PDA

View Full Version : Χιούμορ & θρησκείες



Σελίδες : 1 [2]

AristidisZ
10/03/2014, 21:04
συγνώμη που χαλάω τη σούπα, αλλά τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα thread για το έγκλημα που συντελέστηκε εχτές στην Τούμπα ;

Billymuse
10/03/2014, 21:06
συγνώμη που χαλάω τη σούπα, αλλά τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα thread για το έγκλημα που συντελέστηκε εχτές στην Τούμπα ;

Πιο έγκλημα το οτι ο ολυμπιακός έκανε μια φάση σε όλο τον αγώνα?
Μη μου πεις για την μπουνια φίλε,γιατί οταν το Εκανε ο καρεμπέ στον Οκκά τον είχατε για θεό..
επιστροφή στα της θρησκείας ΣΑΣ

vaska
10/03/2014, 21:07
Να μιλησω και εγω
Λοιπον παμπολες φορες εχω δει και εχω γκρινιαξει για τις κατα τ αλλα<αστειες>φωτο
Που κοροιδευουν τα θεια επανειλημενα
Και δεν εινσι οτι κοριιδευεις εναν κουνιστο ρασοφορο η τον αλλον που τα παιρνει
Εδω μιλαμε για διακωμωδηση της εικονας του ΧΡΙΣΤΟΥ του ΣΤΑΥΡΟΥ και αλλων συμβολων της θρησκειας μας
Η θρησκεια η Εκκλησια σας χλευασε ποτε?γιατι το κανετε?
Σας εβρισε ποτε?γιατι την βριζεται?
Αναφερθηκε αρνητικα απεναντι σας?
Γιατι το κανετε?
Τα μονα αστεια-φωτο εδω μεσα στο αναλογο θεμα ειναι εναντιον της θρησκειας
Εισαστε αθεοι?
Υλιστες?σατανιστες?βουδιστες?χιλιαστες?
Μαγκια σας
Διατυμπανιστε το
Αλλα μην υβριζεται αυτι που καποιοι πιστευουν και δεν σας ενοχλουν
Και η θρησκεια δεν ειναι ο ολυμπιακος ο παοκ η αεκ κλπ
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα
Λαθη απο την μερια της θρησκειας γινονται οπου ενεπλακη ο ανθρωπινος παραγοντας
Επιλεξτε αλλο θεμα και αντικειμενο
Η πειτε καπου με ομοιους σας
Δεν ειμαι θρησκος
Ειμαι θρησκευομενος
Δεν εχω προβλημα με κανεναν που πιστευει αλλου να κατσω να μιλησω να φαω να βγω εξω
Αλλα οθ κοκκινες γραμμες ειναι για να μην τις περναμε εκατερωθεν
Εδω και πολλα χρονια δεν σε κανουν με το ζορι χριστιανο
Γνωριζω ατομα που παντρευτηκαν με πολιτικο
Που εδωσαν μονοι τους ονοματα στα παιδια και περναμε μια χαρα οταν βρισκομαστε δεν προσπαθω να τον.πεισω για τιποτα ουτε και αυτος
Δεν το βριζω δεν τον κοροιδευω και τουμπαλιν
Ο καθενας ειναι κυριος του κωλου του
Αν σε καποιον την βρισκει με τις χαρες του κωλου του με γεια του και χαρα του
Δεν θα με πεισει οτι εγω ειμαθ στραβος αν ο δικος του γιαλος εχει στραβωσει προ πολλου και στραβα αρμενιζει
Οπως δεν φοβαμαι που ΕΛΛΗΝΑΣ ετσι δεν φοβαμαι που ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Και οταν κοροιδευουν την πατριδα και την πιστη μου θα αντιδραω


Είναι όλο το ποστάκι θέμα προς συζήτηση αλλά επί προσωπικού κι όχι προστα σ' ένα k/b και σ' ένα monitor. Θέλει πολλή και μακριά κουβέντα το πως είναι δυνατόν κάτι που εγώ δεν πιστεύω (πχ Χριστός, Σταυρός) και δεν τα θεωρώ "σύμβολα" μιας Θρησκείας, αν τα διακομωδήσω να θεωρηθεί ότι βάλω κατά του Χριστιανισμού. Στην θέση Χριστός Σταυρός Χριστιανισμός, βάλε όποια σύμβολα της όποιας θρησκείας εσύ θέλεις.
Γιατί να επιλέξω άλλο αντικείμενο ή ποιοι είναι οι όμοιοί μου με τους οποίους μπορώ να κάτσω να τα πω?? Και ποιος είσαι εσύ ο Χ θρήσκος που θα μου επιβάλει τι μπορώ και τι δεν μπορώ να πω ???? (δεν μιλάω προσωπικά για σένα).

Είναι πολλά που πρέπει να κουβεντιαστούν και μακάρι να μας δοθεί η ευκαιρία ανάμεσα σε καφέδες τσίπουρα και τσιγάρα να τα πούμε!

Bradipous
10/03/2014, 21:09
συγνώμη που χαλάω τη σούπα, αλλά τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα thread για το έγκλημα που συντελέστηκε εχτές στην Τούμπα ;

Σε παρακαλω μην αναρτεις ποστακια πορνο σε θεμα θρησκευτικου περιεχομενου! :mad:

:bawl:

VASOS
10/03/2014, 21:12
συγνώμη που χαλάω τη σούπα, αλλά τι θα λέγατε να ανοίγαμε ένα thread για το έγκλημα που συντελέστηκε εχτές στην Τούμπα ;

ξύλο ξύλο στον πουσταρά το θρήνο αυτό έγινε. Πού το έγκλημα ρε μάστορα?

AristidisZ
10/03/2014, 21:16
Πιο έγκλημα το οτι ο ολυμπιακός έκανε μια φάση σε όλο τον αγώνα?
Μη μου πεις για την μπουνια φίλε,γιατί οταν το Εκανε ο καρεμπέ στον Οκκά τον είχατε για θεό..
επιστροφή στα της θρησκείας ΣΑΣ

φυσικά, αλλά την κόκκινη την έφαγε

θρησκείας μας ;

εγώ φίλε έχω συλλεκτικό κομμάτι, δε τη δίνω πίσω με τίποτα

παραδέξου ότι ζηλεύεις

311600



Σε παρακαλω μην αναρτεις ποστακια πορνο σε θεμα θρησκευτικου περιεχομενου! :mad:

:bawl:

AristidisZ
10/03/2014, 21:17
ξύλο ξύλο στον πουσταρά το θρήνο αυτό έγινε. Πού το έγκλημα ρε μάστορα?

hold your horses, δεν έχω σκοπό να προκαλέσω κλείδωμα (ακόμα)

Billymuse
10/03/2014, 21:18
φυσικά, αλλά την κόκκινη την έφαγε

θρησκείας μας ;

εγώ φίλε έχω συλλεκτικό κομμάτι, δε τη δίνω πίσω με τίποτα

παραδέξου ότι ζηλεύεις

311600

Την ηλικία ξέχασες να κρύψεις μπάρμπα :lol:

AristidisZ
10/03/2014, 21:19
Την ηλικία ξέχασες να κρύψεις μπάρμπα :lol:

την έχω στο προφίλ μου ρε μπαγλαμά :moutza:
:beer:

IRA57
10/03/2014, 21:24
Αν η σατυρα στοχευει καθολικους χριστιανους (δλδ αιρετικους=οξω απ'οδω) ημαστε οκ? :D

Billymuse
10/03/2014, 21:27
Αν η σατυρα στοχευει καθολικους χριστιανους (δλδ αιρετικους=οξω απ'οδω) ημαστε οκ? :D

Εκει να δείς υλικό που έχω για ποστ :smokin:

VASOS
10/03/2014, 21:27
απειλή είναι αυτό? μετά το έγκλημα η τιμωρία? στο σπίτι του κρεμασμένου...δικό σου :wave2:

VASOS
10/03/2014, 21:30
ρε μαλάκες δεν το γυρνάτε σε γκόμενες και ναρκωτικά καλύτερα που ξέρουμε όλοι ότι υπάρχουν?

IRA57
10/03/2014, 21:32
Υπάρχουν όμως οι αντιολυμπιακοί :D

Αυτό δεν το ήξερα. Που γράφομαι; Ποσαδιστές με χάσατε, βρήκα ΤΟ καλύτερο σπίτι!!!!!

τοτε δηλωνω αντιγκολφιστης :P :P :P

http://www.jedichurch.org/


Θεικο! :beer:


Οξύμωρο :lol:

XAXAXAXAXAXA

SHOOTER045
10/03/2014, 22:24
Είναι όλο το ποστάκι θέμα προς συζήτηση αλλά επί προσωπικού κι όχι προστα σ' ένα k/b και σ' ένα monitor. Θέλει πολλή και μακριά κουβέντα το πως είναι δυνατόν κάτι που εγώ δεν πιστεύω (πχ Χριστός, Σταυρός) και δεν τα θεωρώ "σύμβολα" μιας Θρησκείας, αν τα διακομωδήσω να θεωρηθεί ότι βάλω κατά του Χριστιανισμού. Στην θέση Χριστός Σταυρός Χριστιανισμός, βάλε όποια σύμβολα της όποιας θρησκείας εσύ θέλεις.
Γιατί να επιλέξω άλλο αντικείμενο ή ποιοι είναι οι όμοιοί μου με τους οποίους μπορώ να κάτσω να τα πω?? Και ποιος είσαι εσύ ο Χ θρήσκος που θα μου επιβάλει τι μπορώ και τι δεν μπορώ να πω ???? (δεν μιλάω προσωπικά για σένα).

Είναι πολλά που πρέπει να κουβεντιαστούν και μακάρι να μας δοθεί η ευκαιρία ανάμεσα σε καφέδες τσίπουρα και τσιγάρα να τα πούμε!
Σιγα στους καφεδες και τα τσιπουρα μην δωσουμε αφορμη να χαλαστουμε με τετοια
Εγω οχι παντως

BLiTzER
10/03/2014, 22:45
Mμμ οκ, αφού θέλετε να το συζητήσουμε :)


Και δεν εινσι οτι κοριιδευεις εναν κουνιστο ρασοφορο η τον αλλον που τα παιρνει
Εδω μιλαμε για διακωμωδηση της εικονας του ΧΡΙΣΤΟΥ του ΣΤΑΥΡΟΥ και αλλων συμβολων της θρησκειας μας

Της θρησκείας ΣΑΣ. Για μένα είναι σύμβολα, ζωγραφιές, όπως το σήμα της Hyundai και οι ζωγραφιές της μικρής ξαδερφούλας μου του νηπιαγωγείου. Έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αξία. Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημά σου. Δεν είναι κάποια παγκόσμια σταθερά που εμπνέει τον σεβασμό ο χριστιανισμός. Σίγουρα δεν έχει κερδίσει τον δικό μου, κάθε άλλο :)


Η θρησκεια η Εκκλησια σας χλευασε ποτε?γιατι το κανετε?
Σας εβρισε ποτε?γιατι την βριζεται?
Αναφερθηκε αρνητικα απεναντι σας?
Γιατι το κανετε?
Τα μονα αστεια-φωτο εδω μεσα στο αναλογο θεμα ειναι εναντιον της θρησκειας
Εισαστε αθεοι?
Υλιστες?σατανιστες?βουδιστες?χιλιαστες?
Μαγκια σας
Διατυμπανιστε το
Αλλα μην υβριζεται αυτι που καποιοι πιστευουν και δεν σας ενοχλουν

Αλήθεια; Μιλάμε για την ίδια θρησκεία που σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ με το έτσι θέλω από τη στιγμή που πρωτοανοίγεις τα μάτια σου; Μιλάμε για την ίδια θρησκεία, η οποία σου βιάζει το μυαλό και τη συνείδηση από την πρώτη τάξη του σχολείου; Που σε γεμίζει τύψεις και ενοχές; Την ίδια θρησκεία που από μικρό, αθώο παιδί σου μαθαίνει να ακολουθείς τους σκοταδιστικούς χριστιανικούς κανόνες, αλλιώς θα γίνεις κακός σατανιστής και θα καείς στην κόλαση; Που σου μαθαίνει να γυρνάς την πλάτη σε αλλόθρησκους; Δε χρειάζεται να συνεχίσω, νομίζω. Στην ίδια χώρα μεγαλώσαμε, είσαι σίγουρος;

ΠΟΤΕ δε "βρίζω", όπως το εννοείς. Δεν είμαι ουρακοτάγκος. Κατακρίνω όσους κράζουν απλά για να κράξουν, σαν βάρβαροι και ντρέπομαι αν έχουμε τα ίδια πιστεύω, ακριβώς επειδή δίνουν πάτημα στους θρήσκους. Λατρεύω τη συζήτηση και, πίστεψέ με, έχω πολύ δυνατές απόψεις σε κάποια θέματα και κατέχω αρκετά καλά τη γλώσσα μας, ώστε να μπορώ να επιχειρηματολογήσω, χωρίς να χρειάζεται να καταφύγω σε μπινελίκια και χαστούκια.


Και η θρησκεια δεν ειναι ο ολυμπιακος ο παοκ η αεκ κλπ
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα
Λαθη απο την μερια της θρησκειας γινονται οπου ενεπλακη ο ανθρωπινος παραγοντας

Γιατί δεν είναι άξια λογοκρισίας τα πρώτα; Δώσε μου ΕΝΑ καλό λόγο, που δεν έχει εφαρμογή και στις θρησκείες και πάω πάσο. Επίσης, τι εννοείς "όπου ενεπλάκη ο ανθρώπινος παράγοντας"; Ποιος άλλος θα μπορούσε να εμπλακεί, οι εξωγήινοι;


Επιλεξτε αλλο θεμα και αντικειμενο
Η πειτε καπου με ομοιους σας
Δεν ειμαι θρησκος
Ειμαι θρησκευομενος
Δεν εχω προβλημα με κανεναν που πιστευει αλλου να κατσω να μιλησω να φαω να βγω εξω
Αλλα οθ κοκκινες γραμμες ειναι για να μην τις περναμε εκατερωθεν

Πολλοί φίλοι μου είναι θρησκευόμενοι. Όσο δεν το διατυμπανίζουν με αυτόν τον τραγικό τρόπο που το κάνουν οι χριστιανοί, είμαι οκ, φυσικά. Αν τους ξεφύγει κάτι, όμως, θα το προσέξω. Πιθανότατα θα σχολιάσω. Κανείς σκεπτόμενος άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται να κράζει χριστιανούς 24/7, έχουμε πολύ καλύτερες δουλειές να κάνουμε. Αλλά όσο προσβλητικό είναι για εσάς να περπατάμε στο δρόμο και να βρίζουμε παναγίες, άλλο τόσο είναι για εμάς και τη νοημοσύνη μας να βλέπουμε ανθρώπους να εκφράζονται θρησκευτικώς εν δήμω.


Εδω και πολλα χρονια δεν σε κανουν με το ζορι χριστιανο
Γνωριζω ατομα που παντρευτηκαν με πολιτικο
Που εδωσαν μονοι τους ονοματα στα παιδια και περναμε μια χαρα οταν βρισκομαστε δεν προσπαθω να τον.πεισω για τιποτα ουτε και αυτος

Γελάω με αυτό. Δε θα σχολιάσω καν. Αν και όντως είναι καλύτερα τα τελευταία χρόνια, αλλά απέχουμε πολύ σαν χώρα από το "δε σε κάνουν με το ζόρι".


Οπως δεν φοβαμαι που ΕΛΛΗΝΑΣ ετσι δεν φοβαμαι που ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Και οταν κοροιδευουν την πατριδα και την πιστη μου θα αντιδραω

Και πολύ καλά θα κάνεις. Aλλά μη συγκρίνεις το "Έλληνας" με το "χριστιανός ορθόδοξος", όπως δε θέλεις να συγκρίνουν ομάδες με θρησκείες. Είναι προσβλητικό σε τόσα επίπεδα, που δε μπορώ να περιγράψω καν.

Να τονίσω εδώ ότι είμαι παραπάνω από οκ με ανθρώπους που πιστεύουν, επειδή ΟΝΤΩΣ πιστεύουν κι όχι επειδή έτσι τους έχουν μάθει. Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, ασφαλέστερος, σου δίνει νόημα, σε κάνει ευτυχισμένο, το ΕΝΘΑΡΡΥΝΩ κιόλας να πιστεύεις σε κάποιο θεό. Απλά κράτα το για τον εαυτό σου. Κανείς δεν ενδιαφέρεται.

311608

akis_trevor
10/03/2014, 22:51
το εχω ξαναπει σε καποιο θεμα,πιστευω στον θεο,απεχθανομαι την εκκλησια και αυτους που την αποτελουν.
καποιες θρησκειες το παρατραβανε το θεμα(βλεπε μουσουλμανους με αυτομαστιγωμα κλπ).και εκει,ναι μπορει να εχω πει οτι ειναι βλακες που το κανουν αυτο γιατι υποτιθεται οτι ο θεος(στην οποια του μορφη) προαγει το καλο και το αγνο,τι μαστιγια και βασανιστηρια μου λες;
τεσπα,ειναι πολυ μπερδεμα το θεμα,οποτε θα πω κατι και θα σας αφησω καμια μερα ακομα μεχρι να κλειδωθει να ησυχασουμε..
ας πιστευει ο καθενας οτι θεωρει σωστο,δεν χρειαζεται να προσβαλλει τον αλλον.να κανει καποιος χιουμορ σε λογικα πλαισια και χωρις να το χοντραινει,νομιζω αν ο αλλος παρεξηγηθει ειναι κομπλεξικος.οχι στην θρησκεια μονο,σε ολα.
ξεκολλατε,τρωγομαστε μεταξυ μας για π@π@ριες αντι να κανουμε κατι της προκοπης....:wave2:

BLiTzER
10/03/2014, 22:55
γιατι υποτιθεται οτι ο θεος(στην οποια του μορφη) προαγει το καλο και το αγνο,τι μαστιγια και βασανιστηρια μου λες;

Δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με τις χριστιανικές γραφές, ε; Θα χαρείς να μάθεις για τον θεό της εκδίκησης και της τιμωρίας που είναι ο θεός των χριστιανών.

McTalas
10/03/2014, 22:57
Οταν τελειωσετε καντε μου ενα ρεζουμε γιατι δεν εχω καταλαβει τιποτα και βαριέμαι. ..

akis_trevor
10/03/2014, 22:59
Δεν έχεις ασχοληθεί πολύ με τις χριστιανικές γραφές, ε; Θα χαρείς να μάθεις για τον θεό της εκδίκησης και της τιμωρίας που είναι ο θεός των χριστιανών.

οχι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα και ουτε θελω.γιαυτο εγραψα πως υποτιθεται και γιαυτο πιστευω με τον δικο μου τροπο.
κατι ακομα:μιας και ειναι και της εποχης:
νηστεια...μεγαλο κεφαλαιο...
νηστεια ειναι να μην τρως κρεας και να τα σπας στα μπουζουκια;
ειναι να τρως χταποδακι αλλα να μην πινεις γαλα;να πας στο φαστ φουντ να τσιμπησεις σαντουιτσακι με σπρινγκ ρολς;
παπαρια ειναι.να πουληθουν τα μη εμπορικα πραγματα ειναι.
γιαυτο ειπα,πολυ μπερδεμα το θεμα.

IRA57
10/03/2014, 23:01
Για ολα φταιει το 25,8069 παιδια...παρτε το χαμπαρι...
311609

SHOOTER045
10/03/2014, 23:11
Δηλαδη ρε blitzer ολοι αυτοι που κοροιδευαν και κοροιδευουν και χλευαζουν και διατυμπανιζουν οτι ειναι αθεοι η οτιδηποτε αλλο γιατι πρεπει να τους ανεχομαι εγω και ο καθενας?αυτοι ειναι αλλι ανεκδοτο δεν καταλαβα
Εγψ δεν εβρισα κανενα αθεο ουτε κοροιδεψα οπου και αν πιστευει τον καθενα

BLiTzER
10/03/2014, 23:17
Μαζί σου. Απλά το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ "κοροϊδία" και τι είναι στην πραγματικότητα. Πχ αν θεωρείς ότι σε προσβάλλει η εικόνα που πόσταρα παραπάνω, τότε ναι είσαι από εκείνους τους τύπους που θα προτιμούσαν να φιμώσουν όλους τους "άπιστους" για να μην ενοχλούνται τα άγια ματάκια τους. Υπενθυμίζω ότι από έναν τέτοιο ξεκίνησε αυτό το θέμα (δεν εννοώ τον McGyver, προφανώς). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με λογικούς, σκεπτόμενους ανθρώπους, ανεξαρτήτως θρησκείας.

Drake Ramore
10/03/2014, 23:32
Συζήτηση για θρησκείες, είτε υπέρ τους, είτε κατά τους, δεν έχουν θέση σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ.
Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν οι συντονιστές είναι να τις κόψουν μαχαίρι όχι σαν σημείο που λογοκρίνουν, αλλά σαν σημείο που δεν έχει σχέση με την θεματολογία του φόρουμ. Και αυτό δεν έχει σχέση με τους νόμους του κράτους. Δεν ξέρω πως μπήκε η ιδέα σε κάποιους ότι τα φόρουμ είναι μέρος που μπορείς να λες ότι θες, αρκεί να μην απαγορεύεται από τον νόμο του κράτους.

Από εκεί και πέρα όμως, όταν επιτρέπουν τέτοιες συζητήσεις οι συντονιστές και τις αφήνουν να φτάνουν σελίδες επί σελίδων, ας μην κόβουν επιλεκτικά σχόλια επειδή κάποιος υπερευαίσθητος φαντασιολάτρης ένιωσε να προσβάλλεται. Ή κόβεις την κουβέντα εξ αρχής, ή αφήνεις ελεύθερα όλες τις απόψεις. Όσο υπάρχει ο πιστός της BMW, του Ολυμπιακού και οι αντίθετοι τους, άλλο τόσο υπάρχει ο πιστός του σταυρού και του Χριστού και ο αντίθετος του. Για όποιον δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό, ο σταυρός έχει την ίδια σημασία με το σήμα της honda (ανάλογα πόσο βαμμένος χοντάκιας είναι) και ο Χριστός είναι μια ιστορική φιγούρα όπως ο Περικλής και ο Δαρείος.

Επιμένω ότι η σωστή λύση είναι να πάρουν τον πούλο θρησκευτικές συζητήσεις από ένα φόρουμ για μοτοσυκλέτες, και να κόβονται εξ' αρχής. Αλλά αν τελικά αφήνονται, ας κρατιούνται ίσες αποστάσεις στις απόψεις του καθενός.

IRA57
10/03/2014, 23:39
Για όποιον δεν πιστεύει στον Χριστιανισμό, ο σταυρός έχει την ίδια σημασία με το σήμα της honda (ανάλογα πόσο βαμμένος χοντάκιας είναι) και ο Χριστός είναι μια ιστορική φιγούρα όπως ο Περικλής και ο Δαρείος.



311610

Θαυμα Θαυμα!!! :priest:

Χωρις να εχει σημασια για μενα...ειναι ευκολο να αμφισβητησει κανεις το αν ηταν αληθινη ιστορικη φιγουρα ο Ιησους...(αυτο υπονοουσε το ''χμμμμ...''...χαχαχαχαχα) με μονο 2 αναφορες στο προσωπο του απο ''συγχρονους του (σχεδον)'' ιστορικους και η μια αποδεδειγμενη πλαστογραφια. Αλλα ας μην επεκταθουμε σε αυτο γιατι θα μπουμε σε αλλα χωραφια...

Drake Ramore
10/03/2014, 23:41
Ρε φίλε, τέτοια μονταζιέρα ούτε η κυβέρνηση! Ή βάλτο όπως το έγραψα ολόκληρο ή καθόλου!:p

BLiTzER
10/03/2014, 23:47
Επιμένω ότι η σωστή λύση είναι να πάρουν τον πούλο θρησκευτικές συζητήσεις από ένα φόρουμ για μοτοσυκλέτες, και να κόβονται εξ' αρχής. Αλλά αν τελικά αφήνονται, ας κρατιούνται ίσες αποστάσεις στις απόψεις του καθενός.

Συμφωνώ 100% με αυτό. Ή όλα (εντός των πλαισίων κοινής λογικής/πολιτισμένης κουβέντας) ή τίποτα. Αλλά, καλώς ή κακώς, δε μπορείς να κρατήσεις ένα φόρουμ ΤΟΣΟ εξειδικευμένο. Πιθανότατα δε θα επιζήσει, καθώς κρατά τα μέλη του σε απόσταση με αυτόν τον τρόπο. Άνθρωποι είμαστε, έχουμε ανάγκη να ξεφύγουμε λίγο, να συζητήσουμε κάτι διαφορετικό, να ακούσουμε μια αντίθετη άποψη. Νομίζω είναι το κλειδί για τη μακροζωία ενός φόρουμ.

VASOS
10/03/2014, 23:52
το πάρτι ηλιθίων συνεχίζεται με αμείωτη ένταση: τάκα τάκα τάκα τάκα

Drake Ramore
10/03/2014, 23:57
Συμφωνώ 100% με αυτό. Ή όλα (εντός των πλαισίων κοινής λογικής/πολιτισμένης κουβέντας) ή τίποτα. Αλλά, καλώς ή κακώς, δε μπορείς να κρατήσεις ένα φόρουμ ΤΟΣΟ εξειδικευμένο. Πιθανότατα δε θα επιζήσει, καθώς κρατά τα μέλη του σε απόσταση με αυτόν τον τρόπο. Άνθρωποι είμαστε, έχουμε ανάγκη να ξεφύγουμε λίγο, να συζητήσουμε κάτι διαφορετικό, να ακούσουμε μια αντίθετη άποψη. Νομίζω είναι το κλειδί για τη μακροζωία ενός φόρουμ.

Ευτυχώς δεν χρειάζεται να πάρω εγώ μια τέτοια απόφαση για το moto.gr.
Νομίζω ότι το θέμα καταλήγει πάντα στο τι φόρουμ θέλουν οι διαχειριστές. Δικό τους το μαχαίρι, δικό τους και το καρπούζι. Εμείς γνώμες πετάμε.
Θα διαφωνήσω πάντως στο ότι ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ πρέπει να ικανοποιεί και την ανάγκη μας να ξεφύγουμε λιγάκι (για το επίπεδο των θρησκευτικών ή και πολιτικών αν θες συζητήσεων). Μπορούμε να ξεφύγουμε συζητώντας ένα σωρό άλλα πράγματα που όμως δεν θα δημιουργούν προστριβές και που δεν θα είναι flame από μόνα τους. Αλλά εντάξει αυτό είναι δική μου γνώμη. Επίσης θα διαφωνήσω στο ότι ένα φόρουμ μοτοσυκλέτας δεν μπορεί να επιζήσει αν δεν γίνει καφενείο. But that's just me.:beer:

irinia
11/03/2014, 00:21
Αυτό ρε Γιώργη ομολογώ δεν το κατάλαβα κι ας προσπάθησα πολύ.

:confused::confused:











ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΩΣ...??..........ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ











Έγώ κι ό Γιώργης...........
Ρητορική βρέ ήταν ή έρώτηση,τό ίδιο κι ή άπάντηση.

VASOS
11/03/2014, 00:30
Ρεζουμέ: "O Χριστός είναι μια ιστορική φιγούρα όπως ο Περικλής και ο Δαρείος".

Αν και δεν είμαι θρήσκος μάλλον έχω πρόβλημα κατανόησης.

SHOOTER045
11/03/2014, 01:12
Μαζί σου. Απλά το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ "κοροϊδία" και τι είναι στην πραγματικότητα. Πχ αν θεωρείς ότι σε προσβάλλει η εικόνα που πόσταρα παραπάνω, τότε ναι είσαι από εκείνους τους τύπους που θα προτιμούσαν να φιμώσουν όλους τους "άπιστους" για να μην ενοχλούνται τα άγια ματάκια τους. Υπενθυμίζω ότι από έναν τέτοιο ξεκίνησε αυτό το θέμα (δεν εννοώ τον McGyver, προφανώς). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με λογικούς, σκεπτόμενους ανθρώπους, ανεξαρτήτως θρησκείας.

για ποια απ ολες τις εικονες μιλας?
δεν αντεδρασα για καμμια που δεν αξιζε
το συνεργειο γαμω το χρ.....ς?
το χερι που ριχνει το καμπαναριο?
τους παραποιημενους αγους?
ποια?
και στην τελικη υπαρχουν τοσα αλλα γιατι επιμενετε στο ιδιο τεμπο
να ασχολεισται περιπαιχτικα με την θρησκεια?
δεν πιστευετε οκ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ
μην κοροιδευεται και μην καταπατατε πραγματα που ειναι συμβολα για καποιους


ναι εχω παραπονεθει φανερα σε ενοχλητικες δημοσιευσεις so what?
αυτο τι με κανει?
σκοταδιστη?
και δεν εχω αγια ματακια
τα δικα μου μπορει να ειναι τα ποιο βρωμικα ολων εδω μεσα
και αν με την δικη σου λογικη οι σωστα λογικοι σκεπτομενοι σκεπτομενοι ανθρωποι
θα επρεπε να μην αντιδρουν σε ολα αυτα και να τα δεχονται ως εχουν
οχι φιλε
οι λογικα σκεπτομενοι ανθρωποι δεν προσπαθουν να πεισουν τους αλλους οτι εχουν αδικο και ειναι λαθος χλευαζοντας αυτο που ειναι και νιωθουν
οι λογικα σκεπτομενοι χαρασουν την πορεια τους χωρις φανφαρες και ευχολογια

BLiTzER
11/03/2014, 01:32
Με παρεξήγησες.

Δεν αναφερόμουν σε κάτι συγκεκριμένο. Δεν έχω προσέξει καν να έχεις παραπονεθεί εσύ για κάτι. Κι εγώ θα θεωρούσα καθυστερημένο, άσχετα αν δε με ενοχλεί, να εμφανιστεί μια φωτογραφία στο φόρουμ, που δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης, εκτός από το να σοκάρει/προσβάλλει (δε θέλω να δώσω παραδείγματα γιατί θα είναι πολύ ακραία :P). Αλλά μια εικόνα πχ. που κατακρίνει τις θρησκείες με πνευματώδη τρόπο (όπως η παραπάνω δική μου) ή δίνει τροφή για σκέψη ή απλά δείχνει κάτι διαφορετικό, δε θα έπρεπε να προσβάλλει κανέναν. Όπως εγώ δεν πρόκειται ποτέ να παρεξηγηθώ αν ποστάρεις κάτι έξυπνο/αστείο για τους μη θρήσκους. Ακόμα και χαζό να είναι, πάλι δε θα παρεξηγηθώ, εδώ που τα λέμε.

Ξαναλέω, κανείς σοβαρός άνθρωπος δε θα κάτσει να σχολιάσει τις θρησκείες χωρίς λόγο. Συνήθως συμβαίνει (κι εγώ το κάνω) όταν αρχικά αναφερθεί το θέμα από κάποιον πιστό.

fkol k4
11/03/2014, 01:56
Υπενθυμίζω ότι από έναν τέτοιο ξεκίνησε αυτό το θέμα (δεν εννοώ τον McGyver, προφανώς). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με λογικούς, σκεπτόμενους ανθρώπους, ανεξαρτήτως θρησκείας.

Θα ήθελες να το διευκρινήσεις αυτό λίγο;

Στο θέμα με τις φωτογραφίες το ποστ περί off-topic και την αίτηση για μεταφορά (και όχι διαγραφή) την έκανα εγώ.
Την αναφορά της εικόνας που ντεμέκ κεκαλυμμένα μας έριχνε από έναν χριστό την έκανα επίσης εγώ και θα την έκανα και στην περίπτωση που αντί για «το χριστό σας» η εικόνα έλεγε «της μάνας σας».

Λαμβάνοντας αυτά υπόψην, θα ήθελα να βρεις το σημείο ταλιμπανισμού στις σχετικές δημοσιεύσεις μου και να μου το επισημάνεις.

BLiTzER
11/03/2014, 02:11
Oκ πάμε ξανά. Δεν έχω δει την εικόνα που αναφέρεις και γενικά δεν έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο θέμα, οπότε δεν έχω ιδέα τι λες. Δώσε λινκ να το δω.

Αυτό που υποστήριξα από το πρώτο ποστ εδώ μέχρι το τελευταίο, είναι ότι η λογοκρισία είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και σπάνια έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όπως επίσης δε γίνεται να έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά για τον κάθε περίεργο και τις ευαισθησίες του.

SHOOTER045
11/03/2014, 02:20
η λογοκρισια οπως και η θρησκεια ειναι ευαισθητο θεμα
δεν με ενδιαφερει στο ξαναλεω αν διαπομπευουν τον πισωγλεντη ιερεα
τον κοσμικο
τον λωποδυτη
τον αγιογδυτη κλπ


ΑΛΛΑ
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

Viper4
11/03/2014, 02:22
η λογοκρισια οπως και η θρησκεια ειναι ευαισθητο θεμα
δεν με ενδιαφερει στο ξαναλεω αν διαπομπευουν τον πισωγλεντη ιερεα
τον κοσμικο
τον λωποδυτη
τον αγιογδυτη κλπ


ΑΛΛΑ
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ


+600

BLiTzER
11/03/2014, 02:23
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

"If you could reason with religious people, there would be no religious people."

Επαναλαμβάνομαι. Ό,τι είχα να πω, το είπα. Όποιος έχει απορίες, πμ. :)

Viper4
11/03/2014, 02:27
"If you could reason with religious people, there would be no religious people."

Επαναλαμβάνομαι. Ό,τι είχα να πω, το είπα. Όποιος έχει απορίες, πμ. :)

Τα ιερά και όσια οφείλουν αν είναι σεβαστά από όλους!
"If you could reason with non religious people, there would be no non religious people"

fkol k4
11/03/2014, 02:59
Oκ πάμε ξανά. Δεν έχω δει την εικόνα που αναφέρεις και γενικά δεν έχω παρακολουθήσει το συγκεκριμένο θέμα, οπότε δεν έχω ιδέα τι λες. Δώσε λινκ να το δω.

Αυτό που υποστήριξα από το πρώτο ποστ εδώ μέχρι το τελευταίο, είναι ότι η λογοκρισία είναι πολύ ευαίσθητο θέμα και σπάνια έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όπως επίσης δε γίνεται να έχουμε διαφορετικά μέτρα και σταθμά για τον κάθε περίεργο και τις ευαισθησίες του.

Δεν μπορώ να δώσω λινκ, όλα τα σχετικά ποστ έχουν διαγραφεί.
Αν δεν είναι κόπος και μπορεί να τα επαναφέρει ο McGyver, θα βοηθούσε.
Αν θέλεις το σύντομο ιστορικό, είναι το εξής:

Δημοσιεύεται ένα απόσπασμα με ένα μισογυνικό κείμενο από μια επιστολή του παύλου με υποσημείωση «όχι, για να ξέρετε οι γυναίκες σε τι πιστεύετε».
Απαντά με ένα ποστ ο AUFGENBRACHT του τύπου «ρε παιδιά, δεν τα βάζετε αυτά κάπου αλλού;»
Γράφω εγώ ένα μήνυμα ζητώντας να ανοίξει ένα νέο θέμα περί κριτικής της θρησκείας και να πάνε εκεί τα περί κριτικής ποστ και να μην είναι στα ανέκδοτα. Το κλίμα διατηρείται χαλαρό και γίνεται σχετική πλακίτσα με τις θερμοκρασίες των επεξεργαστών μας.
Όλα τα ποστ διαγράφονται.
Δημοσιεύεται μια «χιουμοριστική» φωτογραφία συνεργείου μοτοσυκλετών ονόματι ΜΟΤΟ Χρήστος μόνο που το Χρήστος γράφεται XRICTOC, ένα «Γα» αχνοφαίνεται στην αρχή της ταμπέλας και ο μάστορας έχει αλλαγμένο κεφάλι με μια εικόνα του Χριστού.
Αναφέρω την εικόνα γιατί άσχετα με το θρήσκευμα δεν είναι ωραίο να χριστοπαναγιάζεις τους συνφορουμίτες σου.
Το ποστ διαγράφεται και ο McGyver ανοίγει το παρόν θέμα.

μετά λοιπόν, γράφεις εδώ στο πρώτο ποστ σου τη φράση «Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^», κάτι που υπονοεί τσουγκράνες και πυρσούς ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Τώρα, γράφεις τη φράση «Απλά το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ "κοροϊδία" και τι είναι στην πραγματικότητα. Πχ αν θεωρείς ότι σε προσβάλλει η εικόνα που πόσταρα παραπάνω, τότε ναι είσαι από εκείνους τους τύπους που θα προτιμούσαν να φιμώσουν όλους τους "άπιστους" για να μην ενοχλούνται τα άγια ματάκια τους. Υπενθυμίζω ότι από έναν τέτοιο ξεκίνησε αυτό το θέμα (δεν εννοώ τον McGyver, προφανώς). Κανείς δεν έχει πρόβλημα με λογικούς, σκεπτόμενους ανθρώπους, ανεξαρτήτως θρησκείας.» που υπονοεί καθαρά πως ξέρεις την ιστορία του γιατί άνοιξε το παρόν θέμα, ξέρεις ποιος το προκάλεσε και το ότι είναι ένας φανατικός που προσπάθησε να φιμώσει κάποια άποψη.

Αφού όμως όπως λες εδώ δεν έχεις πλήρη γνώση του θέματος και του ιστορικού που προηγήθηκε, θα σε παρακαλούσα να ανασκευάσεις τα δύο αυτά ποστ μέχρι να είσαι σίγουρος πως απευθύνεις τη σωστή κατηγορία στο σωστό άτομο και να μη δημιουργείς πολεμικό κλίμα από απλή υπόνοια.

BLiTzER
11/03/2014, 03:07
Δε θα αλλάξω τίποτα. Είναι ξεκάθαρο σε κάποια ποστς μου ότι κι εγώ κατακρίνω τα επιτηδευμένως προκλητικά θρησκευτικά σχόλια, με εικόνα ή χωρίς. Απλά είναι πάντα αστείο το γεγονός ότι κάποιος χριστιανός θα παρεξηγηθεί με κάτι τέτοιο (ακόμα κι αν ναι, είναι παντελώς ηλίθιο) και θα κυνηγήσει τα δικαιώματά του, ενώ σε άλλα, σημαντικότερα ίσως, θέματα, απλά όλοι χαζογελάμε και είμαστε μια παρέα και λουλουδάκια και ουράνια τόξα.

Όχι πλήρη, δεν έχω ΚΑΜΙΑ απολύτως γνώση επί του θέματος. Υπέθεσα απλά. Και φυσικά έπεσα μέσα. Ξέρεις γιατί; Δες την τελευταία πρόταση της πρώτης παραγράφου.

Κλείνω εδώ. Απλά έπρεπε να σου απαντήσω.

DrBig
11/03/2014, 06:49
ΑΛΛΑ
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ


Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?

cosgili
11/03/2014, 07:19
Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
Και μόνο που το ξεστόμισες αυτό, θα καείς στο πυρ το εξώτερον...



Καμίας θρησκείας το πρίσμα δεν αφήνει χώρο για αναζήτηση και αμφισβήτηση. Φορετούς κανόνες και εντολές δίνουν και καλείσαι να τους ακολουθήσεις, αλλιώς θα τιμωρηθείς.

Pan (dvs)
11/03/2014, 07:43
Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?

Eχει καμμια σημασια τελικα?

cosgili
11/03/2014, 07:52
Eχει καμμια σημασια τελικα?

Έχει τεράστια. Αν όντως αναγνωρίζεις την πιθανότητα αυτή, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζεις να πιστεύεις γιατί σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, εγώ προσωπικά σου βγάζω το καπέλο. Όταν όμως απλά πιστεύεις, χωρίς κρίση και αναζήτηση...χμμμ
Εκτός και αν η πεμπτουσία της όποιας θρησκείας μπορεί να αποδειχθεί με αντικειμενικά αποδεκτά στοιχεία.

Bowleno
11/03/2014, 08:47
Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?

ΟΛΟΙ οι θεοί είναι ψεύτικοι, από το 12θεο της αρχαίας Ελληνικής μυθολογίας έως τους σημερινούς, όλως των θρησκειών. (δεν χρειάζεται να αναφερθώ).
ΟΛΟΙ οι κατά καιρούς θεοί, θρησκείες κ.λ.π ήταν αποκυήματα ανθρώπων βαθιά μορφωμένων (πράγμα σπανιότατο τις εποχές εκείνες) και είχαν έναν και μοναδικό σκοπό: τον έλεγχο του πλήθους.....
Αυτό είναι το δικό μου πιστεύω. Ο Μαρξ το είχε πει καλύτερα: "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού"

ΟΜΩΣ: αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να διακωμωδώ τα όποια πιστεύω του άλλου όπως και ο άλλος δεν δικαιούται να διακωμωδεί τα δικά μου. (ο sniper το είπε πιο σωστά)
Ο καθείς μπορεί να πιστεύει σε ότι πιστεύει αρκεί να μην γίνει σε βάρος του συνόλου.

(Η υπογραφή μου νομίζω τα λέει όλα....)

Cpt. Haddock
11/03/2014, 08:54
ΑΛΛΑ
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

Εσυ που τους πιστεύεις μην τους κοροιδευεις. Εμεις οι υπόλοιποι μπορούμε να το κάνουμε ελεύθερα. Προσπάθησε να καταλάβεις οτι πιστεύεις σε κατι που αφορά εσένα και οχι τους υπόλοιπους. Απλό ειναι.

Πόστ διαταγών με κεφάλαια, αλλού, οχι εδω μέσα.

Shiatman
11/03/2014, 09:04
Paint it black

και ο μεσαίωνας συνεχίζεται... το χωριό καίγονταν... τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα... χέσε ψηλά κι αγνάντευε...

311614

Όλες οι γυναίκες είναι ποτάνες, εκτώς από τη μάνα μας και την αδερφή μας :cry:

Shiatman
11/03/2014, 09:09
ΑΛΛΑ
ΜΕ ΘΕΟ, ΧΡΙΣΤΟ,ΠΑΝΑΓΙΑ,ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΑΓΙΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ

Δεν σου ανοίκουν αυτές οι έννοιες οπότε χαλάρωσε. Τώρα αν έχεις φετίχ με τις τοιχογραφίες και τους σταυρούς... σόρυ φίλος αλλά δεν έχουμε που δεν έχουμε δημοκρατία, έχουμε τουλάχιστον ελευθερία!

stam2
11/03/2014, 09:31
έχουμε τουλάχιστον ελευθερία!

Δύσκολοι καιροί και μπερδεμένοι... κάποιοι μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία....


οι 10 σελίδες συζήτηση είναι γιατί οι αντμινς προσπαθούν να κρατήσουν το περιεχόμενο του φόρουμ σύννομο και κόσμιο...?
κάποιοι δεν μπορούν να το δεχθούν αυτό...?

ίσως κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν γενικότερα ότι η πλειοψηφία αυτής της χωρας είναι Χ.Ο.,
ότι αυτοί που την απελευθέρωσαν το έκαναν με το σταυρό και το καρυοφίλι,
δεν μπορούν να δεχθούν ότι η σημαία της χώρας έχει το σταυρό, το εθνόσημο έχει το σταυρό, και οι γονείς τους όπως και οι πρόγονοί τους πιστεύαν κατά πλειοψηφία στον σταυρό...
και ναι δυστυχώς για κάποιους, τα θρησκευτικά πιστεύω, και σύμβολα προστατεύονται από το νόμο.

Cpt. Haddock
11/03/2014, 09:43
ίσως κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν γενικότερα ότι η πλειοψηφία αυτής της χωρας είναι Χ.Ο.,
ότι αυτοί που την απελευθέρωσαν το έκαναν με το σταυρό και το καρυοφίλι,
δεν μπορούν να δεχθούν ότι η σημαία της χώρας έχει το σταυρό, το εθνόσημο έχει το σταυρό, και οι γονείς τους όπως και οι πρόγονοί τους πιστεύαν κατά πλειοψηφία στον σταυρό...
και ναι δυστυχώς για κάποιους, τα θρησκευτικά πιστεύω, και σύμβολα προστατεύονται από το νόμο.

Οχι δε μπορούμε να το δεχτούμε κι εχουμε τη λογική και την επιστήμη και τη γνώση να μας στηρίξει σε αυτο.

Εσείς καλυφθείτε πίσω απο τους νομούςου φτιάξατε για να φυλάτε τις φαντασιώσεις των Ιουδαίων

Που ´σαι... Να τα τηρείτε αυτα που λένε όμως. Όλα. Οχι οπως σας συμφέρει. Εκει να σας δω...

Shiatman
11/03/2014, 09:43
Δύσκολοι καιροί και μπερδεμένοι... κάποιοι μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία....

είμαι ελέυθερος να κάνω αυτό που γουστάρεις, ε;

οκ, είσαστε πολλοί οπότε δεν μας πέρνει να μιλάμε, ε;

με το σταυρό στο χέρι και άλλες ιστορίες...

nikos_abel
11/03/2014, 09:43
Δύσκολοι καιροί και μπερδεμένοι... κάποιοι μπερδεύουν την ελευθερία με την ασυδοσία....

Γεγονός



ίσως κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν γενικότερα ότι η πλειοψηφία αυτής της χωρας είναι Χ.Ο.

Πλέον λαθεύεις, στο χώρο μάνι μάνι που βρίσκομαι, ΝΟΜΙΜΑ, οι βαπτισμένοι χριστιανοί είναι πολύ μικρή μειοψηφία


ότι αυτοί που την απελευθέρωσαν το έκαναν με το σταυρό και το καρυοφίλι

Το καριοφίλι είναι όπλο, δεν έχει σχέση με τη θρησκεία. Όσο για το πόσοι από τους οπλαρχηγούς ήταν χριστιανοί, ξαναψάξτο.


δεν μπορούν να δεχθούν ότι η σημαία της χώρας έχει το σταυρό, το εθνόσημο έχει το σταυρό

και;


και οι γονείς τους όπως και οι πρόγονοί τους πιστεύαν κατά πλειοψηφία στον σταυρό...

Και οι γονείς αυτών και οι γονείς των γονιών μέχρι που φθάνουμε σε αυτούς που οι γονείς τους ήταν δωδεκαθεϊστές.
Τι σημαίνει αυτό, πρέπει να γίνουμε και εμείς;


και ναι δυστυχώς για κάποιους, τα θρησκευτικά πιστεύω, και σύμβολα προστατεύονται από το νόμο.

Όπως και τα φορολογικά νομοσχέδια της τρόικας και της τρικομματικής κυβέρνησης. Νόμος είναι, λογική έχει;

Δεν είδα κάποιον να γκρινιάζει για το αστείο με τους εβραίους που έβαλα στα ανέκδοτα, δεν πρέπει να προστατεύονται αυτοί, η θρησκεία τους, η ράτσα τους
και τα σύμβολά τους;

VASOS
11/03/2014, 09:50
Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?

Τι πα να πει δικοί μου και δικοί σου.

Αν και άθεος (ο όποιος άθεος) οφείλεις να υπερασπίζεσαι το δικαίωμα του άλλου να πιστεύει. Αλλιώς είσαι φανατικός (της γνώμης και των πιστεύω σου) και δεν βλέπεις πέρα απ' τη μύτη σου. Το τελευταίο πάει για πολλούς εδώ μέσα.

Υπάρχει μαγική λέξη και λέγεται "σεβασμός". Συγνώμη βέβαια που δεν μπορώ να σεβαστώ πολλούς εδώ μέσα.

Το να πιστεύεις (ή το αντίθετο) και να το τρίβεις στη "μούρ" του άλλου είναι που με κάνει να βγαίνω απ' τα ρούχα μου.

Γι' αυτό και μίλησα για "πάρτι ηλιθίων"

Aerobitch
11/03/2014, 09:56
Μιάς και είμαι γενικά νέος στο moto και γενικότερα πιο πολύ διαβάζω πάρα γραφώ στα fora ετσι να πώ κι εγω κάποιες εντυπώσεις περισσότερο παρα ιδεές κτλ

Δεν είμαι απο τα άτομα που είναι τόσο εριστικά ώστε να πατήσουν τον άλλον στον κάλλο επίτηδες για την πλάκα είτε αυτος λέγεται θρησκεία ή ότι άλλο
Το χιουμόρ μου θα το κάνω και θα γελάσω και με άλλους και ομολογουμένως χωρις να πολυσκεφτώ αμα είναι κάτι κακό κλτ. εκτος απο ακραίες καταστάσεις
Επίσης καταλαβαίνω οτι κάποιοι τρέχουν το forum και πρεπει να κρατάνε τα μπόσικα ακόμα κι αν κάποιές φορες δεν άρεσει

Όμως λέω εγω τώρα... βλέπεις λοιπόν στο net moto.gr λές ωραία να μπω!
Βλέπεις 10k 20k χρήστες? δεν ξέρω πόσοι ακριβως είναι...
Πόσες πίθανότητες δίνεις να ρε ανθρώπε εστω και 50 μέλη να ήτανε να συμφωνούν οι απόψεις σου με τις δικές τους (θρήσκοι, άθεοι, ολυμπιακοί, παναθηναικοί)?
Είσαι σε κάτι που λέγεται internet και μπορείς να βρείς απο την βίβλο μέχρι το ολοκαύτωμα να βρεις δολοφόνους πουτάνες και δεν ξέρω και γω τι άλλο.
Είσαι σε ένα forum που λέγεται moto και αμα δεις έχει και off topic με αστεία με ομάδες με παιχνίδια κτλ. Ναι μπορει να είναι χοντροκομμένα ναι μπορει να σε προσβάλουν.
Αν νομίζεις όντως οτι θέλεις να συμμετάσχείς στον βαθμό που επιθυμείς καλώς ή κακώς εχεις να κάνεις και με αυτά. Και θυμήσου οτι και οι άλλοι έχουν να κάνουν με εσένα και τον κάθε εσένα
Εγω έχω 20 κατι μυνήματα γιατι πολύ απλά τόσο θέλω να συμμετέσω και τόσο μπορεί να αντέξει το στομάχι μου. Απο κει και πέρα θεωρω μαζοχισμό να έχεις 1000+ μυνηματα για να προσπαθεις να πείσεις (επιβάλλεις) στον άλλον οτι ο θεός θα μας καταστρέψει όλους, ο θεος δεν υπάρχει, μόνο Ροσσι ρε και ότι άλλο σου κατέβει.

Γενικά στο moto βλέπω πολύ κόντρα και τρίβη (περισσότερη τουλάχιστον απο άλλα φόρουμ) και πολλά θέματα του στυλ φεύγω, γραφώ 10 χρόνια κατην κάνω κτλ.
Δεν είμαι ούτε τόσο παλιο ούτε τόσο δραστήριο μέλος για να ξέρω τι παίζει αλλά όλο αυτο δεν νομίζω οτι κάνει κανει καλό πρώτα απ όλα στα μέλη του.
Και έχω παράτηρησει και αρκέτα αγενής συμεριφορές απο πιο υψηλόβαθμα μέλη σε άλλα (οχι σε έμενα 20 ποστ έχω ουτε για καυγά δεν φτάνουν χεχε)

Anyway μιάς και οι καιροι είναι δύσκολοι νομίζω συνισταται ψυχραίμια απ όλες τις πλευρές
Και να φράψω κάποια σοφά στοιχάκια απο ένα πάλιο εντελώς καμμένο τραγούδι (ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΕΣ)

φιλε μου χρηστη του warcraft
οταν θα μπεις στου warcraft το gr τα λογια μου θυμησου και αν θες πριν αυνανισου αλλα μην γραψεις μαλακιες στο forum
και μην κανεις reply σε καθε post σαν τον pavlo τον gr
που πεταγεται σαν την πορδη εκει που δεν τον σπερνουν, που πεταγεται σαν την πορδη μεχρι να φαει το κ@βλι!

http://www.youtube.com/watch?v=ytRav8Dqcis


:beer::beer: σε όλους!

SHOOTER045
11/03/2014, 09:57
Σκεφτηκες ποτε οτι οι δικοι σου θεοι μπορει να ειναι ψευτικοι?
Ναι
Ζουμε στο MATRIΧ και μας ταιζουν στην κρεατομηχανη των ρομποτ

nikos_abel
11/03/2014, 09:57
Εγώ το πρότεινα, δεν το θεωρώ κακή ιδέα.


Είδες όμως που η πρότασή σου έγινε δεκτή; :lol:

VASOS
11/03/2014, 09:57
Και μόνο που το ξεστόμισες αυτό, θα καείς στο πυρ το εξώτερον...



Καμίας θρησκείας το πρίσμα δεν αφήνει χώρο για αναζήτηση και αμφισβήτηση. Φορετούς κανόνες και εντολές δίνουν και καλείσαι να τους ακολουθήσεις, αλλιώς θα τιμωρηθείς.

Μάλλον τα μπέρδεψες και μάλλον αναφέρεσαι στο ΚΚΕ.

SHOOTER045
11/03/2014, 10:01
Γατε του sex και του καρατε aerobitch
Ο αουγκενταλερ δεν εφυγε-κανει διαλειμα γι αυτο που λες οκ?
Και ο ROSSI ειναι ΘΕΟΣ τι να κανουμε τωρα...

byron
11/03/2014, 10:03
ίσως κάποιοι δεν μπορούν να δεχθούν γενικότερα ότι η πλειοψηφία αυτής της χωρας είναι Χ.Ο.,
ότι αυτοί που την απελευθέρωσαν το έκαναν με το σταυρό και το καρυοφίλι,


Πλάκα κάνεις, σωστά? :lol:

SHOOTER045
11/03/2014, 10:16
Εσυ που τους πιστεύεις μην τους κοροιδευεις. Εμεις οι υπόλοιποι μπορούμε να το κάνουμε ελεύθερα. Προσπάθησε να καταλάβεις οτι πιστεύεις σε κατι που αφορά εσένα και οχι τους υπόλοιπους. Απλό ειναι.

Πόστ διαταγών με κεφάλαια, αλλού, οχι εδω μέσα.
Εσυ μπορεις να κοροιδευεις
Και εγω να σε αναφερω και να σε κατακρινω
Αν σου εβριζαν και σενα το σπιτι τι θα εκανες?
Ρε πατε καλα σας ενοχλησε κανενας Χριστιανος εδω μεσα?
Σας εβρισε ?
Κοροιδεψε η χλευασε τα πιστευω σας?
Ειμαστε στα καλα μας?
Και μιλατε για μεσαιωνα και παπαριες
Την στιγμη που η προπαγανδα σας και οι φημες που διαδιδεται παραπεμπουν σε μεσαιωνα
Και τα κεφαλαια δεν ηταν εν ηδη διαταγης
Αλλα για να δωσω εμφαση,μην μπερδευεσαι και παρτο απ την αρχη

irinia
11/03/2014, 10:19
SNIPER..............




Έδώ έχεις δίκαιο.................
Είναι όντως γιά κλείσιμο ή κουβέντα.....!!!
Όχι όμως γιατί θίγει άπαγορευμένες σκέψεις,
άλλά γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ νά κουβεντιάζουν πολλοί
γιά ένα τόσο σοβαρό θέμα πού έδώ καί χιλιάδες χρόνια
φανατίζει ,τυφλώνει καί παράλληλα δίνει έλπίδες γιά τό
πώς θά γίνει αύτός ό βίαιος άποχωρισμός τής ψυχής
άπό τό σώμα πού τόσοι καί τόσοι έπιτήδειοι στό όνομα
τού κάθε Μεσσία έκμεταλλεύονται αίώνες τώρα,άπό
τήν έποχή τής πέτρας,τού χαλκού,τής φωτιάς μέχρι καί
τό 2014...!!!!
ΝΟΜΙΖΩ πώς είναι ή πρώτη φορά πού θά πώ
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...........δέν μπορούν νά τό διαχειριστούν
σωστά ούτε αύτοί πού δηλώνουν άθεοι,ούτε αύτοί μέ τά πετραχήλια
καί τίς κορώνες περί......πατρίς θρησκεία οίκογένεια...!!!!
Καί στό τέλος θά καυγαδίσουν σοβαρά......

fkol k4
11/03/2014, 10:24
Είδες όμως που η πρότασή σου έγινε δεκτή; :lol:

Είχα ύπουλο σχέδιο, παραδέχεσαι;
:lol:

stam2
11/03/2014, 10:36
γενικότερα κατάλαβα ότι αυτοί που θέλουν να εξυβρίζουν και να λοιδορούν τα ιερά των άλλων,
και στα 1000 μηνύματά τους σε ένα μοτοσυκλετιστικό φόρουμ τα 250 να αφορούν ανέκδοτα και "αστείες" εικόνες που σκοπό έχουν να πειράξουν, να ενοχλήσουν, να κατακρίνουν τα πιστεύω και τα ιερά άλλων, και να διατυμπανίσουν πόσο έξυπνοι είναι που έχουν απεμπλακεί από το "όπιο του λαού",
ενοχλήθηκαν επειδή κάποιοι άνθρωποι τηρούν κάποιους κανόνες.
Κανόνες του μοτοσυκλετιστικού αυτού φόρουμ αλλά και σε ευρύτερη μορφή κανόνες του κράτους.
Αν πράγματι είμαστε εδώ για τις μοτοσυκλέτες ας μην επεκτεινόμαστε με flames για τα ιερά των άλλων...

δυστυχώς για όσους δεν καταλαβαίνουν τον σεβασμό, φτιάχτηκαν οι νόμοι...

sniper
11/03/2014, 10:43
Λοιπόν....


Άλλο ένα θρεντ περί θρησκείας φτάνει στο τέλος του.