PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18

νεοσσός
05/08/2020, 18:00
Η χάραξη των motard ελαστικών δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, σε σχέση με το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.



Αν θες να αλλαξεις και να πας σε κατι πιο μαλακο δες τα rosso corsa 2, τα φορεσα προσφατα. Δεν ξερω αν θα τετραγωνισουν στο καθημερινο commuting, αλλα σε σχεση με τα s21 που ειχα πριν ζεστενονται πιο γρηγορα εαν αυτο ειναι που ζητας.
Σε σχέση με τα Pirelli Rosso 3 πώς είναι τα Corsa 2;

Ο ptc μου έδωσε πληροφορία που δεν ήξερα. Νόμιζα ότι όσο πιο μαλακή είναι η γόμα, τόσο πιο εύκολα ζεσταίνεται και τόσο καλύτερα λειτουργεί πριν ζεσταθεί, με απώλεια στη φθορά χρήσης (η οποία δεν με πειράζει). Αν όμως δεν ισχύει η υπόθεσή μου, ίσως είναι καλύτερα τα πιο δρομίσια Rosso 3 από τα Rosso Corsa 2.

Έχω μπερδευτεί...

ptc
05/08/2020, 18:17
Η χάραξη των motard ελαστικών δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, σε σχέση με το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.



Σε σχέση με τα Pirelli Rosso 3 πώς είναι τα Corsa 2;

Ο ptc μου έδωσε πληροφορία που δεν ήξερα. Νόμιζα ότι όσο πιο μαλακή είναι η γόμα, τόσο πιο εύκολα ζεσταίνεται και τόσο καλύτερα λειτουργεί πριν ζεσταθεί, με απώλεια στη φθορά χρήσης (η οποία δεν με πειράζει). Αν όμως δεν ισχύει η υπόθεσή μου, ίσως είναι καλύτερα τα πιο δρομίσια Rosso 3 από τα Rosso Corsa 2.

Έχω μπερδευτεί...

Τα corsa 2 είναι κι αυτά supersport λάστιχα, όπως τα s22 δλδ. Δεν αλλάζεις κατηγορία. Είναι λίγο πιο track oriented αλλά παραμένουν δρομίσια λάστιχα. Σε τρώει το πορτοφόλι σου πάντως. :lol:

Το motard λάστιχο μου ακούγεται καλή περίπτωση, δεν το είχα σκεφτεί πριν.

νεοσσός
05/08/2020, 19:01
Τα corsa 2 είναι κι αυτά supersport λάστιχα, όπως τα s22 δλδ. Δεν αλλάζεις κατηγορία. Είναι λίγο πιο track oriented αλλά παραμένουν δρομίσια λάστιχα. Σε τρώει το πορτοφόλι σου πάντως. :lol:

Το motard λάστιχο μου ακούγεται καλή περίπτωση, δεν το είχα σκεφτεί πριν.

Δε με τρώει το πορτοφόλι μου, αλλά προσπαθώ να συντηρώ σωστά τη μοτοσυκλέτα, για όσο καιρό τουλάχιστον το επιτρέπουν τα οικονομικά μου (οι καιροί αλλάζουν, οπότε δεν είμαι απόλυτος). Έχω προετοιμαστεί για αγορά της τάξης των 250€, οπότε τα ±50€ είναι μέσα στα αποδεκτά όρια, αν δικαιολογείται ικανοποιητικά η διαφορά χρημάτων, χωρίς να υποτιμάω τα χρήματα. Εννοείται ότι αν τα Pirelli Roso Corsa 2 είναι τα ίδια περίπου με τα Bridgestone S22, θα πάω στα S22 που είναι πιο οικονομικά.

Τα motard λάστιχα δεν ταιριάζουν αισθητικά, στο δικό μου μάτι, με τη μοτοσυκλέτα. Αν ήταν νεορετρό μοτοσακό, θα το σκεφτόμουν. Τώρα θα χρειαστεί πολλή πειθώ για να εφαρμόσω λογική έναντι αισθητικής στο συγκεκριμένο κομμάτι.

ΓιώργοςΤΤ
05/08/2020, 20:06
Τα corsa είναι οριακά street legal. Παντελώς ακατάλληλα για βροχή. Είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις στην πίστα οδηγώντας και όχι σε τρέιλερ. Ίδια κατηγορία με τα S22 είναι τα Rosso III. Όπως λέει ο ptc είναι track oriented.

azar41
05/08/2020, 20:07
Για να ζεσταίνονται πιο γρήγορα πρέπει να έχουν χαμηλότερο δείκτη ταχύτητα και φορτίου,πράγμα που κάνουν τα motard που προορίζονται για πιο ελαφρές μοτο.

Cpt_Slow
05/08/2020, 21:20
Τα corsa είναι οριακά street legal. Παντελώς ακατάλληλα για βροχή. Είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις στην πίστα οδηγώντας και όχι σε τρέιλερ. Ίδια κατηγορία με τα S22 είναι τα Rosso III. Όπως λέει ο ptc είναι track oriented.

τα μπερδευεις με τα supercorsa sp

ptc
05/08/2020, 22:13
τα μπερδευεις με τα supercorsa sp

Όντως Γιώργο, όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι. Είναι μισό κλικ πάνω από τα ss, σαν τα TT. Ας πούμε hypersport.

@0:33

https://youtu.be/nPgx1361alI

Είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη παρουσίαση, ίσως βοηθηθεί ο νεοσσος.

νεοσσός
05/08/2020, 23:33
@0:33

https://youtu.be/nPgx1361alI

Είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη παρουσίαση, ίσως βοηθηθεί ο νεοσσος.
Εδώ μπερδεύει πιο πολύ το πράμα. Ουσιαστικά στο 0:35 (https://youtu.be/nPgx1361alI?t=35) δείχνει ότι τα Pirelli Rosso Corsa II είναι κυρίως για πίστα και γρήγορη οδήγηση, ενώ τα Rosso III κυρίως για αστική χρήση και λιγότερο για σπορ οδήγηση.

Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα ότι ακόμη και ο δείκτης ταχύτητας που ανέφερε πιο πάνω ο azar41, δεν είναι ενδεικτικός της ταχύτητας προθέρμανσης, αλλά κυρίως της ικανότητας απαγωγής θερμότητας στις υψηλές ταχύτητες και διατήρησης της ιδανικής θερμοκρασίας σε αυτές.

Και για να τα μπλέξουμε πιο πολύ ακόμα, ορίστε ένα ακόμα άρθρο (https://www.revzilla.com/common-tread/why-you-should-buy-sport-touring-tires-instead-of-hypersport-tires) που ουσιαστικά λέει ότι τα sport touring ελαστικά είναι καλύτερα για ποικίλες πραγματικές συνθήκες. Εμμέσως (δεν ξέρω αν ισχύει) τσουβαλιάζει τα hypersport ελαστικά με τα ελαστικά πίστας, δίνοντάς τους το χαρακτηριστικό ότι αποδίδουν μόνο ζεστά. Αντιθέτως, γράφει ότι τα sport touring ελαστικά, όταν είναι κρύα αποδίδουν καλύτερα από τα κρύα hypersport ή track ελαστικά, κάτι που ανταποκρίνεται καλύτερα π.χ. στις χειμερινές συνθήκες. Οπότε σου λέει ότι καλύτερο είναι να θυσιάσεις το απόλυτο κράτημα που θα σου δώσουν ζεστά και σε καλό οδόστρωμα τα hypersport, ώστε να κερδίσεις σε καλύτερη συμπεριφορά στις δύσκολες συνθήκες βρεγμένου ή κρύου δρόμου. Ακούγεται ρεαλιστικό.

Όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο περισσότερα βλέπεις ότι δεν ξέρεις. Το βασικό είναι αν έχει τελικά νόημα τόσο ψάξιμο ή αν διυλίζουμε τον κώνωπα. Υπενθυμίζω ότι ο στόχος είναι ένα ελαστικό που θα μπορεί να από τα πρώτα χιλιόμετρα οδήγησης να αποδώσει καλά σε περιβάλλον πόλης. Αν χρειάζονται 5 χιλιόμετρα για να ζεσταθούν, ουσιαστικά είμαι εκτεθειμένος σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής.

billy84
06/08/2020, 00:02
Εδώ μπερδεύει πιο πολύ το πράμα. Ουσιαστικά στο 0:35 (https://youtu.be/nPgx1361alI?t=35) δείχνει ότι τα Pirelli Rosso Corsa II είναι κυρίως για πίστα και γρήγορη οδήγηση, ενώ τα Rosso III κυρίως για αστική χρήση και λιγότερο για σπορ οδήγηση.

Κάπου είχα διαβάσει παλαιότερα ότι ακόμη και ο δείκτης ταχύτητας που ανέφερε πιο πάνω ο azar41, δεν είναι ενδεικτικός της ταχύτητας προθέρμανσης, αλλά κυρίως της ικανότητας απαγωγής θερμότητας στις υψηλές ταχύτητες και διατήρησης της ιδανικής θερμοκρασίας σε αυτές.

Και για να τα μπλέξουμε πιο πολύ ακόμα, ορίστε ένα ακόμα άρθρο (https://www.revzilla.com/common-tread/why-you-should-buy-sport-touring-tires-instead-of-hypersport-tires) που ουσιαστικά λέει ότι τα sport touring ελαστικά είναι καλύτερα για ποικίλες πραγματικές συνθήκες. Εμμέσως (δεν ξέρω αν ισχύει) τσουβαλιάζει τα hypersport ελαστικά με τα ελαστικά πίστας, δίνοντάς τους το χαρακτηριστικό ότι αποδίδουν μόνο ζεστά. Αντιθέτως, γράφει ότι τα sport touring ελαστικά, όταν είναι κρύα αποδίδουν καλύτερα από τα κρύα hypersport ή track ελαστικά, κάτι που ανταποκρίνεται καλύτερα π.χ. στις χειμερινές συνθήκες. Οπότε σου λέει ότι καλύτερο είναι να θυσιάσεις το απόλυτο κράτημα που θα σου δώσουν ζεστά και σε καλό οδόστρωμα τα hypersport, ώστε να κερδίσεις σε καλύτερη συμπεριφορά στις δύσκολες συνθήκες βρεγμένου ή κρύου δρόμου. Ακούγεται ρεαλιστικό.

Όσο πιο πολλά μαθαίνεις, τόσο περισσότερα βλέπεις ότι δεν ξέρεις. Το βασικό είναι αν έχει τελικά νόημα τόσο ψάξιμο ή αν διυλίζουμε τον κώνωπα. Υπενθυμίζω ότι ο στόχος είναι ένα ελαστικό που θα μπορεί να από τα πρώτα χιλιόμετρα οδήγησης να αποδώσει καλά σε περιβάλλον πόλης. Αν χρειάζονται 5 χιλιόμετρα για να ζεσταθούν, ουσιαστικά είμαι εκτεθειμένος σε αυτό το κομμάτι της διαδρομής.

Σαφέστατα διυλιζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον.:D

Οποιοδήποτε review και να διαβάσεις σε τι άσφαλτο γίνεται?Εχει καμια επαφή με την Ελληνική?Περίπατο πάνε όλες οι αναλύσεις στην Ελληνική πραγματικότητα με τους δρόμους ''γυαλί''.

Βάλε οτι σου είπα,αν δε σου κάνουν(1% πιθανότητα) στα αγοράζω εγω.;)

ptc
06/08/2020, 00:22
:whiteflag:

νεοσσός
06/08/2020, 10:26
Στο rev (https://youtu.be/Os6eCSgUNto?t=70)zilla (https://www.revzilla.com/common-tread/best-motorcycle-tires-guide-2020) προτείνουν Dunlop Roadsport 2 για commuters, με την προσέγγιση του Πέτρου "Γιατί να ξοδέψεις λεφτά για κάτι που δε χρειάζεσαι;". Δεν θα ήθελα όμως να αγοράσω κάτι με γνώμονα την χαμηλή τιμή, αν υπάρχει κάτι ασφαλέστερο με επιπλέον 50€.

Βασίλη, καταλαβαίνω ότι τα λάστιχα που προτείνεις ίσως είναι καλύτερα από εκείνα που κοιτάζω, για τη χρήση που τα θέλω, αλλά ταιριάζουν σε street scrambler (https://www.mototriti.gr/jpg/MTR/1600/NEWS/MT1_26117.jpg) και super moto. Σε streetfighter, δεν ταιριάζουν. Το γράφει και η Bridgestone στο site της: "BATTLAX ADVENTURECROSS SCRAMBLER AX41S δεν ταιριάζει με YAMAHA MT-07/ABS".

DoctoR_k6
06/08/2020, 10:32
Θες να τα σκασεις μου φαινεται.

Βαλε τοτε Rosso Corsa II με 60αρι προφιλ πισω να ξυσεις κ τα αυτια σου. :lol:

νεοσσός
06/08/2020, 10:43
Γιατί 60άρι προφίλ;

Ο τύπος ελαστικών είναι:
120/70 R17 (58W)
180/55 R17 (73W)

Κάτι επιπλέον που θα μπορούσα να κάνω για ταχύτερο ζέσταμα και καλύτερη πρόσφυση, είναι να χαμηλώσω την πίεση κατά 2 psi. Αντί 33 και 36 psi, να τα έχω σε 31 και 34 psi, σύμφωνα με τη συμβουλή του Χούντρα (https://youtu.be/FIP3HUzNG1g?t=112).

DoctoR_k6
06/08/2020, 11:00
Εισαι πολυ της θεωριας ρε Νεοσσε κ απο κοκο τιποτα.
Βαλε μανα μου ενα ελαστικο στα 200 ευρωλακια κ μια χαρα θα εισαι.
Δε νομιζω οτι πρεπει να ψαχνεις εξεζητημενα πραγματα.

Αφου πανω απο 100 δεν πας... :lol:

o teos
06/08/2020, 11:38
Nεοσσος......ακου....bridgestone s21 και τελος μη το παιδευεις...πιεσεις 33-36 και εισαι πενα παντου και παντα...μην πετας παραπανω λεφτα τσαμπα θα τα δωσεις...;)

RaGe_Raptor
06/08/2020, 11:40
Εισαι πολυ της θεωριας ρε Νεοσσε κ απο κοκο τιποτα.
Βαλε μανα μου ενα ελαστικο στα 200 ευρωλακια κ μια χαρα θα εισαι.
Δε νομιζω οτι πρεπει να ψαχνεις εξεζητημενα πραγματα.

Αφου πανω απο 100 δεν πας... :lol:

Ακριβώς. Βάλε ένα road λάστιχο που ζεσταίνεται εύκολα και είναι καλό στη βροχή.
Pilot Road 5 πχ

DoctoR_k6
06/08/2020, 11:41
Ακριβώς. Βάλε ένα road λάστιχο που ζεσταίνεται εύκολα και είναι καλό στη βροχή.
Pilot Road 5 πχ

Πολυ μισελενακιας εισαι ρε Τζωρτζ... :p
Το σκεπτικο παντως ειναι αυτο για τον νεοσσο.

νεοσσός
06/08/2020, 13:01
Βαλτα μια φωτο τα τωρινα να τα δουμε...μην τα θελει κανα μελος για κανα ταξιδακι τερμα γκαζι. :lol:


420087 420088

o teos
06/08/2020, 13:03
Τι έχουν τα λάστιχα ρε και θες να τα αλλάξεις?:confused:

νεοσσός
06/08/2020, 13:04
Τι έχουν τα λάστιχα ρε και θες να τα αλλάξεις?:confused:
Τοποθετήθηκαν τον Απρίλιο του 2018.

giorgos.boun
06/08/2020, 13:08
Λοιπόν νεοσσέ άκου τι σου προτεινω να κανεις.
Επειδή βλεπω ότι καίγεσαι να δώσεις παραπάνω λεφτά.
Πας βάζεις τα 016 και το κατοσταρικο το βάζεις κουμπαρα, το ξεχνάς, σαν να το έδωσες.
Τα αλλάζεις στα 10-12 χιλιάδες αντί για 17 και το ίδιο κανεις και την επόμενη φορά.
Την Τρίτη θα τον σπάσεις.
Ωπ 3ο ζευγαράκι τζάμπα!!!
Καλο;

o teos
06/08/2020, 13:11
Τοποθετήθηκαν τον Απρίλιο του 2018.

Ναι και???

BLiTzER
06/08/2020, 13:12
420087 420088

I don't even.

harris_x
06/08/2020, 13:16
420087 420088

Tα λάστιχά σου ειναι μια χαρα.
Μη τρώγεσαι.

Και τα δικα μου το 18 τοποθετηθηκαν, και δεν τα αλλάζω ακόμα, ειναι κρίμα... θελεις να τα δεις;

Ποιο λάστιχο ειναι;

ΥΓ: αν τελικα τα αλλάξεις παρε ενα τηλ :evil: :lol:

giorgos.boun
06/08/2020, 13:24
420087 420088
Το λάστιχο είναι τέλειο. Ούτε το σε σχεδιακι που έχει πάνω δεν φαγώθηκε
Αλλά
Αν κρίνω από το πόσο το ψάχνεις σου έχει μπει στο μυαλό να τα αλλάξεις.
Άλλαξε τα. Είναι το ψυχολογικό.
Κάνε αυτό που σου πρότεινα και αυτά πούλησε τα.
Θα τα χαρεί σίγουρα κάποιος.

harris_x
06/08/2020, 13:26
Κάνε αυτό που σου πρότεινα και αυτά πούλησε τα.
Θα τα χαρεί σίγουρα κάποιος.

Είπαμε να παρει τηλ, τι θελεις εσυ τώρα;

:lol:

karateo
06/08/2020, 13:27
Ρε καινούργια λάστιχα έχεις ακόμα!!!
Μπορεί να πέρασε η 2ετία αλλά αυτά φαίνονται σαν της κούτας.

giorgos.boun
06/08/2020, 13:30
Είπαμε να παρει τηλ, τι θελεις εσυ τώρα;

:lol:

Κάποιος θελει να πάρει κοψοχρονιά καινούργιο λαστιχάκι;;;;;;

harris_x
06/08/2020, 13:48
Κάποιος θελει να πάρει κοψοχρονιά καινούργιο λαστιχάκι;;;;;;

Σιγα μη πληρώσω κιόλας... :look:

:bawl:

harris_x
06/08/2020, 13:50
Ρε καινούργια λάστιχα έχεις ακόμα!!!
Μπορεί να πέρασε η 2ετία αλλά αυτά φαίνονται σαν της κούτας.

Οχι ρε, ειναι ξεκάθαρο, θελουν πέταμα :lol:

giorgos.boun
06/08/2020, 13:52
Σιγα μη πληρώσω κιόλας... :look:

:bawl:

Χαχαχαχα

Μπράβο. Άσε που είναι παλιά, φαγωμενα Χάλια χάλια.
Κάνε την καρδιά σου πέτρα και βάλε τα.
Όχι για σένα, για τον νεοσσο κάνε το.

νεοσσός
06/08/2020, 13:53
Λοιπόν νεοσσέ άκου τι σου προτεινω να κανεις.
Επειδή βλεπω ότι καίγεσαι να δώσεις παραπάνω λεφτά.
Πας βάζεις τα 016 και το κατοσταρικο το βάζεις κουμπαρα, το ξεχνάς, σαν να το έδωσες.
Τα αλλάζεις στα 10-12 χιλιάδες αντί για 17 και το ίδιο κανεις και την επόμενη φορά.
Την Τρίτη θα τον σπάσεις.
Ωπ 3ο ζευγαράκι τζάμπα!!!
Καλο;
Ναι, σημαντική η οικονομία. Τα συγκριτικά (http://www.cambriantyres.co.uk/old-versus-new-do-you-buy-the-latest-rubber/) όμως βγάζουν πολύ καλύτερα τα S22 σε σχέση με τα BT-016 Pro.

Είμαι μεταξύ Pirelli Diablo Rosso Corsa II και Bridgestone Battlax S22. Δεν έχω αποκλείσει την οικονομική λύση των Bridgestone BT-016 Pro, αλλά μάλλον θα προτιμήσω να δώσω περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο.

harris_x
06/08/2020, 13:57
Χαχαχαχα

Μπράβο. Άσε που είναι παλιά, φαγωμενα Χάλια χάλια.
Κάνε την καρδιά σου πέτρα και βάλε τα.
Όχι για σένα, για τον νεοσσο κάνε το.

Για ποιον νομίζεις θα το κάνω :confused:

Γιατι πανω απο ολα ειμαστε άνθρωποι και βοηθάμε τον συνάνθρωπο και μοτοσυκλετιστη

giorgos.boun
06/08/2020, 14:09
Ναι, σημαντική η οικονομία. Τα συγκριτικά (http://www.cambriantyres.co.uk/old-versus-new-do-you-buy-the-latest-rubber/) όμως βγάζουν πολύ καλύτερα τα S22 σε σχέση με τα BT-016 Pro.

Είμαι μεταξύ Pirelli Diablo Rosso Corsa II και Bridgestone Battlax S22. Δεν έχω αποκλείσει την οικονομική λύση των Bridgestone BT-016 Pro, αλλά μάλλον θα προτιμήσω να δώσω περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο.

Δεν το χρειάζεσαι βρε αγόρι. Πίστεψε με.
Και το επόμενο κάποιος άλλος θα το χαρεί.
Την αλλαγή την κανεις μόνο για το ψυχολογικό.
Ότι και να βάλεις πάντα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος θα είναι.
Εκει που τα δουλεύεις πίστεψε με όλα ίδια είναι. Από γόμα μέχρι ότι θες. Καλυτερα καινούργιο παρά ακριβό αν με νοείς.
Στο συγκριτικό πιέζουν εσυ είσαι χαλαρός.
Με το καλο να διαλέξεις ότι σου αρέσει...

Α και που είσαι. Να τα δώσεις στον Χάρρυ να πάει να τα πετάξει.

harris_x
06/08/2020, 14:12
Α και που είσαι. Να τα δώσεις στον Χάρρυ να πάει να τα πετάξει.
:pink: :heartpound:

sapila racing
06/08/2020, 14:23
Ναι, σημαντική η οικονομία. Τα συγκριτικά (http://www.cambriantyres.co.uk/old-versus-new-do-you-buy-the-latest-rubber/) όμως βγάζουν πολύ καλύτερα τα S22 σε σχέση με τα BT-016 Pro.

Είμαι μεταξύ Pirelli Diablo Rosso Corsa II και Bridgestone Battlax S22. Δεν έχω αποκλείσει την οικονομική λύση των Bridgestone BT-016 Pro, αλλά μάλλον θα προτιμήσω να δώσω περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο.

Νεοσσέ μου φαίνεται οτι έχεις μπλέξει τα μπούτια σου και το ξέρεις κιόλας.

Κατ αρχήν τα λάστιχά σου δεν χρειάζονται αλλαγή.
2ον Απ οτι έχω καταλάβει το γκάζι το ανοίγεις ίσα ίσα να τσουλάει το μηχανάκι.
3ον Αρα δεν χρειάζεσαι supersport λάστιχο με την καμμία. Δεν ξέρω γιατί μπήκαν ακόμα και Corsa λάστιχα στην εξίσωση.
4ον Τα παλιά καλά Pirelli Diablo Sport που κάνουν 200 Ευρω σε υπερκαλύπτουν σε όλες τις περιπτώσεις.

harris_x
06/08/2020, 14:25
Νεοσσε, μείνε στο παρακατω και τέλος.




Κατ αρχήν τα λάστιχά σου δεν χρειάζονται αλλαγή.

DoctoR_k6
06/08/2020, 14:25
Ναι, σημαντική η οικονομία. Τα συγκριτικά (http://www.cambriantyres.co.uk/old-versus-new-do-you-buy-the-latest-rubber/) όμως βγάζουν πολύ καλύτερα τα S22 σε σχέση με τα BT-016 Pro.

Είμαι μεταξύ Pirelli Diablo Rosso Corsa II και Bridgestone Battlax S22. Δεν έχω αποκλείσει την οικονομική λύση των Bridgestone BT-016 Pro, αλλά μάλλον θα προτιμήσω να δώσω περισσότερα χρήματα για κάτι καλύτερο.

Προφανως κ τα S22 θα ηταν καλυτερα απο τα 16, αυτο ελειπε μετα απο 9 χρονια εξελιξης.
Το θεμα ειναι αν το 16 σε σχεση με το 22 θα σου δωσει τα ιδια/λιγοτερα/περισσοτερα?
Εγω απο τα λιγα που εχω καταλαβει βλεποντας σε στο δρομο κ με 16αρια θα εισαι οκ. Φρεσκο λαστιχακι να ειναι...

Εχε χαρη που τα 21 δεν ειναι 190αρι πισω γιατι Χαρη θα τα ειχα καβατζωσει ηδη... :lol:

harris_x
06/08/2020, 14:27
Εχε χαρη που τα 21 δεν ειναι 190αρι πισω γιατι Χαρη θα τα ειχα καβατζωσει ηδη... :lol:
Πισω ρε... :mad:

Α, sorry ειπες οτι δεν σου κάνουν... :bawl:

νεοσσός
06/08/2020, 14:40
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και την υπομονή σας.

Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι η οπτική φθορά του πέλματος είναι αμελητέα, όπως σχεδόν σε όλα τα λάστιχα που έχω αλλάξει σε αμάξι και μοτοσυκλέτα. Όμως, μετά από 2 χρόνια+ δεν έχει χαθεί σημαντικό μέρος της πρόσφυσής τους σε ολισθηρό οδόστρωμα;

Πριν αλλάξω τα Bridgestone BT-023, είχα διαπιστώσει ότι γλιστρούσαν πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την αρχή, σε απότομο φρενάρισμα. Θεωρώ ότι η αλλαγή ήταν επιβεβλημένη μετά από σχεδόν 2,5 χρόνια. Άλλωστε σχεδόν όλοι οι λένε ότι αν δεν επέλθει φθορά χρήσης, τότε θα πρέπει να αντικαθίστανται τα λάστιχα στις μοτοσυκλέτες ανά δύο χρόνια.

Στο αμάξι αλλάζω ανά 3 χρόνια και ήδη μετά από 1,5 χρόνο παρατηρώ τη διαφορά στην πρόσφυση. Αν μου έτρεχαν λεφτά από τα μπατζάκια, παίζει να άλλαζα στα 2 χρόνια και στο αμάξι. Δε χρειάζεται να τρέχεις πολύ για να το καταλάβεις. Υπάρχουν συνθήκες που αξιοποιείς τα όρια της πρόσφυσης για να σώσεις μία απρόσμενη κατάσταση.

Επιπλέον, καθώς περνάνε τα χρόνια, το πολυμερές γίνεται πιο σκληρό. Άρα αφενός χάνει την πρόσφυσή του, αφετέρου φθείρεται πολύ πιο αργά σε σχέση με την αρχή. Οπότε καταλήγεις με λάστιχο που δεν φθείρεται, αλλά ταυτόχρονα δεν κρατάει.

ΓιώργοςΤΤ
06/08/2020, 14:49
τα μπερδευεις με τα supercorsa sp


Όντως Γιώργο, όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι. Είναι μισό κλικ πάνω από τα ss, σαν τα TT. Ας πούμε hypersport.

Έχετε δίκιο και οι 2. Τα είχα στο μυαλό μου μια σκάλα πιο πάνω προς την χρήση πίστας.

RaGe_Raptor
06/08/2020, 14:53
ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ!

α,δε μου κάνουν.... κφάλα Χάρρι :D

harris_x
06/08/2020, 14:55
ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ!

α,δε μου κάνουν.... κφάλα Χάρρι :D

Πω πω πω... Άγιο ειχα... :priest:

Επαιξες και πολυ επιθετικά...

:bawl:

billy84
06/08/2020, 17:50
Εδώ να γράψω ένα λάθος δικό μου και να με συγχωρήσει ο νεοσσός.Είχα ξεχάσει οτι το ΜΤ07 έχει σοβαρό γκάζι για την κατηγορία και του έχουν βάλει 180αρι πισινό.Εμείς με τα παπάκια φοράμε 160αρι πίσω μπας και τραβήξει το μηχανάκι!:lol:

Νομίζω λοιπόν οτι τα λάστιχα που σου πρότεινα δε βγαίνουν καν στη διάστασή σου(πισω κυρίως,μπροστα ειναι ίδιο).Ασχετα βέβαια αν το μπροστά μια χαρά θα δούλευε.Οπότε πάμε σε S20-S21-S22 και αν θες σε ακόμα πιο μαλακό πας σε bridgestone RS10.

Μη γελάτε με το RS10,ακόμα και σε πολύ αργούς οδηγούς που δοκιμάστηκε ένιωσαν εμπιστοσύνη.Ο καθένας όσο μπορεί πάντα δεν έχει σημασία γιατί ο ψυχολογικός παράγοντας βοηθάει.Πάντως είναι μαλακό και απο κρύο έχει άριστο πάτημα.Νομίζω έχει βγει και RS11 τώρα.

Y.Γ:Το λάστιχο που είδα στη φωτό πάντως δείχνει ζωντανό και απο πέλμα βγάζει αλλες 20.000km :lol:

Acacius
06/08/2020, 18:04
Δώσε το μηχανάκι σε κάποιον με χέρια για λίγες μέρες, να το κάνει μερικές βόλτες ώστε να βγει φρέσκια γόμα και κράτα τα λάστιχα άλλα δύο χρόνια

basilis_k6
06/08/2020, 18:17
τα λάστιχα που βλέπω στις φωτο θα πρεπει να αλλαχτούν μετά την 3ετία κυριως γιατι θα σκληρύνει το πλαινο. χλμ δεν θα εχεις πολλα ουτε τοτε, γομα θα εχουν. Το κεντρο δεν θα σε προδώσει ποτε μέχρι τοτε. Ενα 12μηνο πας ανετα χωρις φοβο με αυτο το ζευγάρι. αν θες να εχεις την αισθηση της τσιχλας του νεου ελαστικου πρεπει προφανώς να τα αλλάξεις αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος με την οδηγησης που λες οτι κανεις. τα λαστιχα τα καίει ο ήλιος, το γκάζι και το βάρος. Εν ολίγοις αν δεν τα βλέπει ήλιος ολη μέρα, ενας άλλος κάτοχος θα τα κράταγε και 4 έτη.

νεοσσός
06/08/2020, 18:59
Εδώ να γράψω ένα λάθος δικό μου και να με συγχωρήσει ο νεοσσός.Είχα ξεχάσει οτι το ΜΤ07 έχει σοβαρό γκάζι για την κατηγορία και του έχουν βάλει 180αρι πισινό.Εμείς με τα παπάκια φοράμε 160αρι πίσω μπας και τραβήξει το μηχανάκι!:lol:

Νομίζω λοιπόν οτι τα λάστιχα που σου πρότεινα δε βγαίνουν καν στη διάστασή σου(πισω κυρίως,μπροστα ειναι ίδιο).Ασχετα βέβαια αν το μπροστά μια χαρά θα δούλευε.Οπότε πάμε σε S20-S21-S22 και αν θες σε ακόμα πιο μαλακό πας σε bridgestone RS10.

Μη γελάτε με το RS10,ακόμα και σε πολύ αργούς οδηγούς που δοκιμάστηκε ένιωσαν εμπιστοσύνη.Ο καθένας όσο μπορεί πάντα δεν έχει σημασία γιατί ο ψυχολογικός παράγοντας βοηθάει.Πάντως είναι μαλακό και απο κρύο έχει άριστο πάτημα.Νομίζω έχει βγει και RS11 τώρα.

Y.Γ:Το λάστιχο που είδα στη φωτό πάντως δείχνει ζωντανό και απο πέλμα βγάζει αλλες 20.000km :lol:
Εκείνα που πρότεινες, βγαίνουν στις διαστάσεις των τροχών μου και τα δύο που πρότεινες, αλλά όπως έγραψα πριν, δεν ταιριάζουν με την εμφάνιση ενός streetfighter.

https://www.skroutz.gr/s/18079648/Bridgestone-Battlax-Adventurecross-AX41S-Rear-180-55R17-73H.html
https://www.skroutz.gr/s/11635992/Pirelli-MT-60-RS-Rear-180-55-17-73W.html

Τα Bridgestone Battlax RS10 έχουν πιο ρηχή χάραξη από τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Στη βροχή τα βλέπω να υδρολισθαίνουν για πλάκα. Νομίζω ότι τα Corsa II είναι συνολικά καλύτερα.


Θα διαβάσει κανένας άσχετος το νήμα, θα δει τις φωτογραφίες και τον ισχυρισμό μου περί 17.000 km και θα νομίζει ότι τα S21 βγάζουν 50.000 km. :lol:

o teos
06/08/2020, 19:06
Νεοσσος...αγαπητε...τα Rosso corsa 2 τα είχα 6000χλμ και 3 τρακντει...αριστο λάστιχο...το έδωσα και είχε ψωμί ακόμα για Αλλά 1000χλμ....ΑΛΛΑ....Βαση του ρυθμου σου και του τρόπου οδήγησης(έχουμε πάει βόλτες μαζί)πίστεψε με δε θα δεις διαφορά με τα s21 που γνωστός μου με τα συγκεκριμένα γυρνούσε στο 1.10 στα μεγαρα σταθερό(για να έχεις εικόνα ότι το λάστιχο κρατάει) αν θες όντως κάτι καλύτερο για ψυχολογικό λόγο μπορώ να το καταλάβω....βαλτα...δωσε στο χάρη τα "μεταχειρισμενα" s21 σου και βαλτα...η γόμα στο πλάι των rosso corsa 2 είναι sc0 τσίχλα....δεν υπάρχει...και προχωρά...μη το σκέφτεσαι πολύ....παντως με το bt16pro έχω κάνει 10.000χλμ στο 600rr αβίαστα και απροβλημάτιστα..ετσι για το πληροφοριακό...πολυ καλο λάστιχο...αυτα....μεγεια τα rosso corsa 2 σε σένα και χαρη μεγεια τα s21 ρε:p

νεοσσός
06/08/2020, 19:09
Ευχαριστώ. Είχα διαβάσει από πριν την άποψή σου στο διπλανό νήμα με το SV 650 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158944). Πού πάει ο φίλος και παίρνει λάστιχα με νήμα μόνο μίας σελίδας...; Συζήτα το πρώτα λίγο, να πάρεις γνώμες βρε αδερφέ. :lol:

billy84
06/08/2020, 20:42
Εκείνα που πρότεινες, βγαίνουν στις διαστάσεις των τροχών μου και τα δύο που πρότεινες, αλλά όπως έγραψα πριν, δεν ταιριάζουν με την εμφάνιση ενός streetfighter.

https://www.skroutz.gr/s/18079648/Bridgestone-Battlax-Adventurecross-AX41S-Rear-180-55R17-73H.html
https://www.skroutz.gr/s/11635992/Pirelli-MT-60-RS-Rear-180-55-17-73W.html

Τα Bridgestone Battlax RS10 έχουν πιο ρηχή χάραξη από τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Στη βροχή τα βλέπω να υδρολισθαίνουν για πλάκα. Νομίζω ότι τα Corsa II είναι συνολικά καλύτερα.


Θα διαβάσει κανένας άσχετος το νήμα, θα δει τις φωτογραφίες και τον ισχυρισμό μου περί 17.000 km και θα νομίζει ότι τα S21 βγάζουν 50.000 km. :lol:


Ποιος αγοράζει λάστιχο με βάση την εμφάνιση ρε φίλε?Πρώτη φορά το ακούω!:lol:

RaGe_Raptor
06/08/2020, 20:44
Ποιος αγοράζει λάστιχο με βάση την εμφάνιση ρε φίλε?Πρώτη φορά το ακούω!:lol:

Οι instagramers :bawl:

νεοσσός
06/08/2020, 20:46
Κοιτάξτε λίγο το Pirelli MT60 RS που πρότεινε ο Βασίλης και πείτε μου αν το φαντάζεστε σε ένα MT-07 ή σε ένα Z750... Τέτοια φοράνε τα scramblers.

Σπάνια φθάνει τόση λάσπη στην Κηφισίας ή στην Κατεχάκη για να πούμε ότι θα χρειαστεί. :p

harris_x
06/08/2020, 20:48
Ειναι λιγάκι scrambler ειναι η αλήθεια.
Αλλα αν πατας και λιγο χαλικάκι μια χαρα θα είναι.

νεοσσός
06/08/2020, 20:52
Ειναι λιγάκι scrambler ειναι η αλήθεια.
Αλλα αν πατας και λιγο χαλικάκι μια χαρα θα είναι.
Θα φροντίσω να αλλάξω διαδρομή για να τα αξιοποιήσω. Από Άνω Γλυφάδα θα ανεβαίνω τον Υμηττό από χώμα, θα κατεβαίνω Αγία Παρασκευή και από εκεί θα πιάνω άσφαλτο. Μην έρθει το 2022 και μου λέτε ότι τα άφησα αφάγωτα και τα χωμάτινα. :p

harris_x
06/08/2020, 20:55
Θα φροντίσω να αλλάξω διαδρομή για να τα αξιοποιήσω. Από Άνω Γλυφάδα θα ανεβαίνω τον Υμηττό από χώμα, θα κατεβαίνω Αγία Παρασκευή και από εκεί θα πιάνω άσφαλτο. Μην έρθει το 2022 και μου λέτε ότι τα άφησα αφάγωτα και τα χωμάτινα. :p

:lol::lol::lol:

Cpt_Slow
06/08/2020, 20:57
Ευχαριστώ. Είχα διαβάσει από πριν την άποψή σου στο διπλανό νήμα με το SV 650 (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158944). Πού πάει ο φίλος και παίρνει λάστιχα με νήμα μόνο μίας σελίδας...; Συζήτα το πρώτα λίγο, να πάρεις γνώμες βρε αδερφέ. :lol:

Οταν τα βαλεις πες μου τιμη να συγκρινω

o teos
06/08/2020, 21:07
Καλώς ή κακώς αυτό που δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος είναι ότι τα λάστιχα εν έτη 2020 ειδικά τα συγκεκριμένα (hypersport) είναι υπέρβολικα πάνω από τις δυνατότητές των περισσότερων αναβατων εκεί έξω ειδικά στη χρήση δρόμου...και ψάχνουν για γομες και λάστιχα που ζεσταίνονται πιο γρήγορα και πάει λέγοντας ενώ θα έπρεπε να εστιάζουν αλλου...εγω είπα...και με τα 16 pro θα κάνεις μια χαρα τη δουλειά σου και πίστεψε με κρατάνε με ρυθμό αρκετά πιο γρήγορο...απο κει και πέρα είναι θέμα placebo....ααα έβαλα γομες ααα κρατάνε παραπάνω...and so on....:wave2:

harris_x
06/08/2020, 23:06
Καλώς ή κακώς αυτό που δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος είναι ότι τα λάστιχα εν έτη 2020 ειδικά τα συγκεκριμένα (hypersport) είναι υπέρβολικα πάνω από τις δυνατότητές των περισσότερων αναβατων εκεί έξω ειδικά στη χρήση δρόμου...και ψάχνουν για γομες και λάστιχα που ζεσταίνονται πιο γρήγορα και πάει λέγοντας ενώ θα έπρεπε να εστιάζουν αλλου...εγω είπα...και με τα 16 pro θα κάνεις μια χαρα τη δουλειά σου και πίστεψε με κρατάνε με ρυθμό αρκετά πιο γρήγορο...απο κει και πέρα είναι θέμα placebo....ααα έβαλα γομες ααα κρατάνε παραπάνω...and so on....:wave2:

Ασε ρε...

Μετα τα 2000χλμ τα λάστιχα ειναι για πέταμα.

Απλα να το γράφετε εδώ :bawl:

pdrima
06/08/2020, 23:31
Παιδια καλησπερα.να κανω μια ερωτησουλα.οι εξατμισεις aftermarket ειναι ιδιες στα πιο παλια μοντελα με αυτα του 2020?δηλ μια ακραποβιτσ που ηταν σε μοντελο του 16' κανει σε μοντελο του 20'?
ευχαριστω!

giorgos.boun
07/08/2020, 11:03
Νεοσσέ παρε το corsa 2 με 60αρι προφίλ το πίσω.
Και αν με το καλο τα βγάλεις εγώ στα αγοραζω.
Να δω και εγώ πως είναι γιατί κάτι τεντυ μποϋδες τα βάζουν και τα βγάζουν λιωμένα όποτε μου είναι άχρηστα.
Διαβάζω κάτι για sc0 στις άκρες και με προβλημάτισε. Θέλω και εγώ.

o teos
07/08/2020, 12:42
Νεοσσέ παρε το corsa 2 με 60αρι προφίλ το πίσω.
Και αν με το καλο τα βγάλεις εγώ στα αγοραζω.
Να δω και εγώ πως είναι γιατί κάτι τεντυ μποϋδες τα βάζουν και τα βγάζουν λιωμένα όποτε μου είναι άχρηστα.
Διαβάζω κάτι για sc0 στις άκρες και με προβλημάτισε. Θέλω και εγώ.

Μη του λες να βαλει 60αρι θα τον προβληματισει αρκετα θα του αλλαξει τη γεωμετρια περισοτερο και απο 190αρι ας μεινει στο στοκ.....για εμας ειναι τελειο αμα ανεβασεις και την τιμονοπλακα flush στα καλάμια(μεταξυ μας):lol:

στα ξενα τα εχουν σε μεγαλη εκτιμηση και οχι αδικα

420103

Cpt_Slow
07/08/2020, 13:32
Νεοσσέ παρε το corsa 2 με 60αρι προφίλ το πίσω.
Και αν με το καλο τα βγάλεις εγώ στα αγοραζω.
Να δω και εγώ πως είναι γιατί κάτι τεντυ μποϋδες τα βάζουν και τα βγάζουν λιωμένα όποτε μου είναι άχρηστα.
Διαβάζω κάτι για sc0 στις άκρες και με προβλημάτισε. Θέλω και εγώ.

μην βαλω κατι.. αμεσως...
θα σε βοηθησουν και στη 10 να κρατιεσαι κοντα :a9:

parlapipas25
14/08/2020, 15:47
Το manual προτείνει λάδια yamalube 10w40 αλλά υπάρχουν και συνθετικά και ημι συνθετικά.Πια πρέπει να βάζουμε;

ptc
14/08/2020, 16:07
Το manual προτείνει λάδια yamalube 10w40 αλλά υπάρχουν και συνθετικά και ημι συνθετικά.Πια πρέπει να βάζουμε;

Ημι

parlapipas25
14/08/2020, 16:11
Ευχαριστώ

STA
30/08/2020, 16:36
παιδια καλησπερα,
εχω ενα mt-07 του 19 (κανα 8 μηνο τωρα),και του εχω κανει 5.000 χλμ. το μηχανακι φοραει ολοσωμη ακρα καρμπον απο την αντιπροσωπεια που το πηρα κουτα. η ερωτηση ειναι η εξης. εχω εδω και 8 μηνες το dna stage 2 και καθεται στη βιβλιοθηκη μου, και θελω να το βαλω, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το φλασαρω κ ολας, η αν δεν ειναι απαραιτητο το remmaping Και το ecu θα κανει τις απαραιτητες διορθωσεις μονο του βαση των νεων δεδομενων για σωστο μιγμα και την αποφυγη αρρυθμιων κτλ. με οσους εχω μιλησει οι μισοι μ λενε απαραιτητο ecu flash, και οι αλλοι μισοι μ λενε πεταμενα λεφτα, το μηχανακι θα ρυθμιστει μονο του,δεν ειναι τοσο σοβαρη αλλαγη. επισης εαν αποφασισω να βγαλω και τον σιγαστηρα απο την ακρα, εκει θα χρειαζεται φλασ η οχι?

BLiTzER
30/08/2020, 16:54
Να μη βγάλεις τον σιγαστήρα και να προσθέσεις ένα Power Commander με τον έτοιμο χάρτη για akra + dna s2.

parlapipas25
03/09/2020, 17:55
Εμένα σε επίσημο συνεργείο Yamaha μου είπαν ότι όταν βάλεις πιο ελεύθερη εξάτμιση το μηχανάκι το καταλαβαίνει και ρυθμίζεται μόνο του! Πρώτη φορά το ακούω! Ισχύει;

o teos
03/09/2020, 21:13
Ναι και μετά σου κάνει και ένα βαρύ γλυκό να έρθεις να στανιαρεις..:lol:

ΓιώργοςΤΤ
03/09/2020, 22:16
Ούτε 100% λάθος.

Ένα από τα πλεονεκτήματα του συστήματος ψεκασμού, είναι ότι μπορεί να προσαρμόζει το μείγμα στις συνθήκες θερμοκρασίας και πυκνότητας του αέρα μέσω του αισθητήρα λ. Δηλαδή η ρύθμιση της ηλεκτρονικής έχει ένα εύρος λειτουργίας, ώστε να έχουμε σωστό μείγμα σε κάθε περίπτωση.

Αλλάζοντας μια εξάτμιση ή ένα φίλτρο, ο αισθητήρας διαβάζει την διαφορά στα καυσαέρια και αλλάζει το μείγμα ανάλογα. Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές, το εύρος ρύθμισης δεν καλύπτει τις ανάγκες της μετατροπής. Ναι μεν θα διορθώσει το μείγμα, αλλά όχι σε σημείο που να είναι τελείως σωστό.

STA
17/09/2020, 16:38
λοιπόν, μίλησα με την αντιπροσωπεία που το πήρα, και μου είπαν στο σέρβις ότι με 50 ευρώ μπορούν να συνδεθούν από τη φύσα και να αλλάξουν το μίγμα για να είναι όπως πρέπει. μου ακούστηκε λίγο κουλό βέβαια όλο αυτό, οπότε επικοινώνησα και με άλλο αντιπρόσωπο ο οποίος μ εξήγησε ότι και να αλλάξεις τη ρύθμιση στον εγκέφαλο, ο αισθητήρας λ θα τα διορθώσει και θα τα φέρει πάλι εκεί που θεωρεί αυτός ότι πρέπει να είναι. κάθε αλλαγή που γίνεται στη μηχανή (τουλάχιστον σε εξάτμιση και φίλτρο) μπορεί και αυτορυθμίζεται μόνο του το μηχανάκι. και μ φαίνεται πιο σωστό. αλλιώς δεν θα πήγαινε κανένας για παράλληλο εγκέφαλο, θα πηγαίνανε όλοι στη γιαμάχα για πρόγραμμα...
Εν τέλη αυτό που θέλω εγώ είναι να λειτουργεί σωστά η μηχανή, και να μην υπάρχει κίνδυνος για βλάβες. Εάν λειτουργεί΄σωστά χωρίς αρρυθμίες και τα σχετικά, εγώ προς το παρόν είμαι ικανοποιημένος. ισως στο μέλλον του πετάξω και ένα power commander , αλλά στην παρούσα φάση θα ήθελα να το αποφύγω εάν δεν είναι αναγκαίο. επίσης το σύνδεσα τον εγκέφαλο με υπολογιστή στο 2ο αντιπρόσωπο (αυτός που μ είπε για τον αισθητήρα λ) και δεν έδειξε κάποια βλάβη ή κάποια λάθος τιμή. μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το πειράξω, εκτώς και αν θέλω να βάλω πρόγραμμα....

ΓιώργοςΤΤ
17/09/2020, 17:06
Φαντάζομαι μηχανικός δεν είσαι. Πώς ξέρεις ότι δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο πρώτος αλλά ισχύει αυτό που σου είπε ο δεύτερος?

Απλά επέλεξες αυτό που ήθελες να ακούσεις.

Σε μηχανικά θέματα, μου ακούστηκε κουλό δεν υπάρχει. Ή το κάνεις και δουλεύει σωστά ή όχι.

Αν αλλάξεις μόνο ένα τελικό, στο 99% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση γιατί το επιπλέον καύσιμο που απαιτείται είναι εντός των εργοστασιακών ρυθμίσεων της ηλεκτρονικής.

Όταν όμως αλλάξεις και φίλτρο και εξάτμιση με σωλήνα μεγαλύτερης διατομής, η ηλεκτρονική δεν μπορεί να δώσει την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου διότι πολύ απλά είναι κλειδωμένη από το εργοστάσιο. Εκεί χρειάζεται είτε ρύθμιση στο μείγμα μέσω επαναπρογραμματισμού της ECU, είτε τοποθέτηση παράλληλης ηλεκτρονικής.

Προσωπικά θεωρώ το power commander overkill για απλή διόρθωση μείγματος σε μετατροπή πρώτου σταδίου. Ο καθένας βέβαια πράττει ανάλογα με την τσέπη του.

Το πιο πιθανό είναι η δεύτερη αντιπροσωπεία που ρώτησες να μην είχε το μηχάνημα ή την γνώση για να επέμβει στην ηλεκτρονική σου, όποτε σου πέταξε μια αστεία για εμένα ιστορία.

ΓιώργοςΤΤ
17/09/2020, 17:16
Επίσης η τιμή του λάμδα λαμβάνεται υπόψιν μόνο κατά την λειτουργία closed loop, δηλαδή όταν έχεις σταθερό γκάζι.

mmatsos
10/11/2020, 16:24
καλησπερα παιδια. ειμαι νεος στο forum και χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι ετοιμος να αγορασω το MT07 αλλα θελω μια συνολικη εικονα απο εσας που ηδη το εχετε. η χρηση του θα ειναι καθημερινη για σπιτι δουλεια χωρις ιδιαιτερη κινηση στον δρομο. Ηλιουπολη - Βαρη μεσω βουλιαγμενης αντε και κανενα καφεδακι που και που (οταν μας το επιτρεψουν ) . θα κυκλοφορει καθημερινα παντως καιρου. πιθανα προβληματα?
σας ευχαριστω εκ των προτερων
Μιχαλης

lleonidas
10/11/2020, 16:45
Καλωσόρισες! Καλή επιλογή είναι, μια χαρά θα το βολευτείς για τη χρήση που προορίζεται.
Προ ημερών παρουσιάστηκε το μοντέλο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157057) του 2021, θα έρθει στα καταστήματα εντός των επόμενων μηνών.

νεοσσός
10/11/2020, 16:57
Καλώς ήρθες στο forum!

Για τη διαδρομή που θέλεις και για κίνηση παντός καιρού, θα προτιμούσα κανένα scooter. Θα έχεις καλύτερη κάλυψη από βροχή και κρύο.

doctor_john
10/11/2020, 17:08
Αν αυτή είναι η συνολική εικόνα που έχεις σαν χρηστης, γιατί δεν του πουλάς το δικό σου να πάρεις ένα scooter;

DoctoR_k6
10/11/2020, 17:19
Αν αυτή είναι η συνολική εικόνα που έχεις σαν χρηστης, γιατί δεν του πουλάς το δικό σου να πάρεις ένα scooter;

Εγώ δεν θα αγόραζα μοτό από τον νεοσσό.
Τόσο μπουκωμενο. :bawl:

TKM
10/11/2020, 18:36
καλησπερα παιδια. ειμαι νεος στο forum και χρειαζομαι την βοηθεια σας. ειμαι ετοιμος να αγορασω το MT07 αλλα θελω μια συνολικη εικονα απο εσας που ηδη το εχετε. η χρηση του θα ειναι καθημερινη για σπιτι δουλεια χωρις ιδιαιτερη κινηση στον δρομο. Ηλιουπολη - Βαρη μεσω βουλιαγμενης αντε και κανενα καφεδακι που και που (οταν μας το επιτρεψουν ) . θα κυκλοφορει καθημερινα παντως καιρου. πιθανα προβληματα?
σας ευχαριστω εκ των προτερων
Μιχαλης

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αυτά που περιγράφεις μπορείς να τα κάνεις εξίσου καλά και πιο οικονομικά με κάποια 300άρα, π.χ. το ΜΤ03.

Δεν σου λέω για σκούτερ, διότι προφανώς θα θέλεις μηχανή και καλά κάνεις αν σου αρέσει περισσότερο.

mmatsos
10/11/2020, 21:19
ΣΑς ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας. οσο για scooter δεν θα το ηθελα μιας και ηδη εχω ενα 200αρι με το οποιο πηγαινοερχομαι αλλα πολυ μονοτονια ρε παιδακι μου. αν εχεις ξεκινησει για χρονια με gsxr750, στην συνεχεια λογο καποιων προβληματω καταληγεις σε παι και μετα σε scooter, προσωπικα δεν μπορω να το συνηθησω. καλο, οικονομικο αλλα ... υπαρχουν 3 κατηγοριες για μενα. παπακια - scooters - μηχανες. δεν κατηγορω καμια κατηγορια αλλα προτιμω την μηχανη. και λογο ηλικιες (47) και οτι εχω κανει τις τρελες μου στα νιατα μου, νομιζω οτι ειναι ωρα να μαζευτω λιγακι. γι'αυτο και επελεξα το MT07. και χαιρομαι που τουλαχιστον μου επιβεβαιωνεται οτι ειναι μια καλη επιλογη.

σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας.

TKM
11/11/2020, 10:15
ΣΑς ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας. οσο για scooter δεν θα το ηθελα μιας και ηδη εχω ενα 200αρι με το οποιο πηγαινοερχομαι αλλα πολυ μονοτονια ρε παιδακι μου. αν εχεις ξεκινησει για χρονια με gsxr750, στην συνεχεια λογο καποιων προβληματω καταληγεις σε παι και μετα σε scooter, προσωπικα δεν μπορω να το συνηθησω. καλο, οικονομικο αλλα ... υπαρχουν 3 κατηγοριες για μενα. παπακια - scooters - μηχανες. δεν κατηγορω καμια κατηγορια αλλα προτιμω την μηχανη. και λογο ηλικιες (47) και οτι εχω κανει τις τρελες μου στα νιατα μου, νομιζω οτι ειναι ωρα να μαζευτω λιγακι. γι'αυτο και επελεξα το MT07. και χαιρομαι που τουλαχιστον μου επιβεβαιωνεται οτι ειναι μια καλη επιλογη.

σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας.

Το ΜΤ07 είναι πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα και εξαιρετικά value for money - αν τελικά το πάρεις, θα σου ανοίξει την όρεξη να βγεις και παραέξω από την πόλη. Το ότι "τα γυμνά δεν κάνουν για ταξίδι", είναι ΜΥΘΟΣ. Με ένα πολύ καλό μπουφάν μηχανής κι ένα πολύ καλό κράνος, πας παντού.

Αν το πάρεις, θα σου πρότεινα να βάλεις σχάρα και (αφαιρούμενη) μπαγκαζιέρα, την έξτρα πιο άνετη σέλα της Yamaha και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα κάλυμμα ψυγείου, διότι αλλιώς είναι βέβαιο ότι θα πάθεις ζημιά από πετραδάκια κλπ. Επίσης μπορείς να βάλεις μια μικρή ζελατίνα μπροστά... και σε ομορφιά προσθέτει και δουλειά κάνει - δεν είναι ανάγκη να είναι τεράστια για να κατευθύνει σωστά μέρος του αέρα μακριά από σένα.

Πάντως επιμένω ότι αν δεν σκέπτεσαι να βγαίνεις συχνά παραέξω, το ΜΤ03 είναι καλύτερη επιλογή - θα σου δώσει την ίδια ακριβώς ευχαρίστηση με το ΜΤ07 (έχει εξαιρετικό κινητήρα, δεν θα σου λείψει η δύναμη) και θα είναι πιο οικονομικό.

S705
13/11/2020, 00:36
Να κάνω μια ερώτηση προς κατόχους, αφορά το tracer που έχω αλλά μηχανικά είναι ίδια.
Όταν ξεκινάτε πρώτη φορά από σβηστό μηχανάκι ,την ώρα που σβήνει η λυχνία του abs ακούτε έναν μικρό λεπτό θόρυβο από την μονάδα του abs? Έναν ήχο σαν να εκτονώνετε σπειροειδές ελατήριο ένα πράγμα.
Έχω ρωτήσει δυο μάστορες εξουσιοδοτημένους και οι δυο μου είπαν ότι είναι νορμάλ. Ότι έτσι κάνει η μονάδα όταν ενεργοποιείτε. Το θέμα είναι ότι το άκουσα πρώτη φορά κοντά στα 10000 χλμ και είμαι σίγουρος ότι δεν το έκανε από την αρχή!!

Ακόμα ,όταν ενεργοποιηθεί το abs και αφού ελευθερώσετε τα φρένα εξακολουθεί η μονάδα να κάνει αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο για ένα περίπου δευτερόλεπτο ακόμα????

BabisStinson
13/11/2020, 10:54
Ναι ακριβώς όπως το περιγράφεις είναι. Όταν ενεργοποιείται ακούγεται ένας ήχος.

dimnast
14/11/2020, 09:25
Καλημέρα. Και εμένα στο tracer περίπου στις 10000 ξεκίνησε να ακούγεται. Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Ειδικά στο φρενάρισμα. Είναι θέμα της μονάδας abs. Από ότι ξέρω είναι έτσι σε όλα τα 07.

S705
14/11/2020, 14:47
Καλημέρα. Και εμένα στο tracer περίπου στις 10000 ξεκίνησε να ακούγεται. Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Ειδικά στο φρενάρισμα. Είναι θέμα της μονάδας abs. Από ότι ξέρω είναι έτσι σε όλα τα 07.

οκ.αλλά μήπως δεν είναι κάτι πολύ φυσιολογικό?αν είναι έτσι η λειτουργία του δεν θα έπρεπε να το κάνει από την αρχή??? έχεις πάρει κάποια σοβαρή απάντηση από συνεργείο τι είναι αυτός ο θόρυβος?

dimnast
14/11/2020, 19:25
Από συνεργείο μόνο από ένα, αλλά το ίδιο έχουν επισημάνει και στο γκρουπ που είμαι στο facebook με τους κατόχους mt07 και tracer 700. Όλοι τους το αντιμετωπίζουν. Είναι αισθητικό και όχι λειτουργικό. Βέβαια αν είσαι εντός εγγύησης μπορεί και να γίνεται να σου αλλάξουν μονάδα.. Ελπίζω να σε βοήθησα.

parlapipas25
01/12/2020, 11:33
Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την ένδειξη της ώρας στο κοντέρ.Καθε μήνα περίπου πάει μπροστά ένα με δύο λεπτά, δηλαδή αν το αφήσεις κανά 5μηνο έτσι σου δείχνει την ώρα 5 λεπτά μπροστά.Ετσι κάθε τόσο το ξαναρυθμιζω.Συμβαινει και σε κάποιον άλλον;

νεοσσός
01/12/2020, 11:48
Είναι υψηλός ο ρυθμός που διαπιστώνεις. Το δικό μου χάνει σε υποδεκαπλάσιο ρυθμό, δηλαδή περίπου 2 λεπτά ανά έτος. Είσαι σίγουρος ότι δεν το συγκρίνεις με ρολόι που χάνει αντίστροφα;

DoctoR_k6
01/12/2020, 12:30
Είναι υψηλός ο ρυθμός που διαπιστώνεις. Το δικό μου χάνει σε υποδεκαπλάσιο ρυθμό, δηλαδή περίπου 2 λεπτά ανά έτος. Είσαι σίγουρος ότι δεν το συγκρίνεις με ρολόι που χάνει αντίστροφα;

Λες να χάνει του χεριού το ρολόι κ να μην πάει μπροστά της μοτοσυκλέτας?? :lol:
Με το κινητό το συγκρινες άραγε? :p

νεοσσός
01/12/2020, 12:55
Λες να χάνει του χεριού το ρολόι κ να μην πάει μπροστά της μοτοσυκλέτας?? :lol:
Με το κινητό το συγκρινες άραγε? :p
Αν χάνει προς τα πίσω το ρολόι με το οποίο το συγκρίνει, μπορεί ο ρυθμός απόκλισης του ρολογιού της γιαμάχας να μην είναι τόσο μεγάλη.

Λίγα δευτερόλεπτα το μήνα είναι ανεκτή απόκλιση στα ψηφιακά ρολόγια με κρύσταλλο quartz. Αλλά 1-2 λεπτά, που αναφέρει το παλικάρι, είναι πολύ. Αν το συγκρίνει με κανένα ρολόι που τροφοδοτείται απευθείας από ηλεκτρικό ρεύμα δικτύου (έχουμε τέτοιο στο γραφείο), η απόκλιση είναι πολύ μεγαλύτερη εξαιτίας της ανώμαλης τάσης της ΔΕΗς.

doctor_john
01/12/2020, 13:46
Το πιο πιθανό είναι να το συγκρίνει με το κινητό.

νεοσσός
01/12/2020, 13:53
Η προεπιλογή στα κινητά είναι να αυτορυθμίζονται από ntp servers, είτε του δικτύου κινητής τηλεφωνίας, είτε μέσω δικτύων Wi-Fi από τους ntp servers του παρόχου πρόσβασης στο διαδίκτυο. Αν δεν την έχει απενεργοποιήσει κάποιος, είναι σχετικά αξιόπιστη και ακριβής η ώρα που δείχνουν. Σε αυτή την περίπτωση, για τη συστηματικά μεγάλη απόκλιση του ρολογιού, πιθανός υπαίτιος είναι το ηλεκτρικό κύκλωμα της μοτοσυκλέτας.

toyar
01/12/2020, 14:21
μπορει να ειναι και πολυ γρηγορο το μηχανακι και να καμπυλωνει τον χωροχρονο οταν γεμιζει τριτη

νεοσσός
01/12/2020, 14:24
μπορει να ειναι και πολυ γρηγορο το μηχανακι και να καμπυλωνει τον χωροχρονο οταν γεμιζει τριτη
Μπα. Θα το είχα παρατηρήσει στον περιφερειακό. :lol:

parlapipas25
01/12/2020, 14:42
Η σύγκριση γίνεται με το ρολόι του κινητού που είναι το πιο αξιόπιστο.Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο ηλεκτρικό πρόβλημα.Φοραει συναγερμό δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

S705
01/12/2020, 15:14
και το δικό μου τα ίδια κάνει. 1 λεπτό στον μηνά ,μπορεί και 2!!

αυτή η πουτάνα η yamaha δεν έφτιαξε μηχανή,χρονομηχανη έφτιαξε άλλα κάπως αργή:rolleyes:

stergios93
28/12/2020, 20:46
Καλησπερα σας, εχω ενα Μτ 07 1 χρονο τωρα και ειδα μικρεσ σκουριες στο πισω ψαλιδι.
τι κανω σε αυτη τν περιπτωση?
Το αλλαζω με τν εγγυηση(αφου το εγκρινουν)?
Η "φτιαχνετε" καπως και δε χρειαζετε να μπω στν διαδικασια?

doctor_john
28/12/2020, 21:04
Δε βάζεις καμιά φωτό να καταλάβουμε τι λες ;)

Είναι αλουμινένιο το ψαλίδι..

BLiTzER
28/12/2020, 21:07
Δεν είναι αλουμινένιο.

Δηλαδή, φίλε μου, προτιμάς να δοκιμάσεις αμφιβόλου αποτελέσματος πατέντες από το να αντικατασταθεί ολόκληρο, όπως πρέπει, μέσω εγγύησης; .

o teos
28/12/2020, 21:15
Τζάπαν σου λέει μετά...πετα το και πάρε κάνα ευρωπαϊκό που ξέρουν από υγρασία να ουμ:smokin: