PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18

BLiTzER
06/03/2017, 16:39
3x12 τα λάδια. 12 φίλτρο+φλάντζα. 12 εργασία. Χωρίς ΦΠΑ.

toyar
06/03/2017, 16:40
οτι παρεις 12 +ΦΠΑ :D

BLiTzER
06/03/2017, 16:41
Χαχα ναι, το παρατήρησα κι εγώ. Αλλά έκλεψα λίγο, αφού έβαλα φίλτρο και φλάντζα μαζί και τα υπόλοιπα τα στρογγυλοποίησα. :p

o teos
06/03/2017, 16:51
καιρο ειχα να ακουσω τιμες συνεργείου δε μου έλειψε καθολου μπορω να πω:lol:

τελικα το μονος σου ειναι μεγαλο πραγμα οταν δεν υπαρχει εγγυηση..26 ευρα τα λαδια(ναι οκ δεν εχουν τοσο κανονικα αλλα) + 9 φιλτρο..

7Tolis
06/03/2017, 19:08
Για να είναι εντός εγγύησης δεν έχει και άλλη επιλογή πέραν του επίσημου όμως.

kondell
09/03/2017, 00:06
Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και προς το παρών οδηγούσα ενα σκουτεράκι. Είμαι έτοιμος να πάρω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα και σκεφτόμουν την MT 07 με την προοπτική οτι θα παρώ μια μηχανή για δυο διπλώματα (Φανταζόμουν ο καημένος) μέχρι που έστειλα στην Yamaha motor Hellas και ρώτησα το εξής απλό κατ εμέ και απόλυτα λογικό. Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή. Η απάντηση ήταν ότι τεχνικά και μηχανολογικά γίνεται αλλά νομικά όχι. Εδώ έρχομαι και ερωτώ, (αν και εφόσον ισχούν αυτά παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να κάτι παραπάνω να μου πει) Και έρχομαι και ρωτάω γιατί να ΜΗΝ Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα θα πληρώσω 7000 για την ίδια μηχανή απλά θα είναι φιμωμένη τι μας περνάνε
γιατί να μην είναι νομοθετικά σωστό? Αφου η ισχύ του κινητήρα είναι 75 άλογα γιατί να μην μπορώ εγώ να το επαναφέρω εκεί νομικά και να πρέπει να παρανομίσω ? Από κάποια αγγλικά φορουμ εχω βρεί τρόπο να γίνει το desrestriction αλλά θα πρέπει πρώτα να μιλήσω με μηχανικό και ειδικά της Yamaha

nik69
09/03/2017, 07:17
Σέρβις 5.000 χλμ. Σε αντιπροσωπεία. 75€. Λάδια, φίλτρο + εργασία. Δε μου φάνηκαν και λίγα...

Λογικό να έχει ο καθένας τις φοβίες του για την περιουσία του . Αλλά ενώ ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 και φίλτρο λαδιού κάθε 20.000 Γιατί να αλλάξεις στα 5000 μαζί με φίλτρο. ? Εκτός εάν κάνεις λιγότερα απο 5000 τον χρόνο ?

BLiTzER
09/03/2017, 08:30
Λογικό να έχει ο καθένας τις φοβίες του για την περιουσία του . Αλλά ενώ ο κατασκευαστής προτείνει αλλαγή λαδιών κάθε 10.000 και φίλτρο λαδιού κάθε 20.000 Γιατί να αλλάξεις στα 5000 μαζί με φίλτρο. ? Εκτός εάν κάνεις λιγότερα απο 5000 τον χρόνο ?

Θα έκανα έτσι κι αλλιώς στα 5.000, γιατί δεν εμπιστεύομαι ότι τα του στρωσίματος έχουν φύγει όλα από το μοτέρ μου στο πρώτο σέρβις των 1.000. Το φίλτρο ήταν δική μου επιλογή (με ρώτησαν), για τον ίδιο λόγο και επειδή στοιχίζει μόλις ένα 10άρικο. Θα το ξαναλλάξω στα 10.000 και μετά, κάθε 2η αλλαγή λαδιών. Επίσης δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι το μηχανάκι μπορεί να δουλεύει άψογα στις συνθήκες μας για 10.000 χλμ. με το ίδιο λάδι. Τέλος, έκανα 5.000 χλμ. σε 9 μήνες, άρα δε θα κάνω ποτέ 10.000 σε ένα έτος. Μικρή η διαφορά. Απλά στα προηγούμενα μηχανάκια μου λάδια+φίλτρο στοίχιζαν περίπου τα μισά λεφτά και μου κακοφάνηκε λίγο.

ptc
09/03/2017, 09:15
Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και προς το παρών οδηγούσα ενα σκουτεράκι. Είμαι έτοιμος να πάρω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα και σκεφτόμουν την MT 07 με την προοπτική οτι θα παρώ μια μηχανή για δυο διπλώματα (Φανταζόμουν ο καημένος) μέχρι που έστειλα στην Yamaha motor Hellas και ρώτησα το εξής απλό κατ εμέ και απόλυτα λογικό. Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή. Η απάντηση ήταν ότι τεχνικά και μηχανολογικά γίνεται αλλά νομικά όχι. Εδώ έρχομαι και ερωτώ, (αν και εφόσον ισχούν αυτά παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να κάτι παραπάνω να μου πει) Και έρχομαι και ρωτάω γιατί να ΜΗΝ Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα θα πληρώσω 7000 για την ίδια μηχανή απλά θα είναι φιμωμένη τι μας περνάνε
γιατί να μην είναι νομοθετικά σωστό? Αφου η ισχύ του κινητήρα είναι 75 άλογα γιατί να μην μπορώ εγώ να το επαναφέρω εκεί νομικά και να πρέπει να παρανομίσω ? Από κάποια αγγλικά φορουμ εχω βρεί τρόπο να γίνει το desrestriction αλλά θα πρέπει πρώτα να μιλήσω με μηχανικό και ειδικά της Yamaha

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. Τις απαντησεις σου σχετικα με το τι ισχυει στην ελληνικη νομοθεσια τις εχεις. (edit: αλλα μαλλον δεν ειναι οι σωστες)

Στα πρακτικα τωρα, οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. Κανε υπομονη ενα-δυο χρονια και βολεψου με κατι που ειναι φτιαγμενο εξ αρχης για την κατηγορια σου. Wolf 250, Inazuma, Ninja 250-300, κτλ.

amyroukai
09/03/2017, 09:30
Παίρνω την περιορισμένη έκδοση για αρχή και με το που βγάλω το απεριόριστο πάω σε ένα επίσημο συνεργείο και συνεργάτη της Yamaha και επαναφέρω τη μηχανή.


Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. ... ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. ....

Πέτρο δεν λέτε το ίδιο. Ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος στο τι θέλει, αυτό που θέλει είναι τεχνικά και νομικά εφικτό και θα είναι σε όλα του εντάξει αν το κάνει όπως λέει. Από τον γκούγκλη είδα πως τα κιτ περιορισμού ισχύος υπάρχουν και καινούρια και μεταχειρισμένα, από αυτούς που τα έβγαλαν.

Οπότε μάλλον η Yam λέει αηδίες ή θέλει να αποφύγει την ευθύνη του να πάρει κάποιος το μηχανάκι και να το "ξεπεριορίσει" πριν βγάλει το σωστό δίπλωμα. Γιατί Ελλάδα ζούμε, μαζί διαβάζουμε τα νήματα "πήρα πενηντάρι στα 16 μου, πως θα βάλω μοτέρ ZZR1400 και αν ξέρει κανείς κανένα καλό τούρμπο κιτ, fxaristo".

ptc
09/03/2017, 09:40
Πέτρο δεν λέτε το ίδιο. Ο άνθρωπος είναι ξεκάθαρος στο τι θέλει, αυτό που θέλει είναι τεχνικά και νομικά εφικτό και θα είναι σε όλα του εντάξει αν το κάνει όπως λέει. Από τον γκούγκλη είδα πως τα κιτ περιορισμού ισχύος υπάρχουν και καινούρια και μεταχειρισμένα, από αυτούς που τα έβγαλαν.

Οπότε μάλλον η Yam λέει αηδίες ή θέλει να αποφύγει την ευθύνη του να πάρει κάποιος το μηχανάκι και να το "ξεπεριορίσει" πριν βγάλει το σωστό δίπλωμα. Γιατί Ελλάδα ζούμε, μαζί διαβάζουμε τα νήματα "πήρα πενηντάρι στα 16 μου, πως θα βάλω μοτέρ ZZR1400 και αν ξέρει κανείς κανένα καλό τούρμπο κιτ, fxaristo".

Θεωρησα δεδομενο οτι η Yamaha τον εχει ενημερωσει σωστα σχετικα με τη νομοθεσια. Η ερωτηση του φιλου ηταν το γιατι, οχι το τι ισχυει. Και επειδη βλεπω και κατι αγγελιες με μηχανακια με 100 αλογα που "οδηγουνται νομιμα με Α2" μου ειχε δημιουργηθει η εντυπωση πως δεν αλλαζει η αδεια. Αν οντως γινεται και ξερεις τη διαδικασια ας ενημερωσεις το φιλο και σορι για την ανακριβεια. ;)

Red Rider
09/03/2017, 09:58
Και γιατί σε χαλαει η άδεια να είναι με λίγα άλογα?
Ίσα ίσα που θα πουληθεί πιο εύκολα αν θες..Οι περισσοτεροι,αν όχι όλοι τα ανοίγουν και ας έχουν Α1 δίπλωμα.
Βγάλε το απεριόριστο δίπλωμα και άνοιξε το μηχανακι,ουτως η άλλως δεν προκειται να στο δυναμομετρησει καποιος...

BLiTzER
09/03/2017, 10:02
Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .

ptc
09/03/2017, 10:06
Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .

Οτι δλδ θα ηταν το μονο παραλογο στο ελληνικο κρατος. :lol:
Εδω μεχρι πριν λιγα χρονια ακομα απαγορευονταν τα πετρελαιοκινητα.

Αν καποιος γνωριζει οντως τη διαδικασια ας ενημερωσει και τον φιλο, μη μενει σε οσα του ειπε η Yamaha.

amyroukai
09/03/2017, 10:19
Θεωρησα δεδομενο οτι η Yamaha τον εχει ενημερωσει σωστα σχετικα με τη νομοθεσια.

την διαδικασία "κανονικά" πρέπει να την ξέρει ο πωλητής. Όταν του λένε "δεν γίνεται" σημαίνει πως "δεν θέλουμε να ασχοληθούμε" κατά κανόνα.


Ενώ ένας άλλος τυχαίος πολίτης, που μπορεί να είναι και γνωστός μας, πήρε τώρα την Yamaha και λέει ευγενέστατα "καλημέρα σας, θέλω αυτό, πείτε μου τι ισχύει" του είπαν πως οποιαδήποτε στιγμή σας αλλάξει το δίπλωμα, ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΕΥΚΟΛΑ στο συνεργείο μας, δεν είναι τίποτα. Η άδεια δεν αλλάζει, λέει. Ρώτησε αν υπάρχει πρόβλημα με ασφάλεια και ΚΤΕΟ μετά την αφαίρεση, είπαν πως όχι. Αυτά έχω να δηλώσω "πρώτο χέρι" :lol:

kondell
09/03/2017, 11:18
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, amyroukai θα το κυνηγήσω έτσι με το που αλλάξει το δίπλωμα θα κάνω αυτό και θα δούμε

kondell
09/03/2017, 11:25
Δεν καταλαβαινω τι ακριβως ρωτας. Τις απαντησεις σου σχετικα με το τι ισχυει στην ελληνικη νομοθεσια τις εχεις. (edit: αλλα μαλλον δεν ειναι οι σωστες)

Στα πρακτικα τωρα, οπως καταλαβαινεις ειναι μαλλον κακη κινηση να παρεις το περιορισμενο μοντελο εφοσον θα εισαι παρανομος αν κανεις τη μετατροπη. Κανε υπομονη ενα-δυο χρονια και βολεψου με κατι που ειναι φτιαγμενο εξ αρχης για την κατηγορια σου. Wolf 250, Inazuma, Ninja 250-300, κτλ.

Θεωρώ προσωπική άποψη πάντα οτι η κατηγορία Α2 είναι πεταμένα λεφτά τουλάχιστον για εμένα που δεν θα μείνω ποτέ σε αυτή τη κατηγορία. Άλλοστε και γι αυτό κοιταώ προς μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες που δέχονται περιορισμό για να είναι πιο ομαλή η μετάβαση μου στην μεγάλη κατηγορία και όχι πχ να πάρω ενα ninja 300 που παρεπιπτόντως πάει γύρω στα 5500 ευρώ και μετά να μπλέκω με αγοραπωλησίες ανταλλαγές και τέτοια

ptc
09/03/2017, 11:49
Θεωρώ προσωπική άποψη πάντα οτι η κατηγορία Α2 είναι πεταμένα λεφτά τουλάχιστον για εμένα που δεν θα μείνω ποτέ σε αυτή τη κατηγορία.

Θεωρω προσωπικη αποψη παντα οτι οι καινουριες μηχανες για πρωτες ειναι πεταμενα λεφτα τουλαχιστον για εμενα που την εριξα δυο φορες την πρωτη μου. :lol:
Προφανως αναφερομουν σε μεταχειρισμενο που θα το παρεις 2500 και θα το πουλησεις μετα απο δυο χρονια 2200. ;)

Με το καλο να το παρεις λοιπον το ΜΤ07. Ειναι και γαμω τα μηχανακια! :beer:

kondell
09/03/2017, 12:23
Θεωρω προσωπικη αποψη παντα οτι οι καινουριες μηχανες για πρωτες ειναι πεταμενα λεφτα τουλαχιστον για εμενα που την εριξα δυο φορες την πρωτη μου. :lol:
Προφανως αναφερομουν σε μεταχειρισμενο που θα το παρεις 2500 και θα το πουλησεις μετα απο δυο χρονια 2200. ;)

Με το καλο να το παρεις λοιπον το ΜΤ07. Ειναι και γαμω τα μηχανακια! :beer:

Με συγχωρείς τότε δεν το είχα στο μυαλό μου έτσι (είναι που ψάχνω καινούρια και σαν να έχω αποκλίσει κάπως τα μεταχειρισμένα) :D :bawl: έχω ήδη περάσει από ένα σκουτεράκι και ένα μικρό μηχανάκι του πατέρα μου και τα δύο ούτος ώστε οι πρώτες μου σαβούρες να ήταν εκεί. Βέβαια ο κίνδυνος πάντα καραδοκεί αλλά πιστεύω ότι είμαι σχετικά λίγο πιο έμπειρος σε σχέση με ένα χρόνο πριν για να μπορώ να προλαμβάνω κάποιες καταστάσεις.

Red Rider
09/03/2017, 14:16
Ποιο το νόημα του περιορισμού αν δε μπορεί να αρθεί όταν αποκτήσεις την κατάλληλη άδεια οδήγησης; .

Ποιό το νόημα να αλλάξουν 2 νούμερα στην άδεια?:p

BLiTzER
27/03/2017, 12:32
Το ΣΚ αποφάσισα να αλλάξω το flasher relay, το οποίο είχα αγοράσει πριν 1-2 μήνες, για να ξεφορτωθώ τις αντιστάσεις πριν τα led φλας, καθώς δε μου άρεσε το πόσο στριμωγμένος με καλώδια ήταν ο χώρος πίσω από το φανάρι. Επίσης αγόρασα led λάμπα για μπροστά, οπότε χρειαζόμουν τον έξτρα χώρο. Σχετικά εύκολη η εγκατάσταση και των 2. Όλα δούλεψαν αμέσως και η κινέζικη λάμπα δείχνει πολύ ποιοτική. Απλά θέλει λίγο χαμήλωμα.

380390

o teos
27/03/2017, 12:37
Αμα εχεις γυμνο μηχανακι ποσο ευκολα ειναι ολα ρε..εγω θελω κανα μισαωρο και χειρισμους χειρουργου να βγαλω την πλαστικουρα god damn:bawl:

sniper
27/03/2017, 12:51
.... Όλα δούλεψαν αμέσως και η κινέζικη λάμπα δείχνει πολύ ποιοτική. Απλά θέλει λίγο χαμήλωμα.

380390

Χμμμμ και κατέβασέ την γρήγορα, πριν διασταυρωθούν οι δρόμοι μας.

BLiTzER
27/03/2017, 13:03
Χμμμμ και κατέβασέ την γρήγορα, πριν διασταυρωθούν οι δρόμοι μας.

Δεν κινούμαι Κηφισίας. :lol:

Σπανίως οδηγώ βράδυ έτσι κι αλλιώς, αλλά ναι, θέλει ρύθμισμα. Ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα στο ΜΤ.

380393

sniper
27/03/2017, 13:13
Δεν κινούμαι Κηφισίας. :lol:

Σπανίως οδηγώ βράδυ έτσι κι αλλιώς, αλλά ναι, θέλει ρύθμισμα. Ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα στο ΜΤ.

380393

Τζήζας.... κι έμενα έτσι ρυθμίζεται....

buckley
27/03/2017, 13:39
Δεν κινούμαι Κηφισίας. :lol:

Σπανίως οδηγώ βράδυ έτσι κι αλλιώς, αλλά ναι, θέλει ρύθμισμα. Ευτυχώς ρυθμίζεται εύκολα στο ΜΤ.

380393

ΒΠ ο Μάμολα ? πουλάκι μου...

sniper
27/03/2017, 13:48
ΒΠ ο Μάμολα ? πουλάκι μου...


Α ρε γατάκια που θέλετε να έχετε και μηχανάκια...

BLiTzER
02/04/2017, 13:34
Η δέσμη κατέβηκε, ώστε το άνω cutoff να είναι περίπου στο ύψος της λάμπας:

380643

Και αντικατέστησα την "ψείρα" με led, γιατί δε μου άρεσε η διχρωμία που έκανε. :p

380645

Τώρα υπάρχει ομοιομορφία. ^^

380644

Apache
07/04/2017, 11:36
Ερώτηση: Στο γυμνό ΜΤ το μαγνητικό Tank Bag Πιάνει;

BLiTzER
07/04/2017, 11:40
Αμφιβάλλω, αφού το ντεπόζιτο καλύπτεται από πλαστικό.

ptc
07/04/2017, 11:43
Αμφιβάλλω, αφού το ντεπόζιτο καλύπτεται από πλαστικό.

Σωστο, αλλα οπου υπαρχει θεληση υπαρχει και τροπος.

https://fz07.org/thread/7462/magnetic-tank-bag-mod

Lumiel
12/04/2017, 17:36
Καλησπέρα... 90% αύριο θα παραγγείλω το MT 07 17'... να ρωτήσω έχουμε κάποια πρόταση για συναγερμό ή/και GPS tracker? Κάτι άλλο που θεωρείτε must για την μηχανή? Επίσης έχω ένα δίλημμα απο που να το αγοράσω... απο εκεί που το βρήκα πιο φτηνά (100 ευρώ πιο κάτω) ή απο εκεί που είναι πιο κοντά μου..?? Την απάντηση την ξέρω αλλά ήθελα να ακούσω και καμια άλλη γνώμη!

Billymuse
12/04/2017, 18:06
Καλες αγορες να έχεις. Ο συναγερμός είναι κατι σχετικό ας σου πουν τα παιδια που εχουν το mt 07 ποιος κάνει καλη δουλειά. Οσον αφορά το κομμάτι της αντιπορσωπείαςθα σου έλεγα να επιλέξεις αυτον που πιστεύεις οι εχει καλυτερο after sales service και μάστορα :-ρ

BLiTzER
12/04/2017, 19:01
Συναγερμό έβαλα αυτόν που δίνει η Yamaha. Απλά για να υπάρχει είναι έτσι κι αλλιώς. :p Τώρα, το τι είναι "must" για το μηχανάκι, είναι σχετικό. Εξαρτάται από τις ανάγκες, τις απαιτήσεις και την οικονομική άνεση.

Για το άλλο, ό,τι σου είπε ο αποπάνω. 100€ είναι αστείο ποσό για να το λάβεις υπόψη.

Lumiel
12/04/2017, 19:32
Συναγερμό έβαλα αυτόν που δίνει η Yamaha. Απλά για να υπάρχει είναι έτσι κι αλλιώς. :p Τώρα, το τι είναι "must" για το μηχανάκι, είναι σχετικό. Εξαρτάται από τις ανάγκες, τις απαιτήσεις και την οικονομική άνεση.

Για το άλλο, ό,τι σου είπε ο αποπάνω. 100€ είναι αστείο ποσό για να το λάβεις υπόψη.

Well, και εγώ την ίδια άποψη έχω, αλλά το κατάστημα που το έχει φτηνότερα και είναι πιο μακριά, έχει σίγουρα καλό μηχανικό, ενώ για το άλλο δεν ξέρω. Απλά θα είναι δύσκολο να το αγοράσω και μετά να πρέπει να κάνω και 17+ χιλιόμετρα για τα service του. Ενώ αν το πάρω απο αυτό που είναι σχετικά κοντά μου υποθέτω θα έχω και καλύτερη αντιμετώπιση για τα service, και πιο φτηνά after market. Απλά ήθελα να δω τι εμπειρίες έχουν και άλλοι, πρώτη φορά θα πάρω Yamaha και δεν ξέρω και πολλά.

O συναγερμός της yamaha είναι αυτός με τα 250 ευρώ? Δεν έχει μάρκα / μοντέλο, απλά yamaha λέει? Ήθελα να κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς τώρα που έχω χρόνο. Το κατάστημα που μου το δίνει 100 ευρώ πιο ακριβά μου είπε 150 τον συναγερμό (με έκπτωση), αλλά δεν ρώτησα ποιος είναι. Θα μου πεις αν σκαλώνεις για 100 ευρώ μην την πάρεις καθόλου, αλλά δεν είναι το θέμα τα 100 ευρώ... Είναι ότι δεν έχω εμπειρία απο τα καταστήματα / μηχανικούς της Yamaha. Για το Ninjaκι που έχω παιδεύτηκα λίγο να βρω καλό μηχανικό κοντά μου και δεν θέλω να τραβήξω τα ίδια :p

BLiTzER
12/04/2017, 19:39
Αν είναι κοντά σου, έχει καλό μηχανικό ΚΑΙ καλύτερη τιμή, τι το συζητάς; Εννοείται.

Η Yamaha βάζει META DEFCOM 3. Γύρω στα 150€ έχει, αν θυμάμαι καλά.

Lumiel
12/04/2017, 19:50
Αν είναι κοντά σου, έχει καλό μηχανικό ΚΑΙ καλύτερη τιμή, τι το συζητάς; Εννοείται.

Τα έγραψα λίγο πιο αναλυτικά για να μην μπερδέψω αλλά μάλλον τα έκανα χειρότερα! Με την καλή τιμή και τον καλό μηχανικό είναι μακριά μου :( Το άλλο κοντά μου μου φαίνεται πιο πολύ έμπορας παρά μάστορας, αλλά απλά υποθέσεις κάνω.


Η Yamaha βάζει META DEFCOM 3. Γύρω στα 150€ έχει, αν θυμάμαι καλά.
OK thanks! Θα τα σκεφτώ λίγο σήμερα και αύριο το πρωί θα κάνω την αγορά ! Αν έχει άλλος άποψη για συναγερμό και GPS tracker ας την πει.. !

BLiTzER
12/04/2017, 19:51
Α, μπορεί κι εγώ να το διάβασα γρήγορα και να μην κατάλαβα. :p

Να προτιμήσεις τον καλό μηχανικό κι ας είναι 17 χλμ. μακρυά. 1-2 φορές τον χρόνο θα πηγαίνεις. Αξίζει τη "θυσία", αν προσέχει περισσότερο το μηχανάκι σου.

Δεν έχει GPS tracker ο συναγερμός που έβαλα.

Dimosthenis54
17/04/2017, 11:37
Καλησπερα και Χριστός ανέστη σε όλους!
Προτάσεις για κανένα καλό λάστιχο?

ptc
17/04/2017, 22:12
Καλησπερα και Χριστός ανέστη σε όλους!
Προτάσεις για κανένα καλό λάστιχο?

(edited)

Αληθως ανεστη!

Αν και προσωπικα δε το βρισκω off topic να συζηταμε για το τι λαστιχα φοραμε στη μηχανη μας εδω, η διευθυνση εχει αλλη γνωμη. ;)

amyroukai
17/04/2017, 22:35
Παιδιά νήματα για λάστιχα έχει άπειρα... Ας συζητηθεί σε πιο ταιριαστό μέρος.

BLiTzER
18/04/2017, 14:03
Για τον Scorpio και λοιπά περί συναγερμών, ΕΔΩ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147967) είστε.

Lumiel
19/04/2017, 19:50
Μετά απο την πρώτη μας βόλτα στην Αθήνα, δεν έχω κανένα παράπονο... όλα όπως τα περίμενα και τα ήθελα :) Στα "μείον" το μικρό ντεπόζιτο (το είχα διαβάσει αλλά στο γέμισμα το συνηδητοποίησα) και ότι μάλλον θα πρέπει να συνηθίσω σε κάθε φανάρι να με ρωτάνε για την μηχανή :) Ο βενζινάς κατάλαβε ότι είναι πρώτο γέμισμα απο την μυρωδιά... επικά σκηνικά και κουβέντες με αγνώστους... με το ninjaki μου με αγνοούσαν όλοι :p

Μια ερώτηση... με σχετικά μικρές ταχύτητες σε 1η-2α έχω κραδασμούς μερικές φορές... αυτό είναι μέχρι να στρωθεί ή να το κοιτάξω? Το σχετικά μικρές είναι σχετικό γιατί νομίζω ότι η μηχανή δεν πάει κάτω απο 90km/h...

Lumiel
25/04/2017, 20:46
Σας έχω πρίξει αλλά κάποιος πρέπει να κρατήσει το τοπικ ζωντανό.. !! :p

Έχει κανεις καμια άποψη για αυτήν (http://www.bikerspoint.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&view=productdetails&virtuemart_product_id=3706&virtuemart_category_id=65)?? Θα είναι πολύ μικρή? Βλέπω καλές κριτικές..

BLiTzER
25/04/2017, 20:49
Μεγαλύτερη από τη δική μου. :lol: Αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ δεν την έβαλα για να καλύπτομαι. Αν ήθελα κάτι τέτοιο, δε θα αγόραζα γυμνό. :p

Το πόσο θα σε καλύψει μια ζελατίνα εξαρτάται από το τι περιμένεις από αυτή. Και τον όγκο σου.

Lumiel
25/04/2017, 21:03
Μεγαλύτερη από τη δική μου. :lol: Αλλά έτσι κι αλλιώς εγώ δεν την έβαλα για να καλύπτομαι. Αν ήθελα κάτι τέτοιο, δε θα αγόραζα γυμνό. :p

Το πόσο θα σε καλύψει μια ζελατίνα εξαρτάται από το τι περιμένεις από αυτή. Και τον όγκο σου.

Ποια έχεις? είμαι μικροκαμωμένος 1,73 70 κιλά (και πολλά είναι). Εντάξει εννοείται ότι μου αρέσει έτσι όπως είναι αλλά θέλω να κάνω και κανα ταξιδάκι 2-3 ωρών. Απλά να χαλαρώσει λίγο τον άνεμο που τρώω θέλω, δεν με νοιάζει να τον κόψει και τελείως. Μου κάνει εντύπωση γιατι το ninja (https://i.ytimg.com/vi/K6tTgVGsP1g/maxresdefault.jpg) (τυχαία φώτο απο web) είναι πολύ χαμηλά σε σχέση με το σώμα αλλά δεν ένιωθα τόσο πολύ αέρα όσο τώρα, δυστυχώς έχει και @@@καιρο και δεν μπορώ να συγκρίνω και εύκολα :p

edit: και αυτή (https://www.ermax.com/Yamaha/MT-07-FZ-07/sport-screen-MT-07/FZ-7-2014/2017.html?egap=article&ida=4806) μου φαίνεται ωραία και βλέπω φέρνει η stelpet τέτοια μάρκα.

BLiTzER
25/04/2017, 21:20
Αυτή της Ermax έχω εγώ.

Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα ο αέρας όταν οδηγώ, ανεξαρτήτως ταχύτητας, αλλά μετά από μεγάλες βόλτες, έχω πονοκέφαλο για ώρες. Να θυμηθώ να αρχίσω να φοράω ωτοασπίδες...

Lumiel
25/04/2017, 21:53
Αυτή της Ermax έχω εγώ.

Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα ο αέρας όταν οδηγώ, ανεξαρτήτως ταχύτητας, αλλά μετά από μεγάλες βόλτες, έχω πονοκέφαλο για ώρες. Να θυμηθώ να αρχίσω να φοράω ωτοασπίδες...

Ωραία, να υποθέσω είσαι ευχαριστημένος απο το πως ταιριάζει στην μηχανή?? την είδα και σε ένα βίντεο αλλά μου φαίνεται όντως πολύ μικρή.. μάλλον θα κοιτάξω για λίγο μεγαλύτερη.

the big boy
25/04/2017, 22:50
Ωραία, να υποθέσω είσαι ευχαριστημένος απο το πως ταιριάζει στην μηχανή?? την είδα και σε ένα βίντεο αλλά μου φαίνεται όντως πολύ μικρή.. μάλλον θα κοιτάξω για λίγο μεγαλύτερη.

καλοριζικη lumiel και καλα χιλιομετρα.

οσο αφορα την ζελατινα, εχω βαλει μια αντιστοιχη με την ψηλη που φαινεται στην δευτερη φωτο απ το λινκ που εβαλες
ειμαι 1.70 και καταλαβαινω αισθητη διαφορα απο τα 150 και μεχρι την τελικη, που χωρις αυτην αισθανομουνα οτι θα μου φυγει το κεφαλι :p
στα 120 για παραδειγμα δεν νομιζω οτι εχει μεγαλυ διαφορα

Lumiel
25/04/2017, 23:55
καλοριζικη lumiel και καλα χιλιομετρα.

οσο αφορα την ζελατινα, εχω βαλει μια αντιστοιχη με την ψηλη που φαινεται στην δευτερη φωτο απ το λινκ που εβαλες
ειμαι 1.70 και καταλαβαινω αισθητη διαφορα απο τα 150 και μεχρι την τελικη, που χωρις αυτην αισθανομουνα οτι θα μου φυγει το κεφαλι :p
στα 120 για παραδειγμα δεν νομιζω οτι εχει μεγαλυ διαφορα

Ευχαριστώ! Απο ότι κατάλαβα η μικρή είναι μόνο για το look (honest review (https://www.youtube.com/watch?v=3UmDXPHNgDA)), η μεγάλη κάτι κάνει για τον αέρα αλλά όχι θαύματα. Θα το σκεφτώ λίγο, ίσως θα κάνω το πρώτο ταξιδάκι έτσι να δω πόσο θα αντέξω. !

Apache
26/04/2017, 01:42
Σας έχω πρίξει αλλά κάποιος πρέπει να κρατήσει το τοπικ ζωντανό.. !! :p

Έχει κανεις καμια άποψη για αυτήν (http://www.bikerspoint.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&view=productdetails&virtuemart_product_id=3706&virtuemart_category_id=65)?? Θα είναι πολύ μικρή? Βλέπω καλές κριτικές..

Εντάξει, δεν ξέρω τι κάνει στο γυμνό, αλλά στο Tracer που την έβαλα είναι όλα τα λεφτά, κάλυψα ότι κενά είχε το μηχανάκι σε ότι αφορά την προστασία του αέρα, η ζελατίνα μου ήρθε με το report του test της αεροδυναμικής σήραγγας για την συγκεκριμένη ζελατίνα. Θεωρώ ότι οι Ισπανοί στο συγκεκριμένο προϊόν ξεπέρασαν "εαυτούς".

BLiTzER
26/04/2017, 08:40
Ωραία, να υποθέσω είσαι ευχαριστημένος απο το πως ταιριάζει στην μηχανή?? την είδα και σε ένα βίντεο αλλά μου φαίνεται όντως πολύ μικρή.. μάλλον θα κοιτάξω για λίγο μεγαλύτερη.

Ναι, έχω την πιο όμορφη ζελατίνα της αγοράς. :p Όπως είπα, αγόρασα γυμνό μηχανάκι, δε με ενδιαφέρει η κάλυψη. Την έβαλα κυρίως για να προστατεύει τα όργανα και την κλειδαριά, που είναι εκτεθειμένα. Μεγαλύτερη δε θα έβαζα ποτέ, θα προτιμούσα να κυκλοφορώ με Smart, αλλά είναι καθαρά θέμα γούστου.

brandonheat
05/05/2017, 14:35
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά.
Μετά απο καιρό που διαβάζω το συγκεκριμένο νήμα, αποφάσισα επιτέλους :rolleyes: να γράψω.
Κάτοχος ΜΤ 07 εδώ και σχεδόν 1,5 χρόνο και σίγουρα είμαι υπέρ χαρούμενος με την επιλογή μου (για να ευλογίσω και τα γένια μου).
Ερχόμουν απο On Off και αρκετά περιφεριακά ταξιδάκια και η αλλαγή ήταν προς κάτι περισσότερο φιλικό στο city cruising, μαζεμένο και αρκετά παιχνιδιάρικο.

Αυτά λοιπόν και πάντα όρθιοι :)

Lumiel
10/05/2017, 19:28
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά.
Μετά απο καιρό που διαβάζω το συγκεκριμένο νήμα, αποφάσισα επιτέλους :rolleyes: να γράψω.
Κάτοχος ΜΤ 07 εδώ και σχεδόν 1,5 χρόνο και σίγουρα είμαι υπέρ χαρούμενος με την επιλογή μου (για να ευλογίσω και τα γένια μου).
Ερχόμουν απο On Off και αρκετά περιφεριακά ταξιδάκια και η αλλαγή ήταν προς κάτι περισσότερο φιλικό στο city cruising, μαζεμένο και αρκετά παιχνιδιάρικο.

Αυτά λοιπόν και πάντα όρθιοι :)

Καλησπέρα! Γράψε και τίποτα έξτρα, χρώμα, αξεσουάρ που του φοράς, που το κάνεις βόλτες κτλπ!! ;)

Ερώτηση, μετά απο μερικά χιλιόμετρα (περίπου 400) άρχισε να κάνει αρκετό θόρυβο μόνιμα μάλλον απο μπροστά αριστερά ακούγεται. Μέχρι τα 400 έκανε έναν μεταλλικό θόρυβο μερικές φορές αλλά τίποτα το σημαντικό. Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι το είχαν τα MT 09 πολύ αυτό και ότι έχει να κάνει με τεντωτήρα αλυσίδας. Έχει αντιμετωπίσει κανείς στο MT 07 κάτι παρόμοιο? Έχω περίπου 600 τώρα και σκέφτομαι να το πάω σύντομα στην αντιπροσωπία, αλλά φοβάμαι θα μου το αλλάξουν με κάτι που θα ξαναχαλάσει. Επίσης νομίζω ότι κάνει και η αλυσίδα θόρυβο και με βλέπω να την αλλάζω και αυτήν σε λίγο καιρό, αλλά δεν ξέρω αν το πρόβλημα συνδέεται και με τον τεντωτήρα (ελπίζω να το λέω σωστά). Βρήκα μερικά βιντεάκια στο youtube αλλά τα περισσότερα είναι για MT 09 οπότε είπα να ρωτήσω εδώ να μου πει κανας παθών :p

edit: Ξέχασα να γράψω ότι έχω λαδώσει αλυσίδα αλλά και την μέτρησα όπως πρέπει και φαίνεται μέσα στα όρια (5.1-5.2cm περίπου)

BLiTzER
10/05/2017, 20:38
Ο θόρυβος της αλυσίδας είναι φυσιολογικός και ναι, είναι λίγο πιο ενοχλητικός από το συνηθισμένο. Δεν ξέρω αν φτιάχνει με αλλαγή αλυσιδογράναζων. Αλλά δεν έχω προσέξει κάτι άλλο.


5 cm τι; Slack; Πολύ δεν είναι;

Lumiel
10/05/2017, 20:52
Ο θόρυβος της αλυσίδας είναι φυσιολογικός και ναι, είναι λίγο πιο ενοχλητικός από το συνηθισμένο. Δεν ξέρω αν φτιάχνει με αλλαγή αλυσιδογράναζων. Αλλά δεν έχω προσέξει κάτι άλλο.


5 cm τι; Slack; Πολύ δεν είναι;

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το Ninja 250 οπότε για μένα φυσιολογικός είναι, αλλά αλλιώς είναι να το ακους στο καινούριο :p Έχω δύο manual ένα στα αγγλικά που ήταν μαζί με την μηχανή και ένα στα ελληνικά που μάλλον ειναι του 2016 μοντέλου, και λένε και τα δύο 51-56mm απόσταση απο τον οδηγό μέχρι το κέντρο της αλυσίδας. Ίσως δεν ξέρω ακόμα να την λαδώνω καλά, θα το κοιτάξω.
edit: εδώ έιναι ένα βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=EikDqAp97l4) απο κάποιον που είχε θόρυβο και με αλλαγή αλυσίδας σταμάτησε ο θόρυβος.

Ο άλλος θόρυβος όμως και νομίζω και ο πιο εκνευριστικός είναι αυτός που φαίνεται και στο βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=7lcgVHtxY5w). Αυτό θέλω να φτιάξω και φοβάμαι και αλλαγή να μου κάνει θα έχω τα ίδια. Αλλά δεν έχω δει άλλους να γράφουν για το MT 07 να χει το ίδιο θέμα.

BLiTzER
10/05/2017, 22:09
Ναι, οκ, εγώ εννοούσα διαφορετική μέτρηση, οπότε είσαι οκ. Δεν είναι θέμα λαδώματος. Ίσως μειωθεί κάπως ο ενοχλητικός ήχος, αλλά πάλι θα ακούγεται. Τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα ποτέ να τον εξαλείψω. Μετά έβαλα την Akrapovic και δεν τον άκουγα. :p

Όχι, εμένα δεν κάνει τέτοιο ήχο, ούτε έκανε ποτέ. Καινούριο δεν το αγόρασες; Πήγαινέ το στον μηχανικό να το δει.

Lumiel
10/05/2017, 22:14
Όχι, εμένα δεν κάνει τέτοιο ήχο, ούτε έκανε ποτέ. Καινούριο δεν το αγόρασες; Πήγαινέ το στον μηχανικό να το δει.

Καλά εννοείται θα το πάω.. στην χειρότερη μεθαύριο. Απλά ρώτησα να ξέρω τι να περιμένω :p Γενικά δεν αγχώνομαι πολύ γιατι το πήρα για να το χαρώ.. και έχω όρεξη να ρίξω χρόνο και ψάξιμο για να το έχω πάντα σε καλή κατάσταση... το χειρότερο είναι να μην μπορείς να χαρείς την μηχανή σου! ;)

brandonheat
11/05/2017, 09:55
Καλησπέρα! Γράψε και τίποτα έξτρα, χρώμα, αξεσουάρ που του φοράς, που το κάνεις βόλτες κτλπ!! ;)

Ερώτηση, μετά απο μερικά χιλιόμετρα (περίπου 400) άρχισε να κάνει αρκετό θόρυβο μόνιμα μάλλον απο μπροστά αριστερά ακούγεται. Μέχρι τα 400 έκανε έναν μεταλλικό θόρυβο μερικές φορές αλλά τίποτα το σημαντικό. Με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι το είχαν τα MT 09 πολύ αυτό και ότι έχει να κάνει με τεντωτήρα αλυσίδας. Έχει αντιμετωπίσει κανείς στο MT 07 κάτι παρόμοιο? Έχω περίπου 600 τώρα και σκέφτομαι να το πάω σύντομα στην αντιπροσωπία, αλλά φοβάμαι θα μου το αλλάξουν με κάτι που θα ξαναχαλάσει. Επίσης νομίζω ότι κάνει και η αλυσίδα θόρυβο και με βλέπω να την αλλάζω και αυτήν σε λίγο καιρό, αλλά δεν ξέρω αν το πρόβλημα συνδέεται και με τον τεντωτήρα (ελπίζω να το λέω σωστά). Βρήκα μερικά βιντεάκια στο youtube αλλά τα περισσότερα είναι για MT 09 οπότε είπα να ρωτήσω εδώ να μου πει κανας παθών :p

edit: Ξέχασα να γράψω ότι έχω λαδώσει αλυσίδα αλλά και την μέτρησα όπως πρέπει και φαίνεται μέσα στα όρια (5.1-5.2cm περίπου)

Καλημέρα,
Προς το παρών δεν έχω βάλει extra πράγματα επάνω λόγο άλλων υποχρεώσεων που προέχουν, αλλά έχω στην λίστα να μπούν πράγματα στο τέλος του 2017.
Το μοτόρι το πήρα στο κλασσικό ανθρακί χρώμα γιατί παρότι γούσταρα πολύ το fluorescent χρώμα, πιστεύω οτι το ανθρακί θα είναι περισσότερο διαχρονικό.
Αναφέρω ότι σίγουρα θα μπεί:
1. Αναδιπλόμενες / ρυθμιζόμενες μανέτες (κινέζικες και τοπ)
2. Ermax καρίνα
3. Μανιτάρια μπρώς / πίσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να κάτσει...

Στο άμεσο μέλλον σίγουρα θα του βάλω γκαζιέρα απο R6 για να φύγει ο τζόγος που έχει η μαμά γκαζιέρα.

Όσον αφορά τον θόρυβο που λές απο μπροστά, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, πάντως εμένα κάνει απο την αρχή τον ήχο που ακούγεται στο παρακάτω βίντεο.
https://youtu.be/xRtibhALkgk

Η αλυσίδα γενικά απ' ότι έχω δεί θέλει τέντωμα κάθε περίπου 2-3κ χιλιόμετρα και δεν θα έχεις θέμα.

Βόλτες εκτός της κλασσικής διαδρομής για την δουλειά μου στο Μαρούσι κάνω Κορυδαλλό - Πειραιά :)

Lumiel
11/05/2017, 19:13
Όσον αφορά τον θόρυβο που λές απο μπροστά, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, πάντως εμένα κάνει απο την αρχή τον ήχο που ακούγεται στο παρακάτω βίντεο.
https://youtu.be/xRtibhALkgk


Ναι αυτό που κάνει σαν ταξί. Υποθέτω ότι είναι το CCT και φτιάχνει με αλλαγή. Πάντως σήμερα ήταν πολύ πιο ήσυχο το MT μου, ειδικά στις μικρές ταχύτητες. Ελπίζω να στρώνει σιγά σιγά και φεύγει και ο θόρυβος. Μόνο με 6η και περιπου 110 χμ/ω μου κάνει σαν κουδουνίστρα τώρα.. Θέλω να βάλω και εγώ εξτρα, ένα windscreen που ακόμα το σκέφτομαι ποιο να βάλω, bobbins πίσω για το stand, μελλοντικά με βλέπω να κάνω και τίποτα τέτοιο (https://www.youtube.com/watch?v=vhXC7hv0ojY).. και φυσικά action cam για να καταγράφω όλα τα near death experiences που ζω καθημερινά.

Εδώ είναι η λίστα με όλα τα εξτρα της ermax (https://ermax.com/Yamaha/MT-07-FZ-07/MT-07-FZ-7-2014-2017.html?egap=products-by-bike&id=2215). Μήπως να φτιάξουμε και μια λίστα με τις εταιρίες που βγάζουν after market για το MT 07?

brandonheat
12/05/2017, 10:02
Ναι αυτό που κάνει σαν ταξί. Υποθέτω ότι είναι το CCT και φτιάχνει με αλλαγή. Πάντως σήμερα ήταν πολύ πιο ήσυχο το MT μου, ειδικά στις μικρές ταχύτητες. Ελπίζω να στρώνει σιγά σιγά και φεύγει και ο θόρυβος. Μόνο με 6η και περιπου 110 χμ/ω μου κάνει σαν κουδουνίστρα τώρα.. Θέλω να βάλω και εγώ εξτρα, ένα windscreen που ακόμα το σκέφτομαι ποιο να βάλω, bobbins πίσω για το stand, μελλοντικά με βλέπω να κάνω και τίποτα τέτοιο (https://www.youtube.com/watch?v=vhXC7hv0ojY).. και φυσικά action cam για να καταγράφω όλα τα near death experiences που ζω καθημερινά.

Εδώ είναι η λίστα με όλα τα εξτρα της ermax (https://ermax.com/Yamaha/MT-07-FZ-07/MT-07-FZ-7-2014-2017.html?egap=products-by-bike&id=2215). Μήπως να φτιάξουμε και μια λίστα με τις εταιρίες που βγάζουν after market για το MT 07?

Εμένα πάντως στα 5κ χλμ και ακόμα ακούγεται. Είχα ρωτήσει και μου είπαν και στην Μοτοδυναμική και στο συνεργείο οτι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αυτός.
Προσωπικά δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοιο ήχο παρότι προέρχομαι απο ιταλό. Αλλά anyway...

Στην αρχή έλεγα να φορέσω Ermax windscreen 39cm μιας και βγαίνω αρκετά συχνά εθνική, αλλά μάλλον τελικά δεν θα βάλω καν windscreen μιας και πλέον συνήθισα (βέβαια πάνω απο τα 140 πρέπει να σκύψεις, αλλιώς κάνει πάρτυ ο αέρας πάνω σου).
Bobbins σκεφτόμαι και εγώ για το paddock, είναι must για οτιδήποτε θες να κάνεις. Απο το να λιπάνεις την αλυσίδα, μέχρι το να πλύνεις με την άνεση σου την μηχανή.

sniper
12/05/2017, 10:10
...
Στην αρχή έλεγα να φορέσω Ermax windscreen 39cm ....

Bobbins σκεφτόμαι και εγώ για το paddock, ....

LOL & OMG και :tooth:

brandonheat
12/05/2017, 10:55
LOL & OMG και :tooth:

Τι συνέβει, τι έχασα? :confused:

sniper
12/05/2017, 10:59
Τι συνέβει, τι έχασα? :confused:


Όχι τίποτα, απλά σκέφτομαι paddock κι αυτομάτως το μυαλό μου πήγε σε ΜΤ07 με 39εκ ζελατίνα μέσα στην πίστα. '

Μη μου το θυμίζεις, ακόμα σκουπίζω τα δάκρυα :touched:

brandonheat
12/05/2017, 11:25
Όχι τίποτα, απλά σκέφτομαι paddock κι αυτομάτως το μυαλό μου πήγε σε ΜΤ07 με 39εκ ζελατίνα μέσα στην πίστα. '

Μη μου το θυμίζεις, ακόμα σκουπίζω τα δάκρυα :touched:

Είσαι ένας θεούλης, ομολογώ ότι είναι για γέλια αυτό σαν σκέψη. :lol:
Paddock stand εννούσα πάντως :)

Lumiel
15/05/2017, 18:58
Σήμερα μου χρειάστηκε πρώτη φορά το ABS... έπαθα πλάκα πόσο δουλειά κάνει. Στο αυτοκίνητο μου φαίνεται ότι τα κάνει χειρότερα τα πράγματα αλλά στην μηχανή σώζει. Απτην άλλη και να φρενάρεις γρήγορα θα σε χτυπήσει ο απο πίσω 9/10 φορές...

brandonheat
16/05/2017, 09:55
Σήμερα μου χρειάστηκε πρώτη φορά το ABS... έπαθα πλάκα πόσο δουλειά κάνει. Στο αυτοκίνητο μου φαίνεται ότι τα κάνει χειρότερα τα πράγματα αλλά στην μηχανή σώζει. Απτην άλλη και να φρενάρεις γρήγορα θα σε χτυπήσει ο απο πίσω 9/10 φορές...

Στον 1.5 χρόνο που έχω την μηχανή έχω νιώσει 3 φορές το ABS να ανοίγει.
Την μία σίγουρα με έσωσε απο 100% πολύ σοβαρή τούμπα, μιάς και ένας έξυπνος οδηγός αποφάσισε να περάσει ένα κόκκινο φανάρι (αναμένο τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα) στην Γαλατσίου με το κινητό στα χέρια.
Αν δεν είχα ABS, ή θα έκανα έντο ή θα είχα φάει μια σαβούρα πάρα πολλών μέτρων.
Ποτέ ξανά μηχανή χωρίς ABS, εκτός και αν θα είναι για πίστα (που ούτος η άλλως δεν έχω τα λεφτά :D).

markcos7
22/05/2017, 20:50
καλησπερα κατοχος κι εγω εδω και ενα μηνα μεταχει με 5000 χλμ μοντελο 9ος 2015 και το μονο που αντιμετωπιζω ειναι με τις σκληρες ταχυτητες ειδικα το πρωι οταν το βαζω μπροστα και μπαινει η 1η σιεται ολη η μηχανη και στην πορεια ειναι πολυ σκληρες οι αλλαγες τι μπορει να παιζει;

Apache
23/05/2017, 00:06
Bάζεις λάθος λάδια......

markcos7
23/05/2017, 07:10
Έχει 5000 χλμ και τα λάδια αλλάχθηκαν στις 4800, τώρα τι λάδια έχει μέσα δεν γνωρίζω, κατά την γνώμη σας τι να βάλω;

Apache
23/05/2017, 14:50
Έχει 5000 χλμ και τα λάδια αλλάχθηκαν στις 4800, τώρα τι λάδια έχει μέσα δεν γνωρίζω, κατά την γνώμη σας τι να βάλω;

Το πιό συνετό είναι να πας σε εξουσιοδοτημένο να του πείς τι συμβαίνει μήπως παίζει κάποια βλάβη στο σασμάν, υποθέτω ότι είναι στην εγγύηση ακόμα;

toyar
23/05/2017, 20:17
τσεκαρε τζογο σε μανετα συμπλεκτη

Lumiel
24/05/2017, 21:59
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!

BLiTzER
24/05/2017, 22:05
Εγώ έχω 6,500 χλμ σε 11 μήνες και αυτά μόνο επειδή έχω κάνει αρκετές βόλτες των 400-500 χλμ, αλλιώς δε θα είχα ούτε τα μισά. Κινείται μόνο Σαββατοκύριακα και όχι κάθε βδομάδα. Τίποτα ύποπτο.

Στο αυτοκίνητο, έχω 48,000 χλμ σε 11 χρόνια. :p

Lumiel
24/05/2017, 22:24
Εγώ έχω 6,500 χλμ σε 11 μήνες και αυτά μόνο επειδή έχω κάνει αρκετές βόλτες των 400-500 χλμ, αλλιώς δε θα είχα ούτε τα μισά. Κινείται μόνο Σαββατοκύριακα και όχι κάθε βδομάδα. Τίποτα ύποπτο.

Στο αυτοκίνητο, έχω 48,000 χλμ σε 11 χρόνια. :p

Μακάρι, γιατί εμένα πάει στο κακό το μυαλό μου. Να πω ότι είναι καμια δύσκολη μηχανή το MT-07 ή ότι δεν αξίζει να την κρατήσει κάποιος πάνω απο 1 χρόνο να το καταλάβω.. αλλά ισχύει ότι είναι και για τι σκοπό έχεις για την μηχανή σου. Εγώ σκοπεύω να την λιώσω στις βόλτες :p
Εν το μεταξύ άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με αυτά που λέγαμε ήμουν Γαλλία τις τελευταίες 2 μέρες και έπεφτε το μάτι μου συνέχεια σε ermax windscreens, σε διάφορες μηχανές.. είναι πολύ όμορφη. Δυστυχώς δεν το σκέφτηκα νωρίς μήπως την έβρισκα πιο φτηνά εκεί. Οπότε μάλλον θα την πάρω απο εδώ.

p.s ωραίο το βιντεάκι, με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω και γω go pro..

BLiTzER
25/05/2017, 00:09
Δε μπορείς να ξέρεις πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει κάποιος, διαβάζοντας μια αγγελία. Αλλά από κοντά, δύσκολα κρύβονται.

Πολύς κόσμος βιάζεται να πάρει μηχανάκι, βασιζόμενος στο οικονομικό ή/και διαβάζοντας μερικά reviews και, φυσικά, το μετανιώνει. Αν προσθέσεις σε αυτό το γεγονός ότι το ΜΤ έχει κάνει αρκετές πωλήσεις, ε δε μπορεί παρά να είναι αρκετοί αυτοί που τα πουλάνε, στατιστικά μιλώντας. Αν και το θεωρώ εκπληκτικό μηχανάκι για την τιμή, μπορώ να σκεφτώ αρκετούς λόγους, για τους οποίους θα ξενέρωνε κάποιος: σχετικά μικροσκοπικό, καθόλου φιλόξενο για συναναβάτη, μετριότατες αναρτήσεις... μμ αυτά. :p

Έχω δει πολλές ζελατίνες και θεωρώ την ermax (την κοντή) την πιο όμορφη, για το δικό μου γούστο. Είναι αρκετά μεγάλη για να καλύπτει το μούτρο, αλλά αρκετά μικρή για να μη χαλάει τη γυμνή/streetfighter γραμμή της μοτοσικλέτας. Μια χαρά είναι η τιμή του εδώ εμπόρου, θεωρώ. Εγώ έχω τη φιμέ και, αν και δείχνει σαφώς καλύτερα, το σκέφτομαι να την πουλήσω και να αγοράσω τη διάφανη, για να βάζω την κάμερα από πίσω. :p Η GoPro είναι overpriced, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση.

brandonheat
25/05/2017, 09:45
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!

Αδερφέ έχω την μηχανή 1,5 χρόνο και έχω κάνει σχεδόν 5.500 χλμ μέχρι τώρα.
Παρότι καινούργια και είμαι φουλ ευχαριστημένος, αν δω ευκαιρία για καλό R6 του 2016-2017 την έχω δώσει και εγώ με κλειστά μάτια :)

the big boy
25/05/2017, 10:49
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!

Δε λες παλι καλα που υπαρχουν κι αυτα για να τα παιρνουμε εμεις μεταχειρισμενα :p
Απο εναν τετοιο το πηρα και γω το σεπτεμβριο και του χω κανει 9000 μεχρι τωρα
τριτο μηχανακι που αγοραζω μεταχειρισμενο, κανενα δεν ειχε πανω απο 6000χλμ...αν πας για μεταχειρισμενο ειναι καλες περιπτωσεις

Nikos988
25/05/2017, 10:52
καλησπερα κατοχος κι εγω εδω και ενα μηνα μεταχει με 5000 χλμ μοντελο 9ος 2015 και το μονο που αντιμετωπιζω ειναι με τις σκληρες ταχυτητες ειδικα το πρωι οταν το βαζω μπροστα και μπαινει η 1η σιεται ολη η μηχανη και στην πορεια ειναι πολυ σκληρες οι αλλαγες τι μπορει να παιζει;

Φίλε μου μην ανησυχείς.
Ως πρώην κάτοχος τεσσάρων ΥΑΜΑΗΑ, σε ενημερώνω ότι έτσι είναι τα κιβώτιά τους ασχέτως μοντέλου! Είναι σκληρά, κάνουν ένα μεγααααααάλο "γκουπ" όταν βάζεις πρώτη αλλά δεν παθαίνουν τίποτα!!!
Απλά όταν ζεσταθούν τα λάδια, κάνουν λίγο λιγότερο θόρυβο! Αυτό που μπορείς να κάνεις το πρωί, είναι όταν το βάλεις μπροστά, να συμπλεκτάρεις 2-3 φορές με νεκρά. Συνήθως ξεκολλάνε τα δισκάκια του συμπλέκτη και δεν κάνει το μεγααααάλο "γκουπ".
Ρώτα και στο συνεργείο σου αλλά δε νομίζω να πάρεις διαφορετική απάντηση!!!
Μια μέρα, είμαι σε ένα φανάρι με έναν φίλο που είχε monster 620. Εγώ είχα το Fazer 1000 του 2006. Μου λέει σε κάποια φάση ότι το μόνο που τον ενοχλεί είναι ο θόρυβος του κιβωτίου όταν βάζει πρώτη. Βάζει αυτός πρώτη, κάνει ένα "γκουπ" και μετά βάζω και εγώ. Απλά πεθάναμε στα γέλια!!!

markcos7
26/05/2017, 10:52
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!
Τίποτα ύποπτο φίλε αυτός που το είχε το δούλεψε μόνο καλοκαίρι και κι αυτό μέσα στη πόλη και δεν ξέρω και αν το κινούσε το καθόλου το χειμώνα γιατί δεν μου φαινόταν τύπος της βροχής και του κρύου εννοείται ότι το μηχάνημα πήγε και στη Yamaha για τσεκάρισμα και όντως έτσι ήταν όποτε αν είχες βρει τέτοια ευκαιρία και δεν το πήρες είναι κρίμα

barimagas
26/05/2017, 16:13
Έτσι κανουν τα yamaha. Αλλά υπαρχουν και χειρότερα στο καινούργιο Gs 1200 η τριτη ακούγεται περισσότερο.

harris_x
26/05/2017, 16:40
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!

δεν είναι καθόλου ύποπτα.

υπάρχουν μηχανές που βγαίνουν μόνο για βόλτα.

THEOD
26/05/2017, 17:03
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να πουλάνε το MT-07 με 5000 χμ... και πως καταφερε να κάνει μόνο τόσα χμ σε 1,5 χρόνο.. και είδα αρκετές τέτοιες αγγελίες όταν σκεφτόμουν αν θα το πάρω καινούριο ή όχι. Εγώ είμαι σχεδόν στα 1000 χμ μέσα σε κανα μήνα. Ύποπτα πράγματα... !!

Φίλε απ’ όλα έχει ο μπαξές… Καβαλώ μηχανάκια 30 χρόνια. Κάποτε έφτασα να κάνω πάνω τους μέχρι και 18-20χιλ χλμ τον χρόνο γυρίζοντας την Ελλάδα από άκρη σε άκρη. Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Αρκεί να σου πω ότι από το 2013 κάθε χειμώνα καταθέτω πινακίδες για ένα 6μηνο και τις ξαναπαίρνω πίσω για το καλοκαιρινό 6μηνο…Ακόμα και τότε όμως σπάνια βγαίνει από το γκαράζ (εννοείται όμως ότι υπάρχει παπί που κυκλοφορεί 360/χρόνο). Κάτι η κρίση, κάτι η έλλειψη χρόνου-διάθεσης-παρέας, κάτι οι υποχρεώσεις, κάτι που μας έχει πάρει από κάτω η ηλικία, τελικά από το 2013 έως σήμερα έχω γράψει 6.500 χλμ !!! Ουσιαστικά συνεχίζω και έχω μηχανή μόνο για να την βλέπω και για ψυχολογικούς λόγους , δηλαδή "για να ξέρω ότι είναι εκεί και με περιμένει"… Και να σου πω και ένα μυστικό ??? Στις ηλικίες των "γύρω από τα 50" είναι πολλοί στην ίδια ή παραπλήσια φάση…

Lumiel
26/05/2017, 19:09
@all OK το κατάλαβα δεν ειναι ύποπτο, απλά μου φαίνεται περίεργο για το συγκεκριμένο μηχανάκι, μάλλον γιατί μου ταίριαξε όπως το ήθελα :p


Τίποτα ύποπτο φίλε αυτός που το είχε το δούλεψε μόνο καλοκαίρι και κι αυτό μέσα στη πόλη και δεν ξέρω και αν το κινούσε το καθόλου το χειμώνα γιατί δεν μου φαινόταν τύπος της βροχής και του κρύου εννοείται ότι το μηχάνημα πήγε και στη Yamaha για τσεκάρισμα και όντως έτσι ήταν όποτε αν είχες βρει τέτοια ευκαιρία και δεν το πήρες είναι κρίμα

Δεν τα έψαξα και πολύ αλλα τα περισσότερα ήταν 1000 ευρώ κάτω, δεν το σκέφτομαι και σαν φοβερή ευκαιρία αυτό. Περισσότερο τα κοίταγα γιατί ήθελα με το γκρι / μπλε χρώμα που δεν βγαίνει φέτος, και τελικά πήρα το night fluo, ήθελα έτσι και αλλιώς καινούριο αυτήν την φορά. Εντάξει, και εγώ τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω για την δουλειά, δεν τα κάνω για βόλτες, αλλά πραγματικά θα λυπόμουν να δώσω 6.500+ ευρώ και να το κοιτάω στο γκαραζ. Τον χειμώνα ένα ισοθερμικό και ένα μπουφανάκι και όλα καλά.


Ουσιαστικά συνεχίζω και έχω μηχανή μόνο για να την βλέπω και για ψυχολογικούς λόγους , δηλαδή "για να ξέρω ότι είναι εκεί και με περιμένει"… Και να σου πω και ένα μυστικό ??? Στις ηλικίες των "γύρω από τα 50" είναι πολλοί στην ίδια ή παραπλήσια φάση…

Σιγά σιγά πλησιάζουμε όλοι σε αυτήν την ηλικία, ελπίζω να προλάβω να κάνω και εγώ τόσα χιλιόμετρα / ταξίδια πριν αρχίσω να "βαριέμαι" ... Και κάποια στιγμή θέλω και ένα δεύτερο για χώμα το οποίο μάλλον θα κάθεται τον χειμώνα στην Αθήνα :) Απλά πέρασα τα τελευταία 2-3 χρόνια μαζεύοντας χρήματα για να πάρω κάτι να μου αρέσει, δεν μου περνάει καν απο το μυαλό να το έχω να κάθεται τώρα.

BabisStinson
28/05/2017, 21:47
Γεια σας παιδιά, θέλω να βελτιώσω το φρενάρισμα της μοτοσικλέτας. Είναι καλό, νομίζω φοράει 4πίστονες Sumitomo, αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, τόσο σε αίσθηση όσο και δύναμη & προοδευτικότητα. Είχα στο μυαλό μου κάτι σε ακτινική τρόμπα φρένου και σωληνάκια υψηλής πίεσης σε συνδυασμό με ένα καλό τακάκι και υγρά φρένων. Υπάρχει κάτι τέτοιο από την Accossato για την μοτοσικλέτα μας?
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/radial-master-cylinder-integrated-oil-reservoir.html
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/brake-hoses.html
Η από κάποια άλλη εταιρεία, Brembo πχ.

Επίσης, έλεγα για ένα τιμόνι πιο ίσιο και με λιγότερη κλίση, σε σχέση με το εργοστασιακό ώστε να έχει μια πιο επιθετική θέση οδήγησης η μοτοσικλέτα..
Έχει τοποθετήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

billy84
28/05/2017, 22:17
Γεια σας παιδιά, θέλω να βελτιώσω το φρενάρισμα της μοτοσικλέτας. Είναι καλό, νομίζω φοράει 4πίστονες Sumitomo, αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, τόσο σε αίσθηση όσο και δύναμη & προοδευτικότητα. Είχα στο μυαλό μου κάτι σε ακτινική τρόμπα φρένου και σωληνάκια υψηλής πίεσης σε συνδυασμό με ένα καλό τακάκι και υγρά φρένων. Υπάρχει κάτι τέτοιο από την Accossato για την μοτοσικλέτα μας?
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/radial-master-cylinder-integrated-oil-reservoir.html
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/brake-hoses.html
Η από κάποια άλλη εταιρεία, Brembo πχ.

Επίσης, έλεγα για ένα τιμόνι πιο ίσιο και με λιγότερη κλίση, σε σχέση με το εργοστασιακό ώστε να έχει μια πιο επιθετική θέση οδήγησης η μοτοσικλέτα..
Έχει τοποθετήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


Αccossato φοραω 19-20 στο CBR600,την ιδια φορουσα και στο R1 που ειχα παλιοτερα.Πολυ μεγαλη διαφορα σε δυναμη συγκριτικα με τη μαμα.Αυτες που εβαλες στα λινκ ειναι διαφορετικες και μικροτερες αλλα ισως πιο ενδεδειγμενες για το MT.Σωληνακια υψηλης βρισκεις φθηνα στο εμποριο και κανουν την ιδια δουλεια,Τασουλης κλπ.

sapila racing
29/05/2017, 09:03
Γεια σας παιδιά, θέλω να βελτιώσω το φρενάρισμα της μοτοσικλέτας. Είναι καλό, νομίζω φοράει 4πίστονες Sumitomo, αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο, τόσο σε αίσθηση όσο και δύναμη & προοδευτικότητα. Είχα στο μυαλό μου κάτι σε ακτινική τρόμπα φρένου και σωληνάκια υψηλής πίεσης σε συνδυασμό με ένα καλό τακάκι και υγρά φρένων. Υπάρχει κάτι τέτοιο από την Accossato για την μοτοσικλέτα μας?
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/radial-master-cylinder-integrated-oil-reservoir.html
http://www.accossato.com/EN/motorcycles-accessories/brake-hoses.html
Η από κάποια άλλη εταιρεία, Brembo πχ.

Επίσης, έλεγα για ένα τιμόνι πιο ίσιο και με λιγότερη κλίση, σε σχέση με το εργοστασιακό ώστε να έχει μια πιο επιθετική θέση οδήγησης η μοτοσικλέτα..
Έχει τοποθετήσει κανείς κάποιο συγκεκριμένο?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Βάλε σωληνάκια κατ αρχήν και θα βελτιωθεί αρκετά η αίσθηση με σχετικά μικρό κόστος.
Αν πάλι θελεις κι άλλη δύναμη στο φρένο έχε υπ όψιν οτι ταυτόχρονα θα πρέπει να ασχοληθείς και με το πηρούνι, αλλιώς θα τερματίζει εύκολα και δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις τα βελτιωμένα φρένα σου.

BabisStinson
29/05/2017, 11:08
Αccossato φοραω 19-20 στο CBR600,την ιδια φορουσα και στο R1 που ειχα παλιοτερα.Πολυ μεγαλη διαφορα σε δυναμη συγκριτικα με τη μαμα.Αυτες που εβαλες στα λινκ ειναι διαφορετικες και μικροτερες αλλα ισως πιο ενδεδειγμενες για το MT.Σωληνακια υψηλης βρισκεις φθηνα στο εμποριο και κανουν την ιδια δουλεια,Τασουλης κλπ.


Βάλε σωληνάκια κατ αρχήν και θα βελτιωθεί αρκετά η αίσθηση με σχετικά μικρό κόστος.
Αν πάλι θελεις κι άλλη δύναμη στο φρένο έχε υπ όψιν οτι ταυτόχρονα θα πρέπει να ασχοληθείς και με το πηρούνι, αλλιώς θα τερματίζει εύκολα και δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις τα βελτιωμένα φρένα σου.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και μερικές ακόμα απορίες λοιπόν:
1) Σωληνάκια υψηλής ποια προτείνετε, κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μάρκα?
2) Από αυτές εδώ (http://mouratisgp.gr/aftermarket?bike_brand=16&bike=104&brand=1) δηλαδή ποια είναι η καταλληλότερη για το ΜΤ-07 με το μπροστινό διπλό υδραυλικό δισκόφρενο, Ø 282 χλστ?
3) @billy84, Όταν λέμε "μικρότερες" τι εννοούμε? Δεν γνωρίζω!

Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
http://www.andreanigroupitalia.it/prodotti/moto/NKYA012/?KIT+BASIC+YAM.+MT-07+AMM.+S46DR1+%2B+MOLLE+%2B+OLIO

Αν και ο καλύτερος συνδυασμός μάλλον είναι με φυσίγγια, αλλά ανεβαίνουμε κι άλλο σε κόστος.

DrBig
29/05/2017, 11:45
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και μερικές ακόμα απορίες λοιπόν:
1) Σωληνάκια υψηλής ποια προτείνετε, κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μάρκα?
2) Από αυτές εδώ (http://mouratisgp.gr/aftermarket?bike_brand=16&bike=104&brand=1) δηλαδή ποια είναι η καταλληλότερη για το ΜΤ-07 με το μπροστινό διπλό υδραυλικό δισκόφρενο, Ø 282 χλστ?
3) @billy84, Όταν λέμε "μικρότερες" τι εννοούμε? Δεν γνωρίζω!

Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
http://www.andreanigroupitalia.it/prodotti/moto/NKYA012/?KIT+BASIC+YAM.+MT-07+AMM.+S46DR1+%2B+MOLLE+%2B+OLIO

Αν και ο καλύτερος συνδυασμός μάλλον είναι με φυσίγγια, αλλά ανεβαίνουμε κι άλλο σε κόστος.

Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.

sniper
29/05/2017, 11:49
Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.


Μα τα έχει ήδη προγραμματισμένα....


Για το πηρούνι ετοιμάζω βελτίωση μαζί με το πίσω αμορτισέρ, πακετάκι Ohlins μάλλον, οπότε θα είμαστε κομπλέ πιστεύω:
http://www.andreanigroupitalia.it/pr...MOLLE+%2B+OLIO (http://www.andreanigroupitalia.it/prodotti/moto/NKYA012/?KIT+BASIC+YAM.+MT-07+AMM.+S46DR1+%2B+MOLLE+%2B+OLIO)

Την ίδια απορία με σένα είχα ντοκ...

BLiTzER
29/05/2017, 11:50
Θέλω να βάλω σωληνάκια υψηλής κάποια στιγμή, αλλά το καθυστερώ γιατί έχει 8 γραμμές, που σημαίνει κόπος και κόστος. Πέρα από αυτό, δε νομίζω ότι θα πείραζα κάτι άλλο στα φρένα του. Αλήθεια δε σας αρκούν τα φρένα του ΜΤ, με τις 4πίστονες δαγκάνες; Είναι από παλαιότερα R1, αν δεν κάνω λάθος.

BabisStinson
29/05/2017, 12:53
Τρομπα φρενου παρε ιδιας διαμετρου με την μαματη. Πριν κανεις ομως το οτιδηποτε ασχολησου με σωληνακια και τακακια. Το 80%, που λεει ο λογος, της βελτιωσης βρισκεται εκει και το υπολοιπο 20% δεν αξιζει το κοπο σε σχεση με το χρημα.
Μετα θα ειναι "λιγες" οι αναρτησεις, θα τα σκασεις και γι αυτες και μετα θα ειναι "λιγο" το πλαισιο κι εκει καπου τελειωνει το παραμυθι και πας γι αλλο μηχανακι.

Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοαστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω ποια να κοιτάξω?
Το άλλο που λες για νέο μηχανάκι το έχω σκεφτεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και για να πάρω αυτά που θα ήθελα χρειάζομαι τουλάχιστον +5-8Κ από την τσέπη μου, πέρα από την πώληση του ΜΤ. Κάτι το οποίο στην παρούσα φάση δεν παίζει.. Γι' αυτό έλεγα να βελτιώσω αναρτήσεις και φρένα και σε συνδυασμό με φρέσκα λάστιχα να περάσουμε μία δεύτερη νιότη με την μηχανή και να έχω ξοδέψει 1500 ευρώ το πολύ, κι αυτά σταδιακά..
Από την άλλη σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα και να περιμένω να κυκλοφορήσει και το νέο Tenere 700 τέλος του χρόνου (?) και να δουμε σε τι κατασταση θα ειμαστε τοτε..


Θέλω να βάλω σωληνάκια υψηλής κάποια στιγμή, αλλά το καθυστερώ γιατί έχει 8 γραμμές, που σημαίνει κόπος και κόστος. Πέρα από αυτό, δε νομίζω ότι θα πείραζα κάτι άλλο στα φρένα του. Αλήθεια δε σας αρκούν τα φρένα του ΜΤ, με τις 4πίστονες δαγκάνες; Είναι από παλαιότερα R1, αν δεν κάνω λάθος.

Όπως έγραψα και αρχικά, τα φρένα καλά είναι, εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω. Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τα σωληνάκια υψηλής μιας και το έχεις ψάξει ήδη απ' ότι φαίνεται.
Δεν κάνεις και κανένα review για τις αναρτήσεις σου τώρα που τις φοράς εδώ και κάποιο διάστημα? :-)

BLiTzER
29/05/2017, 14:30
Δεν το "έχω ψάξει" ιδιαίτερα. Λόγω δουλειάς, έχω πρόσβαση σε Brembo, οπότε δε χρειάζεται να κοιτάξω αλλού. Παρ'όλα αυτά, το μοντέλο με ABS έχει 8 γραμμές, όπως είπα, οπότε ανεβαίνει αρκετά το κόστος, σε ανταλλακτικά και εργασία. Πολύ πιθανό να το κάνω στο επόμενο σέρβις στην αντιπροσωπεία.

Δεν έχω να πω πολλά πράγματα για τις αναρτήσεις, γιατί το οδήγησα ελάχιστα με τις εργοστασιακές, οπότε δεν έχω ουσιαστικό μέτρο σύγκρισης. Η διαφορά ήταν εμφανέστατη την πρώτη μέρα, πάντως, από το ανεπαίσθητο γονάτισμα στο φρενάρισμα, μέχρι την ομαλή απορρόφηση μικροανωμαλιών, μέχρι τη σταθερότητα μέσα στη στροφή. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι το εργοστασιακό αμορτισέρ είχε πολύ γρήγορη επαναφορά και με "εκσφενδόνιζε" συχνά από τη σέλα, όπως και τον συναναβάτη, το οποίο ήταν αρκετά επικίνδυνο.

billy84
29/05/2017, 22:16
Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοαστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω ποια να κοιτάξω?
Το άλλο που λες για νέο μηχανάκι το έχω σκεφτεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και για να πάρω αυτά που θα ήθελα χρειάζομαι τουλάχιστον +5-8Κ από την τσέπη μου, πέρα από την πώληση του ΜΤ. Κάτι το οποίο στην παρούσα φάση δεν παίζει.. Γι' αυτό έλεγα να βελτιώσω αναρτήσεις και φρένα και σε συνδυασμό με φρέσκα λάστιχα να περάσουμε μία δεύτερη νιότη με την μηχανή και να έχω ξοδέψει 1500 ευρώ το πολύ, κι αυτά σταδιακά..
Από την άλλη σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα και να περιμένω να κυκλοφορήσει και το νέο Tenere 700 τέλος του χρόνου (?) και να δουμε σε τι κατασταση θα ειμαστε τοτε..



Όπως έγραψα και αρχικά, τα φρένα καλά είναι, εγώ θα ήθελα κάτι παραπάνω. Μπορείς να γράψεις περισσότερα για τα σωληνάκια υψηλής μιας και το έχεις ψάξει ήδη απ' ότι φαίνεται.
Δεν κάνεις και κανένα review για τις αναρτήσεις σου τώρα που τις φοράς εδώ και κάποιο διάστημα? :-)

Εγω θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω και θα προτείνω μεγαλυτερη τρομπα φρενου απο αυτην που έχεις ηδη,αν θελουμε να μιλάμε για βελτιωση στη δύναμη.Τα σωληνακια υψηλης όλα πανω κατω ίδια ειναι μη σε απασχολεί.Αυτο που πρέπει να δεις ειναι τι τρομπα φορας,πιθανολογώ οτι πρεπει να ειναι 14αρα ή 16αρα.Αν δεν το γραφει πάνω ρώτα τον μηχανικο σου.

Αν θες την προσωπική μου άποψη,δε θα πειραζα τα φρένα του ΜΤ,ειναι ενα ελαφρυ μηχανάκι στο οποιο χρησιμοποιεις ελαχιστα το φρενο του και κατα κυριο λογο χρησιμοποιεις φόρα στις στροφες.Εκτος αυτου αν έχεις ηδη μαλακό μπροστινό και δεν εχεις abs θα το κάνεις πολυ επικίνδυνο.

Σε κάθε περίπτωση είμαι της λογικής του ''λιωσε πρωτα οτι έχεις και φταστο στα ορια του,οσο μπορεις'' και μετα κοιτάς για κάποια ενδεχόμενη βελτιωση ή και διαφορετικό μηχανάκι.Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αυτο που χρειάζεται βελτιωση είναι εμεις.Για μενα 1000 φορες να λιωσεις 5 ζευγαρια σωστα σπορ λάστιχα και μετα να δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.

nik69
29/05/2017, 23:07
Εγω θα διαφωνησω με τον φίλο πιο πάνω και θα προτείνω μεγαλυτερη τρομπα φρενου απο αυτην που έχεις ηδη,αν θελουμε να μιλάμε για βελτιωση στη δύναμη.Τα σωληνακια υψηλης όλα πανω κατω ίδια ειναι μη σε απασχολεί.Αυτο που πρέπει να δεις ειναι τι τρομπα φορας,πιθανολογώ οτι πρεπει να ειναι 14αρα ή 16αρα.Αν δεν το γραφει πάνω ρώτα τον μηχανικο σου.

Αν θες την προσωπική μου άποψη,δε θα πειραζα τα φρένα του ΜΤ,ειναι ενα ελαφρυ μηχανάκι στο οποιο χρησιμοποιεις ελαχιστα το φρενο του και κατα κυριο λογο χρησιμοποιεις φόρα στις στροφες.Εκτος αυτου αν έχεις ηδη μαλακό μπροστινό και δεν εχεις abs θα το κάνεις πολυ επικίνδυνο.

Σε κάθε περίπτωση είμαι της λογικής του ''λιωσε πρωτα οτι έχεις και φταστο στα ορια του,οσο μπορεις'' και μετα κοιτάς για κάποια ενδεχόμενη βελτιωση ή και διαφορετικό μηχανάκι.Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αυτο που χρειάζεται βελτιωση είναι εμεις.Για μενα 1000 φορες να λιωσεις 5 ζευγαρια σωστα σπορ λάστιχα και μετα να δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Να συμφωνήσω πρώτα στο ότι ενα τέτοιο μηχανάκι δεν πολυ χρειάζεται τέτοιες βελτιώσεις. Κα Που στο YouTube υπάρχει κάποιος (Αλέξανδρος εάν θυμάμαι καλά ) που γυρνάει στα μέγαρα στο 1.8 με 1.9 με μονές βελτιώσεις ενα power commander με quick shifter .
180 κιλά μηχανάκι με 4πιστονες δαγκάνες λίγο ψάξιμο με τα τακάκια μπορεί να θέλει .
Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.

DrBig
30/05/2017, 07:54
Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.

Ετσι ακριβως.
Πχ Το μπουσα μου εχει 16αρα τρομπα. Εβαλα μια 19αρα ακτινικη, γιατι αυτην ειχα, η αισθηση βελτιωθηκε λογω καλλιτερης ποιοτητας τρομπας, αλλα η δυναμη του φρεναρισματος μειωθηκε ελαφρως. Το σημαντικοτερο για μενα και ο λογος που εκανα την αλλαγη, ειναι πως μπορω να αποφυγω μπλοκαρισματα του μπροστινου με χαμηλες ταχυτητες σε γλιστερους δρομους. Αυτο ομως για το συγκεκριμενο μηχανακι που τα φρενα του ειναι μεν δυνατα αλλα χανουν πολυ σε αισθηση και προφανως δεν εχουν abs.

billy84
31/05/2017, 17:14
Να συμφωνήσω πρώτα στο ότι ενα τέτοιο μηχανάκι δεν πολυ χρειάζεται τέτοιες βελτιώσεις. Κα Που στο YouTube υπάρχει κάποιος (Αλέξανδρος εάν θυμάμαι καλά ) που γυρνάει στα μέγαρα στο 1.8 με 1.9 με μονές βελτιώσεις ενα power commander με quick shifter .
180 κιλά μηχανάκι με 4πιστονες δαγκάνες λίγο ψάξιμο με τα τακάκια μπορεί να θέλει .
Να διαφωνήσω απολύτως μαζί σου στο θεμα της διαμέτρου της τρομπας . Είναι απλώς νόμοι της φυσικής . Μικρή διάμετρο τρομπας και μεγάλη στο πιστονι της δαγκάνες είναι αυτή η σχέση που πολλαπλασιάζει την δύναμη πέδησης .
Οι 19αρες ταιριάζουν με τις δαγκάνες θηρία των superbikes με τους δίσκους των 320μμ.


Γιατι πιστευεις οτι η δύναμη που παιρνεις απο την τρόμπα έχει να κάνει με τους δίσκους?Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.Αλλο το δαγκωμα που παιρνεις απο ενα καλο τακακι,απο εναν μεγαλυτερο και ποιοτικοτερο δίσκο και άλλο η δύναμη!Ο φιλος Dr Big δεν είδε τη διαφορά που έπρεπε γιατι διαθετει ενα ηδη προβληματικό συστημα φρενων.Για αυτο στα τελευταια Busa και GSXR έβαλαν δαγκανες Brembo.Το ίδιο είχε πάθει και ένας φίλος με K8 αλλαζοντας μονο τρομπα, διαφορα δεν ειδε οση επρεπε.

Στο R1 μολις έβαλα την Accossato (φοραει brembo 16αρα) το σοκ ήταν πολιτισμικό.Όμως μονο εκει έπασχε το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την ίδια φοραω τωρα στο CBR600 και η δυναμη είναι εμφανης συγκριτικα με την εργοστασιακη.Και σκεψου δε φοραω την αγωνιστική που είναι ακομα καλυτερη.

Σε γενικές γραμμές η μικρή τρόμπα έχει καλύτερη αίσθηση,η μεγάλη σου δίνει δύναμη.Οι ποιοτικες και ακριβες σου δίνουν και τα 2 αυτα χαρακτηριστικα.

nik69
31/05/2017, 18:06
Γιατι πιστευεις οτι η δύναμη που παιρνεις απο την τρόμπα έχει να κάνει με τους δίσκους?Ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.Αλλο το δαγκωμα που παιρνεις απο ενα καλο τακακι,απο εναν μεγαλυτερο και ποιοτικοτερο δίσκο και άλλο η δύναμη!Ο φιλος Dr Big δεν είδε τη διαφορά που έπρεπε γιατι διαθετει ενα ηδη προβληματικό συστημα φρενων.Για αυτο στα τελευταια Busa και GSXR έβαλαν δαγκανες Brembo.Το ίδιο είχε πάθει και ένας φίλος με K8 αλλαζοντας μονο τρομπα, διαφορα δεν ειδε οση επρεπε.

Στο R1 μολις έβαλα την Accossato (φοραει brembo 16αρα) το σοκ ήταν πολιτισμικό.Όμως μονο εκει έπασχε το συγκεκριμένο μηχανάκι.Την ίδια φοραω τωρα στο CBR600 και η δυναμη είναι εμφανης συγκριτικα με την εργοστασιακη.Και σκεψου δε φοραω την αγωνιστική που είναι ακομα καλυτερη.

Σε γενικές γραμμές η μικρή τρόμπα έχει καλύτερη αίσθηση,η μεγάλη σου δίνει δύναμη.Οι ποιοτικες και ακριβες σου δίνουν και τα 2 αυτα χαρακτηριστικα.

Δεν ανέφερα για αλλαγή μάρκας-μοντέλου σε τρόμπα που μπορεί να αποδίδει καλύτερα αίσθηση , αλλά για τον πολλαπλασιασμό της δύναμης που
πιέζει τα τακάκια . Αυτός προκύπτει από τον λόγο επιφάνειας της τρόμπας προς την επιφάνεια των πιστονιών που πιέζουν τα τακάκια.
Για να πολλαπλασιάσεις (σε θεωρητικό επίπεδο πάντα έτσι?) την δύναμη του χεριού από την μανέτα μέχρι τα τακάκια οι δυνατότητες που έχεις είναι οι παρακάτω

Να αλλάξεις μανέτα οπότε να σου δημιουργεί μεγαλύτερο μοχλό
Να αυξήσεις την διάμετρο των πιστονιών της δαγκάνας ή τον αριθμό τους (άρα να αλλάξεις δαγκάνες)
Να μειώσεις την διάμετρο της τρόμπας .
Να μεγαλώσεις τους δίσκους σε διάμετρο .

Αλλάζοντας από την συνηθισμένη που έχει το R1 σε κάποια ακτινική σίγουρα αλλάζεις και μανέτα η οποία μπορεί
να έχει και άλλη σχέση μοχλισμού οπότε περιπλέκεται η εξίσωση.

Επίσης και η έκφραση "έχω πρόβλημα με τα φρένα" κάποιες φορές είναι πολύ προσωπική.
Εγώ που έχω μακρυά δάχτυλα και την μανέτα στην θέση 1 ή 2 είμαι μια χαρά. Κάποιος που έχει κοντά δάχτυλα
και την μανέτα στην θέση 4 ή 5 (κοντά στην γκαζιέρα δηλαδή) μπορεί να χτυπά τα δακτυλά του σε δυνατό φρενάρισμα (θεωρώ ότι όλοι φρενάρουν με 2-3 δάκτυλα στην μανέτα και τα υπόλοιπα αγκαλιάζουν το γκριπ) οπότε όντως έχουν πρόβλημα.

BabisStinson
31/05/2017, 18:40
Παιδιά ξανά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να επανέλθω σε ένα αναπάντητο ερώτημα:
Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω για ποια να κοιτάξω, είτε ίδια είτε δυνατότερη??

nik69
01/06/2017, 07:31
Παιδιά ξανά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να επανέλθω σε ένα αναπάντητο ερώτημα:
Πώς βρίσκω ποια είναι η διάμετρος της εργοστασιακής τρόμπας ώστε να ξέρω για ποια να κοιτάξω, είτε ίδια είτε δυνατότερη??

Μήπως αν ρωτήσεις κάποιο εξουσιοδοτημένο ή βρεις μια λυμένη.

Με πρόχειρη αναζήτηση η accossato προτείνει γενικότερα 19άρες για όσε μοτο έχουν διπλά δισκόφρενα εμπρός και 16άρες για όσες έχουν μονό.
http://www.accossato.com/en/motorcycles-accessories/radial-master-cylinder.html

Ποιό περίπλοκα τα πράγματα στην brebo. Όλες είναι 19άρες αλλά έχουν και μια 2η διάσταση που την ονομάζει lever center distance (υποθέτω ότι είναι το μήκος του μοχλού - όχι της μανέτας )
Το 1ο μοντέλο έχει κάποιο πατενταρισμένο σύστημα που μεταβάλει αυτήν την διάσταση και μάλλον θα είναι και το ακριβότερο
http://moto.brembo.com/en/results/yamaha/mt-07/700/2014/master-cylinders/front