PDA

View Full Version : Αλλαγή Λάμπας Πορείας



WebDevGr
19/02/2014, 17:39
Καλησπέρα

Μου κάηκε η λάμπα πορείας... πήρα μια για να την αλλάξω, αλλά όταν έβγαλα τα όργανα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει πρόσβαση στην λάμπα παρά μόνο στη φύσα.

Απ' ότι είδα στο service manual μάλλον πρέπει να βγει όλη η μάσκα... ή δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Έχει αλλάξει κανείς τη λάμπα να δώσει οδηγίες;

Υ.Γ.
Στα παταράκια (footrest) του συνοδηγού κόπηκε εντελώς το λάστιχο και η Suzuki δίνει 25€ το ένα λάστιχο... έφαγα το ίντερνετ να βρω πιο φτηνά αλλά τζίφος. Τελικά παρήγγειλα κάτι σκέτα μεταλλικά (οδηγού - συνοδηγού) από Κίνα, αλλά δεν ξέρω αν θα έρθουν και σε τι ποιότητα θα είναι.

Έχει να προτείνει κανείς καμιά άλλη εναλλακτική;

Pan (dvs)
19/02/2014, 19:27
Καταρχην η λαμπα αλλαζει ευκολα με το που θα βγαλεις τα κοντερ.Αν δεν τα εχεις ξανακαβγαλει ,δυο αλενοβιδες και βγηκανε.Λιγο προσοχη οταν τα ξανατοποθετησεις.
Η αλλη λυση ειναι να κλεισεις τα ματια και να την αλλαξεις με τη μεθοδο της ψυλαφισης.

Για το δευτερο ειναι πικρα.Δεν υπαρχουνε και δυσκολα να τα κανεις.Με χονδρο λαστιχο (απο αναγομωσεις) γινεται η δουλεια.Υπαρχουνε πολλες πιθανοτητες αυτα που θα σου ερθουνε να μην εχουνε την ιδια πατουρα.

dimzan
19/02/2014, 19:35
την εχω αλλαξει εγω. βγαζεις το κοντερ και παλευεις στο στενο χωρο εκει μεσα.

η πορειας δεν αλλαζει χωρις να βγει το κοντερ. Η λαμπα του προβολεα νομιζω αλλαζει χωρις να βγει το κοντερ, αλλα και παλι αν βγει το κοντερ ειναι πολυ καλυτερη η προσβαση.

Μη φοβασαι, 2-3 βιδες ειναι και μια φυσσα. Εκτος αν δεν το χεις καθολου με μαστορεματα οποτε πας αναγκαστικα να στο φτιαξουν

WebDevGr
19/02/2014, 19:41
Το έχω ξαναβγάλει το κοντέρ... έχω αλλάξει και τις δύο μικρές πλαϊνές λαμπίτσες (τις έχω κάνει φλας)... το θέμα είναι ότι προχθές που το άνοιξα είδα πως έχω πρόσβαση μόνο στη φύσα της λάμπας κι όχι στη λάμπα. Θα το ξαναπροσπαθήσω μήπως και δεν το είδα καλά.

Τα παταράκια στο ebay φαίνονταν μια χαρά και σωστή πατούρα... για το υλικό έχω αμφιβολίες και να φτάσουν ποτέ στην Ελλάδα :)