PDA

View Full Version : Χιούμορ & θρησκείες



Σελίδες : [1] 2

McGyver
10/03/2014, 06:34
Τελευταία παρατηρείται αύξηση στον αριθμό των μηνυμάτων καθαρά χιουμοριστικού χαρακτήρα τα οποία όμως αντλούν τη θεματολογία τους από εικόνες ή καταστάσεις που άπτονται θρησκειών.

Δεδομένου όμως, πρώτον, του ευαίσθητου του συγκεκριμένου θέματος και, δεύτερον, της σαφέστατης ρητής απαγόρευσης υπ' αρ. 4 (http://www.moto.gr/forums/misc.php?do=showrules), παρακαλούμε θερμά να αποφεύγονται αντίστοιχα θέματα/μηνύματα.

nikos_abel
10/03/2014, 07:43
Νομίζω ότι θα χρειαστούμε συνταγματολόγο και δικαστή.


Ποινικός Κώδικας Άρθρο 199. (http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/%CE%95%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%CE%9A%CE%A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3/tabid/432/language/el-GR/Default.aspx)

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

Σύνταγμα της Ελλάδας Άρθρο 14 (http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/8c3e9046-78fb-48f4-bd82-bbba28ca1ef5/SYNTAGMA.pdf)

Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του, τηρώντας τους νόμους του Κράτους.


Αν δηλαδή πω ή δημοσιεύσω κάτι καλόβουλα τότε δεν έχω πρόβλημα και δεν επιτρέπεται να μου το κόψετε :D

Αντιθέτως, μπορείτε άφοβα να μου βρίσετε και κοροϊδέψετε τη γιγάντια κατσαρίδα μου, καθώς η θρησκεία μου
δεν θεωρείται (ακόμη) ανεκτή στη χώρα μας.


(Ε, μιας και το είδα και το έχεις αφήσεια ανοιχτό, ας βγάλω εγώ το φίδι από τη τρύπα)

(με έβαλες να ψάχνω πρωϊνιάτικα)

McGyver
10/03/2014, 07:56
Νομίζω ότι θα χρειαστούμε συνταγματολόγο και δικαστή.

...

(με έβαλες να ψάχνω πρωϊνιάτικα)

:rolleyes:

nikos_abel
10/03/2014, 08:24
:rolleyes:

Τι, δε θα γίνει καυγάς;

Bowleno
10/03/2014, 08:30
Τι, δε θα γίνει καυγάς;


Θα ήθελες ε; :D


Δεν το βλέπω να γίνεται όμως :(

BLiTzER
10/03/2014, 08:38
Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^

Σήμερα κάποιος έκανε παράπονα για κάποιον που σατιρίζει θρησκείες. Αύριο, για κάποιον που σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους. Μεθαύριο, για κάποιον που σατιρίζει τις γυναίκες. Την επόμενη, για κάποιον που σατιρίζει τους ανθρώπους. Καταλαβαίνετε που το πάω, ε;

Aν απλά έχετε αποφασίσει να το απαγορεύσετε, δεκτό. Εξάλλου περαστικοί είμαστε από εδώ, δε μας ανήκει τίποτα. Αν είναι θέμα προς συζήτηση, διαφωνώ, φυσικά. 'Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες. Αν προστατεύουμε τις θρησκείες, γιατί να μην προστατεύουμε και τις ποδοσφαιρικές ομάδες; Και τα πολιτικά κόμματα; Και τις εθνικές μειονότητες; Και... Και... Και... Το χιούμορ είναι χιούμορ. Αν κάποιος ενοχλείται, ξυδάκι και πίσω στη σπηλιά του.

Pan (dvs)
10/03/2014, 08:39
Αν δηλαδή πω ή δημοσιεύσω κάτι καλόβουλα τότε δεν έχω πρόβλημα και δεν επιτρέπεται να μου το κόψετε :D



Και επειδη εμεις δεν γινεται να μυριζουμε τα νυχια μας για να δουμε αν το λεει καποιος κακοβουλα,ας αφησουμε καποια πραγματα στην ακρη.:)

Αν δεν το καταλαβατε ηρθε η Ανοιξη.Ας γινουν προτεραιοτητες μας ο δρομος και τα ταξιδια και οχι οι αντιπαραθεσεις για ψυλλου πηδημα.:beer:

Lioulios
10/03/2014, 08:42
Ο χΡΙΣΤΟΣ και η πΑΝΑΓΙΑ !!!!!

byron
10/03/2014, 08:52
Μέχρι και εδώ έβαλαν το χεράκι τους; ^^

Σήμερα κάποιος έκανε παράπονα για κάποιον που σατιρίζει θρησκείες. Αύριο, για κάποιον που σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους. Μεθαύριο, για κάποιον που σατιρίζει τις γυναίκες. Την επόμενη, για κάποιον που σατιρίζει τους ανθρώπους. Καταλαβαίνετε που το πάω, ε;

Aν απλά έχετε αποφασίσει να το απαγορεύσετε, δεκτό. Εξάλλου περαστικοί είμαστε από εδώ, δε μας ανήκει τίποτα. Αν είναι θέμα προς συζήτηση, διαφωνώ, φυσικά. 'Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες. Αν προστατεύουμε τις θρησκείες, γιατί να μην προστατεύουμε και τις ποδοσφαιρικές ομάδες; Και τα πολιτικά κόμματα; Και τις εθνικές μειονότητες; Και... Και... Και... Το χιούμορ είναι χιούμορ. Αν κάποιος ενοχλείται, ξυδάκι και πίσω στη σπηλιά του.

+990

Αν πρόκειται να κρίνονται αν είναι κακόβουλες ή όχι οι αναφορές στην ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία, το ίδιο θα πρέπει να ισχύσει και για αναφορές σε κόμματα, ομάδες και οτιδήποτε μπορεί να προσβάλλει τίς απόψεις του καθένα μας.

OldMan
10/03/2014, 09:00
ΔΕν θα μπορούσα να βρω κατι πιο χουμοριστικό από την ύπαρξη της - οποιασδήποτε - θρησκείας, αν η σκοπιμότητα της δεν ήταν τόσο επικίνδυνη...

Billymuse
10/03/2014, 09:07
Aπο τι φαίνεται ο φόβος που κυριεύει τους ανθρώπους τους φτάνει σε σημείο να μη μπορούν να δουν
κάτι που σατυρίζει τη θρησκεία του,αλλά δε τον ενοχλεί που ο παπάς κυκλοφορεί με Μερσεντές, αγοράζει μετοχές σε
τράπεζες και δωρίζει λίμνες και εκτάσεις γης για αλλες διευκολύνσεις μελλοντικές, ειναι ομοφυλόφιλος,δε θέλει να
φορολογηθεί οπως όλοι οι Έλληνες,στηρίζει χρυσή αυγή και άλλα ωραία πράγματα. Φυσικά δεν κάνω γενικευση για
όλους τους παππάδες, αλλα όταν είσαι πρόβατο και δε σε ενοχλουν αυτά αλλα η σάτυρα όπως λεει και ο blitzer στη
σπηλιά σου και γρήγορα

nikos_abel
10/03/2014, 09:09
Οπως διαφωνώ και με την απαγόρευση 4 που παρέθεσες.

Αυτή η απαγόρευση καλύπτει νομικά τους διαχειριστές και την ιστοσελίδα. Είναι νόμος και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν το νόμο.

Η ερμηνεία αν είναι κάτι κακόβουλο ή όχι, είναι δικό τους θέμα και η στάση τους σε αυτό προφανώς κρίνεται από όλους μας.

Τώρα, εμείς (εγώ) είμαστε έξω από το χορό και η αλήθεια είναι ότι το σχοινί που καβαλάνε οι αντμινοδιαχειριστές σε τέτοια θέματα
είναι πάρα πολύ λεπτό, ο ρόλος τους εξάλλου είναι να διατηρήσουν το φόρουμ ανοιχτό για εμάς να μλκζμαστε (είτε στα σοβαρά, είτε στα αστεία).
Εκεί τα πράγματα είναι θολά. Αν πάρουν θέση που θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως παράνομη, αυτό θα ήταν κακό για το χώρο και
για εμάς που τον παρακολουθούμε.
Αυτό που δεν μου αρέσει (και φυσικά *χ/ τους και καλά κάνουν) είναι ότι διαλέγουν την εύκολη λύση της απόλυτης απαγόρευσης.

Η άποψή μου είναι ότι καλό θα ήταν οι πολέμιοι της θρησκείας να είστε λιγότερο εριστικοί, ακόμη και όταν σας προκαλούν.
Αν επιτίθεστε δεν κερδίζετε τίποτα.
Από την άλλη, να χαλαρώσουν και οι πιστοί, να μην αρπάζονται με το τίποτα, ας έχουν μια ανοχή και πιο ανοιχτό
μυαλό στο χιούμορ.
Ο φανατισμός δεν τιμά ούτε τους μεν, ούτε τους δε.


Ομολογώ όμως ότι το κείμενο του mcgyver αφήνει τα περιθώρια που αναφέρω.

irinia
10/03/2014, 09:09
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 99996 ΑΡΘΡΑ........ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ




1......2.......3



:priest:

BLiTzER
10/03/2014, 09:21
Αυτή η απαγόρευση καλύπτει νομικά τους διαχειριστές και την ιστοσελίδα. Είναι νόμος και είναι υποχρεωμένοι να τηρούν το νόμο.

Η ερμηνεία αν είναι κάτι κακόβουλο ή όχι, είναι δικό τους θέμα και η στάση τους σε αυτό προφανώς κρίνεται από όλους μας.

Τώρα, εμείς (εγώ) είμαστε έξω από το χορό και η αλήθεια είναι ότι το σχοινί που καβαλάνε οι αντμινοδιαχειριστές σε τέτοια θέματα
είναι πάρα πολύ λεπτό, ο ρόλος τους εξάλλου είναι να διατηρήσουν το φόρουμ ανοιχτό για εμάς να μλκζμαστε (είτε στα σοβαρά, είτε στα αστεία).
Εκεί τα πράγματα είναι θολά. Αν πάρουν θέση που θα μπορούσε να ερμηνευθεί ως παράνομη, αυτό θα ήταν κακό για το χώρο και
για εμάς που τον παρακολουθούμε.

Ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει γι'αυτό και, από τις πρώτες μου κιόλας προτάσεις, ανέφερα ότι δέχομαι και σέβομαι ό,τι αποφασίσουν. Απλά συνέχισα, λέγοντας τη γνώμη μου και μόνο.

Είμαι κάθετος σε κάθε είδους λογοκρισία.

spyrakos35
10/03/2014, 09:21
ο καλός.....
κατά την γνώμη μου, κακώς υπάρχει η απαγόρευση, τέτοια ποσταρίσματα όπως και αυτό της ορθογραφίας, μας βοηθάει να κατανοήσουμε το ποιόν, του e-συνομιλητή μας....

ο κακός...
κατά την γνώμη μου, η απαγόρευση καλώς ή κακώς υπάρχει (μάλιστα, υπήρχε πριν την εγγραφή των σήμερινών περισσοτέρων ενεργών μελών) και εφόσον είμαστε εδώ ή την αποδεχόμαστε ή τα μπογαλάκια μας και σε άλλη παραλία
οι λόγοι εξηγήθηκαν πιο πάνω από τον σταρ-τρεκ μιστερ σποκ

ο άσχημος...
οι διαχειριστές, ποιοί άλλοι???? :p

AristidisZ
10/03/2014, 09:22
Χωρίς να γνωρίζω, δεν νομιζω έχει να κάνει με το θεμα της θρησκείαςαυτό καθ αυτό, αλλά με την επιθυμία αποφυγής όξυνσης των τόνων. Κάτι ανάλογο με τα Θέματα που αφορούν στο ποδόσφαιρο π.χ...

nikos_abel
10/03/2014, 09:24
Χωρίς να γνωρίζω, δεν νομιζω έχει να κάνει με το θεμα της θρησκείαςαυτό καθ αυτό, αλλά με την επιθυμία αποφυγής όξυνσης των τόνων. Κάτι ανάλογο με τα Θέματα που αφορούν στο ποδόσφαιρο π.χ...

Νε, σε αφτο εχις δικιο.

Dbnn
10/03/2014, 10:03
Τι, δε θα γίνει καυγάς;

Μπορώ να πω οτι μου βγήκε ο καφές απο την μύτη.... :lol:

Κοιτάξτε, είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός, καλά όχι Ελένη Λουκά αλλά είμαι...
Πιστεύω πως ο καθένας έχει το δικαίωμά του να εκφράζεται όπως θέλει αλλά το να ακούω καντήλια ή να βλέπω φωτογραφίες κλπ με ενοχλεί. Δεν θα το σχολιάσω αλλά με ενοχλεί.
Άλλωστε δεν θα κρίνω κάποιον που δεν πιστεύει σε αυτό που πιστεύω εγώ, το κάθε αρνάκι κρέμεται απο το ποδαράκι του ;)

nickald
10/03/2014, 10:12
Μηπως επρεπε να γινει μια διευκρινηση αν το θεμα ειναι προς συζητηση ή οχι? Για να αποφευχθουν ασκοπες σελιδες δηλαδη....

BLiTzER
10/03/2014, 10:17
Αν κατάλαβα καλά, δεν ήταν κάποια απόλυτη απαγόρευση, αλλιώς θα είχε κλειδωθεί. Απλά μας υπενθύμισε ότι πρέπει να χαλαρώσει λίγο το θέμα. Το οποίο μας έδωσε την αφορμή να εκφράσουμε την άποψή μας. Όταν γίνεται πολιτισμένα, ποτέ δε βλάπτει.

sniper
10/03/2014, 10:18
Είναι μια απλή παράκληση και δείχνει πόσο σέβονται κάποιο το βήμα που τους δίνεται.

Ξαναλέω, δεν είμαι θρησκευόμενος αλλά κάποιοι άλλοι καλώς ή κακώς είναι και είναι τουλάχιστον αγενές να τους προκαλούν κάποιοι μόνο και μόνο για να "γελάσουμε λίγο". τα περί χιούμορ τα καταλαβαίνω αλλά δεν έχουν όλοι την ίδια αίσθηση.

Είναι σαν να πεις ένα ανέκδοτο με την Αννούλα σε φίλο πατέρα παιδιού που έχει κάποια σοβαρή ασθένεια...

Οπότε κάντε ότι καταλαβαίνετε, αλλά δεν θα ανεχτώ ούτε ταλιμπάν ούτε κακό χιούμορ. Επίσης ακόμα είναι ποινικό αδίκημα η διακωμώδηση των θείων. Δεν πρόκειται να κάνω ούτε τον ερμηνευτή του νόμου, ούτε τον συνταγματολόγο. Ότι αναφέρετε από άλλο μέλος θα φεύγει χωρίς δευτερη κουβέντα, όπως επίσης και τα εριστικά σχόλια.

el_hymador
10/03/2014, 11:32
Καλό είναι να λέμε τα πράγματα με τ΄όνομα τους, καθότι κλασσικά οι αντιδράσεις σε οποιοδήποτε θέμα άπτεταi της θρησκείας, (της οθόδοξης για τις άλλες δεν μας πειράζει) είτε πρόκειται για σοβαρή συζήτηση, είτε για χιούμορ προέρχονται από 1-2 άτομα στο forum...

...αφού λοιπόν το πάμε by the book στους κανόνες, παρακαλώ πολύ όπως σβηστούν οποιαδήποτε Post και thread έχουν να κάνουν με όπλα και μαχητικά αεροπλάνα, το βρίσκω απαράδεκτο να εκθειάζονται απο μερικούς μηχανές που είναι κατασκευασμένες για να σκορπούν τον θάνατο, τον όλεθρο και την καταστροφή, δηλώνω Ιεχωβάς στο θρήσκευμα και ως εκ τούτου πρέπει βάση των κανόνων ένα ολόκληρο fοrum να σεβαστεί τα πιστεύω μου, τα οποία αποκυρήττουν τον πόλεμο και ότι σχετίζεται με αυτόν. Με ενοχλεί να αντικρύζω μηχανές πολέμου. Σεβαστείτε το. Επίσης επειδή η θρησκεία μου απαγορεύει τις μεταγγίσεις αίματος, οποιοδήποτε Post αφορά σε ανάγκη για άμεση αιμοδοσία σε νοσηλευόμενο, να κοινοποιείται στα μέλη τoυ forum μέσω π.μ. και όχι να γίνεται sticky, καθότι συτό προσβάλλει τα πιστεύω μου. Ευχαριστώ.

Επιπρόσθετα απαγορεύονται οι εκφράσεις: "Γ@μιεται ο Δίας" για να σεβαστούμε τους δωδεκαθεϊστες, "Με κοίταγε σαν τον Βούδα" για να σεβαστούμε τους βουδιστές, όπως επίσης και τα "Έκανε τον Κινέζο", "Το έπαιζε Σουηδός", "Έγινε Τούρκος" οι οποίες κρίνονται ραστιστικές, καθότι αποτελλούν σαφείς υποτιμητικούς προσδιορισμούς σε εθνότητες συνανθρώπων μας.

Τέλος, προτείνω να δημιουργηθεί από τους συντονιστές λειτουργία όπου τα ασεβή και βέβηλα κείμενα, εικόνες, κτλ που έχουν σχέση με θρησκείες, να εμφανίζονται καλυμμένα με προειδοποιήση περιεχομένου:

311556

Ευχαριστώ.

irinia
10/03/2014, 12:25
ΔΕ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ...??






Πιό εύκολο θά σούρθει.
Ένας ύποψήφιος,ένα ψηφοδέλτιιο....λευκά καί άκυρα ούτε λόγος
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ..!!
ΑΝΕΧΘΩ.......μμμμμ πολύ ώραίο ρήμα...!!



1.....2......3.......

sniper
10/03/2014, 12:28
....

1.....2......3.......


Αν εχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου, μου τα λες με ΠΜ.

Αν εχεις γενικότερα με το φόρουμ, σταμάτα να μπαίνεις.

Γι άλλα προβλήματα, δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα.

fkol k4
10/03/2014, 12:34
Αυστηρά προσωπική άποψη:

Θεωρώντας τον εαυτό μου Χριστιανό, δηλώνω πως δεν με πειράζει καθόλου κανενός είδους κριτική, είτε καλόβουλη είτε κακόβουλη και θα ήθελα το φόρουμ να συνεχίσει να παρέχει βήμα σε όσους θα ήθελαν να την κάνουν.

Το μόνο πρόβλημά μου όσον αφορά το φόρουμ, είναι το κακό χιούμορ και το σπαμμάρισμα των χιουμοριστικών thread.
Και ναι, η εικόνα της Λουκά να κράζει τον χ,ψ,ω είναι αστεία και καλοδεχούμενη. Και είναι αστεία γιατί δείχνει μια αστεία (γελοία) αντίδραση που παραμένει αστεία (γελοία) οποιοσδήποτε και αν είναι ο πρωταγωνιστής.
Το ίδιο και η εικόνα του παπά με το κινητό, το ipad κτλ.

Αντιθέτως, η φωτογραφία του Σαμαρά στον ναό δεν είναι αστεία, γιατί αν ήταν στη θέση του ο κυρ-Νίκος ο περιπτεράς δεν θα έδινε κανείς σημασία.
Το ίδιο και το βίντεο με τον Αναστασιάδη στον πάγκο.
Και αν το νόημα παραπάνω είναι το ότι ο Σαμαράς προσποιείται, τότε αυτό δεν δικαιολογείται να ενοχλεί τους αντιχριστιανούς του φόρουμ, αλλά μάλλον τους ίδιους τους Χριστιανούς. Και πάλι όμως δεν είναι αστείο, είναι καταγγελία και δεν πάει στο «ανέκδοτα-χιούμορ».

Επίσης, πολύ κακό χιούμορ ήταν και ο σχολιασμός της εμφάνισης αυτών των δύο ανθρώπων (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132501&page=103&p=2428265&viewfull=1#post2428265).

Το χιούμορ είναι περίεργο πράγμα.
Γλιστράει ένας στο παγωμένο πεζοδρόμιο, κάνει μια εντυπωσιακή φιγούρα και σκάει κάτω. Είναι αστείο; Εξαρτάται...

Άμα σηκωθεί και τον πονάει ο κώλος του ή του έχει σκιστεί το παντελόνι, είναι αστείο.
Άμα σηκωθεί και έχει ραγίσει και κανένα παΐδι, τον λυπάσαι αλλά και πάλι φαίνεται αστείο.
Αν δεν σηκωθεί όμως, συνεχίζει να είναι αστείο;

Αν στο παραπάνω παράδειγμα δεν ήταν το πεζοδρόμιο παγωμένο αλλά ο τυπάκος ξαφνιάστηκε από φάρσα και έπεσε, σε ποια από τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις είχε χιούμορ η φάρσα;

nikos_abel
10/03/2014, 13:21
Προφανώς (μιλώντας για μένα κυρίως ίσως εκφράζω και κάποιους άλλους) το πρόβλημα δεν είναι το χιούμορ, το οποίο
είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό το κατά πόσο είναι καλόγουστο ή όχι, όπως και πολύ σωστά με το παράδειγμά σου εξηγείς.

Η ουσία είναι η επιλεκτική λογοκρισία και κατά πόσο αυτή είναι θεμιτή. Αν ξεσκίσουμε στο δούλεμα τις ξανθιές ή τους πόντιους,
όσες ξανθιές και όσοι πόντιοι να χτυπιούνται κάτω και να διαμαρτύρονται δε νομίζω ότι θα υπάρξει η ανάλογη αντίδραση,
χαλαρώστε παιδιά, πλάκα κάνουμε, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Δηλαδή άμα είσαι πόντιος, θα τα ακούς και *x/ μας.

Θαρρεί κάποιος ότι δεν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που να αισθάνονται άσχημα με κάποια, ίσως άσχετα ποστ;
Ας πούμε ότι εγώ έχω σκούτερ και οι μισοί εδώ μέσα τα βρίζουν. Να κάνω επανάσταση;

Επειδή όμως η θρησκεία είναι ταμπού θέμα (όπως και το σεξ αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα - σχεδόν) ότι άλλο
σχολιαστεί αντέχεται (σχεδόν εντάξει), ο ταλιμπάν όμως θα εξοργιστεί και θα επιτεθεί και τελικά θα δικαιωθεί!!!!
Που είναι το βήμα για την αντίθετη άποψη; Επειδή ο θρήσκος επιμένει και δεν υποχωρεί με τίποτα, δεν αλλάζει γνώμη,
δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης, με το έτσι θέλω απαγορεύει (και αυτό ισχύει χιλιάδες χρόνια τώρα) την αντίθετη
γνώμη όσο περισσότερο και όπου μπορεί. Παντού δηλαδή.

Τα παραπάνω φυσικά δεν αφορούν μόνο αυτό το χώρο αλλά είναι γενικές παρατηρήσεις, όχι μόνο στο ΙντερτΕν αλλά
στο κόσμο που ζούμε.

irinia
10/03/2014, 13:23
Αν εχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου, μου τα λες με ΠΜ.

Αν εχεις γενικότερα με το φόρουμ, σταμάτα να μπαίνεις.

Γι άλλα προβλήματα, δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα.








AN EINAI ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.........ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ







Δικαίωμα σου καί φεύγω ΑΜΕΣΩΣ.
Τώρα όταν άπό τήν άλλη μιλάς μέ τόσο ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ τρόπο
ΔΙΑΤΑΖΟΝΤΑΣ,καί ταυτόχρονα ΕΣΥ παραβιάζεις κανόνες όπως γιά παράδειγμα
όταν δέν σού άρεσε τό σχόλιο μου έκεί στήν ψηφοφορία περί τών ΚΤΜ κ.λ.π...
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ νά γράψεις σάν καλός admin πού δείχνει τό δρόμο, τήν έκφραση
*σέ έχουμε γραμμένο στ'άρχίδια μας*..??.
Τόν σεβασμό φίλε δέν τόν άπαιτείς.........τόν ΕΜΠΝΕΕΙΣ , μέ τήν συμπεριφορά σου..!!
Δέν έχω τίποτε μαζί σου,ούτε καί μέ κανέναν άλλον καί μέ όποιον έτυχε
νά δημιουργηθεί παρεξήγηση είτε έφταιγα είτε όχι φρόντισα πρώτος νά τό λύσω,
μέ όλους όσους πίστευα ότι ΑΞΙΖΕΙ.
Μέ τούς λοιπούς .......... ή σιωπή είναι χρυσός, πού λέει κι ή παροιμία πολλές φορές..!!
ΑΝ ΣΑΣ ΖΟΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ................έσύ έχεις τό καρπούζι ,έσύ καί τό μαχαίρι.
Έγώ πάντως νά κάνω τήν πάπια, ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΣΟΒΑΡΑ καί δέν χαβαλεδιάζουμε,
δέν πρόκειται.
Καί δυστυχώς σέ αύτό τό φόρουμ παρότι άκούμε καί μαθαίνουμε πολλά,βλέπουμε πολύ
περισσότερες ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ,ότι δέ έχει σχέση μέ θέματα πολιτικοκοινωνικά πού αύτόματα
θά βγούν στήν έπιφάνεια διότι δέν μπορείς έδώ μέσα νά μιλάς μόνο γιά ζάντες ,λάστιχα καί κράνη,
άλλιώς θά ήσουν σάν τά site πού πουλάνε άξεσουάρ,
ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΤΡΟΠΟ.....
ΘΑΒΟΝΤΑΙ...!!!έσείς ξέρετε τό γιατί (κι έγώ βέβαια καταλαβαίνω καί πολλοί άλλοι)...!!!


υγ. Άστο καί κανά δυό-τρείς μέρες νά τό διαβάσει κανείς,μή τό στείλεις άμέσως.
Πίστεψε με άνεβάζει τό φόρουμ καί είναι καλύτερα.
Αύτός είναι καί ό λόγος πού ένώ έχετε 25000 μέλη,ό κόσμος γύρισε τήν πλάτη
καί γράφουν μόνο οί κολλητοί συνήθως σαχλαμάρες περί άνέμων καί ύδάτων καί
λίγοι....ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σάν έμένα.Άν θέλετε νά μάς διώξετε καί έμάς......
Έγώ πάντως θά γράφω,προσπαθώντας νά μήν είμαι χυδαίος...!!
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ........έσύ μέ ΑΝΕΧΕΣΑΙ
Είμαι στό φόρουμ άπό τό 2005-2006,έχουν περάσει άπό τότε πάρα πολλοί
admin καί mod.

DimChios
10/03/2014, 13:23
Εγω ενα ξερω σιγουρα!

Πως ο Θεός εχει πολυ χιούμορ και μας βαζει να τσακωνομαστε για αστειες μαλακιες!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:














Ξερω! Να μου :moutza: για να μαθω :lol:

bruno
10/03/2014, 13:41
Χαχα μετα την ορθογραφια εχουμε θρησκευτικα!

fkol k4
10/03/2014, 13:53
Προφανώς (μιλώντας για μένα κυρίως ίσως εκφράζω και κάποιους άλλους) το πρόβλημα δεν είναι το χιούμορ, το οποίο
είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό το κατά πόσο είναι καλόγουστο ή όχι, όπως και πολύ σωστά με το παράδειγμά σου εξηγείς.
Ακριβώς γι αυτό και έβαλα την επισήμανση «προσωπική άποψη» στο ποστ μου.
Το δικό μου πρόβλημα έχει να κάνει μόνο με το spam στο συγκεκριμένο θέμα.


Η ουσία είναι η επιλεκτική λογοκρισία και κατά πόσο αυτή είναι θεμιτή. Αν ξεσκίσουμε στο δούλεμα τις ξανθιές ή τους πόντιους,
όσες ξανθιές και όσοι πόντιοι να χτυπιούνται κάτω και να διαμαρτύρονται δε νομίζω ότι θα υπάρξει η ανάλογη αντίδραση,
Επιλεκτική ή όχι, οποιαδήποτε λογοκρισία είναι απαράδεκτη (http://reformsection5.org.uk/). Οι ξανθιές οι πόντιοι οι ταλιμπάν χριστιανοί και οι ταλιμπάν ταλιμπάν ας χτυπιούνται κάτω όσο θέλουν.


χαλαρώστε παιδιά, πλάκα κάνουμε, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.
Όχι προσωπικά σε κάποιον, μαζικά σε όλους. Και δεν γίνεται από όλους πλάκα, οπότε δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα το «Ανέκδοτα και χιούμορ».

Όταν κάποιος κατηγορεί συλλήβδην τους χριστιανούς για κάποια μαλακία που είπε ο Άνθιμος ή κάποιος βλαμμένος θεολόγος στην τηλεόραση βγάζοντας το συμπέρασμα πως χριστιανισμός=Βαρθολομαίος, είναι το ίδιο σαν να κατηγορεί συλλήβδην τους αριστερούς για κάποια μαλακία που είπε ο Τσίπρας ή η Παπαρήγα και να βγάζει το συμπέρασμα πως αριστερά=Κιμ γιονγκ ιλ.
Αυτό λοιπόν δεν είναι χιούμορ. Το λες για να πονέσεις κάποιον επίτηδες.
Καλά κάνεις λοιπόν και μαγκιά σου, αλλά ας πάει στο κατάλληλο θέμα για να μπορούν να το αγνοούν όσοι αντιμετωπίζουν ήδη αρκετά και μπαίνουν στο φόρουμ για να περάσουν μισή ευχάριστη ώρα με κανένα ανεκδοτάκι και καμία αστεία φωτογραφία.

el_hymador
10/03/2014, 14:21
Όταν κάποιος κατηγορεί συλλήβδην τους χριστιανούς για κάποια μαλακία που είπε ο Άνθιμος ή κάποιος βλαμμένος θεολόγος στην τηλεόραση βγάζοντας το συμπέρασμα πως χριστιανισμός=Βαρθολομαίος, είναι το ίδιο σαν να κατηγορεί συλλήβδην τους αριστερούς για κάποια μαλακία που είπε ο Τσίπρας ή η Παπαρήγα και να βγάζει το συμπέρασμα πως αριστερά=Κιμ γιονγκ ιλ.
Αυτό λοιπόν δεν είναι χιούμορ. Το λες για να πονέσεις κάποιον επίτηδες.
Καλά κάνεις λοιπόν και μαγκιά σου, αλλά ας πάει στο κατάλληλο θέμα για να μπορούν να το αγνοούν όσοι αντιμετωπίζουν ήδη αρκετά και μπαίνουν στο φόρουμ για να περάσουν μισή ευχάριστη ώρα με κανένα ανεκδοτάκι και καμία αστεία φωτογραφία.

Nαι, έχουν ανοιχτεί παρόμοια θέματα με σοβαρές συζητήσεις και δυστυχώς μπήκαν ταλιμπάνια και τα έκαναν μαντάρα με αποτέλεσμα να κλειδώσουν...


Το θέμα γενικότερα με το μοντεριλίκι και τους κανόνες κτλ-κτλ έχει γίνει πολύ κουρασέλα... ένα forum είναι δημόσιος χώρος έκφρασης και η ύπαρξη του είναι άμεσα συνδεδεμένη με το ποσοστό ενεργής συμμετοχής των μελών του. Σε ευτό το ρημάδι το moto.gr, η συντριπτική πλειοψηφία των ενεργών μελών του είναι χρόνια εγεγγραμένοι και είτε διαδικτυακά, είτε και στον πραγματικό κόσμο, έχει αναπτύξει σχέσεις και φιλίες. Κοινώς, το "ποιόν" του καθενός μας είναι γνωστή ποσότητα στους υπόλοιπους. Φυσικό είναι να μην ταιριάζουμε όλοι με όλους και στην τελική χεστήκαμε κιόλας, δεν μπήκαμε εδώ για συνοικέσιο αλλά για να λέμε τις σοβαρές ή ασόβαρες μαλακίες μας.

Το λοιπόν οι πραγματικά ανάρμοστες συμπεριφορές στηλιτεύονται και επικρίνονται από τους περισσότερους και υπάρχουν πολλά παραδείγματα για αυτό. Προσωπικά πεσίματα, απειλές και χυδαιότητες τις εντοπίζουμε όλοι και τους στέλνουμε στο διάολο, δεν είναι ανάγκη να υπάρχει τροχονόμος!

Σε άλλα forum, ένα πολύ καλό σύστημα αξιολόγησης της συμπεριφοράς των μελών είναι η θετική / αρνητική ψήφος. Σε κάθε Post που ανεβαίνει, υπάρχει από κάτω η δυνατότητα αξιολόγησης είτε θετικά είτε αρνητικά από τους άλλους χρήστες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το κάθε Post πρέπει ντε και καλά να αξιολογείται. Απλά αν κάτι το βρεις χρήσιμο, ευχάριστο, διασκεδαστικό, επιμορφωτικό, κ@υλωτικό ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, του βάζεις (αν θέλεις) θετική ψήφο. Αν από την άλλη το βρεις προσβλητικό, χυδαίο, ανάρμοστο κτλ-κτλ του βάζεις (πάλι αν θέλεις) αρνητική ψήφο. Φυσικά το πως έχεις αξιλογήσει το post φαίνεται και στον χρήστη που το ανήρτησε και σε όλους τους υπόλοιπους. Κάπως ετσι δημιουργείται ένα ιστορικό αξιολογήσεων, οπότε αν σε κάποια φάση διαπιστώσεις ότι σε έχει "μαύρισει" σχεδόν όλο το forum, αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι κατ΄ανάγκη μ@λ@κ@ς, απλά το ότι δεν ταιράζεις με τα νερά του forum. Kαι τα νερά του forum, την γενικότερη αίσθηση, την καθορίζει η κρίσιμη μάζα των χρηστών και όχι κανόνες και λοιπές αστειότητες.

Θέλετε να το κάνουμε πιο γαμιστερό; Στις 50 ας πούμε αρνητικές αξιολογήσεις το μέλος τρώει ban. Τόσο απλά και με έμμεση συλλογική απόφαση για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Τώρα για "νόμους" και επιβολή πολιτικών ορθών κανόνων συμπεριφοράς τι να πω; Θα το κάνουμε κολέγιο σε λίγο... και στην τελική ποιοι είναι αυτοί που διαμορφώνουν τα πλαίσια στα οποία ο καθένας θα εκφράζεται; Δεν μιλάω για τα κραυγαλέα του τύπου σε πλακώνω στις χ-παναγίες και σε βρίζω για ψύλλου πήδημα, αυτά όντως θέλουν ξύρισμα και έξω με κλωτσιές, αλλά κάτι παπαριές του τύπου μην αναρτάτε αυτό γιατί πειράζει εκείνον και μην εκείνο γιατί θίγεται ο άλλος και τα θέματα να είναι αμιγώς μοτοσικλετιστικά, προσωπικά τα βρίσκω αστειότητες... και αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές "αυτό είναι και να δεν σου αρέσει πούλο" είναι απίστευτα φασίζουσα συμπεριφορά...

ggs
10/03/2014, 14:22
Αυστηρά προσωπική άποψη:

Το μόνο πρόβλημά μου όσον αφορά το φόρουμ, είναι το κακό χιούμορ και το σπαμμάρισμα των χιουμοριστικών thread.
Και ναι, η εικόνα της Λουκά να κράζει τον χ,ψ,ω είναι αστεία και καλοδεχούμενη. Και είναι αστεία γιατί δείχνει μια αστεία (γελοία) αντίδραση που παραμένει αστεία (γελοία) οποιοσδήποτε και αν είναι ο πρωταγωνιστής.
Το ίδιο και η εικόνα του παπά με το κινητό, το ipad κτλ.

Το χιούμορ είναι περίεργο πράγμα.

Αυστηρά προσωπική άποψη:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χιουμορ είναι περίεργο πράγμα…
Το πώς το αντιλαμβάνεται και το πώς το εκφράζει κανείς διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο… μπορεί ανάλογα να είναι κακό , μέτριο , καλό…
Όμως , δεν υπάρχει κανόνας στο φορουμ για το χιουμορ…

Γενικά , επαφίεται στο μυαλό και στην αίσθηση που έχει ο καθένας … όπως είπαν και παραπάνω , πριν ποστάρουμε κατι ας προσπαθούμε να σκεφτούμε ότι ισως μπορεί κάποιους να τους ενοχλήσει αλλά και όταν διαβάζουμε κάτι ας προσπαθούμε να μην ενοχλούμαστε τόσο εύκολα…

Δεν κινδυνεύει η πίστη κάποιου επειδή πόσταρε κάποιος κάτι στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύει η υγεία του Σαμαρα επειδή τον σιχτιρίζουμε στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύουν οι πωλησεις της BMW επειδή τις θάβουμε στο μοτο.γρ…
Δεν θα παψουν να χαλαν τα ΚΤΜ επειδη μας αρεσουν στο μοτο.γρ

Άλλωστε , γι αυτό υπάρχουν και τα οφ τοπικ θέματα για να λέει ο καθένας την γενικότερη άποψη του και να τον γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα… δεν θα γίνουμε ολοι φίλοι με όλους…

Όμως , αν ένα μελος κανει αναφορα ότι ένα ποστ τον προσβαλε , υπαρχουν δυο επιλογες
1.Να γραψουν στα @@ το μελος που προσβλήθηκε και να μην κάνουν τίποτα ..
2.Να διαγραφεί το ποστ που προσέβαλε το μελος (άσχετα αν το θεωρούν ολοι προσβλητικό ή όχι) με μια υπενθύμιση για τον σεβασμό απ όλους στα μελη του φορουμ.

Για εμένα , η αυταρχική συμπεριφορά θα ήταν η πρώτη… αυτό όμως δεν σημαίνει ο τι κάποιος που είναι συχνά παρεξηγησιαρης θα έχει και πάντα δίκιο..






Είμαι στό φόρουμ άπό τό 2005-2006,έχουν περάσει άπό τότε πάρα πολλοί
admin καί mod.

Terens ασχετα με την σχεση που εχετε με τον sniper , θα ηθελα να σε ρωτήσω ειλικρινά ,σοβαρα και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας , τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι μέλος στο μοτο.γρ εδώ και κοντά 10 χρόνια ?

nikos_abel
10/03/2014, 14:24
Καλά κάνεις λοιπόν και μαγκιά σου, αλλά ας πάει στο κατάλληλο θέμα για να μπορούν να το αγνοούν όσοι αντιμετωπίζουν ήδη αρκετά και μπαίνουν στο φόρουμ για να περάσουν μισή ευχάριστη ώρα με κανένα ανεκδοτάκι και καμία αστεία φωτογραφία.

Μα ποιο θα ήταν το κατάλληλο τμήμα να μπουν αυτά; Σε φόρουμ μοτοσυκλετών είμαστε, το κατάλληλο θέμα είναι το off topic.
Αύριο το ίδιο θα πει και κάποιος για το "καφενείο", το "αναζητήσεις, σκέψεις, προβληματισμοί" και το "αντιπαραθέσεις".
Η (κατά τον δημοσιευτή) αστεία φωτογραφία λογικά πάει στις αστείες φωτογραφίες, το ανέκδοτο (όσο κι αν είναι κρύο) στα ανέκδοτα, το βίντεο
στα βίντεα και πάει λέγοντας.
Φαντάσου να ανοίξει ένα θέμα (κάποιος το πρότεινε κιόλας) "Θρησκευτικές γελοιοποιήσεις και θέματα" τι έχει να γίνει.
Δε θα συμφωνούσα με κάτι τέτοιο, τότε το ίδιο το φόρουμ θα γινόταν κοινωνός της επίθεσης κατά των θείων με σκοπό
να ενοχλήσει.
Θεωρώ πολύ πιο τίμιο να μπαίνουν χύμα στα ανάλογα νήματα και να απαξιώνονται ή να σχολιάζονται αναλόγως της ποιότητάς τους.

Όσο για το τσουβάλιασμα, αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136607&p=2442655&viewfull=1#post2442655) δηλαδή που τσουβαλιάζει έναν ολόκληρο λαό μέσω καμιά 10αριά βλαμμένων, έναν λαό που
πήγε στο φεγγάρι, τι θα έπρεπε να το κάνουμε;

Ο αυτοσαρκασμός (το γνώθεις εαυτόν ουσιαστικά δηλαδή) είναι πολύ βασικό συστατικό για να μην χαλιέσαι με πράγματα που σου προσάπτονται
και να βελτιώνεσαι.
Στο κάτω κάτω, αν η πίστη σου κάπου είναι τόσο μα τόσο ισχυρή, σίγουρα δεν σε αγγίζουν τα ποταπά σχόλια, γνωρίζεις την αλήθεια.
Κάθε άλλη άμυνα προέρχεται μάλλον από την αμφιβολία.

Και ναι, ορισμένοι σίγουρα στοχεύουν να πονέσουν κάποιους άλλους επίτηδες, αυτό όμως δεν είναι πάντα με σκοπό απλά να πληγώσουν,
μπορεί να είναι με σκοπό να εμφανίσουν αδύνατα σημεία - να συζητήσουν εμφανίζοντας προφανείς παραλογισμούς.
Το ότι γίνεται όμως άλλες φορές εκδικητικά δεν το αρνούμαι, δε θέλει και πολύ μια κουβέντα να πάρει το στραβό δρόμο.


Θα μπορούσα να πω ότι ουσιαστικά όλο το νήμα αυτό όπως και άλλα είναι εντελώς ανούσιο αφού κανείς δεν πρόκειται να αλλάξει
γνώμη ούτε από τους μεν, ούτε από τους δε.
Δεν το πιστεύω όμως αυτό, κάθε λέξη που λέγεται και κάθε έννοια που συζητιέται μπορεί να μπει σε κάποιο αυτί, να αναλυθεί
και να προκαλέσει κάποιο συμπέρασμα σε κάποιον. Η οπτική γωνία που βλέπει κάποιος τα πράγματα μπορεί να αλλάξει με μια απλή
φράση. Είτε στους μεν, είτε στους δε, η επικοινωνία βοηθά, η απαγόρευση εκνευρίζει (ή απογοητεύει).

Και για αυτό συνεχίζω και γράφω.

el_hymador
10/03/2014, 14:36
Αυστηρά προσωπική άποψη:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χιουμορ είναι περίεργο πράγμα…
Το πώς το αντιλαμβάνεται και το πώς το εκφράζει κανείς διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο… μπορεί ανάλογα να είναι κακό , μέτριο , καλό…
Όμως , δεν υπάρχει κανόνας στο φορουμ για το χιουμορ…

Γενικά , επαφίεται στο μυαλό και στην αίσθηση που έχει ο καθένας … όπως είπαν και παραπάνω , πριν ποστάρουμε κατι ας προσπαθούμε να σκεφτούμε ότι ισως μπορεί κάποιους να τους ενοχλήσει αλλά και όταν διαβάζουμε κάτι ας προσπαθούμε να μην ενοχλούμαστε τόσο εύκολα…

Δεν κινδυνεύει η πίστη κάποιου επειδή πόσταρε κάποιος κάτι στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύει η υγεία του Σαμαρα επειδή τον σιχτιρίζουμε στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύουν οι πωλησεις της BMW επειδή τις θάβουμε στο μοτο.γρ…
Δεν θα παψουν να χαλαν τα ΚΤΜ επειδη μας αρεσουν στο μοτο.γρ

Άλλωστε , γι αυτό υπάρχουν και τα οφ τοπικ θέματα για να λέει ο καθένας την γενικότερη άποψη του και να τον γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα… δεν θα γίνουμε ολοι φίλοι με όλους…

Όμως , αν ένα μελος κανει αναφορα ότι ένα ποστ τον προσβαλε , υπαρχουν δυο επιλογες
1.Να γραψουν στα @@ το μελος που προσβλήθηκε και να μην κάνουν τίποτα ..
2.Να διαγραφεί το ποστ που προσέβαλε το μελος (άσχετα αν το θεωρούν ολοι προσβλητικό ή όχι) με μια υπενθύμιση για τον σεβασμό απ όλους στα μελη του φορουμ.

Για εμένα , η αυταρχική συμπεριφορά θα ήταν η πρώτη… αυτό όμως δεν σημαίνει ο τι κάποιος που είναι συχνά παρεξηγησιαρης θα έχει και πάντα δίκιο..






Terens ασχετα με την σχεση που εχετε με τον sniper , θα ηθελα να σε ρωτήσω ειλικρινά ,σοβαρα και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας , τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι μέλος στο μοτο.γρ εδώ και κοντά 10 χρόνια ?


Σε ότι αφορά στην αναφορά των post, ποιος ή ποιοι καθορίζουν και αποφασίζουν αν όντως είναι προσβλητικό ή όχι και αν τελικά θα γράψουν στα @@δια τους αυτόν που έκανε την αναφορά ή θα σβήσουν τα post ως προσβλητικό; Προφανώς με αυτό τον τρόπο μπορούμε να μπούμε σε μια διαδικασία αντίστοιχη της δικομανίας όπου κάνουμε αναφορά σε ότι δεν μας αρέσει γιατί θέλουμε να φέρουμε το forum στα μέτρα μας... δεν πάει έτσι συγνώμη. Δηλαδή αν ανεβάσω ένα ανέκδοτο με τον Ιησού (και υπάρχουν μερικά πολύ καλά!) και μου κάνει αναφορά ένας, ενώ γελάσουν δέκα, το post θα αφαιρεθεί ή όχι; Για αυτό σας λέω... θετική / αρνητική ψήφος, από τα μέλη για τα μέλη. Και ας βρίσκουμε εμείς την άκρη μετά...

Pan (dvs)
10/03/2014, 14:42
Αυστηρά προσωπική άποψη:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χιουμορ είναι περίεργο πράγμα…


Eιναι οντως και διαπιστωνω οτι το διαθετουνε ολο και λιγοτεροι.

Πως ειναι δυνατον μια προτροπη καποιου για σεβασμο σε κατι (οτιδηποτε), μπορει να σας μπριζωσει.Τα αιτια σιγουρα ειναι αλλα,αλλα τα προβληματα δεν λυνονται με αυτον τον τροπο .

Σας αγαπαω,αλλα αρχιζω να βαριεμαι.

Ξερω στα απ'αυτα σας,αλλα λεω εγω...

nikos_abel
10/03/2014, 14:46
Πως ειναι δυνατον μια προτροπη καποιου για σεβασμο σε κατι (οτιδηποτε), ειναι δυνατον να σας βαζει στην πριζα.Τα αιτια σιγουρα ειναι αλλα.Μην τα λυνεται εδω.



Να σε βοηθήσω. Γιατί μια προτροπή κάποιου να δει τα πράγματα λίγο πιο ανοιχτόμυαλα πριζώνει επίσης; Φυσικά και τα αίτια είναι εντελώς άλλα
και δε θα λυθούν εδώ.
Αλλά ούτε και πουθενά αλλού θα λυθούν, 2000 χρόνια ιστορία και δε λύθηκαν.

VANDA
10/03/2014, 14:49
Χαχα μετα την ορθογραφια εχουμε θρησκευτικα!

Αύριο, γυμναστική. Να λογγάρετε με φόρμες!

Billymuse
10/03/2014, 14:54
Να σε βοηθήσω. Γιατί μια προτροπή κάποιου να δει τα πράγματα λίγο πιο ανοιχτόμυαλα πριζώνει επίσης; Φυσικά και τα αίτια είναι εντελώς άλλα
και δε θα λυθούν εδώ.
Αλλά ούτε και πουθενά αλλού θα λυθούν, 2000 χρόνια ιστορία και δε λύθηκαν.

Φαντάσου 2000 χρόνια χωρίς πολέμους (πόσοι γίνανε για θρησκευτικούς λόγους) πόσοι παιθάνανε στο όνομα του Κορανίου,Ευαγγελίου,παλαιάς διαθήκης και οτι άλλο θες βάλε.. ίσως δε λύνονται γιατί το ανθρώπινο είδος δέχεται πλύση εγκεφάλου εκ γενετής και κάνει πράγματα είτε απο φόβο είτε απο αντίδραση

sniper
10/03/2014, 14:54
Αύριο, γυμναστική. Να λογγάρετε με φόρμες!

:bawl:



:a20:






:a41:

taisteal
10/03/2014, 14:54
Δεν προκειται να αλλαξει κατι οσο και να το συζηταμε.
Αν ειναι ο καθενας να κανει αναφορες για ο,τι τον πειραζει,θα γινει μπαχαλο.Θα σβηνονται τα 3/4 τως ποστ.
Οι διαχειριστες ορθως πρατουν,αφου δεν πρεπει να ξεφευγουν τα θρεντ και να γινονται πεδια μαχης..

Και τελος,τα μυαλα ειναι σαν τα αεροστατα,δουλευουν μονο οταν ειναι ανοιχτα..

nikos_abel
10/03/2014, 14:55
Δεν μιλάω για τα κραυγαλέα του τύπου σε πλακώνω στις χ-παναγίες και σε βρίζω για ψύλλου πήδημα, αυτά όντως θέλουν ξύρισμα και έξω με κλωτσιές

Ποιο είναι το μέτρο και το σταθμό :D που κάτι χαρακτηρίζεται ως κραυγαλέο; Θα βάλουμε χριστοπαναγιόμετρο; Ή ψυλλοπηδόμετρο;
Η διαχείριση έχει πολύ δύσκολο μέτρο σε αυτό το κομμάτι.
Όταν όμως ο διαχειριστής σχολιάζει σαν μέλος, αυτό το έργο γίνεται ακόμη πιο δύσκολο.
Η θέση της διαχείρισης νομίζω ότι έγινε σαφής νωρίτερα, είναι με το μέρος της νομοθεσίας.
Τι κι αν η νομοθεσία αυτή υπάρχει από το 1951, είναι υποχρεωμένοι να την τηρήσουν.

Το κακό είναι ότι η νομοθεσία αυτή δεν ζυγίζει τις 2 πλευρές με λογική, αλλά υποστηρίζει τη μια μόνο.
Και η πλευρά που ευνοείται από αυτήν, την ασπάζεται και την επικαλείται για να ξεμπερδεύει.

Δεν γίνεται διάλογος έτσι.

Από τη μεριά μου, πραγματικά λυπάμαι τους μοντς.

sniper
10/03/2014, 14:56
.... πραγματικά λυπάμαι τους μοντς.


Μηδενίζω το παναγιόμετρο ψηλά κι επιστρέφω.

nikos_abel
10/03/2014, 14:57
Μηδενίζω το παναγιόμετρο ψηλά κι επιστρέφω.

:lol: :a013:

DimChios
10/03/2014, 14:59
Αύριο, γυμναστική. Να λογγάρετε με φόρμες!

Προφυλακτικά πότε?

:smokin:

sotos 8
10/03/2014, 15:09
Ρε παίδες τον μοναχό ΜΑΛΑΧΙΑ απ το εργο του Ουμπέρτο Εκο ´´Το όνομα του Ρόδου´´ και τη απαγόρευσε μήπως το θυμάστε κανείς ;
Λοιπόν δηλητήριο στο πληκτρολόγιο απ τους μοναχός του φόρουμ σε όποιον γράφει για θρησκεία .

sniper
10/03/2014, 15:21
Εγω ενα ξερω σιγουρα!

Πως ο Θεός εχει πολυ χιούμορ και μας βαζει να τσακωνομαστε για αστειες μαλακιες!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:




Ξερω! Να μου :moutza: για να μαθω :lol:

Εσένα σου 'χω νέα...


311577

blackbusa
10/03/2014, 15:21
ποσοι εχουν θρησκους γονεις η πολυ κοντινους ανθρωπους που πιστευουν???ας ξεκινησουν να λενε τα αστειακια σε αυτους και βλεπουμε...ολα ειναι θεμα σεβασμου...πιστευουμε η δεν πιστευουμε...σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα οριο...

Billymuse
10/03/2014, 15:25
Εσένα σου 'χω νέα...


311577

εεε αυτό εγω το πόσταρα παρακαλώ :P
πάντως μιας και το πόσταρες ρε συ Νίκο..δηλαδή ούτε τέτοια εικόνα μπορεί να μπει στο θρεντ με τις αστείες εικόνες?

sniper
10/03/2014, 15:27
εεε αυτό εγω το πόσταρα παρακαλώ :P
πάντως μιας και το πόσταρες ρε συ Νίκο..δηλαδή ούτε τέτοια εικόνα μπορεί να μπει στο θρεντ με τις αστείες εικόνες?

Εγώ νομίζω ότι φυσικά μπορεί.

Αν εμφανιστεί κάποιος εδώ μέσα και πει ότι το προξενιό είναι ευλογημένο... ε τι να πω....

DimChios
10/03/2014, 15:29
Εσένα σου 'χω νέα...


311577

εχεις τιποτα καλο υπ όψην σου?

:lol:

tzimidis
10/03/2014, 15:44
O fasismos ton admin kai i eleytheria ekfrasis.malista.

Mpaineis se forum gia enydreia, ta idia.
mpaineis se forum gia skylous, the same.
mpaineis se forum gia epipla, ksana ki ap tin arxi.
mpaineis se forum gia podilata, pare mia apo ta idia.
Forum gia fidia, gia nyfika, gia katsikes,gia elaioxromatismous,gia Biokalliergeies-pantou ta idia

Ektos ki an oi idioi kai oi idioi einai pou grafoun se ola ta forum,
exoume terastio thema .
Alla oi ellines kai pou den exoume?
Pou tha mou peis ESY, ti tha grapso EGO???? E?
sto diko sou, idioktito forum?
opou den me ebale kaneis me to zori na diabazo kai na symmetexo? E?
RE ANTESTE APO KEI RE, pou tha mou ypodeikseis EMENA???

(oute tous diaxeiristes-idioktites thelo na kalopiaso oute kanenan. Oute ponane ta matia mou otan diabazo ta idia kai ta idia ksana, oute me ypoxreose kaneis na apantiso edo.

Alla ayti i nootropia toy monimos adikimenou, thigmenou kai diamartyromenou (piso apo to pliktrologio panta,min ksexniomaste kiolas), den ypoferetai......

el_hymador
10/03/2014, 15:48
ποσοι εχουν θρησκους γονεις η πολυ κοντινους ανθρωπους που πιστευουν???ας ξεκινησουν να λενε τα αστειακια σε αυτους και βλεπουμε...ολα ειναι θεμα σεβασμου...πιστευουμε η δεν πιστευουμε...σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα οριο...

Τι μου θύμησες τώρα... η γιαγία μου ήταν τόσο θρήσκα που όποτε έπαιζε λειτουργία στην τηλεόραση, μετά χρειαζόμασταν 5 λίτρα AZAX για να την καθαρίσουμε από τα φιλιά που της είχε δώσει όταν εμφανιζόντουσαν στην οθόνη εικόνες και εξαπτέρυγα και επιτάφιοι και λοιπά αξεσουάρ. Μιλάμε hard core, όχι μαλακίες! Την κακομοίρα τη γιαγιά λοιπόν την τρολάραμε σε απίστευτο βαθμό, αφού όποτε κοιμάταν πήγαινα και κατέβαζα τα εικονίσματα πάνω από το κεφάλι της και κρέμαγα αφίσες με τους "διαβόλους και τους τριβόλους" όπως τους έλεγε, Maiden, Metallica, Saxon, AC/DC και τέτοια... επίσης πέρναμε τους βίους αγιών από το κομοδίνο της και κολλάγαμε μέσα αυτοκόλλητα από τις συλλογές της Panini με τους ποδοσφαιριστές, άνοιγε η γιαγιά να διαβάσει για τον Κοσμά τον Αιτωλό και έβλεπε τον Lineker η το σήμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας του Εκουαδόρ...άλλη καφρίλα που βάζαμε ούζο ή τσίπουρο στο μπουκαλάκι του αγιασμού αλλά το κορυφαίο ήταν όταν με τον τσόγλανο τον ξάδερφο μου κρύψαμε πίσω από μια μεγάλη εικόνα του μυστικού δείπνου που είχε, ένα walkie - talkie και κάναμε ότι της μίλαγε ο χριστός... φάγαμε απίστευτο ξύλο βέβαια, κόντεψε να μείνει η κακομοίρα η γιαγιά από την κατάνυξη...δεν μας κράτησε βέβαια ποτέ κακία για όλα αυτά.

devil's animal
10/03/2014, 15:49
O fasismos ton admin kai i eleytheria ekfrasis.malista.

Mpaineis se forum gia enydreia, ta idia.
mpaineis se forum gia skylous, the same.
mpaineis se forum gia epipla, ksana ki ap tin arxi.
mpaineis se forum gia podilata, pare mia apo ta idia.
Forum gia fidia, gia nyfika, gia katsikes,gia elaioxromatismous,gia Biokalliergeies-pantou ta idia

Ektos ki an oi idioi kai oi idioi einai pou grafoun se ola ta forum,
exoume terastio thema .
Alla oi ellines kai pou den exoume?
Pou tha mou peis ESY, ti tha grapso EGO???? E?
sto diko sou, idioktito forum?
opou den me ebale kaneis me to zori na diabazo kai na symmetexo? E?
RE ANTESTE APO KEI RE, pou tha mou ypodeikseis EMENA???

(oute tous diaxeiristes-idioktites thelo na kalopiaso oute kanenan. Oute ponane ta matia mou otan diabazo ta idia kai ta idia ksana, oute me ypoxreose kaneis na apantiso edo.

Alla ayti i nootropia toy monimos adikimenou, thigmenou kai diamartyromenou (piso apo to pliktrologio panta,min ksexniomaste kiolas), den ypoferetai......



μολις ανεφερα το ποστ σου γιατι ειναι greeklish και πονεσαν τα ματια μου...και φυσικα αντιβαινει στους κανονες του φορουμ...
λογικα εντος ολιγου πρεπει να το ξυρισουν...
:wave2:

Pan (dvs)
10/03/2014, 15:50
Να σε βοηθήσω. Γιατί μια προτροπή κάποιου να δει τα πράγματα λίγο πιο ανοιχτόμυαλα πριζώνει επίσης; Φυσικά και τα αίτια είναι εντελώς άλλα
και δε θα λυθούν εδώ.
Αλλά ούτε και πουθενά αλλού θα λυθούν, 2000 χρόνια ιστορία και δε λύθηκαν.

Δεν ειναι εκει το θεμα ρε Νικο.
Φυσικα και ο καθενας μπορει να λεει και να υποστηριζει αυτα που πιστευει.Αλλα να μενουμε στην ουσια και να μην χανουμε το χιουμορ μας.Δεν ειναι ολα μια αντιδικια και ενα πεδιο μαχης.

Δεν ειναι δυνατον καθε φορα να κανουμε απο τιποτε,το φορουμ Κουγκι.Αντιπαραθεσεις,γκρινια,μιζερια και ολα τα κακα του κοσμου τα ζουμε καθημερινα.Αν κανουμε το φορουμ το ιδιο μιζερο με την καθημερινοτητα μας ,ποιος ο λογος να συμμετεχουμε?

Ηρεμια χρειαζομαστε και χαβαλε.Τα λεω με καλη προθεση και ελπιζω να μην προσθεσω αλλο ενα λιθαρακι στη φαγωμαρα.


Αυτο το ανεκδοτο με την Αννουλα θα μου το πει κανενας?

DimChios
10/03/2014, 15:54
Τι μου θύμησες τώρα... η γιαγία μου ήταν τόσο θρήσκα που όποτε έπαιζε λειτουργία στην τηλεόραση, μετά χρειαζόμασταν 5 λίτρα AZAX για να την καθαρίσουμε από τα φιλιά που της είχε δώσει όταν εμφανιζόντουσαν στην οθόνη εικόνες και εξαπτέρυγα και επιτάφιοι και λοιπά αξεσουάρ. Μιλάμε hard core, όχι μαλακίες! Την κακομοίρα τη γιαγιά λοιπόν την τρολάραμε σε απίστευτο βαθμό, αφού όποτε κοιμάταν πήγαινα και κατέβαζα τα εικονίσματα πάνω από το κεφάλι της και κρέμαγα αφίσες με τους "διαβόλους και τους τριβόλους" όπως τους έλεγε, Maiden, Metallica, Saxon, AC/DC και τέτοια... επίσης πέρναμε τους βίους αγιών από το κομοδίνο της και κολλάγαμε μέσα αυτοκόλλητα από τις συλλογές της Panini με τους ποδοσφαιριστές, άνοιγε η γιαγιά να διαβάσει για τον Κοσμά τον Αιτωλό και έβλεπε τον Lineker η το σήμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας του Εκουαδόρ...άλλη καφρίλα που βάζαμε ούζο ή τσίπουρο στο μπουκαλάκι του αγιασμού αλλά το κορυφαίο ήταν όταν με τον τσόγλανο τον ξάδερφο μου κρύψαμε πίσω από μια μεγάλη εικόνα του μυστικού δείπνου που είχε, ένα walkie - talkie και κάναμε ότι της μίλαγε ο χριστός... φάγαμε απίστευτο ξύλο βέβαια, κόντεψε να μείνει η κακομοίρα η γιαγιά από την κατάνυξη...δεν μας κράτησε βέβαια ποτέ κακία για όλα αυτά.


ΚΛΑΙΩ! :bawl:

el_hymador
10/03/2014, 15:59
Δεν ειναι εκει το θεμα ρε Νικο.
Φυσικα και ο καθενας μπορει να λεει και να υποστηριζει αυτα που πιστευει.Αλλα να μενουμε στην ουσια και να μην χανουμε το χιουμορ μας.Δεν ειναι ολα μια αντιδικια και ενα πεδιο μαχης.

Δεν ειναι δυνατον καθε φορα να κανουμε απο τιποτε,το φορουμ Κουγκι.Αντιπαραθεσεις,γκρινια,μιζερια και ολα τα κακα του κοσμου τα ζουμε καθημερινα.Αν κανουμε το φορουμ το ιδιο μιζερο με την καθημερινοτητα μας ,ποιος ο λογος να συμμετεχουμε?

Ηρεμια χρειαζομαστε και χαβαλε.Τα λεω με καλη προθεση και ελπιζω να μην προσθεσω αλλο ενα λιθαρακι στη φαγωμαρα.


Αυτο το ανεκδοτο με την Αννουλα θα μου το πει κανενας?


Ήταν η Αννούλα και προσευχόταν στον Χριστο... και...

311580

...αφού ρε μαμά δεν είπε ο Χριστούλης να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο;


:bawl::bawl::bawl:



Γαμάτο;

Bowleno
10/03/2014, 16:08
Τι μου θύμησες τώρα... η γιαγία μου ήταν τόσο θρήσκα που όποτε έπαιζε λειτουργία στην τηλεόραση, μετά χρειαζόμασταν 5 λίτρα AZAX για να την καθαρίσουμε από τα φιλιά που της είχε δώσει όταν εμφανιζόντουσαν στην οθόνη εικόνες και εξαπτέρυγα και επιτάφιοι και λοιπά αξεσουάρ. Μιλάμε hard core, όχι μαλακίες! Την κακομοίρα τη γιαγιά λοιπόν την τρολάραμε σε απίστευτο βαθμό, αφού όποτε κοιμάταν πήγαινα και κατέβαζα τα εικονίσματα πάνω από το κεφάλι της και κρέμαγα αφίσες με τους "διαβόλους και τους τριβόλους" όπως τους έλεγε, Maiden, Metallica, Saxon, AC/DC και τέτοια... επίσης πέρναμε τους βίους αγιών από το κομοδίνο της και κολλάγαμε μέσα αυτοκόλλητα από τις συλλογές της Panini με τους ποδοσφαιριστές, άνοιγε η γιαγιά να διαβάσει για τον Κοσμά τον Αιτωλό και έβλεπε τον Lineker η το σήμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας του Εκουαδόρ...άλλη καφρίλα που βάζαμε ούζο ή τσίπουρο στο μπουκαλάκι του αγιασμού αλλά το κορυφαίο ήταν όταν με τον τσόγλανο τον ξάδερφο μου κρύψαμε πίσω από μια μεγάλη εικόνα του μυστικού δείπνου που είχε, ένα walkie - talkie και κάναμε ότι της μίλαγε ο χριστός... φάγαμε απίστευτο ξύλο βέβαια, κόντεψε να μείνει η κακομοίρα η γιαγιά από την κατάνυξη...δεν μας κράτησε βέβαια ποτέ κακία για όλα αυτά.



στα διάλα, μου βγήκε ο καφές από την μύτη :moutza:

Προειδοποιούν πρώτα ρεεεεεε! :bawl::bawl:


(αυτό το "στα διάλα" εμπίπτει στο κανονισμό; ) :uplate::D

BLiTzER
10/03/2014, 16:19
Τι μου θύμησες τώρα... η γιαγία μου ήταν τόσο θρήσκα που όποτε έπαιζε λειτουργία στην τηλεόραση, μετά χρειαζόμασταν 5 λίτρα AZAX για να την καθαρίσουμε από τα φιλιά που της είχε δώσει όταν εμφανιζόντουσαν στην οθόνη εικόνες και εξαπτέρυγα και επιτάφιοι και λοιπά αξεσουάρ. Μιλάμε hard core, όχι μαλακίες! Την κακομοίρα τη γιαγιά λοιπόν την τρολάραμε σε απίστευτο βαθμό, αφού όποτε κοιμάταν πήγαινα και κατέβαζα τα εικονίσματα πάνω από το κεφάλι της και κρέμαγα αφίσες με τους "διαβόλους και τους τριβόλους" όπως τους έλεγε, Maiden, Metallica, Saxon, AC/DC και τέτοια... επίσης πέρναμε τους βίους αγιών από το κομοδίνο της και κολλάγαμε μέσα αυτοκόλλητα από τις συλλογές της Panini με τους ποδοσφαιριστές, άνοιγε η γιαγιά να διαβάσει για τον Κοσμά τον Αιτωλό και έβλεπε τον Lineker η το σήμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας του Εκουαδόρ...άλλη καφρίλα που βάζαμε ούζο ή τσίπουρο στο μπουκαλάκι του αγιασμού αλλά το κορυφαίο ήταν όταν με τον τσόγλανο τον ξάδερφο μου κρύψαμε πίσω από μια μεγάλη εικόνα του μυστικού δείπνου που είχε, ένα walkie - talkie και κάναμε ότι της μίλαγε ο χριστός... φάγαμε απίστευτο ξύλο βέβαια, κόντεψε να μείνει η κακομοίρα η γιαγιά από την κατάνυξη...δεν μας κράτησε βέβαια ποτέ κακία για όλα αυτά.

Kαι νόμιζα ήμουν μόνος. Εγώ κάθε φορά που έβλεπα εικόνα της παναγίας στο σπίτι, πήγαινα και τη χάιδευα. Η μάνα μου αναγκάστηκε να το κόψει και να τις κρατάει στο δωμάτιό της.

irinia
10/03/2014, 16:19
Αυστηρά προσωπική άποψη:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το χιουμορ είναι περίεργο πράγμα…
Το πώς το αντιλαμβάνεται και το πώς το εκφράζει κανείς διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο… μπορεί ανάλογα να είναι κακό , μέτριο , καλό…
Όμως , δεν υπάρχει κανόνας στο φορουμ για το χιουμορ…

Γενικά , επαφίεται στο μυαλό και στην αίσθηση που έχει ο καθένας … όπως είπαν και παραπάνω , πριν ποστάρουμε κατι ας προσπαθούμε να σκεφτούμε ότι ισως μπορεί κάποιους να τους ενοχλήσει αλλά και όταν διαβάζουμε κάτι ας προσπαθούμε να μην ενοχλούμαστε τόσο εύκολα…

Δεν κινδυνεύει η πίστη κάποιου επειδή πόσταρε κάποιος κάτι στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύει η υγεία του Σαμαρα επειδή τον σιχτιρίζουμε στο μοτο.γρ…
Δεν κινδυνεύουν οι πωλησεις της BMW επειδή τις θάβουμε στο μοτο.γρ…
Δεν θα παψουν να χαλαν τα ΚΤΜ επειδη μας αρεσουν στο μοτο.γρ

Άλλωστε , γι αυτό υπάρχουν και τα οφ τοπικ θέματα για να λέει ο καθένας την γενικότερη άποψη του και να τον γνωριζόμαστε λίγο καλύτερα… δεν θα γίνουμε ολοι φίλοι με όλους…

Όμως , αν ένα μελος κανει αναφορα ότι ένα ποστ τον προσβαλε , υπαρχουν δυο επιλογες
1.Να γραψουν στα @@ το μελος που προσβλήθηκε και να μην κάνουν τίποτα ..
2.Να διαγραφεί το ποστ που προσέβαλε το μελος (άσχετα αν το θεωρούν ολοι προσβλητικό ή όχι) με μια υπενθύμιση για τον σεβασμό απ όλους στα μελη του φορουμ.

Για εμένα , η αυταρχική συμπεριφορά θα ήταν η πρώτη… αυτό όμως δεν σημαίνει ο τι κάποιος που είναι συχνά παρεξηγησιαρης θα έχει και πάντα δίκιο..






Terens ασχετα με την σχεση που εχετε με τον sniper , θα ηθελα να σε ρωτήσω ειλικρινά ,σοβαρα και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας , τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι μέλος στο μοτο.γρ εδώ και κοντά 10 χρόνια ?








AYTO TO EXΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ............








Χωρίς νά μέ πιέσουν έπειδή έγώ ένοιωθα τήν άνάγκη νά τό κάνω
γιά τούς λόγους πού έγώ έπίσης θεώρησα ότι πρέπει.
Σέ σένα λοιπόν ΔΕΝ ΘΕΛΩ νά άπαντήσω....!!
Μπορείς νά ύποθέσεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ,καί νά δώσεις όποια έρμηνεία .
Ή άπάντηση μου είναι είλικρινής σοβαρή καί χωρίς κανένα ίχνος είρωνίας.
Ούτε καί έπιθυμώ νά κουβεντιάσω μαζί σου τό γιατί καί τό διότι.

blackbusa
10/03/2014, 16:23
Τι μου θύμησες τώρα... η γιαγία μου ήταν τόσο θρήσκα που όποτε έπαιζε λειτουργία στην τηλεόραση, μετά χρειαζόμασταν 5 λίτρα AZAX για να την καθαρίσουμε από τα φιλιά που της είχε δώσει όταν εμφανιζόντουσαν στην οθόνη εικόνες και εξαπτέρυγα και επιτάφιοι και λοιπά αξεσουάρ. Μιλάμε hard core, όχι μαλακίες! Την κακομοίρα τη γιαγιά λοιπόν την τρολάραμε σε απίστευτο βαθμό, αφού όποτε κοιμάταν πήγαινα και κατέβαζα τα εικονίσματα πάνω από το κεφάλι της και κρέμαγα αφίσες με τους "διαβόλους και τους τριβόλους" όπως τους έλεγε, Maiden, Metallica, Saxon, AC/DC και τέτοια... επίσης πέρναμε τους βίους αγιών από το κομοδίνο της και κολλάγαμε μέσα αυτοκόλλητα από τις συλλογές της Panini με τους ποδοσφαιριστές, άνοιγε η γιαγιά να διαβάσει για τον Κοσμά τον Αιτωλό και έβλεπε τον Lineker η το σήμα της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας του Εκουαδόρ...άλλη καφρίλα που βάζαμε ούζο ή τσίπουρο στο μπουκαλάκι του αγιασμού αλλά το κορυφαίο ήταν όταν με τον τσόγλανο τον ξάδερφο μου κρύψαμε πίσω από μια μεγάλη εικόνα του μυστικού δείπνου που είχε, ένα walkie - talkie και κάναμε ότι της μίλαγε ο χριστός... φάγαμε απίστευτο ξύλο βέβαια, κόντεψε να μείνει η κακομοίρα η γιαγιά από την κατάνυξη...δεν μας κράτησε βέβαια ποτέ κακία για όλα αυτά.

nice pou sou thimisa ta paidika sou xronia...elpizw twra pou megalwses na min kaneis pia ta idia...idios an px stin thesi tis giagias einai oi goneis sou...den boreis na fantasteis poso tous stenaxwreis...

den eimai katholou thriskos...to antitheto tha elega...i mana mou idios meta ton thanato tou patera mou to gyrise teleiws stin ekklisia...kati pou emena mou gyrise ta antera alla den borw na kanw kai kati...den pistevw alla dexomai ayton pou pistevei kai gia emena...borei kai na koroidevw, alla den to kanw kai simaia...


filika panta

ggs
10/03/2014, 16:27
AYTO TO EXΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ............

Χωρίς νά μέ πιέσουν έπειδή έγώ ένοιωθα τήν άνάγκη νά τό κάνω
γιά τούς λόγους πού έγώ έπίσης θεώρησα ότι πρέπει.
Σέ σένα λοιπόν ΔΕΝ ΘΕΛΩ νά άπαντήσω....!!
Μπορείς νά ύποθέσεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ,καί νά δώσεις όποια έρμηνεία .
Ή άπάντηση μου είναι είλικρινής σοβαρή καί χωρίς κανένα ίχνος είρωνίας.
Ούτε καί έπιθυμώ νά κουβεντιάσω μαζί σου τό γιατί καί τό διότι.

Βρε δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις άμα δεν θες…
Αρκεί που ξέρεις την απάντηση εσύ…
:wave2:

el_hymador
10/03/2014, 16:33
nice pou sou thimisa ta paidika sou xronia...elpizw twra pou megalwses na min kaneis pia ta idia...idios an px stin thesi tis giagias einai oi goneis sou...

Όχι τώρα με τρολάρει η μάνα μου, επειδή ήξερε ότι δεν θα δεχόμουν επ ουδενί φυλαχτά και σταυρουδάκια στα μηχανάκια, άνοιξε την φόδρα του Dainese και έραψε ένα μέσα, εσωτερικά. Και έλεγα τι στον πο*τσο είναι αυτό το πράμα μέχρι που σε αλλαγή φερμούαρ (dainese...) είπα στη μοδίστρα να κοιτάξει και αυτό. Ε και εντάξει, το άφησα μέσα και κάνω πως δεν ξέρω.

byron
10/03/2014, 16:34
AYTO TO EXΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ............


Χωρίς νά μέ πιέσουν έπειδή έγώ ένοιωθα τήν άνάγκη νά τό κάνω
γιά τούς λόγους πού έγώ έπίσης θεώρησα ότι πρέπει.
Σέ σένα λοιπόν ΔΕΝ ΘΕΛΩ νά άπαντήσω....!!
Μπορείς νά ύποθέσεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ,καί νά δώσεις όποια έρμηνεία .
Ή άπάντηση μου είναι είλικρινής σοβαρή καί χωρίς κανένα ίχνος είρωνίας.
Ούτε καί έπιθυμώ νά κουβεντιάσω μαζί σου τό γιατί καί τό διότι.

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :tooth:

nikos_abel
10/03/2014, 16:36
Δεν ειναι εκει το θεμα ρε Νικο.
Φυσικα και ο καθενας μπορει να λεει και να υποστηριζει αυτα που πιστευει.Αλλα να μενουμε στην ουσια και να μην χανουμε το χιουμορ μας.Δεν ειναι ολα μια αντιδικια και ενα πεδιο μαχης.

Δεν ειναι δυνατον καθε φορα να κανουμε απο τιποτε,το φορουμ Κουγκι.Αντιπαραθεσεις,γκρινια,μιζερια και ολα τα κακα του κοσμου τα ζουμε καθημερινα.Αν κανουμε το φορουμ το ιδιο μιζερο με την καθημερινοτητα μας ,ποιος ο λογος να συμμετεχουμε?

Ηρεμια χρειαζομαστε και χαβαλε.Τα λεω με καλη προθεση και ελπιζω να μην προσθεσω αλλο ενα λιθαρακι στη φαγωμαρα.


Αυτο το ανεκδοτο με την Αννουλα θα μου το πει κανενας?

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.

Το ανέκδοτο με την αννούλα στο είπε ο χυμαδόρ :lol:

(πάρε http://users.ntua.gr/ge01033/annoula.htm )

irinia
10/03/2014, 16:38
Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. :tooth:









ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΡΕ ΚΟΥΤΣΟΔΟΝΤΗ...............











Τί γελάς..??

irinia
10/03/2014, 16:43
ΠΑΙΔΙΑ...........ΘΕΛΩ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ











Μού τήν πέφτουνε..........νύν καί τέως...!!!!!!!!!!!!!
Άρχίζω νά μετράω, 1.........2..........3

blackbusa
10/03/2014, 16:55
Όχι τώρα με τρολάρει η μάνα μου, επειδή ήξερε ότι δεν θα δεχόμουν επ ουδενί φυλαχτά και σταυρουδάκια στα μηχανάκια, άνοιξε την φόδρα του Dainese και έραψε ένα μέσα, εσωτερικά. Και έλεγα τι στον πο*τσο είναι αυτό το πράμα μέχρι που σε αλλαγή φερμούαρ (dainese...) είπα στη μοδίστρα να κοιτάξει και αυτό. Ε και εντάξει, το άφησα μέσα και κάνω πως δεν ξέρω.


nomizw oti "katalavame" gia ti pragma milame...;)

MG-KTiNoS
10/03/2014, 17:03
Όχι τώρα με τρολάρει η μάνα μου, επειδή ήξερε ότι δεν θα δεχόμουν επ ουδενί φυλαχτά και σταυρουδάκια στα μηχανάκια, άνοιξε την φόδρα του Dainese και έραψε ένα μέσα, εσωτερικά. Και έλεγα τι στον πο*τσο είναι αυτό το πράμα μέχρι που σε αλλαγή φερμούαρ (dainese...) είπα στη μοδίστρα να κοιτάξει και αυτό. Ε και εντάξει, το άφησα μέσα και κάνω πως δεν ξέρω.

καλά έκανες....
;)

tzimidis
10/03/2014, 17:20
μολις ανεφερα το ποστ σου γιατι ειναι greeklish και πονεσαν τα ματια μου...και φυσικα αντιβαινει στους κανονες του φορουμ...
λογικα εντος ολιγου πρεπει να το ξυρισουν...
:wave2:

νο πρόμπλεμ.

εγώ πάντως σου έδωκα VROOOOM!!!!!

devil's animal
10/03/2014, 17:23
νο πρόμπλεμ.

εγώ πάντως σου έδωκα VROOOOM!!!!!

και εγω σε εκανα και εγραψες ελληνικα...
:beer::beer:

Billymuse
10/03/2014, 18:09
νο πρόμπλεμ.

εγώ πάντως σου έδωκα VROOOOM!!!!!

Πες του τώρα να σου δώσει και μια βόλτα το Χονδα του:smokin: τον λέν Σταύρο και δε χαλάει χατήρια :lol:

Shiatman
10/03/2014, 18:38
...ακόμα είναι ποινικό αδίκημα η διακωμώδηση των θείων...

Από τη στιγμή που το σωτήριο έτος 2014 (βοήθειά μας, μεγάλη η χάρη του) υπάρχουν νομικές κυρώσεις για τη θεία, τι να σου κάνει κι ο μόντ κι ο αντμίν...

311582

cosgili
10/03/2014, 18:45
Λυπάμαι που για πολλοστή φορά στη ζωή μου, συνειδητοποιώ πόσο πουριτανοί είμαστε. Αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω από άλλους, να περιμένουμε αντίστοιχα "ξυρίσματα" σε κάθε τι που προσβάλλει οποιονδήποτε από μας.

Κύριοι...

Της στραβής ψωλής οι τρίχες της φταίγανε...

ΥΓ τώρα ξυρίστε το γιατί σίγουρα θα ενοχληθεί κανας "κουρμπαριστός"!:rolleyes:

Dbnn
10/03/2014, 18:52
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Κράζεις το κοράνι, θα γίνει τσι πτάνας σε όλο τον κόσμο, κράζεις τον μωάμεθ, το αυτό, κράζεις τον βούδα, το αυτό. Μέχρι τον γκάντι να κράξεις θα στην πέσουν με μυδραλιοβόλα!

Το να κράζεις τον Χριστιανισμό δεν τρέχει τίποτα?

irinia
10/03/2014, 18:54
ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ..........










Άμαρτωλοί...........





:priest::priest::priest:

cosgili
10/03/2014, 18:59
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Κράζεις το κοράνι, θα γίνει τσι πτάνας σε όλο τον κόσμο, κράζεις τον μωάμεθ, το αυτό, κράζεις τον βούδα, το αυτό. Μέχρι τον γκάντι να κράξεις θα στην πέσουν με μυδραλιοβόλα!

Το να κράζεις τον Χριστιανισμό δεν τρέχει τίποτα?

ΠΟιος μίλησε για κράξιμο?
Και αν πιστεύεις ότι το να γίνεται τσι πτάνας για τις θρησκείες σε εκφράζει...ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά δεν έχω κάτι άλλο να πω:wave2:

Dbnn
10/03/2014, 19:03
ΠΟιος μίλησε για κράξιμο?
Και αν πιστεύεις ότι το να γίνεται τσι πτάνας για τις θρησκείες σε εκφράζει...ΛΥΠΑΜΑΙ αλλά δεν έχω κάτι άλλο να πω:wave2:

Καμία σχέση φίλε μου, απλά εκφράζω την απορία μου, αν διάβασες το 1ο ποστ εδώ γράφω αναλυτικά τι είμαι.
Αλλά θα στο ξαναπώ, θα δεχθώ όλες τις απόψεις, θα δεχθώ και το κράξιμο, με πειράζει μεν αλλά δεν θα ασχοληθώ ούτε θα τσακωθώ.

cosgili
10/03/2014, 19:12
Καμία σχέση φίλε μου, απλά εκφράζω την απορία μου, αν διάβασες το 1ο ποστ εδώ γράφω αναλυτικά τι είμαι.
Αλλά θα στο ξαναπώ, θα δεχθώ όλες τις απόψεις, θα δεχθώ και το κράξιμο, με πειράζει μεν αλλά δεν θα ασχοληθώ ούτε θα τσακωθώ.

Το διάβασα το νήμα από την αρχή. Το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε για κράξιμο. Μιλάμε για χαβαλέ και απόψεις, μεταξύ μιας παρέας και αυτό είναι όλο. Δεν σου αρέσει, προσπέρνα το. Εδώ όμως μιλάμε για κούρεμα σε κάθε τι που ενοχλεί "κάποιον". Είναι σα να βρεθούμε σε μία παρέα για καφεδάκι και επειδή δε σου αρέσει ο χαβαλές μου, να ζητήσεις από τον καφετζή να με βγάλει από το μαγαζί. Όχι φίλε, απλά μην ξαναπιείς καφέ μαζί μου. Κάτσε σε άλλο τραπεζάκι και αγνόησέ με.

ΥΓ Το "εσύ" στην απάντησή μου, δεν πάει σε σένα αλλά σε όλους μας.:wave2:
ΥΓ2 εδώ θα βγει ο καφετζής και θα πει το μαγαζί δικό μου και ότι γουστάρω κάνω...και άμα δε γουστάρω τη φάτσα σου σε πετάω όξω...
και μαμήθηκε άλλο ένα thread...

fkol k4
10/03/2014, 19:51
Το διάβασα το νήμα από την αρχή. Το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε για κράξιμο. Μιλάμε για χαβαλέ και απόψεις, μεταξύ μιας παρέας και αυτό είναι όλο. Δεν σου αρέσει, προσπέρνα το. Εδώ όμως μιλάμε για κούρεμα σε κάθε τι που ενοχλεί "κάποιον". Είναι σα να βρεθούμε σε μία παρέα για καφεδάκι και επειδή δε σου αρέσει ο χαβαλές μου, να ζητήσεις από τον καφετζή να με βγάλει από το μαγαζί. Όχι φίλε, απλά μην ξαναπιείς καφέ μαζί μου. Κάτσε σε άλλο τραπεζάκι και αγνόησέ με.
Μέχρι εδώ μαζί σου, αλλά δεν ισχύει αυτό πάντα.
Ένα μαύρο φόντο με ένα κείμενο από ένα θρησκευτικό βιβλίο και από κάτω (ή από πάνω) ένα σχόλιο του τύπου «να, αυτά πάνε πίσω τον κόσμο», δεν είναι αστεία φωτογραφία.
Βασικά δεν είναι καν φωτογραφία. Είναι ένα quote σε μορφή jpeg, png ή gif.

Και δεν το βάζεις εκεί για να γελάσουμε γιατί ούτε εσύ το θεωρείς αστείο (και πολύ καλά κάνεις). Το βάζεις ως σημείο προβληματισμού.
Αντίστοιχα στον καφέ θα χαλάσεις την κουβέντα με τα πειράγματα για το ποδόσφαιρο και θα μου πεις σοβαρά πως πρέπει να μην υποστηρίζω την τάδε ομάδα γιατί έχει χουλιγκάνους, ο πρόεδρός της στήνει παιχνίδια κτλ κτλ. Απλά θα χαλάσεις την κουβέντα μας λέγοντας κάτι για το οποίο ξέρεις πως δεν έχω ευθύνη.
Βάλτο βρε αδερφέ στο «Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί», ίσως τα βρούμε κιόλας κάπου στη μέση με λίγη κουβέντα. Μην αμφιβάλλεις πως θα βρεις υποστηρικτές εκεί από όπου δεν το περιμένεις.
Απλά μην το βάζεις στα ανέκδοτα, δεν είναι ανέκδοτο και ούτε κι εσύ το αντιμετωπίζεις έτσι.

Επίσης, το να βάλεις μια φωτογραφία που να γράφει ανορθόγραφα «Μότο Χρήστος» και να ρίξεις ένα καλό μπινελίκι εμμέσως, ξέρω γω; Πόσοι το θεωρούν αστείο;
Μου θυμίζει κάτι μικρά παιδάκια που κάνουν πως βήχουν και στο βήξιμο λένε «μαλάκα» και μετά χαζογελάνε που το «κάλυψαν» από τη μαμά και τον μπαμπά λες και η μαμά και ο μπαμπάς είναι χαζοί και δεν καταλαβαίνουν.
Οκ, υποθέτω πως μέχρι κάποια ηλικία είναι αστείο, αλλά πόσοι αυτής της ηλικίας γράφουν στο φόρουμ;


Φαντάσου να ανοίξει ένα θέμα (κάποιος το πρότεινε κιόλας) "Θρησκευτικές γελοιοποιήσεις και θέματα" τι έχει να γίνει.
Δε θα συμφωνούσα με κάτι τέτοιο, τότε το ίδιο το φόρουμ θα γινόταν κοινωνός της επίθεσης κατά των θείων με σκοπό
να ενοχλήσει.
Εγώ το πρότεινα, δεν το θεωρώ κακή ιδέα.

SHOOTER045
10/03/2014, 19:52
Να μιλησω και εγω
Λοιπον παμπολες φορες εχω δει και εχω γκρινιαξει για τις κατα τ αλλα<αστειες>φωτο
Που κοροιδευουν τα θεια επανειλημενα
Και δεν εινσι οτι κοριιδευεις εναν κουνιστο ρασοφορο η τον αλλον που τα παιρνει
Εδω μιλαμε για διακωμωδηση της εικονας του ΧΡΙΣΤΟΥ του ΣΤΑΥΡΟΥ και αλλων συμβολων της θρησκειας μας
Η θρησκεια η Εκκλησια σας χλευασε ποτε?γιατι το κανετε?
Σας εβρισε ποτε?γιατι την βριζεται?
Αναφερθηκε αρνητικα απεναντι σας?
Γιατι το κανετε?
Τα μονα αστεια-φωτο εδω μεσα στο αναλογο θεμα ειναι εναντιον της θρησκειας
Εισαστε αθεοι?
Υλιστες?σατανιστες?βουδιστες?χιλιαστες?
Μαγκια σας
Διατυμπανιστε το
Αλλα μην υβριζεται αυτι που καποιοι πιστευουν και δεν σας ενοχλουν
Και η θρησκεια δεν ειναι ο ολυμπιακος ο παοκ η αεκ κλπ
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα
Λαθη απο την μερια της θρησκειας γινονται οπου ενεπλακη ο ανθρωπινος παραγοντας
Επιλεξτε αλλο θεμα και αντικειμενο
Η πειτε καπου με ομοιους σας
Δεν ειμαι θρησκος
Ειμαι θρησκευομενος
Δεν εχω προβλημα με κανεναν που πιστευει αλλου να κατσω να μιλησω να φαω να βγω εξω
Αλλα οθ κοκκινες γραμμες ειναι για να μην τις περναμε εκατερωθεν
Εδω και πολλα χρονια δεν σε κανουν με το ζορι χριστιανο
Γνωριζω ατομα που παντρευτηκαν με πολιτικο
Που εδωσαν μονοι τους ονοματα στα παιδια και περναμε μια χαρα οταν βρισκομαστε δεν προσπαθω να τον.πεισω για τιποτα ουτε και αυτος
Δεν το βριζω δεν τον κοροιδευω και τουμπαλιν
Ο καθενας ειναι κυριος του κωλου του
Αν σε καποιον την βρισκει με τις χαρες του κωλου του με γεια του και χαρα του
Δεν θα με πεισει οτι εγω ειμαθ στραβος αν ο δικος του γιαλος εχει στραβωσει προ πολλου και στραβα αρμενιζει
Οπως δεν φοβαμαι που ΕΛΛΗΝΑΣ ετσι δεν φοβαμαι που ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Και οταν κοροιδευουν την πατριδα και την πιστη μου θα αντιδραω

Bradipous
10/03/2014, 19:57
Το διάβασα το νήμα από την αρχή. Το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε για κράξιμο. Μιλάμε για χαβαλέ και απόψεις, μεταξύ μιας παρέας και αυτό είναι όλο. Δεν σου αρέσει, προσπέρνα το. Εδώ όμως μιλάμε για κούρεμα σε κάθε τι που ενοχλεί "κάποιον". Είναι σα να βρεθούμε σε μία παρέα για καφεδάκι και επειδή δε σου αρέσει ο χαβαλές μου, να ζητήσεις από τον καφετζή να με βγάλει από το μαγαζί. Όχι φίλε, απλά μην ξαναπιείς καφέ μαζί μου. Κάτσε σε άλλο τραπεζάκι και αγνόησέ με.

ΥΓ Το "εσύ" στην απάντησή μου, δεν πάει σε σένα αλλά σε όλους μας.:wave2:
ΥΓ2 εδώ θα βγει ο καφετζής και θα πει το μαγαζί δικό μου και ότι γουστάρω κάνω...και άμα δε γουστάρω τη φάτσα σου σε πετάω όξω...
και μαμήθηκε άλλο ένα thread...

Βεβαια η καφετερια με το φορουμ εχουν μια βασικη διαφορα την οποια δεν μπορεις να παραβλεψεις και για να μην μακρυγορω, με μια φραση:
Verba volant, scripta manent ;)

nikos_abel
10/03/2014, 20:09
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Κράζεις το κοράνι, θα γίνει τσι πτάνας σε όλο τον κόσμο, κράζεις τον μωάμεθ, το αυτό, κράζεις τον βούδα, το αυτό. Μέχρι τον γκάντι να κράξεις θα στην πέσουν με μυδραλιοβόλα!

Ειδικά τον Γκάντι τον κρέζουν τόσο όσο δε φαντάζεσαι, κυρίως οι συμπατριώτες του, αλλά και οι γειτόνοι του.
Τον βούδα δεν τον κράζει κανείς και κανείς βουδιστής δε θα ασχοληθεί με αυτούς που τον κράζουνε.
Με τους άλλους υπάρχει ένα θέμα βέβαια, αλλά σκέψου μόνο ότι η θρησκεία τους έχει και είναι από τις ίδιες ρίζες με τους χριστιανούς και τους εβραίους


Το να κράζεις τον Χριστιανισμό δεν τρέχει τίποτα?

Αν θεωρείς ότι είναι λογικό που κόβουν χέρια και λιθοβολούν ζωντανές γυναίκες οι άλλοι τότε ΟΚ, ας γίνετε σαν αυτούς.

Cpt. Haddock
10/03/2014, 20:12
:smokin:

311595

vaska
10/03/2014, 20:17
Terens ασχετα με την σχεση που εχετε με τον sniper , θα ηθελα να σε ρωτήσω ειλικρινά ,σοβαρα και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας , τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι μέλος στο μοτο.γρ εδώ και κοντά 10 χρόνια ?

Αυτό ρε Γιώργη ομολογώ δεν το κατάλαβα κι ας προσπάθησα πολύ.

:confused::confused:

vaska
10/03/2014, 20:20
Χυμαδόρη Μπλιτζεράκο Παλιάνθρωπα, Cpt σας αγαπάω όλο και περισσότερο.

:a07::a07:

IRA57
10/03/2014, 20:26
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Κράζεις το κοράνι, θα γίνει τσι πτάνας σε όλο τον κόσμο, κράζεις τον μωάμεθ, το αυτό, κράζεις τον βούδα, το αυτό. Μέχρι τον γκάντι να κράξεις θα στην πέσουν με μυδραλιοβόλα!

Το να κράζεις τον Χριστιανισμό δεν τρέχει τίποτα?

Αν και οπως ειπωθηκε πριν μιλαμε για χιουμορ...απο αυτο βγαινει το συμπερασμα: Θελουμε και εδω να λιθοβολουνται μεχρι θανατου οι απιστοι γιατι ζηλευουμε τους μουσουλμανους...

Υ.Γ. Στην σελιδα αθεων του Ιραν υπαρχουν 20πλασια και μελη σε σχεση με την αντιστοιχη ελληνικη...ο,τι και αν σημαινει αυτο...(στην ελληνικη υπαρχουν καποιοι στους οποιους θα αναφερθω παρακατω)



Να μιλησω και εγω
Λοιπον παμπολες φορες εχω δει και εχω γκρινιαξει για τις κατα τ αλλα<αστειες>φωτο
Που κοροιδευουν τα θεια επανειλημενα
Και δεν εινσι οτι κοριιδευεις εναν κουνιστο ρασοφορο η τον αλλον που τα παιρνει
Εδω μιλαμε για διακωμωδηση της εικονας του ΧΡΙΣΤΟΥ του ΣΤΑΥΡΟΥ και αλλων συμβολων της θρησκειας μας
Η θρησκεια η Εκκλησια σας χλευασε ποτε?γιατι το κανετε?
Σας εβρισε ποτε?γιατι την βριζεται?
Αναφερθηκε αρνητικα απεναντι σας?
Γιατι το κανετε?
Τα μονα αστεια-φωτο εδω μεσα στο αναλογο θεμα ειναι εναντιον της θρησκειας
Εισαστε αθεοι?
Υλιστες?σατανιστες?βουδιστες?χιλιαστες?
Μαγκια σας
Διατυμπανιστε το
Αλλα μην υβριζεται αυτι που καποιοι πιστευουν και δεν σας ενοχλουν
Και η θρησκεια δεν ειναι ο ολυμπιακος ο παοκ η αεκ κλπ
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα
Λαθη απο την μερια της θρησκειας γινονται οπου ενεπλακη ο ανθρωπινος παραγοντας
Επιλεξτε αλλο θεμα και αντικειμενο
Η πειτε καπου με ομοιους σας
Δεν ειμαι θρησκος
Ειμαι θρησκευομενος
Δεν εχω προβλημα με κανεναν που πιστευει αλλου να κατσω να μιλησω να φαω να βγω εξω
Αλλα οθ κοκκινες γραμμες ειναι για να μην τις περναμε εκατερωθεν
Εδω και πολλα χρονια δεν σε κανουν με το ζορι χριστιανο
Γνωριζω ατομα που παντρευτηκαν με πολιτικο
Που εδωσαν μονοι τους ονοματα στα παιδια και περναμε μια χαρα οταν βρισκομαστε δεν προσπαθω να τον.πεισω για τιποτα ουτε και αυτος
Δεν το βριζω δεν τον κοροιδευω και τουμπαλιν
Ο καθενας ειναι κυριος του κωλου του
Αν σε καποιον την βρισκει με τις χαρες του κωλου του με γεια του και χαρα του
Δεν θα με πεισει οτι εγω ειμαθ στραβος αν ο δικος του γιαλος εχει στραβωσει προ πολλου και στραβα αρμενιζει
Οπως δεν φοβαμαι που ΕΛΛΗΝΑΣ ετσι δεν φοβαμαι που ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Και οταν κοροιδευουν την πατριδα και την πιστη μου θα αντιδραω

Η εκκλησια και το ολο δημιουργημα της οχι απλα μας εβρισε και μας χλευασε και συνεχιζει να το κανει καθε μερα...αλλα και αναγκαζει καθε μερα κοσμο (εμμεσα και αμεσα) να γινεται χριστιανος και να μενει στο απυροβλητο......ομως κανεις δεν μιλησε για εκδικηση προς την εκκλησια για ολα αυτα αλλα για χιουμορ.

Προσωπικα εχω τσακωθει και με αθεους γιατι καποιοι απλα το καναν απο αντιδραση και οχι μετα απο σκεψη.
Ετσι και αλλιως δεν μ'αρεσει ο ορος αθεος.
Σαν να λεμε οτι προσδιοριζεται καποιος απο κατι που δεν ειναι...εσυ αν δεν παιζεις γκολφ εισαι μη-γκολφιστης?

Υ.Γ. Η Δυναμη (απο τον πολεμο των αστρων) εχει αναγνωριστει ως θρησκεια στην αγγλια.
Αν εγω δηλωσω οτι πιστευω σε αυτην θα υπαρξει ρητη απαγορευση οτι οποιος κανει χιουμορ με θεμα τον Yoda θα μπαναριστει?
Μπορει σε καποιους να φαινεται γελοιο αυτο αλλα ειναι το ιδιο γελοιο με το να υπαρχει απαγορευση να κανουμε χιουμορ με θεμα τον χριστιανισμο.
Τουλαχιστον ο Πολεμος των Αστρων εχει καλυτερα ειδικα εφε απο τον Ιησου το Ναζωραιο του Τζεφιρελι που βλεπουμε καθε πασχα και χριστουγεννα

DrBig
10/03/2014, 20:28
:smokin:

311595

Bertrand Russell — 'So far as I can remember there is not one word in the Gospels in praise of intelligence.'

DrBig
10/03/2014, 20:31
Να μιλησω και εγω....
....


Δεν εχεις παρα να συγχωρεσεις μωρε, μη τρελλαινεσαι.

DrBig
10/03/2014, 20:32
Για να τελειωνουμε με το θεμα, προτεινω να αποφασισουμε πως οσοι προσβαλλονται δεν ειναι πραγματικοι χριστιανοι, τι λετε?

vaska
10/03/2014, 20:33
Μηδενίζω το παναγιόμετρο ψηλά κι επιστρέφω.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Cpt. Haddock
10/03/2014, 20:35
Bertrand Russell — 'So far as I can remember there is not one word in the Gospels in praise of intelligence.'


Για να τελειωνουμε με το θεμα, προτεινω να αποφασισουμε πως οσοι προσβαλλονται δεν ειναι πραγματικοι χριστιανοι, τι λετε?

:beer:

taisteal
10/03/2014, 20:37
Καταπιειτε τα παντα αμασητα,γαμω τις ανασφαλειες σας..
Που βαζετε και ορους..

:rolleyes:

fkol k4
10/03/2014, 20:43
Για να τελειωνουμε με το θεμα, προτεινω να αποφασισουμε πως οσοι προσβαλλονται δεν ειναι πραγματικοι χριστιανοι, τι λετε?
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό.
Είναι απαραίτητο όμως να φτιάξουμε άλλη μια ταμπέλα που θα βάζουμε ο ένας στον άλλον;

Και για να το ελαφρύνω και λίγο, e-αφορισμούς θα έχουμε ή θα τη βγάλουμε χωρίς σπέσιαλ εφέ;:D

nikos_abel
10/03/2014, 20:48
Αντίστοιχα στον καφέ θα χαλάσεις την κουβέντα με τα πειράγματα για το ποδόσφαιρο και θα μου πεις σοβαρά πως πρέπει να μην υποστηρίζω την τάδε ομάδα γιατί έχει χουλιγκάνους, ο πρόεδρός της στήνει παιχνίδια κτλ κτλ. Απλά θα χαλάσεις την κουβέντα μας λέγοντας κάτι για το οποίο ξέρεις πως δεν έχω ευθύνη.

Φυσικά και έχεις ευθύνη και για τους χουλιγκάνους και για τον πρόεδρα που στήνει παιχνίδια, καθώς με τη πλακίτσα και τη κουβεντούλα σου, διαβάζοντας έντυπο και μη τύπο, εμέσως τον στηρίζεις,
του δίνεις αξία με την ενασχόλησή σου, βοηθάς να συνεχίσει μια κατάσταση που βρωμάει από παντού για να κάνεις τη πλακίτσα σου.
(ωραία, να φύγει και ο καυγάς από τη θρησκεία, να πάει σε άλλου τύπου πίστες μπας και ξεπολωθεί το πράγμα)
Αν θα ανακατευτώ στη κουβέντα για βαζελογαυρομπαοκοσκούληκα; Ούτε κάν σημασία θα της δώσω, όπως δεν έχω δώσει σημασία και σε αυτό το καφενείο, από μακρυά τις παρακολουθώ
και μέσα μου χασκογελώ όταν γίνεται χαμός και κλειδώνει.

Και πίστεψέ με (ή μη με πιστεύεις για να είμαστε και στο σωστό πνέυμα) , όταν ασχολήθηκα με τα ποδόσφαιρα (που το λατρεύω σαν παιχνίδι) ήταν γιατί η μεγαλοπαρέα που με
πήγαινε γήπεδο ήταν ένα γαυροβαζελοχανουμοσυνοθέλευμα που το γέλιο και το πείραγμα ήταν σε καθημερινή διάταξη. Που καθόμουνα με τους κωλόγερους στην ίδια κερκίδα
και όταν έμπαινε γκολ, ο ένας πανηγύριζε και ο διπλανός του κατέρεε, γιατί κάθονταν δίπλα δίπλα γαύροι και βάζελοι. Το γήπεδο το έκοψα γρήγορα και μόνος μου, γιατί
οι συνομίλικοί μου δεν βλέπαν μπάλα, αλλά όταν μιλάγαμε μου λεγαν κάτι για ξύλο και παράνειες και πως αν είμαστε φίλοι εδώ, έξω από το γήπεδο θα μου έκοβαν
το λαρύγγι και κάτι τέτοιες μαλακίες.

Όταν λοιπόν η κουβέντα των χανουμοβάζελων θα αρχίσει να επηρεάζει εμένα μέσα στο καφενείο, θα είναι όταν θα ετοιμάζονται να πιαστούν στα χέρια
για ένα πέτσινο τόπι, "θρησκεία", "ζωή", "φανέλα" και τέτοιες μαλακίες και θα αρχίσουν να πλακώνονται και να φωνάζουν χαλώντας την ηρεμία του καφέ μου,
ναι, τότε θα τους κράξω και θα τους βρίσω πιθανότατα, γιατί με ενοχλούν.
Βάλε να θέλουν να πείσουν και το γυιο μου ντε και καλά να γίνει Μπαόκι π.χ. Ε, δε θα πρέπει να ασχοληθώ και να τους ξαποστείλω με όποιο τρόπο μπορώ; Τωρα αν ο μικρός θέλει ντε και καλά να γίνει γριά ξέρω γω,
ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Όμως αφού του εξηγήσω τα καραγκιοζιλίκια.


Βάλτο βρε αδερφέ στο «Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί», ίσως τα βρούμε κιόλας κάπου στη μέση με λίγη κουβέντα. Μην αμφιβάλλεις πως θα βρεις υποστηρικτές εκεί από όπου δεν το περιμένεις.
Απλά μην το βάζεις στα ανέκδοτα, δεν είναι ανέκδοτο και ούτε κι εσύ το αντιμετωπίζεις έτσι.

Εδώ συμφωνούμε (εξάλλου έχουμε συμφωνήσει και νωρίτερα νομίζω) εκτός αν πρόκειται για "αστείο".


Επίσης, το να βάλεις μια φωτογραφία που να γράφει ανορθόγραφα «Μότο Χρήστος» και να ρίξεις ένα καλό μπινελίκι εμμέσως, ξέρω γω; Πόσοι το θεωρούν αστείο;
Μου θυμίζει κάτι μικρά παιδάκια που κάνουν πως βήχουν και στο βήξιμο λένε «μαλάκα» και μετά χαζογελάνε που το «κάλυψαν» από τη μαμά και τον μπαμπά λες και η μαμά και ο μπαμπάς είναι χαζοί και δεν καταλαβαίνουν.
Οκ, υποθέτω πως μέχρι κάποια ηλικία είναι αστείο, αλλά πόσοι αυτής της ηλικίας γράφουν στο φόρουμ;

Προσωπικά το συγκεκριμένο θεωρώ αστείο ως λογοπαίγνιο, ομολογώ όμως ότι όταν είδα τη φωτογραφία που είχε και το "γα" μπροστά έχασε όποια
μαγεία είχε.
Το 1ο είναι πνευματώδες, το 2ο για χαζούς που τα θέλουν μασημένα.



Εγώ το πρότεινα, δεν το θεωρώ κακή ιδέα.

Είναι κακή ιδέα και σου εξήγησα γιατί. Αν έβλεπα τέτοια κατηγορία, ως θρήσκος, θα θεωρούσα ότι υπάρχει μια συνομωσία οργανωμένη και απλά με δουλεύουν
για να μου χρυσώσουν το χάπι (μιλώντας πάντα για το χιούμορ και όχι για τις αμπελοφιλοσοφιστίες μας), θα το θεωρούσα εριστικό,
άρα και η αντίδρασή μου θα ήταν ακόμα πιο έντονη.

DrBig
10/03/2014, 20:48
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό.
Είναι απαραίτητο όμως να φτιάξουμε άλλη μια ταμπέλα που θα βάζουμε ο ένας στον άλλον;

Και για να το ελαφρύνω και λίγο, e-αφορισμούς θα έχουμε ή θα τη βγάλουμε χωρίς σπέσιαλ εφέ;:D

Πιο ελαφρυ αναληπτεται....

[Καμια ταμπελα. Απλα δινουμε την ευκαιρια στους ασκουμενους καθε θρησκειας να ελεγχουν την πιστη τους, ορ λακ δεροφ.]

nikos_abel
10/03/2014, 20:52
Ετσι και αλλιως δεν μ'αρεσει ο ορος αθεος.
Σαν να λεμε οτι προσδιοριζεται καποιος απο κατι που δεν ειναι...εσυ αν δεν παιζεις γκολφ εισαι μη-γκολφιστης?

Υπάρχουν όμως οι αντιολυμπιακοί :D


Υ.Γ. Η Δυναμη (απο τον πολεμο των αστρων) εχει αναγνωριστει ως θρησκεια στην αγγλια.
Αν εγω δηλωσω οτι πιστευω σε αυτην θα υπαρξει ρητη απαγορευση οτι οποιος κανει χιουμορ με θεμα τον Yoda θα μπαναριστει?
Μπορει σε καποιους να φαινεται γελοιο αυτο αλλα ειναι το ιδιο γελοιο με το να υπαρχει απαγορευση να κανουμε χιουμορ με θεμα τον χριστιανισμο.
Τουλαχιστον ο Πολεμος των Αστρων εχει καλυτερα ειδικα εφε απο τον Ιησου το Ναζωραιο του Τζεφιρελι που βλεπουμε καθε πασχα και χριστουγεννα

Αυτό δεν το ήξερα. Που γράφομαι; Ποσαδιστές με χάσατε, βρήκα ΤΟ καλύτερο σπίτι!!!!!

nikos_abel
10/03/2014, 20:53
Bertrand Russell — 'So far as I can remember there is not one word in the Gospels in praise of intelligence.'


Δεν εχεις παρα να συγχωρεσεις μωρε, μη τρελλαινεσαι.


Για να τελειωνουμε με το θεμα, προτεινω να αποφασισουμε πως οσοι προσβαλλονται δεν ειναι πραγματικοι χριστιανοι, τι λετε?


;):beer: (για να μην αντιγράφω το ct.)

vaska
10/03/2014, 20:53
Κατά γενική ομολογία είμαι άνθρωπος με χιούμορ και χιουμοριστικά θέματα απ' όπου κι αν προέρχονται και ότι κι αν σατιρίζουν, δεν μ' ενοχλούν καθόλου. Είναι άλλο πράγμα το χιούμορ και άλλο πράγμα ο χλευασμός. Τα όρια βέβαια είναι υποκειμενικά.

Βάλτε λίγο χιούμορ στη ζωή σας, ελαφρύνετε λίγο το ήδη βαρύ κλίμα που όλοι βιώνουμε και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. Τα άκρα ποτέ δεν υπήρξαν λύση και οι απαγορεύσεις επίσης.

Θέματα που προσβάλουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, μόνα τους παίρνουν την άγουσα προς το έρεβος του Ζόφου.

ΥΓ
Μάλλον είναι πολύς ο καιρός που μείναμε χωρίς μια καλή βόλτα.
:wave2:

DrBig
10/03/2014, 20:54
Ετσι και αλλιως δεν μ'αρεσει ο ορος αθεος.
Σαν να λεμε οτι προσδιοριζεται καποιος απο κατι που δεν ειναι...εσυ αν δεν παιζεις γκολφ εισαι μη-γκολφιστης?


Θεικο! :beer:

nikos_abel
10/03/2014, 20:57
Θεικο! :beer:

Οξύμωρο :lol: