PDA

View Full Version : Διακόπτης νεκράς



furious
15/10/2005, 20:06
Ρε παιδιά, όταν έχουμε νεκρά και δεν ανάβει πάντα το λαμπάκι εκεί στις ενδείξεις, αλλάζουμε απλά τον διακόπτη ή μπορεί να φταίει και τίποτα άλλο πιο μέσα; Άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και να ανάψει το λαμπάκι της νεκράς κι άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και το λαμπάκι να μην ανάβει, σα να 'χω ταχύτητα.
Την καλωδίωση την έλεγξα. Όταν έχω νεκρά, ο διακόπτης δε βγάζει τάση, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι κάτι πιο μέσα και άδικα θα δώσω λεφτά για ν' αλλάξω διακόπτη; Το αντιμετώπισε κανείς άλλος εδώ μέσα αυτό;

afrotwin
17/10/2005, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Ρε παιδιά, όταν έχουμε νεκρά και δεν ανάβει πάντα το λαμπάκι εκεί στις ενδείξεις, αλλάζουμε απλά τον διακόπτη ή μπορεί να φταίει και τίποτα άλλο πιο μέσα; Άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και να ανάψει το λαμπάκι της νεκράς κι άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και το λαμπάκι να μην ανάβει, σα να 'χω ταχύτητα.
Την καλωδίωση την έλεγξα. Όταν έχω νεκρά, ο διακόπτης δε βγάζει τάση, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι κάτι πιο μέσα και άδικα θα δώσω λεφτά για ν' αλλάξω διακόπτη; Το αντιμετώπισε κανείς άλλος εδώ μέσα αυτό;

alakse lampaki prota ke meta vlepis
kamia fora kovete to sirma tis lampas stin akri ke me kounima i kamia lakouva ksanaerxete stin 8esi tou kani epafi ke ksana anavi
koufo ala simveni
an ine entaksi tote kapia epa8i exi alata

furious
17/10/2005, 20:33
Σωστός, θα το ελέγξω κι αυτό και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ

furious
17/10/2005, 20:55
Άκυρο, δεν είναι το λαμπάκι. Μόλις θυμήθηκα, ότι , όπως έγραψα και παραπάνω, έλεγξα τον διακόπτη και δεν βγάζει ρεύμα ούτε αυτός. Διακόπτη εννοώ αυτόν που είναι κάτω από το καπάκι του μπροστά γραναζιού. Άρα το πρόβλημα είναι από τον διακόπτη και μέσα. Ελπίζω να μην είναι πιο μέσα :sad:
Πήγα και είδα καινούριο διακόπτη στην αντιπροσωπεία και παρατήρησα ότι έχει πιο μεγάλη ακίδα στην άκρη. Άρα, ίσως, να σκάλωσε η ακίδα στον δικό μου και να μη βγαίνει πιο έξω ώστε να κάνει επαφή.
ΟΚ, απλώς ρώτησα μήπως είναι κάτι συνηθισμένο και το ξέρει κανείς. Θα αλλάξω, μάλλον, διακόπτη και θα ενημερώσω πάλι.

furious
19/10/2005, 22:30
Έλεγξα την επαφή που ακουμπάει στον διακόπτη, όταν αυτός βιδώνει και διαπίστωσα ότι ούτε αυτή έχει ρεύμα. Άρα δε φταίει ο διακόπτης, ούτε τίποτα άλλο έξω από αυτόν. Δε φτάνει καν ρεύμα στον διακόπτη, που σημαίνει ότι η βλάβη είναι πιο μέσα.
Το έκλεισα και το άφησα έτσι, γιατί προφανώς δεν αξίζει να ανοίξω σασμάν ή ότι άλλο χρειάζεται, για το λαμπάκι της νεκράς.

mixanobio$
23/10/2005, 21:47
mesa sto sasman uparxei enas diakoptis... ena elasmataki.... auto pernei maka.... kai den kanei epafh ara den perna reuma apo mesa tou....
Se ligo den 8a sou anabei ka8olou...
Den ajizei na to anoijeis ean den eiani na allajeis diskous.... dhladh mono gia to "diakoptaki.."


Eixa ena allo Honda k eixa to idio problhma!

:)

crs-k
24/10/2005, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Ρε παιδιά, όταν έχουμε νεκρά και δεν ανάβει πάντα το λαμπάκι εκεί στις ενδείξεις, αλλάζουμε απλά τον διακόπτη ή μπορεί να φταίει και τίποτα άλλο πιο μέσα; Άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και να ανάψει το λαμπάκι της νεκράς κι άλλες φορές μπορεί να έχω νεκρά και το λαμπάκι να μην ανάβει, σα να 'χω ταχύτητα.
Την καλωδίωση την έλεγξα. Όταν έχω νεκρά, ο διακόπτης δε βγάζει τάση, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι κάτι πιο μέσα και άδικα θα δώσω λεφτά για ν' αλλάξω διακόπτη; Το αντιμετώπισε κανείς άλλος εδώ μέσα αυτό;


Φιλαρακο ...

Ειναι η βαλβιδα της νεκρας που σου κολλαει.
Μπορει να διορθωθει προσωρινα το προβλημα, τεντωνοντας λιγο παραπανω το ελατηριο, αλλα η καλυτερη λυση ειναι να την αλλαξεις για να ησυχασεις! :winka:

Αλλωστε το κοστος δεν ειναι μεγαλο ... :wacko:

furious
24/10/2005, 21:58
Αδελφέ, αν εννοείς βαλβίδα νεκράς το εξάρτημα αυτό κάτω από το κάλυμμα του μπροστινού γραναζιού, αυτό, δηλαδή, στο οποίο συνδέεται το καλώδιο της ένδειξης, τότε δε φταίει αυτό. Όντως, δεν είναι μεγάλο το κόστος (14 ευρώ), αλλά έλεγξα την μέσα επαφή, εκεί που πατάει η βαλβίδα, δηλαδή, και δεν είχε ρεύμα ούτε εκεί. Άρα, μάλλον, είναι αυτό που λέει ο mixanobio$ και δεν αξίζει να το φτιάξω. Ευχαριστώ πάντως.

crs-k
31/10/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Αδελφέ, αν εννοείς βαλβίδα νεκράς το εξάρτημα αυτό κάτω από το κάλυμμα του μπροστινού γραναζιού, αυτό, δηλαδή, στο οποίο συνδέεται το καλώδιο της ένδειξης, τότε δε φταίει αυτό. Όντως, δεν είναι μεγάλο το κόστος (14 ευρώ), αλλά έλεγξα την μέσα επαφή, εκεί που πατάει η βαλβίδα, δηλαδή, και δεν είχε ρεύμα ούτε εκεί. Άρα, μάλλον, είναι αυτό που λέει ο mixanobio$ και δεν αξίζει να το φτιάξω. Ευχαριστώ πάντως.


Αυτο ειναι σου λεω!

Οταν το βγαλεις και το κοιτας, μοιαζει ενταξει, αλλα το ελατηριο ΔΕΝ εχει πια δυναμη και ΔΕΝ παταει καλα!

furious
31/10/2005, 18:45
Βρε λες;;; Το να μην πατάει με δύναμη είναι όντως μια πιθανότητα, γιατί :
1) Ενώ έχω νεκρά και χωρίς να πειράξω καθόλου το λεβιέ ταχυτήτων, αν με το γκάζι κάνω τον κινητήρα να τρέμει πολύ, τότε η ένδειξη της νεκράς αναβοσβήνει, ανάλογα με τους κραδασμούς του κινητήρα.
2) Ο καινούριος διακόπτης που είδα στην αντιπροσωπεία είχε πιο μακριά ακίδα στην άκρη του, που σημαίνει ότι θα πατάει καλύτερα.

Αφού είναι έτσι θα το αλλάξω την επόμενη φορά που θα βγάλω το κάλυμμα.

Ευχαριστώ :wave2:

furious
28/12/2005, 09:39
Άνοιξα, λοιπόν, το κάλυμμα και με την ευκαιρία άλλαξα τον διακόπτη της νεκράς και ήταν όντως εκεί το πρόβλημα.

Τώρα είμαι πανευτυχής, καθώς μπορώ να ζεσταίνω τη μηχανούλα μου στο stand, μέχρι να φορέσω όλη την πανοπλία! Ευχαριστώ!!!

crs-k
28/12/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Άνοιξα, λοιπόν, το κάλυμμα και με την ευκαιρία άλλαξα τον διακόπτη της νεκράς και ήταν όντως εκεί το πρόβλημα.
.....................


Γι' αυτο ειμαστε εδω ... :D


:smokin: :beer: :wave2:

mixanobio$
28/12/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Άνοιξα, λοιπόν, το κάλυμμα και με την ευκαιρία άλλαξα τον διακόπτη της νεκράς και ήταν όντως εκεί το πρόβλημα.

Τώρα είμαι πανευτυχής, καθώς μπορώ να ζεσταίνω τη μηχανούλα μου στο stand, μέχρι να φορέσω όλη την πανοπλία! Ευχαριστώ!!!


Telika ti sou eixe xalasei file ? ti allajes? ti kostos eixe?

Xronia polla! :) Eisai etoimos gia marocco?

crs-k
28/12/2005, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
Telika ti sou eixe xalasei file ? ti allajes? ti kostos eixe?

Xronia polla! :) Eisai etoimos gia marocco?


Ειπαμε ρε ...
Την βαλβιδα της νεκρας αλλαξε ... :wacko:

Ποσο εχει ΔΕΝ θυμαμαι, αλλα ειναι κατι φτηνο ... :rolleyes:

afrotwin
28/12/2005, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
re pedia ke ego malakas ime ala an me pernate sto maroko mpori na alaza:wacko:

episis den exo mixanaki ala 8avmazo ta africa ta proskino ke goustaro na er8o mazi sas mono gia na ta vlepo

an me parete mazi 8a sas xrisimefso se polous tomis:winka:

filaraki xalarose ligo 8a doume ti 8a gini gia tin periptosi sou...
ala gia kalo ke gia kako den ksirizis ke ton k0l0 sou...
:rotflmao: :rotflmao:

bartlal
28/12/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
Telika ti sou eixe xalasei file ? ti allajes? ti kostos eixe?

Xronia polla! :) Eisai etoimos gia marocco?

καλα ρε συ, οποιος διορθωνει κατι στην μηχανη του πρεπει να φευγει σουμπιντος για Μαροκκο??? :lol: :rotflmao:

mixanobio$
28/12/2005, 12:48
pare to bartali soy.... esy gia na er8eis marocco prepei na se pame me aeroplano k thn mhxanh sou na einai hdh ekei!!!


Thn Africa twin 8a thn paw sthn Africa me mena epanw.... esy mono se photos 8a eisai ekei!!!!

Se prokalw... mporeis? ;)

Den 8a eimaste mono oi 2 mas me africa... :) se peirazei ean 8a einai k o furious? den 8a sthn leei kanenas don't worry!!!


;)

bartlal
28/12/2005, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanobio$
pare to bartali soy.... esy gia na er8eis marocco prepei na se pame me aeroplano k thn mhxanh sou na einai hdh ekei!!!


Thn Africa twin 8a thn paw sthn Africa me mena epanw.... esy mono se photos 8a eisai ekei!!!!

Se prokalw... mporeis? ;)

Den 8a eimaste mono oi 2 mas me africa... :) se peirazei ean 8a einai k o furious? den 8a sthn leei kanenas don't worry!!!


;)

ρε καμενε, σου ειπε κανενας οτι τα ξυνω μεχρι αιματος ολο το χειμωνα και δεν εχω τι να κανω, και ακριβως για αυτο θα βγαλω τα σωθικα μου τρεχοντας το καλοκαιρι απο ηπειρο σε ηπειρο (αντε και λιγη θεσσαλια...)? τα καλοκαιρια τα εχω ΓΙΑ ΜΠΥΡΕΣ, ΑΡΑΧΤΟΣ στην παραλια και να λιωνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στην ακινησια, μεχρι να αραχνιαζω πριν ξαναγυρισω στο καμινι.
τωρα εσυ, αμα γουσταρεις και δεν βλεπεις τιποτα αλλο καλυτερο να κανεις, πηγαινε και στο Πεκινο ή κολυμπωντας με την μηχανη μεχρι το Περου... αυτα! :winka: :beer: :beer: :wave2:

derd
29/06/2007, 11:43
Sorry που το 'ξεθαβω' αυτο αλλα εχω μια ερωτηση.. Οταν βγαινει ο διακοπτης της νεκρας τρεχει λαδι?

DimChios
29/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Sorry που το 'ξεθαβω' αυτο αλλα εχω μια ερωτηση.. Οταν βγαινει ο διακοπτης της νεκρας τρεχει λαδι?


Όχι, καμμια σχέση!

:wave2:

derd
29/06/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Όχι, καμμια σχέση!

:wave2:

thanks θα το αλλαξω συντομα τοτες.. :winka:

DimChios
29/06/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
thanks θα το αλλαξω συντομα τοτες.. :winka:



Kι αν θυμάμαι καλά... :rolleyes:

19 ευρώ είχα δώσει εγώ!

:wave2: