PDA

View Full Version : Αχ αυτες οι ασφαλιστικες!!



omrtlegol
20/02/2014, 08:24
Κατ ευθειαν στο ψητο!!
Πριν κανα 2 εβδομαδες ειχα ενα μικρο ατυχημα! Μικροζημιες τιποτα το σημαντικο (ενα πατακι κ ενας λεβιες ταχυτητων σπασμενα και κατι αλλα τετοια μικροπραγματα)
Το παλικαρι που με χτυπισε,ξηγημενο και φιλικη δηλωση οτι φταιει και ολα! Καλουμε παρ ολα αυτα τις ασφαλιστικες μας και ερχεται η φροντιδα ατυχηματος και συμπληρωνουν αυτοι μαλιστα την δηλωση για να μην κανουμε καμια λαλακια εμεις! Παει η μηχανη στο συνεργειο ερχεται ο εμπειρογνωμονας απο την ΕΘΝΙΚΗ τα εγκρινει ολα και ειμαστε κομπλε! (ή ετσι νομιζα). Καλω εχθες την εξυπηρετηση πελατων για να μου πει που να καταθεσω τα τιμολογια να παρω τα λεφτακια μου! (τραβηγμενα κανα 150αρι)
Η απαντηση που ελαβα λοιπον ειναι "περιμενουμε εγκριση απο την interamerican οτι αποδεχεται την ζημια-ευθυνη.
-μα (λεω) αφου εχουμε κανει φιλικη δηλωση,την εχει αποδεχτει ηδη.
-Δεν βλεπω κατι τετοιο εδω μου λεει,δεν εχει καταγραφει οτι εχετε κανει φιλικη δηλωση και ειναι περασμενο σαν κανονικο ατυχημα.

Τι κανουμε τωρε ωρε παλικαρια;;

amyroukai
20/02/2014, 08:41
Η φιλική δήλωση είναι συγκεκριμένο έντυπο και έχεις αντίγραφο και εσύ (ή να το πω σωστά, θα έπρεπε να έχεις αντίγραφο και εσύ). Αν οι φροντιστές ατυχήματος συμπλήρωσαν άλλο χαρτί, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν συμπλήρωσαν το σωστό χαρτί και η εταιρία έκανε λάθος ή πονηριά, κάνε φασαρία.

omrtlegol
20/02/2014, 08:54
Η φιλική δήλωση είναι συγκεκριμένο έντυπο και έχεις αντίγραφο και εσύ (ή να το πω σωστά, θα έπρεπε να έχεις αντίγραφο και εσύ). Αν οι φροντιστές ατυχήματος συμπλήρωσαν άλλο χαρτί, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν συμπλήρωσαν το σωστό χαρτί και η εταιρία έκανε λάθος ή πονηριά, κάνε φασαρία.

Συμπληρωσαμε εκεινο το μπλε-κιτρινο χαρτι!Απλα το κρατησαν αυτοι για να το καταθεσουν κατ ευθειαν,αντι να το παρω εγω και να παω να το καταθεσω!

amyroukai
20/02/2014, 09:18
Συμπληρωσαμε εκεινο το μπλε-κιτρινο χαρτι!Απλα το κρατησαν αυτοι για να το καταθεσουν κατ ευθειαν,αντι να το παρω εγω και να παω να το καταθεσω!

Εμ... Αυτό είναι αυτογραφικό έτσι ώστε να κρατάς εσύ, ο άλλος συμμετέχων και να μένει και στην ασφάλεια ένα... Τι να πω... Αν συμπλήρωσαν φιλική όπως λες και τώρα πάνε για κανονική διαδικασία, λάθος τους. Νομική έχεις;
Κανονικά τα πληρώνει η εταιρία σου και μετά τα ζητάει από τους άλλους. Το μόνο που σκέφτομαι, αν η άλλη εταιρία δεν μετέχει στον φιλικό διακανονισμό;

sotostzav
20/02/2014, 09:56
Και οι δυο εταιριες (Εθνικη,Interamerican) συμμετεχουν στον φιλικο διακανονισμο.Γνωμη μου,επικοινωνησε με το παλικαρι που σε χτυπησε και βαλτε τους ασφαλιστες σας να συννενοηθουν μεταξυ τους καλυτερα.Αλλιως θα πρεπει να περιμενεις περιπου 2-3 βδομαδες για να σταλει η εγκριση απο την μια εταιρια στην αλλη.

omrtlegol
20/02/2014, 10:36
Και οι δυο εταιριες (Εθνικη,Interamerican) συμμετεχουν στον φιλικο διακανονισμο.Γνωμη μου,επικοινωνησε με το παλικαρι που σε χτυπησε και βαλτε τους ασφαλιστες σας να συννενοηθουν μεταξυ τους καλυτερα.Αλλιως θα πρεπει να περιμενεις περιπου 2-3 βδομαδες για να σταλει η εγκριση απο την μια εταιρια στην αλλη.

Μολις με πηραν τηλεφωνο και μου ειπε οτι αιτημα εσταλη επειδη λεει στον φιλικο δεν αναφραφεται ολογραφως οτι "αναλαμβανω πληρως την ευθυνη".

stam2
20/02/2014, 10:40
παιδιά αν κατάλαβα καλά ο παθών με τον αντίδικο καλέσαν τους/τον πραγματογνώμωνα της ασφαλιστικής για να συμπληρώσουν την δήλωση φιλικού διακανονισμού. Οι δύο εταιρίες μεταξύ τους είναι σίγουρα συμβεβλημένες στη διαδικασία του φιλ. διακανον. άρα από τη στιγμή που κατατεθούν οι φιλικές αποζημιώνεσαι από την εταιρία σου και αυτή τα πέρνει από του άλλου. Κανονικά όπως προαναφέρθηκε έπρεπε να έχουν κρατηθεί τα δύο αντίτυπα από τους εμπλεκόμενους και να κατατεθούν (μέσω των ασφαλιστών τους αν έχουν) στα αρμόδια τμήματα αποζημιώσεων των ασφαλιστικών. Από κει και πέρα η διαδικασία πάει μόνη της. Από τη στιγμή που οι ασφαλιστικές δηλώνουν ότι έχει περαστει σαν απλό ατύχημα, χωρίς υπαιτιότητα κάποιου και χωρίς να υπάρχουν οι φιλικές δηλώσεις, μου μυρίζει κάτι ύποπτο... και το'χω ξανακούσει το έργο...

Σε πρώτη φάση θα έλεγα να επικοινωνήσεις με τον ασφαλιστή σου να δεις τι θα σε συμβουλέψει. Δεύτερον όσον αφορά τον (αντίδικο) καλό είναι να δεις τις προθέσεις του. Αν για παράδειγμα ενδιαφέρεται να αποζημιωθείς, και πέσει από τα σύννεφα για το ότι οι φιλικές δεν έφτασαν ποτέ στο αρμόδιο γραφείο, σημαίνει ότι μπορεί να είναι κόλπο των ασφαλιστικών για να γλυτώσουν την αποζημίωση. Αν πάλι έχει αλλάξει άποψη επί του θέματος αρνούμενος να αναγνωρίσει και να επιβεβαιώσει επισήμως την υπαιτιότητά του μπορεί να τα βρήκε με τον πραγματογνώμωνα που πήρε τις δηλώσεις...

χίλια δύο σενάρια κατά τη δική μου άποψη.
Πρώτα αξασφάλισε όλα τα στοιχεία της υπόθεσης και ύστερα κάνεις εικασίες ώστε να δεις και πως θα κινηθείς....

amyroukai
20/02/2014, 11:10
Μα δεν γλιτώνουν... Αυτό που γλιτώνουν είναι το να εκταμιεύσει η μία τα δικά της λεφτά και να περιμένει όσο πρέπει για να τα πάρει από την άλλη. Δηλαδή πρακτικά, για να μην χάσουν τόκους των τριών εβδομάδων που προαναφέρθηκαν, ακυρώνουν τον φιλικό. :)

IRA57
20/02/2014, 12:26
Εγω σε παλιοτερο ατυχημα που ο αλλος ειχε ιντεραμερικαν τους εδωσα αποδειξεις για 800+ ευρω και μου εδωσαν 400 με το ζορι...μαμησε τα...τουλαχιστον ηταν παπι (ποιο ριμαδι ινοβα απο το συγκεκριμενο δεν υπαρχει/υπηρχε) δουλειας και τα λεφτα τα πηρα ολα εγω για το κρανος.