PDA

View Full Version : Πάροχος τηλεφωνίας / internet



el_hymador
24/02/2014, 18:13
Θα προσπαθήσω να είμαι λιττός και περιεκτικός. Νοίκιασα ένα διαμέρισμα Αθήνα και πρόκειταi να συνδέσω γραμμή τηλεφώνουν - Internet. Επί χρόνια ήμουν ΟΤΕ και απόλυτα ευχαριστημένος αλλά είναι ακριβοί και πλέον δεν είμαστε για τέτοια. Από τους υπόλοιπους (πλην ΟΤΕ) τι παίζει;

Δεν με ενδιαφέρει τηλεόραση και Nova και 587 κανάλια, θέλω μόνο σταθερό - Ιnternet
Προφανώς ψάχνω αξιοπιστία στη σύνδεση και (αχρείαστη να είναι) καλή - γρήγορη εξυπηρέτηση σε βλάβες κτλ.

Αυτά :wave2:

skylaros
24/02/2014, 18:38
Δυσαρεστημένος από ΟΤΕ ,Τρομερά ικανοποιημένος από on Telecoms για πολλά πολλά χρόνια, με εξαίρεση το απαίσιο ρούτερ της tomson που έδιναν, όπου ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες και έτρωγες d/c. Σε ότι αφορά εξυπηρέτηση ήταν άριστοι. Πλέον από Σεπτέμβριο είμαι με Forthnet κάτω του μετρίου εξυπηρέτηση, πολύ καλή σε ότι αφορά την οικονομία και πλέον με το τρίτο ρούτερ (τα άλλα δύο τα κατούρησε η γάτα) διαφορετικό από τα άλλα (ζητήστε της forthnetτο ρούτερ δε βλέπω μάρκα πάνω, ή αν έχει είναι κάποια άγνωστη, στέκεται όρθιο) έχω τρομερές ταχύτητες και εδώ και 15 μέρες που είναι ανοιχτό το pc σερί δεν έχω χάσει το δίκτυο ούτε για μισό δευτερόλεπτο.

Bradipous
24/02/2014, 18:41
Εγω αυτο που εχω καταλαβει απο αυτες τις εταιριες ειναι οτι πολυ μεγαλο ρολο παιζει η περιοχη.
Σε καθε περιοχη δλδ υπερισχυει μια και υστερει καποια αλλη. Οποτε καλυτερα μαθε τι χρησιμοποιουν στη περιοχη σου αν μπορεις.

MG-KTiNoS
24/02/2014, 18:43
Μαλάκες είναι όλοι...

:rolleyes:

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 18:47
ΜΑΚΡΥΑ, ΜΑΚΡΥΑ, ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΡΓΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ FORTHNET!!! Προσωπικά έχω HOL την οποία δεν είχα πάρει με καλό μάτι και ήμουν προκατειλημμένος λόγω Vodafone, αλλά όταν έκανα σταθερή/internet είχαν πολύ καλή τιμολογιακή προσφορά και είπα να δοκιμάσω. Μου έβγαλαν λίγο το λάδι μέχρι να γίνει η σύνδεση αλλά μετά ουδέν μεμπτό, σε γνωστούς που έτυχε να χρειαστούν τεχνική υποστήριξη ανταποκρίθηκαν άμεσα. Πολύ καλύτερη σύνδεση και ταχύτητα από τη forthnet που είχα πριν και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Όταν έφυγα από τον ΟΤΕ με πήραν αμέσως να με ρωτήσουν γιατί έφυγα και εάν είχα κάποιο παράπονο, της είπα ότι έφυγα επειδή είναι πανάκριβοι και τόσα χρόνια με έγδερναν κανονικά, μου είπε να μου κάνει μια οικονομική προσφορά πολύ ανταγωνιστική (που ήταν για 3 μήνες και πάλι ήταν οι πιο ακριβοί) και όταν της είπα ότι τόσα χρόνια δεν τους είχε πάρει ο πόνος να ενδιαφερθούν για την τσέπη μου παρά μόνο όταν έφυγα δε με ξαναπήραν πάλι και ησύχασα...

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 18:47
Μαλάκες είναι όλοι...

:rolleyes:

Αυτό εννοείται, απλά οι της forthnet κατέχουν τα σκήπτρα της μαλακίας...

mankam
24/02/2014, 18:52
γρήγορη εξυπηρέτηση σε βλάβες κτλ.


Πολλά Ζητάς :lol:
Οι περισσότεροι "πατάνε" πάνω στο δύκτυο του ΟΤΕ Μια καλή λύση ειναι το HOL light με 25 ευρω 200 λεπτα δωρεαν αστικα υπεραστικα, 20 δωρεαν σε κινητα και καποια λεπτα διεθνείς κλησεις, αυτό εχω εγω και ήμουν ποιο παλια σε connex.
Αντίστοιχα πακετα έχουν και οι αλλοι πάροχοι αρκεί να υπάρχει ήδη γραμμή και "πορτα" διαθέσιμη ,πάρε τηλέφωνο πρώτα!
Αν είσαι τυχερός και βρίσκεσαι σε περιοχή που έχουν ιδιόκτητο δίκτυο οι πάροχοι πλήν ΟΤΕ θα έχεις και καλή γραμμή,καλό πακέτο και εξυπηρέτηση σε βλάβες.
Αυτό που αναφέρει ο Bradipous έχει να κάνει με το πόσο μακριά βρίσκεται το σπίτι σου απο το ντισλαμ, το κουτί του ΟΤΕ δηλαδή, απώλειες καλωδίων κ.τ.λ.
έχω τραβήξει πολλά με τις αλλαγές παρόχων και όλες υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια για να σε κάνουν πελάτη.
Μακριά απο μεγάλα συμβόλαια (συνήθως αυτά με τα δωράκια) γιατί αν θελήσεις να διακόψεις νωρίτερα θα σε χρεώσουν τα πάγια μέχρι την λήξη συμβολαίου.
Μήν πληρώσεις άδικα μεγάλες ταχύτητες γιατί το πιθανότερο είναι να μήν μπορούν να τις υποστηρίξουν ή να μήν τις χρειαστείς ποτέ.

matmat
24/02/2014, 18:52
HOL , συνοπτικά

skylaros
24/02/2014, 18:54
Μέχρι τώρα σε εμένα είναι Ok, απλά δυσκολεύεσαι λίγο στην εξυπηρέτηση πελατών. Πιο οικονομικά πακέτα από της forthnet αυτή την περίοδο, δε νομίζω πως παίζουν στην αγορά. Δε την έχω σε εκτίμηση χωρίς να ξέρω το γιατί, αλλά από άποψη ταχύτητας (στην περιοχή μου) και οικονομίας είναι καλύτερη από ότι είχα.

bruno
24/02/2014, 19:00
Στην ΟΝ είμαι δυο χρονια σχεδόν,απο εξυπηρετιση είναι αψογοι ,από ταχυτητα εχει ανηφορα εδώ και δεν εχει πολυ:D.

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 19:00
Μέχρι τώρα σε εμένα είναι Ok, απλά δυσκολεύεσαι λίγο στην εξυπηρέτηση πελατών.

Επειδή παίζει να με πάνε στα δικαστήρια αυτοί οι απατεώνες, απλά η εξυπηρέτηση πελατών είναι ένα ανέκδοτο σε αυτή την εταιρεία, μια ουτοπία, δεν ύφίσταται, ταλαιπωρία πελατών θα ήταν πιο ταιριαστός τίτλος.

el_hymador
24/02/2014, 19:20
Τσέκαρα ένα site το οποίο βγάζει τον μέσο όρο ταχυτήτων ανα περιοχή βάση των μετρήσεων που έχουν κάνει οι χρήστες, εκεί που θα πάω έχει μ.ο. 3.7 Mbps download και 0.7 Μbps upload με πλησιέστερο κέντρο στα 3+ χιλιόμετρα (δεν ξερω τι εννοεί πιστεύω ότι έιναι αυτό που αναφέρει ο φίλος mankam), βέβαια δεν αναφέρονται οι πάροχοι, απλά οι ονομαστικές ταχύτητες, κάτι 8άρια και 24άρια είναι στα χαρτιά μόνο (καλά αυτό το ξέραμε), οπότε πάω για 4 πακέτο με ότι δίνουν σε σταθερό.

skylaros
24/02/2014, 19:30
Κοίτα αυτό το έχω καταλάβει, ίσως επειδή έχει αυτό το απρόσωπο πράγμα με τα τηλέφωνα και το πάτα το 1, πάτα το 4 κλπ. Στο παιδί που ήρθε όταν κάηκε πρώτη φορά το ρούτερ (μετά από 5 μέρες και ενώ πνιγόμουν για ίντερνετ) για να τσεκάρει, δεν έχω να προσάψω το παραμικρό. Τη δεύτερη φορά που κάηκε και μάλιστα με δική μου υπαιτιότητα (το κατούρησε η γάτα) δεν ήρθε κανείς, άμεσα μου είπαν πηγαίνετε και πάρτε ένα άλλο ρούτερ δωρεάν από κάποιο κατάστημα μας. Σε ότι αφορά λογαριασμούς κλπ βλέπω κάτι τσαλιμάκια αλλά επειδή κρατάμε σπίτι αποδείξεις μέχρι και από το 80, ότι προέκυψε λύθηκε. Από φίλη που δουλεύει στην HOL στην προώθηση μάλιστα, μου είπε πως τα πακέτα της forthnet δε μπορούν να τα χτυπήσουν ακόμα και απλά τα προσεγγίζουν. Ξαναλέω πως ναι και εμένα δε μου γεμίζουν το μάτι, αν προκύψει κάτι θα κάτσεις κρεμασμένος στο τηλέφωνο με τις ώρες και αν χρειαστεί να έρθει τεχνικός θα έχει αναμονή σημαντική. Αλλά είναι οικονομική και με πολύ καλό δίκτυο στην περιοχή μου(η μισή γειτονιά έχει + το computer service από κάτω επίσης). Αν θα πρότεινα πάντως σε κάποιον μια εταιρία που δε τον νοιάζει να έχει τρελές ταχύτητες και να είναι και πχ 2-3 ευρό το μήνα παραπάνω ο λογαριασμός αλλά θα είχε εξυπηρέτηση αν χρειαζόταν εντός 24 ωρών, με ευγένεια, χωρίς να χρειαστεί να περάσει στο τηλέφωνο ούτε 10 λεπτά, αυτή θα ήταν η on.

kalgeorge
24/02/2014, 19:44
πραγματικα δηλαδη τωρα θελεις να σου απαντησω??????

ενα γαμωτηλεφωνο ειναι....το σηκωνεις...καλείς και στα εξηγω ολα
:rolleyes:

Dbnn
24/02/2014, 20:07
Εγώ να πω οτι έχω γυρίσει όλες τις εταιρίες.

Απο hol έχω παράπονα ως προς τους λογαριασμούς. Καμία ενημέρωση περί χρεώσεων κλπ.
απο Cyta, τους θυμάμαι και βγάζω σπυριά! Ταχύτητα μάπα. ρούτερ να σκάνε και μένεις 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο. Και κέντρο εξυπηρέτησης άσταν να πάνεν....

taisteal
24/02/2014, 20:09
Κι εγω εχω να πω οτι 3 χρονια στην forthnet ειμαι απολυτα ευχαριστημενος...

Vstrommer71
24/02/2014, 20:16
Δηλαδη το success story παει συννεφο εκει κατω Ελλαδα.Τα 4Mbps ειναι απλα ανεκδοτο,δεν ξερω και ποσο σας χρεωνουνε.Εγω εδω εχω 3G στικακι της 3 με 15Mbps και 100Gb ογκο δεδομενων,και ειναι καρτα,35 ευρω μηνιαιως.Τωρα που κοιταγα μια γρηγορη,το ιντερνετ μεσω κινητης απο οτι φαινεται το θεωρουνε χρυσαφι φαινεται εκει στο Ελλαντα
Τι να πω:a06:

AristidisZ
24/02/2014, 20:20
ΜΑΚΡΥΑ, ΜΑΚΡΥΑ, ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΡΓΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ FORTHNET!!!

αρχίσαμε πάλι τις υπερβολές...
έχω internet από τη forthnet 15 χρόνια σχεδόν (από το 1997, με κάποια πολύ μικρά διαλείμματα), και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 20:45
Σε ότι αφορά λογαριασμούς κλπ βλέπω κάτι τσαλιμάκια αλλά επειδή κρατάμε σπίτι αποδείξεις μέχρι και από το 80, ότι προέκυψε λύθηκε.

Να ήταν μόνο τσαλιμάκια... Πολύ συνοπτικά, είχα κάνει πάγια εντολή να πληρώνεται ο λογαριασμός από ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου. Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του πατέρα μου, λόγω ηλικίας δεν είχε καταλάβει πως λειτουργεί το σύστημα με τις πάγιες και πήγαινε και ρώταγε στο κατάστημα της forthnet, όπου ανακάλυψα πως 2-3 φορές τον είχαν ενημερώσει πως ο λογαριασμός δεν είχε πληρωθεί και τον είχε πληρώσει και αυτός με αποτέλεσμα δηλ να έχουμε διπλοπληρώσει το λογαριασμό. Όταν πήγα και τους το είπα μου είπαν πως θα με ειδοποιήσουν, πέρασαν 2 εβδομάδες, τους ενόχλησα πάλι, μου είπαν πως ο υπάλληλος που το είχε αναλάβει είχε ξεχάσει να με ειδοποιήσει και τελικά η απάντησή τους ήταν πως δεν έβλεπαν διπλοχρέωση. Όταν τους έτριψα στα μούτρα τις αποδείξεις που είχα κρατήσει μου είπαν ότι είχε γίνει λάθος και ότι λόγω μηχανογραφικού συστήματος δε μπορούν να βλέπουν εάν ένας λογαριασμός έχει πληρωθεί με πάγια :cry: και πως δεν θα πλήρωνα ένα λογαριασμό. Επίτηδες είχα κρατήσει ένα λογαριασμό και δεν τους τον πήγα γτ υποψιάστηκα ότι οι μάγκες ήταν απατεώνες, με άλλα λόγια δέχτηκαν μόνο όσους λογαριασμούς τους πήγα και όχι όσους είχε γίνει λάθος. Μετά από αυτό τους ζήτησα να διακόψω τη σύνδεση, τους ζήτησα να υπογράψω αίτηση διακοπής, όπου με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία και απλά να πάω σε άλλη εταιρεία, όπως κι έκανα, με τη διαφορά ότι αυτοί συνέχισαν να μου στέλνουν λογαριασμούς και μάλιστα έναντι!!! Πριν 4 μήνες με πήραν από ένα δικηγορικό γραφείο και μου είπαν ότι η forthnet θα μου κάνει μήνυση γτ της χρωστάω λέει €60 και θα μου στείλουν εξώδικο :moutza: Όταν τη ρώτησα αν είναι τόσο μαλάκες να πληρώσουν €90 έξοδα δικαστικού επιμελητή για να μου επιδώσει χρέος €60, μου είπε πως θα με πάνε σε δίκη και θα διεκδικήσουν τα €60, τα έξοδα δικαστικού επιμελητή και έξοδα δικηγόρου τους. Τους παρακάλεσα να το κάνουν για να γελάσει η Ελλάδα μαζί τους, να ασχοληθεί η ΕΕΕΤ μαζί τους και οι εφημερίδες και να γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Εξαφανίστηκαν, εμφανίστηκαν πάλι προ μηνός όπου με ρώτησαν εάν άλλαξα γνώμη και πως η εταιρεία είναι διατεθιμένη να τα ξεχάσει όλα αρκεί να τους δώσω τα €60, τους παρακάλεσα πάλι να μου κάνουν μήνυση. Η πλάκα είναι πως την ίδια μέρα με πήραν να μου κάνουν ασυναγώνιστη προσφορά για double play οι μαλάκες!!! :bawl: Τα ίδια με πάγια εντολή έκαναν και σε πελάτη στη δουλειά.

Στα της ταχύτητας τώρα, εκτός του ότι συνήθως σερνόταν, υπήρχαν μέρες που δεν είχα καθόλου ίντερνετ, τους έπαιρνα τηλ και όταν και εάν τους έπιανα μετά από ώρες η απάντηση ήταν "μάλλον κάποιος γείτονάς σας έχει σπάσει τους κωδικούς σας και σας κλέβει σήμα". :moutza:

AUFGEBRACHT
24/02/2014, 20:47
αρχίσαμε πάλι τις υπερβολές...
έχω internet από τη forthnet 15 χρόνια σχεδόν (από το 1997, με κάποια πολύ μικρά διαλείμματα), και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος

Αρίστο να την ελαττώσεις, μεγάλωσες... :D

AristidisZ
24/02/2014, 20:49
Αρίστο να την ελαττώσεις, μεγάλωσες... :D

δεν είχε stream video τότενες ρε :bawl:
:beer:

Sapadak
24/02/2014, 20:55
Δε νομίζω να βρεις φθηνότερα απο 16 ευρώ/μηνα για ιντερνετ και τηλέφωνο (αν δε σε ενδιαφέρει να καλείς εννοω) ή 20 ευρώ/μηνα με 300 λεπτά ομιλίας ειτε προς κινητά ειτε προς σταθερα

pipe_smoker
24/02/2014, 21:16
Δεν το διαβασα ολο. Αν εχει ειπωθει κατι παρομοιο σορρυ.

Το ακριβες σου μπατζετ δεν το ξερω, αλλα αν μπορεις το κατι παραπανω, εαν υπαρχει στην περιοχη σου δυνατοητα για VDSL τοτε βαλε ΟΤΕ και τελειωσε.

Μεχρι στιγμης ειχα
ADSL OTE: οταν ειχε κεφια ταχυτητα 180-250kb/s, Σε μια περιοδο 3 ετων εκλανε πανω του περιπου μια φορα στο διμηνο. Εξυπηρετηση καλη.

ADSL Forthnet: οταν ειχε κεφια ταχυτητα 300-400kb/s, Σε μια περιοδο 1 ετους εκλανε πανω του περιπου 2 φορες τη βδομαδα. Εξυπηρετηση να τη χεσω αμα τη χρειαζομαι καθε λιγο και λιγακι.

VDSL OTE: σταθερη ταχυτητα 5,5-5,8Μb/s, Σε μια περιοδο 1 ετους, δεν εκλασε δεν κρεμασε δε χλωμιασε ουτε μιση φορα.
Εξυπηρετηση δεν τη χρειαστηκα ποτε.

Ολα παιζουν ρολο, απο τις "γραμμες", αποστασεις απο κεντρα, @@ μυδια κερατα.
Απο τα οσα εχω καταλαβει προσωπικα, το vdsl δε συγκρινεται σε ταχυτητες (καλα εννοειται αυτο) με το adsl, αλλα και βασικοτερο ισως, σε "αξιοπιστια" και σταθεροτητα.

vaska
24/02/2014, 21:26
Στο μαγαζί έχω ΟΤΕ, πανάκριβος μεν, ούτε μία κλήση χαμένη δε. Στο σπίτι που δεν με καίει κι αν χάνω μία κλήση στις τόσες έχω CYTA 2 χρόνια, ταχύτητες ίδιες με του ΟΤΕ, απεριόριστα σταθερά 90 λεπτά κιν με 28 ευρωπαϊκά τον μήνα. Απόλυτα ευχαριστημένος. Επειδή όμως είμαι και ντήλερ της cyta έχω ακούσει και αρκετά παράπονα όπως και στο Αγρίνιο η κόρη έμεινε 15 ημέρες χωρίς τηλ και νετ επειδή ο τεχνικός τους ήταν γτπκ.

Όπως καταλαβαίνεις όλοι οι εναλλακτικοί έχουν θέματα ανά περιοχές και χρήση, είναι όμως οικονομικότεροι του Βασικού Παρόχου που είναι ο ΟΤΕ και αυτός είναι ένας λόγος να πειραματιστής. Ρώτησε γείτονες συγκέντρωσε απόψεις και πράξε αναλόγως.

spyrakos35
24/02/2014, 21:33
wind τον τελευταίο χρόνο
πακετο:
α. 2 κινητα
β. σταθερό
γ. ιντερνετ

το απολυτα τέλειο δεν είναι (δεν υπάρχει εξάλλου) αλλά σημαντικά πιο φτηνά από τον οτε σε όλα και χωρίς κανένα ουσιαστικό πρόβλημα

Μικe777
24/02/2014, 21:47
Μαλάκες είναι όλοι...

:rolleyes:

σωστος!!:lol:

teogtp
24/02/2014, 22:13
Forthnet στο σπιτι αρκετα χρονια τωρα.Εξυπηρετηση πελατων κατω του μετριου με απαραδεκτους χρονους αναμονης
και χρεωση της γραμμης αν τους καλεσεις απο αλλον αριθμο.
Τα ρουτερ για τον φουτσο (εχω αλλαξει 4!).Αγορασα δικο μου επωνυμο και ησυχασα απο της αποσυνδεσεις.
Απο την εξυπηρετηση μου απαντησαν οτι ειναι φυσιολογικο να κανει η γραμμη 4 αποσυνδεσεις την ημερα!:moutza:

est
24/02/2014, 22:52
Εγώ να πω οτι έχω γυρίσει όλες τις εταιρίες.
...
απο Cyta, τους θυμάμαι και βγάζω σπυριά! Ταχύτητα μάπα. ρούτερ να σκάνε και μένεις 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο. Και κέντρο εξυπηρέτησης άσταν να πάνεν....


... έχω CYTA 2 χρόνια, ταχύτητες ίδιες με του ΟΤΕ, απεριόριστα σταθερά 90 λεπτά κιν με 28 ευρωπαϊκά τον μήνα. Απόλυτα ευχαριστημένος. Επειδή όμως είμαι και ντήλερ της cyta έχω ακούσει και αρκετά παράπονα όπως και στο Αγρίνιο η κόρη έμεινε 15 ημέρες χωρίς τηλ και νετ επειδή ο τεχνικός τους ήταν γτπκ.

Όπως καταλαβαίνεις όλοι οι εναλλακτικοί έχουν θέματα ανά περιοχές και χρήση, είναι όμως οικονομικότεροι του Βασικού Παρόχου που είναι ο ΟΤΕ και αυτός είναι ένας λόγος να πειραματιστείς. Ρώτησε γείτονες συγκέντρωσε απόψεις και πράξε αναλόγως.

Το τελευταίο τα λέει όλα. Αν και μερικές φορές για να βγούμε από πάνω, δεν παραδεχόμεθα ότι σερνόμεθα.. :p

Κι εγώ λοιπόν τη Cyta έχω τα τελευταία 3 χρόνια. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις, ούτε είμαι φανατικός του 'κατεβάσματος'.. Πληρώνω για 8άρα συν κάποια λεπτά το μήνα για σταθερά -αφού για κινητά έχω το κινητό- 21 ευρώ. Όσες φορές κι αν έχω τσεκάρει συντονίζει στα 6,8-7. Τσαλιμάκια μου έκανε μόνο μια φορά για καμιά βδομάδα περίπου, που το 'χανε για κανά 5λεπτο και μετά από reset συντόνιζε ξανά. Ούτε ρουτερ έχω αλλάξει με τον δικό τους τον pirelli είμαι.

devil's animal
25/02/2014, 01:08
και εγω ημουν οτε για καμια 10αρια χρονια...στο πατρικο μου που ημουν πριν 5 χρονια, ημουν απολυτα ευχαριστημενος γιατι ειναι κοντα στον οτε και με 24αρα, ημουν συνεχεια στο 15<...
οταν μετακομισα στο δικο μου που ειναι 2,5χλμ μακρυα, 24αρα δεν υπηρχε περιπτωση να σηκωσει με αποτελεσμα να ειναι ασταθης η γραμμη...
οποτε αναγκαστηκα και εκανα την 2αρα για να εχω σταθεροτητα (αλλα δεν υπαρχει και αλλη τιμολογιακη πολιτικη)...με αποτελεσμα να ειμαι στο 1,5>...

τους τελευταιους 2 μηνες εχω παει cyta με 8αρα και εχω με λιγοτερα λεφτα απο τον οτε σταθερα 6,5...
εχει κολλησει 2 φορες το router αλλα με επανεκινηση ηταν οκ...
το router τους πολυ πιο δυνατο στο ασυρματο mode απο του οτε...γιατι σε συγκεκριμενα σημεια στο σπιτι απο το κινητο, με του οτε δεν επιανε, ενω με της cyta, πιανει...


για μενα, ψαξε πιο ειναι το πιο κοντινο κεντρο εταιρειας απο το σπιτι σου και κανε αυτην, πλην του οτε γιατι πληρωνεις περισσοτερα...

irinia
25/02/2014, 01:20
Δεν το διαβασα ολο. Αν εχει ειπωθει κατι παρομοιο σορρυ.

Το ακριβες σου μπατζετ δεν το ξερω, αλλα αν μπορεις το κατι παραπανω, εαν υπαρχει στην περιοχη σου δυνατοητα για VDSL τοτε βαλε ΟΤΕ και τελειωσε.

Μεχρι στιγμης ειχα
ADSL OTE: οταν ειχε κεφια ταχυτητα 180-250kb/s, Σε μια περιοδο 3 ετων εκλανε πανω του περιπου μια φορα στο διμηνο. Εξυπηρετηση καλη.

ADSL Forthnet: οταν ειχε κεφια ταχυτητα 300-400kb/s, Σε μια περιοδο 1 ετους εκλανε πανω του περιπου 2 φορες τη βδομαδα. Εξυπηρετηση να τη χεσω αμα τη χρειαζομαι καθε λιγο και λιγακι.

VDSL OTE: σταθερη ταχυτητα 5,5-5,8Μb/s, Σε μια περιοδο 1 ετους, δεν εκλασε δεν κρεμασε δε χλωμιασε ουτε μιση φορα.
Εξυπηρετηση δεν τη χρειαστηκα ποτε.

Ολα παιζουν ρολο, απο τις "γραμμες", αποστασεις απο κεντρα, @@ μυδια κερατα.
Απο τα οσα εχω καταλαβει προσωπικα, το vdsl δε συγκρινεται σε ταχυτητες (καλα εννοειται αυτο) με το adsl, αλλα και βασικοτερο ισως, σε "αξιοπιστια" και σταθεροτητα.





ΡΕ ΣΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5,5 - 5,8 ΣΕ VDSL ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΟΤΕ...???








Μήπως ήθελες νά πείς 25...?? Ή ADSL....??
Τέλος πάντων.........................ΟΤΕ παιδιά, μετά έρχονται όλοι οί άλλοι....!!!!!
Δώστε ένα δεκάρικο παραπάνω νά είστε ήσυχοι
VDSL -30 ΟΤΕ, έχουμε στό σπίτι μονίμως 4-5 συσκευές στό ίντερνετ καί χτυπάει
άσύρματα 24-25 Μbps καί μέ καλώδιο 27-28...!!
Σίγουρα κάτι έγραψες λάθος,άλλιώς τζάμπα πληρώνεις.

thunder ace
25/02/2014, 07:26
Ειμαι εδω και 3,5 χρονια σε ενα χωριο κολλητα στο Αγρινιο. Εχω ΟΤΕ ,πληρωνω 32 εβρο για 24 ταχυτητα,εχω μονιμα 13αρα+ σε 3 υπολογιστες,το ρουτερ που μου δωσανε βγηκε μαυρος σκηλος, κρεμμασματα ποτε, κολληματα ποτε,οποτε δεν ρισκαρω να παω σε ποιο φθηνο παροχο για 5,7, εβρο παρακατω.

George_Sp
25/02/2014, 07:41
Με σειρά προτεραιότητας μετά από 1000άδες περιπτώσεις τα τελευταία 10χρόνια λόγω δουλειάς

ΟΤΕ
HOL
Cyta
ON
Forthnet

Καλώς ή κακώς ο μεγάλος παίκτης είναι και θα είναι ο ΟΤΕ και αυτός θα ρυθμίζει τα περισσότερα, και που αναλόγως του τι κάνει θα επηρεάζει και τους υπόλοιπους μιας και το μεγαλύτερο ποσοστό υποδομής του ανήκει.
Σε περίπτωση λοιπόν βλάβης ο γρηγορότερος και πιο αξιόπιστος θα είναι ο ΟΤΕ σε όλες τις περιπτώσεις. Εξαιρούνται οι περιοχές που οι εναλλακτικοί έχουν ΔΙΚΟ τους δίκτυο και όταν λέμε δικό τους δεν εννοούμε νοικιασμένες γραμμές του ΟΤΕ αλλά οπτική ίνα και DSLAM περασμένα από αυτούς.
Από τους εναλλακτικούς με δικό τους δίκτυο οι 2 μεγάλοι είναι η HOL και η Forthnet και έπειτα με αρκετή απόσταση η Cyta.
Από θέμα αξιοπιστίας των 3 εναλλακτικών η HOL κρατάει την καλύτερη εικόνα μαζί σχεδόν με τη Cyta τηρουμένων των αναλογιών στα μεγέθη τους και η Forthnet είναι με την χειρότερη φήμη.

Αυτό που σου έγραψαν οι προηγούμενοι για την κάθε περιοχή και ξεχωριστή περίπτωση ισχύει.
π.χ.
Αν η περιοχή είναι αποκλειστικά σε δίκτυο ΟΤΕ και οι εναλλακτικοί απλά νοικιάζουν γραμμές (είτε χαλκού είτε οπτικής ίνας) τότε αν θες αξιοπιστία και ταχύτατη εξυπηρέτηση σε πρόβλημα πας καρφί ΟΤΕ.
Αν η περιοχή έχει και οπτικές γνώμη μου είναι να επιλέξεις μεταξύ HOL Cyta με τελευταία επιλογή την Forthnet.

Για να μάθεις τι ισχύει μην ρωτήσεις τον πάροχο. Στα τηλέφωνα συνήθως λένε παπατζιλίκια για να σε κάνουν πελάτη.
Θα ρωτήσεις τη γειτονιά τί συνδέσεις έχουν, στα πόσα κλειδώνουν και τί προβλήματα έχουν.
Αν είσαι σε γειτονιά με οπτική Cyta ή HOL τότε από θέμα αξιοπιστίας ταχυτήτων θα είναι τα ίδια με ΟΤΕ ίσως και καλύτερα μιας και η υποδομή τους στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μεταγενέστερη του ΟΤΕ πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπου καλύπτεται και VDSL και άρα ο ΟΤΕ προφανώς και έχει τα ηνία.

Για να μην σε τρελαίνω με λεπτομέρειες περισσότερες, ζύγισε το οικονομικό κομμάτι σε σχέση με το πόση αξιοπιστία και λιγότερο πονοκέφαλο θες. Συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά με μια καλή έρευνα αγοράς (ρωτώντας τη γειτονιά) μπορεί να είσαι εξασφαλισμένα εντάξει κάνοντας εξυπνότερη επιλογή

Corki
25/02/2014, 07:46
Καλα τα εγραψε ...απλα τα εγραψε σε λαθος μοναδες μετρησης.

Kb/s= Kilobit per sec
KB/s= Kilobyte per sec

3 MB/s (2 Megabyte per sec) αντιστοιχει σε ταχυτητα 24 Mbps (MegaBit per sec).

Εγω εχω HOL , πλεον. Ειχα ΟΤΕ σε 24 Mbps και απεριοριστα αστικα/υπεραστικα μονο με 37€/μηνα :moutza:

Προβλημα ειχα συχνα και παρολο το πολλα τηλ στν εξ/πελατων (6μηνες προσπαθεια) δεν καταληξαμε καπου.

Πηγα HOL για το ιδιο προγραμμα που μου κοστιζει 9€/μηνα :smokin: και 2 € εκπτωση στο Vodaf... κινητο. Η τιμη βεβαια απαιτει χρηση καρτων γνωστης τραπεζας αλλα οχι κατι επιπλεον απο αυτο που εκανα οποτε no big problem.

Συν οτι επιδιορθωσαν και το προβλημα στην γραμμη μου σε μια εργασιμη και χωρις κοστος! Και μου αλλαξαν το καμμενο, μετα απο ενα μηνα router τους, σε μια μερα χωρις μα, μου, σου, του!

Αν θελεις βασικη χρηση και οχι κατι ιδιαιτερο επικεντρωσουν στην χαμηλοτερη τιμη! Καλο το VDSL αλλα αν το θελεις μονο για email-browsing-youtube, τι να τα κανεις τα 24Mbps? Αν παλι θελεις live stream και αλλα .......VDSL και εισαι ανετος!

Pan (dvs)
25/02/2014, 08:15
Ρώτησε γείτονες συγκέντρωσε απόψεις και πράξε αναλόγως,οπως σου ειπε και ο Vaska.Αναλογα τις περιοχες.


Μαλάκες είναι όλοι...οπως σου ειπε και ο KTiNoS.

SHOOTER045
25/02/2014, 08:45
ειχα οτε 0 προβληματα εξυπηρετηση γτπκ και τοτε εδω ηταν μονοπωλιο σε ιντερνετ
εβαλα vodafone σταθερο+ιντερνετ
1 ειχα 4 δεν ειχα τοτε εκπεμπανε ασυρματα για ιντερνετ και τηλ
το ρουτερ επαιρνε sim οαριθμος μου ηταν ο ιδιος αλλα αντιστοιχουσε σε κινητο κατι τετοιες παπαριες τελος παντων
πριν 4-5 χρονια εβαλα cyta
οκ τρελες απαιτησεις δεν εχω
πληρωνω λιγα λογω οτι ειμαι απο τους πρωτους εδω με cyta
σπανια κανω επανεκκινησεις ρουτερ-3/4 φορες σε αυτα τα χρονια
μια φορα εκαψα το μαμα pirelli

οπως ειπαν ειναι αναλογως τις περιοχες τα γεωγραφικα διαμερισματα κλπ
ρωτα εκει γυρω που μενεις
με μακρινους δεν θα βγαλεις ακρη

Ichigo
25/02/2014, 08:52
Όταν ο ΜΠελάτης με 15€ το μήνα τα θέλει ΌΛΑ τότε και το σαβουρορούτερ να είναι έτοιμος να πάρει, και να περιμένει να αργήσει η εξυπηρέτηση τεχνικής βλάβης του από υποστελεχωμένο και ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ προσωπικό πεδίου και τηλ κέντρου των 3 κ 60. Την αγορά τη διαμορφώνουμε εμείς με τις απαιτήσεις μας οπότε ΣΚΑΣΤΕ και απολαύστε το! :D

Αγαπητέ Χυμαδόρε διάλεξε ότι σ αρέσει διότι αν είναι να σου κάτσει η στραβη θα σου κάτσει όπου και να σαι. ;)
Ειδικά σε καμιά καλωδιακή βλάβη ΟΤΕ που θα πρέπει να επέμβει εργολάβος εκτός ΟΤΕ δε σε σώζει ούτε ο Θεός ο ίδιος

SHOOTER045
25/02/2014, 09:04
Όταν ο ΜΠελάτης με 15€ το μήνα τα θέλει ΌΛΑ τότε και το σαβουρορούτερ να είναι έτοιμος να πάρει, και να περιμένει να αργήσει η εξυπηρέτηση τεχνικής βλάβης του από υποστελεχωμένο και ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ προσωπικό πεδίου και τηλ κέντρου των 3 κ 60. Την αγορά τη διαμορφώνουμε εμείς με τις απαιτήσεις μας οπότε ΣΚΑΣΤΕ και απολαύστε το! :D

Αγαπητέ Χυμαδόρε διάλεξε ότι σ αρέσει διότι αν είναι να σου κάτσει η στραβη θα σου κάτσει όπου και να σαι. ;)
Ειδικά σε καμιά καλωδιακή βλάβη ΟΤΕ που θα πρέπει να επέμβει εργολάβος εκτός ΟΤΕ δε σε σώζει ούτε ο Θεός ο ίδιος

οπως τα λες
η γιαγια μου ειχε βλαβη στην γραμμη της
χτυπουσε το δικο της μαζι με του γειτονα
μιλαμε για χωριο και ο γειτονας στα 30μ
ακουγε τα ιδια με την γιαγια μου


τηλεφωνο καταχωρηση βλαβης
επικοινωνια με το συνεργειο
αναμονη
σε 3 εργασιμες
περασαν...
εγιναν 7
ξανα επικοινωνια
κατι σκαλισαν απο το βρογχο οπως ειπαν
περναμε μας ακουγε και αυτη και η γειτονισα
επαιρνε επεφτε η γραμμη
ξανα επικοινωνια με οτε
<φταιει η συσκευη>
παιρνω τοποθετω καινουργια
τιποτα
<φταει το καλωδιο>
το αλλαζω
ΤΙΠΟΤΑ
ξαναπαιρνω τηλ<το αυτο της δικιας σου φταιει παλιο@@λακα>
κλεινω απο οτε
παιρνω σε αλλο παροχο ιδιωτη
την επομενη ηρθαν εκαναν τα δικα τους
σε 3 ημερες εγινε η πληρη συνδεση και απο τοτε ολα καλα η γιαγια...:D

irinia
25/02/2014, 09:18
LIVE STREAMING, TV ΑΣΥΡΜΑΤΗ Κ.Λ.Π...........





Χωρίς νά είμαι ό γνώστης,έπειδή έτυχε νά έχω φίλο προιστάμενο στόν ΟΤΕ τεχνικό
ύπάρχει καμμία εταιρία άπό όλες αύτές πού νά έχει δικά της καλώδια..??
Καί άν έστησαν μία όπτική στό σπίτι σας πώς καταλήγει ρέ παιδιά..??
Μέσα άπό τό κουτί τού ΟΤΕ...!!
Συνεπώς τί ψάχνεστε..??
Πολλά έξαρτώνται όπως έγραψαν πολλοί άπό τή θέση τού σπιτιού σας σέ σχέση
μέ τό πιό κοντινό κέντρο τού ΟΤΕ.
Τά ύπόλοιπα είναι νάχαμε νά λέγαμε,είδατε κανέναν πάροχο νά φτάνει στό κουτί
έξω άπό τήν πολυκατοικία σας...??
Ποιανού γραμμές είναι αύτές..??
Μπορεί κάποιοι πάροχοι νά πέρασαν κεντρικές γραμμές άλλά όλοι στηρίζονται στά
καλώδια τού ΟΤΕ πού καταλήγουν στά κουτιά έξω άπό τά σπίτια μας....!!!!
Προσωπική έμπειρία.....άπέχω περίπου 700-800 μέτρα άπό ΟΤΕ κεντρικό τής Καλαμαριάς.
Όταν είχα 24σσάρα γραμμή είχα στήν άρχή 18-19 μέγκα ταχύτητα στό σπίτι δίπλα στό ρούτερ.
Μέ τήν αύξηση τών καταναλωτών καί τό πέρασμα τού χρόνου έφθασα στά 12-13 καί άπό
τόν ΟΤΕ μού έλεγαν τόσα είναι.
Μετά τά μπινελίκια καί άφού ήρθε στό σπίτι καί ό φίλος μου έφθασε μέ τό ζόρι στά 16-16,5
ό όποίος μού είπε ότι καί στό κέντρο έχει 17-17,5....!!!!
Τώρα στό vdsl είμαστε πιό κοντά σέ αύτά πού ύπόσχονται, 24 άσύρματα καί 27-28 μέ καλώδιο.
Άπ'ότι κατάλαβα σέ ένα χρόνο άν πυκνώσουν οί καταναλωτές τής vdsl γραμμής πάλι τό ίδιο έργο
θά δούμε.
Αύτά τά περί όπτικών ίνών κ.λ.π.....είναι μεγάλες παπαριές,έκτός άν φτάνει ή γραμμή μέχρι
τό ρούτερ,πράμμα άπίθανο πού θά τό δούμε σέ 30 χρόνια άσύρματα...!!!! όσοι ζούνε.
Έχετε δεί τίς ρεγκλέτες πού κάνουν κατανομή στήν πολυκατοικία καί μέχρι έκεί είναι ύπεύθυνος
ό πάροχος...?? δηλαδή ό ΟΤΕ...??όλα έρείπια.
Κι άν μέχρι τό δρόμο κάτω φθάνουν λέμε τώρα 24 μέγκα,μετά πρέπει νά γκρεμίσουμε τά σπίτια μας
καί νά άλλάξουμε τά καλώδια.......
Οί άλλοι πάροχοι τραβήξανε ένα καλώδιο κεντρικό τό βάφτισαν όπτική ίνα καί μπορεί νά περνάει
καί 100 μέτρα μακρυά άπό τούς ΝΤΕΜΕΚ προνομιούχους......ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ,κόλπα γιά νά τρώνε όλοι
άπό τήν πίττα....!!!!
Ό πιό σοβαρός πάροχος είναι ό ΟΤΕ,αύτός πού έπινοικιάζει σέ όλους τούς άλλους.
Στίς τιμές τώρα γιά τόν άνταγωνισμό όλοι είναι φθηνότεροι,είναι δυνατόν όμως νά είναι καλύτεροι
άπό αύτόν πού τούς νοικιάζει τίς γραμμές...??
Όπως στήν τηλεφωνία πού πήρε τά σκήπτρα ό ΟΤΕ έτσι κι έδώ όλοι έκεί θά καταλήξουν στό τέλος.
Καλό γιά μάς νά ύπάρχει άνταγωνισμός καί όχι μονοπώλιο....!!!!
Άφήνω όμως σέ άλλους νά κάνουν τόν άνταγωνισμό:lol:καί προτιμώ τήν ποιότητα,γιατί αύτά πού άκούω
είναι πολλά καί τρελλά,άπό voice over i.p. δύο σέ ένα μέχρι καμμένα ρούτερ,πεσμένες γραμμές,έξυπηρέτηση
τού κώλου κ.λ.π......
Δημοκρατία έχουμε......έτσι λέμε δηλαδή

nickald
25/02/2014, 09:29
ΚΑΙ ο οτε εχει προβληματα

ΚΑΙ ο οτε εχει χαλια εξυπηρετηση

ΚΑΙ ο οτε εχει γκαουμπιου γραμμες

ΚΑΙ ο οτε εχει σκατα ρουτερ (λεγε με μπαουτεκ)

Ρωτα την γειτονια να παρεις feedback και κανε το σταυρο σου (αμα εισαι απ'αυτους)...... αν σου κατσει η στραβη τον ηπιες ουτως ή αλλως....


εντιτ.

Ανοιξε κανενα γουαιφαει εκει που ειναι το σπιτι και αν δεις την γειτονια πακτωμενη στην Cyta........ βαλε κατι αλλο......

pipe_smoker
25/02/2014, 09:55
ΡΕ ΣΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5,5 - 5,8 ΣΕ VDSL ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΟΤΕ...???








Μήπως ήθελες νά πείς 25...?? Ή ADSL....??
Τέλος πάντων.........................ΟΤΕ παιδιά, μετά έρχονται όλοι οί άλλοι....!!!!!
Δώστε ένα δεκάρικο παραπάνω νά είστε ήσυχοι
VDSL -30 ΟΤΕ, έχουμε στό σπίτι μονίμως 4-5 συσκευές στό ίντερνετ καί χτυπάει
άσύρματα 24-25 Μbps καί μέ καλώδιο 27-28...!!
Σίγουρα κάτι έγραψες λάθος,άλλιώς τζάμπα πληρώνεις.

Μιλαω για ταχυτητες κατεβασματος Τερενς.
Τα νουμερα που γραφω ειναι τα "πραγματικα", οχι οι ονομασιες των γραμμων που ειναι το δεκαπλασιο της ταχυτητας που πρεπει να μπορεις να πιασεις.

Πχ (χοντρικα) οταν λεει ο ΟΤΕ "adsl γραμμη μεχρι 24Mbps" (ή αλλιως "24αρα") αυτο μεταφραζεται σε μεγιστη ταχυτητα download μεχρι 2.4Mb/s.

Αντιστοιχα οταν λεει "vdsl 50Mbps" μεταφραζεται σε download κοντα (ή και παραπάνω ακομα) στα 5Mb/s.

Μια χαρα τα εγραψα και μια χαρα τα πληρωνω;) εντιτ: μπερδεψα λιγο τις μοναδες, δες το επομενο ποστ. Τα υπολοιπα οπως τα εγραψα ειναι.
Απλα η αναφορα μου ηταν σε πραγματικες ταχυτητες κατεβασματος (που ειναι χοντρικα και μπακαλιστικα "το ονομα της γραμμης"/10. Δηλαδη: 50αρα/10=κατεβαζεις με περιπου 5 mega το δευτερολεπτο)

Προσωπικα ετσι τα καταλαβαινω καλυτερα.
Οποτε να μιλαω για "24αρα σε adsl", οταν για μενα στην πραγματικοτητα μεταφραζεται σε 400kb/s κατεβασματος αντι για τα υποτιθεμενα 2.4Mb/s που δηλωνει το ονομα της, το θεωρω μλκια.

Γι'αυτο εβαλα τα πραγματικα νουμερα.

Το ιδιο πραγμα λεμε.

pipe_smoker
25/02/2014, 09:57
Καλα τα εγραψε ...απλα τα εγραψε σε λαθος μοναδες μετρησης.

Kb/s= Kilobit per sec
KB/s= Kilobyte per sec

3 MB/s (2 Megabyte per sec) αντιστοιχει σε ταχυτητα 24 Mbps (MegaBit per sec).


Α να γεια σου.
Αυτο:beer:

ggs
25/02/2014, 10:10
Χυμ , δεν υπάρχει μόνο μια «καλή» εταιρία…
Τα οικονομικά πακέτα θα τα δεις…
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι η απόσταση του σπιτιού σε σχέση με το DSLAM καθώς και οι πόρτες που έχει ελεύθερες η κάθε εταιρία στην περιοχή.
επισης , ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ είναι η ποιότητα της καθετής καλωδίωσης της πολυκατοικίας (το καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο διαμέρισμα )
Σε αυτό το φορουμ υπαρχει ολη η γνώση σχετικά με το θέμα καθως και πληροφοριες για την συμπεριφορα της κάθε εταιριας σε περιοχες.
http://www.adslgr.com/forum/

pipe_smoker
25/02/2014, 10:32
Χυμ , δεν υπάρχει μόνο μια «καλή» εταιρία…
Τα οικονομικά πακέτα θα τα δεις…
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι η απόσταση του σπιτιού σε σχέση με το DSLAM καθώς και οι πόρτες που έχει ελεύθερες η κάθε εταιρία στην περιοχή.
επισης , ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ είναι η ποιότητα της καθετής καλωδίωσης της πολυκατοικίας (το καλώδιο από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στο διαμέρισμα )
Σε αυτό το φορουμ υπαρχει ολη η γνώση σχετικά με το θέμα καθως και πληροφοριες για την συμπεριφορα της κάθε εταιριας σε περιοχες.
http://www.adslgr.com/forum/

Σωστός!!!

Άντε χυμαδόρη, καλό διάβασμα στο adsl forum, και σε κανά δυο χρόνια θα την έχεις βρει την άκρη σου:tooth:


Ρε Γιώργο, πιο πολλά πιάνω από τα ποστ του oldman παρά από αυτά που γράφουν εκεί μέσα.
Μερικές φορές νομίζω ότι έχει σεταριστεί λάθος η κωδικοποίηση χαρακτήρων στο mozilla και γι'αυτό μου εμφανίζονται έτσι αυτά που γράφουν:lol:

ggs
25/02/2014, 10:42
Σωστός!!!

Άντε χυμαδόρη, καλό διάβασμα στο adsl forum, και σε κανά δυο χρόνια θα την έχεις βρει την άκρη σου:tooth:


Ρε Γιώργο, πιο πολλά πιάνω από τα ποστ του oldman παρά από αυτά που γράφουν εκεί μέσα.
Μερικές φορές νομίζω ότι έχει σεταριστεί λάθος η κωδικοποίηση χαρακτήρων στο mozilla και γι'αυτό μου εμφανίζονται έτσι αυτά που γράφουν:lol:

μηπως να το παμε στα τεχνικα , να το αναλαβει ο oldman ...:D:lol:


ρε συ μια ερωτηση θα κανει... π.χ."μενω στη ταδε περιοχη .... ξερετε τι ποιοτητα εχουν οι ISPs στην περιοχη?"
δεν θα δωσει για CCNP :lol:

el_hymador
25/02/2014, 10:53
Λοιπόν, βάζω πουκαμισάκι, γραβάτα και γλύφω όσο μαλλι έχει μείνει προς τη μια πάντα σε χωρίστρα. Παίρνω σημειωματάριο και αρχίζω να χτυπάω κουδούνια στη γειτονιά:

"Γεια σας, θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για τους πάροχους σταθερής τηλεφωνίας και internet στην περιοχή σας"

Τώρα γιατί εγώ δεν σκέφτομαι τα αποτελέσματα αλλά ότι θα μου ανοίξει κάποια ξεναμένη milfάρα την πόρτα φορώντας baby doll;

υ.γ. Σε γριες και μ@λ@κες θα λέω ότι είμαι ευαγγελικός εκπρόσωπος της θρησκείας του φοντάν, αν έχουν 5 λεπτά να του μιλήσω για τη θεία νουαζέτα μεγάλη η χάρη της...

pipe_smoker
25/02/2014, 11:10
Λοιπόν, βάζω πουκαμισάκι, γραβάτα και γλύφω όσο μαλλι έχει μείνει προς τη μια πάντα σε χωρίστρα. Παίρνω σημειωματάριο και αρχίζω να χτυπάω κουδούνια στη γειτονιά:

"Γεια σας, θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για τους πάροχους σταθερής τηλεφωνίας και internet στην περιοχή σας"

Τώρα γιατί εγώ δεν σκέφτομαι τα αποτελέσματα αλλά ότι θα μου ανοίξει κάποια ξεναμένη milfάρα την πόρτα φορώντας baby doll;

υ.γ. Σε γριες και μ@λ@κες θα λέω ότι είμαι ευαγγελικός εκπρόσωπος της θρησκείας του φοντάν, αν έχουν 5 λεπτά να του μιλήσω για τη θεία νουαζέτα μεγάλη η χάρη της...


Εκτός από κανά κ@υλωμένο 16χρονο gamer με σπυριά, ο οποίος μπαρεμπιμπτόντως θα σου μιλήσει ίσως και με πιο δύσκολη ορολογία από αυτή στο adsl forum, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

Η περίπτωση ξαναμένης μιλφάρας με baby doll δεν αποκλείεται παρ'όλα αυτά.
Αλλά άντε και την πέτυχες. Τί να την κάνεις? Λες να ξέρει από ίντερνετ και παρόχους?:confused:

bulmont
25/02/2014, 11:53
Η περίπτωση ξαναμένης μιλφάρας με baby doll δεν αποκλείεται παρ'όλα αυτά.
Αλλά άντε και την πέτυχες. Τί να την κάνεις? Λες να ξέρει από ίντερνετ και παρόχους?:confused:


Αμα πετύχει κάτι τέτοιο, λές να την αρχίσει στις ερωτήσεις για
ίντερνετ και λοιπές μαλακίες;;;;;;;;;;;;;;

nikos_abel
25/02/2014, 12:14
Αν με ρωτήσετε...



























...θα προτιμούσα να είναι 2 οι μιλφάρες.
Ε, μλκίες δε λέμε; Ας μην είμαστε τσιγκούνηδες σε αυτές :lol:

Corki
25/02/2014, 12:32
Όταν ο ΜΠελάτης με 15€ το μήνα τα θέλει ΌΛΑ τότε και το σαβουρορούτερ να είναι έτοιμος να πάρει, και να περιμένει να αργήσει η εξυπηρέτηση τεχνικής βλάβης του από υποστελεχωμένο και ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ προσωπικό πεδίου και τηλ κέντρου των 3 κ 60. Την αγορά τη διαμορφώνουμε εμείς με τις απαιτήσεις μας οπότε ΣΚΑΣΤΕ και απολαύστε το! :D

...

MEGA λαθος.....η εταιρια παιρνει τηλεφωνο και κανει προσφορα το ταδε συμβολαιο στα τοσα €. Δεν παμε εμεις και απαιτουμε το ταδε συμβολαιο στα τοσα €. Αρα η λογικη του "με τοσα φραγκα τι περιμενεις" ειναι λιγο λανθασμενη. Επισης 15€ το μηνα ειναι 180€ το χρονο ...πανω κατω δλδ η ασφαλεια της μηχανης (για να το κανουμε και μοτοσυκλετιστικο το νημα:lol:). Τελος 15€/μηνα για τηλεφωνο το 2014 ρε man ειναι παρα πολλα λεφτα κατα την γνωμη μου.


ΚΑΙ ο οτε εχει προβληματα

ΚΑΙ ο οτε εχει χαλια εξυπηρετηση

ΚΑΙ ο οτε εχει γκαουμπιου γραμμες

ΚΑΙ ο οτε εχει σκατα ρουτερ (λεγε με μπαουτεκ)

Ρωτα την γειτονια να παρεις feedback και κανε το σταυρο σου (αμα εισαι απ'αυτους)...... αν σου κατσει η στραβη τον ηπιες ουτως ή αλλως....


εντιτ.

Ανοιξε κανενα γουαιφαει εκει που ειναι το σπιτι και αν δεις την γειτονια πακτωμενη στην Cyta........ βαλε κατι αλλο......

Ισχυει!!!

el_hymador
25/02/2014, 12:38
Εκτός από κανά κ@υλωμένο 16χρονο gamer με σπυριά, ο οποίος μπαρεμπιμπτόντως θα σου μιλήσει ίσως και με πιο δύσκολη ορολογία από αυτή στο adsl forum, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

Η περίπτωση ξαναμένης μιλφάρας με baby doll δεν αποκλείεται παρ'όλα αυτά.
Αλλά άντε και την πέτυχες. Τί να την κάνεις? Λες να ξέρει από ίντερνετ και παρόχους?:confused:

Καλα ο 16χρονος gamer μαμά δεν έχει; Φύτρωσε; (Μη μου χαλάς τη φαντασιώσε ρε!) :bawl:

Gi_4ce
25/02/2014, 13:26
Αυτό εννοείται, απλά οι της forthnet κατέχουν τα σκήπτρα της μαλακίας...

Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα.

Για δικο τους λαθος μμε εχουν εγκλωβισει 6 μηνες παραπανω απο το συμβολαιο μου.

Ποσες φασαριες, ποσα τηλεφωνα... τωρα που θα τους γραψω και δεν θα πληρωσω τιποτα ας ερθουν να τα ζητησουν.

pipe_smoker
25/02/2014, 13:50
Αμα πετύχει κάτι τέτοιο, λές να την αρχίσει στις ερωτήσεις για
ίντερνετ και λοιπές μαλακίες;;;;;;;;;;;;;;

Μα.... αυτό δεν είναι το θέμα μας?:confused::confused::confused:

el_hymador
25/02/2014, 14:40
Αμα πετύχει κάτι τέτοιο, λές να την αρχίσει στις ερωτήσεις για
ίντερνετ και λοιπές μαλακίες;;;;;;;;;;;;;;

Θα της το φέρω απόξω απόξω...

"μπορώ να βάλω το ehternet καλώδιο μου στο router σας;" :a01:

SHOOTER045
25/02/2014, 14:54
Θα της το φέρω απόξω απόξω...

"μπορώ να βάλω το ehternet καλώδιο μου στο router σας;" :a01:



Αν δεν το καταλαβει ετσι μπορεις να πεις:<μπορω να βαλω το βυσμα μου στην υποδοχη σας?>

irinia
25/02/2014, 15:55
Μιλαω για ταχυτητες κατεβασματος Τερενς.
Τα νουμερα που γραφω ειναι τα "πραγματικα", οχι οι ονομασιες των γραμμων που ειναι το δεκαπλασιο της ταχυτητας που πρεπει να μπορεις να πιασεις.

Πχ (χοντρικα) οταν λεει ο ΟΤΕ "adsl γραμμη μεχρι 24Mbps" (ή αλλιως "24αρα") αυτο μεταφραζεται σε μεγιστη ταχυτητα download μεχρι 2.4Mb/s.

Αντιστοιχα οταν λεει "vdsl 50Mbps" μεταφραζεται σε download κοντα (ή και παραπάνω ακομα) στα 5Mb/s.

Μια χαρα τα εγραψα και μια χαρα τα πληρωνω;) εντιτ: μπερδεψα λιγο τις μοναδες, δες το επομενο ποστ. Τα υπολοιπα οπως τα εγραψα ειναι.
Απλα η αναφορα μου ηταν σε πραγματικες ταχυτητες κατεβασματος (που ειναι χοντρικα και μπακαλιστικα "το ονομα της γραμμης"/10. Δηλαδη: 50αρα/10=κατεβαζεις με περιπου 5 mega το δευτερολεπτο)

Προσωπικα ετσι τα καταλαβαινω καλυτερα.
Οποτε να μιλαω για "24αρα σε adsl", οταν για μενα στην πραγματικοτητα μεταφραζεται σε 400kb/s κατεβασματος αντι για τα υποτιθεμενα 2.4Mb/s που δηλωνει το ονομα της, το θεωρω μλκια.

Γι'αυτο εβαλα τα πραγματικα νουμερα.

Το ιδιο πραγμα λεμε.







ΕΝΤΑΞΕΙ.............







Τώρα κατάλαβα.....

nikos_abel
25/02/2014, 15:57
Αμάν ρε μεσημεριάτικα, άντε τώρα να απαντήσω σοβαρά σε καμμιά ερώτηση για κομπιούτερ στη δουλειά. Σειρινάκειο σύμπλεγμα θα πάθω.

"AirPlay the shift"

virus
25/02/2014, 17:10
Εκτός από κανά κ@υλωμένο 16χρονο gamer με σπυριά, ο οποίος μπαρεμπιμπτόντως θα σου μιλήσει ίσως και με πιο δύσκολη ορολογία από αυτή στο adsl forum, μην περιμένεις και πολλά πράγματα.

Η περίπτωση ξαναμένης μιλφάρας με baby doll δεν αποκλείεται παρ'όλα αυτά.
Αλλά άντε και την πέτυχες. Τί να την κάνεις? Λες να ξέρει από ίντερνετ και παρόχους?:confused:


Καλα ο 16χρονος gamer μαμά δεν έχει; Φύτρωσε; (Μη μου χαλάς τη φαντασιώσε ρε!) :bawl:


και να σου απαντησει η μιλφαρα "φτυστο μωρ να λαδωσ" :bawl::rotflmao::rotflmao:

theofilos888
25/02/2014, 17:17
και να σου απαντησει η μιλφαρα "φτυστο μωρ να λαδωσ" :bawl::rotflmao::rotflmao:

εντάξει, πάει η φαντασίωση........ :yuck:

el_hymador
25/02/2014, 18:18
Εντάξει παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές, μετά από δημοκρατικές διαδικασίες και συζήτηση με τη συμβία, αποφάσισε από κοινού :dizzy: να βάλει WIND αφού θα έχει έκπτωση στο κινητό της (και αυτό με συμφέρει και εμένα... δεν ξέρω πως, αλλά ετσι μου είπε...) :lol:

nikos_abel
25/02/2014, 20:36
Εντάξει παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές, μετά από δημοκρατικές διαδικασίες και συζήτηση με τη συμβία, αποφάσισε από κοινού :dizzy: να βάλει WIND αφού θα έχει έκπτωση στο κινητό της (και αυτό με συμφέρει και εμένα... δεν ξέρω πως, αλλά ετσι μου είπε...) :lol:


Μαθαίνεις βλέπω. Υπόψιν, η Wind έχει και κάτι ωραία οικογενειακά προγράμματα με κινητά, σταθερά, ίντερνετ κλπ, όταν έρθει η ώρα, να τυλίξεις το δαχτυλίδι με τα συμβόλαια :lol:

devil's animal
25/02/2014, 22:00
Εντάξει παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές, μετά από δημοκρατικές διαδικασίες και συζήτηση με τη συμβία, αποφάσισε από κοινού :dizzy: να βάλει WIND αφού θα έχει έκπτωση στο κινητό της (και αυτό με συμφέρει και εμένα... δεν ξέρω πως, αλλά ετσι μου είπε...) :lol:


οταν ακους απο γυναικα την φραση: "θα κανουμε αυτο και σε συμφερει και σενα"...ΠΑΝΤΑ να φοβασαι...νομος. -

:bawl::lol::bawl:

Ichigo
25/02/2014, 22:01
MEGA λαθος.....η εταιρια παιρνει τηλεφωνο και κανει προσφορα το ταδε συμβολαιο στα τοσα €. Δεν παμε εμεις και απαιτουμε το ταδε συμβολαιο στα τοσα €. Αρα η λογικη του "με τοσα φραγκα τι περιμενεις" ειναι λιγο λανθασμενη. Επισης 15€ το μηνα ειναι 180€ το χρονο ...πανω κατω δλδ η ασφαλεια της μηχανης (για να το κανουμε και μοτοσυκλετιστικο το νημα:lol:). Τελος 15€/μηνα για τηλεφωνο το 2014 ρε man ειναι παρα πολλα λεφτα κατα την γνωμη μου.


Η εταιρεία είτε 15€ κοστολογεί το προϊόν είτε 115€ και πάλι θα σε καλέσει για να σου προτείνει πακέτο καθώς θέλει να διευρύνει την πελατειακή της βάση (διότι από το να είναι μικρή και να περιμένει στωικά να την αγοράσει κάποιος θα πάρει το ρίσκο να σε πιάσει πελάτη ώστε μελλοντικά ΠΙΘΑΝΟΝ να βγάλει κάτι από εσένα - επίσης αν έχεις ασχοληθεί με δείκτες "customer experience" θα έχεις διαπιστώσει τι ποσοστο σου κλαίγεται για να ρίξεις την τιμή, και είναι πολύ μεγάλο ;) )

Για να τα δούμε χονδρικά :rolleyes::

κόστος ενεργοποίησης βρόχου: 59,47€
ενοικίαση βρόχου: 7,78€
αποστολή ρούτερ σε πελάτη: καραβιές από Κίνα μεριά με κανά 7€ το κομμάτι συν κανά 5-8€ η κούριερ
τέλη μισθωμένων εσωτερικού/εξωτερικού Oteglobια και άλλα παραφερνάλια:Πολλά
Διαφήμιση/μάρκετινγκ τεχνικοί πεδίου/ CustomerCare : ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Ποιο τάληρα πεθαίνεις:

Αποτελέσματα Κοστολογικού Ελέγχου του Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών της Ελλάδος Α.Ε. (ΟΤΕ Α.Ε.) Έτους 2013 (με απολογιστικά στοιχεία 2011) για τις υπό ρύθμιση αγορές χονδρικής και λιανικής στις οποίες έχει επιβληθεί υποχρέωση ελέγχου τιμών, κοστολόγησης και λογιστικού διαχωρισμού, και λοιπές ρυθμίσεις (http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/CostControl/AP686-021.pdf)

Αν δηλώσεις και μια δυο βλάβες στον πάροχο υπολόγιζε κανένα 20€ ο τεχνικός πεδίου και καμιά 55€ ο ΟΤΕ αν γυρίσει με υπαιτιότητα παρόχου (και συνήθως μαλακί@ που δέρνει τον πελάτη :rolleyes: )
Έλα πες μου εσύ τι κέρδος μένει για τον πάροχο σε αυτές τις τιμές που παίζουν στην αγορά. :cool:

Τώρα η σύγκριση με τις ασφάλειες θελω να πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι ότι είναι σύγκριση πορτοκάλια με αγριογούρουνα :cry:
Άλλο να έχεις ως κανονιστικό πλαίσιο την Solvency II και την ΤτΕ να σε τρέχει και άλλο την ΕΕΤΤ.

jorge's garage
25/02/2014, 22:46
μηπως να το παμε στα τεχνικα , να το αναλαβει ο oldman ...:D:lol:
Να χερέσαι που η ktm δεν έχει βγάλει router........ακόμα :lol: