PDA

View Full Version : Φρενα. Το ρημαδι απλα δεν εχει φρενα.



DrEvil
02/03/2014, 11:15
Για οσους δεν γνωριζομαστε:
Εχω το Κ8 με ΑΒΣ, το οποιο ειναι καλο-αγιο-χρησιμοτατο. Μα η αισθηση και η αποδοση των φρενων ειναι απλα αθλια.

Υψηλης εβαλα, τα ιδια. Εξαερωση μηνιαιως κανω, τα ιδια.

Ενας συναδερφος με Κ8, νομιζω, κατεληξε να καταργησει - απομακρυνει το ΑΒΣ ωστε επιτελους να εχει φρενα.
Δεν θελω να το φτασω εκει, οπότε θα το παλεψω με τρομπες/δαγκανες.

Παλαιοτερα ο Bikenest μου ειχε προτεινει δαγκανες απο GSXR 1000 K1-2, αν το κουρασμενο μυαλο μου θυμαται καλα.
(Νωντα, μια επιβεβαιωση θα ηταν χρησιμη, γιατι εχω αρχισει το ψαξιμο).

Καμια προταση σε τρομπες?

Οποιαδηποτε αλλη προταση, η οποια θα βοηθουσε στο να μπορω να φρεναρω χωρις το σκ@το να φτανει καλτσα?

Ichigo
02/03/2014, 12:25
Βασικά budget bike είναι τι ακριβώς περίμενες να δεις από τα φρένα του; :confused:
Αν περιμένεις να πηγαίνεις τάπα στην κίνηση της πόλης για τα δεδομένα του ληστή και θες να φρενάρεις και ακαριαία λες και φοράς Brembo τότε είσαι σε λάθος μηχανάκι...

Τέσπα δες εδώ μήπως καταφέρεις κάτι...

http://s38.photobucket.com/user/RichBinAZ/media/Bandit%20General%20Maintenance/Brake%20De-Airing/Slide1.jpg.html

πρόσεξε τα slide να τα πάρεις με τη σειρά

toyar
02/03/2014, 12:36
τι σε νοιαζει η αισθηση αμα εχει abs;
απλα το τσαρουχωνεις και περιμενεις να σταματησει

catmaster
02/03/2014, 13:18
Για οσους δεν γνωριζομαστε:
Εχω το Κ8 με ΑΒΣ, το οποιο ειναι καλο-αγιο-χρησιμοτατο. Μα η αισθηση και η αποδοση των φρενων ειναι απλα αθλια.

Υψηλης εβαλα, τα ιδια. Εξαερωση μηνιαιως κανω, τα ιδια.

Ενας συναδερφος με Κ8, νομιζω, κατεληξε να καταργησει - απομακρυνει το ΑΒΣ ωστε επιτελους να εχει φρενα.
Δεν θελω να το φτασω εκει, οπότε θα το παλεψω με τρομπες/δαγκανες.

Παλαιοτερα ο Bikenest μου ειχε προτεινει δαγκανες απο GSXR 1000 K1-2, αν το κουρασμενο μυαλο μου θυμαται καλα.
(Νωντα, μια επιβεβαιωση θα ηταν χρησιμη, γιατι εχω αρχισει το ψαξιμο).

Καμια προταση σε τρομπες?

Οποιαδηποτε αλλη προταση, η οποια θα βοηθουσε στο να μπορω να φρεναρω χωρις το σκ@το να φτανει καλτσα?

Δυστυχώς η αίσθηση "σφουγγάρι" δεν αλλάζει με εξαέρωση και υψηλής , σίγουρα αλλάζει με τρόμπα - δαγκάνες (αν θυμάμαι και εγώ καλά όντως μπαίνουν από Κ1 )

το ABs μην το καταργήσεις όμως είναι ενα + που μπορεί να σε σώσει από μια χαζοπτώση κάποτε


τι σε νοιαζει η αισθηση αμα εχει abs;
απλα το τσαρουχωνεις και περιμενεις να σταματησει

το ότι έχει ένα βοήθημα στα φρένα του για να μην μπλοκάρουν δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήνει αυτό να αναλάβει το φρενάρισμα

είτε έχεις είτε δεν έχεις , κανονικά φρενάρεις σαν να μην γνωρίζεις ότι υπάρχει ABS να καθαρίσει ... απλά η αίσθηση στη μανέτα είναι χάλια στα περισσότερα Bandit (όπως και στα Vstrom έχω πελάτη που εξαερώνει κάθε εβδομάδα και βρίζει ταυτόχρονα )

:wave2:

blackbusa
02/03/2014, 13:22
παρε βολτα ενα busa να δεις τι σημαινει ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΡΕΝΑ...

toyar
02/03/2014, 13:26
στη δυσκολη στιγμη ΠΡΕΠΕΙ να αφησει το φρεναρισμα στο abs αλλιως δεν θα σταματησει οπως πρεπει
το προβλημα του τσαρουχωματος που μπορει να συμβει και στον πιο εμπειρο και ικανο το abs το κανει φυσιολογικη λειτουργια
στις απλες περιπτωσεις <<κοβω για να στριψω σε στενο>> ας μην εχει αισθηση
αυτα απο μενα με τις μετριες οδηγικες ικανοτητες............

PortisHead
02/03/2014, 13:57
Πριν μπεις σε μεγαλυτερα εξοδα...δοκιμασε τα τακακια της EBC τα double H (Sintered)...δεν ακους...

DrEvil
02/03/2014, 14:15
Πριν μπεις σε μεγαλυτερα εξοδα...δοκιμασε τα τακακια της EBC τα double H (Sintered)...δεν ακους...

Χρονια και ζαμανια Πορτις..:)
Κουφος, πλεον και με χαρτι γιατρου (απωλεια ακοης 25% στο δεξι).
Τα εχω δοκιμασει, πολυ καλυτερα οπως και με τα CL, μα και παλι δεν....

Toyar, εχω μια λιγο διαφορετικη αποψη απο σενα στο πως πρεπει να φρεναρει ενα μηχανακι η/και ο αναβατης του.

Ακη, μια ερωτηση:
Καθονται στις βασεις χωρις αποστατες κτλ? Ρωτω γιατι στην Κυπρο, οπου πλεον μενω, δεν εχω ακομα βρει τις ακρες μου με μηχανουργεια και τορνους.
Επισης να ψαξω για τρομπα απο το ιδιο μοντελο?

Και συμφωνω στην διαφωνια καταργησης του ΑΒΣ.
Αν και η ποιοτητα οδοστρωματος εδω δεν εχει καμια σχεση με της Ελλαδας. Μπορει και να μην εχει ενεργοποιηθει ποτε το ΑΒΣ, απο οποια ταχυτητα και να εχω φρεναρει.

Πανο, αυτο με το Μπουσα το ακουω πολυ τακτικα και απλα μου φαινεται απιστευτο ενα τετοιο μηχανακι να μην εχει φρενα.... ΔΕΝ θελω να το νοιωσω αυτο :)

DrEvil
02/03/2014, 14:16
Πριν μπεις σε μεγαλυτερα εξοδα...δοκιμασε τα τακακια της EBC τα double H (Sintered)...δεν ακους...

Χρονια και ζαμανια Πορτις..:)
Κουφος, πλεον και με χαρτι γιατρου (απωλεια ακοης 25% στο δεξι).
Τα εχω δοκιμασει, πολυ καλυτερα οπως και με τα CL, μα και παλι δεν....

Toyar, εχω μια λιγο διαφορετικη αποψη απο σενα στο πως πρεπει να φρεναρει ενα μηχανακι η/και ο αναβατης του.

Ακη, μια ερωτηση:
Καθονται στις βασεις χωρις αποστατες κτλ? Ρωτω γιατι στην Κυπρο, οπου πλεον μενω, δεν εχω ακομα βρει τις ακρες μου με μηχανουργεια και τορνους.
Επισης να ψαξω για τρομπα απο το ιδιο μοντελο?

Και συμφωνω στην διαφωνια καταργησης του ΑΒΣ.
Αν και η ποιοτητα οδοστρωματος εδω δεν εχει καμια σχεση με της Ελλαδας. Μπορει και να μην εχει ενεργοποιηθει ποτε το ΑΒΣ, απο οποια ταχυτητα και να εχω φρεναρει.

Πανο, αυτο με το Μπουσα το ακουω πολυ τακτικα και απλα μου φαινεται απιστευτο ενα τετοιο μηχανακι να μην εχει φρενα.... ΔΕΝ θελω να το νοιωσω αυτο :)

catmaster
02/03/2014, 14:21
Χρονια και ζαμανια Πορτις..:)
Κουφος, πλεον και με χαρτι γιατρου (απωλεια ακοης 25% στο δεξι).
Τα εχω δοκιμασει, πολυ καλυτερα οπως και με τα CL, μα και παλι δεν....

Toyar, εχω μια λιγο διαφορετικη αποψη απο σενα στο πως πρεπει να φρεναρει ενα μηχανακι η/και ο αναβατης του.

Ακη, μια ερωτηση:
Καθονται στις βασεις χωρις αποστατες κτλ? Ρωτω γιατι στην Κυπρο, οπου πλεον μενω, δεν εχω ακομα βρει τις ακρες μου με μηχανουργεια και τορνους.
Επισης να ψαξω για τρομπα απο το ιδιο μοντελο?

Και συμφωνω στην διαφωνια καταργησης του ΑΒΣ.
Αν και η ποιοτητα οδοστρωματος εδω δεν εχει καμια σχεση με της Ελλαδας. Μπορει και να μην εχει ενεργοποιηθει ποτε το ΑΒΣ, απο οποια ταχυτητα και να εχω φρεναρει.

Πανο, αυτο με το Μπουσα το ακουω πολυ τακτικα και απλα μου φαινεται απιστευτο ενα τετοιο μηχανακι να μην εχει φρενα.... ΔΕΝ θελω να το νοιωσω αυτο :)

Αν θυμάμαι καλά χρειάζονται αποστάτες , αλλά για να μην σου λέω αλλά αντί αλλων θα μιλήσω με τον πελάτη μου που έκανε την αλλαγή και για να είμαι σίγουρος θα φέρει το μηχανάκι στο μαγαζί να μετρήσω...

αν δεν βρίσκεις άκρη με μηχανουργείο μπορώ να ρωτήσω εγώ εδώ στην Αθήνα για να κάνεις τη δουλειά σου και τα λέμε μέσω τηλεφώνου - πμ

:wave2:

p.s. όντως τα παλιά μπουσα δυστυχώς έχουν άσχημη αίσθηση στο φρένο ... (είναι και βαριά μηχανάκια και όταν φρενάρεις από 250 σου ασπρίζει λίγο τις τρίχες )

DrEvil
02/03/2014, 14:25
Βασικά budget bike είναι τι ακριβώς περίμενες να δεις από τα φρένα του; :confused:
Τέσπα δες εδώ μήπως καταφέρεις κάτι...

http://s38.photobucket.com/user/RichBinAZ/media/Bandit%20General%20Maintenance/Brake%20De-Airing/Slide1.jpg.html

πρόσεξε τα slide να τα πάρεις με τη σειρά

Θα το δοκιμασω.
Ευχαριστω !

catmaster
02/03/2014, 14:31
http://www.banditforum.co.uk/forum/index.php?topic=54550.0

:wave2:

DrEvil
02/03/2014, 14:36
http://www.banditforum.co.uk/forum/index.php?topic=54550.0

:wave2:

:beer:

amyroukai
02/03/2014, 16:32
5 ποντους πιο κοντό το busa; φακ...

Πάντως και αυτό που είχε στις φωτό δεν φαινόταν άσχημα.

Pan (dvs)
02/03/2014, 19:23
Aυτο το ειδατε?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139525&page=3&highlight=%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%B1+bandit

TONYBANDIT
02/03/2014, 23:30
να επανελθω με το θεμα των φρενων.μετα την καταργηση του abs εκανα ενα γενικο σερβις στις δαγκανες .αλλαξα λαστιχακια καθαρισα εμβολακια και εγιναν σαν καινουργιες.απο την αποδοση που εχω τωρα καταληγω στο συμπερασμα οτι για ολα φταιει το abs.οποιος λοιπον εχει συνηθησει να οδηγα ει με αυτο το συστημα καλο ειναι να μην το βγαλει αλλα μην περιμενει αμεσοτητα στο φρενο οτι τρομπα και δαγκανες και να βαλει.αντιθετα εγω που οδηγω σχεδον 30 χρονια μοτο χωρις abs ποτε δεν καταφερα να το συνηθησω .τα φρενα του ληστη χωρις abs με σωληνακια υψηλης ειναι υπεραρκετα και δεν υστερουν σε δυναμη.α και τακακια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα και κατεληξα σε ενα.ebc hh

IRA57
03/03/2014, 03:46
Καλο ειναι οποιος εχει κατι να πει ,να λεει και ποιο μηχανακι εχει ,μιας και ΔΕΝ ειναι ολα τα ABS τα ιδια...

http://www.americanmotorcyclist.com/Features/RideReports/AntiLockBraking.aspx

Y.Γ.Αφτερμαρκετ υπαρχει κανενα συστημα?

TONYBANDIT
03/03/2014, 12:03
μιας και ειμαι στο section των bandit μιλαω για το δικο μου 1250 και απο οτι ξερω ολα τα bandit φορανε το ιδιο abs.το abs του cbr 1000 πχ δεν εχει καμμια σχεση και οδηγειται ανετα και στο παγκοσμιο sbk.του kawasaki zzr 1400 παλι ειναι σχεδον τελειο και δεν εχει καμμια καθυστερηση η σπογγωδη αισθηση οπως τα δικα μας.

IRA57
03/03/2014, 15:23
μιας και ειμαι στο section των bandit μιλαω για το δικο μου 1250 και απο οτι ξερω ολα τα bandit φορανε το ιδιο abs.το abs του cbr 1000 πχ δεν εχει καμμια σχεση και οδηγειται ανετα και στο παγκοσμιο sbk.του kawasaki zzr 1400 παλι ειναι σχεδον τελειο και δεν εχει καμμια καθυστερηση η σπογγωδη αισθηση οπως τα δικα μας.

(σορρυ ,μαλ@κια μου που δεν προσεξα το section).
απλα στα προηγουμενα σχολια μου φανηκε οτι μιλαγατε γενικα για abs

DrEvil
03/03/2014, 17:39
απλα στα προηγουμενα σχολια μου φανηκε οτι μιλαγατε γενικα για abs

Αν το επιανες απο την αρχη, θα ηταν ξεκαθαρο, μα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Την εψαξα σε ολο το μοτο.γρ, στο banditforum που ενα λινκ του εβαλε ο catmaster και σε αρκετο απο το ολον του δικτυου.
Το 'μιλησα' με εναν κυριο που εκτιμω και σεβομαι απολυτα (ο οποιος ειναι εκτος φορουμ απο επιλογη του) και κατεληξα στο οτι η λυση του ΤΟΝΥ ειναι η μονη που σου δινει αισθηση ΚΑΙ φρενο,
Μα σου αφαιρει το αβς.
Και εκει δεν ειμαι ακριβως συμφωνος.

Ναι, εχω οδηγησει πολλα (και πιο δυνατα και αξια μοτορια του Bandit) χωρις αβς.
Ναι, ποτε δεν ειχα θεμα με το φρενο (αν και απολογιστικα, εχω πεσει αρκετες απο μπλοκαρισμα του μπροστινου).

Μα τωρα αυτο εχω !

Το ερωτημα μου παραμενει (εκτος καποιων απαντησεων, π/μ και προτασεων που θα ακολουθησω), υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις

dimzan
03/03/2014, 21:32
Αν το επιανες απο την αρχη, θα ηταν ξεκαθαρο, μα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Την εψαξα σε ολο το μοτο.γρ, στο banditforum που ενα λινκ του εβαλε ο catmaster και σε αρκετο απο το ολον του δικτυου.
Το 'μιλησα' με εναν κυριο που εκτιμω και σεβομαι απολυτα (ο οποιος ειναι εκτος φορουμ απο επιλογη του) και κατεληξα στο οτι η λυση του ΤΟΝΥ ειναι η μονη που σου δινει αισθηση ΚΑΙ φρενο,
Μα σου αφαιρει το αβς.
Και εκει δεν ειμαι ακριβως συμφωνος.

Ναι, εχω οδηγησει πολλα (και πιο δυνατα και αξια μοτορια του Bandit) χωρις αβς.
Ναι, ποτε δεν ειχα θεμα με το φρενο (αν και απολογιστικα, εχω πεσει αρκετες απο μπλοκαρισμα του μπροστινου).

Μα τωρα αυτο εχω !

Το ερωτημα μου παραμενει (εκτος καποιων απαντησεων, π/μ και προτασεων που θα ακολουθησω), υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις

εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?

spyrakos35
03/03/2014, 21:38
........, υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις

απορία....

το αβς σου το φτιάχνει κάποια εταιρεία (πιθανότατα η bosch).... αν την εβρισκες ποια είναι και απευθυνόσουν εκεί?



εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?

ναι υπάρχουν πχ το φουζουρου

DrEvil
04/03/2014, 00:59
εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?

Καλο ερωτημα.
Μονο ενα ZZR1400 και αυτο αρκετα χρονια πισω.
Μα το οδηγησα για περιπου 1.00 χλμ μονο και δεν θυμαμαι τι και πως, σε οτι αφορα την αισθηση αλλα και την αποδοση των φρενων.
Ασε που ποτε δεν το πηγα γρηγορα (με τα μετρα και σταθμα αυτης της μηχανης).


Σπυρο, ειληκρινα δεν ξερω ποιος ειναι ο κατασκευαστης. Θα ελεγα BOSCH, μα χωρις να κοβω και την φυση μου γι'αυτο, θα το κοιταξω.

Απο την αλλη, το αβς ως λειτουργια δεν μου δημιουργει καποιο θεμα, οποτε η μοναδα λειτουργει κανονικα.
Απ'οτι εχω καταλαβει η επιπλεον διαδρομη των υγρων, προς τη μοναδα και πισω, ειναι που χαλαει την αισθηση και φερνει τη μανεττα αρκετα χιλιοστα πιο κοντα στο τιμονι.
Αυτα τα δυο ειναι τα θεματα μου.

spyrakos35
04/03/2014, 05:25
ενδεχομένως ρωτώντας στην εταιρεία, να σου πουν για τυχόν λάθη στην σύνδεση....

πχ... χρήση λαστιχένιων σωληνακίων αντί για υψηλής σε όλες τις διαδρομές

ή να έχουν να σου προτείνουν αντικατάσταση κάποιου σένσορα με νέο βελτιωμένο

amyroukai
04/03/2014, 08:13
Τα σωληνακια απο το λαιμό και πίσω, ειναι όλα σιδεροσωληνες. Όχι εύκαμπτα, σκληρά. Αρα μηδενική παραμόρφωση. Τα ελαστικά ειναι εμπρός, τρία κομματια αν θυμαμσι καλά. Δυο που πάνε απο τον διακλαδωτηρα στην κατω τιμονοπλακα στις δαγκάνες και ενα που παει από τον διακλαδωτήρα ως τον λαιμό και συνδέεται στα άκαμπτα που πανε στην μονάδα abs.

nickald
04/03/2014, 08:34
Παντως κι εγω οταν το εψαχνα για τον ληστη κατι για αφτερμαρκετ τρομπα διαβαζα ή/και καταργηση του αμπεες που δεν το συζητουσα καν....

Τελικα ειχα καταληξει να ψαχνω για λυσεις τρομπας, αφου στο μυαλο μου εκει ηταν το "προβλημα" αλλα αποφασισα οτι δεν μου κανει το μηχανακι γενικοτερα (μαλακια μου)......

dimzan
04/03/2014, 13:46
εγω παντως εχω καταληξει (και καπου το χω ξαναγραψει) οτι η σπογγωδης αισθηση του φρενου οφειλεται στη μοναδα του abs.

οπως σωστα ειπωθηκε στο μεγαλυτερο μερος τα σωληνακια ειναι σιδερενια και δεν διογκωνονται ωστε μπορουν να δημιουργησουν σπογγωδη αισθηση.

εινια η τεχνολογια της μοναδας που το κανει αυτο. μια φορα με το μηχανικο μ κοντεψαμε να αδειασουμε 2 μπουκαλια υγρο για εξαερωση για να σιγουρευτουμε. μετα ξεκινησαμε να ακολουθησουμε τη διαδρομη των σωληνακιων μηπως βρουμε τιποτα αλλο ενδιαφερον. οταν φτασαμε στο abs σηκωσαμε τα χερια ψηλα και ειπαμε δεν το πειραζουμε.

spyrakos35
04/03/2014, 13:52
υπάρχει πάντως συνεργείο που το πειράζει..... στην ξάνθη....

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
04/03/2014, 14:08
αρκετοι φιλοι μου παραπονιόντουσαν ότι ειχαν προβλήματα σε μοτοσικλέτες με abs οσπου ενας γνωστος μου που δουευει στην σναιντερ στην γερμανια στα ηλεκτρονικα για την bmw στην φορμουλα 1 μου ειπε να βαλουν λαστυχα με ιδιο προφιλ και γενικα διαστασεις που λεει ο κατασκευαστης.
ως εκ θαυματος βαζωντας της διαστασεις ελαστικων του κατασκευαστη το μηχανακι αποκτησε παλι φρενα.
αιτεια ότι το abs διαβαζει και μπροστα και πισο και εάν αλαξεις καποια διασταση διαβαζει λαθος γιατι βλεπει διαφορα ταχητητας στον πισο και στον εμπρος τροχο και αμολάει τα φρενα, γιατι νομιζει ότι το μηχανακι γληστραει ...
για δοκιμαστε το......

akis_trevor
04/03/2014, 14:22
μια βολτα εω κανει το μπαντιτ και τα φρενα του μου φανηκαν πολυ χειροτερα απτου sh που οδηγουσα κανα μισαωρο πριν..σε honda & yamaha με abs δεν εχω συναντησει θεμα με αισθηση...

Pan (dvs)
04/03/2014, 14:26
μια βολτα εω κανει το μπαντιτ και τα φρενα του μου φανηκαν πολυ χειροτερα απτου sh που οδηγουσα κανα μισαωρο πριν..σε honda & yamaha με abs δεν εχω συναντησει θεμα με αισθηση...

Παιδια τα φρενα του bandit μπορει να υστερουνε σε αισθηση αλλα ειναι πολυ καλα.

dimzan
04/03/2014, 15:03
αρκετοι φιλοι μου παραπονιόντουσαν ότι ειχαν προβλήματα σε μοτοσικλέτες με abs οσπου ενας γνωστος μου που δουευει στην σναιντερ στην γερμανια στα ηλεκτρονικα για την bmw στην φορμουλα 1 μου ειπε να βαλουν λαστυχα με ιδιο προφιλ και γενικα διαστασεις που λεει ο κατασκευαστης.
ως εκ θαυματος βαζωντας της διαστασεις ελαστικων του κατασκευαστη το μηχανακι αποκτησε παλι φρενα.
αιτεια ότι το abs διαβαζει και μπροστα και πισο και εάν αλαξεις καποια διασταση διαβαζει λαθος γιατι βλεπει διαφορα ταχητητας στον πισο και στον εμπρος τροχο και αμολάει τα φρενα, γιατι νομιζει ότι το μηχανακι γληστραει ...
για δοκιμαστε το......

εννοειται οτι σε αμαξι και μηχανακι με abs βαζουμε λαστιχα στσις διαστασεις που προτεινει ο κατασκευαστης... για την ακριβεια παιζει ρολο η συνολικη διαμετρος ωστε σε σταθερη γραμμικη ταχυτητα η γωνιακη ταχυτητα του εμπρος τροχου να ειναι ιδια με τη γωνιακη ταχυτητα του πισω.

αν βαλουμε πολυ διαφορετικη διασταση στον εναν τροχο τοτε το abs θα θεωρει πως παντα ο ενας τροχος ολισθαινει , αφου θα εχουν διαφορετικες γωνιακες ταχυτητες, και ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.

Για τον ιδιο λογο μην προσπαθησετε να κανετε rolling burnout με το bandit, τιναζει τη μανετα του μπροστινου με το που γλυστραει ο πισω.

το προβλημα στο μηχανακι ομως δεν ειανι η λειτουργια του abs, αυτο λειτουργει σωστα. το προβλημα ειναι οτι η μανετα εχει σπογγωδη αισθηση οταν δεν επεμβαινει το abs

amyroukai
04/03/2014, 18:09
ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.
Τίποτα από τα δύο. Απλά θα σου ανάψει λυχνία βλάβης (μόνιμα αναμμένο λαμπάκι, όχι να σβήνει στα 10χαω όπως τώρα) και δεν θα έχεις ABS. Και τα λάστιχα δεν έχουν καμμία σχέση με την αίσθηση στη μανέτα.

TROOPER
10/03/2014, 08:58
για μισο ρε ζωρζ.
εχεις απο το 08 το μΕκανακ και το 14 καταλαβες οτι δεν εχει φρενα? χανω κατι?

skylos mauros
10/03/2014, 10:43
φρένα έχει (για τον χαρακτηρα του), αίσθηση δεν έχει. εντάξει δεν ειναι και τα φρένα ss αλλά δεν είναι και επικίνδύνα. τουλαχιστον εγω δεν το κατάλαβα αλλά πάω σαν άνθρωπας και όχι σαν χάρος... αλλωστε για αυτό το πήρα το μηχανάκι.αν ήθελα να πηγαίνω μόνιμα τάπα θα είχα πάρει κάτι άλλο. το δεν έχει φρένα πάει αλλού. είχα funduro του 2000. εκείνο ή μπλόκαρε μπροστινό ή αν με πολλα και φορτωμένος .....καλά κρασιά. τόσο ηλίθιος είμαι που δεν καταλαβαίνω οτι δεν έχει φρένα? πίσω οκ δεν υπάρχει δεν το συζητάω αλλά μπροστά αν το πιέσεις μια χαρά κόβει.

DrBig
10/03/2014, 11:02
αν βαλουμε πολυ διαφορετικη διασταση στον εναν τροχο τοτε το abs θα θεωρει πως παντα ο ενας τροχος ολισθαινει , αφου θα εχουν διαφορετικες γωνιακες ταχυτητες, και ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.


Το λες απο προσωπικη εμπειρια η φανταζεσαι οτι καπως ετσι πρεπει να δουλευει?

amyroukai
10/03/2014, 11:50
για μισο ρε ζωρζ.
εχεις απο το 08 το μΕκανακ και το 14 καταλαβες οτι δεν εχει φρενα? χανω κατι?Την καλήΝ άσφαλτοΝ της ΚύπρουΝ και το ότιΝ δεν οδηγεί καθημερινάΝ οπότεΝ όποτεΝ το καβαλήσειΝ πάειΝ σαν να τον κυνηγούν χίλιοιΝ διαόλοιΝ.

Αν δεν έχεις αλλάξει τακάκια από εκείνα τα θεόσκληρα CL που είχες το πάλαι ποτέ, να ξέρεις ότι φταίνε και εκείνα. Ο αντιπρόσωπος είχε ότι η πάστα έχει αλλάξει τρεις φορές, λόγω παραπόνων των πελατών.

Μικe777
10/03/2014, 19:50
Παιδια τα φρενα του bandit μπορει να υστερουνε σε αισθηση αλλα ειναι πολυ καλα.

+656:rolleyes:

DrEvil
12/03/2014, 00:27
Αν το bandit εχει πολυ καλα φρενα, η Μενεγακη ειναι γνωστο τραβελι, που πριν την επεμβαση καναμε μαζι σκοπιες στην 50 ΕΜΑ στο Πρωτοκλησσι.

Γιαννη, εχω βαλει EBC HH, αρκετα πριν φυγω απο Ελλαδα μετα τα CL. Πισω ακομα αυτα εχει.

Τρουπη, το 10 το πηρα (και στο μεσοδιαστημα το λιγοτερο για 8 μηνες δεν ειχα διπλωμα, οποτε δεν το οδηγουσα κιολας *).
Και ποτε δεν ειχε φρενα, αλλα και να φρεναρεις στην ελληνικη ασφαλτο ετς κι αλλιως αποτελεσμα δεν εχει.
Ασε που εχει δικιο ο αμυρουκαης.
Εχω ανεβασει λιγο την ταχυτητα εδω, λογω ασφαλτου και συνθηκων (πολυ λιγοτερη κινηση, οποτε μαλακωδως το παρακανω πιο συχνα), ισως και της καϋλας που το βγαζω στη χαση και στη φεξη.

Σοβαρα, εχει πλακα να το τσαρουχωνεις απο τα αρκετα, το αβς να μην εμπλεκεται γιατι προσφυση υπαρχει, μα να μην υπαρχει το αναμενομενο -απο 4πιστονες- αποτελεσμα (στην αισθηση δεν αναφερομαι καν).

Οσο για τις παραινεσεις του οτι πηρα λαθος μηχανακι γι'αυτο που το θελω, ενω αλλοι του κανουν την ορθη χρηση:
Ευχαριστω που προσπαθειτε να μου πειτε εμεσσως το ποσο μαλακας ειμαι, το καταλαβαινω με καθε μηνυμα, μα τα φρενα καλυτερα δεν εγιναν.

*αλλο ενα εντιτ: ασε που με τα σπασμενα μου, δεν το οδηγησα αλλο ενα 4μηνο.

IRA57
12/03/2014, 00:36
Ισως 6πιστονες δαγκανες???

DrEvil
12/03/2014, 00:43
Με αυτο το ερωτημα ξεκινησα το θεμα αυτο.
Αν δεν κανω λαθος οι δαγκανες του GSXR K1-2 ειναι 6πιστονες.

Και καθως μου επιβεβαιωσε ο κατμαστερ, καθονται στο μηχανακι.

IRA57
12/03/2014, 00:52
Η γενικη αισθηση δεν νομιζω να βελτιωθει λογω τρομπας abs.
Το φρεναρισμα ομως πρωτου ενεργοποιηθει abs λογικα θα βελτιωθει/δυναμωσει λογω μεγαλυτερης επιφανειας τριβης.

amyroukai
12/03/2014, 08:43
Εγώ λέω κατ' αρχήν να παναγαμηθείςκουμπάρε γιατί εκεί που χάρηκα με την αλλαγή σε 4έμβολες από υδρόψυκτο στο δικό μου που -έχοντας οδηγήσει το δικό σου- φάνηκαν οι μέρα με τη νύχτα θα με βάλεις σε άλλες σκέψεις...

DrEvil
12/03/2014, 15:08
Να παω ρε φιλε, χαρα μου :D

Το δικο σου ειναι και καμια 25αρια κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο μου (και μεγαλη διαφορα στα δικα μας τα κιλα δεν εχουμε), οποτε τα πραγματα μπορει να ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερα;

DrEvil
12/03/2014, 15:09
Η γενικη αισθηση δεν νομιζω να βελτιωθει λογω τρομπας abs.
Το φρεναρισμα ομως πρωτου ενεργοποιηθει abs λογικα θα βελτιωθει/δυναμωσει λογω μεγαλυτερης επιφανειας τριβης.

Αρχικα αυτο ειναι το ζητουμενο Ηρα.
Οσο για την αισθηση, οσο ζω ελπιζω... οτι μπορω θα το προσπαθησω.

sapila racing
12/03/2014, 16:09
Με αυτο το ερωτημα ξεκινησα το θεμα αυτο.
Αν δεν κανω λαθος οι δαγκανες του GSXR K1-2 ειναι 6πιστονες.

Και καθως μου επιβεβαιωσε ο κατμαστερ, καθονται στο μηχανακι.

Το μοναδικό πρόβλημα του GSXR1000 K1-2 ηταν τα φρένα.
Αυτές οι 6πίστονες δαγκάνες που είχαν είναι ΓΤΠΚ, μόνο για μούρη κάνουν.
Θα πας για μαλλί και θα βγείς κουρεμένος, άστο καλύτερα.

DrEvil
12/03/2014, 19:39
Το μοναδικό πρόβλημα του GSXR1000 K1-2 ηταν τα φρένα.
Αυτές οι 6πίστονες δαγκάνες που είχαν είναι ΓΤΠΚ, μόνο για μούρη κάνουν.
Θα πας για μαλλί και θα βγείς κουρεμένος, άστο καλύτερα.

Μαχαιρια, στην καρδια.

IRA57
12/03/2014, 19:46
Το μοναδικό πρόβλημα του GSXR1000 K1-2 ηταν τα φρένα.
Αυτές οι 6πίστονες δαγκάνες που είχαν είναι ΓΤΠΚ, μόνο για μούρη κάνουν.
Θα πας για μαλλί και θα βγείς κουρεμένος, άστο καλύτερα.

Ασχετως τακακιων?
απο αλλο μηχανακι δεν ταιριαζουν?

Pan (dvs)
12/03/2014, 19:55
Μαχαιρια, στην καρδια.

Μη μιλας καθολου.Σε γλυτωσε απο κοπο και χρημα.

DrEvil
12/03/2014, 20:06
Μη μιλας καθολου.Σε γλυτωσε απο κοπο και χρημα.

311723
......

Mα τωρα, φτου κι απ'την αρχη στο ψαξιμο.

IRA57
12/03/2014, 20:12
Αλλη λυση δειχνει να ειναι δαγκανες απο cbr600f η απο SV (αν καταλαβα καλα με ενα πολυ γρηγορο διαβασμα θελουν ανταπτορες οι πρωτες σιγουρα)

Εξαερωση εχει γινει? Απ'οτι διαβαζω ισως αυτο να ειναι το προβλημα που εχεις γτ δεν ειναι τοσο απλη η εξαερωση σε ABS

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=403739&page=6

http://www.stromtrooper.com/dl650-2004-2011/54456-going-put-cbr600-calipers.html

sapila racing
12/03/2014, 20:20
Μαχαιρια, στην καρδια.

Τι να σου κάνω, δεν φταιω εγώ.


Ασχετως τακακιων?
απο αλλο μηχανακι δεν ταιριαζουν?

Aν είναι να αλλάξεις δαγκάνες και να ψάχνεσαι μετα με τακάκια και τρόμπες και σωληνάκια, για να έχεις φρένα δεν λέει.
Αυτά αντιμετώπιζαν αυτα τα GSXR, υπερθέρμανση με τη μία κλπ. Σίγουρα το GSXR ηταν και πιο γρήγορο αλλά το Bandit είναι πάνβαρυ.
Επίσης αυτές οι 6πίστονες δαγκάνες έχουν το θέμα ότι κολλάνε με το παραμικρό και θέλουν πολύ συχνό service.

Πάντως Bandit 650 Κ7 χωρίς ABS με σωληνάκια και Hyperpro ελατήρια στο πηρούνι που οδήγησα, ήταν ΟΚ απο φρένα.
Οχι τόπ, αλλά ούτε να έχει και πρόβλημα για τον χαρακτήρα του.

Δεν ξέρω αλλες δαγκάνες που να ταιριάζουν κουτί δυστυχώς.

DrEvil
12/03/2014, 20:24
Ηρα,
καταρχην, ευχαριστω για το ενδιαφερον και την εμπλοκη.

Εξαερωση γινεται σε τακτα χρονικα διαστηματα, μερικες φορες και καθε μηνα.

Το θεμα μου εγινε "ανυποφορο, απο την στιγμη που αρχισα να κυκλοφορω σε ασφαλτο που εχει προσφυση (τους τελευταιους 12 μηνες περιπου), οπου καθε φορα που βγαινω βολτα, γκριζαρουν κι αλλο τα μαλλια μου.

Η εξαερωση ομως δεν προσεφερε και πολλα, οποτε μετα εβαλα σωληνακια υψηλης, μπροστα μονο.
Καλυτερα, ομως και παλι το στιβω το σφουγγαρι.

Περαν αυτου, σε πολλες περιπτωσεις, εχω αναγκαστει -μην σχολιασουμε το πως και γιατι, μαλλια πηγαινα μα επρεπε να σταματησω κιολας- να τσαρουχωσω, το αβς ποτε δεν ενεπλακη, μα ουτε ¨δαγκωμα¨υπαρχει ούτε και σοβαρο αποτελεσμα.

Οποτε αρχισα να σκεφτομαι να αλλαξω τις δαγκανες και ( ; ) την τρομπα.

Μια θερμη παρακληση, μην το παμε παλι στο οτι εχω λαθος μηχανακι γι'αυτο που κανω. (δεν το λεω προσωπικα σε σενα, η οποιον)
Αυτο εχω και αυτα κανω.

Και ειμαι σιγουρος πως εαν περασω σωληνακια στις δαγκανες κατ' ευθειαν και απομονωσω το αβς, θα ειναι δραματικα καλυτερα τα πραγματα, μα πραγματικα θελω να το αποφυγω.


Τι να σου κάνω, δεν φταιω εγώ.



Aν είναι να αλλάξεις δαγκάνες και να ψάχνεσαι μετα με τακάκια και τρόμπες και σωληνάκια, για να έχεις φρένα δεν λέει.
Αυτά αντιμετώπιζαν αυτα τα GSXR, υπερθέρμανση με τη μία κλπ. Σίγουρα το GSXR ηταν και πιο γρήγορο αλλά το Bandit είναι πάνβαρυ.
Επίσης αυτές οι 6πίστονες δαγκάνες έχουν το θέμα ότι κολλάνε με το παραμικρό και θέλουν πολύ συχνό service.

Πάντως Bandit 650 Κ7 χωρίς ABS με σωληνάκια και Hyperpro ελατήρια στο πηρούνι που οδήγησα, ήταν ΟΚ απο φρένα.
Οχι τόπ, αλλά ούτε να έχει και πρόβλημα για τον χαρακτήρα του.

Δεν ξέρω αλλες δαγκάνες που να ταιριάζουν κουτί δυστυχώς.

Να τολμησω να κοιταξω για αφτερ του ιδιου μοντελου;
Με μια γρηγορη στο εβαυ, σκιαχτηκα αληθεια ειναι. Μα δεν πρεπει να υπαρχει μονο η Μπρεμπο.

IRA57
12/03/2014, 20:31
Τρομπα brembo 19*20 και δαγκανες απο cbr600f (παραπονο απο φρενα cbr δεν ειχε ποτε κανεις και αν ειχε ψεμματα θα ελεγε...) μοιαζει να ειναι η λυση...
Ψαχνω να δω για τους ανταπτορες ποσο εχουν ...wait

wait over...
δες εδω...
http://www.stromtrooper.com/574503-post22.html

DrEvil
12/03/2014, 20:32
Το cbrf παιζει να ειναι και 50 κιλ πιο ελαφρυ.
Αλλα αυτο λυνεται, δεν θα ανεβαινει το ετερο :D

DrEvil
12/03/2014, 20:36
Εχω να ριξω μελετη και αναζητηση.

Ευχαριστω πολυ για την συμβολη σας κυριοι!
:beer:

ego_o_idios
12/03/2014, 22:10
ego 8a sou protina na kanis kapio ma8ima odigisis xoris na 8elo na se 8ikso ala to mixanaki sou exi ekseretika megali dinami gia to varos tou to matsakoma ton frenon mpori na ekane megali zimia sto plaisio i ke na exanes ke tin stiriksi

an to exis gia kontres ke 8es na kokalonis meta ta 400 metra afto den ine kati pou sou etakse to mixanaki na kopsis tis kontres
meta se spor odigisi ta frena ine to telefteo pou xrisimopiois to perisotero pou kovis ine me katevasmata ke ligo freno gia na figis meta tin strofi me dinami ke pali
an den odigas etsi ke apal kanis kakouries mesa stin poli min mas rotas ti na kanis na pas na kanis oti se fotisi o kafeteriokagkouras tis gitonias sou

IRA57
12/03/2014, 22:13
^
απορια...
...τρολλ?

DrEvil
12/03/2014, 22:46
ego 8a sou protina na kanis kapio ma8ima odigisis xoris na 8elo na se 8ikso ala to mixanaki sou exi ekseretika megali dinami gia to varos tou to matsakoma ton frenon mpori na ekane megali zimia sto plaisio i ke na exanes ke tin stiriksi

an to exis gia kontres ke 8es na kokalonis meta ta 400 metra afto den ine kati pou sou etakse to mixanaki na kopsis tis kontres
meta se spor odigisi ta frena ine to telefteo pou xrisimopiois to perisotero pou kovis ine me katevasmata ke ligo freno gia na figis meta tin strofi me dinami ke pali
an den odigas etsi ke apal kanis kakouries mesa stin poli min mas rotas ti na kanis na pas na kanis oti se fotisi o kafeteriokagkouras tis gitonias sou

Επιτελους!
Κι ενας που πραγματικα ασχοληθηκε με το θεμα μου και με αφορμη το ποστ του, βγαζω ακρη.

Αφρο βοηθα, γιατι μετα απο τοσο καιρο που το εχω το 'ρδελο και παροτι τα φρενα τα ματσουκωνω εστω και σταματημενο, δεν τιμα την παραδοση της Σουζουκι, το ρημαδι, και το πλαισιο ειναι ακομα ισο και χωρις ρωγμες.
Εχω στειλει σηματα καπνου, περιστερια ταχυδρομικα, μεχρι και ημεϊλ με πονηρο νοημα στη Σουζουκι, μα απαντηση καμια. Απαραδεκτο.

Οι μονες κοντρες που κανω, ειναι οι κοντρα παξιμαδι.... μμμ... τωρα που μου ηρθε κατσε να μουλιασω ενα κρητικο να κανω κουκουβαγια.

Φρενα οταν ειμαι σε σπορ μοουντ, δεν παταω. Πατησω δεν πατησω, αυτο με οσα πηγαινε με τοσα θα πηγαινει.
Οποτε απλα κανω τον χαζο και νομιζω οτι φρεναρω.
Και η αληθεια ειναι οτι βοηθαει. Σταματω στο κοκκινο, μονο 7 μετρα αφου το περασω.

Αν παρω φωτιση απο τον μπυραριοκαγκουρα, πειραζει; Γιατι με τον καφε με πιανει κοψιμο :P

DrEvil
12/03/2014, 22:47
^
απορια...
...τρολλ?

:rolleyes:

Xlitos
12/03/2014, 23:09
Bandit,V-Strom,GSXR,hayabusa κ7-κ8

ΕΧΟΥΝ ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ άσχετα με την χρήση...μη το κουράζουμε γι αυτό και ήταν 600-700 ευρώ πιο φτηνά από τα άλλα της κατηγορίας τους...εγώ το 1000 K8 μου το πήρα 10.900 όταν το cbr 08 είχε 11.600 κα ιτο R1 08 12.200(σε στοκ όλα αυτά)...και καινούρια πάλι είχαν διαφορά...η διαφορά της τιμής είναι τα αχρηστα φρενα που βάλανε στα suzuki...

τρόμπα και δίσκους φρένων(όχι μαργαρίτες) στο bandit και θα είσαι οκ....τα gsxr k hayabusa θέλουν ΚΑΙ δαγκάνες κανονικά

PortisHead
13/03/2014, 07:14
300 TAKATSUKA-CHO,MINAMI-KU,HAMAMATSU CITY,JAPAN 432-8611

Στην παραπανω διευθυνση μπορειτε να στειλετε τα review σας και τις παρατηρησεις σας,
για να δωσετε λιγη απο την ελληνικη τεχνογνωσια στους αχρηστους και ανιδεους αυτους
ιαπωνες κατασκευαστες.
:smokin:

byron
13/03/2014, 07:44
Φρενα οταν ειμαι σε σπορ μοουντ, δεν παταω. Πατησω δεν πατησω, αυτο με οσα πηγαινε με τοσα θα πηγαινει.
Οποτε απλα κανω τον χαζο και νομιζω οτι φρεναρω.
Και η αληθεια ειναι οτι βοηθαει. Σταματω στο κοκκινο, μονο 7 μετρα αφου το περασω.


:tooth: :tooth:
Σορρυ, αλλά ηταν καλό :tooth:

ΥΓ. Αφού δεν μπαίνει που δεν μπαινει το ABS σε λειτουργία στην Τσίπρο, βάλε δυο δαγκάνες μεταχείρο Brembo να δεις το φως το αληθινό και όταν επιστρέψει το μηχανάκι Ελλάδα βάλε τα ανύπαρκτα μαμά. :D

sapila racing
13/03/2014, 09:20
:tooth: :tooth:
Σορρυ, αλλά ηταν καλό :tooth:

ΥΓ. Αφού δεν μπαίνει που δεν μπαινει το ABS σε λειτουργία στην Τσίπρο, βάλε δυο δαγκάνες μεταχείρο Brembo να δεις το φως το αληθινό και όταν επιστρέψει το μηχανάκι Ελλάδα βάλε τα ανύπαρκτα μαμά. :D

Δεν έχουν πρόβλημα οι δαγκάνες αυτού του bandit, το ABS είναι που χαλάει το γλυκό.
Κάτι γίνεται μεσα στη μονάδα και το σύστημα λαστιχάρει.

Kατά συνέπεια η καταργείς το ABS κι έχεις φρένα, ή το αφήνεις και δεν έχεις.

TONYBANDIT
13/03/2014, 15:38
Kατά συνέπεια η καταργείς το ABS κι έχεις φρένα, ή το αφήνεις και δεν έχεις. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ 100%

Pan (dvs)
13/03/2014, 18:31
Kατά συνέπεια η καταργείς το ABS κι έχεις φρένα, ή το αφήνεις και δεν έχεις. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ 100%

Και πως τα καταργεις?Τραβας ενα καλωδιο και ολα οκ?

DrEvil
13/03/2014, 18:51
Και πως τα καταργεις?Τραβας ενα καλωδιο και ολα οκ?
Οχι βεβαια.
Καθως δεν ειναι το καλωδιο που το προκαλει ολο αυτο, αλλα η τρομπα του αβς.

Ο ΤΟΝΥ εκανε εκανε το εξης: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139525

Pan (dvs)
13/03/2014, 19:18
Το ειχα δει και αυτο το θεμα.Ειπα μηπως ειχες κατι διαφορετικο.

TONYBANDIT
14/03/2014, 16:21
δεν ειναι μονο υδραυλικο το abs αλλα και ηλεκτρικο.αν αποσυνδεσεις τις 2 ασφαλειες του αριστερα και δεξια απο την μπαταρια δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα.εχεις ακριβως την ιδια αισθηση οποτε το προβλημα ειναι στο υδραυλικο κομματι και ειδικα στην αντλια.

DrEvil
17/05/2014, 16:26
Βρεθηκε ο ενοχος για την αποδοση των φρενων.
2 κυλινδρακια κολλημενα σε καθε δαγκανα (τα 2 στην εξωτερικη πλευρα των δαγκανων)

Οποτε τις ελυσα, επλυνα καλα με υγρα φρενων, επιμελες σκουπισμα και φυσημα με αερα.

Για την αισθηση των φρενων, επαφιεμαι και ελπιζω στα καινουρια σωληνακια υψηλης που μου ηρθαν χθες (HEL), με τα οποία θα αντικαταστησω τις κινεζιες που ειχα βαλει.

Μια συβουλη παρακαλω, για την επανατοποθετηση των κυλιδρων στα ποτηρια τους:
Τα περναω εξωτερικα με υγρα φρενων η τα βαζω στεγνα (αυτο δεν μου καθεται καλα);

yes-u
17/05/2014, 18:31
Λίγο wd-40?

amyroukai
17/05/2014, 18:55
Με σάλιο και υπομονή... :lol:

DrEvil
17/05/2014, 19:52
Γιαννη, αν ειναι να παιξει και η υπομονη, δεν θελει σαλιο. Επιμονη λεει το 'ρητο' :)

Κωστα, τελικα τα περασα με υγρα φρενων, εκει μεσα το WD40, οπου η ιδια η εταιρεια λεει οτι δεν κανει για ο-ρινγκς, θα με αφηνε ανησυχο.

Μπηκαν γλυκα και ηδονικα.
Ες αυριο τα νεωτερα, οποτε και η τοποθετηση.

Manalishi
14/07/2014, 16:32
Κανα νέο ???

DrEvil
15/07/2014, 00:09
Ναι, αμε!
Καινουρια EBC doubleH εμπρος.
Σωληνακια HEL εμπρος (μονο) και μερικες ημερες μετα με χτυπησε/χτυπησα παλληκαρι με Skoda Fabia (τα σημαδια της βασης του καθρεπτη τα εχω ακομα πανω μου, αλλα σε πονηρο σημειο :) )
Απο την αλλη καταφερα να φρεναρω τοσο, ωστε να μην πεσω.
Και αυτο ειναι καλο.

Τεσπα, στα δικα μας:
Φρεσκα τακακια, σωληνακια υψηλης (καλης ποιοτητας), καλο καθαρισμα στις δαγκανες, ωστε τα εμβολα να κινουνται 'ελευθερα' και εξαερωση με 2 τροπους (reverse & traditional bleeding) το ειχαν συνεφερει πολυ.

Αλλα και παλι αυτη η 'αισθηση' υπηρχε.
Στο πολυ λιγοτερο της ομως. Πιστευω οτι θα το συνηθισω.... ισως.

zisakos_1986
15/07/2014, 03:28
Ελπίζω να μην χτύπησες απο τη σύγκρουση αλλά αν ακομη ψαχνεις για αλλαγή σε δαγκάνες κτλ. Τα παιδιά στο ιταλικό αλλά και στο ελληνικό forum της aprilia βάζουν στο μεγάλο on/off της εταιρίας(caponord) brembo τετραπίστονες και ειναι η μέρα με τη νύχτα! Ειδικά αν είναι και οι ακτινικές με τη γέφυρα ακόμη καλύτερα.
Όμως το κόστος κυμαίνεται απο 300 έως 450-500 euro οπότε δική σου η επιλογή…

http://www.moto-abruzzo.com/aprilia-caponord-rally-raid/accessories/front-brake-caliper-upgrade/

κι εδώ απο τη μέση και κάτω οι ακτινικές.

http://www.apriliaontheroad.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=18042

εντελώς άλλη αίσθηση στα φρένα κατα γενική ομολογία τους!

Προσωπική άποψη δεν έχω μόνο οτι έχω διαβάσει σχετικά.