PDA

View Full Version : Απόπειρα επισκευής δείκτη στάθμης.



ikarosk
02/03/2014, 11:45
Καλημέρα στο Forum και καλή Σαρακοστή.
Έχοντας διαβάσει σε παλιότερα posts για αντίστοιχες τακτικές, αποφάσισα να κάνω το ίδιο σε κινέζικη τρόμπα μιας και ''νομίζω'' ότι δουλεύει.
Βρήκα πλαστικό φακό διαμέτρου 20,5mm και κατέβηκε στον τόρνο στα 15,7mm.
Δεν φωτογράφισα την διαδικασία. Το γυαλάκι συγκρατήθηκε με πίεση ανάμεσα στο τσοκ και την κουκουβάγια.

Εδώ το γυαλάκι.....
310852

Και η κόλλα που κολλήθηκε..

310853

ikarosk
02/03/2014, 11:51
Λίγη πίεση στην αρχή.....

310854

και περιμένοντας το αποτέλεσμα όταν γεμίσει με υγρά..........θα περιμένω δύο μέρες το λιγότερο.

310855

Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και του πέτυχε, ας το αναφέρει.
Εγώ θα ενημερώσω αν έχω επιτυχία.............σύντομα.:)

KostasV2
02/03/2014, 12:10
Ωπ! Έχω το ίδιο πρόβλημα με μια Nissin... Που το βρήκες το τζαμάκι;

ikarosk
02/03/2014, 12:16
Ωπ! Έχω το ίδιο πρόβλημα με μια Nissin... Που το βρήκες το τζαμάκι;

Το τζαμάκι είναι πλαστικό από φακό σαν αυτούς που φοριούνται στο κεφάλι..!!!!!!!!

Gi_4ce
02/03/2014, 12:39
Σε οποιοδηποτε μαγαζι με οπτικα σου κοβουν τζαμακι.

toyar
02/03/2014, 12:39
ρε παιδια ποιος μπορει να ξερει αν το συγκεκριμενο πλαστικο αντεχει σε υγρα φρενων
κι αν ανοιξει αποτομα μενεις χωρις φρενα στο δευτερο πατημα;
καλυτερα μια μεταχειρισμενη γνησια

KostasV2
02/03/2014, 13:02
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

@toyar: Δεν μένεις από φρένα τόσο εύκολα, υπάρχει αρκετή ποσότητα υγρού κάτω από το χαμηλότερο σημείο του δείκτη.

catmaster
02/03/2014, 13:11
ρε παιδια ποιος μπορει να ξερει αν το συγκεκριμενο πλαστικο αντεχει σε υγρα φρενων
κι αν ανοιξει αποτομα μενεις χωρις φρενα στο δευτερο πατημα;
καλυτερα μια μεταχειρισμενη γνησια

Για το αν αντέχει το πλαστικό σε υγρά φρένων η αν θα διαβρωθεί δεν ξέρει κανείς αυτό θα φανεί στη χρήση

για να μείνεις χωρίς φρένο δεν παίζει μιας και το σύστημα ανεβάζει πίεση από το έμβολο της τρόμπας και κάτω

πιο πολύ θα με άγχωνε το να διαβρωθεί η κόλλα σιγά σιγά και να περάσει το υλικό στα υγρά και κατά συνέπεια στο κύκλωμα

:wave2:

toyar
02/03/2014, 13:30
στο πρωτο πατημα θα εχεις φρενα
στο αφημα της μανετας ομως που ανοιγει η οπη επιστροφης τα υγρα θα καταληξουν σε αδειο ενα τρυπιο δοχειο

catmaster
02/03/2014, 13:39
στο πρωτο πατημα θα εχεις φρενα
στο αφημα της μανετας ομως που ανοιγει η οπη επιστροφης τα υγρα θα καταληξουν σε αδειο ενα τρυπιο δοχειο

και στο δεύτερο πάτημα θα έχεις φρένα απλά όχι όπως πριν ... τώρα αν ξαφνικά πας να φρενάρεις
και δεν έχεις δει ότι έχει ανοίξει η πατέντα και έχει γεμίσει υγρά φρένων από το καπάκι και κάτω η μηχανή και πας καταδρομική στο μπράλο τι να λέμε

απ΄ότι καταλαβαίνω ο άνθρωπος την πατέντα την έκανε και θα το ελέγχει συνέχεια

:wave2:

sapila racing
02/03/2014, 14:27
Εγώ πάντως το βλέπω τραβηγμένο σαν πατέντα, ακριβώς λόγω του αμφίβολου του θέματος μια και πρόκειται για φρένα.
Αν αρχίσει ξαφνικά να χάνει σε καμμια βόλτα εκτός του οτι μπορεί να μείνεις χωρίς φρένα, μπορεί να πεφτουν σταγόνες υγρό φρένων σε διάφορα σημεία πριν το παρεις κάν χαμπάρι και να γίνει όλο το μηχανάκι μπ*&%έλο!

ikarosk
02/03/2014, 15:31
Για το αν αντέχει το πλαστικό σε υγρά φρένων η αν θα διαβρωθεί δεν ξέρει κανείς αυτό θα φανεί στη χρήση

για να μείνεις χωρίς φρένο δεν παίζει μιας και το σύστημα ανεβάζει πίεση από το έμβολο της τρόμπας και κάτω

πιο πολύ θα με άγχωνε το να διαβρωθεί η κόλλα σιγά σιγά και να περάσει το υλικό στα υγρά και κατά συνέπεια στο κύκλωμα

:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν θα έκανα την επισκευή σε ακριβή τρόμπα φρένου μοτοσυκλέτας αν δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι πετυχαίνει. Έγινε σε τρόμπα που προορίζεται για project, περισσότερο σαν πείραμα δεδομένου ότι μία αντίστοιχη καινούρια κοστίζει 12-15€.
Θα περιμένουμε για να δούμε αν θα δουλεύει.

Dbnn
02/03/2014, 18:15
Την εποξική την έχω και εγώ και την χρησιμοποιώ σε πολλές εφαρμογές...
Ακόμα και σε ντεπόζιτο βενζίνης την έχω βάλει δεν έχει χαλάσει. Η ένστασή μου είναι στο αν θα αντέξει τα υγρά φρένων (μην την διαβρώσει).

Pardalotzatziki
02/03/2014, 20:57
Δεν θα επαιζα με τα φρενα μου...
Αλλα καλο θα ηταν να το αφησεις σε υγρα φρενων κανα μηνα (ή εξαμηνο:rolleyes:) και βλεπουμε...

yianyian
03/03/2014, 02:57
Πιστεύω ότι το πλαστικό καπάκι θα σε χαιρετίσει σύντομα.
Η κόλλα επίσης θα φύγει όλη σαν ένα κομμάτι ξεκολλώντας από το σημείο επαφής (μου έχει συμβεί..) γιατί αυτά τα υγρά δεν παλεύονται με τίποτα και αργά ή γρήγορα τρώνε τα πάντα, κάνε τις δοκιμές σου αλλά μην περιμένεις και πολλά.
Επίσης από υγρά δεν ξεμείνεις καθόλου εύκολα, ακόμα και να αδειάζει σχεδόν το δοχείο το φρένο σου δουλεύει χωρίς φοβερά προβλήματα (χάνεις λίγο την αίσθηση της μανέτας αλλά δεν χάνεις σε καμιά περίπτωση το φρένο)

Προσφάτως σε μια ανάλογη περίπτωση δοκίμασα κέρμα (20λεπτο του ευρώ :lol:) με σιδηρόκολλα αντί για πλαστικό με κόλλα, κολλημένο στην έξω μεριά του δείκτη.
Γενικά το θέαμα ήταν λίγο σαν ασήμωμα αλλά προς το παρόν αντέχει αν και ο έλεγχος των υγρών γίνεται αναγκαστικά ανοίγοντας το καπάκι.

Προφανώς όσα συζητάμε εδώ δεν ενδείκνυνται για την ασφάλειά μας και τα λέμε επειδή "κουβέντα να γίνεται"..

vaska
03/03/2014, 07:28
Ρε τι πατεντιάρηδες είστε εσείς??? Ο ένας πλαστικό από φακό ο άλλος κέρμα χαχαχαχα

:D

ikarosk
03/03/2014, 09:46
Ρε τι πατεντιάρηδες είστε εσείς??? Ο ένας πλαστικό από φακό ο άλλος κέρμα χαχαχαχα

:D


310883

Dbnn
03/03/2014, 15:37
να πω την κουταμάρα? Και εγώ κινέζικο έχω, ε, ενα δοχείο υγρού φρένων που κάνει 15-20Ε καινούριο δεν θα τα λυπόμουν.... :beer:

KostasV2
03/03/2014, 18:44
να πω την κουταμάρα? Και εγώ κινέζικο έχω, ε, ενα δοχείο υγρού φρένων που κάνει 15-20Ε καινούριο δεν θα τα λυπόμουν.... :beer:

Δεν είναι σκέτο δοχείο, είναι τρόμπα με ενσωματωμένο το δοχείο.

yianyian
04/03/2014, 00:29
Ρε τι πατεντιάρηδες είστε εσείς??? Ο ένας πλαστικό από φακό ο άλλος κέρμα χαχαχαχα
:D
Αφού για όλα υπάρχει λύση!! :lol:

GiannisBlessed
04/03/2014, 01:18
μπορειτε να κανετε βολτες στην τρυπα και να βιδωσετε ταπα.:beer:
η κολληση αλλουμινιο να κλεισει η τρυπα τελειως τριψιμο βαψιμο και τελος.

ikarosk
04/03/2014, 19:09
Η τρόμπα γέμισε με υγρά.......δεν έδειξε να έχει διαρροή από κακή εφαρμογή της κόλλας.....πρεσάρει κανονικά....και μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει.
ΥΠΟΜΟΝΗ:a55:

310975

Pardalotzatziki
04/03/2014, 19:13
....και μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει

:priest:

vaska
04/03/2014, 19:22
Η τρόμπα γέμισε με υγρά.......δεν έδειξε να έχει διαρροή από κακή εφαρμογή της κόλλας.....πρεσάρει κανονικά....και μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει.
ΥΠΟΜΟΝΗ:a55:

310975

Εγώ πάντως αν το καβάλαγα το μοτόρι θα φρόντιζα είχα μαζί μου και λίγο στουπί καλού κακού. Έτσι just in case που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
:cry:

Γεια σου ρε Παντελή πατεντιάρη.

ikarosk
04/03/2014, 20:16
Εγώ πάντως αν το καβάλαγα το μοτόρι θα φρόντιζα είχα μαζί μου και λίγο στουπί καλού κακού. Έτσι just in case που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
:cry:

Γεια σου ρε Παντελή πατεντιάρη.

Δεν θα΄ναι το μόνο που πρέπει να΄χει στο νου του, κάποιος που θα καβαλάει το συγκεκριμένο μοτόρι.....:confused:
Φιλάκια:D

Dbnn
05/03/2014, 23:57
Υπάρχει και η εναλλακτική μορφή φρεναρίσματος.....

311066

:lol:

ikarosk
09/03/2014, 19:54
Υπάρχει και η εναλλακτική μορφή φρεναρίσματος.....

311066

:lol:

ελπίζω να μη χρειαστεί κάτι τέτοιο...!!!!!!!!:whiteflag:
Μέχρι σήμερα πάντως......7 μέρες απ'την επισκευή , η κόλλα αντέχει.

Θα ενημερώσω πάλι σε μία εβδομάδα.(εκτός κι αν αρχίσει να χάνει νωρίτερα)