PDA

View Full Version : Αρχισαμεεεεεε bmw f650gs 03



Simon_says
22/02/2014, 19:55
Τωρα τελευταία μια παίρνει μια δεν παίρνει, δηλαδή πατώ το button καμια αντίδραση ουτε καν ηχος προσπαθειας να παρει μετα απο μερικα λεπτα τσακμακι παιρνει, σημερα τα ιδια με την διαφορά οτι μηδενιστηκε απο μονο του το ρολοι,any ideas?
Την καλησπέρα μου.

George_Sp
22/02/2014, 19:58
Για αρχή τσεκάρεις μπαταρία. Ειδικότερα αν η μηχανή χρησιμοποιείται για διαδρομές εντός πόλης με πολλές και μικρές διαδρομές και η μπαταρία αλλάχθηκε 1.5χρόνο πριν ή παλιότερα.

notakos600
22/02/2014, 20:02
Τωρα τελευταία μια παίρνει μια δεν παίρνει, δηλαδή πατώ το button καμια αντίδραση ουτε καν ηχος προσπαθειας να παρει μετα απο μερικα λεπτα τσακμακι παιρνει, σημερα τα ιδια με την διαφορά οτι μηδενιστηκε απο μονο του το ρολοι,any ideas?
Την καλησπέρα μου.

Τσεκάρισε τους διακόπτες στο τιμόνι, άνοιξέ τους και ψέκασέ τους με σπρέυ επαφών.

George_Sp
22/02/2014, 20:09
Τσεκάρισε τους διακόπτες στο τιμόνι, άνοιξέ τους και ψέκασέ τους με σπρέυ επαφών.

το μηδένισμα στο ρολόι δεν έχει να κάνει με διακόπτες. απώλεια ρεύματος είναι :)

MikeG
22/02/2014, 20:11
Δες τη πλεξούδα μήπως έχει αρχίσει να κόβεται κανά καλώδιο, στο λαιμό.

Bradipous
22/02/2014, 20:12
το μηδένισμα στο ρολόι δεν έχει να κάνει με διακόπτες. απώλεια ρεύματος είναι :)

κακη επαφη καλωδιου (ετοιμο να κοπει) ή αλατα στους πολλους της μπαταριας.

notakos600
22/02/2014, 20:13
το μηδένισμα στο ρολόι δεν έχει να κάνει με διακόπτες. απώλεια ρεύματος είναι :)

Ναι αλλά το ''πατάω το κουμπί και άλλες φορές δουλεύει κι άλλες όχι'', δεν είναι απώλεια ρεύματος, απώλεια επαφής είναι.;)

teogtp
22/02/2014, 20:50
Αυτο με το ρολοι μου κανει για μπαταρια.
Εισαι σιγουρος οτι δεν κανει καποιο ηχο (χτυπημα ρελε)οταν πατας την μιζα;

Simon_says
22/02/2014, 21:45
Αυτο με το ρολοι μου κανει για μπαταρια.
Εισαι σιγουρος οτι δεν κανει καποιο ηχο (χτυπημα ρελε)οταν πατας την μιζα;
Τωρα που το λες τεο, εκανε εναν παρατεταμενο ηχο νομιζω με το που γυρισα το κλειδίηχο τον οποιο π3ωτη φορα τον άκουσα, αν ειναι το ρελε που λες δεν ξερω τον ηχο, παντως δεν ηταν μηχανικος ηχος.

AUFGEBRACHT
22/02/2014, 21:48
Εάν κάνει αυτό που λες με το ρολόϊ για ρίξε πρώτα μια ματιά στους πόλους της μπαταρίας, ή άλατα που είπε κάποιος παραπάνω ή κανα καλώδιο που έχει ξελασκάρει.

Simon_says
22/02/2014, 22:11
Δευτερα θα το παω η γερακα η χονδα κυμης δεν ξερω,ελπιζω να εχω νεα συντομα, ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο! Ουτε μηνα δεν την εχω

AUFGEBRACHT
22/02/2014, 23:06
Δευτερα θα το παω η γερακα η χονδα κυμης δεν ξερω,ελπιζω να εχω νεα συντομα, ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο! Ουτε μηνα δεν την εχω

Μην ανησυχείς δεν θα είναι κάτι σοβαρό το πιθανότερο... πάντως για να μην τρέχεις Γέρακα υπάρχουν και κέντρο κανα δυο καλά μαστόρια με ειδίκευση στα BMW.

Simon_says
22/02/2014, 23:22
Αν εμενα κοντα κεντρο καλα θα ηταν, μενιδι κατικοεδρευω

catmaster
23/02/2014, 11:04
Τωρα τελευταία μια παίρνει μια δεν παίρνει, δηλαδή πατώ το button καμια αντίδραση ουτε καν ηχος προσπαθειας να παρει μετα απο μερικα λεπτα τσακμακι παιρνει, σημερα τα ιδια με την διαφορά οτι μηδενιστηκε απο μονο του το ρολοι,any ideas?
Την καλησπέρα μου.


Δευτερα θα το παω η γερακα η χονδα κυμης δεν ξερω,ελπιζω να εχω νεα συντομα, ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο! Ουτε μηνα δεν την εχω

Πολλές φορές ο προηγούμενος ιδιοκτήτης η το εκάστοτε εμπορικό κατάστημα πουλάνε μια μηχανή με "φτηνιάρικη" μπαταρία ίσα να σε βάζει μπροστά ... τώρα με τα κρύα όπως και με λίγη χρήση δείχνει τις αδυναμίες της ..

99% το πρόβλημά σου λύνεται οικονομικά .... μην ξεφύγει σε λ7 όπου και να την πας και μη σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες ...

SHOOTER045
23/02/2014, 15:10
Παιζει οπως ειπαν να εχει χαλαρωσει καποιος πολος
Τσεκαρε τον πριν πας συνεργειο

Simon_says
24/02/2014, 11:39
Παιζει οπως ειπαν να εχει χαλαρωσει καποιος πολος
Τσεκαρε τον πριν πας συνεργειο

Δεν αντεξα πηγα :evil:

Simon_says
24/02/2014, 11:40
Χερετω και παλι
πουρνό πουρνό ξεκίνησα και πήγα γέρακα,του ανέφερα τα παραπάνω για το ρολόι και κλπ,μου λει για μπαταρία μου κάνει,εχω αρχίσει αμέσως και κάνω μαλάξεις στο πορτοφόλι να το ζεστάνω :lol:
την εξετάζουν δεν καρφωνόμουν στο τι κάνουν λόγο φήμης που έχουν και δεν μου αρέσει για να είμαι ειλικρινείς.
μετά απο δέκα λεπτά ενα τέταρτο την βγάζουν εξω μου λει ετοιμος, λες να την γλιτωσαμε λεω?
Διάγνωση,μπαταρία καλή δεν μου ανέφερε άλλο πρόβλημα, απλά οτι έπρεπε να πατώ πιο δυνατά τον διακόπτη ,οτι έχουν ενα ψιλοθεμα,αν και εγω θυμαμαι οτι τον πατουσα καλα,anyway.Kαι απο την χαρά οτι θα έφευγα χωρις απώλειες ξέχασα να ρωτήσω αυτό με το ρολόι γιατί συνεβη,αυτο το σπρει επαφων λογικα βοηθαει στον διακοπτη ε,ουτε αν εριξε ρωτησα ,μισες δουλιες εκανα.
Μετα μεχρι τωρα δεδομενα μεσα επεσε ο νοτακος.
Βεβαιως οντας ευγενης ευχαριστω ολους που ασχολιθηκατε !Παντα ορθιοι!

notakos600
24/02/2014, 11:50
Χερετω και παλι
πουρνό πουρνό ξεκίνησα και πήγα γέρακα,του ανέφερα τα παραπάνω για το ρολόι και κλπ,μου λει για μπαταρία μου κάνει,εχω αρχίσει αμέσως και κάνω μαλάξεις στο πορτοφόλι να το ζεστάνω :lol:
την εξετάζουν δεν καρφωνόμουν στο τι κάνουν λόγο φήμης που έχουν και δεν μου αρέσει για να είμαι ειλικρινείς.
μετά απο δέκα λεπτά ενα τέταρτο την βγάζουν εξω μου λει ετοιμος, λες να την γλιτωσαμε λεω?
Διάγνωση,μπαταρία καλή δεν μου ανέφερε άλλο πρόβλημα, απλά οτι έπρεπε να πατώ πιο δυνατά τον διακόπτη ,οτι έχουν ενα ψιλοθεμα,αν και εγω θυμαμαι οτι τον πατουσα καλα,anyway.Kαι απο την χαρά οτι θα έφευγα χωρις απώλειες ξέχασα να ρωτήσω αυτό με το ρολόι γιατί συνεβη,αυτο το σπρει επαφων λογικα βοηθαει στον διακοπτη ε,ουτε αν εριξε ρωτησα ,μισες δουλιες εκανα.
Μετα μεχρι τωρα δεδομενα μεσα επεσε ο νοτακος.
Βεβαιως οντας ευγενης ευχαριστω ολους που ασχολιθηκατε !Παντα ορθιοι!

Καλά χιλιόμετρα παίδαρε :beer:
Τι κερδίζω; :lol:

George_Sp
24/02/2014, 11:54
subscribed for future use :D

(μακάρι να μη σου ξαναβγάλει τίποτα αλλά εμένα ακόμα με τρώει το θέμα μπαταρία και ανεπαρκές ρεύμα)

μη ξεχνάς οτι το πήγες μεγάλη απόσταση μενίδι γέρακα και η μπαταρία μπορεί να φόρτισε λιγάκι στη διαδρομή ή το τραυματισμένο καλώδιο, πόλος να έτυχε να κάνει καλή επαφή σήμερα.

SHOOTER045
24/02/2014, 12:10
Χερετω και παλι
πουρνό πουρνό ξεκίνησα και πήγα γέρακα,του ανέφερα τα παραπάνω για το ρολόι και κλπ,μου λει για μπαταρία μου κάνει,εχω αρχίσει αμέσως και κάνω μαλάξεις στο πορτοφόλι να το ζεστάνω :lol:
την εξετάζουν δεν καρφωνόμουν στο τι κάνουν λόγο φήμης που έχουν και δεν μου αρέσει για να είμαι ειλικρινείς.
μετά απο δέκα λεπτά ενα τέταρτο την βγάζουν εξω μου λει ετοιμος, λες να την γλιτωσαμε λεω?
Διάγνωση,μπαταρία καλή δεν μου ανέφερε άλλο πρόβλημα, απλά οτι έπρεπε να πατώ πιο δυνατά τον διακόπτη ,οτι έχουν ενα ψιλοθεμα,αν και εγω θυμαμαι οτι τον πατουσα καλα,anyway.Kαι απο την χαρά οτι θα έφευγα χωρις απώλειες ξέχασα να ρωτήσω αυτό με το ρολόι γιατί συνεβη,αυτο το σπρει επαφων λογικα βοηθαει στον διακοπτη ε,ουτε αν εριξε ρωτησα ,μισες δουλιες εκανα.
Μετα μεχρι τωρα δεδομενα μεσα επεσε ο νοτακος.
Βεβαιως οντας ευγενης ευχαριστω ολους που ασχολιθηκατε !Παντα ορθιοι!

θα σου ελεγα και για wd40
αλλα το εχουμε κανει σουπα
ενα σπρει ηλεκτρολογικων-ηλεκτρονικων επαφων
ανοιγεις
ψεκαζεις
κλεινεις
τελειωσες
δεν περιεχουν λαδι και γι αυτο δεν συσωρευουν σκονη
και που σαι να τρως το φαι σου
μη το λυπασαι το μπουτον παταμε δυνατα αλλα οχι για κανενα τριλεπτο :cool:

Simon_says
24/02/2014, 18:05
subscribed for future use :D

(μακάρι να μη σου ξαναβγάλει τίποτα αλλά εμένα ακόμα με τρώει το θέμα μπαταρία και ανεπαρκές ρεύμα)

μη ξεχνάς οτι το πήγες μεγάλη απόσταση μενίδι γέρακα και η μπαταρία μπορεί να φόρτισε λιγάκι στη διαδρομή ή το τραυματισμένο καλώδιο, πόλος να έτυχε να κάνει καλή επαφή σήμερα.
Σωστο το σκεπτικο σου ,αλλα θα παραθεσω 1 λεπτομερεια που δεν την εχω αναφερει και ελπιζω να διωξει αυτες τις σκεψεις σου, την εχω ενα μιση μηνα περιπου τις τελευταιες 2 βδομαδες την χρησιμοποιω για να παω στην δουλεια ενα τεταρτο το πολυ να παω ενα τεταρτο να γυρισω,τυχενε στο να παω να μην επερνε οπως ελεγα παραπανω τυχενε επισης στο γυρισμο να επερνε τσακμακι ,στο μεσοδιαστημα ηταν ακινητη για περιπου 12 ωρες.τι να πω και εγω δεν θα μου λεγε να ξαναδουμε την μπαταρια ο γερακας? συγκεκριμενα μου ειπε ανν στο ξανακανει πιεζε το πιο δυνατα η πεξε με το πατημα να κανει επαφη,θα την παρακολουθω και γω!

taisteal
24/02/2014, 18:08
Πιεζε τον start η παιξε με το πατημα για να παρει..
Οτι να'ναι..ετσι πρεπει να λειτουργει σωστα η μοτο??
Και τα λενε και σοβαρα ρε πστμ..

Simon_says
24/02/2014, 18:12
θα σου ελεγα και για wd40
αλλα το εχουμε κανει σουπα
ενα σπρει ηλεκτρολογικων-ηλεκτρονικων επαφων
ανοιγεις
ψεκαζεις
κλεινεις
τελειωσες
δεν περιεχουν λαδι και γι αυτο δεν συσωρευουν σκονη
και που σαι να τρως το φαι σου
μη το λυπασαι το μπουτον παταμε δυνατα αλλα οχι για κανενα τριλεπτο :cool:

τωρα που θα παρω και σπρει για την αλυσιδα θα παρω και αυτο να υπαρχει,μωρε τις φερομε σαν κοκονα με το που παρει το αφηνω το μπουτον
(και που σαι να τρως το φαι σου) θα τα μαθω τα κουμπια... της που θα παει :)

Simon_says
24/02/2014, 18:15
Πιεζε τον start η παιξε με το πατημα για να παρει..
Οτι να'ναι..ετσι πρεπει να λειτουργει σωστα η μοτο??
Και τα λενε και σοβαρα ρε πστμ..

Δεν θα διαφωνησω αλλα μηπως επειδη παει και 10ετια μηχανη χανει με τον καιρο την αμεσοτητα στο πατημα?

taisteal
24/02/2014, 18:19
Οχι.Η δικη μου κλεινει τα 14 χρονια,και 110.000 χλμ,και ποτε μα ποτε δεν εχασε την αμεσοτητα στο πατημα..
Ο διακοπτης της γενικα εχει θεματα,ειναι δηλαδη ευκολο να ξεκολλησουν οι κολλησεις της.ανοιξε τον και ελεγξε τον,καθαρισε τον κτλ αν δεν το εχεις κανει ηδη

Simon_says
24/02/2014, 18:20
Καλά χιλιόμετρα παίδαρε :beer:
Τι κερδίζω; :lol:

ευχαριστω!!
την αναγνωρισιμοτητα , θες και αλλα??? :p

Simon_says
24/02/2014, 18:23
Οχι.Η δικη μου κλεινει τα 14 χρονια,και 110.000 χλμ,και ποτε μα ποτε δεν εχασε την αμεσοτητα στο πατημα..
Ο διακοπτης της γενικα εχει θεματα,ειναι δηλαδη ευκολο να ξεκολλησουν οι κολλησεις της.ανοιξε τον και ελεγξε τον,καθαρισε τον κτλ αν δεν το εχεις κανει ηδη
Δεν το εχει κανει, σε κανα ρεπο μου θα το δρομολογησω!αλλα δεν θα φαινοταν αυτο που με τις κολησεις αν το ανοιξε?λογικα το ανοιξε ,εμ δεν κοιταγα και γω!

taisteal
24/02/2014, 18:26
Δυο βιδες ειναι σταυρωτες,λυσε τον και δες τον,πολυ απλο ειναι..
Να μαθαινεις και την μοτορα σου και να της βαζεις και χερι που της αρεσει και το εκτιμα ;)

Simon_says
24/02/2014, 18:31
Δυο βιδες ειναι σταυρωτες,λυσε τον και δες τον,πολυ απλο ειναι..
Να μαθαινεις και την μοτορα σου και να της βαζεις και χερι που της αρεσει και το εκτιμα ;)
Σωστος! χεχε

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 18:38
Πιεζε τον start η παιξε με το πατημα για να παρει..
Οτι να'ναι..ετσι πρεπει να λειτουργει σωστα η μοτο??
Και τα λενε και σοβαρα ρε πστμ..

Χωρίς παρεξήγηση, εάν αυτή είναι η απάντηση του πιο... φημισμένου εξειδικευμένου συνεργείου, δε θέλω να φανταστώ την απάντηση του τελευταίου συνεργείου. Βεβαίως η παραπάνω "μπακαλίστικη" μαστορική δεν εξηγεί το μηδένισμα του ρολογιού, άρα μάλλον κάποιος πόλος ήταν λασκαρισμένος.

taisteal
24/02/2014, 18:40
Δεν το ειπα εγω αυτο..εγω ειπα οτι ειναι λαθος αυτη η τακτικη.

SHOOTER045
24/02/2014, 18:41
Πιεζε τον start η παιξε με το πατημα για να παρει..
Οτι να'ναι..ετσι πρεπει να λειτουργει σωστα η μοτο??
Και τα λενε και σοβαρα ρε πστμ..
Ναι ρε τα λεμε σοβαρα γιατι συμβαινουν και αυτη την φορα δεν φταινε τα ελικοφορα
Αλλα οι χρηστες

Simon_says
24/02/2014, 18:42
Χωρίς παρεξήγηση, εάν αυτή είναι η απάντηση του πιο... φημισμένου εξειδικευμένου συνεργείου, δε θέλω να φανταστώ την απάντηση του τελευταίου συνεργείου. Βεβαίως η παραπάνω "μπακαλίστικη" μαστορική δεν εξηγεί το μηδένισμα του ρολογιού, άρα μάλλον κάποιος πόλος ήταν λασκαρισμένος.
Μακαρι!

taisteal
24/02/2014, 18:46
Shooter τι λες ΡΕ?
Καταλαβες τι γραφω???Εγραψα οτι σε μια μοτο πρεπει να δουλευει σωστα το σταρτ,και οχι να πιεζεις μεχρι να κανει επαφη.
Τι δεν καταλαβες???

notakos600
24/02/2014, 18:52
Shooter τι λες ΡΕ?
Καταλαβες τι γραφω???Εγραψα οτι μια μοτο πρεπει να δουλευει σωστα το σταρτ,και οχι να πιεζεις μεχρι να κανει επαφη.
Τι δεν καταλαβες???

Ξέρεις τι δουλειά κάνει; :a016::lol: :beer:

SHOOTER045
24/02/2014, 19:48
Shooter τι λες ΡΕ?
Καταλαβες τι γραφω???Εγραψα οτι σε μια μοτο πρεπει να δουλευει σωστα το σταρτ,και οχι να πιεζεις μεχρι να κανει επαφη.
Τι δεν καταλαβες???

Εχω δει ατομα να πατανε μπουτον σαν κοριτσακια
Ατομα με το ραν στο οφ και την μιζα να δουλευει υπερωριεςζ
Τρσβηγμενο αλλα μπορει οι επαφες εσωτερικα του μπουτον
Να χαλαρωσουν το ειχα παθει στο τενερε μου οκ?
Εσυ τι δεν καταλαβες?

taisteal
24/02/2014, 19:54
Εγω τι εγραψα διαβασες??να ανοιξει τον διακοπτη γιατι οι επαφες ειναι ευαισθητες.που διαφωνησες???
Το μπουτον το πατας ανθρωπινα,δεν παλευεις για να κανει επαφη,τοοοσο απλο ειναι.
Δεν ηξερα οτι στο μπουτον βαζουμε υπερδυναμη για να παρει μπρος αλλιως ειμαστε κοριτσακια..

Simon_says
24/02/2014, 20:26
Τωρα που την εβαλα μπρος πηρε αμεσως, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες μερες, επισης μου ειπε να σβηνω και να αναβω με το κλειδη, το on off,να ειναι παντα on,αυτος που την πηρα μου, μου ειπε με το off σβησιμο, τι διαφορα εχει αραγε

taisteal
24/02/2014, 20:27
Παντα με το κλειδι να την σβηνεις.

SHOOTER045
24/02/2014, 20:42
Εγω τι εγραψα διαβασες??να ανοιξει τον διακοπτη γιατι οι επαφες ειναι ευαισθητες.που διαφωνησες???
Το μπουτον το πατας ανθρωπινα,δεν παλευεις για να κανει επαφη,τοοοσο απλο ειναι.
Δεν ηξερα οτι στο μπουτον βαζουμε υπερδυναμη για να παρει μπρος αλλιως ειμαστε κοριτσακια..
Τελος παντων δεν το συνεχιζω αλλο
Δεβ βγαινει ακρη

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 21:11
Τωρα που την εβαλα μπρος πηρε αμεσως, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες μερες, επισης μου ειπε να σβηνω και να αναβω με το κλειδη, το on off,να ειναι παντα on,αυτος που την πηρα μου, μου ειπε με το off σβησιμο, τι διαφορα εχει αραγε

Αυτό το ερώτημα βασανίζει και χρονίζει εδώ μέσα από ιδρύσεως moto.gr αν θυμάμαι καλά :p Από το κλειδί να τη σβήνεις πάντα, το kill switch είναι διακόπτης έκτακτης ανάγκης, για να γράφει ο κατασκευαστής στο manual πως πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε συγκεκριμένη κατάσταση ανάγκης κάτι παραπάνω ξέρουν από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...

@Τai και shooter, ειρήνη υμίν, δεν έχετε να χωρίσετε κάτι, ολισθαίνετε off topic :wave2:

teogtp
24/02/2014, 21:11
Τωρα που την εβαλα μπρος πηρε αμεσως, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες μερες, επισης μου ειπε να σβηνω και να αναβω με το κλειδη, το on off,να ειναι παντα on,αυτος που την πηρα μου, μου ειπε με το off σβησιμο, τι διαφορα εχει αραγε

Σε καποιο παλιο θρεντ ειχε αναφερει ο OLDMAN οτι το σβησιμο απο το kill switch εχει επιπτωση στην μπαταρια.

spyrakos35
24/02/2014, 21:20
@Τai και shooter, ειρήνη υμίν, δεν έχετε να χωρίσετε κάτι, ολισθαίνετε off topic :wave2:

εγώ πιστεύω οτι μεταξύ τους υπάρχει μεγάλος έρωτας....

απλά το παίζουν λίγο αντρουά και οι δύο, ετσι, για να μην πέσουμε αμαχητί.....

σόρρυ για το οφ τόπικ

MikeG
24/02/2014, 21:22
Χαλαρά....

Simon_says
24/02/2014, 22:21
Αυτό το ερώτημα βασανίζει και χρονίζει εδώ μέσα από ιδρύσεως moto.gr αν θυμάμαι καλά :p Από το κλειδί να τη σβήνεις πάντα, το kill switch είναι διακόπτης έκτακτης ανάγκης, για να γράφει ο κατασκευαστής στο manual πως πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε συγκεκριμένη κατάσταση ανάγκης κάτι παραπάνω ξέρουν από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη...

@Τai και shooter, ειρήνη υμίν, δεν έχετε να χωρίσετε κάτι, ολισθαίνετε off topic :wave2:
Μαλιστα δεν θα χρησιμοποιώ το on off, thanks,οταν λεμε έκτακτη αναγκη, ενα παραδειγμα?

Simon_says
24/02/2014, 22:24
Σε καποιο παλιο θρεντ ειχε αναφερει ο OLDMAN οτι το σβησιμο απο το kill switch εχει επιπτωση στην μπαταρια. ωραια το έμαθα και αυτο ,kill switch λέγεται, thanks

spyrakos35
24/02/2014, 22:34
Μαλιστα δεν θα χρησιμοποιώ το on off, thanks,οταν λεμε έκτακτη αναγκη, ενα παραδειγμα?

όταν πέφτεις και πριν αποχωριστείς το μηχανάκι σου (ή πριν σε αποχωριστεί αυτό), το σβήνεις από κει για να μην φουντώσει.....

αν τα καταφέρει ποτέ κανείς, γράφτε μου.... :lol:

spyrval
24/02/2014, 22:38
όταν πέφτεις και πριν αποχωριστείς το μηχανάκι σου (ή πριν σε αποχωριστεί αυτό), το σβήνεις από κει για να μην φουντώσει.....

αν τα καταφέρει ποτέ κανείς, γράφτε μου.... :lol:

Αν το καταφέρνει κανείς αυτό μάλλον μπορεί και να προσγειωθεί και όρθιος:D

spyrakos35
24/02/2014, 22:42
Αν το καταφέρνει κανείς αυτό μάλλον μπορεί και να προσγειωθεί και όρθιος:D

παντως πολλά μηχανάκια δεν θα είχαν φουντώσει...... :lol:

Simon_says
12/03/2014, 23:25
Καλησπέρα, την εποχή που εκανε τα τσαλιμακια της η μιζα, και τα φλας δεν λειτουργουσανε καλά και ο διακόπτης που αναβοσβήνει το μεγαλο φως, ο τελευταίος δεν λειτουργεί καν! Πηρα αυτο το προιον σημερα, http://www.kalimatotexniki.gr/onlinestore?page=shop.product_details&product_id=290&flypage=flypage.tpl&pop=0 το αφησα κανα 20 λεπτο και τον εκλεισα τον διακοπτη, το πρωι για να δουμε, καναμε τίποτα;

Simon_says
13/03/2014, 06:13
Δεν αλλαξε κατι το φλας οταν το παω δεξια δεν πιάνει καλα, και το φως τωρα δεν αναβει καν στο διακοπτακι

George_Sp
13/03/2014, 18:11
Δεν αλλαξε κατι το φλας οταν το παω δεξια δεν πιάνει καλα, και το φως τωρα δεν αναβει καν στο διακοπτακι

οι καλωδιώσεις κάτω από την τιμονόπλακα και ανάμεσα στα πιρούνια. στα F650 είναι γνωστό πρόβλημα οτι μετά από χρόνια τραυματίζονται και θέλουν αλλαγή.

George_Sp
13/03/2014, 18:20
subscribed for future use :D

(μακάρι να μη σου ξαναβγάλει τίποτα αλλά εμένα ακόμα με τρώει το θέμα μπαταρία και ανεπαρκές ρεύμα)

μη ξεχνάς οτι το πήγες μεγάλη απόσταση μενίδι γέρακα και η μπαταρία μπορεί να φόρτισε λιγάκι στη διαδρομή ή το τραυματισμένο καλώδιο, πόλος να έτυχε να κάνει καλή επαφή σήμερα.

τα γράφαμε μαζί με MikeG και μερικά ακόμα παιδιά και στην αρχή :)

Simon_says
13/03/2014, 23:44
Πουφ παλι γερακα δηλαδη την αλλη βδομαδα θα την παω

George_Sp
14/03/2014, 00:18
Δε ξέρω αν πρέπει με το ζόρι Γέρακα. Αυτό που ξέρω είναι οτι πρέπει να ασχοληθεί κάποιος με πολύμετρο και την πλεξούδα σου για να βρει τη διαρροή/κακή επαφή/τραυματισμένο καλώδιο και να τα σενιάρει.
Μην διανοηθείς να ζητήσεις αλλαγή πλεξούδας και σου ρθει ο κούκος αηδόνι. Κόψε ράψε θέλει με κάποιον που κατέχει το θέμα ηλεκτρολογικά και καλωδιώσεις.

DgSensei
14/03/2014, 01:12
70 ευρώ νομίζω πάει η αλλαγή πλεξούδας σε εξειδικευμένο...Στην αντιπροσωπεία δεν ξέρω..

Simon_says
14/03/2014, 07:22
Μαλιστα,καλως θα δω που θα την παω, παντως ο διακοπτης του φλας που μια πιανει μια δεν πιανει ειναι λογικα θεμα διακοπτη ετσι δεν ειναι?
Θα ενημερωσω απο βδομαδα αρε μπεμπα γιατι με τρεχεις?????

skylos mauros
14/03/2014, 10:48
σαν παλιος κατοχος f650 το ειχα αλλαξει. εσβηνε το φως με το στριψιμο του τιμονιου. τα φλας δεν θυμαμαι. ενα απο τα πολλα που εβγαλε το αναθεματισμενο...

Simon_says
14/03/2014, 18:13
Πως λεγεται το διακοπτακι που κανεις σημα ,αυτο που ειναι πανω απο τον διακοπτη μικρης μεγαλης σκαλας?
Ας παραβλεψουμε την υπογραφη που εχω βαλει :cool:

notakos600
14/03/2014, 19:20
Πως λεγεται το διακοπτακι που κανεις σημα ,αυτο που ειναι πανω απο τον διακοπτη μικρης μεγαλης σκαλας?


Κωλοδ@χτυλο?

spyrval
14/03/2014, 20:02
Πως λεγεται το διακοπτακι που κανεις σημα ,αυτο που ειναι πανω απο τον διακοπτη μικρης μεγαλης σκαλας?
Ας παραβλεψουμε την υπογραφη που εχω βαλει :cool:

Το σινιάλο είναι, που αναβοσβήνει τη μεγάλη σκάλα.

GsDakar
14/03/2014, 20:40
Κωλοδ@χτυλο?

:lol::bawl: ΘΕΟΣ

catmaster
14/03/2014, 20:57
Σε πολλά από δαύτα βγάζει πρόβλημα η πλεξούδα ψάξτε πρώτα στα καλώδια που έρχονται κάτω από την τιμονόπλακα ...

:(

Simon_says
14/03/2014, 21:10
Το σινιάλο είναι, που αναβοσβήνει τη μεγάλη σκάλα. το σινιαλο εχει δικη της λάμπα?

catmaster
14/03/2014, 21:20
το σινιαλο εχει δικη της λάμπα?

όχι , άνοιξε το διακόπτη και καθάρισε την επαφή μάλλον έχει πιάσει μάκα :wave2:

Simon_says
14/03/2014, 21:45
όχι , άνοιξε το διακόπτη και καθάρισε την επαφή μάλλον έχει πιάσει μάκα :wave2: δεν παιζει να χαλασε? Το ανοιξα , εριξα στο σινιαλο στις επαφες μηπως δεν εριξα στο σωστο σημειο, θα το ξανα ανοιξω αυριο, το φλας σημερα δεν κολησε θα το τσεκαρω το πρωι παλι

catmaster
14/03/2014, 21:49
δεν παιζει να χαλασε? Το ανοιξα , εριξα στο σινιαλο στις επαφες μηπως δεν εριξα στο σωστο σημειο, θα το ξανα ανοιξω αυριο, το φλας σημερα δεν κολησε θα το τσεκαρω το πρωι παλι

δεν χαλάνε έυκολα οι βαβαρικες προπελες και ας λένε ... καθάρισε τις μπρουτζινες επαφες του διακόπτη ξύστες λίγο να φύγει η μούχλα ...

cranton
14/03/2014, 22:27
Επειδή έχω το ίδιο μοντέλο μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία και από τους δύο διακόπτες. Η μίζα θεωρώ ότι είναι μια πάρα πολύ κακή κατασκευή.
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0175&mospid=51603&btnr=61_1376&hg=61&fg=31
Αν λύσεις το διακόπτη (δύο βίδες είναι, 2 και 3, την 4 δεν τη θυμάμαι να είμαι ειλικρινής) θα δεις ότι το μπουτόν της μίζας εσωτερικά στηρίζεται επάνω σε ένα πλαστικό ορθογώνιο πλαίσιο. Πατώντας το κουμπί σπρώχνεις ένα μεταλλικό κυλινδράκι (πρόσεχε μη σου πέσει την ώρα που το βγάζεις), ενώ ένα ελατήριο φροντίζει για την επιστροφή του μπουτόν στην αρχική του θέση. Ποιο είναι το πρόβλημα? Στη δικιά μου και ενός φίλου έχει σπάσει η μία από τις πλευρές του πλαισίου, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει κόντρα στο μπουτόν, οπότε θα πρέπει να το πιέσεις με περισσότερη δύναμη για να κάνει τελικά την επαφή. Επειδή η πίεση που ασκείται είναι μεγάλη δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να κολλήσεις το πλαίσιο, θα σπάσει πάλι πολύ γρήγορα.
Το φλας είναι μια κλειστή κατασκευή και δεν έχεις πρόσβαση μέσα να δεις τι έχει φθαρεί, Μόνο σπρέυ επαφών βοηθάει λίγο. Και σε μένα δεξιά δεν πιάνει πάντα και αναγκάζομαι να τσεκάρω αν το πέτυχα.
Πρακτικά ζεις με τα δύο προβλήματα και έχεις το νου σου μπας και βρεις κανέναν μεταχειρισμένο διακόπτη να τον ξηλώσεις να πάρεις τα τμήματα που σου χρειάζονται.
Ελπίζω να βοήθησα.

Simon_says
14/03/2014, 23:34
Επειδή έχω το ίδιο μοντέλο μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία και από τους δύο διακόπτες. Η μίζα θεωρώ ότι είναι μια πάρα πολύ κακή κατασκευή.
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0175&mospid=51603&btnr=61_1376&hg=61&fg=31
Αν λύσεις το διακόπτη (δύο βίδες είναι, 2 και 3, την 4 δεν τη θυμάμαι να είμαι ειλικρινής) θα δεις ότι το μπουτόν της μίζας εσωτερικά στηρίζεται επάνω σε ένα πλαστικό ορθογώνιο πλαίσιο. Πατώντας το κουμπί σπρώχνεις ένα μεταλλικό κυλινδράκι (πρόσεχε μη σου πέσει την ώρα που το βγάζεις), ενώ ένα ελατήριο φροντίζει για την επιστροφή του μπουτόν στην αρχική του θέση. Ποιο είναι το πρόβλημα? Στη δικιά μου και ενός φίλου έχει σπάσει η μία από τις πλευρές του πλαισίου, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει κόντρα στο μπουτόν, οπότε θα πρέπει να το πιέσεις με περισσότερη δύναμη για να κάνει τελικά την επαφή. Επειδή η πίεση που ασκείται είναι μεγάλη δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να κολλήσεις το πλαίσιο, θα σπάσει πάλι πολύ γρήγορα.
Το φλας είναι μια κλειστή κατασκευή και δεν έχεις πρόσβαση μέσα να δεις τι έχει φθαρεί, Μόνο σπρέυ επαφών βοηθάει λίγο. Και σε μένα δεξιά δεν πιάνει πάντα και αναγκάζομαι να τσεκάρω αν το πέτυχα.
Πρακτικά ζεις με τα δύο προβλήματα και έχεις το νου σου μπας και βρεις κανέναν μεταχειρισμένο διακόπτη να τον ξηλώσεις να πάρεις τα τμήματα που σου χρειάζονται.
Ελπίζω να βοήθησα.
Καθε βοήθεια ειναι δεκτη και απο τις εμπειρίες βοηθουμε στην θεωρια και περνωντας στην πράξη να εχω ιδεα τι γίνεται, καθοτι παντελώς ασχετος.Τωρα η μιζα δουλευει αστερι , αφου πηγα γερακα, με το φλας το καταλαβα, στο ποστ σε ποιο σημειο αναφέρεσαι στο σινιάλο?

cranton
15/03/2014, 09:22
Το σινιάλο δε μου έχει κάνει νερά (τουλάχιστον για την ώρα), οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι. Όλα όμως όσα ειπώθηκαν είναι πιθανά. Αυτά μου κάνει και δίνω τροφή σε κάτι hondακιδες φίλους να με κοροϊδεύουν :a52:

Simon_says
15/03/2014, 23:55
Το σινιάλο δε μου έχει κάνει νερά (τουλάχιστον για την ώρα), οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι. Όλα όμως όσα ειπώθηκαν είναι πιθανά. Αυτά μου κάνει και δίνω τροφή σε κάτι hondακιδες φίλους να με κοροϊδεύουν :a52:
Το κεφαλι ψηλα δεν μασαμε :) παντως δευτερη μέρα και το δεξι φλας που δεν έπιανε καλα, , δουλευει κανονικα, θα ρίξω αλλη μια το σπρει επαφών χωρις λαδι, πηρα και το wd40,μπας και δουλεψει και το σινιάλο

dimzan
16/03/2014, 03:06
Το σινιάλο δε μου έχει κάνει νερά (τουλάχιστον για την ώρα), οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι. Όλα όμως όσα ειπώθηκαν είναι πιθανά. Αυτά μου κάνει και δίνω τροφή σε κάτι hondακιδες φίλους να με κοροϊδεύουν :a52:

και με τα σουζουκι σας κανουμε καζουρα δεν εχουμε θεμα