PDA

View Full Version : ΑΤΥΧΗΜΑ - Fazer '07 - πλαίσιο



Σελίδες : [1] 2

dimitrisfz1
05/03/2014, 08:58
Το 2007 έγινε έρευνα αγοράς μοτοσυκλέτας και επέλεξα το FZ1FAZER SA. Η αγορά έγινε στις 2 Ιουνίου 2007. Ειχα ακούσει στο παρελθόν κάποια πράγματα σχετικά με την αξιοπιστία των συγκεκριμένων μοτοσυκλετών αλλά τα είχα θεωρήσει κακοήθειες καθώς δεν μπορούσα να διανοηθώ πως μια εταιρία σαν την YAMAHA δεν έχει δώσει την απαιτουμένη σημασία σε ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως είναι τα ραγίσματα-σπασίματα των πλαισίων των συγκεκριμένων μοτοσυκλετών και πιο συγκεκριμένα των συγκεκριμένων μοντέλων παράγωγης δηλαδή του 2007 όπως και το δικό μου!

Την 18 Ιουλίου 2013 και καθώς επέστρεφα στο σπίτι μου με την παραπάνω μοτοσυκλέτα στο 2ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Μύρινας-Μούρου και με ταχύτητα 70-80 ΧΛΜ πλησίασα σε μια αριστερή στροφή περίπου 80ο-90ο .Κινούμουν στο αριστερό άκρο του δεξιού οδοστρώματος όταν αντιλήφτηκα αυτοκίνητο όχημα με αντίθετη από τη δική μου κατεύθυνση να έχει εισέρθει αρκετά στο αντίθετο ρεύμα (δικό μου ρεύμα) κυκλοφορίας. Ενστικτωδώς τραβήχτηκα στην άκρη για να αποφύγω τυχόν σύγκρουση.

Στο δεξιό άκρο του οδοστρώματος και λίγο πριν την κορύφωση της στροφής ο δρόμος είχε υποστεί καθίζηση με αποτέλεσμα να πέσω μέσα. Εκείνη τη στιγμή και καθώς έπαιρνα την στροφή και ήμουν πλαγιασμένος ένιωσα ένα ισχυρό "ΚΡΑΚ" ανάμεσα από τα ποδιά μου και η μοτοσυκλέτα άρχισε να ταλαντεύεται δυνατά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να ελέγξω την μοτοσυκλέτα! Αυτό με οδήγησε στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας και βγήκα εκτός δρόμου -παρ' όλες τις προσπάθειες που έκανα για να την επαναφέρω- και βγήκα σε ένα χωράφι. Λίγο πριν μπω στο χωράφι πάτησα τα φρένα της μοτοσυκλέτας και καθώς κινούμουν στο χώμα πλέον και παράλληλα από τον δρόμο σε απόσταση 1-1,5 μετρό περίπου έχασα ολοκληρωτικά τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας και ανετράπη! Έφερα μια τούμπα μαζί με την μοτοσυκλέτα και βρέθηκα σε απόσταση από την είσοδο μου στο χωράφι στα 12μετρα περίπου! Ξύπνησα στο νοσοκομείο 2 ώρες περίπου αργότερα με φρικτούς πόνους στο στήθος την πλάτη και τα χέρια. Το σοκ ήταν μεγάλο. Νοσηλεύτηκα ακόμα ένα βραδύ και μετά πήρα εξιτήριο.

2 ήμερες μετά το συμβάν και αφού μπορούσα πλέον να κινηθώ κάπως καλυτέρα πήγα να ελέγξω το μέγεθος της ζημιάς που είχε υποστεί η μοτοσυκλέτα. Έκπληκτος διαπίστωσα ότι είχε κοπεί το πλαίσιο της στη μέση και από τις 2 μεριες. Δεν ήταν απλό ράγισμα ήταν ολική αποκοπη! Την κούνησα λίγο και διαπίστωσα ότι το μισό της μέρος έμενε ακίνητο και το υπόλοιπο μισό της μετακινούταν σαν να ήταν μεντεσές!! 2 ξεχωριστά κομμάτια δηλαδή. Κατευθείαν κατάλαβα την αιτία της πτώσης μου! Το σπάσιμο δεν ήταν σε ένα οποιαδήποτε σημείο ήταν ακριβώς πάνω στην κόλληση του πλαισίου δηλαδή η μισή κόλληση έμεινε στο ένα κομμάτι του πλαισίου και η άλλη μισή στο άλλο κομμάτι.Σε καμιά περίπτωση δεν κόβεται στην μέση μια τόσο ισχυρή κόλληση καθώς η κόλληση είναι το πιο ισχυρό κομμάτι του πλαισίου και αν ήταν να κοπεί κάπου σίγουρα δεν θα ήταν πάνω στην κόλληση θα ήταν σε οποιοδήποτε σημείο του πλαισίου και πάλι εάν και εφόσον είχαν ασκηθεί τρομερά μεγάλες πιέσεις πάνω στο πλαίσιο όπως ας πούμε μια μετωπική σύγκρουση κάτι που στην περίπτωση μου δεν υπάρχει!

Απευθύνθηκα τηλεφωνικά σε μηχανουργεία τα οποία ειδικεύονται πάνω σε επισκευές πλαισίων καλίμπρες κλπ και η απάντηση τους ήταν σαφής: απαγορεύεται να κοπεί κόλληση στην μέση αν και εφόσον γίνει αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά κατά τη διάρκεια της κόλλησης! Μάλιστα κάποιοι από αυτούς γνώριζαν το θέμα με τα συγκεκριμένα μοντέλα παράγωγης καθώς τους είχαν απασχολήσει και στο παρελθόν και άλλοι παθόντες.

Σε εκείνο το σημείο έψαξα στο διαδίκτυο και έκπληκτος διαπίστωσα ότι τέτοιου τύπου περιστατικά έχουν συμβεί αρκετά κατά την Ελλάδα. Αρκετά περιστατικά έχουν συμβεί και στο εξωτερικό. Μπόρεσα να επικοινωνήσω με 3 από αυτούς και μου αφηγήθηκαν την ιστορία τους και μάλιστα και οι τρεις είχαν λύσει το πρόβλημα τους αφού η YAMAHA τους είχε αποζημιώσει. Μάλιστα ο ένας από αυτούς είχε πτώση με την μοτοσυκλέτα του και εξαιτίας αυτής έσπασε το πλαίσιο του. Παρ'ολα αυτά αποζημιώθηκε κανονικά γιατί η πτώση του δεν δικαιολογούσε σε καμιά περίπτωση σπάσιμο του πλαισίου.
Μιλώντας με αρκετά συνεργεία και συγκεκριμένα από Πάτρα και Αθήνα προς εύρεση ανταλλακτικών, όλοι τους είχαν ακούσει για το συγκεκριμένο πρόβλημα που παρουσίαζαν τα συγκεκριμένα μοντέλα! Μάλιστα ο ένας θα μου έδινε ανταλλακτικά από μια ιδία μοτοσυκλέτα που είχε σπάσει και αυτή στην μέση χωρίς πτώση. Το απίστευτο είναι ότι όταν τους έλεγα την ζημιά και τα ανταλλακτικά που χρειαζόμουν τότε όλοι μου απαντούσαν με την ιδία ερωτηση: ΗΤΑΝ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2007? Καθως μονό σε αυτά είχε παρουσιαστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα.

sv1000s
05/03/2014, 09:18
τελικα εβγαλες ακρη;λημνο εισαι ε;:beer:

πυξιδας990
05/03/2014, 09:19
μετα τα πηνια,τωρα και τα πλαισια?κατσε να παρω τον δικο μου τηλ που εχει 2007.


ελπιζω φιλε να βρεις την ακρη:wave2:

bros400pgm
05/03/2014, 09:48
Γιαπωνεζικη αξιοπιστια δυστυχως για ακομη μια φορα. Νομιζω πλεον, με ολο αυτον τον ογκο πληροφοριων στο νετ, καθε μεταχειρισμενο μηχανακι μπορει να αναζητηθει κα να αναλυθει οσον αφορα τα προβληματα του και ευτυχως που υπαρχουν και ατομα σαν κι εσενα και δεν κρυβονται. Ευγε φιλε και γνωμη μου ειναι, εφοσον εχει μεγαλη ζημια και οχι μονο ενα πλαισιο, να το κοψεις σε ανταλλακτικα και οποτε φυγει. Δεν αξιζει σαν μηχανακι.

notakos600
05/03/2014, 10:12
Εύχομαι να βρεις την άκρη.
Μόνο το βολάν και τα πηνία να πουλήσεις καθάρισες, είναι τόσα τα περιστατικά-εκτός των πλαισίων- που η μοτοδυναμική έχει ξεμείνει από ανταλλακτικά.

motomaniac
05/03/2014, 10:31
κριμα. κι εγω νομιζα μονο τα σουζουκια επασχαν...

dimitrisfz1
05/03/2014, 11:17
προσπαθω να βαλω φοτο αλλα για καπιο λογο δεν μπορω!θα βαλω μερικα links απο παρομοιες περιπτωσεις απο ολο τον κοσμο
http://fazerowners.yuku.com/topic/18716#.Uxb1vvl_uSo
http://74.50.1.242/forum/showthread.php?t=80096
http://www.yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=69625&page=8
http://www.yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=69625&page=2
http://yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=82459&page=6
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=35
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=43
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=63
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=74
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=78
http://www.fazeritalia.it/fazerforum/showthread.php?t=238387&page=79 !!!!!!!
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=86&t=5854&start=30


παιδια αξιζει να τα δειτε ειδικα το προτελευταιο και το δευτερο!!εχω είδη κινησει διαδικασιες νομικες!!καλα η τοποθετηση πανω στο θεμα της μοτοδυναμικης ηταν για γελια!!!

dimitrisfz1
05/03/2014, 11:19
μετα τα πηνια,τωρα και τα πλαισια?κατσε να παρω τον δικο μου τηλ που εχει 2007.


ελπιζω φιλε να βρεις την ακρη:wave2:


φιλε παρε τον δικο σου τηλ γιατι ειναι σοβαρο το θεμα !εχει παρουσιαστει μεχρι στιγμης μονο σε μοντελα του 07!πες του να βγαλει και το τεποζιτο να δει απο μεσα!!

byron
05/03/2014, 11:24
παιδια αξιζει να τα δειτε ειδικα το προτελευταιο και το δευτερο!!εχω είδη κινησει διαδικασιες νομικες!!καλα η τοποθετηση πανω στο θεμα της μοτοδυναμικης ηταν για γελια!!!

Υπάρχουν threads εδω μέσα για το θέμα του πλαισίου, αλλά νομίζω οτι η Μοτοδυναμική είχε αντικαταστήσει τις μοτοσυκλέτες. Τι σου είπαν δηλαδή?

byron
05/03/2014, 11:27
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49307

dimitrisfz1
05/03/2014, 11:37
στη αρχη μου ειπαν οτι ειμαι το πρωτο περιστατικο που ακουσαν αλλα οταν τους εδωσα ονοματα και αλλων παιδιων με το ιδιο περιστατικο στους οποιους στον εναν του ειχαν αντικαταστησει το πλαισιο περαν της εγκυησης και εναν αλλον που του εσπασε σε 3000 χιλιομετρα και του αντικατεστησαν ολοκληρη μοτο αλαξαν σταση!μετα μου ειπαν οτι και να σπασει το πλαισιο δεν υπαρχει περιπτωση πτωσης καθως ο κινητηρας ειναι μερος του πλαισιου "αν ειναι δυνατον"και οτι ενας τυπος το εφερε καβαλα απο την ολανδια με παρομοιο προβλημα!εμενα μου ειπαν κατηγορηματικα οτι επεσα και εσπασε το πλαισιο!τους ζητησα να μου εξηγησουν πως ειναι δυνατον να σπαει ενα πλαισιο απο μια πτωση με λιγα χιλιομετρα και πανω σε μαλακο χωμα και μου ειπε οτι και με 20 χιλιομετρα να πεσω μπορει να σπασει!ακομα μου ειπαν οτι αν θελω μπορω να παω απο εκει που εχουν ενα fz1 με ραγισμενο πλαισιο να το κανω test ride για να μου αποδειξουν ατι ολα ειναι ο.κ!!!!!!απο εκει που δεν ειχαν ξαναακουσει για κατι παρομοιο μεχρι και μηχανακι με προβλημα μου ειπαν οτι εχουν εκει για δειγμα!χωρια απο τις αλλες περιπτωσεις που τους ανεφερα!!παιδια δεν ειναι δυνατον να σπαει κοληση στη μεση και ποσο μαλλον μια τετοιου ειδους κολληση!τι να λεμε τωρα!!!

alex14
05/03/2014, 11:50
Παντως απο την παρακατω φωτο φαινεται να υπαρχει προβλημα στην κοληση.
Ισως το crack να ξεκιναει απο καποιο σημειο της περιοχης που εχει πολλα blow holes

311015

dimitrisfz1
05/03/2014, 12:12
σιγουρα καπου εκει ειναι η ζημια!αν καποιος ασχολειτε με τετοια πραγματα καταλαβαινει καλυτερα!μιλαμε για καθαρη αστοχια υλικου!!ειναι το ειδος της δουλειας μου τετοιο που μου επιτρεπει να εχω αποψη καθως ειμαι μηχανικος!

dimitrisfz1
05/03/2014, 12:15
Παντως απο την παρακατω φωτο φαινεται να υπαρχει προβλημα στην κοληση.
Ισως το crack να ξεκιναει απο καποιο σημειο της περιοχης που εχει πολλα blow holes

311015

http://www.yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=69625&page=8

δες εδω την διαφορα της κολησης σε πιο καινουργειο μοντελο!εκει που εχεις σημαδεψει εσυ με κοκκινο εχει ρουφηγμα αν προσεξεις!!

πυξιδας990
05/03/2014, 12:27
για κοιτατε που παει το fazer να γινει συγχρονη αποτυχια της yamaha:(

alex14
05/03/2014, 12:35
http://www.yamahafz1oa.com/forum/showthread.php?t=69625&page=8

δες εδω την διαφορα της κολησης σε πιο καινουργειο μοντελο!εκει που εχεις σημαδεψει εσυ με κοκκινο εχει ρουφηγμα αν προσεξεις!!

Δεν ξερω εαν ειναι το σημειο που σημαδεψα εγω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι τετοια defect σε κολησεις
δεν επιτρεπονται. Επισης δειχνει οτι δεν ειναι σωστος ο ποιοτικος ελενχος. Με μια ραδιογραφια ή ultrasonic το βρισκανε το προβλημα (εαν βεβαια ειναι αυτη η αιτια που σπαει). Εαν η κοληση ειναι σωστη δεν σπαει ποτε στην μεση. Θα σπασει καπου διπλα.

dimitrisfz1
05/03/2014, 12:48
καπου μεσα στα ξενα φορουμ εχουν κανει ραδιογραφια αλλα ειναι δυσκολο να το ξαναβρω!οι σωστες οι κολησεις ποτε δεν σπανε!το θεμα ειναι οτι μου κανουν την παπια και !βεβαια , μου ειπαν να μου την φτιαξουν με καινουργεια ανταλακτικα κανοντας μου εκπτωση 40% ,το κερδος τους δηλαδη αφαιρουν αλλα οταν η ζημια ανερχετε περιπου στις 10000€ πρεπει να πληρωσω και 6000€η αγοραστικη της αξια τωρα ανερχεται περιπου στις 5500€!μετα μου ειπαν να μου την φτιαξουν με μεταχειρησμενα ανταλακτικα κανοντας μου εκπτωση 80% αλλα το κοστος των εργατικων θα το επιβαρυνθω εγω και στις δυο περιπτωσεις το οποιο ανερχεται περιπου στα 1500€!εντωμεταξυ μεταχειρησμενο πλαισιο δεν μπορεις να βαλεις σε καμια περιπτωση!απαγορευεται απο τον νομο!!

KAWAMANRIDER
05/03/2014, 12:52
ρε φιλε περαστικα & αγυριστα ειλικρινα , κυνηγεσε το & αν μπορεις να παρακαμψεις & την ελληνικη αντιπροσωπεια ακομα καλυτερα , αυτη η π@υτσα δικαιολογια το εφερε ετσι απο ολλανδια ελεος , επρεπε & εσυ να του πεις θα σε παω γ@μιοντας μεχρι ολλανδια , για ' μενα βασικο ειναι ο μαστορας που το πηγαινεις εφοσον ειναι εξουσιοδοτημενος να σε στηριξει & να μην το αφησει & αυτος ετσι , αν ειναι σοβαρος ουτε αυτος θα ανεχεται να ακουει τετοια φιδια , παντως για να μην πεφτουμε απ ' τα συννεφα , οτι αφορα την γιαπωνεζικη αξιοπιστια στα πλαισια εχουν ξεφτυλιστει ολοι την τελευταια δεκαετια , υπαρχουν αρκετα κρουσματα απ'ολους πλεον με κομμενα πλαισια , αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο - ισως να εξαιρεσουμε την χοντα ? - οι γιαπωνεζικες εταιρειες σε καποια μοντελα τους εχουν θεμα με τις ανοχες & τις αντοχες των πλαισιων , φταινε οι πειραματισμοι με τα κραματα αλουμινιου ? θελουν να ριξουν περισσοτερο το κοστος ? χαλαρα στανταρ ποιοτικου ελεγχου στις χωρες κατασκευης ? εμας δεν πρεπει να μας ενδιαφερει ! η ζωες μας ειναι πανω απ'ολα !

στην τελικη μια εταιρεια που σεβεται το ονομα της & τους πελατες της , κανει ανακληση & διορθωνει το προβλημα ή αποσυρει εντελως το μοντελο , τελος , ολα τα αλλα ειναι καραγκιοζιλικια , σου ευχομαι να δικαιωθεις με τον καλυτερο τροπο

dimitrisfz1
05/03/2014, 12:59
δεν μπορω να επικοινωνησω με τιποτα με την ιαπωνια !δεν εχουν mail επικοινωνιας!μεχρι και στην πρεσβεια τους στην ελλαδα πηρα τηλ. αλλα ουτε και εκει!εχω στειλει mail στην αγγλια και περιμενω απαντηση!!!δεν του ειπα οτι θα τον παω γαμιωντας μεχρι την ολανδια αλλα του ειπα το εξης οταν μου ειπε οτι εχει εκει ενα μηχανακι με ραγισμενο πλαισιο και αν θελω να το κανω test ride!τον ρωτησα αν εχει παιδακια και μου ειπε ναι εχω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας! τοτε του ειπα οτι οταν θα ερθω να την κανω test ride να μου δωσει να παρω για συνοδηγο τον γιο του αφου νιωθει και ειναι τοσο σιγουρος οτι και σπασμενο οδηγιεται!!

nic mor
05/03/2014, 13:11
ψαξε σε ξενα φορουμ να βρεις τροπο
να μιλησεις με τζαπαν!!
Καποτε που ειχα θεμα με τη σουζουκι βρηκα ενα φαξ.
Και αμεσως αλλαξε ο τροπος συμπεριφορας του ελληνα αντιπροσωπου!!

dimitrisfz1
05/03/2014, 13:18
αυτες τις μερες θα στειλω ενα φαξ!το θεμα ειμαι πως θα ξερω οτι το ελαβαν αν δεν επικοινωνησουν μαζι μου?θα τους γραψω το δικο μου το mail βεβαια αλλα πως μπορεις να εισαι σιγουρος???

spyrakos35
05/03/2014, 13:26
τα κεντρικά της Ευρώπης είναι νομίζω ολλανδια....

φίλος με τδμ, εκεί απευθύνθηκε και του αλλάξανε δύο φορές την μηχανή...

sniper
05/03/2014, 13:29
....εντωμεταξυ μεταχειρησμενο πλαισιο δεν μπορεις να βαλεις σε καμια περιπτωση!απαγορευεται απο τον νομο!!

Κάνεις λάθος. Μπορείς να αλλάξεις πλαίσιο.

Οπότε, μίλα ξανά με τον δικηγόρο σου αν εκείνος στο είπε αυτό.


Όταν έχεις κάποιο νεώτερο, ενημέρωσέ μας κι εδώ.

nic mor
05/03/2014, 13:31
δεν χρειαζεται να ξερεις τιποτα!
Και ουτε να περιμενεις καμια απαντηση.
Απλα να εισαι σιγουρος οτι τη μια μερα θα το στειλεις και την αλλη θα σε παρουν την απο ελλαδα μονοι τους ;)

KAWAMANRIDER
05/03/2014, 13:32
δεν μπορω να επικοινωνησω με τιποτα με την yamaha στην ιαπωνια !δεν εχουν mail επικοινωνιας!μεχρι και στην πρεσβεια τους στην ελλαδα πηρα τηλ. αλλα ουτε και εκει!εχω στειλει mail στην αγγλια και περιμενω απαντηση!!!δεν του ειπα οτι θα τον παω γαμιωντας μεχρι την ολανδια αλλα του ειπα το εξης οταν μου ειπε οτι εχει εκει ενα μηχανακι με ραγισμενο πλαισιο και αν θελω να το κανω test ride!τον ρωτησα αν εχει παιδακια και μου ειπε ναι εχω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ρωτας! τοτε του ειπα οτι οταν θα ερθω να την κανω test ride να μου δωσει να παρω για συνοδηγο τον γιο του αφου νιωθει και ειναι τοσο σιγουρος οτι και σπασμενο οδηγιεται!!


ενταξει την εχει τερματισει την :a31: ο ανθρωπος , μια χαρα του τα ' πες του καραγκιοζη , αυτο που με τρελενει & δεν μπορω να καταλαβω με τους ελληνες αντιπροσωπους - ευτυχως οχι παντα & με ολους - ειναι σ'αυτες τις περιπτωσεις γιατι συμπεριφερονται ετσι ? βρε γελοιε ενα μηχανημα ειναι & φτιαχτηκε με καποιο σφαλμα πανω του , αυτα συμβαινουν σε ολα τα ειδη τι να κανουμε δηλαδη ? & που δεν το εφτιαξες εσυ στην τελικη , γιατι το παιρνεις προσωπικα ? & αραδιαζεις ιστοριες για αγριους , επισης εχεις απο πισω την εταιρεια-κολοσσο αυτοι θα καθαρισουνε εσενα τι σε καιει δηλαδη ? μιλα & με αλλα μελη & με τον ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ειναι μελος εδω & νομιζω διαιωθηκε με την δικια του περιπτωση , θεωρω οτι ισως μπορει να σε βοηθησει

Pan (dvs)
05/03/2014, 13:56
Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει καποιος να απευθυνθει σε επαγγελματια εμπειρογνωμονα και να του ζητησει να κανει εκθεση?

dimitrisfz1
05/03/2014, 13:58
Κάνεις λάθος. Μπορείς να αλλάξεις πλαίσιο.

Οπότε, μίλα ξανά με τον δικηγόρο σου αν εκείνος στο είπε αυτό.


Όταν έχεις κάποιο νεώτερο, ενημέρωσέ μας κι εδώ.

πλαισιο μονο καινουργειο απο οτι ξερω και εχω μιλησει!δεν μπορεις να το δηλωσεις δηλαδη στο συγκοινωνιών σαν μεταχειρεισμενο!ουτος η αλλως δεν ειναι εκαι το θεμα!!

dimitrisfz1
05/03/2014, 14:00
Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει καποιος να απευθυνθει σε επαγγελματια εμπειρογνωμονα και να του ζητησει να κανει εκθεση?

μπορεις να το κανεις αλλα σε περιπτωση δικης ο δικαστης αν θελει το λαμβανει υποψιν του καθως εχει το δικαιωμα αυτος να ορισει πραγματωγνωμονα του δημοσιου οποτε μεχρι να γινει η δικη δεν την πουλας για κανεναν λογο!

alex14
05/03/2014, 14:00
Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει καποιος να απευθυνθει σε επαγγελματια εμπειρογνωμονα και να του ζητησει να κανει εκθεση?

Εθνικο Μετσοβειο Πολυτεχνειο ;)

dimitrisfz1
05/03/2014, 14:04
ενταξει την εχει τερματισει την :a31: ο ανθρωπος , μια χαρα του τα ' πες του καραγκιοζη , αυτο που με τρελενει & δεν μπορω να καταλαβω με τους ελληνες αντιπροσωπους - ευτυχως οχι παντα & με ολους - ειναι σ'αυτες τις περιπτωσεις γιατι συμπεριφερονται ετσι ? βρε γελοιε ενα μηχανημα ειναι & φτιαχτηκε με καποιο σφαλμα πανω του , αυτα συμβαινουν σε ολα τα ειδη τι να κανουμε δηλαδη ? & που δεν το εφτιαξες εσυ στην τελικη , γιατι το παιρνεις προσωπικα ? & αραδιαζεις ιστοριες για αγριους , επισης εχεις απο πισω την εταιρεια-κολοσσο αυτοι θα καθαρισουνε εσενα τι σε καιει δηλαδη ? μιλα & με αλλα μελη & με τον ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ειναι μελος εδω & νομιζω διαιωθηκε με την δικια του περιπτωση , θεωρω οτι ισως μπορει να σε βοηθησει


ο τυπος ηταν πολυ ερειστικός! μου ειπε κιολας οτι παταω πανω στις περιπτωσεις που βρηκα και εκμεταλευομαι καταστασεις!!ποιο ειναι το μελος αυτο που μου εγραψες" ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ"ετσι γραφετε αν το ψαξω?

Pan (dvs)
05/03/2014, 14:16
ο τυπος ηταν πολυ ερειστικός! μου ειπε κιολας οτι παταω πανω στις περιπτωσεις που βρηκα και εκμεταλευομαι καταστασεις!!ποιο ειναι το μελος αυτο που μου εγραψες" ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ"ετσι γραφετε αν το ψαξω?


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137627&page=4

dimitrisfz1
05/03/2014, 14:19
παιδια σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να συνομιλησεται μαζι μου!κανω εκληση σε ολους οσους γνωριζουν κατι για το θεμα η ειχαν - εχουν πρωσοπικη εμπειρία αναλογη του θεματος να επικοινωνησουν μαζι μου ειται με p.m ειτε με mail ,θα το εκτιμουσα απεριοριστα!!χιλια ευχαριστω εκ τον προτερων!

stam2
05/03/2014, 14:39
μπορώ να αναδημοσιεύσω το θέμα σου σε γειτονικό φόρουμ.....? γνωρίζω τουλάχιστον έναν ακόμα με σπασμένο πλαίσιο σε yamaha r1.... το οποίο μάλιστα έσπασε σε ταξίδι με 80χ.α.ω δικάβαλο και χωρίς πτώση....

Jo.Da.
05/03/2014, 14:44
Και πού να δείτε τι γίνεται με τα πηνία - βολάν (http://fazerclub.gr/forumx/viewtopic.php?f=80&t=15733&sid=0a77f12e4256e4b928f3ff0af6b0ddf7)...:eleison:

byron
05/03/2014, 14:47
παιδια σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να συνομιλησεται μαζι μου!κανω εκληση σε ολους οσους γνωριζουν κατι για το θεμα η ειχαν - εχουν πρωσοπικη εμπειρία αναλογη του θεματος να επικοινωνησουν μαζι μου ειται με p.m ειτε με mail εδω dimitrios.f.gazis@gmail.com! θα το εκτιμουσα απεριοριστα!!χιλια ευχαριστω εκ τον προτερων!

Στο link που σου έβαλα, είχε γράψει κάποιος http://www.moto.gr/forums/member.php?u=14982 brokenboy που είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα και του αντικατέστησαν τη μηχανή.
Το email δεν φαίνεται στα στοιχεία του, αλλά στείλε του ένα email ή πμ μπας και λαμβάνει ειδοποιήσεις και το δει.

KAWAMANRIDER
05/03/2014, 14:49
παιδια σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να συνομιλησεται μαζι μου!κανω εκληση σε ολους οσους γνωριζουν κατι για το θεμα η ειχαν - εχουν πρωσοπικη εμπειρία αναλογη του θεματος να επικοινωνησουν μαζι μου ειται με p.m ειτε με mail εδω dimitrios.f.gazis@gmail.com! θα το εκτιμουσα απεριοριστα!!χιλια ευχαριστω εκ τον προτερων!

με προλαβε ο pan απο πανω για το θεμα του ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ , τυχερος μες στην ατυχια σου που δεν εγινε κατι χειροτερο & σημασια εχει πρωτα η υγεια σου , υπομονη θα χρειαστεις αρκετη αλλα κανε οτι προσπαθειες μπορεις για να δικαιωθεις , ευχομαι την καλυτερη εκβαση στο προβλημα σου & ποτε ξανα

byron
05/03/2014, 14:59
Ο ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ έχει πολλές διαφορές, και μόνο ο τρόπος που κινήθηκε νομικά μπορεί να βοηθήσει.
Η αντιμετώπιση της κάθε εταιρίας (BMW vs Yamaha) είναι διαφορετική, ενώ του Γ.Α τα προβλήματα αφορούσαν καινούργια μοτοσυκλέτα.

Απ΄την άλλη πλευρά βέβαια, τα προβλήματα του Γ.Α ήταν πταίσματα μπροστά στη ζημιά που έπαθε το FZ και τον τραυματισμό/θάνατο που θα μπορούσες να πάθεις.

dimitrisfz1
05/03/2014, 14:59
μπορώ να αναδημοσιεύσω το θέμα σου σε γειτονικό φόρουμ.....? γνωρίζω τουλάχιστον έναν ακόμα με σπασμένο πλαίσιο σε yamaha r1.... το οποίο μάλιστα έσπασε σε ταξίδι με 80χ.α.ω δικάβαλο και χωρίς πτώση....

κανενα προβλημα!!!

KAWAMANRIDER
05/03/2014, 15:14
Ο ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ έχει πολλές διαφορές, και μόνο ο τρόπος που κινήθηκε νομικά μπορεί να βοηθήσει.
Η αντιμετώπιση της κάθε εταιρίας (BMW vs Yamaha) είναι διαφορετική, ενώ του Γ.Α τα προβλήματα αφορούσαν καινούργια μοτοσυκλέτα.

Απ΄την άλλη πλευρά βέβαια, τα προβλήματα του Γ.Α ήταν πταίσματα μπροστά στη ζημιά που έπαθε το FZ και τον τραυματισμό/θάνατο που θα μπορούσες να πάθεις.


& εγω το προτεινα για να βοηθηθει για το διαδικαστικο & την νομικη αντιμετωπιση , μπορει καποιες περιπτωσεις να ειναι διαφορετικες αλλα να συγκλινουν στον τροπο που θα τις διαχειριστεις , επικοινωνια με προστασια καταναλωτη , βεβαιωσεις απο τεχνικους , επικοινωνια με εταιρειες εξωτερικου κτλ , αν μπορουν να τον βοηθησουν οποιες πληροφοριες απο αλλες περιπτωσεις νομιζω οτι ειναι καλο & αλλη μια περιπτωση με πλαισιο αλλης εταρειας απο διπλανο φορουμ αλλα με εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση απο πλευρας εταιρειας

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=10&t=26376&start=120

SHOOTER045
05/03/2014, 15:21
Δημητρη συνονοματε
Σε συνομιλια με φιλο του κυκλου
Το προβλημα με τα πλαισια ειναι γνωστο
Επισης υπευθυνη για την ευρωπη ειναι η yamaha ολλανδιας
Αν δεν βγαλεις ακρη με τζαπαν μερια

byron
05/03/2014, 15:23
Και πού να δείτε τι γίνεται με τα πηνία - βολάν (http://fazerclub.gr/forumx/viewtopic.php?f=80&t=15733&sid=0a77f12e4256e4b928f3ff0af6b0ddf7)...:eleison:

lol

"Re: Πηνία-βολάν
από Stamos » Πέμ. 23 Ιουν. 2011, 16:07

Και όσο σκέφτομαι την περίοδο που ήταν να το πάρω και ήμουν ανάμεσα σ'αυτό και στο tuono και είπα τελικά "πάρε yamaha να είσαι ήσυχος" με πιάνουν νευρικά γέλια..."

Πολλά θεματάκια με τα FZ πάντως.Bολάν, πολλαπλασιαστές, πηνία, πλαίσια...;)

Bowleno
05/03/2014, 15:47
Αξιοπιστία japan σου λέει μετά....ευτυχώς που έχω Ιταλικό :D

Φίλε μου κυνήγησε τους μέχρι εκεί που δεν φτάνει!

dimitrisfz1
05/03/2014, 15:58
Δημητρη συνονοματε
Σε συνομιλια με φιλο του κυκλου
Το προβλημα με τα πλαισια ειναι γνωστο
Επισης υπευθυνη για την ευρωπη ειναι η yamaha ολλανδιας
Αν δεν βγαλεις ακρη με τζαπαν μερια

ευχαριστω ρε φιλε!!τωρα προσπαθω μπας και επικοινωνησω απο εδω https://www2.yamaha-motor.co.jp/inquiry/navigation2/#box102 αλλα ματαια

KAWAMANRIDER
05/03/2014, 16:09
Αξιοπιστία japan σου λέει μετά....ευτυχώς που έχω Ιταλικό :D

Φίλε μου κυνήγησε τους μέχρι εκεί που δεν φτάνει!


για καποιον ή για καποιους λογους τα τελευταια χρονια οι ιαπωνες εχουν θεμα σε καποια μοντελα τους ειτε σε ελαχιστα κομματια σε ενα μοντελο ειτε μαζικα σε ολα τα κομματια του ιδιου μοντελου με τα πλαισια τους , που παρουσιαζουν σφαλματα απο την κατασκευη τους , ειτε φταιει το υλικο , ειτε η συναρμολογηση & οι κολλησεις κτλ , αυτο δεν σημαινει οτι τα ιαπωνικα στο συνολο τους δεν ειναι αξιοπιστα , σημασια εχει ομως & μονο η δικια μας ασφαλεια , η σωματικη & η ψυχικη μας υγεια που τα καβαλαμε & των υπολοιπων ανθρωπων που θα βρεθουν μπροστα μας οταν κατσει η στραβη , απο ' κει & περα ειτε ευρωπαικο ειτε ιαπωνικο , αμερικανικο & ' γω δεν ξερω τι αλλο δεν εχει σημασια , ανταλλασσουμε πληροφοριες & γνωστοποιουμε τα προβληματα που παρουσιαζονται απο οποιαδηποτε γ@μοεταιρεια , ζηταμε την καλυτερη αντιμετωπιση & την απαιτουμε & ολες οι εταιρειες οφειλουν να κανουν το καλυτερο για ' μας & την ασφαλεια μας , να βρασω & το ονομα & την ιστορια της καθε εταιρειας , οταν εχουμε θεμα το γνωστοποιουμε , κραζουμε & κυνηγαμε την οποιαδηποτε εταιρεια & βοηθαμε αν μπορουμε οποιονδηποτε αναβατη αντιμετωπιζει τετοιο προβλημα , να πανε να πνιγουνε & οι ευρωπαιοι & ιαπωνες κτλ , οι ζωες μας εχουν σημασια

H.A.Balafoutre
05/03/2014, 18:24
Φίλε μου καλή δύναμη, σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να το κυνηγήσεις...καλή δύναμη.

πυξιδας990
05/03/2014, 19:47
εγω απορω,το οτι για τα πλαισια gsxr το ξερουν και τα καδρα,ενω αυτο με το fazer παρεμεινε εμπιστευτικο τοσο καιρο:uplate:

makis206
05/03/2014, 22:39
εγω απορω,το οτι για τα πλαισια gsxr το ξερουν και τα καδρα,ενω αυτο με το fazer παρεμεινε εμπιστευτικο τοσο καιρο:uplate:

Κι όμως ακόμα κι εδώ στο moto.gr το είχαμε συζητήσει αρκετά κάποτε, εν έτη '07-'08 αν δεν κάνω λάθος.. κι αν θυμάμαι καλά είχαν παρουσιαστεί 3-4 ιστορίες με το πλαίσιο του fazer, σίγουρα θα θυμάται κάποιος από τους παλιούς δεν μπορεί.. επίσης αν δεν κάνω λάθος γινόταν αναφορά και στο ότι το πλαίσιο δεν μπορούσε σε εκείνο το σημείο να αντέξει στη δύναμη του κινητήρα, όσοι δηλαδή του έδιναν να καταλάβει σύντομα διαπίστωναν ρωγμή..

Για πείτε ρε παιδιά; Γι'αυτό το μοντέλο δεν είχε κάνει ανάκληση η Yamaha ώστε να προσθέσει μια "γέφυρα" ενίσχυσης στο σημείο; Ίσως μπερδεύομαι και με τα του gsxr όμως, πάει και καιρός..

Αντιθέτως αυτό με τα πηνία-βολάν εμφανίστηκε πιο πρόσφατα, όταν μαζεύτηκαν κάμποσα χιλιόμετρα από τα πρώτα κυρίως μοντέλα..

Στον φίλο που δημιούργησε το νήμα ένα έχω να πω. Κυνήγι, κυνήγι, κυνήγι. Θα μπορούσε η σωματική σου κατάσταση να βρισκόταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση, για να μην πω στη χειρότερη. Κάνε το "σημαία" και προχώρα. Απ'τη μια στιγμή στην άλλη μένεις χωρίς μοτοσυκλέτα, περνώντας μάλιστα τόσο κοντά από τα χειρότερα..
Με εξοργίζει όταν βλέπω μαλακισμένες αντιδράσεις από ανθρώπους που θα έπρεπε σε παρόμοια συμβάντα να έκαναν τ'αδύνατα δυνατά, κυρίως λόγω της θέσης που βρίσκονται.
Αν μου συνέβαινε εμένα είμαι σίγουρος ότι για πρώτη φορά θα έβλεπα τον εαυτό μου όπως δεν τον φαντάστηκα ποτέ..
Εύχομαι να βγει τάχιστα μια άκρη χωρίς να χρειαστεί να περάσεις τα πάνδεινα, ειλικρινά ότι καλύτερο..

:beer:

nktR
06/03/2014, 08:00
πήγαινε και πίεσέ τους
Στο φίλο Αλέξανδρο του το αντικατέστησαν απευθείας και ήταν το πρώτο πλαίσιο που αντικαταστάθηκε μετά την αλλαγή του νόμου για τα πλαίσια.

Θα σου στείλω με πμ τα στοιχεία του.

Και εάν δε βγάλεις άκρη με τον αντιπρόσωπο επικοινωνία με τη Yamaha (κεντρικό διανομέα Ευρώπης)

notakos600
06/03/2014, 08:35
Όλως περιέργως η YAMAΗΑ δεν έβγαλε ποτέ ανάκληση για κανένα από τα θέματα (πηνία-βολάν, πλαίσιο) που αφορούν το 1000.
Κυνήγησέ το όσο μπορείς.
Και μην πει κανείς πως οι μηχανικοί της μοτοδυναμικής είναι άμοιροι ευθυνών, είναι ΚΑΙ ενήμεροι ΚΑΙ μιλημένοι. Ο νοών νοείτω.

McGyver
06/03/2014, 08:48
Κάνεις λάθος. Μπορείς να αλλάξεις πλαίσιο.

Οπότε, μίλα ξανά με τον δικηγόρο σου αν εκείνος στο είπε αυτό.


πλαισιο μονο καινουργειο απο οτι ξερω και εχω μιλησει!δεν μπορεις να το δηλωσεις δηλαδη στο συγκοινωνιών σαν μεταχειρεισμενο!

Ναι, μόνο καινούριο και υπό συγκεκριμένες και αυστηρές προϋποθέσεις.

Συνημμένα το ΦΕΚ Β.802/25.05.2007 όπου δημοσιεύεται η σχετική απόφαση.

Δείτε και το ποιος υπογράφει ως ο τότε υπουργός γαμώ το φελέκι μου γαμώ.

dimitrisfz1
06/03/2014, 09:43
παιδια εχω στειλει mail εδω http://www.yamaha-motor.eu/nl/contact/index.aspx και εδω http://www.yamaha-motor.eu/uk/services/contact/index.aspx και περιμενω απαντηση!!
ριξτε μια ματια και εδω http://www.faqs.org/car/yamaha-fz1/ http://www-odi.nhtsa.dot.gov/owners/SearchSafetyIssues (εδω δωστε τα στοιχεια απο την μοτο)

Hintro
06/03/2014, 10:21
παιδια εχω στειλει mail εδω http://www.yamaha-motor.eu/nl/contact/index.aspx και εδω http://www.yamaha-motor.eu/uk/services/contact/index.aspx και περιμενω απαντηση!!
ριξτε μια ματια και εδω http://www.faqs.org/car/yamaha-fz1/ http://www-odi.nhtsa.dot.gov/owners/SearchSafetyIssues (εδω δωστε τα στοιχεια απο την μοτο)


Ηλεκτρολόγος μηχανικός στο Μετσόβιο( Η φάτσα μου λέει). Από την στιγμή που η κόλληση δεν έγινε καλύπτοντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις και από την στιγμή που στην κόλληση μέσα υπήρχαν φυσαλίδες. Δημιουργούνται κενά αέρος τα οποία αλλοιώνουν το υλικό εσωτερικά και μειώνουν την αντοχή και την απόδοση ( μακροζωία ) ενός υλικού και της κόλλησης του , το υλικό τίθεται υπό αμφισβήτηση. 2 Βήματα έπρεπε να γίνουν.. Ποιοτικότερος έλεγχος στο υλικό που θα χρησιμοποιηθεί και ανα σετάρισμα του ρομπότ κόλλησης ούτως ώστε να αναγνωρίσει την βλάβη..Πρόβλημα καθαρά της εταιρίας η οποία εξ αρχής δεν θα έπρεπε να είχε δώσει το συγκεκριμένο μοντέλο στην αγορά εργασίας... (Το ξέρεις ότι άμα πας σε ένα καλό δικηγόρο τους γαμάς στην Yamaha) 2 λόγοι.. Έθεσαν την ζωή σου σε κίνδυνο διοχετέυοντας σου ένα μηχανάκι το οποίο δεν περνάει ΚΑΝ τους πρώτους κανόνες ασφαλείας. και δεύτερον Μη σωστή αντιμετώπιση από τον παροχέα, κοινός λαμογιά για να γλιτώσει την χαρτούρα..

Hintro
06/03/2014, 10:22
παιδια εχω στειλει mail εδω http://www.yamaha-motor.eu/nl/contact/index.aspx και εδω http://www.yamaha-motor.eu/uk/services/contact/index.aspx και περιμενω απαντηση!!
ριξτε μια ματια και εδω http://www.faqs.org/car/yamaha-fz1/ http://www-odi.nhtsa.dot.gov/owners/SearchSafetyIssues (εδω δωστε τα στοιχεια απο την μοτο)


Το κοιτάγαμε και στο kb και λέγαμε τυχεροί που έχουμε kawa... μην παίζω με τον πόνο σου καλή ανάρρωση και καλά ξεμπερδέματα.

dimitrisfz1
06/03/2014, 10:33
ευτυχώς την ειχα γλιτώσει παρα πολυ καλα!με ενα σπασμενο πλευρο, ενα ρωγμωδες καταγμα αγκωνα και ενα καταγμα κλειδας! το εμπορικο δικαιο προβλεπει πληρης απωζημιωση του ελατωματικου αντικειμενου δινοντας πισω το παλιο και περνοντας τα χρηματα σου στο ακαιραιο!αλλα ρε αδερφε δεν μιλαμε για μια συνηθησμενη φθορα που λες "δεν γαμιεται" μιλαμε για πλαισιο!!!και φωτια να παρει θα ειναι το μονο που θα απομεινει!ρε παιδια η συγκεκριμενη παρτιδα ηταν ελατωματικη και ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ απο τα τοσα περιστατικα δεν ενημερωσαν τον κοσμο παρολο που τους ειχαν παραπονεθει αρκετοι και μερικους τους αποζημιωσαν!δηλαδη ειναι υπολογοι που διοχετευσαν στην αγορα ενα ελατωματικο αντικειμενο με κυνδινο τις ζωες ανθρωπων και οχι μονο των αναβατων που ενω ηταν εν γνωση τους αυτοι συνεχιζαν να σφυριζουν αδιαφορα!!!

motomaniac
06/03/2014, 11:47
Όλως περιέργως η YAMAΗΑ δεν έβγαλε ποτέ ανάκληση για κανένα από τα θέματα (πηνία-βολάν, πλαίσιο) που αφορούν το 1000.
Κυνήγησέ το όσο μπορείς.
Και μην πει κανείς πως οι μηχανικοί της μοτοδυναμικής είναι άμοιροι ευθυνών, είναι ΚΑΙ ενήμεροι ΚΑΙ μιλημένοι. Ο νοών νοείτω.

ενω η χοντα εκανε ανακληση για τα πηνια. και μαγκια τους. ασχετα που θεωρω απαραδεκτο κι ενεπιτρεπτο να εχουν χαλασμενα πηνια χοντα εν ετη 2004-05... εδω το cb250 μου μεχρι να πεθανει δουλευε... τεσπα. μακαρι να βρει δικιο ο φιλος να τους κοψει τον κωλο και να αντιμετοπιζουν πιο σοβαρα τα τεχνικα τους θεματα,.

πυξιδας990
06/03/2014, 11:51
και καπως ετσι θα πεφτουν οι τιμες στο fazer................................................

dimitrisfz1
06/03/2014, 22:00
και μερικες φοτο 311268311269311270

dimitrisfz1
06/03/2014, 22:02
311271311272

SHOOTER045
06/03/2014, 22:05
τι να πω εκτος απο τραγικο

dimitrisfz1
06/03/2014, 22:16
τι να πω εκτος απο τραγικο
και που να δεις την υπόλοιπη!!!

Lioulios
06/03/2014, 22:25
Σου εύχομαι να βγάλεις σύντομα άκρη .

Το θέαμα παρόλο που η μοτό δεν είναι δικιά μου είναι ανατριχιαστικό !

Δίνεις ένα σκασμό λ7 και σε πουλάνε στεγνά με ένα προοιόν που το ξέρουν και οι ίδιοι πως είναι ελατωματικό .

Χ στη Γιαμάπα όπως είχα βάλει χ και στην Τράιουμφ πριν χρόνια λόγω "βενζύνης" .

Άλλο να σου χαλάνε αντλίες , τρόμπες , έστω ηλεκτρονικές ... και άλλο να σου κόβεται η μοτό στη μεση , να παίρνεις πιστόνια και μπιέλες στο χέρι σε μηχανάκια που ούτε σκίσιμο φάγανε , ούτε καν πτώση είχαν την ώρα του σημβάντος .

notakos600
07/03/2014, 09:25
τι να πω εκτος απο τραγικο

Και πάλι λίγα λες.

Arxagelos
07/03/2014, 11:06
Θα πρέπει σιγά σιγά να αναθεωρήσουμε για τα japan. Τελικά όλα σπάνε όλα χαλάνε. Ο μύθος καταρρίπτεται. Πλέον αναθεωρώ και βλέπω όλους τους κατασκευαστές με το ίδιο μάτι.
Το πρόβλημα τώρα είναι οτι θα πρέπει να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας, δηλαδή οτι η πτώση προήλθε απο το κρακ του πλαισίου και όχι το αντίθετο, οτι απο την πτώση προήλθε το κρακ. Όπως και να χει περαστικά και υγεία πανω απ όλα και καλό κουράγιο για τη συνέχεια.
Η δημοσίευση και η διαπόμπευση της αντιπροσωπείας και του προβλήματος θα τους αναγκάσει να ρίξουν τις μάσκες.
Θυμάμαι τότε που είχα το FZ6 04' και έσβηνε λόγω TPS και ενώ είχε βουίξει το θέμα σε παγκόσμιο επίπεδο μέσω φορου ο αντιπρόσωπος μου έλεγε οτι θέλει ρύθμισμα το ρελαντί!!!

Konti
07/03/2014, 13:03
Για δες και τα παρακάτω:

Yamaha Motor Co., Ltd.
2500 Shingai
Iwata, Shizuoka 438-8501, Japan
Tel. +81-5-3832-1103
Fax +81-5-3837-4252

Γενικώς πάντως να ξέρεις ότι αν λάβουν γνώση οι Ιάπωνες για το θέμα σου, δεν θα το αφήσουν έτσι, θα το ψάξουν. Οπότε στείλε ένα φαξάκι περιγράφοντας το συμβάν και την περιπέτεια σου και σίγουρα θα επικοινωνήσουν μαζί σου.

Καλά ξεμπερδέματα και πάλι καλά που δεν είχες σοβαρό τραυματισμό.

Περαστικά και γρήγορα!

PQC
08/03/2014, 11:53
Φίλε το περιστατικό που βίωσες είναι το λιγότερο τρομακτικό. Περαστικά και σου εύχομαι να τελειώσει αίσια. Περιμένουμε εξελίξεις(καθότι κάτοχος 07)

παρεμπιπτόντως και τα 06 κόβουν πλαίσιο. Την ημέρα που παρέλαβα το 07 τύπος με κομμένο 06 παραλάμβανε το 07(αντικατάσταση)

dimitrisfz1
08/03/2014, 11:53
μολις ετοιμασα μια 5 σελιδη επιστολη που τα γραφω ολα αναλυτικα,θα την μεταφρασω στα αγγλικα και απο δευτερα θα τους την στειλω!!εχω στειλει και στην ολλανδια ενα mail και περιμενω να δω αν θα ανταποκριθουνε!!

dimitrisfz1
08/03/2014, 12:03
απο οσους εχω μιλησει ηταν δεν ηταν στην εγκυηση πεσαν δεν πεσαν σε αλλους αντικαταστησανε το πλαισιο και σε αλλους μοτοσυκλετες!ειχα μιλησει και με ενα παλικαρι παλιοτερα και μου ειχε πει οτι μετα απο μια πτωση που ειχε "low side"και χωρις ζημιες σε αυτον και την μοτο, του εσπασε και το δικο του πλαισιο!με πολυ λιγα χιλιομετρα!παρολα αυτα του αντικατεστησαν το πλαισιο!εμενα αρνουντε γιατι δεν εχει μονο το πλαισιο ζημια αλλα ολοκληρη και δεν τους συμφερει!!!εμενα η μοτο μετα την εξοδο απο τον δρομα εφερε τουμπα με εμενα επανω της και χτυπησε με το ντεποζιτο στο χωμα! καταλαβενετε τωρα το μεγεθος της ζημιας και το λογο που αρνουντε να με αποζημιωσουν!εδω γνωριζω για ενα περιστατικο στην πατρα που του εσπασε το πλαισιο καθως πηγε να περασει την πορτα του σπιτιου του και βρηκε το μανιταρι στο κασωμα της πορτας...!τι να λεμε τωρα!!

makis206
08/03/2014, 12:57
...εμενα αρνουντε γιατι δεν εχει μονο το πλαισιο ζημια αλλα ολοκληρη και δεν τους συμφερει!!!εμενα η μοτο μετα την εξοδο απο τον δρομα εφερε τουμπα με εμενα επανω της και χτυπησε με το ντεποζιτο στο χωμα! καταλαβενετε τωρα το μεγεθος της ζημιας και το λογο που αρνουντε να με αποζημιωσουν!

Βρε βούρδουλα λέμε, και πάλι καλά να λένε που δεν έπαθες κάτι εσύ, αυτό να τους επισημάνεις. Το αν έκανε η κότα το αυγό η το αυγό την κότα παίζουνε; Τόσα πλαίσια έχουν κοπεί στο σημείο και δεν χωράει περαιτέρω συζητήσεις, "μα το ένα, μου το άλλο".. να πρέπει για τ'αυτονόητα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας πια, έλεος..

Η yamaha μου ήταν πάντα ιδιαίτερα συμπαθής εταιρία, με κάτι τέτοιες μαλακίες με ξενερώνει απίστευτα όμως. Και την αστοχία την καταλαβαίνω απόλυτα, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Το να πρέπει να σου βγάζουν το λάδι όμως όταν το αποτέλεσμα αυτής έχει γίνει σήριαλ για γερά νεύρα..

SHOOTER045
08/03/2014, 13:12
Πριν χρονια στην θεσ/νικη συνεβη κατι παρομοιο σε γνωστο μου
Ο τοπικος εμπορος αν και υποστηριξε εριξε το βαρος στην επισημη αντ/πεια
Εκεινη αρνουνταν πεισματικα
Τοτε απευθυνθηκε σε δικηγορο και γενικη γραμματεια καταναλωτη
Συνεταξαν αγωγη την οποια απεφευγαν παλι οι εδω αντ/πεια
Και καποια στιγμγ καποιος σκεφτηκε να το πει στα αφεντικα στην απεναντι πλευρα του πλανητη
Τοτε αφου εδωσαν εντολη για απευθειας αντικατασταση ολοκληρης της μοτο
Ηρθε σχιστοματης
Συσκευασε την< κομμενη>μοτο και την πηρε μαζι του στην τζαπανια
Καλα ξεμπερδεματα φιλαρακι

H.A.Balafoutre
08/03/2014, 13:36
Πριν χρονια στην θεσ/νικη συνεβη κατι παρομοιο σε γνωστο μου
Ο τοπικος εμπορος αν και υποστηριξε εριξε το βαρος στην επισημη αντ/πεια
Εκεινη αρνουνταν πεισματικα
Τοτε απευθυνθηκε σε δικηγορο και γενικη γραμματεια καταναλωτη
Συνεταξαν αγωγη την οποια απεφευγαν παλι οι εδω αντ/πεια
Και καποια στιγμγ καποιος σκεφτηκε να το πει στα αφεντικα στην απεναντι πλευρα του πλανητη
Τοτε αφου εδωσαν εντολη για απευθειας αντικατασταση ολοκληρης της μοτο
Ηρθε σχιστοματης
Συσκευασε την< κομμενη>μοτο και την πηρε μαζι του στην τζαπανια
Καλα ξεμπερδεματα φιλαρακι

Παιδιά αυτός είναι ο τρόπος. Μάλιστα η λύση που περιγράφει ο φίλος πιο πάνω είναι και οριστική. Από την αρχή, όλοι αυτό έπρεπε να κάνουνε. Τι άλλο να πω εκτός από καλή δύναμη και υπομονή.

spyrakos35
08/03/2014, 13:41
λοιπον παιδια ανακεφαλαιωση!σε λιγες μερες υποβαλω αγωγη κατα της μοτοδυναμικης ειναι δρομολογημενο!εχω στειλει mail σε ολανδια και αγγλια και ετοιμαζω επιστολη να στειλω με φαξ στην Ιαπωνια!(εδω υπαρχει ενα προβλημα καθως δεν εχουν mail και θα ειμαι αναμεσα στο "το ελαβαν η δεν το ελαβαν-το εστειλα σους σωστους και εκει που πρεπει?υπαρχει τιποτα αλλο πουμπορω να κανω?καθε αποψη μετραει!!!

το φαξ να το στείλεις από μηχάνημα που βγάζει αναφορά παράδοσης....

dimitrisfz1
08/03/2014, 13:42
Πριν χρονια στην θεσ/νικη συνεβη κατι παρομοιο σε γνωστο μου
Ο τοπικος εμπορος αν και υποστηριξε εριξε το βαρος στην επισημη αντ/πεια
Εκεινη αρνουνταν πεισματικα
Τοτε απευθυνθηκε σε δικηγορο και γενικη γραμματεια καταναλωτη
Συνεταξαν αγωγη την οποια απεφευγαν παλι οι εδω αντ/πεια
Και καποια στιγμγ καποιος σκεφτηκε να το πει στα αφεντικα στην απεναντι πλευρα του πλανητη
Τοτε αφου εδωσαν εντολη για απευθειας αντικατασταση ολοκληρης της μοτο
Ηρθε σχιστοματης
Συσκευασε την< κομμενη>μοτο και την πηρε μαζι του στην τζαπανια
Καλα ξεμπερδεματα φιλαρακι

φιλε μου αν γνωριζεις ,ο γνωστος σου επικοινωνησε με ιαπωνια και με ποιον τροπο?στις διευθύνσεις που εδωσε πιο πανω το παλικαρι??υπαρχει περιπτωση επικοινωνιας με τον γνωστο σου???

taisteal
08/03/2014, 13:46
Την bmw εβλεπα ως την πιο απαραδεκτη αντ/πεια στην Ελλαδα,αλλα βλεπω και η yamaha δεν παει πισω..
Καλη δυναμη φιλε,κυνηγησε το και θα βγαλεις ακρη.

spyrakos35
08/03/2014, 13:47
Την bmw εβλεπα ως την πιο απαραδεκτη αντ/πεια στην Ελλαδα,αλλα βλεπω και η yamaha δεν παει πισω..
Καλη δυναμη φιλε,κυνηγησε το και θα βγαλεις ακρη.

αμα είναι λ7 στην μέση όλοι τα ίδια σκατά είναι.....

dimitrisfz1
08/03/2014, 13:47
ρε παιδια απο δω μπορω να κανω κατι?? http://www.gsgnet.net/c/c.aspx/YAM001/contact
ειχα στειλει μια φορα αλλα δεν ειδα φως!

dimitrisfz1
08/03/2014, 13:55
http://www.yamaha.co.jp/english/product/lsi/contact/
ρε παιδια μου εστειλαν και αυτο!εχω μπερδευτει!που ακριβως να στειλω??
και αυτο http://www.fuelcelltoday.com/industry/industry-directory/y/yamaha-motor-co,-ltd
ολα ειναι διαφορετικα!!

SHOOTER045
08/03/2014, 13:55
φιλε μου αν γνωριζεις ,ο γνωστος σου επικοινωνησε με ιαπωνια και με ποιον τροπο?στις διευθύνσεις που εδωσε πιο πανω το παλικαρι??υπαρχει περιπτωση επικοινωνιας με τον γνωστο σου???

Θα τον παρω τηλ και θα σου πω λεπτομερειες μολις μαθω
Και στειλε το προβλημα σου οπου μπορεις μεχρι να παρεις απαντηση

dimitrisfz1
08/03/2014, 13:58
Θα τον παρω τηλ και θα σου πω λεπτομερειες μολις μαθω
Και στειλε το προβλημα σου οπου μπορεις μεχρι να παρεις απαντηση

χιλια ευχαριστω ρε φιλαρακι!θα περιμενω επανω απο το λαπτοπ......

SHOOTER045
08/03/2014, 13:59
http://www.yamaha.co.jp/english/product/lsi/contact/
ρε παιδια μου εστειλαν και αυτο!εχω μπερδευτει!που ακριβως να στειλω??
Αυτο το λινκ ειναι για μουσικα οργανα απ οτι ειδα ΑΛΛΑ στα αριστερα της αρχικης οθονης αναφερει-yamaha motor global
Εκει εχει διευθυνσεις επικοινωνιας σε ολο τον κοσμο
Κοιτα το λιγο

dimitrisfz1
08/03/2014, 14:06
πιστευω οτι αυτο ειναι πιο κοντα http://www.ymsj.jp/contact/

SHOOTER045
08/03/2014, 14:15
Προχωρα και οτι χρειαστεις ποσταρε
Μολις εχω νεα θα σου πω

Konti
08/03/2014, 14:54
πιστευω οτι αυτο ειναι πιο κοντα http://www.ymsj.jp/contact/

Όπως είπαν και παραπάνω, μπορείς να το στείλεις από μηχάνημα φαξ με αποδεικτικό παράδοσης, θα έρθουν σε επαφή μαζί σου. Αλλα αν θέλεις πιο άμεσα αποτελέσματα μπορείς να τους πάρεις ενα τηλέφωνο και να ζητήσεις κάποιο mail επικοινωννίας με το customer support ή το τεχνικό τους τμήμα (μπορείς και τα δυο) για μια απαίτηση/claim που έχεις (μη τους τα πείς απ'το τηλέφωνο και γλιτώσεις το κόστος επισκευής και έχεις μετα να πληρώνεις τον ΟΤΕ… )

Πιστεύω σίγουρα θα βγάλεις άκρη με τους Ιάπωνες, δεν αφήνουν τόσο σοβαρά θέματα να περνάν στο ντούκου… ..

Arxagelos
08/03/2014, 15:10
ΝΟΜΟΣ 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄/ 16 Νοεμβρίου 1994)
Προστασία των καταναλωτών

Άρθρο 6 - Ευθύνη του παραγωγού για ελαττωματικά προϊόντα
1. Ο παραγωγός ευθύνεται για κάθε ζημία που οφείλεται σε ελάττωμα του
προϊόντος του.
2. Ως παραγωγός θεωρείται ο κατασκευαστής τελικού προϊόντος, πρώτης ύλης ή
συστατικού, καθώς και κάθε πρόσωπο που εμφανίζεται ως παραγωγός του προϊόντος
επιθέτοντας σε αυτό την επωνυμία, το σήμα ή άλλο διακριτικό του γνώρισμα. Προϊόντα
με την έννοια αυτού του άρθρου θεωρούνται και τα κινητά πράγματα που
ενσωματώθηκαν ως συστατικά σε άλλα πράγματα κινητά ή ακίνητα. Προϊόντα
θεωρούνται επίσης οι φυσικές δυνάμεις, ιδίως το ηλεκτρικό ρεύμα και η θερμότητα,
εφόσον υπόκεινται σε εξουσίαση, όταν περιορίζονται σε ορισμένο χώρο.
3. Όποιος εισάγει ένα προϊόν για πώληση, χρηματοδοτική ή απλή μίσθωση ή άλλης
μορφής διανομή στα πλαίσια της επαγγελματικής εμπορικής του δραστηριότητας
ευθύνεται όπως ο παραγωγός.
4. Όταν η ταυτότητα του παραγωγού είναι άγνωστη, κάθε προμηθευτής του
προϊόντος θεωρείται για την εφαρμογή του νόμου αυτού παραγωγός, εκτός αν μέσα σε εύλογο χρόνο ενημερώσει τον καταναλωτή για την ταυτότητα του παραγωγού ή εκείνου
που του προμήθευσε το προϊόν. Το ίδιο ισχύει και για τον προμηθευτή προϊόντων
εισαγωγής, όταν η ταυτότητα του εισαγωγέα είναι άγνωστη, έστω και αν η ταυτότητα του
παραγωγού είναι γνωστή
5. Ελαττωματικό, είναι το προϊόν το οποίο δεν παρέχει την προβλεπόμενη απόδοση
σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ή και την ευλόγως αναμενόμενη ασφάλεια εν όψει
όλων των ειδικών συνθηκών και, ιδίως, της εξωτερικής εμφάνισής του, της
αναμενόμενης χρησιμοποίησής του και του χρόνου κατά τον οποίο τέθηκε σε
κυκλοφορία. Δεν είναι ελαττωματικό ένα προϊόν για μόνο το λόγο ότι μεταγενέστερα
τέθηκε σε κυκλοφορία άλλο τελειότερο.
6. Στη ζημία της παραγράφου 1 περιλαμβάνεται : α) η ζημία λόγω θανάτου ή σωματικής
βλάβης, β) η βλάβη ή η καταστροφή, εξαιτίας του ελαττωματικού προϊόντος, κάθε
περιουσιακού στοιχείου του καταναλωτή, εκτός από το ίδιο το ελαττωματικό προϊόν,
συμπεριλαμβανομένου και του δικαιώματος χρήσης των περιβαλλοντικών αγαθών,
εφόσον η ζημία από τη βλάβη ή την καταστροφή τους υπερβαίνει το ποσό των
πεντακοσίων (500) ευρώ, και υπό την προϋπόθεση ότι, κατά τη φύση τους
προορίζονταν και πραγματικά χρησιμοποιήθηκαν από το ζημιωθέντα για προσωπική
του χρήση ή κατανάλωση.
7. Χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης ή ψυχικής οδύνης οφείλεται και σε
περίπτωση παράβασης των διατάξεων του παρόντος άρθρου.
8. Ο παραγωγός δεν ευθύνεται αν αποδείξει ότι:
α) δεν έθεσε το προϊόν σε κυκλοφορία,
β) το ελάττωμα δεν υπήρχε όταν το προϊόν τέθηκε σε κυκλοφορία,
γ) δεν κατασκεύασε το προϊόν αποβλέποντας στη διανομή του και δεν το διένειμε στα
πλαίσια της επαγγελματικής του δραστηριότητας,
δ) το ελάττωμα οφείλεται στο γεγονός ότι το προϊόν κατασκευάστηκε σύμφωνα με
κανόνες αναγκαστικού δικαίου
ε) όταν το προϊόν τέθηκε σε κυκλοφορία, το επίπεδο επιστημονικών και τεχνικών
γνώσεων δεν επέτρεπε τη διαπίστωση του ελαττώματος.
9. Ο παραγωγός συστατικού δεν ευθύνεται και αν αποδείξει ότι το ελάττωμα
οφείλεται στο σχεδιασμό του προϊόντος στο οποίο το συστατικό έχει ενσωματωθεί ή στις
οδηγίες που παρέσχε ο κατασκευαστής του προϊόντος, οπότε παραγωγός θεωρείται ο
κατασκευαστής του προϊόντος στο οποίο ενσωματώθηκε το συστατικό.
10. Εάν δύο ή περισσότερα πρόσωπα ευθύνονται για την ίδια ζημία, τα πρόσωπα
αυτά υπέχουν εις ολόκληρον ευθύνη έναντι του ζημιωθέντος και έχουν δικαίωμα
αναγωγής μεταξύ τους ανάλογα με την συμμετοχή του καθενός στην επέλευση της
ζημίας.
11. Η ευθύνη του παραγωγού δεν μειώνεται αν η ζημία οφείλεται σωρευτικώς, τόσο
σε ελάττωμα του προϊόντος, όσο και σε πράξη ή παράλειψη τρίτου, εκτός εάν συντρέχει
πταίσμα του ζημιωθέντος ή προσώπου για το οποίο ευθύνεται ο ζημιωθείς.
12. Κάθε συμφωνία περιορισμού ή απαλλαγής του παραγωγού από την ευθύνη του
είναι άκυρη.
13. Οι αξιώσεις κατά του παραγωγού για ζημίες παραγράφονται μετά τριετία αφότου
ο ζημιωθείς πληροφορήθηκε ή όφειλε να πληροφορηθεί τη ζημία, το ελάττωμα και την
ταυτότητα του παραγωγού. Μετά δεκαετία από την κυκλοφορία του συγκεκριμένου
προϊόντος επέρχεται απόσβεση των δικαιωμάτων του ζημιωθέντος κατά του
παραγωγού.


Καταγγελία στο Συνήγορο του καταναλωτή και εξώδικο απο δικηγόρο, δεν φαντάζεσαι πόσο μπορείς να τους τρέξεις λόγω σωματικής βλάβης κτλ....ελπίζω να έχεις κρατήσει όλα τα χαρτιά απο το νοσοκομείο και το δελτίο συμβάντος απο την τροχαια.

stynikop
08/03/2014, 15:34
Κατατοπιστικοτατος :a013:

notakos600
08/03/2014, 17:36
ΝΟΜΟΣ 2251/1994 (ΦΕΚ 191 Α΄/ 16 Νοεμβρίου 1994)
Προστασία των καταναλωτών
Καταγγελία στο Συνήγορο του καταναλωτή και εξώδικο απο δικηγόρο, δεν φαντάζεσαι πόσο μπορείς να τους τρέξεις λόγω σωματικής βλάβης κτλ....ελπίζω να έχεις κρατήσει όλα τα χαρτιά απο το νοσοκομείο και το δελτίο συμβάντος απο την τροχαια.

Χρόνο, χρήμα και υπομονή θέλει σίγουρα.

devil's animal
08/03/2014, 17:47
μακαρι να βγαλεις ακρη γρηγορα, αδερφε...
:beer::beer:

Viper4
08/03/2014, 19:39
Τραγικό σπάσιμο που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται!
Και ακόμα τραγικότατη η στάση του εισαγωγέα!
Μήπως να απευθυνόσουν με όλα αυτά τα στοιχεία στην Yamaha στην Ιαπωνία απευθείας με ένα ωραίο email; Αν θέλεις μπορώ να σου το μεταφράσω στα Αγγλικά σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι.

dimitrisfz1
08/03/2014, 20:04
Τραγικό σπάσιμο που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται!
Και ακόμα τραγικότατη η στάση του εισαγωγέα!
Μήπως να απευθυνόσουν με όλα αυτά τα στοιχεία στην Yamaha στην Ιαπωνία απευθείας με ένα ωραίο email; Αν θέλεις μπορώ να σου το μεταφράσω στα Αγγλικά σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι.
φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα δεν ειναι το προβλημα η μεταφραση!το προβλημα ειναι οτι δεν εχουν mail επικοινωνιας!κατι fax εχω βρει αλλα ειναι πολλα και δεν ξερω σε ποιο να πρωτοστειλω κα αν θα παει εκει που πραγματικα πρεπει!!

SHOOTER045
08/03/2014, 20:08
Τον βρηκα τον δικο μου στο τηλ
Λοιπον προανεφερα το μοτο του κοπηκε στα δυο
Απλα ηταν εντος εγγυησης
Η αντ/πεια του πριτεινε αλλαγη πλαισιου/αφου τους πηρε τηλ δικηγορος που ανελαβε την υποθεση
Δεν δεχτηκε οντας καινουργιο-μηνων-μετα απευθυνθηκε ιαπωνια με μαιλ και στην συνεχεια αφου εδειξαν κατευθειαν ενδιαφερον τα τζαπονια τους εστειλε την χαρτουρα-οχι την αγωγη,οχι ασχετα χαρτια,το φαξ για τζαπαν στοιχιζει κατιτις
Αδεια,ταυτοτητα,φωτο,χαρτια νοσοκομειου,γνωματευση μηχανολογου-μηχανικου η εξουσιοδοτημενου της γιαμαχα
Πακετο και τζαπαν οταν λαβεις απαντηση σε μαιλ και μετα
Οτι αλλο χρειαστεις πες μου

dimitrisfz1
08/03/2014, 20:24
Τον βρηκα τον δικο μου στο τηλ
Λοιπον προανεφερα το μοτο του κοπηκε στα δυο
Απλα ηταν εντος εγγυησης
Η αντ/πεια του πριτεινε αλλαγη πλαισιου/αφου τους πηρε τηλ δικηγορος που ανελαβε την υποθεση
Δεν δεχτηκε οντας καινουργιο-μηνων-μετα απευθυνθηκε ιαπωνια με μαιλ και στην συνεχεια αφου εδειξαν κατευθειαν ενδιαφερον τα τζαπονια τους εστειλε την χαρτουρα-οχι την αγωγη,οχι ασχετα χαρτια,το φαξ για τζαπαν στοιχιζει κατιτις
Αδεια,ταυτοτητα,φωτο,χαρτια νοσοκομειου,γνωματευση μηχανολογου-μηχανικου η εξουσιοδοτημενου της γιαμαχα
Πακετο και τζαπαν οταν λαβεις απαντηση σε μαιλ και μετα
Οτι αλλο χρειαστεις πες μου

φιλε εισαι υπεροχος!σε πιο απο ολα τα τηλεφωνα επικοινωνησε ο φιλος σου?γιατι με τα φαξ εχω χασει την μπαλα! mail που βρηκε??

SHOOTER045
08/03/2014, 20:37
ο δικηγορος πηρε στην εδω αντ/πεια
mail το ζητησε απο την ιδια την αντ/πεια
εχεις το δικαιωμα αν δεν ικανοποιηθουν οι απαιτησεις σου εδω να πας παραπανω-μου ειπε
στην αρχη εδωσε τα χαρτια στην γενικη αντ/πεια στο ελλαντα
αλλα ακομα τα στελνουν......

μετα πηρε μαιλ-φαξ απο τους ιδιους

dimitrisfz1
08/03/2014, 21:08
εισαι ωραιος ρε φιλε !αυτο θα κανω!τι δουλευει σωστα στην Ελλαδα για να δουλευουν και οι αντ/πειες σωστα!οταν πας να αγορασεις μονο πιπες δεν σου περνουν και οταν εχεις προβλημα πρεπει να γινει το αντιθετο!!

notakos600
09/03/2014, 07:39
εισαι ωραιος ρε φιλε !αυτο θα κανω!τι δουλευει σωστα στην Ελλαδα για να δουλευουν και οι αντ/πειες σωστα!οταν πας να αγορασεις μονο πιπες δεν σου περνουν και οταν εχεις προβλημα πρεπει να γινει το αντιθετο!!

+ όσα θες

dimitrisfz1
10/03/2014, 08:59
παιδια μολις επικοινωνησα με ολανδια τηλεφωνικος και μιλησα με ελληνα!!μειναν εκπληκτοι με το γεγονος μου ειπαν οτι δεν ειχαν ξαναακουσει για κατι παρομοιο(εδω αμφιβαλω)με ρωτησαν με ποιον μιλησα απο την ελλαδα τοτε!μου ειπαν οτι απο εκει δεν μπορουν να κανουν τιποτα και οτι ειναι θεμα του καθε εισαγωγεα και οτι θα παρουν αμεσως τηλ στη εταιρια να μιλησουν με τον ιδιο να ξανακοιταξει το θεμα και οτι θα ξαναεπικοινωνησουν απο την ελλαδα μαζι μου!ειναι μια αρχη πιστευω αλλα οταν σε γυρνανε πισω στην ελλαδα δεν μπορεις να ελπιζεις και για τα καλυτερα!τωρα ψαχνω τροπο να μιλησω με ιαπωνια!!

notakos600
10/03/2014, 09:05
''Δεν έχει ξανακούσει κάτι παρόμοιο''...
Έπρεπε να τον ρωτήσεις αν δουλεύει σίγουρα στη Yamaha.
Μα στη μοτοδυναμική είχες απευθυνθεί αρχικά και σε ''έγραψαν''.

dimitrisfz1
10/03/2014, 09:15
αυτο του ειπα και εγω!οτι με στελνεις πισω απο εκει που η συμπεροφορα τους απεναντι μου ηταν αθλια!μου ειπε οτι για το μονο που ειναι σιγουρος ειναι οτι θα ξανακοιταξουν το θεμα μου!καλα κρασια δηλαδη!τι για ανθρωπινες ζωες του μιλησα τι οτι ειναι ντροπη για την καθε εταιρια να μην σεβετε τις ανθρωπινες ζωες διοχετευοντας στην αγορα μοτοσυκλετες με σοβαρο ελλατωμα και οτι στην ελλαδα εχει γινει χαμος με το θεμα!του ειπα οτι θα επικοινωνησω με οποια αντιπρωσοπεια μπορω να κοινοποιησω το προβλημα και σε ολλα τα μεσα κοινωνικης δικτύωσης!

spyrakos35
10/03/2014, 09:30
αυτο του ειπα και εγω!οτι με στελνεις πισω απο εκει που η συμπεροφορα τους απεναντι μου ηταν αθλια!μου ειπε οτι για το μονο που ειναι σιγουρος ειναι οτι θα ξανακοιταξουν το θεμα μου!καλα κρασια δηλαδη!τι για ανθρωπινες ζωες του μιλησα τι οτι ειναι ντροπη για την yamaha να μην σεβετε τις ανθρωπινες ζωες διοχετευοντας στην αγορα μοτοσυκλετες με σοβαρο ελλατωμα και οτι στην ελλαδα εχει γινει χαμος με το θεμα!του ειπα οτι θα επικοινωνησω με οποια αντιπρωσοπεια μπορω να κοινοποιησω το προβλημα και σε ολλα τα μεσα κοινωνικης δικτύωσης!

θα σου συνιστούσα να γίνεις λίγο πιο διπλωματικός στις συνομιλίες σου με την ολλανδία....

βρήκες μία άκρη, αν την κοντράρεις εξ αρχής, δεν θα κερδίσεις κάτι... καλώς ή κακώς έχουν το μαχαίρι έχουν και το καρπούζι....




υγ... τον θυμό σου τον καταλαβαίνω απολυτα, έτσι??? μην μπερδευτούμε κιόλας :sun:

fz600
10/03/2014, 09:49
Δημητρη υπομονη και επιμονη και στο τελος θα δικαιωθης, την υγεια μας να χουμε και ολα τα αλλα ερχονται.

dimitrisfz1
12/03/2014, 13:28
Μόλις πείρα απάντηση από Ολλανδία!
At this moment you are sending your E-mails to Yamaha Motor Netherlands! We are the distributor for this country and not the Yamaha Head office of Europe.
We will send your message to the Service department of our European Yamaha Head office with the request to answer your e-mail through the local Greece distributor.

Best regards,

.....................
Pre- and After Sales Manager Service
Service, Pre- and After Sales

SHOOTER045
12/03/2014, 14:24
Προχωρα αλλα κρατα και πισινη
Επικοινωνησ με συνηγορο του πολιτη