PDA

View Full Version : Ελαστικά -- Αλλαγή ή όχι;



panagath
26/02/2014, 20:11
Καλησπέρα φίλοι. Μετά από αρκετό καιρό ξαναποστάρω! Το Fazer έκλεισε χρόνο στα χέρια μου και έχω ερώτημα. Φοράει τα Pirelli Diablo . Τα λάστιχα έχουν ακόμα αρκετή γόμα και γενικά αφού ζεσταθούν τα νιώθω Οκ στο δρόμο χωρίς γλυστρήματα. Πήγα τις προάλες στο συνεργείο να ρίξει μια ματιά για να ετοιμαστούμε για το σέρβις και μου είδε στο πλάι των ελαστικών κάτι σκασιματάκια. Μου είπε ότι πρέπει να αλλαχτούν, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται μιας και η γόμα είναι ικανοποιητική ακόμα.

Τι έχουν να πουν οι εμπειρότεροι; Υπάρχει πρόβλημα να τα αλλάξω άμεσα; Η θα άντεχαν μέχρι το καλοκαίρι;

pipe_smoker
26/02/2014, 20:17
...στο πλάι των ελαστικών κάτι σκασιματάκια....

Σκασιματακια?
Κατι σαν "οριζοντιες γρατζουνιες" εννοεις? (ραγαδες)

Του πότε ειναι τα λαστιχα σου?

mikes
26/02/2014, 20:19
βγαλε και ανεβασε μια φωτο να δω για να εχω μια εικονα τι ειδους σκασιματα εχει και σου πω αυριο το βραδυ που θα τη δω! φροντησε να ειναι σε καλη αναλυση!

makis206
26/02/2014, 20:21
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αφού λείπουν πολλά στοιχεία που χρειάζονται στο ερώτημα που έθεσες.. πχ αν το Fazer είναι καινούργιο ή το πήρες μεταχειρισμένο, ημερομηνία ελαστικών, χιλιόμετρα που έχουν "γράψει" τον χρόνο που βρίσκεται στα χέρια σου, πόσα κάνεις κατά μέσο όρο το μήνα για να δούμε στο περίπου πόσα θα βγάλεις ακόμα μέχρι τότε, μια φωτό ίσως και άλλα τέτοια όμορφα..

Απ'την άλλη το καλοκαίρι έρχεται σε τρία μηνάκια, δεν χαλάει κι ο κόσμος αν δεν χάνουν αέρα ή πρόσφυση.. εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς πάντως, σε κάθε περίπτωση..;)

Billymuse
26/02/2014, 20:22
βγαλε και ανεβασε μια φωτο να δω για να εχω μια εικονα τι ειδους σκασιματα εχει και σου πω αυριο το βραδυ που θα τη δω! φροντησε να ειναι σε καλη αναλυση!

+500
με μια φώτο θα σου πούμε πιο εύκολα τι να κάνεις

MG-KTiNoS
26/02/2014, 20:27
άλλαξε τα...
;)

panagath
26/02/2014, 22:22
Σκασιματακια?
Κατι σαν "οριζοντιες γρατζουνιες" εννοεις? (ραγαδες)
Ναι, οριζόντιες ραγάδες στο πλάι.
Του πότε ειναι τα λαστιχα σου?
Νομίζω τέλη του 2010

βγαλε και ανεβασε μια φωτο να δω για να εχω μια εικονα τι ειδους σκασιματα εχει και σου πω αυριο το βραδυ που θα τη δω! φροντησε να ειναι σε καλη αναλυση!

Θα βγάλω φωτός αύριο να δείτε και καλύτερα


Σε γενικές γραμμές αν δεν υπάρχει φόβος να μου κλατάρει το λάστιχο εν κινήσει νομίζω θα βγάλω μέχρι το καλοκαίρι.

mikes
26/02/2014, 22:38
στη μηχανη από ποτε είναι φορεμενα τα λάστιχα?

panagath
04/03/2014, 20:13
1) 310982

2) 310983

3) 310984

Αυτά είναι τα σκασίματα. Αυτά στην τελευταία φωτό δεν τα είχα προσέξει και μου φαίνονται χοντρούτσικα...

marioboni
04/03/2014, 20:20
κυκλοφόρησες για αρκετό καιρό με χαμηλές πιέσεις και το κατέστρεψες το λάστιχο

toyar
04/03/2014, 20:21
σαν να εχει δουλεψει κλαταρισμενο
ουτε για σαγιοναρες δεν κανουν:nono:

Ichigo
04/03/2014, 20:21
Τα άλλαξες χτες :wave2:

Billymuse
04/03/2014, 20:27
ο ναι λάθος πιέσεις στα ελαστικά τα άλλαξες χτες που λεει και ο Ichigo ^^

panagath
04/03/2014, 21:31
Η αλήθεια είναι ότι μέσα στο χειμώνα δεν είχα κοιτάξει τον αέρα και είχε πέσει. Πάμε για αλλαγή ... Σας ευχαριστώ όλους.

ikarosk
04/03/2014, 22:31
Έχω πάθει το ίδιο σε λάστιχα αυτοκινήτου της ίδιας εταιρίας. Ήταν πρόβλημα του ελαστικού και η pirelli μου κάλυψε το μισό κόστος για την αντικατάστασή τους, αφού ήταν μέσα στην εγγύηση.

paramedic
04/03/2014, 23:53
Και στα δικά μου metzeler tourance το έχει κάνει. Σίγουρα ο προηγούμενος κάτοχος δεν το πρόσεχε το λάστιχο. Παρόλο που έχουν λίγο ψωμί ακόμα θα προχωρήσω στην αλλαγή τους μιας και χάνουν αέρα συνέχεια.

mikes
05/03/2014, 00:34
οι ραγαδες στη μεσαια φωτο ειναι φυσιολογικος γηρασμος! αν ηταν μονο αυτες την παλευες για το καλοκαιρι! τα ανοιγματα στις αλλες δυο μαρτυρουν κακη χρηση, (συνηθως δουλεμα με λαθος πιεση) και αμα τα αφησεις καποια στιγμη θα κλαταρουν! χρειαζονται αλλαγη και μαλιστα ΑΜΕΣΑ! γενικως καλο ειναι στη μηχανη τα ελαστικα να μη μενουν πανω απο 2 χρονια (αμα εν το μεταξυ δεν εχουν φθαρει λογο χιλιομετρων) εσυ ποσο τα εχεις?