PDA

View Full Version : Ανυπαρκτος κοφτης ;;



drag0ngr
04/03/2014, 20:14
Καλησπερα παιδια, θα μπω κατευθειαν στο θέμα.
Εχω ενα παπι το οποιο λειτουργουσε κανονικα στα 54μμ κυλ/πιστονο
με αστρεα γνησια κεφαλη με 5ο σταδιο εκκεντροφορο και 24μμ σαρκ καρμπυρατερ.
Ξαφνικα εδω κ δυο μερες δεν γινεται να ανοιξω το γκαζι πανω απτα μισα!
Φτανουν οι στροφες καπως ψηλα και κανει σαν να εχει κοφτη !? Ενα μπερδεμα δηλαδη,
στην αρχη λεω ενταξει το κινεζοκαρμπυρατερ ειναι , αλλα οχι δοκιμασα αλλο ΤΙΠΟΤΑ!
Εβαλα το παλιο κυλ/πιστονο που ειχε το παπι οταν το πηρα (δηλαδη 53μμ) ακομα τπτ!!!
Ρευματα κ αυτα ολα σωστα!

Καποια στιγμη που το ειχε δει ενας μαστορας μου πε πως ο εκκεντροφορος μου γενικα θελει
τορναρισμα γιατι παταει καπως λοξα στα κοκορακια των βαλβιδων, γενικα ο εκκεντροφορος ειναι
γ.τ.π. γιατι αν πχ βγαλω την κεφαλη και την γυρισω λιγο στο πλαι πεφτει εξω κατευθειαν γιατι τα ρουλεμαν
του δν ειναι σφιχτα..

Λετε να φταιει ο εκκεντροφορος ;; Αλλα γιατι τοσο καιρο δουλευε μια χαρα με αυτον τον εκκεντροφορο ;;

Παιδια σας παρακαλω οτι ξερετε! και αν λεω κατι λαθος προκαταβολικα ζητω συγνωμη :):)

Dbnn
04/03/2014, 20:19
Για τι παπί μιλάμε?

Τα ρεύματα πως ξέρεις οτι είναι εντάξει? Τα μέτρησες πρίν την ηλεκτρονική?
Η ηλεκτρονική είναι εντάξει τσεκαρισμένη?
Μπουζί είναι εντάξει?
Ο αισθητήρας της ανάφλεξης είναι εντάξει (νερά, υγρασία, μάκα κλπ)?
Όταν άλλαξες κυλινδροπίστονο έβαλες τον παλιό εκκεντροφόρο με την παλιά κεφαλή?

drag0ngr
04/03/2014, 20:25
Μιλαμε για GLX, τα ρευματα κοιταξα πηνια μπουζι βασικα αλλα γενικα
πηνιοπλακα και βολαν ειναι ολοκαινουρια , τα υπολοιπα δεν τα μετρησα
γτ δν εχω καποιο εργαλειο μετρησης :/
Το μπουζι επισης ολοκαινουριο.
Και ναι εβαλα την ιδια κεφαλη με τον ιδιο εκκεντροφορο.
Γενικα πιστευω πως το προβλημα βρισκεται καπου στην κεφαλη :(
Κοιταξα και τα κοκκορακια ειναι μια χαρα στην αποσταση απο βαλβιδες 0.5 δλδ.
Δεν μπορω να καταλαβω τι διαολο ?! :mad:


Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!

Dbnn
04/03/2014, 20:39
Θα σου πω κάποια βήματα αλλά δεν μπορώ να σου πω οτι θα λυθεί το πρόβλημά σου 100%

1. Η κεφαλή έχει εναν αποσυμπιεστή όπως λύνεις το καπάκι στα κοκοράκια μπροστά είναι στο αριστερό μέρος. Δες αν ειναι εντάξει αυτός.
2. Άλλαξε καλου κακού το μπουζοκαλώδιο, μπουζόπιπα, μπας και!
3. Τα ρεύματα του πηνίου μπορείς να τα μετρήσεις πάνω στην φύσα της ηλεκτρονικής αλλά δεν θυμάμαι πόσα βόλτ AC (όχι DC) πρέπει να έχει ούτε ποιά καλώδια είναι.
4. Άλλαξε κεφαλή και εκκεντροφόρο.

Πάντως όταν στο τέρμα του γκαζιού κάνει προβλήματα δεν είναι κεφαλή, είτε τροφοδοσία ρεύματος είναι είτε καυσίμου. Η κεφαλή φαντάσου αν έχει πρόβλημα δεν δουλεύει σωστά ούτε στο ρελαντί.
Κεφαλή άλλαξέ την μήπως έχει κάποιο ράγισμα και χάνει συμπίεση. Πολλές φορές ένα ράγισμα δεν φαίνεται έτσι αλλά ο κινητήρας χάνει συμπίεση και αρχίζουν τα ντράβαλα.

Τι ευχαριστείς, για αυτό είναι το φόρουμ :beer:

Bowleno
04/03/2014, 22:39
Έλα, έλα πες την αλήθεια, ,
δεν έρχεσαι στο δάσος για το κυνήγι, έτσι; (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139842) :a9:

πας γυρεύοντας τώρα να τα ξανακούσεις από όλους εδώ και κυρίως το αφεντικό του τόπικ... (oldmaaaaan σε ζητάνε.....:D )

drag0ngr
04/03/2014, 22:57
Έλα, έλα πες την αλήθεια, ,
δεν έρχεσαι στο δάσος για το κυνήγι, έτσι; (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139842) :a9:

πας γυρεύοντας τώρα να τα ξανακούσεις από όλους εδώ και κυρίως το αφεντικό του τόπικ... (oldmaaaaan σε ζητάνε.....:D )
Υπηρξε ποτε λογος να τα ακουσω ρε εξυπνε Bowleno ;
Αν εχει καποιο λογο ο Oldman που ποτε δεν εχει δηλαδη ασ μου τα χωσει
απλα θα κανω οτι κανω παντα ;) κατι απαντησεις ειρωνειας γραφονται εκει
που θα πρεπε να γραφονται εξ αρχης. Οπως ειπε ο Dbnn γιαυτο ειναι το φορουμ
οχι για ατομα που κανουν τους ξυπνιους!

Bowleno
04/03/2014, 22:58
Υπηρξε ποτε λογος να τα ακουσω ρε εξυπνε Bowleno ;
Αν εχει καποιο λογο ο Oldman που ποτε δεν εχει δηλαδη ασ μου τα χωσει
απλα θα κανω οτι κανω παντα ;) κατι απαντησεις ειρωνειας γραφονται εκει
που θα πρεπε να γραφονται εξ αρχης. Οπως ειπε ο Dbnn γιαυτο ειναι το φορουμ
οχι για ατομα που κανουν τους ξυπνιους!



Όταν γράφεις για εκκεντροφόρους 5ου σταδίου σε παπί κ.λ.π. μάλλον εσύ κάνεις τον έξυπνο και νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε πιτσιρικάδες εδω μέσα.....;)

drag0ngr
04/03/2014, 23:10
Όταν γράφεις για εκκεντροφόρους 5ου σταδίου σε παπί κ.λ.π. μάλλον εσύ κάνεις τον έξυπνο και νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε πιτσιρικάδες εδω μέσα.....;)

Κανω τον εξυπνο επειδη ηθελα να μαθω κατι μηχανικο μιας κεφαλης ;
Κανω τον εξυπνο επειδη ΕΙΠΑ απτην αρχη δεν ξερω καν τι σταδιο εχω και τι ακριβως κανει ;
Πως ακριβως "κυριε" γινεται να κανω τον εξυπνο ενω δεν ΞΕΡΩ ;
Και τι σχεση εχει αν απευθυνομαι σε πιτσιρικαδες η σε παππουδες;

teogtp
04/03/2014, 23:57
Οταν εγραψες για πρωτη φορα ειχες πει οτι εχεις απολυτη αναγκη
να φτιαξεις το μηχανακι σου και οτι δεν σου περισευουν φραγκα για
να το πας σε μαστορα.
Απο τοτε οσες φορες ανοιξες θεμα ηταν για να ρωτησεις για διαφορες βλαβες
που εκαναν το μηχανακι σου να μην δουλευει.
Και λεω εγω τωρα,μηπως ηρθε η ωρα να παει το παπι στο μαστορα να στο φτιαξει
μια και καλη;Περισσοτερη καιρο το εχεις "λυμενο" παρα στο δρομο να το βολταρεις!
Εκτος αν το εχεις για παιχνιδι και γουσταρεις τους πειραματισμους.
Μην νομιζεις οτι "στη λεω" απλα εκει που ησουν ημασταν οι περισσοτεροι απο εδω μεσα
και οι παραδες μας"εφευγαν" χωρις να το παρουμε ειδηση.:wave2:

kostaspetrou
05/03/2014, 00:00
Είναι πολύ πιθανό να έχεις υπερβολικά μεγάλα ζιγκλέρ ή κάτι να τρέχει με το καρμπυρατέρ σου.

Λύστο,βγάλε κάθε ορινγκ,φύσα με πεπιεσμένο αέρα κάθε τρύπα.

SHOOTER045
05/03/2014, 00:12
Οταν εγραψες για πρωτη φορα ειχες πει οτι εχεις απολυτη αναγκη
να φτιαξεις το μηχανακι σου και οτι δεν σου περισευουν φραγκα για
να το πας σε μαστορα.
Απο τοτε οσες φορες ανοιξες θεμα ηταν για να ρωτησεις για διαφορες βλαβες
που εκαναν το μηχανακι σου να μην δουλευει.
Και λεω εγω τωρα,μηπως ηρθε η ωρα να παει το παπι στο μαστορα να στο φτιαξει
μια και καλη;Περισσοτερη καιρο το εχεις "λυμενο" παρα στο δρομο να το βολταρεις!
Εκτος αν το εχεις για παιχνιδι και γουσταρεις τους πειραματισμους.
Μην νομιζεις οτι "στη λεω" απλα εκει που ησουν ημασταν οι περισσοτεροι απο εδω μεσα
και οι παραδες μας"εφευγαν" χωρις να το παρουμε ειδηση.:wave2:

Οτι σου ειπε ο τεο τιποτα λιγοτερο τιποτα περισοτερο

drag0ngr
05/03/2014, 00:29
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το παπι δν το εχω λυμενο καθολου σχεδον απλα μου βγαζει συνεχομενες μικροβλαβες ρε π**στη.
Παιδια ισως εχετε δικιο αλλα 2 πραγματα με κανουν κ ασχολουμαι.
1ον: Μ'αρεσει γενικως οτιδηποτε κανω να το φτιαχνω μονος μου. Ειμαι μελλοντικος προγραμματιστης και γενικα τεχνικος Η/Υ και
οτιδηποτε εχει σχεση με μηχανικα ειτε ειναι απο πισι μεχρι κιθαρες (επειδη ειμαι κ κιθαριστας :Ρ) και ΟΤΙδηποτε αλλο θα μπορουσα να φτιαξω
θα το φτιαχνα μονος μου επειδη μ αρεσει να ασχολουμαι και οχι να το πηγαινω σε καποιον ειδικο. Το ξερω ισως δεν ειναι παντα καλο αλλα σε οτι
εχω φτιαξει εως τωρα δν εχω παει σε μαστορα!
2ον :Καθε φορα που τυχαινει κατι λεω, νταξει, Τελος τελευταια φορα ηταν θα παω να το παρατησω στο μαστορα να παει να γ****θει!
Στην τελικη σκευτομαι οτι ο "μαστορας" θα μου παρει 60 ευρα μονο για να λυσει τις 4 βιδες που κρατανε την κεφαλη και κυλ/πιστονο και απο κει
και κατω συνεχιζει η χρεωση!:mad:

Bowleno
05/03/2014, 08:18
Κανω τον εξυπνο επειδη ΕΙΠΑ απτην αρχη δεν ξερω καν τι σταδιο εχω και τι ακριβως κανει ;



Ξαναδιάβασε το 1ο ποστ.... λες έχεις εκκεντροφόρο 5ο στάδιο, όπως είχες πει και στο άλλο θρεντ που άνοιξες για τα ρουλεμάν του και σε πήραν στην πλάκα και αναγκάστηκες να παραδεχτείς μετά "ότι δεν ξέρεις τι στάδιο" (και καλά) είναι όπως κάνεις και τώρα.

Εν κατακλείδι, επειδή θα μπουν ο μπίγκουλας και ο γέρος και θα αρχίσουν να σφάζουν τα ποστ στο γόνα, κάνε ότι σου είπε ο teogp, γιατί όπως το προσπαθείς μόνο οικονομία δεν θα κάνεις και ούτε μηχανάκι (το οποίο είναι και το χειρότερο...) θα έχεις να χαίρεσαι.

Σου τα λέει αυτά ένας παθών.... (στα νεανικά μου χρόνια...)


Και μην συγχίζεσαι, φόρουμ είναι, ενίοτε θα γίνεται και το σχετικό δούλεμα τσάκω μια :beer: και ελπίζω να φτιάξεις την πάπια

teogtp
05/03/2014, 09:43
Ξαναδιάβασε το 1ο ποστ.... λες έχεις εκκεντροφόρο 5ο στάδιο, όπως είχες πει και στο άλλο θρεντ που άνοιξες για τα ρουλεμάν του και σε πήραν στην πλάκα και αναγκάστηκες να παραδεχτείς μετά "ότι δεν ξέρεις τι στάδιο" (και καλά) είναι όπως κάνεις και τώρα.

Εν κατακλείδι, επειδή θα μπουν ο μπίγκουλας και ο γέρος και θα αρχίσουν να σφάζουν τα ποστ στο γόνα, κάνε ότι σου είπε ο teogp, γιατί όπως το προσπαθείς μόνο οικονομία δεν θα κάνεις και ούτε μηχανάκι (το οποίο είναι και το χειρότερο...) θα έχεις να χαίρεσαι.

Σου τα λέει αυτά ένας παθών.... (στα νεανικά μου χρόνια...)


Και μην συγχίζεσαι, φόρουμ είναι, ενίοτε θα γίνεται και το σχετικό δούλεμα τσάκω μια :beer: και ελπίζω να φτιάξεις την πάπια

Ειμαι παγκοσμιος ο μπουστης........:D

Bowleno
05/03/2014, 12:16
Ειμαι παγκοσμιος ο μπουστης........:D


Ούπς την πάτησα :D


teo (gtp να υποθέσω gia to poutso? ) :p:lol:

teogtp
05/03/2014, 12:32
Ούπς την πάτησα :D


teo (gtp να υποθέσω gia to poutso? ) :p:lol:
Μεσα επεσες!
Ειμαι μελος μιας "επιλεκτης" ομαδας κρουσης(on line gaming) εδω στην πολη μου.:D

OldMan
05/03/2014, 15:59
Mathane oti gamiomaste i akomi..???

Υ.Γ.
Κιθαρίστα, όταν σε έιπα μια φορά - στην πλακα - κάγκουρα, τα πήρες και μου αρχισες τα "ειμαι καλό παιδί, σπιτι, σχολή, στούντιο, μελέτη" χωρίς να δεις ότι αυτα που ειχες γραψει (και ο τρόπος που το εκανες) δηλώναν καγκουροασχετοπιτσιρικά...
(και από ότι βλεπω, το συνεχίζεις το βιολί με τα σταδια των εκκεντροφόρων και τα αγριεμενα αμύγδαλα και τα σατανικά βυθίσματα..)

Bowleno
05/03/2014, 16:06
Mathane oti gamiomaste i akomi..???

Υ.Γ.

(και από ότι βλεπω, το συνεχίζεις το βιολί με τα σταδια των εκκεντροφόρων και τα αγριεμενα αμύγδαλα και τα σατανικά βυθίσματα..)

Κι εγώ αυτό του είπα, αφεντικό, ( :p ) αλλά.... :(

drag0ngr
05/03/2014, 18:38
Mathane oti gamiomaste i akomi..???

Υ.Γ.
Κιθαρίστα, όταν σε έιπα μια φορά - στην πλακα - κάγκουρα, τα πήρες και μου αρχισες τα "ειμαι καλό παιδί, σπιτι, σχολή, στούντιο, μελέτη" χωρίς να δεις ότι αυτα που ειχες γραψει (και ο τρόπος που το εκανες) δηλώναν καγκουροασχετοπιτσιρικά...
(και από ότι βλεπω, το συνεχίζεις το βιολί με τα σταδια των εκκεντροφόρων και τα αγριεμενα αμύγδαλα και τα σατανικά βυθίσματα..)

ρε ολντ , παρτο χαμπαρι ρε γαμωτο, δεν την ειπα σε κανεναν δεν προσβαλα κανεναν εδω μεσα
και μου την μπαινετε ο ενας μετα τον αλλον, ελεοσ ρε π**στη ερωτησεις κανω αν ηξερα δεν θα ρωτουσα!
και δεν ειμαι καγκουροπιτσιρικας! Ασχετος ισως ειμαι ναι αλλα δε με νοιαζει δεν θελω να γινω μηχανικος!
Στα χω πει τοσες φορες αν θελεις μπορω να σου δειξω ποιος ειμαι σε πμ και τοτε βγαλε αποψη και οχι
με το αν εχω 5ο σταδιο εκκεντροφορο η οτιδηποτε τετοιο που ΔΕΝ ξερω!

Dbnn
05/03/2014, 20:29
Αγαπητέ Δράκε, και εγώ τεχνικός Η/Υ τελείωσα αλλά τα παράτησα και αφού δούλεψα 9 μηνες σαν τεχνικός και με σταμάτησαν γιατι θέλανε να βάλουν τον κουμπάρο του μπατζανάκη του ξάδερφου του αφεντικού (μείωση προσωπικού) τα παράτησα μια και καλή.

Το θέμα με το ρουλεμάν του εκκεντροφόρου το είχα ξεχάσει.
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά:
1. Πάρε ενα σάπιο - παλιό μοτέρ απο παλιατζίδικο, λύστο και δέσε το και προσπάθησε να κατανοήσεις πως λειτουργεί ο κινητήρας (μην πεις ξέρω απο τώρα).

2. Παρακολούθησε video στον σωλήνα (youtube) πως λύνουν δένουν μοτέρ, πως κάνουνε porting στην εισαγωγή, εξαγωγή, πως ρυθμίζουν βαλβίδες και προτίμησε βιντεο απο αμερικάνικα συνεργεία και όχι takegava power by mastogiorgaras mpournazara aka rixnw kai naf8alines stin venzinh na anevasw ta oktania na'oum!

3. λύσε κυλινδροπίστονο, κεφαλή, βγάλε βαλβίδες απο πάνω, πάρε εναν εκκεντροφόρο της προκοπής και αν θες να τον αγριέψεις πήγαινε μια βόλτα στον βοτανικό και θα βρείς 50 μηχανουργεία που ξέρουν πόσο θα στον αγριέψουν.

4. Πήγαινε τα κοκοράκια, βαλβίδες, ελατήρια, πιστόνι να στα τσεκάρουν σε φίλο - ξαδερφο - μπατζανάκη και όχι σε μάστορα που δεν τον ξέρεις καλά γιατί θα στα βγάλει off χωρίς να τα πιασει στα χέρια του.


Τα αυτά. Και βίντεο απο λύσιμο - δέσιμο μοτέρ για αρχή:

part 1
http://www.youtube.com/watch?v=s_agyGxKy3g

part 2
http://www.youtube.com/watch?v=e0FM3hBy3rM

part 3
http://www.youtube.com/watch?v=WyaYSz7yITw

:beer:

drag0ngr
05/03/2014, 20:51
Αγαπητέ Δράκε, και εγώ τεχνικός Η/Υ τελείωσα αλλά τα παράτησα και αφού δούλεψα 9 μηνες σαν τεχνικός και με σταμάτησαν γιατι θέλανε να βάλουν τον κουμπάρο του μπατζανάκη του ξάδερφου του αφεντικού (μείωση προσωπικού) τα παράτησα μια και καλή.

Το θέμα με το ρουλεμάν του εκκεντροφόρου το είχα ξεχάσει.
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά:
1. Πάρε ενα σάπιο - παλιό μοτέρ απο παλιατζίδικο, λύστο και δέσε το και προσπάθησε να κατανοήσεις πως λειτουργεί ο κινητήρας (μην πεις ξέρω απο τώρα).

2. Παρακολούθησε video στον σωλήνα (youtube) πως λύνουν δένουν μοτέρ, πως κάνουνε porting στην εισαγωγή, εξαγωγή, πως ρυθμίζουν βαλβίδες και προτίμησε βιντεο απο αμερικάνικα συνεργεία και όχι takegava power by mastogiorgaras mpournazara aka rixnw kai naf8alines stin venzinh na anevasw ta oktania na'oum!

3. λύσε κυλινδροπίστονο, κεφαλή, βγάλε βαλβίδες απο πάνω, πάρε εναν εκκεντροφόρο της προκοπής και αν θες να τον αγριέψεις πήγαινε μια βόλτα στον βοτανικό και θα βρείς 50 μηχανουργεία που ξέρουν πόσο θα στον αγριέψουν.

4. Πήγαινε τα κοκοράκια, βαλβίδες, ελατήρια, πιστόνι να στα τσεκάρουν σε φίλο - ξαδερφο - μπατζανάκη και όχι σε μάστορα που δεν τον ξέρεις καλά γιατί θα στα βγάλει off χωρίς να τα πιασει στα χέρια του.


Τα αυτά. Και βίντεο απο λύσιμο - δέσιμο μοτέρ για αρχή:

part 1
http://www.youtube.com/watch?v=s_agyGxKy3g

part 2
http://www.youtube.com/watch?v=e0FM3hBy3rM

part 3
http://www.youtube.com/watch?v=WyaYSz7yITw

:beer:

Ναι το ξερω γενικα το θεμα με τς Η/Υ εχει γινει πολυ συνηθισμενο αλλα ενταξει θα το προσπαθησω οσο παει :)
Δεν ξερω κανενα παλιατζιδικο στο Βόλο (επειδη απο δω ειμαι και μενω) που να μπορουσα να βρω καποιο σαπιο μοτερ :/
Τα βιντεο που ανεβασες τα εχω δει ολα και μαλιστα πολλες φορες και τα 3 δεν θα σου πω εννοειται πως καταννοω το πως λειτουργει ενασ
κινητηρας φυσικα γιατι αν ηξερα δεν θα μου κανανε χαβαλε ολοι εδω μεσα :) Λιγα πραγματα ξερω :)
Τωρα σχετικα με εκκεντροφορο λεω να παρω εναν εκκεντροφορο ΟΤΑΝ και αμα χρειαστει να αλλαξω αυτον που ηδη εχω.
Και για τα κοκορια βαλβιδες ελατηρια πιστονι δεν εχω χρονο να εχω το μοτερ λυμενο και να το επεξεργαζομαι ουτε
και κανεναν ειδικο, εχω καποιους καγκουρες φιλους αλλα δυστηχως ειναι 2-3 μαξ και ειναι μικροτερα αδερφια
φιλων της ηλικιας μου και δεν τα εμπιστευομαι!! Παντως σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου φιλε! :beer::beer:

edit*

Και τελικα το πηγα σε εναν μαστορο εδω διοτι εχανα λαδια απτην βιδα τεντωτηρα καδενας
η οποια ΦΥΣΙΚΑ εχει γα***θει και χαλασαν οι βολτες της.. ! :mad::mad:

Dbnn
05/03/2014, 23:43
Οπότε, μόλις μπορέσεις, μάζεψε τα απαραίτητα εργαλεία, ψάξου και στο καρ.γρ να βρεις ενα μοτέρ να το λύνεις να το δένεις και να το βάζεις μπροστά (χωρίς να είναι πάνω στο παπί) και θα μαθαίνεις απο τα λάθη σου σιγά σιγά.

Την πείρα που αποκτάς έτσι δεν την αποκτάς στα καλύτερα σχολεία... Μην νομίζεις πως τα μαθαίνεις όλα, όλα εξελίσονται όσο ψάχνεσαι.

drag0ngr
06/03/2014, 03:08
Οπότε, μόλις μπορέσεις, μάζεψε τα απαραίτητα εργαλεία, ψάξου και στο καρ.γρ να βρεις ενα μοτέρ να το λύνεις να το δένεις και να το βάζεις μπροστά (χωρίς να είναι πάνω στο παπί) και θα μαθαίνεις απο τα λάθη σου σιγά σιγά.

Την πείρα που αποκτάς έτσι δεν την αποκτάς στα καλύτερα σχολεία... Μην νομίζεις πως τα μαθαίνεις όλα, όλα εξελίσονται όσο ψάχνεσαι.

Ευχαριστω πολυ ρε φιλε, μου αρεσει πολυ να ασχολουμαι και γενικως μ αρεσει η μηχανολογια αλλα πιστευω δεν ξερω τιποτα ακομη,
εξαλλου αυτος ειναι ο λογος που βρισκομαι εδω σε σας τους ειδικους! Σ ευχαριστω για ολα!

Και γενικως ευχαριστω τους παντες καλους και "κακους" :evil: :D

Bowleno
06/03/2014, 07:28
Ευχαριστω πολυ ρε φιλε, μου αρεσει πολυ να ασχολουμαι και γενικως μ αρεσει η μηχανολογια αλλα πιστευω δεν ξερω τιποτα ακομη,
εξαλλου αυτος ειναι ο λογος που βρισκομαι εδω σε σας τους ειδικους! Σ ευχαριστω για ολα!

Και γενικως ευχαριστω τους παντες καλους και "κακους" :evil: :D


Αν με το "κακούς" εννοείς εμένα και τον παλιΟγερο, κακοί σίγουρα δεν είμαστε, απλώς να σε φέρουμε στον "ίσιο" δρόμο θέλαμε :D

(κάτι που αρχίζει να φαίνεται από το τελευταίο σου ποστ) :beer:

OldMan
06/03/2014, 17:00
Για σταδια δεν μιλάμε και ανησυχώ....

jorge's garage
08/03/2014, 09:43
Για σταδια δεν μιλάμε και ανησυχώ....
ειρήνης και φιλίας? :p

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/03/2014, 09:35
νομιζω ότι ο στροφαλος εστριψε επανω στο κομβιο αυτό σιμβενει όταν υπερκιβισεις το μοτερ πρεπει να βγαλεις στροφαλο και να τον πας για να στον ζηγησουν.
αλλα να εισαι σηγουρος ότι θα ξαναστριψει πρεπει να βαλεις ενισχημενο στοφαλο δεν θυμαμε από πιο μοντελο κανει...

drag0ngr
09/03/2014, 17:04
νομιζω ότι ο στροφαλος εστριψε επανω στο κομβιο αυτό σιμβενει όταν υπερκιβισεις το μοτερ πρεπει να βγαλεις στροφαλο και να τον πας για να στον ζηγησουν.
αλλα να εισαι σηγουρος ότι θα ξαναστριψει πρεπει να βαλεις ενισχημενο στοφαλο δεν θυμαμε από πιο μοντελο κανει...

Ενταξει τελικως ηταν κατι ηλεκτρικο, ενα καλωδιο απο την δονηση δεν εκανε επαφη :lol:

OldMan
10/03/2014, 09:11
αλλα να εισαι σηγουρος ότι θα ξαναστριψει πρεπει να βαλεις ενισχημενο στοφαλο δεν θυμαμε από πιο μοντελο κανει...
Γιωργη, μαλλον ΔΕΝ θέλει να ξαναστρίψει...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
10/03/2014, 09:41
τυχερος είναι...
εχω τον ανιψιο μου στον βολο ευτιαξε ένα glx σουπερ ντουπερ σε κιβικα και του έφτιαναν τον στροφαλο και αυτος ξαναγυρνουσε. το λεω σε φιλο μηχανικο και μου ειπε πιο μοντελο κανει του το στελνο και ησιχασε.
βεβαια στον βολο κατι κοροιδα σαν τον ανιψιο μου ψαχνουν για να ζουν...

teogtp
10/03/2014, 09:55
τυχερος είναι...
εχω τον ανιψιο μου στον βολο ευτιαξε ένα glx σουπερ ντουπερ σε κιβικα και του έφτιαναν τον στροφαλο και αυτος ξαναγυρνουσε. το λεω σε φιλο μηχανικο και μου ειπε πιο μοντελο κανει του το στελνο και ησιχασε.
βεβαια στον βολο κατι κοροιδα σαν τον ανιψιο μου ψαχνουν για να ζουν...
Τα λες γιατι δεν εχεις 5ο σταδιο εκκεντροφορο ετσι;:a48: