PDA

View Full Version : "Σκαλοπάτι" στον συμπλέκτη



vaska
18/02/2014, 20:33
Κι εξηγούμαι: Πρόσφατα άλλαξα τους μαμά δίσκους με άφτερ, Barnett για την ακρίβεια. Μαζί άλλαξα και τα μαμά ελατήρια με αρκετά σκληρότερα της ίδιας εταιρίας. Όλα καλά μέχρις εδώ, έψαξα κοντά κοντά την καμπάνα και όλα τα παραφερνάλια που μπορούσα να δω μιας και είχα ανοιχτό καπάκι και δεν παρατήρησα κάτι όπως πχ δόντι στην καμπάνα η δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Έκλεισα και όλα καλά, δοκιμή έγινε, μια χαρά όλα και το μηχανάκι μπήκε και πάλι σε καθημερινή χρήση. Οκ ο συμπλέκτης είναι λίγο σκληρός αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο αφού αλλάχτηκαν τα μαμά ελατήρια με σκληρότερα.
Εδώ και 2-3 μέρες παρατηρώ ένα σκαλοπατάκι στην αίσθηση όταν τερματίζω την μανέτα του συμπλέκτη προς το τέλος της διαδρομής. Φτάνει δηλαδή μέχρι και τα 9/10 της διαδρομής της κανονικά και μετά κάνει ένα σκάλωμα κι αμέσως μετά ολοκληρώνει την διαδρομή. Δεν παίζει να ήταν έτσι από την αλλαγή των δίσκων και μετά, θα το είχα προσέξει, επίσης δεν υπάρχουν ορατές φθορές στο συρματόσχοινο της ντίζας ούτε στην πάνω ούτε και στην κάτω μεριά (όσο μπορώ να δω) ούτε και τζόγος πουθενά (έχουν ρυθμιστεί οι τεντωτήρες σωστά). Η ντίζα είναι προσφάτως λαδωμένη αν κι ένα ακόμα λαδωματάκι θα το κάνω για τον φόβο των Ιουδαίων. Το μηχανάκι έχει 26.500 χμλ συνολικά και από την αλλαγή των δίσκων έχει κάνει κάπου στα 100 χλμ.

Καμιά ιδέα τι να κοιτάξω ή πάμε για ντίζα και βλέπουμε???

George_Sp
18/02/2014, 20:50
Λογικά κατά την αλλαγή όσων έκανες η ντίζα δεν ξανακούμπωσε με την ίδια θέση, και άρα λόγω πολυκαιρισμού και χρήσης κάποια από τις υπάρχουσες κούρμπες-γωνίες που είχε κάνει με τον καιρό, τώρα σου μαγκώνει σε κάποιο σημείο της γραμμής που πριν πέρναγε ομοιόμορφα λόγω φυσικής φθοράς.
Στο Versys μου πάντως έκανα μια αλλαγή ντίζας στα 15.000 και ήταν λες και έβαλα υδραυλικό συμπλέκτη :P

Pan (dvs)
18/02/2014, 20:56
Δες λιγο το "βαρελακι" απο το συρματοσχοινο (στη μανετα).Ριξτου και λιγο σπρευ.

virus
18/02/2014, 21:04
θαλεγα τα σκληροτερα ελατηρια βγαλαν την οποια αδυναμια της ντιζας. δεν νομιζω ναναι μεγαλο εξοδο η ντιζα και βλεπεις μετα.

vaska
18/02/2014, 21:09
θαλεγα τα σκληροτερα ελατηρια βγαλαν την οποια αδυναμια της ντιζας. δεν νομιζω ναναι μεγαλο εξοδο η ντιζα και βλεπεις μετα.

Έτσι το βλέπω κι εγώ. Πάμε για ντίζα λοιπόν και βλέπουμε.

toyar
18/02/2014, 21:25
παντως με τα σκληροτερα ελατηρια προφανως καταπονειται και πιο πολυ η ντιζα και συγκεκριμενα τα βαρελακια πανω και κατω στα σημεια που κοντραρουν οπως και ο πειρος της μανετας στη φωλια του

notakos600
19/02/2014, 08:34
Έτσι το βλέπω κι εγώ. Πάμε για ντίζα λοιπόν και βλέπουμε.

Πάλι σε έξοδα θα μπεις Μπίλυ. :lol: :beer:
Αν είχες ΚΤΜ θα άλλαζες επάνω και κάτω αντλία άρα μια χαρά σε βρίσκω.

vaska
19/02/2014, 08:49
Πάλι σε έξοδα θα μπεις Μπίλυ. :lol: :beer:
Αν είχες ΚΤΜ θα άλλαζες επάνω και κάτω αντλία άρα μια χαρά σε βρίσκω.

Κι εγώ μια χαρά με βρίσκω:D

MG-KTiNoS
19/02/2014, 13:47
Χερά μου εσύ....

:a09:

(ντίζα )