PDA

View Full Version : Απώλεια πίεσης στη μανέτα φρένου σε λακούβα. (abs)



George_Sp
09/03/2014, 16:32
Καλησπέρα σε όλους.

Η ερώτησή μου είναι απλή και αν και έχω διαβάσει διάφορα στο ίντερνετ θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λιγάκι και εδώ.

Το σενάριο λέει το εξής:
Θέλουμε να φρενάρουμε με τη μηχανή που διαθέτει abs και στο δρόμο υπάρχει λακούβα, σαμαράκι. Δυνατότητα ελιγμού ΔΕΝ υπάρχει και το φρενάρισμα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αναγκαστικά πατώντας πάνω στην λακούβα ή το σαμαράκι. Το φυσιολογικό είναι να υπάρχει απώλεια πρόσφυσης και η μανέτα να κλοτσάει λόγω abs. Γνωρίζω οτι το ιδανικό είναι να μην φρενάρουμε όταν ο τροχός περνάει πάνω από λακούβα ή σαμαράκι, τί άλλο μπορεί να γίνει όμως;

Αυτό το κλώτσημα πρέπει να οδηγήσει αποτρεπτικά ωστέ να χαλαρώσουμε τη δύναμη στη μανέτα ώστε να έρθει η πρόσφυση γρηγορότερα και να προσπαθήσουμε νέο φρενάρισμα ή να πιέσουμε περισσότερο αφήνοντας το abs να κάνει τη δουλειά του;

Σας παρακαλώ ας αφήσουμε στην άκρη την συζήτηση περί ελιγμού,αποφυγή και ας επικεντρωθούμε μόνο στο τί κάνουμε με τη μανέτα.

cosgili
09/03/2014, 17:03
Καλησπέρα σε όλους.

Η ερώτησή μου είναι απλή και αν και έχω διαβάσει διάφορα στο ίντερνετ θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λιγάκι και εδώ.

Το σενάριο λέει το εξής:
Θέλουμε να φρενάρουμε με τη μηχανή που διαθέτει abs και στο δρόμο υπάρχει λακούβα, σαμαράκι. Δυνατότητα ελιγμού ΔΕΝ υπάρχει και το φρενάρισμα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει αναγκαστικά πατώντας πάνω στην λακούβα ή το σαμαράκι. Το φυσιολογικό είναι να υπάρχει απώλεια πρόσφυσης και η μανέτα να κλοτσάει λόγω abs. Γνωρίζω οτι το ιδανικό είναι να μην φρενάρουμε όταν ο τροχός περνάει πάνω από λακούβα ή σαμαράκι, τί άλλο μπορεί να γίνει όμως;

Αυτό το κλώτσημα πρέπει να οδηγήσει αποτρεπτικά ωστέ να χαλαρώσουμε τη δύναμη στη μανέτα ώστε να έρθει η πρόσφυση γρηγορότερα και να προσπαθήσουμε νέο φρενάρισμα ή να πιέσουμε περισσότερο αφήνοντας το abs να κάνει τη δουλειά του;

Σας παρακαλώ ας αφήσουμε στην άκρη την συζήτηση περί ελιγμού,αποφυγή και ας επικεντρωθούμε μόνο στο τί κάνουμε με τη μανέτα.

Από τη στιγμή που έχεις ABS το αφήνεις να κάνεις τη δουλειά του συνεχίζοντας να πιέζεις τη μανέτα.
Αν ΔΕΝ είχες θα αμόλαγες στιγμιαία το φρένο περνώντας από τη λακούβα και θα το έπιανες ξανά αμέσως μετά για να ξαναβρείς πρόσφυση.:wave2:

Bradipous
09/03/2014, 17:09
Ειτε εχει ειτε δεν εχει abs δεν θα πρεπει να αφησει το φρενο την στιγμη που περναει απο την λακουβα για να μην παρει τη ροδα κολαρο ;

nikos_abel
09/03/2014, 17:12
Από συνήθεια με το αυτοκίνητο, όταν πέφτω σε λακκούβα no matter what αφήνω τα φρένα στιγμιαία για να μην στρεσάρω το μπροστινό σύστημα.
Τώρα αν είναι να στουκάρω φυσικά και θα πατήσω μέχρι να γλιτώσω το κακό.

amyroukai
09/03/2014, 17:52
Το ζήτημα είναι να μπορεί η ανάρτηση να κανει τη δουλειά της και το φρένο τη δική του. Θεωρητικά πρέπει να μην πέσεις στο σαμάρι με τα φρένα γιατί ήδη θα έχεις συμπιεσει την ανάρτηση εμπρός, πιθανώς να την τερματίσει το σαμάρι, πάντως την βγαζεις εκτός ιδανικού πεδίου λειτουργίας, που είναι το μεσαίο 1/3 αυτής. Αν δεν φρεναρεις δυνατά και αν εχεις σωστά ρυθμισμένο το μπροστινό (σπάνιο) τοτε ίσως να μην πάθει αμόκ το abs αφού η ρόδα θα μπορεί να ακολουθήσει το δρόμο.

Γενικά θα έλεγα, φρένο μέχρι όσο πιό κοντά στο σαμάρι, ανεβασμα-κατεβασμα, μόλις έρθει το πηρούνι στην θέση ισορροπίας ξανά φρένο.

vassat
09/03/2014, 19:06
Ιδανικά,
το πάτημα της μανέττας θα πρέπει να είναι τόσο, όσο να μην ενεργοποιηθεί το ABS.
Από την στιγμή που ενεργοποιηθεί το ABS σημαίνει ότι η απόσταση φρεναρίσματος θα μεγαλώσει -ανοίγει η δαγκάνα(ες) για τον όποιο μικροχρόνο- .
Τώρα, εφόσον έχει ενεργοποιηθεί το ABS, θα έλεγα η αντίδραση εξαρτάται από την γενιά του συστήματος και το πόσο αποτελεσματικό είναι. Γενικά τα τελευταίας γενιάς διαχειρίζονται πολύ καλά αυτού το είδους τις καταστάσεις, οπότε πάτημα τέρμα την μανέττα.
Θυμάμαι παλαιότερα -με αυτοκίνητο- με ABS της δεκαετίας του 90 κατεβαίνοντας την Φραντζή με κατσαρό οδόστρωμα στο τἐλος της, αποφάσισα ότι το πορτοκαλί δεν με έφτανε, τσαρουχώνοντας το ποδόφρενο, ανάγκασα αυτούς με το πράσινο να κάνουν μικρό-ελιγμό για να με αποφύγουν... σταμάτησα μετά το φανἀρι. Το δοκίμασα ξανά με αντίστοιχες ταχύτητες και διαπίστωσα ότι χαλαρώνοντας την πίεση στο φρένο σταματούσα έγκαιρα.
/ Β

gior-gos
09/03/2014, 19:33
Εγω αφηνω στιγμιαια τα φρενα και χαλαρωνω τα χερια στο τιμονι για να μη μπιστιξει το μπροστινο και αν προλαβω σηκωνομαι λιγο απο τη σελα.

Δεν μου αρεσει η αισθηση της μηχανης οταν ενεργοποιειται το abs και γι αυτο αν μπορω το αποφευγω (προσπαθω δηλαδη να πατησω τα φρενα τοσο ωστε να μην ενεργοποιηθει το abs) αλλα ενοψει σαμαρακιου λακουβας κτλ το κυριο μελημα μου ειναι να μην μπιστιξει το μπροστινο και αρχισει το τιμονι τα δικα του..

taisteal
09/03/2014, 19:35
Εγω που τα σαμαρακια και τις λακκουβες τα περναω με γκαζι μαλλον θελω μαθηματα

:lol::lol::lol:

George_Sp
09/03/2014, 20:11
Εγω που τα σαμαρακια και τις λακκουβες τα περναω με γκαζι μαλλον θελω μαθηματα

:lol::lol::lol:


Παρακαλώ μην ξεφεύγουμε. Μιλάω σε περίπτωση που πρέπει να επιβραδύνουμε γιατί πρέπει να σταματήσουμε. :beer:

taisteal
09/03/2014, 20:22
:a15:

Βασικα εγω αφηνω την μανετα,ειτε οδηγω μηχανακι χωρις abs,ειτε με,γιατι βυθιζεται το μπροστινο και το χανεις,
οποτε φρεναρω και αφηνω την μανετα πριν το σαμαρακι η την λακκουβα.

gior-gos
09/03/2014, 20:26
Εγω που τα σαμαρακια και τις λακκουβες τα περναω με γκαζι μαλλον θελω μαθηματα

:lol::lol::lol:

:wave2:

Το καλυτερο ειναι γκαζι και σουζα :vroum: :beer:

gior-gos
09/03/2014, 20:27
Παρακαλώ μην ξεφεύγουμε. Μιλάω σε περίπτωση που πρέπει να επιβραδύνουμε γιατί πρέπει να σταματήσουμε. :beer:

Ωπ, sorry George :beer:

dimzan
09/03/2014, 20:42
αυτο ακριβως που περιγραφεις το εχω δοκιμασει σε πλαστικο σαμαρακι πολλες φορες. η προσφυση στο συγκεκριμενο σαμαρακι ειναι παντα μικροτερη και ειναι σχετικα πλατυ και οχι κατακορυφο.

επειδη περναω συχνα απο αυτο το σημειο δοκιμαζω το abs (σε bandit k8) να δω πως θα αντιδρασει. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μου τιναζει τη μανετα για οση ωρα ειναι η μπροστινη ροδα πανω στο σαμαρακι, αρα και εχει λιγοτερη προσφυση, και μετα πιανει αμεσως κανονικα. Το ποσο αμεσως δε μπορω να στο πω σε νουμερο, δηλαδη τοση αποσταση μετα το κατεβασμα της ροδας απο το σαμαρακι, αλλα οταν προσπαθησα να αφησω τη μανετα πριν και πανω στο σαμαρακι, και να πατησω φρενο ξανα σταματουσα σε μεγαλυτερη αποσταση.

στην περιπτωση που η ροδα αναπηδησει ειχε εχεις abs ειτε οχι δεν εχει νοημα να πατησεις φρενο οσο η ροδα ειναι στον αερα ή εχει πολυ χαμηλη προσφυση. Αν πατησεις φρενο στον αερα με abs θα σου τιναξει τη μανετα οσο εινια στον αερα και μετα θα πιασει κανονικα.

εαν παλι πλησιαζεις φρεναριστος σε λακουβα ή σαμαρακι καλο ειναι να αφησεις το φρενο πριν το σαμαρακι για να μην τερματισεις την αναρτηση. Αλλα και φρεναριστος να πεσεις σε λακουβα το abs δεν αντιδρα περιεργα. Σε εμενα τουλαχιστο μυο χει τυχει σε σκατοδρομο της Αθηνας να πεσω φρεναριστος σε λακουβαρα ΝΑ . Προφανως τερματισε καικοπανησε η μπροστινη αναρτηση , όμως το abs με φρεναρε σωστα. Επισης, μια φορα που εφυγα στα χορτα (πλαϊνο διπλα απ την ασφαλτο) με 130+χλμ, και προφανως μιλαμε για ανωμαλο εδαφος με λακουβες και σαμαρια και πετρες, το abs δουλεψε υπερωριες οσο παταγα τερμα τη μανετα και το πεταλ. Ειναι θαυμα που ζω, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση. Η υποθεση ειανι τοι δεν εχω και κανα μηχανακι με τρομερα φρενα ή κανα σουπερ εξελιγμενο abs, ομως διαπιστωσα απο πρωτο χερι οτι μια χαρα δουλευει ακομα και σε ακραιες συνθηκες.

Κοινως, αμα εχεις abs, τα πατας ολα τερμα και εισαι οκ.

ego_o_idios
09/03/2014, 20:49
vlepis oti ta politismena proionta ine gia politismenous topous stin elada me tous xalia dromous pou pantou ise se idiki diadromi ta ABS ine axrista opote ke ta ksilonis i den ta agorazis stin lakouva panta anigoume gkazi ke travame timoni mpros ta piso gia na perasi o mprostinos troxos oso ginete ston aera to freno ine katastrofiko se poles periptosis

ke gia ton piso troxo sikonoume kolo apo tin sela gia na min epivarinoume ton gdoupo...

George_Sp
09/03/2014, 20:55
αυτο ακριβως που περιγραφεις το εχω δοκιμασει σε πλαστικο σαμαρακι πολλες φορες. η προσφυση στο συγκεκριμενο σαμαρακι ειναι παντα μικροτερη και ειναι σχετικα πλατυ και οχι κατακορυφο.

επειδη περναω συχνα απο αυτο το σημειο δοκιμαζω το abs (σε bandit k8) να δω πως θα αντιδρασει. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μου τιναζει τη μανετα για οση ωρα ειναι η μπροστινη ροδα πανω στο σαμαρακι, αρα και εχει λιγοτερη προσφυση, και μετα πιανει αμεσως κανονικα. Το ποσο αμεσως δε μπορω να στο πω σε νουμερο, δηλαδη τοση αποσταση μετα το κατεβασμα της ροδας απο το σαμαρακι, αλλα οταν προσπαθησα να αφησω τη μανετα πριν και πανω στο σαμαρακι, και να πατησω φρενο ξανα σταματουσα σε μεγαλυτερη αποσταση.

στην περιπτωση που η ροδα αναπηδησει ειχε εχεις abs ειτε οχι δεν εχει νοημα να πατησεις φρενο οσο η ροδα ειναι στον αερα ή εχει πολυ χαμηλη προσφυση. Αν πατησεις φρενο στον αερα με abs θα σου τιναξει τη μανετα οσο εινια στον αερα και μετα θα πιασει κανονικα.

εαν παλι πλησιαζεις φρεναριστος σε λακουβα ή σαμαρακι καλο ειναι να αφησεις το φρενο πριν το σαμαρακι για να μην τερματισεις την αναρτηση. Αλλα και φρεναριστος να πεσεις σε λακουβα το abs δεν αντιδρα περιεργα. Σε εμενα τουλαχιστο μυο χει τυχει σε σκατοδρομο της Αθηνας να πεσω φρεναριστος σε λακουβαρα ΝΑ . Προφανως τερματισε καικοπανησε η μπροστινη αναρτηση , όμως το abs με φρεναρε σωστα. Επισης, μια φορα που εφυγα στα χορτα (πλαϊνο διπλα απ την ασφαλτο) με 130+χλμ, και προφανως μιλαμε για ανωμαλο εδαφος με λακουβες και σαμαρια και πετρες, το abs δουλεψε υπερωριες οσο παταγα τερμα τη μανετα και το πεταλ. Ειναι θαυμα που ζω, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση. Η υποθεση ειανι τοι δεν εχω και κανα μηχανακι με τρομερα φρενα ή κανα σουπερ εξελιγμενο abs, ομως διαπιστωσα απο πρωτο χερι οτι μια χαρα δουλευει ακομα και σε ακραιες συνθηκες.

Κοινως, αμα εχεις abs, τα πατας ολα τερμα και εισαι οκ.

περιεκτικότατος και με πολλά διαφορετικά παραδείγματα. τσάκω μια μπυρίτσα :beer: :D

gior-gos
09/03/2014, 21:31
Κοινως, αμα εχεις abs, τα πατας ολα τερμα και εισαι οκ.

Εδω νομιζω οτι εχει να κανει με τη γενια του συστηματος οπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω, οπως και με τη μοναδα την ιδια.

Σε καποιες μοτοσυκλετες, επεμβαινει το abs, και ο αναβατης δεν το καταλαβαινει καν.
Σε καποιες αλλες, φρεναρεις, και απο μεσα σου παρακαλας να μην επεμβει..

Οπότε, γνωριζοντας τη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας μας οταν επεμβαινει το abs, χρησημοποιουμε αναλογα και τα φρενα μας.

:beer: