PDA

View Full Version : Tην έκανα!!!



petros3110
11/03/2014, 08:10
Μετά από τόσα χρόνια οδήγησης την έκανα προχθες την μ@λ@κία!!! Πηγαίνοντας αγχωμένος στο νοσοκομείο Γεννηματά(εγκεφαλικό ο πεθερός) αντί να ανεβασω σε τρίτη κατέβασα πρώτη! Φρενάρησε ο τροχός, οι στροφες στα ύψη και αυτά σε παπί με μολις 1400 χλμ κ με ευλαβικό στρωσιμο μέχρι τότε. Δεν δείχνει να έπαθε τίποτα αλλά τι έχω να περιμένω?(η καζούρα επιτρέπεται, έτσι κι αλλιώς οι μαλακίες πληρώνονται...)

pab-lo
11/03/2014, 08:29
τιποτα. μια χαρα. ισα ισα, το εριξες στα βαθιά, εγινε αλανι τωρα. (δεν ειναι σχιστοματικο ε?)

Bowleno
11/03/2014, 08:32
Το πιθανότερο, να μην έγινε τίποτα απολύτως, δεν παθαίνει κάτι το μηχανάκι αν κοφτιάσει-χτυπήσει κόκκινα το στροφόμετρο στιγμιαία.
Αν το πηγαίνεις συνεχώς στα κόκκινα μόνο....
Χαλάρωσε, είναι κάτι που το έχουμε πάθει ΟΛΟΙ εδώ κάποια στιγμή.

petros3110
11/03/2014, 08:32
daytona dy 125 είναι...πάντως δεν ακούγεται κάτι περίεργο, αλλά παπαρια στρώσιμο ε?

petros3110
11/03/2014, 08:33
Το πιθανότερο, να μην έγινε τίποτα απολύτως, δεν παθαίνει κάτι το μηχανάκι αν κοφτιάσει-χτυπήσει κόκκινα το στροφόμετρο στιγμιαία.
Αν το πηγαίνεις συνεχώς στα κόκκινα μόνο....
Χαλάρωσε, είναι κάτι που το έχουμε πάθει ΟΛΟΙ εδώ κάποια στιγμή.

ουφ κ έλεγα οτι ξεκουτιενω...

sapila racing
11/03/2014, 09:15
Το πιθανότερο, να μην έγινε τίποτα απολύτως, δεν παθαίνει κάτι το μηχανάκι αν κοφτιάσει-χτυπήσει κόκκινα το στροφόμετρο στιγμιαία.
Αν το πηγαίνεις συνεχώς στα κόκκινα μόνο....
Χαλάρωσε, είναι κάτι που το έχουμε πάθει ΟΛΟΙ εδώ κάποια στιγμή.

Μωρε μια χαρά παθαίνει, ειδικά σε τέτοια περίπτωση οπου με ανοιχτό γκάζι αντί για ανέβασμα γίνεται κατέβασμα, αλλά αφού δεν κάρφωσε καμμιά βαλβίδα και δουλεύει κανονικά δεν τρέχει μια.

VASOS
11/03/2014, 09:43
Το μεκανάκ δεν έπαθε τίποτα. Αφού δεν έπεσες πάλι καλά.

Προσπάθησε να μην οδηγείς αγχωμένος.

notakos600
11/03/2014, 12:44
Αν ήταν θα είχε πάθει ήδη, όλα οκ.

Bowleno
11/03/2014, 13:01
Μωρε μια χαρά παθαίνει, ειδικά σε τέτοια περίπτωση οπου με ανοιχτό γκάζι αντί για ανέβασμα γίνεται κατέβασμα, αλλά αφού δεν κάρφωσε καμμιά βαλβίδα και δουλεύει κανονικά δεν τρέχει μια.


Γνωστό αυτό, Άρη, αλλά ο φίλος μιλάει για παπάκι όπου λογικά κλείνει γκάζι, αλλαζει ταχύτητα και πάει να το (ξανα) ανοίξει...

εγώ δεν έχω αλλάξει ΠΟΤΕ ταχύτητα κρατώντας το γκάζι ανοικτό. (είμαι καλό παιδί ) :D

Bowleno
11/03/2014, 13:02
αλλά παπαρια στρώσιμο ε?

Όχι, δεν τρέχει μια :beer:

zannisvel
11/03/2014, 13:34
1400 χιλιομετρα ειναι αρκετα για στρωσιμο. Αρα δεν το κατεστρεψες με μια φορα που το ανεβασες βιαια στους κοφτες. Σιγουρα θα μπορουσε να γινει ζημια οπως ειπαν και οι απο πανω, αλλα ολα καλα!!!

Λοιπον τσακο μια :beer: και προσπαθησε να ηρεμησεις!!!

sapila racing
11/03/2014, 13:41
Γνωστό αυτό, Άρη, αλλά ο φίλος μιλάει για παπάκι όπου λογικά κλείνει γκάζι, αλλαζει ταχύτητα και πάει να το (ξανα) ανοίξει...

εγώ δεν έχω αλλάξει ΠΟΤΕ ταχύτητα κρατώντας το γκάζι ανοικτό. (είμαι καλό παιδί ) :D

Ετσι είχε κανει καποτε η αδελφή μου σε XLR250 και συνοδηγό μια φίλη της (την ιδιοκτήτρια του XLR) , με τέρμα την 5η κοντά στα κόκκινα στην ΕΟ πήγε να βαλει 6η (εκλεισε το γκάζι σιγουρα) αλλά συνηθισμένη απο το παπί που είχε του κάρφωσε μια 4 με 130 χλμ και του κάρφωσε βαλβίδες επι τόπου.

Να δείς για πότε σταμάτησε φορτηγό και φόρτωσε το μηχανάκι σε χρόνο dt.
Να ήταν δυο μαντράχαλοι ακόμα εκεί θα ήταν. (από το 1988) :bawl:

Bowleno
11/03/2014, 14:21
Ετσι είχε κανει καποτε η αδελφή μου σε XLR250 και συνοδηγό μια φίλη της (την ιδιοκτήτρια του XLR) , με τέρμα την 5η κοντά στα κόκκινα στην ΕΟ πήγε να βαλει 6η (εκλεισε το γκάζι σιγουρα) αλλά συνηθισμένη απο το παπί που είχε του κάρφωσε μια 4 με 130 χλμ και του κάρφωσε βαλβίδες επι τόπου. να μΕ πεις ποιά είναι να μην της δώσω ποτέ το δικό μου :sick::lol:

Να δείς για πότε σταμάτησε φορτηγό και φόρτωσε το μηχανάκι σε χρόνο dt.
Να ήταν δυο μαντράχαλοι ακόμα εκεί θα ήταν. (από το 1988) :bawl: αυτό σίγουρα :bawl:

OldMan
11/03/2014, 18:27
Ετσι είχε κανει καποτε η αδελφή μου σε XLR250 και συνοδηγό μια φίλη της (την ιδιοκτήτρια του XLR) , με τέρμα την 5η κοντά στα κόκκινα στην ΕΟ πήγε να βαλει 6η (εκλεισε το γκάζι σιγουρα) αλλά συνηθισμένη απο το παπί που είχε του κάρφωσε μια 4 με 130 χλμ και του κάρφωσε βαλβίδες επι τόπου.
Με την περίφημη ακτινική κεφαλή που ειχαν αυτα καρφωναν βαλβίδες και σβηστα...

sapila racing
11/03/2014, 18:30
Με την περίφημη ακτινική κεφαλή που ειχαν αυτα καρφωναν βαλβίδες και σβηστα...

Το προηγούμενο μοντέλο ήταν μάστορα με την απλή 4βαλβιδη κεφαλή.
Σχετικά ήσυχος εκκεντροφόρος όμως με κόκκινο στις 8500, τι να σου κάνει....

daz
11/03/2014, 18:46
Κάποιος στην Θεσσαλονίκη είχε βάλει συμπλέκτη σε ένα crypton 125 και σα να μην έφτανε αυτό έβαλε και επιλογέα από μηχανή. Εκεί να δείτε δράμα! :lol:

Dbnn
12/03/2014, 02:04
Φίλε απλά τα πράγματα.
Απο 4η φορτωμένη έκανα κλάκ το σασμάν και κούμπωσε 1η...
Κινεζόπαπο χωρίς "στόπ" στο σασμάν απο νεκρά να μην μπαίνει 4η και απο 4η νεκρά και 1η.

Υπερστροφίες, σβάρνισμα πίσω τροχού και κλασικά ένας ηλίθιος σταματημένος και χεσμένος δεξιά στον δρόμο να προσπαθεί να ηρεμήσει απο την μ@λακία που έκανε... :lol:

Για μια φορά δεν θα πάθει τίποτα, αν το κάνεις συνέχεια και χωρίς λόγο θα το πάθει το μπάμ....

petros3110
12/03/2014, 08:16
Φίλε απλά τα πράγματα.
Απο 4η φορτωμένη έκανα κλάκ το σασμάν και κούμπωσε 1η...
Κινεζόπαπο χωρίς "στόπ" στο σασμάν απο νεκρά να μην μπαίνει 4η και απο 4η νεκρά και 1η.

Υπερστροφίες, σβάρνισμα πίσω τροχού και κλασικά ένας ηλίθιος σταματημένος και χεσμένος δεξιά στον δρόμο να προσπαθεί να ηρεμήσει απο την μ@λακία που έκανε... :lol:

Για μια φορά δεν θα πάθει τίποτα, αν το κάνεις συνέχεια και χωρίς λόγο θα το πάθει το μπάμ....

από 4η σε 1η!!!!??? και εγω ψαχνομαι??? ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ την ας πούμε συμπαράσταση

Dbnn
13/03/2014, 22:01
από 4η σε 1η!!!!??? και εγω ψαχνομαι??? ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ την ας πούμε συμπαράσταση

Εεεεμ αμα ήταν να χαλάνε έτσι με την 1η δεν κάνουμε δουλειά.... Η υπερβολή κάνει κακό. Το να γίνει μια τέτοια απροσεξία δεν θα πάθει τίποτα, έχει ανοχές απο το εργοστάσιο για τέτοιου είδους "σφάλματα"....

motomaniac
14/03/2014, 12:15
απο κενο 1η σε καταβαση σβηστος. super cub. τιποτε. φιλος με Τ80 τοτε πηρε δυο ομορφες στραβες βαλβιδες για σουβενιρ. με ακριβως τον ιδιο τροπο... με 200δραχμες στην τσεπη κι ορεξη για μεγαλες βολτες οι κατηφορες πηγαιναν συχνα σβηστες.