PDA

View Full Version : Οι εργολάβοι εν δράσει



nikonian
25/02/2014, 09:13
Αυτή τη στιγμή έξω από την τεχνική υπηρεσία ενός Δήμου , είναι μαζεμένοι σε πηγαδάκι καμιά τριανταριά εργολάβοι και κανονίζουν πόσα θα πάρει ο καθένας από τους 29 για να αποχωρήσει από τη δημοπρασία και να κληρώσουν μεταξύ τους κάποιον, που θα καταθέσει τη μοναδική προσφορά, εισπράττοντας από το Δήμο κάποιο εξωφρενικό ποσό.
Όλα αυτά γίνονται δημόσια, χωρίς να κρύβονται, χωρίς να συνεννοούνται χαμηλόφωνα , χωρίς να φοβούνται κανέναν.
Να΄χα μια χειροβομβίδα...

MikeG
25/02/2014, 09:16
Γράψε το σε Video και στείλε το σε εισαγγελέα.

mixalhsCr
25/02/2014, 09:16
Καλημερα,απο που μας ηρθες ;

yianyian
25/02/2014, 10:51
Στείλε μια επιστολή στο υπουργείο να προτείνεις το δικό σου σύστημα για την ανάθεση δημόσιων έργων.

nikonian
25/02/2014, 11:00
Στείλε μια επιστολή στο υπουργείο να προτείνεις το δικό σου σύστημα για την ανάθεση δημόσιων έργων.

εκτός θέματος

yianyian
25/02/2014, 11:07
Εντός εντός...

nikonian
25/02/2014, 11:40
Οι εναρμονισμένες πρακτικές κλπ είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.
Δε φταίει το σύστημα ανάθεσης γι'αυτό που συμβαίνει
Πριν από λίγα χρόνια , σε παρόμοια περίπτωση ο διευθυντής της τεχν. υπηρεσίας κάλεσε την αστυνομία. Ε, και...

VANDA
25/02/2014, 11:52
Μπορείς να ρωτήσεις εδώ (http://www.transparency.gr/diafaneiatora/thelo-na-katagkilo/kalese-tin-tilefoniki-grammi-ipostirixis/)..

Corki
25/02/2014, 12:39
Γράψε το σε Video και στείλε το σε εισαγγελέα.


Ή εστω για να γελασουμε......οπως και να εχει ...τραβα video!!!! 1μυριο views θα εχει στο "σωληνα"!

nikonian
25/02/2014, 13:13
To είδα , αλλά λέει ότι ασχολούνται ΜΟΝΟ με υποθέσεις διαφθοράς .
Εδώ δεν υπάρχει διαφθορά δημοσίων λειτουργών, αλλά λαμόγια εργολάβοι που συνεργάζονται για να παρακάμψουν τον ανταγωνισμό και να κερδίσουν όλοι τους , σε βάρος των πολιτών.

stefanos
25/02/2014, 13:46
To είδα , αλλά λέει ότι ασχολούνται ΜΟΝΟ με υποθέσεις διαφθοράς .
Εδώ δεν υπάρχει διαφθορά δημοσίων λειτουργών, αλλά λαμόγια εργολάβοι που συνεργάζονται για να παρακάμψουν τον ανταγωνισμό και να κερδίσουν όλοι τους , σε βάρος των πολιτών.

Η υπηρεσία έχει δικαίωμα να ακυρώσει τον διαγωνισμό.

faraway
25/02/2014, 13:51
...όταν δεν γίνεται τόσο εμφανέστατα , γίνεται πίσω από κλειστές πόρτες όπου πεφτει συννενόηση μεταξύ τους για το ποιες δουλειές θα πάρει ο καθένας .

Χειραγώγηση δλδ της διαδικασίας του διαγωνισμού και επί της ουσίας ένα καρτέλ εις βάρος του δημοσίου ( δλδ όλων μας ) .

Pan (dvs)
25/02/2014, 13:52
Η υπηρεσία έχει δικαίωμα να ακυρώσει τον διαγωνισμό.

Σιγα μην τον ακυρωσει.Λετε να μην ξερουνε στον δημο τι γινεται στο κατωφλι τους?

stefanos
25/02/2014, 13:54
Καί μόλις κανονίσουν όλοι και καταθέσουν τις προσφορές πάς τελευταίος και τους παίρνεις την δουλειά τζάμπα.

stefanos
25/02/2014, 13:56
Σιγα μην τον ακυρωσει.Λετε να μην ξερουνε στον δημο τι γινεται στο κατωφλι τους?

Αρα υπάρχει διαφθορά στους δήμους?

faraway
25/02/2014, 14:06
Καί μόλις κανονίσουν όλοι και καταθέσουν τις προσφορές πάς τελευταίος και τους παίρνεις την δουλειά τζάμπα.

Είναι ομερτά ρε συ , ειδικά στην επαρχία που είμαι εγώ .

10 εργολάβοι όλοι και όλοι κανονίζουν ποιος τρώει τι ....

Βέβαια τα τελευταία χρόνια που έπεσε πείνα , και μεγάλες εταιρείες των Αθηνών ή της Θεσσαλονίκης άρχισαν να χτυπάνε μικρά έργα σε δήμους , όπως το λες και συ παραπάνω έσπασε το καρτέλ τους γιατί δεν μπορούσαν να τις ελέγξουν αυτές .

όσο όμως η ανάπτυξη ( :bawl:) μας χτυπάει τη πόρτα ερχόμαστε σιγά σιγά στο παλαιό καθεστώς

Pan (dvs)
25/02/2014, 15:00
Αρα υπάρχει διαφθορά στους δήμους?

Οχι ρε Στεφανε,δεν ειναι αυτο που νομιζεις.:D

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63633708

taisteal
25/02/2014, 15:10
Καλα εκει κολλησατε??...
Ο Τομπουλογλου κανει περιοδειες κανονικα σαν να μην τρεχει τιποτα,η διαφθορα στους δημους θα ηταν ειδηση??

spyro
25/02/2014, 15:30
δε μπορείς να τους κάνεις τίποτα. το μόνο που μπορείς να κάνεις (αν είσαι σίγουρος οτι συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο) είναι να πιέσεις με όσους σε ακολουθήσουν για αλλαγή ηγεσίας στο Δήμο. Η δύναμη σου εκεί βρίσκεται.

χωρίς πλάκα, αν έχετε χρόνο, μπείτε σε οποιαδήποτε τοπική πολιτική (ή μη) οργάνωση με συμμετοχή στο ΔΣ του Δήμου. θα ανακαλύψετε πολλά για αυτούς τους άλλους, αλλα και τους εαυτούς σας. δεν είναι κατα ανάγκη κακό. μπορεί και να σας αρέσει. στο τέλος θα δείτε πια είναι η πραγματική παρέμβαση που μπορείτε να έχετε.

προσοχή, προσοχή. μην σας εκπλήξει το γεγονός οτι κάποιες φορές η παρέμβαση σας δεν θα είναι αμελητέα.

σε τοπικό επίπεδο μας διοικούν κάτι ανίκανοι εξωγήινοι. Χειρότερα απο το εθνικό επίπεδο. Η σοβαρή διαφορά όμως είναι, οτι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο στο Εθνικό να παρέμβεις.

sonic22
25/02/2014, 17:48
Και μετα ολοι μαζι θα "κατεβουν στους δρομους" για να διαμαρτυρηθουν επηδει τους κοψανε τον μισθο και δεν αντεχουν την φορολογια (για να φτιαχτουν τα υπερκοστολογημενα εργα).

stefanos
25/02/2014, 18:09
υπερκοστολογημενα εργα.

Υπάρχει ένα τιμολόγιο για όλα τα έργα οπότε δεν στέκει σαν έκφραση το "υπερκοστολογημένα".

sonic22
25/02/2014, 19:39
Υπάρχει ένα τιμολόγιο για όλα τα έργα οπότε δεν στέκει σαν έκφραση το "υπερκοστολογημένα".
ΟΚ αλλα βρες μου πως θα πουμε το εργο, του οποιου η μελετη (η οποια δεν ειχε αντιπαλο) εχει υπολογιστει με διπλασια υλικα απο τα απαιτούμενα και τα οποια θα παραδωθουν αλλα δεν θα χρησιμοποιηθουν (και θα τα καβατζωσει η εταιρια του εργολαβου).

AristidisZ
25/02/2014, 19:42
ΟΚ αλλα βρες μου πως θα πουμε το εργο, του οποιου η μελετη (η οποια δεν ειχε αντιπαλο) εχει υπολογιστει με διπλασια υλικα απο τα απαιτούμενα και τα οποια θα παραδωθουν αλλα δεν θα χρησιμοποιηθουν (και θα τα καβατζωσει η εταιρια του εργολαβου).

ότι να ναι...
προφανώς ασχολείσαι και με μελέτες δημοσίων έργων να φανταστώ ;

τεσπα παιδιά, ένας διαγωνισμός μπορεί να κηρυχθεί άγονος απλά και καθαρά

sonic22
25/02/2014, 19:59
ότι να ναι...
προφανώς ασχολείσαι και με μελέτες δημοσίων έργων να φανταστώ ;
Δουλεψα σε γραφειο μελετων για 2 χρονια (με πολυ καλα λεφτα) απο οπου και εφυγα οταν σιχαθηκα με αυτα που εβλεπα και ακουγα και δεν ηθελα να εχω καμια αναμιξη.

faraway
25/02/2014, 20:00
Και μετα ολοι μαζι θα "κατεβουν στους δρομους" για να διαμαρτυρηθουν επηδει τους κοψανε τον μισθο και δεν αντεχουν την φορολογια (για να φτιαχτουν τα υπερκοστολογημενα εργα).

Εντάξει δεν θέλω να αναθερμάνω το θέμα .... αλλά και αυτό ισχύει . :rolleyes:
Και μάλιστα αυτοί οι τύποι ( στη περιοχή μου ) ήταν από τους βασικούς συντελεστές του ''κινήματος'' των αγανακτισμένων :bigcry:

AristidisZ
25/02/2014, 20:01
Δουλεψα σε γραφειο μελετων για 2 χρονια (με πολυ καλα λεφτα) απο οπου και εφυγα οταν σιχαθηκα με αυτα που εβλεπα και ακουγα και δεν ηθελα να εχω καμια αναμιξη.

μάλιστα...
οπότε κάνατε μια μελέτη και αντί π.χ. για 30 φωτιστικά που είχε το σχέδιο στη προμέτρηση βάζατε 85 ;

stefanos
25/02/2014, 20:17
μάλιστα...
οπότε κάνατε μια μελέτη και αντί π.χ. για 30 φωτιστικά που είχε το σχέδιο στη προμέτρηση βάζατε 85 ;

Και αν είχε και 130 στην προμέτρηση θα τα τα επιμετρούσες στην πιστοποίηση αν δεν ήταν τοποθετημένα?
Αυτά είναι για αγρίους ρε παιδιά.
Ουσιαστικά η μελέτη έχει πάντα αποκλήσεις στην προμέτρηση αλλά αυτό δεν βγαίνει σε όφελως του εργολάβου.

AristidisZ
25/02/2014, 20:20
Και αν είχε και 130 στην προμέτρηση θα τα τα επιμετρούσες στην πιστοποίηση αν δεν ήταν τοποθετημένα?
Αυτά είναι για αγρίους ρε παιδιά.
Ουσιαστικά η μελέτη έχει πάντα αποκλήσεις στην προμέτρηση αλλά αυτό δεν βγαίνει σε όφελως του εργολάβου.

μη τα λες σε μένα, εξάλλου όσοι ξέρουν από δημόσια έργα ξέρουν καλά ότι οι τιμές με τις οποίες τα παίρνουν οι εργολάβοι είναι για κλάματα...

sonic22
25/02/2014, 20:22
μάλιστα...
οπότε κάνατε μια μελέτη και αντί π.χ. για 30 φωτιστικά που είχε το σχέδιο στη προμέτρηση βάζατε 85 ;
Τωρα λες εσυ οτι να ειναι...
Αφου τα σχεδεια τα συμπληρωνει το εκαστοτε γραφειο μελετων... Εξ αρχης και με την σιγουρια οτι το εργο θα ειναι σιγουρα του ταδε (ειχε ερθει η σειρα του ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ) εγραφε στην μελετη οτι ηθελε. Ειδικα σε αυτα που ειναι μεσα στον τοιχο και δεν φαινονται παρα μονο στα τιμολογια ή σε αυτα που μπορουν να αλλαχτουν με φτηνοτερα (χαμηλης ποιοτητας) απο τα αναγραφομενα του τιμολογίου...

Το τότε αφεντικο μου ειχε αρκετη δουλεια ιδιωτων για να μην χρειαζετε να μπει στο κυκλωμα των δημοσιων εργων. Οπωτε οχι εμεις δεν τα καναμε αυτα οσο τουλαχιστον ημουν εγω εκει. Με ειχε παει ομως κανα δυο φορες σε δημοπρατηση εργων οπου εκει οι τοπικοι εργολαβοι τσακονονταν στο λομπι για το ποιος εχει ΣΕΙΡΑ για να παρει το καθε εργο (γιατι καθε εργω εχει και διαφορετικο μπατζετ και αντιστοιχο περιθωριο "κερδους")...
Οι φωνες τους δε ακουγονταν σε ολο το κτήριο οπωτε το δεν ειδαμε δεν ξεραμε δεν παιζει...
Αν πηγαινες να χτυπησεις εργω με τσαμπουκα, μετα δεν επερενες ουτε χαρτοσημο απο την δημο.

AristidisZ
25/02/2014, 20:25
Τωρα λες εσυ οτι να ειναι...
Αφου τα σχεδεια τα συμπληρωνει το εκαστοτε γραφειο μελετων

δηλαδή γίνεται η ανάθεση, και μετά συντάσσονται τα σχέδια ;
τεσπα, πάω να δω Ολυμπιακό, πάλι καλά που δεν έχω και μαλλιά να μου πέσουν

sonic22
25/02/2014, 20:29
δηλαδή γίνεται η ανάθεση, και μετά συντάσσονται τα σχέδια ;
τεσπα, πάω να δω Ολυμπιακό, πάλι καλά που δεν έχω και μαλλιά να μου πέσουν

Θα το δεχτω σαν [συγνωμη ειχα λαθος] αυτο και θα σε καληνυχτίσω.

:beer:

yannis24
25/02/2014, 21:20
Ρε παιδια τι έργα Δήμων και παπαριες γράφετε.....??
Εδω για ένα απλο αναψυκτήριο που κατέβαινα να πάρω, ήρθε ένας τύπος που το είχε, έδωσε €2000 στον καθένα απο τους 3 που είμασταν, (εμένα μου έδωσε €3000 γιατι είχα και την απαραίτητη εγγυητική απο τράπεζα στο όνομα μου και ήμουν κύριλε!!!!!), κι μας έδιωξε για να πάρει το αναψυκτήριο ........απλές δουλειές......

Υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν επαγγελματικά να κατεβαίνουν σε διαγωνισμούς για να ¨λαδωνονται ¨ και Να τους πετάνε έξω και καλα......

Τι λέτε?

peterTHErider
28/02/2014, 22:50
επειδη τυχαινει ο πατερας μου να εχει κατασκευαστικη εταιρεια και περνει πολλα εργα δημων και λοιπα,απλα να ενημερωσω ορισμενους ημιμαθεις του φορουμ πως ο δημος(ή υπουργειο ή οποισδηποτε) προκυρησει ενα διαγωνισμο δημοσιου εργου οι εργολαβοι σφαζονται για το ποιος θα δωσει την μεγαλυτερη ΕΚΠΤΩΣΗ.δηλαδη για να καταλαβουν μερικοι,η μελετη του δημου ΟΡΙΖΕΙ TO ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥς ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ!και ενας να καταθεσει προσφορα θα καταθεσει ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ και θα παρει τα μεγιστα που εχει υπολογισει η μελετη του υπουργειου.δηλαδη δεν θα παρει κατι υπερβολικο ή κατα του κρατους.και σε μια πιθανη περιπτωση που εχω ζησει απλα ´λαδωνει ´ καποιος εργολαβους να φυγουν οι υπολοιποι ετσι ωστε να παρει ενα εργο που δεν θα του βγαλει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΟ ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ!σιγουρα υπαρχουν κυκλοματα και μιζες αλλα ειναι τραγικο να τα τσουβαλιαζουμε ολα!

sonic22
01/03/2014, 08:38
ΟΚ. :a013:
Αφου θα καταφερουμε να βγαλουμε και τους εργολαβους δημοσιων εργων φτωχαδακια, που για ενα κοματι ψωμι (οχι για αυτους, για τα κακομοιρα τα συνεργεια τους :bigcry:) τους εκμεταλεβεται το κρατος, εγω παραιτουμε.
Ζουμε σε αλλες διαστασεις χωρου, χρονου και αντιληψης...

Τωρα το πως θα δικαιολογησετε το γιατι με τοσο ασφυκτικα περιθωρια κερδους γινετε "σφαγη" για το ποιος θα παρει τα δημοσια εργα
και πως τελικα με τετοια σφυχτα περιθορια κερδους τον συμφερει τον εκαστοτε εργολαβο να πληρωσει 3-4-10 αλλους μηχανικους ,χιλιαδες ευρω τον καθενα, για να παρει αυτος το εργο
και τελικα τα δημοσια εργα στην Ελλαδα να έχουν τα γνωστα (?? απορω πια αν ισχυει ακομα και αυτο ??) χαλια και κακοτεχνιες ειναι δικο σας θεμα.

Καλη συνεχεια. :panic:

peterTHErider
01/03/2014, 14:32
προφανως εχεις αγνοια με ορισμενα θεματα για αυτο δεν κακιωνω!οπως ολους τους τομεις υπαρχουν Μεγαλοκαρχαριες και μπαρμπουνακια!ετσι και στους εργολαβους δημοσιων εργων!και επειδη επεσες στην περιπτωση με καποιον που ΕΙΝΑΙ ενα τετοιο μπαρμπουνακι απο τους εργολαβους δημοσιων εργων τουλαχιστον κρατα τα αυτακια σου ανοιχτα να μαθεις κατι!ξερεις υπαρχουν ΠΟΛΛΑ εργα που λογο της εκτωσης που δινεις ή της λαθους μελετης του υπουργειου σε βαζουν μεσα!και δεν μπορεις να πεις τιποτα!σε ενημερωνω λοιπον για τις τεραστιες καθυστερησεις πληρωμης του δημοσιου για εργα που εχουν γινει και ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ.δηλαδη να καταλαβεις ΠΕΡΙΜΕΝΩ να πληρωθω απο τον δημο εργα που παραδοθηκαν απο τον αυγουστο!και με μενα να εχω πληρωσει τα ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΡΟΙΤΗΣ γιατι κανεις δεν εμπιστευεται επιταγες πλεον.και μιλαμε για πολλα λεφτα που δοθηκαν απο μας και να δουμε ποτε θα τα παρουμε.
τωρα αν εσυ εχεις στο μυαλο σου ολους τους εργολαβους σε μεγεθος μπομπολα και αλαφουζου να το ψαξεις...

yianyian
01/03/2014, 17:43
ΟΚ. :a013:
Τωρα το πως θα δικαιολογησετε το γιατι με τοσο ασφυκτικα περιθωρια κερδους γινετε "σφαγη" για το ποιος θα παρει τα δημοσια εργα
και πως τελικα με τετοια σφυχτα περιθορια κερδους τον συμφερει τον εκαστοτε εργολαβο να πληρωσει 3-4-10 αλλους μηχανικους ,χιλιαδες ευρω τον καθενα, για να παρει αυτος το εργο

Φίλε μου έχεις λάθος και αναπαράγεις (μάλλον) αυτά που ακούς δίχως να γνωρίζεις. :wave2:


.και μιλαμε για πολλα λεφτα που δοθηκαν απο μας και να δουμε ποτε θα τα παρουμε.
τωρα αν εσυ εχεις στο μυαλο σου ολους τους εργολαβους σε μεγεθος μπομπολα και αλαφουζου να το ψαξεις...
+1

Όσο για εσένα peterxoier σα δε ντρέπεσαι να είσαι πολυεκατομμυριούχος από τα δημόσια έργα και να προσπαθείς να μας πείσεις ότι ακόμα σου χρωστάει το δημόσιο για τα έργα που παρέδωσες :lol:
Και για να μην ξεχνιόμαστε, είμαι και εγώ ένας από τους 3-4-10 μηχανικούς που λαμβάνω χιλιάδες ευρώ από εργολάβους. :rolleyes:

sonic22
01/03/2014, 19:01
υπαρχουν ΠΟΛΛΑ εργα που λογο της εκτωσης που δινεις ή της λαθους μελετης του υπουργειου σε βαζουν μεσα!και δεν μπορεις να πεις τιποτα!
Κατσε ρε φιλος δλδ ως επαγγελματιας μηχανικος δεν εκατσες να δεις αν το εργο εχει κερδος ή αν η μελετη του υπουργειου εχει τιμες του 1994; Ποκερ επαιξες και σου ηρθε κακο χερι ή μηπως με το ζορι σε βαλανε να την αναλαβεις την δουλεια;
Θα μου πεις για τα μεροκαματα των συνεργειων...
Ακομα και ετσι ομως, αυτο θα το 1, 2 φορες περιμενοντας να σου κατσει η "καλη" να ξελασπωσεις.
Αλλιως οι χαρακτηρισμοι που θα σου αποδωθουν δεν ειναι τιμητικοι (οπως τιμητικο δεν ειναι το να μας θεωρεις ηληθιους...)
Και αληθεια, οταν πηγες να δωσεις προσφορα για τα εργα πηγες με τον σταυρο στο χερι;


δηλαδη να καταλαβεις ΠΕΡΙΜΕΝΩ να πληρωθω απο τον δημο εργα που παραδοθηκαν απο τον αυγουστο
Καλα αυτο ειναι το νορμαλ στην Ελλαδα της κρισης... (εγω δεν εχω πληρωθει μισθο για τον Γεναρη και απο οτι φαινεται και ο Φλεβαρης θα ειναι ιδιος). Αλλα τι θες να μου πεις; Οτι δεν θα ξαναχτυπησεις αλλο δημοσιο εργο για μπαινεις μεσα και αργουν να πληρωσουν;

Και για να στο γυρισω αναποδα, για τους μεγαλοεργολαβους γιατι λες; Εχεις στοιχεια ή (οπως λεει και ο απο πανω) "αναπαράγεις αυτά που ακούς δίχως να γνωρίζεις";

AristidisZ
01/03/2014, 19:06
....................

θα σου πρότεινα να ανοίγεις τέτοια ωραία, τεκμηριωμένα και ουσιαστικά thread όποτε παίζει ο Ολυμπιακός champions leaugue
προχτές πήγε η ομάδα τραίνο
:beer:

sonic22
01/03/2014, 19:16
Φίλε μου έχεις λάθος και αναπαράγεις (μάλλον) αυτά που ακούς δίχως να γνωρίζεις. :wave2:

Ε τωτε απαντησε μου στα ερωτηματα για να με βγαλεις απο την αγνοια και την παραπληροφορηση...

Τωρα το πως θα δικαιολογησετε το γιατι με τοσο ασφυκτικα περιθωρια κερδους γινετε "σφαγη" για το ποιος θα παρει τα δημοσια εργα
και πως τελικα με τετοια σφυχτα περιθορια κερδους τον συμφερει τον εκαστοτε εργολαβο να πληρωσει 3-4-10 αλλους μηχανικους ,χιλιαδες ευρω τον καθενα, για να παρει αυτος το εργο
και τελικα τα δημοσια εργα στην Ελλαδα να έχουν τα γνωστα (?? απορω πια αν ισχυει ακομα και αυτο ??) χαλια και κακοτεχνιες ειναι δικο σας θεμα.
Οπωτε επιλεξτε αν οι μηχανικοι ΔΥ ειναι κλεφτες ή ανικανοι...

Υ.Γ. Το οτι καποιος δεν θεωρει οτι κλεβει (ειτε γιατι δεν κλεβει, ειτε γιατι εχει δικαιολογισει στον εαυτο του οτι δεν κλεβει πολυ) δεν σημενει οτι δεν υπαρχουν και κλεφτες...
Υ.Γ.2 Εξακολουθειτε να ζητατε 130ευρω για """μελετη""" ηλεκτροδοτησης με copy-paste σχεδια που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα;
Το κερδος σας (μονο για την μελετη), ασχετα απο το ποση δουλεια εχει, εξακολουθει να ειναι κανα 18% του προυπολογισμου του εργου;

AristidisZ
01/03/2014, 19:20
Το κερδος σας (μονο για την μελετη), ασχετα απο το ποση δουλεια εχει, εξακολουθει να ειναι κανα 18% του προυπολογισμου του εργου;

Λοιπόν επειδή πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητος, θα σου πω τι προϋπολογισμό έβγαλα για τη τελευταία μελέτη που έκανα, και πόσο πληρώθηκε το γραφείο που δούλευα:

750.000 €
15.000 €

πες μου εσύ το ποσοστό
και ήταν σχετικά "καλοπληρωμένη" μελέτη
:wave2:

sonic22
01/03/2014, 19:22
θα σου πρότεινα να ανοίγεις τέτοια ωραία, τεκμηριωμένα και ουσιαστικά thread όποτε παίζει ο Ολυμπιακός champions leaugue, προχτές πήγε η ομάδα τραίνο :beer:
Η δυναμη της αληθιας ειναι που εδωσε την δυναμη στην ομαδα να κερδισει.

υ.γ. δεν το ανοιξα εγω το θρεντ αλλα καποιος αλλος που μαλλον και αυτος πιστεψε το παραμυθι-ψεμα οτι στα δημοσια εργα εχει λεφτα κομπινατα. Το οτι ειδε καποιες καταστασεις ηταν μαλλον οφθαλμαπατη ή καποιο σκετς που επαιζαν οι μηχανικοι για να περασει η ωρα...

AristidisZ
01/03/2014, 19:23
Η δυναμη της αληθιας ειναι που εδωσε την δυναμη στην ομαδα να κερδισει.

υ.γ. δεν το ανοιξα εγω το θρεντ αλλα καποιος αλλος που μαλλον και αυτος πιστεψε το παραμυθι-ψεμα οτι στα δημοσια εργα εχει λεφτα κομπινατα. Το οτι ειδε καποιες καταστασεις ηταν μαλλον οφθαλμαπατη ή καποιο σκετς που επαιζαν οι μηχανικοι για να περασει η ωρα...

δίκιο έχεις, ζητώ συγνώμη :)

sonic22
01/03/2014, 19:31
750.000 €
15.000 €

1. Παρεκαμψες ολα τα αλλα γιατι αυτο ηταν το ποιο συμαντικο ή γιατι στα αλλα δεν εχεις τιποτα να πεις;

2. Μην μου αναφερεις περιπτωσεις. Γιατι ετσι και εγω καπου καποτε μπορει να ειμαι πιο γρηγορος απο τον rossi.
Με τι ποσοστο-τιμη κερδους χτυπατε (Δημοσια κυριος) εργα; Αυτο ειναι το νορμαλ για τους περισσοτερους μηχανικους;
Ίσχυε αυτο το νουμερο και πριν απο την κριση;

AristidisZ
01/03/2014, 19:48
1. Παρεκαμψες ολα τα αλλα γιατι αυτο ηταν το ποιο συμαντικο ή γιατι στα αλλα δεν εχεις τιποτα να πεις;

2. Μην μου αναφερεις περιπτωσεις. Γιατι ετσι και εγω καπου καποτε μπορει να ειμαι πιο γρηγορος απο τον rossi.
Με τι ποσοστο-τιμη κερδους χτυπατε (Δημοσια κυριος) εργα; Αυτο ειναι το νορμαλ για τους περισσοτερους μηχανικους;
Ίσχυε αυτο το νουμερο και πριν απο την κριση;

τα παρέκαμψα, γιατί δεν έχω απάντηση
ξέρω σε τι τιμές παίζουν τα δημόσια, και ξέρω ότι τουλάχιστον εμείς, δε μπορούσαμε να τα χτυπήσουμε για αυτό το λόγο ακριβώς (αν τα παίρναμε, θα μπαίναμε μέσα κανονικά και με το νόμο)
ξέρω στη θεωρία πως βγαίνουν λεφτά από αυτά τα έργα, αλλά πίστεψέ με, τα ποσά δεν είναι αυτά που έχεις κατά νου (κοινώς, και οι εργολάβοι ΔΕ για ένα "μεροκάματο" πάνε)
βγάλε από το μυαλό σου δημόσια έργα τύπου
"κατασκευή 250 χλμ αυτοκινητόδρομου"
εκεί μιλάμε για άλλα πράματα, και σκέψου δημόσια έργα τύπου
"κατασκευή δημοτικού σχολείο Νεραντζιάς"
"κατασκευή πλατείας 'Ανω Ραχούλας"
κλπ κλπ
εκεί τα ποσά δεν είναι αυτά που έχεις κατά νου :wave2:

sonic22
01/03/2014, 20:29
οι εργολάβοι ΔΕ για ένα "μεροκάματο" πάνε)
Οσο και να εχω καλη διαθεση να συμφωνησω (γιατι γνωρισα μηχανολογους μηχανικους διαμαντια) η εμπειριες μου και η πραγματικοτητα που ζουμε δεν με αφηνει...
Το χρημα που κυκλοφορει μεχρι να κλησει ενα Δημοσιο εργο ειναι πολυ και απο καπου πρεπει να ερθει...



σκέψου δημόσια έργα τύπου "κατασκευή δημοτικού σχολείο Νεραντζιάς" "κατασκευή πλατείας 'Ανω Ραχούλας" κλπ κλπ
εκεί τα ποσά δεν είναι αυτά που έχεις κατά νου :wave2:
Στο νησι που ειμαι μονο τετοια εργα παιζουν (ασφαλτοστροσεις 3 χιλιομετρων, κανα 2οροφο δημοσιο κτηριο ή επεκταση, κανα γεφυρι κτλπ).

Ενα παραδειγμα θα σου δωσω...
Σε διωροφο κτηριο λυκειου ο εργολαβος πηρε τα μισα σιδερα της οικοδομης σπιτι του (τον ειδαν μαρτηρες νυχτα να τα φορτωνει) και το κτιρο φυσικα μετα απο 13 χρονια, στον πρωτο καλο σεισμο, ανοιξε. Για να τον τιμωρησουν λοιπον... του δωσανε να φτιαξει και ενα ακομα σχολικο κτηριο 2 χρονια μετα το ανοιγμα του πρωτου...
Θα ειχε "δυνατη μελετη" φαινεται...

Τετοιες περιπτωσεις ειναι το νορμαλ...

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:33
Δείτε εδώ φωτογραφία-ντοκουμέντο με δεκάδες εργολάβους...

310812

spyrakos35
01/03/2014, 20:53
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

bruno
01/03/2014, 21:17
xαχαχαχαχα:bawl:

amyroukai
01/03/2014, 21:20
Σαν πρακτική πάντως, όσο θυμάμαι έτσι ήταν. Το ντοκουμέντο νόστιμο :)

yianyian
02/03/2014, 00:36
Υ.Γ.2 Εξακολουθειτε να ζητατε 130ευρω για """μελετη""" ηλεκτροδοτησης με copy-paste σχεδια που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα;
Απλά, επειδή μπορούμε. Και αν δεν αρέσει σε κάποιους ας βγάλουν σφραγίδα να βολεύονται μόνοι τους :wave2:
Αμάν πια, όλοι γίνανε ειδικοί και ξέρουν να κοστολογήσουν τα πάντα..
p.s. τα 130 είναι λίγα :smokin:

skylaros
02/03/2014, 00:44
Εγώ βλέπω πως όλοι παράπονα έχουν από όλους, αλλά αν κανείς μιλήσει για τον κλάδο τους και αν ειδικά πάει κάποιος να τους θίξει την τσέπη φωνασκούν, τουλάχιστο εδώ, στα καφενεία, σε συγγενείς και φίλους, σε καμιά ουρά, άντε και όταν ήταν της μόδας μέχρι αγανακτησμένους. Νοοτροπίας είναι το πρόβλημα και τελικά πρέπει να φάμε πολλά σκατά ακόμα σαν κοινωνία!

yianyian
02/03/2014, 00:48
Όπως επίσης μεγάλο θέμα είναι και ο προσφάτως επιδιωκόμενος "κανιβαλισμός" επειδή έτσι άκουσαμε, έτσι μας είπαν, έτσι νομίζουμε κτλ για ορισμένες ειδικότητες (γιατροί, Δ.Υ., εργολάβοι, μηχανικοί και η λίστα είναι ατελείωτη).
Το μεγαλύτερο όμως επιτεύγμα των ημερών είναι πως ο παραπάνω κανιβαλισμός θεωρείται πλέον νορμάλ.

skylaros
02/03/2014, 01:05
Νομίζω πως αυτό τον κανιβαλισμό θέλω να περιγράψω όταν λέω ότι όλοι έχουν παράπονα από όλους, ναι προχωρώντας λοιπόν ένα κλικ παραπάνω να σου πως πως οι περισσότεροι αν είχαν τη δυνατότητα θα πηδούσαν τη ζωή των γύρο τους αρκεί να είναι αυτοί καλά και μάλιστα θα είχαν και μια φανταστική δικαιολογία για την κάθε τους πράξη. Παρόλα αυτά εγώ δεν έχω δει αυτό που επιδιώκω να δω, την αυτοκριτική και το να αλλάξει νοοτροπία. Μη το πάρεις προσωπικά :)

yianyian
02/03/2014, 02:49
Σωστός.
Θέμα αυτοκριτικής όμως δεν τίθεται όταν ο συνομιλιτής τσουβαλιάζει και μιλά με βάση όσα άκουσε ή ακούγονται γύρω του, ούτε όταν ξεκινά ένα θέμα με τον τρόπο που ξεκίνησε εδώ και την τροπή που πήρε.
Γιατί αυτοί που κράζει δεν είναι κρυμμένοι σε τίποτα μυστικές κρύπτες ούτε σε τίποτα δωμάτια με χρυσάφι, είναι εδώ όπως θα μπορούσε να είναι και δίπλα του στο δρόμο μιλώντας φωναχτά με τον κολλητό του. Συνεπώς, χαμηλά η μπάλα γιατί λίγο πολύ στα ίδια απόβλητα κολυμπάμε οι περισσότεροι..

Από την άλλη, εάν θέλει κάποιος, μπορώ να ανοίξω ένα topic με τίτλο "Μηχανόβιοι εν δράσει" και να περιγράφω σούζες και καγκουριές καταλήγοντας ότι οι μηχανόβιοι είναι @ρχίδια και δεν θέλουν καμία λύπηση (αχχ και να είχα και μια χειροβομβίδα). Μάλλον όχι ε γιατί θα έχω να ακούσω πολλά.

Το λοιπόν, κανένα πρόβλημα κατά τα άλλα, κουβέντα κάνουμε και όλα καλά..:beer:

sonic22
03/03/2014, 19:00
Περι τσουβαλιασματος (γιατι τα αλλα δεν εχουν νημα να επεναλυφθουν. Το ασπρο γινετε και γκρι αλλα μαυρο δεν το λες).

Οι Αμερικανοι εχουν μια παροιμια...

If it looks like a duck and i quacks like a duck, it is a duck.

100% δεν υπαρχει σε κανενα επαγγελμα, ομαδα ή συνολο πραγματων.
Παρολα ταυτα αν οι συνθικες ειναι εκει (διαφθορα), το χρημα ειναι αυθονο, υπαρχει καπνος και πολλες επιβεβαιομενες περιπτωσεις... τωτε sory δεν θα περιμενουμε να γινει 100% για να εκφρασουμε γνωμη...

Τωρα για τα αλλα, ειναι στην ανθρωπινη φυση το τσουβαλιασμα... Παλια (τωτε που δεν ειχαμε μηχανες) ενα δευτερολεπτο δισταγμου (για να τσεκαρεις αν τα δοντια με προσθηκη ζωου) ειναι λυκος ή αρκουδα σε εκανε τροφη.
Στην συγχρονη εποχη που ολοι ειμαστε πιο καλλιεργημενοι τετοια πραγματα θελουν σκεψη...

Παντος εγω οταν βλεπο εντουρα το εχω σιγουρο οτι κανει σουζες ή οταν βλεπω superbikερα (ειδικα χωρις κρανος) οτι κανει μπατιες ή οταν βλεπω monstera, transalpa, varantera οτι ειναι κουλος. Ειναι ολοι ετσι? Οχι αλλα ειναι αρκετοι για να χαρακτηριζουν ενα συνολο.

Γινετε λιγο πιο σκληροπετσοι γιατι με το σις και με το σας (και απο πισο βοθρος) δεν γινετε δουλεια...

stefanos
03/03/2014, 19:23
Περι τσουβαλιασματος (γιατι τα αλλα δεν εχουν νημα να επεναλυφθουν. Το ασπρο γινετε και γκρι αλλα μαυρο δεν το λες).

Οι Αμερικανοι εχουν μια παροιμια...

If it looks like a duck and i quacks like a duck, it is a duck.

100% δεν υπαρχει σε κανενα επαγγελμα, ομαδα ή συνολο πραγματων.
Παρολα ταυτα αν οι συνθικες ειναι εκει (διαφθορα), το χρημα ειναι αυθονο, υπαρχει καπνος και πολλες επιβεβαιομενες περιπτωσεις... τωτε sory δεν θα περιμενουμε να γινει 100% για να εκφρασουμε γνωμη...

Τωρα για τα αλλα, ειναι στην ανθρωπινη φυση το τσουβαλιασμα... Παλια (τωτε που δεν ειχαμε μηχανες) ενα δευτερολεπτο δισταγμου (για να τσεκαρεις αν τα δοντια με προσθηκη ζωου) ειναι λυκος ή αρκουδα σε εκανε τροφη.
Στην συγχρονη εποχη που ολοι ειμαστε πιο καλλιεργημενοι τετοια πραγματα θελουν σκεψη...

Παντος εγω οταν βλεπο εντουρα το εχω σιγουρο οτι κανει σουζες ή οταν βλεπω superbikερα (ειδικα χωρις κρανος) οτι κανει μπατιες ή οταν βλεπω monstera, transalpa, varantera οτι ειναι κουλος. Ειναι ολοι ετσι? Οχι αλλα ειναι αρκετοι για να χαρακτηριζουν ενα συνολο.

Γινετε λιγο πιο σκληροπετσοι γιατι με το σις και με το σας (και απο πισο βοθρος) δεν γινετε δουλεια...

Δηλαδή αυτοί οι εργολάβοι που γνωρίζεις από το νησί σου, που κάνουν τα διώροφα και τις ασφαλτοστρώσεις είναι οι πλουσιότεροι του νησιού?
:cry:

sonic22
03/03/2014, 19:50
Δηλαδή αυτοί οι εργολάβοι που γνωρίζεις από το νησί σου, που κάνουν τα διώροφα και τις ασφαλτοστρώσεις είναι οι πλουσιότεροι του νησιού?
:cry:
Η συντομη απαντηση ΟΧΙ δεν ειναι ΟΙ πλουσιοτεροι αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας...

Αν ερθει καποιος και σε πιασει κοροιδο και σε κλεψει, θα πεις δεν πειραζει μωρε δεν εκλεψε πολλα θα τον αφησω να το ξανακανει.
Το να σε κλεβει καποιος εμμεσως, τρωγοντας απο τους φορους που εχεις πληρωσει δεν ειναι το ιδιο;

nikonian
03/03/2014, 20:26
Όλοι έχουν δίκιο κι άδικο.
Σύμφωνα με τους μηχανικούς του Δήμου που μίλησα:
1) αν ένα έργο έχει έκπτωση μεγαλύτερη του 20%, τότε σίγουρα θα πάσχει, οπότε το περιθώριο κέρδους δεν είναι τεράστιο για τους μικροεργολάβους και ειδικά στις μέρες τούτες ίσως και να είναι μικρό.
2) Υπάρχουν μχανικοί που βιοπορίζονται χωρίς να κάνουν έργα, απλά εισπράττοντας 100-200 ευρώ "αέρα" από κάθε δημοπρασία που εμφανίζονται. (όχι όμως και έτσι φωναχτά, προκλητικά, δημόσια ρε λαμόγια)
3) Υπάρχουν επαγγελματίες ενστασάκηδες, που απειλούν με ενστάσεις εργολάβους και προμηθευτές για να πάρουν τον "αέρα" καθυστερώντας για μήνες την σύμβαση.
4) Φυσικά οι μεγάλοι και οι μεγαλούτσικοι δεν χτυπιώνται μεταξύ τους, αλλά μοιράζονται τις δουλειές εκ των προτέρων.


Βοήθειά μας ο Άγιος.

stefanos
03/03/2014, 20:37
Η συντομη απαντηση ΟΧΙ δεν ειναι ΟΙ πλουσιοτεροι αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας...

Αν ερθει καποιος και σε πιασει κοροιδο και σε κλεψει, θα πεις δεν πειραζει μωρε δεν εκλεψε πολλα θα τον αφησω να το ξανακανει.
Το να σε κλεβει καποιος εμμεσως, τρωγοντας απο τους φορους που εχεις πληρωσει δεν ειναι το ιδιο;

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μας.
Αν κάποιος που τζιράρει μύρια είναι και κλέφτης τότε φυσικά είναι και ο πλουσιότερος του χωριού.
Αν όχι τότε τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι.:)
Δεν είπα ότι τα πράγματα είναι αγγελικά φτιαγμένα... πως θα μπορούσαν άλλωστε.

stefanos
03/03/2014, 20:50
Σύμφωνα με τους μηχανικούς του Δήμου που μίλησα:
1) ...... τότε σίγουρα θα πάσχει, ....


Ελπίζω να μήν ήταν ακριβώς τα λόγια τους και να παρερμήνευσες:(

amyroukai
04/03/2014, 07:54
Να μην προσθέσω οτι πολλά έργα δίνονται με τεράστια έκπτωση, εν γνώσει ολων οτι δεν θα τελειώσουν, όταν δε μείνουν μισά ξαναδημοπρατουνται στον επόμενο, να πάρει και αυτός κάτι. Η κολλάνε τεχνητά με ενστάσεις, για να μην καρφώνονται άμεσα οι συμμετέχοντες.

bulmont
04/03/2014, 11:46
Λοιπόν, κανένας εργολάβος δεν ποντάρει σ΄αυτήν καθ' αυτήν
την αξία (ή τον προϋπολογισμό αν θέλετε) ενός έργου. Κανένας δεν
είναι τόσο κορόιδο ώστε κάτι που κοστολογείται 1000 πχ ευρώ, να
πάει να το φτιάξει με 600 - 700......

Περιμένουν και ποντάρουν όλοι στην έκτακτη περίσταση, στην
''αναποδιά'', που δεν προβλέπεται στην σύμβαση του έργου και η οποία
κοστολογείται κατά το δοκούν.......

Και δεν το περιμένουν μόνο οι εργολάβοι αυτό, το περιμένουν και
οι επιβλέποντες και οι εργολάβοι του δημοσίου μιάς και όλοι τσιμπάνε
το εξτραδάκι τους απ' αυτά τα εκτός μελέτης.....

Ένα δέντρο να πρέπει να κοπεί πχ έξτρα, το χρεώνουν για κοπή όλου του δάσους.........