PDA

View Full Version : Yamaha MT-07



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

el_hymador
07/03/2014, 15:02
Το μηχανάκι είναι το μικρό αδερφάκι του MT-09 με δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα 689κ.εκ. και ονομαστική απόδοση 75 ίππων @ 9000 σ.α.λ. & 7 kg-m @ 6500 σ.α.λ.
Για λοιπά χαρακτηριστικά εδώ: http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/mt/mt-07.aspx?view=featurestechspecs... προφανώς είναι άμεσος ανταγωνιστής του ER-6n της Kawa αλλά πλασσάρεται γενικώς ως ένα γυμνό διασκεδαστικό commuter με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Το καλύτερο νέο είναι η τιμή του, στα 5.590 ευρώ (6090 με ABS)!

311299

byron
07/03/2014, 15:14
Το μηχανάκι είναι το μικρό αδερφάκι του MT-09 με δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα 689κ.εκ. και ονομαστική απόδοση 75 ίππων @ 9000 σ.α.λ. & 7 kg-m @ 6500 σ.α.λ.
Για λοιπά χαρακτηριστικά εδώ: http://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/mt/mt-07.aspx?view=featurestechspecs... προφανώς είναι άμεσος ανταγωνιστής του ER-6n της Kawa αλλά πλασσάρεται γενικώς ως ένα γυμνό διασκεδαστικό commuter με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Το καλύτερο νέο είναι η τιμή του, στα 5.590 ευρώ (6090 με ABS)!

311299

Η τιμή του είναι τρομερή.
Όμορφη, αιχμηρή σχεδίαση, νέος κινητήρας, ελαφρύ στα 179 κιλά γεμάτο (164 στεγνό !!) ενώ δεν του λείπουν οι ακριβές πινελιές όπως η ψαλιδάρα πίσω.
Τα άλογα μια χαρά φτάνουν και περισσεύουν για τη χρήση του. Μόνη διαφωνία, τα 14 lt του ρεζερβουάρ που είναι λίγα.

Καλή κίνηση από τη Yamaha.

akis_trevor
07/03/2014, 15:14
μολις το ειδα κι εγω.εγω αποτι ειχα διαβασει περιμενα την απλη εκδοση στα 6000.οποτε ακομα καλυτερα..πιστευω θα κανει πωλησεις.αμα τα βγαλει για τεστ η γιαμαχα,θα το βολταρω κι αυτο και το 9 παντως...

akis_trevor
07/03/2014, 15:19
Μόνη διαφωνία, τα 14 lt του ρεζερβουάρ που είναι λίγα.

εχεις δικιο.και τα 17 λιτρα του fazer που εχω για μενα λιγα ειναι :D.αλλη κατηγορια βεβαια αλλα,θα επρεπε να εχει 2-3 λιτρα παραπανω σιγουρα.

el_hymador
07/03/2014, 15:19
To θέμα είναι ότι αν καταφέρει να πουλήσει ικανοποιητικά για τα σημερινά δεδομένα, θα τραβήξει και τις τιμές των υπόλοιπων προς τα κάτω. Όταν όλοι κυνηγούν τις ταξινομήσεις με το ντουφέκι, δεν μπορεί να συνεχίζουν να πετάνε χαρταετό σφυρίζοντας αδιάφορα. Κάποιος έπρεπε να κάνει την αρχή και σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια στην ελληνική αντιπροσωπεία της Yamaha που τόλμησε να το τιμολογήσει λογικά και ρεαλιστικά.

buckley
07/03/2014, 15:30
Η τιμή του είναι τρομερή.
Όμορφη, αιχμηρή σχεδίαση, νέος κινητήρας, ελαφρύ στα 179 κιλά γεμάτο (164 στεγνό !!) ενώ δεν του λείπουν οι ακριβές πινελιές όπως η ψαλιδάρα πίσω.
Τα άλογα μια χαρά φτάνουν και περισσεύουν για τη χρήση του. Μόνη διαφωνία, τα 14 lt του ρεζερβουάρ που είναι λίγα.

Καλή κίνηση από τη Yamaha.

Καλό θα 'ναι τι να πω ? το φανάρι είναι αηδία.Ας πούμε το παίρνεις στα λεφτά που λέτε,τι αξία θάχει σε 5-6 χρόνια ???
(Γιατί δίνω ας πούμε ένα suzuki gr72a ένα διφραγκάκι το οποίο από θέμα αξίας μόνο αυξητικές τάσεις έχει για το μέλλον...)
Τρόλλ όβερ.

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 15:38
ενα τυπου er6n :confused:, πολυ καλη προταση φαινεται
αλλα αυτο ρε παιδι μου το λενε για καλο " ........... Η MT-07 είναι επίσης εξοπλισμένη με ένα μικρού μεγέθους και βάρους πλαίσιο για εξαιρετική ευκινησία και εύκολο χειρισμό ......... " :lol:

αντε να πεις για το βαρος ενταξει , για πειραματα ειμαστε με τα αλουμινια :rolleyes:, εδω οι αλλοι στην kawa απο τα μοντελα του '10 & μετα ενισχυσαν περαιτερω το πλαισιο & το γυρισαν σε 2πλο , καθολου τυχαιο βεβαια γεγονος , αν & οι ιταλοι το 2πλο πλαισιο , το ειχαν εφαρμοσει πρωτοι σε παρομοιου τυπου κατασκευες :a13:

byron
07/03/2014, 15:43
Καλό θα 'ναι τι να πω ? το φανάρι είναι αηδία.Ας πούμε το παίρνεις στα λεφτά που λέτε,τι αξία θάχει σε 5-6 χρόνια ???
(Γιατί δίνω ας πούμε ένα suzuki gr72a ένα διφραγκάκι το οποίο από θέμα αξίας μόνο αυξητικές τάσεις έχει για το μέλλον...)
Τρόλλ όβερ.

Οκ, δεν είναι για σένα Πάνο. :lol:
Αν σκεφτείς οτι σ΄αυτά τα λεφτά παίζουν τα γιαπωνέζικα 300άρια+ scooter, είναι πολύ καλή τιμή.

pipe_smoker
07/03/2014, 15:46
Κάτι την έχει πιάσει τη yamaha τώρα τελευταία και πειραματίζεται με κυλίνδρους και διατάξεις?:confused:

Sapadak
07/03/2014, 15:51
Γιατι καβασακικους λαιμους ρπμ ομως?

Νταξ τα 14 λιτρα μπορεί να ειναι μικρά, αλλα αντιστοιχα μικρή μπορεί να ειναι και η καταναλωση του

el_hymador
07/03/2014, 15:53
Σίγουρα το πλαίσιο του δεν είναι αυτό που λέμε επιτομή και τελευταία λέξη της τεχνολογίας, ένα απλό ατσάλινο ανοικτό είναι... αλλά για τον χαρακτήρα της μηχανής το μονο που χρειάζεται είναι να κάνει τη δουλειά του και τίποτα παραπάνω. Φυσικά και θα ήταν πιο ωραίο με αλουμινένο διατομής ράγας τρένου αλλά εκτός του ότι το κόστος θα ανέβαινε πολύ, μετά θα έπρεπε να αναβαθμιστούν και τα περιφερειακά και μετά θα φαινόταν λίγος ο κινητήρας κ.ο.κ. Mια χαρά λοιπόν, μέχρι αποδείξεως του εναντίου*


*έχω μάθει ότι κάποιοι που το οδήγησαν σε παρουσίαση, το βρήκαν γενικώς και γενικά "μαλακό"

buckley
07/03/2014, 15:56
Σίγουρα το πλαίσιο του δεν είναι αυτό που λέμε επιτομή και τελευταία λέξη της τεχνολογίας, ένα απλό ατσάλινο ανοικτό είναι... αλλά για τον χαρακτήρα της μηχανής το μονο που χρειάζεται είναι να κάνει τη δουλειά του και τίποτα παραπάνω. Φυσικά και θα ήταν πιο ωραίο με αλουμινένο διατομής ράγας τρένου αλλά εκτός του ότι το κόστος θα ανέβαινε πολύ, μετά θα έπρεπε να αναβαθμιστούν και τα περιφερειακά και μετά θα φαινόταν λίγος ο κινητήρας κ.ο.κ. Mια χαρά λοιπόν, μέχρι αποδείξεως του εναντίου*


*έχω μάθει ότι κάποιοι που το οδήγησαν σε παρουσίαση, το βρήκαν γενικώς και γενικά "μαλακό"

Εγώ τώρα γιατί διάβασα "μαλθακό" ???
ΥΓ Βύρωνα στην παρατήρηση για τα σκούτερ τι να πω ,σωστός είσαι .

el_hymador
07/03/2014, 15:56
Κάτι την έχει πιάσει τη yamaha τώρα τελευταία και πειραματίζεται με κυλίνδρους και διατάξεις?:confused:


Σιγά τον πειραματισμό ρε συ... ένα τρικύλινδρο και ένα δικύλινδρο σε σειρά έχει παρουσιάσει, πειραματισμός θα ήταν V7 με πτυσσόμενες μπιέλες για μεταβαλλόμενη χωρητικότητα...

sapila racing
07/03/2014, 16:01
Ωραίο μηχανάκι που έλειπε απο την αγορά και βαζει την Yamaha στο παιχνίδι.
Απο τo ER6 ειναι σαφώς πιο όμορφο.

@pipe_smoker
Δικύλινδρο εν σειρά είναι, δεν ειναι κανενα πειραμα αυτό.

@sapadak
Oι λαιμοί πιο πολύ σε Honda CB400 του 1975 φέρνουν.

edit: με περασε ο hymadoρης. :ZZZ:

pipe_smoker
07/03/2014, 16:15
Σιγά τον πειραματισμό ρε συ... ένα τρικύλινδρο και ένα δικύλινδρο σε σειρά έχει παρουσιάσει, πειραματισμός θα ήταν V7 με πτυσσόμενες μπιέλες για μεταβαλλόμενη χωρητικότητα...



@pipe_smoker
Δικύλινδρο εν σειρά είναι, δεν ειναι κανενα πειραμα αυτό.


Ναι βρε αγορια ομορφα.
Δεν ειπα οτι φερνει την επανασταση που θα αλλαξει τον τροπο που ξεραμε τις μοτοσυκλετες μεχρι σημερα.

Οκ, ισως λαθος η λεξη "πειραματισμος", αλλα δε βρισκω κατι αλλο που να ταιριαζει στο "Εικοσι χρονια ο,τι μηχανακι* βγαινει απο Γιαπωνια μερια ειναι ειτε 4Κ εν σειρα, ειτε 2Κ σε V, ειτε 1Κ, και ξαφνικα σκασανε στην αγορα ενα 3Κ κι ενα 2Κ εν σειρα"

*εστω τα περισσοτερα των τεσσαρων μεγαλων Ιαπωνικων εταιρειων.

Μπορει να εβγαζε και η χοντα κανα τρικυλινδρο και να μην το ειχα παρει εγω πρεφα.

Απλα μου κανει λιγο εντυπωση (μαλλον θετικη).

zannisvel
07/03/2014, 16:15
Και εμενα μ'αρεσει πολυ!!! Νομιζω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη στην αγορα. Πριν πω μεγαλες κουβεντες ομως, θα ηθελα να του κανω ενα test - ride. Μπραβο στη Yamaha παντως!!

sapila racing
07/03/2014, 16:22
Ναι βρε αγορια ομορφα.
Δεν ειπα οτι φερνει την επανασταση που θα αλλαξει τον τροπο που ξεραμε τις μοτοσυκλετες μεχρι σημερα.

Οκ, ισως λαθος η λεξη "πειραματισμος", αλλα δε βρισκω κατι αλλο που να ταιριαζει στο "Εικοσι χρονια ο,τι μηχανακι* βγαινει απο Γιαπωνια μερια ειναι ειτε 4Κ εν σειρα, ειτε 2Κ σε V, ειτε 1Κ, και ξαφνικα σκασανε στην αγορα ενα 3Κ κι ενα 2Κ εν σειρα"

*εστω τα περισσοτερα των τεσσαρων μεγαλων Ιαπωνικων εταιρειων.

Μπορει να εβγαζε και η χοντα κανα τρικυλινδρο και να μην το ειχα παρει εγω πρεφα.

Απλα μου κανει λιγο εντυπωση (μαλλον θετικη).

3 κυλινδρα είχε και η Honda(2χρονο 250) και η Yamaha(4χρονο 750/800) και η Kawasaki(2χρονο 250/350/400/750).

2κύλινδρα 4χρονα εν σειρά είχαν κι έχουν όλοι ανεξαιρέτως oi Ιαπωνες κατασκευαστές σε διαφορα κυβικά.
Πρώτο ήταν το Κawasaki W1 του 1965. :wave2:

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 16:28
ευχομαι η διαφορα στο χιλιαρικο με το er να μην του στερει σε αξιοπιστια , αν & καλη η κινηση της γιαμαχα απο αποψη τιμης & ανταγωνισμου , θα ειναι καλη μαγκια αν & ιαπωνικες εταιρειες εξελιξουν & φτιαχνουν δυνατα δικυλινδρα με μικροτερο βαρος & σε προσιτες τιμες & με δεδομενη παντα την αξιοπιστια των ιαπωνων , βεβαια μενει να το δουμε στην πραξη το συγκεκριμενο γιατι η kawa εχει εξελιξει αρκετα το δοκιμασμενο & αρκετα αξιοπιστο er

311321



βεβαια με αυτο δεν μπορω να το συγκρινω που θεωρω την πλεον ολοκληρωμενη προταση στην κατηγορια του - για δικυλινδρα μιλαμε παντα - αλλα περιμενω να δω & κατι αντιστοιχο απο την γιαμαχα & τους υπολοιπους

311322

el_hymador
07/03/2014, 16:30
3 κυλινδρα είχε και η Honda(2χρονο 250) και η Yamaha(4χρονο 750/800) και η Kawasaki(2χρονο 250/350/400/750).

2κύλινδρα 4χρονα εν σειρά είχαν κι έχουν όλοι ανεξαιρέτως oi Ιαπωνες κατασκευαστές σε διαφορα κυβικά.
Πρώτο ήταν το Κawasaki W1 του 1965. :wave2:


...απάντηση σπασίκλα φύτουκλα απουσιολόγου - σημαιοφόρου σε μοτοσχολείο


ε τωρα θα σε βρίσει ο pipe..:lol::wave2:

el_hymador
07/03/2014, 16:32
ευχομαι η διαφορα στο χιλιαρικο με το er να μην του στερει σε αξιοπιστια , αν & καλη η κινηση της γιαμαχα απο αποψη τιμης & ανταγωνισμου , θα ειναι καλη μαγκια αν & ιαπωνικες εταιρειες εξελιξουν & φτιαχνουν δυνατα δικυλινδρα με μικροτερο βαρος & σε προσιτες τιμες & με δεδομενη παντα την αξιοπιστια των ιαπωνων , βεβαια μενει να το δουμε στην πραξη το συγκεκριμενο γιατι η kawa εχει εξελιξει αρκετα το δοκιμασμενο & αρκετα αξιοπιστο er

311321



βεβαια με αυτο δεν μπορω να το συγκρινω που θεωρω την πλεον ολοκληρωμενη προταση στην κατηγορια του - για δικυλινδρα μιλαμε παντα - αλλα περιμενω να δω & κατι αντιστοιχο απο την γιαμαχα & τους υπολοιπους

311322


Το ντυμένο ER είναι όντως όλα τα λεφτά! Μακάρι να ανανεώσουν και τo Versys που είναι ακόμα καλύτερο για τους δικούς μας δρόμους και να το βγάλουν σε καλή τιμούλα...

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 16:45
Σίγουρα το πλαίσιο του δεν είναι αυτό που λέμε επιτομή και τελευταία λέξη της τεχνολογίας, ένα απλό ατσάλινο ανοικτό είναι... αλλά για τον χαρακτήρα της μηχανής το μονο που χρειάζεται είναι να κάνει τη δουλειά του και τίποτα παραπάνω. Φυσικά και θα ήταν πιο ωραίο με αλουμινένο διατομής ράγας τρένου αλλά εκτός του ότι το κόστος θα ανέβαινε πολύ, μετά θα έπρεπε να αναβαθμιστούν και τα περιφερειακά και μετά θα φαινόταν λίγος ο κινητήρας κ.ο.κ. Mια χαρά λοιπόν, μέχρι αποδείξεως του εναντίου*


*έχω μάθει ότι κάποιοι που το οδήγησαν σε παρουσίαση, το βρήκαν γενικώς και γενικά "μαλακό"


εχεις δικιο που θεωρεις για την συγκεκριμενη μοτο οτι δεν χρειαζεται πιο στιβαρο ή με καποιον τροπο πιο ενισχυμενο πλαισιο , αυτο σκεφτομουνα & εγω με το er , δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει το n ή το f ή gladious αλλα τελικα η εμπειρια αν το ζορισεις - & βεβαια δεν ειναι δικια μου αποψη & αντιληψη - ειναι οτι για αυτες τις υποδυναμεις ακομα & αν φαινονται συγκριτικα λιγες & την ροπη που βγαζουν απο χαμηλα χρειαζεται ενα καλυτερο γενικα πλαισιο σε σχεση με το αρχικο ή κοντα σε αυτο το πλαισιο που ειχε η kawa στο πρωτο er & γι ' αυτο μετα απο αυτην την διαπιστωση απο τους κατοχους αλλα & την ιδια την εταιρεια & την συμμετοχη του er σε επισημους αγωνες , στα μοντελα του '10 & μετα το αλλαξε & το ενισχυσε οπως & το ψαλιδι στο διπλο που ειναι σημερα , οι ιταλοι βεβαια το ειχαν εφαρμοσει νωριτερα

sapila racing
07/03/2014, 16:56
ευχομαι η διαφορα στο χιλιαρικο με το er να μην του στερει σε αξιοπιστια , αν & καλη η κινηση της γιαμαχα απο αποψη τιμης & ανταγωνισμου , θα ειναι καλη μαγκια αν & ιαπωνικες εταιρειες εξελιξουν & φτιαχνουν δυνατα δικυλινδρα με μικροτερο βαρος & σε προσιτες τιμες & με δεδομενη παντα την αξιοπιστια των ιαπωνων , βεβαια μενει να το δουμε στην πραξη το συγκεκριμενο γιατι η kawa εχει εξελιξει αρκετα το δοκιμασμενο & αρκετα αξιοπιστο er



Καό και χρυσό το ER6 ( αν και κακάσχημο για μένα) αλλά καίνε λάδια όλα απο καινούρια (οπως και τα Versys). Ελπίζω το Yamaha να μην έχει τέτοια θέματα.


...απάντηση σπασίκλα φύτουκλα απουσιολόγου - σημαιοφόρου σε μοτοσχολείο


ε τωρα θα σε βρίσει ο pipe..:lol::wave2:

Δε βαριέσαι. :p

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 17:10
[QUOTE=sapila racing;2441891]Καό και χρυσό το ER6 ( αν και κακάσχημο για μένα) αλλά καίνε λάδια όλα απο καινούρια (οπως και τα Versys). Ελπίζω το Yamaha να μην έχει τέτοια θέματα

δεν παιζει τετοιο θεμα με λαδια με τα er , καρατσεκαρισμενο , προφανως ομως για να το λες θα ξερεις & καποια περιστατικα , αλλα αν το ψαξεις αρκετοι κατοχοι ως νεοι αναβατες του εβαζαν οτι ' να ναι & το εβαζαν οποτε να ' ναι

sapila racing
07/03/2014, 17:20
[QUOTE=sapila racing;2441891]Καό και χρυσό το ER6 ( αν και κακάσχημο για μένα) αλλά καίνε λάδια όλα απο καινούρια (οπως και τα Versys). Ελπίζω το Yamaha να μην έχει τέτοια θέματα

δεν παιζει τετοιο θεμα με λαδια με τα er , καρατσεκαρισμενο , προφανως ομως για να το λες θα ξερεις & καποια περιστατικα , αλλα αν το ψαξεις αρκετοι κατοχοι ως νεοι αναβατες του εβαζαν οτι ' να ναι & το εβαζαν οποτε να ' ναι

Παίζει και παραπαίζει και δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά. Οι πληροφορίες είναι απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο Kawasaki το οποίο όμως δεν θα κατονομάσω.
Τα λάδια που βαζει δεν είναι μάπα, κάθε άλλο.
Τα περισσότερα με 20.000χλμ και πανω καίνε πάνω από μισό λίτρο στα 5000 χλμ.
Κι άλλες μοτο καίνε λάδι, αλλά με 2,4 λίτρα χωρητικότητα λαδιού και πάνω από μισό λίτρο κατανάλωση σε 5000 χλμ, όπως καταλαβαίνεις είναι πρόβλημα αν δεν έχει μάθει να τα ελέγχει που και πού ο αναβάτης.

spyrakos35
07/03/2014, 17:37
Εγω παλι φοβαμαι οτι η ποιοτητα σε ολα θα ειναι πολυ μαπα για να εχει τετοια τιμη....

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 17:42
[QUOTE=KAWAMANRIDER;2441898]

Παίζει και παραπαίζει και δεν είναι μεμονωμένα περιστατικά. Οι πληροφορίες είναι απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο Kawasaki το οποίο όμως δεν θα κατονομάσω.
Τα λάδια που βαζει δεν είναι μάπα, κάθε άλλο.
Τα περισσότερα με 20.000χλμ και πανω καίνε πάνω από μισό λίτρο στα 5000 χλμ.
Κι άλλες μοτο καίνε λάδι, αλλά με 2,4 λίτρα χωρητικότητα λαδιού και πάνω από μισό λίτρο κατανάλωση σε 5000 χλμ, όπως καταλαβαίνεις είναι πρόβλημα αν δεν έχει μάθει να τα ελέγχει που και πού ο αναβάτης.


σορυ καταρχας στον φιλο που ανοιξε το θρεντ για τα οφ τοπικ ποστ , γιατι ειναι για το mt το θρεντ , δεν θα το κουρασω , δεν αμφιβαλω για τις πληροφοριες σου , παντως παιζει & αυτο που σου λεω για την χρηση που γινεται απο πολλους - & μαλλον φυσιολογικο ειναι η πρωτη μηχανη εκει μαθαινουν - προσωπικα θεωρω οτι σε συνθηκες πολης ή αν εισαι συνεχεια στις "ψηλες" με δικυλινδρο δεν θεωρω υπερβολικο το μισο+ λιτρο στα 5.000 χλμ , για τοσο μιλας αν καταλαβα καλα , σε 'μενα ουτε τοσο δεν ειχε καψει παντως , αλλα για ' μενα ειναι νορμαλ - για το συγκεκριμενο ειδος - εγω νομιζα οτι ελεγες 1 λιτρο στα 2500 χλμ , αλλα & παλι ενταξει αν μιλαμε για μισο λιτρο σε 5000 θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο


υ.γ. 1 ) παμε τωρα να πουμε για το mt07

υ.γ. 2 ) kawa ρε :D

sapila racing
07/03/2014, 17:54
[QUOTE=sapila racing;2441907]


σορυ καταρχας στον φιλο που ανοιξε το θρεντ για τα οφ τοπικ ποστ , γιατι ειναι για το mt το θρεντ , δεν θα το κουρασω , δεν αμφιβαλω για τις πληροφοριες σου , παντως παιζει & αυτο που σου λεω για την χρηση που γινεται απο πολλους - & μαλλον φυσιολογικο ειναι η πρωτη μηχανη εκει μαθαινουν - προσωπικα θεωρω οτι σε συνθηκες πολης ή αν εισαι συνεχεια στις "ψηλες" με δικυλινδρο δεν θεωρω υπερβολικο το μισο+ λιτρο στα 5.000 χλμ , για τοσο μιλας αν καταλαβα καλα , σε 'μενα ουτε τοσο δεν ειχε καψει παντως , αλλα για ' μενα ειναι νορμαλ - για το συγκεκριμενο ειδος - εγω νομιζα οτι ελεγες 1 λιτρο στα 2500 χλμ , αλλα & παλι ενταξει αν μιλαμε για μισο λιτρο σε 5000 θεωρω οτι ειναι φυσιολογικο


υ.γ. 1 ) παμε τωρα να πουμε για το mt07

υ.γ. 2 ) kawa ρε :D

Παω πάσο.
Αν δεν έχει γίνει παράλογη οικονομία το MT07 φαίνεται πολύ καλό για τα λεφτά του.
Μοναδικό φανερό μείον το τεπόζιτο όπως είπαν και παραπάνω. Φαίνεται οτι η Yamaha προορίζει την νέα σειρά ΜΤ για την πόλη και τριγύρω, μια και το μεγαλύτερο ΜΤ09 εχει κι αυτό μόνο 14 λίτρα τεπόζιτο.

KAWAMANRIDER
07/03/2014, 18:18
[QUOTE=KAWAMANRIDER;2441914]

Παω πάσο.
Αν δεν έχει γίνει παράλογη οικονομία το MT07 φαίνεται πολύ καλό για τα λεφτά του.
Μοναδικό φανερό μείον το τεπόζιτο όπως είπαν και παραπάνω. Φαίνεται οτι η Yamaha προορίζει την νέα σειρά ΜΤ για την πόλη και τριγύρω, μια και το μεγαλύτερο ΜΤ09 εχει κι αυτό μόνο 14 λίτρα τεπόζιτο.

αν κυκλοφορησει - λιγο δυσκολο για ελλαδα δεν παζει πλεον ουτε για παπι - θα δειξει συν & πλην & ελπιζω να ασχοληθει η γιαμαχα να βελτιωσει οτι χρειαστει μελοντικα , θελω να βολταρω ενα στρωμενο αν κατσει να δω τι παιζει , μου φαινεται αν & σχεδον η ιδια υποδυναμη με το er τα ελαχιστα παραπανω κυβικα μπορει να κανουν μικρη μεν αλλα θα κανουν διαφορα στη ροπη , να δουμε τι λεει & σε χαμηλομεσαιες - αυτη ειναι κυριως η ουσια σε αυτα τα μηχανακια & πως αποδιδει στον δρομο , παντως πολυ καλη προταση της γιαμαχα & σε αυτα τα λεφτα , συγκριτικα νομιζω θα ειναι πολυ καλητερη απο το gladious της suzuki , χωρις να αδικω την suzuki που ειχε το sv που εραβε

byron
07/03/2014, 18:33
Εγω παλι φοβαμαι οτι η ποιοτητα σε ολα θα ειναι πολυ μαπα για να εχει τετοια τιμη....

Εγώ νομίζω οτι θα είναι η γνωστή ποιότητα που έχουν τα japan μεσαίας κατηγορίας, με λογικότατη τιμή. Δλδ τι παραπάνω έχει το GSR750 που έχει 9.000 ή το NC που αρχιζει 2.000+ και εχει και 30 αλογα λιγότερο?
Να μην μιλήσουμε για σκουριες και ξεθωριασμένα πλαστικά σε ποιό ακριβά μοντέλα...

amyroukai
07/03/2014, 20:04
Καλά, η Yam τις σκουριές σε βίδες τις έχει παράδοση.
Αλλά είναι όμορφο, σε αντίθεση με το 9 που μου φαίνεται κάπως, πανάλαφρο, έχει "ακριβό" λουκ ψαλίδι σε αντίθεση με το gsr750, το μόνο "κακό" είναι ότι δεν φαίνεται να μπορεί να βολέψει δεύτερο άτομο για βόλτες. Η τιμή μπόμπα.... :)

spyrakos35
07/03/2014, 20:08
Δεν ξερω τι παραπανω μπορει να εχουν αλλα δεν γινεται να πουλας φτηνα κατι ποιοτικο..... με τους νομους του εμποριου παντα......

Υγ.... βεβαια φυκια για μεταξωτες κορδελες γινεται...

byron
07/03/2014, 22:08
Καλά, η Yam τις σκουριές σε βίδες τις έχει παράδοση.

Βασικά, κάτι hornet είχα στο μυαλό μου...

spyrakos35
07/03/2014, 22:20
Καλά, η Yam τις σκουριές σε βίδες τις έχει παράδοση.


Βασικά, κάτι hornet είχα στο μυαλό μου...

μωρέ αν είναι μόνο η οξείδωση στις βίδες το θέμα, αν συνέβαινε σε μένα και πάντα σε χαμηλού κόστους μηχανή (όχι δλδ στο φουζουρού), και δεν είχε τίποτε άλλο να με προβληματίζει (π.χ. κατανάλωση λαδιού, ηλεκτρικά, tps κλπ), έχω μάθει να το ξεπερνάω....

όχι οτι το εγκρίνω βεβαίως βεβαίως, αλλά μπρος στα χειρότερα, μιά χαρά είναι η οξείδωση.....

DrBig
07/03/2014, 22:27
Μετα απο αυτα που ακουμε και βλεπουμε τωρα τελευταια, το 'ελαφρυ' μαλλον κακο ειναι. Τουλαχιστον αυτο δεν εχει αλουμινενιο πλαισιο.

motomaniac
08/03/2014, 03:18
μαθανε να μοιραζουνε "σωμα" πανω στον σκελετο η θα εχουν παλι προβληματα? σιχαμενα τα yamaπα αν κι εχω ηδη 3... ουτε ιταλιανα με τοσα θεματα στα ηλεκτρικα.. τωρα που το λεω το ενα belgarda ειναι... στο θεμα τωρα. το ψαλίδι μηπως ειναι και πολυ για 'αλογα του? το πιρουνι σαφως κι ειναι αρκετο ασχετα αμα μαθανε τα ματια μας στα usd.. αλλα τουλαχιστον να ειναι ρυθμιζομενο. το φαναρι απισιο.. σαν να πηδηχτηκε 3XV με crypton x ειναι...

pipe_smoker
08/03/2014, 09:30
3 κυλινδρα είχε και η Honda(2χρονο 250) και η Yamaha(4χρονο 750/800) και η Kawasaki(2χρονο 250/350/400/750).

2κύλινδρα 4χρονα εν σειρά είχαν κι έχουν όλοι ανεξαιρέτως oi Ιαπωνες κατασκευαστές σε διαφορα κυβικά.
Πρώτο ήταν το Κawasaki W1 του 1965. :wave2:


...απάντηση σπασίκλα φύτουκλα απουσιολόγου - σημαιοφόρου σε μοτοσχολείο


ε τωρα θα σε βρίσει ο pipe..:lol::wave2:



Δε βαριέσαι. :p

:lol::lol::lol:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες Αρη:beer:

byron
08/03/2014, 10:32
:lol::lol::lol:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες Αρη:beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129000

pipe_smoker
08/03/2014, 10:42
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129000

Καλα ρε ζηλιαρη.
Σ'ευχαριστω κι εσενα:D

devil's animal
08/03/2014, 11:23
για commuter και κοντινους προρισμους μεχρι 100χλμ, θα ειναι μια χαρα μοτοσυκλετα...και πολυ δελεαστικη και η τιμη του...
δεν θα βαζει βεβαια φωτια στην ασφαλτο αλλα θα εχει το γκαζι για να ξεφευγει απο δυσκολες καταστασεις και να υπαρχει ενεργητικη ασφαλεια...

:beer::beer::beer:

el_hymador
08/03/2014, 13:18
Προσωπικά και αυτό και το μεγάλο MT-09 θα τα γούσταρα περισσότερο με fairing, ώστε να διευρύνουν τις ταξιδιωτικές τους δυνατότητες. Έβαλα πρόχειρα ένα μούτρο από Benelli Tre-K και δεν δείχνει καθόλου άσχημο, βασικά η Yamaha με μια μελλοντική έκδοση "S" όπου θα προσθέσει fairing και θα κάνει και κάποιες μικρές αλλαγές, έχει δυο υπεργμάτους αντικαταστάτες του TDM

311388

el_hymador
08/03/2014, 13:27
Σε κάθε περίπτωση θα κάνω κίνηση μόνο όταν παρουσιαστεί η τουριστική έκδοση "Τ" με πλήρη κάλυψη απο τον αέρα.

311389

spyrakos35
08/03/2014, 14:44
Σε κάθε περίπτωση θα κάνω κίνηση μόνο όταν παρουσιαστεί η τουριστική έκδοση "Τ" με πλήρη κάλυψη απο τον αέρα.

311389

:moutza:

:lol:

sapila racing
08/03/2014, 14:48
Σε κάθε περίπτωση θα κάνω κίνηση μόνο όταν παρουσιαστεί η τουριστική έκδοση "Τ" με πλήρη κάλυψη απο τον αέρα.

311389

Eίσαι όργιο ρε! :bawl:

Takata Dome
08/03/2014, 15:01
Καλό θα 'ναι τι να πω ? το φανάρι είναι αηδία.Ας πούμε το παίρνεις στα λεφτά που λέτε,τι αξία θάχει σε 5-6 χρόνια ???
(Γιατί δίνω ας πούμε ένα suzuki gr72a ένα διφραγκάκι το οποίο από θέμα αξίας μόνο αυξητικές τάσεις έχει για το μέλλον...)
Τρόλλ όβερ.

Σοβαρά το δίνεις το GSX; Για στείλε ενα ΠΜ αν δε σου κάνει κόπο.

atom_smasher
12/03/2014, 00:45
άσχημο μηχανάκι. αλλά τιμή υπέροχη και τα υπολοιπα ικανοποιητικά, τουλάχιστον εξ αποστάσεως.

maim2004
29/04/2014, 12:14
Παίδες με ψήνει άσχημα το μοτόρι.....700κ.ε. 75 αλογα μια χαρα τα βρίσκω!!!! Μάλλον μέσα στον Μάϊο θα γίνει κίνηση για προκαταβολή!!

akis_trevor
29/04/2014, 15:42
με το καλο,να μας πεις κι εντυπωσεις!!!

Barchman
30/04/2014, 12:32
Σε κάθε περίπτωση θα κάνω κίνηση μόνο όταν παρουσιαστεί η τουριστική έκδοση "Τ" με πλήρη κάλυψη απο τον αέρα.

311389

:lol::lol::lol::lol::lol:

tragos
30/04/2014, 22:00
Το εχει παρει κανενας? Αν κ πιστευω οτι θα ποναει κ αυτο στις αναρτήσεις οπως το xj6. Θα δουμε πως θα παει καινουργιο μοντελο ειναι ακομα.

anosis
04/05/2014, 09:11
Το εχω εγω καμια εικοσαρια μερες. Ειναι ενα απολυτως τιμιο και ευκολο μηχανακι, εξαιρετικο σε καταναλωση, με πολυ καλο στριψιμο, καλα φρενα, οχι ιδιαιτερα ανετο για συνεπιβατη, ξενερωτο ηχο αλλα που αξιζει καθε ενα απο τα ευρω που δινεις για την αγορα του. Απο δυναμη δεν μπορω να πω γιατι ειμαι ακομα στο στρωσιμο αλλα αν δεν περιμενεις επιδοσεις σουπερσπορτ δεν θα απογοητευτεις.

amyroukai
04/05/2014, 09:16
Άνωση παιζει να σε είδα στο Μικέλ στον Πειραιά κάποιο Σάββατο;

anosis
04/05/2014, 09:29
Μικελ στον Αλιμο πιθανο, πειραια σιγουρα οχι.

anosis
04/05/2014, 09:31
315632

anosis
04/05/2014, 09:33
315633

akis_trevor
04/05/2014, 11:22
καλοριζικο,καλοταξιδο και να το χαρεις!!!!
οσο κανεις χλμ δινε μας πληροφοριες αν θες.... :)

anosis
27/05/2014, 12:52
Προβλημα! Εκει που κινειται κανονικα, πας να κατεβασεις ταχυτητα και σβηνει. Το εχει κανει 4-5 φορες, χθες εγινε η πρωτη προσπαθεια εξαλιψης του φαινομενου ανεβαζοντας ρελαντι, σημερα εκανε το ιδιο. Κατι μου λεει οτι καποια ηλεκτρονικη αηδια σβηνει τη μηχανη. Για να δουμε τι θα πει η Γιαμαχα.

lykourgi
27/05/2014, 13:11
Ζήτα έλεγχο του TPS (Throttle Position Sensor). Σε πολλά μοντέλα της γιαμάχα προκαλούσε ακριβώς αυτό το πρόβλημα και αλλαζόταν δωρεάν κατόπιν ανάκλησης (πχ ΧΤ, ΜΤ κα).

Δέχεται όμως και ρύθμιση (το TPS).

Απευθύνσου σε εξουσιοδοτημένο.

anosis
31/05/2014, 12:31
Το μηχανάκι παραδόθηκε την πεμπτη 29/5 σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Το δοκίμασαν δυο διαφορετικοί οδηγοί, δεν τους έσβησε. Λογικό γιατι οπως τους είχα πει, δεν το κανει πάντα. Στα 1000 χιλιόμετρα εμενα μου το εμφάνισε 6 φορές.
Τωρα περιμενουν τη δευτερα ( αν και θα έπρεπε να γίνει την παρασκευη κατα τη γνώμη μου) να ερθει ο τεχνικός διευθυντής της γιαμαχα με το διαγνωστικο για να δουν τι θα δείξει. Ελπίζω τη δευτερα να εχω νεότερα και το θέμα να λήξει εδω.

akis_trevor
31/05/2014, 12:52
ελπιζω να εχεις καλα ξεμπερδεματα...
ενημερωσε μαας αν θελεις για οτι γινει...

lewnidas.
02/06/2014, 21:44
Καλησπέρα!Είχες κάποια απάντηση?

anosis
04/06/2014, 12:24
Σημερα επεσε ο τεχνικός με τα λάπτοπ απο πανω του, βλέπει οτι εχει σβησει αλλα δεν του βγάζει κάποια βλάβη. Μου είπε οτι μπορει να φταιει κάποια λαθος χαρτογράφηση αλλα δεν μπορει ακόμα να πει με σιγουριά. Στη διάρκεια της μέρας θα εχω νεα.

MT07
04/06/2014, 13:01
Καλημερα, Ειμαι νεο μελος και κατοχος απο την προηγουμενη εβδομαδα ενος mt-07 race blu. Ειναι η πρωτη μοτοσυκλετα που αγοραζω μεγαλου κυβισμου αφου η εμπειρια μου περιοριζοταν σε παπακια, monkeys, και ενος tdr 80cc (ολα αυτα πριν μια 10ετια αφου τα τελευταια χρονια κυκλοφορουσα μονο με αυτοκινητο). Την μηχανη την ειδα στην εκθεση στο Γκαζι πριν λιγο καιρο μου αρεσε πολυ εμφανισιακα και την αγορασα, λογω βεβαια του καιρου δεν εχω προλαβει να την βγαλω καμια μεγαλη βολτα. Προβλημα προς το παρον δεν εχω (λογικο αφου εχω κανει μολις 50 χλμ) ομως ειδα ενα video στο you tube την προηγουμενη εβδομαδα που δειχνει εναν τυπο με ενα mt 07 να εχει ακριβως το ιδιο προβλημα με το παλικαρι παραπανω (του εσβηνε χωρις λογο) τσεκαρε το και δειξτο στον τεχνικο σε περιπτωση που σου πουν οτι δεν ειναι τιποτα. Κρατα μας ενημερους αν μπορεις. ευχαριστω και καλως σας βρηκα.
http://youtu.be/wEWiB91kjPI

anosis
05/06/2014, 17:59
Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!

anosis
05/06/2014, 18:03
Σε μενα πάντως αδειάσαν και ξαναφόρτωσαν τον εγκέφαλο και απο
Χθες δουλεύει κανονικά. Θα δουμε αν το ξανακάνει.

anosis
06/06/2014, 15:06
Το ξαναεκανε! Μαλλον υπάρχει ενα μεγαλύτερο πρόβλημα απ οτι προσπαθεί να μας πείσει η γιαμαχα. Συν οτι το θέμα ειναι θέμα ασφαλείας. Σημερα μου έσβησε σε ανέβασμα απο τριτη σε τεταρτη, ευτυχως είχα χώρο γύρω μου. Φαντάσου να γίνει τη στιγμή που πας να προπερασεις και εισαι αντίθετο ρεύμα...

MT07
06/06/2014, 15:26
Φιλε μου πρεπει οποσδηποτε να επιμεινεις στην αντιπροσωπεια να σου δωσουν μια λυση γιατι οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα ασφαλειας, δειξτους και το βιντεο που σου εστειλα. Σε παρακαλω κρατα μας ενημερους. Ευχαριστω.

amyroukai
06/06/2014, 15:29
Το ξαναεκανε! Μαλλον υπάρχει ενα μεγαλύτερο πρόβλημα απ οτι προσπαθεί να μας πείσει η γιαμαχα. Συν οτι το θέμα ειναι θέμα ασφαλείας. Σημερα μου έσβησε σε ανέβασμα απο τριτη σε τεταρτη, ευτυχως είχα χώρο γύρω μου. Φαντάσου να γίνει τη στιγμή που πας να προπερασεις και εισαι αντίθετο ρεύμα...φαντάσου να στο κάνει μέσα σε στροφή υπό κλίση...

MT07
10/06/2014, 15:02
Το ξαναεκανε! Μαλλον υπάρχει ενα μεγαλύτερο πρόβλημα απ οτι προσπαθεί να μας πείσει η γιαμαχα. Συν οτι το θέμα ειναι θέμα ασφαλείας. Σημερα μου έσβησε σε ανέβασμα απο τριτη σε τεταρτη, ευτυχως είχα χώρο γύρω μου. Φαντάσου να γίνει τη στιγμή που πας να προπερασεις και εισαι αντίθετο ρεύμα...
Τι εγινε φιλε μου εχεις κανα νεo απο την αντιπροσωπεια ; στο ξαναπαρουσιασε το προβλημα ;

anosis
12/06/2014, 09:10
Δεν το ξαναεκανε, μίλησα με τον υπεύθυνο και μου είπε οτι περιμένουν νεα απο την Ιαπωνία.

anosis
12/06/2014, 09:15
Μολις κοίταξα στο Yamahamt07forum, εχει και άλλους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Εικάζουν οτι φταιει το χαμηλό ρελαντί αλλα στο δικό μου το ανέβασαν και το πρόβλημα παραμένει.

MT07
12/06/2014, 10:17
Λοιπον διαβασα το Yamahamt07forum, Πρεπει να πω οτι και το δικο μου mt07 μου εχει σβησει 3,4 φορες αλλα ολες ηταν με 1η σχεση στο σασμαν και ηταν καθαρα απο κακο συγχρονισμο μου σε γκαζι και απελευθερωση του συμπλεκτη λογο χαμηλου ρελαντι αλλα και κακου δικου μου υπολογισμου μιας και η μηχανη ειναι καινουρια και δεν την εχω συνηθισει. Το προβλημα το δικο σου και του παιδιου που ειδα στο you tube ηταν τελειως διαφορετικο και οφειλετε σιγουρα σε καποιο ηλεκτικο η μηχανικο θεμα διοτι η μοτοσυκλετα εσβησε με αρκετα χιλιομετρα και με μεγαλη σχεση στο σασμαν αρα δεν δικαιολογητε λογο χαμηλου ρελαντι πιστεω. Ελπιζω να δωσει μια απαντηση η yamaha διοτι οπως ειπαμε και παραπανω ειναι και θεμα ασφαλειας το οποιο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα.

MT07
13/06/2014, 16:47
Λοιπον σημερα μου παρουσιασε και εμενα δυστηχως το ιδιο προβλημα. Ημουν με 1η και 20 χλμ και κραταγα τον συμπλεκτη για να ρολαρω μεχρι το κοκκινο φαναρι και μου εσβησε. Σιγουρα υπαρχει βλαβη στο συγκεκριμενο μοντελο για πλεον εχει παρουσιαστει σε πολλα mt07. Το περιεργο ειναι οτι μολις εφτασα στο γκαραζ μου και παρκαρα εχοντας αναμμενη την μηχανη κατεβασα το stand και δεν εσβησε οπως επρεπε νομιζω να κανει. Δεν ξερω αν εχει αυτο καποια σχεση με το προβλημα και φταιει καποιος αισθητηρας που ειναι στο σημειο ή ηταν απλα συμπτωση. Την δευτερα παντως θα ενημερωσω και εγω με την σειρα μου τον επισημο εμπορο απο οπου την αγορασα. Παρακαλω αν υπαρχει καποια εξελιξη στο θεμα ας ενημερωθει το forum μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

zannisvel
13/06/2014, 17:21
Λοιπον σημερα μου παρουσιασε και εμενα δυστηχως το ιδιο προβλημα. Ημουν με 1η και 20 χλμ και κραταγα τον συμπλεκτη για να ρολαρω μεχρι το κοκκινο φαναρι και μου εσβησε. Σιγουρα υπαρχει βλαβη στο συγκεκριμενο μοντελο για πλεον εχει παρουσιαστει σε πολλα mt07. Το περιεργο ειναι οτι μολις εφτασα στο γκαραζ μου και παρκαρα εχοντας αναμμενη την μηχανη κατεβασα το stand και δεν εσβησε οπως επρεπε νομιζω να κανει. Δεν ξερω αν εχει αυτο καποια σχεση με το προβλημα και φταιει καποιος αισθητηρας που ειναι στο σημειο ή ηταν απλα συμπτωση. Την δευτερα παντως θα ενημερωσω και εγω με την σειρα μου τον επισημο εμπορο απο οπου την αγορασα. Παρακαλω αν υπαρχει καποια εξελιξη στο θεμα ας ενημερωθει το forum μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

Αν οταν κατεβασες το stand ειχες ταχυτητα και δεν εσβησε τοτε πρεπει να το κοιταξουν. Αλλα αμφιβαλω οτι εχει να κανει με το θεμα του σβησιματος. Επισης το δικο σου προβλημα φαινεται να ειναι το γνωστο, με το χαμηλο ρελαντι.
Παιδια ενημερωνετε!!

MT07
13/06/2014, 18:45
Αν οταν κατεβασες το stand ειχες ταχυτητα και δεν εσβησε τοτε πρεπει να το κοιταξουν. Αλλα αμφιβαλω οτι εχει να κανει με το θεμα του σβησιματος. Επισης το δικο σου προβλημα φαινεται να ειναι το γνωστο, με το χαμηλο ρελαντι.
Παιδια ενημερωνετε!!
όχι δεν είχα ταχύτητα (νόμιζα ότι και χωρις ταχύτητα πρεπει να σβησει). Οντως εμενα μου το εκανε με πολύ μικρη ταχυτητα και πολυ λιγες στροφες στο στροφομετρο όπως ακριβως στο video στο youtube το οποιο postαρα σε προηγουμενο post. Αρα αν καταλαβα σωστα εννοεις ότι υπαρχουν δυο προβλήματα, ένα με το πολύ χαμηλο ρελαντί το οποιο λυνεται ρυθμίζοντας το πιο ψηλα και ένα δευτερο πρόβλημα στο οποιο η μηχανη σβηνει ανεξάρτητα με τις στροφες και την ταχυτητα που εχεις.

zannisvel
14/06/2014, 02:34
Αν δεν ειχες ταχυτητα καλα εκανε και δεν εσβησε. Αν το σκεφτεις καθε φορα που το ξεκινας στο stand δεν ειναι για να το ζεστανεις μεχρι να αρματωθεις? Τωρα για τα σβησιματα το λεω καθαρα και μονο με αυτα που εχω διαβασει. Αλλα συμφωνα με τη συμπτωματολογια σας πρεπει να ειναι διαφορετικα τα αιτια, αλλα και παλι τονιζω οτι το λεω σθμφωνα με αυτα που εχω διαβασει απο εσας και απο αλλους κατοχους που εχουν το ιδιο προβλημα με 'σενα.
:beer:
Το μηχανακι παιδια ειναι σε εγγυηση αρα μην αγχωνεστε απλα πιεστε λιγο τη κατασταση για αμεση λυση!!

MT07
14/06/2014, 11:29
Αν δεν ειχες ταχυτητα καλα εκανε και δεν εσβησε. Αν το σκεφτεις καθε φορα που το ξεκινας στο stand δεν ειναι για να το ζεστανεις μεχρι να αρματωθεις? Τωρα για τα σβησιματα το λεω καθαρα και μονο με αυτα που εχω διαβασει. Αλλα συμφωνα με τη συμπτωματολογια σας πρεπει να ειναι διαφορετικα τα αιτια, αλλα και παλι τονιζω οτι το λεω σθμφωνα με αυτα που εχω διαβασει απο εσας και απο αλλους κατοχους που εχουν το ιδιο προβλημα με 'σενα.
:beer:
Το μηχανακι παιδια ειναι σε εγγυηση αρα μην αγχωνεστε απλα πιεστε λιγο τη κατασταση για αμεση λυση!!
Μιλησα με τον αντιπροσωπο που την πηρα και μου ειπε να παω απο Δευτερα να μου ανεβασουν λιγο το ρελαντι. Λογικα θα φτιαξει γιατι οπως ειπα εμενα μου εσβησε με 1η με πατημενο τον συμπλεκτη και το ρελαντι στις 1100. Το θεμα ειναι με το προβλημα του παιδιου που του εσβησε με 4η και πολλα χλμ. Εδω μιλαμε για θεμα ασφαλειας και οχι για εγγυησεις και χρηματα...

nik0la0s
15/06/2014, 13:42
Καλησπέρα και από εμένα,

το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.

MT07
15/06/2014, 18:07
Καλησπέρα και από εμένα,

το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.
Καλησπερα και καλοριζικο. Και εγω εχω κανει 200 χλμ σε 2 εβδομαδες και μου το εχει κανει 2 φορες απλα διαβαζω σε forums οτι πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα. Οταν λες το ρελαντι σου ειναι κατω απο 1500 ποσο εννοεις ; εμενα ειναι στις 1000 συν μια παβλα (ζεστο παντα) δηλαδη 1200 στροφες. Αν θες τσεκαρε το και πες μας διοτι ειναι πολυ πιθανο να φταιει αυτο. Αυριο θα παω στον αντιπροσωπο να μου το ανεβασουν λιγο και να μου σφιξουν και λιγο την αλυσιδα διοτι παρατηρω αρκετο θορυβο. Δυστηχως ειναι η πρωτη μου μεγαλη μοτοσυκλετα και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλη μηχανη. Θα ενημερωσω... Α τσεκαρε και το βιντεο πιο πανω του youtube να μας πεις αν σου εσβησε οπως του τυπου που δειχνει.

nik0la0s
15/06/2014, 18:10
Και εμένα εκεί ειναι το ρελαντί.
Τωρα που έκανα μια μικρη βόλτα, επίτηδες εβαζα εν κινήσει 1η με συμπλέκτη και επιβραδυνα μέχρι μα σταματήσω. Δεν το έκανε. Τι να πω; Ειμαι ο τυχερός;

anosis
15/06/2014, 23:10
Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.

MT07
16/06/2014, 09:42
Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.

Ενημερωσε μας φιλε μου μηπως βγαλουμε καμια ακρη.

MT07
16/06/2014, 17:36
Μολις γυρισα απο τον αντιπροσωπο. Μου εσφιξαν την αλυσιδα γιατι οντως ηταν πολυ λασκα και τωρα δεν κανει τοσο θορυβο οπως πριν. Οσο αφορα το σβησιμο του κινητηρα δεν μου το ξαναεκανε και ετσι δεν μου ανεβασανε το ρελαντι αλλωστε τους ειπα οτι ειναι στις 1200 στροφες και μου ειπαν οτι εκει πρεπει να ειναι. Ελπιζω οτι δεν θα μου ξανασβησει. Θα δειξει...

spyrakos35
16/06/2014, 17:38
tps ή ψεκασμός

μου θυμίζει το πρόβλημα που είχα στο βεστρομ 1000

wizgrav
16/06/2014, 17:43
Καλησπέρα κι απο μένα και καλως σας βρήκα. Την πέμπτη πήρα κι εγω στα χέρια μου ενα ματ γκρι MT και ομολογω πως έχω εντυπωσιαστεί. Παρότι είχα πολλά χρόνια να δουλέψω ταχύτητες(Αρκετά παλιά είχα ενα tdr250 και μετα είχα βολευτεί με σκουτερς) μόλις ανέβηκα ήταν σα να το οδηγούσα χρόνια. Ειναι παρα πολύ φιλικό προς τον αναβάτη. Με το που αγγιξε το μοτερ τις 4κ στροφες βέβαια κατάλαβα πως το κουτάβι έχει και δόντια. Μετά απο οδήγηση λίγων ημερών μπορώ να πω πως ακόμα και στο στρώσιμο κινείται αρκετά γρήγορα και άνετα στη πόλη. Τώρα περιμένω να γίνει το πρώτο σερβις για να δω πως είναι η ζωή μετα τις 5κ στροφές :) Το μόνο που με προβληματίζει, χωρίς να μου χει τύχει στα ελάχιστα χλμ που χω κάνει, είναι το θέμα με το σβήσιμο εν κινήσει. Ελπίζω να έχουμε κάποια πληροφόρηση σύντομα, αυτό το μηχανάκι είναι πολύ καλό για να πάει απατο απο κακές κριτικές λόγω μιας μικρολεπτομέρειας που θα μπορούσε να διορθωθεί εύκολα.

KotsosDR
16/06/2014, 17:56
Καλησπέρα και από εμένα,

το έχω 1 εβδομάδα περίπου σε matt grey.
Είναι και εμένα η πρώτη γενικά μηχανή.
Έχω κάνει 300χλμ μέχρι στιγμής με τις προδιαγραφές στρωσίματος που λέει στο manual.
Αυτό που λέτε για το σβήσιμο, μου το έκανε 1 μόνο φορά την πρώτη ώρα που το καβάλησα μέχρι να το πάω σπίτι.
Εκ τότε δεν το έχει ξανακάνει.
Πιθανολογώ πως είχε να κάνει με δικό μου λάθος χειρισμό.
Το ρελαντί μου είναι κάτω από το 1500rpm.
Κατά τ' άλλα, η μοτοσυκλέτα είναι φοβερή και πανάλαφρη!
Δεν έχω εμπειρία για να την συγκρίνω με άλλες, αλλά έχει αρκετή δύναμη ασχέτως συμπλεκόμενης σχέσης κιβωτίου.
Αν έψαχνα να βρω ένα μειονέκτημα, είναι ο ήχος που θα τον ήθελα ποιό "άγριο".
Η μέση κατανάλωση επίσης αυτή τη στιγμή είναι στα 5.2 lt/100km βάσει του υπολογιστή της μηχανής με mixed οδήγηση και πόλη και εθνική.

Αν χρειαστείτε οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πείτε μου.


διαλεξε και παρε :) https://www.youtube.com/watch?v=PLVU2hn4T94

MT07
17/06/2014, 11:42
^^^Καλημερα, αληθεια αυτη την arrow την μαυρη την κοντη που βγαινει απο το σημειο που βγαινει και η μαμισια που την βρισκουμε ;;; μπηκα στο site της arrow και εχει μονο με μακρυ σωληνα, χρειαζετε καποια πατεντα να κοντηνει ;;; που μπορω να την βρω και ποσο κοστιζει ;;; αν ξερει καποιος καποια διευθυνση-τεχνικο στην αθηνα που να αναλαμβανει ας μου στειλει ενα pm.

υ.γ : ουτε σημερα μου εσβησε η μηχανη...

MT07
18/06/2014, 11:37
Την παρασκευη ο αντιπρόσωπος έβαλε στο δικό μου μια ηλεκτρονική συσκευή για να παρακολουθήσει τη λειτουργία του. Το σαββατο μου έσβησε οποτε θα τους το παω δευτερα πρωι να πάρουν τη συσκευή και αν ειμαστε τυχεροί θα δουμε τι παιζει. Πάντως εχουμε μαζευτεί πολλοί πλέον με το ίδιο πρόβλημα, δε μπορει η γιαμαχα να σφυρίζει αδιάφορα.
Καλημερα φιλε μου, τι εγινε τελικα ; εδειξε τιποτα η συσκευη ;;;
εμενα να μην το ματιασω δεν μου το εχει ξανακανει.

anosis
18/06/2014, 13:39
Η συσκευή δεν έδειξε τίποτα, η μηχανη ομως μου έσβησε στην αλλαγή απο 4η σε 5η με 70 χαω και ηταν τρομακτικό. Αρχίζω να τα παιρνω πολυ άσχημα και με βλέπω να κατασκηνωνω εξω απο την αντιπροσωπεία και να ενημερώνω ολους τους υποψήφιους πελάτες για το ελάττωμα της. Ποσο καιρο κανει σε ενα εργοστάσιο επιπέδου γιαμαχα να λύσει ενα πρόβλημα;

lykourgi
18/06/2014, 13:59
Ζήτα έλεγχο του TPS (Throttle Position Sensor). Σε πολλά μοντέλα της γιαμάχα προκαλούσε ακριβώς αυτό το πρόβλημα και αλλαζόταν δωρεάν κατόπιν ανάκλησης (πχ ΧΤ, ΜΤ κα).

Δέχεται όμως και ρύθμιση (το TPS).

Αυτό που έγραψα παραπάνω το θέσατε σαν πιθανότητα στη γιαμάχα;

Το πρόβλημα έχει τουλάχιστον 10 χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε, με τα δικά σας συμπτώματα και στην αρχή έκαναν ότι και σε εσάς. Ανέβαζαν το ρελαντί, αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν απόλυτα και ακολούθησε αλλαγή των TPS σε πάρα πολλές μοτοσυκλέτες. Γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα.

MT07
18/06/2014, 14:20
Αυτό που έγραψα παραπάνω το θέσατε σαν πιθανότητα στη γιαμάχα;

Το πρόβλημα έχει τουλάχιστον 10 χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε, με τα δικά σας συμπτώματα και στην αρχή έκαναν ότι και σε εσάς. Ανέβαζαν το ρελαντί, αλλά το πρόβλημα δεν λυνόταν απόλυτα και ακολούθησε αλλαγή των TPS σε πάρα πολλές μοτοσυκλέτες. Γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα.
φιλε μου εγω δεν αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με σβησιμο κινητηρα στα τοσα χλμ. Οπως εχω διαβασει σε ξενα forum το θεμα εντοπιζοταν στο σβησιμο με πολυ λιγα χλμ και σε πολυ χαμηλες στροφες με 1η-2η στο κιβωτιο και οχι με 4η οπως στον φιλο anosis. Εγω προς το παρον δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα αφου οπως ειπα και παραπανω δεν μου εχει ξανασβησει χωρις να πειραξω το ρελαντι (τι να πω ισως ηθελε λιγα χιλιομετρα ο κινητηρα επειδη ειναι πολυ καινουριος και πολυ σφιχτος ακομα).Φοβαμαι πως του φιλου το θεμα ειναι μεμονομενο και καποιο ελλατωμα υπαρχει στην συγκεκριμενη μοτοσυκλετα διοτι δεν εχω ξαναδιαβασει για παρομοιο προβλημα. Παντως φιλε anosis εγω στην θεση σου δεν θα καβαλαγα την μοτοσυκλετα με φοβο να μου σβησει με τετοια ταχυτητα, ειναι πολυ επικινδυνο. πρεπει οποσδηποτε να τους πιεσεις διοτι ειναι θεμα ασφαλειας.

wizgrav
18/06/2014, 15:33
Η συσκευή δεν έδειξε τίποτα, η μηχανη ομως μου έσβησε στην αλλαγή απο 4η σε 5η με 70 χαω και ηταν τρομακτικό. Αρχίζω να τα παιρνω πολυ άσχημα και με βλέπω να κατασκηνωνω εξω απο την αντιπροσωπεία και να ενημερώνω ολους τους υποψήφιους πελάτες για το ελάττωμα της. Ποσο καιρο κανει σε ενα εργοστάσιο επιπέδου γιαμαχα να λύσει ενα πρόβλημα;

Αν η συσκευή δεν έδειξε κάτι τότε κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι θεμα με το TPS. Λογικά αυτό θα το κατέγραφε. Θα σε συμβούλευα να αφήσεις το μηχανάκι να το κυκλοφορήσουν λίγο οι μηχανικοί στην αντιπροσωπεία ώστε να τύχει το σβήσιμο και στα δικά τους χέρια. Ίσως η εμπειρία τους βοηθήσει στην διάγνωση του προβλήματος

nik0la0s
18/06/2014, 17:22
Παίδες θεωρώ λάθος να το γενικεύουμε. Ένα video στο YouTube και αλλα 2-3 περιστατικά, δεν σημαίνουν major πρόβλημα.

Ωστόσο, ΓΕΝΙΚΑ, για οτιδήποτε στραβό συμβαίνει εννοείται πως πρέπει να το "κυνηγάμε".

MT07
18/06/2014, 17:55
Παίδες θεωρώ λάθος να το γενικεύουμε. Ένα video στο YouTube και αλλα 2-3 περιστατικά, δεν σημαίνουν major πρόβλημα.

Ωστόσο, ΓΕΝΙΚΑ, για οτιδήποτε στραβό συμβαίνει εννοείται πως πρέπει να το "κυνηγάμε".
Φιλε μου αν διαβασεις πιο προσεχτικα τα παραπανω posts θα καταλαβεις οτι το προβλημα που εχει το παλικαρι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που δειχνει το βιντεο στο youtube. Το να σου σβησει η μηχανη στο φαναρι με 10 χλμ δεν τρεχει και τιποτα αλλα να σου σβησει με 80 πανω σε στροφη ας πουμε ειναι σαν να παιζεις με την ζωη σου. Μονο και μονο γι αυτο χρειαζεται ''κυνηγι''...

nik0la0s
18/06/2014, 18:12
Ακριβώς επειδή έχω διαβάσει καλά και είμαι κάτοχος της συγκεκριμένης μοτό,
δεν μου αρέσει να περνάει μια εικόνα πως τα περισσότερα πχ MT07 έχουν αυτό το πρόβλημα.

Κατά τα άλλα όπως είπα, αυτό που συνέβη στο φίλο χρήζει "κυνηγίου", δεν το συζητώ.

esavuke
19/06/2014, 19:58
στο μανουαλ λεει καθε 10 χλ λαδια,αλλα στο εξουσιοδοτημενο επεμεναν καθε 5
το λεει κ στο ελληνικο μανουαλ ειπαν
λεει κατι τετοιο?
νομιζω οτι λεει ξεκαθαρα στα 10 μονο λαδια κ στα 20 λαδια και φιλτρο
κανω λαθος?

amyroukai
19/06/2014, 20:02
Όχι δεν κάνεις λάθος. Έτσι "ελληνική μαγκιά" έχουν κόψει τις αλλαγές στα μισά. Όταν κάποτε είχαν ρωτήσει από το MOTO περιοδικό τον τεχνικό διευθυντή της εταιρίας αν θα καλύπτουν στην εγγύηση όσους τηρούν τα γραφόμενα στο manual είχε πει ναι γιατί έτσι λέει η εταιρία, αλλά εμείς προτείνουμε μπλα μπλα μπλα...

esavuke
19/06/2014, 20:11
θα περασω μια βολτα να τους το δειξω μια,τωρα το ξανακοιταω,δεν λεει πουθενα στα 5,μαλιστα λεει φιλτρο λαδιου ξανα στα 20
υπερβολη μου φαινεται καθε 5 εν ετη 2014

MT07
20/06/2014, 14:10
Η συσκευή δεν έδειξε τίποτα, η μηχανη ομως μου έσβησε στην αλλαγή απο 4η σε 5η με 70 χαω και ηταν τρομακτικό. Αρχίζω να τα παιρνω πολυ άσχημα και με βλέπω να κατασκηνωνω εξω απο την αντιπροσωπεία και να ενημερώνω ολους τους υποψήφιους πελάτες για το ελάττωμα της. Ποσο καιρο κανει σε ενα εργοστάσιο επιπέδου γιαμαχα να λύσει ενα πρόβλημα;

τι εγινε φιλε μου εξακολουθει το προβλημα να υπαρχει ??? εκανες τιποτα με την αντιπροσωπεια ???

Αμφίσημος
20/06/2014, 21:10
Παίδες είναι και γαμώ τα μηχανάκια, το είδα, το άκουσα, το καβάλησα.
Μην ξενερώνετε με τα σβυσίματα. Άστρωτα μέταλλα είναι.
Στο tenere μου μέχρι τις 3-4Κ είχα παρόμοια θέματα αλλά όλα έστρωσαν σιγά-σιγά...
Καλά χιλιόμετρα σε όλους!

anosis
21/06/2014, 17:56
Δεν ξενερωνουμε με τα σβησιματα, γεμίζουμε αδρεναλίνη γιατι δεν ξέρουμε ποτε θα μας τύχουν και αν θα γυρίσουμε σπίτι ζωντανοί.