PDA

View Full Version : Αλλαγή τσιμούχας στο καλάμι



o_gavros
18/02/2014, 20:53
Αφού χαιρετίσω μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Το ΧΤακι μας έπαθε βαβά, στο τσιμουχάκι του αριστερού καλαμιού το οποίο κάπως στράβωσε και χάνει λάδι (δεν ξέρω πόσο έχει χυθεί ήδη).
Ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε κόστος αντικατάστασης και για τα δυο (με τη λογική οτι αφού έκλασε το ένα,όπου να'ναι έρχεται και η ώρα του άλλου) κάνα 100αρι ευρόπουλα,με εργατικά-καινούρια λάδια στα πιρούνια-τσιμουχες.
Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και τα κατοστάρικα δεν περισσεύουν θέλω να ρωτήσω τα εξής:
1)πως σας φαίνεται σαν τιμή το κατόμπαλο;
2)πόσο εύκολο/δύσκολο είναι,να επιχειρούσα να το έφτιαχνα μόνος μου;
3)στην περίπτωση του DIY, τι λάδια χρειάζομαι και σε τι ποσότητα και επίσης τι τσιμούχες ακριβός φοράει το ΧΤ600 '03;
4)πάλι στην περίπτωση του DIY, πως στερεώνουμε το μηχανάκι ώστε να βγάλουμε τα καλάμια;

οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

mankam
18/02/2014, 21:04
100 ευρώ ειναι πολλά, στην τιμή ειναι και ίσιωμα του καλαμιού?
λαδάκια 10-15 ευρώ τσιμούχες after market άλλα τόσα.

o_gavros
18/02/2014, 21:11
κι εμένα πολλά μου φαίνονται ρε γαμώτο...
όχι,δεν παίζει ίσιωμα καλαμιού.
δεν νομίζω να εχει τέτοιο θεμα το μηχανακι πάντως,καθώς του βάλαμε γέφυρα σχεδόν με το που το πηραμε.

για τα επιμέρους που ρωτάω μήπως κατέχεις καθόλου;

koymentakos
18/02/2014, 21:19
εαν η τιμη ειναι μονο για τσιμουχες λαδια τοτε ειναι πολλα οντως 15€-20€ ενα καλο λαδι και κανα 15αρι μαξ οι τσιμουχες.
το θεμα ειναι να διευκρυνησεις η τιμη περιλαμβανει και τα θρος η μονο τσιμουχες.
το να το κανεις μονος σου αν πιανουν λιγο τα χερια σου ειναι πολυ ευκολο

amyroukai
18/02/2014, 21:22
Η όλη δουλειά, βγάλσιμο, καθάρισμα, τοποθέτηση είναι -χωρίς βιασύνη- κανένα διωράκι. Κόστος για τσιμούχες και λάδια περί τα 30 ευρώ, αλλά αν θέλεις πάνω από λίτρο και για τα δύο καλάμια πας παραπάνω και σε λεφτά, προφανώς. Το να το κάνεις μόνος σου, αν έχεις χώρο και τα εργαλεία για το λύσε δέσε (τις βίδες εννοώ και έναν πλαστικό σωλήνα κατάλληλης διαμέτρου ύδρευσης/αποχέτευσης για την τοποθέτηση τσιμουχών) και αν μπορείς να δανειστείς ένα ροπόκλειδο είναι εύκολο. Την πρώτη φορά, παρ' όλο που είχα δει τα διαγράμματα στο manual το έκανα με παρέα που "ήξερε." Ε τελικά κακώς φοβόμουν... Αν είσαι Αθήνα και το πάρεις απόφαση, στείλε πμ.

Το ζήτημα που καλό θα ήταν να δεις: Λύνοντας τα δικά μου (ζημιά από λακκούβα-τάφο) βρήκα όχι μόνο τις τσιμούχες στραβές, αλλά και τα δαχτυλίδια που πατάνε τα κουζινέτα στη θέση τους, τα κουζινέτα δε μετά από 35000 χιλιόμετρα από την προηγούμενη αλλαγή ήταν πολύ φθαρμένα, οπότε πάνε και αυτά για καινούρια. Παίζει δηλαδή το ενδεχόμενο να μην χρειάζεσαι μόνο τσιμούχες, αλλά δεν μπορείς να το δεις πριν τα λύσεις.

Δεν είναι και τόσο παράλογα τα εργατικά που σου ζήτησε. Το θέμα είναι, γιατί να μην μάθεις κάτι ακόμα για τη μηχανή σου; Αυξάνει το δέσιμο μαζί της... :)

Το #3 πρέπει να απαντάται στο manual που καλό θα ήταν αν δεν το έχεις να το βρεις στο ίντερνετ. Συνήθως, υπολόγιζε και πιο χοντρά λάδια από ότι λέει μέσα. Τις τσιμούχες ή ψώνισέ τις από Yamaha ή δες σχετικά sites με ανταλλακτικά για το μοντέλο σου. 41-53-8/9.5 βρίσκω με μια πρόχειρη έρευνα στον γούγλη αλλά επιβεβαίωσέ το.
Το #4: Αν δεν έχεις διπλό στάντ, παίζει η λύση τσιμεντόλιθοι στο ψαλίδι δεξια-αριστερά και ένας γρυλος αυτοκινήτου στα κάρτερ για να το σηκώσει.

o_gavros
18/02/2014, 22:53
εαν η τιμη ειναι μονο για τσιμουχες λαδια τοτε ειναι πολλα οντως 15€-20€ ενα καλο λαδι και κανα 15αρι μαξ οι τσιμουχες.
το θεμα ειναι να διευκρυνησεις η τιμη περιλαμβανει και τα θρος η μονο τσιμουχες.
το να το κανεις μονος σου αν πιανουν λιγο τα χερια σου ειναι πολυ ευκολο

δεν εννόησα τι εννοείς.είναι τυπογραφικό λάθος ή θες να πεις κατι συγκεκριμένο;

notakos600
19/02/2014, 08:24
δεν εννόησα τι εννοείς.είναι τυπογραφικό λάθος ή θες να πεις κατι συγκεκριμένο;

Εννοεί τα πάνω λαστιχάκια για σκόνες-λάσπες.
Από yamaha οι τσιμούχες έχουν 13+13=26 ευρά, τα λαστιχάκια μπορεί να μην θέλουν αλλαγή.
Κάπου στο youtube είχα δει μια μόντα που αλλάζεις τις τσιμούχες χωρίς να λύσεις το πηρούνι και περνάς τις καινούριες με μια μεμβράνη στο επάνω μέρος της μπουκάλας για να μην τραυματιστούν. ;)

amyroukai
19/02/2014, 09:03
θρος δηλαδή είναι οι κοινώς λεγόμενες ξύστρες; αυτές τις βλέπεις με το μάτι, αν είναι σκασμένες/σκισμένες και γενικώς ταλαιπωρημένες.

Ενδιαφέρον αυτό με την αλλαγή χωρίς λύσιμο, αν και προτιμώ να λύνω για να το πλένω κιόλας, κρατάει πολύ μάκα μέσα. Αν το ξαναβρεις, πόσταρέ το :)

koymentakos
19/02/2014, 19:38
οχι τα θρος δεν ειναι οι τσιμουχες σκονης.το μπροστινο εχει την "ξυστρα" αυτο το μαυρο λαστιχο που βλεπουμε ολοι το οποιο η δουλεια του ειναι να μην αφηνει σκονες και βρωμιες να εισχωρουν εσωτερικα και μακροχρονια κανουν ζημια στην τσιμουχα που ειναι απο μεσα και συγκρατει το λαδι μεσα στην μποτα.Οταν λοιπον χαλασει η ξυστρα και περνανε σκονες καποια στιγμη η τσιμουχα αρχιζει και πεταει λαδακια.Περα απο αυτα λοιπον,κατω απο την τσιμουχα υπαρχουν 2 δακτυλιοι οι οποιοι επιτρεπουν στο καλαμι να κινειτε μεσα στην μποτα ως προς τον διαμηκη αξονα.Αν λοιπον εχουν παρει τζογο και αυτα(βιαιη οδηγηση,λακουβες,πεζοδρομια)και σου τα αλλαξει τοτε καλα σου ειπε.αν ειναι μονο οι τσιμουχες και ξυστρες ειναι πολλα.

o_gavros
19/02/2014, 19:58
http://www.youtube.com/watch?v=cbqyeEQy-mk
βρήκα ένα βίντεο που δείχνει πως λύνουμε το καλάμι.αυτοι βεβαια αλλάξαν λάδια μονο,και μάλιστα αναφέρουν ότι χρειάζονται 517ml για κάθε καλάμι ενώ το μάνιουαλ λέει 583ml.
Προφανώς το μάνιουαλ θα ξέρει καλύτερα (?).

βαζω και ένα αρχείο http://www.filedropper.com/partslist3-xt600
φιλε Κουμεντακο, αυτά που αναφέρονται ως slide bush,στο αρχείο που έβαλα εννοείς;

stefanos
19/02/2014, 21:38
Ρώτησα ένα μάστορα και μου είπε κόστος αντικατάστασης και για τα δυο (με τη λογική οτι αφού έκλασε το ένα,όπου να'ναι έρχεται και η ώρα του άλλου) κάνα 100αρι ευρόπουλα,με εργατικά-καινούρια λάδια στα πιρούνια-τσιμουχες.


Αυτός ο μάστορας είναι ο μπάρμπα Μήτσος της γειτονιάς ή πήγες σε συνεργείο αναρτήσεων?
Γιατί 100 για μπροστινό πολλά μου φαίνονται.

koymentakos
19/02/2014, 21:56
φιλε Κουμεντακο, αυτά που αναφέρονται ως slide bush,στο αρχείο που έβαλα εννοείς;
Ναι
http://www.youtube.com/watch?v=vrmYJgcGX30

δες στο 13.35 αυτο που βγαζει ειναι το θρος(bush)

notakos600
20/02/2014, 08:06
θρος δηλαδή είναι οι κοινώς λεγόμενες ξύστρες; αυτές τις βλέπεις με το μάτι, αν είναι σκασμένες/σκισμένες και γενικώς ταλαιπωρημένες.

Ενδιαφέρον αυτό με την αλλαγή χωρίς λύσιμο, αν και προτιμώ να λύνω για να το πλένω κιόλας, κρατάει πολύ μάκα μέσα. Αν το ξαναβρεις, πόσταρέ το :)

Βρήκα δύο φωτογραφίες. Αφαιρείς με μυτοτσίμπιδο ή με κατσαβίδι την παλιά τσιμούχα που είναι για πέταμα

310177

Και με μια ζελατίνα, για να μην παραμορφωθεί η καινούρια τσιμούχα, την περνάς από το επάνω μέρος του καλαμιού

310178

Καλό ε;

amyroukai
20/02/2014, 08:11
Τα θρος λοιπον ειναι τα κουζινετα που λέω εγώ...

o_gavros
05/03/2014, 20:43
fork oil εν Αθήναι - Πειραιεί, που σκατά αγοράζουμε ρε παιδιά;

γιατι όσα πέτυχα απο γκουγκλ είναι εκτός εμβέλειας.


Α,και κάτι άσχετο.
Τα υγρά φρένων τύπου DOT4 είναι τα ίδια για αμάξια και μηχανάκια;

virus
05/03/2014, 21:26
οτι θες λαμπριανιδης. πληρεστατος.

o_gavros
05/03/2014, 21:41
οτι θες λαμπριανιδης. πληρεστατος.

ti malaka eimai! κάτω απο τη μύτη μου και ελέω γκουγκλ,τον ξεχασα.θενξ φιλος

o_gavros
07/03/2014, 14:26
fork oil στον εν λόγω 12€/λιτρο ανεξαρτητως βαθμού. Τορκο & Μπελ Ρέη μου είπε έχει.το αναφέρω για μελλοντικούς ενδιαφερόμενους.


εδιτ: από τη γιαμαχα στον Πειραιά όπου και παραγγέλθηκαν τα πράγματα, ξύστρα(ή σκούπα όπως την ανέφερε ο μάστορας) 15€, και καθε τσιμούχα 10€.


φίλε Amyroukai, από βδομάδα (τρίτη μάλλον θα τα έχω στα χέρια μου) θα σε ενοχλήσω για να κάνουμε κατάσταση.

amyroukai
07/03/2014, 17:19
Σφουγγαρίστρα δεν είχε ο άτιμος, μόνο σκούπα;

Τελικά φιξ είναι η τιμή στα λάδια το λίτρο και Putoline και Castrol στα ίδια... :)

koymentakos
07/03/2014, 21:28
που βρισκεσαι σε ποια περιοχη,fork oil μπορεις να βρεις Λαμπριανιδη πειραια,oils moto Στρ.Καλαρη,motomarket,και οπουδηποτε πουλανε λαδια γενικα.
το DOT4 ειναι κοινο για αμαξια και μοτο

o_gavros
15/03/2014, 15:20
Γιαννηδες vs ΧΤ 'ξακοσα σημειώσατε Χ ημίχρονο,διπλό τελικό...
Έχει όμως και επαναληπτικό,όπου και θα συνετιστεί θέλει δε θέλει.

Οι αθανατες μαστορατζες που σφίγγουν τις βίδες σα να μην υπάρχει αύριο,είναι πάντα μπροστά μας

o_gavros
19/03/2014, 18:39
Αμυρουκαης λαμβάνει;
Μπαίνει αίμα λέμε μόλις ζεσταθούν τα παπά του.

Να δω πως πάνε τώρα στο μάστορα να ζητήσω αλλαγή στα τακάκια...χο χο χο

gemis XTX
03/04/2016, 21:27
να ρωτησω.. επειδη αρχισε να δακρυζει και εμενα η μπουκαλα απο τσιμουχα, πρεπει να λυθει ολοκληρη και να αλλαχτουν και οι εσωτερικες η αρκουν μονο οι εξωτερικες? απο που μπορω να παραγγειλω τα ανταλλακτικα εχετε κατι στα υποψιν?

amyroukai
03/04/2016, 21:44
Οι εσωτερικές θέλουν αλλαγή σίγουρα. Οι εξωτερικές μόνο αν έχουν κοψίματα.

Αν ξέρεις διαστάσεις ή αν τις πάρεις στο χέρι, σε μαγαζιά με βιομηχανικά θα βρεις σε πολύ καλές τιμές και πιθανώς καλύτερη ποιότητα.

gemis XTX
03/04/2016, 22:23
οι εξωτερικες εχουν κοψιματα.. αρα παμε σε ολες αλλαγμα και λυσιμο μπουκαλας τελειως ε?

amyroukai
03/04/2016, 22:25
Ε ναι. Και καλό καθάρισμα κάνε πριν ξαναδέσεις, έχουν μπόλικη βρώμα τα καλάμια μέσα συνήθως. Και προσοχή στις ροπές στο δέσιμο.

Τις έξω νομίζω μόνο Yamaha.

Τις μέσα μην της πληρώσεις "χρυσές" άδικα.

virus
04/04/2016, 04:49
Αμυρουκαης λαμβάνει;
Μπαίνει αίμα λέμε μόλις ζεσταθούν τα παπά του.

Να δω πως πάνε τώρα στο μάστορα να ζητήσω αλλαγή στα τακάκια...χο χο χο


συγνωμη αλαξες τσιμουχες και θα πας στον μαστορα για τακακια; ειναι αστεια υποθεση νομιζω.

εκτος κι αν χανω κατι :)

amyroukai
04/04/2016, 08:09
συγνωμη αλαξες τσιμουχες και θα πας στον μαστορα για τακακια; ειναι αστεια υποθεση νομιζω.

εκτος κι αν χανω κατι :)

Χάνεις το ότι ήταν τόσο πολύ φαγωμένος ο δίσκος και τόσο έξω τα πιστονάκια που δεν μπορούσαμε να τα σπρώξουμε μέσα για να καβαλήσει το τακάκι το "δόντι" του δίσκου και να απελευθερώσει η δαγκάνα την ζάντα :)

o_gavros
04/04/2016, 09:30
να ρωτησω.. επειδη αρχισε να δακρυζει και εμενα η μπουκαλα απο τσιμουχα, πρεπει να λυθει ολοκληρη και να αλλαχτουν και οι εσωτερικες η αρκουν μονο οι εξωτερικες? απο που μπορω να παραγγειλω τα ανταλλακτικα εχετε κατι στα υποψιν?

στη γιαμάπα της γειτονιάς πήγαινε.αν δεις σε προηγουμενα ποστ,αναφερω και τις τιμές τους.


Χάνεις το ότι ήταν τόσο πολύ φαγωμένος ο δίσκος και τόσο έξω τα πιστονάκια που δεν μπορούσαμε να τα σπρώξουμε μέσα για να καβαλήσει το τακάκι το "δόντι" του δίσκου και να απελευθερώσει η δαγκάνα την ζάντα :)

Ω ρε τι μπλαστ φρομ δε παστ κι ετουτο.
τον ελεγες και ταψί το δίσκο.τελικά νομίζω δουλέψαμε με το Στράτο τουρμποτορτς,ματσόλα και καποιου είδους καλέμι για να τονε βγάλουμε όταν ηρθε η ωρα.


πλίτσερ τενκς για τις πληροφορίες ρε :rotflmao:

virus
04/04/2016, 17:09
Χάνεις το ότι ήταν τόσο πολύ φαγωμένος ο δίσκος και τόσο έξω τα πιστονάκια που δεν μπορούσαμε να τα σπρώξουμε μέσα για να καβαλήσει το τακάκι το "δόντι" του δίσκου και να απελευθερώσει η δαγκάνα την ζάντα :)


:moutza: και δεν εστελνες κανα μηνυμα ρε αδερφε;

:)

amyroukai
06/04/2016, 08:52
:moutza: και δεν εστελνες κανα μηνυμα ρε αδερφε;

:)

Τι να σου στείλω μεσημεριάτικο στην δραπετσώνα... Βγάλαμε την ρόδα από τα καλάμια, την αφήσαμε μαζί με την δαγκάνα ακουμπισμένη στο μηχανάκι και κάναμε ότι δουλειά γινόταν με τα καλάμια. Πλάκα είχε εκείνη η μέρα, από την μία φόλα στην άλλη πήγαμε. Νικήσαμε όμως, τελικά... :)