PDA

View Full Version : Τρακάρισμα και πιθανή εγκατάλειψη



yes-u
10/03/2014, 20:51
Από μαρτυρία της γυναίκας μου...
Γύρω στις 19:20 στο ύψος του President και με κατεύθυνση προς Κηφισιά, ένα ταξί τράκαρε από πίσω (μάλλον) μηχανή Triumph και αφού πέταξε τη μηχανή και τον αναβάτη αρκετά μέτρα, έφυγε χωρίς να σταματήσει. Ο αναβάτης σηκώθηκε και μίλησε, φαινόταν οκ. Δεν πρόλαβαν να πάρουν πινακίδες γιατί το ταξί έφυγε με ταχύτητα. Αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα, δώστε διευκρινήσεις γιατί εύχομαι να μην τελειώνει έτσι η ιστορία...

Billymuse
10/03/2014, 21:39
Από μαρτυρία της γυναίκας μου...
Γύρω στις 19:20 στο ύψος του President και με κατεύθυνση προς Κηφισιά, ένα ταξί τράκαρε από πίσω (μάλλον) μηχανή Triumph και αφού πέταξε τη μηχανή και τον αναβάτη αρκετά μέτρα, έφυγε χωρίς να σταματήσει. Ο αναβάτης σηκώθηκε και μίλησε, φαινόταν οκ. Δεν πρόλαβαν να πάρουν πινακίδες γιατί το ταξί έφυγε με ταχύτητα. Αν γνωρίζετε κάτι για το θέμα, δώστε διευκρινήσεις γιατί εύχομαι να μην τελειώνει έτσι η ιστορία...

Σε τόσο κεντρικό σημείο μπορεί να υπάρχουν κάμερες πιθανόν και σε τράπεζες..μακάρι να τον βρουν τον ταρίφα και να τον σκίσουν

SHOOTER045
10/03/2014, 22:14
Καταγγελια στην τροχαια και θα το βρουν αυτοι

yes-u
10/03/2014, 22:32
Καταγγελια στην τροχαια και θα το βρουν αυτοι
Υποθέτω πως αυτό θα έχει ήδη γίνει από το μοτοσικλετιστή, είτε πήγε νοσοκομείο-το πιθανότερο-είτε όχι

cityfly
25/03/2014, 17:11
Όταν λέμε "μάλλον";
Η άλλη εκδοχή πια είναι;

yes-u
25/03/2014, 20:30
Όταν λέμε "μάλλον";
Η άλλη εκδοχή πια είναι;

Δεν υπάρχει άλλη εκδοχή, δεν το είδε η γυναίκα μου το στιγμιότυπο, αλλά την αμέσως επόμενη στιγμή που περιγράφω, καθώς ο θόρυβος της σύγκρουσης ήταν αυτός που της τράβηξε την προσοχή.

cityfly
25/03/2014, 22:56
Δεν υπάρχει άλλη εκδοχή, δεν το είδε η γυναίκα μου το στιγμιότυπο, αλλά την αμέσως επόμενη στιγμή που περιγράφω, καθώς ο θόρυβος της σύγκρουσης ήταν αυτός που της τράβηξε την προσοχή.

A Οκ άρα το μάλλον πάει στο σημείο που τον χτύπησε...
Μακάρι να βρεθεί κάποιος μάρτυρας ή καλύτερα βίντεο να ξεκαθαρίσει η υπόθεση

alres
09/05/2014, 00:28
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, νομίζω εδώ είναι σχετικό

Αγόρια και κορίτσα όμορφα, οι εγκαταλείψεις νομίζω ότι αυξάνονται....Δεν ξέρω από στατιστικά τροχαίας αλλά τα στατιστικά γνωστών/φίλων κλπ είναι ανησυχητικά...Ο κόσμος δε τη μπαλεύει και οι καφρίλες γίνονται όλο και πιο επικίνδυνα συχνές

Απ αυτά δεν μπορείς να φυλαχθείς, αλλά συνοψίζω κάποια πράγματα από συζητήσεις και σκέψεις.
Το βράδυ και οι ερημικές περιοχές αυξάνουν τις πιθανότητες για τέτοια περιστατικά διότι ο δράστης έχει άνεση να φύγει/κρυφτεί/εξαφανιστεί.

Υπό την προϋπόθεση ότι μετά το "μπαμ" δεν είμαστε σε κατάσταση νοσοκομείου, τα αυτιά, τα μάτια και η φωνή μας είναι τα πρώτα άμεσα εργαλεία. Εκτός απ τα κλασικά χαρακτηριστικά (αρ.κυκλοφ, χρώμα, τύπος) αν δεν προλάβετε ή αν δεν είστε σίγουροι προσπαθήστε να δείτε άλλα χαρακτηριστικά (χτυπήματα, φθορές, μετατροπές, αεροτομές, ζάντες, οτιδήποτε θα μπορούσε να το ξεχωρίσει από ένα άλλο αυτοκίνητο). Φωνάξτε. Αν το μηχανάκι λειτουργεί και τα κόκκαλά σας είναι ακόμα στη θέση τους, δοκιμάστε να ακολουθήσετε τον φυγά αλλά από απόσταση (αποφύγετε γαλλικά, χεράκια και τέτοια). Εντωμεταξύ συλλέξτε στην ύπουλη αυτή πορεία όσα στοιχεία σας περισσεύουν και ειδοποιήστε τας αρχάς εν κινήσει (οκ είναι αρτέμης μάτσας η φάση αλλά άνθρωπος που χτυπά κάποιον και φεύγει δεν πρέπει να κυκλοφορεί).

Στην περίπτωση που δεν μπορείτε να κουνηθείτε και ο τυπάς την κάνει/την έκανε, μη φύγετε από τον τόπο αυτό. Καλέστε τας αρχάς να καταγράψουν με ευλάβεια τα πάντα και προσπαθήστε να μαζέψετε στοιχεία, μαρτυρίες, να δείτε μήπως υπάρχουν παρακείμενα καταστήματα και βρεθεί αυτόπτης/βίντεο ή οτιδήποτε. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου λίγα μετρά μετά τη φυγή από το αυτοκίνητο του φυγά έχει φυγεί πινακίδα/προφυλακτήρας/κλπ.

Ελληνικές ταρζανιές τύπου "αματονεβρωτομπουστηθατονπανετεσσερις" δε βοηθάνε τη στιγμή που είστε ξάπλα ή με διαλυμένο μηχανάκι. Είναι στιγμή να δουλέψει το μυαλό, οι αισθήσεις και η παρατηρητικότητα και όχι η τεστοστερόνη. Άλλωστε όσοι έχουν κατά καιρούς ανταποδώσει τα δέοντα για τέτοιες καφρίλες το χουν κάνει σε ανύποπτο χρόνο και με θαυμαστά αποτελέσματα.

Αν τύχει και είστε αυτόπτης, τύπου ακούω το μπαμ, ο ένας ξάπλα και ο άλλος φεύγει, ακολουθήστε το όχημα διακριτικά όπως τα λέγαμε πιο πάνω. Δεν είναι δουλειά σας να τον τιμωρήσετε. Χώρια που άνθρωποι που εγκαταλείπουν ένα θύμα τροχαίου είναι πιθανό να το κάνουν εκτός των άλλων γιατί μπορεί να κουβαλάνε ναρκωτικά, όπλα, πυρηνικά, την πεθερά τους σε σακκούλες οτιδήποτε τελοσπάντων και "η δουλειά τους" αξίζει περισσότερο απ τη ζωή σας.

Αυτά και μακριά από όλους

tzimidis
09/05/2014, 05:19
......την πεθερά τους σε σακκούλες


Se ayti tin periptosi den akolouthoume diakritika.
proporeyomaste kai anoigoume dromo.......

PetranGR
09/05/2014, 17:04
Se ayti tin periptosi den akolouthoume diakritika.
proporeyomaste kai anoigoume dromo.......

έκλαψα!