PDA

View Full Version : τα φωτα σας για τρόμπα φρένου



o_gavros
02/03/2014, 12:03
Σε σετακι που περιέχει τα κάτωθι:
καλάμια Showa BPF από ZX6 '09 + ακτινικές δαγκάνες Nissin από ZZR1400 (αυτές με τα τεσσερα ξεχωριστά τακάκια)
τι τρόμπα φρένου μπορεί να ταιριάξει;
Αναζητείται σχετικά φτηνή λύση,όχι απαραίτητα σε καινούριο ανταλλακτικό, χωρίς προσμονή για επιδόσεις μότο τζιπι.

Αν εχω καταλάβει σωστά,μια τρόμπα με μικρότερο έμβολο και κατάτι μεγαλύτερη διαδρομή, δεν δίνει την αίσθηση του απόλυτου μαγκώματος, που στην περίπτωση μας είναι και ζητούμενο.
Θέλω τη δύναμη μιας καλής τρόμπας αλλά όχι εξτρίμ καταστάσεις.

το σετακι αυτό θα φορεθεί σε Ζ750 πρώτης γενιάς.

IRA57
02/03/2014, 12:27
Μια Νισσιν ακτινικη απο cbr600/1000 04-μετα μια χαρα θα ειναι.
Κοιτα ebay γιατι εδω τις πουλανε 2-3πλασια τιμη.

o_gavros
03/03/2014, 08:51
Σε τι διαστάση,μήπως ξερεις;

McTalas
03/03/2014, 13:01
Σε τι διαστάση,μήπως ξερεις;μιλα με τον catmaster εχει μια δικια μου τρομπα ακτινικη απο cbr 600 rr του 07 εαν σου τεριαξει την τσιμπας με ενα πενινταρικο.

o_gavros
03/03/2014, 16:41
Σε ευχαριστω. του εστειλα ήδη.ελπίζω να κάνουμε δουλειά

catmaster
03/03/2014, 18:45
Σε ευχαριστω. του εστειλα ήδη.ελπίζω να κάνουμε δουλειά

την τρόμπα του Γιώργου την έχω στο μαγαζί , ότι θέλετε κανονίζετε μεταξύ σας παιδάκια ....

σου κάνει , έρχεσαι την παίρνεις την τοποθετείς και βλέπεις τι παίζει και αν κάνεις την δουλειά σου

:wave2::beer:

o_gavros
03/03/2014, 20:03
Όμορφα.
Φίλε ΜακΤαλα θες να μου στείλεις κάποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσω μαζίσου;

o_gavros
12/06/2019, 15:20
Ανασκάβω μήπως και βρω κάποια πληροφορία που δεν γνωρίζω ήδη.
Το σετ-απ που περιγράφεται στο προ 5ετίας αρχικό ποστ, μάλλον κλείνει τον κύκλο του.
Καλή χρυσή και τίμια η μαμά τρόμπα του cbr (της έκανα μάλιστα και rebuild πριν κάνα μήνα) αλλά τείνω να καταλήξω ότι πλέον ζητάω κάτι παραπάνω απο το φρένο.
Συνεχίζω να θέλω την προοδευτικότητα που μου δίνει το υπάρχον σεταπ, αλλά πλέον αποζητώ και λίγο (ίσως και πολύ) δυνατότερο δάγκωμα.
Οι δαγκανες δεν πειράζονται,τα σωληνάκια είναι υψηλής, οπότε τι μένει; η τρόμπα.
Ξέρω (αφενός) ότι παίζει πχ Brembo RCS 19χ16 αλλά εκεί φεύγει ψηλά η τιμή.
Διαβάζω ότι οι Accosato είναι κι αυτές μάχιμες.
Σε άλλες πιο εξωτικές δεν μπαίνω καν στον κόπο να αναφερθώ.
Για πείτε οι γνώστες καμιά πρόταση μπας και βρεθεί η χρυσή τομή.

viper1
12/06/2019, 19:42
Ανασκάβω μήπως και βρω κάποια πληροφορία που δεν γνωρίζω ήδη.
Το σετ-απ που περιγράφεται στο προ 5ετίας αρχικό ποστ, μάλλον κλείνει τον κύκλο του.
Καλή χρυσή και τίμια η μαμά τρόμπα του cbr (της έκανα μάλιστα και rebuild πριν κάνα μήνα) αλλά τείνω να καταλήξω ότι πλέον ζητάω κάτι παραπάνω απο το φρένο.
Συνεχίζω να θέλω την προοδευτικότητα που μου δίνει το υπάρχον σεταπ, αλλά πλέον αποζητώ και λίγο (ίσως και πολύ) δυνατότερο δάγκωμα.
Οι δαγκανες δεν πειράζονται,τα σωληνάκια είναι υψηλής, οπότε τι μένει; η τρόμπα.
Ξέρω (αφενός) ότι παίζει πχ Brembo RCS 19χ16 αλλά εκεί φεύγει ψηλά η τιμή.
Διαβάζω ότι οι Accosato είναι κι αυτές μάχιμες.
Σε άλλες πιο εξωτικές δεν μπαίνω καν στον κόπο να αναφερθώ.
Για πείτε οι γνώστες καμιά πρόταση μπας και βρεθεί η χρυσή τομή.

Τακάκια έχεις δοκιμάσει να βάλεις άλλου τύπου με προσμίξεις μετάλλου ? Πιο σκληρά βέβαια για την δίσκοπλάκα αλλα πιο αποτελεσματικά για το δάγκωμα που θέλεις

o_gavros
12/06/2019, 21:33
Τακάκια έχεις δοκιμάσει να βάλεις άλλου τύπου με προσμίξεις μετάλλου ? Πιο σκληρά βέβαια για την δίσκοπλάκα αλλα πιο αποτελεσματικά για το δάγκωμα που θέλεις

απο τότε που αλλάχτηκε το μπροστινό φοράω μόνο μεταλλικά τακάκια μπροστά.
Έχω ως τωρα δοκιμάσει EBC HH (μπόλικα σετ,σούπερ ευχαριστημένος) και Τσουμπος (1 σετ,δεν μου έκαναν κλικ).
Πιστεύεις ότι με κάποια άλλη μάρκα/μοντέλο θα βρω αυτό που ψάχνω;

Μετά απο 5 χρόνια χρήσης του υπάρχοντος σεταπ, θεωρώ ότι έχω πλέον καλή αίσθηση του τι μπορεί να κάνει και μέχρι που.
Και εστιάζω στην τρόμπα ως πιο αδύναμο κρίκο.

viper1
13/06/2019, 07:30
απο τότε που αλλάχτηκε το μπροστινό φοράω μόνο μεταλλικά τακάκια μπροστά.
Έχω ως τωρα δοκιμάσει EBC HH (μπόλικα σετ,σούπερ ευχαριστημένος) και Τσουμπος (1 σετ,δεν μου έκαναν κλικ).
Πιστεύεις ότι με κάποια άλλη μάρκα/μοντέλο θα βρω αυτό που ψάχνω;

Μετά απο 5 χρόνια χρήσης του υπάρχοντος σεταπ, θεωρώ ότι έχω πλέον καλή αίσθηση του τι μπορεί να κάνει και μέχρι που.
Και εστιάζω στην τρόμπα ως πιο αδύναμο κρίκο.

Αν έχεις δοκιμάσει ήδη αυτού του τύπου τακάκια όχι. Όποτε πας για τρόμπα. Κάτω από 150 με 200 δεν βλέπω να βρίσκεις μεταχειρω RCS η accosato....
https://www.car.gr/parts/view/21015534-frena-trobes-antlies

p@nos
13/06/2019, 11:07
Αν έχεις δοκιμάσει ήδη αυτού του τύπου τακάκια όχι. Όποτε πας για τρόμπα. Κάτω από 150 με 200 δεν βλέπω να βρίσκεις μεταχειρω RCS η accosato....
https://www.car.gr/parts/view/21015534-frena-trobes-antlies

αυτη η τρομπα στο λινκ δεν ειναι rcs αλλα η ''απλη'' μπρεμπο...στην ουσια ειναι ιδια με την rcs απλα χωρις ρυθμιζομενο pivot και καινουρια εχει κατω απο 200ε οποτε εναι καλη επενδυση...

θα εινια σιγουρα αναβαθμιση αλλα δε νομιζω να δεις και ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα..οπως ειπε ο viper, πειραματισου και με τακακια...

σε μπρεμπο δαγκανες αλλα και με μπρεμπο τρομπα ειχα καλη εντυπωση απο τα ''χρυσα'' μεταλλικα αλλα και τα rc, αλλα δε ξερω αν βγαινουν για τις δαγκανες σου

στα φρενα παντως, πιο πολυ βελτιωση θα δεις με αλλες δαγκανες, τακακια και δισκους...ισως θα ηταν καλη ιδεα να περασεις σε μονομπλοκ δαγκανες μιας και τις πουλανε φτηνα πλεον

billy84
13/06/2019, 14:04
απο τότε που αλλάχτηκε το μπροστινό φοράω μόνο μεταλλικά τακάκια μπροστά.
Έχω ως τωρα δοκιμάσει EBC HH (μπόλικα σετ,σούπερ ευχαριστημένος) και Τσουμπος (1 σετ,δεν μου έκαναν κλικ).
Πιστεύεις ότι με κάποια άλλη μάρκα/μοντέλο θα βρω αυτό που ψάχνω;

Μετά απο 5 χρόνια χρήσης του υπάρχοντος σεταπ, θεωρώ ότι έχω πλέον καλή αίσθηση του τι μπορεί να κάνει και μέχρι που.
Και εστιάζω στην τρόμπα ως πιο αδύναμο κρίκο.


Υπάρχουν τα DP HH που είναι πραγματικά κορυφαία.Τρόμπα προτείνω ανεπιφύλακτα Accosato 19X20

o_gavros
13/06/2019, 14:36
Σας ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις σας.
Μου φαίνεται ότι τελικά μάλλον θα πρέπει να τα στάξω, κάτι που (αφελώς ίσως) ήλπιζα να αποφύγω.
Για δαγκάνες σίγουρα δεν υπάρχουν τώρα λεφτά.Και νομίζω ότι ίσως να είναι και όβερκιλλ.

Και τώρα πάμε στο επόμενο ερώτημα.
Βrembo RCS (19x16 ή 19x18) ή Αccosato;
η πρώτη είχα δει πριν μήνες και βγαίνει μεταξύ 250-300€ και η δεύτερη λίγο πάνω απο τα 200, αν δεν έχει αλλάξει κάτι.


@ p@nos,
αυτο με το ρυθμιζόμενο πίβοτ τι επιτυγχάνει;

p@nos
13/06/2019, 15:24
Σας ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις σας.
Μου φαίνεται ότι τελικά μάλλον θα πρέπει να τα στάξω, κάτι που (αφελώς ίσως) ήλπιζα να αποφύγω.
Για δαγκάνες σίγουρα δεν υπάρχουν τώρα λεφτά.Και νομίζω ότι ίσως να είναι και όβερκιλλ.

Και τώρα πάμε στο επόμενο ερώτημα.
Βrembo RCS (19x16 ή 19x18) ή Αccosato;
η πρώτη είχα δει πριν μήνες και βγαίνει μεταξύ 250-300€ και η δεύτερη λίγο πάνω απο τα 200, αν δεν έχει αλλάξει κάτι.


@ p@nos,
αυτο με το ρυθμιζόμενο πίβοτ τι επιτυγχάνει;

ουσιαστικα τιποτα το σπουδαιο...αλλαζεις το leverage στο εμβολο της τρομπας...επι της ουσιας διαλεγεις μεταξυ αισθησης η δυναμης...παρε την απλη brembo, ιδια δουλεια κανει, και βρισκεις και φτηνες μανετες στην ''στραβη''

giorgos.boun
13/06/2019, 17:44
Σας ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις σας.
Μου φαίνεται ότι τελικά μάλλον θα πρέπει να τα στάξω, κάτι που (αφελώς ίσως) ήλπιζα να αποφύγω.
Για δαγκάνες σίγουρα δεν υπάρχουν τώρα λεφτά.Και νομίζω ότι ίσως να είναι και όβερκιλλ.

Και τώρα πάμε στο επόμενο ερώτημα.
Βrembo RCS (19x16 ή 19x18) ή Αccosato;
η πρώτη είχα δει πριν μήνες και βγαίνει μεταξύ 250-300€ και η δεύτερη λίγο πάνω απο τα 200, αν δεν έχει αλλάξει κάτι.


@ p@nos,
αυτο με το ρυθμιζόμενο πίβοτ τι επιτυγχάνει;

Πρόσφατα πήρα για το μηχανακι την rcs 19.
Αρκετά + σε σχέση με την απλή brembo ή accosato.
Έχει ρυθμιστή 18-20, βγαζει κατευθείαν διακόπτη για στοπ, πωλείται πολύ πιο εύκολα σε περίπτωση που το θελεις.
Ρίξε μια ματια προς eBay μεριά. 210€ μου βγήκε με “best offer” στο σπίτι μου.
Αν βρίσκεις στην απλή πολλές και φθηνές επιλογές σε μανετες στην rcs να δεις τι γίνετε μιας και πολύ περισσότερο διαδεδομένη. Μια μάτια σε eBay-AliExpress θα σε πείσει!

billy84
13/06/2019, 22:55
Για δες μήπως βρεις καμιά μεταχειρισμένη εργοστασιακή απο ΖΧ10 08.Aν θυμάμαι καλά φόραγε 19άρα.

o teos
13/06/2019, 23:12
Επειδή είδα ότι αναφέρθηκαν τα dunlopad HH........τα είχα βάλει σε ότι μηχανάκι είχα και έχω χωρίς θεμα με άριστη απόδοση.....Μέχρι τώρα....Μετά από περίπου 5000χλμ άρχισα να χάνω αίσθηση στα φρενα..λέω τι διάολο απ έξω δείχνει να έχει ψωμί εμβόλα καθαρά έχω εξαερωση όλα κομπλέ....ας δω τα τακάκια...........παρακάτω είναι το αποτέλεσμα-πιτσινι όπως το είπε ένας φίλος....Δεν ξέρω αν έπεσα στην παρτιδα αλλά για μένα μεγάλο φάουλ....θα το σκεφτώ δίπλα τριπλά να βάλω ξανα dp...Τώρα μπήκαν πάνω τα EBC που είχε όταν το πήρα μεταχειρισμένα που τα είχα κρατησει...φρένο και πάλι άριστο.....

407297

407298

p@nos
14/06/2019, 10:31
τα brembo παντως ειναι απο τα πιο consistent σε θεμα φρενου, σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους, απο ολα τα τακακια που εχω δοκιμασει...συνηθως ειναι λιγο ακριβοτερα αλλα αξιζουν τα παραπανω χρηματα λογω αντοχης και αποδοσης με το χρονο

giorgos.boun
14/06/2019, 10:54
τα brembo παντως ειναι απο τα πιο consistent σε θεμα φρενου, σε ολη τη διαρκεια της ζωης τους, απο ολα τα τακακια που εχω δοκιμασει...συνηθως ειναι λιγο ακριβοτερα αλλα αξιζουν τα παραπανω χρηματα λογω αντοχης και αποδοσης με το χρονο
Καλημέρα,
Για πια brembo λες; Γιατί υπάρχουν καμία 7-8 διαφορετικά που βγαζουν.
Εγώ έχω βάλει τα sbs αυτά που λένε racing carbon και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και τα brembo....

sapila racing
14/06/2019, 11:15
Καλημέρα,
Για πια brembo λες; Γιατί υπάρχουν καμία 7-8 διαφορετικά που βγαζουν.
Εγώ έχω βάλει τα sbs αυτά που λένε racing carbon και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και τα brembo....

Τα SBS racing Carbon ειναι για χρήση μόνο σε πίστα γιατί πρέπει να εχουν ζεσταθεί για να δουλέψουν.
Τα έχω δοκιμάσει και στην πίστα είναι φοβερά, για δρόμο όμως είναι ακατάλληλα καθώς αν δεν έχεις πατήσει φρένο για κάποιο διάστημα δεν κανουν τίποτα.
Αν πχ εισαι στην ΕΟ με πολλά χλμ και σου βγεί αμάξι δεν φρενάρεις, κολλάς πανω του.

Τα ασημί brembo Racing - SC είναι καλά τακάκια για γενική sport χρήση και αντέχουν και ζόρι στην πίστα, τα εχω δοκιμάσει.

p@nos
14/06/2019, 11:20
Καλημέρα,
Για πια brembo λες; Γιατί υπάρχουν καμία 7-8 διαφορετικά που βγαζουν.
Εγώ έχω βάλει τα sbs αυτά που λένε racing carbon και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και τα brembo....

εχω δοκιμασει τα sc, καθως και τα χρυσα (αυτο ειναι το χρωμα και δεν ελεγαν απ οτι θυμαμαι εκδοση, ηταν αυτα που εδινε η ντουκατι/κτμ οποτε ισως χρειαστει να κανεις λιγο ψαξιμο)

εκαναν και για πιστα και για δρομο, και ακομα και στα τελευταια τους φρεναραν παρα πολυ καλα, σε αντιθεση με τις περισσοτερες γνωστες εναλλακτικες περιπτωσεις..

giorgos.boun
14/06/2019, 13:36
Τα SBS racing Carbon ειναι για χρήση μόνο σε πίστα γιατί πρέπει να εχουν ζεσταθεί για να δουλέψουν.
Τα έχω δοκιμάσει και στην πίστα είναι φοβερά, για δρόμο όμως είναι ακατάλληλα καθώς αν δεν έχεις πατήσει φρένο για κάποιο διάστημα δεν κανουν τίποτα.
Αν πχ εισαι στην ΕΟ με πολλά χλμ και σου βγεί αμάξι δεν φρενάρεις, κολλάς πανω του.

Τα ασημί brembo Racing - SC είναι καλά τακάκια για γενική sport χρήση και αντέχουν και ζόρι στην πίστα, τα εχω δοκιμάσει.

Απόρησα λίγο με αυτό που έγραψες για το ότι δεν πιάνει μέχρι να ζεσταθούν, κάτι που δεν έχω διαπιστώσει.
Βέβαια το λάθος το έκανα εγώ. Δεν φοράω τα carbon. Έχω αυτά ακριβώς: https://www.sbs.dk/products-1/brake-pads/901-rs