PDA

View Full Version : σκληρος συμπλεκτης ktm exc 400



Allst@rf
25/02/2014, 20:36
Περυσι μετα απι πτωση ,εχασα το συμπλεκτη. Αφου εγιναν τα προβλεπομενα, υγρα ,εξαερωση, η αισθηση του ηταν λιγο στο σκληρό.

Προχωροντας και γεμιζοντας ωρες απο λαθος εκανα αλλαγη υγρων καποια στιγμη στο συμπλεκτη με υγρά φρένων,με την αισθηση σταδιακα να γίνεται σκληροτερη.

Αγοραστηκε καινουριο σετ rebuild για την πανω τρομπα, τοποθετήθηκε, αλλαχθηκαν υγρα με υδραυλικα magura εγινε εξαερωση η αισθηση προς το καλυτερο αλλα ακομα σκληρος ,την παλευα καλυτερα στην οδηγηση.

Προχθες σε προπονηση μετα απο πτωση σχεδον στατικη με ελαχιστα χλμ εσπασε η πανω τρομπα του συμπλεκτη ...

Βρηκα μια magura 10.5 mm και την τοποθετησα, ελπιζοντας να βελτιωθει η αισθηση οπως μου ειπε και ο μηχανικος ...

Η αισθηση ομως αντι να γυρισει στο μαλακο ,εγινε σκληροτερη με αποτελεσμα να μην μπορει να οδηγηθει το μηχανακι καλα...

Συμπλεκει και αποσυμπλεκει κανονικά αλλα κανει αδυνατη την οδηγηση εστω για λιγη ωρα γιατι κουραζετε ολο το αριστερο χέρι...

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.. .

OldMan
26/02/2014, 13:28
Προχθες σε προπονηση μετα απο πτωση σχεδον στατικη με ελαχιστα χλμ εσπασε η πανω τρομπα του συμπλεκτη ...
Γιατί δεν είχες χαλαρή την βάση στο τιμόνι ..???:D

Julius
26/02/2014, 13:34
Γιατί δεν είχες χαλαρή την βάση στο τιμόνι ..???:D

Σωστόοοος αλλά το θέμα είναι άλλο πλέον

Την διαδρομή απο το σωληνάκι την έχεις κοιτάξει μπας και έχει φαει καμία σφαλιάρα πουθενά??

Και όπως λέει ο Αντώνης, πρέπει οι βάσεις να είναι αρκετά χαλαρές, ιδανικά και για να μην τραυματίσεις το τιμόνι (άμα και είσαι ψείρας) βάλε μερικές στρώσεις ταινία τεφλόν και από επάνω την βάση...... θα σταθεροποιηθεί και συγχρόνως σε μια καλή τούμπα θα μετακινηθεί απορροφώντας την δύναμη τις πτώσης

OldMan
26/02/2014, 13:39
Την διαδρομή απο το σωληνάκι την έχεις κοιτάξει μπας και έχει φαει καμία σφαλιάρα πουθενά??
Είναι παλιό το θέμα του ταρίφα Bro..

Προφανώς κάτι άλλαξε (προς το χειρότερο) στον καινούριο μοχλισμό και απέκτησε συμπλέκτη σαν των χωματινων Suzuki του '80...

Allst@rf
26/02/2014, 16:33
Τα κοντρολ τα εχω παντα λιγο λασκα για να γυριζουν...νταξει ειμαι νεος αλλα τα βασικα τα ξέρω...

Το οτι εσπασε η τρομπα χωρις να γυρισει ολοκληρη η βαση ειναι ανεξηγητο...

Για το σωληνακι το σκεφτηκα και γω .δεν του εριξα μια ματια ομως να δω αν παιζει κατι τετοιο αλλα θα το κανω.

Μαλλον το προβλημα μπορει να ειναι του slave cylinder... στραβο έμβολο;; :confused:

Το καλαθι του συμπλεκτη με τα εξαρτηματα του παιζει να χει θέμα; ελατηρια ας πουμε ,ή δισκακια ;

Το οτι η νεα τρομπα που εβαλα εχει μεγαλυτερο εμβολο παιζει ρολο στη σκληρότητα;

Ο μηχανικος γνωστου αντιπροσωπου μου ειπε οτι κανονικα επρεπε να ειναι πιο μαλακος με το μεγαλυτερο εμβολο..

stefanos
26/02/2014, 16:54
Το οτι η νεα τρομπα που εβαλα εχει μεγαλυτερο εμβολο παιζει ρολο στη σκληρότητα;



:( Ναι. Και νομίζω είναι ανάλογη με το εμβαδό των εμβόλων.

faraway
26/02/2014, 17:02
:( Ναι. Και νομίζω είναι ανάλογη με το εμβαδό των εμβόλων.

Kαι γω από εκεί νομίζω ότι ξεκινάει το πρόβλημα σου . ;)

DrBig
26/02/2014, 17:04
Περυσι μετα απι πτωση ,εχασα το συμπλεκτη. Αφου εγιναν τα προβλεπομενα, υγρα ,εξαερωση, η αισθηση του ηταν λιγο στο σκληρό.

Προχωροντας και γεμιζοντας ωρες απο λαθος εκανα αλλαγη υγρων καποια στιγμη στο συμπλεκτη με υγρά φρένων,με την αισθηση σταδιακα να γίνεται σκληροτερη.

Αγοραστηκε καινουριο σετ rebuild για την πανω τρομπα, τοποθετήθηκε, αλλαχθηκαν υγρα με υδραυλικα magura εγινε εξαερωση η αισθηση προς το καλυτερο αλλα ακομα σκληρος ,την παλευα καλυτερα στην οδηγηση.

Προχθες σε προπονηση μετα απο πτωση σχεδον στατικη με ελαχιστα χλμ εσπασε η πανω τρομπα του συμπλεκτη ...

Βρηκα μια magura 10.5 mm και την τοποθετησα, ελπιζοντας να βελτιωθει η αισθηση οπως μου ειπε και ο μηχανικος ...

Η αισθηση ομως αντι να γυρισει στο μαλακο ,εγινε σκληροτερη με αποτελεσμα να μην μπορει να οδηγηθει το μηχανακι καλα...

Συμπλεκει και αποσυμπλεκει κανονικά αλλα κανει αδυνατη την οδηγηση εστω για λιγη ωρα γιατι κουραζετε ολο το αριστερο χέρι...

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.. .

Ερωτηση: Εχει ζορι στο πατημα του συμπλεκτη... αλλα αν αφησεις τον συμπλεκτη, πως επιστρεφει? Κανονικα η κολλαει?

Κατ'αρχην, για δε ξεβιδωνεις την κατω τρομπα απο τη μηχανη και να τρομπαρεις να δεις πως δουλευει χωρις φορτιο? Ετσι θα δεις αν το θεμα ειναι τρομπα μερια, η μηχανακι μερια.

Μετα, αν το συστημα εχει δουλεψει με υγρα φρενων, τοτε μαλλον κατι οριγκ εχουν γινει φρατζολα και στην κατω τρομπα...

Η λαθος σχεση εμβολων δεν μπορει να δημιουργησει τετοιο θεμα.

Α, και στην επομενη αλλαγη, βαλε πηρουνολαδο, απο 5 μεχρι 10 οτι σε βρισκεται.

Allst@rf
26/02/2014, 18:00
Η επαναφορά της μανετας εφοσον την πιεσω γινεται κανονικά, αποτομα δλδ στην αρχικη θέση.

Η συμπλεξη γινεται φυσιολογικά. Δεν πατηναρει αλλα επειδη χρησιμοποιω παντα δυο δαχτυλα στη μανετα και τα αλλα δυο κρατανε τα σκριπ,η μανετα δε φτανει στο τερμα της γιατι βρισκει στα δαχτυλα με αποτελεσμα να μπαινουν ελαχιστα αγρια οι σχέσεις. Φυσικα τα κατεβασματα γινονται χωρις συμπλεκτη ;)

Οποτε Αγι ,ξεβιδωνω slave ,τρομπαρω master και παρατηρω να δω πως δουλεύει; μπορω να αλλαξω μο.ο τα oring του slave χωρις να αλλαξω ολο το slave, υπαρχουν δλδ στο εμποριο χυμα orings;


Αυτο με το πηρουνολαδο δε το εχω καταλάβει...αφου και το μαγκουρολαδο, ψιλο υδραυλικο ειναι πια η διαφορά; :confused:

DrBig
26/02/2014, 19:50
Οποτε Αγι ,ξεβιδωνω slave ,τρομπαρω master και παρατηρω να δω πως δουλεύει; μπορω να αλλαξω μο.ο τα oring του slave χωρις να αλλαξω ολο το slave, υπαρχουν δλδ στο εμποριο χυμα orings;

Ναι, το σκεπτικο ειναι να δεις αν το ζορι βρισκεται στην λειτουργια του πιστονιου. Αν το εμβολο κινειται προς τα εξω χωρις ζορι, αυτο σημαινει οτι το ζορι στη κινηση το κανει το εμβολο του κιβωτιου και οχι του slave. Τσεκαρε και αν 'παιζει' μεσα στον κυλινδρο, μπορει να εχουν χαλασει οι ανοχες.
Για το αλλο τωρα στειλε μηνυμα στον gefr, ειναι ειδικος περι ορινγκ master/slave.




Αυτο με το πηρουνολαδο δε το εχω καταλάβει...αφου και το μαγκουρολαδο, ψιλο υδραυλικο ειναι πια η διαφορά; :confused:

To μαγκουρολαδο εχει παρατηρηθει πως ψιλοτρωει τα ορινγκ (εκει οφειλονται μαλλον ολα τα ΚΤΜ'ο θεματα συμπλεκτων), ειναι μινεραλ και οχι τοσο αθωο οσο το πηρουνολαδο. Μαλιστα μπορει να τρωει ελαφρως και την επιστρωση στο μεταλο. Που την τρωει δηλαδη γιατι στην αλλαγη υγρων ειναι εμφανες οτι χρωματιζονται.

Τσεκαρε να δεις αν ο slave ειναι ιδιος με τα μεγαλα, αν ειναι μπορω να σου στειλω τον μαμα δικο μου να τσεκαρεις που ειναι το προβλημα και ο οποιος ειναι οκ (τον αλλαξα με sigutech πριν τα παιξει).

Allst@rf
26/02/2014, 20:02
Ναι, το σκεπτικο ειναι να δεις αν το ζορι βρισκεται στην λειτουργια του πιστονιου. Αν το εμβολο κινειται προς τα εξω χωρις ζορι, αυτο σημαινει οτι το ζορι στη κινηση το κανει το εμβολο του κιβωτιου και οχι του slave. Τσεκαρε και αν 'παιζει' μεσα στον κυλινδρο, μπορει να εχουν χαλασει οι ανοχες.
Για το αλλο τωρα στειλε μηνυμα στον gefr, ειναι ειδικος περι ορινγκ master/slave.



To μαγκουρολαδο εχει παρατηρηθει πως ψιλοτρωει τα ορινγκ (εκει οφειλονται μαλλον ολα τα ΚΤΜ'ο θεματα συμπλεκτων), ειναι μινεραλ και οχι τοσο αθωο οσο το πηρουνολαδο. Μαλιστα μπορει να τρωει ελαφρως και την επιστρωση στο μεταλο. Που την τρωει δηλαδη γιατι στην αλλαγη υγρων ειναι εμφανες οτι χρωματιζονται.

Τσεκαρε να δεις αν ο slave ειναι ιδιος με τα μεγαλα, αν ειναι μπορω να σου στειλω τον μαμα δικο μου να τσεκαρεις που ειναι το προβλημα και ο οποιος ειναι οκ (τον αλλαξα με sigutech πριν τα παιξει).

Οταν μου λες να τσεκαρω μεσα στο κυλινδρο ,για ποιο σημειο μιλας ,του slave ή του master;

Λοιπον ειναι απιστευτο ,πρεπει να σου δειξω φωτο...η επιστρωση στον κυλινδρο του master απο την μερια της μανετας εχει οντως φαγωθει ,στην σπασμενη τρομπα...η οποια ομως δεν ειχε διαρροες...:eek:

Στο makina που κοιταω για ανταλλακτικα δεν δινει τον ιδιο κωδικο slave για adv και exc οποτε υποθετω οτι δεν ταιριάζει...θα σιγουρευτω και θα σου πω...

:beer:

DrBig
26/02/2014, 20:21
Οταν μου λες να τσεκαρω μεσα στο κυλινδρο ,για ποιο σημειο μιλας ,του slave ή του master;

Λοιπον ειναι απιστευτο ,πρεπει να σου δειξω φωτο...η επιστρωση στον κυλινδρο του master απο την μερια της μανετας εχει οντως φαγωθει ,στην σπασμενη τρομπα...η οποια ομως δεν ειχε διαρροες...:eek:

Στο makina που κοιταω για ανταλλακτικα δεν δινει τον ιδιο κωδικο slave για adv και exc οποτε υποθετω οτι δεν ταιριάζει...θα σιγουρευτω και θα σου πω...

:beer:

Οκ σωστα, μπορει να φταιει και ο μαστερ. Το λοιπον.

1) Ξεβιδωνεις τον σλειβ απο το μοτορι
2) Πιεζεις μαστερ και κοιτας αν η κινηση ειναι ομαλη και χωρις αντιστασεις, Επισης πιεζεις πιστονι σλειβ να δεις αν επιστρεφει ομαλα.
3) Αν η κινηση μαγκωνει καπου, λυνεις σωληνακι σλειβ και τσεκαρες χωριστα την κινηση μαστερ και σλειβ ωστε να δεις αν το μαγκωμα ειναι στον μαστερ η στον σλειβ, χωρις φυσικα υγρα στο κυκλωμα. Ο μαστερ αν εφταιγε δεν θα προεβαλε τοσο μεγαλη αντισταση και θα ειχες εμφανη και διαρροη.
Το πιστονι του σλειβ δεν θα πρεπει να εχει εκκεντροτητα στην κινηση του, αν εχει το πιθανοτερο ειναι το προβλημα σου να βρισκεται εκει.
4) Αν διαπιστωσεις οτι οι μαστερ/σλειβ ειναι οκ, τοτε προφανως κατι φταιει στα σωθικα του κιβωτιου και δεν ειμαι σε θεση να βοηθησω περαιτερω.
5) επισης τσεκαρε οπτικα το εμβολο του κιβωτιου, το οποιο πιεζεται απο το εμβολο του σλειβ μην εχει στραβωσει.

Οπως τα λες, το θεμα ειναι στην πιεση (αποσυμπλεξη) και οχι στην επαναφορα. Υποπτευομαι οτι το θεμα σου ειναι αυτο που εγραψα στην τελευταια προταση του (3). Το εμβολο του σλειβ δηλαδη δεν κινειται ομαλα.

Allst@rf
26/02/2014, 21:44
Οταν εκανα τραμπα τις τρομπες,το συστημα πηρε αερα και η κινηση της μανετας ηταν ανετη χωρις βεβαια να ενεργοποιειται ο συμπλεκτης.

Θελω να πω οτι με απομονομενο το συστημα απο υγρα δεν υπηρχε μηχανικη αντισταση στο σύστημα.

Καθως λοιπον η εξαερωση προχωρουσε και ο συμπλεκτης αρχισε να επανερχεται, υδραυλικα, η αισθηση της σκληρότητας εφτασε σε σχεδον ανυποφορο βαθμό.

Στην ουσια αυτο δε μου λες να κανω,να τσεκαρω το συστημα μηχανικά;

DrBig
26/02/2014, 22:04
Θελω να πω οτι με απομονομενο το συστημα απο υγρα δεν υπηρχε μηχανικη αντισταση στο σύστημα.

Στον μαστερ δεν υπηρχε μηχ. αντ. θες να πεις, στον σκλαβο δεν το γνωριζεις βασει του παραπανω.
Οποτε βγαλτονα, ξεβιδωσε και το σωληνακι απο πανω του και κουνα το εμβολο μπρος πισω.
Τσεκαρε και το σωληνακι οπως σου ειπε ο Τζουλιους.

duke1985
11/08/2014, 12:54
Στον μαστερ δεν υπηρχε μηχ. αντ. θες να πεις, στον σκλαβο δεν το γνωριζεις βασει του παραπανω.
Οποτε βγαλτονα, ξεβιδωσε και το σωληνακι απο πανω του και κουνα το εμβολο μπρος πισω.
Τσεκαρε και το σωληνακι οπως σου ειπε ο Τζουλιους.

παρακαλω παιδια εχω ενα προβλημα με το duke , ενω εχτες εμεινα τελειως απο συμπλεκτη, γεμισα με λαδι το ποτιρακι , κ ξεκινησα κλασικη διαδικασια εξαερωσης, το θεμα ειναι οτι ενω στην αρχη το συστημα κυκλοφοριας ηταν κομπλε , απο ενα σημειο κ μετα κ με ανοιχτει την βαλβιδα εξαερωσεις δεν κυκλοφορει το λαδι, μενει στασιμι στο ποτιρακι, πατας παταω τπτ, τι να εγινε?