PDA

View Full Version : Powder Coated;



PetranGR
17/02/2014, 19:34
όσο και αν το έψαξα , δεν βρήκα στα Ελληνικά τι σημαίνει (τα αγγλικά μου μέσα).

Το είδα να το κάνουν πάρα πολύ σε ψαλίδια και πατηράκια, συνοδηγού κτλ.

Η ερώτησεις μου ,
1.αντέχει στον χρόνο για φεύγει με το πρώτο "κάθισμα";
2.κόστος πάνω κάτω,και ποιος αναλαμβάνει να το κάνει;
3. Μπορώ να βάψω το τελικό Slip-On μετά την εξάτμιση ,καθώς το χρόμιο που έχει πάνω μαζί με το νερό και τον καιρό κτλ που έχει καεί απο κάτω έχει ξεφτύσει.
4. οι λαιμοί απο μπροστά επίσης βάφονται ;

Ευχαριστώ :);)

guzzistas
17/02/2014, 19:37
Γιατί νομίζω ότι έτσι λέγεται η ηλεκτροστατική?

PetranGR
17/02/2014, 19:39
Γιατί νομίζω ότι έτσι λέγεται η ηλεκτροστατική?

ούτε ξέρω, τσάμπα έχω Advanced πτυχίο αγγλικών ! Για πέταμα πάει ...

Απλά το έχω δεί να το κάνουν πάρα πολύ,και ήθελα να κάνω αυτές τις ερωτήσεις.

McGyver
17/02/2014, 19:53
Powder coating = ηλεκτροστατική βαφή.
Για εξατμίσεις/λαιμούς το ξεχνάς, εκεί θέλεις κεραμική.
Κοστίζει.

Takata Dome
17/02/2014, 19:57
όσο και αν το έψαξα , δεν βρήκα στα Ελληνικά τι σημαίνει (τα αγγλικά μου μέσα).

Το είδα να το κάνουν πάρα πολύ σε ψαλίδια και πατηράκια, συνοδηγού κτλ.

Η ερώτησεις μου ,
1.αντέχει στον χρόνο για φεύγει με το πρώτο "κάθισμα";
2.κόστος πάνω κάτω,και ποιος αναλαμβάνει να το κάνει;
3. Μπορώ να βάψω το τελικό Slip-On μετά την εξάτμιση ,καθώς το χρόμιο που έχει πάνω μαζί με το νερό και τον καιρό κτλ που έχει καεί απο κάτω έχει ξεφτύσει.
4. οι λαιμοί απο μπροστά επίσης βάφονται ;

Ευχαριστώ :);)

Powder coating είναι η ηλεκτροστατική βαφή
1)Εξαιρετική αντοχή στον χρόνο,καλύτερη απο οποιαδήποτε κανονική βαφή
2)Κόστος εξαρτάται απ'το πού θα το πάς.Το αναλαμβάνουν όσοι κάνουν τέτοιες βαφές,ψάξε στον κατάλογο
3)Ηλεκτροστατική σε εξάτμιση νομίζω δεν γίνεται.Γίνεται ceramic coating που λέει ο McGyver.
4)Τα ίδια και για τους λαιμούς. Γίνεται και κανονική βαφή με χρώμα θερμοκρασίας,αλλά καμία σχέση σε ποιότητα-αντοχή

Οι λαιμοί σου δεν μπορούν να καθαριστούν; Είναι σίγουρο πως έχει ξεφτίσει το χρώμιο;

hidefnick
17/02/2014, 20:08
Powder coating = Ηλεκτροστατική με πούδρα

PetranGR
17/02/2014, 20:39
Powder coating = ηλεκτροστατική βαφή.
Για εξατμίσεις/λαιμούς το ξεχνάς, εκεί θέλεις κεραμική.
Κοστίζει.

άνα μπράβο,αυτό έγραφε συγκεκριμένα ο άλλος.
Εγώ πιο πολύ θέλω για τα πίσω πατηράκια,και το φούλ σύστημα εξάτμισης.


Powder coating είναι η ηλεκτροστατική βαφή
1)Εξαιρετική αντοχή στον χρόνο,καλύτερη απο οποιαδήποτε κανονική βαφή
2)Κόστος εξαρτάται απ'το πού θα το πάς.Το αναλαμβάνουν όσοι κάνουν τέτοιες βαφές,ψάξε στον κατάλογο
3)Ηλεκτροστατική σε εξάτμιση νομίζω δεν γίνεται.Γίνεται ceramic coating που λέει ο McGyver.
4)Τα ίδια και για τους λαιμούς. Γίνεται και κανονική βαφή με χρώμα θερμοκρασίας,αλλά καμία σχέση σε ποιότητα-αντοχή

Οι λαιμοί σου δεν μπορούν να καθαριστούν; Είναι σίγουρο πως έχει ξεφτίσει το χρώμιο;

ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Θεσσαλονίκη γνωρίζεις κανέναν που να κάνει τέτοια δουλειά;

Θα βάλω αύριο φώτο απο το χρώμιο πίσω πως έχει γίνει ,και για πλύσιμο επαγγελματικό που την πήγα δεν γινόντουσαν πολλά.


Powder coating = Ηλεκτροστατική με πούδρα

Thank you.

Bradipous
17/02/2014, 20:43
Για εξατμίσεις/λαιμούς το ξεχνάς, εκεί θέλεις κεραμική.
Κοστίζει.

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω, αξιζει να κανεις κατι τετοιο σε μηχανη που την εχεις για καθημερινη χρηση;
Μπορει να φαινεται γ@μ@το αν το εχεις βαψει κανα ωραιο χρωματακι που ταιριαζει και με την μηχανη αλλα με την βροχη, την βρωμια κλπ δεν θα αρχισει να χαλαει/αλλοιωνεται το χρωμα;

IRA57
17/02/2014, 21:15
Και αναρωτιεμαι τωρα εγω, αξιζει να κανεις κατι τετοιο σε μηχανη που την εχεις για καθημερινη χρηση;
Μπορει να φαινεται γ@μ@το αν το εχεις βαψει κανα ωραιο χρωματακι που ταιριαζει και με την μηχανη αλλα με την βροχη, την βρωμια κλπ δεν θα αρχισει να χαλαει/αλλοιωνεται το χρωμα;

μαυρη ειναι η κεραμικη επιστρωση και (θεωρητικα) εχει το εξτρα πλεονεκτημα οτι κραταει την θερμοτητα μεσα στους λαιμους...εκει που ανηκει δλδ...

PetranGR
17/02/2014, 21:16
μαυρη ειναι η κεραμικη επιστρωση και (θεωρητικα) εχει το εξτρα πλεονεκτημα οτι κραταει την θερμοτητα μεσα στους λαιμους...εκει που ανηκει δλδ...

ακριβώς αυτό εννοούσα δεν ήθελα xtreme χρώματα.

Απλό μαύρο παντού :P

stefanos
17/02/2014, 22:03
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=71688&highlight=thermal+spray

virus
17/02/2014, 22:11
το σκεφτομαι αυτο το κεραμικο και λεω. αντε και κανεις κεραμικη επιστρωση στους λαιμους απο τη εξω μερια. ειναι αυτο καλο για τα μεταλα; με αυτον τον τροπο εγκλωβιζει την θερμοκρασια μεσα του και τα κανει πουτ@ν@ τα μεταλα. δεν θαταν πιο καλο η κεραμικη επιστρωση να γινει μεσα στις σωληνες της εξατμισης;


πετραν απλα ξεχνα τα αυτα τα ξοδεματα :p

PetranGR
17/02/2014, 22:17
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=71688&highlight=thermal+spray

μόλις το διάβασα,στο τέλος ο άλλος έκανε απίστευτες δουλειές.


το σκεφτομαι αυτο το κεραμικο και λεω. αντε και κανεις κεραμικη επιστρωση στους λαιμους απο τη εξω μερια. ειναι αυτο καλο για τα μεταλα; με αυτον τον τροπο εγκλωβιζει την θερμοκρασια μεσα του και τα κανει πουτ@ν@ τα μεταλα. δεν θαταν πιο καλο η κεραμικη επιστρωση να γινει μεσα στις σωληνες της εξατμισης;
πετραν απλα ξεχνα τα αυτα τα ξοδεματα :p

ΟΚ,απλά έστω θα ήθελα να δείξει καλύτερα το Slip-on της εξάτμισης γιατί είναι σαν σκουριασμένη ολοκαίνουργια εξάτμιση...

Bradipous
17/02/2014, 22:19
μαυρη ειναι η κεραμικη επιστρωση και (θεωρητικα) εχει το εξτρα πλεονεκτημα οτι κραταει την θερμοτητα μεσα στους λαιμους...εκει που ανηκει δλδ...

εγω κατι τετοιο εννοουσα, δεν ειναι βαμμενα με κεραμικη αυτα;

310030

310031

310032

(οτι και να 'ναι μετρανε ασχημα)

PetranGR
17/02/2014, 22:28
εγω κατι τετοιο εννοουσα, δεν ειναι βαμμενα με κεραμικη αυτα;

310030

310031

310032

(οτι και να 'ναι μετρανε ασχημα)


χωρίς να ξέρω πολλά πολλά, διάβασα οτι όταν βάζουν επίστρωση κεραμική κιόλας , μειώνετε η αυξημένη θερμοκρασία που παράγει προς τα έξω και η ταχύτητα του αέρα μέσα στους λαιμούς αυξάνετε,καθώς δεν έχει απώλεια , θερμότητας.Αυτό διάβασα αυτό λέω,δεν ξέρω τι παίζει.

Bradipous
17/02/2014, 22:33
χωρίς να ξέρω πολλά πολλά, διάβασα οτι όταν βάζουν επίστρωση κεραμική κιόλας , μειώνετε η αυξημένη θερμοκρασία που παράγει προς τα έξω και η ταχύτητα του αέρα μέσα στους λαιμούς αυξάνετε,καθώς δεν έχει απώλεια , θερμότητας.Αυτό διάβασα αυτό λέω,δεν ξέρω τι παίζει.

Ναι αυτο ισχυει (απο οσο ξερω) και εχει αναφερθει και καπου εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως.

IRA57
18/02/2014, 05:45
εγω κατι τετοιο εννοουσα, δεν ειναι βαμμενα με κεραμικη αυτα;

310030

310031

310032

(οτι και να 'ναι μετρανε ασχημα)

εχω μεινει πισω στο θεμα φαινεται...πριν κατι χρονια μονο σε μαυρο ειχα δει...
παντως οι μπλε/χρυσαφι/κτλ στο σαιτ παρακατω μου κανουν λιγο ταμτακος...
μαυρο ή σκουρο γκρι...ισως κ ασπρο...
http://www.zircotec.com/page/exhaust-system-coatings--2-/144


χωρίς να ξέρω πολλά πολλά, διάβασα οτι όταν βάζουν επίστρωση κεραμική κιόλας , μειώνετε η αυξημένη θερμοκρασία που παράγει προς τα έξω και η ταχύτητα του αέρα μέσα στους λαιμούς αυξάνετε,καθώς δεν έχει απώλεια , θερμότητας.Αυτό διάβασα αυτό λέω,δεν ξέρω τι παίζει.

Ισχυει.
Ποιο απλη/οικονομικη λυση σε αυτο ειναι η κεραμικη ταινια.
Τις πρωτες μερες ομως ολοι θα σου λενε οτι καιει λαδια το εργαλειο...εμενα μου τα χαν κανει τσουρεκια ολοι...

geez996
18/02/2014, 17:26
Υπάρχει ένα παλικάρι που κάνει αυτή την δουλειά. Εχει πολύ υλικό στο φατσοβιβλιο swt coatings
https://www.facebook.com/SwtCoatingTuningShop/posts/619814604718482

PetranGR
18/02/2014, 18:33
εχω μεινει πισω στο θεμα φαινεται...πριν κατι χρονια μονο σε μαυρο ειχα δει...
παντως οι μπλε/χρυσαφι/κτλ στο σαιτ παρακατω μου κανουν λιγο ταμτακος...
μαυρο ή σκουρο γκρι...ισως κ ασπρο...
http://www.zircotec.com/page/exhaust-system-coatings--2-/144



Ισχυει.
Ποιο απλη/οικονομικη λυση σε αυτο ειναι η κεραμικη ταινια.
Τις πρωτες μερες ομως ολοι θα σου λενε οτι καιει λαδια το εργαλειο...εμενα μου τα χαν κανει τσουρεκια ολοι...

εγώ μιλάω καθαρά για μαύρη βαφή και μόνο απο μπρός έως πίσω στο κάνιστρο-τελικό της εξάτμισης.

Επειδή σε έιδαν με ταινία ,για αυτό νόμιζαν οτι σου καίει λάδια;

Η ταινία αυτή πόσο κοστίζει;


Υπάρχει ένα παλικάρι που κάνει αυτή την δουλειά. Εχει πολύ υλικό στο φατσοβιβλιο swt coatings
https://www.facebook.com/SwtCoatingTuningShop/posts/619814604718482

Έλα ρε συ,δεν το ήξερα οτι υπάρχει και τέτοια μαγκια.Αλλά πρέπει να τα στείλω Αθήνα .... ;(

IRA57
18/02/2014, 23:23
Η ταινια στην αρχη καιγεται και ψιλοκολλαει πανω στην εξατμιση και καπνιζει για λιγες μερες. Το ιδιο βεβαια και οποτε πεφτουν νερα πανω της.

Απο ιντερνετ η ταινια κανα 30ευρω + σπρευ ειδικο σιλικονης (δεν το πηρα εγω γτ θα με σκιζαν τα μεταφορικα - απο την αλλη δεν εχω ψαξει καθολου αν υπαρχει εδω...και η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται)
Αν η κεραμικη κοστιζει το πολυ 150 ισως αξιζει (για μενα οχι) ,παραπανω με τη καμια.

IRA57
18/02/2014, 23:29
Υπάρχει ένα παλικάρι που κάνει αυτή την δουλειά. Εχει πολύ υλικό στο φατσοβιβλιο swt coatings
https://www.facebook.com/SwtCoatingTuningShop/posts/619814604718482

Ατομο που κανει κεραμικη σε ψυγεια...εχει σωας τας φρενας??????

geez996
18/02/2014, 23:39
Ατομο που κανει κεραμικη σε ψυγεια...εχει σωας τας φρενας??????

Τι να σου πω.... Οπως την βρίσκει κανείς. Και εγω είχα απορισει:confused:

PetranGR
18/02/2014, 23:47
πάντως κάποιος να έχει ακούσει κάτι για μηχανές να αναλαμβάνει κάποιος δεν παίζει ε;

IRA57
18/02/2014, 23:59
Γιατι δεν βαφεις τους λαιμους με ενα σπρευ εξατμισης?
Περιμενε να ρθει το καλοκαιρι...αστους εξω στον ηλιο να ψηθουν...βαφτες...και βαλτες γρηγορα πανω στο μηχανακι να δουλεψει να ψηθουν και στο στεγνωμα...ειχα κανει ετσι το τελικο του 400rr που ειχα και το χρωμα ουτε σε τουμπα δεν εφυγε.

PetranGR
19/02/2014, 00:16
Γιατι δεν βαφεις τους λαιμους με ενα σπρευ εξατμισης?
Περιμενε να ρθει το καλοκαιρι...αστους εξω στον ηλιο να ψηθουν...βαφτες...και βαλτες γρηγορα πανω στο μηχανακι να δουλεψει να ψηθουν και στο στεγνωμα...ειχα κανει ετσι το τελικο του 400rr που ειχα και το χρωμα ουτε σε τουμπα δεν εφυγε.

με αρέσει η σκέψη σου,μα εγώ δεν θέλω να κερδίσω κάτι ,απλά να φύγει αυτό το άσχημο που έχει απο μπρος έως πίσω λες και έχει πιάσει σκουριά ...

IRA57
19/02/2014, 00:38
Ε τοτε κανε αυτο...θα κοστισει 5-9 ευρω (αναλογως το σπρευ) σε σχεση με 30+ ταινια ή 150 κεραμικη...
μαυρα ματ και γκρι βγαινουν τα σπρευ θερμοκρασιας (αν δεν εχω μεινει και σε αυτο πισω και βγαζουν και σε χρωμα τιτανιου μπλαβιζε... :) )

PetranGR
19/02/2014, 01:18
Ε τοτε κανε αυτο...θα κοστισει 5-9 ευρω (αναλογως το σπρευ) σε σχεση με 30+ ταινια ή 150 κεραμικη...
μαυρα ματ και γκρι βγαινουν τα σπρευ θερμοκρασιας (αν δεν εχω μεινει και σε αυτο πισω και βγαζουν και σε χρωμα τιτανιου μπλαβιζε... :) )

μέσα στο μυαλό μου είσαι ,έως πίσω θέλω να την βάψω απλά γιατί έχει εμφανίσει σκουριές κτλ.

PetranGR
20/02/2014, 14:07
Ιδού σήμερα που μπόρεσα να ξεκλέψω λίγο χρόνο ορίστε πως φαίνετε απο κάτω...

310191
310192

αυτό σκουριά δεν είναι οτι έχει σκάσει το χρώμιο απο την ζέστη και απο τις βρωμιές που πετάει η ρόδα; δοκίμασα να το καθαρίσω με σαπούνι αλλά δεν ...

sapila racing
20/02/2014, 14:35
Ιδού σήμερα που μπόρεσα να ξεκλέψω λίγο χρόνο ορίστε πως φαίνετε απο κάτω...

αυτό σκουριά δεν είναι οτι έχει σκάσει το χρώμιο απο την ζέστη και απο τις βρωμιές που πετάει η ρόδα; δοκίμασα να το καθαρίσω με σαπούνι αλλά δεν ...

H πρόταση δεν βγάζει νόημα, αλλά πιστεύω οτι ψαχνεσαι για το αν είναι σκουριά η όχι.
Περνα τα επίμαχα σημεία με μια καλή αλοιφή για ανοξείδωτα και θα δείς αν είναι η όχι.
Εγώ πιστεύω οτι θα φύγουν ολα αυτα τα σημάδια με τη μια.

PetranGR
20/02/2014, 20:36
H πρόταση δεν βγάζει νόημα, αλλά πιστεύω οτι ψαχνεσαι για το αν είναι σκουριά η όχι.
Περνα τα επίμαχα σημεία με μια καλή αλοιφή για ανοξείδωτα και θα δείς αν είναι η όχι.
Εγώ πιστεύω οτι θα φύγουν ολα αυτα τα σημάδια με τη μια.

Συγνώμη, είναι λίγο δύσκολο να εξηγώ πράγματα. Με συγχωρείς.

Λοιπόν εννοώ,οτι ενώ την πήρα το καλοκαίρι , μέχρι σήμερα έχει εμφανίσει αυτά τα πράγματα την πήγα και στο Dirty Girl ( πλυντήριο μηχανών αποκλειστικά ) προσπάθησε να το καθαρίσει αλλά μάταια.

Στις φώτος είναι σαν να είναι σκουριά και είναι λίγο τραχιά,αυτό θέλω να εξαφανίσω γιατί δεν φαίνετε ωραίο και γυαλιστερό όπως πριν.Αυτό θέλω να κάνω, αυτό γίνεται έτσι όπως το λες; Ή θα πρέπει να προβώ σε βάψιμο;

IRA57
20/02/2014, 20:46
Ισως αν το εκανες βουρτσα να εφευγαν...αλλα εν καιρο παλι τα ιδια...
(Κατα τη γνωμη μου) βαφτο μαυρο ματ με σπρευ θερμοκρασιας να τελειωνεις με κοστος ουτε 10 ευρω...

PetranGR
20/02/2014, 20:51
Ισως αν το εκανες βουρτσα να εφευγαν...αλλα εν καιρο παλι τα ιδια...
(Κατα τη γνωμη μου) βαφτο μαυρο ματ με σπρευ θερμοκρασιας να τελειωνεις με κοστος ουτε 10 ευρω...

εσύ μου λες γιατί με φτιάχνεις; άντε αγόριμ ! :D

με 10€;;;; δεν βάφω και την εξάτμιση την νικελομένη να γουστάρω λίγο;;;; :P

geez996
20/02/2014, 21:32
πάντως κάποιος να έχει ακούσει κάτι για μηχανές να αναλαμβάνει κάποιος δεν παίζει ε;

Στο είπα παραπάνω . Το κάνει αυτός στο Facebook