PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά μηχανής



Georl
25/02/2014, 01:55
Καλησπέρα παιδιά και σόρρυ για το ζάλισμα. (είχα φτιάξει παλαιότερα ένα ίδιο θέμα)

Λόγω προσωπικών προβλημάτων είχα ματαιώσει την αγορά (πρώτης) μηχανής, ωστόσο εφόσον πλέον όλα πάνε καλά λέω να επανέλθω δριμύτερος....

Στο θέμα μας... είμαι εντελώς άπειρος οδηγός παρότι έχω το δίπλωμα πάνω από 2 χρόνια (A κατηγορίας) ... (μία μικρή οδηγική πείρα με παπί, αλλά έχουν περάσει κάμποσοι μήνες από τότε, οπότε δεν θα το μετρήσω καθόλου)
Ψάχνω μεταχειρισμένο παπί από το 2006+ και θέλω να αποδειχτεί σκυλί.Κυρίως για χρήση εντός πόλης. (για κατανάλωση δεν συζητάω, εφόσον είναι παπί υποθέτω πως θα έχει χαμηλή κατανάλωση)
Το budget είναι στα 1000€ καθαρά για την αγορά μηχανής (συν την μεταβίβαση) ... για εξοπλισμό κτλπ έχω άλλη καβάτζα. :)

Κοιτάω κυρίως Honda , ωστόσο δεν μπορώ να έχω άποψη λόγω απειρίας, άρα για ακόμη μία φορά θα ζητήσω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

spyrakos35
25/02/2014, 04:18
........... άρα για ακόμη μία φορά θα ζητήσω τα φώτα σας..

δλδ τα έχεις πάρει ήδη μία φορά και πας για δεύτερη????? :eek:

στο τσάμπα ΠΑΛΙ? :eek::eek:

όχι φίλος...... :nono:



ξεκινα να κάνεις μία έρευνα στα πολλά ανάλογα θέματα που έχουν ανοίξει τελευταία ειδικά για παπιά..... :beer:

SHOOTER045
25/02/2014, 07:32
δλδ τα έχεις πάρει ήδη μία φορά και πας για δεύτερη????? :eek:

στο τσάμπα ΠΑΛΙ? :eek::eek:

όχι φίλος...... :nono:



ξεκινα να κάνεις μία έρευνα στα πολλά ανάλογα θέματα που έχουν ανοίξει τελευταία ειδικά για παπιά..... :beer:






οτι ειπε ο Σπυρος
και εκτος αυτου η παρασκευη ειναι αφιερωμενη στα παπια
σημερα ειναι τριτη....





πλακα κανουμε







εδω παρα πολλοι εκφραζουν αρνητικες αποψεις για το innova
κοιτα και αλλες μαρκες

Georl
25/02/2014, 10:41
Παρότι είχα αφήσει την αγορά του παπιού κάμποσο καιρό ..... τα θέματα τα διάβαζα , οπότε είμαι διαβασμένος...
Το ότι δεν μπορώ να αποφασίσω οφείλεται κυρίως στο ότι θέλω ένα ανθεκτικό παπί στην πάροδο του χρόνου, μιας και εαν παρουσιάσει γρήγορα προβλήματα θα είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα... θα μου πείτε βέβαια πως αυτό εξαρτάται από την χρήση που θα του κάνω εγώ και το τι χρήση του έκανε ο άλλος, αλλά αυτά είναι σχετικά.... άμα είναι "καλό" το μηχανάκι , δεν πιστεύω να έχω θέμα ... εε?

Γενικά κοιτούσα Crypton(μιας που μόνο αυτό έχω οδηγήσει, μαζι με ένα anf) αλλά στα λεφτά που διαθέτω είναι κάπως χλωμό ... (ίσως φταίει και το ότι κοιτάω παπί του 2006+ , αλλά θέλω να είμαι λίγο πιο σίγουρος για την αγορά μου...)
Οπότε στράφηκα στα Honda που έχω ακούσει(διαβάσει) τα καλύτερα σε όλους τους τύπους μηχανών της... και ύστερα modenas και daytona ... αλλά και για τα δύο τελευταία λέγονται διάφορα...

Για αυτό είμαι στα σκοτάδια και ζητάω λίγο φως... :D

*Ρε παίδες κάποιος deliveras δεν υπάρχει να βοηθήσει...? :lol: :p

SHOOTER045
25/02/2014, 11:48
Δουλευουν τωρα...

Georl
25/02/2014, 15:05
χαχαχαχα :p

Bradipous
25/02/2014, 22:41
Περιμενε 2-3 χρονια ωστε να πεσουν οι τιμες των μοντελων 2006 και να εισαι εντος μπατζετ. :evil:

Georl
26/02/2014, 00:23
γίνεσαι κακούλης...

γενικά υπάρχουν παπάκια του 2006+ , απλά δεν είναι αυτά που πρωτίστως κοιτούσα...

τέσπα... ψάχνοντας και ρωτώντας παν στην πόλη λένε... :p

IRA57
26/02/2014, 05:43
Προσωπικη αποψη...
Επειδη τα παπια ειναι παμφθηνα στα ανταλλακτικα (με 2-3 κατοσταρικα αλλαζεις μοτερ στην ουσια)
θα επαιρνα ενα στην ποιο ξεφτιλα τιμη που θα μπορουσα να βρω (αν δουλευει και το μοτερ καλα ακομα καλυτερα)
παρα να ρισκαρα να εδινα παραπανω για ενα ακριβο μεταχειρισμενο που δεν εχω ιδεα το ζωη εκανε πριν (π.χ. πιτσιρικαδες τα τρεχουν αλλα αλλαζουν και λαδια...οι γεροι δεν τα ζοριζουν αλλα δεν ξερουν τι σημαινει λαδια...γενικα μιλαω...)

Προσωπικα εχω Crypton '98 που πηρα μολις εκλεισε μαγαζι που δουλευα (η πιτσαρια που χρονομετραει τους ντιλιβεραδες της) σε τιμη που ουτε ποδηλατο δεν παιρνεις και μεχρι τωρα ενα σερβις εχω κανει, αλλαγη λαδια καθε 2000 ,ενα μπροστα λαστιχο και αλυσιδογραναζα (ενα χρονο σχεδον μετα τα 2 τελευταια).
Αν βρεις κατι αντιστοιχο χτυπα το και ξεχνα την χρονια (ειδικα σε παπι το ιντζεκτσιον και την υδροψυξη τα θεωρω λιγο αντιφαση στην απλοτητα του σαν κονσεπτ)...π.χ. μπορει να βρεις παπι του 02 να ειναι καλυτερο του 07

Georl
26/02/2014, 17:29
Οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Συνεχίζω γενική αναζήτηση χωρίς χρονολογίες κτλπ...

Να στε καλα...