PDA

View Full Version : μηχανουργειο-συνεργειο φρενων για κατασκευη αποστατων



andreas 400
03/03/2014, 22:55
καλησπερα παιδια!θα ηθελα να μου προτεινετε μαστορια που κανουν αριστη δουλεια στην κατασκευη αποστατων σε μηχανακια,
εχω ενα gp800 και ηρθε επιτελους η ωρα για αναβαθμιση στα φρενα.
επειδη το ζητημα της ασφαλειας ειναι πολυ σημαντικο οποιος ξερει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ στο χωρο αυτο στην αθηνα θα με βοηθουσε πολυ,ετοιμοι αποστατες δεν υπαρχουν οποτε παραδινομαι στην τεχνη του μαστορα!

yiannis172
03/03/2014, 23:30
Τις διαστασεις σε ενα χαρτι και πηγαινε σε οποιοδηποτε μηχανουργειο να σου τους φτιαξει.Δεν κανεις ρεκτιφιε κεφαλης,ωστε να φοβασαι μη κανει πατατια ο μαστορας,αν ειναι λαθος απλα δε θα μπει οποτε μην αγχωνεσαι για το συγκεκριμενο πραγμα.

andreas 400
03/03/2014, 23:35
Τις διαστασεις σε ενα χαρτι και πηγαινε σε οποιοδηποτε μηχανουργειο να σου τους φτιαξει.Δεν κανεις ρεκτιφιε κεφαλης,ωστε να φοβασαι μη κανει πατατια ο μαστορας,αν ειναι λαθος απλα δε θα μπει οποτε μην αγχωνεσαι για το συγκεκριμενο πραγμα.

εχω διαβασει πως πρεπει να κατσει σωστα η δαγκανα να παταει καλα ολο το τακακι,νομιζω πως δεν ειναι τοσο ευκολο στον καθεναν μας και ειδικοτερα σε μενα να φτιαξω σε χαρτι το σχεδιο

yiannis172
03/03/2014, 23:42
Δεν εννοουσα να το σχεδιασεις,απλα να γραψεις τις διαστασεις...ενα απλο κυλινδρακι ειναι δε προκειται να μπερδευτει.
Παιρνεις την δαγκανα που θα βαλεις,μετρας εξωτερικη και εσωτερικη διαμετρο της πατουρας της (απο εκει που θα περναει η βιδα στηριξης).
Το υψος θα το υπολογισεις αφαιρωντας τη διαμετρο των δισκων σου απο εκεινη των αντιστοιχων του μοντελου απο το οποιο θα παρεις τη δαγκανα.Στην περιπτωση δε που βγει λιγο κοντυτερος ο αποστατης μπορεις να αυξησεις μηκος με τη χρηση ροδελας.

andreas 400
03/03/2014, 23:51
Δεν εννοουσα να το σχεδιασεις,απλα να γραψεις τις διαστασεις...ενα απλο κυλινδρακι ειναι δε προκειται να μπερδευτει.
Παιρνεις την δαγκανα που θα βαλεις,μετρας εξωτερικη και εσωτερικη διαμετρο της πατουρας της (απο εκει που θα περναει η βιδα στηριξης).
Το υψος θα το υπολογισεις αφαιρωντας τη διαμετρο των δισκων σου απο εκεινη των αντιστοιχων του μοντελου απο το οποιο θα παρεις τη δαγκανα.Στην περιπτωση δε που βγει λιγο κοντυτερος ο αποστατης μπορεις να αυξησεις μηκος με τη χρηση ροδελας.

δεν το χω γιαννη!!

yiannis172
03/03/2014, 23:54
Τοτε πρεπει να σου βγαλει καποιος τις διαστασεις,γιατι ο μηχανουργος θα θελει να του πεις ''θελω αυτο κι αυτο''.Και να θελει να σε βοηθησει θα πρεπει να ξερει καποια νουμερα ωστε να προχωρησει.Ζητα απο το συνεργειο που πας να σε βοηθησει.

sapila racing
04/03/2014, 09:55
Δεν εννοουσα να το σχεδιασεις,απλα να γραψεις τις διαστασεις...ενα απλο κυλινδρακι ειναι δε προκειται να μπερδευτει.
Παιρνεις την δαγκανα που θα βαλεις,μετρας εξωτερικη και εσωτερικη διαμετρο της πατουρας της (απο εκει που θα περναει η βιδα στηριξης).
Το υψος θα το υπολογισεις αφαιρωντας τη διαμετρο των δισκων σου απο εκεινη των αντιστοιχων του μοντελου απο το οποιο θα παρεις τη δαγκανα.Στην περιπτωση δε που βγει λιγο κοντυτερος ο αποστατης μπορεις να αυξησεις μηκος με τη χρηση ροδελας.


Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα περιγράφεις αγαπητέ.
Ούτε βαζουμε ροδέλες στους αποστάτες βέβαια....

bros400pgm
04/03/2014, 14:28
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όπως τα περιγράφεις αγαπητέ.
Ούτε βαζουμε ροδέλες στους αποστάτες βέβαια....


Οτι δεν ειναι τοσο απλο και εγω συμφωνω. Αλλα γιατι δεν βαζεις ροδελες σαν αποστατες? :confused:

theofilos888
04/03/2014, 14:53
Οτι δεν ειναι τοσο απλο και εγω συμφωνω. Αλλα γιατι δεν βαζεις ροδελες σαν αποστατες? :confused:

Λόγω των δυνάμεων που αναπτύσονται κατά την πέδηση και οι οποίες μπορούν να οδηγήσουν σε μετατόπιση τυχόν μικρά κινούμενα μέρη και να μην έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα(πέδηση)!!! κάτι τέτοιο μου λέει το μικρό μου μυαλό!!!!

sapila racing
04/03/2014, 14:57
Οτι δεν ειναι τοσο απλο και εγω συμφωνω. Αλλα γιατι δεν βαζεις ροδελες σαν αποστατες? :confused:

O yiannis172 αν έχω καταλάβει καλά μιλάει για μέτρημα και κατασκευή αποστατων για ακτινικές δαγκάνες, κατι που είναι φυσικά πολύ απλό και αν χρειαστεί παιζουν και ροδέλλες αρκεί να είναι σωστές και απο σωστό υλικό.

Εγώ μιλάω για αποστατες για δαγκάνες φρένων γενικώς, και κυρίως για νορμάλ δαγκάνες και όχι ακτινικές μια και δεν εχει ακτινικές το μηχανάκι του παιδιού που ρωτάει.
Για να φτιαχτούν αυτοί οι αποστάτες χρειάζεται πολύ καλό μέτρημα σε όλες τις διαστάσεις, δεν επιτρέπεται χρήση απλού αλουμινίου αλλά χρειάζεται αεροπορικού τύπου και η χρήση ροδελλών για να καλυφθούν λάθη διαστασιολόγησης η κατασκευής δεν συνιστάται.

Ο andreas400 που ρωτάει έχει Gilera 800 scooter με νορμάλ διπίστονες δαγκάνες.

:wave2:

bros400pgm
04/03/2014, 15:30
και εγω για τις αλλες δαγκανες λεω.
Μου εχουν φτιαξει τους παρακατω αποστατες. Για να παρουμε την διαφορα βαλαμε τα 2 κυλινδρακια που φαινονται. Η φιλοσοφια τους ειναι ακριβως οπως και στις ακτινικες: διαμπερη που κρατανε την αποσταση. Εαν εκει βαζαμε ροδελα, θα ειχε προβλημα? Ή ακομα και ετσι οπως το λετε, και ο αποστατης εχει προβλημα?

sapila racing
04/03/2014, 16:03
και εγω για τις αλλες δαγκανες λεω.
Μου εχουν φτιαξει τους παρακατω αποστατες. Για να παρουμε την διαφορα βαλαμε τα 2 κυλινδρακια που φαινονται. Η φιλοσοφια τους ειναι ακριβως οπως και στις ακτινικες: διαμπερη που κρατανε την αποσταση. Εαν εκει βαζαμε ροδελα, θα ειχε προβλημα? Ή ακομα και ετσι οπως το λετε, και ο αποστατης εχει προβλημα?


Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί και το υλικό να είναι κατάλληλο (οχι απλό αλουμίνιο) και οι διαστάσεις ικανές για το φορτίο που θα δεχθεί το πλακάκι.
Αν αντί για τα 2 κυλινδράκια είχε πχ απο 8 απλές ατσάλινες ροδέλλες πιστεύεις οτι θα ήταν το ίδιο?
Οτι θα είχαν ακριβώς τις σωστές διαστάσεις ? (πόσο παίζει το παχος της μιας απο την αλλη στις απλές ροδέλλες εμπορίου?)
Οτι δεν θα κουνούσαν δεξιά αριστερά πανω στις βίδες και στο πλακάκι αλλάζοντας θέση ?
Οτι δεν θα είχαν καμμία παραμόρφωση μετα απο μερικές χιλιάδες χλμ?


Τωρα που το βλέπουν το πλακάκι και οι απο πάνω θα καταλάβουν κατιτις παραπάνω. :wave2:

yiannis172
04/03/2014, 22:57
Για ακτινικες δαγκανες μιλουσα,γιατι θυμαμαι απο αλλα ποστ οτι ο φιλος με το GP800 εψαχνε δαγκανες απο SS.

andreas 400
04/03/2014, 23:19
παιδια επειδη στο δικο μου σκουτερ αν βαλω ακτινικες οι αποστατες ειναι τεραστιοι και δεν το θελω,δειτε αυτο http://s19.carcdn.gr/4737/4737331_3_b.jpg
λεω να παω στη λυση των τετραπιστονων που φοραει το multistrada 1000 kai αλλα πολλα ιταλικα.πιστευω πως οι αποστατες θα ειναι μικροι σαν αυτο που ποσταρατε πιο πανω,θεωρω πιο σεηφ και λειτουργικη αυτη τη μετατροπη και ειμαι ενα κλικ πριν την αγορα τους απο το ημπεη.
σημερα μου προτειναν ως καλο μαστορα τον hercules parts και στο σαητ λεει πως χρεωνει 140ε ενα ποσο λογικο αν και δεν μιλησα ακομα μαζι του μηπως η τιμη εχει αστερισκο!

yiannis172
04/03/2014, 23:30
Σωστος.Οσο λιγοτερη πατεντα και μη αναρτωμενο βαρος προστεθει τοσο καλυτερα θα ειναι.Και απο'τι ειδα στι φωτο που εβαλες θελει μεγαλη βαση για τις ακτινικες απο το Gixxer,οποτε προχωρα για τις δαγκανες απο το Multi ;)

andreas 400
04/03/2014, 23:33
Σωστος.Οσο λιγοτερη πατεντα και μη αναρτωμενο βαρος προστεθει τοσο καλυτερα θα ειναι.Και απο'τι ειδα στι φωτο που εβαλες θελει μεγαλη βαση για τις ακτινικες απο το Gixxer,οποτε προχωρα για τις δαγκανες απο το Multi ;)

με την βοηθεια σας το ψαχνω μηνες και επιτελους κατεληξα,για τρομπα πηρα την εργοστασιακη του dorsoduro 750 η οποια μπαινει βιδα βιδα στο δικο μου και ειναι 16ρα τη φοραει μεχρι και το factory,θελω προοδευτικοτητα και πιστευω πως θα το πετυχω.

andreas 400
07/06/2014, 16:02
http://i1085.photobucket.com/albums/j437/lattasandreas/20140603_173704.jpg (http://s1085.photobucket.com/user/lattasandreas/media/20140603_173704.jpg.html)

φτιαχτηκε λοιπον ο αποστατης και μπηκε η νεα δαγκανα,τα φρενα πλεον ειναι πολυ καλυτερα!
ερωτηση που παραπεμπει σε προβλημα και θελω τη βοηθεια σας....οι δισκοι ειναι 300ρηδες και το τακακι απο την εξωτερικη πλευρα περισσευει λιγο που σημαινει πως οοοοταν φαγωθει αρκετα ενα μερος του θα ειναι αθικτο και θα ακουμπησουν μεταξυ τους οι επιφανειες.
1. τι προβλημα δημιουργειται οταν ακουμπησουν;
2.εαν βρω δισκους 310 που να ταιριαζουν στο καρε λυνω το προβλημα να φανταστω χωρις να επηρεαζεται ο αποστατης;;

τα φωτα σας παρακαλω!

gourouni
07/06/2014, 19:44
Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...

andreas 400
07/06/2014, 22:06
Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...

θα μιλησω με τον μαστορα φιλε δεν κρυβω οτι ξενερωσα λιγακι...

bros400pgm
07/06/2014, 22:27
Βγαλε το τακακι και δοκιμασε να το πατησεις στην δισκοπλακα οσο μπορεις καλυτερα. Εαν το καταφερνεις, σημαινει οτι ο αποστατης δεν ειναι σωστα φτιαγμενος.
Επειδη εχω και εγω 300αριδες δισκους με την ιδια δαγκανα, να σου πω οτι δεν παταει σωστα το τακακι, αλλα τον φτιαξαμε τουλαχιστον να μην προεξεχει το τακακι απο την δισκοπλακα. Εαν η δισκοπλακα εχει νυχι δεν θα κατσει ποτε καλα. Στην αρχη εφαγα προσεκτικα το εξω νυχι της αλλα μετα απο λιγο τις αντικατεστησα με καινουριες.

andreas 400
07/06/2014, 23:07
Η δισκοπλακα ειναι σε αριστη κατασταση χωρις νυχι παρα τα χλμ της...αυτο που υποψιαζομαι ειναι πως πηρε μετρα βαζοντας οσο παει μπροστα το τακακι και οτι τελικα το τακακι ειναι πιο φαρδυ απο το ωφελιμο πλατος της δισκοπλακας....απλα απορω γιατι εχω δει τις m4 brembo αλλα και τοκικο φορεμενες σε 300ρηδες δισκους σε gp800.ειτε εχει γινει λαθος κατασκευαστικο ειτε ολες οι δαγκανες εχουν αυτη την ατελεια.με το ματι πρεπει να ναι το πολυ 1mm το τακακι στον αερα.το ωφελιμο πλατος ειναι ιδιο σε ολους τους 300ριδες??

andreas 400
07/06/2014, 23:22
Αν φας λίγο το τακακι απο την μεριά που εξεχει διαγώνια,δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα...έχω δει μαστορες για διαφορετικούς πιστεύω λόγους να το κάνουν...

Ναι καταλαβα τι λες στην ουσια δινω μια παραταση στο να βρουν τα τακακια που μαλλον μπορει να μην γινει κ ποτε.

bros400pgm
07/06/2014, 23:45
Η δισκοπλακα ειναι σε αριστη κατασταση χωρις νυχι παρα τα χλμ της...αυτο που υποψιαζομαι ειναι πως πηρε μετρα βαζοντας οσο παει μπροστα το τακακι και οτι τελικα το τακακι ειναι πιο φαρδυ απο το ωφελιμο πλατος της δισκοπλακας....απλα απορω γιατι εχω δει τις m4 brembo αλλα και τοκικο φορεμενες σε 300ρηδες δισκους σε gp800.ειτε εχει γινει λαθος κατασκευαστικο ειτε ολες οι δαγκανες εχουν αυτη την ατελεια.με το ματι πρεπει να ναι το πολυ 1mm το τακακι στον αερα.το ωφελιμο πλατος ειναι ιδιο σε ολους τους 300ριδες??


Δεν εχω δει δισκοπλακα που το τακακι της (το σωστο εννοω) να πιανει ολο το πλατος της. Σιγουρα, προς την εσωτερικη μερια εχει ψωμι για να πατησει το τακακι και εφοσον δεν εχει νυχι, θα πατησει και θα φρεναρει ολοσωστα. Ετσι οπως το λες, μου ακουγεται σαν κατασκευαστικο λαθος: επρεπε να παει η δαγκανα ελαχιστα πιο κοντα προς την δισκοπλακα.

andreas 400
08/06/2014, 12:18
Θα παω στο συνεργειο και θα κανω αυτο που ειπατε....θα βγαλω το τακακι και αν παταει ολο σημαινει πως θα φτιαξει νεους αποστατες....αλλιως θα τροχισω τη μια πλευρα ωστε να μην ακουμπησουν σχεδον ποτε....
Τελικα οταν κανεις μια μετατροπη μεχρι να κατσει καλα υπαρχει ταλαιπωρια.....
Η λυση να βαλω 310mm δισκο εαν εβρισκα σε ιδιο καρε αλλα και παχος παιζει να μου λυσει το προβλημα??

andreas 400
10/06/2014, 22:53
να ενημερωσω παιδια αφου λυθηκε το μυστηριο....
το τακακι ειναι 3mm πιο φαρδυ απο την δισκοπλακα,σωστα εχουν παρθει τα μετρα για τον αποστατη...
σημερα εμαθα πως ολοι οι 300ρηδες δεν εχουν την ιδια ωφελιμη επιφανεια τριβης,μπροστα μου ειδα ενα aprilia γυμνο που φοραγε τις δαγκανες μου σε 300ρη δισκο.
θα πρεπει να φαω στην ακρη λιγο το τακακι ωστε να μην ακουμπησουν.