PDA

View Full Version : Πρόβλημα συμπίεσης



m1ke
15/10/2005, 11:57
Σε τετρακύλινδρο μοτέρ με 9000 χλμ. συμβαίνει το εξής απίστευτο.

Είχε να λειτουργήσει περίπου δύο εβδομάδες. Όταν πήγαμε να το βάλουμε μπροστά η μίζα γύρναγε σαν τρελή σαν να είχε αποσυμπλέξει από το μοτέρ. Μετά από το πρώτο σοκ και απορία αποφασίσαμε να κάνουμε μέτρηση συμπίεσης.

Στη μέτρηση συμπίεσης με τους εκκεντροφόρους πάνω οι κύλινδροι είχαν από 1 εώς 5 με κανονική το 12.

Αφαιρέθηκαν οι εκκεντροφόροι και η καδένα και ξαναέγινε μέτρηση συμπίεσης με τους τρεις κυλίνδρους να είναι κοντά στο 1 και ο άλλος στο 5.

Βγάζοντας τον ψεκασμό είδαμε πάνω στις κεφαλές των βαλβίδων εισαγωγής κάτι σαν μικρούς κρυστάλλους.

Ο μηχανικός λέει ότι οι βαλβίδες έχουν πιάσει στερεά κατάλοιπα από νοθευμένη βενζίνη και πρέπει να ανοιχτεί η κεφαλή του μοτέρ.

Μιλάμε έχω πάθει πλάκα. Έχει συμβεί σε κανένα κάτι παρόμοιο; :sad: :(

sonic22
15/10/2005, 13:58
gia oso prolavenw prin erthei o old kai me kopsei... (:p :p :p )

ama exoun pathei tosi zimia oi valvides apo katalipa notheumenis venzinis fandasou ti tha exei pathei to pistoni (mazi kai ta ellatiria) kathos kai ta bekakia tou psekasmou...:sad: :sad:

theloun ola lisimo kai elegxo...

to erwtima pou exw...
tin proigoumeni fora pou eixes tin mixani douleve kala? giati me 1-6 simbiesi oute tsak den kanei...

ta paraflou sou einai ok? ta ladia? den pisteuw na eixe kamia diaroi apo flatza??

perastika...

m1ke
15/10/2005, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia oso prolavenw prin erthei o old kai me kopsei... (:p :p :p )

ama exoun pathei tosi zimia oi valvides apo katalipa notheumenis venzinis fandasou ti tha exei pathei to pistoni (mazi kai ta ellatiria) kathos kai ta bekakia tou psekasmou...:sad: :sad:

theloun ola lisimo kai elegxo...

to erwtima pou exw...
tin proigoumeni fora pou eixes tin mixani douleve kala? giati me 1-6 simbiesi oute tsak den kanei...

ta paraflou sou einai ok? ta ladia? den pisteuw na eixe kamia diaroi apo flatza??

perastika...

Λάδια, υγρά κλπ. ήταν όλα ΟΚ.

Το τρελό της υπόθεσης είναι ότι η μηχανή δούλευε χωρίς κανένα προβλήμα μέχρι την τελευταία φορά πριν από δύο εβδομάδες. Και μάλιστα πήγαινε τάπα στη Εθνική με πάνω απο 230χλμ.
Τι να πω έχω σαλτάρει. :sad:

Δευτέρα θα λύσουμε το μοτέρ και θα έχω περισσότερες πληροφορίες και καμμιά φώτο.

Tropeas
15/10/2005, 18:01
Ρε φίλε Μιχάνη για το Daytona πρόκυται?
ω ρε γαμώτο και σσυ στο λούκι....?

Περάστικα εύχομαι να είναι καμιά χαζομαλακία και όχι τίποτα σοβαρό...:smilea:

m1ke
15/10/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ρε φίλε Μιχάνη για το Daytona πρόκυται?
ω ρε γαμώτο και σσυ στο λούκι....?

Περάστικα εύχομαι να είναι καμιά χαζομαλακία και όχι τίποτα σοβαρό...:smilea:

Για το Daytona πρόκειται δυστυχώς.:cry:

Έχασα και τα δύο Level του CSS που ήταν να πάω. :cry: Γάματα.

Εάν είναι όντως από νοθευμένη βενζίνη, θέλει τρίψιμο βαλβίδες, κεφαλή, πιστόνια και δεν συμμαζεύεται. Τρεις μέρες δουλειά τουλάχιστον.

Runner Ducati
15/10/2005, 18:50
Υπομονη και ηρεμια Μιχαλη... και απο κοντα στον μηχανικο οπως ειπαμε, κουφο :mad: ρε γαμωτο...

για ψαξτο το θεμα... ετσι απο περιεργεια...
να μαθουμε και μεις...

m1ke
15/10/2005, 20:59
O Γ@ΜΙΟΛΗΣ Ο ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΝΤΙΖΕΛ :mad:

ΙΔΟΥ ΧΑΛΙ


26236

m1ke
15/10/2005, 21:01
:bawl: :a018:


26237

m1ke
15/10/2005, 21:02
:mad: :(


26238

m1ke
15/10/2005, 21:03
:a018: :a018:


26239

m1ke
15/10/2005, 21:05
:yuck: :yuck:


26240

m1ke
15/10/2005, 21:12
Κατά πάσα πιθανότητα στο μηχανάκι μπήκε βενζίνη νοθευμένη με πετρέλαιο.:mad:
Στις πεταλούδες του ψεκασμού έχει ακόμα ίχνη πετρελαίου.:mad:

Τελευταία φορά έβαλα βενζίνη λίγο πριν τη διασταύρωση του Κάστρου στη Λειβαδιά (λίγο πριν βγω στην Εθνική) γυρνώντας προς Αθήνα.
Αλλά η νοθευμένη μπορεί να μπήκε και κάπου κοντά στην Ιτέα, αν και θεωρώ πιο πιθανό η ζημιά να έγινε στο Κάστρο, γιατί από όλη την παρέα μόνο εγώ έβαλα βενζίνη στο Κάστρο.

Η ζημιά με πρόχειρους υπολογισμούς είναι πάνω από 500?. :cry:

dimitris74
15/10/2005, 21:24
αν δεν εχεις ξαναγεμισει μιλα με το υπ. αναπτυξης και αναφερε το γεγονος μηπως δωσεις δειγμα και το τεσταρουν και παρουν και απο αυτον δειγμα και τα αντιπαραβαλουν.
δωσε στοιχεια απο το βενζιναδικο να μην ξαναβαλει κανεις εκει :mad: :mad:

wrenchfzr
15/10/2005, 21:32
κατι μου ξεφευγει απο την φωτο δεν εχω καταλαβει αλλα αυτο που πραγματι δεν καταλαβαινω ειναι πιο τσακαλι ειναι αυτο που μετρησε κρυο την σιμπιεση πιο τσακαλι μετρησε σιμπιεση χωρις εκκεντροφορους και αν ανοιξε τερμα το γκαζι κατα την φαση της μετρησης.αν νοθευτει με πετρελαιο κανει πολους θορυβους δεν παει και καπνιζει σαν 2χρονο.οταν ειναι ζεστο καπως(αναλογως την νοθεια)δουλευει αλλα αν κρυωσει δεν περνει μπροστα με τιποτα

m1ke
15/10/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
κατι μου ξεφευγει απο την φωτο δεν εχω καταλαβει αλλα αυτο που πραγματι δεν καταλαβαινω ειναι πιο τσακαλι ειναι αυτο που μετρησε κρυο την σιμπιεση πιο τσακαλι μετρησε σιμπιεση χωρις εκκεντροφορους και αν ανοιξε τερμα το γκαζι κατα την φαση της μετρησης.αν νοθευτει με πετρελαιο κανει πολους θορυβους δεν παει και καπνιζει σαν 2χρονο.οταν ειναι ζεστο καπως(αναλογως την νοθεια)δουλευει αλλα αν κρυωσει δεν περνει μπροστα με τιποτα

Στην περίπτωσή μου το γκάζι δεν είχε σχέση γιατί ο ψεκασμός ήδη είχε βγει στο ψάξιμο του τι φταίει. Το μοτέρ κρύο αναγκαστικά γιατί δεν έπαιρνε μπροστά (είχε να δουλέψει και δύο εβδομάδες).
Ουσιαστικά μέτρηση συμπίεσης χωρίς εκκεντροφόρους έγινε για να δούμε αν πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ, που τελικά έπρεπε.
Πετρέλαιο (σε μικρή ποσότητα) είναι το πιο πιθανό χωρίς να αποκλείουμε και άλλο είδος νόθευσης.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Βενζίνη ήταν νοθευμένη.

m1ke
15/10/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris74
αν δεν εχεις ξαναγεμισει μιλα με το υπ. αναπτυξης και αναφερε το γεγονος μηπως δωσεις δειγμα και το τεσταρουν και παρουν και απο αυτον δειγμα και τα αντιπαραβαλουν.
δωσε στοιχεια απο το βενζιναδικο να μην ξαναβαλει κανεις εκει :mad: :mad:

Δυστυχώς μόλις γύρισα γέμισα ξανά και το έβαλα γκαράζ. Οπότε ότι είχα βάλει από Κάστρο το έκαψα όλο σχεδόν.

Το Βενζινάδικο που υποπτεύομαι και με κάθε επιφύλαξη είναι η τελευταία BP στο ρεύμα προς τη διασταύρωση της Εθνικής (περίπου τρια χλμ. πριν τη διασταύρωση)..

Tropeas
16/10/2005, 21:22
Πήγαινε όμως το δείγμα τις βενζίνης σου για έλεγχο , και πές να πάνε να ελέγξουν τα 2 βενζινάδικα που έβαλες βενζίνη... ;)

Εχει κερδίσει ο πατέρας μου υπόθεση με αυτό πριν πολλά χρόνια με το αμάξι...

Αμα θες λεπτομέρειες... call...
Στην ουσία κάποιος δικηγόρος τον προσέγγισε και του πε να το κηνυγήσει μόνος του , και να του φέρει χρήματα για το κόστος της μηχανης , ασχέτως αν αυτός μπορεί να έβγαλε και παραπάνω. Το ανέλαβε και έτσι έγινε.

m1ke
29/10/2005, 23:33
Λοιπόν προχθές πήρα το μηχανάκι από το συνεργείο. Έχουμε και λέμε:
Λύσιμο κεφαλής, τρίψιμο βαλβίδες στο χέρι και καθάρισμα κεφαλής.
Νέα φλάντζα καύσης, τσιμούχες βαλβίδων και καπελώτα.
Καθάρισμα του ψεκασμού.
Ρύθμιση βαλβίδων και πεταλούδων.
Σύνολο 1000? φιλικά. :mad:

gcrook
30/10/2005, 00:47
:eek: :eek:

Πω-πω κριμα ρε Μιχαλη, πολυ ξενερωσα ρε φιλε με αυτο που εγραψες τωρα.:(
Αυτοι αργα η γρηγορα θα την πληρωσουν ακριβα, αλλα....
Αντε την ανοιξη μπορει να σου κανω παρεα στα μαθηματα, αν προκειται να πας τοτε, και βεβαιως αν ειμαι εδω, και δεν εχω χασει το ενδιαφερον, κατα τα αλλα κουραγιο και υπομονη φιλε:wave2:

stefanos
31/10/2005, 12:06
Μπας και σε κυνηγάει κανένας? καμία?
Γιατί να έγινε τέτοιο πράγμα σε μοτέρ επειδή έβαλες ένα γέμισμα νοθευμένη βενζίνη το βλέπω απίστευτο.

m1ke
01/11/2005, 18:43
Και εμένα μου φαίνεται απίστευτο, ωστόσο πριν τρεις μήνες γνωστός μου έπαθε ακριβώς το ίδιο. Η μόνη διαφορά ήταν ότι αντί για το μαύρο πουρί που είχε το δικό μου, το δικό του είχε πάνω στις βαλβίδες ένα υλικό σαν ζάχαρη :eyepop: . Τι σκατά ρίχνουν αυτοί οι μαλάκες μέσα στις δεξαμενές τους δεν μπορώ να καταλάβω. :mad:

stefanos
01/11/2005, 19:58
Συγνώμη αλλά αν συνέβαινε κάτι τέτοιο με την βενζίνη δεν θα υπήρχε μοτέρ να δουλεύει στην Ελλάδα.
Ουτε ένα βενζινάδικο τα κάνει αυτά ούτε έχει κάποια μοναδική συνταγή.
Μεγάλος αριθμός πρατηριούχων νοθεύει τα καύσιμα όπως φαίνεται και απο τα πρόστιμα που κάθε τόσο πέφτουν.
Ολα τα παραπάνω δείχνουν οτι ή βάζεται μακροχρόνια νοθευμένη βενζίνη η πρόκειται για σαμποτάζ.
Με μια φορά επαναλαμβάνω δεν χτίζονται κατάλοιπα ούτε και αν έκαιγες μαζούτ η βενζινόκολλα η βαζελίνη.

H.A.Balafoutre
02/11/2005, 01:35
Ρε τι αλήτες είναι αυτοί. Βάλτε τους φωτιά ρε γμτ.

Θάνος
09/11/2005, 23:51
Επειδή κολλάει με το θέμα και επειδή m1ke με παρέπεμψες ο ίδιος στο δικό σου ποστ, θα γράψω τη δική μου περίπτωση που θα μπορούσε να είναι και εντελώς ίδια με τη δική σου.

Πριν μερικές μέρες άνοιξα ένα ποστ σχετικό με την κατανάλωση καθώς το μηχανάκι μου άρχισε να χάνει περίπου 20 έως και 50 χλμ από την αυτονομία του.

Μετά από την προτροπή σας άλλαξα βενζινάδικο και ω του θαύματος η κατανάλωση επανήλθε! Εκεί έπεσε η πρώτη διαπίστωση ότι για καιρό καίω νοθευμένη βενζίνη.

Παράλληλα κατά μία διαβολική σύμπτωση, άρχισα να παρατηρώ μία ακεφιά στο ξεκίνημα του κινητήρα. Σαν να μην έπαιρνε στροφές εύκολα, σαν να μην είχε δύναμη η μπαταρία. Το πρόβλημα παρουσιαζόταν έντονο το πρωί, αλλά ακόμα και ζεστό το μηχανάκι δεν έπαιρνε με κέφι και σχεδόν ποτέ με την πρώτη προσπάθεια.

Ώσπου ένα πρωινό η μπαταρία με αφήνει με το κλειδί στο χέρι... Αφού με βάζει η οδική βοήθεια μπροστά, πάω στο συνεργείο όπου μου φορτίζουν τη μπαταρία η οποία παρεμπιπτόντως για 6 μηνών μηχανάκι που κινείται καθημερινά ήταν αδικαιολόγητα ψόφια!

5 μέρες μετά και ενώ το πρόβλημα δεν είχε εξαφανιστεί μετά τη φόρτιση, πάω το πρωί να βάλω μπροστά μετά από 2 μέρες ακινησίας και τι συμβαίνει;


Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
η μίζα γύρναγε σαν τρελή σαν να είχε αποσυμπλέξει από το μοτέρ

Ναι... ακριβώς αυτό. Έρχεται λοιπόν ο φίλος μου πλέον expressάς και με πάει στο συνεργείο. Φυσικά εκεί με έντονη ανησυχία ανέφερα τα σχετικά που διάβασα στο εδώ ποστ σαν μία ιδέα για να έχει να ψάχνει και μου είπε τόσο αυτός, όσο και άλλοι που το συζήτησα ότι η πιθανότητα αυτή είναι μάλλον υπερβολική.

Ένας θεός ξέρει τι βενζίνη έχουμε βάλει... ακόμα και να είναι μπιχλιασμένη και να κάνει το θάλαμο καύσης μαύρο, μόλις λειτουργήσει ο κινητήρας με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται, καθαρίζει... λέει... μόνος του!

Τελικά για να μην τα πολυλογώ περισσότερο, το τελικό αποτέλεσμα ήταν 4 μπουζί και μία μπαταρία. Τα μπουζί ήθελαν άλλαγμα στο service των 12.000χλμ και δεν είχαν αλλαχτεί. Το γιατί δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι τώρα το μηχανάκι είναι κοντά στα 14.000 χλμ και τα μπουζί βγήκαν λίγο καρβουνιασμένα. Η δε μπαταρία για κάποιο λόγο, πιθανόν λόγω καιρού, την άκουσε!

Τα προβλήματα δείχνουν να έχουν λυθεί. Η τρελή μίζα είναι σύμπτωμα πεσμένης μπαταρίας και το μηχανάκι αυτή τη στιγμή δουλεύει τσακμάκι!