PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18

Kas_Tracer
28/12/2020, 21:51
Αμα το βάψει σοβαρά μπορεί να γίνει καλύτερο.
Η Yamaha γενικότερα μάλλον κάνει οικονομία στο χρώμα στα μαύρα "δευτερεύοντα" εξαρτήματα (πχ, καθρέπτες , βάση ζελατίνας , σκάρα-αξίας 170€) .
Οι καθρέπτες που είναι αλουμίνιο ξεφλούδισαν , τα υπόλοιπα έχουν εμφανίσει επιφανειακές σκουριές.
Μου έχει μείνει η σκάρα για ένα βαψιματάκι , δεν καίγομαι και άμμεσα αφού η "γνήσια " βαλίτσα παρέδωσε το πνεύμα όπως έχω ξαναγράψει.
Φυσικά και 2-3 πλαστικά πριτσίνια συγκράτησης πήγαν βόλτα από μόνα τους ( πρέπει να βρω λίγο χρόνο να βάλω κανένα rivet-nut ).
Πχιότητα
Όσο και δευτερεύοντα σε σχέση με την ασφάλεια να είναι αυτά τα προβλήματα (3,5 χρονών μηχανάκι 50000Km) , είναι εκνευριστικά και σου τρώνε άχρηστο χρόνο
Εκτός αν το πρόβλημα είναι εγώ που το βγάζω έξω από το κλειστό γκαράζ

doctor_john
28/12/2020, 23:08
ωπα, για το ίδιο συζητάμε;
πόσα κιλά μπορεί να είναι αν σκουριάζει;
ρε παιδιά δεν γίνεται, έκαναν χύτευση και έβαλαν.. τι; δεν μπορεί..
424390

karateo
29/12/2020, 09:27
Αμα το βάψει σοβαρά μπορεί να γίνει καλύτερο.
Η Yamaha γενικότερα μάλλον κάνει οικονομία στο χρώμα στα μαύρα "δευτερεύοντα" εξαρτήματα (πχ, καθρέπτες , βάση ζελατίνας , σκάρα-αξίας 170€) .
Οι καθρέπτες που είναι αλουμίνιο ξεφλούδισαν , τα υπόλοιπα έχουν εμφανίσει επιφανειακές σκουριές.
Μου έχει μείνει η σκάρα για ένα βαψιματάκι , δεν καίγομαι και άμμεσα αφού η "γνήσια " βαλίτσα παρέδωσε το πνεύμα όπως έχω ξαναγράψει.
Φυσικά και 2-3 πλαστικά πριτσίνια συγκράτησης πήγαν βόλτα από μόνα τους ( πρέπει να βρω λίγο χρόνο να βάλω κανένα rivet-nut ).
Πχιότητα
Όσο και δευτερεύοντα σε σχέση με την ασφάλεια να είναι αυτά τα προβλήματα (3,5 χρονών μηχανάκι 50000Km) , είναι εκνευριστικά και σου τρώνε άχρηστο χρόνο
Εκτός αν το πρόβλημα είναι εγώ που το βγάζω έξω από το κλειστό γκαράζ


Στα ίδια χάλια είναι και το δικό μου πάνω κάτω. Εκτός γκαράζ το 80% του έτους και δουλεύει όλο το χρόνο ακόμα και με βροχή (όχι πάντα, μόνο αν μου τύχει στο δρόμο).
Το ψαλίδι το άλλαξα στην εγγύηση και 6 μήνες ακόμα να σκουριάσει ενώ το πρώτο στους 2 μήνες είχε θέμα.
Οι καθρέπτες το ίδιο στον 1μιση χρόνο!

Γενικά όμως εκτός απο λάδωμα στην αλυσίδα και τα σερβις δεν ασχολούμαι και καθόλου.
Τις 300 μέρες του χρόνου είναι άπλυτο.

Στην τιμή αγοράς τα είχα υπολογίσει βέβαια όλα αυτά :)
Άλλο Honda (πχ CB500X που και εκεί μου έχουν πεί για θεματάκια) και άλλο yamaha. Σκέψου να είχα δώσει >€1000 παραπάνω για Honda και να είχα τα ίδια θέματα :p


Εγώ το έχω για καθημερινό μεταφορικό μέσο (αντί για παπί πολύ παλαιότερα και SH300 πρίν απο αυτό) και δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε το χρόνο να κάθομαι να ασχολούμαι με λεπτομέρειες.
Ασφαλής και αξιόπιστη να είναι (μή με αφήσει) και τα υπόλοιπα είναι σίδερα απο ανακύκλωση για ανακύκλωση :)

stergios93
04/01/2021, 07:40
Καλημέρα και πάλι, θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο σμρ απτησ σκουριές.

Παρατήρησα και στν σκελετό σε ένα σημείο,
Τι να κάνε Ρ παιδιά, 1 χρόνο τ έχω, να τ βάλω για πούλημα? Σε 4-5 χρόνια πως θα γίνει δλδ

Kas_Tracer
04/01/2021, 10:30
Οι σκουριές σε τόσο λίγο διάστημα είναι επιφανειακές.
Και 10 χρόνια να το αφήσεις έτσι δεν θα προχωρήσουν , απλά θα φαίνονται άσχημες.
Μπορούν να μπαλωθούν και να μην υπάρχει πρόβλημα.
Είπαμε τα τελευταίας γενιές ρομπότ βαφής της Yamaha εχουν πρόβλημα και κάνουν ένα ψέκασμα και από μακρυά :lol:

doctor_john
04/01/2021, 11:16
Bρήκα λίγο χρόνο και το έψαξα, όντως είναι κάποιο σιδηρούχο κράμα, σορυ Blitzer μου φάνηκε τελείως απίστευτο, ξεγελάστηκα με την φόρμα του.

Μερικές λύσεις είναι:
α) λύσιμο, αποβαφή, εφαρμογή αντισκωριακού, ηλεκτροστατική βαφή.
β) καθάρισμα των σημείων με γυαλόχαρτο, εφαρμογή αντισκωριακού, τοπική βαφή με χρώμα για εργαλεία στον ίδιο τόνο.

Για να το προστατέψει κάποιος χωρίς να αλλάξει την βαφή, μπορεί να το κερώνει ή να εφαρμόσει κάποιο ματ βερνίκι.

Για νησιά και παραθαλάσσιους μπορεί να χρωμιωθεί εσωτερικά.

S705
04/01/2021, 12:46
α) λύσιμο, αποβαφή, εφαρμογή αντισκωριακού, ηλεκτροστατική βαφή.


είσαι σίγουρος για αυτό??? έχω την εντύπωση ότι η ηλεκτροστατική γίνεται σε γυμνό μέταλλο .

doctor_john
04/01/2021, 12:57
Nαι, μιλάω για χημικό αντισκωριακό σαν το stop oxol, σορυ :D

Παρόλα αυτά, δεν είναι απαραίτητο πλέον να είναι γυμνό ή αγώγιμο το αντικείμενο.

stergios93
04/01/2021, 15:08
424539
424540
424541
424542

Aυτα ειναι να σημεια που εχω παρατηρησει μεχρι τωρα.
το μηχανακι το εχω ακριβως 1 χρονο και 1 μηνα, παντα φυλαζετε σε γκαραζ..
Δεν ειναι κριμα να μπαινω σε τετοιους κοπους 1χρονον μηχανακι?
+οτι αληθεια δν εμπιστευομαι τν αντιπροσωπο στο να αλλαξουν ολοκληρο πιρουνι ( Μια εξατμιση τους εδωσα να βαλουν και τν βαλαν λαθος ).

Το μηχανανι δυστυχως το εχω με δωσεις για αλλα 3 χρονια ακομα, σε 3 χρονια ετσι πως παει θα εχει γινει καφε ολο ^^
Εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω και να παρω Mt 09, ουτε σι αλλως αυτο θα εκανα και πιο υστερα.

karateo
04/01/2021, 15:35
Εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι σοβαρα να το δωσω και να παρω Mt 09, ουτε σι αλλως αυτο θα εκανα και πιο υστερα.

Και έχεις εμπιστοσύνη ότι το 09 θα είναι καλύτερο?
Νομίζω ότι θα είναι αλλά αν δεν είναι? Θα κλαίς περισσότερα χρήματα.

Πάρε ένα σταθεροποιητή σκουριάς και βάλε λίγο σε ένα μπουκαλάκι απο παλιό βερνίκι νυχιών.
Τρύψε ελαφρά το σημείο με ένα σφουγγαράκι κουζίνας, πέρνα πρώτα το σταθεροποιητή και μόλις στεγνώσει βερνίκι νυχιών.
Πιστεύω ότι τη σκουριά θα την σταματήσεις. Το οπτικό θα είναι χάλια αλλά μόνο για σένα αν το ψάχνεις.


Για σκουριές δές και κάτω απο τα γκριπ το τιμόνι. Εμένα ήταν χάλια. Και την κόρνα και τα αντίβαρα του τιμονιού.

Γενικά όλο ανακυκλώνεται μόνο του :bawl:

toyar
04/01/2021, 16:41
ειναι πανω στις κολλησεις
πιθανον δεν εγινε καλος καθαρισμος πριν το ασταρωμα
δεν νομιζω πως ειναι κατι που επεκτεινεται
οσο εισαι στην εγγυηση να εχεις τον νου σου για ψωρα στα καλαμια

doctor_john
04/01/2021, 16:49
:lol: να κάτι που δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σαν δικαιολογία για να αλλάξω μοτό.

Φίλε Στέργιο, μη φρικάρεις, έτσι είναι τα μέταλλα, έτσι και οι μεγάλες παραγωγές.

Αν θέλεις να το φτιάξεις και να το ξεχάσεις για αρκετά χρόνια γίνεται και απλά θέλει λύσιμο.
Δεν κινδυνεύεις πάντως, είναι κοσμητικού χαρακτήρα η φθορά.

Αν θες πες σε τι απόσταση είσαι απο την θάλασσα να το έχουμε σαν πληροφορία.

Είναι σπαστικό και κρίμα, μάλλον το έχουμε συνηθίσει οι περισσότεροι και κάνουμε πως δεν τις βλέπουμε.

:beer:

Kas_Tracer
04/01/2021, 17:19
Το 09 έχει περισσότερα αλουμινένια τμήματα (πλαίσο-ψαλίδι) και δεν παρουσιάζει τόσα πολλά χάλια.
Επίσης το πλαίσιο-ψαλίδι έχουν σχετικά καλύτερη βαφή από αυτό το χάλι που φαίνεται στις φωτογραφίες .
Συμφωνώ ότι είναι περισσότερο αισθητικό το πρόβλημα παρά ουσιαστικό .
Όμως δεν είναι δυνατόν να έχεις δώσει τόσα λεφτά (ΟΚ δεν είναι και 35 χιλιάρικα ιταλικής γκουχ-γκουχ αξιοπιστίας , εξακολουθούν όμως να είναι αιματηρές οικονομίες για κάποιους)
και να ξυπνάς το πρωί και να βλέπεις αυτό το πράγμα.

Εγώ θα προσπαθούσα να το καλύψω (όπως και έχω κάνει στο δικό μου) για να έχει την ψυχική μου ηρεμία , και για να μπορέσω να το πουλήσω κάπως πιο εύκολα αν θα το έδινα.

Επίσης , αυτά τα βλέπεις και σε πανάκριβα Adventure 800 κυβικών , όχι βέβαια από τον 1ο χρόνο (ναι για κάτι GS λέω που κοστίζουν 15+ με τα αξεσουάρ τους)

doctoras
04/01/2021, 17:50
Μαυρου χρωματος μανο ή οζα(για τους βορειους) και ξεμπερδεψες με το θεμα, δεν ειναι προβλήματα αυτά

stergios93
04/01/2021, 18:39
Μαυρου χρωματος μανο ή οζα(για τους βορειους) και ξεμπερδεψες με το θεμα, δεν ειναι προβλήματα αυτά

Εχεις ενα δικιιο σε οτι δν ειναι προβληματα οι μικρο σκουριες αλλα αν ειναι να χρεαστω 2 κιλα μανο σε 3-4 χρονια επειδη θα σκουριασει ολο δε νμζω να ειναι καλη επιλογη

**Επισης μολις παρατηρησα σκουριες και στν πισω αναρτηση ^^

Το παω για αλλαγη πισω ψαλιδι με αναρτηση που εινια μεσα στην εγγυησει λετε? Και διορθωνω τισ σκουριεσ στν σκελετο?

doctor_john
04/01/2021, 18:58
Το 09 έχει περισσότερα αλουμινένια τμήματα (πλαίσο-ψαλίδι) και δεν παρουσιάζει τόσα πολλά χάλια.
Επίσης το πλαίσιο-ψαλίδι έχουν σχετικά καλύτερη βαφή από αυτό το χάλι που φαίνεται στις φωτογραφίες .
Συμφωνώ ότι είναι περισσότερο αισθητικό το πρόβλημα παρά ουσιαστικό .
Όμως δεν είναι δυνατόν να έχεις δώσει τόσα λεφτά (ΟΚ δεν είναι και 35 χιλιάρικα ιταλικής γκουχ-γκουχ αξιοπιστίας , εξακολουθούν όμως να είναι αιματηρές οικονομίες για κάποιους)
και να ξυπνάς το πρωί και να βλέπεις αυτό το πράγμα.

Εγώ θα προσπαθούσα να το καλύψω (όπως και έχω κάνει στο δικό μου) για να έχει την ψυχική μου ηρεμία , και για να μπορέσω να το πουλήσω κάπως πιο εύκολα αν θα το έδινα.

Επίσης , αυτά τα βλέπεις και σε πανάκριβα Adventure 800 κυβικών , όχι βέβαια από τον 1ο χρόνο (ναι για κάτι GS λέω που κοστίζουν 15+ με τα αξεσουάρ τους)

Δεσκουριάζουνταμπεμπέ.. πατίνα λέγεται, προσθέτει αξία και Ντακαροσύνη. :a024:

karateo
04/01/2021, 21:50
οσο εισαι στην εγγυηση να εχεις τον νου σου για ψωρα στα καλαμια

και απο αυτό έχω
και απο την αντιπροσωπεία πρότειναν τρίψιμο με το πράσινο απο το σφουγγάρι κουζίνας

toyar
04/01/2021, 22:24
Ούτε να το αγγίξεις
Καταγραφή και αντικατάσταση

Nikos77
04/01/2021, 22:35
Καλημέρα και πάλι, θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο σμρ απτησ σκουριές.

Παρατήρησα και στν σκελετό σε ένα σημείο,
Τι να κάνε Ρ παιδιά, 1 χρόνο τ έχω, να τ βάλω για πούλημα? Σε 4-5 χρόνια πως θα γίνει δλδ
Φίλε θα σου απαντήσω γιατί και γω αντιμετώπισα το ίδιο σε άλλο μηχανάκι.
Θα το πας γιαμαχα να σου αλλάξει ψαλίδι στην εγγύηση.
Για αυτό την έχεις.
Μην ασχοληθείς καθόλου εσύ με πατέντες.
Μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο.
Κάνε την αλλαγή και μετ να χαρείς το μηχανάκι.
Όταν το χαρείς παίρνεις άλλο

panos_zip
04/01/2021, 22:38
Αυτό ακριβώς, αντιπροσωπεία και αντικατάσταση. Δεν θα το σκεφτόμουν καν.

doctor_john
04/01/2021, 22:40
Τι είπανε;! έχει βαθμούς γκριτ το πράσινο σκοτς μπραϊτ, νομίζω 800.
Πες τους που το γράφει στην συντήρηση αλλιώς αντικατάσταση.

Σκληρό πανί και αλοιφή πάνω απο 1500 και αυτό με προσοχή.

stergios93
05/01/2021, 07:36
Να στε καλά αυτό σκέφτηκα και έκανα τελικά, έβγαλαν φώτο απτην γιαμαχα και περιμένουμε απάντηση απτά κεντρικα

stergios93
11/01/2021, 18:55
κατι αλλο, με ξανα πηραν σημερα τηλ να παω απο κει να το ξανα δουνε το μηχανακι και μ ειπαν να δουν αν εχει σκουριασει πουθενα αλλου.
Αποτι καταλαβα μ ειπαν το ψαλιδι και τν αναρτηση πισω θα τν αντικαταστησουν αλλα τν σκελετο οχι. Το μηχανακι εχει σκουρια και μποστα στν σκελετο, παραπανω φωτο.

Τι κανω σε αυτη τν περιπτωση?
Δεχομαι τν αντικατασταση ψαλιδι-αναρτηση μονο? Να τουσ πιεσω μηπως αλλαξουν και τν σκελετο ( που δν υπαρχει περιπτωησ ^^ ) ?

doctor_john
11/01/2021, 20:10
Βρε Στέργιο, έβαλαν την εξάτμιση όπως λες λάθος, ακόμα και αν άλλαζαν σκελετό θα τους εμπιστευόσουν;

stergios93
11/01/2021, 21:13
Ερχεσαι στα λογια μ doctor, δε τους εμπιστευομαι ουτε για servicε να σ πω τν αληθεια και σιγουρα για το πισω συστημα ολο και σκελετο.
Το θεμα ειναι οτι εχω ψιλο μπλεξει με τν φαση και κατι πρεπει να κανω
Να το αφησω ετσ να σκουριαζει με τν καιρο δε νομιζω, το λυπαμαι.

doctor_john
12/01/2021, 09:46
Η μοτοσυκλέτα σου είναι, πάρτο απόφαση και φτιάξε την να μην χαλάει. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Μέχρι τότε πάρε ενα μπουκάλι stop oxol και βρέξε κάθε επιφάνεια που εκτίθεται και σκουριάζει.

Το σωστό είναι να το ξεπλένεις όταν στεγνώσει ακολουθώντας τις οδηγίες του.
Δεν τρέχει τίποτα αν το αφήσεις όμως σε δύσκολα σημεία όπως εσωτερικα του σκελετού.

Αν θέλεις μπορείς να βάλεις σπρέυ λεπτό γράσο εσωτερικά στον σκελετό όταν τελειώσεις.

Ο σκελετός, σίγουρα έχει εξατμίσεις και αποστραγγίξεις όπως η τρύπα της φωτό. Αν τις ψάξεις θα δείς ότι και η εφαρμογή του γίνεται εύκολα
και το πλύσιμο του είναι ρεαλιστικό.

Είσαι κοντά σε θάλασσα και σε περιβάλλον με απότομες ζέστες;


Γενικά, δεν παλεύουμε με το νερό. Πέρα ότι είναι φίλος μας, θα βρει την άκρη να μπει παντού.
Του δίνουμε την δυνατότητα να στραγγίζει και να εξατμίζεται το συντομότερο.

Ακόμα και αν δεν έχει κάποια μεταλλική κατασκευή τρύπες, μπορούμε να κάνουμε εμείς σε σημεία που βλέπουμε ότι κρατά
νερό. Δεν χαλάμε τίποτα εφόσον είναι στρογγυλές και δεν δημιουργούν διαρρήξεις (ρωγμές).

karateo
19/02/2021, 09:14
Πάμε για μπαταρία μετά απο λιγότερο 2μιση χρόνια χωρίς τίποτα έξτρα (συναγερμό) και τη συντηρώ και το χειμώνα...

Φοράει αυτή
https://www.skroutz.gr/s/8650873/Yuasa-9-1Ah-YTZ10S.html

και βλέπω αυτή με το 1/3 της τιμής
https://www.skroutz.gr/s/14893775/Yuasa-9-1Ah-TTZ10S.html

εκτός απο τον αρχικό κόπο (υγρά και φόρτιση) χάνω κάτι άλλο που δε γνωρίζω?
Να προχωρήσω?

(Μή μου πείτε γιατί παίρνω την ίδια αφού δεν είμαι ευχαριστημένος...Για 35 ευρώ τα 2 χρόνια είναι μια χαρά. Για >90 με τίποτα!)

Kas_Tracer
19/02/2021, 09:25
Κατ'αρχήν δες την θέση της μπαταρίας πως είναι.
Αν την έχει όπως στο 900άρι γυρισμένη 90' απλά δεν μπορείς να βάλεις μπαταρία με υγρά.
Ρίξε και μια ματιά στο manual οπου σου αναφέρει τι τύπο μπαταρίας πρέπει να βάλεις.

Στα 2,5 χρόνια ακριβώς τα τίναξε κι η δική μου.
Μετά από σκέψη πήρα μια λιθίου σε αρκετά χαμηλότερη τιμή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (1+ χρόνο) , απλά φροντίζω να την αποσυνδέω όταν ξέρω ότι δεν θα βάλω μπροστά το μηχανάκι πάνω από 2 βδομάδες.

karateo
19/02/2021, 09:33
Όρθια κάτω απο τη σέλα (και δεν κάνω σούζες :p ).

Απο ένα κατάστημα που ρώτησα αν κάνει, μία κοπελίτσα μου απάντησε ότι απο 1η Φεβρουαρίου συμπληρώνουν αυτοί τα υγρά και τις φορτίζουν.
Ρώτησα και πώς θα τη στείλετε μήπως χυθούν και μου είπε όχι...

Στο μανουαλ γράφει αυτό
https://i.imgur.com/MK1uJ0z.png

https://i.imgur.com/bDnU0vn.png

Kas_Tracer
19/02/2021, 10:30
Όρθια κάτω απο τη σέλα (και δεν κάνω σούζες :p ).

Απο ένα κατάστημα που ρώτησα αν κάνει, μία κοπελίτσα μου απάντησε ότι απο 1η Φεβρουαρίου συμπληρώνουν αυτοί τα υγρά και τις φορτίζουν.
Ρώτησα και πώς θα τη στείλετε μήπως χυθούν και μου είπε όχι...

Στο μανουαλ γράφει αυτό
https://i.imgur.com/MK1uJ0z.png

https://i.imgur.com/bDnU0vn.png

Αμα ψάξεις στο internet θα δεις ότι η TTZ ειναι VRLA, άρα σου κάνει.
Τέτοιο τύπο χρησιμοποιούν όλες οι μοτο γιατί απλά γέρνουν για να στρίψουν. Οι απλέ VLA μπαταρίες δεν κάνουν οι VRLA μπορούν να μπουν όπως νάναι.
Η περιγραφή με υγρά στο skroutz είναι του τύπου "χάθηκα στην μετάφραση"
Παίρνεις 3 ταιβανέζικες μπαταρίες τέτοιες (αν φοβάσαι τις λιθίου) .

karateo
19/02/2021, 10:40
Ναί όντως.
Αλλά διάβασα αυτό τώρα και με μπέρδεψε.
Αφού στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδιες. Γιατί το λέει?

9.1Ah
190CCA



TTZ batteries are NOT suitable replacements for Yuasa YTZ batteries.
https://www.yuasa.co.uk/ttz10s.html

Kas_Tracer
19/02/2021, 12:37
Ναί όντως.
Αλλά διάβασα αυτό τώρα και με μπέρδεψε.
Αφού στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδιες. Γιατί το λέει?

9.1Ah
190CCA



https://www.yuasa.co.uk/ttz10s.html

Από την στιγμή που το λέει απλά δεν σου κάνει.
Υπάρχουν αντίστοιχες φθηνές YTZ10S και ξεμπερδεύεις

azar41
19/02/2021, 16:33
Η ΥΤΖ είναι τζελ,η ΤΤΖ με υγρά,δεν εχω ψάξει τα υπέρ και κατά,αν σε παίρνει χωροταξικά,πήγαινε σε 12άρα.

karateo
23/02/2021, 17:00
Πήρα τελικά την απλή yuasa και ήρθε σήμερα.
Ξεβιδώνω σέλα και βλέπω την παλιά ξάπλα...λέω μαλακία έκανα.
Βγάζω την παλιά και αφού οι ύψος/πλάτος είναι περίπου ίδια, βάζω την καινούργια όρθια.
Οκ, μου βγήκαν οι πόλοι 4 εκατοστά παραδίπλα. Παρόλα αυτά κούμπωσαν όλα τα υπόλοιπα μια χαρά.

Και σκέφτομαι. Υπάρχει κάτι που αγνοώ?
Η μηχανή πήρε με μισή μιζιά! Έχω να το δώ αυτό απο τον 1ο χρόνο και αν.

Η καινούργια yuasa μούφα μου φάνηκε πάντως. Όλα κινέζικα επάνω της. Οι βίδες στους πόλους μικρότερες και μου φάνηκαν απο διαφορετικό μέταλλο.

Αν αντέξει δύο χρόνια ευχαριστημένος θα είμαι.
Φωτιά μήν πάρει και όλα καλά!

Kas_Tracer
23/02/2021, 19:02
Πήρα τελικά την απλή yuasa και ήρθε σήμερα.
Ξεβιδώνω σέλα και βλέπω την παλιά ξάπλα...λέω μαλακία έκανα.
Βγάζω την παλιά και αφού οι ύψος/πλάτος είναι περίπου ίδια, βάζω την καινούργια όρθια.
Οκ, μου βγήκαν οι πόλοι 4 εκατοστά παραδίπλα. Παρόλα αυτά κούμπωσαν όλα τα υπόλοιπα μια χαρά.

Και σκέφτομαι. Υπάρχει κάτι που αγνοώ?
Η μηχανή πήρε με μισή μιζιά! Έχω να το δώ αυτό απο τον 1ο χρόνο και αν.

Η καινούργια yuasa μούφα μου φάνηκε πάντως. Όλα κινέζικα επάνω της. Οι βίδες στους πόλους μικρότερες και μου φάνηκαν απο διαφορετικό μέταλλο.

Αν αντέξει δύο χρόνια ευχαριστημένος θα είμαι.
Φωτιά μήν πάρει και όλα καλά!

425790

Οι πόλοι έχουν 2 σπειρώματα(τρύπες) για συγκεκριμένο λόγο.
Οι μπαταρίες αυτές μπορούν απλά να τις περιστρέψεις 90 μοιρες και να βαλεις τα παξιμάδια όπως πρέπει.
Έτσι τις έχει βάλει από μόνη της η Yamaha οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο.
Αν οι πόλοι της μπαταρίας σου είναι όπως στην φωτο , κακώς την έβαλες όρθια και τραβολλογάς τα καλωδια

karateo
24/02/2021, 09:38
425790

Οι πόλοι έχουν 2 σπειρώματα(τρύπες) για συγκεκριμένο λόγο.
Οι μπαταρίες αυτές μπορούν απλά να τις περιστρέψεις 90 μοιρες και να βαλεις τα παξιμάδια όπως πρέπει.
Έτσι τις έχει βάλει από μόνη της η Yamaha οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο.
Αν οι πόλοι της μπαταρίας σου είναι όπως στην φωτο , κακώς την έβαλες όρθια και τραβολλογάς τα καλωδια

Την έβαλα όρθια γιατί η μπαταρία που πήρα δεν είναι με gel (>€90) αλλά με κλασσικούς ηλεκτρολύτες (€35).

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι γιατί η yamaha διάλεξε την πολύ ακριβότερη μπαταρία (τουλάχιστον για τον καταναλωτή) και να τη βάλει πλαγιαστή αντί όρθια την πολύ φθηνότερη?
Ή ακόμα και την ίδια όρθια!

Η διαφορά στο μέγεθος είναι 5 χιλιοστά παραπάνω όταν κάθεται όρθια και το λαμάκι που βιδώνει απο πάνω της και κρατάει το κάθισμα χωράει άνετα.

Και εδώ οι περιορισμένες γωνίες τοποθέτησης της πολύ φθηνότερης TTZ που τελικά έβαλα.
https://www.yuasa.co.uk/info/motorcycle-and-powersport/ytz-mounting-angles/

doctor_john
24/02/2021, 10:41
Πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα στην ασφάλιση φορτίων με χημικά σε υγρή μορφή. Μπορεί να έπαιξε ρόλο κάτι τέτοιο.

Kas_Tracer
24/02/2021, 17:43
Την έβαλα όρθια γιατί η μπαταρία που πήρα δεν είναι με gel (>€90) αλλά με κλασσικούς ηλεκτρολύτες (€35).

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι γιατί η yamaha διάλεξε την πολύ ακριβότερη μπαταρία (τουλάχιστον για τον καταναλωτή) και να τη βάλει πλαγιαστή αντί όρθια την πολύ φθηνότερη?
Ή ακόμα και την ίδια όρθια!

Η διαφορά στο μέγεθος είναι 5 χιλιοστά παραπάνω όταν κάθεται όρθια και το λαμάκι που βιδώνει απο πάνω της και κρατάει το κάθισμα χωράει άνετα.

Και εδώ οι περιορισμένες γωνίες τοποθέτησης της πολύ φθηνότερης TTZ που τελικά έβαλα.
https://www.yuasa.co.uk/info/motorcycle-and-powersport/ytz-mounting-angles/

Α μπράβο . Εκεί είναι η μεγάλη διαδορά.
Δεν ξέρω για το 07 , αλλά στο 09 είναι ζόρικο(αδύνατον μάλλον) να τραβήξεις τα καλώδιο 50 mm αριστερά για να βάλεις όρθια μπαταρία.
Από κει και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονη μοτο που να έχει από τον κατασκευαστή μπαταρία με υγρά.
Όλοι τζελ βάζουν, μάλλον για τον λόγο ότι μπορούν να πάρουν κλίση στρίβοντας από 48μοίρες +

karateo
24/02/2021, 18:44
Α μπράβο . Εκεί είναι η μεγάλη διαδορά.
Δεν ξέρω για το 07 , αλλά στο 09 είναι ζόρικο(αδύνατον μάλλον) να τραβήξεις τα καλώδιο 50 mm αριστερά για να βάλεις όρθια μπαταρία.
Από κει και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονη μοτο που να έχει από τον κατασκευαστή μπαταρία με υγρά.
Όλοι τζελ βάζουν, μάλλον για τον λόγο ότι μπορούν να πάρουν κλίση στρίβοντας από 48μοίρες +

Δε διαφωνώ σε αυτό αλλά τη μπαταρία μου την έστειλαν γεμάτη και δεν έσταξε σταγόνα και όταν τρέχει κάποιος η φυγόκεντρος σπρώχνει τα υγρά προς τα κάτω!

Δεν ασχολούμαι άλλο.
Ας αντέξει 2 χρόνια (με συντήρηση) και βλέπουμε.

Αν το κρατήσω τόσο βέβαια!
Ευχαριστώ για τη κουβεντούλα :)

KPS
03/03/2021, 20:35
Kαλησπέρα σε όλους, καινούργιος κάτοχος MT 07 (2017) οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω για τα απολύτως απαραίτητα και βασικά όπως 1) κάθε πόσα km αλλαγή λαδιών 2) τι θα πρέπει γενικά να προσέξω. Να είστε καλά.

doctor_john
03/03/2021, 21:05
https://www.manualslib.com/manual/1056405/Yamaha-2014-Mt-07.html?page=123#manual

KPS
04/03/2021, 20:42
ευχαριστώ, μάλλον κάτι δεν διαβάζω καλά, 20.000 κμ είναι η αλλαγή λαδιών;

doctor_john
04/03/2021, 20:48
στα 1000 και μετά ανα 10000χλμ και ετήσιο έλεγχο. ;)

KPS
04/03/2021, 21:02
thanx φίλε

ptc
04/03/2021, 21:08
Μπορει να θυμαμαι και λαθος (πανε και καποια χρονια) αλλα νομιζω η εδω Yamaha συνιστα λαδια ανα 5000. Τουλαχιστον αυτο μου ειχαν πει σε εξουσιοδοτημενο.
Πανε 4-5 χρονια, αλλα κατι τετοιο θυμαμαι. Αν υπαρχει κανενας κατοχος που τα εχει πιο φρεσκα ας με διορθωσει αν κανω λαθος.

ΥΓ: Ξερω οτι το manual λεει ανα 10Κ.

BLiTzER
04/03/2021, 21:24
Όπως σε όλα τα μηχανάκια εδώ, προτείνουν απλή αλλαγή λαδιών στα μισά χιλιόμετρα. Κι εγώ αυτό έκανα.

karateo
05/03/2021, 09:43
Αν και συνήθως ακολουθώ το μανουαλ με αλλαγή στις 5.000 έχεις ξανά σωστό κιβώτιο ταχυτήτων.
Είδα μεγάλη διαφορά και στον ήχο και στην αίσθηση στο πόδι.

describer
30/03/2021, 21:44
Καλησπέρα σας!

Γνωρίζετε κάποια καλή και αξιόπιστη αντιπροσωπεία Yamaha ή εξουσιοδοτημένο συνεργείο καθώς έχω σκοπό της επόμενες μέρες να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή και θα ήθελα να την πάω κάπου για έλεγχο? Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω μηχανή από τη συγκεκριμένη εταιρεία και δεν γνωρίζω τα κατατόπια δυστυχώς..

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

DimitrisRHO
07/05/2021, 14:32
Καλησπέρα στην παρέα. Από επαρχία, ετοιμάζομαι για αγορά καινούριας μηχανής και ψάχνω αξιόπιστο dealer Yamaha. Αν έχετε προτάσεις θα βοηθήσει πολύ! Ευχαριστώ πολύ !

νεοσσός
22/05/2021, 10:01
τα λάστιχα που βλέπω στις φωτο θα πρεπει να αλλαχτούν μετά την 3ετία κυριως γιατι θα σκληρύνει το πλαινο. χλμ δεν θα εχεις πολλα ουτε τοτε, γομα θα εχουν. Το κεντρο δεν θα σε προδώσει ποτε μέχρι τοτε. Ενα 12μηνο πας ανετα χωρις φοβο με αυτο το ζευγάρι. αν θες να εχεις την αισθηση της τσιχλας του νεου ελαστικου πρεπει προφανώς να τα αλλάξεις αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος με την οδηγησης που λες οτι κανεις. τα λαστιχα τα καίει ο ήλιος, το γκάζι και το βάρος. Εν ολίγοις αν δεν τα βλέπει ήλιος ολη μέρα, ενας άλλος κάτοχος θα τα κράταγε και 4 έτη.

Άρχισα να κοιτάζω πάλι για να αλλάξω τα ελαστικά στο μοτοσακό μου. Εξακολουθούν να μην έχουν σημαντική φθορά στο πέλμα, αλλά έφτασαν τα 3 χρόνια φορεμένα. Δυστυχώς είναι σε έλλειψη τόσο τα Bridgestone Battlax S22 (260€ το ζευγάρι), όσο και τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II (290€). Θα είναι διαθέσιμα μάλλον σε 2 μήνες.

Μου αντιπρότειναν τα άμεσα διαθέσιμα Pirelli Diablo Rosso IV (https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/sheet/diablo-rosso-IV), αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για τη χρήση που κάνω κι αν αξίζει η διαφορά τιμής. Το ζευγάρι κοστίζει 340€. Αν κατάλαβα καλά, τα Rosso IV έχουν χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά κερδίζουν σε χιλιομετρική απόδοση. Το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει, καθότι πάντα αλλάζω τα λάστιχα με ελάχιστη φθορά. Ας βάλω μία φορά και ένα ελαστικό (Corsa II) που να φαγωθεί, αρκεί βέβαια να μην είναι ευάλωτο σε καταστροφή από λακκούβες.

Κλίνω περισσότερο στο να περιμένω νέα παραλαβή των Rosso Corsa ΙΙ. Τι λέτε;

doctor_john
22/05/2021, 15:11
Εφόσον θες να δεις ένα αρκετά μαλακό κάνε λίγο υπομονή.
Εμένα μου αρέσουν και τα angel GTII και τα Battlax AX41S για την χρήση που κάνεις.
Απο την άλλη, αν ευκολύνεσαι για λάστιχα που λειτουργούν το πολύ μέχρι Νοέμβριο (25°C-30°C οδόστρωμα) υπάρχουν κωδικοί
για πιο σπορ που έχουν πολύ πλάκα.

νεοσσός
22/05/2021, 15:56
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με ενδιαφέρουν λάστιχα που θα μπορώ να χρησιμοποιώ όλο το χρόνο. Κυρίως με ενδιαφέρει να μπορούν να λειτουργούν καλά όσο πιο γρήγορα γίνεται, χωρίς να χρειάζεται μεγάλος χρόνος για να φθάσουν σε θερμοκρασία λειτουργίας.

Χρήση σε χώμα δεν κάνω, ώστε να κοιτάζω τα AX41S. Τα τουριστικού τύπου Angel GT II είναι σχεδιασμένα κυρίως για μεγάλη χιλιομετρική αντοχή, κάτι που επίσης δεν με απασχολεί. Είχα άλλωστε τα τουριστικά Bridgestone Battlax BT023, που δεν μου άρεσαν τόσο όσο τα S21 που φοράει τώρα η μοτοσυκλέτα μου. Προτιμώ λάστιχο με καλύτερη πρόσφυση κι ας φαγωθεί πιο γρήγορα. Ο μόνος λόγος που δεν αποκλείω τα τουριστικά, είναι ότι μερικά εξ αυτών λέγεται ότι αποδίδουν αρκετά καλά, ακόμα και όταν είναι κρύα.

Όταν λες ότι κάποια "έχουν πολλή πλάκα" τι εννοείς και σε ποια αναφέρεσαι;

S705
22/05/2021, 16:14
Για δες και αυτά michelin pilot road 4.
Τα φορούσε το tracer από το εργοστάσιο. Δεν ήθελαν ζέσταμα, όταν ζεστενοντουσαν, που το έκαναν γρήγορα ήταν άψογα. Στα νερά υποδειγματικα. Τα έβγαλα σε έναν χρόνον ύστερα από 20 χιλιάδες χιλιόμετρα και ακόμα δεν γλιστραγαν!

doctor_john
22/05/2021, 19:44
παρακαλώ, ευχαρίστησίς μου

Έχοντας υπόψιν τον παντός καιρού χαρακτήρα ανέφερα αυτά που μου αρέσουν, δεν είπα ότι είναι για χώμα ή που στοχεύει η κατασκευή τους.
Πολλή πλάκα εννοώ την αυξημένη πρόσφυση που σου δίνουν λάστιχα σαν τα racetec.

doctoras
22/05/2021, 20:02
Νεοσσε, απλα ψαξε για sport, hyper-sport κατηγορια απο τα επίσημα σαιτ των κορυφαιων κατασκευαστων, και ρωτα εναν-εναν τους προμηθευτές σου για διαθεσιμότητα και προσφορά($) και δρομολόγησε το.

Acacius
23/05/2021, 03:18
Το έχω ξανασχολιάσει σε παρεμφερή περίπτωση νομίζω: το ΜΤ07 είναι σχετικά ελαφρύ και μέτριας ισχύος (και εσύ δεν τρέχεις κιόλας) οπότε ίσως έχει νόημα να κοιτάξεις για ελαστικά motard.

dankannn
23/05/2021, 08:11
Βαλε τα Continental sport attack 4 και θα καταλάβεις τι πάει να πει ξεκινάω και ειμαι ασφαλής από τα πρώτα μετρα

karateo
24/05/2021, 10:49
Κράτησα τα BT023 2μιση χρόνια (λάθος μου το ξέρω) και 19.000χλμ
Το λάστιχο κρύο είναι άθλιο, απο την αρχή.
Όταν ζεσταθεί σε καλή άσφαλτο είναι μια χαρά και εμπνέει ασφάλεια.
Δεν πλαγιάζει γρήγορα σε σχέση με το S21.



Έβαλα τα S21 €250 εδώ Κρήτη που βρήκα ετοιμοπαράδοτα και βιαζόμουν να τελειώνω.
Καμία σχέση ακόμα και με 0 χλμ.
Δεν περιμένω να βγάλω >15.000 αλλά εκεί έχω συμπληρώσει δύο χρόνια οπότε καλό είναι να τα αλλάζω.

Πάτησα σε βρεγμένο σε χάλια δρόμο βέβαια και ήταν λες και πατάω σε πάγο. Θα έχω το νού μου να τα ξαναδοκιμάσω καλύτερα.
Τα BT023 στο νερό ήταν χάλια.



Φωτογραφίες απο τα τελειωμένα BT023
https://imgur.com/a/FQlQdMz

karateo
05/06/2021, 15:02
Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.

Μιας και το είχα πάει για πλύσιμο το έψαξα λίγο και βρήκα σκουριές παντού (και στον σκελετό) οπότε πρέπει να το δώσω σύντομα. Δεν έχω άλλο λόγο να το δώσω.

Πολύ καλό μηχανάκι σαν σύνολο στα χρήματα του αλλά δεν είναι για "παντρειά".
Το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται να το αγοράσει να το έχει στο νού του.
Αν ήξερα ότι σκουριάζει τόσο πολύ δεν θα το αγόραζα μιας και βαριέμαι απίστευτα την αγοραπωλησία.

Στο ίδιο μέρος που μένω έχουν περάσει απο τα χέρια μου
Yamaha Crypton 105
Honda SH300
Και τα δύο στα ~7 χρόνια είχαν ελάχιστες σκουριές. Πολύ λιγότερες απο το ΜΤ-07 στον χρόνο.

Αναρωτιέμαι αν το καινούργιο NC750 σκουριάζει το ίδιο ή όχι.
Αν είχα "βεβαίωση" απο την αντιπροσωπεία ότι δεν σκουριάζει το ίδιο μάλλον θα το έπαιρνα.
Προς το παρόν ψάχνω στο car.gr για μεταχειρισμένο τελευταίας 5ετίας

-----------------

Τα S21 είναι κορυφή σε σύγκριση με τα BT023.
Σε πίστα οι μπίλιες στα παταράκια θα ενοχλούσαν πολύ ;)

νεοσσός
05/06/2021, 15:49
Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156174&highlight=%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7

basilis_k6
05/06/2021, 15:53
Το Yamaha MT-07 συνεχίζει να με εκπλήσσει δυσάρεστα.

Ανακάλυψα τυχαία ότι είχε φύγει η βίδα που ενώνει τον άξονα απο τον επιλογέα ταχυτήτων με τον άξονα που βγαίνει απο το κιβώτιο.

Δεύτερη βίδα που φεύγει μόνη της. Η άλλη στο κάλυμμα της αλυσίδας.

Μιας και το είχα πάει για πλύσιμο το έψαξα λίγο και βρήκα σκουριές παντού (και στον σκελετό) οπότε πρέπει να το δώσω σύντομα. Δεν έχω άλλο λόγο να το δώσω.

Πολύ καλό μηχανάκι σαν σύνολο στα χρήματα του αλλά δεν είναι για "παντρειά".
Το γράφω για όποιον ενδιαφέρεται να το αγοράσει να το έχει στο νού του.
Αν ήξερα ότι σκουριάζει τόσο πολύ δεν θα το αγόραζα μιας και βαριέμαι απίστευτα την αγοραπωλησία.

Στο ίδιο μέρος που μένω έχουν περάσει απο τα χέρια μου
Yamaha Crypton 105
Honda SH300
Και τα δύο στα ~7 χρόνια είχαν ελάχιστες σκουριές. Πολύ λιγότερες απο το ΜΤ-07 στον χρόνο.

Αναρωτιέμαι αν το καινούργιο NC750 σκουριάζει το ίδιο ή όχι.
Αν είχα "βεβαίωση" απο την αντιπροσωπεία ότι δεν σκουριάζει το ίδιο μάλλον θα το έπαιρνα.
Προς το παρόν ψάχνω στο car.gr για μεταχειρισμένο τελευταίας 5ετίας

-----------------

Τα S21 είναι κορυφή σε σύγκριση με τα BT023.
Σε πίστα οι μπίλιες στα παταράκια θα ενοχλούσαν πολύ ;)

εχω θάψει πολλες φορες το 07 αλλα εδω εισαι λαθος. εκτος του οτι η συγκριση με ενα 300αρι σκουτερ που κανει τα ίδια λεφτα ειναι άτοπη καθως ειναι λογικο να ειναι πολύ πιο ποιοτικο, το 07 ειναι ενα πολύ φθηνο μηχανάκι και για τα λεφτα που εδωσες πηρες αρκετη ποιοτητα. ασφαλως οχι οση θα ηθελες αλλα μιλάμε για 6κ ευρω μαζι με φορους κτλ. τοσο ζητάνε τωρα τα 400άρια απο κίνα. η yamaha μπορει να φτιαξει ενα καλυτερο 07 στα 8κ ευρω αλλα δεν θα πουλαγε σαν φρεσκια τυρόπιτα.

karateo
05/06/2021, 16:29
@νεοσσός

έχω γράψει και εκεί...


@basilis_k6

ίδια λεφτά δεν κάνει αλλά οκ είναι πολύ κοντά

απο την άλλη πήρα yamaha όχι κινέζικο

Τη ζημιά θα την πάθει η yamaha όχι εγώ που θα το πουλήσω περίπου όσο θα το πούλαγα και χωρίς τις σκουριές.
Το οτι εκμεταλλεύεται το όνομα της για να βγάλει ένα μηχανάκι με τα φθηνότερα μέταλλα και οι βίδες να φεύγουν στο δρόμο δε νομίζω ότι δικαιολογείται απο τα €6300 που έδωσα.

Μεταχειρισμένο honda hornet 600 του 2007 δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ και είναι μπροστά στη θάλασσα. Και αν είδα καλά είχε 7700 καινούργιο (δε ξέρω τί εκπτώσεις είχε) το 2010.

Συμφωνώ ότι είναι πολύ φθηνό για αυτά που προσφέρει αλλά το να σκουριάζει επώνυμο μηχανάκι δε το δέχομαι.

strokt up
05/06/2021, 17:20
εχω θάψει πολλες φορες το 07 αλλα εδω εισαι λαθος. εκτος του οτι η συγκριση με ενα 300αρι σκουτερ που κανει τα ίδια λεφτα ειναι άτοπη καθως ειναι λογικο να ειναι πολύ πιο ποιοτικο, το 07 ειναι ενα πολύ φθηνο μηχανάκι και για τα λεφτα που εδωσες πηρες αρκετη ποιοτητα. ασφαλως οχι οση θα ηθελες αλλα μιλάμε για 6κ ευρω μαζι με φορους κτλ. τοσο ζητάνε τωρα τα 400άρια απο κίνα. η yamaha μπορει να φτιαξει ενα καλυτερο 07 στα 8κ ευρω αλλα δεν θα πουλαγε σαν φρεσκια τυρόπιτα.

Καλώς ή κακώς λόγω πρόσθετων φόρων, λόγω covid, λόγω ότι θέλουν να προωθήσουν τα ηλεκτρικά, οι τιμές έχουν φτάσει στα ύψη αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να δικαιολογούμε πιθανόν αδικαιολόγητα πράγματα. Γιατί οκ 6500€ έκανε το mt07 αλλά τόσο έκαναν και τα bandit, τόσο επίσης έκαναν και τα cb1000 ένα φεγγάρι. Δεν νομίζω πως τα δυο τελευταία συγκρίνονται ποιοτικά με το πρώτο.

νεοσσός
05/07/2021, 15:58
Άρχισα να κοιτάζω πάλι για να αλλάξω τα ελαστικά στο μοτοσακό μου. Εξακολουθούν να μην έχουν σημαντική φθορά στο πέλμα, αλλά έφτασαν τα 3 χρόνια φορεμένα. Δυστυχώς είναι σε έλλειψη τόσο τα Bridgestone Battlax S22 (260€ το ζευγάρι), όσο και τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II (290€). Θα είναι διαθέσιμα μάλλον σε 2 μήνες.

Μου αντιπρότειναν τα άμεσα διαθέσιμα Pirelli Diablo Rosso IV (https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/sheet/diablo-rosso-IV), αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για τη χρήση που κάνω κι αν αξίζει η διαφορά τιμής. Το ζευγάρι κοστίζει 340€. Αν κατάλαβα καλά, τα Rosso IV έχουν χαμηλότερες επιδόσεις, αλλά κερδίζουν σε χιλιομετρική απόδοση. Το τελευταίο δεν με ενδιαφέρει, καθότι πάντα αλλάζω τα λάστιχα με ελάχιστη φθορά. Ας βάλω μία φορά και ένα ελαστικό (Corsa II) που να φαγωθεί, αρκεί βέβαια να μην είναι ευάλωτο σε καταστροφή από λακκούβες.

Κλίνω περισσότερο στο να περιμένω νέα παραλαβή των Rosso Corsa ΙΙ. Τι λέτε;
Ο Ιούλιος έφθασε, αλλά οι ελλείψεις σε ελαστικά είναι ακόμα υπαρκτές, λόγω μικρής παραγωγής των εργοστασίων. Δεν υπάρχει ούτε Bridgestone Battlax S22, ούτε τα προτιμώμενα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Για την ακρίβεια, υπάρχει μόνο το μπροστινό, ενώ το πίσω δεν έχει καν πιθανή ημερομηνία παράδοσης, ενώ την άνοιξη έλεγαν για Ιούλιο.

Αυτή φορά δέχθηκα αντιπρόταση για Pirelli Diablo Supercorsa SP V2 (https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/sheet/diablo-supercorsa-sp), το οποίο είναι 80% για πίστα και 20% για άσφαλτο (https://www.youtube.com/watch?v=nPgx1361alI&t=34s), οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.

sapila racing
05/07/2021, 16:05
οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.

Δεν σου κανουν τα Pirelli Diablo Supercorsa SP V2.

DoctoR_k6
05/07/2021, 16:08
Ο Ιούλιος έφθασε, αλλά οι ελλείψεις σε ελαστικά είναι ακόμα υπαρκτές, λόγω μικρής παραγωγής των εργοστασίων. Δεν υπάρχει ούτε Bridgestone Battlax S22, ούτε τα προτιμώμενα Pirelli Diablo Rosso Corsa II. Για την ακρίβεια, υπάρχει μόνο το μπροστινό, ενώ το πίσω δεν έχει καν πιθανή ημερομηνία παράδοσης, ενώ την άνοιξη έλεγαν για Ιούλιο.

Αυτή φορά δέχθηκα αντιπρόταση για Pirelli Diablo Supercorsa SP V2 (https://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/sheet/diablo-supercorsa-sp), το οποίο είναι 80% για πίστα και 20% για άσφαλτο (https://www.youtube.com/watch?v=nPgx1361alI&t=35s), οπότε δεν δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τη χρήση δρόμου που το θέλω. Μάλλον είναι στην κατηγορία των οριακά στρυτ λοίγγαλ ελαστικών πίστας, ώστε να μπορείς να οδηγήσεις νόμιμα το μοτοσακό σου από το σπίτι σου προς την πίστα. Κάποιοι λένε ότι θα φαγωθούν γρήγορα σε ταξίδια, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο με οδηγό εμένα. Περισσότερο με απασχολεί η υποτυπώδης χάραξη, που ίσως τα κάνει επικίνδυνα αν βρεθείς απρόσμενα σε βρεγμένο δρόμο.

Νεοσσε πανε βαλε SPORTSMART MK3. Ασε τα πιρελια...
Μην σου πω βαζεις κ το 60αρι προφιλ να ξυνεις κ τα αφτια σου. :lol:

Αν κ κανα Τ31 ή roadsmart θα ηταν πιο compatible με εσενα κ την ολη οδηγηση σου.

νεοσσός
05/07/2021, 16:51
Νεοσσε πανε βαλε SPORTSMART MK3. Ασε τα πιρελια...
Μην σου πω βαζεις κ το 60αρι προφιλ να ξυνεις κ τα αφτια σου. :lol:

Αν κ κανα Τ31 ή roadsmart θα ηταν πιο compatible με εσενα κ την ολη οδηγηση σου.
T31 δε νομίζω. Είχα τα τουριστικά BT023 και δε μου άρεσαν τόσο όσο τα S21.

Θα το σκεφθώ για τα Dunlop Sportsmart MK3, μπήκαν κι αυτά στη λίστα. Απλά έχω την περιέργεια να δω το πιο μαλακό Rosso Corsa II και οι παραδόσεις καθυστερούν και πάνε. Τώρα μάλλον για φθινόπωρο το κόβω. Ήδη άρχισα να σφυράω το σκοπό: "Δε θα πάρεις λάστιχα ποτέ, νεοσσέ, νεοσσέ-ε-ε." :p

doctoras
05/07/2021, 18:55
Μη συγκρίνεις bt023 με T30-31
Τα πρωτα ειναι οτι πιο basic υπαρχει σε st και τεχνολογιας προ 20ετιας, τα τελευταια ειναι τελευταιας 10ετια με υψηλη τεχνολογια και γομα που πιανει σε επιδόσεις sport ελαστικα οπως bt016pro η ακομη και s20

billyka
05/07/2021, 21:43
Εβαλα τα Dunlop Sportsmart TT μεσα Μαιου.Φρεσκαδουρες!Πολυ ευχαριστημενος απο αισθηση,πληροφορηση και κρατημα.Για χιλιομετρικη αποδοση δεν ξερω,υπολογιζω γυρω στο 5.000 για το πισω.Μπαντηλικια δεν το κανω,ουτε πηγαινω με μεγαλες ταχυτητες,το λυπαμαι:lol: . Ειχα τα Michelin Pilot Road 4 πριν,αλλη κατηγορια απο τα ΤΤ,ποιο τουριστικα,τα οποια ηταν πανω στο μηχανακι οταν το αγορασα και ηταν ηδη 2ετιας.Το πισω με εβγαλε γυρω στα 8-9.000χλμ ωσπου τετραγωνισε,με μπαντηλικια και μεγαλες ταχυτητες για ωρα.Φανταζομαι καινουργια θα βγαλουν σιγουρα 15.000χλμ.Μου φανηκε καλο λαστιχο,ετυχα και γερη καταιγιδα και μου φανηκαν πολυ καλα,βεβαια πηγαινα σαν κοτα.Αν εψαχνα κατι για μεγαλη χιλιομετρικη αποδοση θα τα εβαζα σιγουρα

THRESH
06/07/2021, 00:43
εγώ έβαλα τα bt016 pro με 205 Ε και ησύχασα προς το παρόν

DoctoR_k6
06/07/2021, 08:52
Μη συγκρίνεις bt023 με T30-31
Τα πρωτα ειναι οτι πιο basic υπαρχει σε st και τεχνολογιας προ 20ετιας, τα τελευταια ειναι τελευταιας 10ετια με υψηλη τεχνολογια και γομα που πιανει σε επιδόσεις sport ελαστικα οπως bt016pro η ακομη και s20

Αυτο ακριβως...
Εχει αλλαξει η τεχνολογια.
Μια χαρα θα σου ηταν κ το Τ31 κ το χειμωνα θα ησουν ακομα πιο ξεγνοιαστος.

Ειναι επικινδυνος ο Καρεας με βροχες... :p

katsar
06/07/2021, 09:30
Άσχετο το ξέρω αλλά το τ31 είναιλαστιχάρα :wave2:

νεοσσός
31/07/2021, 11:34
Τελικά έφεραν τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II και τα τοποθέτησα στον Περιστερά στην Καλλιρόης. Πρώτη φορά πηγαίνω σε αυτόν και θα του κάνω διαφήμιση, διότι η ποιότητα εξυπηρέτησης είναι σε άλλο επίπεδο.

Αφού κάνω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, θα γράψω εντυπώσεις. Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα, τα πρώτης τοποθέτησης Bridgestone Battlax BT023 μου είχαν φανεί μέτρια, ενώ τα S21 που είχα επί 3 χρόνια και 20.000 χιλιόμετρα, ήταν αισθητά καλύτερα.


429939


429940


429941

o teos
31/07/2021, 18:13
Τελικά έφεραν τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II και τα τοποθέτησα στον Περιστερά στην Καλλιρόης. Πρώτη φορά πηγαίνω σε αυτόν και θα του κάνω διαφήμιση, διότι η ποιότητα εξυπηρέτησης είναι σε άλλο επίπεδο.

Αφού κάνω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, θα γράψω εντυπώσεις. Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα, τα πρώτης τοποθέτησης Bridgestone Battlax BT023 μου είχαν φανεί μέτρια, ενώ τα S21 που είχα επί 3 χρόνια και 20.000 χιλιόμετρα, ήταν αισθητά καλύτερα.


429939


429940


429941

Έβαλες λαστιχο που κάνει τα πάντα και συμφαιρει...enjoy...θα βγάλουν περισσότερα χλμ απ το s21 και από κράτημα αντε γεια, παιζει να ναι τα καλύτερα στην κατηγορία τους μαζί με τα power gp ;)

νεοσσός
01/08/2021, 15:01
Με αφορμή την ακόλουθη μία συζήτηση που είχαμε πέρσι σε νήμα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159347&page=3) για άλλη μοτοσυκλέτα, κάνω μερικές πρώιμες σκέψεις για αλλαγή αναρτήσεων. Απέχω από την απόφαση αρκετά, αλλά χρειάζομαι τη γνώμη πιο έμπειρων, ώστε να ωριμάσει η σκέψη και να γίνει συνετή αγορά, αν χρειάζεται τελικά.

Παραθέτω πρώτα τη σχετική κουβέντα:



Εφόσον είναι σε άριστη κατάσταση δεν πειράζεις απολύτως τίποτα γιατί η 'βελτίωση' που θα επιφέρεις είναι αμφισβητούμενη.
Οι αναρτήσεις είναι μια χαρά και,στο επίπεδο που βρίσκεσαι τώρα, δεν πρόκειται να δεις μεγάλη διαφορά και ούτε τα σωληνάκια των φρένων θέλουν αλλαγή.


Στο Hornet 900 έχω πίσω Ohlins, το απλό, το οποίο μεταμορφώνει το μηχανάκι.
Θέλει service εδώ και κάποιο διάστημα, το χρειάζεται γιατί δεν είναι όπως ήταν, αλλά και πάλι είναι κλάσεις ανώτερο του original το οποίο είχε και ρύθμιση απόσβεσης παρακαλώ.
Βασικά με το original ή θα κουνάει αν ανοίξεις το γκάζι αν έχεις μαλακά την απόσβεση, ή θα κοπανάει αν την σφίξεις.
Το Ohlins λοιπόν το έβαλα πριν περίπου 14 χρόνια, εχει κάνει αρκετά track days οπου ζορίζεται περισσότερο το αμορτισέρ, κι έχει κάνει και 96000 χλμ στο δρόμο.
Οπως καταλαβαίνεις αυτα που γράφεις δεν ισχύουν σε καμμία περίπτωση.
Αυτό που ισχύει είναι οτι μια καλή ανάρτηση είναι οτι καλύτερο για μια μοτοσυκλέτα και πάντα αξίζει σαν βελτίωση.
Απλά εσύ δεν ξέρεις πόσο αλλάζει το μηχανάκι με μια καλή ανάρτηση. :wave2:


Να προσθέσω οτι το Ohlins το πήρα μεταχειρισμένο με πολύ λίγα χλμ, και το έβαλα πανω όπως ηταν, χωρίς service.
:uplate:


Ξέρουμε ρε φίλε, χέρια να το καταλάβουμε δεν έχουμε :bawl:...


Στο πολύ σωστό ποστ του Sapila Racing να προσθέσω οτι ακόμα και ένας αρχάριος οδηγός θα δει μεγάλη διαφορά με την καλή ανάρτηση μόνο και μόνο στη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στις λακκούβες όπου δε θα τερματίζει και θα τις περνάει αεροπορία.Η άνεση θα βελτιωθεί κατακόρυφα συγκριτικά με τις budget εργοστασιακές αναρτήσεις.

Παρομοίως και εγώ στο R1 που είχα παλιότερα έβαλα μεταχειρισμένη ohlins χωρίς να κάνω καν σέρβις και ακόμα και όταν μετά απο πολλά km έπεσε σταδιακά η απόδοση της ήταν σε σαφώς ανώτερη κατάσταση απο την μαμά ανάρτηση

Βέβαια μιλάμε για αναρτήσεις των 1200 ευρώ.Οι aftermarket που μπαίνουν στα μεσαια μηχανάκια κοστίζουν βαριά στα 600 ευρώ και σαφώς δεν έχουν την ίδια ποιότητα με τις καλές σειρές των Supersport αλλά παραμένουν κατα πολύ καλύτερες απο τις εργοσιακές.

Μακράν το καλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κάποιος στη μοτοσυκλέτα του όποια και αν είναι αυτη.

Στη συνέχεια διερωτώμαι αν ένα σετ αναρτήσεων έχει να προσφέρει κάτι για τη δική μου απλή χρήση. Δεν μπαίνω σε πίστα, ούτε πιέζω στο δρόμο. Θα βελτιωθεί η ποιότητα απόσβεσης και ταυτόχρονα η άνεση ή μήπως θα σκληρύνει η αίσθηση;

Κι αν πούμε ότι αξίζει, ποιο είναι το θεμιτό χρηματικό εύρος; Διότι βλέπω σετ αναρτήσεων μπροστά-πίσω από 700€ με την τοποθέτηση, μέχρι 1.700€.

o teos
01/08/2021, 16:48
Οτιδήποτε ρυθμιζόμενο σετ να βάλεις στο mt θα ναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τις μαμα...ναι ακόμα και στο δικό σου τρόπο οδήγησης θα προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά και ίσως πιέσεις και λιγο περισσότερο...μην μπεις σε τρελα έξοδα τύπου οχλινς 2500-3000 ευρώ εκτός αν έχεις σκοπό να δώσεις πόνο σε καμια πιστα..όσον αφορά το αν θα σκληρύνει η οχι οι ρυθμιζόμενες ρυθμίζονται ανάλογα τον αναβάτη και τη χρήση που κάνει..αν θες πόλη και κομιουτινγκ στους άθλιους δρόμους μας θα τείνει το σεταπ προς μαλακό..οι αποσβέσεις επαναφοράς δεν έχουν να κάνουν με αυτό αλλά με την πρόσφυση και σταθερότητα της μοτο..εκεί θα παίξεις με το σαγκ και τη συμπιεση για να ναι κάπως πιο άνετο και μαλακό...ότι άλλο θες ρωτάς...πάντως οι αναρτήσεις σε μηχανάκι που δεν έχει ρυθμίσεις είναι απ τις καλύτερες που μπορείς να κάνεις..;)

doctoras
02/08/2021, 08:45
Νεοσε δες και εδω ειμαι πολυ ικανοποιημένος για παρόμοια χρηση που θελεις να κανεις
https://www.motomag.gr/market-news/nea-amortiser-hagon-gia-yamaha-mt-07-mt-07-tracer
Βγαίνει και με υδραυλική προφορτιση

karateo
02/08/2021, 08:56
Έτσι όπως το πάς δε νομίζω να δείς καμία διαφορά. Και να δείς σίγουρα δεν θα αξίζει τα >€500 που χρειάζονται.
Μία αλλαγή στη σέλα θα τη χαρείς πολύ περισσότερο πιστεύω.

νεοσσός
02/08/2021, 11:02
Όπως είδες πιο πάνω, κάποιοι πιστεύουν το αντίθετο. Το σκέφτομαι ακόμα, δεν είναι μικρό το ποσό για να το δώσω σε κάτι που δε θα μου χρειαστεί.

Άσε που στις βόλτες θα έχω γκρίνια του τύπου "Τι τιν έβαλες τις ώχληνς αφού το πας τσουλώντας." :lol:

karateo
02/08/2021, 11:27
Κοίτα, όλα είναι σχετικά.

Εγώ σου έκανα τη σύγκριση ~€150 για σέλα με ~€500 για ανάρτηση και πιστεύω ότι η σέλα θα σου δώσει πολύ μεγαλύτερη άνεση.
Δεν ξέρω αν μετά τα μαθήματα του Χούντρα το πιέζεις περισσότερο αλλά αν θυμάμαι καλά το οδηγείς όπως οι περισσότεροι στο στρώσιμο αν όχι ακόμα πιο ομαλά. :)

Ρώτα στο συνεργείο σου αν ξέρουν κάποιον που έχει κάνει την αλλαγή αν μπορείτε να κάνετε μία βόλτα να το δοκιμάσεις.

νεοσσός
02/08/2021, 14:35
Για παράδειγμα, για MT-07 υπάρχουν αυτές (https://extraproducts.gr/index.php/el/component/partssearcher/?model_cc=&make_id=7&model_id=MT-07&model_year=2015&view=searchparts&page=1&vmCategoryId=2282&virtuemart_category_id=2282), ενώ κατά περιόδους εμφανίζονται προσφορές σαν εκείνη του 2015 για πιο απλές σειρές (https://www.bikeit.gr/gia-moto-anartiseis/item/9986-prosfora-ohlins-gia-yamaha-mt-07).

BabisStinson
02/08/2021, 15:39
Νεοσσέ με μία ανάρτηση πίσω θα δεις μεγάλη διαφορά ακόμα κι αν μην το πιέζεις. Εγώ έχω την K-Tech Razor, είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος. Στο ΜΤ-07 η εργοστασιακή είναι πραγματικά μάπα και αναπηδάει με το παραμικρό. Με την K-Tech η μηχανή πηγαίνει πιο "στρωτά", πιο "βιδωμένη" στο έδαφος και δεν αναπηδάει. Επίσης επειδή θα βάλεις ελατήριο στα κιλά σου θα δεις ότι δεν βουλιάζει πολύ στην στροφή, ακόμα και και εν στάσει.
Φουλ μπροστινό μην βάλεις, είναι άχρηστο κατά την γνώμη μου για την χρήση που κάνεις/κάνουμε. Απλά επειδή περνάνε και τα χρόνια όταν κάνε ένα service στο μπροστινό με νέα λάδια/τσιμούχες βάλε αν θες ένα σετ καλύτερα ελατήρια.

o teos
02/08/2021, 17:46
Το μπροστινό του mt07 ειναι λιγο καλύτερο από σωμιε σε ντιβάνι του 1965...το πισω στα καινούρια τρώγεται έχει απόσβεση επαναφοράς...κάπου έχει ένα βίντεο βελτίωσης του μπροστινού ο μοςς με μια φοβερή πατέντα και με πιο χοντρό λαδι...ρυθμιζόμενο δε θα ναι αλλαααα...και πισω αν βρεις από κανένα μοντέλο 2019-2020 την έκανες τη δουλίτσα σου...εναλλακτικά καπου έπαιζε μια προσφορά μπροστινό κανα 500αρι και πισω παλι βάζεις από μεταγενεστερο μοντέλο...λύσεις του τύπου άλλαξε μόνο το πισω και είσαι κομπλέ είμαι επικίνδυνες δε θα αναλύσω τα αυτονόητα..καλύτερα να είναι σωμιες όλο πάρα μισο μισο
...αυτά...νομίζω η προσφορά είναι απ τον wolf...:wave2:

basilis_k6
02/08/2021, 18:59
Τελικά έφεραν τα Pirelli Diablo Rosso Corsa II και τα τοποθέτησα στον Περιστερά στην Καλλιρόης. Πρώτη φορά πηγαίνω σε αυτόν και θα του κάνω διαφήμιση, διότι η ποιότητα εξυπηρέτησης είναι σε άλλο επίπεδο.

Αφού κάνω μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, θα γράψω εντυπώσεις. Όπως είχα αναφέρει παλαιότερα, τα πρώτης τοποθέτησης Bridgestone Battlax BT023 μου είχαν φανεί μέτρια, ενώ τα S21 που είχα επί 3 χρόνια και 20.000 χιλιόμετρα, ήταν αισθητά καλύτερα.


429939


429940


429941

καλοφορετα και απο εδω και ευχαριστώ για τα παλια σου τα παπούτσια :lol:

νεοσσός
03/08/2021, 08:41
καλοφορετα και απο εδω και ευχαριστώ για τα παλια σου τα παπούτσια :lol:

Καλοφάγωτα! Λιώσε τα, γιατί μαζί μου δεν είχαν τέτοια χαρά.

DoctoR_k6
03/08/2021, 14:53
Aστο οπως ειναι το μπροστινο Νεοσσε. Πιο τζαμπα λεφτα πεθαινεις.
Φατα στις βενζινες.
Καλα χλμ με το καινουριο ελαστικο.

Ανοιξε περιστερας στην Καλληροης? Μηπως εννοεις Μιχαλακοπουλου?
Η πηγες σε καποιον αλλο...

νεοσσός
03/08/2021, 15:00
Σωστά, στη Μιχαλακοπούλου είναι ο Περιστεράς, όχι στην Καλλιρρόης.

THRESH
04/08/2021, 11:30
χθες μου έκανε ένα καλό (MT 07 2014)

όταν έβαζα με διακόπτη μεγάλη σκάλα στα φώτα , το φως νέκρωνε τελείως, σκοτάδι :lol:

με διακόπτη σινιάλου δούλευε όμως

μετά απο καμιά ωρίτσα που ξαναδοκίμασα μεγάλη σκάλα, ο διακόπτης δούλευε κανονικά

παγκόσμια πατέντα η αυτο-ίαση μοτοσυκλετών Yamaha :lol:

Mimo750
04/08/2021, 14:29
Καλησπέρα, εμένα το μτ έχει κάνει 50Κ χιλιόμετρα και ψάχω να βρω πίσω αμορτισέρ απο πιο καινούργια μτ κυρίως απο 2018+ που τα πουλάνε αλλά δε βρίσκω, μαλλον βρήκα ενα στο ebay του 2018 αλλα το δίνει περιπου 190 ευρω μαζι με τα μεταφορικά, Υπάρχει άλλη λύση σε προσιτή τιμή μέχρι 250 ευρώ ας πούμε και σε άλλες μάρκες? Ευχαριστώ.

BabisStinson
04/08/2021, 14:51
Καλησπέρα, εμένα το μτ έχει κάνει 50Κ χιλιόμετρα και ψάχω να βρω πίσω αμορτισέρ απο πιο καινούργια μτ κυρίως απο 2018+ που τα πουλάνε αλλά δε βρίσκω, μαλλον βρήκα ενα στο ebay του 2018 αλλα το δίνει περιπου 190 ευρω μαζι με τα μεταφορικά, Υπάρχει άλλη λύση σε προσιτή τιμή μέχρι 250 ευρώ ας πούμε και σε άλλες μάρκες? Ευχαριστώ.

Λογικά εντός budget θα βρεις σε YSS (https://motorbike.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82/yss-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%AD%CF%81-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%85amaha-mt-07-2014-2016/) . Ρώτα στην Wolf Racing μετά τις διακοπές, ο Γιώργος πάντα έχει άριστη εξυπηρέτηση!

Mimo750
04/08/2021, 15:49
Ευχαριστώ, θα ρωτήσω.

Να ρωτήσω κάτι επιπλέον το αμορτισερ της γενιας 2018+ λογικά κάνει και για της πρώτης γενιας μτ 2014-2017 έτσι?

BabisStinson
04/08/2021, 19:02
Ευχαριστώ, θα ρωτήσω.

Να ρωτήσω κάτι επιπλέον το αμορτισερ της γενιας 2018+ λογικά κάνει και για της πρώτης γενιας μτ 2014-2017 έτσι?

Αυτό δεν το γνωρίζω σίγουρα, αλλά νομίζω ότι ισχύει. Δεν ρωτάς σε κάποιο συνεργείο Yamaha για σίγουρα;
Εγώ πάντως θα προτιμούσα ένα YSS, ή θα μάζευα μερικά χρήματα ακόμα και θα έπαιρνα κάποιο Nitron, Ohlins, K-Tech (όπως και έκανα)

DoctoR_k6
04/08/2021, 19:29
Καλησπέρα, εμένα το μτ έχει κάνει 50Κ χιλιόμετρα και ψάχω να βρω πίσω αμορτισέρ απο πιο καινούργια μτ κυρίως απο 2018+ που τα πουλάνε αλλά δε βρίσκω, μαλλον βρήκα ενα στο ebay του 2018 αλλα το δίνει περιπου 190 ευρω μαζι με τα μεταφορικά, Υπάρχει άλλη λύση σε προσιτή τιμή μέχρι 250 ευρώ ας πούμε και σε άλλες μάρκες? Ευχαριστώ.

Παρε κανα τηλ στον K-Shock κ μαθε τιμουλα για rebuild του δικου σου κ αν παιρνει καμια εξτρα ρυθμιση.
Μπορει το κοστος να ειναι πιο λογικο.
350ε για YSS εγω δεν θα εδινα...

BabisStinson
05/08/2021, 07:22
To 350 ευρώ θα είναι χωρίς κάποια έκπτωση που ίσως παίξει. Επίσης επειδή το διαβάζω αρκετά, ποια είναι τα πλεονεκτήματα του να κάνεις rebuild/revalve σε κάτι που ποιοτικά είναι εμφανώς μέτριας/κακής ποιότητας; Ειλικρινής απορία.
Εγώ όταν έβαλα δίπλα δίπλα παλιό/νέο αμορτισέρ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "πόσο σας κόστισε ρε παιδιά το αμορτισέρ, 30 ευρώ;". Σίγουρα δεν θα έριχνα λεφτά να το βελτιώσω.

DoctoR_k6
05/08/2021, 10:34
To 350 ευρώ θα είναι χωρίς κάποια έκπτωση που ίσως παίξει. Επίσης επειδή το διαβάζω αρκετά, ποια είναι τα πλεονεκτήματα του να κάνεις rebuild/revalve σε κάτι που ποιοτικά είναι εμφανώς μέτριας/κακής ποιότητας; Ειλικρινής απορία.
Εγώ όταν έβαλα δίπλα δίπλα παλιό/νέο αμορτισέρ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "πόσο σας κόστισε ρε παιδιά το αμορτισέρ, 30 ευρώ;". Σίγουρα δεν θα έριχνα λεφτά να το βελτιώσω.

Αυτο θα το καταλαβεις οταν το κανεις κ μονο.
Θα μπορεις να συγκρινεις το πριν κ το μετα.
Οπως ρολο παιζει κ ποιος στο κανει.
Εγω ξερω πολλους που μετα απο rebuild/revalve ειδανε ενα αλλο αμορτισερ καμια σχεση με αυτο που ειχαν.
Αλλοι ομως οχι.

Απλα δεν μπορουν ολοι να διαθεσουν 350 ευρω (πανω κατω) αν μπορει να καλυψουν τις αναγκες τους (κ καλυτερα ισως) με 70-80ε.

peterTHErider
05/08/2021, 15:23
καλοφορετα και απο εδω και ευχαριστώ για τα παλια σου τα παπούτσια :lol:

μια φιλική απορία...
σίγουρα οι εποχές είναι δύσκολες και δεν κρίνω κανέναν αλλά φόρεσες μεταχειρισμένα λάστιχα 3ετίας με 20000χλμ??:eek:

doctoras
06/08/2021, 17:28
Τι μαρκας ειναι το στοκ αμορτισερ?
Αν ειναι showa αξιζει το rebuild αλλα επελεξε που θα το κανεις.
Επισης αν εισαι πανω απο 85kg ενδεχεται να χρειαζεσαι νεο ελατήριο στα μετρα σου

THRESH
15/10/2021, 10:34
καλησπέρα στο λαμπρό κομιούνιτι,

οι μαμά λαιμοί εξάτμισης του ΜΤ-07 παίζει να ταιριάζουν σε άφτερ μάρκετ εξάτμιση , χωρίς κολλήσεις κλπα ?

νόμιζα οτι όλο το εργοστασιακό σύστημα είναι ολόσωμη και απαιτεί αντίστοιχα ολόσωμη άφτερ-μάρκετ λύση

doctor_john
15/10/2021, 10:47
Eίναι ενα κομμάτι δεν γίνεται χωρίς μια δυο κολλήσεις.
Δεν είναι ακριβή εργασία, πιθανά σώζεται και η θέση του λ.

Αν έχεις και το τελικό σου κάνει την προσαρμογή και φεύγεις χαρούμενος
με ένα καζάκι στην πλάτη να μην μπορείς να οδηγήσεις :lol:

THRESH
15/10/2021, 11:04
κ εγώ αυτό καταλαβαίνω αλλά ο πωλητής της άφτερ επιμένει οτι ταιριάζει η άφτερ με τους μαμά λαιμούς
χωρίς κολλήσεις

τώρα για το "καζάκι" :

α) γκαζάκι ?
β) καζανάκι ?
γ) ανάλυση καθηγητή Καζάκη ?
δ) Ντόνσκιε Καζάκι που με έχει πάει κουβά τουλάχιστον καναδυό φορές ?

έχω πολλές ερωτήσεις :lol: