PDA

View Full Version : Αξεσουαρ και βελτιωση honda cbf 125



geokaf94
26/02/2014, 18:04
καλησπερα παιδια...εχω εδω και μια βδομαδα ενα καινουριο cbf 125 και ειναι σε περιοδο στρωσματος...περιορισμενος απο το διπλωμα δεν μπορω να ανεβω κιβικα....και απο τωρα σκεφτομαι για αλλαγη εξατμησης φιλτρου και για ομορφια και για λιγο παραπανω επιταχυνση η τελικη καθως πουλησα το xlr 250 για να παρω το cbf (για να ειμαι και λιγο νομημος και ηταν και αρκετα παλιο)αλλα μου φενεται λιγο ψωφιο το cbf...επισεις ψαχνω και διαφορα αξεσουαρ αν εχει καποιος το μηχανακι και εχει αλλαξει κατι η σκεφτεται..καλος να τα δουμε να περνω και ιδεες...ξερω πως ειναι 125 και δεν περιμενω τιποτα τρελο...απλα οσο μπορω να το κανω να πηγαινει λιγο καλυτερα..και καθως υπαρχει και το μικροβιο της βελτιωσης ολο και κατι θα πειραξω..:)..περιμενω ιδεες και συμβουλες....:D

devil's animal
26/02/2014, 18:22
το μοτερ του cbf125 ειναι το πιο ψοφιο της κατηγοριας...παραλληλα ομως και το πιο οικονομικο...
δεν το κατηγορω, και εγω σαν σκυλι, αυτο χρησιμοποιω...

αλλα ειναι λιγο ακυρο να θες να βελτιωσεις ενα τετοιο μηχανακι...
το πολυ πολυ να πιασεις σε αποδοση τα παπια...
με κανα πιστονι, εξατμιση και φιλτρο ισως παει τα ιδια με το cryptonX 135 (δεν ξερω αν παιρνει και προγραμμα:p )...αλλα αξιζει να χασεις απο την οικονομια και την αξιοπιστια για να πηγαινεις τα ιδια μ'ενα παπι?? νομιζω πως οχι...
αλλα αυτο ειναι και προσωπικο θεμα...


αν εχεις χρημα και ορεξη, ολα γινονται...:rolleyes:

geokaf94
26/02/2014, 18:32
και εγω με το σκεπτικο οτι ειναι σκυλι και πως οτι οταν θa θελω να το δωσω θα το δωσω καλυτερα απο ενα παπι...καθως μ αρεσει και ο συμπλεκτης στο χερι...για φιλτρο και για εξατμηση εχεις τιποτα υποψιν σου?? απο οτι καταλαβα εισαι και εσυ κατοχος....και ηθελα να ρωτησω αν εχεις αλλαξεις λαστιχα γιατι ψαχνω και υπαρχει ενα θεμα στις διαστασεις...ευχαριστω για την γρογορη απαντηση..:)

DgSensei
26/02/2014, 18:48
Φίλε μου εγώ έτσι όπως σε κόβω είσαι στην εξής φάση: Θες ένα ποιό μεγάλο και γρήγορο μηχανάκι αλλά δεν έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα για να το πάρεις μιας και είσαι 20 χρονών,οπότε θες να τουμπανιάσεις κάπως το cbf για να σε "φτιάχνει" καλύτερα.
Λοιπόν, ότι λεφτά και ρίξεις πάνω του ούτε σοβαρό γκάζι θα του δώσεις,ούτε πρόκειται να του βελτιώσεις την αξία μεταπώλησης.Αν θες την γνώμη μου άστο όπως είναι χωρίς να το πειράξεις καθόλου και κράτα τα λεφτάκια σου στην άκρη γιατί σε 2-3 χρόνια που θα βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα θες ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις κάτι ποιό μεγάλο και δυνατό και τότε θα εύχεσαι να μην έχεις ρίξει ένα κάρο λεφτά για να δώσεις 5 χιλιόμετρα τελική παραπάνω στο cbf.

Φιλικά πάντα.

SHOOTER045
26/02/2014, 18:52
Φίλε μου εγώ έτσι όπως σε κόβω είσαι στην εξής φάση: Θες ένα ποιό μεγάλο και γρήγορο μηχανάκι αλλά δεν έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα για να το πάρεις μιας και είσαι 20 χρονών,οπότε θες να τουμπανιάσεις κάπως το cbf για να σε "φτιάχνει" καλύτερα.
Λοιπόν, ότι λεφτά και ρίξεις πάνω του ούτε σοβαρό γκάζι θα του δώσεις,ούτε πρόκειται να του βελτιώσεις την αξία μεταπώλησης.Αν θες την γνώμη μου άστο όπως είναι χωρίς να το πειράξεις καθόλου και κράτα τα λεφτάκια σου στην άκρη γιατί σε 2-3 χρόνια που θα βγάλεις το επόμενο δίπλωμα θα θες ΣΙΓΟΥΡΑ να πάρεις κάτι ποιό μεγάλο και δυνατό και τότε θα εύχεσαι να μην έχεις ρίξει ένα κάρο λεφτά για να δώσεις 5 χιλιόμετρα τελική παραπάνω στο cbf.

Φιλικά πάντα.
Οτι ειπε ο απο πανω

geokaf94
26/02/2014, 19:03
σωστο σε βρισκω..εχεις περασει και εσυ αυτη την φαση μαλλον και ξερεις απο οτι καταλαβαινω.....ξερω οτι δεν θα το κανω 600cc απλα να το νοιωθω οτι παει λιγο καλυτερα..και για αισθητικουσ λογουσ εκτως απο δυναμης...ας πουμε η εξατμηση δινει ελαχιστη δυναμη...αλλα δινει και ηχο και εμφανιση...εχω δει κατι βιντεακια με akrapovic kai yoshimoyra και κατι τετοιο σκεφτομαι...αλλα και θα ηθελα να βαλω και διαφορα αλλα που εχω δει..οπως μερικα οργανα για διαφορεσ ενδιξεις...σκεφτομαι πως θα ειναι το μοναδικο μου μεσω για τα επομενα 3 χρονια σιγουρα οποτε θελω να το κανω να μ ευχαριστει οσο γινετε περισσοτερο οταν το βολταρω...απλα επειδη πριν ειχα ενα παπι που ηταν κινεζικο και στο 6μηνο εσπασε το σαζμαν ηθελα κατι σιγουρο και πηρα honda...λογο οτι εχει στισιμο μηχανης και ενα κινητηρα σκυλι κατεληξα σε αυτο....απλα ηθελα να το βαλω διαφορα..και τα βλεπω μονο σε βιντεκια...και θα ηθελα να δω ενα ελληνικο μηχανακι με τετοια πανω να δω και να παρω ιδεες..για αυτο ανοιξα το θεμα...:)

devil's animal
26/02/2014, 19:31
και εγω με το σκεπτικο οτι ειναι σκυλι και πως οτι οταν θa θελω να το δωσω θα το δωσω καλυτερα απο ενα παπι...καθως μ αρεσει και ο συμπλεκτης στο χερι...για φιλτρο και για εξατμηση εχεις τιποτα υποψιν σου?? απο οτι καταλαβα εισαι και εσυ κατοχος....και ηθελα να ρωτησω αν εχεις αλλαξεις λαστιχα γιατι ψαχνω και υπαρχει ενα θεμα στις διαστασεις...ευχαριστω για την γρογορη απαντηση..:)

τυπικα δεν ειναι δικο μου, αλλα ας πουμε οτι μπορω και το παιρνω οποτε θελω και εχω αναλαβει την συντηρηση του...

λαστιχα να αλλαξεις οπωσδηποτε γιατι τα μαμα ειναι ΓΤΠΚ...
pirelli MT75 με διαστασεις μπροστα 90/80/17 και πισω 100/80/17...

δεν ειναι οι δικες του διαστασεις για το μπροστινο αλλα αυτες βγαινουν για τα συγκεκριμενα λαστιχα...νομιζω οτι ειναι για το μπροστινο του cbr125...
οπως και να εχει πετα τα ινδικα που εχει πανω αμεσα, και μην βαλεις continental που προτεινει το manual...

αξιολογα εχω ακουσει οτι ειναι και τα Micellin Pilot Sporty, αλλα εγω απ'οταν εβαλα τα pirelli το μηχανακι μεταμορφωθηκε...πολυ τιμια λαστιχα και σε στεγνο και σε βροχη και ζεσταινονται γρηγορα και δεν σε προδιδουν ποτε...αν το παρακανεις, θα σε προειδοποιησουν ομαλα...

αυτη ειναι και η μονο βελτιωση που σου προτεινω να κανεις...

αν ξεκινησεις με εξατμισεις και λοιπα παραφερναλια, θα το καγκουρεψεις και δεν θα κερδισεις και τιποτα...
αν ηθελες καγκουροπαπο, ας επαιρνες ενα glx ή ενα astrea ή εστω ενα cryptonX για να εχεις και γκαζι...
δυστυχως αν θες ντε καλα να κανεις "αναβαθμισεις" εκανες λαθος επιλογη στην βαση σου...

επισης λαδακια καθε 2000χλμ, ορυκτελαιο 20-50 (ειδικα αν το σκιζεις)...


καλες βολτες...

geokaf94
26/02/2014, 20:02
ναι το παρατηρησα οτι τα εργοστασιακα λαστιχα ειναι χαλια...σε καμια περιπτωση δεν ηθελα καγκουροπαπο...απλα ηθελα να το βελτιωσω οσο μπορω..και να το φερω στα γουστα μ...χαζευω τα cbf kai ta fazer 600 και μερικα αξεσουαρ οπως μανετες και συμπλεκτι π βλεπω σε μερικα μ αρεσουν..το μονο π εχει μπει ειναι ενα takpad για να μην φαει γρατζουνιες το ντεποζητο...και βλεπω και αλλα διακριτικα αξεσουαρ...μικρολεπτομεριες π οταν τις βλεπεις..αρεσουν...κατι τετοιο σκεφτομαι...οχι καγκουρικο...το να γινει καγκουρικο ειναι ευκολο..το να γινει ωραιο ειναι δυσκολο..μ αρεσουν γενικα αυτου τ ειδους η μηχανες και αυτο το διαλεξα..αμα μπορουσα να ανεβω κιβικα θα ειχα παει στο 600 αλλα αφου δεν μπορω οτι κανω με αυτο...ουτε κααγκουρικο ουτε για κοντρες..την δουλεια μ να κανω και οσο μπορω να το φχαριστιεμαι...εινι το λρωτο μηχανακι π περνω και το καμαρωνω..και οτι βαζω θα το χερομαι..για αυτο θελω ιδεες...για να βαζω κατι να το κανω ομορφο οχι καγκουρικο..;)..ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σ...και τα λαστιχα θα ειναι τα πρωτα π θα αλλαχτουν και οσο το ψαχνω στα πιρελι καταλιγω..ολοι αυτα προτεινουν...και παλι ευχαριστω...

geokaf94
26/02/2014, 20:08
http://i1292.photobucket.com/albums/b580/geokaf94/Mobile%20Uploads/IMG_20140219_141123_zps8qladouq.jpg να και το tankpad που ειπα..καλο??

devil's animal
26/02/2014, 23:49
ναι το παρατηρησα οτι τα εργοστασιακα λαστιχα ειναι χαλια...σε καμια περιπτωση δεν ηθελα καγκουροπαπο...απλα ηθελα να το βελτιωσω οσο μπορω..και να το φερω στα γουστα μ...χαζευω τα cbf kai ta fazer 600 και μερικα αξεσουαρ οπως μανετες και συμπλεκτι π βλεπω σε μερικα μ αρεσουν..το μονο π εχει μπει ειναι ενα takpad για να μην φαει γρατζουνιες το ντεποζητο...και βλεπω και αλλα διακριτικα αξεσουαρ...μικρολεπτομεριες π οταν τις βλεπεις..αρεσουν...κατι τετοιο σκεφτομαι...οχι καγκουρικο...το να γινει καγκουρικο ειναι ευκολο..το να γινει ωραιο ειναι δυσκολο..μ αρεσουν γενικα αυτου τ ειδους η μηχανες και αυτο το διαλεξα..αμα μπορουσα να ανεβω κιβικα θα ειχα παει στο 600 αλλα αφου δεν μπορω οτι κανω με αυτο...ουτε κααγκουρικο ουτε για κοντρες..την δουλεια μ να κανω και οσο μπορω να το φχαριστιεμαι...εινι το λρωτο μηχανακι π περνω και το καμαρωνω..και οτι βαζω θα το χερομαι..για αυτο θελω ιδεες...για να βαζω κατι να το κανω ομορφο οχι καγκουρικο..;)..ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σ...και τα λαστιχα θα ειναι τα πρωτα π θα αλλαχτουν και οσο το ψαχνω στα πιρελι καταλιγω..ολοι αυτα προτεινουν...και παλι ευχαριστω...

καταλαβαινω πως τα λες αυτα που λες, απλα το νοημα ειναι να μην ριξεις πολλα λεφτα γιατι δεν προκειται ποτε να τα παρεις πισω οταν πουληθει και δεν θα υπαρχει και το αντιστοιχο οφελος...μην το κανεις δλδ το μηχανακι "κουμπαρα"...

ψιλοχαζομαριτσες για την αισθητικη του βελτιωση, οπως tank pad, ταινιες στις ζαντες, τυπου led φλασακια, αν σ'αρεσουν, βαλε...αλλα πρεπει να εισαι προσεκτικος, οπως ειπες και εσυ, μην γινει καγκουρικο...

καλως ηλθες στον κοσμο των 2 τροχων...
:wave2:

geokaf94
27/02/2014, 09:24
ναι τετοια σκεφτομαι μεχρι στιγμης....οχι τιποτα ακριβα πραγματα...το μονο ακριβο θα ειναι η εξατμιση και θα αργησει αρκετα να μπει...τετοιες λεπτομεριες θελω να αλλαξω οχι τιποτα τρομερο...;)

Sapadak
27/02/2014, 09:29
το μονο ακριβο θα ειναι η εξατμιση και θα αργησει αρκετα να μπει

Ας αργήσει αρκετά, τόσο όσο να φτάσει η στιγμή που θα το αναβαθμίσεις το μοτόρι.
:beer:

geokaf94
27/02/2014, 10:25
ειναι και αυτο μια σκεψη...αν και ο devil's animal με εβαλε σε σκεψεις...αλλα επειδη θα αργησω πολυ να αναβαθμιστω...δεν ξερω ακομα τι θα κανω...οταν ερθει η ωρα π θα υπαρχει το χρημα βλεπουμε..μεχρι στιγμης στο προγραμμα ειναι λαστιχα...αντακλαστικη κορδελα ζαντων που εχω βρει στο ιντερνετ π γιαφει και το μοντεκο στην ζαντα με σχεδιο...αργοτερα οργανακι θερμοκρασιας και ωρας..και grip και αντιβαρα για το τελος πριν μπει το φιλτρο......μεχρι εκει...εχω φταδει..για τα υπολιπα βλεπουμε...;)

geokaf94
27/02/2014, 12:12
μια ερωτηση..ρωτησα να βαλω σηναγερμο και μ ειπαν πως θα βγει απο την εγγυηση..ισχυει κατι τετοιο..και αν οχι υπαρχει καποιος συναγερμος καλος σε οχι και τοσο μεγαλη τιμη??μεχρι κανα 50αρικο??

IRA57
28/02/2014, 12:40
Μην βαλεις φιλτρο σε εισαγωγη Χοντα...θα μπλεξεις...
http://japan.webike.net/products/20443819.html

και φθηνη λυση συναγερμου
http://www.ebay.co.uk/itm/230817082798?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649







ψιλοχαζομαριτσες για την αισθητικη του βελτιωση, οπως tank pad, ταινιες στις ζαντες, τυπου led φλασακια, αν σ'αρεσουν, βαλε...αλλα πρεπει να εισαι προσεκτικος, οπως ειπες και εσυ, μην γινει καγκουρικο...



+1

geokaf94
01/03/2014, 21:52
ωραιος ο συναγερμος...πολυ καλη λυση..θα το κοιταξω...αυτο που μπαινει ακριβως??και πως τοποθετειται??

Sapadak
01/03/2014, 22:02
ωραιος ο συναγερμος...πολυ καλη λυση..θα το κοιταξω...αυτο που μπαινει ακριβως??και πως τοποθετειται??

Move the switch to ON position, press the red button of the remote to enter warning state and the grey button to non-working state
The alarm will sound if it is shocked, moved or vibrated by somebody tampering with it or your motorcycle
Scare the potential thieves away
Great for scooters, motorcycles or cars
It is also ideal for windows, doors, filing cabinets, safety boxes, indoor and outdoor use, etc.

With on/off switch
Come with remote control and keychain for easy control
Working voltage: 9V (battery is included)
Siren: 120dB
Vibration sensor
With strong magnet, it can be stuck or attached to the motorcycle or other metal objects


Το γυρνας στο ΟΝ πατας στο χειριστήριο και αν στο κουνησουν χτυπαει
νταξ δεν ειναι τπτ σοβαρο, αλλα απο το τιποτα ειναι μια χαρα

geokaf94
02/03/2014, 13:41
ειδα πως λειτουργει απλα δεν ξερω που μπορω να το τοποθετησω...που μπορω να το βαλω??γιατι δεν εχει καθολου χωρο??...

IRA57
02/03/2014, 14:04
ειδα πως λειτουργει απλα δεν ξερω που μπορω να το τοποθετησω...που μπορω να το βαλω??γιατι δεν εχει καθολου χωρο??...

Δεν ανοιγει η σελα?

geokaf94
02/03/2014, 14:27
η σελα ανοιγει αλλα εχει μπαταρια και τα συναφοι...τιποτα δεν χωραει..εκτως αν βγαλω την αργαλεια και το βαλω εκει..δεν χωραει τιποτα απο κατω...δεν εχει καθολου χωρο...για αυτο ρωταω

geokaf94
03/04/2014, 20:30
με λιγο ψαξιμο βρηκα πως μπορω να βαλω αυτο το φιλτρο http://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=rc-1060 αλλα θελει καποια πατεντα...πως μπορω ν το εγκαταστησω ευκολα??ξερει κανεις??απο οτι ειδα αυτο βαζουν σε αυτο το μηχανακι και ειναι το καλυτερο που μπορω να βαλω....

IRA57
03/04/2014, 23:28
Βρε μην πειραζεις την εισαγωγη σε Χοντα...ειδικα σε τοσο λιγα κυβικα...μπλεξιμο......ενα τελικο αν θες λιγο θορυβο και εισαι κομπλε...

geokaf94
05/04/2014, 14:17
βρηκα και αυτο το φιλτρο που κουμπωνει κουτι....τα ξερετε??ειναι καλα σαν φιλτρα??και η διαφορα αποδοσης που λεει να ειναι ειναι πραγματικη γιατι αν ειναι για 125 τοσο ειναι κομπλε...για τελικο τι μου προτεινεις??http://www.tecnomoto.gr/Product.asp?ID=25749

IRA57
05/04/2014, 14:53
Η διαφορα στην αποδοση προυποθετει αλλαγη στην χαρτογραφηση της τροφοδοσιας.
+1-2 αλογα το πολυ και σιγουρα δυσαναλογη αυξηση καταναλωσης!

αν και δεν εχει συζητηθει βλεπω εδω ποτε κατι τετοιο...μπορεις να παρεις πολλες ιδεες απο τετοια αρθρα
http://www.schultzengineering.us/aero.htm
http://ruiribeiro.hubpages.com/hub/MOTORCYCLES-AERODYNAMICS
http://ecomodder.com/blog/diy-aero-fairings-honda-125cc-motorcycle-214-mpg/

geokaf94
05/04/2014, 14:55
να σου την αλληθεια η καταναλωση δεν με πολυ ενδιαφερει..γιατι ειναι ηδη πολυ χαμηλα στο cbf μου...ευχαριστω παντως..

IRA57
05/04/2014, 15:18
Η αεροδυναμικη δεν βελτιωνει μονο καταναλωση... ;)

sperxi
28/09/2014, 22:32
ειδα πως λειτουργει απλα δεν ξερω που μπορω να το τοποθετησω...που μπορω να το βαλω??γιατι δεν εχει καθολου χωρο??...

Μπορείς να τον βάλεις (την κεντρική μονάδα) κάτω από το ρεζερβουάρ κολλώντας την με ταινία διπλής όψεως και την σειρήνα κάτω από το δεξί πλαϊνό καπάκι. Εγώ έτσι τον τοποθέτησα και δουλεύει μια χαρά.

notakos600
29/09/2014, 08:27
Όσο το πειράζεις τόσο χάνεις σε μελλοντική αξία μεταπώλησης όταν έρθει η ώρα να το πουλήσεις και να αλλάξεις κατηγορία.
Κάνε τα service στην ώρα τους και οδήγησέ το στα όριά του, θα μάθεις να οδηγάς με δαύτο και δεν χαλάει κιόλας, όσο είναι μαμά.

enocbf
25/12/2019, 23:06
Συγγνωμη για το θαρρος παιδια αλλα επρεπε.. λοιπων επειδη καπου διαβασα κατι θελω να ενημερωσω πως εαν καποιος ασχοληθει με το να αναβαθμισει το συγκεκριμενο μοτερ αξιζει μια χαρα για τον κυβισμο που εχει και θα πηγαινει καλα καπου διαβασα πως "το πολυ να φτασεις τα παπια σε ταχυτητα" θελω να πω πω εχω το cbf του 2009 κατι ιννοβα καρμπ κατι ιντζεκσον κατι κρυπτον R κατι στρογγυλα με μοτερ απο ιννοβα καρμπ κατι λιφαν 110 με εξατμισεις γραναζια και ετσι εγω με εντελως μαμα cbf 125 τα τρωω για πλακα και ας μην το συγκρινουμε με Κρυπτον Χ γιατι εκτος απτο οτι το Χ ειναι 135 ειναι και 4 βαλβιδο κατι που τα αλλα παπια δεν ειναι οποτε λογικο να θες φτιαξιμο για να πηγαινεις κοντρα κουτσα στραβα σε αυτα εκτος αν εισαι μαστορας και κανεις το cbf εργαλο να σφαζει.. μαγκες οποιος εχει την δυνατοτητα να φτιαξει ενα μηχανακι το κανει μια χαρα αρκει να εχει χρημα να ριξει σε μηχανακι κ καπου ειδα την προταση δεν ξερω αν παιρνει προγραμμα.. σοβαρευτειτε δεν υπαρχει μηχανακι που να μην παιρνει προγραμμα ειπαμε λεφτα να εχεις να ριξεις ολα τα κανεις και οταν λεω λεφτα δεν μιλαω για τρελα λεφτα. Μια γνωμη για τον φιλο Θα σου προτεινα ενα γραναζομαι για να σπαει στα 400 μια εξατμιση και ενα προγραμμα βετζινης και εισαι ετοιμος και με αρκετο γκαζι Εχεις 11 μαμα αλογα καπου στα 7 μ 8 λογικα στην ροδα οποτε με αυτα ανεβαινεις λιγο παραπανω και μενεις ευχαριστημενος..Μια ερωτηση που εχ και εγω Καμια εξατμιση σε λογικες τιμες ξερετε ππυ να βρουμε; μπαινω σε σελιδες και ειναι πανκριβες για το cbf τωρα να δωσω 200+ γ εξατμιση δεν λεει

enocbf
25/12/2019, 23:19
Φιλε μου αν θες την Γνωμη μου μην ακους κανενα ο καθενας θα πει το δικο του εσυ βγαλε την καυλ* σου πηγενετο σε εναν μαστορα να το δει να παρει διαστασεις και να το φτιαξεις, απο παπι κανονικο ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο το cbf και γρηγοροτερο απο ιννοβα 125 κ οτι σκατα 125 υπαρχει σε Παπι το εχω και εγω και εχω πατησει οτι μαμα 125 εχω βαλει κοντρα μεχρι τωρα Παπι.. Στην κατηγορια του ισως ειναι ενα απτα ψωφια τα παπακια ομως στα κυβικα του τα περναει...Η γνωμη μου ειναι κανε ενα καλο γρναζομα να σπαει στα 400 μετρα προγραμμα φιλτρο εξατμιση να βαλεις και θα εχεις ακομα περισσοτερο γκαζι να το νιωθεις

telegonos
26/12/2019, 02:56
Τα χριστούγεννα είναι οικογενειακή γιορτή λένε. Ίσως για αυτό, δεύτερη μέρη το ρίχνουν στα ναρκωτικά, όπως βλέπουμε.

rainmike
26/12/2019, 08:01
Συγγνωμη για το θαρρος παιδια αλλα επρεπε.. λοιπων επειδη καπου διαβασα κατι θελω να ενημερωσω πως εαν καποιος ασχοληθει με το να αναβαθμισει το συγκεκριμενο μοτερ αξιζει μια χαρα για τον κυβισμο που εχει και θα πηγαινει καλα καπου διαβασα πως "το πολυ να φτασεις τα παπια σε ταχυτητα" θελω να πω πω εχω το cbf του 2009 κατι ιννοβα καρμπ κατι ιντζεκσον κατι κρυπτον R κατι στρογγυλα με μοτερ απο ιννοβα καρμπ κατι λιφαν 110 με εξατμισεις γραναζια και ετσι εγω με εντελως μαμα cbf 125 τα τρωω για πλακα και ας μην το συγκρινουμε με Κρυπτον Χ γιατι εκτος απτο οτι το Χ ειναι 135 ειναι και 4 βαλβιδο κατι που τα αλλα παπια δεν ειναι οποτε λογικο να θες φτιαξιμο για να πηγαινεις κοντρα κουτσα στραβα σε αυτα εκτος αν εισαι μαστορας και κανεις το cbf εργαλο να σφαζει.. μαγκες οποιος εχει την δυνατοτητα να φτιαξει ενα μηχανακι το κανει μια χαρα αρκει να εχει χρημα να ριξει σε μηχανακι κ καπου ειδα την προταση δεν ξερω αν παιρνει προγραμμα.. σοβαρευτειτε δεν υπαρχει μηχανακι που να μην παιρνει προγραμμα ειπαμε λεφτα να εχεις να ριξεις ολα τα κανεις και οταν λεω λεφτα δεν μιλαω για τρελα λεφτα. Μια γνωμη για τον φιλο Θα σου προτεινα ενα γραναζομαι για να σπαει στα 400 μια εξατμιση και ενα προγραμμα βετζινης και εισαι ετοιμος και με αρκετο γκαζι Εχεις 11 μαμα αλογα καπου στα 7 μ 8 λογικα στην ροδα οποτε με αυτα ανεβαινεις λιγο παραπανω και μενεις ευχαριστημενος..Μια ερωτηση που εχ και εγω Καμια εξατμιση σε λογικες τιμες ξερετε ππυ να βρουμε; μπαινω σε σελιδες και ειναι πανκριβες για το cbf τωρα να δωσω 200+ γ εξατμιση δεν λεει

Γράψε γράμμα στον Αγιο Βασίλη;)

mia_zoi_kawa
26/12/2019, 10:10
Συγγνωμη για το θαρρος παιδια αλλα επρεπε.. λοιπων επειδη καπου διαβασα κατι θελω να ενημερωσω πως εαν καποιος ασχοληθει με το να αναβαθμισει το συγκεκριμενο μοτερ αξιζει μια χαρα για τον κυβισμο που εχει και θα πηγαινει καλα καπου διαβασα πως "το πολυ να φτασεις τα παπια σε ταχυτητα" θελω να πω πω εχω το cbf του 2009 κατι ιννοβα καρμπ κατι ιντζεκσον κατι κρυπτον R κατι στρογγυλα με μοτερ απο ιννοβα καρμπ κατι λιφαν 110 με εξατμισεις γραναζια και ετσι εγω με εντελως μαμα cbf 125 τα τρωω για πλακα και ας μην το συγκρινουμε με Κρυπτον Χ γιατι εκτος απτο οτι το Χ ειναι 135 ειναι και 4 βαλβιδο κατι που τα αλλα παπια δεν ειναι οποτε λογικο να θες φτιαξιμο για να πηγαινεις κοντρα κουτσα στραβα σε αυτα εκτος αν εισαι μαστορας και κανεις το cbf εργαλο να σφαζει.. μαγκες οποιος εχει την δυνατοτητα να φτιαξει ενα μηχανακι το κανει μια χαρα αρκει να εχει χρημα να ριξει σε μηχανακι κ καπου ειδα την προταση δεν ξερω αν παιρνει προγραμμα.. σοβαρευτειτε δεν υπαρχει μηχανακι που να μην παιρνει προγραμμα ειπαμε λεφτα να εχεις να ριξεις ολα τα κανεις και οταν λεω λεφτα δεν μιλαω για τρελα λεφτα. Μια γνωμη για τον φιλο Θα σου προτεινα ενα γραναζομαι για να σπαει στα 400 μια εξατμιση και ενα προγραμμα βετζινης και εισαι ετοιμος και με αρκετο γκαζι Εχεις 11 μαμα αλογα καπου στα 7 μ 8 λογικα στην ροδα οποτε με αυτα ανεβαινεις λιγο παραπανω και μενεις ευχαριστημενος..Μια ερωτηση που εχ και εγω Καμια εξατμιση σε λογικες τιμες ξερετε ππυ να βρουμε; μπαινω σε σελιδες και ειναι πανκριβες για το cbf τωρα να δωσω 200+ γ εξατμιση δεν λεει

Χρόνια σου πολλά φίλε. Κοίτα υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις το cbf να πετάει και να κοντράρει κρυπτόν στα ίσα... Πετάς... φλας, καθρέφτες, πλαστικά, όργανα, μαρσπιε συνεπιβάτη,αντίβαρα τιμονιού,φίλτρο αέρα, βάση πινακίδας,φτερά. Επίσης στην θέση της σέλας βάζεις (μικρή) κουρελου, εσύ κάνεις δίαιτα και χάνεις καμία δεκαριά κιλα, ανεβάζεις την πίεση στα λάστιχα στα 50 psi,και έχεις στο ντεπόζιτο 100 ml βενζίνη... ίσα ίσα για την κόντρα δηλαδή... . Μου φαίνεται ποιο λογικό να τα κάνεις αυτά αντί να πειράξεις έναν κινητήρα που φτιάχτηκε για να κάνει την δουλειά του ο κόσμος όσο το δυνατόν ποιο οικονομικά...

DRAKONET
26/12/2019, 14:13
Χρόνια σου πολλά φίλε. Κοίτα υπάρχει και άλλος τρόπος να κάνεις το cbf να πετάει και να κοντράρει κρυπτόν στα ίσα... Πετάς... φλας, καθρέφτες, πλαστικά, όργανα, μαρσπιε συνεπιβάτη,αντίβαρα τιμονιού,φίλτρο αέρα, βάση πινακίδας,φτερά. Επίσης στην θέση της σέλας βάζεις (μικρή) κουρελου, εσύ κάνεις δίαιτα και χάνεις καμία δεκαριά κιλα, ανεβάζεις την πίεση στα λάστιχα στα 50 psi,και έχεις στο ντεπόζιτο 100 ml βενζίνη... ίσα ίσα για την κόντρα δηλαδή... . Μου φαίνεται ποιο λογικό να τα κάνεις αυτά αντί να πειράξεις έναν κινητήρα που φτιάχτηκε για να κάνει την δουλειά του ο κόσμος όσο το δυνατόν ποιο οικονομικά...

:lol:

viper1
26/12/2019, 15:25
καλησπερα παιδια...εχω εδω και μια βδομαδα ενα καινουριο cbf 125 και ειναι σε περιοδο στρωσματος...περιορισμενος απο το διπλωμα δεν μπορω να ανεβω κιβικα....και απο τωρα σκεφτομαι για αλλαγη εξατμησης φιλτρου και για ομορφια και για λιγο παραπανω επιταχυνση η τελικη καθως πουλησα το xlr 250 για να παρω το cbf (για να ειμαι και λιγο νομημος και ηταν και αρκετα παλιο)αλλα μου φενεται λιγο ψωφιο το cbf...επισεις ψαχνω και διαφορα αξεσουαρ αν εχει καποιος το μηχανακι και εχει αλλαξει κατι η σκεφτεται..καλος να τα δουμε να περνω και ιδεες...ξερω πως ειναι 125 και δεν περιμενω τιποτα τρελο...απλα οσο μπορω να το κανω να πηγαινει λιγο καλυτερα..και καθως υπαρχει και το μικροβιο της βελτιωσης ολο και κατι θα πειραξω..:)..περιμενω ιδεες και συμβουλες....:D

Βάλε μοτέρ απο το CBF 250

Grafton 505
26/12/2019, 19:39
Βάλε μοτέρ απο το CBF 250

:tooth: