PDA

View Full Version : γνώμη για ειδική περίπτωση αγοράς gps



typhoon
23/02/2014, 23:53
Εντελώς of topic, αλλά ίσως μπορείτε να με καθοδηγήσετε. Η περίπτωση έχει ως εξής :ο father την έχει δει ψαράς κ έχει και ένα μικρό βαρκακι με εξωλέμβια. Ψάχνει για ένα gps στο οποίο, όταν βρίσκεται σε μέρος που τσιμπάει, να πατάει αποθήκευση (των συντεταγμένων)κ οπότε θέλει να μπορεί να εντοπίσει ξανά το μέρος (να πατήσει στο gps το αποθηκευμένο σημείο και να πάει)
Βασικά δε το κατέχω πολύ από gps και δε ξέρω αν μπορεί με μια συμβατική συσκευή να αποθηκεύσει σημείο στη θάλασσα.
Σαφώς και το κόστος είναι περιοριστικος παράγοντας και κυμαίνεται μεταξύ 50κ 100€ με το ζόρι. (προφανώς δε μας πειράζει το μεταχειρισμενο)

Bradipous
24/02/2014, 00:28
Αν ως συμβατικα gps οριζεις αυτα που βαζουμε στο αυτοκινητο/μηχανη κλπ φυσικα και δεν κανουν.
Μπορεις να ψαχτεις για καποια μεταχειρισμενα, γιατι απ οσο ξερω καινουρια ξεφευγουν αρκετα. Για αρχη, δοκιμαστικα, θα μπορουσες να κατεβασεις καμμια εφαρμογη στο κιν. οπως το marine navigator μπας και βολεψει.

SHOOTER045
24/02/2014, 02:10
Υπαρχει και φθηνοτερη λυση
Πυξιδα χαρτης χαρακες μολυβακι....

McTalas
24/02/2014, 05:06
Δεν θελει βυθομετρο ο άνθρωπος. Και ενα σμαρτ φοουν με γπς του κανει.

nicksior
24/02/2014, 06:37
Υπαρχει και φθηνοτερη λυση
Πυξιδα χαρτης χαρακες μολυβακι....

Στο βαρκάκι όλα αυτά ?
Για να τη δει Κολόμβος ?
Ολα τα gps καταγράφουν και αποθηκεύουν τις συντεταγμένες ενος τόπου , μετά είναι απλό!

bros400pgm
24/02/2014, 06:44
Eγω ειχα το garmin gpsmap 60csx, το οποιο κανει ακριβως αυτη τη δουλεια: μαρκαρει και σε πηγαινει. Το χρησιμοποιουσα για να βρισκω τα καλαρια το πρωι. Ηταν αδιαβροχο.
Αποτι βλεπω ομως οι τιμες τους στο ebay για παραδειγμα, ξεκινουν απο 150€, ενω για την παλαιοτητα του επρεπε να ειναι πολυ λιγοτερο.

nicksior
24/02/2014, 06:51
Eγω ειχα το garmin gpsmap 60csx, το οποιο κανει ακριβως αυτη τη δουλεια: μαρκαρει και σε πηγαινει. Το χρησιμοποιουσα για να βρισκω τα καλαρια το πρωι. Ηταν αδιαβροχο.
Αποτι βλεπω ομως οι τιμες τους στο ebay για παραδειγμα, ξεκινουν απο 150€, ενω για την παλαιοτητα του επρεπε να ειναι πολυ λιγοτερο.

Αυτό είναι το πιο σωστό γιατί μπορεί να φορτώσει και ναυτικούς χάρτες με πλήθος πληροφοριών, άλλά υπάρχουν και πιο απλά που μαρκάρουν μιά θέση και μπορούν να σε οδηγήσουν ξανά ..
Το σωστό όμως είναι αυτό που αναφέρεις. (Με πολλές εφαρμογές σε θάλασσες και βουνά)

MG-KTiNoS
24/02/2014, 07:33
Εντελώς of topic, αλλά ίσως μπορείτε να με καθοδηγήσετε. Η περίπτωση έχει ως εξής :ο father την έχει δει ψαράς κ έχει και ένα μικρό βαρκακι με εξωλέμβια. Ψάχνει για ένα gps στο οποίο, όταν βρίσκεται σε μέρος που τσιμπάει, να πατάει αποθήκευση (των συντεταγμένων)κ οπότε θέλει να μπορεί να εντοπίσει ξανά το μέρος (να πατήσει στο gps το αποθηκευμένο σημείο και να πάει)
Βασικά δε το κατέχω πολύ από gps και δε ξέρω αν μπορεί με μια συμβατική συσκευή να αποθηκεύσει σημείο στη θάλασσα.
Σαφώς και το κόστος είναι περιοριστικος παράγοντας και κυμαίνεται μεταξύ 50κ 100€ με το ζόρι. (προφανώς δε μας πειράζει το μεταχειρισμενο)

Τη γάμησ...ες....

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

bros400pgm
24/02/2014, 09:15
Αυτό είναι το πιο σωστό γιατί μπορεί να φορτώσει και ναυτικούς χάρτες με πλήθος πληροφοριών, άλλά υπάρχουν και πιο απλά που μαρκάρουν μιά θέση και μπορούν να σε οδηγήσουν ξανά ..
Το σωστό όμως είναι αυτό που αναφέρεις. (Με πολλές εφαρμογές σε θάλασσες και βουνά)


Σαν τα plotter κανενα :D
Το συγκεκριμενο το ειπα γιατι ειναι αδιαβροχο και στην θαλασσα η λογικη λεει οτι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αδιαβροχο (ποοοοσα κινητα εχω πεταξει :lol:)

typhoon
24/02/2014, 12:45
Ωραία ωραία, thanks για τις γνώμες παιδιά, τουλάχιστον έχω κάτι να ξεκινήσω να ψάχνομαι. Εφαρμογή για κινητό κ το garmin που λέτε παραπάνω.
Όποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι ευπρόσδεκτο!

Red Rider
24/02/2014, 14:57
Εγώ χρησιμοποιώ τους χάρτες της Navionics σε Android τηλέφωνο, και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Έχει αυτά που ζητάς,συν πάρα πολλά αλλα,όπως χαραχθείσες πορείες, πληροφορίες λιμανιών(τηλέφωνα -υποδομές).

siraxanz
24/02/2014, 15:26
Υπαρχει και φθηνοτερη λυση
Πυξιδα χαρτης χαρακες μολυβακι....

Φανταζομαι, οτι αστειευεσαι?

Αν το πιστευεις οντως, να ξερεις οτι χρειαζεται κ μια χρονομηχανη ο πατερας...

Να τον στειλει 200 χρονια πισω ο γιος του...

Garmin υπαρχουν πολλα στο eBay σε προσιτες τιμες...

SHOOTER045
24/02/2014, 18:27
E ναι ρε συ
Πλακα κανω

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 18:51
Eγω ειχα το garmin gpsmap 60csx, το οποιο κανει ακριβως αυτη τη δουλεια: μαρκαρει και σε πηγαινει. Το χρησιμοποιουσα για να βρισκω τα καλαρια το πρωι. Ηταν αδιαβροχο.

Όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι είναι αδιάβροχο γιατί το πετάς μέσα και βρίσκει μόνο του τα καλαμάρια :bawl:

nicksior
25/02/2014, 08:58
Όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ότι είναι αδιάβροχο γιατί το πετάς μέσα και βρίσκει μόνο του τα καλαμάρια :bawl:

Αλλο καλάρια άλλο καλαμαρια :lol:
Στεριανέ !

soter3gm
25/02/2014, 11:02
Στο βαρκάκι όλα αυτά ?
Για να τη δει Κολόμβος ?
Ολα τα gps καταγράφουν και αποθηκεύουν τις συντεταγμένες ενος τόπου , μετά είναι απλό!

Τα απλά gps που έχουμε στο αμάξι η στο μηχανάκι δεν καταγράφουν σημεία μέσα στη θάλασσα το πάνε στο κοντινότερο στέρεο σημείο

AUFGEBRACHT
25/02/2014, 17:30
Αλλο καλάρια άλλο καλαμαρια :lol:
Στεριανέ !

Ουδόλως στεριανός, γέννημα-θρέμμα παραθαλάσσιος, την ξέρω την καλάδα πολύ καλά, απλά μ' αρέσουν πολύ τα καλαμαράκια :beer:

typhoon
26/02/2014, 09:16
http://www.garmin.gr/eshop/3--/59-etrex/412-etrex-10.html

Για δείτε αυτό. Καλά τα λέει στη σελίδα κι είναι και σχετικά φθηνό για καινούργιο.θα του ρίξω μια ματιά σε κάποιο μαγαζί γιατί η οθόνη του πρέπει να είναι κουτσικη..