PDA

View Full Version : Parking ή ασφάλεια κλοπής;



Sele
19/02/2014, 09:53
Καλησπέρα παιδιά, σήμερα αύριο θα αγοράσω την πρώτη μου μηχανή (hornet '06) και σκέφτομαι να τη βάλω σε γκαράζ. Ρώτησα σε ένα γκαράζ (αυτοκινήτων) κοντά στο σπίτι μου και μου είπαν 50€/μήνα. Επειδή δεν ξέρω τι τιμές παίζουν γενικά πως σας ακούγεται;
Από την άλλη επειδή αυτό που με νοιάζει είναι να μη μου το ψειρίσουν, μήπως θα συνέφερε πιο πολύ (οικονομικά) απλά να κάνω μία ασφάλεια κλοπής; Φτηνότερα δεν θα μου έρθει;
Μένω στο Παγκράτι και παρκάρω το σκούτερ μου σε μέρος που αφενός δεν είναι σκοτεινό/απόμερο, αφετέρου ακριβώς απέναντι έχει τράπεζα, οπότε μπορεί το όποιο κλεφτρόνι να φοβηθεί λόγω των καμερών που υπάρχουν.

Οπότε η επιλογή είναι είτε ασφάλεια κλοπής και παρκάρισμα έξω με μπρος/πίσω δισκόφρενο ή κλειστό πάρκινγκ+δισκόφρενα.

Προφανώς το πάρκινγκ είναι πιο ασφαλές (υποθέτω;) αλλά σε συνάρτηση και με το κόστος τι θα με συμβουλεύατε;

McGyver
19/02/2014, 10:04
Προσωπικά μετά απ' όσα έχω διαβάσει τελευταία εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=83) θα προτιμούσα την ασφάλεια κλοπής.

VANDA
19/02/2014, 10:08
Ρώτησα σε ένα γκαράζ (αυτοκινήτων) κοντά στο σπίτι μου και μου είπαν 50€/μήνα. Επειδή δεν ξέρω τι τιμές παίζουν γενικά πως σας ακούγεται;


Κι εγώ τόσα δίνω.

DimChios
19/02/2014, 10:15
περιοχη Ζωγραφου - Ιλλίσια, βρίσκεις και με 30€ σε κλειστό πάρκινγκ με κάμερες κλπ! Ψαξ το! ;)

Τωρα, το ένα ή το άλλο... τί να σου πουμε ρε γμτ! Ποτέ δε ξέρεις!
Εμενα παλιοτερα στο Δημοτικό Παρκινγκ του Ζωγραφου μου είπαν "φιλε, αμα ο αλλος μπει για να κλεψει σιγα μη τον σταματησω" :eyepop::a31:

ggs
19/02/2014, 10:17
Την κουβέντα αυτή την είχαμε την Δευτέρα στον «κρίκο» … κι εγώ την ασφάλεια κλοπής θα προτιμούσα…

Τα αρνητικά της
-αρκετά πιο ακριβό ασφάλιστρο
-δεν κάνουν όλες οι ασφαλιστικές
- δεν σε καλύπτει για μερική κλοπή
-αν στην κλέψουν , περιμένεις 3-4 μήνες να αποζημιωθείς και παρακαλάς στο διάσημα αυτό να μην την βρουν σε κακά χάλια..

Τα θετικά της
-είναι φτηνότερη από ενοίκιο σε ένα παρκινγκ
-σε καλύπτει όπου και να αφήνεις την μηχανή σου

τωρα , αν μπορεις να εχεις και ασφαλεια κλοπης και παρκινγκ και συναγερμο και λουκετο και τον νου σου , ακομα καλυτερα..

Δυστυχώς , οι κλοπές είναι μεγάλο πρόβλημα και όσα περισσότερα μέτρα παίρνεις τόσο το καλύτερο…

Sele
19/02/2014, 10:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, μάλλον βλέπω να προσανατολίζομαι στην ασφάλεια κλοπής για τους λόγους που αναφέρετε κι εσείς.
Εκεί που το παρκάρω άλλωστε έχει πολλές μόνιμα παρκαρισμένες μηχανές, οι πιο πολλές απ' τις οποίες είναι και ξεκλείδωτες, χωρίς να έχει προκύψει κανένα θέμα. Επειδή μιλάμε και για σχετικά παλιό μοντέλο, ελπίζω ότι δεν θα τραβήξει ενδιαφέρον ως στόχος και αν κάτσει τελικά η στραβή θα προτιμήσουν τα γύρω γύρω ξεκλείδωτα και όχι το δικό μου :rolleyes:

harris_x
19/02/2014, 10:26
...
Ασφάλεια κλοπής και κουκούλα ;)

Sele
19/02/2014, 10:31
Ασφάλεια κλοπής και κουκούλα ;)
Μήπως η κουκούλα λειτουργήσει αντίστροφα και τραβήξει τους κλέφτες με τη λογική "ώπα για να δούμε τι κρύβεται από κάτω";

harris_x
19/02/2014, 10:33
Μήπως η κουκούλα λειτουργήσει αντίστροφα και τραβήξει τους κλέφτες με τη λογική "ώπα για να δούμε τι κρύβεται από κάτω";

δεν νομίζω, θεωρώ πως όταν το μηχανάκι φαίνεται τραβάει περισσότερα βλέμματα απ' όταν είναι κουκουλωμένο

McTalas
19/02/2014, 11:19
Ασφαλεια κλοπης και παρκινγκ ειναι η δικη μου γνωμη

PetranGR
19/02/2014, 11:29
η δική μου ,απλά βάναυση.

Βάλε συναγερμό περιμετρικό με ειδοποίηση + βάλε και μερικά λουκέτα χοντρά και βάσεις στο έδαφος + δισκόφρενα και + κουκούλα και πιστεύω είσαι εντάξει,και πάντα μια βόλτα στο τετράγωνο μήπως σε πήρε κανείς απο πίσω ;)

Ξέρω λίγο υπερβολικός αλλά πλεόν;έχουν ξεφύγει τα πράγματα.

McTalas
19/02/2014, 11:44
οταν στην βαλουν στο ματι ουτε συναγερμος θα σε σωσει ουτε και να την χτυσεις, οποτε μην σκας και μην αγχωνεσαι αδικα, βρες παρκινκ, κανε και μια ασφαλεια και εισαι κομπλε...

DAYMAN
19/02/2014, 13:34
αν συμφωνουν και οι mod ας ενημερωσει η παραπέμψει που να διβασουμε καποιος η καποια δικηγορος φιλος-φιλη του moto για το νομικό καθεστώς των παρκινγκ σχετικα με την κλοπη ολικη η μερικη,αν καποιος μπορει να προσφύγει στην δικαιοσυνη ,αν υπαρχει δικαίωση κτλ.Προσωπικα με ενδιαφερει το θεμα μιας και η μηχανη ειναι το μοναδικο μεσον μεταφορας μου και οπουδήποτε απώλεια θα δυσκολεψει πολυ την καθημερινοτητα αλλα και την τσεπη μου τηνεποχη αυτη.

Manalishi
19/02/2014, 14:50
ασφάλεια κλοπής.... θα στεναχωρηθείς στην αρχή και μετα θα σκέφτεσαι τι καινούργια μηχανή θα πάρεις.....άσε που έχεις και καβάτζα σε περίπτωση πτώσης.....

zannisvel
19/02/2014, 15:49
Μονο και μονο απο περιεργεια κοιταξα τις τιμες για ασφαλεια κλοπης.
Ενα μηχανακι σαν το tenere 660 του 2013 με αξια 10,000 ευρο με full κάλυψη, ειναι στα 665 ευρο το χρονο.
Ενα ΧΤ600 του 2002 με αξια 2000 ευρο η ασφαλιση ειναι 340 ευρο το χρονο.

Ειναι μεν ακριβα αλλα νομιζω κοιμασαι πολυ πιο ησυχα το βραδυ.

ΥΓ: Να προσθεσω οτι χωρις κλοπη για το ΧΤ600 πληρωνω 210 ευρο.

ΥΓ2: 220 ευρο kαι για το tenere χωρις κλοπη.


Συμπερασμα1: Ακομα και για το ΧΤ600 θα συνεφερε....


Συμπερασμα2: για το tenere το garage κοστιζει 50 ευρο το μηνα, οσο δηλαδη και η ασφαλεια κλοπης... Νομιζω την ασφαλεια κλοπης θα επελεγα. Αν παρεις και τα 2 ειναι 100 ευρο το μηνα. 1200+ το χρονο.... πολλαααα ευροοοο...

dimzan
19/02/2014, 19:28
ειτε σε παρκινκ ειτε οχι το μηχανακι μπροουν να στο κλεψουν. στο παρκινκ μειωνεις καπως τις πιθανοτητες, και καθυστερεις τους κλεφτες.

αμα στο βαλουν σημαδι ομως τελειωσε.

ασφαλεια κλοπης κι απο μενα. γιατι και στην ασφαλεια πληρωνεις παραπανω , και στο παρκινκ πληρωνεις, αλλα αμα στην κλεψουν το παρκινκ δε θα σου δωσει λεφτα πισω . Η ασφαλεια θα συο δωσει, προφανως πολυ λιγοτερα απ αυτα που φανταζεσαι, ειναι ομως κατι κι αυτο για να μη μεινεις στο μηδεν.

καποτε (3-4 χρονια πριν ) ειχα παρει gps locator αλλα ετρωγε σχετικα γρηγορα τη μπαταρια της μηχανης. δεν ξερω αν εχουν βγαλει βελτιωμενη εκδοση γιατι με την καταναλωση που ειχε ετρωγε τη μπαταρια σε 4-5 μερες και επισης η ρυθμιση του ηταν δυσκολη ενω και στο χειρισμο ηταν σχετικα δυσχρηστο. Αν ποτε κοψω την ασφαλεια κλοπης θα βαλω κανα τετοιο να εχω καπως ησυχο τοκεφαλι μου.

MikeG
19/02/2014, 19:30
Να κάνω μια ερώτηση βρε παιδιά.

Πως θα κλέψουν τη μηχανή από κλειστό parking? Δε λέω για αυτά που έχουν ορθάνοιχτα τη πόρτα, αλλά για αυτά που η πόρτα ανοίγει και κλείνει μόνο όταν μπαινοβγεί όχημα που διαθέτει το κατάλληλο χειριστήριο.

McGyver
19/02/2014, 19:34
Πως θα κλέψουν τη μηχανή από κλειστό parking? Δε λέω για αυτά που έχουν ορθάνοιχτα τη πόρτα, αλλά για αυτά που η πόρτα ανοίγει και κλείνει μόνο όταν μπαινοβγεί όχημα που διαθέτει το κατάλληλο χειριστήριο.

Το οποίο αντιγράφεται σε χρόνο dt ;)...

Bradipous
19/02/2014, 19:35
Ασφαλεια κλοπης και παρκινγκ ειναι η δικη μου γνωμη

Αν στο κλεψουν απο το παρκινγκ η ασφαλεια ΔΕΝ σε καλυπτει. :cry:

McGyver
19/02/2014, 19:37
Αν στο κλεψουν απο το παρκινγκ η ασφαλεια ΔΕΝ σε καλυπτει. :cry:

Στο συμβόλαιο που είχα στην Interamerican μέχρι και το 2009 που είχα ασφάλεια κλοπής στο Transalp, δεν υπήρχε τέτοιος όρος (και το είχα ψάξει).

Bradipous
19/02/2014, 19:39
Εγω περα του προφανους (προφηλαξη απο κλοπη) βλεπω να προκυπτει απο ενα μεγαλο + για την καθε επιλογη.
1. Στο παρκινγκ προφυλασσεται και απο καιρικα φαινομενα η μηχανη, ενω εξω ακομη και κουκουλα να εχεις δεν ειναι το ιδιο.
2. Η ασφαλεια σε καλυπτει οπουδηποτε και αν εισαι, ενω στο παρκινγκ θα την αφηνεις μονο οταν εισαι σπιτι σου.

Θα προτεινα την ασφαλεια.

Bradipous
19/02/2014, 19:41
Στο συμβόλαιο που είχα στην Interamerican μέχρι και το 2009 που είχα ασφάλεια κλοπής στο Transalp, δεν υπήρχε τέτοιος όρος (και το είχα ψάξει).

Οκ σορρυ τοτε αν λεω μλκιες αλλα αυτη την εντυπωση ειχα.

Billymuse
19/02/2014, 19:50
Οκ σορρυ τοτε αν λεω μλκιες αλλα αυτη την εντυπωση ειχα.

Καλά μέσα σε 5 χρόνια πολλά θα έχουν αλλάξει με τη κρίση και οι όροι σα συμβόλαια, ρωτάς και μαθαίνεις απο την ασφαλιστική αμα σε καλύπτει.
Εγώ ειμαι της άποψης για το πάρκινγκ,τα πολλά λουκέτα και συναγερμοί..απλα καθυστερούν το μοιραίο αμα έχει μπει στο μάτι. Εκτός αν εισαι στη
δυνατή οικονομική κατάσταση να βάλεις ασφάλεια κλοπής...

Pan (dvs)
19/02/2014, 20:11
Αν δεν εχετε ιδιωτικο χωρο ,παρτε μηχανες που δεν τραβανε την προσοχη και δεν θα παθετε εγκεφαλικο σε περιπτωση κλοπης.
Η ασφαλεια και το παρκινγκ κοστιζουνε το 10% της αξιας της μηχανης.Δηλαδη στα 30 χρονια αν καποιος θα αγορασει 3 μηχανες ,θα πληρωσει 6.Η λογικη λεει οτι δεν συμφερει η ασφαλεια κλοπης και το παρκιγκ.

Σε βαθος χρονου ειναι πολλα τα λεφτα.

Bradipous
19/02/2014, 20:33
Αν δεν εχετε ιδιωτικο χωρο ,παρτε μηχανες που δεν τραβανε την προσοχη και δεν θα παθετε εγκεφαλικο σε περιπτωση κλοπης.
Η ασφαλεια και το παρκινγκ κοστιζουνε το 10% της αξιας της μηχανης.Δηλαδη στα 30 χρονια αν καποιος θα αγορασει 3 μηχανες ,θα πληρωσει 6.Η λογικη λεει οτι δεν συμφερει η ασφαλεια κλοπης και το παρκιγκ.

Σε βαθος χρονου ειναι πολλα τα λεφτα.


Τετοια λεγε, να γινουν τα vstrom περισσοτερα κ απο τα κουτια. :mad:

:lol:

McTalas
19/02/2014, 20:36
Τα μοτορια ειναι ακριβό σπορ...;)

Xlitos
20/02/2014, 01:05
βρες κανένα κλειστό υπόγειο πάρκινκ πολυκατοικίας και συνεννοήσου με κάποιον που έχει δικιά του θέση για το αμάξι να στριμώξεις το μοτόρι σου..το δέχονται πολλοί γιατί τους έρχεται ένα 20 ευρω το μήνα από το πουθενά χωρίς να κάνουν τίποτα...

ασφάλεια κλοπής προσωπικά με τίποτα,έχουμε νταβατζή το κράτος άμα αρχίσουμε και με τους ιδιώτες άστο να πάρουμε τα βουνά καλύτερα...

devil's animal
20/02/2014, 11:32
αν εισαι αποφασισμενος να τα δωσεις, καλυτερα ασφαλεια κλοπης...

nathair
20/02/2014, 18:29
Αυτό που δε καλύπτεται απο τις ασφαλιστικές στο πάρκινγκ, νομίζω, είναι τα ατυχήματα/τρακαρίσματα...

makis206
20/02/2014, 21:26
Ποιες ασφαλιστικές κάνουν ασφάλειες κλοπής σε μοτοσυκλέτες για να τις έχουμε υπόψιν;

Bradipous
20/02/2014, 21:56
Αυτό που δε καλύπτεται απο τις ασφαλιστικές στο πάρκινγκ, νομίζω, είναι τα ατυχήματα/τρακαρίσματα...

Η κλοπη δεν θεωρειται ατυχημα;


Ποιες ασφαλιστικές κάνουν ασφάλειες κλοπής σε μοτοσυκλέτες για να τις έχουμε υπόψιν;

Σιγουρα interamerican/anytime και AIG/chartis.
Για αλλες δεν ξερω.

nathair
20/02/2014, 23:09
Η κλοπη δεν θεωρειται ατυχημα;

:nono:
Λοιπόν κοιτάω το συμβόλαιό μου (interamerican)
Από Ολική Κλοπή, ισχύουν οι εξής εξαιρέσεις κλπ, παρ 1,3,4,5 & 14 του τμήματος μπλα μπλα, δηλαδή:
1: Δόλος η βαριά αμέλεια κλπ κλπ του λήπτη
3: Επιδρομή εισβολή πράξη αλλοδαπού εχθρού κλπ κλπ (δηλαδή αν κάνουνε ντού οι Τούρκοι και μας κλέψουνε τα αυτοκίνητα/μηχανάκια φεύγοντας....)
4: Ραδιενέργεια κλπ (δηλαδή αν σκάσει η μπόμπα, και εξαυλωθεί το αυτοκίνητο...)
5: Πλημμύρα τυφώνα λαίλαπα κλπ (αν το πάρει ο αέρας;)
14: Από ή σε ασφαλισμένα οχήματα χωρίς αριθμό κυκλοφορίας που ασφαλίζονται για συγκεκριμένο χώρο και εφόσον τα ατυχήματα προξενήθηκαν έξω απο αυτόν (δηλαδή; αν ασφαλίσεις μηχάνημα έργου μόνο για εντός εργοστασίου, και βγείς και κάνεις βόλτες...;) )

Για ιδιες ζημιές ("μικτή") ισχύουν οι εξαιρέσεις 1-16.
Η 13 είναι:

13: Οταν το όχημα βρίσκεται μέσα σε φυλασσόμενους χώρους στάθμευσης, συνεργεία επισκευής οχημάτων ή εκθέσεις αυτοκινήτων.

Επίσης, προσέξτε πολύ τα κλειδιά.
ΑΝ σας κλεψουν το όχημα, η ασφαλιστική μπορεί μεταξύ άλλων να σας ζητήσει τα αυθεντικά εργοστασιακά κλειδιά. Αναφέρεται στους όρους.
Επειδή μας έχει συμβεί σχετικό περιστατικό, και η εταιρεία μακροχρόνιας μίσθωσης μας χρέωσε εταιρικό αυτοκίνητο που κλάπηκε, ισχυριζόμενη πως η ασφαλιστική ΔΕΝ την αποζημίωσε επειδή έλειπε ένα κλειδί, προσέξτε το συγκεκριμένο.
Βέβαια τώρα θα βάλω το νομικό τμήμα της εταιρείας να το κοιτάξει το συγκεκριμένο γιατι διαβάζοντας τους όρους δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να αρνηθεί την πληρωμή με βάση αυτό.

McTalas
21/02/2014, 00:12
:nono:
Λοιπόν κοιτάω το συμβόλαιό μου (interamerican)
Από Ολική Κλοπή, ισχύουν οι εξής εξαιρέσεις κλπ, παρ 1,3,4,5 & 14 του τμήματος μπλα μπλα, δηλαδή:
1: Δόλος η βαριά αμέλεια κλπ κλπ του λήπτη
3: Επιδρομή εισβολή πράξη αλλοδαπού εχθρού κλπ κλπ (δηλαδή αν κάνουνε ντού οι Τούρκοι και μας κλέψουνε τα αυτοκίνητα/μηχανάκια φεύγοντας....)
4: Ραδιενέργεια κλπ (δηλαδή αν σκάσει η μπόμπα, και εξαυλωθεί το αυτοκίνητο...)
5: Πλημμύρα τυφώνα λαίλαπα κλπ (αν το πάρει ο αέρας;)
14: Από ή σε ασφαλισμένα οχήματα χωρίς αριθμό κυκλοφορίας που ασφαλίζονται για συγκεκριμένο χώρο και εφόσον τα ατυχήματα προξενήθηκαν έξω απο αυτόν (δηλαδή; αν ασφαλίσεις μηχάνημα έργου μόνο για εντός εργοστασίου, και βγείς και κάνεις βόλτες...;) )

Για ιδιες ζημιές ("μικτή") ισχύουν οι εξαιρέσεις 1-16.
Η 13 είναι:

13: Οταν το όχημα βρίσκεται μέσα σε φυλασσόμενους χώρους στάθμευσης, συνεργεία επισκευής οχημάτων ή εκθέσεις αυτοκινήτων.

Επίσης, προσέξτε πολύ τα κλειδιά.
ΑΝ σας κλεψουν το όχημα, η ασφαλιστική μπορεί μεταξύ άλλων να σας ζητήσει τα αυθεντικά εργοστασιακά κλειδιά. Αναφέρεται στους όρους.
Επειδή μας έχει συμβεί σχετικό περιστατικό, και η εταιρεία μακροχρόνιας μίσθωσης μας χρέωσε εταιρικό αυτοκίνητο που κλάπηκε, ισχυριζόμενη πως η ασφαλιστική ΔΕΝ την αποζημίωσε επειδή έλειπε ένα κλειδί, προσέξτε το συγκεκριμένο.
Βέβαια τώρα θα βάλω το νομικό τμήμα της εταιρείας να το κοιτάξει το συγκεκριμένο γιατι διαβάζοντας τους όρους δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να αρνηθεί την πληρωμή με βάση αυτό.
περα απο το κλειδι σου ζητανε και την αδεια κυκλοφορειας και η κυριοτητα του κλεμενου οχηματος περνα στην ασφαλιστικη.

dimzan
21/02/2014, 00:41
περα απο το κλειδι σου ζητανε και την αδεια κυκλοφορειας και η κυριοτητα του κλεμενου οχηματος περνα στην ασφαλιστικη.

εγω δηλαδη που εχω ασφαλεια κλοπης στο αμαξι και την αδεια κυκλοφορειας μεσα στο αυτοκινητο..? δε στεκει αυτο ρε παιδια. σιγα μην κουβαλαω την αδεια ξεχωριστα καθε φορα που παω να παρω το αμαξι.

McTalas
21/02/2014, 01:17
εγω δηλαδη που εχω ασφαλεια κλοπης στο αμαξι και την αδεια κυκλοφορειας μεσα στο αυτοκινητο..? δε στεκει αυτο ρε παιδια. σιγα μην κουβαλαω την αδεια ξεχωριστα καθε φορα που παω να παρω το αμαξι.
βαριεμαι να το εξηγησω...

dimzan
21/02/2014, 01:47
βαριεμαι να το εξηγησω...

αν μπορεις κανε μια καλη και πες μου. γιατι ειτε ειανι μπροστα μου και δεν το βλεπω, ειτε οντως εχω κενο σε αυτο το θεμα.

ariscbr600f4
21/02/2014, 04:52
εμενα (ποσταρα και θεμα πριν λιγες μερες) μου εκλεψαν την akrapovic αξιας 550, ειχα συναγερμο, και οι τυποι μου εκοψαν διαφορα καλωδια να σταματησει ο συναγερμος (δεν το καταφεραν απολυτα μιας και ειναι αυτονομος) αλλα μου εκαναν ζημια με καλωδια κτλ, βλεπετε το ποστ μου για παραπανω. ολο αυτο με καινουρια race tech και καλωδια μου κοστισε 300 ευρο. η σφαλαεια καλυπτει τετοιες κλοπες και ζημιες;;; εγω παντως το εχω σε παρκινγκ, 35 το μηνα, 24ωρη φυλαξη, γλυτωνεις απο ηλιο, βροχη, χαλαζι, σκονη κτλ. δεν συγκρινω το παρκινγκ με την ασφαλεια, το παρκινγκ διατηρει την μηχανη. το δικο μου ειναι του 2000 και η εμφανιση του ειναι καλυτερη και απο μοντελα του 2005-6 απο αποψη ζημιων. θα προτεινα παρκιγκ λοιπον.

McGyver
21/02/2014, 06:13
η σφαλαεια καλυπτει τετοιες κλοπες και ζημιες;;;

Όχι, αυτό θεωρείται μερική κλοπή και οι (λίγες) ασφαλιστικές που καλύπτουν μοτοσικλέτες είναι μόνο για ολική.

irinia
21/02/2014, 07:55
ΚΑΜΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ................







Έκτός άπό όλική καί γιά μερική κλοπή τή μοτό μου...!!
Αύτό σημαίνει πώς άν βρεθεί έντός 90 ήμερών πού όρίζει τό συμβόλαιο
όποιοδήποτε άποδεικτικό στοιχείο τής μοτό,π.χ. ένας σκελετός μέ άριθμό
χτυπημένο πού άποδεικνύει ότι ήταν ή συγκεκριμμένη μοτό...ΠΑΠΑΛΑ
ή άποζημίωση.
Έπίσης οί άποζημιώσεις τρέχουν, άκουσον - άκουσον σύμφωνα μέ τόν μέσο όρο
πού τρέχουν οί τιμές στό γνωστό MOTOTRITI:::!!!!!
Άλλο κόλπο ή άπαλλαγή όπως τή λένε συνήθως μέ 25%,πού σημαίνει ότι παίρνεις
τό 75% αύτών πού δικαιούσαι βάσει τού περιοδικού πού είπαμε.
Άν έσύ δηλαδή έχεις τή μοτό φορτωμένη μέ άξεσουάρ καί σέ τέλεια κατάσταση
κοστολογούμενη π.χ. 10000 εύρώ καί τό περιοδικό γράφει σάν μέσο όρο τίς 8000 εύρώ
έσύ πάς γιά νά πάρεις 6000...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κόλπα τών άσφαλιστικών έταιριών πού πουλάνε ΑΕΡΑ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ καί όταν έρθει ή στιγμή
κλείνουν ή μία πίσω άπό τήν άλλη γιατί τότε ντεμέκ κάποιος άπό τό ύπουργείο άνακαλύπτει
ότι δέν πληρεί τίς προυποθέσεις γιά νά λειτουργήσει.
Καί άπό αύτό τόν έχουνε πιεί πολλοί...!!!
Δέν είναι σέ όλες έστω αύτές τίς λίγες πού άσφαλίζουν μοτό ίδιες οί συνθήκες άσφάλισης.
Έγραψα γιά όποιον ένδιαφέρεται νά άσφαλίσει τή μοτό του τί πρέπει νά προσέξει.
Τελευταίο άν ύπερεκτιμήσει τήν άξία τής μοτό του ό άσφαλιζόμενος ναί μέν θά τό κάνει άβαβά
ό άσφαλιστής γιά νά είσπράξει μεγαλύτερο άσφάλιστρο άλλά όταν καί άν έρθει ή πικρή στιγμή
τότε θά άνακαλύψει μέ όδυνηρό τρόπο ότι πλήρωνε ΑΕΡΑ ΠΑΤΕΡΑ...!!!γιά κάτι πού δέν θά
έπαιρνε ποτέ.
ΜΟΝΑ ΖΥΓΑ δικά τους.........ή έπιλογή δική σας,έγώ δέν δίνω 600 εύρώ τό χρόνο πάντως
γιά κάτι πού καί δέν θά τό πάρω πίσω όλόκληρο άν τύχει καί θά μού βγάλουν καί τήν ψυχή γιά νά
μού τό δώσουν.....!!!
Γκαράζ,τό μηχανάκι κρατιέται σέ σούπερ κατάσταση,καί κλειδαριά στό γκαράζ καί συναγερμό...!!!
Έξάλλου θεωρώ ότι είναι δύο διαφορετικοί τρόποι προστασίας όπου ό ένας συμπληρώνει τόν άλλον.
Παράδειγμα ή άσφάλεια κλοπής χρειάζεται όταν πάς κάπου ,ένώ τό γκαράζ είναι μόνο γιά τό βράδυ
πού παρκάρεις κοντά στό σπίτι σου.
Άν όμως πάς καί γιά τά δύο τότε όπως έγραψε καί κάποιος χέσε μέσα...!!!
Δυστυχώς ή λέξη άσφαλιστική στή χώρα μας είναι συνδεδεμένη μέ έννοιες όπως άπάτη ,λαμογιά ,
άναξιοπιστία έκατέρωθεν, καί άπό τόν άσφαλιζόμενο άλλά καί άπό τίς έταιρίες πού άνοίγουν
καί κλείνουν σάν τά μανιτάρια.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ..........

Pan (dvs)
21/02/2014, 08:00
εγω δηλαδη που εχω ασφαλεια κλοπης στο αμαξι και την αδεια κυκλοφορειας μεσα στο αυτοκινητο..? δε στεκει αυτο ρε παιδια. σιγα μην κουβαλαω την αδεια ξεχωριστα καθε φορα που παω να παρω το αμαξι.

Στο αμαξι και τη μηχανη εχω αντιγραφο της αδειας και του διπλωματος επικυρωμενα (σε ΚΕΠ).

McGyver
21/02/2014, 08:06
Στο αμαξι και τη μηχανη εχω αντιγραφο της αδειας και του διπλωματος επικυρωμενα (σε ΚΕΠ).

Αντίγραφα, απ' όσο ξέρω, δε γίνονται δεκτά σε περίπτωση ελέγχου.
Ας μας διαφωτίσει ο πλέον αρμόδιος (call me SHOOTER045), αν το δει...

irinia
21/02/2014, 08:29
10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ................



Είτε έχεις άντίγραφο ,είτε δέν έχεις τίποτε μαζί σου.
Ίσως καί λίγη ταλαιπωρία.

Pan (dvs)
21/02/2014, 08:48
Παντως ,κανα δυο φορες που με σταματησανε,δεν ειχα προβλημα.

infidel
21/02/2014, 09:31
Στο site της anytime που έπαιζα με τις ρυθμίσεις, για το αυτοκίνητο είτε έβαζα αξία 10.000, είτε έβαζα 30.000 μου έβγαζε τα ίδια ασφάλιστρα (με ολική μόνο μεσα). οπότε δεν χάνεις και τίποτα να το υπερκοστολογήσεις, απλά πάλει τα ίδια θα πάρεις.

dimzan
21/02/2014, 12:57
Στο αμαξι και τη μηχανη εχω αντιγραφο της αδειας και του διπλωματος επικυρωμενα (σε ΚΕΠ).

Αυτο δυστυχως δεν απανταει στο αρχικο μ ερωτημα.

Αν μου κλεψουν το αμαξι θα πρεπει εγω να εχω την αδεια κυκλοφοριας του για να παρω την αποζημιωση λογω κλοπης? οσα δηλαδη μου δωσουν μετα τις λαμογιες τους.

ggs
21/02/2014, 13:03
Αυτο δυστυχως δεν απανταει στο αρχικο μ ερωτημα.

Αν μου κλεψουν το αμαξι θα πρεπει εγω να εχω την αδεια κυκλοφοριας του για να παρω την αποζημιωση λογω κλοπης? οσα δηλαδη μου δωσουν μετα τις λαμογιες τους.

ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103423)περιεγραφα (το 2010) την διαδικασια αποζημιωσης ολικης κλοπης αυτοκιν...δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι...


εκτος των αλλων , ηθελαν

-μια δήλωση από το Α.Τ. ότι ΔΕΝ βρέθηκε το όχημα.
-Την άδεια.
- το χαρτί από τα τελευταία τέλη κυκ.
-τα ΔΥΟ κλειδιά του οχήματος.
-Συμβολαιογραφική πράξη που ουσιαστικά ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ το όχημα στην ασφαλιστική (50?)

(αν δεν έχουμε κάτι από τα παραπάνω , δεν ξέρω τι γίνεται . φαντάζομαι , ότι θα πρέπει να εκδώσουμε από τις υπηρεσίες αντίγραφα).

dimzan
21/02/2014, 13:14
ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=103423)περιεγραφα (το 2009) την διαδικασια αποζημιωσης ολικης κλοπης αυτοκιν...δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι...


εκτος των αλλων , ηθελαν

-μια δήλωση από το Α.Τ. ότι ΔΕΝ βρέθηκε το όχημα.
-Την άδεια.
- το χαρτί από τα τελευταία τέλη κυκ.
-τα ΔΥΟ κλειδιά του οχήματος.
-Συμβολαιογραφική πράξη που ουσιαστικά ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΙ το όχημα στην ασφαλιστική (50?)

(αν δεν έχουμε κάτι από τα παραπάνω , δεν ξέρω τι γίνεται . φαντάζομαι , ότι θα πρέπει να εκδώσουμε από τις υπηρεσίες αντίγραφα).

Ολους τους κατοχους αυτοκινητου που ξερω εχουν την αδεια κυκλοφοριας μεσα στο αμαξι τους. Στην τελικη δηλωνεις οτι χαθηκε μαζι με την κλοπη. Μου φαινεται απιθανο να μην αποζημιωθει καποιος επειδη εχει την αδεια κυκλοφοριας. Ολοι μεσα στο αμαξι την εχουν, και κανει φτερα μαζι με το αμαξι οταν το κλεβουν

devil's animal
21/02/2014, 13:24
Ολους τους κατοχους αυτοκινητου που ξερω εχουν την αδεια κυκλοφοριας μεσα στο αμαξι τους. Στην τελικη δηλωνεις οτι χαθηκε μαζι με την κλοπη. Μου φαινεται απιθανο να μην αποζημιωθει καποιος επειδη εχει την αδεια κυκλοφοριας. Ολοι μεσα στο αμαξι την εχουν, και κανει φτερα μαζι με το αμαξι οταν το κλεβουν

δεν παιζει να πας υπουργειο και να δηλωσεις απωλεια ή καταστροφη (ηταν στο παντελονι και πλυθηκε στο πλυντηριο και διαλυθηκε) και να σου εκδωσουν αλλη?
ή θα σου εκδωσουν και θα εχεις και αλλες πινακιδες..δλδ θα αλλαξουν το αριθμο κυκλοφοριας?:confused:

ggs
21/02/2014, 13:29
Ολους τους κατοχους αυτοκινητου που ξερω εχουν την αδεια κυκλοφοριας μεσα στο αμαξι τους. Στην τελικη δηλωνεις οτι χαθηκε μαζι με την κλοπη. Μου φαινεται απιθανο να μην αποζημιωθει καποιος επειδη εχει την αδεια κυκλοφοριας. Ολοι μεσα στο αμαξι την εχουν, και κανει φτερα μαζι με το αμαξι οταν το κλεβουν

ναι , προφανως θα υπαρχει λυση και θα αποζημιωθει αμα εχει κλαπει και η αδεια μαζι.

McTalas
21/02/2014, 13:29
Για να μην υπαρξουν παρεξηγήσεις
Το θεμα ειναι πως το οχημα μεταβιβαζεται στην ασφαλιστικη. Απλα εαν δεν εχει κλαπει η αδεια μαζι, συνηθως την καταθετεις μαζι με τα κλειδια του οχηματος

nathair
21/02/2014, 13:53
310270

Να τι ζητάνε. Σε περαιτέρω διερεύνηση, κάποιες εταιρείες μακροχρόνιας μίσθωσης έχουν αυστηρότηρο και ρητό όρο για τα κλειδιά. Εδω όπως το γράφουν, απλά τα χρειάζονται οπως και κάθε τι άλλο ωστε να πάρουν το αυτοκίνητο στη κυριότητά τους αν βρεθεί. Θεωρώ πως δε μπορούν να σου αρνηθούν αποζημίωση αν κάτι έχει χαθεί.
Ο ασφαλιστής μου μου είχε πει, don't worry, δεν υπάρχει περίπτωση. Νομίζω και με τις αφαλιστικές, το 95% είναι θέμα σχέσης πελάτη-ασφαλιστή. Με τίποτα δε θέλει να χάσει όλα τα συμβόλαια που έχει με εμένα, και ξέρει επίσης πως δεν είμαι λαμόγιο...

dimzan
21/02/2014, 13:58
Ok τωρα το πιασα.

Το αλλο που αναφερθηκε με το 2ο κλειδι δεν ισχυει 100%. Εχω ακουσει περιπτωσεις που ζητηθηκε το 2ο κλειδι, και αλλες που δε ζητηθηκε καν. Η λογικη θα ηταν να ελεγχουν αν εχεις 2ο κλειδι οταν το πρωτοασφαλιζεις. Επισης το λενε για την περιπτωση που αφησεις εσυ τα κλειδια πανω και στο κλεψουν. Και παλι ομως, εφοσον μπορεις να βγαλεις αντιγραφα για πλακα δεν ισχυει παντα ο ισχυρισμος τους. Εγω πχ εχω 3 κλειδια. Ενα το αυθεντικο, και 2 αντιγραφα γτι το αυθεντικο εχει σχεδον καταστραφει. Γενικα οπως ειπα ο terens Κανουν τα παντα για να γλυτωσουν-καθυστερησουν την αποζημιωση. Με σωστο ψαξιμος ομως βγαινει ακρη.

Το θεμα ειναι να μην ερθει η κακη στιγμη.

Αν το δουμε και απο αλλη πλευρα το ζητημα θα καταλαβουμε οτι εφοσον υπαρχει ζητηση για κλεμενα , θα υπαρχουν και κλοπες. Αρα τα οχηματα ποθου ειναι παντα τα πιο επιφοβα για κλοπη. Αν πχ ο λαθρεμπορος ζητησει gsxr τοτε οι κλεφτες θα ψαξουν για gsxr. Δεν πα να ειναι ασφαλισμενο το μηχανακι σου με gps locator 3 αλυσιδες 2 disc lock 7 καμερες και 5 ογκομετρικα, αυτοι θα βρουν τροπο να το αρπαξουν. Το κοστος της κλοπης το καλυπτει ο λαθρεμπορος λογικα. Δε θα μου φανει περιεργο αν μαθω οτι για ενα μηχανακι χρειαστηκαν 5-10 ατομα για να γινει σωστα η δουλεια. Ειναι αυτο που λεμε μην το βαλουν στοχο. Προσφατα κλεψαν στον πατερα μου το κρανος , το ειχε στο βαλιτσακι, ενω λιγο πιο παλια ειχαν κλεψει μπουζοπιπες απο παλιο bmw..

TROOPER
23/02/2014, 22:25
κλειστο παρκινγκ

Pan (dvs)
24/02/2014, 08:33
Αυτο δυστυχως δεν απανταει στο αρχικο μ ερωτημα.

Αν μου κλεψουν το αμαξι θα πρεπει εγω να εχω την αδεια κυκλοφοριας του για να παρω την αποζημιωση λογω κλοπης? οσα δηλαδη μου δωσουν μετα τις λαμογιες τους.

Συνηθως οταν κλεβουνε τη μηχανη η αδεια ειναι επανω.Οποτε δεν νομιζω οτι εισαι υποχρεωμενος να την προσκομισεις.Αλλα ακομη και αν χρειαστει υποθετω οτι μπορεις να βγαλεις αντιγραφο απο το μηχανολογικο.

nassosxlvbros
24/02/2014, 09:23
Κλειστό πάρκινγκ δαγκωτό!

Sele
24/02/2014, 19:08
Λοιπόν έκανα ασφάλεια κλοπής και ανάλογα τα οικονομικά θα ξαναδώ το θέμα του πάρκινγκ στο άμεσο μέλλον.

Για κάποιον που ρώτησε παραπάνω, ο ασφαλιστής μου είπε ότι ασφάλεια κλοπής προσφέρουν AIG και Interamerican (μιλάμε για ολική, μερική δεν κάνει καμία).
Για τη δική μου μηχανή και χαρακτηριστικά (ηλικία, ημερομηνία έκδοσης διπλώματος, τόπος διαμονής κλπ) το κόστος στην AIG ήταν 179 € και στην Interamerican 205 € το 6μηνο (οι βασικές παροχές + κλοπή + οδική βοήθεια), με τη διαφορά ότι η AIG σου δίνει το 75% της αξίας της τρέχουσας εμπορικής αξίας της μοτο (η οποία δηλώνεται αρχικά από τον ασφαλιστή και κατόπιν κάθε χρόνο μειώνεται κατά περίπου 10%), ενώ η Interamerican το 100%.

Εγώ έκανα τελικά με την AIG, στην οποία όμως πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση και να τη δεχθούν, καθώς υπάρχει μία λίστα με "επίφοβα" μηχανάκια (το hornet ήταν μέσα σε αυτή) για τα οποία πολλές φορές αρνούνται την ασφάλιση.

Σε κάθε περίπτωση τα ανωτέρω ποσά δεν είναι υπερβολικά και πιστεύω ότι αξίζει (είναι γύρω στα 5 ευρώ/μήνα πάνω σε σχέση με τη βασική ασφάλιση).

Bradipous
24/02/2014, 20:28
Εγώ έκανα τελικά με την AIG, στην οποία όμως πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση και να τη δεχθούν, καθώς υπάρχει μία λίστα με "επίφοβα" μηχανάκια (το hornet ήταν μέσα σε αυτή) για τα οποία πολλές φορές αρνούνται την ασφάλιση.

Τουλαχιστον αστειοι, για να μην πω τπτ χειροτερο... :rolleyes:

irinia
25/02/2014, 00:48
Τουλαχιστον αστειοι, για να μην πω τπτ χειροτερο... :rolleyes:




ΕΙΠΑΜΕ............ΜΟΝΑ ΖΥΓΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ





Ψάχνουν γιά μαλά..........

spyrval
26/02/2014, 18:10
Λοιπόν έκανα ασφάλεια κλοπής και ανάλογα τα οικονομικά θα ξαναδώ το θέμα του πάρκινγκ στο άμεσο μέλλον.

Για κάποιον που ρώτησε παραπάνω, ο ασφαλιστής μου είπε ότι ασφάλεια κλοπής προσφέρουν AIG και Interamerican (μιλάμε για ολική, μερική δεν κάνει καμία).
Για τη δική μου μηχανή και χαρακτηριστικά (ηλικία, ημερομηνία έκδοσης διπλώματος, τόπος διαμονής κλπ) το κόστος στην AIG ήταν 179 € και στην Interamerican 205 € το 6μηνο (οι βασικές παροχές + κλοπή + οδική βοήθεια), με τη διαφορά ότι η AIG σου δίνει το 75% της αξίας της τρέχουσας εμπορικής αξίας της μοτο (η οποία δηλώνεται αρχικά από τον ασφαλιστή και κατόπιν κάθε χρόνο μειώνεται κατά περίπου 10%), ενώ η Interamerican το 100%.

Εγώ έκανα τελικά με την AIG, στην οποία όμως πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση και να τη δεχθούν, καθώς υπάρχει μία λίστα με "επίφοβα" μηχανάκια (το hornet ήταν μέσα σε αυτή) για τα οποία πολλές φορές αρνούνται την ασφάλιση.

Σε κάθε περίπτωση τα ανωτέρω ποσά δεν είναι υπερβολικά και πιστεύω ότι αξίζει (είναι γύρω στα 5 ευρώ/μήνα πάνω σε σχέση με τη βασική ασφάλιση).

Υπόψιν ότι πράγματι το ποσό της αποζημίωσης κλοπής μειώνεται κάθε χρόνο επειδή η ασφαλιστική θα σου πει ότι πέφτει η εμπορική αξία της μηχανής. Αυτό που δεν σου λένε όμως είναι ότι πρέπει να σου μειώσουν αντίστοιχα και τα ασφάλιστρα.

AristidisZ
01/03/2014, 13:28
Υπόψιν ότι πράγματι το ποσό της αποζημίωσης κλοπής μειώνεται κάθε χρόνο επειδή η ασφαλιστική θα σου πει ότι πέφτει η εμπορική αξία της μηχανής. Αυτό που δεν σου λένε όμως είναι ότι πρέπει να σου μειώσουν αντίστοιχα και τα ασφάλιστρα.

σωστός !
για αυτό το ζητάς μόνος σου (ή μέσω του ασφαλιστή σου) ;)

irinia
01/03/2014, 20:11
σωστός !
για αυτό το ζητάς μόνος σου (ή μέσω του ασφαλιστή σου) ;)




ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ.............




Πώς βάζεις νά πληρώσει κάποιος γιά κάτι πού δέν πρόκειται νά τού άποδώσεις...??
Πολύ άπλά τό προσπερνάς,έχω δεί καί χειρότερα......
Νά λές άσφάλισε το γιά 5000 παράδειγμα κατά κλοπής καί ή άξία του νά είναι 2000 εύρώ...!!!
Προσοχή παιδιά κανείς δέν θά σάς χαρίσει τίποτε,τά μάτια σας άνοιχτά,τό χρήμα βγαίνει πολύ
δύσκολα πλέον,άς μή μάς τό παίρνουν έτσι....................

AristidisZ
01/03/2014, 20:23
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ.............


Πώς βάζεις νά πληρώσει κάποιος γιά κάτι πού δέν πρόκειται νά τού άποδώσεις...??
Πολύ άπλά τό προσπερνάς,έχω δεί καί χειρότερα......
Νά λές άσφάλισε το γιά 5000 παράδειγμα κατά κλοπής καί ή άξία του νά είναι 2000 εύρώ...!!!
Προσοχή παιδιά κανείς δέν θά σάς χαρίσει τίποτε,τά μάτια σας άνοιχτά,τό χρήμα βγαίνει πολύ
δύσκολα πλέον,άς μή μάς τό παίρνουν έτσι....................

τώρα και εσύ, κάτι μας είπες, ότι οι ασφαλιστικές κάνουν απατεωνιές...

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:37
Τουλαχιστον αστειοι, για να μην πω τπτ χειροτερο... :rolleyes:

Το άλλο να δεις, που ασφαλιστικές εταιρείες αρνούνται πλέον ασφάλεια σεισμού σε ακίνητα στην Κεφαλλονιά...

spyrakos35
01/03/2014, 20:43
Το άλλο να δεις, που ασφαλιστικές εταιρείες αρνούνται πλέον ασφάλεια σεισμού σε ακίνητα στην Κεφαλλονιά...

λογικό είναι όσο παράλογο και αν ακούγεται....

irinia
01/03/2014, 20:47
τώρα και εσύ, κάτι μας είπες, ότι οι ασφαλιστικές κάνουν απατεωνιές...





ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ..................







Γράφω......

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:48
λογικό είναι όσο παράλογο και αν ακούγεται....

Τραγελαφικό είναι αμα δεις το sales tips της εταιρείας για επιτυχημένες πωλήσεις: Αναφέρετε στον υποψήφιο πελάτη σας το παράδειγμα του πρόσφατου σεισμού στην Κεφαλλονιά και το πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ασφάλεια για σεισμό της ακίνητης περιουσίας του και ακριβώς από κάτω σημείωμα ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ...

spyrakos35
01/03/2014, 20:53
Τραγελαφικό είναι αμα δεις το sales tips της εταιρείας για επιτυχημένες πωλήσεις: Αναφέρετε στον υποψήφιο πελάτη σας το παράδειγμα του πρόσφατου σεισμού στην Κεφαλλονιά και το πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ασφάλεια για σεισμό της ακίνητης περιουσίας του και ακριβώς από κάτω σημείωμα ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ...

εσύ δλδ σαν επιχειρηματίας τώρα που δεν τους ασφαλίζει κανείς, θα έτρεχες να τους κάνει πελάτες?

στην τράπεζα δίνουμε δάνεια σε αλογομούρηδες?

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 21:12
εσύ δλδ σαν επιχειρηματίας τώρα που δεν τους ασφαλίζει κανείς, θα έτρεχες να τους κάνει πελάτες?

στην τράπεζα δίνουμε δάνεια σε αλογομούρηδες?


Απλά ρε Σπύρο σκέψου το σαν εικόνα, να έρχεται ο πελάτης, να τον λιβανίζεις να κάνει ασφάλεια στο σπίτι, να τον πείθεις και όταν τον ρωτήσεις "πού είναι το ακίνητό σας" να σου πει "έχω ένα εξοχικό στο Αργοστόλι"... "Αααα ξέρετε εκεί δεν ασφαλίζουμε".

Υ.Γ. Για τα δάνεια μην το θίξουμε γιατί εκτός του ότι θα πάει αλλού, έχω κάτι παραδείγματα...

DrIoannis
01/03/2014, 21:14
Ήθελα να ήξερα αυτά γίνονται μόνο στο ELLADA;

Bradipous
01/03/2014, 22:16
@Aufgewandersex

Αυτο με τα σπιτια στην Κεφαλλονια μου κανει περισσοτερο σαν την περιπτωση που καποιος ειναι ηλικιωμενος, εχει καποια χρονια/ανιατη ασθενια ή τελοσπαντων ειναι βαρια αρρωστος και θελει να κανει ασφαλεια ζωης, κατι που εκτος απο ασχημο μου φαινεται και ανηθικο (το να τους απορριπτουν οι ασφαλιστικες και στις 2 περιπτωσεις).

Pan (dvs)
01/03/2014, 23:46
Ήθελα να ήξερα αυτά γίνονται μόνο στο ELLADA;

Οχι τε μεγαλε,και στο Τιμπουκτου,τα ιδια γινονται.

BLiTzER
01/03/2014, 23:53
Μη σας φαίνεται περίεργο. Αν ήταν δυνατόν, θα απέφευγαν και την ασφάλιση αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας οι ασφαλιστικές. Αλλά εκεί υποχρεούνται.

irinia
02/03/2014, 06:41
Μη σας φαίνεται περίεργο. Αν ήταν δυνατόν, θα απέφευγαν και την ασφάλιση αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας οι ασφαλιστικές. Αλλά εκεί υποχρεούνται.





ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΤΟ....?????








Άπό τό 74 πληρώνω άσφάλεια αύτοκινήτου καί μοτό καί
ΠΟΤΕ............δέν τούς χρέωσα....!!!!
Νά μή τούς έχω δώσει 1 σπίτι μέ τούς τόκους...????
Καί 2 φορές πού ήταν νά τά πάρω έπειδή τά δικαιούμουν
τή μία έκλεισαν καί άνοιξαν άλλη παραδίπλα,καί τήν άλλη άκόμα
ψάχνομαι μετά άπό 7 χρόνια καί έφεση κι άν δέν είχα σόι δικηγόρους
έννοείται ότι θά τά είχα παρατήσει...!!!!
Δέ μιλάω γιά τήν τρίτη περίπτωση πού πήρα τόν μπούλο....!!!
Έβίρα τή λέγανε ρέ παιδιά....??
Ό φίλος μου άκόμα κλαίει τίς οίκονομίες του ΑΣΠΙΣ...!!!
Έλλάδα τό μεγαλείο σου πού τελειωμό δέν έχει,τί νά λέμε
έδώ ό κοσμάκης έπένδυσε τά λεφτουδάκια του στό πιό σίγουρο
Έλληνικά όμόλογα..........πάνε τά λεφτά, τράπεζες πάνε οί μετοχές έτσι άπλά...!!!
Κύπρου,Ταμιευτήριο κ.λ.π......
Έθνική τεράστια άπάτη μέ Γιούρομπανκ....!!!ντεμέκ άγοράζεται ή Γιούρομπανκ
άπό Έθνική,ραβασάκι στόν κοσμάκη όλοι πάνε τίς μετοχές στήν Έθνική,ή Γιούρομπανκ
άκόμα βασιλεύει άφού τήν έκανε ό μεγαλομέτοχος πού πήγε Έθνική καί σέ λίγο
πάρε καί ένα ριβέρς σπλίτ καί όποιος είχε 100 Γιούρομπανκ άφού τίς έκαναν 60 Έθνικής
στήν πρώτη φάση μετά έγιναν 6.....!!!!Μόνο αύτό σήμερα σημαίνει ότι πήγαν στό 1/3
ΚΛΕΦΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ..............παντού....!!!!!!!!!!
Βγήκαν τώρα 2,5 μήνες πρίν τίς έκλογές καί άνακοίνωσαν αύξηση ντεμέκ στίς έπικουρικές
γιά νά τήν πάρουν άπό τό φόρο....!!!!

ΑΝΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ..........ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΑΛΑΚΕΣ............ΑΝΑΝΤΑΜ ΠΑΠΑΝΤΑΜ ΠΟΥ ΛΕΝΕ....!!!!

Γιατί νά δοκιμάσουμε άλλωστε...??

BLiTzER
02/03/2014, 07:18
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΤΟ....?????


Τουλάχιστον προ κρίσης, ο κλάδος ασφάλειας οχημάτων ήταν μόνο ζημιογόνος. Πιθανότατα τώρα με τα νέα μέτρα και τα τόσα ακίνητα οχήματα να έχει αλλάξει το σκηνικό.

Δεν έχω ακριβείς αριθμούς στη διάθεσή μου, αλλά όσα πληρώνεις εσύ και άλλοι 5 σε ένα έτος, τα παίρνει κάποιος με ένα ατύχημα σε 3 δευτερόλεπτα.

spyrakos35
02/03/2014, 07:24
Τουλάχιστον προ κρίσης, ο κλάδος ασφάλειας οχημάτων ήταν μόνο ζημιογόνος. Πιθανότατα τώρα με τα νέα μέτρα και τα τόσα ακίνητα οχήματα να έχει αλλάξει το σκηνικό.

Δεν έχω ακριβείς αριθμούς στη διάθεσή μου, αλλά όσα πληρώνεις εσύ και άλλοι 5 σε ένα έτος, τα παίρνει κάποιος με ένα ατύχημα σε 3 δευτερόλεπτα.

γι αυτό και στην αγγλια τα ασφάλιστρα είναι στο θεό..... το ξέρεις φαντάζομαι..... εδώ όμως δεν μπορεί να εφαρμοστεί το εκεί τιμολόγιο....

irinia
02/03/2014, 08:09
ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΜΟΙΒΩΝ................





Στήν Άγγλία...

spyrakos35
02/03/2014, 08:36
ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΜΟΙΒΩΝ................
Στήν Άγγλία...

δεν θα μπω σε αυτό το τρυπάκι γιατί είναι κύκλος που δεν κλείνει ποτέ......

είπα οτι εδώ δεν μπορεί να εφαρμοστεί και ο νοών νοείτω....

Manalishi
19/03/2014, 13:10
http://www.newsbeast.gr/moto/news/arthro/655963/ta-ditroha-sto-stohastro-ton-kakopoion/

αυτό που αξίζει απο το άρθρο, είναι το βίντεο....

dimzan
19/03/2014, 13:33
τις κλειδαριες δισκοφρενου πως τις κοβουν?

irinia
20/03/2014, 08:00
τις κλειδαριες δισκοφρενου πως τις κοβουν?



ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΟΒΟΥΝ.............







Ή φορτώνουν όλο τό μηχανάκι ή τίς ξεκλειδώνουν τά άλάνια.
Έχεις δεί πόσο εύκολα άνοίγει πόρτα ό κλειδαράς όταν τόν φωνάξεις
έπειδή έχασες τά κλειδιά..??
Καί μάλιστα πόρτα ΝΤΕΜΕΚ άσφαλείας..??
Ή πόσο εύκολα σού σπάει τό μύλο μέ τό έργαλείο πού έχει..??
Τί νά σού κάνει ή κλειδαρίτσα τού δισκόφρενου..??
Άπλά καθυστερεί τόν καλό κλέφτη...!!!!
Τό πόσο, έχει νά κάνει μέ τήν ποιότητα τού λουκέτου καί τήν
έμπειρία τού κλέφτη..!!!
Είναι μή σου κάτσει ή ξερή......
Πρέπει νά άφήνουμε τή μοτό όσο πιό μακρυά γίνεται άπό σημείο πού μπορεί νά πλησιάσει
αύτοκίνητο γιά νά φορτωθεί,συνήθως μέ βανάκι μέ πλαινή πόρτα γίνεται ή δουλειά,
διότι θά άναγκαστούν νά τήν κουβαλήσουν 3-4 άτομα ,ένα βαραντέρο τριακοσαρίζει σχεδόν στά κιλά,
κλειδωμένη,άν γίνεται σέ κάποιο σταθερό σημείο μέ άλυσσίδα,φωτεινό έμφανές σημείο
πού νά τό βλέπει ό κόσμος,συναγερμό νά φωνάξει μπάς καί φύγουν,όλα αύτά τήν ήμέρα καί νά ......
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΑΣ....!!!
Τό βράδυ..??..............μέσα γκαράζ.

Black Mamba
20/03/2014, 09:49
ΔΕΝ ΤΙΣ ΚΟΒΟΥΝ.............







Ή φορτώνουν όλο τό μηχανάκι ή τίς ξεκλειδώνουν τά άλάνια.
Έχεις δεί πόσο εύκολα άνοίγει πόρτα ό κλειδαράς όταν τόν φωνάξεις
έπειδή έχασες τά κλειδιά..??
Καί μάλιστα πόρτα ΝΤΕΜΕΚ άσφαλείας..??
Ή πόσο εύκολα σού σπάει τό μύλο μέ τό έργαλείο πού έχει..??
Τί νά σού κάνει ή κλειδαρίτσα τού δισκόφρενου..??
Άπλά καθυστερεί τόν καλό κλέφτη...!!!!
Τό πόσο, έχει νά κάνει μέ τήν ποιότητα τού λουκέτου καί τήν
έμπειρία τού κλέφτη..!!!
Είναι μή σου κάτσει ή ξερή......
Πρέπει νά άφήνουμε τή μοτό όσο πιό μακρυά γίνεται άπό σημείο πού μπορεί νά πλησιάσει
αύτοκίνητο γιά νά φορτωθεί,συνήθως μέ βανάκι μέ πλαινή πόρτα γίνεται ή δουλειά,
διότι θά άναγκαστούν νά τήν κουβαλήσουν 3-4 άτομα ,ένα βαραντέρο τριακοσαρίζει σχεδόν στά κιλά,
κλειδωμένη,άν γίνεται σέ κάποιο σταθερό σημείο μέ άλυσσίδα,φωτεινό έμφανές σημείο
πού νά τό βλέπει ό κόσμος,συναγερμό νά φωνάξει μπάς καί φύγουν,όλα αύτά τήν ήμέρα καί νά ......
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΑΣ....!!!
Τό βράδυ..??..............μέσα γκαράζ.

Ετσι ειναι, το μονο που καταφερνουμε, απαξ και στη βαλουνε στο ματι,
ειναι να τους καθηστερουμε και να ελπιζουμε να τους παρει κανενα ματι...
Χ3σ3 ψηλα και αγναντευε...
Τωρα πια ουτε τα κλειστα γκαραζ προσφερουν προστασια, αρκει να δεις στο section "κλοπες"
για να καταλαβεις.
Ηδη μου εχουν κλεψει απο μεσα ενα Mountain ποδηλατο που ειχα.
Εγω πλεον, αν και σε κλειστο ιδιοκτητο υπογειο γκαραζ, την εχω δεμενη σε 2 σταθερα
σημεια (στο τοιχο) με πεταλο (στο πιρουνι) ΚΑΙ κουλουρα (στο σκελετο) ΚΑΙ κλειδαρια δισκοφρενου οπως
ΚΑΙ κλειδωμενο τιμονι ΚΑΙ συναγερμο!:uplate:
Ημαρτον, μας εχουν κανει ψυχακιδες-νευρωτικους, το φελεκι μου μεσα:rolleyes:

irinia
20/03/2014, 10:54
Ετσι ειναι, το μονο που καταφερνουμε, απαξ και στη βαλουνε στο ματι,
ειναι να τους καθηστερουμε και να ελπιζουμε να τους παρει κανενα ματι...
Χ3σ3 ψηλα και αγναντευε...
Τωρα πια ουτε τα κλειστα γκαραζ προσφερουν προστασια, αρκει να δεις στο section "κλοπες"
για να καταλαβεις.
Ηδη μου εχουν κλεψει απο μεσα ενα Mountain ποδηλατο που ειχα.
Εγω πλεον, αν και σε κλειστο ιδιοκτητο υπογειο γκαραζ, την εχω δεμενη σε 2 σταθερα
σημεια (στο τοιχο) με πεταλο (στο πιρουνι) ΚΑΙ κουλουρα (στο σκελετο) ΚΑΙ κλειδαρια δισκοφρενου οπως
ΚΑΙ κλειδωμενο τιμονι ΚΑΙ συναγερμο!:uplate:
Ημαρτον, μας εχουν κανει ψυχακιδες-νευρωτικους, το φελεκι μου μεσα:rolleyes:







Η ΑΘΗΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...............ΕΙΝΑΙ ΖΟΥΓΚΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ






Δέν ξέρω άπό πού είσαι ,ή έπαρχία συμπεριλαμβανομένης καί τής Θεσσσαλονίκης
είναι πολύ πιό ήσυχη.
Τό γκαράζ έξαρτάται άπό τό πόσοι μπαινοβγαίνουν καί τό πόσο άσφαλές είναι,κάμερες κ.λ.π..
Πάντως ένα λουκέτο κάθε βράδυ καί συναγερμό καί γώ ρίχνω στό γκαράζ,ένα λεπτό είναι
καί δέν κοστίζει...!!
Καί νά έλπίζουμε ότι δέν θά άσχοληθούν μέ τό δικό μας..!!!!
Συνήθως όσοι έχουν αύτοκίνητο ούτε πού τούς νοιάζει,οί πολλοί τό έχουν γιά πάρκιγκ,ή φύλαξη προκύπτει,
έτσι ούτε νοιάζονται γιά τό άν θά κλείσει ή πόρτα ,ούτε περιμένουν νά τή δούν νά κλείνει πρίν φύγουν
όπως έμείς μέ τά μηχανάκια.
Τώρα τό ίδιόκτητο γκαράζ έχει καί ύπέρ καί κατά άπέναντι στό θέμα κλοπή,δέν είναι τής στιγμής νά τό γράψω.
Έκεί πιστεύω πώς άν είναι κοντά στό σπίτι,δίπλα του, ή συνέχεια του, χρειάζεται όπωσδήποτε συναγερμός χώρου..!!
Είναι ότι καλύτερο,άν χτυπήσει θά άκούσεις..!!
Γενικά όπως τά είπες.......χέσε ψηλά κι άγνάντευε..!!

dimzan
20/03/2014, 23:25
ευτυχως δεν εχω και κανα περιζητητο μηχανακι.. και πλαι ομως σημερα εκει που ειχα παει, κατεβαινοντας απ το κτηριο παω να παρω τη μηχανη. παρκαρισμενη στο πεζοδρομιο σε κεντρικο δρομο διπλα σε αλλες. μου λεει ο περιπτερας απο διπλα οτι πριν ερθω ηταν ενας τυπος που ειχε κατσει κανα 5λεπτο και την πασπατευε και οταν τον ειδε ο περιπτερας εφυγε...

τι να πεις!

sniper35mk
23/03/2014, 08:57
Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω. μόλια σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορά μηχανής κ η ερωτηση ειναι πάρκινγκ η ασφάλεια κλοπής κ ακόμα δεν εχω αποφασισει.
Η αλήθεια ειναι ότι κ την μηχανή που θα πάρω την μελεταω από την άποψη (αν ειναι τσιλικη πχ hornet κ μου το βαλουν στο ματι η να πάρω κανένα παλιό πολυκυκλοφορεμενο πχ Strom, fazer που δεν τραβα κ πολύ το ματι).. μεταχειρισμενα φυσικά.
βλέπετε το ybr δεν αγχωνομουν καθως το αφήνω κ ξεκλειδωτο μέχρι κ τα κλειδιά επάνω εχω ξεχάσει για 4-5 ωρες. Αλλά τωρα εχω αρχισει κ το σκεφτομαι. Για αυτό λέω να κάνω πέσιμο στην διπλανή πολυκατοικία μηπως με αφήσει κανένας να το βαλω μαζι με συναγερμό εννοείται κ κλειδωμένο όπου θα το βλέπω κ από το μπαλκόνι. Λέτε να ειναι αρκετό? Έχουν κ άλλες μηχανές εκει κ δεν εχω ακούσει να σηκώνουν καμια

irinia
23/03/2014, 09:05
Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κ εγω. μόλια σκεφτομαι να προχωρήσω σε αγορά μηχανής κ η ερωτηση ειναι πάρκινγκ η ασφάλεια κλοπής κ ακόμα δεν εχω αποφασισει.
Η αλήθεια ειναι ότι κ την μηχανή που θα πάρω την μελεταω από την άποψη (αν ειναι τσιλικη πχ hornet κ μου το βαλουν στο ματι η να πάρω κανένα παλιό πολυκυκλοφορεμενο πχ Strom, fazer που δεν τραβα κ πολύ το ματι).. μεταχειρισμενα φυσικά.
βλέπετε το ybr δεν αγχωνομουν καθως το αφήνω κ ξεκλειδωτο μέχρι κ τα κλειδιά επάνω εχω ξεχάσει για 4-5 ωρες. Αλλά τωρα εχω αρχισει κ το σκεφτομαι. Για αυτό λέω να κάνω πέσιμο στην διπλανή πολυκατοικία μηπως με αφήσει κανένας να το βαλω μαζι με συναγερμό εννοείται κ κλειδωμένο όπου θα το βλέπω κ από το μπαλκόνι. Λέτε να ειναι αρκετό? Έχουν κ άλλες μηχανές εκει κ δεν εχω ακούσει να σηκώνουν καμια










ΦΙΛΕ ΜΟΥ...............







Λάθος σκέψη έκανες γιά τήν άγορά.
Δέν πάει μέ τό πόσο τσίλικο είναι τό μοντέλλο πού θές νά πάρεις άλλά
μέ τό πόσο έμπορικό είναι άντιλαμβάνεσαι γιατί, προσφορά καί ζήτηση.
Τό βεστρόμ λοιπόν όσο μεταχειρισμένο καί νά είναι ,αύτή τή στιγμή είναι
ό ύπ'άριθμόν πρώτος στόχος τών κλεφτών στίς μηχανές....!!

sniper35mk
23/03/2014, 11:44
Σωστό κ αυτό. Απλά βλέπω στην γειτονιά (καλλιθέα) που αφήνουν 3-4 στον δρόμο κ δεν έχει υπάρξει κανένα θεμα ως τωρα. Προσωπικα για hornet ψηνόμουν μιας κ δεν βρισκω το gladius που θέλω. Αλλά κ το hornet δεν μπορεις να πεις ότι δεν κυκλοφορεί κ δεν έχει την ζήτηση του. Απλά όσον αφορά το θεμα προστασίας θέλω να πιστεύω με αυτό τον τρόπο ότι θα ειμαι καλλυμενος

tomy
31/03/2014, 17:57
Δεδομένων των σημερινών συνθηκών το μόνο που μας εξασφαλίζει, έστω και μερικώς, είναι η ασφάλεια κλοπής. Πιστεύω ότι χωρίς να είχα ασφαλισμένη την μηχανή θα λαγοκοιμόμουν μπας και ακουστεί κανένας θόρυβος από το γκαράζ. Επιπλέον η οικονομική επιβάρυνση, τουλάχιστον στα δικά μου ασφάλιστρα, είναι τόση που μετά από μια 12ετια θα ισοσκελισθεί με την αξία της μηχανής...
Σε μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο ασφαλιστή διερευνώντας για χαμηλότερη τιμή ασφάλισης μου ανέφερε την δυνατότητα έκπτωσης σε ομαδικά προγράμματα από club μοτοσικλετών ή αυτοκινήτων..