PDA

View Full Version : Tmax 530 HyperModified



Bradipous
08/03/2014, 22:04
Πιο τούμπανο δεν γίνεται λέμε!!! :a8:

Καιρό ειχα να δω κάτι τόσο όμορφο, πάω λίγο στην τουαλέτα και επιστρέφω... :bawl:

Tmax 530 HyperModified par Badan Motos (http://www.youtube.com/watch?v=RNmdLGRsp8E)

notakos600
10/03/2014, 08:39
Πιο τούμπανο δεν γίνεται λέμε!!! :a8:

Καιρό ειχα να δω κάτι τόσο όμορφο, πάω λίγο στην τουαλέτα και επιστρέφω... :bawl:

Tmax 530 HyperModified par Badan Motos (http://www.youtube.com/watch?v=RNmdLGRsp8E)


:a20::rotflmao:

Julius
10/03/2014, 11:25
Αι ντοτ λαικ. Αυτά τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για να σε πηγαίνουν στην δουλεία σου χωρίς να βρέχεσαι και με μικρό κόστος.-

Τι νόημα έχει μια τέτοια τόσο ακριβή και άχρηστη μετατροπή πέρα από το επιδείξει τις δυνατότητες του μετατροπέα?? :confused:

sniper
10/03/2014, 11:29
Αι ντοτ λαικ. Αυτά τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για να σε πηγαίνουν στην δουλεία σου χωρίς να βρέχεσαι και με μικρό κόστος.-

Τι νόημα έχει μια τέτοια τόσο ακριβή και άχρηστη μετατροπή πέρα από το επιδείξει τις δυνατότητες του μετατροπέα?? :confused:

Αυτό & υπάρχουν πολλά κοτόπουλα.

spyrakos35
10/03/2014, 11:49
δηλαδή κανείς σας δεν έκανε το παπάκι του 72άρι???


μια χαρά μουν@ρ@ είναι το εργαλείο.....

Black Mamba
10/03/2014, 14:05
Συμφωνω στα περι "ξεπουπουλιασματος" ,
αλλα η εξατμιση ειναι κουκλα, λεμε...:D

Gi_4ce
10/03/2014, 14:19
Εγω ρε παιδιά μετά απο όλα τα οχήματα που εχω αλλάξει, ενα nexus 500 σαν αυτο που είχα φτιάξει, θα το ήθελα πάλι.

Το κάθε μηχανάκι έχει τον χαρακτήρα και τον χαβαλέ του.

teogtp
10/03/2014, 15:25
δηλαδή κανείς σας δεν έκανε το παπάκι του 72άρι???


μια χαρά μουν@ρ@ είναι το εργαλείο.....

311578


:D

taisteal
10/03/2014, 15:29
Και πολυ τζαμι το εργαλειο...εχει και το συστημα ανοιγω-κλεινω γκαζι για τις αλλαγες ταχυτητων,με την εξατμισαρα να κενταει???


:giggle:

g_m900
10/03/2014, 16:58
Ενα παρομοιο...ως προς τις αναρτησεις τουλαχιστον...ειδα και στον Δελαμανη.

Παιζει να ειχε 5000€ σε εξτρα και λιγα ειπα.

Ολινς μπροστινα
Ολινς φουλ ρυθμισης πισω.
Ακραποβιτς ολοσωμη
Μπιχλιμπιδια παντου.
Βαριατορια και γιατροσοφια...

Περα απο την εμφανιση που ειναι οκ...πλακα εχει οτι μερικοι με κατι τετοιες μετατροπες στηνονται στα φαναρια και σε κοιτανε λες και εχεις φαει σκατα!!!

Εχει πλακα οταν τους περνας με σουζα...

spyrakos35
10/03/2014, 17:02
Εχω μιλησει με τον τυπο.....

devil's animal
10/03/2014, 17:16
'νταξει...αλλος γουσταρει να τα καιει τα λεφτα του...
βιτσια ειναι αυτα...:rolleyes:

spyrakos35
10/03/2014, 18:34
'νταξει...αλλος γουσταρει να τα καιει τα λεφτα του...
βιτσια ειναι αυτα...:rolleyes:

έτσι ακριβώς μου το είπε....

DimChios
10/03/2014, 20:02
έτσι ακριβώς μου το είπε....

αυτο δεν τον κανει λιγοτερο μλκα!

:lol:

spyrakos35
10/03/2014, 20:09
Δεν καταλαβαινω που χαλιεστε με τα λεφτα των αλλων.....

DimChios
10/03/2014, 20:13
Δεν καταλαβαινω που χαλιεστε με τα λεφτα των αλλων.....

εγω δεν ειπα οτι χαλαστηκα! ;)

spyrakos35
10/03/2014, 20:15
Μια χαρα μαλακα τον ειπες ομως......

Bradipous
10/03/2014, 20:16
Αι ντοτ λαικ. Αυτά τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για να σε πηγαίνουν στην δουλεία σου χωρίς να βρέχεσαι και με μικρό κόστος.-

Τι νόημα έχει μια τέτοια τόσο ακριβή και άχρηστη μετατροπή πέρα από το επιδείξει τις δυνατότητες του μετατροπέα?? :confused:

Δεν νομιζω να παιρνει καποιος ΤΜΑΧ γιατι θελει οικονομια - μικρο κοστος.
Απο την αγορα μεχρι τα σερβις και την καταναλωση του τιποτα δεν προδιδει οικονομια.

Απο την αλλη οπως υπαρχουν οι @υλωμενοι με τα ss, με τα χωματινα κλπ υπαρχουν και αυτοι με τα σκουτερ, δεν βρισκω κατι περιεργο σε αυτο.

DimChios
11/03/2014, 08:41
Μια χαρα μαλακα τον ειπες ομως......

:rolleyes:

Julius
11/03/2014, 09:03
δηλαδή κανείς σας δεν έκανε το παπάκι του 72άρι???


μια χαρά μουν@ρ@ είναι το εργαλείο.....


οχι εγώ δέν είχα παπί ποτέ ;)

Black Mamba
11/03/2014, 09:16
οχι εγώ δέν είχα παπί ποτέ ;)

Ουτε εγω και δεν το λεω υποτιμητικα, απλα δεν με αρεσε...
Σκουτερ ηταν το πρωτο μου.

Παντως αυτο το σκ@τοφτιαγμενο παει ασορτι με το νεο "τρεντ" των αναβατων του:
Το ζιβαγκο μεχρι τη μυτη που φορανε, για το κρυο και καλα, κακια λεμε, αντι του κρανους...
Βαρβατηλαααα!:lol:

Julius
11/03/2014, 09:26
Δεν νομιζω να παιρνει καποιος ΤΜΑΧ γιατι θελει οικονομια - μικρο κοστος.
Απο την αγορα μεχρι τα σερβις και την καταναλωση του τιποτα δεν προδιδει οικονομια.

Απο την αλλη οπως υπαρχουν οι @υλωμενοι με τα ss, με τα χωματινα κλπ υπαρχουν και αυτοι με τα σκουτερ, δεν βρισκω κατι περιεργο σε αυτο.


Τώρα ένα δίκιο το έχεις (240 έδωσα για service στο Nexus :() αλλά απο την άλλη τα SS και τα Χωμάτινα είναι μοτοσικλέτες χα χα χα χα χα χ πλάκα κάνω.

Τα σκουτερ ειναι μοτοσικλετάκια καθημερινής μετακίνησης τα οποία καλύπτουν ΚΑΙ ένα κενό οδηγικής ανικανότητας ΜΕΡΙΚΩΝ αναβατών λόγο της έλλειψης συμπλέκτη. Έγιναν μόδα και σιγά σίγα φτάσαμε σε 400-500-600-800 κυβικά και αντίστοιχες αξίες.

Σκουτερ λοβερς σαφώς και υπάρχουν όπως είπαμε (συνειδητοποιημένοι ή περιστασιακοί λόγο μόδας) που προφανώς είναι διατεθειμένοι να τα χώσουν για να φτιάξουν το υπερόπλο αλλά όσα και να χώσεις τα γονίδια είναι γονίδια και τα λεφτά για κάψιμο.

:beer:

Julius
11/03/2014, 09:34
Ουτε εγω και δεν το λεω υποτιμητικα, απλα δεν με αρεσε...
Σκουτερ ηταν το πρωτο μου.

Παντως αυτο το σκ@τοφτιαγμενο παει ασορτι με το νεο "τρεντ" των αναβατων του:
Το ζιβαγκο μεχρι τη μυτη που φορανε, για το κρυο και καλα, κακια λεμε, αντι του κρανους...
Βαρβατηλαααα!:lol:

Ούτε εγώ ρε, πάντα γούσταρα ένα αλλά έτυχε και στα 18-19 μου, μου χάρισε ο ξάδελφος μου λόγο μετοίκησης, ένα XL200.... κωλόφαρδος??

Καλά τρέντι αναβάτες δεν έχουν μόνο σκουτερ απλά η μόδα πλέον επιβάλει, σκούφο ακρανοβιτς, μπουφάν φουσκωτό, γυαλί και γυαλισμένο πλαστικό και εκκίνηση τράτας λόγο ανοιχτής εξάτμισης και φυγοκεντρικού.

Julius
11/03/2014, 09:39
Εγω ρε παιδιά μετά απο όλα τα οχήματα που εχω αλλάξει, ενα nexus 500 σαν αυτο που είχα φτιάξει, θα το ήθελα πάλι.

Το κάθε μηχανάκι έχει τον χαρακτήρα και τον χαβαλέ του.

Τρελό βίτσιο αλλά σε καταλαβένω απόλυτα, και εγώ ψάχνω να βρώ LC4620 μοντέλο πρίν απο το 98 να πάρω



Εχει πλακα οταν τους περνας με σουζα...

...και περνάς εσύ με σούζα και μετά πρέπει κααααθε φορά να εξηγώ στο γιο μου γιατί εμείς με το nexus δέν κάνουμε ποτέ σούζες :( :cry:

spyrakos35
11/03/2014, 09:42
........ που προφανώς είναι διατεθειμένοι να τα χώσουν για να φτιάξουν το υπερόπλο αλλά όσα και να χώσεις τα γονίδια είναι γονίδια και τα λεφτά για κάψιμο.

με την ίδια λογική, τις αρχαιολογίες π.χ. που ανασταίνουν μερικοί εδώ μέσα (και όχι μόνο), τσάμπα το κάνουν γιατί η αρχαιολογία, αρχαιολογία θα μείνει....
πες μου τώρα οτι δεν είναι μαλακία αυτό που μόλις έγραψα και οτι έχω δίκιο.... :D

για κάποιο λόγο πήρα σκούτερ και του έριξα αλλα τόσα να το κάνω αυτό που βλέπεις.... τι ασχολείσαι ρε αδερφέ με την δική μου καύλα/τρέλα/μαλακία???

σου αρέσει?
έχει καλώς

δεν σου αρέσει?
πάλι έχει καλώς

όλα τα άλλα (περί καμμένων ευρώ, περί τεντυμπόιδων με φουσκωτα μπουφάν, περί γονιδίων κλπ) είναι να χαμε να λέγαμε....

και επειδή μου αρέσει να τα λέω και χύμα, ισως και να κρύβουν και μία ζηλια που εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε ολινς μπροστινό με ακτινικά φρένα κλπ κλπ κλπ..... :(

απλά είναι τα πράγματα, εμείς το γαμάμε (ως είθισται δλδ)

byron
11/03/2014, 11:11
και επειδή μου αρέσει να τα λέω και χύμα, ισως και να κρύβουν και μία ζηλια που εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε ολινς μπροστινό με ακτινικά φρένα κλπ κλπ κλπ..... :(


Με τα λεφτά που έχει χώσει, αγοράζεις καμμιά 10αριά μηχανάκια που έχουν Ohlins, ακτινικά φρένα, Brembo, anti-spin, traction control και 150 άλογα περισσότερα.

Σιγά το deal δηλαδή...

spyrakos35
11/03/2014, 11:19
Με τα λεφτά που έχει χώσει, αγοράζεις καμμιά 10αριά μηχανάκια που έχουν Ohlins, ακτινικά φρένα, Brembo, anti-spin, traction control και 150 άλογα περισσότερα.

Σιγά το deal δηλαδή...

μαζί σου....

τον αλλον όμως, απλά, δεν τον νοιάζουν τα άλλα μηχανάκια.... τον νοιάζει το τουμπανιασμένο σκούτερ....

τι να τον κάνουμε τώρα? γούστα είναι αυτά..... εσύ γιατί πήρες τον ματρακά που έχεις ας πούμε? :rolleyes:

byron
11/03/2014, 11:30
μαζί σου....

τον αλλον όμως, απλά, δεν τον νοιάζουν τα άλλα μηχανάκια.... τον νοιάζει το τουμπανιασμένο σκούτερ....

τι να τον κάνουμε τώρα? γούστα είναι αυτά..... εσύ γιατί πήρες τον ματρακά που έχεις ας πούμε? :rolleyes:

Γιατί είχε Ohlins, ακτινικά Brembo, ΟΖ και 100 άλογα περισσότερα απ΄τη μπουρούχα, στο μισό κόστος. :cool:

spyrakos35
11/03/2014, 11:34
Γιατί είχε Ohlins, ακτινικά Brembo, ΟΖ και 100 άλογα περισσότερα απ΄τη μπουρούχα, στο μισό κόστος. :cool:

τσίπη....


:lol:

stefanos
11/03/2014, 11:36
με την ίδια λογική, τις αρχαιολογίες π.χ. που ανασταίνουν μερικοί εδώ μέσα (και όχι μόνο), τσάμπα το κάνουν γιατί η αρχαιολογία, αρχαιολογία θα μείνει....
πες μου τώρα οτι δεν είναι μαλακία αυτό που μόλις έγραψα και οτι έχω δίκιο.... :D

για κάποιο λόγο πήρα σκούτερ και του έριξα αλλα τόσα να το κάνω αυτό που βλέπεις.... τι ασχολείσαι ρε αδερφέ με την δική μου καύλα/τρέλα/μαλακία???

σου αρέσει?
έχει καλώς

δεν σου αρέσει?
πάλι έχει καλώς

όλα τα άλλα (περί καμμένων ευρώ, περί τεντυμπόιδων με φουσκωτα μπουφάν, περί γονιδίων κλπ) είναι να χαμε να λέγαμε....

και επειδή μου αρέσει να τα λέω και χύμα, ισως και να κρύβουν και μία ζηλια που εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε ολινς μπροστινό με ακτινικά φρένα κλπ κλπ κλπ..... :(

απλά είναι τα πράγματα, εμείς το γαμάμε (ως είθισται δλδ)

Θεωρητικά έχεις δίκιο.
Πρακτικά σε σκούτερ ρίχνεις τζάμπα λεφτά γιατί οι αναρτήσεις μοτό δεν δουλεύουν με τα ροδάκια , εκτός εάν τις τροποποιήσεις εκτενώς,
Τα επιπλέον φρένα είναι άχρηστα λόγο ανώμαλης κατανομής βάρους ,και ... ροδάκια,
γκάζι και αισθητική είναι στην κρίση του καθενός αλλά πόσο γκάζι να χρειαστείς εφόσον στην πόλη είσαι "αέρα" λόγω cvt...
Στα σκουτεράκια ή βελτίωση είναι ποδίτσα χουφτίτσες ανεμοθώραξ.....

byron
11/03/2014, 11:56
Στα σκουτεράκια ή βελτίωση είναι ποδίτσα χουφτίτσες ανεμοθώραξ.....

Και μπαγκαζιέρα και μπαγκαζιέρα !!!

spyrakos35
11/03/2014, 11:57
Θεωρητικά έχεις δίκιο.
Πρακτικά σε σκούτερ ρίχνεις τζάμπα λεφτά γιατί οι αναρτήσεις μοτό δεν δουλεύουν με τα ροδάκια , εκτός εάν τις τροποποιήσεις εκτενώς,
Τα επιπλέον φρένα είναι άχρηστα λόγο ανώμαλης κατανομής βάρους ,και ... ροδάκια,
γκάζι και αισθητική είναι στην κρίση του καθενός αλλά πόσο γκάζι να χρειαστείς εφόσον στην πόλη είσαι "αέρα" λόγω cvt...
Στα σκουτεράκια ή βελτίωση είναι ποδίτσα χουφτίτσες ανεμοθώραξ.....

θα συμφωνήσω μαζί σου στο πλαίσιο του οτι "το παπί όσο και να το τουμπανιάσεις θα παραμείνει παπί"....

απο κει και πέρα, δεν ξέρω κατά πόσο τα λαμβάνουν υπόψη τους αυτά που λες όσοι ρίχνουν ένα σκασμό λεφτά στο σκούτερ.... φαντάζομαι οτι το κάνουν απλά και μόνο για το αισθητικό αποτέλεσμα (σε ένα μεγάλο ποσοστό)....

αλλά τι μας νοιάζει? δικά τους τα γένια, δικά τους και τα χτένια :beer:

stefanos
11/03/2014, 12:02
Και μπαγκαζιέρα και μπαγκαζιέρα !!!

+1 το ξέχασα:D

Julius
11/03/2014, 12:28
με την ίδια λογική, τις αρχαιολογίες π.χ. που ανασταίνουν μερικοί εδώ μέσα (και όχι μόνο), τσάμπα το κάνουν γιατί η αρχαιολογία, αρχαιολογία θα μείνει....
πες μου τώρα οτι δεν είναι μαλακία αυτό που μόλις έγραψα και οτι έχω δίκιο.... :D

Δίκαιο έχεις αδελφέ. Η αρχαιολογία βεβαίως και παραμένει αρχαιολογία. Κρατάς, ξοδεύοντας κόστος και χρόνο, ένα κομμάτι μοτοσικλετιστικής ιστορίας ζωντανό και σε κίνηση.

spyrakos35
11/03/2014, 12:32
Δίκαιο έχεις αδελφέ. Η αρχαιολογία βεβαίως και παραμένει αρχαιολογία. Κρατάς, ξοδεύοντας κόστος και χρόνο, ένα κομμάτι μοτοσικλετιστικής ιστορίας ζωντανό και σε κίνηση.

εγώ συμφωνώ, ο άλλος δεν συμφωνεί/ δεν το βλέπει έτσι....

να σε χαρακτηρίσει κιόλας?

μαλακία δεν θα είναι???

stefanos
11/03/2014, 13:19
Κρατάς, ξοδεύοντας κόστος και χρόνο, ένα κομμάτι μοτοσικλετιστικής ιστορίας ζωντανό και σε κίνηση.


Το κάνεις και ακούγεται εντελώς μαλακία.:lol::lol:

spyrakos35
11/03/2014, 13:22
Το κάνεις και ακούγεται εντελώς μαλακία.:lol::lol:


:bawl:

vaska
11/03/2014, 13:52
@ Spyrakos35

Κρυφοσκουτεράκιας είσαι τελικά μωρή λινάτσα, έτσι??

εε πούλα το ρδέλο που έχεις τσοντάρισε και μερικά ακόμα και πάρε σκούτερ να χωράει και τα τάπερ της εκδρομής κάτω από τη σέλα. Θα είναι και ζεσταμένο το φαγητό μετά τη βόλτα, έτοιμο για κατανάλωση

:lol:

spyrakos35
11/03/2014, 13:55
@ Spyrakos35

Κρυφοσκουτεράκιας είσαι τελικά μωρή λινάτσα, έτσι??

εε πούλα το ρδέλο που έχεις τσοντάρισε και μερικά ακόμα και πάρε σκούτερ να χωράει και τα τάπερ της εκδρομής κάτω από τη σέλα. Θα είναι και ζεσταμένο το φαγητό μετά τη βόλτα, έτοιμο για κατανάλωση

:lol:


το μπροστινό το ήθελα πάντως..... :look:

το τάπερ είναι παραχώρηση στους άλλους για να μην πάθουν τίποτα, εγώ την βγάζω χωρίς μαμ.... ;)

Julius
11/03/2014, 14:27
Το κάνεις και ακούγεται εντελώς μαλακία.:lol::lol:

:moutza: :lol:

Bradipous
11/03/2014, 14:29
Τι λεμε τωρα ρε παιδια, οτιδηποτε δεν μας ενδιαφερει/δεν ασχολουμαστε μαζι του θεωρουμε πως ειναι χασημο χρονου και χρηματος.

Αν εγω πχ ασολουμαι με τα ποδηλατα και παω και παρω 1500€ αναρτησεις θα πειτε δειτε τον μλκα πηγε και εδωσε τοσα λεφτα για το κωλοποδηλατο, πεταμενα λεφτα...
Το ιδιο και αν ασχολουμαι με το ψαρεμα και εχω καμμια 10αρια καλαμια αξιας 800€ εκαστο.

Αρα ο,τι για εσας ειναι πεταμενα λεφτα, για μενα ειναι η κ@υλα μου και το αντιστροφο. :D

spyrakos35
11/03/2014, 15:34
Το ιδιο και αν ασχολουμαι με το ψαρεμα και εχω καμμια 10αρια καλαμια αξιας 800€ εκαστο.

πωωωωωωωωωωωωωωω ρε φίλε αγαμία.... :a029:

:lol:

stefanos
11/03/2014, 15:38
Το ιδιο και αν ασχολουμαι με το ψαρεμα και εχω καμμια 10αρια καλαμια αξιας 800€ εκαστο.:D

Ναι μαλακία , στην περίπτωση που ψάρευες στην Νεκρά θάλασσα.

Julius
11/03/2014, 15:39
Τι λεμε τωρα ρε παιδια, οτιδηποτε δεν μας ενδιαφερει/δεν ασχολουμαστε μαζι του θεωρουμε πως ειναι χασημο χρονου και χρηματος.

Αν εγω πχ ασολουμαι με τα ποδηλατα και παω και παρω 1500€ αναρτησεις θα πειτε δειτε τον μλκα πηγε και εδωσε τοσα λεφτα για το κωλοποδηλατο, πεταμενα λεφτα...
Το ιδιο και αν ασχολουμαι με το ψαρεμα και εχω καμμια 10αρια καλαμια αξιας 800€ εκαστο.

Αρα ο,τι για εσας ειναι πεταμενα λεφτα, για μενα ειναι η κ@υλα μου και το αντιστροφο. :D



REPECT, το ξεχειλώσαμε και γυρνάω στο αρχικό.... ωραίο το scooter που έφτιαξαν αλλά τσάμπα λεφτά :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

Bradipous
11/03/2014, 16:29
Αντε απο δω ρε μπαγλαμαδες! :a43:

:bawl:

:beer:

byron
11/03/2014, 16:48
Αντε απο δω ρε μπαγλαμαδες! :a43:

:bawl:

:beer:

ε σορρυ ρε μαν...
Αμα θέλεις 8.000 για να κάνεις jigging τι περιμένεις να σου πούμε ? Για να κάνεις απόσβεση πρέπει να πιάσεις 1 τόνο συναγρίδες...

sniper
11/03/2014, 16:53
ε σορρυ ρε μαν...
Αμα θέλεις 8.000 για να κάνεις jigging τι περιμένεις να σου πούμε ? Για να κάνεις απόσβεση πρέπει να πιάσεις 1 τόνο συναγρίδες...

Για τα οποιά θες δίχτυα, που για να τα ρίξεις θες τράτα κι να το Tuono...

Άχρητο φιλαράκι το σκουτερ... Πάρε τζετ σκι καλυτερα..

Bradipous
11/03/2014, 21:28
ε σορρυ ρε μαν...
Αμα θέλεις 8.000 για να κάνεις jigging τι περιμένεις να σου πούμε ? Για να κάνεις απόσβεση πρέπει να πιάσεις 1 τόνο συναγρίδες...

Αυτο ακριβως, οταν εχεις ενα χομπι και ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις δεν περιμενεις ποτε και αν θα κανεις αποσβεση των χρηματων που εχεις δωσει.

Οταν δηλαδη καποιος δινει Χ λεφτα για να βαλει ohlins μπρος - πισω, ολοσομες ακραπες, ροικες και χιλια δυο σκατα, μπαινει πιστα καθε μηνα και δινει ετησιως περισσοτερα απο οσα αξιζει η μηχανη του για να διασκεδαζει με αυτην, δε νομιζω πως περιμενει να κανει αποσβεση. :)

Julius
12/03/2014, 09:15
Αντε απο δω ρε μπαγλαμαδες! :a43:

:bawl:

:beer:

:beer:

byron
12/03/2014, 09:55
Για τα οποιά θες δίχτυα, που για να τα ρίξεις θες τράτα κι να το Tuono...

Άχρητο φιλαράκι το σκουτερ... Πάρε τζετ σκι καλυτερα..

:moutza::moutza:


Αυτο ακριβως, οταν εχεις ενα χομπι και ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις δεν περιμενεις ποτε και αν θα κανεις αποσβεση των χρηματων που εχεις δωσει.

Οταν δηλαδη καποιος δινει Χ λεφτα για να βαλει ohlins μπρος - πισω, ολοσομες ακραπες, ροικες και χιλια δυο σκατα, μπαινει πιστα καθε μηνα και δινει ετησιως περισσοτερα απο οσα αξιζει η μηχανη του για να διασκεδαζει με αυτην, δε νομιζω πως περιμενει να κανει αποσβεση. :)

Απόσβεση δεν θα κάνεις. Πέραν του παράγοντα κάβλας και ποζεριάς, οι αναβαθμίσεις σκοπεύουν στο να καλύψουν (πραγματικά ή όχι) μειονεκτήματα.

Το σκούτερ είναι και θα είναι ένα όχημα μεταφοράς απ΄το σημείο Α στο Β με χαμηλότατο fun factor, που ΟΤΙ και να τους κάνεις δεν ανεβαίνει.

Όπως είπατε βέβαια, δικά του τα λεφτά να τα κάνει ότι θέλει.

spyrakos35
12/03/2014, 10:00
Το σκούτερ είναι και θα είναι ένα όχημα μεταφοράς απ΄το σημείο Α στο Β με χαμηλότατο fun factor, που ΟΤΙ και να τους κάνεις δεν ανεβαίνει.


για τους κουλούς, ναι, ισχύει αυτό..... :smokin:

byron
12/03/2014, 10:05
για τους κουλούς, ναι, ισχύει αυτό..... :smokin:

Συμφωνώ. Τα 1200άρια scooter μπορούν να κινούνται αξιοπρεπώς.

spyrakos35
12/03/2014, 11:35
Συμφωνώ. Τα 1200άρια scooter μπορούν να κινούνται αξιοπρεπώς.
Στα τζιες αναφερεσαι προφανως.....


1300 εδω......

:lol:

sniper
12/03/2014, 11:37
Στα τζιες αναφερεσαι προφανως.....


1300 εδω......

:lol:

Same shit, different brand.

spyrakos35
12/03/2014, 12:16
Same shit, different brand.

and cc's

makis206
12/03/2014, 12:28
Τελεία και παύλα, το μηχανάκι είναι καύλα. ΟποιανΟΥ δεν του αρέσει τι να κάνουμε, ας του άρεσε..:lol:

Da.Vintage
12/03/2014, 12:50
Αι ντοτ λαικ. Αυτά τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για να σε πηγαίνουν στην δουλεία σου χωρίς να βρέχεσαι και με μικρό κόστος.-

Τι νόημα έχει μια τέτοια τόσο ακριβή και άχρηστη μετατροπή πέρα από το επιδείξει τις δυνατότητες του μετατροπέα?? :confused:

Ακριβώς ! είναι φτιαγμένα για να επιδείξουν τη δυνατότητα του μετατροπέα... και για να επιδείξεις οτι είσαι ο καλύτερος σε μία κατηγορία, αλλά στο τέλος το μόνο που έχεις είναι ένα καλοστημένο σκουτερ!

Αν θες γκάζι και στρίψιμο save your money and go buy a stock R1



(ή γενικά μάθε να οδηγείς με ταχύτητες!) :lol:

Gi_4ce
12/03/2014, 13:21
εγώ το παντηλίκι που ειχα ευχαριστηθεί με το Nexus δεν το εχω ευχαριστηθεί με κανένα άλλο μηχανάκι μου.

Όπως επίσης είχε γέλιο να περνάς "χεράδες" σε ορεινές διαδρομές (κάτι Πόρτο Γερμενά π.χ.)

Για τον μέσο αναβάτη είναι μια χαρά μηχανάκια. Και ταξιδεύουν, και στρίβουν και φερνάρουν και το φορτώνεις σα γαιδουρι και παντηλίκια κάνουν...

σούζες δεν κανουν (οχι ολα) και χωμα δεν μπαίνουν... Αυτα ειναι τα ελαττωματα τους.

https://www.youtube.com/watch?v=1gZAd3wBLC8

Αλλιως εχουν και αυτα ενα fun factor.

spyrakos35
12/03/2014, 15:11
στους αρνητές να τα πεις αυτά.... :D

Julius
12/03/2014, 15:16
εγώ το παντηλίκι που ειχα ευχαριστηθεί με το Nexus δεν το εχω ευχαριστηθεί με κανένα άλλο μηχανάκι μου.

Όπως επίσης είχε γέλιο να περνάς "χεράδες" σε ορεινές διαδρομές (κάτι Πόρτο Γερμενά π.χ.)

Για τον μέσο αναβάτη είναι μια χαρά μηχανάκια. Και ταξιδεύουν, και στρίβουν και φερνάρουν και το φορτώνεις σα γαιδουρι και παντηλίκια κάνουν...

σούζες δεν κανουν (οχι ολα) και χωμα δεν μπαίνουν... Αυτα ειναι τα ελαττωματα τους.

https://www.youtube.com/watch?v=1gZAd3wBLC8

Αλλιως εχουν και αυτα ενα fun factor.

είχες 500 έτσι?? γιατί εγώ με το 300αρι δεν έχω ούτε φρένα ούτε αναρτήσεις και για παντιλίκια μόνο σε λάδια η βρεσκοβρεγμένες διαγραμμίσεις στα φανάρια :cry:

DimChios
13/03/2014, 08:38
τοσες μαλακιες και ασχετα εδω μεσα, τα βυζια που ειπα εγω και ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ μεσα στο θεμα σας ενοχλησαν!

:moutza:

RaGe_Raptor
13/03/2014, 08:51
Όλοι σχεδόν όσοι καβαλάνε μοτοσυκλέτα κι έχουν σκούτερ για καθημερινές μετακινήσεις,έχουν πέσει τουλάχιστον μια φορά με το σκούτερ..ξεχνιέσαι και πας να το οδηγήσεις σα μοτοσυκλέτα και την πατάς. :cry:

byron
13/03/2014, 08:56
Όλοι σχεδόν όσοι καβαλάνε μοτοσυκλέτα κι έχουν σκούτερ για καθημερινές μετακινήσεις,έχουν πέσει τουλάχιστον μια φορά με το σκούτερ..ξεχνιέσαι και πας να το οδηγήσεις σα μοτοσυκλέτα και την πατάς. :cry:

Μια χαρά οδηγούνται ΣΑΝ μοτοσυκλέτα. :D

RaGe_Raptor
13/03/2014, 09:01
Μια χαρά οδηγούνται ΣΑΝ μοτοσυκλέτα. :D

'Νταξ μωρέ ...σαν ...το θέμα είναι ότι πέφτεις..που πά ρε με ροδάκια καροτσιού μασούτη..:evil:

byron
13/03/2014, 09:02
'Νταξ μωρέ ...σαν ...το θέμα είναι ότι πέφτεις..που πά ρε με ροδάκια καροτσιού μασούτη..:evil:

re gixxerman, δεν έχουν όλα ροδάκια. Εχει και με 16" πολλά.

Αυτά που έχουν μεταξόνιο φορτηγού, και ροδάκια είναι άλλο καπέλο.

RaGe_Raptor
13/03/2014, 09:10
Ναι αλλά έχουν όλο το βάρος στο ψαλίδι (κινητήρας) σωστά; Κι άλλα έχουν τόσο άνετη θέση οδήγησης που μόνο για σουλάτσο κάνουν .. Κτλ κτλ .. I'm sure you get my point..:yuck:

devil's animal
13/03/2014, 09:24
Όλοι σχεδόν όσοι καβαλάνε μοτοσυκλέτα κι έχουν σκούτερ για καθημερινές μετακινήσεις,έχουν πέσει τουλάχιστον μια φορά με το σκούτερ..ξεχνιέσαι και πας να το οδηγήσεις σα μοτοσυκλέτα και την πατάς. :cry:


εγω οταν ειχα παρει την κρεβατοκαμαρα* του αδερφου μου για βολτα, ειχα πατησει αριστερη μανετα νομιζοντας οτι ειναι συμπλεκτης...:moutza:
τα σκουτερ δεν θα γινουν ποτε μοτοσυκλετες...
θα παραμενουν μηχανακια καθαρα για μετακινηση και οχι για διασκεδαση.. καλα ειναι και για να μην βρεχονται τα ποδαρια...
επισης οσα βιντεακια με "αγωνες σκουτερ" και αν δω...δεν θα τα ζηλεψω ουτε θα τα θεωρησω σοβαρα...(ειναι σαν να βλεπει ενας οδηγος αυτοκινητου να γινονται αγωνες με καροτσακια οικοδομης..:lol: )




*beverly 500

byron
13/03/2014, 10:04
Οκ συμφωνώ με όσα λέτε, αλλά ένα SH300 στρίβει αξιοπρεπέστατα, και κατά τη γνώμη πολύ καλύτερα από Trans-Alp πχ που δεν έχεις ιδέα που πατά και που βρίσκεται.
Αντίστοιχα και το δικό μου aprilia sportcity που δεν με έχει ζορίσει πουθενά, απλά πρέπει να συνηθίσει κάποιος τις ελαστικότητες όταν το παραπιέζεις. Ok, έχω οδηγήσει και πολλές μοτό με αντίστοιχες ελαστικότητες, δεν αφορά την σχεδίαση του scooter.

Τα μικρότροχα, είναι για κλάμματα βέβαια. Και το Atlantic και το X-Max που έχω τώρα...έχουν απλά τον άστριφτο. Νομίζεις οτι έχεις ρυμούλκα από πίσω που ακολουθεί με καθυστέρηση, ενώ ρίχνουν μούρη για πλάκα.

Χάζευα το πρωί στο φανάρι, ένα BMW GT650? ή όπως λέγεται... καλοφτιαγμένο φαινόταν, αλλά πρέπει να είναι πιο ογκώδες από GS1200. Υποθέτω οτι δεν έβαλαν 16" τροχούς (χώρο έιχε πίσω) για να μην δημιουργήσουν εσωτερικό ανταγωνισμό στα GS? :bawl:

sapila racing
13/03/2014, 10:25
Εδώ είναι που τα λέτε οι scooterάδες?
Καλά νε περάσετε, εγώ δεν τα γουστάρω ούτε να τα βλέπω, όχι να το καβαλήσω κιόλας.

Και όσοι λέτε οτι κρατάνε, στρίβουν κανουν ράνουν, με τι τα συγκρίνετε?
Με MP3 ή με παπί C50 6V? :confused:

Kαι μην το ξεχάσω.
Οσοι πανε και βαζουν κι εξάτμιση και κανουν αυτό το ηλίθιο συνεχόμενο ήχο σαν γεννήτριας με χαλασμένη εξάτμιση, ειναι ΓΤΠΚ.
Επίσης αυτοί που τα χώνουν κιολας στα φανάρια είναι κωμικοτραγικοί για να μην πω τπτ άλλο.
:D

byron
13/03/2014, 10:28
Και όσοι λέτε οτι κρατάνε, στρίβουν κανουν ράνουν, με τι τα συγκρίνετε?
Με MP3 ή με παπί C50 6V? :confused:


Σου έγραψα...πχ Transalp, XT600

Θέλεις κι άλλα? Αμα θέλεις, ευχαρίστως, και δεν έχω πιάσει κανένα super scooter. Για το SH300 μιλάω

sapila racing
13/03/2014, 10:32
Σου έγραψα...πχ Transalp, XT600

Θέλεις κι άλλα? Αμα θέλεις, ευχαρίστως, και δεν έχω πιάσει κανένα super scooter. Για το SH300 μιλάω

Δηλαδή το SH στρίβει καλύτερα απο το Transalp? Μπα, με τίποτα.

Επίσης πήγαινε σε κανα χωματόδρομο με το SH να ελαφρύνει κιόλας. :lol:

byron
13/03/2014, 10:38
Δηλαδή το SH στρίβει καλύτερα απο το Transalp? Μπα, με τίποτα.

Επίσης πήγαινε σε κανα χωματόδρομο με το SH να ελαφρύνει κιόλας. :lol:

Σίγουρα και με 1000...

Στον χωματόδρομο, σίγουρα πηγαίνει καλύτερα το SH από το TA. :bawl:

Edit: Για το ΧΤ έκανες γαργάρα όμως. :p

sapila racing
13/03/2014, 10:53
Σίγουρα και με 1000...

Στον χωματόδρομο, σίγουρα πηγαίνει καλύτερα το SH από το TA. :bawl:

Edit: Για το ΧΤ έκανες γαργάρα όμως. :p


Μα συγκρίνεις μοτοσυκλέτες με 19/21 ιντσες τροχό με scooter? :confused:
Για πήγαινε κανα χωματόδρομο με το sportcity να σε δώ! :D

RaGe_Raptor
13/03/2014, 11:09
Εδώ είναι που τα λέτε οι scooterάδες?
Καλά νε περάσετε, εγώ δεν τα γουστάρω ούτε να τα βλέπω, όχι να το καβαλήσω κιόλας.

Και όσοι λέτε οτι κρατάνε, στρίβουν κανουν ράνουν, με τι τα συγκρίνετε?
Με MP3 ή με παπί C50 6V? :confused:

Kαι μην το ξεχάσω.
Οσοι πανε και βαζουν κι εξάτμιση και κανουν αυτό το ηλίθιο συνεχόμενο ήχο σαν γεννήτριας με χαλασμένη εξάτμιση, ειναι ΓΤΠΚ.
Επίσης αυτοί που τα χώνουν κιολας στα φανάρια είναι κωμικοτραγικοί για να μην πω τπτ άλλο.
:D



Πες τα χρυσόστομε...!!!:smokin:

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου ,κάπως έτσι είναι κατα την άποψη μου.

byron
13/03/2014, 11:21
Ρε ΄σεις, μ΄αρέσει που έχετε και άποψη χωρίς να έχετε οδηγήσει ποτέ.

Δεν είναι όλα τα scooter ίδια, όπως δεν είναι και όλες οι μοτό ίδιες. Κάποια είναι ΓΤΠΚ, κάποια άλλα είναι ιδανικά για κίνηση μέσα στην πόλη, ενώ η συμπεριφορά τους είναι αξιοπρεπέστατη.
Ενα 16" 250-300cc scooter, είναι πολύ καλύτερο στην πόλη και πέριξ, απ΄ότι ένα 250 street κατηγορίας CBF-YBR, και sorry αλλά έτσι είναι.

Αν έχω ένα scooter που πάει 140 χλμ σταθερά και στρίβει χωρίς δράματα, και το συγκρίνω με ΧΤ600 πχ που αν πάει 140 δεν μπορείς να κρατήσεις το τιμόνι, ή με CBF που δεν πάει μεν, αλλά τους καρσιλαμάδες τους χορεύει...τι θα πω? Οτι δεν είναι καλύτερο επειδή είναι scooter ?

BLiTzER
13/03/2014, 11:29
Ενα 16" 250-300cc scooter, είναι πολύ καλύτερο στην πόλη και πέριξ, απ΄ότι ένα 250 street.


Παρακάλα να μη σε πετύχω πουθενά!

byron
13/03/2014, 11:34
Παρακάλα να μη σε πετύχω πουθενά!

Πρόσεξες οτι δεν ανέφερα ΚΑΙ το CBR για να μην σε πληγώσω, ναι? :p

stefanos
13/03/2014, 12:20
Επίσης αυτοί που τα χώνουν κιολας στα φανάρια είναι κωμικοτραγικοί για να μην πω τπτ άλλο.
:D


Είναι ντροπή όντος αλλά ουσιαστικά για να ξεκινήσεις σιγά θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια και χαλάς και το φυγοκεντρικό.

devil's animal
13/03/2014, 12:36
Ενα 16" 250-300cc scooter, είναι πολύ καλύτερο στην πόλη και πέριξ, απ΄ότι ένα 250 street κατηγορίας CBF-YBR, και sorry αλλά έτσι είναι.


για κατσε ρε Βυρωνα...
εγω δεν εχω οδηγησει ουτε 250αρι σκουτερ με 16'', ουτε 250 cbf...

αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι καλυτερο το σκουτερ στην επιβραδυνση π.χ., εφ'οσον δεν εχω επιλογη να κατεβασω ταχυτητα...
οπως επισης δεν μπορω να καταλαβω που στηριζεσαι στο σκουτερ οταν στριβεις αφου δεν εχεις ντεποζιτο αναμεσα απο τα ποδια σου...
το ιδιο ισχυει και για το φρεναρισμα...

τελος σαν αναλογια βαρους με το μοτερ στην πισω ροδα, πως συγκρινεται με το cbf αφου το μοτερ ειναι στο κεντρο?

το οτι θα επιταχυνει πιο γρηγορα το σκουτερ απο σταση σε σχεση με το cbf, δεν ειναι και οτι το κανει στο συνολο του καλυτερο...

οπως ειπα δεν εχω οδηγησει και προσπαθω να βγαλω μια (λογικη) ακρη...

byron
13/03/2014, 13:10
για κατσε ρε Βυρωνα...
εγω δεν εχω οδηγησει ουτε 250αρι σκουτερ με 16'', ουτε 250 cbf...

αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι καλυτερο το σκουτερ στην επιβραδυνση π.χ., εφ'οσον δεν εχω επιλογη να κατεβασω ταχυτητα...
οπως επισης δεν μπορω να καταλαβω που στηριζεσαι στο σκουτερ οταν στριβεις αφου δεν εχεις ντεποζιτο αναμεσα απο τα ποδια σου...
το ιδιο ισχυει και για το φρεναρισμα...

τελος σαν αναλογια βαρους με το μοτερ στην πισω ροδα, πως συγκρινεται με το cbf αφου το μοτερ ειναι στο κεντρο?

το οτι θα επιταχυνει πιο γρηγορα το σκουτερ απο σταση σε σχεση με το cbf, δεν ειναι και οτι το κανει στο συνολο του καλυτερο...

οπως ειπα δεν εχω οδηγησει και προσπαθω να βγαλω μια (λογικη) ακρη...

To κατέβασμα ταχυτήτων δεν έχει κάποια σχέση ρε Σταύρο. Αν πλακωθείς στα φρένα, υπάρχει φρένο κινητήρα (δεν είναι 2Τ), ενώ κατέβασμα ταχυτήτων στα 250αράκια...@@ θα βοηθήσει. Το πιθανότερο είναι να μπλοκάρει τον τροχό.

Ο κινητήρας δεν είναι στον τροχό, ποιός το λέει αυτό? Ο κινητήρας είναι κάτω απ΄τον κώλο του οδηγού χοντρικά, και στον τροχό πιάνει το φυγοκεντρικό και ο ιμάντας. Είναι λίγο πιο πίσω απ΄τις μοτό μεν, αλλά όχι και στην άλλη άκρη. Δεν αλλάζει δραματικά (για τα δεδομένα του οχήματος πόλης μιλάμε, όχι SS).

Συνήθεια είναι, σφίγγεις τη σέλλα αντί του ντεπόζιτου :tooth:, ενώ στο φρενάρισμα αναγκαστικά όλο το βάρος πέφτει στους καρπούς.

CBF250 έχω κάνει κάποια χλμ, SH είχα για κανένα μήνα, ΧΤ είχα κάτι χρόνια...

Πριν κάτι μήνες, κατέβαινα Συγγρού και μαζί ήταν ένα καγκούρι με ένα SH300. Μπήκε τάπα (120+) στην στροφή προς Πειραιά στους 20 πόντους απ΄το πεζοδρόμιο (για βιράζ το είχε ο τύπος) και δεν έκανε κιχ. Το μόνο που είχε διαφορετικό ήταν τα πίσω αμορτισσέρ με κάποια της YSS.

ΥΓ. Μην τα μπερδεύουμε όμως, δεν λέω οτι είναι καλύτερα απ΄τις μοτό σε όλα, αλλά σίγουρα δεν είναι ΓΤΠΚ.

stefanos
13/03/2014, 13:15
Η συζήτηση γίνεται επειδή δεν υπάρχει cbf με το μοτέρ και τα φρένα του sh.:D

RaGe_Raptor
13/03/2014, 14:22
Ρε τον καημένο311787 τον σκουτερά μόνο αυτός δεν έχει fun to ride μηχανάκι...:lol:

g_m900
14/03/2014, 12:08
Προσωπικα δεν κραζω κανεναν που θελει με τα λεφτα του να κανει ενα οποιοδηποτε οχημα ...πυραυλοκινητο στην πραξη η...στο ματι!

Θα ηταν σαν να κραζω εμενα που εχω κανει του κοσμου τις μετατροπες στο πιο κραγμενο μηχανακι που υπαρχει.
Το TDM.

Δεν θα παω ομως να κουνηθω σε 1000αρια η 600αρια SS.

Εδω που τα λεμε δεν μπορω να κουνηθω και σε πολλους...!!!!

Οταν ομως μου ερχεται μπλε ΤMAX 1ης γενιας στο φαναρι και μου κουνιεται για κοντρα...ε...θελει κραξιμο!

Το συμπερασμα ειναι οτι μονο σκουτερ τελικα περναει η Καρουταινα μου!!!

byron
14/03/2014, 12:55
Οταν ομως μου ερχεται μπλε ΤMAX 1ης γενιας στο φαναρι και μου κουνιεται για κοντρα...ε...θελει κραξιμο!



Με 2ης γενιάς τι παίζει? Κάνεις το κορόϊδο?

g_m900
14/03/2014, 14:54
Με 2ης γενιάς τι παίζει? Κάνεις το κορόϊδο?

Πιανω ακρη...
Κατεβαζω σταντ...
Περιμενω να περασει το σοκ...

jimV
20/03/2014, 01:02
Τα σκουτερ εχουν λογω υπαρξης ως 300 κυβικα το πολυ.Σχετικα λογικη τιμη αγορας,καινε λιγο,σερβις αναλογα με εταιρεια τα φερνεις βολτα.Απο κει και πανω χανουν τα πλεονεκτηματα αυτα και ειναι ακριβα και σε αγορα αλλα και σε χρηση.Απλα ο πιτσιρικας με το μπεβερλυ ή Sh σκεφτεται να αλλαξει και να παει σε Tmax ,srv γτ θελει κατι μεγαλυτερο και δυνατοτερο και του ειναι πιο οικειο.Ασε που στο μυαλο του μη μηχανοβιου γονιου πιο ευκολα θα αγοραζε σκουτερ στο παιδι του παρα μηχανη.Συζητηστε το με γονεις ασχετους με μοτο και θα το δειτε.
Αυτος που δεν εχει το μικροβιο της μηχανης δεν τον νοιαζει να παρει μεγαλυτερη μηχανη.Μενει στο σκουτερ,περνει μεγαλυτερο και το τουμπανιαζει οπως αντιστοιχα θα τουμπανιαζε καποιος μια μηχανη γτ ειναι η καυλα του.Δεν υπαρχει λογικη στη καυλα του καθενος.Οκ θα το ανοιξει και καμια 10ρια φορες με μεγαλες μηχανες θα τον πιει και θα αρχισει να αλλαζει βαριατορ,μπιλιες αρχιδια μυδια ε και?Λιγες λατερνες μεγαλες μοτο εχετε δει στο δρομο δηλαδη?Αλλα εκει οκ δεν κραζουμε γτ ειναι πχ TDM.
Με ενα 300 σκουτερ με μεγαλους τροχους κανεις σχεδον τα παντα στην καθημερινοτητα σου,σπιτι δουλεια ψωνια, αντε και κανα κοντινο ταξιδακι για μπανακι-βολτιτσα.Γι αυτο εχουν μεγαλη εμπορικοτητα.Βαλε σε ενα 250ρι στρητακι μια γυναικα και πηγαινε πχ ψαθα και βαλε την και σε ενα 250 σκουτερ.Με το σκουτερ δεν θα στα πρηξει.Παντοφλα φακτορ σχεδον μηδενικος.....

k7600
08/05/2014, 23:17
Ρε τον καημένο311787 τον σκουτερά μόνο αυτός δεν έχει fun to ride μηχανάκι...:lol:

ναι αλλά είδες τι κόμματο κυκλοφορεί ? αχαχαχα...

k7600
08/05/2014, 23:40
να πω και εγώ την μαύρη αλήθεια μου,
τα μηχανακια που είχα σε τυχαία σεiρά, gsxr 600, zxr 636, z750, street triple 675, multistrada 1200s ( δανεικό ), με αυτά λοιπόν έκανα california school ( εντάξει όχι όλα τα levels ), track days κτλ
όλα αυτά καλά μέχρι εδώ, ήρθε όμως η πουτ@ν@ η κρίση, η αβεβαιότητα του αύριο, λίγο το ότι με κούρασαν όλα αυτά και το ότι βαρέθηκα συνέχεια να σπρώχνω λεφτά, βάλε και την οικογενειακή κατάσταση που είναι ο καθένας μας ( άλλος παντρέυτηκε, άλλος γέννησε, άλλος απωλήθηκε ) τι θα κάνει ? downsizing που είναι και της μόδας.
παίρνω λοιπόν ένα xmaχ του πατέρα μου που δεν το ήθελε άλλο και απ την πρώτη στιγμή που το καβαλάω παθαίνω πλάκα, απ την πρώτη στιγμή το γούσταρα, θες η άνεση που μου προσέφερε, θες οι χώροι, το ότι ανέβαινε και το αίσθημα ? το καλοκαίρι που το είχα ήταν απ τα πιο ωραία και ανέμελα καλοκαίρια μου. Και έρχομαι τώρα και σας ρωτάω, την εποχή αυτή που όλοι μας είμαστε πνιγμένοι από παντού δεν αξίζουμε λίγη ανεμελιά? γιατί όλα θα πρέπει να μετριούνται με το γκάζι και το παντιλίκι? γαιτί διασκεδαστική μηχανή είναι μόνο αυτή που έχει clip on και 200 άλογα? για μένα την σκατoεποχή αυτή διασκέδαστικό μηχανάκι είναι αυτό που θα με μεταφέρει με άνεση να πιώ τον καφέ μου και το ποτό μου, θα πάω δικάβαλος την βολτόυλα μου με το αίσθημα ή με τον κολλητό μου κτλ. Αυτό θέλω πλεόν, ανεμελιά (όσο μπορώ να έχω τουλάχιστον). Τονίζω, δεν έχω σκουτεράκι, το xmax πουληθηκε πολύ καιρό τώρα, αλλά είμαι στην σκέψη για αγόρα sr max 300, είναι κακό αυτό, γιατί πρέπει να απολογηθώ δεν καταλαβαίνω και γαιτί πρέπει να πίσω τον οποιοδήποτε για το πόσα λεφτά έσκασα? έτσι γούσταρα έτσι έκανα? σάμπος και αυτός που έσκασε 2.οοο ευρώ για να βάλει marcessini ζάντα στο ss του έιδε πολλές διαφορές? μην τρελαθούμε την κ@υλ@ του πληρώνει...

taisteal
09/05/2014, 01:19
Ποιος σου ειπε να απολογηθεις φιλος;;
Κουμαντο στα φραγκα σου κανεις εσυ.
Απλα οι σκουτεραδες την εχουν δει παγκοσμιοι με τις πλαστικες σκαφιδες κι εχει πλακα,ειδικα αν παιζει και εξατμισονι.
Κι εμεις τους κραζουμε γιατι εχουν πλακα.

:lol::lol:

k7600
12/05/2014, 19:17
Απλα οι σκουτεραδες την εχουν δει παγκοσμιοι με τις πλαστικες σκαφιδες κι εχει πλακα,ειδικα αν παιζει και εξατμισονι.
Κι εμεις τους κραζουμε γιατι εχουν πλακα.

:lol::lol:


α καλά, σ΄αυτό μαζί σου 1000/100 φίλε μου, μιλάμε για πολύ τουπέ και ύφος