PDA

View Full Version : προσοχή στους ηλικιωμένους που αναστρέφουν....



stam2
27/02/2014, 15:09
μάλλον είναι σύνηθες το φαινόμενο.... προσοχή!

τα μάτια μας ραντάρ...!

http://www.youtube.com/watch?v=LD0-hOgx1JA

Ichigo
27/02/2014, 15:45
Τα ίδια παντού με τα παππούδια... Και στον Κηφισό κάθε πρωί τα ίδια. Κόκκαλο ο παππούς στο τιμόνι και με 60 στην αριστερή και εσύ πλακώνεσαι στα φρένα για να γλιτώσεις το τομάρι σου... δεν παίρνει χαμπάρι αν δεν του πατήσεις κόρνα μέσα στα μούτρα...

Αν είχαμε ΜΜΜ σοβαρά και ακόμα πιο σοβαρό έλεγχο στο ποιος -και αν πρέπει να- ανανεώνει το δίπλωμα οδήγησης σε αυτές τις ηλικίες θα ήταν καλύτερα τα πράγματα :sick:

MG-KTiNoS
27/02/2014, 16:05
το παράβολο να πληρώνουν και στα @@ τους...

nikos_abel
27/02/2014, 16:09
το παράβολο να πληρώνουν και στα @@ τους...

Ορισμένοι δεν το πληρώνουν καν.



Πάντως, μην ανοίγεστε, μια μέρα να δούμε πως θα σκεφτόμαστε και οι ίδιοι όταν μας υποχρεώσουν να αφήσουμε την ελευθερία μας....

Dbnn
27/02/2014, 16:45
Ορισμένοι δεν το πληρώνουν καν.



Πάντως, μην ανοίγεστε, μια μέρα να δούμε πως θα σκεφτόμαστε και οι ίδιοι όταν μας υποχρεώσουν να αφήσουμε την ελευθερία μας....

Άλλο ελευθερία αγαπητέ και άλλο δημόσιος κίνδυνος (οδηγική παιδία μηδέν).
Άμα μιλάμε για οδηγούς σαν τον παππού μου τον συγχωρεμένο που οδηγούσε με 5 εγκεφαλικά και είχε τρυπήσει το πάτωμα του αγροτικού για να φεύγουν οι λάσπες απο το χωράφι τι να πω....

Υ.γ. μέχρι που του πήρε ο πατέρας μου τα κλειδιά και ηρεμήσαμε :lol:

skylaros
27/02/2014, 16:49
Ηλικιωμένος 50 ετών... :s

KAGOURO
27/02/2014, 17:07
Eδώ μιλάμε για γενικευμένη κατάσταση...παππούδια, κυρίες που βάφονται και φεύγει το αυτοκίνητο τρεις λωρίδες για πλάκα, τυπάδες με smart που στέλνουν μνμτ στο κινητό και είσαι αόρατος γι αυτούς, ταξιτζήδες ιδιοκτήτες της ασφάλτου..........και η λιστα δεν έχει τελειωμό!
Όμως έχουμε κι εμείς κάτι κ@λόπαιδα που οι κουτάκηδες έχουν μια λίστα αντίστοίχου μεγέθους με τη δικιά μας.....
Τελικά μάλλον είναι θέμα DNA .....κι όχι φύλου, ηλικίας ή μέσου!

taisteal
27/02/2014, 17:11
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..

Red Rider
27/02/2014, 17:11
40 πόντους δεξιότερα ρπμ....να τον παρει τον δολοφόνο μαζί του...

MG-KTiNoS
27/02/2014, 17:20
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..

+1 plus

Προσοχή
Κυριακή απόγευμα ---> Μετά τη ταβέρνα που είναι ναρκωμένοι
Κυριακή πρωί ----> Οι θείτσες πάνε βόλτα

Άσχετες ώρες που δε σου πάει το μυαλό !

gregogti
27/02/2014, 17:27
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..

+1000

Coyote.V
27/02/2014, 17:44
Ηλικιωμένος 50 ετών... :s

75 ετών αυτός που σκοτώθηκε ήταν πενηντάρης.

vaska
27/02/2014, 17:47
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..

Ρε άντε από κει βατραχάκι που θα μας πεις να μην τρέχουμε, ότι θέμε θα κάνουμε και λογαριασμό δεν δίνουμε σε κανέναν.

:mad:

cosgili
27/02/2014, 18:03
Α ρε πούστηδες...

Αν δεν πάψουν να κατηγορούνται με φόνο εξ αμελείας δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Είναι μέχρι να μπει ο πρώτος φυλακή και μετά να σαπίσει εκεί. Αφού θέλουν βούρδουλα για να γίνουν άνθρωποι ας τους τον δώσει η δικαιοσύνη.

άστα διάλα πια με όλους τους χάρους:moutza:

pipe_smoker
27/02/2014, 18:19
Α ρε πούστηδες...

Αν δεν πάψουν να κατηγορούνται με φόνο εξ αμελείας δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Είναι μέχρι να μπει ο πρώτος φυλακή και μετά να σαπίσει εκεί. Αφού θέλουν βούρδουλα για να γίνουν άνθρωποι ας τους τον δώσει η δικαιοσύνη.

άστα διάλα πια με όλους τους χάρους:moutza:

Και με ανασκολοπισμο να τους τιμωρουν ρε Κωστα δε θα αλλαξει κατι.

Αλλαγη στη νομοθεσια περι αδειας οδηγησης χρειαζεται.

Περασες τα Χ χρονια ηλικιας?
1. Χαρτι απο οφθαλμιατρο
2. Παθολογο
3. Καρδιολογο
4. Ψυχιατρο
5. Δινεις εξετασεις για διπλωμα ξανα μανα. Διαφορετικου τυπου απο αυτες που εδωσες για να παρεις αρχικα το διπλωμα στα 18 σου εννοειται.

Περασαν 2/3/5 χρονακια, και θες ακομα να οδηγας?
Ξανα τα ιδια.
Κρινεσαι ικανος. Με το καλο και μεχρι τα 80 σου αμα τα εχεις 400.

Αλλα τι να λεμε?
Εδω και για το πρωτο διπλωμα ο κανονας ειναι λαδι και οδηγαει και η κουτση Μαριω.
Σιγα μην κινησουν διαδικασιες για να μαντρωσουν τους (καθε ηλικιας) χαρους.

stam2
27/02/2014, 18:21
Αλλα τι να λεμε?
Εδω και για το πρωτο διπλωμα ο κανονας ειναι λαδι και οδηγαει και η κουτση Μαριω....

το αυτό.

SHOOTER045
27/02/2014, 18:29
Οχι εξ αμελειας
Απο προθεση και σ αυτον στην κρητη
Και στον αλλο που αφησε το φιλαρακι μου να χαροπαλευει
Οταν εκαναν την μαλακια ηξεραν αι σιχτιρ πια

nikos_abel
27/02/2014, 18:50
Και με ανασκολοπισμο να τους τιμωρουν ρε Κωστα δε θα αλλαξει κατι.

Αλλαγη στη νομοθεσια περι αδειας οδηγησης χρειαζεται.

Περασες τα Χ χρονια ηλικιας?
1. Χαρτι απο οφθαλμιατρο
2. Παθολογο
3. Καρδιολογο
4. Ψυχιατρο
5. Δινεις εξετασεις για διπλωμα ξανα μανα. Διαφορετικου τυπου απο αυτες που εδωσες για να παρεις αρχικα το διπλωμα στα 18 σου εννοειται.

Περασαν 2/3/5 χρονακια, και θες ακομα να οδηγας?
Ξανα τα ιδια.
Κρινεσαι ικανος. Με το καλο και μεχρι τα 80 σου αμα τα εχεις 400.

Αλλα τι να λεμε?
Εδω και για το πρωτο διπλωμα ο κανονας ειναι λαδι και οδηγαει και η κουτση Μαριω.
Σιγα μην κινησουν διαδικασιες για να μαντρωσουν τους (καθε ηλικιας) χαρους.

+598 the voice of logic is back, i am glad

Bradipous
27/02/2014, 18:51
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..

+100, 2 φορες την γλητωσα σημερα γιατι προβλεψα την μλκια των αλλων. :look:

virus
27/02/2014, 19:19
Μην τρεχετε...η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια για τις π@π@ριες που κανει ο καθενας στον δρομο..


+750


αλωστε υπαρχουν τα ταξιδακια στα βουνα για ξεχαρμανιασμα ;)

stefanos
27/02/2014, 19:30
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι αυτό ο οδηγός ΔΕΝ έκανε παράνομα αναστροφές σε Εθνικές οδούς όταν ήταν 50 ή 40 και μόλις έγινε 75 του ήρθε.
Ρε όλη του την ζωή αυτό έκανε αλλά πιο πετυχημένα γιατί έβλεπε και αντιλαμβανόταν.
Αν υπήρχε κράτος και αστυνομία θα είχε μάθει να οδηγάει εδώ και χρόνια.

Billymuse
27/02/2014, 19:32
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι αυτό ο οδηγός ΔΕΝ έκανε παράνομα αναστροφές σε Εθνικές οδούς όταν ήταν 50 ή 40 και μόλις έγινε 75 του ήρθε.
Ρε όλη του την ζωή αυτό έκανε αλλά ποιό πετυχημένα γιατί έβλεπε και αντιλαμβανόταν.
Αν υπήρχε κράτος και αστυνομία θα είχε μάθει να οδηγάει εδώ και χρόνια.

Φτάσαμε να λέμε εθνική οδό ενα δρόμο με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και μισή λωρίδα για ΛΕΑ...

p_sapelas
27/02/2014, 19:35
Οι ανανεώσεις των διπλωμάτων στην πλειοψηφία των ηλικιωμένων γίνεται από κάποια ηλικία και μετά εξ'αποστάσεως και αφού πληρωθεί το αντίστοιχο αντίτιμο.. Αρκεί να ξέρεις πού να απευθυνθείς ας είναι ο άλλος στραβός, κουτσός με 1002 προβλήματα.. Η ανανέωση του διπλώματος εξ αποστάσεως κοστίζει περίπου 250€ πλέον των παραβόλων. Αντίστοιχα στην Αθήνα οι σχολές οδήγησης αναφέρουν εξέταστρα με λάδωμα και άνευ.. Μας φταίει ο ηλικιωμένος? Μας φταίει ο νεαρός Κ@υλωμένος που θα κυκλοφορήσει το αμάξι κ θα πάρει σβάρα όποιον κακόμοιρο βρεθεί στο δρόμο του? Μας φταίει η γυναίκα (κ αν είναι γκόμενα χαλάλι της) που οδηγεί το αμάξι λές και είναι νταλίκα μέσα σε Ferry Boat?
Σάπιο το σύστημα άθλιοι οδηγοί, αφελείς τουλάχιστον είμαστε και εμείς που μας φταίνε πάντα οι άλλοι..
ΒΟΑΚ 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση και η σύγκρουση έγινε με 2 οχήματα με κοινή κατεύθυνση, στην ίδια λωρίδα με πλαγιομετωπική.. Κοινώς τον βρήκε κάθετα.. Και με χειρόφρενο παίδες στα 15m δεν προλαβαίνεις να γυρίσεις κάθετα το αμάξι.. πόσο μάλλον στα 5..

IRA57
27/02/2014, 19:50
Και με ανασκολοπισμο να τους τιμωρουν ρε Κωστα δε θα αλλαξει κατι.

Αλλαγη στη νομοθεσια περι αδειας οδηγησης χρειαζεται.

Περασες τα Χ χρονια ηλικιας?
1. Χαρτι απο οφθαλμιατρο
2. Παθολογο
3. Καρδιολογο
4. Ψυχιατρο
5. Δινεις εξετασεις για διπλωμα ξανα μανα. Διαφορετικου τυπου απο αυτες που εδωσες για να παρεις αρχικα το διπλωμα στα 18 σου εννοειται.

Περασαν 2/3/5 χρονακια, και θες ακομα να οδηγας?
Ξανα τα ιδια.
Κρινεσαι ικανος. Με το καλο και μεχρι τα 80 σου αμα τα εχεις 400.

Αλλα τι να λεμε?
Εδω και για το πρωτο διπλωμα ο κανονας ειναι λαδι και οδηγαει και η κουτση Μαριω.
Σιγα μην κινησουν διαδικασιες για να μαντρωσουν τους (καθε ηλικιας) χαρους.

Στο ελλαδισταν αυτα σημαινουν λαδωμα*5 ανα 2/3/5 χρονια...

AUFGEBRACHT
27/02/2014, 21:12
Τί σχέση έχει ο νεοελληνικός γραψαρχιδισμός (και) στην οδηγική συμπεριφορά με την ηλικία; :confused: Δηλ όσοι είναι 75 χρονών κάνουν όλοι αναστροφή;

pipe_smoker
27/02/2014, 21:26
Στο ελλαδισταν αυτα σημαινουν λαδωμα*5 ανα 2/3/5 χρονια...

Αυτο λεω.

Αλλα κι απο την αλλη αν θελουμε να το δουμε ψυχρα κι ωφελιμιστικα, ας γινοταν κι ας ηταν κι ετσι.

Και τωρα που το διπλωμα ειναι "Λαδι και το πηρες" ολο και καποιοι κοβονται, ολο και καποιοι θα προσπαθησουν παραπανω για να μη λαδωσουν, ολο και καποιοι μπορει να πουν "Χεσ'το, θα παιρνω λεωφορειο γιατι ετει οπως το παω θα σκοτωθω" κλπ.
Σκεψου αντι για τη διαδικασια, οσο τυπικη και να μας φαινεται, του διπλωματος και των εξετασεων, να εδινες απλα τα λεφτα για ενα παραβολο και να σου στελναν το διπλωμα στο σπιτι ταχυδρομικως.

Ε καπως ετσι ειναι και τωρα με τον καθε ηλικιωμενο που, κριμα, αμαρτια, τινακανουμεαυταεχουνταγεραματα, αλλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΠΛΕΟΝ.

Χιλιες φορες λοιπον να γινοταν κατι τετοιο στα 58, κι ας εμοιαζε με το αντιστοιχο λαδωμα-διπλωμα στα 18.
Ολο κι απο καποιους θα γλιτωναμε.

Που δε θα γινει, αλλα ειπαμε, να'χουμε να λεμε.
Ενα καρο μλκες κυκλοφορουν.
Ας προσεχουμε εμεις οσο περισσοτερο μπορουμε γιατι δεν προκειται να το κανει ποτε κανεις αλλος για εμας.

ΥΓ. Τυχαια ανεφερα παραπανω το 58 σαν ηλικια. Μην πεσει καμια γερουσια να με φαει:lol:

pipe_smoker
27/02/2014, 21:29
Τί σχέση έχει ο νεοελληνικός γραψαρχιδισμός (και) στην οδηγική συμπεριφορά με την ηλικία; :confused: Δηλ όσοι είναι 75 χρονών κάνουν όλοι αναστροφή;

Οχι.
Αλλα και καλος και σωστος να θες να εισαι, στα 75 μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στο παιχνιδι.

Μια αναστροφη που ειναι καραμπινατη μλκια, δεν ειναι λογω ηλικιας.
Μια αλλαγη λωριδας χωρις την απαραιτητη προσοχη ομως, μπορει καλλιστα να ειναι.

IRA57
27/02/2014, 21:41
Ετσι και αλλιως παντως οδηγαω πιστευοντας οτι δεν με βλεπουν οποτε...
Πιο πολυ προβλημα με τους γερους/γριες (και οχι μονο) εχω οταν πεταγονται σαν σκατα μες τον δρομο...κοιταζοντας απτην αλλη πλευρα τις περισσοτερες φορες κιολας λες και ηρθαν απο αγγλια...
2 πεζους γερους χτυπησα το τελευταιο τριμηνο (ενας πεταχτηκε λ.αλεξ/ας και αλλος πετρουπολεως)...ευτυχως δεν καναν παραπονα γτ θα τρωγαν και κλωτσιες...

Χειροτερες ειναι μερικες γυναικες οδηγοι που απαξ και βγαλουν φλας (που σημαινει ΖΗΤΑΩ προτεραιοτητα και οχι την εχω) στριβουν/προσπερνανε/κτλ ασχετως αν θα σε σκοτωσουν στην διαδικασια...

catmaster
27/02/2014, 21:48
Δηλαδή θέλετε να πείτε ότι αυτό ο οδηγός ΔΕΝ έκανε παράνομα αναστροφές σε Εθνικές οδούς όταν ήταν 50 ή 40 και μόλις έγινε 75 του ήρθε.
Ρε όλη του την ζωή αυτό έκανε αλλά πιο πετυχημένα γιατί έβλεπε και αντιλαμβανόταν.
Αν υπήρχε κράτος και αστυνομία θα είχε μάθει να οδηγάει εδώ και χρόνια.


τελεία και παύλα τα είπες όλα ρε Στέφανε με 2 λέξεις

vaska
28/02/2014, 02:51
Αφού λοιπόν όλοι ξέρουμε τι παίζει εκεί έξω ας λάβουμε και τ' απαραίτητα μέτρα. Εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που ο παππούς θες, η γκόμενα θες, ο βλάκας θες, σε βρίσκει πραγματικά στο φτερό, στις άλλες ας έχουμε προτεραιότητα έχουμε και μπόλικα χλμ. Και δεν το λέει κάποιος γραβατάκιας που δεν έχει ξεμυτίσει ποτέ έξω από το γραφείο του, αλλά εγώ που κινούμαι μέσα στην πόλη κι έξω από αυτή μόνιμα πάνω σε 2 τροχούς.
Το ατύχημα που είχα το καλοκαίρι και που ο άλλος παραβίασε στοπ, αν δεν είχα μπόλικα μαζεμένα, θα ήταν γρατζουνιές και τέλος. Αντιθέτως με κράτησε ξάπλα 4 μήνες. Παραδείγματα και δικά μου και φίλων - γνωστών μπορώ να γράφω όλο το βράδυ.
Η λύση είναι μία και λέγεται "αμυντική οδήγηση".

IRA57
28/02/2014, 04:18
Η λύση είναι μία και λέγεται "κρανος απο το λιντλ".

σορρυ δεν μπορεσα να αντισταθω... :lol: :lol:

αντε και σοευ...

nikos_abel
28/02/2014, 06:50
που κινούμαι μέσα στην πόλη

:rolleyes::a01:



Το ατύχημα που είχα το καλοκαίρι και που ο άλλος παραβίασε στοπ, αν δεν είχα μπόλικα μαζεμένα, θα ήταν γρατζουνιές και τέλος. Αντιθέτως με κράτησε ξάπλα 4 μήνες. Παραδείγματα και δικά μου και φίλων - γνωστών μπορώ να γράφω όλο το βράδυ.
Η λύση είναι μία και λέγεται "αμυντική οδήγηση".

Τα ρημάδια είναι πολύ γλυκά και τα καταλαβαίνεις μόνο όταν έρχεται (ή σχεδόν έρχεται) η στραβή.

Η αμυντική οδήγηση, μόνο αυτή :beer:

Red Rider
28/02/2014, 08:53
Η λύση είναι μία και λέγεται "αμυντική οδήγηση".

Κατα την γνώμη μου,αν οδηγείς αμυντικά,κυρίως μέσα στην πόλη είσαι νεκρός.
Όσες φορές και αν το προσπάθησα γινόμουν έρμαιο του κάθε δολοφόνου.
Επιθετική οδήγηση δεν σημαίνει απαραίτητα και ταχύτητα..

nikos_abel
28/02/2014, 09:02
Και αμυντική οδήγηση δεν σημαίνει απαραίτητα αργά και χαλαρά ντε και καλά στις δεξιές λακούβες του δρόμου.

Σημαίνει ότι από παντού περιμένω να με κοπανήσει κάποιος ορκισμένος να με σκοτώσει, άρα οδηγώ με το μυαλό
μου στο που είναι κρυμένος ο πστς και με παραφυλάει.

Wisdover
28/02/2014, 09:11
Το ιδανικό είναι να μπορείς να προσαρμοζεις την οδήγηση σου ανάλογα την περίσταση, τις περιβαλλοντολογικες συνθήκες, δρόμο, κίνηση κλπ.

alex14
28/02/2014, 09:26
Πριν μερικα χρονια τον δικο μου παππου τον "εδωσα" στην τροχαια και διπλωμα παπαλα.
Δυστυχως δεν μπορουσε να γινει αλλιως. Ηταν δημοσιος κινδυνος.
Ελπιζω να μου κανουν το ιδιο τα παιδια μου εαν χρειαστει.

Wisdover
28/02/2014, 09:59
Πριν μερικα χρονια τον δικο μου παππου τον "εδωσα" στην τροχαια και διπλωμα παπαλα.
Δυστυχως δεν μπορουσε να γινει αλλιως. Ηταν δημοσιος κινδυνος.
Ελπιζω να μου κανουν το ιδιο τα παιδια μου εαν χρειαστει.
Μακάρι να είχαμε όλην την ίδια λογική.

TROOPER
28/02/2014, 10:56
απο ηλικιωμενο που εκανε αναστροφη ηταν το πρωτο μου τρακο με μοτοσυκλετα.
χτες παραλιγο να γινει το ιδιο με ταριφα.

beware!

Wisdover
28/02/2014, 10:59
Και θεωρούνται επαγγελματίες οδηγοί.

nicksior
28/02/2014, 11:11
Για τις γιαγιάδες τίποτα?
Κοντά μου μένει η πιο sexy γιαγιά ever!

Και οδηγεί μία αμερικάνικη μαύρη τζιπούκλα με φιμέ τζάμια , όπου τη συναντήσω σταματώ κανα 10λεπτο .. και περιμένω να απομακρυνθεί..

mikes
28/02/2014, 21:10
ΔΥΟ περιστατικα που ετυχαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ (σημερα) στο μαγαζι:

μπαρμπας ετων 80+ με γκολφακι πρωτης γενιας ηρθε να παρει μια ρεζερβα που μας ειχε αφησει για φτιαξιμο!
προσπαθουσε ποση ωρα να βρει τρυπα να βαλει το κλειδι στην πορτα, για ανοιξει το πορτ παγκαζ.. 9νταξ αυτος μυριζε και λιγο τσιπουρο)

ετερος μπαρμπας ετων καπου 70 με σουζουκακι βαρεμενο σε ολες τις παντες, ηρθε για αλλαγη ελαστικων! μολις του ειπα που να βαλει το αμαξι, μου απαντησε
"δε το βαζεις εσυ καλυτερα, γιατι δεν βλεπω και τοσο καλα??" φυσικα μετα το περας των εργασιων μου ζητησε να του βγαλω το αμαξι στον δρομο!

νταξ! τι να λεμε τωρα!

Pardalotzatziki
28/02/2014, 21:41
ετερος μπαρμπας ετων καπου 70 με σουζουκακι βαρεμενο σε ολες τις παντες, ηρθε για αλλαγη ελαστικων! μολις του ειπα που να βαλει το αμαξι, μου απαντησε
"δε το βαζεις εσυ καλυτερα, γιατι δεν βλεπω και τοσο καλα??" φυσικα μετα το περας των εργασιων μου ζητησε να του βγαλω το αμαξι στον δρομο!

νταξ! τι να λεμε τωρα!

Επρεπε να του πεις ευγενικα οτι ειναι καιρος να σταματησει να οδηγαει...

irinia
01/03/2014, 08:38
Κατα την γνώμη μου,αν οδηγείς αμυντικά,κυρίως μέσα στην πόλη είσαι νεκρός.
Όσες φορές και αν το προσπάθησα γινόμουν έρμαιο του κάθε δολοφόνου.
Επιθετική οδήγηση δεν σημαίνει απαραίτητα και ταχύτητα..





ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ..........ΑΝ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΑΜΥΝΤΙΚΑ




Μέ τήν έννοια πού περιγράφει ό φίλος διότι άμυντικά δέν σημαίνει κόττα,
είσαι ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ, πού είσαι όρθιος....!!!
Εύχομαι νά μήν τό καταλάβεις μέ έπώδυνο τρόπο.
Πίστεψε με όσο χειροτερεύει αύτό τό όδηγικό χάος γιά χίλιους λόγους,
τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε νά μείνουμε όρθιοι άν όδηγούμε
ΑΜΥΝΤΙΚΑ......όπως είπε ό φίλος,όπως μάς τό περιέγραψε.
Τώρα τί έννοείς έσύ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ όδήγηση..??
Μήπως έννοείς όταν άνάβουν τή σειρήνα οί άστυνομικοί μέ τά τρανσάλπ
καί κάνουν σφήνες πηγαίνοντας δύο-δύο φορτωμένα μηχανάκια πού άν
χρειαστεί νά σταματήσουν ή νά άποφύγουν κάποιον πρέπει πρώτα
νά προσευχηθούν..??
Έπειδή έγώ δέν έχω καμμία σειρήνα στό παπί μου,δέν μπορώ νά τό κάνω αύτό
καί όδηγώ μέ άλλον τρόπο θεωρώντας ότι μπορεί νά τήν φάω άπό τόν καθέναν,
άκόμα καί νά μού τή βγεί πεζός άπό τό πουθενά,αύτό λέμε άμυντική όδήγηση καί
όχι νά πηγαίνουμε μέ σαράντα έκεί πού μπορούμε μέ 70..
Μετά άπό 40 χρόνια στήν πόλη,όπου κυκλοφορώ χειμώνα καλοκαίρι μέ μοτό,
τό μόνο πού θυμάμαι είναι πολλά τροχαία πού πάντα δέν έφταιγα καί τήν έφαγα..!!
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ,στούς δρόμους έξω τίποτε.
Έκανε ή ΕΛΠΑ μιά στατιστική δέν ξέρω πώς καί άπό πού ,ίσως άναδημοσίευε άπό κάπου
όπου πάνω άπό τό 93% τών άτυχημάτων μοτό ήταν μέσα σέ πόλεις...!!!!!
Χωρίς νά παίζουμε μέ τίς λέξεις νομίζω πώς ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ,όλοι ξέρουμε
τί σημαίνει καί είναι αύτή πού θά μάς βοηθήσει νά μείνουμε
ΟΡΘΙΟΙ.......

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:27
@Terens: Τυχαία έπεσε στα χέρια μου ένα εξαιρετικό βιβλιαράκι του Ιαβέρη που τιτλοφορείται Εθνικό θέμα και έχει να κάνει με την οδική συμπεριφορά. Αναφέρει λοιπόν πως το 82% των ατυχημάτων έγινε με ταχύτητες κάτω από 60km/h και μέσα στις πόλεις, το 10% στους επαρχιακούς δρόμους και το 8% στην εθνική οδό...

stam2
03/03/2014, 08:00
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ..........ΑΝ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΑΜΥΝΤΙΚΑ




Μέ τήν έννοια πού περιγράφει ό φίλος διότι άμυντικά δέν σημαίνει κόττα,
είσαι ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ, πού είσαι όρθιος....!!!
Εύχομαι νά μήν τό καταλάβεις μέ έπώδυνο τρόπο.
Πίστεψε με όσο χειροτερεύει αύτό τό όδηγικό χάος γιά χίλιους λόγους,
τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε νά μείνουμε όρθιοι άν όδηγούμε
ΑΜΥΝΤΙΚΑ......όπως είπε ό φίλος,όπως μάς τό περιέγραψε.
Τώρα τί έννοείς έσύ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ όδήγηση..??
..
Νομιζω πως εννοει σβελτα-πιο γρηγορα απο τους υπολοιπους αλλα προσεκτικα...

Pan (dvs)
03/03/2014, 08:17
Επρεπε να του πεις ευγενικα οτι ειναι καιρος να σταματησει να οδηγαει...

Και αυτος αμεσως θα πηγαινε να καταθεσει πινακιδες.:a9:

Δεν καταλαβαινουνε ρε παιδια οτι οδηγουνε ασχημα.Η τον "δινεις" οπως εκανε ο Alex,με αμφιβολα αποτελεσματα η μαθαινουμε να οδηγαμε οπως πρεπει.Αμυντικα στους δρομους και επιθετικα ΣΤΙΣ πιστες.

Οι παππουδες και οι γιαγιαδες μας φταινε?Εδω δεν ξερεις απο που θα σου ερθει.

Red Rider
03/03/2014, 09:38
Νομιζω πως εννοει σβελτα-πιο γρηγορα απο τους υπολοιπους αλλα προσεκτικα...

Αυτό ακριβώς

kpetros
03/03/2014, 11:25
ο νεος οδηγος (1 χρονο ) ( δεν ξερω αμα πλεον λεγετε" νεος" )
γενικα ολο το συστημα πρεπει να γινει απτην αρχη ....

εχω την ατυχια να ειμαι στην Θηβων καθε μερα για να παω στην σχολη μου , η κατασταση ειναι τραγικη , με τους κολογερους να στριβουν οπου θελουν , χωρις να βγαζουν καν φλας ..... να πηγαινουν με 60 και ΜΠΟΥΜ , φρενο και στροφη . Με τους σμαρτακιδες να νομιζουν πως ειναι ελαφινες και να χωνονται οπου νανε . Με τους ταξιτζιδες , που μετο που δουνε ταριφα να φρεναρουν , χωρις να τους νοιαζει αμα απο πισω ερχετε κοσμος . ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ? οι μπατσοι να αλωνιζουν γυρο γυρο ... και πολλες φορες κατι τετοια επικινδυνα "παρανομα" να γινονται και μπροστα τους ....και δεν τους σταματανε .....

πλεον πηγαινω ακριβος στην μεση της γραμμης ... ετσι ωστε αμα γινει κατι , να μπορω να παω αμεσος δεξια η αριστερα .

κατι σαν survival of the fittest .

nikos_abel
03/03/2014, 11:34
ο νεος οδηγος (1 χρονο ) ( δεν ξερω αμα πλεον λεγετε" νεος" )



Έχεις δίκιο. Νέος ειμαι εγώ που καβαλάω 6 χρόνια (και 25 οδηγώ) εσύ είσαι έμβρυο :D

Να τους αφήνεις όλους να έχουν προτεραιότητα σαν κοτούλα, να κρατάς αποστάσεις λες και θα μπει νταλίκα στη μέση, να έχεις μόνιμα στο μυαλό σου που θα πας αν όλα τα οχήματα
γύρω σου - συν αυτά που είναι κρυμμένα επίτηδες - αποφασίσουν να σε ξεπαστρέψουν.

Μετά από λίγα χρόνια στρες, θα ειναι τόσο φυσικό, που τις περισσότερες φορές θα σε σώσει (όχι όλες πάλι, δεν μπορούμε να προβλέψουμε τα πάντα, ούτε να είμαστε 100% συγκεντρωμένοι πάντα).

Είναι όντως survival of the fittest.

spyrval
03/03/2014, 14:47
ο νεος οδηγος (1 χρονο ) ( δεν ξερω αμα πλεον λεγετε" νεος" )
γενικα ολο το συστημα πρεπει να γινει απτην αρχη ....

εχω την ατυχια να ειμαι στην Θηβων καθε μερα για να παω στην σχολη μου , η κατασταση ειναι τραγικη , με τους κολογερους να στριβουν οπου θελουν , χωρις να βγαζουν καν φλας ..... να πηγαινουν με 60 και ΜΠΟΥΜ , φρενο και στροφη . Με τους σμαρτακιδες να νομιζουν πως ειναι ελαφινες και να χωνονται οπου νανε . Με τους ταξιτζιδες , που μετο που δουνε ταριφα να φρεναρουν , χωρις να τους νοιαζει αμα απο πισω ερχετε κοσμος . ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ? οι μπατσοι να αλωνιζουν γυρο γυρο ... και πολλες φορες κατι τετοια επικινδυνα "παρανομα" να γινονται και μπροστα τους ....και δεν τους σταματανε .....

πλεον πηγαινω ακριβος στην μεση της γραμμης ... ετσι ωστε αμα γινει κατι , να μπορω να παω αμεσος δεξια η αριστερα .

κατι σαν survival of the fittest .

Πρέπει να είσαι σχεδόν όσο προσεκτικός είναι ένας Ταλιμπάν εμφανώς ζωσμένος με εκρηκτικά που οδηγεί χωρίς κράνος και πινακίδα καθαρόαιμο χωμάτινο μηχανάκι και στρίβει χωρίς φλας στο κέντρο της Νέας Υόρκης στις 11 Σεπτεμβρίου οποιουδήποτε έτους...:D

kpetros
03/03/2014, 18:01
δεν ξερω για ταλιμπανους , αλλα εχω μπανισει εναν με μια aprillia (στην θηβων) , που χωρις λογο κανει γκαζιες και παντιλικια ... ( λεγοντας "λογο" εννοω πως δεν εχει γκομενακια , αλλιως να πω εννννταξη) ...μια φορα να του φυγει , να δω ποσους αλλους θα παρει μαζι ετσι οπως περναει αναμεσα απτα αμαξια .

να μην ξεχασουμε και αυτους που θελουν να μπουν στον δρομο απτα στενακια , και βγαζουν το μισο αμαξι εξω....
ειδικα ακριβος μετα την διασταυρωση στα mediamarkt , που ειναι και η εκκλησια , γινετε χαμος

@nikos_abel , καπως ετσι παω , εκτος αμα ο δρομος ειναι ανοιχτος . Κυριος ομως ειναι απο αποψη καταναλωσης XD

bikas
03/03/2014, 18:22
ηλικιωμένους........

προχτες εγω καπου ταξιδευεε ο νους μου κι έκανα μια ανστροφή.....που ευτυχως το παληκάρι με πήρε χαμπαρι και πλακωθηκε.
ειχα κοιτάξει πισω μου αλλά αυτόε ερχόταν απο μπροστα μου......
μιλάμε λίγο να αφαιρεθεις κλεινεις 2 σπίτια για πλάκα.......

nktR
04/03/2014, 08:55
παιδιά δώστε ιδιαίτερη προσοχή σε αυτή τη μάστιγα :(
Στην τύχη ζούμε, το έχω δει το έργο πάνω από είκοσι φορές και όχι μόνο από ηλικιωμένους...
μέχρι στο πάρκινκ της καντίνας στα λιμανάκια έχω μπει για να αποφύγω τέτοια κατάσταση από επαγγελματία οδηγό ταξί και αναστροφή φορτηγού catering στο island
310950

και προχθές στη Σαρωνίδα 2πλή αναστροφή άλλου επαγγελματία και πελάτη με άλλο όχημα που μεταφέρει σκάφη από το πάρκινκ στη θάλασσα....

ΠΡΟΣΟΧΗ και ο Θεός μαζί μας...

cityfly
04/03/2014, 09:59
Ηλικιωμένος 50 ετών... :s

50 ήταν ο οδηγός της μηχανής, 75 ήταν (συγγνώμη είναι ακόμα) ο ηλίθιος

cityfly
04/03/2014, 10:06
αλλά όταν σε οτιδήποτε συμβεί ΟΛΟΙ οι "αρμόδιοι" θεωρούν ότι η ταχύτητα φταίει για όλα
και όλα τα "προληπτικά" μέτρα (βλέπε εισπρακτικά εξ ου και τα εισαγωγικά) αφορούν επίσης την ταχύτητα (που κατά απόλυτη, τυχαία, συμπτωματική σύμπτωση) ελέγχεται πολύ εύκολα και κανένας δεν τους χώνει στο κεφάλι (από την εκπαίδευση κιόλας) ότι το νούμερο ένα πρόβλημα είναι η πάσης φύσεως παραβίαση προτεραιότητας αυτά συμβαίνουν.
Ο άλλος εκεί βολευόταν να κάνει αναστροφή εκεί την έκανε..... αλλά δεν έτρεχε μωρέ οπότε όλα καλά γιατί να μην την κάνει.

Pardalotzatziki
04/03/2014, 10:16
Το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να εχουμε την προσοχη μας 100% στο δρομο. Οτιδηποτε παραξενο θα το αντιληφθουμε.
Και μαθηματα οδηγησης χρησιμα ειναι. Οχι για να μαθουμε συμπλεκτη αλλα π.χ. για το φρεναρισμα.

Τωρα αν τυχει και εισαι 2 μετρα απο αυτον που κανει αναστροφη.....παιδια δεν ειναι θεμα οδηγησης....την πατας θες δε θες...

Κατι που ειναι σημαντικο για μενα στην οδηγηση ειναι να βλεπεις μεσα απο τον καθρεφτη του αυτοκινητου τον οδηγο στα ματια.
Ετσι ξερεις που κοιταει και αν σε εχει δει...και εισαι πιο ετοιμος...

SHOOTER045
04/03/2014, 10:17
το ειχα ποσταρει πριν καιρο στο<σε ειδα>
πηγαινοντας σε κληση και μετα απο τυφλη στροφη ενας σκατογερος εκανε αναστροφη σε διπλη γραμμη κλπ κλπ
εκει τον βολευε
φρενα υπερωριες και δυστηχως ελεω abs το μηχανακι δεν γλυστρησε με το πλαι με το ζορι βρηκε το μαρσπιε στον προφυλακτηρα και απο εκει κρασπεδο ευτυχως με ψιλα αποτελεσματα
και ο<κυριος>ξεκινησε σαν να μην συμβαινει τιποτα
φυσικα τον ξεκωλιασα αλλα αν ηταν στο χερι μου θα του επαιρνα το διπλωμα για παντα-ουτως η αλλως ειχε επεκταση με<βεβαιωσεις>γιατρων........:mad:
οταν δεν μπορουν να αντιληφθουν φωτα φαρους και σειρηνες τι περιμενετε,να δουν τα απλα μηχανακια που ουτως η αλλως δεν λογαριαζουν????
προσοχη παιδες πολυ προσοχη

nikos_abel
04/03/2014, 10:20
Τωρα αν τυχει και εισαι 2 μετρα απο αυτον που κανει αναστροφη.....παιδια δεν ειναι θεμα οδηγησης....την πατας θες δε θες...

Για αυτό, ΠΟΤΕ να μην είσαι 2 μέτρα από τον μ...κα που μπορεί να κάνει αναστροφή.
Επιλογή είναι, όχι ατυχία.

Οι άτυχες στιγμές που δεν προβλέπονται είναι άλλες.

Παρεπιπτόντως, ποιο είναι το κοινώς αποδεκτό όριο των "ηλικιωμένων", όχι τίποτα άλλο, να βάλω το άιφονε στην αντίστροφη μέτρηση....

Pardalotzatziki
04/03/2014, 10:26
Για αυτό, ΠΟΤΕ να μην είσαι 2 μέτρα από τον μ...κα που μπορεί να κάνει αναστροφή.
Επιλογή είναι, όχι ατυχία.

Οι άτυχες στιγμές που δεν προβλέπονται είναι άλλες.

Αυτοκινητο με αναμμενα αλαρμ σε παρκινγκ. Το βλεπεις, δεν σε ενοχλει....ολα καλα.....
Φτανεις διπλα και ξαφνικα ξεκιναει.....
Αντε πες μου εσυ που ειναι η επιλογη. Δεν ειναι παρομοιες ολες οι καταστασεις...

Μονο αν δεις που κοιταει ο οδηγος ισως βοηθησει.. Αλλα δυστυχως δεν ξερεις τι χαζομαρα θα κανει ο καθενας...

SHOOTER045
04/03/2014, 10:31
οριο στην βλακεια δεν υπαρχει
οι ηλικιωμενοι εχουν ενα μπονους οτι εχουν μεινει κατι χρονια πισω που ξαπλωνες στην εθνικη κανα 5λεπτο και δεν περναγε τιποτα
και οι δρομοι ειναι κτημα τους<οπου θελω-οταν θελω>
δυστηχως και πολλοι νεοι και νεες(εξαιρουνται οι φρεσκοι που ειναι ψαρωμενοι)με το κινητο στο χερι στο αφτι στον κωλο και γω δεν ξερω που αλλου
που εχουν την προσοχη τους στην μαλακια τους και οχι στο τιμονι
στριβουν λες και ειναι κανονας το αναβω φλας και στριβω
οχι ζηταω να στριψω και προειδοποιω-και αυτο οταν αναβουν
σταματανε στο πουθενα γιατι ξεχασαν κατι η θυμηθηκαν κατι η και γω δεν ξερω τι αλλο
και αυτα δεν ξερω αν πρεπει να μαθαινουμε εμεις πως να τα αποφευγουμε η αυτοι πως να μην τα κανουν

Pardalotzatziki
04/03/2014, 10:38
οι ηλικιωμενοι
Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οσο μεγαλωνουν βαριουνται τα πολλα της οδηγησης.
Το βλεπω στον πατερα μου που ηταν πολυ καλος οδηγος και τωρα βαριεται. Και αν του πω τι μακακια εκανε αρχιζει τις ιστοριες. Δεν ξερω, σαν να διεκδικει με μανια τη θεση του στο δρομο.
(Η πλακα ειναι βεβαια οταν οδηγαω εγω που κανει χιλιες διορθωσεις :lol::cry:). Καποια στιγμη θα του πω κομμενη η οδηγηση.

Επισης λογω του οτι το σωμα δεν ειναι ευκαμπτο οπως στους νεους δεν γυρνανε το κεφαλι παρα μεχρι ενα σημειο. ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ!!!!
Δηλαδη κατι λιγες μοιρες.... :eek:

Γι' αυτο λεω....100% προσοχη στο δρομο!

SHOOTER045
04/03/2014, 10:42
αμα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε ενας νεαρος-η των 20-22 κλπ που ειναι καραπουτσαριο
τι θα κανει στα αντα-ηντα??????????

Pardalotzatziki
04/03/2014, 10:45
αμα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε ενας νεαρος-η των 20-22 κλπ που ειναι καραπουτσαριο
τι θα κανει στα αντα-ηντα??????????

θα ειναι κ@ρ@πουτσαριο με δυσκαμψια..... :D

cityfly
04/03/2014, 11:50
Για αυτό, ΠΟΤΕ να μην είσαι 2 μέτρα από τον μ...κα που μπορεί να κάνει αναστροφή.
Επιλογή είναι, όχι ατυχία.

Οι άτυχες στιγμές που δεν προβλέπονται είναι άλλες.

Παρεπιπτόντως, ποιο είναι το κοινώς αποδεκτό όριο των "ηλικιωμένων", όχι τίποτα άλλο, να βάλω το άιφονε στην αντίστροφη μέτρηση....

όχι απαραίτητα
δύο μέτρα σε κάποιες περιπτώσεις είναι αρκετά σε άλλες όχι,
αλλη δυνατότητα ελιγμού έχεις με το να είσαι στα δύο μέτρα με την ίδια ταχύτητα και να τον δεις μπροστά σου να κάνει αναστροφή, τι θα κάνει θα τραβήξει χειρόφρενο; θα δεις τα φρένα θα κόψεις, κι άλλο είναι να είσαι παραπίσω να έρχεσαι με 80 πχ και να τον δεις μπροστά σου κάθετα στο δρόμο στα 5 μέτρα εκεί που δεν περιμένεις να δεις κάτι.

KAWAMANRIDER
04/03/2014, 14:10
εγω εχω παντως απ'τις πιο σπανιες & μοναδικες εμπλοκες σε ατυχημα σε παγκοσμιο επιπεδο :D - γατακια σας εχω - κινουμαι ευθεια με την μηχανη & παραλληλα σε σημειο που γινονται εργα -περιοχη νησι που εργαζομουνα - λακκος σκαμενος κανα 2 - 2,5 μετρα σε βαθος στα δεξια μου & μεσα στον λακκο δουλευουν καμμια δεκαρια ατομα , καθετα στον δρομο & στην δεξια πλευρα εχει ανοιχτει παραδρομος που περναει διπλα απο τα εργα ,

υπερηλικας με αυτοκινητο ερχεται απο το αντιθετο ρευμα με σκοπο να στριψει καθετα στον δρομο που κινουμαι & να μπει στον παραδρομο , οι ταχυτητες ηταν κατω των 20χλμ ανα ωρα & κινουνται ολοι στο ρευμα μου & εγω με τεταμενη προσοχη λογω των εργων , ο μπαρμπας απο το αντιθετο σταματαει καθετα στην αριστερη ακρη του αντιθετου ρευματος & περιμενει υπομονετικα να περασουν ολοι για να μπει στον παραδρομο - τουλαχιστον ετσι νομιζα εγω :rolleyes:

μολις περναω το λοιπον απο μπροστα του με κενο μεταξυ μας περιπου 1-1,5 μετρο - εννοειται τον εχω τον νου μου & τον εχω δει που με κοιταει ή τουλαχιστον ετσι νομιζα - ο παππους ξαφνικα γκαζωνει & ερχεται κατα πανω μου , ως αλλος σπαιντερμαν καταφερνω οριακα να αποφυγω αρχικα τον μπαρμπα απο αριστερα & ταυτοχρονα τα εργα απο δεξια , δυστυχως ομως παρολη την υπερπροσπαθεια που εριξα ο παππους συνεχισε αριστεροστροφα με τεντα το γκαζι χωρις ιχνος φρενου & με εστειλε - που λετε αγαπητοι συμφορουμιτες - ω ναι μεσα στον λακκο με τους φτωχους πλην τιμιους & νυν αποκεφαλισμενους εργατες :D................

SHOOTER045
04/03/2014, 14:25
εγω εχω παντως απ'τις πιο σπανιες & μοναδικες εμπλοκες σε ατυχημα σε παγκοσμιο επιπεδο :D - γατακια σας εχω - κινουμαι ευθεια με την μηχανη & παραλληλα σε σημειο που γινονται εργα -περιοχη νησι που εργαζομουνα - λακκος σκαμενος κανα 2 - 2,5 μετρα σε βαθος στα δεξια μου & μεσα στον λακκο δουλευουν καμμια δεκαρια ατομα , καθετα στον δρομο & στην δεξια πλευρα εχει ανοιχτει παραδρομος που περναει διπλα απο τα εργα ,

υπερηλικας με αυτοκινητο ερχεται απο το αντιθετο ρευμα με σκοπο να στριψει καθετα στον δρομο που κινουμαι & να μπει στον παραδρομο , οι ταχυτητες ηταν κατω των 20χλμ ανα ωρα & κινουνται ολοι στο ρευμα μου & εγω με τεταμενη προσοχη λογω των εργων , ο μπαρμπας απο το αντιθετο σταματαει καθετα στην αριστερη ακρη του αντιθετου ρευματος & περιμενει υπομονετικα να περασουν ολοι για να μπει στον παραδρομο - τουλαχιστον ετσι νομιζα εγω :rolleyes:

μολις περναω το λοιπον απο μπροστα του με κενο μεταξυ μας περιπου 1-1,5 μετρο - εννοειται τον εχω τον νου μου & τον εχω δει που με κοιταει ή τουλαχιστον ετσι νομιζα - ο παππους ξαφνικα γκαζωνει & ερχεται κατα πανω μου , ως αλλος σπαιντερμαν καταφερνω οριακα να αποφυγω αρχικα τον μπαρμπα απο αριστερα & ταυτοχρονα τα εργα απο δεξια , δυστυχως ομως παρολη την υπερπροσπαθεια που εριξα ο παππους συνεχισε αριστεροστροφα με τεντα το γκαζι χωρις ιχνος φρενου & με εστειλε - που λετε αγαπητοι συμφορουμιτες - ω ναι μεσα στον λακκο με τους φτωχους πλην τιμιους & νυν αποκεφαλισμενους εργατες :D................



CRIMINAL MINDS βλεπεις??????????:confused::confused::confused:

KAWAMANRIDER
04/03/2014, 14:37
............... το λοιπον τα επομενα δευτερολεπτα εφιαλτικα πραγματικα - φοραγα ευτυχως κρανος , μπουφαν , μποτες & γαντια - βλεπω καθως επεφτα στον λακκο κεφαλια κατω απο τις ροδες της μηχανης ακαλυπτα - δυστυχως οι εργατες δεν φοραγαν κρανη προστατευτικα - ακουω φωνες τρομου & σκονη τρελη να σηκωνεται , το χερι μου πρεπει να κοπανισε αλλα οχι σοβαρα στον ωμο στην "τσαπα" το μηχανημα που εκανε την εκσκαφη ,

η μηχανη εκατσε εντελως ορθια στο σκαμενο χωμα με εμενα πανω της που προσπαθουσα να ξεπερασω το σοκ & να παρω κουραγιο γι ' αυτο που εμελλε να αντικρυσω , το ντεποζιτο της μηχανης γεματο αιματα & να μην ξερω αν ειναι δικο μου ή των εργατων ή & τα δυο μαζι , αφου συνειδητοποιησα οτι εχω τις αισθησεις μου εκανα νοημα στους εργατες που ηρθαν κοντα μου οτι ειμαι μαλλον καλα & τους ρωτησα - δεν εχω κατεβει ακομα απ΄το μηχανακι ουτε & κρανος εχω βγαλει - αν ειναι ολοι ενταξει - & ναι ευτυχως ηταν ολοι σωοι & αβλαβεις εκτος απο ενα παλικαρι που το μαρσπιε μου του εσκισε λιγο το χερι , απο ΄κει ηταν & το αιμα

στη συνεχεια οι εργατες με βοηθησαν να βγαλω την μηχανη - που αλλο απιστευτο δεν επαθε σχεδον τιποτα περα απο γρατζουνιες στα πλαστικα - & ερχεται ο εργολαβος & με βριζει που τρεχεις ρε μ@λακισμενο & τετοια , πριν προλαβω να απαντησω τον εχει βουτηξει ο χειριστης -ενα γομαρι -της τσαπας απο τον λαιμο & του λεει οτι εγω δεν εφταιγα σε τιποτα & οτι θα τον σκοτωσει γιατι του ειχε πει οτι επρεπε να εχει φυλαξη & οτι ηταν παρανομος ο τροπος που γινοταν τα εργα & οτι τον ειχε προειδοποιησει οτι θα γινει μαλακια .............

makaros33
04/03/2014, 14:55
πριν απο 7 χρονια ερχομενος απο αθηνα προς μεγρα στο υψος των διοδιων της ελευσηνας εγω με το κουτι και 120+ χιλιομετρα και στην ενωση εθνικης με αττικη οδο το μπροστινο μου αμαξι κοκαλο ,τα ποδια μου πρεπει να βγηκαν κατω απο το πατωμα μαζι με το φρενο,δεξια μου νταλικα και πισω μου αλλο αμαξι
αποτελεσμα

εγω να κρφωθω επανω στον μπροστηνο μου και ο πισω μου να μπη κατω απο την νταλικα
σε ερωτηση του αστυνομικου στον παπου (68 ετων) που οδηγαγε μπροστα μου πηρε την εξης απαντηση

δεν ηθελα να πληρωσω διοδια και σταματησα για να ελενξη η γυναικα μου την αττικη οδο εαν δεν ερχεται αμαξι να πιασω δεξια και να βγω στον παραδρομο

τελικο αποτελεσμα εγω πεταξα το κουτι η σφαλεια μου του πηρε αλλο και πεταξε και το παλικαρι το δικο του (που επεσε πανω στην νταλικα)

KAWAMANRIDER
04/03/2014, 14:59
............αφου λοιπον ο εργολαβος αρχισε τα γυναικεια , συγνωμη σε 'μενα & τους υπολοιπους , βλεποντας τους εργατες ετοιμους να τον θαψουν ζωντανο στον λακκο , ερχεται ο παππους & εν ολιγοις δεν ειχε διπλωμα ουτε ασφαλεια ειχαν ληξει & τα δυο , να εξηγησω οτι μετα απο το σοκ που περασα το τελευταιο που ενιωθα ηταν θυμος , λεω αφου γλυτωσαμε ως εκ θαυματος εγω & τοσοι ανθρωποι που δουλευαν εκει κατω θα την βρουμε την ακρη , ουτε για την μηχανη δεν με ενοιαζε εκεινη την ωρα ,

μου λεει ο παππους μην σε νοιαζει παλικαρι θα τα βολεψουμε ολα , μεχρι να μιλησω με τους εργατες , να βγαλουμε την μηχανη κτλ ο παππους εχει παρει τον ανηψιο του να ερθει με το αμαξι του που ειχε ασφαλεια & να στησουμε την μηχανη & να κανουμε εικονικη τρακα :uplate:για να αποζημιωθω - ε δεν αντεξα ρε φιλε τον βουτηξα τον παππου & ας ουρλαζιε η γυναικα του θα τον σκοτωσεις , θολωσε το μυαλο μου , με τραβηξαν απο πανω του & τον φυγαδευσαν γιατι μαλλον θα τον επνιγα ,

τεραστια μ@λακια δικια μου :( :a31:που δεν εκανα μυνηση ουτε στον παππου ουτε στον εργολαβο μου την επεσαν θεοι & δαιμονες στο νησι για να μην τους τρεχω - αν εκανα στον ενα πηγαινε πακετο & ο αλλος - παιδια χιλια συγνωμη ημουν & νεος τεραστια μ@λακια μου , ποτε ξανα , το καλο ειναι οτι ο εργολαβος εφτιαξε τα εργα οπως επρεπε & νομιζω του μπαρμπα του πηρε ο γιος του τα κλειδια , απλα ολοι μπορει να γινουν χαροι , αλλα οι παππουδογιαγιαδες μπορει να γινουν χαροι εντελως αμετανοητοι :(

KAWAMANRIDER
04/03/2014, 15:03
CRIMINAL MINDS βλεπεις??????????:confused::confused::confused:

δεν υπηρχε λεμε , αν το διαβασεις ολο το στορυ που εγραψα ειναι να τρελενεσαι , απιστευτη αγωνια εζησα μεχρι να βεβαιωθω οτι ηταν ολοι καλα

SHOOTER045
04/03/2014, 16:37
δεν υπηρχε λεμε , αν το διαβασεις ολο το στορυ που εγραψα ειναι να τρελενεσαι , απιστευτη αγωνια εζησα μεχρι να βεβαιωθω οτι ηταν ολοι καλα
Ναι το διαβασα ολο
Πραγματικα απιθανο,,.......