μου (θελει τορναρισμα σε ενα σημειο για να κουμπωνει καλα γιατι τωρα παταει καπως λοξα) ειπα να βαλω κατι αλλο. Δεν ηθελα να ξοδεψω παλι απλα για ενα παπι γιαυτο εψαξα απο 2-3 φιλαρακια και βρηκα τελικα δωρεαν εναν εκκεντροφορο cdi μαμα μου ειπανε. Εγω ειχα (νομιζω) 5ο σταδιο εκκεντροφορο, και το θεμα μου ειναι οτι εχω ΑΣΤΡΕΑ κεφαλη και ο εκκεντροφορος μου εχει πανω 2 ρουλεμάν, ενα μεγαλο στην μερια του γραναζιου κ ενα μικρο πισω. Ο εκκεντροφορος που μου δωσανε δεν εχει κανενα, ενταξει το μικρο το βγαζω απο πισω και το βαζω αλλα με το μεγαλο ?!?! Δεν εχω ιδεα αν βγαινει και αν βγαινει πως βγαινει!

Φωτο απτον εκκεντροφορο της CDI.
310027


Υ.Γ. Ζητω συγνωμη για οποιαδηποτε πατατα πεταξα :cool::cool:

OldMan
18/02/2014, 12:49
Εγω ειχα (νομιζω) 5ο σταδιο εκκεντροφορο,
Εγώ έχω ήδη σκοτώσει 2 δασοφύλακες, 3 καλόγριες, 1 σχολικό αύτανδρο και ανοίγω το δοχείο με το λάδι κοίλου κάνης...

Stergios69
18/02/2014, 13:11
Εγώ έχω ήδη σκοτώσει 2 δασοφύλακες, 3 καλόγριες, 1 σχολικό αύτανδρο και ανοίγω το δοχείο με το λάδι κοίλου κάνης...
Ο καφές σΕ βγήκε από τη μύτη, ή ακόμη; :D:wave2:

drag0ngr
18/02/2014, 15:57
Μπορειτε σας παρακαλω να απαντησετε αντι να ειρωνευεστε ;; :lol:

ευχαριστω!

OldMan
18/02/2014, 16:05
Μπορειτε σας παρακαλω να απαντησετε αντι να ειρωνευεστε ;;
Ζήτα μας ότι θελεις φιλαρακι, αλλά όχι αυτό ...!!!! :eek:


(φιλική συμβουλή: Τα ρουλεμάν, όταν τα βγάλουμε από κάπου - εκτός από την συσκευασία τους - ΔΕΝ τα βάζουμε πουθενα αλλού - εκτός από τον λώκο μας..)

OldMan
18/02/2014, 16:07
Οσο γι αυτό:

το μικρο το βγαζω απο πισω και το βαζω αλλα με το μεγαλο ?!?! Δεν εχω ιδεα αν βγαινει και αν βγαινει πως βγαινει!
όντως το αφήνουμε ασχολίαστο...

sniper
18/02/2014, 16:12
Μπορειτε σας παρακαλω να απαντησετε αντι να ειρωνευεστε ;; :lol:

ευχαριστω!

ναι μπορούμε αλλά προφανώς δεν εχεις ιδέα του τι παίζει....

5ο στάδιο, εννοείς τι; Το στάδιο σαν μονάδα μέτρησης μήκους;

Όσο για τα ρουλεμάν... τι να σου πω ρε μαν, στα 'παν οι παραπάν...

Dbnn
18/02/2014, 21:33
Δηλαδή άμα χαλάσει ένα ρουλεμάν, δεν μπορούμε να το αντικαταστήσουμε? :look:

stefanos
18/02/2014, 21:39
Δηλαδή άμα χαλάσει ένα ρουλεμάν, δεν μπορούμε να το αντικαταστήσουμε? :look:

Εννοείς αν δεν έχουμε ρουλεμάν να χρησιμοποιήσουμε ένα χαλασμένο?:cool:

sniper
18/02/2014, 21:39
Δηλαδή άμα χαλάσει ένα ρουλεμάν, δεν μπορούμε να το αντικαταστήσουμε? :look:

Φυσικά και μπορούμε... δεν λεει αυτό το παλικάρι...

drag0ngr
18/02/2014, 21:46
Παντως εγω παιδια εννοουσα για το μεγαλο ρουλεμαν αυτο που ουσιαστικα ειναι στην μερια του γραναζιου απο κατω...
Οι εκκεντροφοροι που εχω δει εστω εχουν ενα κατω απτο γραναζι και πιο μικρο ρουλεμαν πισω πισω. Εγω ρωτουσα
για το μεγαλο, αν δεν εχει καποιος καποια απαντηση κομπλε παντως σας ευχαριστω! :D

stefanos
18/02/2014, 22:15
Παντως εγω παιδια εννοουσα για το μεγαλο ρουλεμαν αυτο που ουσιαστικα ειναι στην μερια του γραναζιου απο κατω...
Οι εκκεντροφοροι που εχω δει εστω εχουν ενα κατω απτο γραναζι και πιο μικρο ρουλεμαν πισω πισω. Εγω ρωτουσα
για το μεγαλο, αν δεν εχει καποιος καποια απαντηση κομπλε παντως σας ευχαριστω! :D

Ο εκκεντροφόρος έχει 2 ρουλεμάν στις άκρες του ένα μικρό και ένα μεγάλο.
Βγαίνουν με τον ίδιο τρόπο και τα 2.
Η κομπλέ ερώτηση δεν κατάλαβα πιά είναι.

IRA57
19/02/2014, 00:34
Κριμα και εχω ενα στροφαλο 7ο σταδιο για Αστρεα να σου χαριζα αλλα δεν ταιριαζει με εκκεντροφορο 5ο σταδιο γαμωτο...

Ο εκκεντροφορος αυτος εισαι σιγουρος οτι ειναι για Αστρεα?

drag0ngr
19/02/2014, 04:23
Κριμα και εχω ενα στροφαλο 7ο σταδιο για Αστρεα να σου χαριζα αλλα δεν ταιριαζει με εκκεντροφορο 5ο σταδιο γαμωτο...

Ο εκκεντροφορος αυτος εισαι σιγουρος οτι ειναι για Αστρεα?
Δεν ξερω αν διακρινω ειρωνια η αληθεια παντως ειμαι ψιλοασχετος με τα παπια το χω αποδειξει πολλες φορες αλλωστε :lol:
Οσο για το 5ο σταδιο δεν ξερω παιδια, εδω στο Βολο ετσι το λενε τελος παντων σε σταδια το μετρανε τωρα τι ακριβως
μετρανε δεν εχω ιδεα!

Ο εκκεντροφορος που μου δωσανε μου παν πως βγηκε απο CDI και γιαυτο πριν δοκιμασω κατι ηρθα "τρεχοντας" να ρωτησω
τους εμπειρους :D Δεν εχω ιδεα αν κανει !

notakos600
19/02/2014, 08:10
Το στάδιο ήταν μονάδα μέτρησης μήκους την οποία χρησιμοποιούσαν οι Αρχαίοι Έλληνες, ίση με το μήκος ενός αθλητικού σταδίου (600 πόδια) και που αντιστοιχούσε σε μήκος 185,15 μέτρων.
Το μήκος του σταδίου, του οποίου βασική μονάδα ήταν ο «πους», διέφερε από τόπο σε τόπο (Πόλη-Κράτος). Για παράδειγμα το στάδιο της αρχαίας Ολυμπίας ήταν 192,27 μ., αυτό της αρχαίας Επιδαύρου 181,08 μ., των Δελφών 177,55 μ., ενώ αυτό που χρησιμοποιήθηκε αργότερα για τη μέτρηση αποστάσεων ήταν 177,40 μ.
Τις υποδιαιρέσεις του σταδίου αναφέρει ο Ηρόδοτος (Β΄-149) κατά την περιγραφή της αιγυπτιακής λίμνης της Μοίριος λέγοντας πως το στάδιο ισοδυναμούσε με 6 πλέθρα ή 100 οργιές ή 600 πόδια. Έτσι το υπό του Ηροδότου αναφερόμενο στάδιο υπολογίζεται ως ισούμενο με 186 περίπου μέτρα. Το δε μήκος των 600 ποδών είχε ορισθεί για αγώνα των δρομέων της αρχαίας Ολυμπίας.


Επίσης το στάδιο ήταν και αρχέγονο μέτρο ενός δρόμου αροτριώντων βοών που οι Δωριείς αποκαλούσαν «σπάδιον».
Ως μονάδα μήκους, το στάδιο ήταν επίσης σε χρήση και κατά την εποχή της συγγραφής της Καινής Διαθήκης. Αναφέρεται στα χωρία: Β' Μακκαβαίων 11:5, Λουκάς 24:13, Ιωάννης 6:19, Αποκάλυψη 14:20, Αποκάλυψη 21:16.

Στη ρωμαϊκή εποχή στάδιο θεωρείτο το ένα όγδοο (1/8) του ρωμαϊκού μιλίου.
Από τις αρχές του 20ού αιώνα χρησιμοποιείται το ναυτικό στάδιο στη μέτρηση θαλασσίων αποστάσεων κατωτέρων του μιλίου που ισούται με το 1/10 του ναυτικού μιλίου, ίσο με 100 οργιές, ή 200 γυάρδες δηλαδή 185,2 μ.

http://el.wikipedia

GFawkes
19/02/2014, 10:05
Οσοι δεν ειναι mod μπορουν να ειρωνευτουν ή θα φανε καρτα;

notakos600
19/02/2014, 10:19
Οσοι δεν ειναι mod μπορουν να ειρωνευτουν ή θα φανε καρτα;

Δεν θα καταφέρεις τίποτα με τις κολακείες...:lol:

GFawkes
19/02/2014, 10:24
Ειμαι ευγενικο αγορι......παντα ρωταω πριν "μπω!!!"

:lol:

DAYMAN
19/02/2014, 11:48
τον ξεχειλώσατε:rolleyes:!

OldMan
19/02/2014, 12:40
τον ξεχειλώσατε:rolleyes:!
Εμείς αυτόν ή αυτός τον εκκεντροφόρο του..???


@Δρακούλη: Δεκτόν το ότι δεν γνωρίζεις τα περιφημα "σταδια" των εκκεντροφόρων, αλλα τουλαχιστον μπορείς να καταλάβεις ότι έχουν καποια διαφορά μεταξύ τους, ναι ..??
Αν λοιπόν ισχυει αυτό, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ το καθε "σταδιο" δεν μπαίνει όπου νάναι (τουλάχιστον όχι χωρίς την απαραίτητη μοντίφα σε διαφορα άλλα παραφερνάλια..)
Επίσης δεν διακρίνω την δυνατότητα να διακρίνεις οπτικά την πιθανή διαφορά "σταδίων" μεταξύ 2 διαφορετικών εκκεντροφόρων (ειδικά μεταξύ κοντινών "σταδίων") εκτός αν πάρεις παραβολικό μικρόμετρο και ηλεκτρονικό διαβήτη και μετρήσεις λωβούς, βυθίσματα και διάρκεια ανοιγμάτων (αλλα στον Βόλο προτιμάτε πιο απλές και σίγουρες μεθόδους όπως να κιαλάρετε τους εκκεντροφόρους διαμέσου κενών φιαλών τσίπουρου - ανευ γλυκάνισου για να μην δημιουργηθεί παράθλαση..)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να αναρωτηθείς αν ο εν λόγω εκκεντροφόρος κάνει για την πάπια σου παρά το πως θα μπαινοβγούν τα ρουλεμαν..??:beer:

DAYMAN
19/02/2014, 12:51
:lol:σωστα τον εκανε τον εκκεντροφορο και ο φιλος λαστιχο.

teogtp
19/02/2014, 13:02
Εμείς αυτόν ή αυτός τον εκκεντροφόρο του..???


@Δρακούλη: Δεκτόν το ότι δεν γνωρίζεις τα περιφημα "σταδια" των εκκεντροφόρων, αλλα τουλαχιστον μπορείς να καταλάβεις ότι έχουν καποια διαφορά μεταξύ τους, ναι ..??
Αν λοιπόν ισχυει αυτό, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ το καθε "σταδιο" δεν μπαίνει όπου νάναι (τουλάχιστον όχι χωρίς την απαραίτητη μοντίφα σε διαφορα άλλα παραφερνάλια..)
Επίσης δεν διακρίνω την δυνατότητα να διακρίνεις οπτικά την πιθανή διαφορά "σταδίων" μεταξύ 2 διαφορετικών εκκεντροφόρων (ειδικά μεταξύ κοντινών "σταδίων") εκτός αν πάρεις παραβολικό μικρόμετρο και ηλεκτρονικό διαβήτη και μετρήσεις λωβούς, βυθίσματα και διάρκεια ανοιγμάτων (αλλα στον Βόλο προτιμάτε πιο απλές και σίγουρες μεθόδους όπως να κιαλάρετε τους εκκεντροφόρους διαμέσου κενών φιαλών τσίπουρου - ανευ γλυκάνισου για να μην δημιουργηθεί παράθλαση..)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να αναρωτηθείς αν ο εν λόγω εκκεντροφόρος κάνει για την πάπια σου παρά το πως θα μπαινοβγούν τα ρουλεμαν..??:beer:

Μαστορα ........Εν μεσω τσιπουρων βγανουν τα καλυτερα παραμυθια με "δρακους".
Εξ'ου και η γνωστη εκφραση εκκεντροφορος "δρακουλας"....

drag0ngr
19/02/2014, 13:34
Εμείς αυτόν ή αυτός τον εκκεντροφόρο του..???


@Δρακούλη: Δεκτόν το ότι δεν γνωρίζεις τα περιφημα "σταδια" των εκκεντροφόρων, αλλα τουλαχιστον μπορείς να καταλάβεις ότι έχουν καποια διαφορά μεταξύ τους, ναι ..??
Αν λοιπόν ισχυει αυτό, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ το καθε "σταδιο" δεν μπαίνει όπου νάναι (τουλάχιστον όχι χωρίς την απαραίτητη μοντίφα σε διαφορα άλλα παραφερνάλια..)
Επίσης δεν διακρίνω την δυνατότητα να διακρίνεις οπτικά την πιθανή διαφορά "σταδίων" μεταξύ 2 διαφορετικών εκκεντροφόρων (ειδικά μεταξύ κοντινών "σταδίων") εκτός αν πάρεις παραβολικό μικρόμετρο και ηλεκτρονικό διαβήτη και μετρήσεις λωβούς, βυθίσματα και διάρκεια ανοιγμάτων (αλλα στον Βόλο προτιμάτε πιο απλές και σίγουρες μεθόδους όπως να κιαλάρετε τους εκκεντροφόρους διαμέσου κενών φιαλών τσίπουρου - ανευ γλυκάνισου για να μην δημιουργηθεί παράθλαση..)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να αναρωτηθείς αν ο εν λόγω εκκεντροφόρος κάνει για την πάπια σου παρά το πως θα μπαινοβγούν τα ρουλεμαν..??:beer:

Τα λιγα που ξερω κυρ'Old ειναι οτι με τον 5ο σταδιου εκκεντροφορο χανεις στις χαμηλες και περνεις στις ψηλες με αποτελεσμα να εχεις μια ζωη τον κινητηρα στο τερμα για να ανεβεις μια ανηφορα. Τωρα για να μπει πχ 3ου η οτιδηποτε αλλου σταδιου εκκεντροφορος τι πρεπει να κανω εκτος απτο ρυθμισμα βαλβίδων ;
Παιζει και το κλ/πιστονο ;
Παιζει αν ειναι πομπε η οχι ;

*μαλλον ειμαι αρκετα ασχετος ! :bawl:

sniper
19/02/2014, 13:39
....

*μαλλον ειμαι αρκετα ασχετος ! :bawl:

Το άσχετος δεν είναι κακό γιατί μπορείς να το αλλάξεις μαθαίνοντας...

Κοτόπουλο μην είσαι μόνο...

drag0ngr
19/02/2014, 13:42
Το άσχετος δεν είναι κακό γιατί μπορείς να το αλλάξεις μαθαίνοντας...

Κοτόπουλο μην είσαι μόνο...
Κοτοπουλο = ? :rolleyes::D

OldMan
19/02/2014, 13:50
Κοτοπουλο = ? :rolleyes::D
Πτηνόν δεκτικόν στην αποπτίλωσιν...

Μάστορα, είπες στην αρχή ότι δεν θέλεις να ρίξεις φράγκα στην πάπια, αρα κάτσε στ'αυγα σου γιατί αν αρχίσεις τις μετατροπές για να βάλεις έναν εκκεντροφόρο τζάμπα μάλλον θα τα χώσεις άγρια σε βαλβίδες, καδένες, φιλτροχοάνες, πηνιοβολανορεύματα κ.λ.π. κ.λ.π.

sniper
19/02/2014, 13:53
Πτηνόν δεκτικόν στην αποπτίλωσιν...

Μάστορα, είπες στην αρχή ότι δεν θέλεις να ρίξεις φράγκα στην πάπια, αρα κάτσε στ'αυγα σου γιατί αν αρχίσεις τις μετατροπές για να βάλεις έναν εκκεντροφόρο τζάμπα μάλλον θα τα χώσεις άγρια σε βαλβίδες, καδένες, φιλτροχοάνες, πηνιοβολανορεύματα κ.λ.π. κ.λ.π.

Σε κάθε περίπτωση, άσε τον oldman που δεν έχει χρόνο, όρεξη και τις απαραίτητες γνώσεις για παπιά και μιλα με ΠΜ με τον McGyver (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=12974) o οποίος είναι ο εγκέφαλος σε ό,τι έχει να κάνει με αυτά τα πράγματα...

Neodammerung
05/03/2014, 20:33
"Στάδια εκκεντροφόρων" είναι ένας ανεπίσημος τρόπος να περιγραφεί χονδρικά η διαφορά στα βυθίσματα των αμυγδάλων αυτού. Το έχω ακούσει σε διάφορες πόλεις να χρησιμοποιείται από παπάκηδες κι όπως συμπέρανα, το "5ο στάδιο" είναι εκείνο με τα μεγαλύτερα σε διάρκεια βυθίσματα. Προφανώς οι εταιρίες συνοδεύουν τους εκκεντροφόρους με έγγραφα στα οποία αναγράφονται οι μοίρες εντός των οποίων οι βαλίδες ανοίγονται, αλλά μάλλον είναι πιο εύκολο να κατατάσεις στο, και να θυμάσαι το στάδιο, από το εύρος μοιρών.
Αυτά προς διελεύκανση του όρου "στάδιο" που χρησιμοποιήθηκε για να περιγράψει τον εκκεντροφόρο.

Stergios69
06/03/2014, 07:37
:wave2:

vaska
06/03/2014, 07:52
:wave2:


είδες τι ωραία τα είπε ο φίλος??? Διάβαζε να μαθαίνεις τώρα τι σημαίνει στάδια στα νεοελληνικά και άσε τ' αρχαία στάδια καταμέρος.

:eek:

notakos600
06/03/2014, 08:02
είδες τι ωραία τα είπε ο φίλος??? Διάβαζε να μαθαίνεις τώρα τι σημαίνει στάδια στα νεοελληνικά και άσε τ' αρχαία στάδια καταμέρος.

:eek:

:bawl:

Neodammerung
06/03/2014, 11:22
Πιο πολύ για τον dragon το έγραψα, για να ξέρει τι είναι αυτό για το οποίο μιλάει καθώς και για ποιο λόγο καθιερώθηκε. Προφανώς και δεν θα μετράμε τους εκκεντροφόρους, τους στροφάλους και τις βαλίδες με στάδια και γήπεδα. :)

drag0ngr
06/03/2014, 22:04
Πιο πολύ για τον dragon το έγραψα, για να ξέρει τι είναι αυτό για το οποίο μιλάει καθώς και για ποιο λόγο καθιερώθηκε. Προφανώς και δεν θα μετράμε τους εκκεντροφόρους, τους στροφάλους και τις βαλίδες με στάδια και γήπεδα. :)
Ευχαριστω ρε φιλε γιατι δεν καταλαβα τιποτα με σταδια και γηπεδα! Σωστη και η επιστημονικη του επεξηγηση αλλα δεν ειμαι κανας επιστημονας :)
:beer: