PDA

View Full Version : Κατάσχεση?



Κατασχεση
14/10/2005, 13:26
Γεια σας παιδια και συγνωμη για το ψευδωνυμο αλλα επειδη ειμαι ακομη στην μεση της διαδικασιας δεν θα ηθελα να αποκαλυφθω και παρακαλω τους mod να το σεβαστουνε.
Στο θεμα….
Πριν εναμιση χρόνο αγορασα μια μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα από ένα μαγαζι στην Αθηνα.Ολα τα χαρτια εγιναν κανονικα χωρις κανενα προβλημα.
Χθες ηρθε ένας αστυνομικος και μου παρεδωσε μια “κληση μαρτυρα” που λεει ότι….

------------------------------------------------------------------------
Στα πλαισια προανακρισης που ενεργει η υπηρεσια μας για την εισαγωγη από την εταιρεια (…?...) κλεμμενων μοτοσυκλετων από την Ιαπωνια,παρακαλουμε όπως ειδοποιησετε με τακτικη προσκληση τον …(εμενα) ιδιοκτητη της (μοτοσυκλετας μου),όπως την ταδε του μηνος ευρισκεται στην εδρα της υπηρεσιας μας προκειμενου να εξετασθει σχετικα και προσκομιζοντας την παραπανω αναφερομενη μοτοσυκλετα,η οποια όπως εχει διαπιστωθει αναζητειται ως κλεμμενη από την Ιαπωνια…
---------------------------------------------------------------------------
Το μπερδεμα είναι ότι μιλησα με 2 δικηγορους που ο καθενας εχει την αποψη του.Ο ενας μου λεει να παω την μοτοσυκλετα στην υπηρεσια να μου την κατασχεσουν και μετα να κανω διωξη στην εταιρεια που την αγορασα.Ο άλλος λεει ότι η μοτοσυκλετα αγοραστηκε νομιμα και επειδη έχω όλα τα χαρτια που το αποδεικνύουν δεν πρεπει να την παραδωσω .

Μηπως καποιος από εσας μπορει να με βοηθησει?Σας ευχαριστω και θα σας ενημερωσω για ότι συμβει για να μην ψαχνεστε και εσεις όπως εγω αν βρεθειτε(χτυπα ξυλο) καποια στιγμη στην θεση μου.

cityfly
14/10/2005, 13:30
εγώ θα έλεγα να ρωτήσεις κι άλλο δικηγόρο κι ίσως κι έναν τέταρτο

gdevelek
14/10/2005, 13:35
Οι απόψεις των δύο δικηγόρων δεν είναι mutually exclusive (πώς τα μιλάω τα ισπανικά... :wacko: )

Δεν αποκλείουν η μια την άλλη...

Πάς με τη λογική του 2ου, και αν δεν πετύχεις να κρατήσεις τη μηχανή, κάνεις ό,τι σου λέει ο δεύτερος και κυνηγάς την εταιρία που σου την πούλησε.

ΟΚΤΑΝΙΟ
14/10/2005, 13:35
Τρεχα γυρευοπουλος δηλαδη/ φιλτατε καλα ξεμπερδεματα.


Ρωτα κι'αλλους δικηγορους (οχι χασοδικες....)

zanny
14/10/2005, 13:41
Από ότι γνωρίζω όχι από περίπτωση σαν τη δική σου αλλά περίπτωση με τίτλους ιδιοκτησίας από διαμέρισμα, εσύ ως νέος ιδιοκτήτης, και εφ'όσον έχεις όλα τα δικαιολογητικά που πιστοποιούν ότι τη μηχανή την κατέχεις νόμιμα και την αγόρασες από τοπ τάδε μαγαζί, απαλλάσεσαι από κάθε ευθύνη. Ο έμπορος που σου πούλησε τη μηχανή και εάν αποδειχθεί κάτι μεμπτό εις βάρος του έχει υποχρέωση να καταβάλλει χρηματική αποζημίωση στον ιδιοκτήτη της μηχανής και όχι την ίδια τη μηχανή αφού δεν βρίσκεται στα χέρια του..
Και πάλι όμως δεν είμαι δικηγόρος..

adam_tsouk
14/10/2005, 13:44
Δηλαδή έχει αποδειχτεί ότι η μηχανή είναι κλεμμένη;



Και τα λεφτά σου;


Μαστα...

εγώ πάλι πιστεύω ότι τη μηχανή θα στην κατασχέσουν θες δε θες και μετά εσύ θα κηνυγάς τον έμπορο. Δηλαδή ό,τι σου είπε ο πρώτος δικηγόρος.


Θα ρωτήσω και έναν φίλο αν και δεν έχει καμία σχέση με τέτοια θέματα απλά για μία γνώμη.


Καλά ξεμπερδέματα φίλε...



:wave2:




τώρα βέβαια εγώ σαν Κατίνα θέλω να μάθω τπυλάχιστον τι μηχανή είναι)

Gandalf dr685sm
14/10/2005, 14:02
εγώ πάλι πιστεύω ότι τη μηχανή θα στην κατασχέσουν θες δε θες και μετά εσύ θα κηνυγάς τον έμπορο. Δηλαδή ό,τι σου είπε ο πρώτος δικηγόρος.


Δυστυχώς αυτό είναι το ισχύον καθεστώς.
Δυστυχώς για σένα, μόνο...

Για φαντάσου , τον εαυτό σου στην θέση του θύματος (χωρίς απαραίτητα να είσαι στην Ιαπωνία , αλλά στην Ελλάδα) που χάνει μηχανή και ο κλεπταποδόχος την πουλάει σε έμπορο!!!... Την μηχανή σου δεν θα την ήθελες πίσω;...σίγουρα!!!

Τον έμπορο....τον πας χωρίς σάλιο και του παίρνεις και το σώβρακο που φοράει...

Αν τώρα θες να την κρατήσεις, ή να μην μπλέξεις....

εμ...ακούει κανείς;...Οχι..οκ...καλά και να ακούει φανερό μυστικό, είναι...

Σκηνοθετείς κλοπή και το κάνεις βίδες που πουλιέται και παίρνεις τα λεφτά σου για να πάρεις ενα "νόμιμο" μηχανάκι... αλλά θέλει "@#@$##@" για αυτό και καλό είναι να μην μπλέκεις τόσο πολύ...

Καλά ξεμπερδέματα...


Gandalf

afrotwin
14/10/2005, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κατασχεση
Γεια σας παιδια και συγνωμη για το ψευδωνυμο αλλα επειδη ειμαι ακομη στην μεση της διαδικασιας δεν θα ηθελα να αποκαλυφθω και παρακαλω τους mod να το σεβαστουνε.
Στο θεμα….
Πριν εναμιση χρόνο αγορασα μια μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα από ένα μαγαζι στην Αθηνα.Ολα τα χαρτια εγιναν κανονικα χωρις κανενα προβλημα.
Χθες ηρθε ένας αστυνομικος και μου παρεδωσε μια “κληση μαρτυρα” που λεει ότι….

------------------------------------------------------------------------
Στα πλαισια προανακρισης που ενεργει η υπηρεσια μας για την εισαγωγη από την εταιρεια (…?...) κλεμμενων μοτοσυκλετων από την Ιαπωνια,παρακαλουμε όπως ειδοποιησετε με τακτικη προσκληση τον …(εμενα) ιδιοκτητη της (μοτοσυκλετας μου),όπως την ταδε του μηνος ευρισκεται στην εδρα της υπηρεσιας μας προκειμενου να εξετασθει σχετικα και προσκομιζοντας την παραπανω αναφερομενη μοτοσυκλετα,η οποια όπως εχει διαπιστωθει αναζητειται ως κλεμμενη από την Ιαπωνια…
---------------------------------------------------------------------------
Το μπερδεμα είναι ότι μιλησα με 2 δικηγορους που ο καθενας εχει την αποψη του.Ο ενας μου λεει να παω την μοτοσυκλετα στην υπηρεσια να μου την κατασχεσουν και μετα να κανω διωξη στην εταιρεια που την αγορασα.Ο άλλος λεει ότι η μοτοσυκλετα αγοραστηκε νομιμα και επειδη έχω όλα τα χαρτια που το αποδεικνύουν δεν πρεπει να την παραδωσω .

Μηπως καποιος από εσας μπορει να με βοηθησει?Σας ευχαριστω και θα σας ενημερωσω για ότι συμβει για να μην ψαχνεστε και εσεις όπως εγω αν βρεθειτε(χτυπα ξυλο) καποια στιγμη στην θεση μου.

ego nomizo oti epidi ine poli sovaro to 8ema
na pas na rotisis tin motoe as poume i kapio alo sovaro forea pou asxolite me tin motosikleta ke exi ke nomikous simvoulous afti 8a kseroun akrivos na sou poun

ala apo oti gnorizo an den exoun gini alages sta noumera ke tin exis esi me ta idia noumera skeletou pou tin ixe o protos iparxi periptosi na stin paroun apo palio peristatiko prin pola xronia omos

an exoun alaksi ta noumera tou skeletou ke stin exoun poulisi den kindinevis ke den vriski akri o prokatoxos
ala se ka8e periptosi na prosexis giati mpori na vre8is mexri ke sinergos se klepsimo. min to afisis stin tixi

den pas na tin poulisis kapaki ke ase tous na traviounte me ton epomeno...

sniper
14/10/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego nomizo oti epidi ine poli sovaro to 8ema
na pas na rotisis tin motoe as poume i kapio alo sovaro forea pou asxolite me tin motosikleta ke exi ke nomikous simvoulous afti 8a kseroun akrivos na sou poun

ala apo oti gnorizo an den exoun gini alages sta noumera ke tin exis esi me ta idia noumera skeletou pou tin ixe o protos iparxi periptosi na stin paroun apo palio peristatiko prin pola xronia omos

an exoun alaksi ta noumera tou skeletou ke stin exoun poulisi den kindinevis ke den vriski akri o prokatoxos
ala se ka8e periptosi na prosexis giati mpori na vre8is mexri ke sinergos se klepsimo. min to afisis stin tixi

den pas na tin poulisis kapaki ke ase tous na traviounte me ton epomeno...


Επειδή πολλοί σκελετοί κυκλοφορούν.... ρε Λεωνίδα προφανώς έχει τα παλιά νούμερα.... διαφορετικά πως θα ήξεραν ακριβώς ποιος έχει την συγκεκριμένη μοτο και κυρίως ότι είναι η συγκεκριμένη;

Φίλε... πάρε τους δρόμους και ρώτα δικήγόρους.....

DUKASII
14/10/2005, 14:37
στειλε μου το τηλ σου σε πμ και ολη την ιστορια οπως εγινε ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ.

afrotwin
14/10/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Επειδή πολλοί σκελετοί κυκλοφορούν.... ρε Λεωνίδα προφανώς έχει τα παλιά νούμερα.... διαφορετικά πως θα ήξεραν ακριβώς ποιος έχει την συγκεκριμένη μοτο και κυρίως ότι είναι η συγκεκριμένη;

Φίλε... πάρε τους δρόμους και ρώτα δικήγόρους.....

apo tis adia adies pou exoun ekdo8i ektos ton alon ginonte ke kapia xartia polisis ipef8ines dilosis ke lipa den kitane ka8olou noumera se pliroforo
ala tespa..

Innersense
14/10/2005, 15:13
Ρε παιδιά, πίνωντας καφεδάκι με ένα φίλο στην Καρδίτσα μου είπε για ένα φίλο του που αγόρασε ένα DL650 απο μεγαλέμπορα της Λάρισας παραεισαγωγή, για τον οποίο βγήκε κάποια βρώμα ότι παίζουν μούφα μηχανάκια ώς προς την νομιμότητα εισαγωγής.

Ο αγοραστής που λέτε πήγε πίσω τρείς+ μήνες μετά την αγορά και εκβίασε τον έμπορα ότι θα πέσει στεγνό δόσιμο στην αστηνομία και θα κινηθεί νομικά.

Το αποτέλεσμα ήταν ο έμπορας να του αλλάξει την αμφιλεγόμενης εισαγωγής DL650 με ένα DL1000 νομιμότατο (καλά ένας θεος ξέρει τώρα) χωρίς καμία απολύτως επιβάρυνση.

Μου φάνηκε περίεργη η συγκηρία γιατί αυτή η συζήτηση έγινε πριν μόλις δυο εβδομάδες και το όλο σκηνικό πέχτηκε μέσα στο καλοκαίρι.

Προσοχή λοιπόν αν παίζουν ύποπτες παρτίδες απο μηχανάκια στην αγορά...

dimitris74
14/10/2005, 15:14
την μηχανη θα σου την κατασχεσουν και τα λεφτα θα τα παρεις απο τον εμπορο, αλλα υπαρχει η δυνατοτητα να συνενοηθουν οι στυνομικες αρχες με τον κατοχο της μηχανης ο οποιος πολυ πιθανον να μην την θελει πισω μιας και ειναι πολλα τα εξοδα να του επιστραφει και να καταληξει στον οδδυ οποτε την τσιμπας απο κει.
οτι και να γινει εσυ θα κυνηγησεις τον εμπορο και εκτος απο τα χρηματα της μηχανης να παρεις και ενα σεβαστο ποσο για αποζημιωση.
παντως μου φαινεται περιεγο που καταφεραν και το βρηκαν,
τη μηχανη ειναι και ποιας χρονιας?

afro απο γνωστο ξερω πολυ καλα πως ειδικα αυτοκινητα και αλλαγμενα νουμερα να εχουν τα βρισκουν και ο αγοραστης δεν εχει νομικες επιπτωσεις αρκει βεβαια να εχει χαρτια που να λενε οτι το αγορασε

adam_tsouk
14/10/2005, 15:21
Να ρωτήσω....


Ο έμπορος το γνωρίζει αυτό, δνε μπορεί αν δηλώσιε καμιά χρεωκοπία τπτ και να μην δώσει λεφτά;

Παίζουν κατασχέσεις μετα στην περιουσία του;

stefanos
14/10/2005, 16:03
Η ιστορία γράφτηκε και σε μοτοπεριοδικά πρίν λίγο καιρό, για σπείρα που έφερνε κλεμένα μεγάλου κυβισμού απο Ιαπωνία και τα πούλαγε ΄στην Ελλάδα προφανώς κανονικά με τους ίδιους αριθμούς πλαισιου και κινητήρα.
Και σιγά μην έχουν φράγκα οι κλέφτες για να διεκδικήσεις.
Μπλέξιμο.

kostasnaoum
15/10/2005, 18:40
Αν θες πες μας το ονομα της εταιριας μπας και γλιτωσει
το μπλεξιμο και κανενας αλλος.Αλλα μονο αν αποδιχτει
οτι ειναι κλεμενη.
Καλα ξεμπερδεματα.

adam_tsouk
31/10/2005, 21:44
Τελικά τι έγινε;;;;



:rolleyes:

FZS1000
01/11/2005, 07:35
ΔΗΛΩΣΕ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ!!!!ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΘΑΡΗΣΗΣ!ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ.-:smokin:

solman
01/11/2005, 16:03
papi klapike apo filh mou stin Athina,meta apo ena xrono kai afou eixe parei allo,stamataei se ena benzinadiko pali Athina kai dipla tis to proin papi tis,to gnorise apo kati simadia pou eixe,kalei astynomia epitopou,APOTELESMA i alli kopela pou eixe agorasei to klemeno apo kanoniko emporo to paredose piso,de ksero ti ekane me ton emporo to mono pou ksero einai oti pige dikastikos!!!