PDA

View Full Version : Ορθογραφία



Σελίδες : [1] 2 3 4

AristidisZ
01/03/2014, 12:56
ρε παιδιά, δηλαδή τι ποσοστό από εδώ μέσα έχει τελειώσει το δημοτικό ;
το γυμνάσιο ;
ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του φόρουμ όταν γράφει σου πετάει τα μάτια έξω
δοκιμάστε το google chrome, έχει μια χαρά auto correction
από το μόνο που δε πρόκειται να σωθούμε είναι η διαφορά ενεργητικής - παθητικής, αλλά πραγματικά έχω παραδοθεί όσον αφορά σε αυτό το λάθος, οπότε θα το χωνέψω


Γιώργο - Παναγιώτη αν θέλετε κλειδώστε το, αλλά αν δε το γραφα θα έσκαγα

:beer:

nikos_abel
01/03/2014, 13:02
ρε παιδιά, δηλαδή τι ποσοστό από εδώ μέσα έχει τελειώσει το δημοτικό ;
το γυμνάσιο ;
ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του φόρουμ όταν γράφει σου πετάει τα μάτια έξω
δοκιμάστε το google chrome, έχει μια χαρά auto correction
από το μόνο που δε πρόκειται να σωθούμε είναι η διαφορά ενεργητικής - παθητικής, αλλά πραγματικά έχω παραδοθεί όσον αφορά σε αυτό το λάθος, οπότε θα το χωνέψω


Γιώργο - Παναγιώτη αν θέλετε κλειδώστε το, αλλά αν δε το γραφα θα έσκαγα

:beer:


Οι ωρθογραφήα υίνε πωλιτηκύ στάσσι αγαπειταί. Άσαι που θα το σβείσοι άλος.

Joyrider
01/03/2014, 13:06
310791

spyrval
01/03/2014, 14:13
ρε παιδιά, δηλαδή τι ποσοστό από εδώ μέσα έχει τελειώσει το δημοτικό ;
το γυμνάσιο ;


Πάνω από 90% θα έλεγα...Απλά όταν μετά το σχολείο γράφεις και διαβάζεις μόνο "zithte papi mexrh 200 evro" και "λολ τπτ δν εκν" δεν βοηθάει και πολύ. Συν το ότι ο περισσότερος κόσμος διαβάζει μόνο τους υπότιτλους των τούρκικων σήριαλ.

vaska
01/03/2014, 14:56
Πάνω από 90% θα έλεγα...Απλά όταν μετά το σχολείο γράφεις και διαβάζεις μόνο "zithte papi mexrh 200 evro" και "λολ τπτ δν εκν" δεν βοηθάει και πολύ. Συν το ότι ο περισσότερος κόσμος διαβάζει μόνο τους υπότιτλους των τούρκικων σήριαλ.

Είσαι Θεούλης το ξέρεις αχαχαχα, την έκλεψα την ατάκα.

:beer:


Όσο για την ορθογραφία, το αυτό με τον Αρίστο κι από μένα, πολύ καιρό θέλω να το γράψω.

Mits-fz6
01/03/2014, 15:08
Εγώ και στο Δημοτικό, και στο Γυμνάσιο, και στο Λύκειο, και στο Πανεπιστήμιο ακόμα και τώρα στην δουλειά μου, κάνω ορθογραφικά. Δεν θα πάψω ποτέ να κάνω.
Αλλά δεν με πειράζει, η ζωή είναι μικρή για να στεναχωριέμαι για αυτό. :wlae::wlae:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
01/03/2014, 15:13
το δημοτικο εχω τελειοση. προσπαθω οσο μπορο (και αναλογος) το τι θα γραψω, να μην κανω πολλα λαθη.

για τα γκρινκλις καμια αναφορα?

Υγ τα μπλε γραμματα θεωρηστετα κεφαλαια - κοκκινα και μεγεθος 150αρια

pipe_smoker
01/03/2014, 15:28
Ολους μας ενοχλει να βλεπουμε ορθογραφικα (υποθετω).

Και δε λεω να ξεφυγει σε κανεναν κανα λαθος στο "εισιτηριο" ή σε καμια λεξη γαμα τα.

Κλασσικα ειναι τα παραδειγματα.

"Παιδια ωραια τα γραφεται"

"Πηγαιντε ποιο αργα"

"Τη ωρα θα βρεθουμε?"

μεσες ακρες κατι τετοια.

Αυτα δε θα σου τα διορθωσει κανενας chrome γιατι σα λεξεις υπαρχουν.

Απο κει και περα, ειναι μερικα ψιλα που ξεφευγουν σε ολους μας, ειναι το ψειρισμα του "γιατι εβαλες αυξηση στην προστακτικη" (κι εγω ανατριχιαζω οταν ακουω καποιον να λεει "Παρηγγειλε ρε κατι να φαμε"), που αμα φτασουμε σε τετοια επιπεδα ελεος πια, και τελος ειναι τα "Για σας πεδια, εχο ενα παπη με προβλιμα στα peinha". Ε αυτος χεστηκε κιολας αν σε ενοχλει η ορθογραφια του κι ουτε και θα κανει κατι γι'αυτο. Μην τον διαβαζεις.

Δεν ξερω τί πατε και ξεθαβετε, αλλα στο σημερα σε γενικες γραμμες καλα παμε οποτε μην τσινατε.

Το θρεντ προσωπικα το αφηνω, αρκει να μην ερθουν και οι ανορθογραφοι να υποστηριξουν τη δικη τους θεση και γινετε μαλλια:lol:

spyrakos35
01/03/2014, 15:32
@νται γ@μείσου ραι μαλ@κα αρειστήδυ που θα μας ποις κε γεια ωρθωγραφύα....

















έτσι για να σου πεταχτούν δύο φορές τα ματάκια όξω.....

:lol:

pipe_smoker
01/03/2014, 15:35
για τα γκρινκλις καμια αναφορα?



Ναι.

Αυτα κι αν σου βγαζουν τα ματια περισσοτερο κι απο τα ορθογραφικα.

Συνεχισε να προσπαθεις:beer:

vaska
01/03/2014, 15:38
@νται γ@μείσου ραι μαλ@κα αρειστήδυ που θα μας ποις κε γεια ωρθωγραφύα....


έτσι για να σου πεταχτούν δύο φορές τα ματάκια όξω.....

:lol:

Θέλει προσπάθεια όμως για να το γράψεις έτσι, μην το αρνηθείς...


Επίσης προσπάθεια θέλει να διαβάσεις τα γκριγκλις, μια ώρα διάβαζα μέχρι να καταλάβω ότι ο από πάνω σου έγραφε "πηνία"

:D

spyrakos35
01/03/2014, 15:43
Θέλει προσπάθεια όμως για να το γράψεις έτσι, μην το αρνηθείς...
Επίσης προσπάθεια θέλει να διαβάσεις τα γκριγκλις, μια ώρα διάβαζα μέχρι να καταλάβω ότι ο από πάνω σου έγραφε "πηνία"
:D

ναι το πάλεψα πολύ, η αλήθεια είναι....:lol:

γκρίκλις, σόρρυ παίδες, τα πηδάω και δεν τα διαβάζω καθόλου....

Joyrider
01/03/2014, 15:44
Ολους μας ενοχλει να βλεπουμε ορθογραφικα (υποθετω).

Και δε λεω να ξεφυγει σε κανεναν κανα λαθος στο "εισιτηριο" ή σε καμια λεξη γαμα τα.

Κλασσικα ειναι τα παραδειγματα.

"Παιδια ωραια τα γραφεται"

"Πηγαιντε ποιο αργα"

"Τη ωρα θα βρεθουμε?"

μεσες ακρες κατι τετοια.

Αυτα δε θα σου τα διορθωσει κανενας chrome γιατι σα λεξεις υπαρχουν.

Απο κει και περα, ειναι μερικα ψιλα που ξεφευγουν σε ολους μας, ειναι το ψειρισμα του "γιατι εβαλες αυξηση στην προστακτικη" (κι εγω ανατριχιαζω οταν ακουω καποιον να λεει "Παρηγγειλε ρε κατι να φαμε"), που αμα φτασουμε σε τετοια επιπεδα ελεος πια, και τελος ειναι τα "Για σας πεδια, εχο ενα παπη με προβλιμα στα peinha". Ε αυτος χεστηκε κιολας αν σε ενοχλει η ορθογραφια του κι ουτε και θα κανει κατι γι'αυτο. Μην τον διαβαζεις.

Δεν ξερω τί πατε και ξεθαβετε, αλλα στο σημερα σε γενικες γραμμες καλα παμε οποτε μην τσινατε.

Το θρεντ προσωπικα το αφηνω, αρκει να μην ερθουν και οι ανορθογραφοι να υποστηριξουν τη δικη τους θεση και γινετε μαλλια:lol:

Βάζε τόνους ρε φίλε, μου βγήκαν τα μάτια να το διαβάσω.

:lol:

Και μην βάζεις το ξένο ερωτηματικό στις ελληνικές ερωτήσεις. Ξηγηθήκαμε ??? :cool:

pipe_smoker
01/03/2014, 15:48
...μια ώρα διάβαζα μέχρι να καταλάβω ότι ο από πάνω σου έγραφε "πηνία"


Ααααα....

Ξεχνας (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121828&page=3&p=2354404&viewfull=1#post2354404) ευκολα εσυ...

Δυστυχως το αλλο επικο θρεντ του πηγε στον αγυριστο.

pipe_smoker
01/03/2014, 15:51
Βάζε τόνους ρε φίλε, μου βγήκαν τα μάτια να το διαβάσω.

:lol:

Και μην βάζεις το ξένο ερωτηματικό στις ελληνικές ερωτήσεις. Ξηγηθήκαμε ??? :cool:

Οταν γραφω απο pc βαζω και τονους και σολομους.

Το ερωτηματικο το ελληνικο δε λεω να το συνηθισω ειναι η αληθεια:smokin:

nikos_abel
01/03/2014, 16:21
Οταν γραφω απο pc βαζω και τονους και σολομους.

Το ερωτηματικο το ελληνικο δε λεω να το συνηθισω ειναι η αληθεια:smokin:

Ερωτηματικό ελληνικό : (άι) κιου (ρε) 310800


















(είναι δύσκολο αυτο που έγραψα, να σε δω αν θα καταλάβεις το διφορούμενο νόημα)

pipe_smoker
01/03/2014, 16:40
είναι δύσκολο αυτο που έγραψα...

Οτι πεις, δε θελω να σε στενοχωρησω:p

(Ξερω πώς μπαινει. Απλα εχω συνηθισει το shift + / και παει το χερι μονο του.)

nikos_abel
01/03/2014, 16:44
Οτι πεις, δε θελω να σε στενοχωρησω:p

(Ξερω πώς μπαινει. Απλα εχω συνηθισει το shift + / και παει το χερι μονο του.)


διφορούμενο νόημα

κλικ εδώ (http://el.glosbe.com/el/sq/%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85) γατάκι (κουτσό γατάκι :lol: )

PetranGR
01/03/2014, 16:47
συν το ότι όσο και αν προσπαθούμε να μην κάνουμε ή να χρησιμοποιούμε ακόμα και κάποιον οδηγό διόρθωσης,μη ξεχνάς οτι υπάρχουν πολλά παιδιά-άτομα με χρόνιο πρόβλημα δυσλεξίας. (πχ εγώ) και κάνω αρκετά λάθη συντακτικά αλλά και ορθογραφικά,παρότι προσπαθώ για το καλύτερο,αλλά δεν ευθύνομαι για αυτό.
Πολλές φορές με έχω πιάσει να ψάχνω στο google την λέξη να δώ πως γράφεται.

Απλά εκνευριστικό είναι το "3elw na p0yme kati,edw einai gr33klish!" λες και είναι κώδικας απο ASCII υπολογιστή.

Σε αυτό συμφωνώ στα υπόλοιπα,να ξέρεις οτι υπάρχουν και τέτοια άτομα ,με μαθησιακές δυσκολίες.

sv1000s
01/03/2014, 17:00
συν το ότι όσο και αν προσπαθούμε να μην κάνουμε ή να χρησιμοποιούμε ακόμα και κάποιον οδηγό διόρθωσης,μη ξεχνάς οτι υπάρχουν πολλά παιδιά-άτομα με χρόνιο πρόβλημα δυσλεξίας. (πχ εγώ) και κάνω αρκετά λάθη συντακτικά αλλά και ορθογραφικά,παρότι προσπαθώ για το καλύτερο,αλλά δεν ευθύνομαι για αυτό.
Πολλές φορές με έχω πιάσει να ψάχνω στο google την λέξη να δώ πως γράφεται.

Απλά εκνευριστικό είναι το "3elw na p0yme kati,edw einai gr33klish!" λες και είναι κώδικας απο ASCII υπολογιστή.

Σε αυτό συμφωνώ στα υπόλοιπα,να ξέρεις οτι υπάρχουν και τέτοια άτομα ,με μαθησιακές δυσκολίες.




συνφωνω μαζι σου φιλε!και να κανουμε και λαθη τι εγινε;οσοι δεν κανεται λαθη μπραβο σας αλλα μην κανεται τους υπολοιπους να νιωθουν μειονεκτηκα!γρικλισ ποτε μαζι σας και γω!

nikos_abel
01/03/2014, 17:05
Παιδιά, συνήθως καταλαβαίνουμε πότε κάποιος έχει πραγματικό θέμα ή απλά είναι ανορθόγραφος και *x/ του. Στο κάτω κάτω, δεν είναι παρατήρηση, προσπάθεια για βοήθεια σε όποιον το θέλει είναι από ότι κατάλαβα, όποιον τον ενοχλεί συγνώμη προκαταβολικά, ουδείς άσφαλτος εξάλλου

PetranGR
01/03/2014, 17:18
Παιδιά, συνήθως καταλαβαίνουμε πότε κάποιος έχει πραγματικό θέμα ή απλά είναι ανορθόγραφος και *x/ του. Στο κάτω κάτω, δεν είναι παρατήρηση, προσπάθεια για βοήθεια σε όποιον το θέλει είναι από ότι κατάλαβα, όποιον τον ενοχλεί συγνώμη προκαταβολικά, ουδείς άσφαλτος εξάλλου

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου,

Απλά επειδή μου έχει τύχει να με αποκαλέσουν με διάφορες λέξεις χωρίς να με ξέρουν επειδή κάνω και έκανα λάθη, για αυτό το λέω.Το γνωρίζεις οτι πολλά άτομα και από έρευνα με μαθησιακή δυσκολία (π.χ δυσλεξία) δεν θέλουν να γράφουν για να μην τους κοροιδεύουν;Για αυτό μπορεί να δείς άτομα να μην απαντάνε καν ,σε μυνήματα ή άτομα να μην γράφουν ελληνικά και να προτιμούν τα Greeklish ,γιατί πολύ απλά όσο και να θες να διορθώεις την χρόνια δυσλεξία είναι δύσκολο,και όχι μόνο αυτή αλλά και άλλους τομείς της.
Η δυσλεξία είναι νευρολική-ψυχολογική πάθηση και έχει να κάνει με τον εγκέφαλο,και όταν ειδικά το άτομο αγχώνεται τότε κάνει ακόμα χειρρότερα λάθη (ειδικά εγώ).

Αλλά η προσπάθεια και μόνο να γράφεις σωστά βοηθάει αρκετά :)
Για αυτό κάτω απο το Nickname μου,έχω βάλει "Ο ... αγχώδης"

Ζεύκας
01/03/2014, 17:21
...

άσε μας ρε φίλαι

alres
01/03/2014, 17:33
Η ανορθογραφία δεν είναι έγκλημα, ούτε για κατάρες και απαξίωση, προφανώς. Και πέραν μιας κακής σχέσης με το σχολείο ή το προσωπικό διάβασμα, μπορεί να υπάρχουν και εγγενή προβλήματα πχ.δυσλεξία κλπ.

Αλλά, οι λόγοι επέκτασης/μεγέθυνσης της ανορθογραφίας, είναι πιο επικίνδυνοι και από την ίδια. Δηλαδή μιλάμε ότι είμαστε στο 2014, με φουλ τεχνικά μέσα, εκατομμύρια διαθέσιμα βιβλία (φυσικά και ηλεκτρονικά), στιγμιαία πρόσβαση σε οποιαδήποτε πληροφορία, αυτόματους διορθώτες και...ο πιτσιρικάς των 20 και κάτι, δεν ξέρει πως να γράψει το "παιδιά να πάμε ΠΙΟ αργά στη βόλτα"..

Η γλώσσα (μαζί με την ορθογραφία της και τους κανόνες της και τις διαφωνίες σε αυτούς) είναι πλούτος. Το ότι πολλά νέα μέλη της κοινωνίας μας, δεν ξέρουν, δεν θέλουν, μισούν και θεωρούν "κουλτουριάρικη ευαισθησία" την ανάγνωση και τη γλώσσα, το παιχνίδι με τις λέξεις και τις σκέψεις, είναι ένδειξη όχι απλά πνευματικής φτώχειας ή ρηχότητας αλλά ένδειξη υποτίμησης της αξίας της ζωής και της ιστορίας των ανθρώπων. ( Όπως δυστυχώς δείχνουν και οι τελευταίες εξελίξεις στην Ουκρανία, περιφρόνηση προς την ιστορία, σημαίνει φρικτή επανάληψή της...)

Δεν είναι τόσο φοβερά τα ορθογραφικά ή τα συντακτικά λάθη. Φοβερά είναι όταν αυτά πάνε πακέτο με μια περιφρόνηση για την ανθρώπινη ιστορία και ιδίως τα λάθη της, δηλαδή τελικά για την ανθρώπινη ζωή.

Δεν είναι δε καθόλου τυχαίο ότι οι σημερινοί υπέρμαχοι του γνωστού χουντικού τρίπτυχου, είναι σφόδρα τσακωμένοι με την ορθογραφία, την ανάγνωση, τα βιβλία, την παγκόσμια ανθρώπινη ιστορία και τον ορθολογισμό...

BLiTzER
01/03/2014, 17:42
ρε παιδιά, δηλαδή τι ποσοστό από εδώ μέσα έχει τελειώσει το δημοτικό ;
το γυμνάσιο ;
ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του φόρουμ όταν γράφει σου πετάει τα μάτια έξω


Ναι, είναι άσχημο. Βέβαια αυτό προέρχεται από έναν άνθρωπο, ο οποίος παίζει να έχει κάνει 5 ορθογραφικά στη ζωή του. Δυστυχώς, η ορθογραφία επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες και σπάνια από το πόσο προχώρησες στο σχολείο. Δε μπορώ να δεχτώ, πάντως, ότι μας φταίνε οι τηλεοράσεις και οι υπολογιστές. Οι υπολογιστές είναι το χόμπι ΚΑΙ η εργασία μου εδώ και πολλά, πολλά χρόνια. Μάλιστα, μέχρι πολύ πρόσφατα, έγραφα παντού greeklish (ακόμα τα χρησιμοποιώ, χάριν ταχύτητας και ευκολίας, σε πιο real-time chat τύπου πλατφόρμες, βλ. fb, skype). Αλλά ποτέ δεν έκανα ορθογραφικά. Τα αίτια είναι πολύ βαθύτερα και, γι'αυτό, σπανίως διορθώσιμα. Τουλάχιστον όχι αν δεν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να ασχοληθείς. Το οποίο είναι κρίμα, γιατί, για μένα, η ορθογραφία είναι δείγμα πολιτισμού και ευφυϊας.

ΥΓ. Αυτό που ακόμα με ενοχλεί όταν πληκτρολογώ ελληνικά, είναι το ελληνικό ερωτηματικό. Πολύ συχνά χρησιμοποιώ το λατινικό.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
01/03/2014, 18:09
δημοτικο και τεχνικη σχολη εγω.
είμαι ανορθόγραφος αλλα εάν καθισω να κανω ορθογραφια σε ολα τα ποστ που κανω ... ασε βαρεθηκα μονο που το σκευτομε.
όταν γραφω προσφορες με το word λεω μετα θα κανω ορθογραφια .
βαζω ορθογραφεα και την λεξη γαλβανιζέ την βγαζει γαλβάνιζε και δεν εχει την λεξη που θελω αντε και στην επομενη αντε και στην επομενη οποτε αρχιζω τα τρισαγεια μεχρι να τελιοσο την ορθογραφια.
οποτε για τα δικα μου ποστ απλα οποιος θελει δεν τα διαβαζει απλα και φιλοι ειμαστε..:)

spyrakos35
01/03/2014, 18:13
δημοτικο και τεχνικη σχολη εγω.
είμαι ανορθόγραφος αλλα εάν καθισω να κανω ορθογραφια σε ολα τα ποστ που κανω ... ασε βαρεθηκα μονο που το σκευτομε.
όταν γραφω προσφορες με το word λεω μετα θα κανω ορθογραφια .
βαζω ορθογραφεα και την λεξη γαλβανιζέ την βγαζει γαλβάνιζε και δεν εχει την λεξη που θελω αντε και στην επομενη αντε και στην επομενη οποτε αρχιζω τα τρισαγεια μεχρι να τελιοσο την ορθογραφια.
οποτε για τα δικα μου ποστ απλα οποιος θελει δεν τα διαβαζει απλα και φιλοι ειμαστε..:)

την υπογραφή σου για τα μπεμβέ μια χαρά ήξερες να διορθώσεις εεεεεε? :lol:

Black Mamba
01/03/2014, 18:14
Για εμενα,περα της "αισθητικης" του θεματος που πολλες φορες μας γκαβωνει, ειναι το τι γραφει ο καθενας μας ασχετου ορθογραφιας...Καλο ειναι εαν το γνωριζουμε το "προβλημα" να κανουμε κατι για να βελτιωσουμε, για παρτη μας. Αχ, αυτα τα greeglish...

AristidisZ
01/03/2014, 18:21
Ολους μας ενοχλει να βλεπουμε ορθογραφικα (υποθετω).

Και δε λεω να ξεφυγει σε κανεναν κανα λαθος στο "εισιτηριο" ή σε καμια λεξη γαμα τα.

Κλασσικα ειναι τα παραδειγματα.

"Παιδια ωραια τα γραφεται"

"Πηγαιντε ποιο αργα"

"Τη ωρα θα βρεθουμε?"

μεσες ακρες κατι τετοια.

Αυτα δε θα σου τα διορθωσει κανενας chrome γιατι σα λεξεις υπαρχουν.

Απο κει και περα, ειναι μερικα ψιλα που ξεφευγουν σε ολους μας, ειναι το ψειρισμα του "γιατι εβαλες αυξηση στην προστακτικη" (κι εγω ανατριχιαζω οταν ακουω καποιον να λεει "Παρηγγειλε ρε κατι να φαμε"), που αμα φτασουμε σε τετοια επιπεδα ελεος πια, και τελος ειναι τα "Για σας πεδια, εχο ενα παπη με προβλιμα στα peinha". Ε αυτος χεστηκε κιολας αν σε ενοχλει η ορθογραφια του κι ουτε και θα κανει κατι γι'αυτο. Μην τον διαβαζεις.

Δεν ξερω τί πατε και ξεθαβετε, αλλα στο σημερα σε γενικες γραμμες καλα παμε οποτε μην τσινατε.

Το θρεντ προσωπικα το αφηνω, αρκει να μην ερθουν και οι ανορθογραφοι να υποστηριξουν τη δικη τους θεση και γινετε μαλλια:lol:

δε μιλάμε τώρα για ένα λάθος στις 100 λέξεις, ξέρεις καλά τι εννοώ
προσωπικά γράφω συνέχεια ανάποδα το μήνυμα, πολλές φορές ανάποδα το διάλειμμα (2 λάμδα και ένα μ) κλπ
έριξα λίγο διάβασμα σήμερα στο φόρουμ που είχα χρόνο, και εκνευρίστηκα

Βάζε τόνους ρε φίλε, μου βγήκαν τα μάτια να το διαβάσω.

:lol:

Και μην βάζεις το ξένο ερωτηματικό στις ελληνικές ερωτήσεις. Ξηγηθήκαμε ??? :cool:

και για τα δύο αυτά, έχω πραγματική προσπάθεια να τα διορθώσω
παλιά έγραφα κατά κόρον και εγώ με greeklish (βλέπε τι έγραψε ο Blitzer), και οι τόνοι και το ερωτηματικό ήταν απομεινάρια
το κόλλημα με τα greeeklish οφείλεται σε 2 παράγοντες:
επειδή πάντα έκανα - κοίταγα κλπ (και εξακολουθώ) πολλά πράγματα στο ίντερνετ ταυτόχρονα, εκνευριζόμουν να πηγαίνω στον browser ή στο google και αντί να γράψω www.moto.gr να έβλεπα ςςς.μοτο.γρ
επίσης είμαι "ερωτευμένος" με τα smileys, τα οποία όμως πάντα πληκτρολογώ, και επειδή πάρα πάρα πολλές φορές τελειώνω προτάσεις με αυτά, πολλές φορές ειδικά σε skype, chat κλπ, βλέπω την "επόμενη πρότασή μου" να ξεκινάει με λατινικούς χαρακτήρες


Η ανορθογραφία δεν είναι έγκλημα, ούτε για κατάρες και απαξίωση, προφανώς. Και πέραν μιας κακής σχέσης με το σχολείο ή το προσωπικό διάβασμα, μπορεί να υπάρχουν και εγγενή προβλήματα πχ.δυσλεξία κλπ.

Αλλά, οι λόγοι επέκτασης/μεγέθυνσης της ανορθογραφίας, είναι πιο επικίνδυνοι και από την ίδια. Δηλαδή μιλάμε ότι είμαστε στο 2014, με φουλ τεχνικά μέσα, εκατομμύρια διαθέσιμα βιβλία (φυσικά και ηλεκτρονικά), στιγμιαία πρόσβαση σε οποιαδήποτε πληροφορία, αυτόματους διορθώτες και...ο πιτσιρικάς των 20 και κάτι, δεν ξέρει πως να γράψει το "παιδιά να πάμε ΠΙΟ αργά στη βόλτα"..

Η γλώσσα (μαζί με την ορθογραφία της και τους κανόνες της και τις διαφωνίες σε αυτούς) είναι πλούτος. Το ότι πολλά νέα μέλη της κοινωνίας μας, δεν ξέρουν, δεν θέλουν, μισούν και θεωρούν "κουλτουριάρικη ευαισθησία" την ανάγνωση και τη γλώσσα, το παιχνίδι με τις λέξεις και τις σκέψεις, είναι ένδειξη όχι απλά πνευματικής φτώχειας ή ρηχότητας αλλά ένδειξη υποτίμησης της αξίας της ζωής και της ιστορίας των ανθρώπων. ( Όπως δυστυχώς δείχνουν και οι τελευταίες εξελίξεις στην Ουκρανία, περιφρόνηση προς την ιστορία, σημαίνει φρικτή επανάληψή της...)

Δεν είναι τόσο φοβερά τα ορθογραφικά ή τα συντακτικά λάθη. Φοβερά είναι όταν αυτά πάνε πακέτο με μια περιφρόνηση για την ανθρώπινη ιστορία και ιδίως τα λάθη της, δηλαδή τελικά για την ανθρώπινη ζωή.

Δεν είναι δε καθόλου τυχαίο ότι οι σημερινοί υπέρμαχοι του γνωστού χουντικού τρίπτυχου, είναι σφόδρα τσακωμένοι με την ορθογραφία, την ανάγνωση, τα βιβλία, την παγκόσμια ανθρώπινη ιστορία και τον ορθολογισμό...


Ναι, είναι άσχημο. Βέβαια αυτό προέρχεται από έναν άνθρωπο, ο οποίος παίζει να έχει κάνει 5 ορθογραφικά στη ζωή του. Δυστυχώς, η ορθογραφία επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες και σπάνια από το πόσο προχώρησες στο σχολείο. Δε μπορώ να δεχτώ, πάντως, ότι μας φταίνε οι τηλεοράσεις και οι υπολογιστές. Οι υπολογιστές είναι το χόμπι ΚΑΙ η εργασία μου εδώ και πολλά, πολλά χρόνια. Μάλιστα, μέχρι πολύ πρόσφατα, έγραφα παντού greeklish (ακόμα τα χρησιμοποιώ, χάριν ταχύτητας και ευκολίας, σε πιο real-time chat τύπου πλατφόρμες, βλ. fb, skype). Αλλά ποτέ δεν έκανα ορθογραφικά. Τα αίτια είναι πολύ βαθύτερα και, γι'αυτό, σπανίως διορθώσιμα. Τουλάχιστον όχι αν δεν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να ασχοληθείς. Το οποίο είναι κρίμα, γιατί, για μένα, η ορθογραφία είναι δείγμα πολιτισμού και ευφυϊας.

ΥΓ. Αυτό που ακόμα με ενοχλεί όταν πληκτρολογώ ελληνικά, είναι το ελληνικό ερωτηματικό. Πολύ συχνά χρησιμοποιώ το λατινικό.

+2 (ήτοι +1 και +1)
συμφωνώ απόλυτα και με τους δύο
:beer:

nikos_abel
01/03/2014, 19:17
Κοιτάξτε να δείτε, στο φόρουμ ο Pipe λογικά έχει τα περισσότερα ορθογραφικά λάθη*, οπότε κακώς ανοίξαμε ένα θέμα που εκθέτει έναν τόσο πολλά υποσχόμενο διαχειριστή.



















*είναι εντελώς λογικό αυτό το συμπέρασμα δεδομένου ότι έχει ήδη δημοσιεύσει στο φόρουμ μια 5τομη εγκυκλοπαίδεια, άσχετο αν στατιστικά έχει τα λιγότερα :lol:

VANDA
01/03/2014, 19:59
..δεν ξέρει πως να γράψει το "παιδιά να πάμε ΠΙΟ αργά στη βόλτα"..


Ναι ρε παιδιά, αυτό το 'πιο' ρε παιδιά, πότε το ξεχάσανε όλοι και πήξαμε στο 'ποιο'. ΑΛΛΟ είναι το 'ποιο'..

Αλλά τι να λέμε, κυκλοφορεί τόσο σκουπίδι στο διαδίκτυο με ειδησεογραφικά -και καλά- σάιτ, που πας να διαβάσεις 'άρθρο' και σου πέφτουν τα μάτια. Αν κάτι το βλέπεις συνέχεια λάθος, στο τέλος παίζει να το κάνεις κι εσύ.

Κάπου εδώ θα έλεγα το τετριμμένο περί ανάγνωσης βιβλίων, αλλά μετά από ένα που έπεσε στα χέρια μου (σοβαρού εκδοτικού -τρομάρα τους) και κόντεψα να το πετάξω από το παράθυρο από τα νεύρα μου, δεν λέω τίποτα. 'Οχι, θα πω.. τα βιβλία είναι φίλοι μας.

Το πόσα χρόνια πήγε κάποιος σχολείο δεν λέει και πολλά. Πολλοί πήγαν μόνο δημοτικό και δεν κάνουν ποτέ λάθη και άλλοι με μεταπτυχιακά, το παλεύουν ακόμα (ή δεν το παλεύουν καν).

sonic22
01/03/2014, 20:07
Για να μην γραψω πολλα...

Το κολπακι του κουκουλωματος καταστασεων τοποθετοντας πανω τους μια ταμπελα (της δισλεξιας εν προκειμενο), ελπιζοντας μαλλον οτι μια κατηγοριοποιηση ενος συνολου μαθησιακων ή γλωσσικων προβληματων θα "γιατρευτει" αν τους δωσεις ενα ασαφες και γενικο τιτλο ειναι σαν να λεμε οτι ο καρκινος θα αντιμετοπιστει με την διαγνωση του...
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δισλεκτικοι, λεω οτι δεν ειναι ολα αποτελεσμα δισλεξιας ή αδιαφοριας-αμορφοσιας.

Η Ελληνικη γλωσσα εχει ανωμαλίες, λαθη και ασαφεις κανονες...
Οτι και να πειτε για ιστορικοτητα ή οτι αυτο ειναι κοινο γνωρισμα ολων των γλωσσων το δεδομενο παραμενει οτι αλλα λεμε και αλλα γραφουμε.
Δεν γινετε το υ να διαβαζετε ποτε σαν φωνηεν και ποτε σαν συμφωνο.
Δεν γινετε καθε κανονας (καταληξεων π.χ.) να εχει 5-10 εξαιρεσεις (δεν ειναι κανονας ετσι αλλα δημοσκοπηση)
Δεν γινετε τα ι,η,υ,ει,οι να διαβαζονται ολα το ιδιο αφου γραφονται διαφορετικα.
Και εκτος και αν καποιος θεωρει οτι στον προφορικο λογο δεν βγαζουμε νοημα γιατι δεν ξερουμε πωτε κατι ειναι σε παθητικη φωνη ή που εχει τον τονισμο ολα αυτα μπορουν να απλοποιηθουν δημιουργοντας ισος μια νεα δημοτικη κρατοντας (με καποιες τροποποιησεις ενδεχομενος) μονο αυτα που βοηθουν την γλωσσα (π.χ. την ριζα των λεξεων μεσο ορθογραφιας)

Τελος ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει η γλωσσα ειναι ζωντανο πραγμα και καθως τα ποσοστα των ""δισλεκτικων"" συνεχιζουν να ανεβαινουν η γλωσσα θα αλλαξει.

Τωτε εσεις θα ειστε οι περιεργοι "ευλεκτικοι" με το τσουβαλιασμενο προβλημα...


υ.γ. ενας μη δισλεκτικος που δεν μπορει απλα να θυμηθει παντα την σωστη ορθογραφια και παροτι εκανε φροντιστηριο για ορθογραφια απο την 4η δημοτικου μεχρι και ολο το γυμνασιο, οπου πολλοι καθηγητες τον ειχαν για 12 (λογο ορθογραφιας και του χρονου που σπαταλουσε για αυτην) εβγαλε και ενα ΑΕΙ αλλα κουραζετε να χρειαζετε να χανει τον υρμο της σκεψης του για να διορθωσει ορθογραφικα λαθη ή να σπαταλα πολλες ωρες διορθωνοντας ενα τελειομενο κειμενο για να μην βρεθει καποιο "καλοπαιδο" να τον υποτιμησει.

AristidisZ
01/03/2014, 20:10
Οτι και να πειτε για ιστορικοτητα ή οτι αυτο ειναι κοινο γνωρισμα ολων των γλωσσων το δεδομενο παραμενει οτι αλλα λεμε και αλλα γραφουμε.
Δεν γινετε το υ να διαβαζετε ποτε σαν φωνηεν και ποτε σαν συμφωνο.


το θέμα είναι ότι δε τα λέμε σωστά ;)
η ορθογραφία έχει να κάνει με το ότι υπάρχει συγκεκριμένη προφορά κάποιων γραμμάτων, εξού και τα διαφορετικά "ι", "ε" κλπ

spyrakos35
01/03/2014, 20:12
να μιλήσουμε και σοβαρά λοιπόν....

ναι με κουράζει ενα ανορθόγραφο κείμενο αλλά με κουράζει πιο πολύ ενα κείμενο που δεν έχει κάτι να πει.....

:wave2:

sonic22
01/03/2014, 20:14
το θέμα είναι ότι δε τα λέμε σωστά ;)
η ορθογραφία έχει να κάνει με το ότι υπήρχει συγκεκριμένη προφορά κάποιων γραμμάτων, εξού και τα διαφορετικά "ι", "ε" κλπ
Δεν λεμε κατι διαφορετικο...

Pan (dvs)
01/03/2014, 20:14
Γραψτε ελληνικα και καντε οσα λαθη θελετε.
Αν εχει ουσια αυτο που γραφετε,η ορθογραφια θα ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω.

AristidisZ
01/03/2014, 20:21
να μιλήσουμε και σοβαρά λοιπόν....

ναι με κουράζει ενα ανορθόγραφο κείμενο αλλά με κουράζει πιο πολύ ενα κείμενο που δεν έχει κάτι να πει.....

:wave2:


Γραψτε ελληνικα και καντε οσα λαθη θελετε.
Αν εχει ουσια αυτο που γραφετε,η ορθογραφια θα ειναι το τελευταιο που θα κοιταξω.


σοβαρά μιλώντας, εμένα ένα κείμενο με λάθος στοίχιση και εξωφρενικά ορθογραφικά με αποτρέπει από το να το διαβάσω, και άρα να του δώσω σημασία
ο καθείς όπως βολεύεται βεβαίως

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:21
Κρίμα να μην καβαλάει ο Μπαμπινιώτης μοτοσυκλέτα μπας και μας έδινε τα φώτα του...

AristidisZ
01/03/2014, 20:22
Κρίμα να μην καβαλάει ο Μπαμπινιώτης μοτοσυκλέτα μπας και μας έδινε τα φώτα του...

εγώ πιστεύω ότι ο Μπαμπινιώτης είναι μέλος του moto.gr, undercover
είναι εύκολο να τον εντοπίσεις :D

Pan (dvs)
01/03/2014, 20:24
σοβαρά μιλώντας, εμένα ένα κείμενο με λάθος στοίχιση και εξωφρενικά ορθογραφικά με αποτρέπει από το να το διαβάσω, και άρα να του δώσω σημασία
ο καθείς όπως βολεύεται βεβαίως

Ναι ρε Αριστειδη,φυσικο ειναι αυτο που λες,αλλα καποιοι δεν το εχουνε με την ορθογραφια και ερχονται σε δυσκολη θεση.Ας μην τους κακοκαρδισουμε.;)

byron
01/03/2014, 20:37
Τελος ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει η γλωσσα ειναι ζωντανο πραγμα και καθως τα ποσοστα των ""δισλεκτικων"" συνεχιζουν να ανεβαινουν η γλωσσα θα αλλαξει..

Με το συμπαθειο κιόλας, αλλά μια γλώσσα δεν αλλάζει επειδή ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων είναι δυσλεκτικοι, αλλά ούτε και επειδή κάποιοι/αρκετοί πιτσιρικάδες βαράνε το πουλάκι τους την ώρα της Γλώσσας και επιχειρούν μετά, να καλύψουν την αμορφωσιά τους με την χρήση greekglish και καλά από άποψη, τρομάρα τους...

AristidisZ
01/03/2014, 20:39
Ναι ρε Αριστειδη,φυσικο ειναι αυτο που λες,αλλα καποιοι δεν το εχουνε με την ορθογραφια και ερχονται σε δυσκολη θεση.Ας μην τους κακοκαρδισουμε.;)

δηλαδή εσένα αν σε ενοχλεί κάτι σε κάποιον, δε του το λες ;

spyrakos35
01/03/2014, 20:40
σοβαρά μιλώντας, εμένα ένα κείμενο με λάθος στοίχιση και εξωφρενικά ορθογραφικά με αποτρέπει από το να το διαβάσω, και άρα να του δώσω σημασία
ο καθείς όπως βολεύεται βεβαίως

δεν είχαν όλοι το ίδιο μυαλό στο σχολείο....

δεν είχαν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες για σχολείο γενικότερα....

δλδ, θα βγούμε, θα μιλήσουμε, θα σου αρέσουν οι απόψεις μου αλλά μετά θα με δεις να γράφο στο φώρουμ κε θα μαι απωρίψης?

irinia
01/03/2014, 20:43
ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ...................





Άς μή γινόμαστε ρατσιστές τού πνεύματος,ότι χειρότερο ύπάρχει.
Περιθωριοποιούμε τόν διπλανό μας,τόν στήνουμε καί τόν κοπανάμε.
Έχω διαβάσει ΠΟΛΛΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ ,άπό ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ,άκόμα καί άπό ύψηλά ίστάμενους έδώ μέσα, μέ πιάνετε....!!!!
Τό site είναι μοτοσυκλεττιστικό,δέν είναι τών φιλολόγων.
Έδώ στό σχολείο πάς καί ό φιλόλογος σού λέει .......ά, έγώ έκανα τό ίστορικό δέν ΞΕΡΩ νά διδάξω
Νέα Έλληνικά....!!! τί ψάχνετε τώρα,αύτή είναι μεγάλη κουβέντα.
Ή ίδια ή πολιτεία άπαξίωσε τά ΕΛΛΗΝΙΚΑ, γιά λόγους πού δέν είναι τής παρούσης νά άναλύσουμε,
θά ζητήσουμε τό λόγο τώρα άπό τά παιδιά πού γράφουν έδώ μέσα...??
Ή γλώσσα μας δυστυχώς καί εύτυχώς είναι τό άλφα καί τό ώμέγα γιά νά μπορείς νά έκφράζεσαι,νά μιλάς,νά διαμαρτύρεσαι,
νά διεκδικείς τό δίκιο σου,νά έχεις άποψη,νά έχεις κουλτούρα καί παιδεία...........
Τό νά έκνευρίζει έμάς τούς ΚΑΠΩΣ,όπως κάποιον κουλτουριάρη πού έβλεπε τόν κόσμο σάν σκουπίδι έπειδή
δέν είχε διαβάσει τά βιβλία πού είχε αύτός στό μυαλό του,καί ήθελε καί γιώτα ,ναί τό γνωστό ι καί ς τελικό στό έπίθετο του
στό τέλος γιά νά ξεχωρίζει ις, ένώ έμείς ξέρουμε ότι όλα τά άρσενικά σέ ης γράφονται μέ η......μή λέμε τώρα όνόματα
δέν άξίζει ό άνθρωπος,είναι ΑΝΟΗΤΟ, ΥΠΕΡΦΙΑΛΟ, ΠΡΟΣΤΥΧΟ καί δείχνει τήν πραγματική έλλειψη κουλτούρας.
Αύτοί πού νομίζουν ότι κατέχουν τή γλώσσα μας ,άς άγκαλιάσουν τούς ύπόλοιπους,άς σταματήσουν νά δυσανασχετούν ΔΗΘΕΝ,
άς ΚΑΤΕΒΟΥΝ έπίπεδο,δέν χάνουν τό κύρος τους ούτε τούς πέφτει ή μούρη,καί άς κοιτάξουν τήν ΟΥΣΙΑ τών λόγων...!!!!
Αύτοί πού νοιώθουνε λοιπόν ότι είναι ψηλά............άς ξεκαβαλήσουν,τούς περιμένουμε έμείς οί άπό κάτω...


υγ. Όφείλω μιά μεγάλη συγνώμη,σέ όσους είρωνεύτηκα γιά τέτοιο θέμα

Bradipous
01/03/2014, 20:46
Για να μην γραψω πολλα...

Το κολπακι του κουκουλωματος καταστασεων τοποθετοντας πανω τους μια ταμπελα (της δισλεξιας εν προκειμενο), ελπιζοντας μαλλον οτι μια κατηγοριοποιηση ενος συνολου μαθησιακων ή γλωσσικων προβληματων θα "γιατρευτει" αν τους δωσεις ενα ασαφες και γενικο τιτλο ειναι σαν να λεμε οτι ο καρκινος θα αντιμετοπιστει με την διαγνωση του...
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν δισλεκτικοι, λεω οτι δεν ειναι ολα αποτελεσμα δισλεξιας ή αδιαφοριας-αμορφοσιας.

Η Ελληνικη γλωσσα εχει ανωμαλίες, λαθη και ασαφεις κανονες...
Οτι και να πειτε για ιστορικοτητα ή οτι αυτο ειναι κοινο γνωρισμα ολων των γλωσσων το δεδομενο παραμενει οτι αλλα λεμε και αλλα γραφουμε.
Δεν γινετε το υ να διαβαζετε ποτε σαν φωνηεν και ποτε σαν συμφωνο.
Δεν γινετε καθε κανονας (καταληξεων π.χ.) να εχει 5-10 εξαιρεσεις (δεν ειναι κανονας ετσι αλλα δημοσκοπηση)
Δεν γινετε τα ι,η,υ,ει,οι να διαβαζονται ολα το ιδιο αφου γραφονται διαφορετικα.
Και εκτος και αν καποιος θεωρει οτι στον προφορικο λογο δεν βγαζουμε νοημα γιατι δεν ξερουμε πωτε κατι ειναι σε παθητικη φωνη ή που εχει τον τονισμο ολα αυτα μπορουν να απλοποιηθουν δημιουργοντας ισος μια νεα δημοτικη κρατοντας (με καποιες τροποποιησεις ενδεχομενος) μονο αυτα που βοηθουν την γλωσσα (π.χ. την ριζα των λεξεων μεσο ορθογραφιας)

Τελος ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει η γλωσσα ειναι ζωντανο πραγμα και καθως τα ποσοστα των ""δισλεκτικων"" συνεχιζουν να ανεβαινουν η γλωσσα θα αλλαξει.

Τωτε εσεις θα ειστε οι περιεργοι "ευλεκτικοι" με το τσουβαλιασμενο προβλημα...


υ.γ. ενας μη δισλεκτικος που δεν μπορει απλα να θυμηθει παντα την σωστη ορθογραφια και παροτι εκανε φροντιστηριο για ορθογραφια απο την 4η δημοτικου μεχρι και ολο το γυμνασιο, οπου πολλοι καθηγητες τον ειχαν για 12 (λογο ορθογραφιας και του χρονου που σπαταλουσε για αυτην) εβγαλε και ενα ΑΕΙ αλλα κουραζετε να χρειαζετε να χανει τον υρμο της σκεψης του για να διορθωσει ορθογραφικα λαθη ή να σπαταλα πολλες ωρες διορθωνοντας ενα τελειομενο κειμενο για να μην βρεθει καποιο "καλοπαιδο" να τον υποτιμησει.

Παλι καλα που δεν εγραψες πολλα... :lol:

Η ελληνικη γλωσσα μια χαρα καλη και σωστη ειναι (και ανωτερη πολλων αλλων), εμεις την κακοποιουμε διαρκως. Η συγχηση που μαλλον μας προκαλλουν τα "ι,η,υ,ει,οι" "ω,ο" κλπ οφειλεται ακριβως σε αυτη την αλλαγη που υφισταται η γλωσσα μας λογω του οτι ειναι "ζωντανο πραγμα". Αυτη η αλλαγη οπως ειναι φυσικο γινεται ευκολοτερα στον προφορικο λογο για αυτο και πλεον ολα τα "η" "ο" "ε" προφεροντε το ιδιο.

sonic22
01/03/2014, 20:47
Με το συμπαθειο κιόλας, αλλά η Καθαρευουσα δεν αλλάζει επειδή ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων είναι δυσλεκτικοι, αλλά ούτε και επειδή κάποιοι/αρκετοί πιτσιρικάδες βαράνε το πουλάκι τους την ώρα της Γλώσσας και επιχειρούν μετά, να καλύψουν την αμορφωσιά τους με την χρήση Δημοτικης και καλά από άποψη, τρομάρα τους...
:p :smokin:



Παλι καλα που δεν εγραψες πολλα... :lol:
εισαι νεος εδω ετσι; :lol:


και πλεον ολα τα "η" "ο" "ε" προφεροντε το ιδιο.
αυτο το πλεον ποσους αιωνες το κοβεις να ειναι;

AristidisZ
01/03/2014, 20:49
δεν είχαν όλοι το ίδιο μυαλό στο σχολείο....

δεν είχαν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες για σχολείο γενικότερα....

δλδ, θα βγούμε, θα μιλήσουμε, θα σου αρέσουν οι απόψεις μου αλλά μετά θα με δεις να γράφο στο φώρουμ κε θα μαι απωρίψης?

Σπύρο δεν είναι (μόνο) θέμα σχολείου

έχω δει καθηγητή πανεπιστημίου να γράφει σε φόρουμ και σου πετάει τα μάτια έξω

είναι μεγάλο το θέμα, αλλά πρέπει να φύγω :D

bruno
01/03/2014, 20:50
Η ορθρογραφια σας μαρανε μωρε:D,το ότι δεν γραφετε ουτε καν Ελληνικα και δεν μιλαω για greeglish:a22:

spyrakos35
01/03/2014, 20:50
Σπύρο δεν είναι (μόνο) θέμα σχολείου

έχω δει καθηγητή πανεπιστημίου να γράφει σε φόρουμ και σου πετάει τα μάτια έξω

είναι μεγάλο το θέμα, αλλά πρέπει να φύγω :D

φεύγεις και δεν μου έχεις απαντήσει στην τρίτη αράδα που είναι όλο το ζουμί.... ;)

AUFGEBRACHT
01/03/2014, 20:50
Σπύρο δεν είναι (μόνο) θέμα σχολείου

έχω δει καθηγητή πανεπιστημίου να γράφει σε φόρουμ και σου πετάει τα μάτια έξω

είναι μεγάλο το θέμα, αλλά πρέπει να φύγω :D

Ποιός σου είπε ότι οι Έλληνες καθηγητές πανεπιστημίου είναι μορφωμένοι; Δεν χρειάζονται γνώσεις και ορθογραφία, ΔΑΠ και ΠΑΣΠ αρκούν...

byron
01/03/2014, 20:59
Παίδες, μην τα ρίχνουμε όλα στα φωνήεντα. Και τα αγγλικουλια ένα σκασμό εξαιρέσεις έχουν, φωνηντα που ακούγονται το ίδιο (I,e,y) και φωνήεντα που ακούγονται διαφορετικά, πχ bus.

Οκ η γραμματική μας είναι λίγο ζόρικη, όπως είναι αντίστοιχα και των Γερμανικών (πολλές ομοιότητες)...αλλά δεν έχω ακούσει πουθενά για αύξηση της δυσλεξίας εξαιτίας της δυσκολίας της.

amyroukai
01/03/2014, 21:03
Αρηστω να αγυασι τω στωμα σου φηλως.

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις και των μεν και των δε, παρα ταύτα βασική γραμματική και ορθογραφία όλοι έχουμε κάνει.

byron
01/03/2014, 21:24
:p :smokin:



Οκ, όπου να'ναι θα σκάσει κάποιος Delmouzos και Rhoedis (με Ζουραριο is στο τέλος, όπως είπε ο Terens) για να αλλάξουν τα πράγματα.

virus
01/03/2014, 21:31
έχω δει καθηγητή πανεπιστημίου να γράφει σε φόρουμ και σου πετάει τα μάτια έξω




Με το συμπαθειο κιόλας, αλλά μια γλώσσα δεν αλλάζει επειδή ένα μικρό ποσοστό ανθρώπων είναι δυσλεκτικοι, αλλά ούτε και επειδή κάποιοι/αρκετοί πιτσιρικάδες βαράνε το πουλάκι τους την ώρα της Γλώσσας και επιχειρούν μετά, να καλύψουν την αμορφωσιά τους με την χρήση greekglish και καλά από άποψη, τρομάρα τους...


το θεμα ορθογραφια το κατανοω μεχρι ενα σημειο. υπαρχουν ανθρωποι που τοτε μεχρι δημοτικο μπορουσαν να πανε λογω επαρχιας. γραφουν εδω μεσα και τα κειμενα τους εχουν μια ουσια εκει με αφηνει παγερα αδιαφορο αν υπαρχουν ορθογραφικα λαθη. και ξερουν και καλυτερη ορθογραφια απο τα σημερινα δεκαεξαχρονα.


εκει που γινομαι εξαλος ειναι με τα σημερινα δεκαεξαχρονα. τραγικο θα ελεγα και καλα να παθουν που ντρεπονται. ακου γκρικλις κι αποψη.


οσο για τα γκρικλις ουτε τα διαβαζω.


αριστο για το πρωτο ποστ σου τουλαχιστον μην αναφερεις τι εχει βγαλει ο καθεις. δημοτικο γυμνασιο λυκειο πανεπιστημιο. δεν εχει καμια σημασια.

Dbnn
01/03/2014, 21:37
310814

spyrakos35
01/03/2014, 21:38
310814

βάλε και έναν γλάρο στο background

Dbnn
01/03/2014, 21:40
βάλε και έναν γλάρο στο background

Δεν κατέχω απο photoshop :lol:

pipe_smoker
01/03/2014, 21:44
κλικ εδώ (http://el.glosbe.com/el/sq/%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%BF%CF%85) γατάκι (κουτσό γατάκι :lol: )

ik qiu στα αλβανικά.

Αι κιχου στα αρβανίτικα;)

spyrakos35
01/03/2014, 21:45
ik qiu στα αλβανικά.

Αι κιχου στα αρβανίτικα;)

οι αρβανίτες εξ αλβανίας ορμώμενοι δεν είναι?

pipe_smoker
01/03/2014, 22:02
οι αρβανίτες εξ αλβανίας ορμώμενοι δεν είναι?

I am begging you, μην ανοίξουμε ΚΑΙ ιστορικοπολιτικογεωγραφική κουβέντα Σαββατιάτικο:whiteflag:

Sapadak
01/03/2014, 22:06
310814

Fixed
310815

Pan (dvs)
01/03/2014, 23:33
δηλαδή εσένα αν σε ενοχλεί κάτι σε κάποιον, δε του το λες ;

Καποιες φορες οχι ρε φιλε.
Αν νοιωθω οτι δεν το κανει λογω βλακειας,αλλα το κανει γιατι μεχρι εκει φτανουνε οι γνωσεις δεν ασχολουμαι.

Εξαλου φορουμ μοτοσυκλετιστων ειμαστε και οχι φορουμ λογιων.

makis206
01/03/2014, 23:51
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο και πηγαίναμε δικάβαλο τα γκομενάκια στα φραπέ και στα ούφο. Είχαμε και χτενάκι στην κωλότσεπη.:smokin:

bruno
02/03/2014, 00:20
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο και πηγαίναμε δικάβαλο τα γκομενάκια στα φραπέ και στα ούφο. Είχαμε και χτενάκι στην κωλότσεπη.:smokin:

χτενακι δεν προλαβα,είχαμε μια αλυσιδα όμως που ηταν γατζωμενη στο πορτοφολι:lol:http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=L38SeK98yfU

GKN
02/03/2014, 00:36
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο και πηγαίναμε δικάβαλο τα γκομενάκια στα φραπέ και στα ούφο. Είχαμε και χτενάκι στην κωλότσεπη.:smokin:

:smokin::beer::p

Dbnn
02/03/2014, 00:45
οι αρβανίτες εξ αλβανίας ορμώμενοι δεν είναι?

Καμία σχέση. Αρβανίτης είμαι. :beer: /offtopic

sotostzav
02/03/2014, 04:53
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο και πηγαίναμε δικάβαλο τα γκομενάκια στα φραπέ και στα ούφο. Είχαμε και χτενάκι στην κωλότσεπη.:smokin:
Ειχες δηλαδή μαλλια τοτε?!Αυτό προσπαθεις να μας πεις?!!:D

irinia
02/03/2014, 07:12
ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ...........ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.....???




Τό administrator είναι κάτι σάν τό άρχιστράτηγος....???

amyroukai
02/03/2014, 08:25
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο:

Ναι Μακουλη. Και απο τότε πέρασαν χρόνια. Και καθημερινά διαβάζετε σωστά γραμμένες λέξεις σε εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, διορθωμένες απο τον κορεκτορα του word, υποτιτλους στα τουρκικα που ειπωθηκε πιο πισω, έστω και απο καθαρή παπαγαλία όταν δεις σωστά γραμμένη μια λέξη χίλιες φορές, μοιραία κάποια στιγμή θα την γράψεις όπως την βλέπεις. Το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνεις ορθογράφος. Όπως μαθαίνεις οτιδήποτε άλλο χωρίς ειδική εκπαίδευση, μαθαινεις και αυτό το γλωσσικό εργαλείο.

makis206
02/03/2014, 08:28
Ειχες δηλαδή μαλλια τοτε?!Αυτό προσπαθεις να μας πεις?!!:D

Εσύ τι λες μωρέ, ότι γεννήθηκα και μεγάλωσα Κότζακ; Κάποτε είχα κοτσίδα που τη ζήλευαν και τα γκομενάκια ακόμα, αφού να φανταστείς αντί για χτενάκι έπαιρνα βούρτσα εγώ :lol:

spyrakos35
02/03/2014, 08:33
Ναι Μακουλη. Και απο τότε πέρασαν χρόνια. Και καθημερινά διαβάζετε σωστά γραμμένες λέξεις σε εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, διορθωμένες απο τον κορεκτορα του word, υποτιτλους στα τουρκικα που ειπωθηκε πιο πισω, έστω και απο καθαρή παπαγαλία όταν δεις σωστά γραμμένη μια λέξη χίλιες φορές, μοιραία κάποια στιγμή θα την γράψεις όπως την βλέπεις. Το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνεις ορθογράφος. Όπως μαθαίνεις οτιδήποτε άλλο χωρίς ειδική εκπαίδευση, μαθαινεις και αυτό το γλωσσικό εργαλείο.

εδώ είναι τα ωραία.... διαβάζουμε ό,τι να' ναι.... και ακούμε τα απίστευτα... και το αστείο είναι οτι οι άνθρωποι οι οποίοι τα λένε και τα γράφουν δεν θα έπρεπε να το κάνουν.....

θυμάσαι κάποτε που προσπαθούσαν να μας πείσουν οτι το "δακρυγόνο" είναι "δακρυογόνο"??? οτι το παλιρροιακό κύμα είναι παλιρροϊκό ή κάτι τέτοιο???

στην δουλειά μου πλέον χρησιμοποιούνε σε μία πρόταση μισα ελληνικά μισά αγγλικά.... π.χ. "Πιο συγκεκριμένα, επί συνόλου 121 tasks:" (πραγματικό παράδειγμα)....

γ@μώ το κερατό σας ρε, ειδικά των τελευταίων (έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι αν μου μιλήσουν σε μισά αγγλικά και μισα ελληνικά θα ζητήσω μετάφραση)......

BLiTzER
02/03/2014, 08:37
Στον κόσμο των υπολογιστών συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε τις αγγλικές λέξεις έναντι των πανηλίθιων μεταφράσεων πάντως. Γενικά σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σε οτιδήποτε.

spyrakos35
02/03/2014, 08:41
Στον κόσμο των υπολογιστών συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε τις αγγλικές λέξεις έναντι των πανηλίθιων μεταφράσεων πάντως. Γενικά σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σε οτιδήποτε.

αν το γράφεις σε αντιπαράθεση αυτου που έγραψα, δεν ξέρω αγγλικά, συγνώμη κιόλας

amyroukai
02/03/2014, 08:56
Σπύρο το μια λεξη λάθος στις 20 (τυχαίο το νουμερο) τρώγεται. Το μια σωστή στις 20 μου φαίνεται τραγικό.

Χωρίς να το προεκτεινω σε προσωπικές εκτιμήσεις από μόνο του. Ξέρω μια χαρά ανθρώπους ανορθογραφους, απίθανα μαλάκες επίσης. Ξαναλεω, όπως μαθαίνει ο οποιοδήποτε να μαστορευει, να χειρίζεται υπολογιστή, κινητό, μηχανή, πλεϊστεϊσον, ας μαθει σιγά σιγά να γράφει. Να διαβάζει ξέρει, αλλιως δεν θα ηταν εδώ τουλάχιστον. Εύκολο είναι.

makis206
02/03/2014, 08:59
Ναι Μακουλη. Και απο τότε πέρασαν χρόνια. Και καθημερινά διαβάζετε σωστά γραμμένες λέξεις σε εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, διορθωμένες απο τον κορεκτορα του word, υποτιτλους στα τουρκικα που ειπωθηκε πιο πισω, έστω και απο καθαρή παπαγαλία όταν δεις σωστά γραμμένη μια λέξη χίλιες φορές, μοιραία κάποια στιγμή θα την γράψεις όπως την βλέπεις. Το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνεις ορθογράφος. Όπως μαθαίνεις οτιδήποτε άλλο χωρίς ειδική εκπαίδευση, μαθαινεις και αυτό το γλωσσικό εργαλείο.

Γιάννη κάπως έτσι είναι τα πράγματα για μένα, η "τό'χεις" ή "δεν τό'χεις" τελικά, ή "το παίρνεις" ή "δεν το παίρνεις". Έχω δει ανθρώπους (πχ εγώ) που ούτε με το σχολείο τα είχα καλά, ούτε ήμουν και ποτέ από αυτούς που αφιέρωναν χρόνο στο να διαβάσουν ένα βιβλίο, μια εφημερίδα κλπ. Ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να μπλέξω με εργαλεία διόρθωσης κειμένων κι όμως τα πάω αρκετά καλά με την ορθογραφία, αν και κατά καιρούς πετάω και καμιά κοτσάνα, οκ. Μπορεί να πει κάποιος ότι ίσως με βοήθησε πολύ η γραφή στα φόρουμς που συμμετέχω εδώ και χρόνια, δεν θυμάμαι όμως στην προ-φόρουμ εποχή να τα πήγαινα και άσχημα..
Έχω δει πάλι κάτι άλλους, "σπουδαγμένους", ανθρώπους που διάβασαν πολύ κι όμως δεν τους βγαίνει. Ίσως δεν είναι ο κανόνας, ειλικρινά όμως το έχω συναντήσει πάρα πολλές φορές στη ζωή μου κι ενώ στην αρχή μου έκανε εντύπωση, τώρα πια τα βλέπω όλα πιο απλά και τ'αντιμετωπίζω σαφώς πιο χαλαρά. "Απλώς δεν τό'χει, οκ".
Ποτέ δεν "την είπα" σε κάποιον που κάνει ορθογραφικά λάθη, μόνο χαριτολογώντας ανταπαντούσα σε παρόμοιο στυλ κι αυτό ήταν όλο, με μόνο σκοπό να γελάσουμε λίγο. Γενικώς και για να κλείσω δεν μ'ενοχλούν τα ορθογραφικά όταν καταλαβαίνω τι θέλει ο άλλος να πει.

Να μου πεις τα greeklish ναι, εκνευρίζομαι όταν βλέπω παιδάκια να τα χρησιμοποιούν τόσο στην καθημερινότητά τους.. απ'την άλλη όταν διαβάζω τον afrotwin αυτή η μέθοδος γραφής κάνει ακόμα πιο αστείο αυτό που θέλει να πει ο Λεωνίδας, σαν να το έχω συνδυάσει με αυτόν τον άνθρωπο και δεν θα μου καθόταν ωραία αν κάποια στιγμή αποφάσιζε να αρχίσει να γράφει με ελληνικούς χαρακτήρες..;)

Για τους δυσλεκτικούς και λοιπούς ανθρώπους που αντιμετωπίζουν παρόμοιας φύσης θεματάκια δεν έχω να πω κάτι, σαφώς καταλαβαίνω απόλυτα, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο..:)

BLiTzER
02/03/2014, 09:03
αν το γράφεις σε αντιπαράθεση αυτου που έγραψα, δεν ξέρω αγγλικά, συγνώμη κιόλας

Το έγραψα για να δικαιολογήσω (να ενθαρρύνω κιόλας) τη χρήση των αγγλικών μέσα σε κατά τ'άλλα ελληνικότατες προτάσεις, σε συγκεκριμένους τομείς (πιθανότατα όχι στον δικό σου, αν και δεν είμαι πολύ σίγουρος τι κάνεις :P). Όχι, αρνούμαι να χρησιμοποιήσω τα "μεταγλωττιστής", "διεπαφή", "τείχος προστασίας" και "αντίγραφο ασφαλείας". Και κλείνω την παρένθεση εδώ.

bulmont
02/03/2014, 09:12
Κατ'αρχήν όλοι οι γνήσιοι μοτοσικλετιστές την κάναμε κοπάνα απ'το σχολείο και πηγαίναμε δικάβαλο τα γκομενάκια στα φραπέ και στα ούφο. Είχαμε και χτενάκι στην κωλότσεπη.:smokin:


Kαι φυσικά την αξέχαστη, αξεπέραστη και ανεπανάληπτη Α Σ Π Ρ Η Κ Α Λ Τ Σ Α Α Α Α Α Α Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

spyrakos35
02/03/2014, 09:17
Σπύρο το μια λεξη λάθος στις 20 (τυχαίο το νουμερο) τρώγεται. Το μια σωστή στις 20 μου φαίνεται τραγικό.

Χωρίς να το προεκτεινω σε προσωπικές εκτιμήσεις από μόνο του. Ξέρω μια χαρά ανθρώπους ανορθογραφους, απίθανα μαλάκες επίσης. Ξαναλεω, όπως μαθαίνει ο οποιοδήποτε να μαστορευει, να χειρίζεται υπολογιστή, κινητό, μηχανή, πλεϊστεϊσον, ας μαθει σιγά σιγά να γράφει. Να διαβάζει ξέρει, αλλιως δεν θα ηταν εδώ τουλάχιστον. Εύκολο είναι.

+1300 αλλά έχει να κάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό κατά πόσο θέλει/μπορεί ο άλλος να μάθει....

εγώ πχ δεν πρόκειται να μάθω ποτέ πώς γράφονται όλα τα εις -δ-ο/ω-θεί...... γιατί πολύ απλά, δεν ξέρω τον κανόνα (http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?6983-%CE%94%CE%B9%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CE%AF-%CE%AE-%CE%B4%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF-%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CE%AE-%CE%B4%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9).... και με έχω πείσει οτι είμαι μεγάλος για να τον μάθω (που δεν είμαι, απλά βαριέμαι να ασχοληθω).....

fkol k4
02/03/2014, 09:22
εδώ είναι τα ωραία.... διαβάζουμε ό,τι να' ναι.... και ακούμε τα απίστευτα... και το αστείο είναι οτι οι άνθρωποι οι οποίοι τα λένε και τα γράφουν δεν θα έπρεπε να το κάνουν.....

θυμάσαι κάποτε που προσπαθούσαν να μας πείσουν οτι το "δακρυγόνο" είναι "δακρυογόνο"??? οτι το παλιρροιακό κύμα είναι παλιρροϊκό ή κάτι τέτοιο???

στην δουλειά μου πλέον χρησιμοποιούνε σε μία πρόταση μισα ελληνικά μισά αγγλικά.... π.χ. "Πιο συγκεκριμένα, επί συνόλου 121 tasks:" (πραγματικό παράδειγμα)....

γ@μώ το κερατό σας ρε, ειδικά των τελευταίων (έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι αν μου μιλήσουν σε μισά αγγλικά και μισα ελληνικά θα ζητήσω μετάφραση)......


Στον κόσμο των υπολογιστών συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε τις αγγλικές λέξεις έναντι των πανηλίθιων μεταφράσεων πάντως. Γενικά σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σε οτιδήποτε.

Δεν ξέρουν όλοι αγγλικά όμως και κάπως πρέπει να δώσεις σε κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά να καταλάβει πως μπορεί να χειριστεί αυτό το πράγμα που έχει μπροστά του.
Έτσι, μεταφράζεις όσα γίνεται να μεταφράσεις στον ίδιο χώρο που θα πιάνει περίπου και το πρωτότυπο αγγλικό.
Πχ task=διεργασία, οκ απλό είναι εδώ.
Μπορείς όμως να βρεις κάτι απλό και κατανοητό που να μεταφράζει την έννοια του sandbox για παράδειγμα, ενώ ταυτόχρονα χωράει και στο πεδίο που έχει υπολογίσει ο προγραμματιστής για το μήνυμα;
Ναι, μπορώ να βάλω μια πρόταση που θα εξηγεί τι είναι το sandbox, αλλά

δεν θα το διαβάσει κανείς
πολλές φορές θα κρασάρει το πρόγραμμα (ή απλά θα χαλάσει η λειτουργικότητα του παραθύρου) γιατί ο άνθρωπος που το σχεδίασε δεν προέβλεψε το ότι κάποιος θα βάλει μια ολόκληρη πρόταση εκεί που άλλοι μπορούν να βάλουν μόνο μια λέξη.

Οπότε, κάποια πράγματα καλώς μένουν αμετάφραστα.
Στην ουσία δεν μιλάμε μικτά, απλά υιοθετούμε κάποιες ξένες λέξεις αντί να δημιουργήσουμε αντίστοιχες νέες.

Επίσης, καλό είναι να έχουμε υπ' όψη πως πολλά από αυτά που χρησιμοποιούμε στον υπολογιστή μας (ειδικά αν είναι ανοιχτού κώδικα) τα έχουν μεταφράσει εθελοντές στον ελεύθερο χρόνο τους και όχι κάποιος επαγγελματίας.

Ένας εκ των εθελοντών μεταφραστών ελεύθερου και ανοιχτού κώδικα λογισμικού. :wave2:


Σπύρο το μια λεξη λάθος στις 20 (τυχαίο το νουμερο) τρώγεται. Το μια σωστή στις 20 μου φαίνεται τραγικό.

Χωρίς να το προεκτεινω σε προσωπικές εκτιμήσεις από μόνο του. Ξέρω μια χαρά ανθρώπους ανορθογραφους, απίθανα μαλάκες επίσης. Ξαναλεω, όπως μαθαίνει ο οποιοδήποτε να μαστορευει, να χειρίζεται υπολογιστή, κινητό, μηχανή, πλεϊστεϊσον, ας μαθει σιγά σιγά να γράφει. Να διαβάζει ξέρει, αλλιως δεν θα ηταν εδώ τουλάχιστον. Εύκολο είναι.

Πάντα ξεχωρίζει το αν κάποιος ξέρει πολύ καλή ορθογραφία και απλά κάπου έκανε τυπογραφικό (και όχι ορθογραφικό) λάθος, αν ξέρει αλλά του ξεφεύγουν μερικά, αν δεν ξέρει αλλά τουλάχιστον προσπαθεί ή αν δεν ξέρει και στ' @@ του αν θα βγάλει τα μάτια των άλλων.

Ένα κείμενο περασμένο από τον ορθογράφο δεν ενοχλεί, ακόμα και αν έχει μείνει το «ποιο» αντί του «πιο», ή το «τη» αντί του «τι».
Αυτό που ενοχλεί είναι το να υπάρχουν πολλά λάθη που οποιοσδήποτε ορθογράφος εύκολα θα τα διόρθωνε. Και όχι τόσο για τα λάθη, αλλά γιατί δείχνει ότι δεν σε νοιάζει για τον συνομιλητή.
Δεν είναι τίποτα να ενεργοποιήσεις τον ορθογράφο στον Firefox και να κάνεις κλικ στις λέξεις με την κόκκινη γραμμή αφού γράψεις το κείμενο.
(Εδώ είναι ένα καλό πρόσθετο για όσους θέλουν να δοκιμάσουν (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/)).

nikos_abel
02/03/2014, 09:44
Τι νόημα της ορθογραφίας είναι μόνο για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τι γράφετΕ. Για τί άλλο "γράφετΑΙ" και άλλο "γράφετΕ" ας ακούγεται το ίδιο, δεν είμαστε μπροστά να σας δούμε να καταλάβουμε που απευθύνεστε,
ούτε είναι λογικό να πρέπει να διαβάσεις μια πρόταση δύο φορές για να την καταλάβεις.
Τώρα, αν αντί οθόνη μου γράψει ο άλλος μόνιτορ, είπαμε, το νόημα είναι να τον καταλάβω.
Και συγνώμη Σπυράκο αλλά 2014 στην ελλάδα και να μην ξέρεις βασικά αγγλικά είναι ένα θέμα....

fkol k4
02/03/2014, 09:47
Τι νόημα της ορθογραφίας είναι μόνο για να μπορούμε να καταλαβαίνουμε τι γράφετΕ.

Όχι μόνο βρε συ, είναι και για να καταλαβαίνουμε τι «γράφεται».:lol:

nikos_abel
02/03/2014, 09:50
Όχι μόνο βρε συ, είναι και για να καταλαβαίνουμε τι «γράφεται».:lol:

:lol:

Χωρίς πλάκα, αυτό είναι το πρόβλημα, αυτές οι λεπτές διαφορές που αλλάζουν ολο το νόημα και σου βγαίνει η ψυχή για να το καταλάβεις (αν το καταλάβεις και δε πλακωθείς πρώτα)

nicksior
02/03/2014, 09:53
Μοτοσυκλετιστής (harley) και άριστος γνώστης της Ελληνικής είναι και ο Βύρων Πολύδωρας.
Απ όταν το μαθα ...
Σκόπιμα κάνω μερικά ορθογραφικά λαθάκια (όσο πατά η γάτα).
Επίσης δεν θα αγοράσω ποτέ harley:lol:

Ο Μακρυγιάννης δεν ήξερε ορθογραφία και δεν είχε harley...

Oi φιλόλογοι , στο σχολείο , βαθμολογούν πλέον τα νοήματα και όχι τόσο την ορθογραφία..

Βέβαια ένα ανορθόγραφο κείμενο με κουράζει αλλά μη ξεχνάμε και τους νεωτερισμούς των Μπαμπινιώτη κλπ (πχ αβγο) που ξενίζουν κάποιον που τελείωσε πιο παλιά το σχολειό..

Ep;ishw symfvn;v me ton apo p;anv!

BLiTzER
02/03/2014, 09:57
Δε νομίζω ότι θεωρείται (ακόμα) λάθος το "αυγό" ή το "τραίνο" (εγώ ακόμα έτσι τα γράφω). Τα παιδιά αναφέρονται περισσότερο σε "αυτή είμαστε" και "είμουν νιος και γέρασα".

notakos600
02/03/2014, 10:09
Με ενοχλεί αφάνταστα η ανορθογραφία, δεν είναι μόνο ότι μου βγαίνουν τα μάτια, είναι και το γεγονός πως αποκλείεται να πάρω τον άλλο στα σοβαρά όταν είναι ανορθόγραφος. Μπορεί να είμαι σκληρός και απόλυτος αλλά στο θέμα της ορθογραφίας έτσι ήμουν από πάντα. Η ανορθογραφία ενός ανθρώπου δηλώνει στην τελική την παιδεία του.

Bradipous
02/03/2014, 10:37
Μια φορα τονους δεν θα συνηθισω να βαζω.

Αυτο που λεει ο νοτακος το 'χω κ γω, ειδικα οταν μπαινω και βλεπω αγγελιες στο καρ και ειναι γραμμενες με γκρικλις μου δημιουργει την εντυπωση πως ο ιδιοκτητης ειναι αλλα αντ' αλλων και απλα προσπερνω την αγγελια.

nickald
02/03/2014, 10:42
Με ενοχλεί αφάνταστα η ανορθογραφία, δεν είναι μόνο ότι μου βγαίνουν τα μάτια, είναι και το γεγονός πως αποκλείεται να πάρω τον άλλο στα σοβαρά όταν είναι ανορθόγραφος. Μπορεί να είμαι σκληρός και απόλυτος αλλά στο θέμα της ορθογραφίας έτσι ήμουν από πάντα. Η ανορθογραφία ενός ανθρώπου δηλώνει στην τελική την παιδεία του.

Καμία σχέση....

Δεν μπορεί να τα λες σοβαρά αυτά τα πράγματα.... Δηλαδή αυτός που γράφει σωστά έχει παιδεία και αυτός που κάνει ορθογραφικά όχι?

Όλοι αυτοί οι δικηγόροι, γιατροί, μηχανικοί κλπ που κάνουν τόσα χρόνια κουμάντο και μας έχουν βουτήξει στα σκατά μια χαρά ορθογράφοι είναι..... για την παιδεία που έχουν όμως σηκώνει μεγάλη κουβέντα.....

fkol k4
02/03/2014, 10:51
Αυτο που λεει ο νοτακος το 'χω κ γω, ειδικα οταν μπαινω και βλεπω αγγελιες στο καρ και ειναι γραμμενες με γκρικλις μου δημιουργει την εντυπωση πως ο ιδιοκτητης ειναι αλλα αντ' αλλων και απλα προσπερνω την αγγελια.

Για τα greeklish αλλά και για τα ίνγκρεεκ είναι λογικό μιας και χρησιμοποιείς σύμβολα μιας γλώσσας για να γράφεις σε άλλη.
Το τεχνικό ανάλογο είναι να βιδώνεις με σκεπάρνι ή να σκάβεις με κατσαβίδι. Πολλοί το κάνουν, όλοι όμως καταλαβαίνουν πως δεν είναι σωστό.
Για την ορθογραφία, είναι λίγο υπερβολική άποψη.

Βέβαια, οι απόψεις διαφέρουν ανά άτομο. Πχ υπάρχει και κόσμος που αυτό που το ίδιο αρνητικά σκέφτεται και για όποιον

Μια φορα τονους δεν θα συνηθισω να βαζω. και η λογική είναι αντίστοιχη.

Εν πάση περιπτώσει, εδώ το θέμα δεν παίρνει συνήθως σοβαρές διαστάσεις, στα αγγλόφωνα fora να δείτε τι γίνεται, εκεί υπάρχουν άτομα που δεν σου τη χαρίζουν ακόμα και αν τα αγγλικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα

Bradipous
02/03/2014, 11:05
Για τα greeklish αλλά και για τα ίνγκρεεκ είναι λογικό μιας και χρησιμοποιείς σύμβολα μιας γλώσσας για να γράφεις σε άλλη.
Το τεχνικό ανάλογο είναι να βιδώνεις με σκεπάρνι ή να σκάβεις με κατσαβίδι. Πολλοί το κάνουν, όλοι όμως καταλαβαίνουν πως δεν είναι σωστό.
Για την ορθογραφία, είναι λίγο υπερβολική άποψη.

Βέβαια, οι απόψεις διαφέρουν ανά άτομο. Πχ υπάρχει και κόσμος που αυτό που το ίδιο αρνητικά σκέφτεται και για όποιον
και η λογική είναι αντίστοιχη.

Εν πάση περιπτώσει, εδώ το θέμα δεν παίρνει συνήθως σοβαρές διαστάσεις, στα αγγλόφωνα fora να δείτε τι γίνεται, εκεί υπάρχουν άτομα που δεν σου τη χαρίζουν ακόμα και αν τα αγγλικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα

Οταν ομως θελεις να πουλησεις κατι προσπαθεις να κανεις καλη εντυπωση στον υποψηφιο αγοραστη, οποτε τουλαχιστον ελληνικα θα μπορουσαν να γραφουν. Και εγω οσες φορες εχω βαλει αγγελιες και ορθρογραφημενες ηταν και τονους ειχαν. Το οτι δεν βαζω τονους σε ο,τι γραφω εδω μεσα, σε τσατ κλπ ειναι καθαρα θεμα βιασυνης.

devil's animal
02/03/2014, 11:15
προσωπικα με ενοχλει που βλεπω ανορθογραφα posts εδω μεσα (ετσι για να σου την μπω Σπυρακο):lol:
αλλα δινω αφεση σε ατομα που καταλαβαινω οτι, ειτε λογω ηλικιας, ειτε λογω αλλων καταστασεων δεν προκειται να μαθουν...

βασικοτερο για μενα ειναι η συνταξη του κειμενου...
πραγματικα καποιες φορες δεν βγαινει ΚΑΝΕΝΑ νοημα...
και οχι μονο επειδη δεν υπαρχουν σημεια στιξης (ναι μιλαω και εγω με τα αποσιωπητικα) ή παραγραφοι...αλλα γιατι απλα αυτοι που γραφουν δεν μπορουν να βαλουν 10 λεξεις στην σωστη σειρα...και ας ειναι ανορθογραφα γραμμενες...


ετσι πιθανοτατα να χανεται το νοημα του κειμενου και να συμβαινουν παρεξηγησεις απο το πουθενα...
αλλο ηθελε να πει ο ποιητης και αλλο βγηκε στην οθονη...:dizzy:

virus
02/03/2014, 11:21
Εν πάση περιπτώσει, εδώ το θέμα δεν παίρνει συνήθως σοβαρές διαστάσεις, στα αγγλόφωνα fora να δείτε τι γίνεται, εκεί υπάρχουν άτομα που δεν σου τη χαρίζουν ακόμα και αν τα αγγλικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα


αυτο δεν ειναι προστασια γλωσσας; ;)

AUFGEBRACHT
02/03/2014, 12:03
Στον κόσμο των υπολογιστών συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε τις αγγλικές λέξεις έναντι των πανηλίθιων μεταφράσεων πάντως. Γενικά σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σε οτιδήποτε.

Θυμάμαι τη Λιάνα Κανέλλη στο "Ομιλείτε ελληνικά" τότε που είχαν πρωτοβγεί τα CD να επιμένει να τα αποκαλούμε Συμπυκνωμένο Δίσκο :lol:
Σχετικά με τις μεταφράσεις που να δεις γαλλικό ή γερμανικό κανάλι, αν δεν κάνω λάθος σε αυτές τις χώρες υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τα τηλεοπτικά κανάλια να έχουν ξενόγλωσσα προγράμματα μέχρι ενός συγκεκριμένου ποσοστού, με αποτέλεσμα να μεταγλωτίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μέχρι τα τραγούδια, είχε πετύχει γαλλικό μουσικό κανάλι που έπαιζε τα αγγλικά τραγούσια και από κάτω πέρναγε η μετάφραση με τους στίχους στα αγγλικά, να βλέπεις τη σειρά Tour of duty και οι βιετκόνγκ να φωνάζουν Ράους!!! :bawl:

AUFGEBRACHT
02/03/2014, 12:11
- ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΧΕΙΜΩΝΙΚΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

- ΕΛΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΥΔΡΟΠΕΠΟΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ!!!

310856

Joyrider
02/03/2014, 12:40
Δεν πα να είσαι καραφασιστόμουτρο του κερατά. Σωστή ορθογραφία να έχεις και η παιδεία εννοείται. Ζβντόινγκ. :dizzy:

pipe_smoker
02/03/2014, 12:49
Δεν πα να είσαι καραφασιστόμουτρο του κερατά. Σωστή ορθογραφία να έχεις και η παιδεία εννοείται. Ζβντόινγκ. :dizzy:

Καλα αααασ'το αυτο.

Το οτι οι πλεον ανορθογραφοι ειναι κατι χρυσαυγουλα, φασισταρια, και καλα θιασωτες της ελληνικης γλωσσας ιστοριας και κληρονομιας ειναι το ανεκδοτο της δεκαετιας (και βαλε).

Δωξα τυμι χρισι αβγει

Οι ελαδα πωται δεν παιθαινοι!

και δε συμμαζευεται...

Joyrider
02/03/2014, 12:56
Καλα αααασ'το αυτο.

Το οτι οι πλεον ανορθογραφοι ειναι κατι χρυσαυγουλα, φασισταρια, και καλα θιασωτες της ελληνικης γλωσσας ιστοριας και κληρονομιας ειναι το ανεκδοτο της δεκαετιας (και βαλε).

Δωξα τυμι χρισι αβγει

Οι ελαδα πωται δεν παιθαινοι!

και δε συμμαζευεται...

Και αυτό. Αλλά το σχόλιό μου καυτηριάζει το "ορθογραφία => παιδεία".

Επίσης είναι μεγάλη κουβέντα το τι ακριβώς σημαίνουν ή είναι παιδεία, μόρφωση, γνώση, αγωγή, καλαισθησία κτλ κτλ και πως αλληλοσυνδέονται, αλληλοκαλύπτονται, διαχωρίζονται όλα αυτά.

pipe_smoker
02/03/2014, 13:38
Και αυτό. Αλλά το σχόλιό μου καυτηριάζει το "ορθογραφία => παιδεία".


Καταλαβα τί ηθελες να πεις.

Απλα μου θυμησες τα κλασσικα "Κωνσταντινος Κωλοκοτρωνης", "Εγερθουτου" κλπ κι αναφερθηκα στο φαινομενο.

Τωρα, σχετικα με αυτο που λες, ουτε το ενα προϋποθετει το αλλο αλλα ουτε και γινεται να το ακυρωσουμε τελειως.

Αν, για να βγαλουμε μια ακρη στην κουβεντα μας, συμπεριλαβουμε στην παιδεια τα γραμματα, τη σχολικη μορφωση κλπ κι οχι απλα το σοφο παππου απο τα κατω Σεκλανα, ναι η ορθογραφια παιζει κι αυτη το ρολο της οπως και το συντακτικο και η γραμματικη και πολλα αλλα.

Το οτι οι περισσοτεροι εχουμε ξεχασει να κανουμε διαιρεση στο χαρτι σε τριψηφια και πανω νουμερα επειδη κουβαλαμε το κινητο στην τσεπη που εχει κομπιουτερακι, μπορει να μη μας επηρεαζει στην καθημερινοτητα μας, αλλα δε μας τιμαει κιολας:)

fkol k4
02/03/2014, 13:40
Και αυτό. Αλλά το σχόλιό μου καυτηριάζει το "ορθογραφία => παιδεία".

Επίσης είναι μεγάλη κουβέντα το τι ακριβώς σημαίνουν ή είναι παιδεία, μόρφωση, γνώση, αγωγή, καλαισθησία κτλ κτλ και πως αλληλοσυνδέονται, αλληλοκαλύπτονται, διαχωρίζονται όλα αυτά.

Η ορθή γραφή δεν συνεπάγεται την παιδεία (ίσως την εκπαίδευση, αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο).

Το να προσπαθείς όμως κατά το δυνατόν να βελτιώσεις τη γραφή σου για να διευκολύνεις όποιον διαβάζει αυτό που γράφεις, είναι ανάλογο με το να αποφεύγεις να διπλοπαρκάρεις, να μην κλείνεις με τη μηχανή το πεζοδρόμιο, να μην κάνεις βόλτες το τετράγωνο τα μεσάνυχτα με το παπί χωρίς εξάτμιση, να μην πετάς τα σκουπίδια έξω από τον κάδο και άλλα τέτοια.
Και αυτά όντως συνεπάγονται την παιδεία.

Και όταν γράφω «να προσπαθείς όμως κατά το δυνατόν να βελτιώσεις τη γραφή σου» δεν σημαίνει να μην κάνεις κανένα λάθος, σημαίνει απλά να μην αδιαφορείς για το πόσα λάθη κάνεις.
Το «βαριέμαι να κάθομαι να κάνω δέκα δεξιά κλικ για να διαβάσεις εσύ πιο εύκολα αυτό που γράφω» σημαίνει άνετα «βαριέμαι να σταματήσω να σε γράφω εκεί που ξέρεις».
Κι εγώ που ξέρω ορθογραφία, τον ορθογράφο τον έχω πάντα ανοιχτό.

AristidisZ
02/03/2014, 14:05
φεύγεις και δεν μου έχεις απαντήσει στην τρίτη αράδα που είναι όλο το ζουμί.... ;)

η ερώτηση είναι καθαρά προβοκατόρικη, και το ξέρεις ;)

θα σου απαντήσω διπλωματικά λοιπόν και εγώ:

όμοιος ομοίω, αεί πελάζει

:beer:

spyrakos35
02/03/2014, 14:07
να μιλήσουμε και σοβαρά λοιπόν....
ναι με κουράζει ενα ανορθόγραφο κείμενο αλλά με κουράζει πιο πολύ ενα κείμενο που δεν έχει κάτι να πει.....
:wave2:


προσωπικα με ενοχλει που βλεπω ανορθογραφα posts εδω μεσα (ετσι για να σου την μπω Σπυρακο):lol:


ενοχλητικό είναι κιόλας όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι λες, ειδικά όταν αυτό είναι τόσο ξεκάθαρο..... :owned:


αλλα δινω αφεση σε ατομα που καταλαβαινω οτι, ειτε λογω ηλικιας, ειτε λογω αλλων καταστασεων δεν προκειται να μαθουν...

+1300, το έχω πει ΚΑΙ αυτό και μάλιστα έφερα σαν παράδειγμα εμένα.....



βασικοτερο για μενα ειναι η συνταξη του κειμενου...
πραγματικα καποιες φορες δεν βγαινει ΚΑΝΕΝΑ νοημα...
και οχι μονο επειδη δεν υπαρχουν σημεια στιξης (ναι μιλαω και εγω με τα αποσιωπητικα) ή παραγραφοι...αλλα γιατι απλα αυτοι που γραφουν δεν μπορουν να βαλουν 10 λεξεις στην σωστη σειρα...και ας ειναι ανορθογραφα γραμμενες...
ετσι πιθανοτατα να χανεται το νοημα του κειμενου και να συμβαινουν παρεξηγησεις απο το πουθενα...
αλλο ηθελε να πει ο ποιητης και αλλο βγηκε στην οθονη...:dizzy:

+1300 στον κάγκουρα :lol: