PDA

View Full Version : suzuki freewind



spiraleon
25/02/2014, 09:38
Αξιζει να την παρω και τι πρεπει να προσεξω

dimzan
25/02/2014, 13:43
Γενικα αξιζει, αναλογα και την τιμη. Να προσεξεις να ειναι καλομεταχειρισμενη και να ειναι σε καλη κατασταση τα αναλωσιμα της.

Acacius
26/02/2014, 03:04
Τίμιο μηχανάκι, φιλικό, αξιόπιστο. Τα κάνει σχεδόν όλα αδιαμαρτύρητα, αλλά τίποτε εξαιρετικά. Είναι λίγο μηχανή-συνοικέσιο: ούτε η εμφάνιση, ούτε η συμπεριφορά θα σε συνεπάρουν εύκολα, αλλά έχει το χαβαλέ της, δε θα σε προβληματίσει και δεν έχω ακούσει κανέναν που να το είχε και να το μετάνοιωσε.

Για μονοκύλινδρο δεν έχει πολλούς κραδασμούς και ο κινητήρας μπορεί να ξεπεράσει τα 100000χλμ. Καλή ποιότητα κατασκευής, δε σκουριάζουν πολλά πράγματα εύκολα και τα πλαστικά είναι καλοβαμμένα κατά τη γνώμη μου.

Προτίμησε το μοντέλο με τα αναβαθμισμένα φώτα (τα άλλα είναι και αρκετά παλιά πλέον), ήταν ένα από τα αδύναμα σημεία της μηχανής.

tzimidis
27/02/2014, 00:07
Το εχω από το 2001 και απλά δεν χαλάει.
χλμ είμαι περίπου 170.000 (λέω περίπου γιατί έχει χαλάσει ο ατέρμονας στις 21.000 και τον άφησα έτσι), χιλιόμετρα που τα θεωρώ δικάβαλα μιας και είμαι 130 κιλά (τώρα που αδυνάτισα).
έναν ανορθωτή χρειάστηκα στη δεκαετία, μια αλυσίδα+γρανάζια, και από 1 δισκόπλακα μπρος-πίσω. δεν θυμάμαι κάποια άλλη βλάβη. Τα χρώματά του διατηρούνται ακόμα και σκουριές δεν είδα πουθενά.
είναι ευχάριστα στριφτερό (όχι για ξύσιμο , αλλά δεν του φαίνεται ότι τό'χει) ἐχω μπει σε θάλασσα, έχω ανέβει βουνά, λάσπες, μονοπάτια, δάση, δεν μασάει των κώλο του ΑΛΛΑ:

1) τα φώτα του είναι για κλάμματα -ειδικά το φανάρι στυλ "χαμόγελο" (στα πρώτα μοντέλα)
2) σε εθνικές λόγω ανύπαρκτης ζελατίνας θα σε μαμἀει ο αερας
3) πάει άνετα μεχρι 130-140. μετά ζορίζεται.(και ο αναβάτης)
4) δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, και όσα υπάρχουν είναι πανάκριβα.
5) ενώ κινείται άνετα και σβέλτα στην πόλη , ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες γρήγορα λόγω αερο-ελαιόψυξης
6) ταξίδια θα σε πάει , αλλά θέλεις σιδερένιο κώλο

στα + ότι δεν εχει μεταπωλητική αξία για τα κλεφτρόνια.

γενικά σκυλί μαύρο , κατάμαυρο, δεν θα σε πουλήσει , ούτε όμως θα σε @@λώσει.
είναι ένα καλό,απλό εργαλείο , μέτριο σε όλα του, και στην κατανάλωση.


άμα το πάρεις απόφαση , μέχρι 1000€ (άντε 1200€ αν είναι από τα τελευταία μοντέλα) θα έλεγα ότι είναι καλή αγορά. αν διαθέτεις παραπάνω, πάνε για κανα πιο καινούργιο μοτόρι (μιλάμε για μηχανάκι 10ετίας και βάλε)