PDA

View Full Version : ZZR600 D2 αρχιζω!!!!



georgezzr600
28/02/2014, 22:29
παιδες τη σπερα μου σε ολους τους απανταχου μοτοραδες.
η μηχανη μου ειναι μια ZZR600 D2.
απο οτι φαινεται την εχω παντρευτει και αφ ενος δε θελω να τη δωσω-πεταξω-ανταλλακτικοποιησω , αφετερου σε 8 μηνες θα ευλογηθω να γινω πατερας,που σημαινει ....ξερετε τωρα ..ειναι αναγκη να μπω σε λεπτομερειες??
ξεκιναω ερωτησεις διοτι δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ γνωστης.
- πως σβηνω τη μοτο?απο το kill switch ή απλα με το κλειδι?
- χρησιμοποιώ λάδι 10w-40. Ομως δεν μπορω να πω οτι ξερω αν λειτουργει σωστα,αλλα επισης δε θελω να κανω πειραματα και μετα να τρεχω.παω καλα??
- υπαρχουν μανιταρια πλαισιου για τη γριουλα?εχω ψαξει σε πολλα μαγαζια με ανταλλακτικα και ολοι μου λενε οτι δεν υπαρχουν.
- πως μπορω να συντηρησω τα καρμπυρατερ?δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι μεσα σε μαστορα(εδω και τρεις μηνες δηλαδη ) και ψαχνουμε καρμπυρατερ σε σοβαρη καστασταση και μαλλον βρηκαμε.θελω λοιπον να τα προσεξω και να τα συντηρησω οσο μπιο καλα μπορω.
σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα και σας ευχομαι παντα ορθιοι

IRA57
28/02/2014, 22:57
Καλησπερα!

-Απο το κλειδι.
-Αλλαζε το συχνα. 10-40 μια χαρα ειναι. Δοκιμασε και 15-50 το καλοκαιρι.
-Θα προστατεψουν σε πεσιμο απο το σταντ...αλλα πολλες φορες προκαλουν μεγαλυτερη ζημια απο αυτη που πανε να προστατεψουν.
-Εφ'οσων τα καθαρισει απλα εσυ μετα βαζεις βενζινη (και 1 στις 4 βαλε ''κατοσταρα'' που εχει καθαριστικα μεσα υποτιθεται) και κυκλοφορεις κυριος.
Μοστ ιμπορταντ...ΔΕΝ το αφηνεις σε ακινησια για πολυ καιρο για να μην κανει μακα η βενζινη.

georgezzr600
01/03/2014, 00:20
ira σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!

yiannis172
01/03/2014, 23:49
Καλησπερα!

-Απο το κλειδι.
-Αλλαζε το συχνα. 10-40 μια χαρα ειναι. Δοκιμασε και 15-50 το καλοκαιρι.
-Θα προστατεψουν σε πεσιμο απο το σταντ...αλλα πολλες φορες προκαλουν μεγαλυτερη ζημια απο αυτη που πανε να προστατεψουν.
-Εφ'οσων τα καθαρισει απλα εσυ μετα βαζεις βενζινη (και 1 στις 4 βαλε ''κατοσταρα'' που εχει καθαριστικα μεσα υποτιθεται) και κυκλοφορεις κυριος.
Μοστ ιμπορταντ...ΔΕΝ το αφηνεις σε ακινησια για πολυ καιρο για να μην κανει μακα η βενζινη.

+1000 σε ολα

notakos600
02/03/2014, 10:12
παιδες τη σπερα μου σε ολους τους απανταχου μοτοραδες.
η μηχανη μου ειναι μια ZZR600 D2.
απο οτι φαινεται την εχω παντρευτει και αφ ενος δε θελω να τη δωσω-πεταξω-ανταλλακτικοποιησω , αφετερου σε 8 μηνες θα ευλογηθω να γινω πατερας,που σημαινει ....ξερετε τωρα ..ειναι αναγκη να μπω σε λεπτομερειες??
ξεκιναω ερωτησεις διοτι δεν μπορω να πω οτι ειμαι πολυ γνωστης.
- πως σβηνω τη μοτο?απο το kill switch ή απλα με το κλειδι?
- χρησιμοποιώ λάδι 10w-40. Ομως δεν μπορω να πω οτι ξερω αν λειτουργει σωστα,αλλα επισης δε θελω να κανω πειραματα και μετα να τρεχω.παω καλα??
- υπαρχουν μανιταρια πλαισιου για τη γριουλα?εχω ψαξει σε πολλα μαγαζια με ανταλλακτικα και ολοι μου λενε οτι δεν υπαρχουν.
- πως μπορω να συντηρησω τα καρμπυρατερ?δεδομενου οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι μεσα σε μαστορα(εδω και τρεις μηνες δηλαδη ) και ψαχνουμε καρμπυρατερ σε σοβαρη καστασταση και μαλλον βρηκαμε.θελω λοιπον να τα προσεξω και να τα συντηρησω οσο μπιο καλα μπορω.
σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα και σας ευχομαι παντα ορθιοι

Με το καλό το νέο μέλος :beer:
Όσο για τα υπόλοιπα με κάλυψε ο IRA57.

GiannisBlessed
04/03/2014, 03:07
Καλησπερα!

-Απο το κλειδι.
-Αλλαζε το συχνα. 10-40 μια χαρα ειναι. Δοκιμασε και 15-50 το καλοκαιρι.
-Θα προστατεψουν σε πεσιμο απο το σταντ...αλλα πολλες φορες προκαλουν μεγαλυτερη ζημια απο αυτη που πανε να προστατεψουν.
-Εφ'οσων τα καθαρισει απλα εσυ μετα βαζεις βενζινη (και 1 στις 4 βαλε ''κατοσταρα'' που εχει καθαριστικα μεσα υποτιθεται) και κυκλοφορεις κυριος.
Μοστ ιμπορταντ...ΔΕΝ το αφηνεις σε ακινησια για πολυ καιρο για να μην κανει μακα η βενζινη.

και αν το αφησεις φροντησε να ειναι αδεια τα καρμπς απο βενζινη και δεν τρεχει τπτ.

georgezzr600
04/03/2014, 08:50
:beer:
να στε καλα παιδια.

OldMan
04/03/2014, 11:06
και 1 στις 4 βαλε ''κατοσταρα'' που εχει καθαριστικα μεσα υποτιθεται
Πρέπει να μελετήσω την περίοδο (το αντιστροφο της συχνότητας) με την οποία εμφανίζεται η 100αρα σαν ο απο μηχανής θεός..

IRA57
04/03/2014, 12:48
Πρέπει να μελετήσω την περίοδο (το αντιστροφο της συχνότητας) με την οποία εμφανίζεται η 100αρα σαν ο απο μηχανής θεός..

???

Pan (dvs)
04/03/2014, 14:10
Πρέπει να μελετήσω την περίοδο (το αντιστροφο της συχνότητας) με την οποία εμφανίζεται η 100αρα σαν ο απο μηχανής θεός..

Σε συζητηση με ατομο που ασχολειτε με καυσιμα ,με ειπε ,οτι η 100αρα ειναι ενα καλο παραμυθι με πολυ καλα κερδη για ολους.

Pan (dvs)
04/03/2014, 14:12
???

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

teogtp
04/03/2014, 14:16
Σε συζητηση με ατομο που ασχολειτε με καυσιμα ,με ειπε ,οτι η 100αρα ειναι ενα καλο παραμυθι με πολυ καλα κερδη για ολους.

Παναγιωτη το κωλαμαξο μου 100 θελει αν το ταισω 95αρα αναβοσβηνει το ταμπλω του σαν χριστουγενιατικο δεντρο.......

SHOOTER045
04/03/2014, 14:16
Σε συζητηση με ατομο που ασχολειτε με καυσιμα ,με ειπε ,οτι η 100αρα ειναι ενα καλο παραμυθι με πολυ καλα κερδη για ολους.

στο ελλαντα στο εξωτερικο οχι
εχετε ακουσει για τις στρατιωτικες βενζινες?ισχυουν
οπως και για αγωνιστικα καυσιμα
ετυχε καποτε να κονομησω ενα βαρελακι elf 100+ απο μια αναβαση πορταριας,σαν να ειχα νιτρο ηταν..........περιπου
οποτε καλης ποιοτητας απλη και που και που βελτιωτικο οκτανιων

SHOOTER045
04/03/2014, 14:18
Παναγιωτη το κωλαμαξο μου 100 θελει αν το ταισω 95αρα αναβοσβηνει το ταμπλω του σαν χριστουγενιατικο δεντρο.......

γερμανικη αξιοπιστια ηθελες......
δεν ειδες το τανκς μου
μεχρι και αμμοχαλικο καιει.....japan rules....:D

Pan (dvs)
04/03/2014, 14:25
Παναγιωτη το κωλαμαξο μου 100 θελει αν το ταισω 95αρα αναβοσβηνει το ταμπλω του σαν χριστουγενιατικο δεντρο.......

Δεν του φταιει η βενζινη.

SHOOTER045
04/03/2014, 14:29
Δεν του φταιει η βενζινη.

ο οδηγος ε???????????
καλα το φανταστηκα!!!!

Pan (dvs)
04/03/2014, 14:37
ο οδηγος ε???????????
καλα το φανταστηκα!!!!

Ομολογω οτι αν δεν το ελεγες,δεν θα μου περνουσε ποτε απο το μυαλο.

IRA57
04/03/2014, 18:38
Tα οκτανια ειναι μετρο αντιστασης στην καυση στην ουσια και χρειαζονται οσο περισσοτερο ανεβαινει η συμπιεση.
Οι αγωνιστικες βενζινες εχουν αλλα πραγματα μεσα και δινουν αποδοση ,κατι που δεν εχει σχεση με το ποσα οκτανια εχουν.
Η 100αρα ασχετως αν ειναι ή οχι 100αρα εχει καθαριστικα μεσα (αναλογως και τι εχει μεινει απο το ποσο την νοθευει η καθενας).

Υ.Γ. Πως γινεται ολοι να εχουν ενα γνωστο που τους ειπε οτι η 100αρα ειναι παραμυθι?

sv1000s
04/03/2014, 19:06
γιατι ετσι ειναι τα πραγματα εδω στην ελλαδα!δεν υπαρχουν καθαρα καυσιμα σε κανενα βενζιναδικο!οποιος ειναι μεσα στη δουλεια το ξερει καλα αυτο.100αρα καθαρη εχουν μονο τα διυλιστηρια!απο κει περα ειναι στο χερι του βιτια και του βενζινα να ρηξει καργα 95αρα μεσα μεχρι και πετρελαιο!:smokin:

SHOOTER045
04/03/2014, 19:16
Ρε ιρα τα χρονια που δεναμε τα σκυλια με τα λουκανικα ισως να ειχαμε<καλες>100αρες και συμφωνα με τεστ περιοδικων αυτο-μοτο
Σημερα νομιζω οτι ελαχιστοι ως καθολου εχουν 100αρες
Και σε τεστ εξωτερικου
Πολλες 100αρες ειναι υπερτιμημενες αναλογα με την τιμη τους
Και οσο για καθαριστικα βαλβιδων-injection η καρμπυρατετ κατα πετιπτωση
Προτιμω να βαζω εξτρα δικα μου ποτε ποτε

IRA57
04/03/2014, 19:25
Οτι τα βενζιναδικα εχουν ο,τι να ναι το ξερω...το cbr400rr απο χαλασμενες βενζινες (μιλαμε για νοθεια πετρελαιου με βενζινη δλδ) εκλαψα μοτερ...Αι νοου!
Γι'αυτο εψαξα και βρηκα βενζιναδικο που (πολλες) μαλακιες δεν κανει και ο υπαλληλος που ξερω δεν εχει κανενα λογο να μου πει ψεμματα.
Εννοειται αυτο οτι ψαχνουμε σωστο βενζινα που η 95αρα του θα ναι καλυτερη απο την 100αρα του λαμογιου!

Υ.Γ. Γι'αυτο...μαζεψτε λεφτα να παρουμε απο ενα MISSION R (ποσο γκ@υλα ειναι αυτο μηχανακι) να τελειωνει το θεμα...

SHOOTER045
04/03/2014, 19:35
Ξερω
Και εγω εκαψα βενζιναντλια στο τενερε μου

mankam
04/03/2014, 22:39
ira σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!
Βάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε! με το ram air είναι ετσι? πολύ καλο μοτέρ εχουν τα 600αρια σε αντίθεση με τα μικρότερα αδερφάκια ZZR
Φρόντισε να το κάνεις ενα καλό ταξίδι να το γνωρίσεις και να το ευχαριστηθείς!

Pan (dvs)
05/03/2014, 08:24
Υ.Γ. Πως γινεται ολοι να εχουν ενα γνωστο που τους ειπε οτι η 100αρα ειναι παραμυθι?

Ειμαστε κοινωνικα ατομα και εχουμε πολλους γνωστους.Ολο και καποιος θα ασχολειτε με τα καυσιμα.
(Η καποιοι σαν τον Αιμιλιο θα ψαχνουν και θα βρισκουν ,για να κανουνε ευκολη τη δικη μου ζωη.)

Συμφωνα λοιπον με την ADAC

Μεγαλύτερη ισχύς, καλύτερη απόδοση, μειωμένη κατανάλωση, αύξηση της μακροζωίας του κινητήρα. Αυτά είναι μερικά από τα σλόγκαν που χρησιμοποιούνται στην προώθηση των πανάκριβων σούπερ αμόλυβδων οι οποίες πρακτικά δεν προσφέρουν κανένα απολύτως όφελος, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η ADAC, η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο με εκατομμύρια μέλη.

Η ADAC επισημαίνει πως η χρήση σούπερ αμόλυβδης λειτουργεί σαν placebo καθώς υποσυνείδητα ο οδηγός αλλάζει το στιλ οδήγησης του. Μάλιστα, η ADAC αναφέρει πως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις όπου ο εγκέφαλος του κινητήρα μπορεί να διαγνώσει μια καλύτερη ποιότητα καυσίμου και να παραμετροποιήσει την λειτουργία του μοτέρ αλλάζοντας την χαρτογράφηση του.

Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης (και όχι των περισσότερων κετανίων).

http://www.zougla.gr/automoto/article/i-venzines-100-oktanion-den-prosferoun-tipota

georgezzr600
05/03/2014, 09:43
mankam συντομα θα βαλω και φωτο και τα παντα.
λιγο να στρωσει ο καιρος,να φωτισει λιγο η ψυχουλα μας γιατι απο τα μαυρα κοντευει να γινει κορακι,να παω να ασχοληθω κανα διημερο μαζι της να τη καθαρισω να τη περιποιηθω, να μαλωσω ξανα με τη γυναικα που φωναζει οτι μονο πλεον με τη μηχανη με βλεπει να γελαω,να της εξηγησω οτι δεν ειναι ετσι,να φαμε καμμια δεκαρια μερες να μαλωνουμε,να φυγω απο το σπιτι να με παιρνει τηλεφωνο οτι εκανε λαθος και δε θα με ξαναστεναχωρεσει,να γυρισω να κανουμε σεξ και να ξαναερθει ο γειτονας να μου πει οτι χαλαω τη πιατσα και οτι μας ακουει και η γυναικα του και θελει και αυτη ενω ο γειτονας δεν εχει καμμια ορεξη να απαυτωσει τη 40 αντιπαθεστατη γυναικα του,να περασει το βραδυ,να ξημερωσει ο Θεος τη μερα, να μπω στη γυναιακ οτι θα παω να πλενω τη μηχανη να ξαναθυμωσει.....
και να ανεβασω καμμια φωτο της.....

motomaniac
05/03/2014, 10:26
Ειμαστε κοινωνικα ατομα και εχουμε πολλους γνωστους.Ολο και καποιος θα ασχολειτε με τα καυσιμα.
(Η καποιοι σαν τον Αιμιλιο θα ψαχνουν και θα βρισκουν ,για να κανουνε ευκολη τη δικη μου ζωη.)

Συμφωνα λοιπον με την ADAC

Μεγαλύτερη ισχύς, καλύτερη απόδοση, μειωμένη κατανάλωση, αύξηση της μακροζωίας του κινητήρα. Αυτά είναι μερικά από τα σλόγκαν που χρησιμοποιούνται στην προώθηση των πανάκριβων σούπερ αμόλυβδων οι οποίες πρακτικά δεν προσφέρουν κανένα απολύτως όφελος, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η ADAC, η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο με εκατομμύρια μέλη.

Η ADAC επισημαίνει πως η χρήση σούπερ αμόλυβδης λειτουργεί σαν placebo καθώς υποσυνείδητα ο οδηγός αλλάζει το στιλ οδήγησης του. Μάλιστα, η ADAC αναφέρει πως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις όπου ο εγκέφαλος του κινητήρα μπορεί να διαγνώσει μια καλύτερη ποιότητα καυσίμου και να παραμετροποιήσει την λειτουργία του μοτέρ αλλάζοντας την χαρτογράφηση του.

Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης (και όχι των περισσότερων κετανίων).

http://www.zougla.gr/automoto/article/i-venzines-100-oktanion-den-prosferoun-tipota

αυτη η adac δεν ειναι που την επιασαν για απατη τελευταια?
https://www.google.gr/search?q=adac+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7&oq=adac+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7&aqs=chrome.0.57j60j65l2j60l2.2722j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Pan (dvs)
05/03/2014, 13:14
αυτη η adac δεν ειναι που την επιασαν για απατη τελευταια?
https://www.google.gr/search?q=adac+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7&oq=adac+%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7&aqs=chrome.0.57j60j65l2j60l2.2722j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Δεν μπορει.Οι Γερμανοι δεν κανουνε τετοια.

DrIoannis
05/03/2014, 14:34
Ειμαστε κοινωνικα ατομα και εχουμε πολλους γνωστους.Ολο και καποιος θα ασχολειτε με τα καυσιμα.
(Η καποιοι σαν τον Αιμιλιο θα ψαχνουν και θα βρισκουν ,για να κανουνε ευκολη τη δικη μου ζωη.)

Συμφωνα λοιπον με την ADAC

Μεγαλύτερη ισχύς, καλύτερη απόδοση, μειωμένη κατανάλωση, αύξηση της μακροζωίας του κινητήρα. Αυτά είναι μερικά από τα σλόγκαν που χρησιμοποιούνται στην προώθηση των πανάκριβων σούπερ αμόλυβδων οι οποίες πρακτικά δεν προσφέρουν κανένα απολύτως όφελος, σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε η ADAC, η γερμανική λέσχη αυτοκινήτου και μία από τις μεγαλύτερες στον κόσμο με εκατομμύρια μέλη.

Η ADAC επισημαίνει πως η χρήση σούπερ αμόλυβδης λειτουργεί σαν placebo καθώς υποσυνείδητα ο οδηγός αλλάζει το στιλ οδήγησης του. Μάλιστα, η ADAC αναφέρει πως υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις όπου ο εγκέφαλος του κινητήρα μπορεί να διαγνώσει μια καλύτερη ποιότητα καυσίμου και να παραμετροποιήσει την λειτουργία του μοτέρ αλλάζοντας την χαρτογράφηση του.

Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης (και όχι των περισσότερων κετανίων).

http://www.zougla.gr/automoto/article/i-venzines-100-oktanion-den-prosferoun-tipota

και εδώ
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9800

OldMan
05/03/2014, 15:42
Πως γινεται ολοι να εχουν ενα γνωστο που τους ειπε οτι η 100αρα ειναι παραμυθι?
Μην το κανουμε λαστιχο ρε μαγκες...

Καντε μια αναζήτηση και όπου εντοπίσετε καποιο προβλημα/ανακρίβεια/διαφωνία, τοποθετηθείτε εκέι..

IRA57
05/03/2014, 21:00
Και ενώ η ADAC είναι απόλυτη πως τα περισσότερα οκτάνια δεν προσφέρουν κανένα πλεονέκτημα προτείνοντας στα μέλη της να προτιμούν τις απλές και οικονομικότερες βενζίνες, σε ό,τι αφορά στις ποιοτικότερες εκδοχές του ντίζελ (που γίνονται συχνότερες και στην χώρα μας) μπορεί να υπάρξει μία βελτίωση της απόδοσης έως 5% λόγω της καλύτερης σύνθεσης (και όχι των περισσότερων κετανίων).



Οκ...κανε μου quote τι ακριβως ειπα για τα οκτανια...

Pan (dvs)
05/03/2014, 21:08
Οκ...κανε μου quote τι ακριβως ειπα για τα οκτανια...

Δεν ειχα καμμια διαφωνια σχετικη με τα οκτανια,αλλωστε δεν ειμαι γνωστης.

Στο "Υ.Γ. Πως γινεται ολοι να εχουν ενα γνωστο που τους ειπε οτι η 100αρα ειναι παραμυθι?" απαντησα.

IRA57
05/03/2014, 21:20
^
Οκ, αλλα σου εξηγησα απο ποια αποψη ειναι παραμυθι και απο ποια δεν ειναι...

SHOOTER045
05/03/2014, 22:19
boys
ενα ZZR600 θελει να φτιαξει ο ανθρωπος
σαν να ξεφυγαμε λιγο........

motomaniac
05/03/2014, 23:13
mankam συντομα θα βαλω και φωτο και τα παντα.
λιγο να στρωσει ο καιρος,να φωτισει λιγο η ψυχουλα μας γιατι απο τα μαυρα κοντευει να γινει κορακι,να παω να ασχοληθω κανα διημερο μαζι της να τη καθαρισω να τη περιποιηθω, να μαλωσω ξανα με τη γυναικα που φωναζει οτι μονο πλεον με τη μηχανη με βλεπει να γελαω,να της εξηγησω οτι δεν ειναι ετσι,να φαμε καμμια δεκαρια μερες να μαλωνουμε,να φυγω απο το σπιτι να με παιρνει τηλεφωνο οτι εκανε λαθος και δε θα με ξαναστεναχωρεσει,να γυρισω να κανουμε σεξ και να ξαναερθει ο γειτονας να μου πει οτι χαλαω τη πιατσα και οτι μας ακουει και η γυναικα του και θελει και αυτη ενω ο γειτονας δεν εχει καμμια ορεξη να απαυτωσει τη 40 αντιπαθεστατη γυναικα του,να περασει το βραδυ,να ξημερωσει ο Θεος τη μερα, να μπω στη γυναιακ οτι θα παω να πλενω τη μηχανη να ξαναθυμωσει.....
και να ανεβασω καμμια φωτο της.....

χαχαχχαχχαχα :lol::bawl:

georgezzr600
11/03/2014, 12:27
λοιπον!!!
η μηχανη βολευτηκε απο θεμα καρμπυρατερ και δουλευει αν οχι αριστα ,τουλαχιστον φυσιολογικα.
ειναι μεσα στη σκονη τη βρωμα και τη μπιχλα,αλλα ο καιρος δε με εχει βοηθησει καθολου στο καθαρισμα της.
αλλωστε για να γινει ξανα μηχανη πρεπει να να παει σε ενα σοβαρο πλυντηριο μοτο,να σκασω κανα 50ρικο (που δεν εχω ουτ για δειγμα) και να ξαναρθει σε καλη κατασταση.
επομενο και θελω να πιστευω αμεσο βημα ειναι να βγουν οι δαγκανες και να καθαριστουν τα εμβολα,να αλλαχτουν τα τσιμουχακια και μια και γινεται ολο αυτο να αλαχτουν τα υγρα φρενων.
με τιποτα δε μπορω να κανω τα λαμπακια του ρεζερβουαρ βενζινης να δουλεψουν...
εχω τσεκαρει τις καλωδιωσεις συμφωνα με το manual, αλλα δυστυχως τιποτα..
πρεπει να βρω τωρα καινουρια ρελεδακια αλλα οπου και αν ρωτησα.....τιποτα...
τα μισα πλαστικα της ειναι σε χαλια κατασταση,αλλα μετα απο ππολυ ψαξιμο βρηκα .μονο που ειναι σε αλλο χρωμα...

zzr2005
11/03/2014, 13:02
λοιπον!!!
η μηχανη βολευτηκε απο θεμα καρμπυρατερ και δουλευει αν οχι αριστα ,τουλαχιστον φυσιολογικα.
ειναι μεσα στη σκονη τη βρωμα και τη μπιχλα,αλλα ο καιρος δε με εχει βοηθησει καθολου στο καθαρισμα της.
αλλωστε για να γινει ξανα μηχανη πρεπει να να παει σε ενα σοβαρο πλυντηριο μοτο,να σκασω κανα 50ρικο (που δεν εχω ουτ για δειγμα) και να ξαναρθει σε καλη κατασταση.
επομενο και θελω να πιστευω αμεσο βημα ειναι να βγουν οι δαγκανες και να καθαριστουν τα εμβολα,να αλλαχτουν τα τσιμουχακια και μια και γινεται ολο αυτο να αλαχτουν τα υγρα φρενων.
με τιποτα δε μπορω να κανω τα λαμπακια του ρεζερβουαρ βενζινης να δουλεψουν...
εχω τσεκαρει τις καλωδιωσεις συμφωνα με το manual, αλλα δυστυχως τιποτα..
πρεπει να βρω τωρα καινουρια ρελεδακια αλλα οπου και αν ρωτησα.....τιποτα...
τα μισα πλαστικα της ειναι σε χαλια κατασταση,αλλα μετα απο ππολυ ψαξιμο βρηκα .μονο που ειναι σε αλλο χρωμα...

φίλε εχω το αντίστοιχο zzr 400...τα πιο πολλα μερη ειναι ιδια με το αδερφακι 600...η μηχανη ειναι παρατημενη για πανω απο ενα χρονο και καποια πραγματα που εχουν αξια θα πουληθουν στο ebay, ενω καποια θα χαριστουν αν καποιον τα χρειαζεται...
Οπότε, αν θες πες μου ακριβως τι ειναι αυτα τα ρελεδακια που ψαχνεις, με μια φωτο αν γινεται. αν ειναι κατι που λυνεται ευκολα τα λυνω κ στα δίνω....δεν παιρνω ορκο οτι θα λειτουργουν γιατι κ εγω θυμαμαι τελευταια ειχα κατι θεματακια με τις λαμπες του καντραν αλλα πρεπει να ηταν καμενη λαμπα, την οποια ποτε δεν ασχοληθηκα να αλλαξω...
γενικα για οτιδηποτε θες στειλε ενα μηνυμα μηπως μπορεσω να βοηθησω...αρκει να εχεις λιγη υπομονη γιατι πλεον μενω επαρχια κ εχω λιγο ελευθερο χρονο....

Υ.Γ. Ευχομαι καλη επιτυχια στο project...τη θεωρω μια απο τις καλυτερες low budget επιλογες για παλια μηχανη....εμενα με εβγαλε ασπροπροσωπο για πολλα χρονια κ χιλιομετρα χωρις ιδιαιτερα προβληματα...αν εξαιρεσεις την ιδιομορφια των carbs που εχει να κανει με το γεγονος οτι κανενας μάστορας δεν ασχολειται σοβαρα με το καθαρισμά τους...

sotos 8
11/03/2014, 14:30
Πολυ αγάπη για αυτή την μηχανή , πολύ!!
Εν έτη 1994
311632

Η πρώτη μηχανή που πατησε στην πίστα των Μεγαρων .
Και μια μετα απο πλυντήριο που έλεγες με την Laser πρώτη μούρη .
311637

fz600
11/03/2014, 15:30
Καλα τελιωματα και καλες βολτες, ολα πριμα!:)

zzr2005
14/03/2014, 14:16
μπορεις να μου δειξεις αν ειναι καποιο απο τα εξαρτηματα που φαινονται στη φωτο?311864

georgezzr600
14/03/2014, 19:20
το δικο σου μοντελο πρεπει να ειναι με το ram air.στο δικο μου ειναι στο μαυρο πλαστικο δεξια απο το δοχειο των φρενων,αλλα στο δικο μου δεν εχει το καλυμα.δες αν το πλαστικο βγαινει εκει πρεπει να βρισκονται δυο ρελε.τουλαχιστο τα μοντελο 600cc χωρις ram air (d1-d2 στα σιγουρα)
στη θεση που βρισκεται το μαυρο πλαστικο,υπαρχουν δυο ρελε που "καρφωνονται"πανω σε λαστιχενιες βασεις,καλυμενα και αυτα με λαστιχενιο κουκουλι.
ισως ισως υπαρχει διαφορα στο 400ρι.

zzr2005
15/03/2014, 13:17
το δικο σου μοντελο πρεπει να ειναι με το ram air.στο δικο μου ειναι στο μαυρο πλαστικο δεξια απο το δοχειο των φρενων,αλλα στο δικο μου δεν εχει το καλυμα.δες αν το πλαστικο βγαινει εκει πρεπει να βρισκονται δυο ρελε.τουλαχιστο τα μοντελο 600cc χωρις ram air (d1-d2 στα σιγουρα)
στη θεση που βρισκεται το μαυρο πλαστικο,υπαρχουν δυο ρελε που "καρφωνονται"πανω σε λαστιχενιες βασεις,καλυμενα και αυτα με λαστιχενιο κουκουλι.
ισως ισως υπαρχει διαφορα στο 400ρι.

ναι ειναι το μοντελο με το ram air...νομιζα οτι κ το δικο σου ειναι το αντιστοιχο...λαθος μου..το δικο μου εχει κωδικο Ε απο οτι θυμαμαι...ZX6E το αναφερουν στην αμερικη...
δεν αποκλειεται ομως καποια ψιλοπραγματα, οπως τα ρελε, να ταιριαξουν...θα το τσεκαρω και θα τα ξαναπουμε...
μακαρι εστω κ ενα εξαρτημα απο τη μηχανη μου να δωσει ζωη σε μια αλλη αντιστοιχη...:)