PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

nik0la0s
21/06/2014, 16:59
Χαλαρώστε παίδες. :-)
Το σημαντικο ειναι πως δεν πρόκειται για γενικό πρόβλημα αλλά για ελάχιστες μεμονωμένες περιπτώσεις.

Red Rider
21/06/2014, 20:17
http://www.motorcyclenews.com/mcn/news/newsresults/new-bikes/2014/january/yamaha-mt-07-street-racer-concept/

:a8:

MT07
21/06/2014, 22:45
Εγω παντως δεν εχω ξανα αντιμετωπισει προβλημα με σβησιμο. Ειναι οντως απιστευτη μηχανη και πραγματικα απορω με την τιμη της και πως χτυπησε τον ανταγωνισμο. Οι ταξινομισεις της απο οτι εχω διαβασει εχουν ξεπερασει καθε προσδοκια και νομιζω οτι το αξιζει. Ειναι πολυ ανετη μοτοσυκλετα πολυ ελαφρια με απιστευτη εμφανιση και πολυ δυναμη, και να φανταστειτε οτι ειμαι ακομα στο στρωσιμο εχω 350 χλμ και δεν εχω ξεπερασει τις 5.000 στροφες, αναρωτιεμαι μετα τις 5.000 πως θα πηγαινει αφου εχω διαβασει οτι η ροπη της αρχιζει καπου εκει...

notakos600
22/06/2014, 09:24
Καλά το μηχανάκι είναι κουκλάκι, δεν το συζητάμε καν αυτό. Ακόμη και να υπάρχουν κάποιες παιδικές ασθένειες ή θα εκλείψουν μεγαλώνοντας ή μετά από κάποιο διάστημα παύουν να έχουν σημασία (βλέπε 660).

foogr01
22/06/2014, 19:00
Το οδήγησα το ΣΚ σε test ride. Πολύ φιλικό μηχανάκι. Δε με προβλημάτισε καθόλου, είναι όμορφο (υποκειμενικό αυτό βέβαια) και άμα του ανοίξεις το γκάζι έχει να δώσει. Για μες την πόλη και τα περίχωρα θα είναι ταμάμ και παιχνιδιάρικο. Για μηχανάκι που το πλασάρουνε για καθημερινή χρήση με εξέπληξε πολύ ευχάριστα ! Συν ότι έχει λέει καλή κατανάλωση. Αν έψαχνα για γυμνό commuter θα ήταν επιλογή μου πιστεύω.















(Βέβαια μετά οδήγησα το 09... και μου έφυγε το κλαπέτο :eek:)

notakos600
22/06/2014, 19:06
(Βέβαια μετά οδήγησα το 09... και μου έφυγε το κλαπέτο :eek:)

Νταξ, δύο χρόνια νεώτερο, τι περίμενες; :lol:

grgasteus
22/06/2014, 20:10
ποιοί το δίνουν για test ride στην αθήνα ;

nik0la0s
24/06/2014, 10:26
700km αισίως και σε λίγο πλησιάζει το πρώτο service/αλλαγή λαδιών κλπ.
Η μηχανή, ως νέο χρήστη, καθημερινά με εντυπωσιάζει με το πόσο φιλική είναι στην χρήση.
Δεν είμαι λάτρης της ταχύτητας, οπότε δεν θα ακούσετε ποτέ από εμένα για τελικές.
Για επιταχύνσεις όμως, με όποια σχέση και να έχω στο κιβώτιο, από τις 3Κ rpm που κινούμαι κατά ΜΟ λόγω στρωσίματος, η μηχανή επιταχύνει απίστευτα.
Δεν μπαίνεις καν στον κόπο να πεις πως θα κατεβάσεις σχέση.

I love this bike!

nik0la0s
30/06/2014, 10:31
Καλημέρα σε όλους. Επειδή σε λίγο φθάνω τα 1000χλμ, εχει κανεις να μου προτείνει εξουσιοδοτημένο Yamaha που να εχει σωστούς μάστορες και σωστές τιμές;

Περιοχή Αττική, δυτικά προάστια - κέντρο

desklit
30/06/2014, 11:11
στον γκουζιβελάκη πήγαινε στην λ.καβάλας ή στον σταμάτη στον πειραιά.

προτείνω γκουζιβελάκη μιας κ εκεί πήγαινα το φαζερ αλλά και ο άλλος είναι καλός

Julius
30/06/2014, 11:22
Σταμάτης στον πειραιά.

+1000 Για τον Σταμάτη, Σοβαρός, ψείρας και λογικός στις χρεώσεις

Red Rider
30/06/2014, 12:10
+1000 Για τον Σταμάτη, Σοβαρός, ψείρας και λογικός στις χρεώσεις

Ένα + και από εμένα για τον Σταμάτη!

dankannn
30/06/2014, 12:41
ΤΣΕΣΜΕΛΗΣ ΝΙΚΟΣ στην οδό Θεοφιλοπούλου στην Αθήνα τηλ. 210-9242792 (εξουσιοδοτημένο YAMAHA)

esavuke
30/06/2014, 14:58
ο πιερρακος τι λεει?

spyrakos35
30/06/2014, 20:07
+1300 για τον τσεσμελη.....

MT07
01/07/2014, 11:48
παιδια εφτασα αισιως τα 500χλμ, μηπως πρεπει να λαδωσω την αλυσιδα η μπορει να περιμενει μεχρι τα 1000χλμ (πρωτο service) ;;;

harris_x
01/07/2014, 11:53
παιδια εφτασα αισιως τα 500χλμ, μηπως πρεπει να λαδωσω την αλυσιδα η μπορει να περιμενει μεχρι τα 1000χλμ (πρωτο service) ;;;

καλύτερα να την λαδώσεις δεν είναι κάτι δύσκολο...

MT07
01/07/2014, 12:14
καλύτερα να την λαδώσεις δεν είναι κάτι δύσκολο...
Ελεγα να το συνδυασω και με ενα καλο πλυσιμο που σου λαδωνουν και την αλυσιδα στο τελος αλλα δυστηχως οσο και να ψαξω βορεια προαστια δεν βρισκω τιποτα μαλλον πρεπει να κατεβω προς κεντρο.

esavuke
06/07/2014, 09:55
ειπε κανεις τπτ για αβολη σελλα?

319684

nik0la0s
06/07/2014, 10:17
Του οδηγού ειναι εξαιρετική.
Του συνεπιβάτη ειναι λιγο αβολη αλλά ειναι σαν να περιμένεις από ένα SS να εχει βολική σέλα συνεπιβάτη.
Δεν γίνεται.

motomaniac
06/07/2014, 10:23
Του οδηγού ειναι εξαιρετική.
Του συνεπιβάτη ειναι λιγο αβολη αλλά ειναι σαν να περιμένεις από ένα SS να εχει βολική σέλα συνεπιβάτη.
Δεν γίνεται.

ναι αλλα δεν ειναι ss... μηχανακι πολης ειναι. αλλα ολα για την μοστρα..

nik0la0s
06/07/2014, 12:28
ναι αλλα δεν ειναι ss... μηχανακι πολης ειναι. αλλα ολα για την μοστρα..

Δεν είναι μηχανάκι πόλης. Το ότι δεν υπάρχει κατηγορία από τις γνωστές να το εντάξουμε, δεν το καθιστά μηχανάκι πόλης.

Ίσως μπορούσε να χαρακτηριστεί ένα μικρό street fighter. Δεν είναι αυτό όμως το ζήτημα, η ταμπέλα δηλαδή.
Το ζήτημα είναι πως δεν φτιάχτηκε ούτε για ταξίδια, ούτε για δικάβαλες βόλτες με σκοπό την άνεση.

Και ταξίδια πάει, και δικάβαλο παίρνει αλλά δεν είναι αυτός ο προορισμός του.

Αν ως κριτήριο επιλογής ήταν ο συνεπιβάτης, τότε είναι μια λάθος αγορά.

motomaniac
06/07/2014, 12:55
Δεν είναι μηχανάκι πόλης. Το ότι δεν υπάρχει κατηγορία από τις γνωστές να το εντάξουμε, δεν το καθιστά μηχανάκι πόλης.

Ίσως μπορούσε να χαρακτηριστεί ένα μικρό street fighter. Δεν είναι αυτό όμως το ζήτημα, η ταμπέλα δηλαδή.
Το ζήτημα είναι πως δεν φτιάχτηκε ούτε για ταξίδια, ούτε για δικάβαλες βόλτες με σκοπό την άνεση.

Και ταξίδια πάει, και δικάβαλο παίρνει αλλά δεν είναι αυτός ο προορισμός του.

Αν ως κριτήριο επιλογής ήταν ο συνεπιβάτης, τότε είναι μια λάθος αγορά.

μπρος τα καλη τι ειναι ο κωλος (του συνεπιβατη) ειναι δικυλινδρο. δεν εχει αλογα, δεν εχει αναρτησεις και φρενα για καγκουριες. αρα τι streetfigther ειναι? σαν το er5 ειναι με πιο αγριο look...

esavuke
06/07/2014, 13:57
er5;να κανεις ενα μια βολτα πρωτα..μια χαρα δαγκωνει το μηχανακι

motomaniac
06/07/2014, 20:28
er5;να κανεις ενα μια βολτα πρωτα..μια χαρα δαγκωνει το μηχανακι

χαχαχχαχαα σιγα μην με φαει με τα 64,6 αλογα του που μετρησε το μοτο στα παντα αισιοδοξα δυναμομετρα του. υποθετω οτι την τρωει ασχημα απο παλιο 400 πιστας. (ανοιχτο ε?)

στο μονο που παραδεχομαι τετοιο μηχανακι ειναι οτι καλα την δουλεια του. απο το σημειο α στο β χωρις να καιει.

esavuke
06/07/2014, 21:45
βολτα πρωτα λεμε και μετα αποψη!


ποιο μοτο;

319697


Power and torque readings to the crankshaft (standard CE95 / 1)

Kawasaki ER-6n (red curves): 78.7 hp at 9160 rev / min, 7 kgm at 7158 rev / min Yamaha MT-07 (green curves): 82.1 hp at 9136 rev / min, 7, 5 mkg at 6519 rev / min

Power and torque returned to the wheel

Kawasaki ER-6n (red curves): 72.1 hp at 9160 rev / min, 6.4 kgm at 7158 rev / min Yamaha MT-07 (green curves): 75.1 hp at 9136 rev / min, 6.9 kgm at 6519 rev / min


Average consumption recorded during the test

Kawasaki ER-6n: 6.1 l/100 km Yamaha MT-07: 4.8 l/100 km

Kerb Weight audited

Kawasaki ER-6n: 205 kg (102 AV, 103 AR), 204 kg announced Yamaha MT-07: 180 kg (88 AV, 92 AR), 179 kg announced

http://www.moto-station.com/article17199-kawasaki-er-6n-vs-yamaha-mt-07-fausses-jumelles-vraies-ennemies-.html

alexxxcbr
06/07/2014, 22:55
Ίσως μπορούσε να χαρακτηριστεί ένα μικρό street fighter.

Ε οχι και streetfighter βρε παιδια.Ενα γυμνο γιαπωνεζικο ειναι για χαλαρες βολτιτσες.:smokin:

esavuke
06/07/2014, 23:01
εγω παντως το δικο σου σε κοκκινο για 8 χρονια ειχα πριν κ το γκαζι δεν μου λειπει..

alexxxcbr
06/07/2014, 23:08
εγω παντως το δικο σου σε κοκκινο για 8 χρονια ειχα πριν κ το γκαζι δεν μου λειπει.. το tuono; το κρατημα,οι αναρτησεις και τα φρενα σου λειπουν;

wizgrav
06/07/2014, 23:40
Μεχρι στιγμης εχω κάνει 500χμ με το μηχανακι. Δεν ξέρω για την ποιοτητα των περιφερειακών αλλα τουλάχιστον δείχνουν στημένα για να λειτουργουν σε γρηγορους ρυθμους. Είναι ελαφρύ και ευκίνητο με αρκετη ροπή απο πολυ χαμηλά. Κινεισαι γρήγορα παντου στη πόλη και στα περίχωρα. Αν θελει κάποιος μπορεί κάλιστα να κάνει καγκουριές με αυτό το μηχανάκι, ισως να είναι και απο τις καλύτερες επιλογές. Νομιζω πως η κατηγορια που του ταιριάζει πιο πολύ είναι καφε ρεισερ

nik0la0s
07/07/2014, 00:38
1200χλμ μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπει ταμπέλα σώνει και ντε.
Anyway...

Έχω μέση κατανάλωση 5.1 lt/100km.

Ειναι η πρώτη μου μηχανή, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με δικές μου μηχανές.

Ωστόσο θεωρώ πως ειναι μια μηχανή που τα κάνει όλα εκτός απο το να πηγαίνεις για ψώνια.

Σβέλτη. Ευέλικτη. Ελαφριά. Ροπάτη. Φρενάρει εξαιρετικά.
Όσο εύκολα οδηγείται στην πόλη, άλλο τόσο και στην εθνική.

Αν το μη χαλαρό προσδιορίζεται από 1300cc μοτό με T5 Garrett, τότε ναι ειναι για χαλαρές βόλτες.

Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο να ζητήσει κανεις απο μια μηχανή.

Δεν εχει upside down. Ε και;
Δεν φοράει Ohlins. Ε και;
Δεν φοράει ολόσωμη Akrapovic. Ε και;

Νομίζω πως πέφτουμε θύματα του marketing όταν δεν μπορούμε να δούμε πως έχουμε μια μηχανή που αξίζει κάθε € το οποίο ζητάει.

wizgrav
07/07/2014, 01:17
Εδω εχει και διάφορα χρήσιμα http://www.rg-racing.com/browseBike/Yamaha/MT-07/2014_onwards.aspx

motomaniac
07/07/2014, 02:30
1200χλμ μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπει ταμπέλα σώνει και ντε.
Anyway...

Έχω μέση κατανάλωση 5.1 lt/100km.

Ειναι η πρώτη μου μηχανή, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με δικές μου μηχανές.

Ωστόσο θεωρώ πως ειναι μια μηχανή που τα κάνει όλα εκτός απο το να πηγαίνεις για ψώνια.

Σβέλτη. Ευέλικτη. Ελαφριά. Ροπάτη. Φρενάρει εξαιρετικά.
Όσο εύκολα οδηγείται στην πόλη, άλλο τόσο και στην εθνική.

Αν το μη χαλαρό προσδιορίζεται από 1300cc μοτό με T5 Garrett, τότε ναι ειναι για χαλαρές βόλτες.

Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο να ζητήσει κανεις απο μια μηχανή.

Δεν εχει upside down. Ε και;
Δεν φοράει Ohlins. Ε και;
Δεν φοράει ολόσωμη Akrapovic. Ε και;

Νομίζω πως πέφτουμε θύματα του marketing όταν δεν μπορούμε να δούμε πως έχουμε μια μηχανή που αξίζει κάθε € το οποίο ζητάει.


το tuono; το κρατημα,οι αναρτησεις και τα φρενα σου λειπουν;

μετρα και στον Αρη μπας και με ταπωσεις. το περιοδικο μοτο μετραει Αθηνα με το πιο χαρουμενο δυναμομετρο και βλεπει 65. τι θες? να μου πεις οτι ειναι πιο δυνατο απο στρωμα 650? ε και? την παλευεις? streetfighter δεν γινεται. ειναι χρεπει. παπι. απλα το πληρωσες οσα κ το πληρωσες και θες να διαιολογησεις τα λεφτα σου. κατανοητον. κι εγω μαλακας νιωθω που το 2006 εδωσα για f3 4500 αγρατζουνιστο οπως βγηκε απο το εργοστασιο ε και? τι σημαινει οτι δεν ειμαι χαζος και πηρα την καλυτερη μηχανη του κοσμου? οπως εκανες εσυ που εν ετει 2014 πληρωσες για αναρτησεις cbr600f2 1992 και πολλα σου λεω? ελα μαζευτε την λιγο μην σαν την πατησουμε οι γαμαχαιοι...

esavuke
07/07/2014, 07:20
το εχεις κανει βολτα?οχι?
ντεν εχεις αποψη!

σε σχεσημε το τυονο τωρα
το κοκινο το R με το μαυρο σκελετο ειχα

το γκαζι του μια χαρα ειναι

δεν λεω κατι αλλο απλα καντε το βολτα,τα νουμερα αυτα δεν ανταποκρινονται

οι αναρτησεις του φυσικα ειναι μετριες και χωρις ρυθμισεις
για χρηση ομως σε δρομο και αναλογικα με το γκαζι του ειναι οκ(με λιγο σφιξιμο)

τα φρενα του ειναι καλυτερα

η θεση οδηγησης ειναι εξισου καλη(η σελα μαπα ομως)

ο αερας δεν ειναι προβλημα,αλλα δεν πας και με 180 ορθιος(tuono)

δεν μου λειπει η καταναλωση να σου πω,η φασαρια,οι κραδσμοι,το να θελει μπαταρια φορτηγου για να παρει :)

αρχιδατο μηχανακι το τουονο για λιγους αλλα το απαξιωσε η κριση

alexxxcbr
07/07/2014, 07:55
το εχεις κανει βολτα?οχι?
ντεν εχεις αποψη!

σε σχεσημε το τυονο τωρα
το κοκινο το R με το μαυρο σκελετο ειχα

το γκαζι του μια χαρα ειναι

δεν λεω κατι αλλο απλα καντε το βολτα,τα νουμερα αυτα δεν ανταποκρινονται

οι αναρτησεις του φυσικα ειναι μετριες και χωρις ρυθμισεις
για χρηση ομως σε δρομο και αναλογικα με το γκαζι του ειναι οκ(με λιγο σφιξιμο)

τα φρενα του ειναι καλυτερα

η θεση οδηγησης ειναι εξισου καλη(η σελα μαπα ομως)

ο αερας δεν ειναι προβλημα,αλλα δεν πας και με 180 ορθιος(tuono)

δεν μου λειπει η καταναλωση να σου πω,η φασαρια,οι κραδσμοι,το να θελει μπαταρια φορτηγου για να παρει :)

αρχιδατο μηχανακι το τουονο για λιγους αλλα το απαξιωσε η κριση

Mε μπερδεψες τωρα.Τι να σου πω.Δεν συγκρινονται τα 2 μηχανακια.
Ισως δεν εκανε για σενα και τωρα βολευτηκες με το μτ07.:p

BabisStinson
07/07/2014, 08:23
1200χλμ μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπει ταμπέλα σώνει και ντε.
Anyway...

Έχω μέση κατανάλωση 5.1 lt/100km.

Ειναι η πρώτη μου μηχανή, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με δικές μου μηχανές.

Ωστόσο θεωρώ πως ειναι μια μηχανή που τα κάνει όλα εκτός απο το να πηγαίνεις για ψώνια.

Σβέλτη. Ευέλικτη. Ελαφριά. Ροπάτη. Φρενάρει εξαιρετικά.
Όσο εύκολα οδηγείται στην πόλη, άλλο τόσο και στην εθνική.

Αν το μη χαλαρό προσδιορίζεται από 1300cc μοτό με T5 Garrett, τότε ναι ειναι για χαλαρές βόλτες.

Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο να ζητήσει κανεις απο μια μηχανή.

Δεν εχει upside down. Ε και;
Δεν φοράει Ohlins. Ε και;
Δεν φοράει ολόσωμη Akrapovic. Ε και;

Νομίζω πως πέφτουμε θύματα του marketing όταν δεν μπορούμε να δούμε πως έχουμε μια μηχανή που αξίζει κάθε € το οποίο ζητάει.

- Μια χαρά κατανάλωση έχει!
- Στην εθνική πώς είναι με ταχύτητες 120-140 km/h? Δεν παλεύεται με τίποτα? Έχεις βάλει καμία μάσκα/ζελατίνα μήπως?
- Και Ohlins θα μπορεί να μπει αργότερα και Akrapovic, δεν είναι εκεί το θέμα. Σαν σύνολο καινούριας μηχανής με 6.000 ευρώ αξίζει τα λεφτά της απ' ότι φαίνεται και με το παραπάνω.

esavuke
07/07/2014, 08:40
Mε μπερδεψες τωρα.Τι να σου πω.Δεν συγκρινονται τα 2 μηχανακια.
Ισως δεν εκανε για σενα και τωρα βολευτηκες με το μτ07.:p

το καλυτερο μηχανακι που ειχα ποτε και αξιοπιστο,ολη την ευρωπη γυρισα μ αυτο

τα τελευταια χρονια οντως οι απαιτησεις μου ειχαν περιοριστει,και το τοσο γκαζι του και το στησιμο του δεν το χρειαζομουν πια,ελα ομως που ειται 60 ειται 160 εκαιγε το ιδιο:)

alexxxcbr
07/07/2014, 09:22
το καλυτερο μηχανακι που ειχα ποτε και αξιοπιστο,ολη την ευρωπη γυρισα μ αυτο

τα τελευταια χρονια οντως οι απαιτησεις μου ειχαν περιοριστει,και το τοσο γκαζι του και το στησιμο του δεν το χρειαζομουν πια,ελα ομως που ειται 60 ειται 160 εκαιγε το ιδιο:)

Τωρα συμφωνουμε.Εγω το εχω μονο για βολτες και ξεκαβλωμα.
Για καθε μερα εχω μονοκυλινδρο το οποιο εναι πολυ πιο ανετο και πιο γρηγορο σε συνθηκες πολης.
Αφου βολευτηκες με αυτο οκ.Καλα χιλιομετρα:wave2:

MT07
07/07/2014, 09:25
Να ρωτησω κατι τους κατοχουν του mt 07, Γιατι ενω η αλυσιδα μου ειναι σωστα σφιγμενη και γρασαρισμενη κανει σαν κουδουνιστρα ;;;;;;;;;;;;;;;;; (ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες με χαμηλες στροφες).

sapila racing
07/07/2014, 14:32
Να ρωτησω κατι τους κατοχουν του mt 07, Γιατι ενω η αλυσιδα μου ειναι σωστα σφιγμενη και γρασαρισμενη κανει σαν κουδουνιστρα ;;;;;;;;;;;;;;;;; (ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες με χαμηλες στροφες).

Προφανώς πας με τόσο λίγες στροφές που σκορτσάρει ο κινητήρας.

MT07
07/07/2014, 14:48
Προφανώς πας με τόσο λίγες στροφές που σκορτσάρει ο κινητήρας.

οχι φιλε μου, ειμαι στο στρωσιμο και με 5 χιλιαδες στροφες ακουγετε αρκετα. Το διαβασα και σε αλλο forum οτι ακουγετε εντονα η αλυσιδα. θα περιμενω το πρωτο service για να ρωτησω τον μηχανικο.

nik0la0s
07/07/2014, 15:18
Για τον φίλο παραπάνω που ρώτησε, μέχρι 130km/h που το έχω παει, ειναι ΟΚ. Βέβαια χρησιμοποιώ καλοκαιρινό μπουφάν.

Δεν το έχω παει παραπάνω για αρκετά λεπτα ώστε να σου πω.

Αλλα νομίζω πως γενικά στα γυμνά κάπου εκει στα 140 km/h ειναι το όριο άνεσης.

Για τα υπόλοιπα, νομίζω πως όντως το marketing πλέον εχει ωριμάσει ώστε να αναλωνόμαστε σε ανούσιες συγκρίσεις και στιχομυθίες.

Για καθημερινή χρήση που περιλαμβάνει
• πήγαινε έλα στο γραφείο
• καφεδάκια
• βόλτες με "μέση" τα 130km/h

Το μηχανάκι τα σπάει και δεν καίει τίποτα.

Ήμουν ανάμεσα σε ακριβότερα μοντέλα όπως

Brutale 800
Street Triple
MT09

από 3κύλινδρα

και

FZ8
GSR750
Z750

από 4κύλινδρα.

Αν δεν είχε βγει το MT07 μαλλον θα ήμουν με το Brutale (ή το 675 ή το 800).

Είπα αφού είναι πρώτη μηχανή, να μην βάλω πολλά άλογα ανάμεσα στα πόδια μου.
Οι φίλοι μου λένε όλοι πως σίγουρα στο μέλλον, όποια μηχανή και αν πάρω τώρα, θα την αντικαταστήσω με μια άλλη κάποια στιγμή.

Μετά από 1200χμ και έχοντας συνηθίσει την δύναμή της σιγα σιγα, θεωρώ πως δεν υπάρχει πρακτικός λόγος για περισσότερη δύναμη.

Ρεπρίζ εχει σχεδόν με κάθε σχέση κουμπωμένη στο κιβώτιο.

Τι να πω;

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω (αν εξαιρέσουμε την δουλεια που εχει κάνει το marketing) γιατι κάποιοι θάβετε μια μηχανή που απλά τα σπάει. :)

sapila racing
07/07/2014, 15:52
οχι φιλε μου, ειμαι στο στρωσιμο και με 5 χιλιαδες στροφες ακουγετε αρκετα. Το διαβασα και σε αλλο forum οτι ακουγετε εντονα η αλυσιδα. θα περιμενω το πρωτο service για να ρωτησω τον μηχανικο.

Aν είσαι με 5000 στροφές και ακούγεται ενώ είναι σωστά ρυθμισμένη, τότε απλά θα πρέπε να το συνηθίσεις.
Μερικες μοτο είναι έτσι.

Red Rider
07/07/2014, 17:27
μετρα και στον Αρη μπας και με ταπωσεις. το περιοδικο μοτο μετραει Αθηνα με το πιο χαρουμενο δυναμομετρο και βλεπει 65. τι θες? να μου πεις οτι ειναι πιο δυνατο απο στρωμα 650? ε και? την παλευεις? streetfighter δεν γινεται. ειναι χρεπει. παπι. απλα το πληρωσες οσα κ το πληρωσες και θες να διαιολογησεις τα λεφτα σου. κατανοητον. κι εγω μαλακας νιωθω που το 2006 εδωσα για f3 4500 αγρατζουνιστο οπως βγηκε απο το εργοστασιο ε και? τι σημαινει οτι δεν ειμαι χαζος και πηρα την καλυτερη μηχανη του κοσμου? οπως εκανες εσυ που εν ετει 2014 πληρωσες για αναρτησεις cbr600f2 1992 και πολλα σου λεω? ελα μαζευτε την λιγο μην σαν την πατησουμε οι γαμαχαιοι...

Σαν να τα τσουβαλιάζεις μου φαίνεται..

amyroukai
07/07/2014, 18:28
Για καθημερινή χρήση που περιλαμβάνει
• πήγαινε έλα στο γραφείο
• καφεδάκια
• βόλτες με "μέση" τα 130km/h

Το μηχανάκι τα σπάει και δεν καίει τίποτα.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω (αν εξαιρέσουμε την δουλεια που εχει κάνει το marketing) γιατι κάποιοι θάβετε μια μηχανή που απλά τα σπάει. :)

Γιατί ο πουλμουρίδης έλλην δεν μπορεί να πάει για καφέ με λίγα κιουβικά και χωρίς τριψήφιο αριθμό ίππων, τι δεν καταλαβαίνεις; Αν δεν έχει ωχλινς πάουα κομάντα μαρκεζίνι μπρέμπο καπανί φίλτρο και μεταχειρισμένα λάστιχα από τρακ ντέι να φαίνεται ότι στρίψαμε, είναι παπί, "φίλος". Ωφου... :bawl:

BabisStinson
07/07/2014, 18:33
Για τον φίλο παραπάνω που ρώτησε, μέχρι 130km/h που το έχω παει, ειναι ΟΚ. Βέβαια χρησιμοποιώ καλοκαιρινό μπουφάν.

Δεν το έχω παει παραπάνω για αρκετά λεπτα ώστε να σου πω.

Αλλα νομίζω πως γενικά στα γυμνά κάπου εκει στα 140 km/h ειναι το όριο άνεσης.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ακόμα μία ερώτηση αν δεν βαριέσαι: Στα 130 πρέπει να πηγαίνει πολύ άνετα η μηχανή, σωστά? 700cc είναι αυτά.. Με δικάβαλο δοκίμασες μήπως? Το ΜΤ-07 είναι από τα καλύτερα value-for-money αυτήν την στιγμή!

nik0la0s
07/07/2014, 19:04
Τα 140km/h τα εχει από ρελαντί, τρόπος του λέγειν.
Για να καταλάβεις, με 130km/h και 6η, πηγαίνεις με το ECO αναμμένο.
Δικάβαλο θα αργήσω να δοκιμάσω γιατί είναι η πρώτη μηχανή και αν δεν την μάθω τέλεια, δεν βάζω άλλον επάνω.

wizgrav
07/07/2014, 20:42
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ακόμα μία ερώτηση αν δεν βαριέσαι: Στα 130 πρέπει να πηγαίνει πολύ άνετα η μηχανή, σωστά? 700cc είναι αυτά.. Με δικάβαλο δοκίμασες μήπως? Το ΜΤ-07 είναι από τα καλύτερα value-for-money αυτήν την στιγμή!

Στα 130 η μηχανή πάει άνετα, ειναι το σημείο που θέλει να αρχίσει να τα δίνει καλά, αλλα ο οδηγός αρχίζει να χει πρόβλημα καπου εκει απο τον αέρα. Εγω εβαλα δικάβαλο σχεδον αμέσως και είναι άνετο, δε ζορίζεται, τουλάχιστον σε ανοιχτό δρόμο.

byron
07/07/2014, 22:51
Μια χαρά μηχανάκι φαίνεται. Όμορφο και τσάμπα.
Τι άλλο θέλει κάποιος από ένα street γυμνό?

esavuke
08/07/2014, 07:38
σουζα με 3η

https://www.youtube.com/watch?v=JIjN1wZIk-s

0-100
0-140
0-180

https://www.youtube.com/watch?v=NrpLVIZ4kVI

MT07
08/07/2014, 09:27
Aν είσαι με 5000 στροφές και ακούγεται ενώ είναι σωστά ρυθμισμένη, τότε απλά θα πρέπε να το συνηθίσεις.
Μερικες μοτο είναι έτσι.

Ακριβως γι αυτον τον λογο ρωταω αυτους που εχουν την ιδια μηχανη για να σιγουρευτω οτι δεν παιζει κατι με την δικια μου και απλα ειναι φυσιολογικο.

MT07
08/07/2014, 09:37
Λοιπον εχθες ειχα το εξης θεματακι, ημουν με 4η 5η στο κιβωτιο και οταν ηθελα να σταματησω στο κοκκινο φαναρι δεν κατεβαζα ταχυτητα απλα κραταγα τον συμπλεκτη και φρεναρα εχοντας ας πουμε 4η στο κιβωτιο, οταν σταματαγα τελειως παταγα τον μοχλο των ταχυτητων να βαλω 1η και νεκρα αλλα δεν κατεβαιναν οι ταχυτητες και στην οθονη που γραφει τι ταχυτητα εχεις δεν εγραφε τιποτα (εχει ενα τετραγωνακι πανω απο το κοντερ στο οποιο γραφει τη ταχυτητα εχεις και στην νεκρα εχει μια παυλα, εμενα δεν εγραφε τιποτα, ηταν κενο) και επρεπε να κουνησω την μοτοσυκλετα λιγο μπρος πισω με τα ποδια μου για να παρει την σχεση στο σασμαν ή καταφερνα να βαλω 2η και ξεκιναγα με αυτη. Μου το εκανε δυο-τρεις φορες εχθες αλλα σημερα το πρωι καθολου. Να ανησυχω ;;;;;;;; (απλα ειναι εκνευριστικο γιατι στο φαναρι δεν μπορουσα να ξεκινησω αμεσως και κορναρανε απο πισω οι Ελληναρες).

zannisvel
08/07/2014, 09:44
Λοιπον εχθες ειχα το εξης θεματακι, ημουν με 4η 5η στο κιβωτιο και οταν ηθελα να σταματησω στο κοκκινο φαναρι δεν κατεβαζα ταχυτητα απλα κραταγα τον συμπλεκτη και φρεναρα εχοντας ας πουμε 4η στο κιβωτιο, οταν σταματαγα τελειως παταγα τον μοχλο των ταχυτητων να βαλω 1η και νεκρα αλλα δεν κατεβαιναν οι ταχυτητες και στην οθονη που γραφει τι ταχυτητα εχεις δεν εγραφε τιποτα (εχει ενα τετραγωνακι πανω απο το κοντερ στο οποιο γραφει τη ταχυτητα εχεις και στην νεκρα εχει μια παυλα, εμενα δεν εγραφε τιποτα, ηταν κενο) και επρεπε να κουνησω την μοτοσυκλετα λιγο μπρος πισω με τα ποδια μου για να παρει την σχεση στο σασμαν ή καταφερνα να βαλω 2η και ξεκιναγα με αυτη. Μου το εκανε δυο-τρεις φορες εχθες αλλα σημερα το πρωι καθολου. Να ανησυχω ;;;;;;;; (απλα ειναι εκνευριστικο γιατι στο φαναρι δεν μπορουσα να ξεκινησω αμεσως και κορναρανε απο πισω οι Ελληναρες).

Ολα τα μηχανακια (τουλαχιστον αυτα που εχουν περασει απο τα χερια μου) δεν μπορουν να κατεβασουν 5 ταχυτητες ενω ειναι σταματημενα. Εκτος αν παιζεις με το συμπλεκτη και τις κουμπωνεις μια μια. Αν δε νιωθεις ανετα να κανεις κατεβασματα τοτε προσπαθησε να κατεβαζεις οταν επιβραδυνεις και το κοντερ σου ειναι γυρω στα 30 μεχρι να φτασεις νεκρα. Πρωτη βαζουμε οταν ειμαστε σταματημενοι και ειμαστε ετοιμοι να ξεκινησουμε.

Τωρα για την ενδειξη της ταχυτητας... δε μπορω να σε βοηθησω. Λογικα ο αισθητηρας χρειαζεται κινηση για να δειξει.

amyroukai
08/07/2014, 09:55
το να θέλεις να κατεβάσεις 5 ταχύτητες σταματημένος στο φανάρι δεν είναι φυσιολογικό, όχι.
αλλά αν θελεις για να μην κάνεις αυτό που έκανες, άσε λίγο συμπλέκτη, ίσα να καταλάβεις ότι πάει να δώσει κίνηση στο γρανάζι, ξανατράβηξε τον συμπλέκτη και δοκίμασε να κατεβάσεις. Μόλις δεις ότι δεν κατεβάζει άλλες, κάνε πάλι το ίδιο. Ίσως να πρέπει να το κάνεις σε κάθε μία ταχύτητα. Πάντως η πιο καλή λύση είναι να κατεβάζεις όσο πας να σταματήσεις.

pipe_smoker
08/07/2014, 09:56
Τι άλλο θέλει κάποιος από ένα street γυμνό?

Ε όλο και κάτι παραπάνω/διαφορετικό θα θέλει.

Αλλιώς όλοι με τέτοιο θα κυκλοφορούσαν, και ούτε triple θα βγαίνανε, ούτε τουόνα θα βγαίνανε, ούτε οι μπουλντόζες (πώς διάλο τις λες :tooth:) των 1.400cc θα βγαίνανε ούτε τίποτα.


Τέσπα, καλό φαίνεται για όποιον ψάχνει ένα γυμνό σε αυτή την κατηγορία. Και όντως είναι πολύ καλή η τιμή του για κάποιον που θέλει καινούριο μηχανάκι.

Απλά, όπως γίνεται τις περισσότερες φορές που βγαίνει κάτι καινούριο, κάποιοι το αγοράζουν και προσπαθούν να το θεοποιήσουν και κάποιοι άλλοι το κράζουν για να κρατήσουν το ίσο.
Ή το αντίστροφο.
Η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα.

byron
08/07/2014, 09:58
το να θέλεις να κατεβάσεις 5 ταχύτητες σταματημένος στο φανάρι δεν είναι φυσιολογικό, όχι.
αλλά αν θελεις για να μην κάνεις αυτό που έκανες, άσε λίγο συμπλέκτη, ίσα να καταλάβεις ότι πάει να δώσει κίνηση στο γρανάζι, ξανατράβηξε τον συμπλέκτη και δοκίμασε να κατεβάσεις. Μόλις δεις ότι δεν κατεβάζει άλλες, κάνε πάλι το ίδιο. Ίσως να πρέπει να το κάνεις σε κάθε μία ταχύτητα. Πάντως η πιο καλή λύση είναι να κατεβάζεις όσο πας να σταματήσεις.

Λίγο ευγενικούς σας κόβω :lol:
Η τελευταία σου πρόταση είναι η μόνη λύση. Δεν ανεβοκατεβάζουμε όλο το κιβώτιο στο φανάρι ρε ΜΤ07.

byron
08/07/2014, 10:06
Ε όλο και κάτι παραπάνω/διαφορετικό θα θέλει.

Αλλιώς όλοι με τέτοιο θα κυκλοφορούσαν, και ούτε triple θα βγαίνανε, ούτε τουόνα θα βγαίνανε, ούτε οι μπουλντόζες (πώς διάλο τις λες :tooth:) των 1.400cc θα βγαίνανε ούτε τίποτα.


Τέσπα, καλό φαίνεται για όποιον ψάχνει ένα γυμνό σε αυτή την κατηγορία. Και όντως είναι πολύ καλή η τιμή του για κάποιον που θέλει καινούριο μηχανάκι.

Απλά, όπως γίνεται τις περισσότερες φορές που βγαίνει κάτι καινούριο, κάποιοι το αγοράζουν και προσπαθούν να το θεοποιήσουν και κάποιοι άλλοι το κράζουν για να κρατήσουν το ίσο.
Ή το αντίστροφο.
Η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα.

Διαφωνώ. Τα Tuono-Speed Triple-Brutale-Super Duke είναι μηχανάκια που καραπληρώνεις το Fun factor και τις δυνατότητες που πιθανόν να μην χρειαστεί ο αναβάτης σ΄αυτές τις ποσότητες.
To MT-07 συγκρινόμενο με τα λεφτά που έχει ένα ΜΕΣΑΙΟ scooter, είναι εντελώς τσάμπα. Το μοτέρ του είναι φρέσκο, φρένα, αναρτήσεις είναι στον μέσο όρο των μοτό που έχουν +3.000, ενώ την εμφάνιση την αφήνω απ΄έξω μιας και είναι υποκειμενικό θέμα.

Προσωπικά το θεωρώ best value for money. Αν βγάλει και κανένα μοντέλο ως μικρό TDM σ΄αυτή τη τιμή, θα δούμε που θα πάνε οι πωλήσεις των V-strom και Ν-700 πως διάλο το λένε.

motomaniac
08/07/2014, 10:14
1200χλμ μέχρι στιγμής. Δεν καταλαβαίνω γιατι πρέπει να μπει ταμπέλα σώνει και ντε.
Anyway...

Έχω μέση κατανάλωση 5.1 lt/100km.

Ειναι η πρώτη μου μηχανή, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με δικές μου μηχανές.

Ωστόσο θεωρώ πως ειναι μια μηχανή που τα κάνει όλα εκτός απο το να πηγαίνεις για ψώνια.

Σβέλτη. Ευέλικτη. Ελαφριά. Ροπάτη. Φρενάρει εξαιρετικά.
Όσο εύκολα οδηγείται στην πόλη, άλλο τόσο και στην εθνική.

Αν το μη χαλαρό προσδιορίζεται από 1300cc μοτό με T5 Garrett, τότε ναι ειναι για χαλαρές βόλτες.

Πραγματικά δεν ξέρω τι αλλο να ζητήσει κανεις απο μια μηχανή.

Δεν εχει upside down. Ε και;
Δεν φοράει Ohlins. Ε και;
Δεν φοράει ολόσωμη Akrapovic. Ε και;

Νομίζω πως πέφτουμε θύματα του marketing όταν δεν μπορούμε να δούμε πως έχουμε μια μηχανή που αξίζει κάθε € το οποίο ζητάει.


το tuono; το κρατημα,οι αναρτησεις και τα φρενα σου λειπουν;

εδω συμφωνω. απλα οχι οτι ειναι και street fighter...

pipe_smoker
08/07/2014, 10:39
Διαφωνώ. Τα Tuono-Speed Triple-Brutale-Super Duke είναι μηχανάκια που καραπληρώνεις το Fun factor και τις δυνατότητες που πιθανόν να μην χρειαστεί ο αναβάτης σ΄αυτές τις ποσότητες.
To MT-07 συγκρινόμενο με τα λεφτά που έχει ένα ΜΕΣΑΙΟ scooter, είναι εντελώς τσάμπα. Το μοτέρ του είναι φρέσκο, φρένα, αναρτήσεις είναι στον μέσο όρο των μοτό που έχουν +3.000, ενώ την εμφάνιση την αφήνω απ΄έξω μιας και είναι υποκειμενικό θέμα.

Προσωπικά το θεωρώ best value for money. Αν βγάλει και κανένα μοντέλο ως μικρό TDM σ΄αυτή τη τιμή, θα δούμε που θα πάνε οι πωλήσεις των V-strom και Ν-700 πως διάλο το λένε.


Δε διαφωνώ.
Και VFM είναι, και καλή περίπτωση φαίνεται να είναι (βάζω ένα φαίνεται μπροστά απλά επειδή είναι πολύ καινούριο μην τυχόν και έχει καμιά ουρά η αχλάδα).

Λέω ακριβώς αυτό που είπες.
Ρώτησες "τί άλλο μπορεί να θέλει κάποιος από ένα street γυμνό?".
Προφανώς τον παράγοντα fun factor και τις έξτρα δυνατότητες που μπορούν να προσφέρουν άλλα μηχανάκια (σαφώς πολύ ακριβότερα) σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι το mt-07.
Γι'αυτό κι έφερα τα παραδείγματα με τα triple, τα tuono κλπ.

Και γι'αυτό που λες ως μικρό TDM συμφωνώ, και νομίζω ότι κάτι είχε ακουστεί.
Και λάθος να κάνω και να μην είχε ακουστεί, είμαι σίγουρος ότι και θα ακουστεί και θα γίνει.

MT07
08/07/2014, 10:52
Λίγο ευγενικούς σας κόβω :lol:
Η τελευταία σου πρόταση είναι η μόνη λύση. Δεν ανεβοκατεβάζουμε όλο το κιβώτιο στο φανάρι ρε ΜΤ07.
Ενταξει βρε παιδια, μην βαρατε, νεος στο αθλημα...:D

alexxxcbr
08/07/2014, 11:04
εδω συμφωνω. απλα οχι οτι ειναι και street fighter...

Mε 1 δοντι μικροτερο μπροστα ειναι και παραειναι..:wave2:

byron
08/07/2014, 11:12
Mε 1 δοντι μικροτερο μπροστα ειναι και παραειναι..:wave2:

Και με ένα μεγαλύτερο, είναι και παραείναι :tooth:

alexxxcbr
08/07/2014, 11:27
Και με ένα μεγαλύτερο, είναι και παραείναι :tooth:

Βρε αν το παμε ετσι και με το μαμα ειναι.Απλως με μικροτερο παιζεις περισσοτερο.
Τι τα λεω σε σενα Βυρωνα?Εσυ τα ξερεις πριν απο μενα.:beer:

wizgrav
08/07/2014, 11:29
MT07 ειναι καλό να συνηθίσεις να φρενάρεις με το μοτερ και για να μη φθείρεις τα φρένα. Αν σε προβληματίζει που φρενάρει απότομα και μπλοκάρει το πίσω τροχό κάνε το εξής. Πατα το συμπλέκτη, δώσε μια γκαζιά να ανέβουν λίγο οι στροφές, κατέβασμα, αφημα συμπλέκτη. Με αυτό το τρόπο ισοροπείς τις στροφές απο τη μια ταχύτητα στην άλλη και κάνεις ομαλή τη μετάβαση. Θέλει λίγο συνήθεια αλλα απο ενα σημέιο και μετά θα το κάνεις φυσικά και δε θα φθείρονται ούτε οι δίσκοι. Με αυτό το σύστημα έχεις και καλύτερο έλεγχο της μηχανής κατα το φρενάρισμα. Πάντως παρότι φρενάρει αρκετά λογω κυβικών, το μπροστινό φρένο παραμένει πολύ πιο αποτελεσματικό οπότε αν βρεθείς σε ανάγκη μη το σκεφτείς καν.

MT07
08/07/2014, 11:53
MT07 ειναι καλό να συνηθίσεις να φρενάρεις με το μοτερ και για να μη φθείρεις τα φρένα. Αν σε προβληματίζει που φρενάρει απότομα και μπλοκάρει το πίσω τροχό κάνε το εξής. Πατα το συμπλέκτη, δώσε μια γκαζιά να ανέβουν λίγο οι στροφές, κατέβασμα, αφημα συμπλέκτη. Με αυτό το τρόπο ισοροπείς τις στροφές απο τη μια ταχύτητα στην άλλη και κάνεις ομαλή τη μετάβαση. Θέλει λίγο συνήθεια αλλα απο ενα σημέιο και μετά θα το κάνεις φυσικά και δε θα φθείρονται ούτε οι δίσκοι. Με αυτό το σύστημα έχεις και καλύτερο έλεγχο της μηχανής κατα το φρενάρισμα. Πάντως παρότι φρενάρει αρκετά λογω κυβικών, το μπροστινό φρένο παραμένει πολύ πιο αποτελεσματικό οπότε αν βρεθείς σε ανάγκη μη το σκεφτείς καν.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :beer:

alexxxcbr
08/07/2014, 12:05
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες :beer:

Για να μαθεις να κατεβαζεις σωστα και να φρεναρεις σηκω σαββατο η κυριακη πρωι και πηγαινε βολτες.
Σε αδειους δρομους θα το βρεις πως γινεται συμφωνα και με τις συμβουλες που σου εδωσαν και τα αλλα παιδια.:)

amyroukai
08/07/2014, 12:11
MT07 ειναι καλό να συνηθίσεις να φρενάρεις με το μοτερ και για να μη φθείρεις τα φρένα.
Διάβαζα λοιπόν περί αυτού κάποτε σε ξένο φόρουμ: Τα τακάκια είναι πιο φτηνά και πιο εύκολα να αλλαχτούν και από τους δίσκους του συμπλέκτη και από τα σωθικά του κινητήρα. Οπότε φρενάρουμε κυρίως με τα φρένα και επικουρικά με το μοτέρ, μάλλον για να το πω πιο σωστά καλό να κατεβάζεις όχι τόσο για το φρένο του κινητήρα αλλά για να μπορείς να το γκαζώσεις αν προλάβει και ανάψει πράσινο στο ενδιάμεσο ή αν χρειαστεί για όποιο λόγο να ελιχθείς.

pipe_smoker
08/07/2014, 12:30
Το μηχανόφρενο μπορεί να κάνει την ουρά να γλιστράει σα χέλι, ειδικά αν δε χρησιμοποιείται σωστά, αν με το κατέβασμα δεν υπάρχει κι ένα αντίστοιχο rev matching (ανάλογα την περίπτωση έστω) και λοιπά.

Ένας αρχάριος που ακόμα παλεύει να μάθει τα χειριστήρια και να συγχρονίζει τις βασικές κινήσεις, είναι πολύ δύσκολο ενώ κρατάει τη μανέτα του φρένου να δίνει και ξερογκαζιές την ώρα που κατεβάζει ώστε να συναντούν οι στροφές του κινητήρα "τώρα" αυτές που "θα έρθουν" ώστε να αποφύγει απότομα φρεναρίσματα (και πιθανά γλιστρήματα) του πίσω.

Ας φρενάρει κανονικά με τα φρένα του κι όταν έχει κόψει αρκετά ας κατεβάζει. Αν πρόκειται να σταματήσει ας κατεβάσει και μερικές μαζεμένες, δε χάθηκε ο κόσμος (δεν εννοώ να τις κατεβάσει στο φανάρι σταματημένος).
Εάν κόβει όχι για να σταματήσει (αλλά πχ για να στρίψει) ας κατεβάσει εκεί που αισθάνεται ότι χρειάζεται για να τραβήξει σωστά ο κινητήρας του.

Θα την πάρει την αίσθηση και μετά θα έρθουν και τα υπόλοιπα.
Στους κωλόδρομους γυαλιά, άμα κατεβάσει σε καμιά 2α γεμάτη κι αμολήσει κανά συμπλέκτη μπορεί να ψάχνει σαν το σκύλο που πήγε η ουρά του.

wizgrav
08/07/2014, 13:50
Διάβαζα λοιπόν περί αυτού κάποτε σε ξένο φόρουμ: Τα τακάκια είναι πιο φτηνά και πιο εύκολα να αλλαχτούν και από τους δίσκους του συμπλέκτη και από τα σωθικά του κινητήρα. Οπότε φρενάρουμε κυρίως με τα φρένα και επικουρικά με το μοτέρ, μάλλον για να το πω πιο σωστά καλό να κατεβάζεις όχι τόσο για το φρένο του κινητήρα αλλά για να μπορείς να το γκαζώσεις αν προλάβει και ανάψει πράσινο στο ενδιάμεσο ή αν χρειαστεί για όποιο λόγο να ελιχθείς.

Οι δίσκοι τρώγονται κυρίως αν εξισοροπείς τις στροφές με τον συμπλέκτη που δε θεωρείται καλή πρακτική. Με rev matching δινοντας γκαζιές, θεωρητικά, η φθωρά είναι ελάχιστη. Για τα εσωτερικά του κινητήρα διάβασα ενα πολύ ενδιαφέρον σε φορουμ πάλι. Η φθορά σε γρανάζια απο το φρενάρισμα του μοτερ γίνεται στις αντιθετες επιφάνειες απο αυτές που τρώγονται στα γκάζια. Οι μεν δεν επηρεάζουν τις δε και πρώτα θα την ακούσουν οι τελευταίες στον ίδιο χρόνο είτε φρενάρεις με μοτερ είτε οχι. Οπότε ο μόνος ενδοιασμός είναι οι δίσκοι και θα θελα αν κάποιος ξερει να μας διαφωτίσει λιγο περισσότερο

nickald
08/07/2014, 14:04
Τωρα μιλαμε για το κατεβασμα 3-4 σχεσεων που μπορει να γινει στα τελευταια 4 δευτερόλεπτα πριν ακινητοποιηθεί η μηχανη ε?

Ουτε ρεβ ματσινγκ (αναθεμα την ορολογια ναουμ) ουτε παουερ σλαιντινγ οβερχιαρ.....

Βλέπεις κοκκινο φρεναρεις και λιγο πριν σταματήσεις συμπλεκταρεις και καρφώνεις ολες τις ταχύτητες μεχρι να βρει ο λεβγιες τερμα..... τοσο δυσκολο.... ουτε σπαει ουτε χαλαει γιατι αυτή είναι η δουλεια του....

Τωρα αν τυχον το ξεχνας να το κανεις (και θα το ξεχνας μεχρι να το μαθεις) τοτε στο φαναρι καρφώνεις μια κατω και αφηνεις λιγο συμπλεκτη και επαναλαμβάνεις μεχρι να βαλεις πρωτη....

pipe_smoker
08/07/2014, 15:08
Τωρα μιλαμε για το κατεβασμα 3-4 σχεσεων που μπορει να γινει στα τελευταια 4 δευτερόλεπτα πριν ακινητοποιηθεί η μηχανη ε?

Ουτε ρεβ ματσινγκ (αναθεμα την ορολογια ναουμ) ουτε παουερ σλαιντινγ οβερχιαρ.....

Βλέπεις κοκκινο φρεναρεις και λιγο πριν σταματήσεις συμπλεκταρεις και καρφώνεις ολες τις ταχύτητες μεχρι να βρει ο λεβγιες τερμα..... τοσο δυσκολο.... ουτε σπαει ουτε χαλαει γιατι αυτή είναι η δουλεια του....

Τωρα αν τυχον το ξεχνας να το κανεις (και θα το ξεχνας μεχρι να το μαθεις) τοτε στο φαναρι καρφώνεις μια κατω και αφηνεις λιγο συμπλεκτη και επαναλαμβάνεις μεχρι να βαλεις πρωτη....

Αυτο λεμε να κανει.

Τα ρεβ ματσινγκ και λοιπα αναφερθηκαν επειδη σε προηγουμενο ποστ καποιος προτεινε να μαθει να φρεναρει με το μοτερ.
Και ειπαμε καλυτερα οχι (ακομα).

Ας επιστρεψουμε στο mt-07 ομως γιατι θα φαμε ξυλο.

nik0la0s
09/07/2014, 01:23
Εχει υπόψιν του κανεις tank bag σαν αυτο που δίνει η yamaha;
Δηλαδη να εχει βάση που κουμπώνει επανω η τσάντα.

Η λύση της Givi με το λεπτό δέρμα δε μου αρέσει γιατι αφενός μεν δεν ειναι όμορφη η λωρίδα δέρματος επανω στο ντεπόζιτο και αφετέρου δε, η τσάντα σχεδόν ακουμπά την οθόνη της μηχανής.

Ειναι νωρίς ακόμα για αξεσουάρ αλλα μέχρι τα μέσα Αυγούστου που θα φύγω διακοπές, πρέπει να έχω βρει!

akis_trevor
09/07/2014, 09:09
και για τι δεν παιρνεις ενα νορμαλ μαγνητικο τανκ μπαγκ;

nik0la0s
09/07/2014, 09:35
Πλαστικό ντεπόζιτο.

akis_trevor
09/07/2014, 09:40
:( τοτε μπορεις να δουλεψεις ειτε με μπαγκστερ και τανκμπακγ της ιδιας εταιριας,ειτε με μια νεα βαση της swmotech και επισης δικο της τανγκμπαγκ.απλα η βλακεια ειναι οτι θα πας στα 3πλα λεφτα για ολα τα αυτα σε σχεση με μαγνητικο.

byron
09/07/2014, 10:52
Υπάρχει tank bag με βεντούζες, το είχα πάρει από Τζωτζόπουλο, και υπάρχει και κάποιας εταιρίας (ισως αυτής που λέει ο akis trev) που κουμπώνει πάνω σε βάση που βιδώνει στην τάπα βενζίνης. Μόνο που αυτό είναι μικρό.

Αυτό με τις βεντούζες είναι αρκετά μεγάλο και μεγαλώνει σε ύψος, και έχει ιμάντες πλάτης. Στα - η τιμή του (120-150 δεν θυμάμαι καλά) και πως τα φερμουάρ του μετά από λίγα χρόνια διαλύθηκαν χωρίς ιδιαίτερη χρήση. Τα αντικατέστησα έυκολα και φθηνά, αλλά ψιλοαπαράδεκτο...

Nikos988
09/07/2014, 12:13
Εχει υπόψιν του κανεις tank bag σαν αυτο που δίνει η yamaha;
Δηλαδη να εχει βάση που κουμπώνει επανω η τσάντα.

Η λύση της Givi με το λεπτό δέρμα δε μου αρέσει γιατι αφενός μεν δεν ειναι όμορφη η λωρίδα δέρματος επανω στο ντεπόζιτο και αφετέρου δε, η τσάντα σχεδόν ακουμπά την οθόνη της μηχανής.

Ειναι νωρίς ακόμα για αξεσουάρ αλλα μέχρι τα μέσα Αυγούστου που θα φύγω διακοπές, πρέπει να έχω βρει!

Δες αυτή τη βάση: http://motofashion.gr/for-the-motorcycle/motorcycle-tank-side-bags/motorcycle-tank-bags/Tank-Bag-Slide-Adapter-Held
Απλά αλλάζουν κάποιες βίδες στο ρεζερβουάρ και πάνω σε αυτές πάει και κουμπώνει το tank-bag.
Εδώ θα δεις και τα αντίστοιχα tank-bag της Held που κουμπώνουν πάνω:
http://motofashion.gr/for-the-motorcycle/motorcycle-tank-side-bags/motorcycle-tank-bags/Tank-Bag-Slide-System-Held-Rapid
http://motofashion.gr/for-the-motorcycle/motorcycle-tank-side-bags/motorcycle-tank-bags/Tank-Bag-Slide-System-Held-Slender
http://motofashion.gr/for-the-motorcycle/motorcycle-tank-side-bags/motorcycle-tank-bags/Tank-Bag-Slide-System-Held-Streak

Το καλό είναι ότι το συγκεκριμένο μαγαζί, κάνει και μέχρι 36 άτοκες δόσεις!!!

nik0la0s
09/07/2014, 13:59
Thx Nik! Θα τα δω το βράδυ μετά τη δουλειά!

Sapadak
09/07/2014, 14:11
Thx Nik! Θα τα δω το βράδυ μετά τη δουλειά!

Αντιστοιχα προϊόντα έχει και η SW-Motech
http://shop.sw-motech.com/cosmoshop/download/trs_mounting.pdf
http://shop.sw-motech.com/cosmoshop/download/tankring_versions.pdf

nik0la0s
09/07/2014, 14:13
Thx guys! Θα τα τσεκάρω όλα!!!

wizgrav
10/07/2014, 13:24
nik0la0s τι σου χρεώσαν για το πρώτο σερβις, και τι περιελάμβανε αυτό?

panosmt
10/07/2014, 21:25
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω παραγγείλει το MT 07 από τις αρχές Μάιου και δεν το έχουν φέρει ακόμα.

Ελπίζω να έρθει τέλος Ιουλίου όπως μου είπε το μαγαζί που το έκλεισα.

Σχετικά με τα σβησίματα που κάνει σε κάποιους φίλους να ρωτήσω κάτι.

Το κάνει με γεμάτο ρεζερβουάρ η όταν είναι στην ρεζέρβα.

Ρωτάω γιατί τα ίδια κάνει και το vstrom που έχω τώρα όταν είναι στην ρεζέρβα.

MT07
11/07/2014, 08:25
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω παραγγείλει το MT 07 από τις αρχές Μάιου και δεν το έχουν φέρει ακόμα.

Ελπίζω να έρθει τέλος Ιουλίου όπως μου είπε το μαγαζί που το έκλεισα.

Σχετικά με τα σβησίματα που κάνει σε κάποιους φίλους να ρωτήσω κάτι.

Το κάνει με γεμάτο ρεζερβουάρ η όταν είναι στην ρεζέρβα.

Ρωτάω γιατί τα ίδια κάνει και το vstrom που έχω τώρα όταν είναι στην ρεζέρβα.

Καλοριζικο φιλε, πιστεψε με εκανες την πιο αριστη και best value for money επιλογη κατα την ταπεινη μου αποψη. Οσο αφορα τα σβησιματα εμενα μου τα εκανε κανα δυο φορες ανεξαρτητα απο το ποση βενζινη ειχα στο ντεποζιτο αλλα εχει σταματησει εδω και καιρο και λειτουργει αψογα. Απο οτι εχω διαβασει στο internet οφειλοταν στο πολυ καινουριο και αστρωτο μοτερ. Την παρασκευη λογικα θα εχω φτασει τα 1000 χλμ και θα παω για το πρωτο service. Για να δουμε και το κοστος συντηρησης...

nik0la0s
11/07/2014, 19:58
Με χρέωσαν 50€ για λάδια Yamalube 20W-50 και το φίλτρο λαδιού.

Θεωρώ πως δεν θα επρεπε να με χρέωναν αλλά άλλη κουβέντα αυτή.

panosmt
11/07/2014, 22:18
Καλοριζικο φιλε, πιστεψε με εκανες την πιο αριστη και best value for money επιλογη κατα την ταπεινη μου αποψη. Οσο αφορα τα σβησιματα εμενα μου τα εκανε κανα δυο φορες ανεξαρτητα απο το ποση βενζινη ειχα στο ντεποζιτο αλλα εχει σταματησει εδω και καιρο και λειτουργει αψογα. Απο οτι εχω διαβασει στο internet οφειλοταν στο πολυ καινουριο και αστρωτο μοτερ. Την παρασκευη λογικα θα εχω φτασει τα 1000 χλμ και θα παω για το πρωτο service. Για να δουμε και το κοστος συντηρησης...



Ευχαριστώ φίλε μου έτσι θέλω να πιστεύω και εγώ. Όσο για το πρώτο service σε όλες σχεδόν το ίδιο κοστίζει, υπολόγιζε κοντά στο 50ρικο.

anosis
12/07/2014, 07:08
Πρωτο σερβις 60 ευρω εδωσα εγω στον Πιερρακο στον Αλιμο. Οσο για τα σβησιματα, εχω σχεδον δυο εβδομαδες που δε μου εχουν εμφανιστει, ελπιζω να εφταιγε το αστρωτο μοτερ που ελεγε ο φιλος παραπανω. Καταναλωση σταθερα στο 4,3 αλλα ταξιδευω πολυ και ισως γι αυτο να εχω τοσο χαμηλη.

wizgrav
14/07/2014, 10:45
Πρωτο σερβις 60 ευρω εδωσα εγω στον Πιερρακο στον Αλιμο. Οσο για τα σβησιματα, εχω σχεδον δυο εβδομαδες που δε μου εχουν εμφανιστει, ελπιζω να εφταιγε το αστρωτο μοτερ που ελεγε ο φιλος παραπανω. Καταναλωση σταθερα στο 4,3 αλλα ταξιδευω πολυ και ισως γι αυτο να εχω τοσο χαμηλη.

Ναι λογικά ήταν σφιχτό το μοτέρ και γι'αυτό τα έκανε αυτά. Η κατανάλωση σου είναι φανταστική, εμένα γενικά στη πολη με κίνηση είναι στο 5,4 αλλα το σ/κ που το βγαλα εθνική και πήγαινα σταθερα με 120 πρέπει να πεσε κατω απο 5. Αξιζει ενα μπράβο στη γιαμαχα για αυτό το μοτεράκι

MT07
14/07/2014, 10:56
Εμενα το μονο θεμα μου με την μηχανη ειναι οτι ακουω εντονα την αλυσιδα παρολο που ειναι σωστα ρυθμισμενη, κατα τα αλλα ειμαι ενθουσιασμενος. Ασχετο - Περιμενω απο την yamaha να βγαλει μανιταρια στο χρωμα του πλαισιου (Race blu) καθως και τιποτα grips επισης σε αυτο το περιεργο μωβ. Δυστηχως τα after market των αλλων εταιρειων δεν εχουν κατι σε αυτο το χρωμα. Μηπως εχετε τιποτα υπ οψην σας...

panosmt
16/07/2014, 20:57
Εμενα το μονο θεμα μου με την μηχανη ειναι οτι ακουω εντονα την αλυσιδα παρολο που ειναι σωστα ρυθμισμενη

Φίλε μου έλεγξε τα κέντρα τις ρόδας, οι ρεγουλατοροι είναι το ιδιο και από τις δυο μεριές?

MT07
17/07/2014, 08:49
Φίλε μου έλεγξε τα κέντρα τις ρόδας, οι ρεγουλατοροι είναι το ιδιο και από τις δυο μεριές?

ευχαριστω για την απαντηση σου και ας μην καταλαβα τιποτα (νεος στο αθλημα). Σημερα περασα τα 1000 klm και αυριο κανω το πρωτο μου service και θα τους αναφερω αυτο που λες.;)

MT07
17/07/2014, 17:16
ευχαριστω για την απαντηση σου και ας μην καταλαβα τιποτα (νεος στο αθλημα). Σημερα περασα τα 1000 klm και αυριο κανω το πρωτο μου service και θα τους αναφερω αυτο που λες.;)
Μολις βρηκα ένα βιντεο με το πρόβλημα http://www.youtube.com/watch?v=nfLo5-ZTfO4 οποιος θέλει ας το δει και να μου πει πως μπορεί να λυθεί. (Σαν κουδουνιστρα κανει)

motomaniac
17/07/2014, 20:02
σαν να θελει αλυσιδα ακουγεται παντως

christof40
17/07/2014, 20:38
αν μας εδειχνε η καμερα κοντα στην γλυστρα απ την πανω μερια μηπως ακουμπαει στο γυμνο ψαλιδι,θα καταλαβαιναμε καλυτερα.
μπορει να ακουμπαει εκει και μιας και το ψαλιδι ειναι κουφιο ατσαλινο να ακουγεται ετσι.
η γιαμαπα εχει προιστορια με τις αχρηστες αλυσιδες που βαζει σαν πρωτη τοποθετηση με αποτελεσμα να σπανε στα πρωτα 5-10χιλ(πχ χτ660)
ισως φταιει η αλυσιδα,για κοιταξε μηπως γραφει μαρκα;αν γραφει regina ειναι ενα σημαδι.
να μην κεντραρει το εμπρος με το πισω γραναζι το θεωρω απιθανο.....

nik0la0s
17/07/2014, 22:34
Σε εμένα δεν το κάνει αυτο.
Με κάθε επιφύλαξη απο την γνώση που έχω στην κατασκευή ποδηλάτων, θεωρώ πως η αλυσίδα ειναι ελαττωματική.
Το γρανάζι αποκλείεται να είναι είτε στραβό, είτε με λάθος χαραγμένα δόντια.

Ο θόρυβος του βίντεο ειναι θόρυβος προερχόμενος από αλυσίδα που φαίνεται να μην κουμπώνει σωστα στο γρανάζι.

Σαν να εχει ανοιξει δηλαδη η απόσταση από ring σε ring.

MT07
18/07/2014, 19:19
Σε εμένα δεν το κάνει αυτο.
Με κάθε επιφύλαξη απο την γνώση που έχω στην κατασκευή ποδηλάτων, θεωρώ πως η αλυσίδα ειναι ελαττωματική.
Το γρανάζι αποκλείεται να είναι είτε στραβό, είτε με λάθος χαραγμένα δόντια.

Ο θόρυβος του βίντεο ειναι θόρυβος προερχόμενος από αλυσίδα που φαίνεται να μην κουμπώνει σωστα στο γρανάζι.

Σαν να εχει ανοιξει δηλαδη η απόσταση από ring σε ring.
Λοιπον σημερα εκανα το πρωτο service. Το εκανε βολτα ο μηχανικος και μου ειπε οτι οντως ακουγετε πολυ η αλυσιδα. Ο ορυβος προερχετε απο την επαφη της αλυσιδας με τον δισκο. Σαν να ειναι πιο φαρδια η αλυσιδα και να πηγαινει μεσα εξω και να βρισκουν τα τοιχοματα της στα δοντια του δισκου. Την εσφιξε καλα και την γρασαρε και οντωε μειωθηκε αρκετα ο θορυβος αλλα ακουγετε ακομα.

motomaniac
19/07/2014, 22:58
Λοιπον σημερα εκανα το πρωτο service. Το εκανε βολτα ο μηχανικος και μου ειπε οτι οντως ακουγετε πολυ η αλυσιδα. Ο ορυβος προερχετε απο την επαφη της αλυσιδας με τον δισκο. Σαν να ειναι πιο φαρδια η αλυσιδα και να πηγαινει μεσα εξω και να βρισκουν τα τοιχοματα της στα δοντια του δισκου. Την εσφιξε καλα και την γρασαρε και οντωε μειωθηκε αρκετα ο θορυβος αλλα ακουγετε ακομα.

να ζητησεις να στην αλλαξουν δωρεαν.

harris_x
21/07/2014, 08:40
Λοιπον σημερα εκανα το πρωτο service. Το εκανε βολτα ο μηχανικος και μου ειπε οτι οντως ακουγετε πολυ η αλυσιδα. Ο ορυβος προερχετε απο την επαφη της αλυσιδας με τον δισκο. Σαν να ειναι πιο φαρδια η αλυσιδα και να πηγαινει μεσα εξω και να βρισκουν τα τοιχοματα της στα δοντια του δισκου. Την εσφιξε καλα και την γρασαρε και οντωε μειωθηκε αρκετα ο θορυβος αλλα ακουγετε ακομα.
Αυτό δεν ακούγεται καλά..... τι εννοείς "καλά", έχει την ανοχή που πρέπει;

MT07
21/07/2014, 10:48
Αυτό δεν ακούγεται καλά..... τι εννοείς "καλά", έχει την ανοχή που πρέπει;
κουνιοταν πανω κατω με 6-7 cm αποσταση ενω τωρα ειναι στα 3-4 cm και οντως εχει μειωθει αρκετα ο θορυβος. Πιστευω οσο περναει ο καιρος και κανω χιλιομετρα και φαγωθουν λιγο τα δοντια του δισκου και κατσει καλα η αλυσιδα πανω ισως εξαλειφθει και αλλο ο θορυβος.

sapila racing
21/07/2014, 10:58
κουνιοταν πανω κατω με 6-7 cm αποσταση ενω τωρα ειναι στα 3-4 cm και οντως εχει μειωθει αρκετα ο θορυβος. Πιστευω οσο περναει ο καιρος και κανω χιλιομετρα και φαγωθουν λιγο τα δοντια του δισκου και κατσει καλα η αλυσιδα πανω ισως εξαλειφθει και αλλο ο θορυβος.

Το αντίθετο θα συμβεί, όσο φθείρονται τόσο περισσότερο θόρυβο θα κάνει.

teogtp
21/07/2014, 10:59
Παλικαρι μου αν και η δικια σου αλυσιδα κανει σαν αυτη στο βιντεο να επιμεινεις να στην αλλαξουν.
Μια σπασμενη αλυσιδα δεν ειναι και η καλυτερη "εμπειρια" για εναν μοτοσυκλετιστη.