PDA

View Full Version : Παξιμαδι για βιδωμα αισθητηρα οξυγονου



bros400pgm
08/03/2014, 14:45
Καλησπερα

Μηπως γνωριζει καποιος ή ακομα καλυτερα εαν εχει κανει καποιος την μοντα, που μπορω να βρω παξιμαδι τιτανιου για αισθητηρα λαμδα? Εχω δει διαφορα "ειδικα παξιμαδια" (σαν σαμαρι ειναι απο την μια μερια) αλλα η τιμη τους ξεφευγει.

KostasV2
08/03/2014, 16:08
2 ευρώ το ανοξείδωτο, 35 ευρώ το τιτάνιο!!! Τι λένε ρε οι π*******...
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtitanium+oxygen+sensor+bung&_nkw=titanium+oxygen+sensor+bung&_sacat=0&_from=R40

notakos600
08/03/2014, 17:34
2 ευρώ το ανοξείδωτο, 35 ευρώ το τιτάνιο!!! Τι λένε ρε οι π*******...
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtitanium+oxygen+sensor+bung&_nkw=titanium+oxygen+sensor+bung&_sacat=0&_from=R40

Ναι αλλά μια φορά το παίρνεις, τσιγκουνιά δεν είναι να πάρεις αυτό του δίευρου;

bros400pgm
08/03/2014, 17:48
Εχεις καμια λυση φιλος?

KostasV2
08/03/2014, 19:12
Ναι αλλά μια φορά το παίρνεις, τσιγκουνιά δεν είναι να πάρεις αυτό του δίευρου;

Υποθέτω ότι μιλάμε για λαιμούς τιτανίου, οπότε δεν μπορεί να μπει ανοξείδωτο. Δεν έχει να κάνει η τσιγκουνιά.

IRA57
08/03/2014, 19:19
Kαι ποιος θα κανει την συγκολληση στο τιτανιο για να χουμε ενα καλο ερωτημα?

wolfi
08/03/2014, 19:22
Kαι ποιος θα κανει την συγκολληση στο τιτανιο για να χουμε ενα καλο ερωτημα?

+100 :confused:

bros400pgm
08/03/2014, 19:24
Kαι ποιος θα κανει την συγκολληση στο τιτανιο για να χουμε ενα καλο ερωτημα?

Ποια ειναι η δυσκολια με δαυτο? :confused:

Εν τω μεταξυ κανενας δεν εχει ιδεα? Εστω εαν κανει κανα παξιμαδι τιτανιου (να το εχει δοκιμασει εννοω) που ειναι πιο φτηνα (που λεει ο λογος)......

IRA57
08/03/2014, 19:46
http://www.weldingtipsandtricks.com/welding-titanium.html

bros400pgm
08/03/2014, 19:54
To περασαμε το τεστ? :D
Τελικα εχει κανεις ιδεα τι καΜνουμε?

Dbnn
14/03/2014, 16:18
Και γιατί να μην πας σε ενα μηχανουργείο να σου φτιάξει ένα καλό ανοξείδωτο?
Πιστεύεις πως με τόσες θερμοκρασίες το τιτάνιο θα είναι πεντακάθαρο και δεν θα διαβρωθεί ποτέ? :beer:

bros400pgm
15/03/2014, 06:16
Δεν κολλαει το ινοξ με το τιτανιο.

catmaster
15/03/2014, 13:23
ότι ναναι είστε όλοι λέμε :lol::p

άμα μΕ βρείτε και εμένα ΜΑΣΤΟΡΑ να κολλάει τιτάνιο στην Αθήνα ( η τελος παντων στην Αττική ) έχω παααααρα πολύ δουλειά να του στείλω

bros400pgm
15/03/2014, 15:07
Γιατι ειμαστε οτι ναναι?

DrIoannis
15/03/2014, 15:49
Παπαγιάννης Πειραια νομίζω κολλάει τιτάνιο και φτιάχνει και παξιμάδια για την εξάτμιση.

DLS 33
15/03/2014, 18:30
εγω παιδια, εχω αγορασει αυτο εδω.

http://www.ebay.com/itm/SCHWEIsGERAT-TIG-200-INVERTER-TIG-MMA-HF-ZUNDUNG-INVERTER-TIG-WIG-200-A-NEU-/271206915715?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item3f25311e83

το πηρα και κολλαει τα παντα,. με το καταλληλο αεριο,(ΑΤΑΛ, ΑΡΓΟν ΗΛΙΟΝ..κλπ) εκτος απο Αλουμινιο, που χρειαζεται DC ρευμα..

.

catmaster
16/03/2014, 14:18
εγω παιδια, εχω αγορασει αυτο εδω.

http://www.ebay.com/itm/SCHWEIsGERAT-TIG-200-INVERTER-TIG-MMA-HF-ZUNDUNG-INVERTER-TIG-WIG-200-A-NEU-/271206915715?pt=Schwei%C3%9F_L%C3%B6ttechnik&hash=item3f25311e83

το πηρα και κολλαει τα παντα,. με το καταλληλο αεριο,(ΑΤΑΛ, ΑΡΓΟν ΗΛΙΟΝ..κλπ) εκτος απο Αλουμινιο, που χρειαζεται DC ρευμα..

.

οο καλορίζικο και καλοδούλευτο το τιγκάκι

πες μου σε παρακαλώ αν έχεις κολλήσει χάλυβα και ανοξείδωτα σε πάχη πάνω από 15 μμ γιατί ψάχνομαι .... μήπως την έχεις δοκιμάσει και με κλαπέτο ;;

α και σόρρυ προκαταβολικά ... νομίζω ότι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι για κράματα αλουμινίου χρειάζεσαι AC (και Ηλιον) λόγω αντιστροφής της πολικότητας για να καθαρίζει :look:
(και προετοιμασία του υλικού για αλουμίνιο - θέρμανση καθάρισμα κλπ )

:wave2:

catmaster
16/03/2014, 14:21
Γιατι ειμαστε οτι ναναι?

σορρυ αν ακούστηκα εριστικός ... απλά το τιτάνιο θέλει ειδική προετοιμασία και καθαρά χέρια και χώρους που στην Αθήνα δεν τα έχω βρει πουθενά για να κάνω κάποιες σωστές δουλειές ... αυτό εννοούσα :wave2:

stefanos
16/03/2014, 14:27
οο καλορίζικο και καλοδούλευτο το τιγκάκι

πες μου σε παρακαλώ αν έχεις κολλήσει χάλυβα και ανοξείδωτα σε πάχη πάνω από 15 μμ γιατί ψάχνομαι .... μήπως την έχεις δοκιμάσει και με κλαπέτο ;;

α και σόρρυ προκαταβολικά ... νομίζω ότι (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι για κράματα αλουμινίου χρειάζεσαι AC (και Ηλιον) λόγω αντιστροφής της πολικότητας για να καθαρίζει :look:
(και προετοιμασία του υλικού για αλουμίνιο - θέρμανση καθάρισμα κλπ )

:wave2:

15μμ :confused:
Για το αλουμίνιο καλά νομίζεις

bros400pgm
16/03/2014, 14:29
σορρυ αν ακούστηκα εριστικός ... απλά το τιτάνιο θέλει ειδική προετοιμασία και καθαρά χέρια και χώρους που στην Αθήνα δεν τα έχω βρει πουθενά για να κάνω κάποιες σωστές δουλειές ... αυτό εννοούσα :wave2:

:D:D:D

Nα σου πω δεν εχω ιδεα τι θελει. Ο μαστορας που το παω, εχει ενα μηχανημα σαν ντουλαπα και κολληση τιτανιου (ετσι την λεει) και μου εχει ραψει την ARROWπου ηταν κωλος (βλεπε δουλεια του πιο πανω). Ενταξει δεν ειναι ο,τι καλυτερο αλλα βλεπεται:D και δεν εχω μεχρι τωρα καποιο θεμα με την αντοχη του.

catmaster
16/03/2014, 14:39
15μμ :confused:
Για το αλουμίνιο καλά νομίζεις

ναι μασιφ αλουμινιο σε ράβδο και ατσάλι 15mm (λέω κάτι λάθος ;; :uplate:)

σε θέλω εσένα .. πούλησα την Υδρόψυκτη τη merkle και ψάχνομαι για καινούργιο παιχνίδι
(και πλάσμα κοπής και καινούργια Tig για αλουμίνια)

έχεις παίξει με ασετιλίνη Στέφανε ;;

:wave2::beer:

catmaster
16/03/2014, 14:41
:D:D:D

Nα σου πω δεν εχω ιδεα τι θελει. Ο μαστορας που το παω, εχει ενα μηχανημα σαν ντουλαπα και κολληση τιτανιου (ετσι την λεει) και μου εχει ραψει την ARROWπου ηταν κωλος (βλεπε δουλεια του πιο πανω). Ενταξει δεν ειναι ο,τι καλυτερο αλλα βλεπεται:D και δεν εχω μεχρι τωρα καποιο θεμα με την αντοχη του.



κατάλαβα σόρρυ νόμιζα ότι την έχεις κάνει εσύ τη δουλειά (δεν είναι πολλή καλή η κόλληση αλλά άμα κάνεις δουλειά δεν τρέχει κάστανο)

στείλε μου αν θες πμ τα στοιχεία του να του στείλω καμιά δουλειά για δοκιμή και βλέπουμε - ευχαριστώ προκαταβολικά

:beer:

stefanos
16/03/2014, 15:07
ναι μασιφ αλουμινιο σε ράβδο και ατσάλι 15mm (λέω κάτι λάθος ;; :uplate:)

σε θέλω εσένα .. πούλησα την Υδρόψυκτη τη merkle και ψάχνομαι για καινούργιο παιχνίδι
(και πλάσμα κοπής και καινούργια Tig για αλουμίνια)

έχεις παίξει με ασετιλίνη Στέφανε ;;

:wave2::beer:

Ασετιλίνη όχι (επειδή ακριβώς παίζω και μάλιστα σε χώρο εργασίας :sad:, αποφεύγω τα αέρια μη γίνουμε κιούγκι για πλάκα)
Σπίτι έχω μόνο μετασχηματιστή-ανορθωτή.
Το 15 μου έκανε εντύπωση στην ίδια πρόταση με το tig και τον χάλυβα- ανοξείδωτο, γιατί σε τόσο πάχος κάνεις δουλειά και με ηλεκτρόδιο και ένα inverter.
Βέβαια το αλουμίνιο είναι άλλη υπόθεση.

catmaster
16/03/2014, 15:18
Ασετιλίνη όχι (επειδή ακριβώς παίζω και μάλιστα σε χώρο εργασίας :sad:, αποφεύγω τα αέρια μη γίνουμε κιούγκι για πλάκα)
Σπίτι έχω μόνο μετασχηματιστή-ανορθωτή.
Το 15 μου έκανε εντύπωση στην ίδια πρόταση με το tig και τον χάλυβα- ανοξείδωτο, γιατί σε τόσο πάχος κάνεις δουλειά και με ηλεκτρόδιο και ένα inverter.
Βέβαια το αλουμίνιο είναι άλλη υπόθεση.

ναι εγώ τα έγραψα λάθος ... κράτα αλουμίνιο που βασικά θέλω να δουλευτεί σε rods για τα υπόλοιπα έχω και καλό inverter

άμα πάντως έχεις "δέσει" το χώρο που δουλεύεις σωστά με παγίδες και ανεπίστροφα και καλές σωληνώσεις πρέπει να γίνει χοντρή μαλακία για να πάθεις ζημιά (μακριά απο μας :sick:)

(φίλος μου δούλευε με ένα σαλμο που λες και τον είχε πατήσει φορτηγό ήταν ... ακόμα με αυτόν κολλάει και απο ότι ξέρω δεν τον έχει κάνει διαστημόπλοιο σε τροχιά :lol: )
θα μιλήσουμε οσονούπω - ευχαριστώ

:beer:

DLS 33
16/03/2014, 15:55
ΕΓΩ, δεν κολλησα ανοξειδωτο, δεν μου χρειαστηκε ακομα.
Ενας φιλος ομως που την χρειαστηκε, για κανει κατι ραουλα INOX σε ενα σκαφος, τα κολλησε μια χαρα, αλλα με ARGKOn.

Πιο πολυ την χρησιμοποιω σαν Ηλεκτροδιο, οταν εχει αερα και δεν μπορω να κολλησω εξω, με την MIG.