PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

VANDA
04/11/2016, 09:48
Και μετα


Ιδιαίτερο.. και καλό αντικλεπτικό το κόνσεπτ. :beer:

sniper
04/11/2016, 09:53
Καγκουροκυριλέ που λέμε δλδ... :bawl:

:beer:


Τα μαύρα παίρνουν απο το χρώμα και μόνο 5 άλογα παραπάνω.

Ιδιαίτερο το έκανες, εμένα δεν μου αρέσει. Ελπίζω να είναι αναστρέψιμο το κακό όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις.

ptc
04/11/2016, 10:05
Τα μαύρα παίρνουν απο το χρώμα και μόνο 5 άλογα παραπάνω.

Ιδιαίτερο το έκανες, εμένα δεν μου αρέσει. Ελπίζω να είναι αναστρέψιμο το κακό όταν αποφασίσεις να το πουλήσεις.

Νομιζα τα κοκκινα ειναι που κερδιζουν σε ιπποδυναμη. :confused: :lol:

Οπως ειπα και στο αρχικο ποστ ξερω πως ειναι πολυ ιδιαιτερο και δεν περιμενω να αρεσει στους περισσοτερους. Εννοειται πως ειναι αναστρεψιμο. Ειναι απλο vinyl wrap, απλα καναμε custom σχεδιο. Νομιζω για 200€ που μου βγηκε ολο το κουστουμι, και για ενα χρονο μονο να το κρατησω θα τα εχει βγαλει τα λεφτα του. ;)




Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις ευχες! :beer:

amyroukai
04/11/2016, 10:10
με την άδεια που γράφει μαύρο/γκρί/κάτι άλλο τέλος πάντων, τι παίζει; δεν θα έχεις πρόβλημα αν κανένας δελτας, έβγας, κρι-κρι ξέρω γω κάτι σε σταματήσει;

devil's animal
04/11/2016, 10:12
πολυ ιδιαιτερο Πετραν! εγω δεν τρελαινομαι...αλλα ουτε δεν μου αρεσει...ειμαι σε μια ντεμι κατασταση...λογικα απο κοντα θα δειχνει και αλλιως...μολις το δω θα σου πω..:p


τωρα που αλλαξες χρωμα ντεποζιτου θα χρειαστει να κανεις αλλαγη και στην αδεια κυκλοφοριας?

sniper
04/11/2016, 10:13
με την άδεια που γράφει μαύρο/γκρί/κάτι άλλο τέλος πάντων, τι παίζει; δεν θα έχεις πρόβλημα αν κανένας δελτας, έβγας, κρι-κρι ξέρω γω κάτι σε σταματήσει;

Φυσικά και παίζει, είναι αλλοίωση χαρακτηριστικών.

ptc
04/11/2016, 10:14
με την άδεια που γράφει μαύρο/γκρί/κάτι άλλο τέλος πάντων, τι παίζει; δεν θα έχεις πρόβλημα αν κανένας δελτας, έβγας, κρι-κρι ξέρω γω κάτι σε σταματήσει;

Κοιτα, η αδεια λεει γκρι, και το μηχανακι δεν μπορεις να πεις πως δεν ειναι γκρι πλεον. Ακομα και το σχεδιο εχει αρκετο γκρι μεσα. Δε σκοπευω να κανω κατι στο θεμα αδεια. Αν το ειχα κανει κανενα λαχανι θα πηγαινα να την αλλαξω, τωρα δε νομιζω πως χρειαζεται. Πρεπει να πεσω στο στραβοτεροτερο οργανο για να κατσει να ασχοληθει. Αν πεσω σε αυτην την περιπτωση ειμαι ετσι κι αλλιως χαμενος και μονο απο την εξατμιση... :rolleyes:

Αν παλι μου πει κανεις κατι παω και αλλαζω την αδεια, δεν ειναι καμια φοβερη διαδικασια.

sniper
04/11/2016, 10:17
Κοιτα, η αδεια λεει γκρι, και το μηχανακι δεν μπορεις να πεις πως δεν ειναι γκρι πλεον. Ακομα και το σχεδιο εχει αρκετο γκρι μεσα. Δε σκοπευω να κανω κατι στο θεμα αδεια. Αν το ειχα κανει κανενα λαχανι θα πηγαινα να την αλλαξω, τωρα δε νομιζω πως χρειαζεται. Πρεπει να πεσω στο στραβοτεροτερο οργανο για να κατσει να ασχοληθει. Αν πεσω σε αυτην την περιπτωση ειμαι ετσι κι αλλιως χαμενος και μονο απο την εξατμιση... :rolleyes:

Το χρώμα της μηχανής στην άδεια είναι αυτό (το κυρίαρχο) τους ντεπόζιτου. Γι αυτό και η δική μου είναι λέει μαύρη, με το 80% της μηχανής να είναι κόκκινη.

Εσένα είναι κυρίαρχο το λευκό. Μέχρι και με γερανό την σηκώνουν επί τόπου για να την πάνε για έλεγχο, αν πέσεις σε κανέναν τυπικό.
Αν δεν αλλάξεις άδεια, είσαι παράνομος.

ptc
04/11/2016, 10:20
Το χρώμα της μηχανής στην άδεια είναι αυτό (το κυρίαρχο) τους ντεπόζιτου. Γι αυτό και η δική μου είναι λέει μαύρη, με το 80% της μηχανής να είναι κόκκινη.

Εσένα είναι κυρίαρχο το λευκό. Μέχρι και με γερανό την σηκώνουν επί τόπου για να την πάνε για έλεγχο, αν πέσεις σε κανέναν τυπικό.
Αν δεν αλλάξεις άδεια, είσαι παράνομος.

ΟΚ, ευχαριστω για την ενημερωση.

Πιστευω πως η περιπτωση να πεσω σε τοσο στραβο ανθρωπο που θα μπει στη διαδικασια να φωναξει γερανο για να με παρει σηκωτο ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει να ασχοληθω. Προσωπικη γνωμη/εκτιμηση.

7Tolis
04/11/2016, 10:26
200 ευρώ; Σα πολλά δεν είναι;

BLiTzER
04/11/2016, 10:29
Ρε πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο. Αφήστε τον να το χαρεί κι ας μη σας αρέσει/σας φαίνεται κακόγουστο/ακριβό. Πείτε ένα "μεγειά", αρκεί.

ptc
04/11/2016, 10:31
200 ευρώ; Σα πολλά δεν είναι;

Μου φανηκε πολυ καλη τιμη να πω την αληθεια. Εγινε custom το σχεδιο, εγω του ειπα πως θελω digital snow camo με αυτα τα χρωματα, το σχεδιασε στον υπολογιστη και μου το εδειξε και αφου το ενεκρινα τυπωθηκε πανω στο βινυλιο και μπηκε στη μηχανη. Επισης custom ειναι και ολα τα αυτοκολλητα. Αν διαλεγα ενα απλο χρωμα απο τα ετοιμα σιγουρα θα εβγαινε πιο φτηνο.


Ρε πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο. Αφήστε τον να το χαρεί κι ας μη σας αρέσει/σας φαίνεται κακόγουστο/ακριβό. Πείτε ένα "μεγειά", αρκεί.

No problem, κουβεντα να γινεται. Τι σκατα φορουμ ειμαστε αμα δεν κοντραριστουμε και λιγο για τα πιο απλα πραγματα; :D

sniper
04/11/2016, 10:36
ΟΚ, ευχαριστω για την ενημερωση.

Πιστευω πως η περιπτωση να πεσω σε τοσο στραβο ανθρωπο που θα μπει στη διαδικασια να φωναξει γερανο για να με παρει σηκωτο ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει να ασχοληθω. Προσωπικη γνωμη.

Your ass is on the line.

ptc
04/11/2016, 10:37
Your ass is on the line.

;)

Ευχαριστω και για τις ευχες. :beer:

teogtp
04/11/2016, 10:52
Ωραίο έγινε.
Καλύτερο από κάτι φλωρικα λευκά που κυκλοφορούν.
:D
:p

Ζεύκας
04/11/2016, 12:01
με την άδεια που γράφει μαύρο/γκρί/κάτι άλλο τέλος πάντων, τι παίζει; δεν θα έχεις πρόβλημα αν κανένας δελτας, έβγας, κρι-κρι ξέρω γω κάτι σε σταματήσει;

Στην αδεια του τυονο μου γραφει μαυρο και εξι χρονια δεν εχω προβλημα, λες να εχει το παλικαρι που οντως ειναι γκρι το μηχανακι;

Ζεύκας
04/11/2016, 12:02
Α πιτισι ωραια η καγκουρια σου μαν μου να το χαρεις!!

notakos600
04/11/2016, 13:00
Μου αρέσει που οι περισσότεροι που κουνάνε το δάχτυλο γυρίζουν με ξετάπωτες εξατμίσεις και μηχανάκια βαμμένα ότι να'ναι..:bawl:

BLiTzER
04/11/2016, 14:08
Και σήμερα, μετά από μια μικρή καθυστέρηση, μπήκαν πάνω.

372575

372573

Εντάξει. Απλά κάντε το χτες.

Apache
04/11/2016, 14:17
Και σήμερα, μετά από μια μικρή καθυστέρηση, μπήκαν πάνω.

372575

372573

Εντάξει. Απλά κάντε το χτες.

Τα ohlins? Για πέ για πέ...

BLiTzER
04/11/2016, 14:19
Δεν έχω πλήρη εικόνα ακόμα γιατί 1ον πίσω φοράω ακόμα το μαμά και 2ον έκανα μια πολύ μικρή βόλτα. Αλλά νιώθει άλλο μηχανάκι ήδη. Κατ'αρχάς δεν ακουμπάει το φανάρι του στην άσφαλτο όταν φρενάρεις. Θα επανέλθω όταν μπει και το πίσω.

Apache
04/11/2016, 14:20
Δεν έχω πλήρη εικόνα ακόμα γιατί 1ον πίσω φοράω ακόμα το μαμά και 2ον έκανα μια πολύ μικρή βόλτα. Αλλά νιώθει άλλο μηχανάκι ήδη. Κατ'αρχάς δεν ακουμπάει το φανάρι του στην άσφαλτο όταν φρενάρεις.

Κράτα μας ενημερωμένους γιατί το σκέφτομαι για άμεσα στο δικό μου.

Apache
04/11/2016, 14:21
Πόσο πήγε;

BLiTzER
04/11/2016, 14:21
Διάβασε τις τελευταίες 2-3 σελίδες.

SHOOTER045
04/11/2016, 16:23
Το χρώμα της μηχανής στην άδεια είναι αυτό (το κυρίαρχο) τους ντεπόζιτου. Γι αυτό και η δική μου είναι λέει μαύρη, με το 80% της μηχανής να είναι κόκκινη.

Εσένα είναι κυρίαρχο το λευκό. Μέχρι και με γερανό την σηκώνουν επί τόπου για να την πάνε για έλεγχο, αν πέσεις σε κανέναν τυπικό.
Αν δεν αλλάξεις άδεια, είσαι παράνομος.
Ακριβώς.
Αν πάει στο οικείο συγκοινωνιών για αλλαγή, λευκή θα του την βγάλουν.
Αν πεσει σε τυπικό έλεγχο και δεν<τους>κάτσει το χρωμα,θα πεσει ψαχτιρι αριθμού κινητήρα και πλαισίου.
Και αφού εξακριβωθεί οτι είναι αυτό το μηχανάκι που αναγράφεται στην άδεια τοτε μπορεί να του κόψει πρόστιμο για αλλαγη χρώματος
Άρθρο Κ.Ο.Κ 83
Εξωτερική Εμφάνιση (Αλλαγή χρώματος και μη δήλωση μεταβολής εντός 15 ημερών) Διοικητικό πρόστιμο 20€

Ενω η δήλωση για αλλαγή στο συγκοινωνιών η στο ΚΕΠ θέλει υπεύθυνη δήλωση και ενα παράβολο των 9€

basilis_k6
04/11/2016, 16:30
αυτο θα ήταν πιο ωραιο και δεν θα αλλαζες και αδεια με τιποτα. Αυτό ήθελα να βαλω και εγω παλαιοτερα σε αλλο μηχανακι
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1.CRnJVXXXXa6XFXXq6xXFXXXC/1-52x10m-Roll-Large-Yellow-font-b-Digital-b-font-font-b-Camo-b-font-Vinyl.jpg

ptc
04/11/2016, 16:51
αυτο θα ήταν πιο ωραιο και δεν θα αλλαζες και αδεια με τιποτα. [/url]

Στο δευτερο θα συμφωνησω, στο πρωτο οχι. Αυτο που εκανα ηταν ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Γουστα ειναι αυτα. ;)

Δε νομιζω πως το προστιμο των 20€ (10 δλδ αν πληρωθει εντος δεκα ημερων) ή το παραβολο των 9€ θα ηταν λογικο να αποτελει σοβαρο παραγοντα για την επιλογη χρωματος. Λεω εγω τωρα...

Μητσο ευχαριστω για την ενημερωση! :beer:

basilis_k6
04/11/2016, 17:06
εδω λιγο καλυτερο http://g01.a.alicdn.com/kf/HTB16jxBLpXXXXXAXVXXq6xXFXXXD/Yellow-Digital-Camo-Vinyl-Film-Sheet-Pixel-Camouflage-Wrap-For-TRUCK-SUV-Sticker-Bubble-Free-Size1.jpg

devil's animal
04/11/2016, 17:22
απο κοντα ειναι πιο ωραιο παντως!!
:beer::beer:

Billymuse
09/11/2016, 15:58
Ωραια πινακιδα

ptc
09/11/2016, 16:18
Καλώς ήρθες Δήμο. Ωραίο το εργαλείο. Salonica;

BabisStinson
09/11/2016, 16:21
Γεια σου Δήμο με το ΜΤ! Ωραία η Carbon Akrapovic..!

BLiTzER
09/11/2016, 16:23
Ωραίο το ΜΤάκι.

Το σκέφτομαι να αλλάξω τιμόνι, για να βάλω και χούφτες της προκοπής, αλλά ακόμα είναι στα όρια της πολυτέλειας, οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Dimosthenis54
09/11/2016, 16:28
θεσσαλονικι κεντρο!!!

Dimosthenis54
09/11/2016, 16:29
τουμπανο!!!! φοβερο δεσιμο πανω στο μξηχανακι τελειοσ ηχοσ.

SHOOTER045
09/11/2016, 16:58
θεσσαλονικι κεντρο!!!

1ον)Σβήσε την πινακίδα απο την ανάρτηση που έκανες η μουτζουρωσε την.
2ον)Η πινακίδα δεν είναι κανονική πρόσεξε το

ptc
15/11/2016, 18:18
Γκαζιερα απο R6: Η φθηνοτερη και καλυτερη μετατροπη που μπορειτε να κανετε στη μηχανη σας.

Προκειται για μια μετατροπη που εχω συναντησει αρκετες φορες σε ξενα φορουμ και σκεφτηκα πως αξιζε να τη δοκιμασω. Για οσους δε γνωριζουν τπτ σχετικα, προκειται για αλλαγη της γκαζιερας του MT με αυτην μιας R6(2006+ αν δεν κανω λαθος).

Η δικια μας γκαζιερα εχει μικροτερη διαμετρο με αποτελεσμα αυτο που ολοι οι κατοχοι εχουμε ζησει: η διαδρομη του γκαζιου ειναι πολυ μεγαλη (90 μοιρες περιπου), δλδ για να ανοιξεις τερμα το γκαζι πρεπει να στραμπουληξεις τον καρπο σου και να το φερεις σε ενοχλητικη και αφυσικη θεση. Η γκαζιερα του r6 εχει μεγαλυτερη διαμετρο, με αποτελεσμα η διαδρομη του γκαζιου να μικραινει αισθητα(60 μοιρες). Η διαφορα μπορω να πω πως ειναι θεαματικη! Ειναι πολυ πιο ευκολο να ανοιξεις το γκαζι, το δεξι σου χερι δουλευει σε πολυ πιο φυσικη θεση, ασχετα με το ποσο γκαζι θες να ανοιξεις και γενικοτερα η αισθηση που παιρνεις ειναι πως η μηχανη ειναι πιο ζωντανη/ανταποκρινεται πιο αμεσα στις εντολες του δεξιου χεριου.

Το μοναδικο "μειονεκτημα" ειναι πως θελει λιγη προσοχη στα πρωτα χιλιομετρα μετα την αλλαγη, μεχρι να συνηθισει ξανα ο αναβατης στα νεα δεδομενα, στο ποσο πιο αμεσα δλδ ανταποκρινεται η μηχανη στο input του δεξιου καρπου. Στην πρωτη βολτα μετα την αλλαγη θελοντας να πεταξω λιγο κωλο ανοιξα το γκαζι (οσο υπολογιζα οτι χρειαζοταν με βαση τα παλια δεδομενα) και η πισω ροδα βρεθηκε πολυ πιο εξω απ'οσο ηθελα. Αυτο εγινε γιατι το γκαζι που εδωσα ηταν με βαση τη μεχρι τωρα εμπειρια μου, χωρις να υπολογιζω την αλλαγη. Ουσιαστικα δλδ εδωσα 33% περισσοτερο γκαζι απ΄οσο χρειαζοταν. Απλα λοιπον λιγη προσοχη στις πρωτες βολτες και οχι πολλες ταρζανιες μεχρι να παρετε το κολάι που λενε. Ενα ακομα θετικο που παρατηρησα ειναι πως εχει χαθει εκεινο το νεκρο σημειο που εχει στην αρχη το γκαζι μας (που γυρνας για καμια δεκαρια μοιρες το γκαζι και δε γινεται τπτ ουσιαστικα). Τωρα πολυ απλα οταν γυρισεις το δεξι καρπο η μηχανη ξεκιναει.

Προσωπικα επελεξα το γνησιο ΟΕΜ ανταλλακτικο. Ο κωδικος του ειναι 2C0-26240-00-00 (Grip Assy). Κοστος λιγο κατω απο 30€. Φυσικα μπορειτε να το παρετε και ως μεταχειρισμενο απο καμια R6 που την πουλανε για ανταλλακτικα, ή να ψαχτειτε με μη γνησια ανταλλακτικα. Υπαρχουν λυσεις στο e-bay με τιμες που ξεκιναν απο τα 10€.

Μια εξτρα σημειωση: η γνησια γκαζιερα ερχεται μαζι με το γκριπ (μαυρο λαστιχενιο) δεν ειναι δλδ σκετος ο κυλινδρος ωστε να βαλετε απο πανω το δικο σας γκριπ. Η διαφορα με το γκριπ του ΜΤ δεν ειναι σοβαρη, αλλα αν θελετε να εχετε και τα δυο γκριπ ιδια μπορειτε να παραγγειλετε και το αριστερο απο R6 με κωδικο ανταλλακτικου 2C0-26241-00-00. Προσωπικα δεν μπηκα στον κοπο.

Πραγματικα προκειται για πολυ θεαματικη αλλαγη στον τροπο που λειτουργει η μηχανη και με αστειο κοστος. Ακομα και αν δε σας βολεψει (που πραγματικα το αποκλειω) δεν ειναι οτι θα εχεις δωσει τα φοβερα λεφτα. Απλα ξαναβαζεις πανω τη μαμα γκαζιερα και πουλας το ανταλλακτικο. Αλλα αν εχεις διαβασει ολο αυτο το κειμενο μεχρι εδω, λογικα ψαχνεσαι για τετοιες μετατροπες, αρα εισαι λιγο ταλιμπαν και αρα θα καραγουσταρεις! ;)

Apache
15/11/2016, 18:43
H ντίζα παραμένει η ίδια;

ptc
15/11/2016, 18:54
H ντίζα παραμένει η ίδια;

Ναι.

Apache
15/11/2016, 19:17
:a013:

ptc
15/11/2016, 19:26
:a013:

Καν'το και θα με θυμηθεις (https://youtu.be/XwCbh2M9qi8?t=13)! :cool: :beer:

Apache
15/11/2016, 19:44
Θα το κάνω...

BLiTzER
15/11/2016, 20:26
Το κοίταζα πριν κάνα μήνα και ψαχνόμουν σε μεταχειρισμένο, αλλά δεν ήξερα ποιο ακριβώς R6 να κοιτάξω.

Δε χρειάζεται απολύτως καμία μετατροπή; Μένουν και οι 2 ντίζες συνδεδεμένες;

ptc
15/11/2016, 20:57
Το κοίταζα πριν κάνα μήνα και ψαχνόμουν σε μεταχειρισμένο, αλλά δεν ήξερα ποιο ακριβώς R6 να κοιτάξω.

Δε χρειάζεται απολύτως καμία μετατροπή; Μένουν και οι 2 ντίζες συνδεδεμένες;

Ειναι ιδια ακριβως με τη δικια μας, απλα με πιο μεγαλη διαμετρο, οποτε τυλιγει πιο γρηγορα η ντιζα και ετσι μικραινει η διαδρομη.
Δες στο google εικονες απο r6 throotle tube.

edit: http://i60.tinypic.com/2myqhir.jpg

Αριστερα ειναι του ΜΤ07, δεξια του R6.

ptc
15/11/2016, 21:29
Ξεχασα να πω πως εβαλα πανω και τις μανετες που ειχα αγορασει και ειμαι επισης πολυ ευχαριστημενος. Τις πηρα απο e-bay (http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-Folding-Extendable-Clutch-Brake-Levers-for-Yamaha-FZ07-2014-2015-2016-/122093152115?var=&hash=item1c6d51a773:m:mf49zcCQKwGhyvfCRrpVESQ&vxp=mtr), κοστος 36€ και οι δυο! Καναν βεβαια κοντα ενα μηνα να ερθουν(απο Κινα) αλλα για την τιμη αυτη αξιζε η αναμονη. Απ'ό,τι βλεπω εχει ανεβει πλεον ελαχιστα η τιμη (42€ με μεταφορικα) αλλα ειναι και παλι τζαμπα.

Περιμενα πολυ χειροτερη ποιοτητα αλλα τελικα ειναι πολυ καλες. Ρυθμιζομενες σε μηκος και αποσταση και επισης "σπανε" προς τα πανω (για να υποχωρησουν σε περιπτωση πτωσης και να μη σπασουν). Μοναδικο "μειονεκτημα" οτι γραφουν πανω FZ07(οπως λεγεται η μηχανη μας στις ΗΠΑ) αντι για ΜΤ07.

374010

BLiTzER
15/11/2016, 21:32
Παρόμοιες κινέζικες μανέτες (όχι ρυθμιζόμενες σε μήκος) έχω βάλει σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια μου έως τώρα και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Μεγειές!

Η άσπρη γκαζιέρα με χαλάει λίγο. Κρύβεται 100%; Δε θυμάμαι.

ptc
15/11/2016, 22:08
Παρόμοιες κινέζικες μανέτες (όχι ρυθμιζόμενες σε μήκος) έχω βάλει σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια μου έως τώρα και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Μεγειές!

Η άσπρη γκαζιέρα με χαλάει λίγο. Κρύβεται 100%; Δε θυμάμαι.

Ευχαριστω!

Δε φαινεται καθολου το πλαστικο. Το καλυπτει ενα λαστιχο που εχει το MT. Δες εδω (https://youtu.be/NhgvJkpdSDE?t=412) και θα καταλαβεις.

BLiTzER
16/11/2016, 12:46
Αύριο θα την έχω. :p

Άλλα πράγματα που θέλω να φτιάξω στο μηχανάκι:

* το πίσω φτερό είναι παντελώς άχρηστο, θέλει μακρύτερο.
* ο φωτισμός του μου φάνηκε ανεπαρκής την Κυριακή που ταξίδεψα βράδυ. Υπάρχει μια καλή πιθανότητα να φτιάξει με ένα καλό ρύθμισμα, καθώς έδειχνε πολύ χαμηλά. Παρ'όλα αυτά, χαζεύω led λάμπες πού και πού. Με φοβίζει λίγο το ότι υπερθερμαίνονται. Αν και διαθέτουν ανεμιστηράκι, φοβάμαι μην κάνουν ζημιά εκεί μέσα, με τόσα καλώδια.
* η σέλα θέλει κι άλλο υλικό.
* σωληνάκια υψηλής, αλλά έχει πολλές γραμμές (το abs) και είναι παίδεμα.

ptc
16/11/2016, 13:25
Αύριο θα την έχω. :p

Άλλα πράγματα που θέλω να φτιάξω στο μηχανάκι:

* το πίσω φτερό είναι παντελώς άχρηστο, θέλει μακρύτερο.
* ο φωτισμός του μου φάνηκε ανεπαρκής την Κυριακή που ταξίδεψα βράδυ. Υπάρχει μια καλή πιθανότητα να φτιάξει με ένα καλό ρύθμισμα, καθώς έδειχνε πολύ χαμηλά. Παρ'όλα αυτά, χαζεύω led λάμπες πού και πού. Με φοβίζει λίγο το ότι υπερθερμαίνονται. Αν και διαθέτουν ανεμιστηράκι, φοβάμαι μην κάνουν ζημιά εκεί μέσα, με τόσα καλώδια.
* η σέλα θέλει κι άλλο υλικό.
* σωληνάκια υψηλής, αλλά έχει πολλές γραμμές (το abs) και είναι παίδεμα.

Άντε καλοφορετη! :p

Υψηλής έχω παραγγείλει κι εγώ, σε μια βδομάδα θα έχω το σετ.

Apache
16/11/2016, 16:30
Nα ενημερώνετε από πού ψωνίζετε, υπάρχει κόσμος που δεν έχει χρόνο να ψάξει...

ptc
16/11/2016, 17:24
Nα ενημερώνετε από πού ψωνίζετε, υπάρχει κόσμος που δεν έχει χρόνο να ψάξει...

Την γκαζιερα την πηρα απο εδω (http://www.motosp.gr/part.php?l=gr&sc=%2075%207%20&partcat=STEERING%20HANDLE%20/%20CABLE&model=YZF%20R6%20(GRC)&id=481795&partno=2C0-26240-00-00&year=2008&a=w). Δεν ξερω αν ο Blitzer βρηκε καλυτερη τιμη.

Για μανετες εχω δωσει ηδη link. Τα σωληνακια τα παρηγγειλε ο μηχανικος μου, δεν ασχοληθηκα προσωπικα.

BLiTzER
16/11/2016, 21:46
22€ μου είπαν στην αντιπροσωπεία, για τη γκαζιέρα.

ptc
17/11/2016, 08:28
@Blitzer
Αυτό (http://anunaki-parts.com/en/yamaha-fz-07-mt-07/377-ecn-splashguard-mt07-fz07-yamaha-fz-07-mt-07.html) το έχεις υπόψιν;

SHOOTER045
17/11/2016, 08:36
:a013::a013:
@Blitzer
Αυτό (http://anunaki-parts.com/en/yamaha-fz-07-mt-07/377-ecn-splashguard-mt07-fz07-yamaha-fz-07-mt-07.html) το έχεις υπόψιν;

Άλλα multistrada κι ετς.
Ωραίο φαίνεται

BLiTzER
17/11/2016, 08:42
Ναι, το έχω δει. Ξερνάω.

ptc
17/11/2016, 08:51
Πρακτικά πάντως θα είναι η καλύτερη λύση ως προστασία.

Εμένα εμφανισιακά δε με χαλάει, αλλά λογικά θα βρίσκει κάτω πολύ εύκολα στη σούζα.

SHOOTER045
17/11/2016, 08:56
Βάλε ροδακια αλά whelie bar .
Και το φτερακι ελεύθερο στην άνοδο.
Και σταθερότητα στην Σούζα, και δεν θα σπάει το φτεράκι... :lol:

BLiTzER
17/11/2016, 09:02
Δεν αμφιβάλλω ότι είναι εξαιρετικά πρακτικό, αλλά αν αγόραζα με βάση την πρακτικότητα, δε θα είχα ΜΤ. :p Απλά θα βάλω ένα μακρύτερο φτερό μπροστά από τον τροχό. Κάποτε.

BLiTzER
20/11/2016, 13:45
Ρε πουτς, μόνος σου την έβαλες τη γκαζιέρα; Έχω δοκιμάσει 500 φορές και δεν επιστρέφει, κολλάει.

Μμ το έφτιαξα. Ήθελε ρύθμιση η ντίζα από κάτω. Από πάνω δεν αρκούσε, όσο κι αν πάλευα...

ptc
21/11/2016, 10:04
Ρε πουτς, μόνος σου την έβαλες τη γκαζιέρα; Έχω δοκιμάσει 500 φορές και δεν επιστρέφει, κολλάει.

Μμ το έφτιαξα. Ήθελε ρύθμιση η ντίζα από κάτω. Από πάνω δεν αρκούσε, όσο κι αν πάλευα...

Σόρρυ, δεν το είδα. Ημουν εκτός.

Για πες... :vroum:

BLiTzER
21/11/2016, 10:26
Τουλάχιστον +10 άλογα. :lol: Την πρώτη φορά, όντως φαίνεται μεγάλη διαφορά. Είδα 150 στο κοντέρ πριν καν το καταλάβω. Απλά δεν έχω καθόλου slack πλέον και θέλω να το ρυθμίσω καλύτερα, να έχει έστω 1 mm. Θα ασχοληθώ όταν βρω χρόνο.

ptc
21/11/2016, 10:33
Τουλάχιστον +10 άλογα. :lol: Την πρώτη φορά, όντως φαίνεται μεγάλη διαφορά. Είδα 150 στο κοντέρ πριν καν το καταλάβω. Απλά δεν έχω καθόλου slack πλέον και θέλω να το ρυθμίσω καλύτερα, να έχει έστω 1 mm. Θα ασχοληθώ όταν βρω χρόνο.

Είναι σαν να έχεις αλλάξει γρανάζωμα. Νιώθεις πιο γρήγορο το μηχανάκι χωρίς να είναι όντως. Και οι σούζες έρχονται ακόμα πιο αβίαστα πλέον.

Για το slack θα σου πρότεινα να του δώσεις δύο τρεις μέρες. Εγώ το συνήθισα έτσι τώρα και δε θα το άλλαζα.

Γενικά ευχαριστημένος; Θα το πρότεινες και σε άλλους;

BLiTzER
21/11/2016, 10:37
Είναι θέμα ασφάλειας... Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το γκάζι είναι τελείως κλειστό όταν το αφήνω ελεύθερο. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τραβιέται η ντίζα στρίβοντας το τιμόνι τέρμα δεξιά-αριστερά. Είχα εκνευριστεί χτες και δεν έλεγξα τα πάντα. Θα τα τσεκάρω όλα αυτά και αν είναι οκ, ίσως το αφήσω με 0 slack.

Για πείτε οι γνώστες, με γκαζιέρα μεγαλύτερης διαμέτρου, χρειάζεται να ρυθμίσω και τις 2 ντίζες ή αρκεί η μία; Τη 2η δεν την πείραξα καθόλου.

sapila racing
21/11/2016, 10:42
Είναι θέμα ασφάλειας... Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το γκάζι είναι τελείως κλειστό όταν το αφήνω ελεύθερο. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τραβιέται η ντίζα στρίβοντας το τιμόνι τέρμα δεξιά-αριστερά. Είχα εκνευριστεί χτες και δεν έλεγξα τα πάντα. Θα τα τσεκάρω όλα αυτά και αν είναι οκ, ίσως το αφήσω με 0 slack.

Για πείτε οι γνώστες, με γκαζιέρα μεγαλύτερης διαμέτρου, χρειάζεται να ρυθμίσω και τις 2 ντίζες ή αρκεί η μία; Τη 2η δεν την πείραξα καθόλου.

Απο τις 2 ντίζες η μια ανοίγει το slide του καρμπ η τον ψεκασμό και η δεύτερη το κλείνει.
Το σωστό είναι να ρυθμίσεις και τις 2 ετσι ώστε να έχουν και οι 2 τον ελάχιστο τζόγο που χρειάζεται.

Επίσης όπως ίσως παρατήρησες οταν γυρίζεις το τιμόνι δεξια αριστερά μπορεί να ανοίγει λίγο το γκάζι αν είναι χωρίς καθόλου τζόγο, θα πρέπει να τις ρυθμίσεις έτσι που να μην συμβαίνει αυτό.

ptc
21/11/2016, 11:05
Εγώ είχα κι άλλα πράγματα να κάνω στη μηχανή και τα έδωσα στο μηχανικό. Δεν έχω καθόλου νεκρό σημείο στο γκάζι αλλά προφανώς σε ηρεμία είναι εντελώς κλειστό και δεν επηρεάζεται από το τιμόνι.

nik69
21/11/2016, 11:19
Είναι θέμα ασφάλειας... Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι το γκάζι είναι τελείως κλειστό όταν το αφήνω ελεύθερο. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι δεν τραβιέται η ντίζα στρίβοντας το τιμόνι τέρμα δεξιά-αριστερά. Είχα εκνευριστεί χτες και δεν έλεγξα τα πάντα. Θα τα τσεκάρω όλα αυτά και αν είναι οκ, ίσως το αφήσω με 0 slack.

Για πείτε οι γνώστες, με γκαζιέρα μεγαλύτερης διαμέτρου, χρειάζεται να ρυθμίσω και τις 2 ντίζες ή αρκεί η μία; Τη 2η δεν την πείραξα καθόλου.

Θα πρέπει να γράψεις και το τι έκανες .
Κανονικά από την στιγμή που έχεις μεγαλύτερη διάμετρο θα πρέπει να ρυθμίσεις ξανά και τις 2 ντίζες. Πρώτα λασκάρισε και τα 2 παξιμάδια στην πεταλούδα.
Μετά καλό θα ήταν να μηδενίσεις την βίδα ρύθμισης που έχεις μόνο στην μία από τις 2 ντίζες στην γκαζιέρα (η 2η ντίζα δεν έχει).
Μετά ρυθμίζεις από τα παξιμάδια στην πεταλούδα.
Ο τζόγος περίπου θα πρέπει να είναι με το τιμόνι στο κέντρο από 3 έως 5 mm.
Εάν γυρίζεις το τιμόνι αριστερά θα δεις ότι μειώνεται και εάν το γυρίζεις δεξιά θα δεις ότι αυξάνεται. Εάν έχεις λιγότερα από 3mm τζόγο πιθανόν όταν στρίβεις αριστερά να σου αυξάνει λίγο το ρελαντί.

Εάν δεν μπορείς ή δεν είσαι σίγουρος πήγαινε σε συνεργείο :D

BLiTzER
21/11/2016, 11:27
Στην αρχή, δοκίμαζα να βάλω τη γκαζιέρα, δίνοντας τζόγο μόνο από την πάνω βίδα ρύθμισης, αλλά δεν. Όσες φορές κι αν προσπάθησα, το γκάζι "κολλούσε". Μετά από αρκετές προσπάθειες, μου ήρθε η φαεινή ιδέα να ρυθμίσω από την πεταλούδα, αλλά είχα ήδη πολλά νεύρα για να ασχοληθώ λεπτομερώς και σωστά. Απλά το έφτιαξα ώστε να έχει επιστροφή, σφίγγοντας το κάτω παξιμάδι της κάτω ντίζας και το άφησα έτσι. Τη 2η ντίζα δεν την ακούμπησα ποτέ.

Η πάνω βίδα ρύθμισης είναι στην αρχική θέση της, ώστε να έχω περιθώριο διόρθωσης, αν χρειαστεί. Πρέπει απλά να ρυθμίσω σωστά από την πεταλούδα. Φαντάζομαι ότι η καλύτερη λύση είναι να ξαναλύσω το καπάκι της γκαζιέρας και να τα κάνω όλα σωστά από την αρχή, με χαλαρές ντίζες και προχωρώντας από εκεί, τώρα που το'μαθα. :D

BLiTzER
22/11/2016, 09:29
Κάθισα χτες το βράδυ και έλυσα τη γκαζιέρα, χαλάρωσα τις ντίζες και έφτιαξα τα πάντα από την αρχή. Όλα καλά. Ίσως 1mm τζόγος και δουλεύουν όλα σωστά.

Με την ευκαιρία, έκοψα και ένα μέρος της ζελατίνας, το οποίο ακουμπούσε στο κάλυμμα της ντίζας και είχε κάνει ένα μικρό σημάδι. Αν δεν το έβλεπα εγκαίρως, σίγουρα θα το "έτρωγε" όλο κάποια στιγμή και θα έκανε ζημιά. Προσοχή, όσοι αγοράσετε ermax.

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς (αγνοήστε το βρώμικο μηχανάκι και την κακή ποιότητα φωτογραφίας :p):

374353

ptc
26/11/2016, 21:41
Παντως οι μηχανικοι της Yamaha δεν εχουν κανει καλη δουλεια στην κατανομη του βαρους. Ολο το βαρος πρεπει να ειναι πισω γιατι αυτη η μπροστινη η ροδα σηκωνεται πολυ ευκολα... :p
Το παθαινετε κι εσεις φανταζομαι. :rolleyes:

374629

ptc
02/01/2017, 18:20
@Blitzer

Τελικα με την πισω αναρτηση προχωρησες; Γενικα εντυπωσεις; :a014:

Τη γκαζιερα φανταζομαι την εχεις συνηθισει πλεον. Εγω εχω ξεχασει πώς ηταν πριν.

BLiTzER
02/01/2017, 18:30
Ναι, συνήθεια είναι. Βοηθάει και με το μπροστινό λάστιχο.

Δεν έχει έρθει ακόμα η ανάρτηση. Μέσα στον Γενάρη. Ελπίζω. Θα ενημερώσω. Δεν πολυκυκλοφορώ έτσι κι αλλιώς, λόγω καιρού. Έχω πάνω από βδομάδα να καβαλήσω.

Apache
02/01/2017, 18:37
Ναι, συνήθεια είναι. Βοηθάει και με το μπροστινό λάστιχο.

Δεν έχει έρθει ακόμα η ανάρτηση. Μέσα στον Γενάρη. Ελπίζω. Θα ενημερώσω. Δεν πολυκυκλοφορώ έτσι κι αλλιώς, λόγω καιρού. Έχω πάνω από βδομάδα να καβαλήσω.

Υπάρχουν Ohlins και για το Tracer 700? Ρωτάω γιατί στο επίσημο SITE της εταιρίας βρίσκω μόνο για ΜΤ-07

BLiTzER
02/01/2017, 18:59
Ναι, τα ίδια. NIX 22 cartridges μπροστά, STX 46 πίσω.

Apache
02/01/2017, 19:22
Ναι, τα ίδια. NIX 22 cartridges μπροστά, STX 46 πίσω.
Μα το ΜΤ-07 έχει άλλες αναρτήσεις από το TRACER έτσι δεν είναι; το TRACER έχει πιο μεγάλες διαδρομές.
MT-07 130mm μπρος πίσω
TRACER 130mm 142mm μπρός πίσω.

BLiTzER
02/01/2017, 21:10
Τα παραπάνω είναι η "βάση". Προφανώς έχουν διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο. STX 46 φοράει και το τζίξερ πχ.

Apache
02/01/2017, 21:28
Τα παραπάνω είναι η "βάση". Προφανώς έχουν διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο. STX 46 φοράει και το τζίξερ πχ.

:a013:

amyroukai
03/01/2017, 00:14
Μα το ΜΤ-07 έχει άλλες αναρτήσεις από το TRACER έτσι δεν είναι; το TRACER έχει πιο μεγάλες διαδρομές.
MT-07 130mm μπρος πίσω
TRACER 130mm 142mm μπρός πίσω.

μιά που έχει πιο μακρύ ψαλίδι το tracer, δεν αποκλείεται η μεγαλύτερη ωφέλιμη διαδρομή τροχού να οφείλεται σε αυτό και μόνο, όχι στο αμορτισέρ.

docma
18/01/2017, 18:24
Toποθέτηση Oxford Premium Hot Grips


http://www.youtube.com/watch?v=h8qjt4-deHc

BLiTzER
23/01/2017, 10:36
Μόλις παρέλαβα ένα κουτί, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι είναι:

377854

:pink: :pink:

MT και Tracer φοράνε τον ίδιο τύπο αμορτισέρ, αλλά του Tracer δίνεται με υδραυλική προφόρτιση και διαφορετικό μήκος και διαδρομή.

Apache
23/01/2017, 11:12
Μόλις παρέλαβα ένα κουτί, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι είναι:

377854

:pink: :pink:

MT και Tracer φοράνε τον ίδιο τύπο αμορτισέρ, αλλά του Tracer δίνεται με υδραυλική προφόρτιση και διαφορετικό μήκος και διαδρομή.

Δώσε πόνο......

teogtp
23/01/2017, 11:14
Μόλις παρέλαβα ένα κουτί, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι είναι:

377854

:pink: :pink:

MT και Tracer φοράνε τον ίδιο τύπο αμορτισέρ, αλλά του Tracer δίνεται με υδραυλική προφόρτιση και διαφορετικό μήκος και διαδρομή.


"Ματζι δεν θα γίνεις εσύ ποτεεεεεέ, Χορχοδειλε, Χορχοδειλεεε-ε-έ............!!!"


:lol:




ΜεYES! !!
Καλοζουπιχτο!

sniper
23/01/2017, 11:21
Μόλις παρέλαβα ένα κουτί, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι είναι:

377854

....


Η έξυπνη αναρτηση, Diamant stores?

BLiTzER
23/01/2017, 20:19
Η έξυπνη αναρτηση, Diamant stores?

Χαχα δεν είχα ιδέα τι είναι αυτό και έψαξα και μπήκα στο site τους. :touched:

Black Mamba
24/01/2017, 08:47
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩχΛΙΝΣΣΣΣΣΣΣΣΣ...
:evil:

ptc
16/02/2017, 16:41
Αλλαξα τελικα το μπροστινο γραναζι, απο 16t(μαμα) σε 15. Προσωπικα ενθουσιασμενος, ταιριαξε πολυ στην οδηγηση μου. Περισσοτερα εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=30626&p=2852080&viewfull=1#post2852080).

BLiTzER
16/02/2017, 16:45
Άσε μας, ρε φίλε, που θες να κάνεις προσπέραση σε μισό πικοσεκόντ στα 120 με 6η, να πούμε!

Εγώ μάλλον θα κρατήσω το μαμά γρανάζωμα, αλλά λέω να δοκιμάσω 520, όταν χρειαστεί να αλλάξω. Μάλλον όχι πολύ σύντομα. Είμαι περίεργος αν θα συνεχιστεί και ο ήχος που κάνει. Πλέον δεν τον προσέχω καν, βέβαια, αλλά με ενοχλούσε στην αρχή.

Α, είδα 212 στο κοντέρ.

ptc
16/02/2017, 17:13
Άσε μας, ρε φίλε, που θες να κάνεις προσπέραση σε μισό πικοσεκόντ στα 120 με 6η, να πούμε!

Εγώ μάλλον θα κρατήσω το μαμά γρανάζωμα, αλλά λέω να δοκιμάσω 520, όταν χρειαστεί να αλλάξω. Μάλλον όχι πολύ σύντομα. Είμαι περίεργος αν θα συνεχιστεί και ο ήχος που κάνει. Πλέον δεν τον προσέχω καν, βέβαια, αλλά με ενοχλούσε στην αρχή.

Α, είδα 212 στο κοντέρ.

:lol:

Λογικα βοηθαει και η Ακραπα στο να μην ακους την αλυσιδα βεβαια. :p

sniper
16/02/2017, 17:21
...

Α, είδα 212 στο κοντέρ.

ΘΑΥΜΑ! ΘΑΥΜΑ!!!

BLiTzER
16/02/2017, 17:22
Ε ναι, τελευταία φορά ήμουν στα 204-205 και είχα ανησυχήσει ότι δεν πάει παραπάνω. Τώρα μπορώ να κάνω τις προσπεράσεις μου άνετα. :lol:

Red Rider
16/02/2017, 17:24
:tooth::tooth:

atom_smasher
16/02/2017, 19:01
κλέβει και κλασικά γιαπωνέζικα 10% το κοντέρ ή όχι;

BLiTzER
16/02/2017, 19:31
Ε όλο και κάτι θα κλέβει. Τώρα, αν είναι 5% ή 10% ή 14%, δεν έχω ιδέα. Έτσι, πληροφοριακά το ανέφερα, για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

ptc
17/02/2017, 19:15
Τρέμε Blitzer! Μπαινω δυναμικα στα 4αρια. :cool:
Εβαλα μυαλο και κανω οικονομικη οδηγηση.

378853






Καλα, κλεβει λιγο και το γραναζι... :rolleyes:

BLiTzER
18/02/2017, 10:25
Χαχα μάλλον φταίει το γεγονός ότι δεν το κινώ καθημερινά, αλλά μόνο για βόλτες τα ΣΚ, οπότε δεν έχω συχνά φανάρια, σταμάτα-ξεκίνα και 1η-2α και ένα σεβαστό μέρος των διαδρομών είναι αναγκαστικά ευθείες με 5η-6η και σταθερό γκάζι. ΔΕΝ προσπαθώ να κάνω οικονομική οδήγηση.

Apache
18/02/2017, 18:57
Eγώ από την άλλη δέν έχω δεί κατανάλωση με το Tracer 700 κάτω από τα 5.3l/100 klm ποτέ δηλαδής EVER πως οι MT 07 φτάνουν 4,5l/100km εννοείται μπράβο τους αλλά είναι απορίας άξιον..

o teos
22/02/2017, 08:59
Θα σου πω εγω που ειμαι εδω μονο για το χαβαλε γιατι οι καταναλωσεις σας ειναι εριστικες μεχρι αηδιας τσογλανοι ολοι:p..ειναι θεμα ποσο βαρυ χερι εχεις(και δεν εννοω στις μπουφλες)αν στα ανοιξε κλεισε του γκαζιου εισαι αγαρμπος η ο τροπος οδηγησης ειναι αγαρμπος αλλαζει την καταναλωση αρκετα αν μιλαμε για ιδια μηχανακια και απλα αλλους οδηγους..

BLiTzER
22/02/2017, 09:05
Εγώ είμαι και 65-68 κιλά ε.

Τράβηξα βιντεάκι από χαλαρή Κυριακάτικη βολτούλα στο Λαύριο, αλλά είναι ~45 λεπτά μετά το editing. Θα προσπαθήσω να το κάνω ακόμα μικρότερο και θα το ανεβάσω κάποια στιγμή.

Επίσης έπιασα τα 4.500 χλμ. Κοντεύει το δεύτερο σέρβις. ^^

BLiTzER
24/02/2017, 13:56
Έφτασα στα 28 λεπτά. Καλά είναι. Προχειρότατη δουλειά, φυσικά, μην περιμένετε κάτι σπουδαίο. Απλά δοκίμαζα την κάμερα. Κουνάει μετά τα 150. :p

https://www.youtube.com/watch?v=h-OqwQZ_WK0

BLiTzER
06/03/2017, 16:23
Σέρβις 5.000 χλμ. Σε αντιπροσωπεία. 75€. Λάδια, φίλτρο + εργασία. Δε μου φάνηκαν και λίγα...

o teos
06/03/2017, 16:27
Τα λες πολλα..τι λαδια εβαλε ρε??3 λιτρα δεν παιρνει αυτο?? οποτε τι ειχε?16-17 το λιτρο και 10 το φιλτρο και 15 εργασια??:rolleyes:

Το βρηκα λεει 2.60λτ με αλλαγη φιλτρου..παιρνει ημισυνθετικο και μολις ειδα τιμες yamalube και κατι επαθα...13.50 το ημι 16,50 το full..πες οτι εβαλε full ξερω γω + 10 το φιλτρο περιπου + 15 εργασια :uplate: