PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ GPS-ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ



AUFGEBRACHT
23/02/2014, 17:11
Ήγγικεν η ώρα να αποκτήσω GPS και έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένα, αλλά καθ' ότι είμαι άσχετος από αυτά και ποτέ δεν είχα ούτε είχα ασχοληθεί, θα ήθελα τα φώτα σας και εάν κάποιος έχει και κάποιο από τα μοντέλα που μ΄ενδιαφέρουν ακόμα καλύτερα. Να διευκρινήσω πως θέλω να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο κατά 99,9% και για χρήση στην περιοχή της πρωτεύουσας αλλά μιας και θα το αποκτήσουμε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη μοτοσυκλέτα. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι να είναι user friendly και με καλή απεικόνιση πλοήγησης κατανοητή γιατί είμαστε και γκάου. Επίσης δεν ξέρω καθόλου τί παίζει με αναβαθμίσεις χαρτών, τυχαία σήμερα συζήταγα με κάποιον που έχει ένα MLS και μου έλεγε ότι οι χάρτες του είναι του 2010 και δεν μπορεί να τους αναβαθμίσει. Αυτά τα οποία έχω καταλήξει είναι τα εξής:

http://www.electroline.gr/product_info.php?products_id=875
Το καλό είναι πως εκτός από χάρτη Ελλάδας έχει και Ευρώπη και μια ταξιδιωτική επάνοδος στο εξωτερική κάποια στιγμή είναι πάντα στο μυαλό...

http://www.vnp.gr/gadgets/suskeues-ploigisis/garmin-nvi-140t-central-europa.html
Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Garmin αλλά μου φάινεται πως το TomTom έχει καλύτερη απεικόνιση, αλλά κι αυτό έχει Ευρώπη.

http://www.motoraid.eu/travel-equipment/gps/nuvi-50
Αυτό έχει μόνο Ελλάδα αλλά απ' ότι βλέπω έχει λέει δωρεάν αναβαθμίσεις από Ίντερνετ στους χάρτες.

Πρωτίστως μ' ενδιαφέρουν αυτά τα παραπάνω, αλλά οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη με όριο τα €120. Ευχαριστώ :wave2:

George_Sp
23/02/2014, 17:19
Αν είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις μέχρι 150ευρώ σου προτείνω να μην ασχοληθείς καθόλου με τα παραπάνω και τις έτοιμες λύσεις.

Τσίμπα μεταχειρισμένο στα 150ευρώ ένα 5ιντσο smartphone με 1gb ram ελάχιστο και κότσαρέ επάνω δωρεάν από το θείο Sygic Aura v12. Η κοινότητα υποστήριξης είναι τεράστια και δε θα ξαναχρειαστείς ποτέ τίποτα και θα χεις και 2η συσκευή τηλεφώνου σε ένα.
Αν πάλι οι 5 ίντσες σου πέφτουν λίγες πάς σε ένα 7ιντσο tablet με gps και καθάρισες ξανά με τις ενσωματωμένες ''δωρεάν'' εφαρμογές android :cool:

AUFGEBRACHT
23/02/2014, 17:31
Με τα smartphone δεν τα έχω καλά, είμαι μάλλον από τους λίγους που έχουν ακόμα "χαζό" τηλέφωνο που μόνο τηλέφωνο παίρνει, με τις ταμπλέτες το ίδιο, θεωρώ πως δεν μου χρειάζονται, οπότε λέω να μείνω στην επιλογή GPS συσκευή, ευχαριστώ πάντως.

montechristo
23/02/2014, 17:56
Μιας κι εγω ειμαι σε αντιστοιχη θεση, θα σου προτεινα αυτο: http://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/All_Terrain_4.3_Inch_Motorcycle_GPS_Navigation_System_-_Waterproof_4GB_Bluetooth/

Κοστος γυρω στα 100ευρω, μηδαμινο για τα χαρακτηριστικα που εχει. Αδιαβροχο με βαση "καπελακι" που βοηθα για να βλεπεις οταν εχει ηλιο, ενω τα σχολια απο χρηστες ειναι θετικα.

Εγω εντος του μηνα, μαλλον θα την κανω την κινηση...

irinia
23/02/2014, 18:25
ΛΑΘΟΣ ΣΤΑ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ MLS..............




Τυχαίνει νά έχω τό MLS Destinator Talk&Drive 50 TSP.
Άγορασμένο τό 2012 ,τώρα σίγουρα θά έχει κάτι πιό καινούργιο.
Άλλά καί αύτό νά τό βρείς είναι πολύ καλό.
Οί χάρτες τής ΜLS είναι πλέον τού 2013 ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ, γιά Έλλάδα.
Τούς δίνουν ......ΔΩΡΕΑΝ μή λέμε ότι νάναι.....!!!!
Γιά Εύρώπη μού ζήτησαν 30 εύρώ γιά άναβάθμιση άλλά καί αύτοί πού έχουν
οί παλιοί όσοι άγόρασαν πρίν τό 2013 οί τελευταίοι χάρτες Έλληνικοί καί Εύρωπαικοί
είναι τού 2011 καί όχι τού 2010...!!!
Όποιος κάνει άγορά τώρα σίγουρα μέσα στήν τιμή θά είναι καί οί Ευρωπαικοί τού 2013.
Ή ΠΟΝΗΡΙΑ..........ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ.....?????
Ένώ όταν τό άγόρασα άπό τήν έταιρία κάπου στά Κωνσταντινοπολίτικα Θεσσαλονίκη
μού είπαν οί άναβαθμίσεις δωρεάν,τώρα πού ζήτησα άναβάθμιση έμαθα πώς δωρεάν
είναι μόνο οί ΕΛΗΝΙΚΟΙ χάρτες....!!!
Τούς έκραξα καί τούς είπα ότι αύτό δέν τούς τιμάει ,νά άφήνουν έτσι στό κενό νά αίωρείται
ή λέξη δωρεάν καί μετά νά μού λένε στό τηλέφωνο.........μόνο Έλλάδα....!!!!
Ή τό διευκρινίζεις άπό τήν άρχή,ή τό λές ξεκάθαρα,Εύρώπη τριαντάρι καί όχι δικαιολογίες
τύπου δέν καταλάβατε καλά ή κρατείστε αύτούς τού 2011 είναι καλοί κι αύτοί....!!!!
ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.......!!!!
Είλικρίνια κύριοι γιατί ό άνταγωνισμός είναι τεράστιος,όταν τό άγόρασα καί έσκασα τή διαφορά
γιά τούς χάρτες κανείς σας δέν μού είπε.........πάρτε τούς Εύρωπαικούς όταν τούς χρειαστείτε,
έγώ έμεινα μέ τήν έντύπωση ότι ΘΑ ΕΧΩ ΔΩΡΕΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ....!!!

George_Sp
23/02/2014, 18:28
Με τα smartphone δεν τα έχω καλά, είμαι μάλλον από τους λίγους που έχουν ακόμα "χαζό" τηλέφωνο που μόνο τηλέφωνο παίρνει, με τις ταμπλέτες το ίδιο, θεωρώ πως δεν μου χρειάζονται, οπότε λέω να μείνω στην επιλογή GPS συσκευή, ευχαριστώ πάντως.

μην σε κάνει να νιώθεις άβολα το γεγονός οτι δεν χρησιμοποιείς τέτοιες συσκευές γιατί ποτέ δε σου χρειάστηκαν. στατιστικά και μόνο λόγω δουλειάς να σου πω οτι στην Ελλάδα στους 10 χρήστες smartphone tablets μόνο 2 στους 10 ξεπερνούν το 30% το δυνατοτήτων λειτουργιών τους και 1 στους 10 το 50%.
Απλά να ξέρεις οτι επειδή σαν αγορά τα smartphone tablets είναι τεράστια και με αρκετή υποστήριξη σε software δε θα μείνεις ποτέ ακάλυπτος σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί σε σχέση με αυτές τις συσκευές που έβαλες σε λινκ μαζί με τον montechristo.


Μιας κι εγω ειμαι σε αντιστοιχη θεση, θα σου προτεινα αυτο: http://www.chinavasion.com/china/wholesale/GPS-Sat_Nav_Devices/Portable_GPS/All_Terrain_4.3_Inch_Motorcycle_GPS_Navigation_System_-_Waterproof_4GB_Bluetooth/

Κοστος γυρω στα 100ευρω, μηδαμινο για τα χαρακτηριστικα που εχει. Αδιαβροχο με βαση "καπελακι" που βοηθα για να βλεπεις οταν εχει ηλιο, ενω τα σχολια απο χρηστες ειναι θετικα.

Εγω εντος του μηνα, μαλλον θα την κανω την κινηση...

μην την κάνεις γιατί θα πετάξεις τα χρήματά σου.

τα wince 6.0 είναι προ καιρού ξεπερασμένα και πραγματικά απορώ με την τιμή του συγκεκριμένου. Είναι εξωφρενική.
Επίσης ο επεξεργαστής και η μνήμη είναι τόσο αδύναμα που μετά από τη φόρτωση 2-3 διαδρομών σαν αγαπημένες και το γέμισμα της cache η συσκευή θα σέρνεται.

Στα χρήματα που διαθέτεις το καλύτερο είναι αυτό

http://www.merimobiles.com/ainol-novo-ax3-7inch-tablet-pc_p/meri8458.htm

AUFGEBRACHT
23/02/2014, 20:57
@Terens αυτός που έχει το Destinator το έχει από το 2010 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το αναβαθμίσει δωρεάν, έτσι μου είπε έτσι λέω. Το συγκεκριμένο που λες το είχα κοιτάξει, έχει χάρτες Ελλάδας και κάποιες πόλεις της Κύπρου, αλλά όχι Ευρώπη, λέει ότι υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης των χαρτών αλλά όπως το αναφέρει υποθέτω πως δεν είναι δωρεάν, αλλά ο βασικός λόγος που έχω απορρίψει τα MLS ήταν ότι δε μ' άρεσε το inteface και ο τρόπος απεικόνισης.

Sapadak
23/02/2014, 21:29
Tablet 7ari, για να έχεις και αυτονομια.
Με 80-100 ευρω θα εχεις και αρκετη ραμ και δυνατη μπαταρια.
και δε χρειαζετε να το χρησιμοποιεις σαν ταμπλετ, αλλα σαν GPS και μονο.
Απο προγράμματα πλοηγης πολλά και δωρεαν ή 'δωρεαν'

montechristo
23/02/2014, 21:31
μην την κάνεις γιατί θα πετάξεις τα χρήματά σου.

τα wince 6.0 είναι προ καιρού ξεπερασμένα και πραγματικά απορώ με την τιμή του συγκεκριμένου. Είναι εξωφρενική.
Επίσης ο επεξεργαστής και η μνήμη είναι τόσο αδύναμα που μετά από τη φόρτωση 2-3 διαδρομών σαν αγαπημένες και το γέμισμα της cache η συσκευή θα σέρνεται.

Στα χρήματα που διαθέτεις το καλύτερο είναι αυτό

http://www.merimobiles.com/ainol-novo-ax3-7inch-tablet-pc_p/meri8458.htm

To κακο ειναι οτι για μοτοσυκλετιστικη χρηση τα απλα GPS δεν ειναι πρακτικα. Αδιαβροχα δεν ειναι, οταν εχει ηλιο δεν βλεπεις τιποτα, βαση με μονιμη παροχη ρευματος δεν εχουν, οθονη που να λειτουργει με γαντια επισης δεν εχουν. Και σε ενα ταξιδι με μηχανη και περιπτωση βροχης υπαρχει και ηλιο θα εχεις κοντρα και γαντια πρεπει να φορας. Οποτε? Ή αγοραζεις την σωστη λυση με 500+ ευρω, ή την κινεζικη παραλαγη με μια κατοσταρα.

Τι να κανουμε, καπου χανεις, καπου κερδιζεις...

DrBig
23/02/2014, 21:42
Δεν εχω εμπειρια επι του θεματος, αλλα φιλος εχει γυρισει την ευρωπη με iphone + tomtom.
Υπαρχουν δε τα παντα, απο αδιαβροχες θηκες, καλωδια 12V και δεν ειχε ποτε θεμα με τον ηλιο.
Βεβαια το κοστος για καινουργιο ειναι εκτος παροντος προυπολογισμου.

irinia
24/02/2014, 15:37
@Terens αυτός που έχει το Destinator το έχει από το 2010 και μου είπε ότι δεν μπορεί να το αναβαθμίσει δωρεάν, έτσι μου είπε έτσι λέω. Το συγκεκριμένο που λες το είχα κοιτάξει, έχει χάρτες Ελλάδας και κάποιες πόλεις της Κύπρου, αλλά όχι Ευρώπη, λέει ότι υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης των χαρτών αλλά όπως το αναφέρει υποθέτω πως δεν είναι δωρεάν, αλλά ο βασικός λόγος που έχω απορρίψει τα MLS ήταν ότι δε μ' άρεσε το inteface και ο τρόπος απεικόνισης.




ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ.........ΕΙΧΑ ΔΕΙ 2-3





Δέν παρατήρησα κάτι ίδιαίτερο στά ύπόλοιπα χωρίς νά τό ψάξω πολύ.
Οί άναβαθμίσεις άπό τήν MLS σέ ότι άφορά Έλλάδα είναι 100% ΔΩΡΕΑΝ,
οί έγκαταστάσεις τους είναι στήν γειτονιά μου,έχω πάει ,άπό έκεί τό άγόρασα
καί τό άναβάθμισα πρίν κανένα μήνα ΔΩΡΕΑΝ ξαναλέω...!!!
Έννοείται ότι ΔΩΡΕΑΝ σημαίνει νά μπώ στό site νά πάρω κωδικούς καί χάρτες καί νά τό κάνω
μόνος μου ,άλλιώς άν βαριέσαι ή δέν ξέρεις καί πάς σέ αύτούς πληρώνεις,μήπως αύτό
έννοούσε ό φίλος σου..??
Όταν τό άγόρασα έπέλεξα νά πληρώσω παραπάνω καί νά πάρω χάρτες καί Εύρώπης
καί Κύπρου,καί σέ Άγγλικά καί Έλληνικά οί δικοί μας χάρτες...!!!
Οί Εύρωπαικοί χάρτες ήταν τότε σίγουρα τού 2011 τό είδα στό λογισμικό τό έγραφε.
Άν ήταν πιό παλιοί δέν ξέρω.
Έκανα 6000χλμ. γύρισα όλη τήν Εύρώπη πολλές χώρες,δούλεψε άψογα καί μέ πήγαινε
στίς πόρτες τών ξενοδοχείων...!!!!
Άν τώρα θεωρείται παρωχημένο τί νά πώ..??
Άπ'ότι ξέρω τό 2012 κυκλοφόρησε,όχι τό 2010.
Τό έχω δεί σέ άρκετά χαμηλότερη τιμή άπό αύτήν πού τό άγόρασα.
Μέ όλους τούς χάρτες τόν Μάιο τού 2012 τό πήρα 230 εύρώ.
Στά μαγαζιά έκανε καί παραπάνω 250..!!
Σκέτο χωρίς χάρτες Κύπρου καί Εύρώπης τό έδιναν νομίζω 180......
τώρα σήμερα...??άν δέν άλλαξε γύρω στά 120-130 τό πήρε τό μάτι μου.
Είναι καί 5 ίντσών ,είχε άρκετή διαφορά μέ τό 4,3 ,πάνω άπό 50 εύρώ..!!
Δέν ξέρω τίς τιμές σήμερα καί τί ύπάρχει,όμως τό χρησιμοποιώ συχνά καί
δέν άλλαξε κάτι ,νά πώ είναι τηλεόραση καί βγήκε μέ ύψηλότερη άνάλυση.
Άν δηλαδή βρείς κάποιο παλιό μοντέλλο είτε σέ αύτό είτε σέ άλλη μάρκα καί ή τιμή
είναι δελαστική γνώμη μου............μή δώσεις λεφτά τζάμπα κυνηγώντας
τό πιό νέο μοντέλλο...!!!
Γιά μηχανή οί 4-4,3 ίντσες έπιβάλλονται ,οί 5 είναι πολλές είναι μεγάλο,τρώει κραδασμούς,
δέν είναι πρακτικό κ.λ.π....τά μικρότερα θά σού βγάλουν τά μάτια..!!
Προσοχή στήν άγορά έχει πολλές μάρκες πού ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ,καί τόν τρώς
πληρώνοντας καί μούρη.
Αύτός ήταν καί ό πιό σημαντικός λόγος πού άγόρασα αύτό,κάποιες έπώνυμες μεγάλες ΧΑΘΗΚΑΝ
άφού ξεπούλησαν,έπίσης κάποιες άντιγραφές ψιλομαιμούδες πού κυκλοφόρησαν καί σέ
κυριλέ ντεμέκ πολυκαταστήματα είναι πλέον γιά ΠΕΤΑΜΑ μετά άπό 3-4 χρόνια.
Όταν δέ πήγε κάποιος φίλος νά ρωτήσει γιά τό κελεπούρι πού είχε άγοράσει μετά άπό 2 χρόνια
σέ μεγάλο κατάστημα........ή άπάντηση ήταν Α....ΝΑΙ ......τά φέρναμε αύτά κάποτε .....!!!!


ΚΑΛΗ.........ΑΓΟΡΑ



υγ. Όπως είπε καί ό φίλος πιό πάνω ή χρήση γιά μοτό άπαιτεί άλλα κόλπα
έννοείται ότι μιλούσα γιά αύτοκίνητο,άν δέν τό διευκρίνισα, λάθος συγνώμη.

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 18:14
@Terens Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές συμβουλές, όπως έγραψα και στην αρχή για χρήση στο αυτοκίνητο μ' ενδιαφέρει, η χρήση στη μηχανή θα είναι παράπλευρη εάν αγοραστεί. Μιας και ανέφερες παραπάνω φίρμες που δεν υποστηρίζονται σωστά και κελεπούρια, έχεις υπ' όψιν σου για TomTοm και Garmin που ανέφερα παραπάνω; Ευχαριστώ.

iliasfyntanidis
24/02/2014, 18:59
Εγω παντως πριν 4 χρόνια που φύγαμε για εξω(2 φορες)
πηρα του πεθερού μου.Ιταλια,Ελβετία,Γερμανία,Αυστρία,Γαλλια,Ισπανία...
Μας πηγε μας έφερε μια χαρα.
Μην δώσεις λεφτα για κατι extreme.
Μάρκα mio(αρκετά καλοφτιαγμένο) μοντέλο δεν θυμάμαι,αλλα μπορω να δω εαν σε ενδιαφέρει.
Βεντουζαρισε στο κοντέρ του XX και δεν κουνήθηκε ποτε.

amyroukai
24/02/2014, 19:04
Το MLS έχει πολύ αργή στην απόκριση και σχεδίαση οθόνη και χάρτες που ανανεώνονται μεν, είναι ελλειπείς σε περιοχές εκτός κέντρου δε. Με το software που το είχε αγοράσει ο πατέρας μου έκανε τραγική δρομολόγηση (πχ Κηφισιά-Χαλάνδρι μέσω κέντρου Αμαρουσίου αντί για Κηφισίας) μετά έβαλα αναβάθμιση και διορθώθηκε η δρομολόγηση αλλά πάλι αργό, το να σκρολάρεις το χάρτη για να βρεις κάτι είναι σπαστικό γιατί περιμένεις να ξαναζωγραφίσει τις γραμμές μία μία (σε σύγκριση με την -ασθενική- συσκευή κινητού με την οποία το συνέκρινα). Επίσης γυαλίζει πολύ η οθόνη και στον ήλιο δεν βλέπεις πολλά. Μου φαίνεται και λίγο αναίσθητη η οθόνη του, μερικές φορές πρέπει να επιμείνεις για να γράψει το άγγιγμα.

Το garmin nuvi50 από ότι γράφουν τα αμερικανά σε φόρα, έχει αρκετά φωτεινή οθόνη για χρήση και σε μοτοσικλέτα, απλά δεν έχω ιδέα για τους χάρτες του σαν πληρότητα/ποιότητα (έχει πάντως εφ' όρου ζωής αναβαθμίσεις- το εφ' όρου ζωής σημαίνει όσο η εταιρία υποστηρίζει την συσκευή όχι κυριολεκτικά για πάντα) και το γραφικό περιβάλλον αν είναι καλό γενικότερα, από φωτογραφίες φαίνεται "εύκολο". Μειονέκτημα το ότι σε εκδρομές δεν μπορείς να προ-φορτώσεις έτοιμη διαδρομή και να ακολουθήσεις, όπως σε ακριβότερα μοντέλα της εταιρίας.

Το τομτομ το είχα δει σε έκδοση κινητού πάλι. Όμορφο γραφικό περιβάλλον. Οι χάρτες καλοί, ωραία εικονίδια κλπ, εύκολο περιβάλλον. Είναι όμως πιο χοντρό από το nuvi, στην μοτοσικλέτα αυτό θα κάνει διαφορά.

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε κανένα μεγάλο μαγαζί να τα περιεργαστείς λίγο. Να δεις ποιο σου φαίνεται πιο εύκολο να το δουλέψεις, αν μπορέσεις να κάνεις πχ όντας άσχετος αναζήτηση μιάς διεύθυνσης χωρίς να διαβάζεις οδηγίες, αν σε ικανοποιεί ο τρόπος με τον οποίο φαίνονται τα πράγματα στην οθόνη, πως σου φαίνεται η απόκριση στα πατήματα με το δάχτυλό σου κλπ.

road spirit
24/02/2014, 20:57
Μην πάρεις κινεζιά, προτίμησε κάτι επώνυμο (garmin, tomtom).

Όσον αφορά τα γκάρμιν: μην κολλάς στο θέμα των χαρτών (αν έχει ευρώπη ή όχι, κλπ) και στις δωρεάν ή μη ανανεώσεις. Βρίσκεις τα πάντα, αν ξέρεις που να ψαξεις. Ενδεχομένως να ισχύει και για τα τομτομ, αλλά με αυτή τη μάρκα δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω ...

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 21:04
Μην πάρεις κινεζιά, προτίμησε κάτι επώνυμο (garmin, tomtom).

Όσον αφορά τα γκάρμιν: μην κολλάς στο θέμα των χαρτών (αν έχει ευρώπη ή όχι, κλπ) και στις δωρεάν ή μη ανανεώσεις. Βρίσκεις τα πάντα, αν ξέρεις που να ψαξεις. Ενδεχομένως να ισχύει και για τα τομτομ, αλλά με αυτή τη μάρκα δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω ...

Για κινεζιά (εννοώ κινέζικη φίρμα που αναφέρθηκε παραπάνω, γιατί όλα Made in China είναι σαν κατασκευή) ούτε που το σκέφτομαι, είμαι μεταξύ Garmin και ΤomTom και μάλλον κλίνω προς το δεύτερο για το οποίο διάβασα πολύ καλές κριτικές.

spyrakos35
24/02/2014, 22:41
...........Να διευκρινήσω πως θέλω να το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο κατά 99,9% και για χρήση στην περιοχή της πρωτεύουσας αλλά μιας και θα το αποκτήσουμε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στη μοτοσυκλέτα.

smartphone με χάρτες γοογλη....

δυο τρεις φορές που το χρειάστηκα μια χαρά την έκανε την δουλειά του στην αθήνα....

καλά στα λέει ο πρασινοφρουρός

irinia
25/02/2014, 00:29
@Terens Ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές συμβουλές, όπως έγραψα και στην αρχή για χρήση στο αυτοκίνητο μ' ενδιαφέρει, η χρήση στη μηχανή θα είναι παράπλευρη εάν αγοραστεί. Μιας και ανέφερες παραπάνω φίρμες που δεν υποστηρίζονται σωστά και κελεπούρια, έχεις υπ' όψιν σου για TomTοm και Garmin που ανέφερα παραπάνω; Ευχαριστώ.





ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ..........




Είδικά τά τομ-τόμ δέν ξέρω άν ύποστηρίζονται πλέον...!!!
Δέν ξέρω άν ό πατέρας τού φίλου μας είχε κάποιο πιό παλιό MLS,αύτό πού πήρα όμως
ίσως κατά τύχη νά ήταν ή ώρα του,ΕΙΝΑΙ πολύ καλό.
Δέν κολλάει μέ τίποτε ,είναι γρήγορο καί άκριβέστατο,άν πάς λάθος ξανασχεδιάζει τή διαδρομή
άπό άλλού σέ 5-6 δεύτερα καί φυσικά δέν βγάζει σπαστά τή διαδρομή,ρολάρει πολύ καλά,
έχει πολλές έπιλογές μέ τά πάντα μέσα,χωματόδρομους ,κάμερες ταχύτητας,παράδρομους ,
διόδια,βενζινάδικα,νοσοκομεία,έστιατόρια τά πάντα......
Έπίσης δέχεται έντολές φωνητικές χωρίς νά γράφεις..!!άν έχει ήσυχία στό αύτοκίνητο.
Δέν ξέρω έμένα μού άρεσε χωρίς νά είμαι ό είδικός,καί γώ πήγα στά μαγαζιά καί τά έψαξα
3-4 μηχανήματα καί έπί τόπου τό διάλεξα.
Σίγουρα θά έχει θέμα σέ μοτό δέν τό συζητάω,ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ,άλλά γιά μοτό θά πρέπει νά βρείς
έξειδικευμένο πράμμα πού ξεκινάει άπό τά 350-400 εύρώ...!!καί δέν πάει γιά άμάξι,ένώ τού
αύτοκινήτου μέ συμβιβασμούς καί καλό καιρό τό βάζεις σέ μοτό.
Έπίσης αύτά γιά μοτό είναι 3-3,5 ίντσών,πού άν τό βάλεις σέ αύτοκίνητο θά σού σπάσει τά νεύρα.
Σέ άμάξι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 5 ίντσών,άλλιώς θά μετανοιώσεις..........
Στό πάτημα γιά νά γράψεις έχει καί μολυβάκι,άλλιώς όταν κινείσαι
είναι δύσκολο νά γράψεις,καλύτερα νά σταματάς,ή νά βάζεις στή μνήμη διαδρομές.
Ήχος καί φωτισμός αύξομειώνονται,
πηγαίνει δέ αύτόματα άπό μέρα σέ νύχτα μέ άλλαγή φωτισμού γιά νά μήν κουράζει τό βράδυ
έχει καί παύση ήχου μέ ένα κουμπί,βγάζει καί σέ μικρή όθονίτσα
έπάνω στήν κανονική ταχύτητα ύπόλοιπο χρόνου κ.λ.π....είδοποιεί άν ύπερβείς τό όριο ταχύτητας ,
έδώ τό βρήκα σέ μερικούς δρόμους άνενημέρωτο,έπαρχιακούς δέν ταίριαζαν τά όρια μέ αύτά πού έδειχνε
αύτό,δέν τό πλήρωσα καί λίγα....σήμερα οί τιμές είναι στά 2/3 τών τιμών τού 2012.
Έχει έπιλογή δύο διαστάσεων καί τρισδιάστατο τό όποίο προτιμώ ,έπίσης έπιλογή πού δείχνει τό σπίτι σου
τό όποίο έχεις περασμένο στή μνήμη καί σέ όδηγάει μόλις τό πατήσεις καί ένεργοποιηθεί.
Περιλαμβάνει καί τή λειτουργία άν σού παρέχεται μέ τήν κυκλοφορία τών δρόμων,πόσο φορτωμένοι είναι κ.λ.π..
Τό μοντέλο γιά νά μήν έχουμε παρανοήσεις......πουλιέται μέ βάση γιά τό τζάμι πολύ καλή.
MLS Destinator Talk and Drive 50TS

irinia
25/02/2014, 00:41
smartphone με χάρτες γοογλη....

δυο τρεις φορές που το χρειάστηκα μια χαρά την έκανε την δουλειά του στην αθήνα....

καλά στα λέει ο πρασινοφρουρός







ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΞΥΠΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.............





Πού έχει όχι μόνο χάρτες γκούγκλ πού βγάζουν καί θέματα καί δέν ξέρω άν. δουλεύουν χωρίς ίντερνετ...??,
καί παρότι πήρα δώρο χάρτες τής Mireo ViaGPS,απλά ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ μέ τό πιό άπλό καί μάπα GPS.
Στήν άνάγκη ναί,άλλά είναι γιά μαζόχες άν θές νά ταξιδεύεις,χώρια πού σέ 2-3 ώρες ψάχνεις γιά φόρτιση
γιατί μένεις άπό κινητό,τρώει μπαταρία γιά πλάκα....!!!!

spyrakos35
25/02/2014, 04:12
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΞΥΠΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.............
Πού έχει όχι μόνο χάρτες γκούγκλ πού βγάζουν καί θέματα καί δέν ξέρω άν. δουλεύουν χωρίς ίντερνετ...??,
καί παρότι πήρα δώρο χάρτες τής Mireo ViaGPS,απλά ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ μέ τό πιό άπλό καί μάπα GPS.
Στήν άνάγκη ναί,άλλά είναι γιά μαζόχες άν θές νά ταξιδεύεις,χώρια πού σέ 2-3 ώρες ψάχνεις γιά φόρτιση
γιατί μένεις άπό κινητό,τρώει μπαταρία γιά πλάκα....!!!!

χρήση στην πόλη λέει κατά 99,9%... εγώ το τόνισα, εσύ ζαλισμένος από τις Θύελες ακόμη, δεν το είδες.... :lol:

κόστος κτήσης συσκευής μηδέν (0)... και το ίντερνετ που θέλει είναι μηδενικό (σε διαδρομή μισής ώρας μου έφαγε 1-2 ΚΒ).....

ναι, έχεις δίκιο οτι τρώει την μπαταρία, ε, ας χρεωθεί έναν φορτιστή αυτοκινήτου.....

irinia
25/02/2014, 07:46
χρήση στην πόλη λέει κατά 99,9%... εγώ το τόνισα, εσύ ζαλισμένος από τις Θύελες ακόμη, δεν το είδες.... :lol:

κόστος κτήσης συσκευής μηδέν (0)... και το ίντερνετ που θέλει είναι μηδενικό (σε διαδρομή μισής ώρας μου έφαγε 1-2 ΚΒ).....

ναι, έχεις δίκιο οτι τρώει την μπαταρία, ε, ας χρεωθεί έναν φορτιστή αυτοκινήτου.....






KΑΛΑ ΡΕ ΣΥ...............GPS Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ....??





Νά βάζω gps δηλαδή γιά νά πάω στό Βαρδάρι..??
Γιαυτό μιλάμε τόση ώρα...??
Καί σμάρτ κινητό καί σύνδεση ίντερνετ......άλλη φάση..!!
Έχουμε καί μπάσκετ,βόλλευ άνδρών καί γυναικών,χάντμπολ...!!
Στό ποδόσφαιρο...??, άπλά ύπομονή άκόμα καί μέ τά σκαμπανεβάσματα
ή χρονιά πήρε τήν κατηφόρα,θά περάσει.
Έξάλλου ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ...........

ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ



υγ. Έντάξει έγώ ζαλισμένος είμαι άπό τή Ραφήνα,έδώ μιλάμε γιά gps,
ταξίδια,έξωτερικό, καί σύ γράφεις πώς θά βρεί ό Νεοσμυρνιώτης
τό Πασαλιμάνι γιά νά παίξει στό κινητό του......μόνο γιά τόσο
καλό είναι τό κινητό,μετά ψάχνεις νά τό φορτώσεις όμως, γιατί
δέν σέ βρίσκει ή γκόμενα..!!
Άσε πού μονοδρομήθηκε ό Πειραιάς καί θέλει ξανά μανά χάρτες.

amyroukai
25/02/2014, 07:52
Το δε-με-λες-50tsp talk and drive λεω, τεσπα μικρή σημασία.

Μπαταρία και τα GPS ενα διωρακι βγάζουν ( τουλάχιστον έτσι γράφει η Garmin, τόσο κρατάει και το δεμελες), το κινητό κρατάει παραπάνω. ΤαGoogle maps δεν έχουν πλοήγηση αν δεν ανοίξεις τα δεδομένα, Σπύρο. Η αν χαθεί το σήμα.
Αυτό που ίσως κάνει διαφορά, η Garmin για την χώρα μας χρησιμοποιεί το autodrive Hellas που ( δείχνει να) υποστηρίζεται πιο καλά από τον γενικό χάρτη της Ευρώπης της τομτομ που δεν ξέρεις απο που τον αγοράζει και αν ανανεώνεται.

http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html

teogtp
25/02/2014, 08:03
Για τις περιπετειωδης εξορμησεις μου στο Αθενς σιτι :D χρησιμοποιω το τηλεφωνο μου.
Του εχω φορτωσει χαρτες δυο εταιριων Sygic και Navigon.
5αρα οθονη,φωνητικη καθοδηγιση απο το γκομενακι και no problems at all!
Κανεις την δουλεια σου με 150ευρωπουλακια ανετοτατα.

irinia
25/02/2014, 08:05
Το δε-με-λες-50tsp talk and drive λεω, τεσπα μικρή σημασία.

Μπαταρία και τα GPS ενα διωρακι βγάζουν ( τουλάχιστον έτσι γράφει η Garmin, τόσο κρατάει και το δεμελες), το κινητό κρατάει παραπάνω. ΤαGoogle maps δεν έχουν πλοήγηση αν δεν ανοίξεις τα δεδομένα, Σπύρο. Η αν χαθεί το σήμα.
Αυτό που ίσως κάνει διαφορά, η Garmin για την χώρα μας χρησιμοποιεί το autodrive Hellas που ( δείχνει να) υποστηρίζεται πιο καλά από τον γενικό χάρτη της Ευρώπης της τομτομ που δεν ξέρεις απο που τον αγοράζει και αν ανανεώνεται.

http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html






ΕΓΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ..............ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΔΙΩΡΑΚΙ



Μιά καί τό έχω σχεδόν 2 χρόνια,άλλά ρέ κούκλε άν κλείσει
τό gps λέμε τώρα .............
ΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...??
Συνεπώς τί σύγκριση είναι αύτή..??
Γιατί τά μπερδεύουμε,άλλο έχω ένα χάρτη στό κινητό γιά ώρα άνάγκης
καίο πρέπει νά έχω ίντερνετ γιά νά λειτουργήσει,καί άλλο έχω
ένα ΣΚΕΤΟ GPS νά μέ πάει μέ άσφάλεια καί άκρίβεια έκεί πού θέλω.
Ίσως σέ 5 χρόνια νά ύπάρχει συσκευή πού νά κάνει καί καφέ μαζί.......
ή τεχνολογία δέ σταματάει ,άλλά μάς παρέχεται σιγά-σιγά έντεχνα
γιά νά τά χώνουμε συνέχεια...!!!
Στό δικό μου κινητό SONY L πού είναι καί καλό κινητό μού έσπασε τά νεύρα
όταν προσπάθησα νά τό χρησιμοποιήσω,δέ θά τό συμβούλευα σέ κανέναν
νά ψάχνεται γιά gps μέσω κινητού.

byron
25/02/2014, 08:31
ΕΓΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ..............ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΔΙΩΡΑΚΙ



Μιά καί τό έχω σχεδόν 2 χρόνια,άλλά ρέ κούκλε άν κλείσει
τό gps λέμε τώρα .............
ΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ...??
Συνεπώς τί σύγκριση είναι αύτή..??
Γιατί τά μπερδεύουμε,άλλο έχω ένα χάρτη στό κινητό γιά ώρα άνάγκης
καίο πρέπει νά έχω ίντερνετ γιά νά λειτουργήσει,καί άλλο έχω
ένα ΣΚΕΤΟ GPS νά μέ πάει μέ άσφάλεια καί άκρίβεια έκεί πού θέλω.
Ίσως σέ 5 χρόνια νά ύπάρχει συσκευή πού νά κάνει καί καφέ μαζί.......
ή τεχνολογία δέ σταματάει ,άλλά μάς παρέχεται σιγά-σιγά έντεχνα
γιά νά τά χώνουμε συνέχεια...!!!
Στό δικό μου κινητό SONY L πού είναι καί καλό κινητό μού έσπασε τά νεύρα
όταν προσπάθησα νά τό χρησιμοποιήσω,δέ θά τό συμβούλευα σέ κανέναν
νά ψάχνεται γιά gps μέσω κινητού.

Διευκρίνησε οτι δεν θα συμβούλευες κανέναν, επειδή δεν μπορείς/ξέρεις/βολεύεσαι να το χρησιμοποιείς εσύ.
Μια χαρά και δυό χαρές μη σου πω, βολεύει ένα smartphone είτε με google maps είτε με το Navigon. Ασε που είναι 10 φορές πιο εύχρηστο απ΄το MLS GPS που έχω και μαζεύει σκόνη στο ράφι πλέον.

Ο περιορισμός στα smartphone είναι η οθόνη. Μέχρι 4,3" είναι ζόρι. Από εκεί και πάνω μια χαρά βλέπει κάποιος.

irinia
25/02/2014, 10:10
Διευκρίνησε οτι δεν θα συμβούλευες κανέναν, επειδή δεν μπορείς/ξέρεις/βολεύεσαι να το χρησιμοποιείς εσύ.
Μια χαρά και δυό χαρές μη σου πω, βολεύει ένα smartphone είτε με google maps είτε με το Navigon. Ασε που είναι 10 φορές πιο εύχρηστο απ΄το MLS GPS που έχω και μαζεύει σκόνη στο ράφι πλέον.

Ο περιορισμός στα smartphone είναι η οθόνη. Μέχρι 4,3" είναι ζόρι. Από εκεί και πάνω μια χαρά βλέπει κάποιος.






ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ 5ΑΡΑ ΟΘΟΝΗ...????




Τά ΔΕΝ ΞΕΡΩ καί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ .................,
τό ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ, ναί άπείρως,γιά μένα έγραψα τή δική μου γνώμη
έχοντας χρησιμοποιήσει καί τά δύο...!!
Έξάλλου ό φίλος τή γνώμη μου ρώτησε καί αύτήν τού είπα,
καί γιά όσους ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ,τό τόνισα γράφοντας
πολλές φορές κατά τή γνώμη μου........!!!!!
Όπως καί σύ έγραψες κατά τή δική σου φαντάζομαι καί όχι έχοντας τό
άλάθητο τού πάππα....!!!!!
Είναι κρίμα νά ψάχνεις άπό μιά κουβέντα πού κάναμε νά βρείς κάτι μεμπτό
νά μού προσάψεις σάν νά κάνω παραπληροφόρηση.
Ό φίλος μέ ρώτησε καί τού έγραψα τήν έμπειρία μου άπό τό gps μου καί άπό
τό πολύ καλό κινητό μου μέ 2 είδών χάρτες πού έχω....!!!!
4,3 ίντσες καί είναι πρόβλημα θέλει μπουφάν ή τσαντάκι δέ χωράει στήν κωλοτσέπη..!!
5 ίντσών κινητό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟ καθόλου.
Τό άν ένα σμάρτ κινητό είναι έξίσου πρακτικό μέ ένα gps πού είναι φτιαγμένο μόνο γιά
αύτήν τήν δουλειά είναι σίγουρο ότι ναί μέν άλλά.......
Δηλαδή μία συσκευή πού κάνει 2 ή 3 σέ ένα νά ξέρεις ότι πάντα μειονεκτεί άπό κάποια
πού είναι έξειδικευμένη γιά μία δουλειά.
Γράψαμε τόσα πράμματα γιά τά gps καί τά σμάρτ καί σύ κάποια στιγμή ΒΓΗΚΕΣ νά κάνεις
παρατήρηση χωρίς νά έχεις καί δίκαιο διότι απλά τή γνώμη μου έγραψα.....δέν έγραψα
τού γείτονα καί τό τόνισα κιόλας γιά τυχόν κακοήθειες άλλά δέν τό γλύτωσα.
Μπορούμε άραγε νά κάνουμε καμμιά κουβέντα χωρίς........ΚΟΚΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ...??
Τελικά δέν μπορώ σημαίνει άνίκανος ,ρετουσαρισμένο μέ είρωνική ύπόκρουση..??
Καί δέν ξέρω σημαίνει άσχετος..??
Έπίσης τό βολεύομαι ........τεμπέλης καί μπουνταλάς..??

Είπαμε τό ποτήρι έχει πάντα δύο όψεις.......:wave2:

byron
25/02/2014, 12:19
Αφήνω στην άκρη το β΄μέρος αυτών που έγραψες γιατί βαριέμαι πλέον την απαξίωση που χαρακτηρίζει τα post σου προς τους άλλους.

Η ελληνική my ass MLS (κινεζιά και τίποτα άλλο) έχει ή είχε τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα σοβαρά θέματα ευχρηστίας. Τι να το κάνω το talk & drive όταν δεν λειτουργεί παρά μόνο σε ησυχία τάφου.
Τι να το κάνω το GPS, όταν για να περάσω δ/νση προορισμού πρέπει να ξέρω πως στο διάολο είναι περασμένη ΑΚΡΙΒΩΣ η ονομασία?
Όταν πρέπει να βάλω πχ μια δ/νση στον Ρέντη, και τρώω ένα τέταρτο προσπαθώντας να μαντέψω πως είναι περασμένος μέσα (Αγιος Ιωάννης Ρέντης, Αγ. Ιωάννης Ρέντης, Ρέντης) προκειμένου να περάσω στα υπόλοιπα πεδία, όταν δεν μπορώ να βρώ ένα νοσοκομείο αν δεν ξέρω πρώτα το πλήρες όνομα του νοσοκομείου Ελευσίνας (αν θυμάμαι καλά), φταίω εγώ που αυτά είναι ανύπαρκτα προβλήματα για GPS εφαρμογές σε smartphones?

Για καθυστέρηση απόκρισης οθόνης κλπ δεν αναφέρω, γιατί μπορεί στα νέα μοντέλα να έχει διορθωθεί. Προβλήματα ανύπαρκτα με χρήση ενός smartphone που κάνει καλύτερα όλα τα παραπάνω, έχεις internet, email, επικοινωνία και ένα σκασμό άλλες μαλακιούλες στο ίδιο πακέτο και καλύπτει 100% την χρήση που θέλει ο Auf...

Προσωπικά δεν θα πρότεινα όυτε το smartphone της MLS που έχει ενσωματωμένο GPS για τον απλούστατο λόγο ότι έχει ως βασικό μειονέκτημα οτι κλείνει η τηλεφωνική συνομιλία καθώς έχει έναν αισθητήρα off στην οθόνη που ενεργοποιείται απ΄το αυτί (!).
Η συμβουλή που μου έδωσαν απ΄την MLS να κλειδώνω την οθόνη κάθε φορά που μιλάω, την κρίνω ως αστεία.

montechristo
25/02/2014, 14:18
Παντως η παραγγελια για το μοτοσυκλεταδικο κινεζοGPS εγινε (κοστος με μεταφορικα 119,03ευρω), οποτε σε κανα μηνα θα μπορουμε να το σεαρουμε απο κοντα.

Για android smartphone τι προτεινετε αληθεια? Κατα προτιμηση δωρεαν, ή με μικρη χρεωση και με χαρτες ευρωπης (αν γινεται...)

irinia
25/02/2014, 16:36
Ε ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΤΗΛΕΡ ΤΗΣ MLS............





Ότι είχα νά πώ μετά άπό 2 χρόνια χρήσης gps άπλού, ΚΙΝΕΖΙΑΣ κατά τά λεγόμενα,
καί gps άπό κινητό άν νομίζετε ότι δέν σάς ζορίζει κ.λ.π...κ.λ.π....
προτείνω κινεζιά...!!!
Πιό εύκολη,πιό βολική.......πιό εύχρηστη.
Κρατείστε τό κινητό γιά τό γκομενάκι...!!!!

makaros33
25/02/2014, 22:44
φιλε μου καλησπερα

δεν ξερω τη σου ειπαν για την MLS αλλα εγω το gps τους τα βουλευω χρονια και ειναι αστερι με ποιο προσφατο αυτη την στιγμη στα χερια μου το MLS Destinator Pro 43
εχει προεγκατεστημενους χαρτες για Ελλαδα και Κυπρο και με μια επιβαρυνση των 30€ κατα την αγορα σου το παρεχουν και με τους χαρτες ολοις της Ευρωπης
τωρα εαν δεν θες να δωσης το κατι παραπανω ειναι μια εταιρια που αφου κανεις εγραφη με το S/N : του μηχανηματος που εχεις αγοραση μπορεις και κατεβαζης οποιον συμπληρωματικο χαρτι θελεις εσυ . εγω το κανω ετσι και καθε 6 μηνες κανω απλα μια αναβαθφιση στους χαρτε που εχω μεσα γιατι ειναι τοσο εξηπηρετικη που σου εχει απο βενζιναδικα ατμ βουλκανιζατερ και πολα αλλα ,ξεχωρα οτι μπορεις εσυ να το ρυθμισης για το τι θα σου δυχνει ακριβος και τι οχι( παραδηγμα θελεις βενζιναδικο sell σου δειχνη μονο αυτην και ας εισαι μπροστα απο μια αλλη μαρκα )

οτι αλλο θες στειλε με πρωσωπικο μυνημα το κινητο να τα πουμε

amyroukai
26/02/2014, 11:39
Για android smartphone τι προτεινετε αληθεια? Κατα προτιμηση δωρεαν, ή με μικρη χρεωση και με χαρτες ευρωπης (αν γινεται...)
Oruxmaps, OSMand. Το δεύτερο πιο εύχρηστο σε θέματα αναζήτησης κλπ, αλλά δεν μιλάει αν θυμάμαι καλά, στη μηχανή μικρό το κακό βέβαια. Νομίζω πως και τα δύο δέχονται γεωδαιτικούς χάρτες, αλλά δεν έχω βρει ακόμα δωρεάν τέτοιους.
Σε iphone είχα κατεβάσει το waze αλλα΄δεν κοίταξα αν υπάρχει και σε android, μιλάει αλλά θέλει data.
Αν δεν θέλεις να ψάχνεσαι καθόλου, το google maps είναι αξιοπρεπέστατο, με το δεδομένο του να έχεις data ανοιχτά πάντοτε.
Από επί πληρωμη εφαρμογές το Sygic μου φαίνεται εξαιρετικό.

Επίσης αυτό πο λέει ο Τερενς, ότι αν αδειάσει η μπαταρία του κινητού λόγω GPS σε μιά ανάγκη την πάτησες, είναι σωστό. Ακόμα και το gps logger που χρησιμοποιώ για να αποθηκεύει εκδρομές κλπ, τραβάει πολύ ρεύμα με την οθόνη κλειστή. Σε μιά μεγάλη ημερήσια, το τηλέφωνο "στραγγίζει" ως το βράδι. Μιά που θεωρητικά για μιά ανάγκη το έχουμε μαζί, είναι χαζό να μείνεις χωρίς. Εννοείται ότι λύνεται το ζήτημα με πρίζα/φορτιστή αυτοκινήτου, αλλά λέμε τώρα. Για μέσα στην Αθήνα, αυτό είναι μη υπαρκτό ζήτημα.

montechristo
26/02/2014, 17:03
Ευχαριστω πολυ. Θα τα δοκιμασω...

ANDY 72
26/02/2014, 17:12
Σαν τα GARMIN τίποτα δεν είναι καλύτερο.
Και τομτομ είχα και κινέζικο αδιαβροχο με igo είχα και mls έχω σαν το garmin κανένα.
Πιο ευχρειστω, πιο καλούς χάρτες και το κυριότερο αν προσέξεις την μπαταρία του (φωρτισμα-ξεφωρτισμα) κράταει για πλάκα ένα 4ωράκι

7Tolis
04/07/2014, 08:27
Η χρήση του gps ακόμη και χωρίς ανταπτορα ρεύματος στη μηχανή είναι πολύ απλή. Προσωπικά όταν πρέπει να κινηθώ κάπου κοιτάζω που είναι το τέρμα της διαδρομής. Το βάζω stand by και ξεκινάω μιας και χονδρικά ξέρω να πάω εκεί που θέλω. Φτάνοντας κατά προσέγγιση στη περιοχή που θέλω να φτάσω, το ανοίγω και η χρήση του πλέον με ανοικτή οθόνη είναι γύρω στο δεκάλεπτο. Τώρα όσον αφορά μάρκες, igo και ξερό ψωμί. MLS δεν μπαίνει σε πεζόδρομο και σε οδηγεί μέχρι το κοντινότερο οδικό σημείο. Δεν έχει λειτουργία οχήματος επειγόντων κάτι το οποίο είναι χρησιμοτατο αν οδηγείς αντίστοιχο όχημα. Navigon. Αν είσαι ντόπιος θα βγάλεις άκρη. Αν όχι, bazinga! Sygic, πολύ φορτωμένο με 3D εικόνες αλλά αργεί λίγο στον επαναπροσδιορισμό διαδρομής. Τοποθέτηση στη μηχανή τώρα. Velcro και όλα καλά. Ταχεία απελευθέρωση και τοποθέτηση και σε περίπτωση τουμπας δεν ξεκολλάει.

amyroukai
04/07/2014, 13:23
Διαβάζοντας για τα τελευταία Android τηλέφωνα της NOKIA, είδα ότι έχουν μέσα τα HERE maps με παγκόσμια δωρεάν φωνητική καθοδήγηση (Tα Lumia έχουν μόνο για την χώρα που είσαι). Ένα τέτοιο χωρίς sim κάρτα, σε θηκούλα, ταμάμ. Και οι χάρτες της NOKIA ήταν από παλιά μακράν καλύτεροι από της γουγλ. Είναι και αυτό μιά λύση.

McGyver
04/07/2014, 13:27
Tα Lumia έχουν μόνο για την χώρα που είσαι

Τσου...

amyroukai
04/07/2014, 18:52
Τσου...
Λάθος πληροφόρηση από τον reviewer τότενες. Μερσί για την διευκρίνηση.

McGyver
04/07/2014, 19:29
Λάθος πληροφόρηση από τον reviewer τότενες. Μερσί για την διευκρίνηση.

Πατέ κουά.

egiotis
07/06/2015, 15:22
file akouse kai tin diki mou gnomi an thelis. tin stigmi pou tha hrisimopoiois to gps 99% opos les?? den sou meni na pareis ENA kalo na to eheis gia pola hronia. sou sinisto to tomtom. giati opos lei kai i parimia . to ftino to kreas ta skilia to trone!! kai tha eheis to kefali sou isiho

egiotis
07/06/2015, 15:25
anty ksehase ta garmin eine ta pio ahrista. to kalitero gps afti tin stigmi eine to tomtom go Live 2050.

AUFGEBRACHT
07/06/2015, 17:32
file akouse kai tin diki mou gnomi an thelis. tin stigmi pou tha hrisimopoiois to gps 99% opos les?? den sou meni na pareis ENA kalo na to eheis gia pola hronia. sou sinisto to tomtom. giati opos lei kai i parimia . to ftino to kreas ta skilia to trone!! kai tha eheis to kefali sou isiho

Αν αναφέρεσαι σ' εμένα που ξεκίνησα το thread και είναι πριν από 1+ χρόνο, έχει ήδη αγοραστεί το GPS...

mapatana1965
10/01/2016, 16:41
Έχω το mls Pro43 ακόμα εντός εγγύησης, είναι τόσο αργό που η χρήση του είναι απαγορευτική για moto.Το πήγα στο απαράδεκτης συμπεριφοράς servis δύο φορές και με βεβαίωσαν εγγράφως ότι η συσκευή είναι ok.Φόρτωσα τους χάρτες ginius drive και η συσκευή πετάει.Συμβουλή προς όλους τους φίλους μοτοσυκλετιστές,μακρυά από την mls ,επίσης έχω το πολύ καλό garmin nuvi 42 και το εξαιρετικό turbox 50,η χρήση τους είναι επαγγελματική καθημερινή εντός Αττικής(curier).

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 16:46
Έχω το mls Pro43 ακόμα εντός εγγύησης, είναι τόσο αργό που η χρήση του είναι απαγορευτική για moto.Το πήγα στο απαράδεκτης συμπεριφοράς servis δύο φορές και με βεβαίωσαν εγγράφως ότι η συσκευή είναι ok.Φόρτωσα τους χάρτες ginius drive και η συσκευή πετάει.Συμβουλή προς όλους τους φίλους μοτοσυκλετιστές,μακρυά από την mls ,επίσης έχω το πολύ καλό garmin nuvi 42 και το εξαιρετικό turbox 50,η χρήση τους είναι επαγγελματική καθημερινή εντός Αττικής(curier).

Garmin να υποθέσω έχεις τους χάρτες της autodrive hellas; Ή κάποιους άλλους;

Pan (dvs)
10/01/2016, 16:54
Έχω το mls Pro43 ακόμα εντός εγγύησης, είναι τόσο αργό που η χρήση του είναι απαγορευτική για moto.Το πήγα στο απαράδεκτης συμπεριφοράς servis δύο φορές και με βεβαίωσαν εγγράφως ότι η συσκευή είναι ok.Φόρτωσα τους χάρτες ginius drive και η συσκευή πετάει.Συμβουλή προς όλους τους φίλους μοτοσυκλετιστές,μακρυά από την mls ,επίσης έχω το πολύ καλό garmin nuvi 42 και το εξαιρετικό turbox 50,η χρήση τους είναι επαγγελματική καθημερινή εντός Αττικής(curier).

Για το mls και εγω ,εχω ακουσει τα χειροτερα.

zopas
10/01/2016, 17:25
Aν καποιος θελει ενα πραγματικα καλο gps απλα ακολουθει αυτο που εχουν η αστυνομια και η πυροσβευστικη: Garmin!
Το look των χαρτων της απαραδεκτο κατα εμε αλλα πιανουν ταχιστα σημα, παντου και παντα ειτε σε βουνορκοφες στο μεσο του πουθενα ειτεσε πολη..αλλα ακριβα συστηματα..για την μοτο μας το αδιαβροχο zumo ειναι το κορυφαιο αλλα 660 ευρω δεν δινουμε!..για αυτοκινητο ειναι πιο φθηνα αλλα αξιζουν..

Προσωπικα εκανα την παπαρια και πηρα πριν 7 χρονια MLS και μαλιστα 180 ευρω και ειναι απαραδεκτο..τεχνολογιας λογισμικου αρχες 90, π.χ αρχεια μουσικης μονο wma!..αργο, με το ζορι το χαρακτηριζεις απλα υποφερτο...

Μετα εκανα την δευτερη παπαρια...μπηκα σε ομαδικη αγορα κινεζικου απο εξωτερικο ειδικα για μοτο, με καταπληκτικα χαρακτηριστικα...Πληρωσα 120 ευρω, το μπηρα, πληρωσα μαστορα αν το συνδεσουμε πανω στην μοτο και μετα απο μια εβδομαδα τα εφτυσε, καηκαν τα κυκλωματατ του και αντε ξεστισημο ξανα...το εστειλα μεσω εγγυησης ξανα πισω στην Κινα για αντικατασταση και μου εστελαν ενα χειροτερο...ποτε Κινα ξανα...

Για τα τομ-τομ εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα προσωπικα αν αθ εδινα χρηματα θα επαιρνα μονο garmin..

amyroukai
10/01/2016, 17:30
Εγώ λέω η κίνηση όταν γίνει, συσκευή τηλεφώνου 5 ιντσών χωρίς κάρτα σιμ, μια θηκη για τιμόνι, μια παροχή ρεύματος και χάρτες ότι έχει στο διαδίκτυο.

τα garmin είχαν πολλά καλά, από πέρυσι δεν δέχονται πια routes, οπότε το να σχεδιάσεις διαδρομή με ενδιάμεσα σημεία δεν ξέρω αν είναι πια εφικτό.

ionized
10/01/2016, 17:41
ΤομΤομ για μενα.με εβγαλε ασπροπροσωπο σε μεγαλο ευρωπαικο ταξιδι 12.000κμ ταχυτατος υπολογισμος εναλακτικης σε περιπτωση που χασεις την εξοδο,φοβερο το συστημα που σου δειχνει την σωστη εξοδο δειχνοντας σου ακριβως τον δρομο και της ταμπελες σε πρωτο πλανο και οχι απο πανω ,δουλευει ακομα και στα μεγαλα τουνελ της ελβετιας και δωρεαν ενημερωσεις για ενα χρονο οι χαρτες και δωρεαν για παντα οι αναβαθμισεις στο λειτουργικο.
Με λιγα λεφτα παραπανω μπορεις ονλαιν να αγορασεις την φωνη του νταρθ βειντερ η του γιοντα :bawl:

Pan (dvs)
10/01/2016, 17:49
........
Για τα τομ-τομ εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα προσωπικα αν αθ εδινα χρηματα θα επαιρνα μονο garmin..

Αν εξαιρεσεις καποια θεματα που ειχα στην αρχη με τη συσκευη,τα οποια λυθηκαν με την Αψογη υποστηριξη της Τομ-τομ,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Γρηγορο,ταχυτατο με πολυ καλους χαρτες.Δωρεαν χαρτες Ελλαδας και εξωτερικου οι οποιοι ανανεωνονται τακτικα επισης δωρεαν.Εχει ΟΛΕς τις καμερες,σταθερες και μη.Το πηρα 130-140 ευρω,φυσικα δεν ειναι αδιαβροχο.

Να πω επισης οτι εδω και αρκετο καιρο βλεπω αυτοκινητα με το σημα της Τομ-τομ που κινηματογραφουνε συνεχως δρομους και δρομακια,αυτο που εκανε παλια η Google.


Υ.Γ.Aμυρου,δεν ειναι το ιδιο.

Μaggellanos
10/01/2016, 18:06
τα garmin είχαν πολλά καλά, από πέρυσι δεν δέχονται πια routes, οπότε το να σχεδιάσεις διαδρομή με ενδιάμεσα σημεία δεν ξέρω αν είναι πια εφικτό.

Τι υποθετεις,η το γνωριζεις?:)
Mια χαρα δεχονται και routes και ολα..;)Στην εν λογω εταιρεια,το μονο ''κακο'' που εχει γινει τα τελευταια δυο χρονια ειναι οτι αφου εξαγορασε την navigon,προσπαθησαν να αναπτυξουν απο κοινου τους χαρτες τους με ''ασχημα'' για την μαμα garmin αποτελεσματα,Οχι κατι τραγικο,αλλα ενα βημα πισω το εκαναν.Κατα τ'αλλα ψιλα γραμματα,μια χαρα μηχανακια και χαρτες εχει.Στις ακριβες σειρες τουλαχιστον..

amyroukai
10/01/2016, 20:17
Το γνωρίζω από έναν πίνακα καναδικού site που δείχνει ποιά μοντέλα παίρνουν routes.
Αν κάνουν λάθος (τον χρησιμοποιούν σαν μπούσουλα στο advrider) τότε ναι κάνω και εγώ λάθος, πάντως στο επίσημο (όχι το πάμφτωχο ελληνικό) δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.

http://www.gpscentral.ca/products/garmin/nuvi-comparison.htm
και
http://gpstracklog.com/compare/garmin-nuvi-comparison-chart




edit: ο πίνακας στο πρώτο βλέπω πως έχει αλλάξει από την προηγούμενη φορά που τον είχα δει, συγκρίνοντας το τι πωλείται στο skroutz ας πούμε με αυτόν, δεν έχει όλα τα μοντέλα με multi point routes, είναι αρκετά που δεν έχουν. Αν κάποιος το θέλει για χρήση μοτοσικλέτας με προκαθορισμένη από τον ίδιο διαδρομή, καλό θα ήταν να πάρει κάποιο εκ των μοντέλων που το υποστηρίζουν.

Μaggellanos
10/01/2016, 21:22
Το γνωρίζω από έναν πίνακα καναδικού site που δείχνει ποιά μοντέλα παίρνουν routes.
Αν κάνουν λάθος (τον χρησιμοποιούν σαν μπούσουλα στο advrider) τότε ναι κάνω και εγώ λάθος, πάντως στο επίσημο (όχι το πάμφτωχο ελληνικό) δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.

http://www.gpscentral.ca/products/garmin/nuvi-comparison.htm
και
http://gpstracklog.com/compare/garmin-nuvi-comparison-chart




edit: ο πίνακας στο πρώτο βλέπω πως έχει αλλάξει από την προηγούμενη φορά που τον είχα δει, συγκρίνοντας το τι πωλείται στο skroutz ας πούμε με αυτόν, δεν έχει όλα τα μοντέλα με multi point routes, είναι αρκετά που δεν έχουν. Αν κάποιος το θέλει για χρήση μοτοσικλέτας με προκαθορισμένη από τον ίδιο διαδρομή, καλό θα ήταν να πάρει κάποιο εκ των μοντέλων που το υποστηρίζουν.

Οι διαδρομες που αναφερεις,ειναι προφανως για να δημιουργησεις συγκεκριμμενη πορεια μεσα απο το μηχανημα.Ο απλος τροπος με τον οποιο μπορεις να δημιουργησεις πορειες με συγκεκριμμενα waypoints,ειναι αλλος.
Aπο την στιγμη που αγοραζεις μηχανημα της εν λογω εταιρειας,με το που το ''γραψεις'' στο σαιτ της για ενημερωση χαρτων/προιοντων και τα σχετικα,κατεβαζεις τωρα το basecamp και παλαιοτερα το mapsource,το οποιο παρεπιμπτοντως δεν υποστηριζεται τα δυο τελευταια χρονια:(,και περνας μεσα στο μηχανημα σου οτι θελεις.Απο πορειες,waypoints,η οτι αλλο χρειαζεσαι.Το μονο που εχεις να κανεις ειναι ολα αυτα να τα κανεις ενα copy/paste μεσα σε εναν φακελλο τον οποιο θα ονομασεις Garmin.Ασχετο/σχετικο αλλα επειδη τα διαβαζουν και αλλοι αυτα που γραφουμε,εδω καλο ειναι να πουμε οτι ΠΑΝΤΑ οταν θελουμε να περασουμε οτιδηποτεστο μηχανημα μας πρωτα το περναμε στην καρτουλα του,και μετα μεσα στην μνημη του GPS.:)

amyroukai
10/01/2016, 21:25
Δηλαδή εσύ λες ότι.όλα μα.όλα τα garmin δέχονται routes;

Μaggellanos
10/01/2016, 21:40
Δηλαδή εσύ λες ότι.όλα μα.όλα τα garmin δέχονται routes;

Τουλαχιστον οσα εχουν περασει απο τα χερια μου,φτηνες και ακριβες σειρες,ναι.Τωρα για οοοοοολα τα μοντελα της,δεν μπορω να γνωριζω..:rolleyes:
Φανταζομαι ομως,οτι οποιο μηχανημα παιρνει καρτα μνημης,σιγουρα.Το λογισμικο στην ιδια πλατφορμα ειναι φτιαγμενο..

Tedvj23
08/09/2017, 14:20
Καμία γνώμη-προταση για οικονομικο πλοηγό αυτοκινήτου?
Αυτά που βάζουν με εγκατάσταση στο ταμπλό συνδέονται με την κεραία του αυτοκινήτου?αυτά που συνδέονται απλά με τον αναπτήρα έχουν ενσωματωμένη κεραία στην οθόνη ή έχουν κεραία χωριστή?γενικά αξιζει για πλοηγό η κάνα tabletaki μικρό θαναι καλύτερη λύση?

Υ.γ.ειπα Να μην ανοίξω νέο θέμα...

Sapadak
08/09/2017, 14:38
Καμία γνώμη-προταση για οικονομικο πλοηγό αυτοκινήτου?
Αυτά που βάζουν με εγκατάσταση στο ταμπλό συνδέονται με την κεραία του αυτοκινήτου?αυτά που συνδέονται απλά με τον αναπτήρα έχουν ενσωματωμένη κεραία στην οθόνη ή έχουν κεραία χωριστή?γενικά αξιζει για πλοηγό η κάνα tabletaki μικρό θαναι καλύτερη λύση?

Υ.γ.ειπα Να μην ανοίξω νέο θέμα...

Ουτε καν τάμπλετ

Αν εχεις κανα κινητό 5-5,5 ιντσες μια χαρά είναι

Tedvj23
08/09/2017, 16:50
Με το κινητό πως μέσω ιντερνέτ?άρα λες μια Βαση να πάρω και ένα φορτιστή αυτοκινήτου στον αναπτηρα και να γίνει δουλειά με κινητο?..?

Είδα υπάρχει online και offline κάτι τέτοιο λες?πως βλεπει το σημείο που βρίσκομαι μέσω του σηματος της sim?
http://www.dwrean.net/2015/03/here-drive-offline.html

Nostradamus
08/09/2017, 17:02
Αν και ο σαπαδακιος απο πανω εχει δικιο για το κινητο (τωρα ο γκουγκλης σου επιτρεπει να αποθηκευσεις και περιοχες στο χαρτη ωστε να κανεις χρηση και χωρις δεδομενα αν χρειαστει), προ διετιας αγορασα ενα TOM TOM (42 h 52) νομιζω για να κανω μια διαδρομη απο την νοτια στην βορεια Ευρωπη (με αυτοκινητο).

Ειναι ισως τα καλυτερα 120 ευρω που εδωσα στην ζωη μου. Θεωρω οτι εκανα "αποσβεση" μονο και μονο, απο τα εγκεφαλικα κυτταρα που θα ειχα καψει ριχνωντας καντηλια σε πολλες πολεις της Ευρωπης.

road spirit
08/09/2017, 18:17
Με το κινητό πως μέσω ιντερνέτ?άρα λες μια Βαση να πάρω και ένα φορτιστή αυτοκινήτου στον αναπτηρα και να γίνει δουλειά με κινητο?..?

Είδα υπάρχει online και offline κάτι τέτοιο λες?πως βλεπει το σημείο που βρίσκομαι μέσω του σηματος της sim?
http://www.dwrean.net/2015/03/here-drive-offline.html

δεν χρειάζεσαι ίντερνετ, υπάρχουν εφαρμογές off-line:

- sygic maps. Δωρεάν χάρτης για 1 χώρα. Αν θες παραπάνω πληρώνεις. Αλλά κάνει συνέχεια τρελές προσφορές, τώρα τρέχει μια 20 ευρώ εφάπαξ, δια βίου ανανεώσεις και για όλη την ευρώπη. Τα χαρτογραφικά δεδομένα είναι της TomTom

- here maps. Επίσης οφφ-λάιν και δωρεάν. Χαρτογραφικά δεδομένα της Γκάρμιν.

Χρησιμοποιώ και τις 2. Σε γενικές γραμμές οκ.

Sapadak
08/09/2017, 18:43
δεν χρειάζεσαι ίντερνετ, υπάρχουν εφαρμογές off-line:

- sygic maps. Δωρεάν χάρτης για 1 χώρα. Αν θες παραπάνω πληρώνεις. Αλλά κάνει συνέχεια τρελές προσφορές, τώρα τρέχει μια 20 ευρώ εφάπαξ, δια βίου ανανεώσεις και για όλη την ευρώπη. Τα χαρτογραφικά δεδομένα είναι της TomTom

- here maps. Επίσης οφφ-λάιν και δωρεάν. Χαρτογραφικά δεδομένα της Γκάρμιν.

Χρησιμοποιώ και τις 2. Σε γενικές γραμμές οκ.

Ακριβώς
Χρησιμοποιώ το Here maps, δεν με τρελαίνει κιόλας, αλλά για τζάμπα είναι μια χαρά.

Οταν τα βρίσκω ζόρικα, παίζω με google maps μέσω ιντερνετ, αλλά γενικά είναι μια χαρά


Στη δική μου περίπτωση ούτε κάν βάση χρειάστηκα. Το βάζω μπροστά στα όργανα του αυτοκινήτου και βασικά το ακούω, αν χρειαστεί του ρίχνω καμια κλεφτή ματιά και όλα κομπλε.

Φορτιστή αυτοκινητού θα χρειαστείς σίγουρα, γιατι η μπαταρία κατεβαίνει πολύ γρήγορα.

https://www.skroutz.gr/c/1417/Car_Charger.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B 9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85

akis_trevor
08/09/2017, 18:59
Όταν είναι να πας κάπου που το χρειάζεσαι κατεβάζεις τον χάρτη στο googlemaps και έχεις κανονικά πλοήγηση εκτός σύνδεσης.
Ο χάρτης έχει ισχύ ένα μήνα και αν θες τον ανανεώνεις και ισχύει παραπάνω.

πυξιδας990
09/09/2017, 09:37
το here maps χρησιμοποιηει χαρτες της nokia...το εχει και η μερσεντες στα τουτο της
μια χαρα ειναι και παιζει of line

Tedvj23
09/09/2017, 10:28
Τελικά αυτό το offline λειτουργεί με το σήμα από το κινητό με την sim?

teogtp
09/09/2017, 10:51
Έχεις μπερδευτεί.
Το offline αφορά την απομόνωση των δεδομένων του κινητού.
Το κινητό θα χρησιμοποιεί μόνο τον δέκτη του gps του χωρίς την βοήθεια της τηλεφωνίας (data )

πυξιδας990
09/09/2017, 10:52
Τελικά αυτό το offline λειτουργεί με το σήμα από το κινητό με την sim?

ναι φιλε,εγω κλειστα δεδομενα και μονο τοποθεσια ανοικτη,δουλευει αψογα

Tedvj23
09/09/2017, 11:11
Ok παίδες ευχαριστώ!

teogtp
09/09/2017, 11:12
Στην τελική,ρώτα τον vaska να σου πει που θες να πας..




:tooth:

Tedvj23
09/09/2017, 11:13
Στην τελική,ρώτα τον vaska να σου πει που θες να πας..




:tooth:

Γιατί ρε φίλε τι σου έκανα???:bawl:

Bowleno
09/09/2017, 11:38
Στην τελική,ρώτα τον vaska να σου πει που θες να πας..




:tooth:

Kλαίω ρε, πάει και ο καφές! :moutza::moutza:

:bawl::bawl:

zopas
09/09/2017, 16:06
δεν χρειάζεσαι ίντερνετ, υπάρχουν εφαρμογές off-line:

- sygic maps. Δωρεάν χάρτης για 1 χώρα. Αν θες παραπάνω πληρώνεις. Αλλά κάνει συνέχεια τρελές προσφορές, τώρα τρέχει μια 20 ευρώ εφάπαξ, δια βίου ανανεώσεις και για όλη την ευρώπη. Τα χαρτογραφικά δεδομένα είναι της TomTom

- here maps. Επίσης οφφ-λάιν και δωρεάν. Χαρτογραφικά δεδομένα της Γκάρμιν.

Χρησιμοποιώ και τις 2. Σε γενικές γραμμές οκ.

Eμενα το sygic μετα από μια εβδομαδα μου ζητησε χρηματα για να συνεχισει μονο στην Ελλαδα, εφαρμογή για android..Με το here maps μια χαρουλα αν δεν εισαι φαν των γραφικων..

andreastwin
09/09/2017, 16:23
το sygic maps ειναι για μια εβδομαδα δωρεαν,εγω εδωσα 19 ευρο και εβαλα το sygic maps στο τηλ. με ολους τους χαρτες εφ'ορου ζωης. ειναι δοκιμασμενω τρια χρονια και ειναι μια χαρα.

road spirit
09/09/2017, 16:42
Eμενα το sygic μετα από μια εβδομαδα μου ζητησε χρηματα για να συνεχισει μονο στην Ελλαδα, εφαρμογή για android..Με το here maps μια χαρουλα αν δεν εισαι φαν των γραφικων..


το sygic maps ειναι για μια εβδομαδα δωρεαν,εγω εδωσα 19 ευρο και εβαλα το sygic maps στο τηλ. με ολους τους χαρτες εφ'ορου ζωης. ειναι δοκιμασμενω τρια χρονια και ειναι μια χαρα.

Παίδες μήπως κάνετε κάτι λάθος?
Το εχω 2 χρόνια και το χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα. Δωρεάν.

Απλά δεν εχω φωνητική καθοδήγηση, που είναι χαρακτηριστικό της πληρωμένης έκδοσης. Η πλοήγηση όμως μου δουλευει κανονικότατα.

DrBig
09/09/2017, 16:57
επισης καλλιτερο απο το sygic και δωρεαν ΜΕ φωνητικη καθοδηγηση το offline maps & navigation

7Tolis
09/09/2017, 23:01
gps που δε μπορείς να βάλεις διαστάυρωση,δεν είναι gps.

MG-KTiNoS
23/04/2019, 21:38
Navitel G550 Moto Gps 4.3'

Το ξέρει κανένας αυτό?

Thodoris_vara
26/04/2019, 17:13
Navitel G550 Moto Gps 4.3'

Το ξέρει κανένας αυτό?

Έχω ένα που φαίνεται ακριβώς τι ίδιο. Όταν λέμε ακριβώς, εννοούμε ακριβώς..
Το ειχα πάρει από το Ebay 80 περίπου δολάρια.
Σαν οδηγίες τα πάει καλά. Και σαν συνδεσιμότητα με την ενδοεπικοινωνία οκ.
Το μεγάλο του μειονέκτημα για μένα είναι ότι ο φωτισμός του είναι εντελώς ανίσχυρος. Μόνο απόγευμα και βράδυ το βλέπεις. Όλες τις άλλες ώρες απλά πρέπει να σκιασεις με τι χέρι σου για να δεις..
Περιέργως αντέχει και στο πολύ ξύλο και στο πολύ νερό.