PDA

View Full Version : Εγκατάσταση ηλεκτρονικής xt 600 e



notakos600
04/03/2014, 20:39
Καθώς τρέχει ένα project που η καρδιά του είναι ένα μοτέρ ΧΤ 600 Ε 2002, κόλλησα στις συνδέσεις της ηλεκτρονικής (άνευ στάνταρ πλεξούδας).
Οι ανάγκες του project αφορούν μόνο κύκλωμα ανάφλεξης και κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας που χρειάζεται για την εκκίνηση. Φώτα, φλας, διακόπτες σταντ, συμπλέκτη, νεκράς και οτιδήποτε άλλο έχουν καταργηθεί. Από το ηλεκτρικό διάγραμμα δεν βοηθήθηκα και πάρα πολύ αφού ξεκινώ με νέα ιδιοκατασκευασμένη πλεξούδα. Τα δεδομένα μου είναι τα παρακάτω και οι απορίες μου εκφράζονται με τα ερωτηματικά. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη παίδες.

310987

notakos600
05/03/2014, 10:14
Κανένας που να το κατέχει το άθλημα της συγκεκριμένης μοντίφας ρε παιδιά;
Στο forum του cosmopolitan γράφω ρε πστμ;

toyar
05/03/2014, 10:24
εχω γνωστο με το manual και προσπαθω να σου βρω το ηλεκτρολογικο διαγραμμα.........
αυτο που σιγουρα σου λειπει ειναι γειωση (μαυρο;) και +12V(κοκκινο-μαυρο;)

notakos600
05/03/2014, 10:32
εχω γνωστο με το manual και προσπαθω να σου βρω το ηλεκτρολογικο διαγραμμα.........
αυτο που σιγουρα σου λειπει ειναι γειωση (μαυρο;) και +12V(κοκκινο-μαυρο;)

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.
Αυτό το +12 θα φταίει να δεις.
Από διακόπτες σταντ, συμπλέκτη κλπ δεν παίζει πρόβλημα, σωστά;

bruno
05/03/2014, 10:52
http://img843.imageshack.us/img843/1500/xt600e9095grafik3tbedit.jpg δεν ξερω αν σε βοηθαει,εδώ εχει 7 καλωδια από την ηλεκτρονικη.

bruno
05/03/2014, 11:05
Θα χρειαστείς και διακοπτη και πολλαπλασιαστη μαλλον.

notakos600
05/03/2014, 12:17
Θα χρειαστείς και διακοπτη και πολλαπλασιαστη μαλλον.

Έχω τα πάντα, απλά θέλω να φτιάξω μια δική μου πλεξούδα που να αφορά μόν ανορθωτή, μπαταρία, πολλαπλασιαστή και ηλεκτρονική.
Τα έχω συνδέσει όπως τα έχει στο διάγραμμα αλλά δεν έχει σπινθήρα. Το θέμα είναι πως τα χρώματα των καλωδίων είναι διαφορετικά με της δικής μου ηλεκτρονικής και έχω μπερδευτεί με τα διοδάκια, τα kill switch και τους διακόπτες-αναστολείς συμπλέκτη, στάντ κλπ.

toyar
05/03/2014, 13:29
1,2 και 6 εισαι οκ
το 3 δειχνει να ειναι καποιο λαμπακι στο στροφομετρο και το 8 τιποτα μαλλον με αυτα δεν ασχολεισαι
το 7 ειναι γειωση το 5 +12V
το 4 δειχνει να ζηταει γειωση
απο την μπαταρια θα πας στο κοκκινο του ανορθωτη και απο κει με μια διακλαδωση πας στον διακοπτη και η εξοδος του διακοπτη δινει 12V σε ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη (ο ανορθωτης να ειναι γειωμενος και να εχει κουμπωμενη τη φισα με τα 3 ασπρα απο το μοτερ)
τοτε μιζαροντας πρεπει να δεις σπινθηρα
τεσι τα βλεπω απο μακρυα αλλα ηλεκτρολογος δεν ειμαι ,ευθυνη δεν παιρνω;)
αφου δεις σπινθηρα με την πιο απλη συνδεσμολογια μετα προσθετεις τα διαφορα ασφαλιστικα μπιμπλικια αν σου ειναι απαραιτητα

notakos600
05/03/2014, 17:03
1,2 και 6 εισαι οκ
το 3 δειχνει να ειναι καποιο λαμπακι στο στροφομετρο και το 8 τιποτα μαλλον με αυτα δεν ασχολεισαι
το 7 ειναι γειωση το 5 +12V
το 4 δειχνει να ζηταει γειωση
απο την μπαταρια θα πας στο κοκκινο του ανορθωτη και απο κει με μια διακλαδωση πας στον διακοπτη και η εξοδος του διακοπτη δινει 12V σε ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη (ο ανορθωτης να ειναι γειωμενος και να εχει κουμπωμενη τη φισα με τα 3 ασπρα απο το μοτερ)
τοτε μιζαροντας πρεπει να δεις σπινθηρα
τεσι τα βλεπω απο μακρυα αλλα ηλεκτρολογος δεν ειμαι ,ευθυνη δεν παιρνω;)
αφου δεις σπινθηρα με την πιο απλη συνδεσμολογια μετα προσθετεις τα διαφορα ασφαλιστικα μπιμπλικια αν σου ειναι απαραιτητα

Ευχαριστώ και να 'σαι καλά, θα το δοκιμάσω αύριο.

OldMan
10/03/2016, 17:44
ηλεκτρολογος δεν ειμαι ,ευθυνη δεν παιρνω
Ευτυχώς γιατί αν ησουν ηλεκτρολόγος θα ειχες γονατισει απο το βαρος των ευθυνών...:(


(που'σαι ρε babis ilektrologos...??):cry:

catmaster
10/03/2016, 17:51
...(που'σαι ρε babis ilektrologos...??):cry:

κοίτα τι θυμήθηκε ο Άθρωπας ...

duke200
11/03/2016, 06:59
το repair manual γραφει όλα αυτα που θελεις

γκουγκλαρε "(το μοντελο σου) wiring diagram CDI" και θα βρεις αυτο που ψαχνεις.