PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18

BLiTzER
11/10/2017, 00:57
Εμένα μου πρότεινε αυστηρώς 10/40 ημί, MA ή MA2.

Takis24
11/10/2017, 10:00
Στο μανουαλ λεει για 20-50 αλλα για πιο υψηλές θερμοκρασίες. Απλα τωρα χειμωνιαζει και γι αυτο με προβληματίζει. Το ΜΑ ΜΑ2 δεν το εχω διαβασει καπου. Τι ειναι ακριβως?

BLiTzER
11/10/2017, 10:19
389082

DoctoR_k6
11/10/2017, 11:56
20W50? Ωραιος ο μαστορας...αυτο ηθελε να ξεφορτωθει.
Αφου δεν εβαλε κ βαλβολινη...παλι καλα.
Βγαλτα να πας να βαλεις ενα 10W40.

o teos
11/10/2017, 11:58
Πας απο κει και ζητας αλλαγη με 10-40..παραειναι καινουριο για να χει 20-50 και δεν κανει τοση ζεστη να πεις αστα μωρε καλοκαιρι ειναι...μολις με το καλο κανεις καμια 50000 χλμ βαζε οτι θες..ααα και εννοείται αλλαγη χωρις χρέωση..:rolleyes:

ps: άλλαξε μάστορα αν σου πει μα και μου;)

Takis24
11/10/2017, 18:06
Το μονο που σκέφτομαι είναι μην τα χρεωθεί το παιδί που μου έκανε το σέρβις. Θα παω πάντως γιατι κι εγώ λεφτακια έδωσα και είναι κρίμα και το μηχανάκι.

νεοσσός
14/10/2017, 15:02
Απορία, μεταξύ σοβαρού και αστείου, τι κάνω λάθος και με περνάνε όλοι σαν σταματημένο? Μήπως το παραχαιδεύω το MT? Μήπως τρέχουν οι άλλοι σαν τρελοί? Έχει πρόβλημα το μηχανάκι μου?? :p
Μια και πέτυχα το νήμα, θα πω τη γνώμη μου επί του θέματος, 3 μήνες μετά το ερώτημά σου. Ξέρω ότι αυτά που θα γράψω, θα παραξενέψουν τους περισσότερους φανατικούς.

Κινούμαι κυρίως σε λεωφόρους εντός του αστικού ιστού και έχω κάνει πάνω από 10.000 km με MT-07. Ταξίδια έχω κάνει μέχρι 500 km σε μία μέρα, αλλά δεν είναι συχνά. Το MT-07 είναι πολύ γρήγορο, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να προσπαθείς να το αποδεικνύεις σε κάθε περίσταση. Καθημερινά με προσπερνάνε κάθε είδους δίκυκλα, από παπιά, scooter, μοτοσυκλέτες κάθε κυβισμού και δεν προσπαθώ να τα κυνηγήσω. Κινούμαι όσο νιώθω ο ίδιος άνετα και ευχάριστα και αξιοποιώ την περίσσεια ισχύος μόνο όταν είναι απαραίτητη και όχι σε κάθε περίσταση.

Είναι γεγονός ότι κοιτάζω εντυπωσιασμένος όσους κινούνται με μεγάλη ταχύτητα, αλλά ταυτόχρονα δεν ακολουθώ με την πρακτική τους, διότι παίρνουν ως δεδομένες πολλές συνθήκες που δεν είναι πάντοτε παρούσες. Καθένας κινείται με την ταχύτητα που τον κάνει να νιώθει άνετα, βάσει της εμπειρίας του και των συνθηκών. Προσωπικά δε μου αρέσει να πιέζω τα μηχανήματα και να τα φέρνω στα όριά τους, διότι έτσι τα φθείρονται πολύ γρήγορα. Προτιμώ να οδηγώ με λιγότερο ρίσκο και πίεση, ώστε να αντέξω περισσότερο καιρό κι εγώ και το μηχανάκι και να ευχαριστιέμαι τις διαδρομές.

Κάθε διαδρομή με το MT-07 είναι απίστευτα όμορφη. Είναι ιδανικό για μέσα στην πόλη, αλλά και υπέροχο για περιαστικές διαδρομές. Σε αυτοκινητόδρομους, ο κινητήρας νιώθει πολύ άνετα σε υψηλές ταχύτητες, αλλά ο αναβάτης όχι για πολλή ώρα, αφού είναι γυμνό. Άλλωστε, ένας από τους λόγους που αγοράζεις γυμνή μοτοσυκλέτα είναι για να νιώθεις περισσότερο τον αέρα. Μέχρι τα 90 km είναι τέλειο, αλλά σε υψηλότερες ταχύτητες αρχίζει να κουράζει σε πολύωρη διαδρομή, ενώ ακόμα περισσότερο κουράζεται η συνοδός σου.

Πολύ οικονομικό, με μέση κατανάλωση κάτω από 4 λίτρα/100 km μέσα στην πόλη σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης. Είναι στενό σχεδόν σαν παπί, ώστε να περνάει από παντού και σχετικά ευέλικτο και ελαφρύ. Συνδυάζει οικονομία ενός μεσαίου scooter, με ενεργητική ασφάλεια μοτοσυκλέτας και αντίστοιχες επιταχύνσεις, αν το θελήσεις ή αν χρειαστεί. Θεωρώ ότι είναι μοτοσυκλέτα ιδανική για καθημερινή συμβίωση. Σίγουρα το παπί είναι πολύ καλύτερο στην πόλη και οι μηχανές τουρισμού σαφώς ανώτερες στο ταξίδι σε υψηλές ταχύτητες, αλλά αν θέλεις ένα μηχανάκι που δε θα σε περιορίσει σχεδόν πουθενά, είναι από τις καλύτερες επιλογές.

parlapipas25
14/10/2017, 15:24
Εμενα βγαζει καταναλωση 5 λιτρα με χαλαρη οδηγηση.

νεοσσός
14/10/2017, 15:56
Το χαλαρή είναι σχετικό για τον καθένα. Το δικό σου χαλαρό, μπορεί να είναι δικό μου σβέλτο. Έχω δει μέση κατανάλωση μέχρι 4,7 L/100km σε οδήγηση σε αυτοκινητόδρομο.

Όμως σε επαρχιακό δρόμο με χαλαρή οδήγηση ή με οδήγηση μέσα στην Αθήνα το καλοκαίρι που δεν έχει κίνηση, η κατανάλωση πέφτει στα 3,2 L/100km (έχω δει και 3,1), μετρημένη τόσο από τον ψηφιακό μετρητή της μοτοσυκλέτας όσο και με το γέμισμα ανά 250-300 χιλιόμετρα. Περίπου τόσο καίνε τα 300άρια scooter.

Το χειμώνα ανεβαίνει στα 3,7 L/100km, λόγω της αυξημένης κίνησης στους δρόμους της πόλης.

costas81
14/10/2017, 16:15
Εμενα βγαζει καταναλωση 5 λιτρα με χαλαρη οδηγηση.


Εγώ στο MT-09 tracer έχω μέση 4,5. Και το μαγαζί μου είναι στην Ερμού οπότε κινούμαι και κέντρο κέντο.

parlapipas25
14/10/2017, 16:24
Τι να πω δεν ξερω, το σκουτερ που ειχα πριν και ηταν 300αρι εκαιγε 4.

ptc
14/10/2017, 16:55
300 χιλιόμετρα απο 13αρι ντεπόζιτο;

Ανοίξτε το λίγο το εργαλείο ρε παιδιά, θα μπουκώσει. ;)

Το συγκεκριμένο μοτέρ όντως μπορεί να δώσει πολύ χαμηλές καταναλώσεις. Μια φορά που δοκίμασα να πάω σαν άνθρωπος είχε πέσει κάτω από πέντε η κατανάλωση. Ακόμα και στην πίστα πάνω από εξιμιση δεν είδα ποτέ.

BLiTzER
14/10/2017, 17:10
14άρι, αλλά ναι, αυτές οι καταναλώσεις είναι αστείες. Γύρω στο 5-5,2 βλέπω με φυσιολογική χρήση, σβέλτη οδήγηση, μεικτό κύκλο. Σε ταξίδι/ΕΟ, πέφτει εύκολα κάτω από 5. Μόνο στο στρώσιμο έβλεπα 4,2-4,4. Αλλά δεν κυνηγάω την οικονομία.

brandonheat
16/10/2017, 09:24
Καλημέρα παίδες, θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου έτυχε σήμερα το πρωί.
Καθώς πάω να πάρω το μοτόρι απο το γκαράζ μου, βλέπω κάτω απο το μοτέρ λίγες σταγόνες λάδι.
Κοιτώντας καλύτερα είδα οτι η αριστερή πλευρά του μοτέρ έχει γεμίσει με λάδια, τόσα που έχει γεμίσει και η εξάτμιση απο κάτω.
Σίγουρα όχι κάτι που θα ήθελα να δω...
Το μηχανάκι παρεπιπτόντος το έχω 1,5 χρόνο και γενικά δεν του γλεντάω την ψυχή.
Για να δούμε τι θα μας πεί και το συνεργείο...

BLiTzER
16/10/2017, 09:53
Τάπα; Φίλτρο;

brandonheat
16/10/2017, 10:04
Τάπα; Φίλτρο;

Δεν είχα πάρα πολύ χρόνο για να τσεκάρω απο που ακριβώς χάνει (ίσα ίσα κοίταξα να δω αν χάνει λάδι το μοτέρ ή αν είναι απο τα σωληνάκια).
Θα του ρίξω μια ενδελεχή ματιά αφού φύγω απο την δουλειά.

brandonheat
16/10/2017, 11:43
Του έριξα μια ματιά απο κοντά και δεν είναι τάπα η κάτι σχετικό.
Φαίνεται το λάδι να βγαίνει πίσω (και λίγο ποιο πάνω) απο το προστατευτικό που έχει για τις ταχύτητες (εκεί που ενώνεται με το μοτέρ).
Ίδωμεν...

BLiTzER
16/10/2017, 16:39
Λέγε, ρε φίλε, τι έγινε. Μας έχεις κάνει ρόμπα σε όλο το φόρουμ. Πες τι λάθος κάνατε και το χαλάσατε. :p

o teos
16/10/2017, 16:41
Λέγε, ρε φίλε, τι έγινε. Μας έχεις κάνει ρόμπα σε όλο το φόρουμ. Πες τι λάθος κάνατε και το χαλάσατε. :p

Παει ρε...να δω με τι μουτρα θα μας ξανα πεις για την αξιοπιστία του τωρα:lol:

BLiTzER
16/10/2017, 16:45
Νομίζω είναι επειδή δεν το γλεντάει. Αν δεν κάνει σούζες κάθε λίγα μέτρα, τα λάδια μένουν χαμηλά και προκαλείται διαρροή.

devil's animal
16/10/2017, 17:16
Αν δεν κάνει σούζες κάθε λίγα μέτρα, τα λάδια μένουν χαμηλά και προκαλείται διαρροή.



...ειπε ο Σηφης ο Καντηλας και το πηγε λαμπαδα μεχρι την Κορινθο...

:roflmao:

o teos
16/10/2017, 17:19
Μα ναι....ειναι φως φανάρι.....πως μου διεφυγε αυτη η λεπτομέρεια :D

teogtp
16/10/2017, 17:26
Μα είναι μηχανάκια αυτά που πάτε και αγοράζετε;
Δεν παίρνεις ένα transalp to 600......



:tooth:

brandonheat
17/10/2017, 09:18
Καλημέρα παίδες,
Τελικά δεν το πήγα καν στο συνεργείο, μόλις γύρισα σπίτι, το έψαξα καλά.
Έβγαλα το πλαστικό καπάκι που έχει πίσω απο τον λεβιέ των ταχυτήτων (για την προστασια του μπροστινού γραναζιού της αλυσίδας), μιάς και απο εκέι πίσω έβλεπα να υπάρχει η "διαρροή".
Μεγάλη ιστορία μικρή (ήταν αποθέωση όταν διάβασα αυτή την μετάφραση απο τον BMW συμφορουμίτη) τελικά δεν είναι λάδι απο το μοτέρ, αλλά το λιπαντικό της αλυσίδας που είχε μαζευτεί εκει και απο την μαυρίλα τα είχε κάνει όλα !@#$@#$.
Τα καθάρισα όλα εκεί, έκανα το μοτόρι μια καλή βόλτα και είδα οτι δεν υπήρχε κάποια νέα "διαρροή".
Οπότε τέλος καλό, όλα καλά.
Τσάμπα διαπόμπευση του ποιοτικότερου και most value 4 money μοτέρ!!!

BLiTzER
17/10/2017, 09:21
Ήταν απολύτως αναμενόμενο ότι, αν υπήρχε βλάβη, θα είχε προκληθεί από τον χρήστη ή τον μηχανικό, αφού το μηχανάκι είναι 110% bulletproof. Χαίρομαι που δεν ήταν τίποτα και το έλυσες μόνος σου. Βάζε λιγότερο λιπαντικό στην αλυσίδα.

costas81
17/10/2017, 09:28
Καλημέρα παίδες,
Τελικά δεν το πήγα καν στο συνεργείο, μόλις γύρισα σπίτι, το έψαξα καλά.
Έβγαλα το πλαστικό καπάκι που έχει πίσω απο τον λεβιέ των ταχυτήτων (για την προστασια του μπροστινού γραναζιού της αλυσίδας), μιάς και απο εκέι πίσω έβλεπα να υπάρχει η "διαρροή".
Μεγάλη ιστορία μικρή (ήταν αποθέωση όταν διάβασα αυτή την μετάφραση απο τον BMW συμφορουμίτη) τελικά δεν είναι λάδι απο το μοτέρ, αλλά το λιπαντικό της αλυσίδας που είχε μαζευτεί εκει και απο την μαυρίλα τα είχε κάνει όλα !@#$@#$.
Τα καθάρισα όλα εκεί, έκανα το μοτόρι μια καλή βόλτα και είδα οτι δεν υπήρχε κάποια νέα "διαρροή".
Οπότε τέλος καλό, όλα καλά.
Τσάμπα διαπόμπευση του ποιοτικότερου και most value 4 money μοτέρ!!!

Καλά ρε φίλε πόσο λάδι ρίχνεις στην αλυσίδα; Και όπως έλεγε και το γνωστό ανέκδοτο (για τους παλιούς) πόσο νερό ήπιες μωρή χαμούρα;;

brandonheat
17/10/2017, 10:18
Παιδιά, στον λόγο μου, δεν του ρίχνω τόσο πολύ (είναι σπρέι).
Αν όντως του γλεντούσα την ψυχή σε ποσότητα θα το είχα ξαναδεί και άλλη φορά.
Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).
Τόσο πολύ να του έριξα και να μην το πήρα χαμπάρι?
Τι να πω...
Πάντως όλα καλα, έστω και αν ήταν απο βλακεία μου :)

ptc
17/10/2017, 10:41
Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).


Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο το σημειο που ψεκαζεις. Εγω σε ολες μου τις μηχανες ψεκαζα παντα στο μεσο περιπου της αλυσιδας, εκει δηλαδη που εχω κυκλωσει στην παρακατω φωτογραφια. Οπως γυρνας την αλυσιδα το λιπαντικο πηγαινει και στα γραναζια ετσι κι αλλιως.

389433

Ενα πανι ή κομματι χαρτονι απο κατω ακριβως για να μη λερωνεις το πατωμα και εισαι κομπλε. Θα δεις οτι φευγει αρκετο σπρέι περα απο την αλυσιδα (στο πατωμα δλδ), οποτε σε εσενα ολο αυτο το παραπανησιο συσσωρευεται στο πισω γραναζι και στη τριγυρω περιοχη της μηχανης.

costas81
17/10/2017, 11:14
Παιδιά, στον λόγο μου, δεν του ρίχνω τόσο πολύ (είναι σπρέι).
Αν όντως του γλεντούσα την ψυχή σε ποσότητα θα το είχα ξαναδεί και άλλη φορά.
Ψεκάζω την αλυσίδα (στο πίσω γρανάζι και στο σημείο που ενώνεται η αλυσίδα με το γρανάζι) μετά απο πλύσιμο της μηχανής / αλυσίδας (συνήθως μια φορά τον μήνα).
Τόσο πολύ να του έριξα και να μην το πήρα χαμπάρι?
Τι να πω...
Πάντως όλα καλα, έστω και αν ήταν απο βλακεία μου :)

Όπως καθαρίζουμε το πίσω γρανάζι, έτσι μια στο τόσο καλό ειναι να καθαρίζουμε και το μπροστά. Καθώς είναι μικρότερο και η αλυσίδα έχει μικρότερη γωνία περιστροφής (μεγαλύτερη φυγόκεντρο) πετάει περισσότερο λάδι μέσα στο προστατευτικό του γραναζιού.


Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο το σημειο που ψεκαζεις. Εγω σε ολες μου τις μηχανες ψεκαζα παντα στο μεσο περιπου της αλυσιδας, εκει δηλαδη που εχω κυκλωσει στην παρακατω φωτογραφια. Οπως γυρνας την αλυσιδα το λιπαντικο πηγαινει και στα γραναζια ετσι κι αλλιως. Ενα πανι ή κομματι χαρτονι απο κατω ακριβως για να μη λερωνεις το πατωμα και εισαι κομπλε. Θα δεις οτι φευγει αρκετο σπρέι περα απο την αλυσιδα (στο πατωμα δλδ), οποτε σε εσενα ολο αυτο το παραπανησιο συσσωρευεται στο πισω γραναζι και στη τριγυρω περιοχη της μηχανης.


Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.

BabisStinson
17/10/2017, 11:16
Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!

Παιδιά μια ερώτηση, προς όσους έχετε ζελατίνα, παρατηρείτε καθόλου στορβιλισμούς/συντονισμό σε κάποια χιλιόμετρα? Έχω την Ermax Sport και τον τελευταίο καιρό παρατηρώ στα 135-150 αρκετό στροβιλισμό/συντονισμό, τόσο που "φοβίζει" να ανεβάσεις παραπάνω. Την έβγαλα χθες το απόγευμα να κάνω κάποιες δοκιμές τις επόμενες μέρες να δω αν έφτιαγε αυτό ή κάτι άλλο. Πρόσφατα που άλλαξα λάστιχα (Pirelli Diablo Rosso III -> άλλη μηχανή εντελώς με τα νέα ελαστικά), ρώτησα τα παιδιά αν έχουν στραβώσει καθόλου οι ζάντες από λακούβες κλπ και μου είπαν ότι είναι οκ.

ptc
17/10/2017, 11:24
Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.

Στη φωτογραφια κυκλωσα απλα το "υψος" της αλυσιδας. Επειδη η φωτογραφια ειναι πλαγια δεν υπαρχει η τριτη διασταση, αλλα θεωρησα πως τα υπολοιπα εννοουνται (λανθασμενα προφανως αν κρινω απο το σχολιο σου). Φυσικα και ψεκαζω απο τη μεσα πλευρα της αλυσιδας, απο πανω προς τα κατω δλδ, οχι απο το πλαι. Το λιπαντικο πηγαινει σε ολο το πλατος της αλυσιδας. Anyway, μπορει να το δοκιμασει ο φιλος και να δει αν υπαρχει καποια διαφορα.

389434

costas81
17/10/2017, 11:31
Στη φωτογραφια κυκλωσα απλα το "υψος" της αλυσιδας. Επειδη η φωτογραφια ειναι πλαγια δεν υπαρχει η τριτη διασταση, αλλα θεωρησα πως τα υπολοιπα εννοουνται (λανθασμενα προφανως αν κρινω απο το σχολιο σου). Φυσικα και ψεκαζω απο τη μεσα πλευρα της αλυσιδας, απο πανω προς τα κατω δλδ, οχι απο το πλαι. Το λιπαντικο πηγαινει σε ολο το πλατος της αλυσιδας. Anyway, μπορει να το δοκιμασει ο φιλος και να δει αν υπαρχει καποια διαφορα.

389434

Το σημαντικό είναι το λάδι να πηγαίναι ανάμεσα στους κρίκους της αλυσίδας στο σημείο στο σημείο που υπάρχει η κίνηση μετακύ των κρίκων και όχι στο σημείο που τα γρανάζια ακουμπάνε τον κρίκο!! Θέλουμε η αλυσίδα κατά την κίνηση της να έχει λίπανση ανάμεσα στα ίδια της τα σημεία και όχι στο σημείο που κουμπώνουν τα δόντια από τα γρανάζια μας!!

389435

BLiTzER
17/10/2017, 11:33
Στο σημείο που δείχνεις δεν είναι εύκολο να περάσει το λάδι και στα δύο o-ring και δεν λιπαίνεται σωστά η αλυσίδα σου. Καλό είναι να ψεκάζεις από το πίσω μέρος και στο σημείο που η αλυσίδα ακουμπάει πάνω στο γρανάζι και το λάδι να πηγαίνει σε όλο το πλάτος του κάθε κρίκου, έτσι ακόμα και το λάδι που φεύγει από την αλυσίδα μένει πάνω στα δόντια από το γρανάζι.

Κι όμως, η σωστή λίπανση γίνεται στην εσωτερική πλευρά της αλυσίδας. Είμαι με ptc.

o teos
17/10/2017, 11:37
Βαζεις κατα κυριο λογο μεσα ετσι ειναι το σωστο.αν εισαι ψειρας ομως ριχνεις και απ εξω να παει παντου απλα μετα με ενα στεγνο πανι χαιδευεις την εξωτερική πλευρα να παρει τα πολλα που θα τα πεταξει αν τα αφησεις επανω!;)

costas81
17/10/2017, 11:39
Κι όμως, η σωστή λίπανση γίνεται στην εσωτερική πλευρά της αλυσίδας. Είμαι με ptc.

Σας έχω και τους δύο..... :beer:

devil's animal
17/10/2017, 11:47
οτι ειπε ο Πετρος (ptc)...εσωτερικα γινεται το λαδωμα και οχι εξωτερικα...
επισης καλο ειναι η αλυσιδα να ειναι ζεστη...

ptc
17/10/2017, 11:48
Τζαμπα η κοντρα εν τω μεταξυ, ο ανθρωπος εγραψε οτι βαζει στο πισω γραναζι. Για καποιο λογο νομιζα πως εβαζε στο μπροστα, ειχα διαβασει λαθος.:facepalm:

Σε αυτην την περιπτωση μπορει να συσσωρευοταν οντως λιπαντικο εκει. Για το μεσα-εξω εχει μαλλον ο καθενας τον τροπο του, αλλα ειναι συζητηση για αλλο νημα. Εκτος κι αν το παρακανεις απο την εξω μερια. Τοτε στο μπροστα γραναζι θα μαζευτει οντως βρωμια γιατι εκει δεν ειναι ανοιχτα για να πεταξει το παραπανησιο.

costas81
17/10/2017, 11:51
οτι ειπε ο Πετρος (ptc)...εσωτερικα γινεται το λαδωμα και οχι εξωτερικα...
επισης καλο ειναι η αλυσιδα να ειναι ζεστη...

Ποιά η διαφορά εσωτερικά; Που υπάρχει πλεονέκτημα στην λίπανση; Σημασία έχει το λάδι να εισχωρεί ανάμεσα στους κρίκους της αλυσίδας και από την αριστερή πλευρά και από την δεξιά. Όταν προσπαθείς να το πετύχεις αυτό από το εσωτερικό σημείο δεν είναι εύκολο λόγο περιορισμένης πρόσβασης με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να μην έχουν σωστό αποτέλεσμα.

389437

BLiTzER
17/10/2017, 11:59
Ποιά η διαφορά εσωτερικά; Που υπάρχει πλεονέκτημα στην λίπανση;

Για ένα, η βαρύτητα και η φυγόκεντρος θα στείλουν το λιπαντικό παντού, όταν ψεκάζεις εσωτερικά. Κάτι που δε θα συμβεί αν ψεκάζεις εξωτερικά, εκτός αν κάνεις ΠΟΛΥ καλή δουλειά και πραγματικά εισχωρήσει σε όλο το βάθος. Αλλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, ήδη έχεις ξοδέψει περισσότερο λιπαντικό απ'όσο χρειάζεται. Ακόμα περισσότερο, δεδομένου ότι ο όγκος του λιπαντικού θα είναι εξωτερικά και θα φύγει στην πρώτη βόλτα.

costas81
17/10/2017, 12:08
Για ένα, η βαρύτητα και η φυγόκεντρος θα στείλουν το λιπαντικό παντού, όταν ψεκάζεις εσωτερικά. Κάτι που δε θα συμβεί αν ψεκάζεις εξωτερικά, εκτός αν κάνεις ΠΟΛΥ καλή δουλειά και πραγματικά εισχωρήσει σε όλο το βάθος. Αλλά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, ήδη έχεις ξοδέψει περισσότερο λιπαντικό απ'όσο χρειάζεται. Ακόμα περισσότερο, δεδομένου ότι ο όγκος του λιπαντικού θα είναι εξωτερικά και θα φύγει στην πρώτη βόλτα.

Κατά την λίπανση και ειδικά όταν η αλυσίδα είναι ζεστή, όλα τα σύγχρονα λιπαντικά όσο πειριστρέφεται η αλυσίδα κατά το πέρασμα από το μπροστά γρανάζι όπου η γωνία μεταξύ των κρίκων της αλυσίδας είναι μεγαλύτερη, μεταφέρουν το λιπαντικό περιμετρικά του o-ring και αυτό γίνεται με μικρή ταχύτητα περιστροφής της αλυσίδας. Άυτό λοιπόν που μας ενδιαφέρει είναι να πάει το λιπαντικό εκείνη την στιγμή στα σημεία επαφής. Από εκεί και πέρα από την φυγόκεντρο και με μεγάλες ταχύτητες δεν έχουμε πλεονεκτήματα στην λίπανση όπως αναφέρεται. Όσο είναι να φύγει θα φύγει και θα λερώσει ότι βρεθεί στον δρόμο του.

389438

devil's animal
17/10/2017, 12:18
Ποιά η διαφορά εσωτερικά; Που υπάρχει πλεονέκτημα στην λίπανση; Σημασία έχει το λάδι να εισχωρεί ανάμεσα στους κρίκους της αλυσίδας και από την αριστερή πλευρά και από την δεξιά. Όταν προσπαθείς να το πετύχεις αυτό από το εσωτερικό σημείο δεν είναι εύκολο λόγο περιορισμένης πρόσβασης με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να μην έχουν σωστό αποτέλεσμα.

389437


δες εδω (https://www.youtube.com/watch?v=C_c_Wi1l3Fg)...και εδω (https://youtu.be/7H5hgVbTvhg?t=388)...

brandonheat
17/10/2017, 12:44
Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο το σημειο που ψεκαζεις.
Υπάρχει περίπτωση όντως να είναι αυτό το θέμα.
Θα δοκιμάσω τον τρόπο που προτίνεις την επόμενη φορά :)

harris_x
17/10/2017, 16:00
Στη φωτογραφια κυκλωσα απλα το "υψος" της αλυσιδας. Επειδη η φωτογραφια ειναι πλαγια δεν υπαρχει η τριτη διασταση, αλλα θεωρησα πως τα υπολοιπα εννοουνται (λανθασμενα προφανως αν κρινω απο το σχολιο σου). Φυσικα και ψεκαζω απο τη μεσα πλευρα της αλυσιδας, απο πανω προς τα κατω δλδ, οχι απο το πλαι. Το λιπαντικο πηγαινει σε ολο το πλατος της αλυσιδας. Anyway, μπορει να το δοκιμασει ο φιλος και να δει αν υπαρχει καποια διαφορα.

389434

+675

lleonidas
19/10/2017, 10:47
Δεύτερη γενιά (http://www.motomag.gr/news/nea-montela/neo-yamaha-mt-07) του ΜΤακίου... πιθανό να παρουσιαστεί στην EICMA.

ptc
19/10/2017, 11:34
Δεύτερη γενιά (http://www.motomag.gr/news/nea-montela/neo-yamaha-mt-07) του ΜΤακίου... πιθανό να παρουσιαστεί στην EICMA.

Τελικά πούλησα την κατάλληλη στιγμή. :p

Είχε έρθει η ώρα του, όπως λέει και το άρθρο είναι πλέον το παλιότερο μοντέλο στον ανταγωνισμό. Για να δούμε τι θα δούμε...

teogtp
19/10/2017, 11:46
Με τέτοια μούρη βλέπω το"παλιό" να γίνεται ανάρπαστο.

nopattern
19/10/2017, 11:47
Με τέτοια μούρη βλέπω το"παλιό" να γίνεται ανάρπαστο.

Τα φώτα του ΜΤ-09 δεν είναι;

teogtp
19/10/2017, 11:51
Άλλο κάλλος και εκείνο......
Όχι δεν είναι το ίδιο.

BLiTzER
19/10/2017, 11:54
Αν ανανεωθεί και μπουν μπιχλιμπίδια τύπου ride-by-wire, επιλογή χαρτογράφησης κτλ και ανέβει η τιμή του κάνα χιλιάρικο, δε θα φτάσει την επιτυχία του πρώτου. Νομίζω ένα απλό, αλλά σαφές, facelift θα αρκούσε.

Αναμένουμε για το μούτρο. :p

ptc
01/11/2017, 18:30
Σημερα οδηγησα ενα MT07 λιγο διαφορετικο...

389905

lleonidas
01/11/2017, 18:48
Και πάνω που το επεξεργαζόμουν εδώ (https://www.car.gr/11387908-yamaha-mt-07-abs) !

ptc
01/11/2017, 18:58
Και πάνω που το επεξεργαζόμουν εδώ (https://www.car.gr/11387908-yamaha-mt-07-abs) !

Καλα, στην car.gr-ολογία δε σε πιανει κανεις! ;)

Στο παιδι που το δινει ειχα πουλησει την εξατμιση και τον εγκεφαλο απο το δικο μου πριν το δωσω και ετσι γνωριστηκαμε. Ωραιο το εχει κανει. Εχει βαλει και ενα χαμηλο τιμονι και μαζι με το μπασο ηχο απο την SC Project ενιωθα λες και οδηγουσα κανενα cafe.

BLiTzER
05/11/2017, 20:35
Νέα ζελατίνα και καρίνα.

389984

Και έχω στα σκαριά μια μετατροπή που θα με βολέψει πολύ, αν δουλέψει. :p Σύντομα.

brandonheat
06/11/2017, 09:31
Νέα ζελατίνα και καρίνα.

Και έχω στα σκαριά μια μετατροπή που θα με βολέψει πολύ, αν δουλέψει. :p Σύντομα.

Η καρίνα είναι της PUIG?

sniper
06/11/2017, 09:33
Γιατί να πάρεις ΜΤ07 όταν υπάρχει το xsr;

BLiTzER
06/11/2017, 09:38
Η καρίνα είναι της PUIG?

Ναι.


Γιατί να πάρεις ΜΤ07 όταν υπάρχει το xsr;

:lol:

sniper
06/11/2017, 09:49
:lol:

plz elaborate

BLiTzER
06/11/2017, 10:07
Γι'αυτό:

390005

Nostradamus
06/11/2017, 10:21
Γι'αυτό:

390005

:lol::lol: μλκ ποσο ελευθερο χρονο εχεις πΧια?

sniper
06/11/2017, 10:22
:lol::lol: μλκ ποσο ελευθερο χρονο εχεις πΧια?

Αντί να σοβαρευτεί επιτέλους και να δει την πραγματικότητα κατάματα, γίνεται ms-paint wizzard....

brandonheat
06/11/2017, 10:44
Γι'αυτό:


Με γονάτισες!

KotsosDR
06/11/2017, 23:35
https://www.youtube.com/watch?v=TIhTrcF5kqs

Τώρα μάλιστα !

ptc
06/11/2017, 23:50
390052

Βασικα του εβαλαν το φαναρι του παλιου ΜΤ09. Και το "χειλος" απο κατω μοιαζει πολυ με αυτο που εχει το MT09 Street Rally.

390053

Απο τη μια νομιζω οτι ετσι ειναι πιο ομορφο, αλλα να πω την αληθεια ηθελα να το δω και με το στυλ decepticon των καινουριων ΜΤ.

Edit: Βλεποντας το επισημο site (https://www.yamahamotorsports.com/hyper-naked/models/mt-07?utm_source=YouTube-YamahaMotorUSA&utm_medium=Social&utm_campaign=Product&utm_term=Home&utm_content=Motorcycle-Road-HyperNaked-MT-07), η πισω αναρτηση εχει πλεον και αποσβεση επαναφορας.

BLiTzER
06/11/2017, 23:58
Επιτέλους κάτι νέο και διαφορετικό!

Oh wait...

teogtp
07/11/2017, 00:03
390052

Βασικα του εβαλαν το φαναρι του παλιου ΜΤ09. Και το "χειλος" απο κατω μοιαζει πολυ με αυτο που εχει το MT09 Street Rally.

390053

Απο τη μια νομιζω οτι ετσι ειναι πιο ομορφο, αλλα να πω την αληθεια ηθελα να το δω και με το στυλ decepticon των καινουριων ΜΤ.

Edit: Βλεποντας το επισημο site (https://www.yamahamotorsports.com/hyper-naked/models/mt-07?utm_source=YouTube-YamahaMotorUSA&utm_medium=Social&utm_campaign=Product&utm_term=Home&utm_content=Motorcycle-Road-HyperNaked-MT-07), η πισω αναρτηση εχει πλεον και αποσβεση επαναφορας.

Really?
:facepalm:



390054

KotsosDR
07/11/2017, 00:17
Επιτέλους κάτι νέο και διαφορετικό!

Oh wait...

έτσι έπρεπε να παρουσιαστεί εξ αρχής ! είναι όμορφο τωρα μπροστα .

ptc
07/11/2017, 00:33
έτσι έπρεπε να παρουσιαστεί εξ αρχής ! είναι όμορφο τωρα μπροστα .

E, λογικο ειναι η Yamaha να κραταει τα πιο εντυπωσιακα σχεδια για τα μεγαλυτερα μοντελα. Ολες οι εταιρειες το κανουν αυτο. Τωρα που ο μεγαλος αδερφος αλλαξε, το μικρο παιρνει τα παλια ρουχα.

Περα απο τις νεες αναρτησεις παντως ουσιαστικα δεν υπαρχει καμια σοβαρη αλλαγη.

BabisStinson
07/11/2017, 08:50
Καμία ουσιαστική αλλαγή για μένα στο ΜΤ-07 2019, σίγουρα δεν αξίζει να αναβαθμίσεις αυτό που έχεις ήδη στο "καινούριο".
Περίμενα να δω τουλάχιστον νέο φανάρι σαν των MT-09/10 και κανένα USD πηρούνι.

BLiTzER
03/12/2017, 20:13
Εδώ και λίγο καιρό, ήθελα να κάνω κάτι με το όργανο του ΜΤ, το οποίο η Yamaha αποφάσισε να τοποθετήσει πάνω στο τιμόνι:

391001

Τα αρνητικά του, πολλά. Το τιμόνι δεν έχει πουθενά χώρο για βάση κάμερας ή κάτι άλλο, για να δεις το όργανο πρέπει να κατεβάσεις το κεφάλι και να πάρεις τα μάτια σου από τον δρόμο, και η κλειδαριά είναι πίσω από το όργανο, το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικό. Οπότε με ένα σμπάρο...

Μετά από διάφορες μετρήσεις και απόπειρες, κατέληξα ακριβώς σε αυτό που ήθελα:

391002

Δεν είναι όσο εύκολο φαίνεται, αν έχεις ζελατίνα και θες να κρατήσεις τόσο αυτή, όσο και τις βάσεις της. Πρέπει να είναι στο σωστό ύψος και να έχει συγεκριμένη κλίση και διαστάσεις, ώστε, εκτός του να μην επηρεάζει τις βάσεις της ζελατίνας, να μη βρίσκει στις ντίζες, αλλά και να μη σηκώνει πολύ τη ζελατίνα, η οποία σηκώθηκε περίπου 1,5 πόντο στο πάνω μέρος, για να μην έχει επαφή. Θεωρώ ότι έγινε καλή και καθαρή δουλειά.

Έτσι δείχνει από το πλάι, όπου πλέον φαίνεται ξεκάθαρα το όργανο πίσω από τη ζελατίνα, όπως σε όλα τα μηχανάκια του κόσμου (α έφτιαξα και ανατομικές σέλες αυτές τις μέρες):

391003

Επιτέλους, δε χρειάζεται να σκύβω για να δω τι ταχύτητα έχω:

391004

:D

basilis_k6
03/12/2017, 21:23
σωστή μοντα. αν και προσωπικά θα το έστελνα στην αποθήκη το συγκεκριμένο. πολύ μεγάλο για τα γούστα μου.

ptc
03/12/2017, 21:57
Το φανταστηκα πως θα το εκανες οταν ειδα πως πουλας τη ζελατινα. ;)
Απ'ο,τι διαβαζα στα ξενα φορουμ ειναι απο τις κλασικες μοντες που παιζουν για το 07.

Αν ενδιαφερεται κανεις αλλος στο fz07.org εχει πολλα threads με αναλυτικες οδηγιες (αναζητηση για speedo / instrument relocation, βγαζει πολλα αποτελεσματα).

BLiTzER
03/12/2017, 22:57
Ναι, έχουν κάνει διάφοροι τη μόντα, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Εγώ πήρα κάποιες ιδέες, αλλά τελικά απλά χρειάστηκε να κάνω πολλές δοκιμές, για να βγει όπως το ήθελα.

Τώρα δεν ξέρω με τι άλλο να ασχοληθώ... :p

teogtp
03/12/2017, 22:59
Ναι, έχουν κάνει διάφοροι τη μόντα, ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Εγώ πήρα κάποιες ιδέες, αλλά τελικά απλά χρειάστηκε να κάνω πολλές δοκιμές, για να βγει όπως το ήθελα.

Τώρα δεν ξέρω με τι άλλο να ασχοληθώ... :p

391027





:lol:

nikolis!
13/12/2017, 10:19
Γνωρίζουμε τι τύπου λάμπα δέχεται το MT07, Η4 ή Η7?

Έχει εμπειρία κάποιος από αλλαγή αλογόνου σε LED να μας πει αν αξίζει ή αν στραβώνει υπερβολικά τους απέναντι?

Με ενδιαφέρει η αλλαγή αλλά βρίσκω μόνο LED με πολύ ψυχρό φως (6000Κ) που ουσιαστικά είναι μπλε.
Προτάσεις και λινκς δεκτά.

BLiTzER
13/12/2017, 10:28
Η4.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140107&page=56&p=2863855&viewfull=1#post2863855

Γενικά, όταν στο μέλλον χρειαστείς κάτι, να ξέρεις ότι οποιαδήποτε μετατροπή αξίζει να γίνει σε ένα ΜΤ, την έχω κάνει.

:p

sniper
13/12/2017, 10:28
Η4.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140107&page=56&p=2863855&viewfull=1#post2863855

Γενικά, όταν στο μέλλον χρειαστείς κάτι, να ξέρεις ότι οποιαδήποτε μετατροπή αξίζει να γίνει σε ένα ΜΤ, την έχω κάνει.

:p

Αν έχεις βάλεις μπλε φώτα, τη γ@μησες.

buckley
13/12/2017, 10:35
Η4.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140107&page=56&p=2863855&viewfull=1#post2863855

Γενικά, όταν στο μέλλον χρειαστείς κάτι, να ξέρεις ότι οποιαδήποτε μετατροπή αξίζει να γίνει σε ένα ΜΤ, την έχω κάνει.

:p

Δεν εννοούσα το γιλεκάκι ρε αλλά το ροδάκι...

391333

BLiTzER
13/12/2017, 12:53
Αν έχεις βάλεις μπλε φώτα, τη γ@μησες.

Τι σε νοιάζει; Δεν κινούμαι ποτέ στην Κηφισίας. :lol: :lol:


Δεν εννοούσα το γιλεκάκι ρε αλλά το ροδάκι...

Αυτό είναι κάτι πάρα πολύ χρήσιμο.

nik69
13/12/2017, 15:17
Χωρίς πλάκα η οδήγηση την νύχτα ειδικά με βροχή έχει γίνει επικίνδυνη .
Όλες αυτές οι κινεζο-led που έχει βάλει ο κάθε πικραμένος ακόμα και στο 25ετίας αγροτικό του το μόνο που κάνουν είναι
να στραβώνουν τους απέναντι , και ο ίδιος να μην βλέπει τίποτα στην βροχή γιατί το πολύ ψυχρό φως πάνω από 4000Κ διαχέεται πάνω στο βρεγμένο οδόστρωμα.

Οι πιο ηλίθιοι έχουν και αρρύθμιστα φώτα και ανάβουν και τους προβολείς ομίχλης (χωρίς να υπάρχει πουθενά ομίχλη) για να δημιουργήσουν όσο πιο επικίνδυνη κατάσταση μπορούν.
Αρνούμαστε να καταλάβουμε στην Ελλάδα τι σημαίνει ελάχιστος σεβασμός στους υπόλοιπους (γι'αυτöo και παρκάρουμε τους δίτροχους-τετράτροχους κουβάδες μας όπου βρούμε).

Όσοι δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο επικίνδυνα είναι αυτά τα φώτα ας πάρουν μια καρέκλα και να καθίσουν απέναντι από τα φώτα τους για 5 λεπτά.
Εάν πάλι δεν καταλάβουν τότε να τους καούν και τα πηνία και ο ανορθωτής και το βίντεο.

Για καλύτερο φωτισμό σε φανάρια που είναι σχεδιασμένα για απλές λάμπες αλογόνου υπάρχουν επώνυμες πιο δυνατές λάμπες από τις Philips-Osram.

brandonheat
13/12/2017, 15:41
Χωρίς πλάκα η οδήγηση την νύχτα ειδικά με βροχή έχει γίνει επικίνδυνη...

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

BLiTzER
13/12/2017, 15:53
+689!

toyar
16/12/2017, 14:28
Σταματησα εναν προχθες πραγματικο βασανιστηριο για τα ματια
Ρε φιλε ημαρτον του ειπα οσο πιο ευγενικα μπορουσα
Γμσε τα μου ειπε κουνωντας το κεφαλι συγκαταβατικα
Με αποστομωσε.....

lleonidas
31/01/2018, 14:34
Για όσους τυχόν ενδιαφέρονται, προσφορά στα 6.590€ για το μοντέλο του 2017.
392685

BabisStinson
31/01/2018, 15:07
Πώς αλλάζουν οι καιροί, το δικό μου το 2015 είχε τιμή 6.490 ευρώ με ABS και χρώμα μεταλλικό. Και τώρα η προσφορά περασμένης χρονιάς/στοκ είναι ακριβότερη 100 ευρώ. :facepalm:

lleonidas
31/01/2018, 15:20
Πώς αλλάζουν οι καιροί, το δικό μου το 2015 είχε τιμή 6.490 ευρώ με ABS και χρώμα μεταλλικό. Και τώρα η προσφορά περασμένης χρονιάς/στοκ είναι ακριβότερη 100 ευρώ. :facepalm:

Θυμήσου και το tracer...ξεκίνησε από 9900€, πήγε στα 10.900€ και το μοντέλο του 2018 είναι πιθανό να είναι ακόμα ακριβότερο!

basilis_k6
31/01/2018, 20:15
πουλάει καλα. ετσι κάνει η yamaha καιρο τωρα και της βγαινει. Πουλάς ενα καλό προιον σε καλη τιμη, αυτοδιαφημίζεται στο δρομο και σιγα σιγα το τσιμπας.

Brwmogazos
31/01/2018, 20:55
πουλάει καλα. ετσι κάνει η yamaha καιρο τωρα και της βγαινει. Πουλάς ενα καλό προιον σε καλη τιμη, αυτοδιαφημίζεται στο δρομο και σιγα σιγα το τσιμπας.


Ποιοτικα τουλαχιστον για τα tracer δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα (βαφή κτλ), θεωρώ οτι για να κρατήσει τόσο χαμηλά τις τιμές έριξε την ποιότητα.

Για το 2018 παντως tracer σιγουρα θα υπάρχει κάποια εξτρα επιβαρυνση. Τον Μαρτιο λογικα θα φτασουν τα πρωτα με τιμη πιστευω γυρω στα 12000.

Δεν τα λες και λίγα συγκριτικα με την αρχική τιμή του , όπως αναφέρθηκε παρακάτω.

Back on topic το ΜΤ-07 πάντως ειναι ενα δύσκολο μηχανάκι σε ότι αφορά το αισθητικό κομμάτι.

Είτε θα σαρέσει, έιτε θα το μισέις. Εγω τείνω προς το δεύτερο, ειδικα το μουτρο του και η διαταξη της σέλας του με χαλάει (όπως και αυτές που ειναι-δείχνουν ενιαίες για οδηγό & επιβάτη). Για τα λεφτά του πάτνως ειναι σιγουρα value for money.

Akalestos
01/02/2018, 16:55
MT 07 ♡♡♡ Ερωτας...

balakia
11/02/2018, 09:24
Κάναμε και το πρώτο ταξιδάκι μας, με πλαινούς σάκους Nordcap (https://motokinisi.gr/product/saki-plaini-cargo-ii-blackfluo-nordcap/) για οικονομία, το MT δεν έκανε κιχ στα 450km περίπου πήγαινε-έλα. Πολύ άνετο στις στροφές, ο αέρας μόνο στην Εθνική με κούρασε στα αυτιά μόνο, το MT πάει 160+ σταθερότατο και ο αέρας δεν ενοχλεί το σώμα ακόμα και χωρίς ζελατίνα. Κόστος καυσίμων περίπου 24 ευρώ και μεγάλο μέρος της διαδρομής σε βουνά. !

φιλε τι βασεις εβαλες για τους σακους?
για το μτ 03 δινει κατι ωραιες βεργες που πιανουν στα μασπιε του συνεπιβατη αλλα για 07 δινει κατι (απαισια) πλαισια.

BabisStinson
11/02/2018, 10:55
Εγώ πήρα της Shad, είναι από τις ελάχιστες βάσεις που δεν πιάνουν και στην εργοστασιακή βάση πινακίδας, μόνο στα πατάκια συνεπιβάτη.
Μια χαρά ποιότητα και τοποθέτηση πανεύκολη, 4 βίδες.

balakia
11/02/2018, 11:54
Εγώ πήρα της Shad, είναι από τις ελάχιστες βάσεις που δεν πιάνουν και στην εργοστασιακή βάση πινακίδας, μόνο στα πατάκια συνεπιβάτη.
Μια χαρά ποιότητα και τοποθέτηση πανεύκολη, 4 βίδες.

συμπαθητικες ειναι,θα της κοιταξω.
με αυτες μπαινουν ολοι οι σακοι,δεν χρειαζεται να παρεις αποκλειστικα shad?

BabisStinson
11/02/2018, 13:06
συμπαθητικες ειναι,θα της κοιταξω.
με αυτες μπαινουν ολοι οι σακοι,δεν χρειαζεται να παρεις αποκλειστικα shad?

Νια εννοείται. Εγώ της Oxford έχω τα σαμάρια, τα είχα από πιο παλιά. Μια χαρά τα έδεσα πάνω το καλοκαίρι.
Απλά της SHAD πάνε και θηλυκώνουν ακριβώς. Αν έδινα τα Oxford μπορεί να έπαιρνα τα SHAD γιατί φαίνονται πολύ καλά και βολικά για τα λεφτά τους. Στα Oxford δεν μου αρέσει το άνοιγμά τους.

brandonheat
06/03/2018, 16:15
@BabisStinson
Να σου κάνω μια ερώτηση.
Τι άποψη έχεις απο την K-Tech RCU Razor-R Lite για το 07?
Διάβασα οτι την είχες πάρει, αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο Review σου.

Akalestos
06/03/2018, 17:34
Ρε παιδια να ρωτησω,

Το υποπλαισιο με την σελα απο XSR 700 η' του Tracer 700 μπορει να ταιριαξει στο MT 07 ? Κι αυτο το χω σκεφτει λογω της μικρης σελας συνεπιβατη! Τωρα υποθετω,δε ξερω,οτι η μονοκομματη σελα θα ναι πιο αναπαυτικη αλλα δε ξερω πως θα δειχνει ενα MT 07 με αυτη τη μοντα!

Υ.γ μη πει καποιος γτ δε παιρνεις το Tracer 700 η' το XSR κατευθειαν εεε μιλαω συγκεκριμενα για αυτη τη μοντα που μου χει ερθει στην κεφαλα μου :D λογιξα θα ειναι σαν ενα Tracer 700 με μουτρα απο το γυμνο MT 07

BLiTzER
06/03/2018, 17:39
Πάρε ένα Tracer και βγάλε τη ζελατίνα.

Μετά θα την ξαναβάλεις, βέβαια, γιατί δε θα αντέχεις στα πολλά. :lol:

Akalestos
06/03/2018, 17:44
Α ρε Blitzer εσενα κ τον Ptc ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω η' οτι θα μου απαντουσατε τελος παντων! Ευχαριστω για την πληροφορια.. το ρωτησα γιατι το Tracer ειναι πιο ακριβο κι μ αρεσει η σελα του εξου κι η ερωτηση για το "παντρεμα"

Υ.γ εσυ με τι δικο σου με ζελατινακι μπροστα εχεις θεμα?

BLiTzER
06/03/2018, 17:48
Αν σ'αρέσει η σέλα του, σου αρέσει το πιο τουριστικό στιλ, άρα το γυμνό είναι κακή επιλογή. Αν πάρεις το γυμνό και του βάλεις μονοκόμματη σέλα, χαλάς τον σπορ χαρακτήρα του και, αν σε πετύχω στον δρόμο, θα σε κοροϊδεύω. :lol:

Παρ'όλα αυτά, αν επιμένεις, υπάρχουν εταιρείες που φτιάχνουν μονοκόμματες σέλες για το γυμνό, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις άλλες μετατροπές. Πχ:

393708

Εγώ δεν έχω θέμα με οποιοδήποτε ζελατινάκι ή χωρίς, γιατί ξέρω τι καβαλάω και δεν περιμένω να ταξιδεύω σαν να κάθομαι σε καναπέ.

o teos
06/03/2018, 17:51
Μονοκοματη σέλα όπως η από πανω......είναι.....

Ιεροσυλία στην καλύτερη...:uplate:

Akalestos
06/03/2018, 17:53
Ρε συ για τον συνεπιβατη θα θελα πιο ανεση οχι για μενα (βασικα δε ξερω κατα ποσο ανετη ειναι κι αυτη που χει το γυμνο απ τη μανα του).Το γυμνο γουσταρω εννοειται..αλλα για σκεψου και το MT 09 ετσι ειναι τωρα που το σκεφτομαι!! Κωλος απο Tracer 900 και μουτρα γυμνου σωστος???

BLiTzER
06/03/2018, 18:00
Ρε συ για τον συνεπιβατη θα θελα πιο ανεση οχι για μενα (βασικα δε ξερω κατα ποσο ανετη ειναι κι αυτη που χει το γυμνο απ τη μανα του).Το γυμνο γουσταρω εννοειται..αλλα για σκεψου και το MT 09 ετσι ειναι τωρα που το σκεφτομαι!! Κωλος απο Tracer 900 και μουτρα γυμνου σωστος???

Ναι, αλλά κοίτα τον κώλο του 09 και μετά κοίτα τον κώλο του 07 και πες μου ποιον θα... εχμ... καβαλούσες.

Αν κάνεις θυσίες στο μηχανάκι για τον συνεπιβάτη, πούλα το από τώρα και πάρε SUV μια ώρα νωρίτερα.