PDA

View Full Version : κρανος απο lidl...



Σελίδες : [1] 2

martinacos
19/02/2014, 21:13
γνωρίζει κάποιος τι λέει το συγκεκριμένο? http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-80BDDC92-D8452BA6/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=6700

McTalas
19/02/2014, 21:18
γνωρίζει κάποιος τι λέει το συγκεκριμένο? http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-80BDDC92-D8452BA6/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=6700
Κραναααρα!!!!
Μα ειναι δυνατον να αγοραζει κανεις τετοια κρανη?

Bradipous
19/02/2014, 21:19
:eyepop:

:nono:


τρομαζω με την καταληξη του θρεντ :a7:

martinacos
19/02/2014, 21:26
το περίμενα,ούτε για γλάστρα ε?

DAYMAN
19/02/2014, 21:28
παρτο!:uplate:

Meni0s
19/02/2014, 21:28
five dollar head, five dollar helmet..

McTalas
19/02/2014, 21:28
το περίμενα,ούτε για γλάστρα ε?

Δε ξερω ρε φιλε αλλα εγω το κεφαλι μου δε το ρισκαρω...

teogtp
19/02/2014, 21:31
γνωρίζει κάποιος τι λέει το συγκεκριμένο? http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-80BDDC92-D8452BA6/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=6700

Γαματο αν το θες για μεταμφιεση τωρα στις αποκριες.
Μεχρι εκει..........

martinacos
19/02/2014, 21:35
Γαματο αν το θες για μεταμφιεση τωρα στις αποκριες.
Μεχρι εκει..........
χαχαχα

xristos x
19/02/2014, 21:44
Κοίτα από θέμα ασφάλειας δεν γνωρίζω, αλλά σαν ποιότητα κατασκευής είναι προσεγμένο. Η ένσταση που έχω εγώ γενικά για τα σπαστά κράνη είναι o μηχανισμός που ανοίγει το σαγόνι όταν περιστρέφεται γύρω από έναν άξονα συνήθως χαλάει χαλαρώνει και δεν στέκεται ψηλά το σαγόνι με αποτέλεσμα στις λακκούβες να κλείνει.ένας σημαντικός παράγοντας ασφάλειας είναι το σημείο που κουμπώνει για να κλείσει να είναι μεταλλικό. Τώρα αντιρρήσεις γενικά για τα σπαστά κράνη σε σχέση με τα full face μπορείς να διαβάσεις σε αντίστοιχα θέματα εδώ.

Billymuse
19/02/2014, 21:50
Είναι απο τα κράνη που..πχ κουφια η ώρα χτύπα ξύλο πέσεις αν δε φοράς κράνος λιγότερα θα πάθεις σε σχέση με να το φόραγες

xristos x
19/02/2014, 21:56
Καλά υπερβολές. Αν δεν βγαίνεις οικονομικά για κάτι πολύ ακριβότερο από τα οικονομικά τύπου νοβα κλπ μάρκες το θεωρώ ανώτερο. Από το να μη φοράς καθόλου κράνος σίγουρα καλύτερο. Το αν βγαίνεις για παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο περιττό να στο πω κι εγώ.

mikepap
19/02/2014, 22:11
ο νομος της αγορας λεει.οτι πληρωνεις περνεις.
:eek:

Billymuse
19/02/2014, 22:17
ο νομος της αγορας λεει.οτι πληρωνεις περνεις.
:eek:

Εν μέρη ναι,δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις κάποια σχέδια σε κράνη λες και ειναι του πικάσο σε σχέση με τα μονόχρωμα τους

nickald
19/02/2014, 22:19
Είναι απο τα κράνη που..πχ κουφια η ώρα χτύπα ξύλο πέσεις αν δε φοράς κράνος λιγότερα θα πάθεις σε σχέση με να το φόραγες

Μην τα λεμε αυτα σοβαρα ομως ε?

KotsosDR
19/02/2014, 22:29
αμα προσθεσεις μερικα χρηματα μπορεις να παρεις κατι σε LS-2 , Κατα την αποψη μου μια χαρα κρανακια για τα χρηματα τους .

sv1000s
19/02/2014, 22:38
αυτο φιλε δεν κανει ουτε για το κοτετσι να κανουν τα αυγα οι κοτες!:rotflmao:

PetranGR
19/02/2014, 22:56
μέχρι και αυτό: http://www.helmetcity.co.uk/products/Viper-RSK%252d33-Childrens-Helmet-%252d-Black%7B47%7DSilver.html

παρότι είναι των 60€ καλύτερο είναι απο τον LIDL.

PetranGR
19/02/2014, 23:01
To ψάχνα πολύ ώρα για δες αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=9LfEFhBelTY

Bradipous
19/02/2014, 23:01
Παντως καποια πραγματακια που φερνει το λιντλ αξιζουν εφοσον καποιος δεν ψαχνει κατι επωνυμο και ακριβο.
Οπως ο φορτιστης που κατα καιρους φερνουν, κατι καθαριστικα / γυαλιστικα κλπ ειδη περιποιησης αυτο/μοτο και αλλα τετοια. Αυριο π.χ. εχει μια ορειβατικη τσαντα 30λ καπου στα 15-20ε, για τα λεφτα που δινεις αξιζουν και τα λεφτα τους τα βγαζουν και με το παραπανω. Και στο φιναλε αμα και οταν σου χαλασει δεν κλαις τα λεφτα σου.
Ομως σε ειδη προστασιας οπως το κρανος δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη σε κατι μη επωνυμο.

mikepap
19/02/2014, 23:03
ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥς.:beer:http://motoselida.tripod.com/A005.htm

Bradipous
19/02/2014, 23:04
To ψάχνα πολύ ώρα για δες αυτό : http://www.youtube.com/watch?v=9LfEFhBelTY

Αν και ειναι ο πλεον μπακαλιστικος τροπος, η διαφορα στην ποιοτητα ειναι ξεκαθαρη.

IRA57
19/02/2014, 23:21
Του lidl ειναι crivit και σε αντιθεση με το τι νομιζουν πολλοι, ειναι τουλαχιστον εφαμιλο και καλυτερο πολλων κινεζικων/ταιβαν εκει εξω.
Τωρα το οτι ενα crivit που εφαρμοζει σωστα στο σχημα του κεφαλιου σου θα σε προστατεψει καλυτερα απο ενα π.χ. arai που δεν εφαρμοζει σωστα στο κεφαλι το θεωρω αυτονοητο......

Το οτι δεν εχει περιττα φρου-φρου (βλεπε σχεδια) που να ανεβαζουν τη τιμη το θεωρω πολυ τιμιο.Απο προδιαγραφες μια χαρα ειναι.

sv1000s
19/02/2014, 23:30
ναι ρε φιλε απ το λιντλ το κρανος θα ειναι καλο αλλα μετα τα 200 θα εχει τρεμουλο!!!το αραι μουφα μεγαλη μην παρεις!παρε κρανος λιντλ και τα λεφτα της διαφορας ρουφα μπυρες να ξεχασεις τον πονο σου!:a9:

akis_trevor
19/02/2014, 23:32
καλυτερα πηγαινε σε κανα μοτομαγαζο και παρε με τα ιδια λεφτα ενα κρανος full face.αν θες σπαστο,οκ παρτο,αλλα οχι απο σουπερ μαρκετ...

IRA57
19/02/2014, 23:35
ναι ρε φιλε απ το λιντλ το κρανος θα ειναι καλο αλλα μετα τα 200 θα εχει τρεμουλο!!!το αραι μουφα μεγαλη μην παρεις!παρε κρανος λιντλ και τα λεφτα της διαφορας ρουφα μπυρες να ξεχασεις τον πονο σου!:a9:

χαχα...εμενα το arai rx7 παντως εχει ανοιξει η ζελατινα στα 260+ γυρνωντας το κεφαλι και θολωνε για πλακα...για τα 830 ευρω που εδωσα το 04 ναι το θεωρω πολυ μουφα...
το σουομυ φιλου με σχεδον μισα λεφτα ΠΟΤΕ δεν θολωσε ζελατινα...
Επισης αμα καποιος θελει ενα φτηνο κρανακι για ενα π.χ. παπι (που δεν παει 200...νομιζω...) ειναι προτιμοτερο να μην παρει κρανος επειδη δεν εχει να παρει αραι???
κλαους μαηνε...

akis_trevor
19/02/2014, 23:38
ασπρο-μαυρο...γκρι ποτε.

sv1000s
19/02/2014, 23:46
καλα οτι πεις φιλε εμενα το shoei με 500 ευρα δεν εχει κανει κιχ!τα αραι αν ηταν μουφες δεν θα ειχε ολος ο κοσμος παρει!εσυ πας με 260 και κοιτας και πισω?πω πω μαστορα με εφτιξες τωρα!αν θελει κρανος φτηνω δεν πασς στο σουπερ μαρκετ μαγκα πας σε μαγαζι και περνεις!κλαιν μαιν τωρα

RizlaPlusPlus
19/02/2014, 23:48
Επισης αμα καποιος θελει ενα φτηνο κρανακι για ενα π.χ. παπι (που δεν παει 200...νομιζω...) ειναι προτιμοτερο να μην παρει κρανος επειδη δεν εχει να παρει αραι???
κλαους μαηνε...

:beer:



Μηπως θα επρεπε αντι να κραζουμε χυμα, να ξεκινησουμε ομαδικα να ψαχνουμε κρανη σε τετοιες τιμες που "κατι αντεξαν" ;;
Ακριβως για το λογο αυτο...

IRA57
19/02/2014, 23:58
καλα οτι πεις φιλε εμενα το shoei με 500 ευρα δεν εχει κανει κιχ!τα αραι αν ηταν μουφες δεν θα ειχε ολος ο κοσμος παρει!εσυ πας με 260 και κοιτας και πισω?πω πω μαστορα με εφτιξες τωρα!αν θελει κρανος φτηνω δεν πασς στο σουπερ μαρκετ μαγκα πας σε μαγαζι και περνεις!κλαιν μαιν τωρα

Για τα λεφτα του ναι ειναι πολυ μουφα (ειδικα οταν εξω ειναι πολυ φθηνοτερο) μιας και τα μισα πανε σε endorsements αναβατων motoGP,SBK,κτλ...που ειναι και ο λογος που το παιρνουν οι περισσοτεροι...η διαφημιση (πετυχημενη δεν λεω...ο ιδιος λογος που γεμισαμε και agv-rossi replica και akrapovic...)
Υπαρχουν πολλα αντιστοιχα καλα κρανη με πολυ καλυτερη τιμη.
Ξερεις ποσα κινεζικα no-name κοστους 0 που εχουν προδιαγραφες μονο στο αυτοκολλητο υπαρχουν στα μοτοσυκλετομαγαζα? Μαλλον οχι...
Και στο ξαναλεω...δεν εχουν ολοι λεφτα για κρανος με σουπερ αερισμους και σχεδια και ονομα...μια προδιαγραφη ασφαλειας αρκει (εφοσων ταιριαζει στο σχημα του κεφαλιου του)...

Kαι επειδη τα πολλα λογια ειναι φτωχια...
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/v-can-v210b
και το αντιστοιχο του arai rx7 corsair
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/arai-rx7-corsair
Αυτα τα τεστ δεν ειναι πανακεια αλλα ειναι μια αλφα ενδειξη...

Υ.Γ. Που το περιεργο να κοιταξεις πισω στα 260 δεν το καταλαβα...μαγκα...

Bradipous
19/02/2014, 23:59
Κουλαρετε μωρε που να ηταν κ δικια σας η αραι.

Μην τον αρπαζετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο,
προφανως εννοει οτι δεν αξιζε για 860ε, για τα λεφτα του "ηταν μουφα" και ανετα μπορει καποιος να βρει κατι ανωτερο με πολυ λιγοτερα χρηματα.

Drake Ramore
20/02/2014, 00:05
Υπερβολές από πολλούς. Το κράνος είναι μια χαρά. Κι όχι δεν έχει καμία σχέση με τα κινέζικα, ταιβανέζικα κλπ.
Το κράνος κάνει 60 ευρώ και είναι εφάμιλλο σε ποιότητα με κράνη επώνυμα σπαστά τιμής 100-120 ευρώ. Αυτό πουλάει η lindl σχεδόν σε όλα τα προιόντα της που είναι φασόν/βιομηχανικά. Μισή τιμή ή 2/3 της τιμής σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Φυσικά το κράνος δεν συγκρίνεται με τα Arai και τα Shoei των 500 ευρώ. Συγκρίνεται όμως με θερμοπλαστικά κράνη στις φθηνές σειρές της AGV, Nolan, Caberg, Airoh κλπ που παίζουν στο 100αρικο-120αρικο. Καλά δεν μιλάμε για κάτι nova κλπ που είναι σαν αυτά από το βίντεο παραπάνω περίπου σε ποιότητα.

Το κράνος το έχω περιεργαστεί απο κοντά και ποιοτικά φαίνεται πολύ καλοκατασκευασμένο. Φυσικά έχει περάσει τις προδιαγραφές από τους ανάλογους φορείς και φέρει και τις ανάλογες πιστοποιήσεις. Δεν το έχω αγοράσει επειδή προτιμώ ελαφριά κράνη και πληρώνω το κάτι παραπάνω για να τα αποκτήσω. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αυτό το κράνος είναι για πέταμα.

Από υπερβολές άλλο τίποτα εδώ μέσα...

Το κρανάκι είναι μια χαρά για όποιον μπορεί να διαθέσει μέχρι 100-120 ευρώ για κράνος.

Υ.Γ Και κάτι ακόμη, έτσι προς πληροφόρηση. Αυτό που πληρώνουμε στα πολύ ποιοτικά κράνη δεν είναι η ασφάλεια. Από άποψη ασφάλειας ένα κράνος των 200 ευρώ με ένα των 600 ευρώ είναι συνήθως εφάμιλλα. Πληρώνουμε παραπάνω για ηχομόνωση, για λιγότερο βάρος, για καλύτερα υλικά στα κουμπώματα, για αποσπώμενες επενδύσεις, για αντιαλλεργικά υλικά και φυσικά για το όνομα της μάρκας που προτιμάμε. Ας μην μπλέκουμε τον παράγοντα παθητικής ασφάλειας στο πόσο στοιχίζει ένα κράνος.

IRA57
20/02/2014, 00:14
Υ.Γ Και κάτι ακόμη, έτσι προς πληροφόρηση. Αυτό που πληρώνουμε στα πολύ ποιοτικά κράνη δεν είναι η ασφάλεια. Από άποψη ασφάλειας ένα κράνος των 200 ευρώ με ένα των 600 ευρώ είναι συνήθως εφάμιλλα. Πληρώνουμε παραπάνω για ηχομόνωση, για λιγότερο βάρος, για καλύτερα υλικά στα κουμπώματα, για αποσπώμενες επενδύσεις, για αντιαλλεργικά υλικά και φυσικά για το όνομα της μάρκας που προτιμάμε. Ας μην μπλέκουμε τον παράγοντα παθητικής ασφάλειας στο πόσο στοιχίζει ένα κράνος.

Συμφωνω αλλα να συμπληρωσω οτι πληρωνουμε και οοοοοοοοολους οσους τα φορανε (με το αζημιωτο...) στους αγωνες...
Και επειδη το πηραν χαμπαρι οι εταιρειες οτι αυτη η διαφημιση πιανει...αρχισαμε και βλεπουμε και vemar και nitro και scorpion κτλ κτλ κτλ στους αγωνες ενω παλιοτερα ολοι τα κραζανε...

sv1000s
20/02/2014, 00:17
τα κεφαλια μας εχουν πολλα λεφτα!δεν τα βαζουμε σε οτι βρουμε μεσα!μονο και μονο για να λεμε οτι φοραω κρανος!και με τις προδιαγραφες πολλα εχω ακουσει!και εχω αλλαξει πολλα κρανη μεχρι τωρα και αραι δεν εχω παρει τοτε γιατι δεν ειμαι κοροιδακι!

IRA57
20/02/2014, 00:24
τα κεφαλια μας εχουν πολλα λεφτα!δεν τα βαζουμε σε οτι βρουμε μεσα!μονο και μονο για να λεμε οτι φοραω κρανος!και με τις προδιαγραφες πολλα εχω ακουσει!και εχω αλλαξει πολλα κρανη μεχρι τωρα και αραι δεν εχω παρει τοτε γιατι δεν ειμαι κοροιδακι!

Αν δεν ειχες 500 ευρω να παρεις το δικο σου να δω τι θα ελεγες...
Το shoei γιατι το πηρες?...γιατι ''ειναι shoei''...?
O Τζωρτζοπουλος παντως και οι λοιποι της καλλιροης εχουν χεστει στο ταληρο εδω και χρονια απο οσους νομιζουν οτι δεν ειναι κοροιδακια και πληρωνουν τα παντα στα 5/3 τιμων εξωτερικου...

sv1000s
20/02/2014, 00:31
και τι να κανουμε τωρα να παμε εξω να μεινουμε?τοσο κανουν εδω!και ο καφες στην ισπανια εχει 60 λεπτα τι να κανουμε να παμε για καφε εκει?δεν εχουμε να χορισουμε τπτ εδω μεσα ο καθενας λεει την αποψη του!εγω δεν θα το εβαζα να παω βολτα!εσυ αν θες παρτω!

taisteal
20/02/2014, 00:38
Χαλαρωστε λιγο..ο καθενας οτι γουσταρει παιρνει,η οτι μπορει..ρωτησε ο ανθρωπος,ειπαμε μια γνωμη,μην το κανετε αντιπαραθεση..

MG-KTiNoS
20/02/2014, 07:17
Εν μέρη ναι,δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις κάποια σχέδια σε κράνη λες και ειναι του πικάσο σε σχέση με τα μονόχρωμα τους

:lol:

MG-KTiNoS
20/02/2014, 07:27
Υ.Γ. Που το περιεργο να κοιταξεις πισω στα 260 δεν το καταλαβα...μαγκα...

To περίεργο είναι να βγεις έξω από το φέρινγκ στα 260. (γιατί θα φρενάρεις)
Αν θες να κοιτάξεις που είναι ο άλλος θα κοιτάξεις στα φρένα.
Εκτώς αν μιλάς για δρόμο οπότε ότι κράνος και να βάλεις δεν
είναι αρκετό.

McGyver
20/02/2014, 07:32
Δηλαδή τώρα αρπάζεστε (και) για τα κράνη;;;
Πάτε καλά;;;

310175

MG-KTiNoS
20/02/2014, 07:50
310176

:lol:

akis_trevor
20/02/2014, 07:58
@ira57:τωρα για το can πλακα κανεις,ετσι;το εχεις φορεσει ποτε να δεις πως ειναι;

irinia
20/02/2014, 08:10
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ....................




Τό corsair είναι τό μόνο κράνος άπό αύτά πού κυκλοφοράνε στήν παραγωγή
πού όταν περάσεις τά 230-240 έχει τέτοια συμπεριφορά.
ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ,έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλά,μεγάλη διαφορά άκόμα
καί άπό τά shoei....!!!!
Ή άεροδυναμική του ,ό σχεδιασμός του,καί ή έφαρμογή του στό κεφάλι τό κάνουν
κορυφαίο.
Τώρα ποιός έχει λεφτά νά τό πάρει,γιατί είναι ύπερτιμημένο στήν Έλλάδα κ.λ.π....
ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ....!!!
Άν κάποιοι κατασκευαστές βγάζουν καλύτερα ή ίσοδύναμα άλλα κράνη σέ θέματα άσφαλείας
έπίσης είναι άλλο έργο πού μπορεί νά είναι καί μαιμού...!!
Νά ξέρουμε καί κάτι άλλο πώς τό κράνος πού θέλουμε νά έπιλέξουμε έχει μεγάλη σχέση
μέ τό είδος τής όδήγησης πού θέλουμε νά κάνουμε καί τή μοτό.
Ένα corsair γιά παράδειγμα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ όταν πάς μέ ένα βεστρόμ....!!!!!!!!!!!
Έπειδή τό κουράσαμε πολλές φορές......
ΑRAI γιά ότι κινείται μέ πάνω άπό 250χλμ. καί μάλιστα τό corsair....!!!!
SHOEI άκολουθεί πίσω του μέ ίση συμπεριφορά στά μοντέλλα τά τουριστικά,
ίσως καί καλύτερη σέ κάποια.
ΜΕΤΑ άπό έκεί καί κάτω όλοι οί ύπόλοιποι άνάλογα μέ τήν τιμή τους..!!
Προσωπικά πιστεύω πώς καί τά κράνη σάν αύτό τού Λίντλ κάνουν μιά χαρά
τή δουλειά τους άν χρειαστεί άναλογικά μέ άλλες μοτό βέβαια πιό χαμηλών
δυνατοτήτων.
Όταν κυκλοφοράμε στήν πόλη τά πάντα σώζουν..!!
Συνεπώς άς μάθουμε νά τό φοράμε ΟΛΟΙ, καί άς μήν ψάχνουμε
δικαιολογίες.
Φορώντας κράνος είκοσαετίας έπεσα καί σερνόμουνα χτυπώντας τό κεφάλι
3-4 φορές,άν δέ φορούσα τά μούτρα μου θά γινόταν κιμάς.
Τό κράνος κράτησε μιά χαρά,έσπασε μόνο τό πλαινό καπάκι,συμπέρασμα καί
λεφτά νά μήν έχετε φορέστε τό παλιό δεκαετίας πού έχετε.....




ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ




υγ. Στά 260 δέν κάνουμε μαλακίες,άγκώνες στό τεπόζιτο κολλημένοι στά γόνατα
καί μέσα στό φαίριγκ,άν ήταν 260,όποιος έχει πάει μέ τόσα ξέρει καλά..!!

nikonian
20/02/2014, 08:30
To κρανάκι του Lidl είναι καλλίτερο από πολλά με τη διπλάσια τιμή. Το κακό είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα το νούμερό σου.

amyroukai
20/02/2014, 08:37
Να πω και εγώ τη μαλακία μου... Κράνος "φτηνό" δεν έχω βάλει, δεν έτυχε.
Πέσιμο με 120 με Arai Chaser και όλα καλά, ούτε πονοκέφαλο. Και το κράνος περιέργως πως, έσπασαν αεραγωγοί, έχει αλλάξει σχήμα αλλά δεν έχει σημάδια επάνω, μόνο στην ζελατίνα.
Πέσιμο με 20 (ναι είκοσι) με Shoei XR1100 και αμνησία μερικών ωρών και ελαφριά διάσειση.
Γιατί ξαναπήρα το ίδιο; Πολύ φτηνότερο από το Chaser. Εξαερισμός, αεροδυναμική, μεγαλύτερο άνοιγμα ζελατίνας και πινλοκ καλύτερα στο Shoei. Αλλά αυτές τις ώρες που έχασα.... :(

Προσωπική εμπειρία, ΚΑΤΙ πληρώνεις στο Arai και δεν είναι μόνο η χορηγία στους αγωνιζόμενους. Οπότε ότι και να διαβάζω...


Το ότι υπάρχουν κράνη (πχ τα ισπανικά ΜΤ) με διψήφιο αριθμό ευρώ που έχουν εξαιρετικές προδιαγραφές με βάση το SHARP σημαίνει πως όποιος θέλει να πάρει κράνος, έχει φτηνές και ασφαλείς επιλογές. Για το Crivit άποψη δεν έχω αλλά φαντάζομαι πως μπορεί οι Γερμανοί να μην είναι φίλοι μας, όμως δεν είναι μπανανία με τις προδιαγραφές άρα κακό δεν είναι.

Και ανησυχώ γιατί συμφωνώ πάλι με τον Τέρενς, στο ότι κάααααααααποια στιγμή θα πρέπει να κοπούν οι μαλακίες και να φοράνε όλοι κράνος, έστω και φτηνό....

irinia
20/02/2014, 10:15
ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ.............ΣΕ ΠΟΛΛΑ







Άλλά ντρέπονται νά τό γράψουν.....
:lol::beer:

IRA57
20/02/2014, 12:14
To περίεργο είναι να βγεις έξω από το φέρινγκ στα 260. (γιατί θα φρενάρεις)
Αν θες να κοιτάξεις που είναι ο άλλος θα κοιτάξεις στα φρένα.
Εκτώς αν μιλάς για δρόμο οπότε ότι κράνος και να βάλεις δεν
είναι αρκετό.

Για δρομο μιλαω (και συμφωνω οτι τπτ δεν ειναι αρκετο)...260 στα μεγαρα δεν...


@ira57:τωρα για το can πλακα κανεις,ετσι;το εχεις φορεσει ποτε να δεις πως ειναι;

Τι ειναι το can?




υγ. Στά 260 δέν κάνουμε μαλακίες,άγκώνες στό τεπόζιτο κολλημένοι στά γόνατα
καί μέσα στό φαίριγκ,άν ήταν 260,όποιος έχει πάει μέ τόσα ξέρει καλά..!!

Στειλε μεηλ να σου στειλω το βιντεο αν δεν με πιστευεις να σου πω σε ποιο λεπτο συμβαινει.
Θα με δεις να καθρεφτιζομαι στο καντραν που κλεινω την ζελατινα.
Οποιος εχει παει με τοσα ξερει οτι 1.χρειζεται κλειδωμα στην ζελατινα σαν μερικα Shoei κ Scorpion (λογος που πηρα το 2ο) και 2.τρελο σφιξιμο στην εφαρμογη (λογος που επισης πηρα Scorpion λογο ''φουσκωματος''...τωρα οτι ειναι βαρυ και κουναει στα πολλα...κανενα κρανος δεν ειναι τελειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα το πληρωσα το 1/7 της τιμης του Αραι που κοντεβα να το φαω οποτε...)
Οι αγκωνες και εξω να ειναι, λιγα χλμ/ω κοβουν και δινουν και καλυτερο μοχλο.
Το κεφαλι και η πλατη/ποπουδακι που ειναι παιζουν ποιο πολυ ρολο στην ''τιμωρια'' απο τον αερα.

akis_trevor
20/02/2014, 14:10
Τι ειναι το can?

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/v-can-v210b

το λινκ που εβαλες σε προηγουμενο σου ποστ για το σαρπ τεστ...στο κρανος μαρκας v can αναφερθηκα και ρωτησα αν το εχεις δει απο κοντα και αν το εχεις φορεσει...

Takata Dome
20/02/2014, 14:42
Για όποιον αγοράζει κράνος των 100-120 ευρώ,εγώ πιστεύω πως και αυτό απ'το Lidl είναι μια επιλογή. Σε κάθε περίπτωση,απ'το τίποτα,καλύτερο και ένα φθηνό.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τόσο φθηνό κράνος,αλλά δεν είναι και πλαστικός κουβάς που το βαφτίσανε έτσι,μη λέμε ο,τι θέλουμε

akis_trevor
20/02/2014, 15:04
εμενα η κυρια μου διαφωνια ειναι οτι θα αγορασεις ενα κρανος που προστατευει το κεφαλι σου απο ενα σουπερ μαρκετ.προσφορες υπαρχουν.αν τοσα διαθετεις(κι εγω για την δουλεια ενα των 120 εχω παρει) πηγαινε και θα βρεις μεχρι 100 ευρω μια χαρα κρανακι για μεσα στην πολη.απλα θα ειναι μια μαρκα λιγο πιο γνωστη ισως και επισης θα εχεις καπου να απευθυνθεις αν χρειαστει κατι.
υγ.δεν χωραει αμφιβολια και κουβεντα το:καλυτερα αυτο παρα τιποτα,ετσι;εννοειται παντα κρανος!

DAYMAN
20/02/2014, 15:14
:nono: μην παρετε τα κρανη του LIDL ειναι ελαττωματικά!!!!!:eek:









τα εστειλαν οι γερμανοι να μας εξολοθρεύσουν ολους!!!:evil::lol:

Billymuse
20/02/2014, 15:20
Ειναι απλό διαθέτεις 120 ευρο...
οκ...πας λιντλ σε πιάνει λίγο η σαπίλα που υπάρχει εντός..
αφού αντέξεις και πάρεις το κράνος με τα 60 ευρο...
πας σπίτι ανοίγεις μια μπύρα Lidl (0,19cent τα 54 τεμάχια)
βάζεις το κράνος στο τραπεζι..
πέρνεις το σφυρί ρίχνεις κανα 2 πάνω στο κράνος..
αμα το σφυρί βρεθεί πάνω στο τραπέζι και έχει κάνει τρύπα το κράνος..
τοτε ναι...μάλλον δν ειναι καλο...
αλλά όμως αμα δεις πολύ καλη απορροφητικότητα και φθορά μόνο στις
πρώτες στρώσεις του κράνους..τοτε ναι
ξανα τρέχα στο λιντλ πάρε και καμια σοκολάτα και δρακουλίνια αμα έχει
και δώσε αλλα 60 ευρό για να πάρεις το κράνος για να το φοράς..αφου
θα είσαι σίγουρος οτι πέρασε το κατάλληλο τεστ...:beer:

binzis
20/02/2014, 15:28
Εγώ έχω μη επιβεβαιωμένες πληροφορίες, που λένε και οι δημοσιογράφοι για να είναι νομικά καλυμμένοι, ότι αυτός που έφτιαξε τα κράνη για το Lidl...crivitE μην τον πιάσουν...:p

ggs
20/02/2014, 15:29
Πως ξέρουμε ότι ένα κράνος είναι ασφαλές ?
Εγω το βλέπω ως εξής

Είτε εμπιστευόμαστε το όνομα του κατασκευαστή (shoei,arai κ.λ.π) , είτε /και βλέπουμε ποιες διεθνείς πιστοποιήσεις καλύπτει (ECE , DOT ,SNELL)

ΕΔΩ (http://silodrome.com/snell-vs-dot-vs-ece-r22-05-helmet-standards-throwdown/) μια σύντομη αναφορά για το τι σημαίνει η κάθε πιστοποίηση

παγκόσμια γινεται πολύ κουβέντα για το πια πιστοποίηση είναι η «καλύτερη» αλλά ας κρατήσουμε ότι η κάθε πιστοποίηση πιστοποιεί την συμπεριφορά ενός κράνους σε συγκεκριμένες συνθήκες πρόσκρουσης στο εργαστήριο.

η πιστοποίηση ECE-22.05 (που έχει και το συγκεκριμένο κράνος ) είναι σήμερα η πιο διαδεδομένη και αποδεκτή σε πάνω από 50 χώρες και σχεδόν απ όλους τους διοργανωτές αγώνων ταχύτητας (ΑMA, FIM, MotoGP κ.λ.π)
αυτό λέει (χοντρικά) ότι το συγκεκριμένο κράνος απορρόφησε με επιτυχία πρόσκρουση 275 κιλών κατω από συγκεκριμένες εργαστηριακές συνθήκες…
μπορεί στα 300 κιλα να άνοιγε σαν τριαντάφυλλο… μπορεί και όχι..

υπάρχουν άλλοι φορείς που κάνουν «ανεξάρτητα» τεστ (όπως η Sharp), άλλα εκεί να δεις κουβέντα περί αξιοπιστίας και αντικειμενικότητας των συγκεκριμένων τεστ..

εγώ ΔΕΝ θα το αγόραζα το συγκεκριμένο κράνος γιατί

Α.ειναι σπαστο (κάτι που το θεωρώ επικίνδυνο ασχέτως μάρκας)
Β. Ψυχολογικά θα ένοιωθα ανασφάλεια να φορώ ένα noname κρανος των 60 ευρω

Όμως ...

θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη (αυτό κι άλλα σε αυτή την τιμή που καλύπτουν κάποια στάνταρ όπως τα ΜΤ που είπε ο amyrokouai) αν δεν είχα κράνος και δεν είχα την οικονομική δυνατότητα για κάτι πιο επώνυμο…


…γιατι σιγουρα είναι 100000000000000 φορές πιο ασφαλές από το να μην φοράς τίποτα ή ένα παμπάλαιο διαλυμένο κράνος


ΥΓ .. αυτος ο pipe με κολλησε σεντονιτιδα :lol:

MG-KTiNoS
20/02/2014, 15:47
άμα σκάσεις κάτω με πολλά, ή άμα σκάσεις σε ακλόνητο εμπόδιο (τοίχο, αμάξι κλπ) έστω και με λίγα,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ

Αυτό να το θυμάστε καλά.

Το κράνος του λιντλ είναι γτπκ όπως και ο φωρτιστής σόρι...
Αν είχα παπί ή μικρό σκούτερ φυσικά θα τσίμπαγα κάτι με λίγα λεφτά
αλλά αυτό όχι.

stam2
20/02/2014, 15:58
ένα φτηνό παπί για να κάνεις τη δουλειά σου έχει γύρω στα 600 ευρώ...

και φτάνουμε στο κράνος που χρειάζεται για να προστατέψεις την κεφάλα σου, έχοντας δώσει 600 για το παπί και άλλα πόσα σε παρελκόμενα...
Η κεφάλα σου λοιπόν πόσα αξίζει....? όσα πιστεύεις ότι αξίζει βάλε τα μισά τουλάχιστον και πάρε κράνος. Πιστεύω ότι αγοράζεις κάτι λίιγο καλύτερο από του lidl... όχι γιατί του lidl δεν έχει προδιαγραφές, αλλά γιατί αυτοί που φτιάχνουν κράνη καμιά 20ριά χρόνια τώρα ασχολούνται και με το κέντρο βάρους του κράνους την ποιότητα των υλικών, την εφαρμογή, την αεροδυναμική, τη μόνωση, την άνεση, ΚΑΙ την ασφάλεια...

ασφαλιστικό ταμείο, τσιγάρα, λοιπά έξοδα, αμέτρητα λεφτά το χρόνο....
διασκέδαση το χρόνο 150 ευρώ
παπούτσια το χρόνο 100ευρώ
ρούχα 150 ευρώ
γυμναστήριο, χόμπι, ενδιαφέροντα 300 ευρώ
ασφάλεια μηχανής 200ευρώ








κόστος προστασίας κεφαλιού....? "Χ" ευρώ...

infidel
20/02/2014, 18:02
Προσωπικά και εγώ δεν θα αγόραζα κράνος noname (από οπουδήποτε). Χωρίς να έχω κανένα αντικειμενικό επιχείρημα. Αλλά αν στο μέλλον αποδειχθεί ότι κάποιο noname όπως αυτό ήταν εξίσου ασφαλές με κάποιο πχ arai, δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση. Τα κράνη δεν τα φτιαχνει το LIDL, τα φτιάχνει κάποιο εργοστάσιο. Μπορεί το ίδιο εργοστάσιο να φτιάχνει και επώνυμα, μπορεί και όχι, μπορεί να τα φτιάχνει με τα ίδια υλικά, μπορεί πάλι όχι. Δεν γνωρίζουμε πόση από την τιμή ενός επώνυμου έχει πάει στο ίδιο το κράνος και πόση σε διαφημίσεις κτλ. Άρα παίρνουμε το ποιο ακριβό πιστεύοντας ότι το κομμάτι που έχει πάει στην κατασκευή είναι ικανοποιητικό για να μας προστατέψει. Πόσα όμως noname προιόντα έχουν κατα καιρούς αποδειχθεί ίδια ακριβώς με τα επώνυμά τους. Απλά στο κράνος δεν σε παίρνει να ρισκάρεις οπότε τα σκας.

IRA57
20/02/2014, 18:37
Που το ειδατε το noname? Οκ, crivit ειναι και λογικα για να ρωταει ο ανθρωπος χρειαζεται ανοιγομενο κρανος (σε πολλους ειναι χρησιμα...δεν καβαλανε ολοι μηχανη μονο για ταξιδι, μπορει να ειναι δουλειας.
Οσο για το οτι ειναι απο σουπερμαρκετ και οχι απο καταστημα...για ψαχτε ποσα των καταστητων ειναι των 20-40 ευρω απο κινα...και τα ξαναλεμε...
Οπως προλεχτηκε...αν καποιος εχει εντυπωση οτι αν πεσει και χτυπησει κεφαλι σε λεωφορειο η μπαρα η κολωνα θα χει διαφορα αν φοραει αραι η κριβιτ...γελιεται...
Προσωπικα ποιο πολυ παιζει ρολο η ενεργητικη ασφαλεια ενος κρανους (να μην θολωνει, να μην κουναει κ να εφαρμοζει σωστα στο εκαστοτε σχημα κεφαλιου, να μην γινεται το κεφαλι καζανι απο ζεστη, να μειωνει αντηλια/υπεριωδεις ,να κλειδωνει η ζελατινα κτλ.) στην επιλογη του.


http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/v-can-v210b

το λινκ που εβαλες σε προηγουμενο σου ποστ για το σαρπ τεστ...στο κρανος μαρκας v can αναφερθηκα και ρωτησα αν το εχεις δει απο κοντα και αν το εχεις φορεσει...

το εχω δει απο κοντα αλλα δεν το εχω φορεσει.

irinia
20/02/2014, 19:29
Για δρομο μιλαω (και συμφωνω οτι τπτ δεν ειναι αρκετο)...260 στα μεγαρα δεν...



Τι ειναι το can?



Στειλε μεηλ να σου στειλω το βιντεο αν δεν με πιστευεις να σου πω σε ποιο λεπτο συμβαινει.
Θα με δεις να καθρεφτιζομαι στο καντραν που κλεινω την ζελατινα.
Οποιος εχει παει με τοσα ξερει οτι 1.χρειζεται κλειδωμα στην ζελατινα σαν μερικα Shoei κ Scorpion (λογος που πηρα το 2ο) και 2.τρελο σφιξιμο στην εφαρμογη (λογος που επισης πηρα Scorpion λογο ''φουσκωματος''...τωρα οτι ειναι βαρυ και κουναει στα πολλα...κανενα κρανος δεν ειναι τελειο, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αλλα το πληρωσα το 1/7 της τιμης του Αραι που κοντεβα να το φαω οποτε...)
Οι αγκωνες και εξω να ειναι, λιγα χλμ/ω κοβουν και δινουν και καλυτερο μοχλο.
Το κεφαλι και η πλατη/ποπουδακι που ειναι παιζουν ποιο πολυ ρολο στην ''τιμωρια'' απο τον αερα.





ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ...........ΛΑΘΟΣ





Σημαίνει ότι άμφισβητώ πιό πολύ τό ΛΑΘΟΣ καί όχι άν τό έκανες..!!
Όπότε δέ χρειάζεται βίντεο.
Έπίσης μιά καί γράφουμε άλήθειες όπως είπες άπό τό 1990 πού φοράω
ARAI τού Ντούχαν καί έχω πάει άπειρες φορές μέ τέρμα γκάζι
ZZR-1100 περίπου 285-290 τελική, BLACKBIRD περίπου τά ίδια,
καί Χαγιαμπούζα παλιό καί νέο τριακοσαρίζουν γιά πλάκα,.....
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΣΦΑΛΙΣΑ ΚΡΑΝΟΣ ARAI καί ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ...!!!
Τό ARAI σάν κράνος αύτό κάνει τέλεια ,έκεί πού τά άλλα τερματίζουν
αύτό είναι βράχος,τό μοναδικό πού όταν κινείσαι μέ 280+ δέν καταλαβαίνει
τίποτε.....!!!!
Αύτή είναι ή γνώμη μου μετά άπό 25 χρόνια μέ ARAI καί μοτοσυκλέττες
μέ άρκουδόγκαζο,βαριές μέν άλλά μέ τρομερή τελική ταχύτητα.
Γιά τό παπάκι μου φυσικά καί πήρα ένα ΜΤ πώς τά λένε αύτά τά Ίσπανικά
μέ 70 εύρώ,έχει καί μέ 40 καί είμαι σίγουρος πώς όποιος πέσει καί φοράει τέτοιο
άν ή πρόσκρουση είναι τόση πού θά άντεχε τό καλύτερο κράνος ,τόσο θά άντέξει
καί αύτό διότι είναι 5 άστέρων,έτσι λένε...!!!
Νομίζω πώς κανένας αύχένας δέν μπορεί νά άντέξει πάνω άπό 10-15 χλμ.
μετωπικής πρόσκρουσης...!!!όπότε όπως είπε καί κάποιος θέλει καί τύχη διότι
ναί μέν άντέχει τό κράνος άλλά δέν άντέχει τό κεφάλι καί ό αύχένας..!!!
Δέν ξέρω πιό ARAI είχες ή άν ήταν τό σωστό νούμερο,ή έπίσης άν είσαι ό μοναδικός
πού δέν κάθεται στό κεφάλι του,άλλά έτσι άπλά Σκόρπιον σύγκριση μέ ARAI είναι
σάν νά συγκρίνουμε τήν βούρτσα μέ τήν @τσα...!!!
Όλες οί γνώμες σεβαστές.....βεβαίως,κί όλες οί έμπειρίες.

IRA57
20/02/2014, 19:41
ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΤΙ...........ΛΑΘΟΣ
............................

Το αν επρεπε να κοιταξω πισω το ξερω εγω.
Λαθος δεν ειναι, λαθος ειναι να ανοιγει η ζελατινα.

Εγραψα ποιο αραι εχω και το νουμερο (που ειναι σωστο) δεν εχει καμια σχεση με το οτι ανοιξε η ζελατινα.

Για τα λεφτα του το Σκορπιον (120 πηρα το exo1000) ειναι απειρως καλυτερο απο το rx7 των 830ευρω (οχι οτι δεν εχει και εκεινο ελαττωματα...τα εγραψα αν προσεξες...).
Κοστος/αποδοση δεν ειναι ουτε βουρτσα ουτε λουτσα...

Βεβαιως ολες οι γνωμες σεβαστες...αλλα πως εισαι τοσο απολυτος για ολα τα αλλα κρανη εκτος arai? εχεις δοκιμασει στα 290+ ολα τα κρανη της αγορας?

Υ.Γ. Εννοειται δεν θα κατσω να κοκορευομαι το ποσα χλμ συνολικα εχω κανει με πανω απο 250 διαδρομη ουτε ποσα χρονια οδηγαω...τα θεωρω ασχετα οταν 20χρονων πιτσιρικι παιρνει πρωταθλημα στα motogp...αλλος μαθαινει στα 10 χρονια...αλλος ποτε...

akis_trevor
20/02/2014, 19:57
το εχω δει απο κοντα αλλα δεν το εχω φορεσει.

δεν κανει για καμια εργασια.μας εδιναν τετοια για την δουλεια και το φορεσα 4-5 φορες να το δω...ε μετα πηγα και πηρα ενα των 120 ευρω...το σαρπ τεστ το βγαζει φουλ καλο ενω καποια γνωστα πιο ακριβα κρανη με 3 αστερια κλπ...ε κατι δεν παει καλα..

IRA57
20/02/2014, 20:43
...με τις αντιληψεις μας ισως για το ποια ειναι καλα (ακριβα) κ κακα (φθηνα) κρανη...

:)

Οπως ειπα και πριν προτιμω ενεργητικη ασφαλεια (με οσα χαρ/κα ειπα πριν) παρα ενα κρανος που φοραει ο ροσσι [τωρα τι σημαινει προδιαγραφη χ (που σημαινει χτυπημα με ''καρφι'' σε χ σημειο με ψ χιλιομετρα) ειναι αλλο θεμα] και ολο το συναφι...

Υ.Γ.(δεν το βγαζει φουλ καλο το σαρπ -ουτε ειναι αλλωστε-...στα πλαγια χτυπηματα το δειχνει χαλια οπως και το rx7)

VANDA
20/02/2014, 20:53
..λαθος ειναι να ανοιγει η ζελατινα.


Είχες δηλαδή κλείσει τη ζελατίνα και την ασφάλειά της και άνοιξε; Μήπως δεν είχε κλειδώσει σωστά;

IRA57
20/02/2014, 20:56
Είχες δηλαδή κλείσει τη ζελατίνα και την ασφάλειά της και άνοιξε; Μήπως δεν είχε κλειδώσει σωστά;

Ενα κουμπωματακι ειναι στα αραι...παντα την κλειδωνα.
Ασφαλεια (εννοωντας λεβιε που και να τραβας ζελατινα δε...) μονο σε shoei και scorpion εχω δει...

ego_o_idios
20/02/2014, 20:57
to apolito kranos tou ftoxompine ili8iou mias ke den xriazete egkefaliki prostasia....:lol::lol::lol:


poli kalo ama exis vare8i gkomena ke psaxnese me kamia ptosi na tin klironomisis...:lol::lol:





γνωρίζει κάποιος τι λέει το συγκεκριμένο? http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-80BDDC92-D8452BA6/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=6700

VANDA
20/02/2014, 20:59
Ενα κουμπωματακι ειναι στα αραι...παντα την κλειδωνα.
Ασφαλεια (εννοωντας λεβιε που και να τραβας ζελατινα δε...) μονο σε shoei και scorpion εχω δει...

Ναι, για το κούμπωμα λέω, είδα ότι μιλάς για rx-7..

McTalas
20/02/2014, 21:15
Η ανεση και η ποιοτητα κατασκευής σε ενα επώνυμο κρανος δεν συγκρινεται. Που ειναι και το σημαντηκοτερο κατα την γνωμη,
Καλο το hjc των 400€ αλλα arai δεν ειναι

MG-KTiNoS
20/02/2014, 21:36
:nono: μην παρετε τα κρανη του LIDL ειναι ελαττωματικά!!!!!:eek:









τα εστειλαν οι γερμανοι να μας εξολοθρεύσουν ολους!!!:evil::lol:

Tώρα για κράνος δε γκζέρω αλλά ο φορτιστής που μας ζαλίσατε τ @@ εδώ μέσα τη μπαταρία
του αυτοκινήτου ούτε την γαργαλάει.
Μόνο που υπάρχει μια διαφορά...
ΣΤα @@ μου αν τελικά δε φορτίζει το αμάξι, φορτίζει τη μηχανή και είμαι οκ.
Πόσο στα @@ μου όμως είναι ένα κράνος που μπορεί να μην με προστατέψει?

Ανάλογη εντύπωση έχω για όλα τα παράματα που πουλάνε δαυτοι
κι έχει τύχει να πέσουν στα χέρια μου.
Λίγο πιο καλά από σκουπήδια, οκ για αυτό που πληρώνεις.
Τη γκεφάλα μου όμως τη θέλω σόρι.
Ας το πουλήσουν σε τίποτα Τούρκους στο Βερολίνο το καθ... κράνος τους
:D


to apolito kranos tou ftoxompine ili8iou mias ke den xriazete egkefaliki prostasia....:lol::lol::lol:


poli kalo ama exis vare8i gkomena ke psaxnese me kamia ptosi na tin klironomisis...:lol::lol:
+1:lol:

sv1000s
20/02/2014, 21:53
εγω θα παρω την κατσαρολα απ το σπιτι για κρανος!μιλαμε τανκς θα ειμαι!:a2:πανω απ ολα ποιοτητα φισλερ οχι οτι κ οτι:a25:

George_M.
20/02/2014, 21:56
Ναι, για το κούμπωμα λέω, είδα ότι μιλάς για rx-7..

ισως να ηταν λασκα το μικροοοο βιδακι που κρατα το κουμπωμα κ με τοσα χιλ/ωρα πιθανον ξε-κουμπωσε

αν ομως ηταν σωστα σφιγμενο κ ειχε κουμπωσει κανονικα μονο με σφυρι ανοιγει...

+:beer: στον Τερενς για οσα σωστα κ τεκμηριωμενα γραφει εδω μεσα,χρονια τωρα!

IRA57
20/02/2014, 22:13
ισως να ηταν λασκα το μικροοοο βιδακι που κρατα το κουμπωμα κ με τοσα χιλ/ωρα πιθανον ξε-κουμπωσε

αν ομως ηταν σωστα σφιγμενο κ ειχε κουμπωσει κανονικα μονο με σφυρι ανοιγει...

Πλακα κανεις...
το κουμπωμα ετσι και αλλιως παει μπρος-πισω για να εφαρμοζει στην εγκοπη που κραταει την ζελατινα λιγο ανοιχτη για να μην θολωνει (καθοτι ξερουν οτι ειναι γτπκ-fog).
Και οχι δεν ηταν στην εγκοπη ,ηταν στην κανονικη θεση ''κλειδωματος''.
Εμενα παντως δεν χρειαστηκε σφυρι να ανοιξει...και το κλειδωμα της ζελατινας ηταν βασικοτατος λογος στην επιλογη του επομενου κρανους μου.
800+ ευρω για κατι που εχει τετοια ελειψη δεν ξαναδινω.απλα τα πραγματα

George_M.
20/02/2014, 23:52
φιλε,ναι μεν το μαυρο ππαπ@ρακι κινειται αλλα ειναι κ στερεωμενο με το βιδακι που λεμε,σαφως κ ξερουμε τι κανει.
αν εχεις βαλει πιν λοκ κ θολωνει δες μηπως δεν παταει καλα,αν οχι τοτε δυστηχως πρεπει να βαλεις διοτι ΟΛΕΣ θαμπωνουν... ασχετως τι λενε οι κατασκευαστες.
δεν πουλαω κρανη κ εννοειται οτι εχεις καθε λογο κ αιτια να παρεις οτι θες αλλα μην καταδικαζεις κρανη με κορυφαια ασφαλεια για τυχον σημεια που ειτε δεν χειριστηκαμε σωστα ειτε θελουν μικροεπισκευη η οποια γινεται στην αντιπροσωπεια αμμεσα...

xristos x
21/02/2014, 00:00
5 σελιδες 72 απαντησεις, εγω λεω να βαλουμε απο ενα ευρακι να παρουμε ενα να κανουμε το τεστ με το σφυρι να μας φυγει και η απορια! :a014:

George_M.
21/02/2014, 00:08
73 +1 =74
ετσι ειναι τα φορουμ...:smokin:

IRA57
21/02/2014, 02:32
φιλε,ναι μεν το μαυρο ππαπ@ρακι κινειται αλλα ειναι κ στερεωμενο με το βιδακι που λεμε,σαφως κ ξερουμε τι κανει.
αν εχεις βαλει πιν λοκ κ θολωνει δες μηπως δεν παταει καλα,αν οχι τοτε δυστηχως πρεπει να βαλεις διοτι ΟΛΕΣ θαμπωνουν... ασχετως τι λενε οι κατασκευαστες.
δεν πουλαω κρανη κ εννοειται οτι εχεις καθε λογο κ αιτια να παρεις οτι θες αλλα μην καταδικαζεις κρανη με κορυφαια ασφαλεια για τυχον σημεια που ειτε δεν χειριστηκαμε σωστα ειτε θελουν μικροεπισκευη η οποια γινεται στην αντιπροσωπεια αμμεσα...

Και ξαναλεω το βιδακι ειναι στη θεση του ,δεν μιλαω για ελλατωματικο κρανος αλλα για κουμπωμα που δεν ειναι κλειδωμα ,τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε τη διαφορα?
Δεν καταδικασα κανενα κρανος...αλλα γραφω και αλλα καταλαβαινετε μου φαινεται...ξαναλεω για 830 ευρω ειναι μουφα!
Να ειχε 300-400 θα το παραβλεπα αλλα οχι 830 (μετα απο εκπτωση γτ το 2004 η λιανικη ηταν 900+)
Και να τη βρασω τη παθητικη ασφαλεια του αμα πεσω εξαιτιας θολωμενης ζελατινας ή ζελατινας που ανοιγει σε συγκεκριμενες συνθηκες...προτιμω να προλαβω το κακο παρα να το αφησω να γινει.
Εκτος και αν παιζει ρολο το οτι ειναι ρεπλικα Χευντεν και οχι Ντουχαν...χαχαχαχαχαχαχα

Πινλοκ δεν εχει.
Και οχι δεν θολωνουν ολες...τοu suomy extreme η ιριδιζουσα δεν θολωνει με την καμια (δοκιμασμενο σε βολτα που υπηρχαν χιονια στις ακρες του δρομου, στο αραι ειχε θολωσει τελειως και του suomy φιλου ενα μικρο θολωματακι διαμετρου λιγοτερο απο 1εκ μπροστα στη μυτη, σταματημενοι σε φαναρι)...του σκορπιον παλι που εχω τωρα θολωνει πολυ λιγοτερο και ξεθολωνει ευκολοτερα επισης.

George_M.
21/02/2014, 02:58
Και ξαναλεω το βιδακι ειναι στη θεση του ,δεν μιλαω για ελλατωματικο κρανος αλλα για κουμπωμα που δεν ειναι κλειδωμα ,τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε τη διαφορα?

αμα θες κλειδωμα τοτε παρε οποια κατσαρολα εσυ νομιζεις οτι σου κανει,βαλε 2 λαμακια σε σχημα γαμα εκατερωθεν κ ριξε ενα
310222
να ησυχασουμε αμφοτεροι...

IRA57
21/02/2014, 04:09
Σορρυ κιολας αλλα εσεις μου τα κανατε τσουρεκια με ειρωνιες και χαζομαρες σαν αυτη.
Κανονικοτατα και λογικης τιμης κρανη με κανονικο κλειδωμα ,υπαρχουν, και τετοιο πηρα.
Τις κατσαρολες μονο κουζινα τις χρησιμοποιω...εσυ καντην ο,τι νομιζεις...

VANDA
21/02/2014, 09:21
Ηρεμήστε ρε 'σεις. Συζήτηση κάνουμε..

Pan (dvs)
21/02/2014, 11:08
Για όποιον αγοράζει κράνος των 100-120 ευρώ,εγώ πιστεύω πως και αυτό απ'το Lidl είναι μια επιλογή. Σε κάθε περίπτωση,απ'το τίποτα,καλύτερο και ένα φθηνό.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα τόσο φθηνό κράνος,αλλά δεν είναι και πλαστικός κουβάς που το βαφτίσανε έτσι,μη λέμε ο,τι θέλουμε

Και επειδη αυτο ειναι το θεμα μας,να σας ρωτησω:

Θα αγοραζε κανεις σας λεμονια η τροφιμα ,απο καταστημα που πουλαει εξοπλισμο για μηχανες και αναβατες?

nikonian
21/02/2014, 11:10
Αυτό το θέμα ανοίγει κάθε δυο χρόνια και οι θέσεις είναι σταθερές:
1)Αυτοί που ψάχνουν το value for Money σε όλα τα είδη,
2)Αυτοί που επικαλούνται κλισέ του τύπου: "πληρώνεις για κράνος τόσα όσα αξίζει το κεφάλι σου" και οι ίδιοι προφανώς αξιολογούν το κεφάλι τους 600-1000 ευρώ
και 3) Αυτοί που ψάχνουν διαβάζουν και άκρη δε βγάζουν. Βλέπουν ότι ανάλογα με την πτώση και το σημείο πρόσκρουσης , άλλοτε προστατεύουν καλλίτερα τα ακριβότερα και άλλοτε τα φτηνότερα που είναι ελαστικότερα.
Η ενεργητική ασφάλεια και η άνεση ...ό,τι βολέψει τον καθένα

devil's animal
21/02/2014, 11:24
:plaf::plaf::plaf:

Billymuse
21/02/2014, 14:16
Που το ειδατε το noname? Οκ, crivit ειναι και λογικα για να ρωταει ο ανθρωπος χρειαζεται ανοιγομενο κρανος (σε πολλους ειναι χρησιμα...δεν καβαλανε ολοι μηχανη μονο για ταξιδι, μπορει να ειναι δουλειας.
Οσο για το οτι ειναι απο σουπερμαρκετ και οχι απο καταστημα...για ψαχτε ποσα των καταστητων ειναι των 20-40 ευρω απο κινα...και τα ξαναλεμε...
Οπως προλεχτηκε...αν καποιος εχει εντυπωση οτι αν πεσει και χτυπησει κεφαλι σε λεωφορειο η μπαρα η κολωνα θα χει διαφορα αν φοραει αραι η κριβιτ...γελιεται...
Προσωπικα ποιο πολυ παιζει ρολο η ενεργητικη ασφαλεια ενος κρανους (να μην θολωνει, να μην κουναει κ να εφαρμοζει σωστα στο εκαστοτε σχημα κεφαλιου, να μην γινεται το κεφαλι καζανι απο ζεστη, να μειωνει αντηλια/υπεριωδεις ,να κλειδωνει η ζελατινα κτλ.) στην επιλογη του.



το εχω δει απο κοντα αλλα δεν το εχω φορεσει.

Πραγματικά έχεις ιδέα γιατι τα αράι έχουν 5-6 στρώσεις απο προστατευτικά υλικά..
δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=Me92ffAzoFE (αν και ειναι shoei ίδια ποιότητα στο συγκεκριμένο θέμα με την arai)
και πες μου το crivit τη κατάληξη θα είχε..

George_M.
21/02/2014, 15:07
με τετοιες αποψεις συντομα θα δουμε τον Πεδροσα να φοραει Κριβιτ...

μαλλον κ αυτο το νημα εκανε τον κυκλο του....:wave2:

sniper
21/02/2014, 15:46
καταλήγουμε:

Παγκοσμίως οι αναβάτες είναι λαλάκες που παίρνουν Αραι αφού μπορουν να κάνουν τη δουλειά τους με τα κινέζικα κράνη.

Τα Αράι είναι για τον μπέο (Εδώ διαφωνεί ο Τερενς κι εγώ (παραδόξως συμφωνω με Τερενς) αλλά δεν πειράζει).

Τα Shoei έχουν λεβιέ για να ασφαλιζει η ζελατίνα :uplate:, ενώ αν γυρισεις πίσω το κεφάλι με 260 σου ανοιγει η ζελατίνα. :bawl:

Η Sharp εξακολουθεί να κάνει τεστ για κράνη ενώ θα πρέπει να κάνει τεστ Παπ

Και ζήσαμε εμείς καλά κι οι άλλοι περισσότερο...

IRA57
22/02/2014, 04:57
Πραγματικά έχεις ιδέα γιατι τα αράι έχουν 5-6 στρώσεις απο προστατευτικά υλικά..
δες εδώ http://www.youtube.com/watch?v=Me92ffAzoFE (αν και ειναι shoei ίδια ποιότητα στο συγκεκριμένο θέμα με την arai)
και πες μου το crivit τη κατάληξη θα είχε..

Γιατι ειναι composite οπως λεει και η κατασκευη τους.
Οπως και το ανθρακονημα ,το υλικο ''παχαινει'' σε στρωσεις.
Αλλα κρανη που ειναι απο θερμοπλαστικο δεν ειναι σε στρωσεις, και ειναι πολλα μοντελα απο θερμοπλαστικο ,και οχι απο σουπερμαρκετ...
Δεν μπορω να ξερω το crivit τι καταληξη θα ειχε (που ειναι ανοιγομενο) και δεν κανω προβλεψεις αλλα βασιζομαι σε ο,τι στοιχεια εχω...και για αυτο που ρωτας δεν εχω...εχεις εσυ?


με τετοιες αποψεις συντομα θα δουμε τον Πεδροσα να φοραει Κριβιτ...

μαλλον κ αυτο το νημα εκανε τον κυκλο του....:wave2:

αμα εφτιαχνε full-face και τον σπονσοραριζε ο πεντροζα και ο οποιοσδηποτε θα φοραγε και κριβιτ και βεμαρ και αιρο(χ) και μτ και οτιδηποτε...


καταλήγουμε:

Παγκοσμίως οι αναβάτες είναι λαλάκες που παίρνουν Αραι αφού μπορουν να κάνουν τη δουλειά τους με τα κινέζικα κράνη.

Εσυ εχεις την εντυπωση οτι τα αγοραζουν? Ποιος μιλησε για κινεζικα κρανη χωρις προδιαγραφες?

Τα Αράι είναι για τον μπέο (Εδώ διαφωνεί ο Τερενς κι εγώ (παραδόξως συμφωνω με Τερενς) αλλά δεν πειράζει).

Οποιος θελει ας παρει και αραι και οτιδηποτε...αλλα εγω δεν ξαναδινω 800+ευρω για κρανος που μπορω να παρω και καλυτερο για μενα με μισα λεφτα


Τα Shoei έχουν λεβιέ για να ασφαλιζει η ζελατίνα :uplate:, ενώ αν γυρισεις πίσω το κεφάλι με 260 σου ανοιγει η ζελατίνα. :bawl:

Σε τοσα ποστ εγραψα για το κουμπωμα του αραι και συ καταλαβες οτι αναφερομαι σε shoei?φταιω γω μετα...?



Και για ναχουμε και κανα καλο ερωτημα...
Ποσοι εδω που κοπτονται για την αραι εχουν αντιστοιχα τα υπολοιπα ρουχα?
Γιατι εμπειρικα μιλωντας (χωρις αυτο να ειναι νομος) οι συχνοτεροι τραυματισμοι μου σε τουμπες ειναι ποδια μετα χερια κ μετα κεφαλι...
Για να μην πω ποσους βλεπω στο δρομο με αραι 800 ευρω και αθλητικο παπουτσι και τζινακι...

Και αμα θελει κανεις επεκτεινουμε και την συζητηση στην dainese...προφανως για μερικους ειναι η καλυτερη γτ τις φορανε οι περισσοτεροι στα motogp...(ο ντουχαν φοραγε nankai γτ δεν γουσταρε τα ιταλικα μαλλον...)...τοτε γτ τα γαμωφερμουαρ τους χαλανε καθε τρεις και λιγο?
Στο ταλος4 που πηρα μολις πρωτοκυκλοφορησε και το χρυσοπληρωσα τοτε 800+ ευρω εχω αλλαξει τουλαχιστον 7-8 φορες φερμουαρ...αν ανοιξει σε τουμπα δεν ειναι βασικο?
Αλλα στη στολη που πηρα απο αγγλια μεσω ebay μαρκα-μεκαψες στελνωντας τα μετρα μου ,γτ τα φερμουαρ ειναι κλασεις ανωτερα της dainese και η υπολοιπη στολη δεν υστερει σε τιποτα απο dainese εκτος οτι την πηρα στο 1/5 τιμης dainese? (Η φταιει που στο ebay μπορει να παρει καποιος και λεμονια αμα θελει...?)
Ο,τι ναναι τελικα...

notakos600
22/02/2014, 07:26
Ξέρεις και ψωνίζεις, απλά.

stefanos
22/02/2014, 09:50
Από την μιά η arai και η shoei και από την άλλη τα κινέζικα:rolleyes:
Είμαστε καθόλου σοβαροί?
Καλό κράνος είναι το ισχυρότερο ανετότερο (ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΕΚΑΣΤΟΥ) ελαφρύτερο, πιο αεροδυναμικό, με τα ποιοτικότερα υλικά ,και πολλές άλλες ΑΝΤΙΚΡΟΥΌΜΕΝΕΣ μεταξύ τους παραμέτρους.
Στην τιμή λοιπόν περιλαμβάνονται όλα τα παραπάνω μαζί με το design το marketing και άλλα που δεν μας χρειάζονται στην τούμπα αλλά τα πληρώνουμε.
Σίγουρα οι κορυφαίες φίρμες είναι υπερτιμολογημένες ,
σίγουρα ένα κράνος που κοστίζει όσο ένα μέτρο carbon ΔΕΝ είναι καλό.
Ανάμεσα υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα για την κεφάλα του καθενός που δεν μπορούν να χαρακτηριστούν καλά ή κακά, παρά μόνο κατάλληλα ή οχι για τις ανάγκες μας.

AUFGEBRACHT
22/02/2014, 09:52
Εάν τελειώσουμε με το παρόν πόνημα να ασχοληθούμε και με το εάν αξίζουν οι μπύρες pils του Lidl...

stefanos
22/02/2014, 09:54
Εάν τελειώσουμε με το παρόν πόνημα να ασχοληθούμε και με το εάν αξίζουν οι μπύρες pils του Lidl...

Πίνω νερό καλύτερα.

MG-KTiNoS
22/02/2014, 09:56
Εάν τελειώσουμε με το παρόν πόνημα να ασχοληθούμε και με το εάν αξίζουν οι μπύρες pils του Lidl...

Τη γατοτροφή πάντως ο γάτος μου δε τη ντρώει...
κι ο αδέσποτος στην Ομόνοια το σκέφτεται.
+ με πήγε σερπαντίνα από τα τορτελίνι και τη γυναίκα
από ένα "κρασί"
Αυτό είναι το επίπεδο
Ελπίζω το κράνος τους να είναι πιο καλό αλλά δεν το βλέπω.

AUFGEBRACHT
22/02/2014, 10:00
Τη γατοτροφή πάντως ο γάτος μου δε τη ντρώει...
κι ο αδέσποτος στην Ομόνοια το σκέφτεται.
+ με πήγε σερπαντίνα από τα τορτελίνι και τη γυναίκα
από ένα "κρασί"
Αυτό είναι το επίπεδο
Ελπίζω το κράνος τους να είναι πιο καλό αλλά δεν το βλέπω.

Χμμμ, οπότε εάν κάποιος αγοράσει το κράνος για να βάζει γατοτροφή τουλάχιστο ας μην πάρει και γατοτροφή Lidl...

sv1000s
22/02/2014, 10:04
χαχαχαχαχαχα οχι ρε φιλε ειναι καλα τα λιντλ!1 τρωει 10 ψωφανε!!Αλλα το κρανος απο εκει θα ειναι 3Α!για το νουμερο βεβαια θα σου πει η πωλητρια!θα ξερει να σου πει!:bawl:

VANDA
22/02/2014, 10:19
Και για ναχουμε και κανα καλο ερωτημα...
Ποσοι εδω που κοπτονται για την αραι εχουν αντιστοιχα τα υπολοιπα ρουχα?
Γιατι εμπειρικα μιλωντας (χωρις αυτο να ειναι νομος) οι συχνοτεροι τραυματισμοι μου σε τουμπες ειναι ποδια μετα χερια κ μετα κεφαλι...
Για να μην πω ποσους βλεπω στο δρομο με αραι 800 ευρω και αθλητικο παπουτσι και τζινακι...

Και αμα θελει κανεις επεκτεινουμε και την συζητηση στην dainese...προφανως για μερικους ειναι η καλυτερη γτ τις φορανε οι περισσοτεροι στα motogp...(ο ντουχαν φοραγε nankai γτ δεν γουσταρε τα ιταλικα μαλλον...)...τοτε γτ τα γαμωφερμουαρ τους χαλανε καθε τρεις και λιγο?
Στο ταλος4 που πηρα μολις πρωτοκυκλοφορησε και το χρυσοπληρωσα τοτε 800+ ευρω εχω αλλαξει τουλαχιστον 7-8 φορες φερμουαρ...αν ανοιξει σε τουμπα δεν ειναι βασικο?
Αλλα στη στολη που πηρα απο αγγλια μεσω ebay μαρκα-μεκαψες στελνωντας τα μετρα μου ,γτ τα φερμουαρ ειναι κλασεις ανωτερα της dainese και η υπολοιπη στολη δεν υστερει σε τιποτα απο dainese εκτος οτι την πηρα στο 1/5 τιμης dainese? (Η φταιει που στο ebay μπορει να παρει καποιος και λεμονια αμα θελει...?)
Ο,τι ναναι τελικα...

Ισχύει αυτό. Οι περισσότεροι φοράνε κράνος, μπουφάν, άντε και γάντια. Μέση και κάτω.. τζινάκι και αθλητικό. Φαντάζομαι παίρνουν τα ρίσκα τους, με τη λογική ότι αν χτυπήσεις το πόδι θα μελανιάσει, γυρίσει, σπάσει.. κάποια στιγμή θα επανέλθει. Αν χτυπήσεις το κεφάλι, παίζει και να μην.. επανέλθεις γενικότερα.
Κι αυτό το κάνουν οι συνειδητοποιημένοι, που ξέρουν ότι κάποια στιγμή θα τύχει η στραβή. Υπάρχουν πολλοί που ξεκινούν από το σπίτι με τη λογική 'σιγά μην πέσω εγώ' αλλά έχουν συνηθίσει να φοράνε κράνος και μπουφάν για διάφορους λόγους.. από το ότι τους ενοχλεί ο αέρας στο πρόσωπο, κρυώνουν, το βλέπουν όλο και περισσότερο γύρω τους και δεν χτυπάει στο μάτι σαν εξωγήινος πια.
Προσωπικά, εκτός από κράνος, μπουφάν, γάντια.. δεν βγάζω την μπότα από πάνω μου στη μηχανή. Και μια που όταν πέφτω χτυπάω συνήθως γόνατο, όχι σοβαρά αλλά είναι σπαστικό, έχω βάλει και επιγονατίδες στην καθημερινότητά μου. Ρόμποκοπ. :look:

Για την dainese, δεν μου έτυχε ποτέ να χαλάσει όλο το φερμουάρ, μόνο αυτό το πραγματάκι που το ανεβοκατεβάζει σπάει, μου έτυχε και σε revit μετά από κάποια χρόνια. Κατά τα άλλα μου φαίνεται μπουφανάρα. Και σίγουρα θα υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις, όπως και στα υπόλοιπα είδη εξοπλισμού. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του, την έρευνά του και προχωρά στην αγορά. Δεν νομίζω να σου τη λέει κανένας που δε θες να ακουμπήσεις 800 ευρώ για arai ή πόσα άλλα για dainese, αυτό έλειπε.

Και μια που ο μοτοσικλετιστικός εξοπλισμός δεν είναι κάτι που διαθέτει ο καθένας, εμείς κάνουμε ουσιαστικά τον έλεγχο για την αποτελεσματικότητά του και ευχόμαστε να μη χρειαστεί κιόλας. Το να λες εσύ ότι σου άνοιξε το arai στα 260 δεν είναι κάτι που προσωπικά με κάνει να το βλέπω με μισό μάτι. Είτε γιατί πιθανολογώ ότι δεν το έκλεισες καλά, είτε γιατί δεν με βλέπω να πηγαίνω ποτέ με 260 και να γυρνάω και το κεφάλι. :lol: Είναι ακριβό, ναι, αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα.
Κυκλοφορούν πάντως πολλά arai, έχω ακούσει διάφορα για πτώσεις στις οποίες έχει αντεπεξέλθει, και αυτό είναι κάτι. Το ίδιο ισχύει και για άλλες μάρκες, shark, agv, marushin κλπ. Τώρα πόσοι πήρανε crivit και πέσανε, χτύπησαν το κεφάλι τους και βγήκαν αλώβητοι.. ψύλλοι στα άχυρα, δεν έχω ακούσει κάτι. Μακάρι να είναι καλό. Αλλά είναι σπαστό ρε 'σεις. Οπότε, μέσα στο θέμα του θρεντ, τσάμπα μιλάμε τόσες σελίδες, πάμε για άλλα. :D

McTalas
22/02/2014, 11:43
Τη γατοτροφή πάντως ο γάτος μου δε τη ντρώει...
κι ο αδέσποτος στην Ομόνοια το σκέφτεται.
+ με πήγε σερπαντίνα από τα τορτελίνι και τη γυναίκα
από ένα "κρασί"
Αυτό είναι το επίπεδο
Ελπίζω το κράνος τους να είναι πιο καλό αλλά δεν το βλέπω.
Τα μακαρονια combina γ@μανε ειδικα τα πρασινα που ειναι απο σκληρο σιμιγδαλι.!

MG-KTiNoS
22/02/2014, 11:46
Τα μακαρονια combina γ@μανε ειδικα τα πρασινα που ειναι απο σκληρο σιμιγδαλι.!
:bawl:








Ισχύει αυτό. Οι περισσότεροι φοράνε κράνος, μπουφάν, άντε και γάντια. Μέση και κάτω.. τζινάκι και αθλητικό. Φαντάζομαι παίρνουν τα ρίσκα τους, με τη λογική ότι αν χτυπήσεις το πόδι θα μελανιάσει, γυρίσει, σπάσει.. κάποια στιγμή θα επανέλθει. Αν χτυπήσεις το κεφάλι, παίζει και να μην.. επανέλθεις γενικότερα.
Κι αυτό το κάνουν οι συνειδητοποιημένοι, που ξέρουν ότι κάποια στιγμή θα τύχει η στραβή. Υπάρχουν πολλοί που ξεκινούν από το σπίτι με τη λογική 'σιγά μην πέσω εγώ' αλλά έχουν συνηθίσει να φοράνε κράνος και μπουφάν για διάφορους λόγους.. από το ότι τους ενοχλεί ο αέρας στο πρόσωπο, κρυώνουν, το βλέπουν όλο και περισσότερο γύρω τους και δεν χτυπάει στο μάτι σαν εξωγήινος πια.

Στα σούπερ σπορ μηχανάκι φοράμε φόρμα και αθλητιικά παπούτσια από κάτω.
ΤΟ λέει και λέξη σουπερ σπόορ!
:lol:

Bradipous
22/02/2014, 11:48
Τα μακαρονια combina γ@μανε ειδικα τα πρασινα που ειναι απο σκληρο σιμιγδαλι.!

Το ιδιο και οι πιπεριες φλωρινης, που ειναι σε βαζο.

Billymuse
22/02/2014, 11:55
Γιατι ειναι composite οπως λεει και η κατασκευη τους.
Οπως και το ανθρακονημα ,το υλικο ''παχαινει'' σε στρωσεις.
Αλλα κρανη που ειναι απο θερμοπλαστικο δεν ειναι σε στρωσεις, και ειναι πολλα μοντελα απο θερμοπλαστικο ,και οχι απο σουπερμαρκετ...
Δεν μπορω να ξερω το crivit τι καταληξη θα ειχε (που ειναι ανοιγομενο) και δεν κανω προβλεψεις αλλα βασιζομαι σε ο,τι στοιχεια εχω...και για αυτο που ρωτας δεν εχω...εχεις εσυ?



αμα εφτιαχνε full-face και τον σπονσοραριζε ο πεντροζα και ο οποιοσδηποτε θα φοραγε και κριβιτ και βεμαρ και αιρο(χ) και μτ και οτιδηποτε...



Και για ναχουμε και κανα καλο ερωτημα...
Ποσοι εδω που κοπτονται για την αραι εχουν αντιστοιχα τα υπολοιπα ρουχα?
Γιατι εμπειρικα μιλωντας (χωρις αυτο να ειναι νομος) οι συχνοτεροι τραυματισμοι μου σε τουμπες ειναι ποδια μετα χερια κ μετα κεφαλι...
Για να μην πω ποσους βλεπω στο δρομο με αραι 800 ευρω και αθλητικο παπουτσι και τζινακι...

Και αμα θελει κανεις επεκτεινουμε και την συζητηση στην dainese...προφανως για μερικους ειναι η καλυτερη γτ τις φορανε οι περισσοτεροι στα motogp...(ο ντουχαν φοραγε nankai γτ δεν γουσταρε τα ιταλικα μαλλον...)...τοτε γτ τα γαμωφερμουαρ τους χαλανε καθε τρεις και λιγο?
Στο ταλος4 που πηρα μολις πρωτοκυκλοφορησε και το χρυσοπληρωσα τοτε 800+ ευρω εχω αλλαξει τουλαχιστον 7-8 φορες φερμουαρ...αν ανοιξει σε τουμπα δεν ειναι βασικο?
Αλλα στη στολη που πηρα απο αγγλια μεσω ebay μαρκα-μεκαψες στελνωντας τα μετρα μου ,γτ τα φερμουαρ ειναι κλασεις ανωτερα της dainese και η υπολοιπη στολη δεν υστερει σε τιποτα απο dainese εκτος οτι την πηρα στο 1/5 τιμης dainese? (Η φταιει που στο ebay μπορει να παρει καποιος και λεμονια αμα θελει...?)
Ο,τι ναναι τελικα...

Άνοιξες 10 διαφορετικά θέματα το βιδεο που σου παρέθεσα έχει ένα χτύπημα το οποίο ειναι στο πάνω μέρος του κράνους οπότε άσχετο αυτο που λες
οτι δν ειναι ανοιγόμενο σα το κριβιτ. Επισης το οτι θα χτυπησεις τα άκρα σε μια πιθανή πτώση ειναι λογικό ειναι αλλα αν μου συγκρίνεις τον αγκώνα με το κεφάλι
σε θέμα ζωτικής σημασίας..πραγματικά δε ξέρω τι να πω..

IRA57
22/02/2014, 16:10
Από την μιά η arai και η shoei και από την άλλη τα κινέζικα:rolleyes:

Ανάμεσα υπάρχουν χιλιάδες μοντέλα για την κεφάλα του καθενός που δεν μπορούν να χαρακτηριστούν καλά ή κακά, παρά μόνο κατάλληλα ή οχι για τις ανάγκες μας.

Για ξαναδες τι ειπα για τα κινεζικα...που δεν βρισκονται σε σουπερ-μαρκετ αλλα πολλοι τα παιρνουν απο μοτοσυκλετομαγαζα...
Οσο για το 2ο...αυτο λεω τοση ωρα...ο ανθρωπος ρωτησε για το συγκεκριμενο κρανος γτ λογικα εχει καποια πραγματα που θελει σε φθηνη τιμη...μπορει και απλα για εφεδρικο...πρεπει να παρει ντε κ καλα αραι για εφεδρικο?



Άνοιξες 10 διαφορετικά θέματα το βιδεο που σου παρέθεσα έχει ένα χτύπημα το οποίο ειναι στο πάνω μέρος του κράνους οπότε άσχετο αυτο που λες
οτι δν ειναι ανοιγόμενο σα το κριβιτ. Επισης το οτι θα χτυπησεις τα άκρα σε μια πιθανή πτώση ειναι λογικό ειναι αλλα αν μου συγκρίνεις τον αγκώνα με το κεφάλι
σε θέμα ζωτικής σημασίας..πραγματικά δε ξέρω τι να πω..

Τιποτα δεν ειναι ασχετο...ειπες για τις στρωσεις και σου απαντησα γτ εχει οσες στρωσεις εχει.
Το χτυπημα αυτο ειναι βαση καποιων προδιαγραφων?
Ασε που τετοια ''τεστ'' ειναι λιγο ασκοπα και πραπλανητικα...
Περα απο το να αντεχει ενα κελυφος, παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο το πως κατανεμει τις δυναμεις που του ασκουνται.
Με την λογικη σου ενα αμαξι του 60 ειναι ασφαλεστερο απο ενα του 2010+ γιατι οταν τρακαρει δεν θα γινει σμπαραλια οπως το καινουριο...Φανταζομαι ομως ξερεις κατα κανονα ποιο θα ειναι ασφαλεστερο...
Και οχι δεν λεω οτι το κριβιτ ειναι ασφαλεστερο απο το shoei ,απλα οτι το βιντεο που εστειλες δεν μου λεει τιποτα.

Δεν συγκρινα κεφαλι με αγκωνα...μιλησα για αυτους που το παιζουν δεν ξερω τι με το αραι των 800+ στο κεφαλι (πιθανον και καποιοι συνομιλητες εδω) αλλα απο κατω τζινακι και αθλητικο παπουτσακι.......αν ο αλλος φοραει κριβιτ κρανος ,μπουφαν και μποτες και παντελονι σωστο,ποιος θα ειναι ποιο καλυμενος?

McTalas
22/02/2014, 18:25
Εγω φοραω μποτες γαντια μπουφαν οποτε το θεμα δεν αναφέρεται σε μενα...

MG-KTiNoS
22/02/2014, 18:40
Αυτα τα Νολαν Ν86 (πάνω κάτω τόσο) είναι καλά??