PDA

View Full Version : Συνδεση φλας Honda glx 90cc 12volt



Vly
09/03/2014, 14:17
Παιδια καλησπερα χρειαζομαι αμεση βοηθεια διοτι το παπι πρεπει να περαστει οποσδηποτε κτεο τις επομενες μερες..
Το μονο που μου ελειπε ειναι φλας μπρος πισω και μια φλασιερα 12volt τα οποια και αγορασα.Το προβλημα μου ειναι στη συνδεση των μπροστα καλωδιων των φλας επειδη τα ειχα βγαλει εδω και καιρο δεν θυμαμαι (μετα απο μια αποτυχημενη αποπειρα συνδεσης) πως κουμπωνουν οι σωστοι χρωματισμοι.... το ενα φλας εχει ΜΠΛΕ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο και το αλλο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο τα οποια και μπηκαν στους αντοιστοιχους χρωματισμους αλλα τζιφος...
Μπορει να μου πει καποιος αν γνωριζει την ακριβης συνδεσμολογια διοτι παρολο που εψαξα διαφορα wiring diagram στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..

SHOOTER045
09/03/2014, 14:43
1 οι λαμπες σου ειναι οκ?
2 ρευμα ερχεται ως εκει?
3αν ισχυει το 2 κανε δοκιμες-συνδυασμους καλωδιων με την σωστη θεση του διακοπτη
4δεν θυμαμαι την χρωματολογια των καλωδιων
5βαριεμαι να κατεβω να ξεβιδωνω και να κοιταξω
αυτα

Vly
09/03/2014, 15:27
απο θεμα ηλεκτρικης πηγης ολα δουλευουν σωστα :a013:(μετρημενα και με πολυμετρο) και οι λαμπες καινουργιες εφοσον ειναι καινουργια και τα φλας..
παντως αν βρεις χρονο και εχεις ορεξη 4 βιδες ειναι για να δεις τις συνδεσεις, γιατι εγω δυστυχως δεν εχω χρονο για πειραματισμους λογω εργασιας και των κοριτσιων σημερα (you know babysitting??? :( )
ευχαριστω παντως!!!

SHOOTER045
09/03/2014, 15:59
εγω μολις τα ηρεμησα γιου νοου μπειμπι σιτιγκ...........
και να την πεσω καμια ωρα γιατι μετα δουλευω

makaros33
09/03/2014, 22:58
Παιδια καλησπερα χρειαζομαι αμεση βοηθεια διοτι το παπι πρεπει να περαστει οποσδηποτε κτεο τις επομενες μερες..
Το μονο που μου ελειπε ειναι φλας μπρος πισω και μια φλασιερα 12volt τα οποια και αγορασα.Το προβλημα μου ειναι στη συνδεση των μπροστα καλωδιων των φλας επειδη τα ειχα βγαλει εδω και καιρο δεν θυμαμαι (μετα απο μια αποτυχημενη αποπειρα συνδεσης) πως κουμπωνουν οι σωστοι χρωματισμοι.... το ενα φλας εχει ΜΠΛΕ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο και το αλλο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο τα οποια και μπηκαν στους αντοιστοιχους χρωματισμους αλλα τζιφος...
Μπορει να μου πει καποιος αν γνωριζει την ακριβης συνδεσμολογια διοτι παρολο που εψαξα διαφορα wiring diagram στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..

καλησπερα
πρωτα μετρα με ενα πολημετρο εαν δουλευη ο διακοπτης σου και αν ερχεται ρευμα μεχρει εκει, μετα το πρασινο καλωδιο και απο τα δυο φλας σου ειναι το σωμα οποτε δεν εχει θεμα που θα το συνδεσης και απλα μετα δες μεσα στο φαναρι τα ελευθερα βυματα κατα πασα πιθανοτητα ειναι με μαυρο καλωδιο,εαν θες στειλε πμ με τηλ και τα λεμε απο εκει

vaska
10/03/2014, 06:06
Παιδια καλησπερα χρειαζομαι αμεση βοηθεια διοτι το παπι πρεπει να περαστει οποσδηποτε κτεο τις επομενες μερες..
Το μονο που μου ελειπε ειναι φλας μπρος πισω και μια φλασιερα 12volt τα οποια και αγορασα.Το προβλημα μου ειναι στη συνδεση των μπροστα καλωδιων των φλας επειδη τα ειχα βγαλει εδω και καιρο δεν θυμαμαι (μετα απο μια αποτυχημενη αποπειρα συνδεσης) πως κουμπωνουν οι σωστοι χρωματισμοι.... το ενα φλας εχει ΜΠΛΕ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο και το αλλο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ & ΠΡΑΣΙΝΟ καλωδιο τα οποια και μπηκαν στους αντοιστοιχους χρωματισμους αλλα τζιφος...
Μπορει να μου πει καποιος αν γνωριζει την ακριβης συνδεσμολογια διοτι παρολο που εψαξα διαφορα wiring diagram στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..

Γιατί κάποιος να βγάλει τα φλας από το παπί?? Χαλάνε τον αεροδυναμικό του συντελεστή να υποθέσω. Και αυτοί που έρχονται από πίσω πρέπει να μυρίσουν τπτ δαφνόφυλλα ωσάν νέες Πυθίες για να μαντέψουν τι κατεύθυνση προτίθεσαι να δώσεις στο παπί.
Και μετά μας φταίνε οι κουτάκιδες ρπμ.

anyway
το κοινό χρώμα είναι το σώμα κοινώς η γείωση και τα άλλα είναι τα +12 v. Στην περίπτωσή σου το πράσινο είναι γη και τα μπλε και πορτοκαλί είναι +12v.

notakos600
10/03/2014, 07:50
anyway
το κοινό χρώμα είναι το σώμα κοινώς η γείωση και τα άλλα είναι τα +12 v. Στην περίπτωσή σου το πράσινο είναι γη και τα μπλε και πορτοκαλί είναι +12v.

:a10:

OldMan
10/03/2014, 09:04
Καλό θα είναι να βρει και αν το μπλε είναι το δεξί ή αριστερό φλας (για να αποφασίσει τι θα είναι το πορτοκαλί..)

notakos600
10/03/2014, 09:07
Καλό θα είναι να βρει και αν το μπλε είναι το δεξί ή αριστερό φλας (για να αποφασίσει τι θα είναι το πορτοκαλί..)

Πρωινέ μάστορα αυτό είναι απλό, αν ανάβει το δεξί φλάς με τον διακόπτη στο αριστερό, απλά τα αντιστρέφει.

OldMan
10/03/2014, 09:21
αν ανάβει το δεξί φλάς με τον διακόπτη στο αριστερό, απλά τα αντιστρέφει.
Γιατι μου φάνηκε ότι δεν αναβει κανενα..??


Πρωινέ μάστορα
Διόρθωση: Χθεσινέ μάστορα :a33::flowers:

Vly
10/03/2014, 09:56
καλησπερα
πρωτα μετρα με ενα πολημετρο εαν δουλευη ο διακοπτης σου και αν ερχεται ρευμα μεχρει εκει, μετα το πρασινο καλωδιο και απο τα δυο φλας σου ειναι το σωμα οποτε δεν εχει θεμα που θα το συνδεσης και απλα μετα δες μεσα στο φαναρι τα ελευθερα βυματα κατα πασα πιθανοτητα ειναι με μαυρο καλωδιο,εαν θες στειλε πμ με τηλ και τα λεμε απο εκει


σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου..θα το τσεκαρω με βαση αυτα που μου ειπες και αν δεν βγαλω ακρη πολυ ευχαριστως να επικοινωνισουμε!!!:)

Vly
10/03/2014, 10:23
Γιατί κάποιος να βγάλει τα φλας από το παπί?? Χαλάνε τον αεροδυναμικό του συντελεστή να υποθέσω. Και αυτοί που έρχονται από πίσω πρέπει να μυρίσουν τπτ δαφνόφυλλα ωσάν νέες Πυθίες για να μαντέψουν τι κατεύθυνση προτίθεσαι να δώσεις στο παπί.
Και μετά μας φταίνε οι κουτάκιδες ρπμ.

anyway
το κοινό χρώμα είναι το σώμα κοινώς η γείωση και τα άλλα είναι τα +12 v. Στην περίπτωσή σου το πράσινο είναι γη και τα μπλε και πορτοκαλί είναι +12v.



Φιλαρακο μου με ολο το σεβασμο καθωτι δεν γνωριζομαστε και ενεκα της απροσωπης συζητησης του φορουμ δεν ζητησα λογοκρισια βοηθεια ζητησα απο καποιον περισσοτερο ειδημων για να λυσω το προβλημα μου και αυτος πιστευω πως ειναι ο λογος υπαρξης αυτων των ιστοσελιδων η αλληλοβοηθεια και η εξτρα εκμαθηση διαφορων μηχανολογικων θεματων ειδαλλως δεν θα εγραφα καθολου..τωρα οσο για το μαηχανακι-παπι οχι "κακγουρομηχανακι" λογω και της ηλικιας μου (βεβαια κακως καθομαι και δινω λογαριασμο) αλλα επειδη γινεται συνεχεια αυτο μαθε οτι ειναι παρα πολυ καιρο στο γκαραζ περιπου 2 με 3 χρονια και οταν ηταν επι της ασφαλτου το ζηλευαν και τα νεοεισαχθεντα παπια στη κατασταση "βιτρινα" που βρισκονταν οποτε κανενας "κουτακης" δεν ειχε αναγκη...βουταμε και λιγο την γλωσσα μας στο μυαλο μας οχι μονο πριν μιλησουμε αλλα και πριν γραψουμε.

Vly
10/03/2014, 10:36
Καλό θα είναι να βρει και αν το μπλε είναι το δεξί ή αριστερό φλας (για να αποφασίσει τι θα είναι το πορτοκαλί..)

το μπλε-παρσινο ειναι το δεξι και το ποτρτοκαλι-πρασινο ειναι το αριστερο...απλως βαζω καινουργια μπρος πισω μαζι με φλασερ και μπαταρια....οποτε ακομα δεν εχω δει φως απο φλας μεχρι να τσεκαρω το κυκλωμα και να βρω τις καταλληλες συνδεσεις!!!

OldMan
10/03/2014, 10:42
οταν ηταν επι της ασφαλτου το ζηλευαν και τα νεοεισαχθεντα παπια
όταν ήταν επί του καναπέως όμως...???


βουταμε και λιγο την γλωσσα μας στο μυαλο μας οχι μονο πριν μιλησουμε αλλα και πριν γραψουμε.
Χαλαρά σε κόβω για τσαμπουκάδες..:D

vaska
10/03/2014, 10:46
Καλό θα είναι να βρει και αν το μπλε είναι το δεξί ή αριστερό φλας (για να αποφασίσει τι θα είναι το πορτοκαλί..)

Κανονικά τπτ δεν θα έπρενα τον ενδιέφερε μιας και τα φλας θα είναι διακοσμητικά (έτσι κι αλλιώς βγαλμένα τα είχε), αλλά ας όψεται το ΚΤΕΟ και οι ρημαδονόμοι

Vly
10/03/2014, 10:49
δεν ειμαι τσαμπουκας απλως εκνευριζομαι σε ολα το φορουμ οταν παρατηρω αυτο το φαινομενο που ειναι εκτος θεματος.. οπως προειπα βοηθεια ζηταω οχι λογοκρισια

notakos600
10/03/2014, 10:54
δεν ειμαι τσαμπουκας απλως εκνευριζομαι σε ολα το φορουμ οταν παρατηρω αυτο το φαινομενο που ειναι εκτος θεματος.. οπως προειπα βοηθεια ζηταω οχι λογοκρισια

Άραξε μεγάλε γιατί εδώ είμαστε άγρια αγόρια, αν δεν το πρόσεξες ήδη.

Vly
10/03/2014, 11:00
Άραξε μεγάλε γιατί εδώ είμαστε άγρια αγόρια, αν δεν το πρόσεξες ήδη.

πως δεν το προσεξα... πριν καν μου απαντησετε :eek: αχχχα
τεσπα το αφηνω εδω γιατι το θεμα βγηκε off...

vaska
10/03/2014, 11:02
Χαλαρά σε κόβω για τσαμπουκάδες..:D

Μπα είμαι καγκούρι εγώ αλλά και λίγο χέστης, οπότε τσαμπουκάδες γιοκ, "καθωτι δεν γνωριζομαστε και ενεκα της απροσωπης συζητησης του φορουμ"

:D

vaska
10/03/2014, 11:03
Άραξε μεγάλε γιατί εδώ είμαστε άγρια αγόρια, αν δεν το πρόσεξες ήδη.

Είσαι μια προστυχάντζα εσύ, Παναγία μου βόηθα.

:p

vaska
10/03/2014, 11:04
δεν ειμαι τσαμπουκας απλως εκνευριζομαι σε ολα το φορουμ οταν παρατηρω αυτο το φαινομενο που ειναι εκτος θεματος.. οπως προειπα βοηθεια ζηταω οχι λογοκρισια

Και βοήθεια σου δώσαμε ρε πουλάκι μου και είχες την τιμή ν' ασχοληθεί μαζί σου ο υπέρτατος άρχοντας του φόρουμ ακα "παλιάνθρωπας".

:wave2:

notakos600
10/03/2014, 11:05
Είσαι μια προστυχάντζα εσύ, Παναγία μου βόηθα.

:p

Βασίλη, φιλάκια άγριο καγκούρι :p

OldMan
11/03/2014, 11:59
και είχες την τιμή ν' ασχοληθεί μαζί σου ο υπέρτατος άρχοντας του φόρουμ ακα "παλιάνθρωπας".:wave2:
ΔΕν μαμιεσαι ρε παχύ μακαρόνι...:smokin: