PDA

View Full Version : Συμπλέκτης σε GSXR 1000 Κ8



corey
27/02/2014, 11:04
Καλημέρα σας,

Εδώ και ένα μήνα έχω την χαρά να έχω στην κατοχή μου το GSXR 1000 Κ8
Το πήρα φτήνα και ήξερα ότι έχει κάποια "θέματα".

Ένα από αυτά... ίσως είναι ο συμπλέκτης...
Στο απότομο άνοιγμα.. μόνο στην πρώτη και όχι πάντα πατίναρει.. πολύ λίγο, και μία στο τόσο...
Αυτό που με ανησυχεί όμως έιναι άλλο. Κυρίως μέσα στην πόλη (δηλαδή ανεβάζει θερμοκρασία), τυραννιέμαι κυριολεκτικά για να βρω νεκρά, γίνεται υπερβολικά σκληρό το σασμάν και όλα αυτά όταν είμαι σε στάση.
Εν κινήση βρίσκω πιο εύκολα νεκρά (πχ πριν το φανάρι), αλλά και πάλι νίωθω την δυσκολία εν συγκρίση με όταν έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Είναι θέμα συμπλέκτη? Είναι στα τελειώματα?
Μεγάλο σερβις έκανα πρόσφατα.. όποτε δεν νομίζω να έιναι τα λάδια.
Γενικά όμως το σασμάν είναι πολύ καλό χώρις κάτι άλλο ανησυχιτικό.

McTalas
27/02/2014, 11:23
Θα δοκιμαζα αλλα λαδια πρωτα μηπως και αλλαξει συμπεριφορα...

devil's animal
27/02/2014, 11:29
Αυτό που με ανησυχεί όμως έιναι άλλο. Κυρίως μέσα στην πόλη (δηλαδή ανεβάζει θερμοκρασία), τυραννιέμαι κυριολεκτικά για να βρω νεκρά, γίνεται υπερβολικά σκληρό το σασμάν και όλα αυτά όταν είμαι σε στάση.
Εν κινήση βρίσκω πιο εύκολα νεκρά (πχ πριν το φανάρι), αλλά και πάλι νίωθω την δυσκολία εν συγκρίση με όταν έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Είναι θέμα συμπλέκτη? Είναι στα τελειώματα?
Μεγάλο σερβις έκανα πρόσφατα.. όποτε δεν νομίζω να έιναι τα λάδια.
Γενικά όμως το σασμάν είναι πολύ καλό χώρις κάτι άλλο ανησυχιτικό.


το μηχανακι δεν κανει για την πολη...
ειναι λαθος η χρηση που του κανεις...

παρ'ολα αυτα πηγαινε το σε ενα μαστορα να τσεκαρει τα υγρα της τρομπας του συμπλεκτη...απ'οσο θυμαμαι υδραυλικο πρεπει να'χεις και οχι ντιζα...
:wave2:

RaGe_Raptor
27/02/2014, 11:36
Αλλαγή λαδιών άμεσα (με jaso:MA προδιαγραφές ) έλεγχος του υδραυλικού κυκλώματος του συμπλέκτη και έλεγχος-ρύθμιση του συμπλέκτη (δίσκοι-ράμπες)

Στη χειρότερη οι δίσκοι έχουνε βγει off πιθανότατα από λάθος λάδι και θέλουν άλλαγμα ακόμη κι αν οι μετρήσεις τους είναι οκ (contaminated by oil στα αγγλικά δεν ξέρω τη μετάφραση στα ελληνικά)

corey
27/02/2014, 11:43
εκανα γενικό πριν 100χλμ , τα πάντα.. βαλβιδες κλπ, και αλλάχθηκα και υγρά συμπλέκτη + ρύθμιση κλπ
από λάδια δεν ξέρω τι έβαλε. θα το τσεκάρω.

φυσικά δεν το πάω πόλη. Μένω εκτός θεσσαλονίκης, κ κινούμε στα "ανοικτά" (δεν το πίνω ποτέ όμως). Στην πόλη μόνο για καμιά βόλτα.

Επίσης κομπλέ αλλαγή συμπέκτη, ξέρουμε κόστος?

DoctoR_k6
27/02/2014, 20:07
Τους χαλαγε η ντιζουλα των προηγουμενων Κ...Τοσα χλμ μ με λιγο λαδωματακι κ ακομα πεταει!!:D

Στα σοβαρα αν αλλαχθηκαν υγρα συμπλεκτη κ λαδια(οτι κ να εβαλε σε 100χλμ θα δουλευαν) ψαξου για δισκους μαλλον!!!

IRA57
27/02/2014, 20:16
Η ποσοτητα λαδιου που εβαλε ελεγξες αν ειναι σωστη?

Υ.Γ. Το οτι πληρωσες γενικο σερβις δεν παει να πει οτι εγινε 100% κιολας...

devil's animal
27/02/2014, 21:38
Η ποσοτητα λαδιου που εβαλε ελεγξες αν ειναι σωστη?

Υ.Γ. Το οτι πληρωσες γενικο σερβις δεν παει να πει οτι εγινε 100% κιολας...

ακριβως αυτο...

ειναι πολυ λαθος το λαδι να ανεβαζει τοση θερμοκρασια που να μην λιπαινει και να εχεις προβλημα στο κιβωτιο...
ειδικα οταν ειναι και τοσο φρεσκο...

εκτος αν σου εβαλε αυτοκινητολαδο μεσα...

οσο για το πατιναρισμα...
τους δισκους απ'οτι καταλαβα τους αποκλειουμε γιατι στο κανει μονο οταν ανεβαζει θερμοκρασια μεσα στην κινηση...γενικα και οταν ειναι κρυο, εγραψες οτι ειναι οκ ο συμπλεκτης και το κιβωτιο...

corey
28/02/2014, 14:11
Το λιιιιγο πατιναρισμα το κανει και οταν ειναι κρύο... Αλλα μονο στην πρώτη... Η ποσότητα του λαδιού ειναι καλή... Κ τα λάδια ειναι φρέσκα... Δεν ξερω αν ειναι χαλια ποιοτικά κ τα κανει αυτα....

RaGe_Raptor
28/02/2014, 14:44
Όταν οι δίσκοι είναι contaminated από παλαιότερη λάθος αλλαγή λαδιού και σωστά λάδια να βάλεις τώρα ο συμπλέκτης θα πατινάρει ειδικά όταν ζεσταίνεται πολύ...καλύτερη λύση νέοι δίσκοι αλλά ίσως γίνει δουλειά αν "πλύνεις" τους παλιούς και τους αφήσεις κανά 24ωρό βουτηγμένους σε φρέσκο λάδι πριν τοποθετηθούν.



Εδιτ:
Καλό θα ήταν να σου ρυθμίσει κάποιος που ξέρει και τα pins του slipper.αν πιάνει το χέρι σου και έχεις το workshop manual δεν είναι δύσκολο.

sapila racing
28/02/2014, 15:40
Περίεργο να πατινάρει μόνο με 1η. :confused:
Κανονικά θα έπρεπε να παρατηρήσεις πατινάρισμα πρώτα με 5η, ή 6η με πλήρες φορτίο.
Αν όντως συμβαίνει αυτό που λες και πχ σε αλλαγή 5η προς 6η με το γκάζι τέρμα ανοιχτό και στροφές στην μεγιστη ιπποδύναμη δεν πατινάρει, κατι αλλο φταίει και όχι οι δίσκοι.

corey
28/02/2014, 15:41
Σαν τι λες;;
Μήπως λες να παιζει κατι με το υδραυλικό;
Παντως δεν πατιναρει καθολου σε πολλες στροφές κ άλλες ταχύτητες...
Επαναλαμβάνω δεν ειναι κατι τρελό, απλα ενα κενο μικρο στην πρώτη κ οχι παντα

sapila racing
28/02/2014, 15:50
Σαν τι λες;;
Μήπως λες να παιζει κατι με το υδραυλικό;
Παντως δεν πατιναρει καθολου σε πολλες στροφές κ άλλες ταχύτητες...
Επαναλαμβάνω δεν ειναι κατι τρελό, απλα ενα κενο μικρο στην πρώτη κ οχι παντα

Ισως έχει να κανει με ρύθμιση του μονόδρομου συμπλέκτη.
Παντως το πατινάρισμα πάντα εκδηλώνεται πρώτα με μεγαλη ταχυτητα στο κιβώτιο και οχι με 1η.

corey
28/02/2014, 16:30
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Για το "παιδεμα" στην αλλαγή οταν πχ ειμαι πόλη εχεις καμια γνώμη;

DoctoR_k6
28/02/2014, 16:36
Μαλλον ο φιλος δεν εννοει το κλασσικο πατιναρισμα απο τελειωμενους δισκους που πρωτα εμφανιζεται οταν πιεζουμε σε υψηλες στροφες.
Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι πως οταν ξεκιναει(κ γι αυτο συμβαινει στην 1η) μπαινει ο μειωτηρας που κανει κ ενα θορυβο σαν κατι να τριβεται κ αυτο γινεται για να αποφυγει το πατιναρισμα. Οποτε η μαλλον αρχισανε κ τελειωνουν οι δισκοι σου κ ενεργοποιειται πολυ πιο ευκολα αυτη η λειτουργια η κρατας παραπνω τον συμπλεκτη κατα την εκκινηση.

sapila racing
28/02/2014, 16:42
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Για το "παιδεμα" στην αλλαγή οταν πχ ειμαι πόλη εχεις καμια γνώμη;

Πιστεύω οτι το πιθανότερο είναι να έχεις δίσκους που σε κάποια φάση υπερθερμάνθηκαν και 'φούσκωσαν'.
Οταν συμβαίνει αυτό οι δίσκοι μπλεδίζουν και ψιλοστραβώνουν.
ΑΝ τους βγάλεις και τους βαλεις σε επίπεδη επιφάνεια φαίνεται αν εχουν στραβωσει. Το σύμπτωμα είναι αυτό ακριβώς το πρόβλημα που έχεις.
Στην ουσία σε χαμηλές ταχύτητες και οταν ζεσταθεί, δεν απομονώνει τελείως και γι αυτό και δεν μπαίνουν καλά οι ταχύτητες.